Top Banner
Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose: KT, STT ir VPT bendradarbiavimo modelio sukrimas (II) Gairė - Gerųjų Užsienio Praktikų Analizė Analizę paruošė JPP „Kurk Lietuvai“ Povilas Bakas ir Mark Siavris 30/11/2016
19

Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose ...kurklt.lt/wp-content/uploads/2016/09/Paruošta-gerųjų-užsienio-praktikų-analizės... · Vengrija - Šalies konkurencijos

Oct 16, 2019

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose ...kurklt.lt/wp-content/uploads/2016/09/Paruošta-gerųjų-užsienio-praktikų-analizės... · Vengrija - Šalies konkurencijos

Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose: KT, STT ir VPT bendradarbiavimo modelio sukrimas

(II) Gairė - Gerųjų Užsienio Praktikų Analizė

Analizę paruošė JPP „Kurk Lietuvai“ Povilas Bakas ir Mark Siavris30/11/2016

Page 2: Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose ...kurklt.lt/wp-content/uploads/2016/09/Paruošta-gerųjų-užsienio-praktikų-analizės... · Vengrija - Šalies konkurencijos

2010

Metai:

2012 20132014 2015

Korupcijos Suvokimas (I) - CPI ir BPI Indeksai

Lietuva

484339 32

Švedija

434 3

Kanada

99

10 9

Latvija

54494349

Italija

72696961

99% 97% 66% 63% 57%

● Korupcijos Suvokimo Indeksas (CPI), parodo, kiek šalyje suvokiama valstybės bei savivaldybių tarnautojų ir politikų korupcija. Taip pat, nurodytas šalių reitingas lyginant su kitomis analizuotomis šalimis.

● Kyšių mokėtojų indeksas (BPI), parodo tikimybę, jog įmonės iš labiausiai išsivysčiusių pasaulio šalių duos kyšį nurodytoje šalyje.

Page 3: Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose ...kurklt.lt/wp-content/uploads/2016/09/Paruošta-gerųjų-užsienio-praktikų-analizės... · Vengrija - Šalies konkurencijos

Korupcijos Suvokimas (II) - Eurobarometer 2013

▪ Eurobarometer 2013 duomenimis, iš visų Europos Sąjungos šalių, Lietuvoje yra labiausiai toleruojamas piniginis atlygis už viešojo sektoriaus paslaugas. Net 42 procentai apklaustųjų mano, jog tai yra priimtina.

▪ Atitinkamai, lietuviai yra treti pagal toleranciją už viešojo sektoriaus paslaugą atlyginti dovana (60 proc.) ar kokia nors paslauga (54 proc.).

▪ Šiuo klausimu latviai yra labai panašūs į lietuvius, jie lyginant su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis, atsiskaitymą už paslaugas dovanomis toleruoja labiausiai.

▪ Tuo tarpu švedai į tokius atsiskaitymus už viešojo sektoriaus paslaugas žiūri daug skeptiškiau, tolerancija yra daug mažesnė už ES vidurkį - pinigus toleruoja 14 proc. gyventojų, dovanas ir paslaugas - 15 proc..

Jei norėtume gauti paslaugą iš viešojo administravimo įstaigų, kaip priimtina yra už ją atlyginti pinigais?

Page 4: Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose ...kurklt.lt/wp-content/uploads/2016/09/Paruošta-gerųjų-užsienio-praktikų-analizės... · Vengrija - Šalies konkurencijos

Švedija - viena mažesnių Europos ekonomikų, kurioje VP, priklausomai nuo metų, gali siekti iki 20 proc. valstybės bendrojo vidaus produkto.

● Darbuotojų skaičius 2015 metais - 150 + 77 atsakingi už VP mokymus ir metodinę pagalbą

● Biudžetas - 15,6 mln. eurų

Švedijos Konkurencijos institucija (SCA) turi viešųjų pirkimų priežiūros mandatą - tokiu būdu yra pasiekta glaudžiausia įmanoma kompetencijų koordinacija. SCA teigia, jog šis sprendimas leidžia susidaryti svarbioms sinergijoms, ypač komercinių pasiūlymo derinimo priežiūroje:

● Tai leidžia viešųjų pirkimų specialistus itin gerai apmokyti identifikuoti kartelinius susitarimus viešuosiuose pirkimuose;

● Taip pat, suprasti viešųjų pirkimų rizikos faktorius, kas yra itin svarbu kvalifikacinių reikalavimų priežiūroje.

Švedijoje atleidimo nuo baudų programa (ang. leniency) nėra itin populiari, todėl daugiausia naudojami stebėsenos metodai kovojant su karteliais viešuosiuose pirkimuose.

Švedijos Gerosios Praktikos (I)

Page 5: Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose ...kurklt.lt/wp-content/uploads/2016/09/Paruošta-gerųjų-užsienio-praktikų-analizės... · Vengrija - Šalies konkurencijos

VP priežiūrą atliekančių ekspertų pateikta informacija (ang. tip-offs), dažnai nepakanka gauti teismo leidimo atlikti patikrinimą. Tačiau kartu su ekonominėmis įžvalgomis, peržiūrint įmonių komercinius pasiūlymus bei analizuojant rinkos dėsningumus, gali būti surenkamas pakankamas pagrindas:

● Vienas pavyzdžių - laidojimų paslaugų kartelis. Tyrimas buvo inicijuotas VP specialistui pateikus įtarimus apie prastai funkcionuojančią rinką. Esant nuogąstavimams, SCA peržiūrėjo visus VP dalyvių laimėjimus, įvykusius per paskutinius 2 metus. Buvo konstatuota, jog nepriklausomos įmonės keliuose pirkimuose pateikė identiškas kainas. To užteko gauti leidimą patikrinimui - buvo nubaustos trys įmonės.

● SCA taip pat praktikuoja ekonometrines analizes, kurios buvo inicijuotos gavus užuominų iš VP darbuotojų. Keletas tokių tyrimų - analizuoti nuotoliai nuo optimalių siūlymo kainų asfalto rinkoje, procentiniai skirtumai tarp pasiūlymų statybų sektoriuje, taip pat strateginis rinkų pasidalinimas pervežimų rinkoje. Visuose išvardintuose tyrimuose buvo gauti leidimai patikrinimams, tačiau ne visuose buvo surinkta pakankamai įrodymų konstatuoti konkurencijos įstatymo pažeidimams.

SCA stengiasi bet kuriuo metu daryti bent vieną tyrimą naudojant ekonometrinius metodus. Čia komercinių pasiūlymų monitoringas yra vienas iš pagrindinių informacijos rinkimo įrankių.

Švedijos Gerosios Praktikos (II)

Page 6: Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose ...kurklt.lt/wp-content/uploads/2016/09/Paruošta-gerųjų-užsienio-praktikų-analizės... · Vengrija - Šalies konkurencijos

Ar manote, jog kyšių ėmimas ir asmeninės naudos siekimas viršijant įgaliojimus yra plačiai paplitęs tarp pareigūnų vykdančių

VP?

Švedijos Gerosios Praktikos (III)● “Pranešimai spaudoje apie korupciją,

ypač savivaldybėse ir savivaldybių valdomose įmonėse, mums padėjo atsimerkti ir šiandien mes nebegyvename įspūdžių, jog mūsų šalyje korupcija neegzistuoja” (Hanna Witt, Director of Enforcement of the ACN, 2014, Taipei)

● Bendra tendencija, jog pažeidimai tampa vis didesni ir labiau kompleksiniai neaplenkia ir Švedijos. Teismuose bylų pastaraisias metais nepadaugėjo, bet pažeidimų mastas ir kompleksiškumas padidėjo.

● Nors Švedija yra nuolatos reitinguojama kaip šalis, kurioje korupcija yra retas reiškinys, pastaraisiais metais šis požiūris sulaukė kritikos. Eurobarometer 2013 duomenimis, manančių, jog VP neskaidrūs ir korumpuoti - daug daugiau nei kitose Skandinavijos šalyse bei Lietuvoje.

● Švedijoje korupcijos lygis negalėjo ženkliai pakisti per pastaruosius keletą metų. Priešingai, teisėsaugos institucijos dabar turi daugiau įrankių tirti korupcijai ir antikonkurenciniams susitarimams. Taip pat, visuomenė pradėjo aiškiau suprasti problematiką ir atitinkamai pranešti apie pažeidimus.

Į korupcijos lygio tyrimus reikia žiūrėti atsargiai, ypač tuos, kurie sudaromi analizuojant respondentų atsakymus. Tikėtina, jog šiuose tyrimuose šalies situacija gali pablogėti prieš jai pagerėjant!

Page 7: Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose ...kurklt.lt/wp-content/uploads/2016/09/Paruošta-gerųjų-užsienio-praktikų-analizės... · Vengrija - Šalies konkurencijos

Švedijos Gerosios Praktikos (IV)

Pastaraisiais metais SCA taip pat stiprino tarpinstitucinį bendradarbiavimą su Švedijos Anti-Korupciniu Padaliniu (SNACU), priklausančiu Generaliniai Prokuratūrai. Jį sudaro 5 teisininkai ir 2 ekonomistai.

● Organizuojami reguliarūs susitikimai kas 6 savaites. Dalinamasi anonimizuota informacija apie įtarimą keliančias rinkas, taip pat einamuoju metu atliekamas studijas;

● Koncentruojamasi į neskelbiamus pirkimus (ang. direct awards), kuriuos SNACU turi daugiau galimybių stebėti;

● Vedami bendri mokymai, kur Konkurencijos institucijos darbuotojai mokomi atpažinti korupciją, o Korupcinio padalinio darbuotojai mokomi atpažinti kartelinius susitarimus. Akcentuojama, jog aptikus korupcines apraiškas, taip pat reikia ieškoti ir kartelio požymių.

● Publikuojami bendri straipsniai - bendros žinutės yra sulaukusios daugiau atgarsio visuomenėje.

Atstumas tarp Konkurencijos ir Genralinės prokuratūros institucijų Švedijoje yra 2.7 km ar 12 min dviračiu

Page 8: Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose ...kurklt.lt/wp-content/uploads/2016/09/Paruošta-gerųjų-užsienio-praktikų-analizės... · Vengrija - Šalies konkurencijos

Kanada - šalis su vienu labiausiai išvystytų tarpinstitucinio bendradarbiavimo praktikų. Jos buvo suformuotos atlikus keletą itin didelio masto tyrimų, kuriems įvykdyti reikėjo pasitelkti kelių institucijų kompetencijas ir resursus.

Konkurencijos Biuras yra užmezgęs bendradarbiavimo praktikas ir pasirašęs Susitarimo Memorandumus su viešųjų pirkimų institucija PSPC ir daugeliu nacionalinių bei regioninių teisėsaugos institucijų. Daugelis sutarčių buvo pasirašytos paskutiniais 3 metais.

● Konkurencijos institucijos darbuotojų skaičius 2015 metais - 396● Konkurencijos institucijos biudžetas 2015 metais - 41,9 mln. eurų

Šiuo metu Konkurencijos Biuras kartu su PSPC vykdo bendrą projektą - kuriamas monitoringo įrankis, analizuoti VP siūlymų informacijai. Konfidenciali informacija daugiausia yra vienos krypties - iš PSPC į Konkurencijos Biurą. Daugiausia bendraujama neformaliai, tačiau yra suplanuoti reguliarūs susitikimai tarp valdybų.

Daugelis tarpinstitucinio bendradarbiavimo veiklų yra dvišalės, tačiau yra ir keletas darbo grupių, kuriose dalyvauja trys šalys - viena jų sudaryta iš Konkurencijos Biuro, PSPC bei Kanados Federalinės Policijos pareigųnų.

Kanados Gerosios Praktikos (I)

Page 9: Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose ...kurklt.lt/wp-content/uploads/2016/09/Paruošta-gerųjų-užsienio-praktikų-analizės... · Vengrija - Šalies konkurencijos

Jau eilę metų institucijos dirba kartu ir reguliariai kontaktuoja - PSPC perduoda informaciją apie galimus VP kartelius, savo ruožtu Konkurencijos Biuras kiekvienais metais veda mokymus.

Vienas gerųjų bendradarbiavimo pavyzdžių, kuomet PSPC perdavė informaciją apie galimus antikonkurencius pažeidimus viešuosiuose IT pirkimuose - konstatuota net 10 pasiūlymų derinimo atvejų, kurių vertė siekė net 67 mln. Kanados dolerių.

● Apie minėtą atvejį buvo pranešta 2005 metais, o įmonėms buvo pateikti kaltinimai tik 2009. Vis dėlto, byla padarė proveržį institucijų bendradarbiavime, kuomet VP bendruomenė suprato apie antikonkurencinių susitarimų grėsmes - tuomet buvo pasirašytas Susitarimo Memorandumas.

● Jungtine veiklos sutartimi paskirti atsakingi kontaktiniai asmenys, suderintas informacijos dalinimosi praktikos, nutarta bendrai vesti mokymus suinteresuotoms šalims, taip pat skirti resursus bendriems tyrimams.

2011 Kanados Konkurencijos Biuras suorganizavo 10 mokomųjų sesijų, skirtų apmokyti VP darbuotojus atpažinti pasiūlymų derinimo, kurio metu buvo apmokyta net 1000 PSPC darbuotojų.

Kanados Gerosios Praktikos (II)

Atstumas tarp Konkurencijos ir Viešųjų pirkimo priežiūros institucijų Kanadoje yra vos 700 m. - 8 min pėsčiomis

Page 10: Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose ...kurklt.lt/wp-content/uploads/2016/09/Paruošta-gerųjų-užsienio-praktikų-analizės... · Vengrija - Šalies konkurencijos

Vienas didžiausių bendrų tyrimų buvo atliktas kartu su nuolatiniu Kvebeko Antikorupciniu Padaliniu - išaiškinta itin sudėtinga byla statybų sektoriuje, kur buvo teikiama pirmenybė uždarai įmonių grupei dalyvauti VP. Ši byla yra akcentuojama, parodant jog karteliniai ir korupciniai susitarimai eina koja kojon ir juos identifikuoti bei išardyti reikia bendrų pastangų:

● Įtraukti savivaldybių atstovai, nustatytas darbų kainų derinimas, statybų rinkos pasidalijimas pagal teritoriją ir vartotojus, taip pat, susitarimas nepirkti paslaugų ar prekių iš potencialių konkurentų;

● Pateikti net 77 kriminaliniai ieškiniai 9 įmonėms ir 11 individualių asmenų, tarp jų buvo net 20 VP pasiūlymų derinimo bylų.

Šiuo metu yra ruošiamas dokumentas, kaip konkurencijos ir teisėsaugos institucijos turėtų koordinuoti veiksmus, kuomet persidengia atleidimo nuo bausmės mandatai, atitinkamai baudžiamojo persekiojimo “immunity” ir konkurencijos “leniency”.

Taip pat institucijos konsultuojasi strateginiais įstatymų leidybos klausimais. Reguliariai bendradarbiaujama ekspertų ir vadovų lygmenyje, vedami bendri mokymai.

Kanados Gerosios Praktikos (III)

Atstumas tarp Konkurencijos ir Kvebeko Anti-Korupcinio padalinio yra 2.5 km arba 6 min. automobiliu

Page 11: Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose ...kurklt.lt/wp-content/uploads/2016/09/Paruošta-gerųjų-užsienio-praktikų-analizės... · Vengrija - Šalies konkurencijos

Italijos Gerosios Praktikos (I)Italijoje, su draudžiamais susitarimais kovoja trys institucijos: Konkurencijos tarnyba (ICA), Anti-korupcinė agentūra (ANAC) ir Nacionalinė viešųjų pirkimų agentūra (CONSIP).

Konkurencijos institucijos resursai:● Darbuotojų skaičius 2015 metais - 288● Biudžetas - 57 mln. eurų

Tarpinstitucinis bendradarbiavimas šalyje yra pagrįstas formaliais santykiais. ICA ir ANAC bei ANAC ir CONSIP yra pasirašiusios Susitarimo Memorandumus siekiant disciplinuoti ir įtvirtinti institucijų santykius bei optimizuoti perduodamos informacijos srautus.

● ICA ir CONSIP bendradarbiavimą reguliuoja Italijos Respublikos 97 konstitucijos straipsnis.

Taip pat, ICA bendradarbiauja su prokuratūra, nes draudžiamieji susitarimai yra kriminalizuoti tiek pagal konkurencijos, tiek pagal baudžiamąją teisę.

Atstumas tarp ICA ir ANAC yra 2.7 km arba 33 min. pesčiomis. Atstumas tarp ICA ir CONSIP yra 800 metrų arba 8 min. pesčiomis.

Page 12: Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose ...kurklt.lt/wp-content/uploads/2016/09/Paruošta-gerųjų-užsienio-praktikų-analizės... · Vengrija - Šalies konkurencijos

Italijos Gerosios Praktikos (II)Italijos konkurencijos priežiūros institucija, ko gero, turi daugiausiai teisių ir galių, susijusių su viešųjų pirkimų priežiūra:

● ICA turi teisę tiesiogiai prašyti perkančiųjų organizacijų pateikti duomenis apie vykdomus pirkimus. Tarp jų gali būti ir paaiškinimai apie nustatytus pirkimo techninius ir kvalifikacinius kriterijus.

● ICA ir ANAC yra pasirašiusios jungtinės veiklos sutartį, kurioje reglamentuotas konfidencialios informacijos perdavimas tarp institucijų, šios informacijos naudojimo bei saugojimo klausimai.

Vadovaujantis OECD rekomendacijomis, ICA parengė atmintinę, skirtą draudžiamų susitarimų identifikavimui:

● Ji yra pritaikyta perkančiųjų organizacijų ir kitų bendradarbiaujančių institucijų poreikiams - informacija yra pateikta glaustai ir aiškiai bei patraukliai.

● Šios iniciatyvos dėka, 2014 m. ICA pradėjo 9 tyrimus, remiantis gauta informacija iš kitų viešųjų subjektų.

Page 13: Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose ...kurklt.lt/wp-content/uploads/2016/09/Paruošta-gerųjų-užsienio-praktikų-analizės... · Vengrija - Šalies konkurencijos

Latvijos Gerosios Praktikos (I)Draudžiamųjų susitarimų skaičius Latvijoje per pastaruosius metus ženkliai išaugo. Su jais viešuosiuose pirkimuose kovoja trys institucijos: Latvijos konkurencijos taryba (LCC), Prevencijos ir kovos su korupcija biuras (CPCB) bei Viešųjų pirkimų priežiūros biuras (PPSB).

Konkurencijos institucijos ištekliai riboti:○ Darbuotojų skaičius 2015 metais - 49○ Biudžetas - 1,1 mln. eurų

Konkurencijos taryba aktyviai bendradarbiauja su visomis viešųjų pirkimų pusėmis, ir su verslu, ir su perkančiosiomis organizacijomis:

● Nuolat organizuojami seminarai perkančiosioms organizacijoms; ● mokoma identifikuoti galimai draudžiamus susitarimus tarp VP dalyvių

bei kaip elgtis pastebėjus tokį susitarimą.

Mokymų nauda yra itin akcentuojama - jie padeda viešiesiems subjektams efektyviau identifikuoti draudžiamus susitarimus bei ugdo jų sąmoningumą. Geriausias to rodiklis yra augantis pareiškimų bei gautų neformalių pranešimų skaičius.

Page 14: Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose ...kurklt.lt/wp-content/uploads/2016/09/Paruošta-gerųjų-užsienio-praktikų-analizės... · Vengrija - Šalies konkurencijos

Latvijos Gerosios Praktikos (II)

● Latvijoje, tarpinstitucinis bendradarbiavimas yra grindžiamas įstatymų nustatyta tvarka. Nepaisant to, institucijos siekia kuo tikslingiau atlikti joms pavestas užduotis, dėl ko institucijų iniciatyva yra sudaromi bendradarbiavimo susitarimai.

● Tokio susitarimo pavyzdžiu yra CCL ir PPSB pasirašytas susitarimas dėl

PPSB duomenų bazių naudojimo. Taip pat, siekiant optimizuoti resursus, CCL ir CPCB yra sutarusios bendrai atlikti patikras VP kartelinių susitarimų bylose. Taip, pat CCL ir CPCB plėtoja tiek formalų tiek neformalų bendradarbiavimą. Dažniausiai naudojami komunikacijos kanalai: oficialūs raštai, operatyviojo lygmens darbuotojų susitikimai, mokymai bei seminarai, vadovų susitikimai.

● Atliekant tyrimą, CPBC gali pateikti nuasmenintą ir abstrakčią informaciją apie galimus konkurencijos teisės pažeidimus tam tikruose sektoriuose, nenurodydama konkretaus pirkimo numerio ar identifikuodama konkurso dalyvių.

● Remiantis CCL ir PPSB susitarimu, CCL turi prieiga prie neviešų PPSB duomenų bazių. Tarp jų - prie “Latvian eProcurement system”.

Atstumas tarp CCL ir CPCB yra 750 metrų arba 9 min. pesčiomis. Atstumas tarp CCL ir PPSB yra 3,1 km arba 11 min. automobiliu.

Page 15: Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose ...kurklt.lt/wp-content/uploads/2016/09/Paruošta-gerųjų-užsienio-praktikų-analizės... · Vengrija - Šalies konkurencijos

Geroji OECD šalių praktika ● Lenkija - Konkurencijos ir vartotojų apsaugos tarnyba (UOKiK) parengė Viešųjų pirkimų tarnybai

(UZP), perkančiosioms organizacijoms bei VP dalyviams interaktyvias gaires bei pareiškimo formą, skirtas palengvinti draudžiamų susitarimų identifikavimo bei pranešimo apie pažeidimą procesus. Gairės ir forma, kartu su filmais, naujienomis bei radijo įrašais, yra patalpintos UOKiK svetainėje. Taip pat, UOKiK aktyviai rengia mokymus ir seminarus kartelinių susitarimų tematika. Savo ruožtu Centrinis anti-korupcinis biuras (CBA) perkančiosioms organizacijoms parengė rekomendacijas, skirtas atpažinti korupcines ir draudžiamų susitarimų schemas bei jų prevencijos metodus.

● Pietų Korėja - Konkurenciją ir viešuosius pirkimus prižiūrinčios institucijos praktikuoja darbuotojų mainus, skirtus pagilinti tarnautojų žinias bei palengvinti informacijos dalinimąsi.

● Vengrija - Šalies konkurencijos tarnyba (GVH) ir Viešųjų pirkimų tarnyba (KH) yra pasirašiusios susitarimą, kuris apima periodinius ekspertų susitikimus, viešųjų pirkimų duomenų skaidrumo užtikrinimą bei tarnautojų sąmoningumą skatinančius įrankius, identifikuojant draudžiamus susitarimus.

● Čilė - Norint vykdyti viešuosius pirkimus, perkančiųjų organizacijų pareigūnai privalo išlaikyti viešųjų pirkimų egzaminą. Nuo 2008 m., šio egzamino turinys apima ir draudžiamųjų susitarimų viešuosiuose pirkimuose tematiką.

Page 16: Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose ...kurklt.lt/wp-content/uploads/2016/09/Paruošta-gerųjų-užsienio-praktikų-analizės... · Vengrija - Šalies konkurencijos

ICN rekomendacijos● Viešųjų pirkimų ir konkurencijos įstatymus prižiūrinčioms institucijoms rekomenduojama susipažinti su viena

kitos teisine ir institucine sistema, įgaliojimais bei procedūrų ir tyrimų eigomis. Tai galėtų padėti išvengti VP įstaymo ir Konkurencijos įstatymo konflikto.

● VP ir Konkurencijos institucijoms rekomenduojama kartu tirti konkrečias rinkas, kur buvo įžvelgta daugiausia pažeidimų ir recidivizmo atvejų.

● ICN rekomenduoja rengti abipusius mokymus:○ VP institucija galimai turi aktualiausių žinių apie problemines rinkas ir VP dalyvių elgseną jose - ši

informacija turėtų būti naudinga Konkurencijos institucijoms, tad ja reikėtų pasidalinti;○ Konkurencijos institucija turi parūpinti VP priežiūrą atliekantiems darbuotojams įrankius, kurių

dėka jie galėtų lengvai identifikuoti esminius kartelinių susitarimų veikos požymius ir apie juos pranešti ankstyvoje savo tyrimo stadijoje.

○ Akcentuojama Konkurencijos institucijų rengiamų mokymų svarba tiek VP priežiūrą atliekantiems darbuotojams, tiek perkančiosioms organizacijoms. Mokymų medžiagos pavyzdžiai - http://bit.ly/2hCWJHy

● Rusijos pavyzdys - viešųjų pirkimų priežiūros institucija turi galimybę atsekti VP dalyvių IP adresus. Tikslas - identifikuoti ar pasiūlymai nebuvo suderinti ir pateikti iš vieno kompiuterio.

Page 17: Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose ...kurklt.lt/wp-content/uploads/2016/09/Paruošta-gerųjų-užsienio-praktikų-analizės... · Vengrija - Šalies konkurencijos

OECD rekomendacijos

● Skatinant bendradarbiavimą tarp konkurencijos ir viešųjų pirkimų priežiūros institucijų siūloma, jog dalis pinigų, sutaupytų dėl draudžiamo susitarimo išaiškinimo, būtų perduodami pažeidimą išaiškinti padėjusiai institucijai. Pinigai galėtų būti panaudoti:

○ Efektyvesniam institucijų ir visuomenės švietimui;○ Institucijų reikmėms ;○ Kaip motyvacija darbuotojams (paskatos VP priežiūrą altiekantiems darbuotojams ieškoti kartelių).

● OECD primygtinai rekomenduoja Konkurencijos ir Viešųjų pirkimų priežiūros isntitucijoms sudaryti formalias bendradarbiavimo sutartis, aiškiai apibrėžiant komunikavimo ir informacijos perdavimo kanalus.

● Rekomenduoja organizuoti bendrus mokymus bei tyrimus, prieigos suteikimą prie kiekvienos institucijos duombazių, taip pat ragina pagalvoti apie darbuotojų apsikeitimo galimybę.

● Rekomenduojama tiriant konkrečius bendros svarbos sektorius/bylas pasidalinti užduotimis.

Page 18: Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose ...kurklt.lt/wp-content/uploads/2016/09/Paruošta-gerųjų-užsienio-praktikų-analizės... · Vengrija - Šalies konkurencijos

Santykis(biudžetas/

gyv. skaičius)

Konkurencijos priežiūros institucijų biudžeto ir šalies gyventojų santykis 2015 m.

Lietuva

0,59

Švedija

1,62

Kanada

1,16

Latvija

0,56

Italija

0,96

● Pateikta statistika atspindi, kiek lėšų yra skiriama konkurencijos priežiūrą atlekiančioms institucijoms, padalinus institucijos biudžetą iš gyventojų skaičiaus, arba kiek vienam gyventojui kainuoja institucijos išlaikymas metams.

● Duomenų rodmenys atspindi institucijų finansavimo skirtumus. Lietuvoje ir Latvijoje šis rodiklis yra žemiausias. Labiausiai išsivysčiusiose šalyse, tarp jų Švedijoje ir Kanadoje, santykinis konkurencijos priežiūros finansavimas dvigubai didesnis.

Page 19: Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose ...kurklt.lt/wp-content/uploads/2016/09/Paruošta-gerųjų-užsienio-praktikų-analizės... · Vengrija - Šalies konkurencijos

Informacijos Šaltiniai:

● European Commission, Special Eurobarometer 397 / Wave EB79.1 - TNS Opinion and Social, 20114● OECD Global Forum on Competition, Collusion and corruption in public procurement: breakout sessions,

DAF/COMP/GF/WD(2010)56, 2010● OECD Global Forum on Competition, Fighting corruption and promoting competition,

DAF/COMP/GF(2014)13/FINAL, 2014● OECD Policy Roundtables, Ex officio cartel investigations and the use of screens to detect cartels,

DAF/COMP(2013)27, 2013● OECD Fighting Bid Rigging in Public Procurement, Report on implementing the OECD Recommendation, 2016● International Competition Network, Anti-cartel Enforcement Manual, Chapter on relationships between

competition agencies and public procurement bodies, 2015● OECD Fighting Corruption and Promoting Competition, Contribution from Sweden and Canada,, Session I of the ● OECD on Fighting Corruption and Promoting Competition, ● Global Competition Review, Sweden: Competition Authority, Article by Dan Sjöblom, Director General, the

Swedish Competition Authority, August 2015.

Dėkojame už bendradarbiavimą:● Toms Noviks, Head of Communication Unit, Competition Council of Latvia● Sharon A. Burnett, Competition Law Officer, Competition Bureau of Canada● Renato Ferrandi, International Affairs, Italian Competition Authority