Top Banner

of 92

KONYV cegmin

Jul 14, 2015

Download

Documents

banksnatch
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript

CGMINSTS

Tartalomjegyzk

1. Bevezet 2. Fogalommeghatrozsok, szemllet, mdszerek2.1. A cgminsts fogalma, clja 2.2. A gazdasgi rendszerszemllet 2.3. Mikrokonmiai modellek, a vllalkozs

3. A cgminsts folyamata, terletei, mdszerei3.1. Cgminstsi modell 3.2. Cganalzis (diagnzis ksztse) 3.2.1. Megtrtnt gazdasgi esemnyek elemzse 3.2.2. Menedzsment (vezeti karakter)-vizsglat 3.2.3. Piackpessg-vizsglat 3.2.4. Jvbeli gazdasgi esemnyek elemzse, a kockzat 3.2.5. Cgrtk meghatrozsa 3.2.6. Biztostkok elemzse 3.3. Minstsi sklk 3.4. A credit scoring

4. Nhny orszg minstsi gyakorlata 5. sszefoglals

1. BevezetTermszetes igny a gazdasgi let minden terletn a piac szereplinek megfelel mrtk ismerete. A megfelel mrtket a kapcsolat jellege, mdja, idtartama stb. hatrozza meg. Brmelyik gazdasgi szerepl mkdse sszetett, komplex folyamat, amelyben bonyolult klcsnhatsrendszerek jelennek meg. Az elemznek, az informcik feldolgozjnak ennek megfelelen rendelkeznie kell az egsz rendszer (pl. vllalat) mkdsi trvnyeinek, az elemzsi cl kritriumainak, mdszereinek ismereteivel. A minsts az elemzst az eredmnyek, sszefggsek specilis sszefoglalsval haladja meg. Ennek megfelel az e tevkenysg vgzsnek ismeret, jrtassg -s kszsgignye. A makro- s mikrogazdasg mkdsnek zavarai kimutathatan s meghatroz mdon a nem megfelel informcielltsbl szrmaznak. Nem mkdik a piac informcis rendszere, az alapadatok rendkvl heterognek, az elemzsi mdszerek elmlete nem rvnyesl a gyakorlatban. A pnzgyi kzvettk gy nem tlthetik be szerepket. A pnzgyi szfrn bell megjelen problmknak jelents hatsuk van a relszfrra - s fordtva - az egyttes hatkonysg ebben a klcsnhatsban alakul ki. A pnzgyi piacok s intzmnyek ebben a szituciban degradldnak s csupn a megtakartk, mint hitelezk s a pnzgyi gondokkal kzdk, mint hetelfelvevk kztti nem felels kzvettkntjelennek meg. Teht a kzvetts mdja s megjelensi formja specilis, szk rtkrendszereket tkrz s informcis csapdt jelent. A gazdasg szereplinek elmleti rdeke - vagyis sajt maga s partnereinek minl alaposabb ismerete - s a gyakorlati megnyilvnulsok kztt - vagyis, hogy eltitkoljon, ill. ne jelentsen meg bizonyos informcikat - az ellentmonds nyilvnval. Mr Keynes is nagy hangslyt helyez ltalnos elmletben a gazdasgi partnerek, a hitelfelvevk s a hitelezk kztti bizalomra, s felhvja a figyelmet arra, hogy a bizalom cskkense a piac (pnzpiac, tkepiac) instabilitshoz, a relgazdasg visszaesshez vezet. A bizalom pedig informcival ersthet, pthet. Fejlett piacgazdasgban a pnzgyi kzvettk a minstsi funkcik betltsvel jelentsen megknnytik a megtakartk s a beruhzk egymsra tallst, nvelik a bizalmat, cskkentik a tranzakcis kltsgeket s a kockzatot, ezzel nvelve a relszfra teljestmnyt.

A kevsb fejlett gazdasgban a pnzgyi kzvetts egyetlen formja a kereskedelmi banki tevkenysg - ezen pnzintzetek hitelei jelentik az egyetlen csatornt a gazdasgi szereplk kztt. A cgminsts (rating) eszkz a gazdasgi szereplk kezben ahhoz, hogy dntseiket a lehet legmagasabb informltsg birtokban hozhassk meg. Olyan mdszerek, eljrsok sszessge, melyek a konkrt dntsi problmra konkrt vlaszt adnak, tlthatv teszi a teljestkpessget s viselkedst. Ahhoz teht, hogy a piac mkdjn, a lehet legszlesebb informcibzisok clorientlt feldolgozsval lehet eljutni (ez szksges, de nem elgsges felttel). A dntseknl rvnyesl korltozott racionalits elve korltozsnak eszkztrrl van sz. E keretek kztt a cgminsts helyt, slyt a vllalati zletpolitikban betlttt szerept, valamint egy sokoldal gyakorlati minstsi mdszer fbb elemeit trgyalom. A tanulmny olyan ismereteket szintetizl, amelyeket klnbz tudomnyterletek alkalmaznak. Az az elsdleges clja, hogy tfog kpet kapjon az olvas az elemzs trgyt kpez gazdasgi rendszerekrl, az elemzs folyamatrl, a minsts rendszerrl, terleteirl, mdszereirl. Termszetesen az egyes mdszerek, terletek bemutatsa (trgyalsa) nem lehet teljeskr, a hangsly egyrszt az elmleti rendszer, msrszt konkrt gyakorlati mdszerek trgyalsn van. A mdszerek, eljrsok megtlsrl s hasznlatrl rendkvl fontos megjegyezni: br lljon rendelkezsre szmtalan egzakt elmletileg jl altmasztott minstsi, elemzsi eljrs, a vezeti tlkpessg nmagban is komplex tudsanyag, amely magban foglalja a sokves tapasztalatokat (Bcskai). (4.)

2. Fogalommeghatrozsok, szemllet, mdszerekA tma trgyalsa - pontosan azrt, mert integrlja klnbz terletek ismeretanyagt - nem lehet teljes a modellezs, a szemllet rintse nlkl. A minstsnek rendszerszemlletnek kell lennie, figyelembe vve a gazdasgi szereplk mkdsnek kls s bels feltteleit.

2.1. A cgminsts fogalma, cljaA cgminsts alatt egy vllalkozs (cg, vllalkoz, vllalat) ltalnos s specilis gazdasgi helyzetnek feltrst s meghatrozott szempontok szerinti megtlst rtjk. A cgminsts sorn a cg egyenslyi paramtereinek, az egyenslytl val eltrseknek a mrtkt hatrozzuk meg. Mikrokonmiai diagnosztikai s sszehasonlt mdszertani elemek tartoznak fegyvertrba. A minstsnek tbbfle clja lehet (pnzintzeti szempontok, vlsgmenedzsels, privatizci, mikrokonmiai szempontok). Kzponti clja mindig valamilyen informcihiny megszntetse, ill. valamely szempontnak megfelel rangsorban trtn elhelyezs. A kitztt cl diktlja a szempontrendszert, a cg jogi s mikrokonmiai jellemzi pedig a vizsglati mdszerek tartalmt. A clnak minden esetben konkrtnak, jl krlhatroltnak kell lennie. A vllalkozs mkdse s krnyezete meghatrozza azokat a megkzeltsi szempontokat, amelyeket a minsts konkrt vizsglati mdszereinek kialaktsakor felttlenl figyelembe kell venni. A cgminsts hrom logikailag elklnthet szakaszbl ll: a) besorol rendszer b) diagnosztikai rendszer (vizsglati terletek, mdszerek, eszkzrendszere) c) minstsi sklk ( a minstsi clok szempontrendszere).

a

helyzetfeltrs

E hrom logikailag elklntett rsz mindig egysges rendszert alkotva jelenik meg a konkrt minstsek vgzse sorn.

2.2. A gazdasgi rendszerszemlletAz elemzs ltalban analitikus megkzeltst jelent, azonban rendkvl fontos az sszefggsek ismerete is. A gazdasgi rendszerekkel foglalkoz szakemberek szmra a

klnbz elmleti ttelek megfogalmazsn tl az n. rendszerszemllet gondolkodsmd igen fontos. Az elemzs, a vizsglat brmilyen mrtkben analitikus, a teljes sszefggshalmaztl nem fggetlenthet. A kvetkezkben ezrt clszer ttekinteni rendszerszemllet legfontosabb vonsait. A rendszerek (objektumok) egszknt val lersa s vizsglata, amely az egyoldalan analitikus, lineris-kazulis kutatsi mdszerekkel szemben a legfbb slyt az objektumok totlis, integratv tulajdonsgainak elemzsre, klnbz sszefggseinek feldertsre helyezi. Ennek megfelelen a gazdasgi rendszereknek (pl. vllalatok), mint integrlt egszek teljestmnynek optimalizlst (vizsglatt) helyezi eltrbe. A f cl az, hogy az egsz rendszer mkdse legyen eredmnyes, nem pedig az, hogy egy-egy rsz magban vve optimlisan mkdjk. A dntshozatal szempontjbl a rendszerszemllet lnyege gy fogalmazhat meg, hogy kivtelesen indokolt esetektl eltekintve, ltalban kerlni kell a kisebb alrendszerek szerinti dntst. A dntseknl az egsz rendszert kell szem eltt tartanunk, s minden ismert clt figyelembe kell vennnk. (8.) A rszek vizsglata (analzis) helyett a szintzist kell mdszerknt eltrbe helyezni. Pldul nem hatrozhatjuk meg X s Y pnzgyi termkek rtkt egymstl fggetlenl, mert lehetsges, hogy az egyes termkek rtke ms lesz, ha azokat egytt vizsgljuk. Klnll analzisek eredmnyei - amelyek az alrendszerek legjobb stratgiit llaptjk meg - sszegezve ritkn adjk a legjobb megoldst (pl. pnzgyi hnyadosok rtkeinek sszefggsei). A rendszer, a rend, a szablyossg, a vletlenszersg kezelsre irnyul tevkenysg alapvet a klnbz jelensgekben, viselkedsben, objektumokban. A rendszer klnbz jelensgekben a kzs vagy hasonl sajtossgokat igyekszik megltni s eltrbe helyezni, szemben a partikularista szemllettel, amely az egyedi, sajtos, klnleges, eltr vonsokat igyekszik megragadni. A renszer-szemlletmd teszi lehetv a sokfle sajtossggal tulajdonsgokkal is rendelkez rendszerek kzs, ltalnos tulajdonsgainak felismerst. Ez egyrszt az adott idpontban egyms mellett ltez rendszerekre, msrszt az adott rendszer klnbz idpontokban fennll fejldsi llapotaira vonatkozan fontos. A rendszerszemllet lnyeges vonsa a rszletektl s a konkrt, specifikus megjelensi formktl val elvonatkoztatsra val kszsg. Ehhez kapcsoldik a modellezs, a modellek alkalmazsnak a kszsge, amely klnsen olyan terleteken elengedhetetlen, mint az opercikutats s a szmtstechnika alkalmazsa a gazdasgi rendszerek irnytsban. (8.)

A rendszer fogalma s tulajdonsgaiA rendszer olyan alkot elemek egsze (sszessge), amelyek egymssal klcsnhatsban az alkotelemekre nem jellemz, j integratv, a rendszerhez tartoz tulajdonsgokat hoznak ltre. Az alkotelemek azonban maguk is rendszerek, amelyekben a rszek klcsnhatsa ugyancsak a rszekre nem jellemz j tulajdonsgokat hoz ltre. Az alkotelemek teht olyan rendszerek, amelyek az egsz rendszer elemi formi, mert elemi formban kifejezik a rendszer ltalnos tulajdonsgait. (38.) Valamely konkrt dolog vagy fogalom csak akkor vlhat sajtos tulajdonsgai rvn valamely rendszer alkotelemv, ha egyidejleg ltalnos tulajdonsgokkal is rendelkezik. Ez az ltalnos tulajdonsg az, amely a rszeket rendszerr fzi egybe. Az alkotelemek ltalnos tulajdonsgt a rendszer rendez elvnek is nevezik. Teht az elemek ltal ltrehozott j minsg, tulajdonsg, ill. eredmny jelenti magt a rendszert (pl.Egy vllalat szmos sajtos tulajdonsggal rendelkez elemt a kzs feladat, cl ill. a kzs csoportrdek, mint rendez elv fzi egybe.). A rendszer ltrejtte szempontjbl nem az alkot elem sajtos tulajdonsgai, hanem kzs tulajdonsga a lnyeg. A sajtos tulajdonsgok meglte termszetesen felttele annak, hogy az alkotelem a rendszerben rszt vehessen, de a kzs tulajdonsg az, amely az adott s nem ms rendszer alkotelemv teszi. Ezt a kzs tulajdonsgot gyakran kzvetlenl szrevehet mdon magukon viselik az elemek, ms esetekben csak kln vizsglattal ismerhetk fel (pl.: rszvnyek, mint rtkpaprok s mint konkrt vllalat rszvnyei). A rendszer, mint egsz ltalnos tulajdonsgain keresztl fogja, irnytja, lezrja a kzs tulajdonsgokkal rendelkez elemi formk rendszert, vagyis ltalnos tulajdonsga, mint integratv (sszefz, vezrl) tulajdonsg jelenik meg. A kzs tulajdonsggal rendelkez rszek, mint elemi formk egymssal mellrendeltsgi viszonyt ltestenek, de ezzel egyidejleg sajtos, egyedi tulajdonsgai rvn, al- s flrendeltsgi (hierarchikus) viszonyba is lpnek. Ez kvetkezik a rszek ketts jellegbl, amely szerint ugyanez a rsz a rendszer alkoteleme s elemi formja egyidejleg. Valamely rendszer tagjainak nem szksges lthat kapcsolatban lennik. A rendszer szempontjbl az a lnyeges, hogy a tagok a kzs rendszerhez tartoz tulajdonsgokon keresztl kapcsolatba hozhatk-e egymssal. A rendszerben a rszek nllan (vagy pronknt egymshoz viszonytva) trtn rtkelse nem helyes, hanem csupn az egsz rendszerhez viszonytott pozicionlis rtkelsk dnt. Ez nem zrja ki az egymshoz

trtn viszonyts lehetsgt, de ez a viszonyts semmit sem mond a rszek rtkre vonatkozan. A rendszerre jellemz j, integratv tulajdonsg nem vezethet le a rszek sszegezsbl. A rendszer teht nem a rszek aggregtuma, hanem a rszek egymshoz viszonytott sajtos elrendezettsge, amelyben a rszek klcsnhatsban vannak. A rendszer alkotelemei s azoknak azt az elrendezettsgt, az alkotelemek kztti relcikat nevezzk a rendszer struktrjnak. A struktra fejezi ki a rendszer azonossgt (identitst) s teszi llandv a rendszert a kls s bels folyamatokkal, vltozsokkal szemben. A rendszer struktrjhoz kapcsold fogalom az alkotelemek kapcsolsi mdja, amely lehet soros, prhuzamos, alternatv, visszacsatolsos s elrecsatolsos kapcsols. A soros kapcsols gyakorlati megjelensi formja a vertiklis vagy idbeli struktra, a prhuzamos s alternatv kapcsolsi mdnl pedig a horizontlis vagy trbeli struktra.

A gazdasgi rendszerek elemzse szempontjbl lnyeges rendszertpusokA rendszerelmlet klnbsget tesz valdi s formlis rendszer kztt. A valdi rendszer zrt integratv jelleg, amelynl az alkotelemek brmelyiknek eltvoltsa a rendszer megsznshez vezet, mg a formlis rendszer alkotelemei kztt formis klcsnhats van, mert az elemek brmelyike eltvolthat anlkl, hogy maga a rendszer megsznne. (38.) A krnyezethez val kapcsolat szempontjbl a relatv izollt rendszer fogalma lnyeges. Erre jellemz, hogy a krnyezet hatsait szelektlja, egyes hatsokra reagl, msokra nem. A rendszer mkdsnek llandsga (determinltsga) szempontjbl zrt s nyitott struktrj rendszert klnbztetnk meg. A vllalatok mindkt tulajdonsggal kell, hogy rendelkezzenek: a mkdsi folyamatok stabilitsa a rendszer zrtsgt, a feljdsi folyamatok a rendszer nyitottsgt ttelezik fel. A szervezettsg foka szempontjbl a bels szablyozssal rendelkez rendszerek fogalma fontos. Ezek jellemzje, hogy szablyoz s szablyozott alrendszerekre bonthatk. (rel, szablyozsi s pnzgyi szfrk) A szablyozsi rendszerek fejlettebb formja a tanul vagy adaptv rendszer. A tanul rendszernek kt fokozata van: az nszablyoz rendszer, amely a rendszerben vgbemen talaktsi folyamatok (transzformci) szablyait, algoritmusait kpes nmaga megvltoztatni. Az nszervez rendszer ezen tlmenen kpes a rendszer struktrjt is nmaga megvltoztatni (vllalat).

A rendszerek irnytsnak kt formja lehetsges. A vezrls, amikor a rendszer clmeghatroz s clmdost kpessggel rendelkezik s a szablyozs, amikor a rendszer clja kvlrl adott. Ennek alapjn a rendszerek fontos tpusa a vezrl alrendszerrel rendelkez clmeghatroz s clmdost rendszer. Ez a tulajdonsg a gazdasgi rendszerek (vllalatok) nllsgval fgg ssze. (38.)

Gazdasgi rendszerek struktrlis felptse, a struktra elemzse

A struktra fogalma A struktra (szerkezet) a rendszer elemeinek s a kzttk lv kapcsolatoknak az egyttest jelenti. (Mibl ll? Hogyan kapcsoldnak?) A struktra az, amely a rendszert megklnbzteti ms rendszerektl, vagyis megadja annak identitst. A rendszer struktrja tbbfle egymssal lnyegben azonos (izomorf) struktra lersval trhat fel. Ezek: funkcionlis (feladat) struktra, folyamat, kzbens termk vagy tmeneti termkstruktra, szervezeti egysg struktra, pnzgyi szerkezet struktra stb. A gyakorlatban szmtalan olyan struktra lerst alkalmaznak, amelyek a gazdasgi rendszereket nem a maguk teljessgben, hanem csak bizonyos szempontok szerint jellemzik. Ilyen nem teljes struktra lersok pl. a termelsben rsztvev termeleszkzk struktrja, kltsgstruktra, munkaerstruktra stb. A legllandbb a rendszer funkcionlis struktrja, ha ez megvltozik, j rendszer jn ltre. (j faj, j termk, termkfejleszts !) A felsorolt egyb struktrk vltozsa csak a rendszer minsgi vagy mennyisgi teljestkpessgt vltoztattk meg (pl. technolgia fejleszts, ill. gazdasgi optimalizls). A gazdasgi rendszerek fejldsnek (gazdasgi nvekeds) lnyege a struktra megvltozsa. Ha a rendszer struktrjt kialaktottuk az a feladat vgrehajtsa sorn nem vltozhat, vagyis a mkd rendszer zrt struktrj. A fejleszts (jraszerkeszts) esetben a rendszer egyes funkcionlis szerkezeti csompontjaiban lv elemeket j (korszerbb, olcsbb) elemekkel cseljk ki, vagyis a rendszer nyitott struktrjv vlik tmenetileg meghatrozott funkcii betltetlenek, egyenslyhinyban van. Ilyenkor teht

mkdskptelen vagy mkdse zavart. A folyamat befejezse utn a rendszer struktrja zrdik s jra mkdskpess vlik. (38., 40.) Minl gyorsabban jtszdik le a fejldsitalaktsi folyamat, annl kevesebb ideig zavart a mkds. Idelis esetben a rendszer fejldsi s mkdsi folyamatai azonosulnak, egyidejleg zrt s nyitott a rendszer. Ennek egyik alapfelttele a rugalmas szerkezeti felpts. A biolgiai, mszaki rendszerek struktrja lland vltozsban van, teht adott idpontra vonatkoz (statikus) jellemzsk gyakran nem is lehetsges. Ez teszi nehzz modellezsket is.

A gazdasgi rendszer, mint talaktsi folyamatA termkelllts, mint gazdasgi tevkenysg lenyege, hogy meghatrozott inputokat (anyag, energia, informci) meghatrozott outputokk (anyag, energia, informci) alakt t mindig azzal a cllal, hogy fogyaszti szksgletek kielgtsre alkalmas vagy alkalmasabb formba kerljenek. A termkelllts lnyegben folyamat vagy mkds. Mint rendszer teht csak addig ltezik, amg a termk el nem kszl s el nem hagyja a folyamatot. A termkellltsi folyamat tovbbi rszfolyamatokra bonthat, amelyek a termk valamely rsztermkt lltjk el, vagy mveleteket, megmunklst vgeznek a termken. Ezek a rszfolyamatok az egsz termelsi folyamathoz hasonlan (input - talakts - output) brzolhatk, amelyek inputjaikon s outputjaikon keresztl sszekapcsoldva adjk a teljes folyamatot. Brmilyen termkellltsi folyamat szerkezeti smjt tartalmazza az albbi rszfolyamatokat (1. bra): az talakt eszkz ltestse, az inputok biztostsa (beszerzse), az inputok s az talakt eszkz egyestse (inputok bevitele), az talakts feltteleinek biztostsa (a folyamat beindtsa s fenntartsa), az inputok talaktsa, az outputok (kibocsts, hozam) elklntse (tadsa, rtkestse stb.). A felsorolt funkcik egyben kifejezik a termkelllts idbeli sorrendisgt is. Az egyes funkcik a mszaki-technikai fejlettsgtl fggen (ami egyben a termels egyb feltteleit is megszabja) elszakthatk, klnvlaszthatk. (40.) Gazdasgi szempontbl nem a termkek fizikai, kmiai stb. sszetevi s az azok kztti klcsnhatsok jtszanak szerepet, hanem a termk ellltsa sorn ltrehozott, ill. szksgszeren felhasznlt tmeneti termkek, ill. a kzttk lv klcsnhats. Ezek az tmeneti termkek adjk meg a termk gazdasgi rtelemben vett szerkezett, valamilyen funkcionlis csompontot foglalnak el abban. Valamilyen tmeneti termk, az t ltrehoz

termelsi rszfolyamat s az azt vgrehajt termelegysg fogalmai egymstl nem vlaszthatk el. Adott konkrt tmeneti termk ellltsra csak ennek megfelel konkrt sajtossggal rendelkez folyamat, ill. ennek vgrehajtsra alkalmas termelegysg (elem) kpes. (40.) A termkplya teht az alapanyagellltstl a vgtermk (ill. szolgltats) ellltsig minden technikai-mszaki-biolgiai elemet tartalmaz folyamat. A termkelllts gy is felfoghat, mint olyan folyamat, amelyben minden lpcsfok tmeneti termke magban foglalja az elz lpcsfokok termkeit mechanikusan vagy szervesen integrlt formban. A termkelllts gyakran hossz idtartamot ignyel, mikzben vltozhatnak a felttelek, dntseket kell hozni a termelsi folyamat vltoztatsra. A termkelllts idbeli struktrja teht a klnbz mrtkben integrldott termkek idbeli sorozata, amely a sorrendisgen alapul hierarchikus struktra. Az integrlds foknak megfelelen vltozik a ltrehozozz termk helyettesthetsge s alkalmazhatsga (pl. rtkesthetsge). A helyettesthetsg s alkalmazhatsg alakulsa dnti el a folyamat kzben megvalstand vltoztatsokra vonatkoz dntsek lehetsgt, illetve clszersgt. A termkelllts folyamatban az elz mveletek kltsge halmozdik, mikzben a felhalmozdott rtk realizlhatsga ktsges. Teht egyre nagyobb rtk vlik lekttt a folyamatban. Valamely fogyaszti vgtermk ellltsnak egymsra pl (vertiklis) rszfolyamatai egyttesen alkotjk a termkplya-rendszert vagy termkvertikumot, amely valsi integrlt rendszer. (Ez fggetlen attl, hogy a gyakorlatbanegyes rszei esetleg ms-ms vllalathoz tartoznak. A vllalati elklnltsg nem sznteti meg a rendszert, legfeljebb, klnsen a vllalatok feletti irnyts tkletlensge esetn zavar hatst gyakorol, veszlyzteti a termelsi rendszer stabilitst, cskkenti mkdsnek hatkonysgt.) A termkplya tekinthet valdi rendszernek. Mkdst a vgtermk (esetleg a kzbens termk) vezrli, clja teht a fogyaszri szksglet kielgtse. A teljes termkellltsi folyamat csak klnleges esetekben tallhat meg egy vllalati keretben.

A vllalati szervezds ms vezrl elemeket kvet, mint a teljes termkellltsi folyamat. Alapkritriumknt az ltalnos hatkonysgi sszefggs, s az abbl kzvetlenl levezethet jvedelemfggvnyek jelennek meg: o 1

i

A termkplyk egyes vllalatok keretben mkd rszei (alrendszerei) a loklis rendszerek vagy vllalati termkrendszerek. A loklis jelz rszben trbeli, rszben technikai elklnltsgre utal, amely mg gazdasgi (rdek) elklnltsggel is kiegszl. A pnzgyi irnyts legnehezebb feladata, hogy biztostsa a termkplyk loklis rendszereinek sszehangolst az egsz termkplya zavartalan, szinkronizlt mkdse s fejldse rdekben. A loklis rendszerek mindegyike al van vetve a termkplya integratv hatsainak. (40.) Ilyen vonatkozsban teht mellrendeltsgi viszonyban vannak. Sorrendisgk a fejlesztsben betlttt szerepk s egyb szempontok (pl. piaci krnyezethez val kzvetlenebb kapcsolds) alapjn viszont egyidejleg hierarchikus viszony is alakulhat ki kzttk.

A vllalati termkek rendszere (termelsi szerkezet)A vllalat termkek ellltsval s annak ms vllalat rszre, vagy kzvetlen fogyasztsra val tadsval a vllalat elklnlt gazdsgi rdekeltsgt kifejez vllalati clokat valst meg: jvedelmet realizl. Ez az az integrl tulajdonsg, amely a klnbz elemeket a meghatrozott vllalathoz s nem mshoz tartozv, teht rendszerelemekk teszi.

A gazdasgi rendszerek struktrjnak tfog jellemzseA redszer struktrja ltalnosan hrom egymsal sszefgg kategrival jellemezhet: az integrltsg foka, az sszehangoltsg (szinkronizltsg), a megszakthatsg (felbonthatsg). a) Az integrltsg foka Az integrltsg foka meghatrozott rtk az elemek teljes klnllstl (nllsg, dezintegrltsg) a teljes sszekapcsoltsgig (integrltsg) terjed skln. Az integrci, ill.

dezintegrci folyamata adott rendszer elmozdulsa ezen a skln a szerkezeti vltozsok sorn. Ennek alapjn integrltnak vagy dezintegrltnak lehet nevezni adott rendszert sajt elz fejldsi llapotaihoz, vagy ms rendszerekhez viszonytva. Az integrci helyes rtelmezshez ngy kategria dialektikus korrelcijt kell figyelembe venni. Ezeket Pawelzig nyomn a 2. bra mutatja be: A ketts vonallal rajzolt nyilak jellik a kt f ellenttprt az ellenttek rendszerben. A ngy folyamat felttelezi egymst, mindig egyidben folyik, de eltr rendszerekben. Pawelzig meghatrozsa szerint: integrcin olyan folyamatot rtnk, amelyben a rendszer elemei kztti sszefggsek, klcsnhatsok s viszonyok szma, intenzitsa s slya nvekszik, s ezzel fokozdik a rendszer struktrltsga, szervezettsge, funkcionlis sokoldalsga, ennek eredmnyeknt pedig ersdik az elemek klcsns fggse, felttelezettsge s meghatrozottsga egymstl s egyms ltal, vagyis cskken az elemek viszonylagos fggetlensge, nllsga s ntrvnysge, s az nmozgs, nfejlds, nmeghatrozs s ndeterminci mozzanata httrbe szorul az integrld oldalakkal szemben. (40.) Az integrcival egyidben ms rendszerskon ellenttes folyamat, a dezintegrci jtszdik le, amelyet konkrt esetekben osztdsnak nllsulsnak, fggetlenedsnek, felbomlsnak, elszigeteldsnek, elhatroldsnak, decentralizldsnak stb. neveznk. (38.) Az integrltsg foka kzvetlen sszefggsben van a rugalmasggal. Minl nagyobb egy rendszer integrltsgi foka, annl kevsb rugalmas. Az integrltsg foka s a rendszer rszeinek vllalatok kztti megoszthatsga ugyancsak ellenttesen alakul. A gazdasgi rendszerek szervezeti struktrjra hasonl sszefggsek rvnyesek. A centralizlt, hierarchikus szervezet ersen integrlt, teht kevsb rugalmas, mint pldul az n. mtrix szervezet. (40.)

b) Az sszehangoltsg (szinkronizltsg) Ez a tulajdonsg a rendszer struktrjt olyan aspektusbl jellemzi, hogy a rendszer elemeinek funkci-betlt kpessgei (teljestmnye, mkdsi mdja, a feladat elvgzsnek ideje stb.) mennyire vannak sszehangolva. Beszlhetnk mennyisgi, minsgi s idbeli szinkronizltsgrl. A szinkronizltsg hinya zavart okoz a rendszer mkdsben (tlzott kszletfelhalmozds, kapacits kihasznlatlansg). c ) A megszakthatsg (felbonthatsg) A megszakthatsg az integrltsghoz hasonlan, de fleg a folyamatstruktra oldalrl jellemzi a rendszert. Azt jelenti, hogy az elemek egymstl elvlaszthatk anlkl, hogy lnyeges krosodst szenvednnek. A termelsi folyamatokban egyes pontokon hosszab-

rvidebb sznetek iktathatk be anlkl, hogy az addig elrt eredmny elveszne. Ez az alapja az adott termkplya-rszek trbeli s idbeli elklntsnek (termelsi koopercik, szakosods), s ez teszi lehetv folyamatos termels kialakulst (idbeli- s trbeli struktra). A megszakthatsg az elemek viszonylagos nllsgtl fgg, ami kpesti ket meghatrozott idej fennmaradsra akkor is, ha kapcsolataik ms elemekkel megszakadnak (lsd. a sznvonal problmjt). d) Az tfog rendszerjellemzk jelentsge A felsorolt rendszerjellemzk lnyegben meghatrozzk a rendszer krnyezeti klcsnhatsaiknl felsorolt tulajdonsgokat (rugalmassg, rzkenysg stb), teht szorosan kapcsoldnak a szerkeszts, optimalizls, ill. irnyts krdseihez. Ugyanakkor az elbb trgyalt tfog redszerjellemzk sajtos dialektikus ellentmondsok forrsai is. Az alacsonyabb integrltsgi fok, a nagyobb megszakthatsg kedvez a munkamegoszts, a rendszer nvekedse s fejldse szempontjbl. Ugyanezek a tulajdonsgok viszont egyidejleg lehetv teszik a rendszer rszeinek tlzott elklntst (pl. az egyes rszeket mkdtet vllalatok rdekelklnltsge). Ez pedig veszlyezteti az egsz rendszer sszehangolt, zavarmentes s stabil mkdst. (38.) A mezgazdasgi redszerek integrltsgi foka ltalban nagyobb, megszakthatsguk pedig lnyegesen kisebb, mint az ipari-mszaki rendszerek.

A gazdasgi rendszerek struktrjnak jellemzse az elemek tulajdonsgai alapjna) Az elemek sznvonala A gazdasgi rendszerek szempontjbl azok a rendszerek (elemek) magasabb sznvonalak, amelyek jobban lehetv teszik a hatkony (gazdasgos, jvedelmez) termkellltst. Az iparban a mszaki sznvonal fogalma terjedt el. A gazdasgi hatkonysg szempontjbl magas sznvonal elem nem felttlenl jelenti azt, hogy az adott elem ms szempontok alapjn is magas sznvonal. Minl magasabb sznvonal elemekbl ll egy rendszer, annl kisebb lehet az integrltsgi foka, annl nagyobb a megszakthatsga, teht annl nagyobb tudatos irnyt munkt ignyel sszehangolt, szinkronizlt mkdtetse s fejlesztse. (38.)

b) Az elemek bonyolultsga

A rendszerek (elemek) bonyolultsgi foka azoknak a funkciknak (feladat, kpessg, tulajdonsg) a szmval fejezhet ki, amelyeket adott rendszer (elem) integrltan magba foglal. Igy relatv skln mrve beszlhetnk egyszer s bonyolult elmekrl (ill. rendszerekrl). ltalnos szably, hogy gazdasgi szempontbl a bonyolult s egyidejleg magassznvonal elemek a legkedvezbbek (pl. tudomny, integrlt ramkr stb). Ha a magas sznvonal nem biztostott (pl. biolgia, termszeti elemek) vagy nem alakthat ki, akkor viszont rvnyesl, hogy: az egyszer elem kedvezbb, mert magasabb sznvonal, a rendszer erforrsai egy funkcira sszpontosulnak, kevesebb a meghibsodsi lehetsg, jobb a kapcsolhatsga ms elemekhez, a bonyolult elem kedveztlenebb, mert alacsonyabb sznvonal, a rendszer erforrsai sok funkci kztt oszlanak meg, nagy a meghibsodsi lehetsg, nehezebben kapcsolhat ms elemekhez. Gazdasgi rendszerek esetben is elfordulhat, hogy idszakonknt a fennmarads, tlls kerl eltrbe, mint f cl (piaci nehzsgek, elltsi problmk, katasztrfa helyzetek). Ilyenkor az elbbi rtktlet ellenkezje rvnyes. c) Az elemek helyettesthetsge Adott rendszer meghatrozott funkcijnak betltsre adott idpontban tbb azonos vagy hasonl elem (rendszer) is alkalmas lehet. Azok az elemek, amelyek valamely rendszer meghatrozott funkcijnak betltsre kisebb-nagyobb mrtkben, ill. hatkonysggal alkalmasak, sajtos rendszerjelleg elemegyttest, a helyettest elemek rendszert alkotjk, amelynek rendez elve az adott funkci ( feladat). Ez formlis rendszer, mert elemei kztt nincs valdi klcsnkapcsolat A betlthet.funkcit szerkezeti clfunkcinak (az iparban mszaki clfunkcinak) nevezzk. A betltend funkci oldalrl a helyettesthetsg terjedelme (intervallum) fontos, amely az egymst kisebb-nagyobb mrtkben helyettesteni kpes elemek szmval jellemezhet. Ez fgg a funkci sajt tulajdonsgaitl s ms rendszerek fejldstl. A helyettest elemek rendszernek tagjai azonos szerkezeti clfunkcijuk alapjn mellrendeltsgi viszonyban, klnbz egyedi, sajtos tulajdonsgaik alapjn hierarchikus viszonyban vannak egymssal. A helyettesthetsg a gazdasgi dntsek, az optimlizls, a gazdasgi nvekeds, de ltalban minden fejlds alapja. A helyettest elemek rendszern keresztl lpnek egymssal viszonyban a klnbz rendszerek. A helyettesthetsg

alacsony foka gyakran lehet oka valamely rendszer instabilitsnak. Egyszer elemek (funkcik) helyettesthetsge kisebb, mint a bonyolultabb elemek (funkcik). d) Az elemek alkalmazhatsga A rendszerelemek (termk, erforrs) nagy rsze olyan tulajdonsgokkal rendelkezik, amelyek alapjn nemcsak meghatrozott rendszerekben, hanem tbb rendszerben is alkot elemm vlhatnak, kpesek ott meghatrozott funkcit betlteni. Azok a rendszerek, amelyek mindegyike kpes alkalmazni a meghatrozott elemet, sajtos rendszerjelleg egyttest, a felhasznlk (tovbb megmunkltatk, vevk) rendszert alkotjk. Az adott elem szempontjbl ez az alkalmazhatsg terjedelmvel (intervallumval) jellemezhet. Az ebbe az intervallumba tartoz potencionlis felhasznlk az adott elem fel megnyilvnul ignyk, vonzsuk alapjn egymssal versenyz (kompetitv) rendszerek s mellrendeltsgi viszonyban vannak. Sajtos tulajdonsgaik alapjn hierarchikus viszonyban is rendelkezhetk. Az egyes rendszerek hierarchijt gazdasgi szempontbl az adott elem felhasznlsnak hatkonysga szabja meg (legjvedelmezbb pnzbefektets, legjobban fizet munkahely, legnagyobb munkatermelkenysg stb.). Adott elemnek azt a jellemzjt, hogy milyen ms rendszerekben tlthet be funkcit a gazdasgi rendszereknl, termelsi clfunkcinak nevezzk. Az alkalmazhatsgi intervallum bonyolult elemeknl szkebb, egyszerbb elemeknl szlesebb ( pl a szlastakarmnyok csak krdzknl, a kukorica minden llatfajnl etethet). Minl szlesebb valamely elem (rendszer) alkalmazhatsgi intervalluma, annl nagyobb a stabilitsa, fennmaradsi biztonsga, illetve gazdasgi versenykpessge.

A gazdasgi rendszerek struktrjnak jellemzse az elemek kztti kapcsolatok alapjnAz elemek kztti kapcsolatokat az albbi szempontokbl rtkeljk: a kapcsolatok bonyolultsgi foka, a kapcsolatok szilrdsgi foka, az elemek kapcsoldsnak mdja. Az elemek kztti kapcsolatok a rendszer struktrjnak lnyeges sszetevjt alkotjk. a) A kapcsolatok bonyolultsgi foka azt jelenti, hogy adott elem s ms elemek kztt mennyi s milyen sokoldal (tpus) kapcsolat van. Elvileg a bonyolult elemek (rendszerek) kapcsolatainak bonyolultsgi foka nagyobb lehet, mivel sokoldalsguk folytn hasonl bonyolultsg elemekhez, de sokfle egyszer (egy funkcij) elemhez is kapcsoldnak. Ez a lehetsg azonban csak rendkvl magas sznvonal elemeknl rvnyes. Jl szinkronizlt,

hatkonyan mkd rendszerekben az egyszerbb elemek kapcsoldsi lehetsge sokoldalbb. b) A kapcsolatok szilrdsgi foka a kapcsolatok szorossgt jellemzi, sszefgg az integrltsggal, a szinkronizltsggal a megszakthatsggal. Bonyolult elemek kapcsoldsa elvileg lazbb (sok tulajdonsgban kell ms jellemzkkel szinkronban lennie) gyakorlatilag szilrdabb. Egyszerbb elemek kapcsoldsa elvileg szilrdabb (egy tulajdonsggal knnyebb szinkronban lenni), gyakorlatilag lazbb. c) Az elemek kapcsoldsi mdja Ha a rendszer elemei valamilyen szempont alapjn meghatrozott sorrendisget kvetnek, akkor sorosan vannak kapcsolva. Ha ilyen sorrendisg nincs, akkor az elemek prhuzamos kapcsoldsak. Ezek a fogalmak fleg a kibernetikban, ill. szablyozselmletben elterjedtek. Gyakorlatilag az elemek idbeli sorrendisge az egyetlen fontos szempont. Gazdasgi rendszereknl ezrt a soros kapcsolds helyett inkbb a vertiklis, ill. idbeli struktra fogalom, a prhuzamos kapcsolds helyett pedig a horizentlis, vagy trbeli struktra fogalom terjedt el. Az ilyen rtelm kapcsoldsi mdokra az ramkrkre vonatkoz szablyok analgija rvnyes. Ha a biolgiai-technikai okok lehetetlenn teszik a trbeli struktra kialaktst, akkor ez slyos gazdasgi nehzsgeket okoz: az eszkzk kihasznlsa alacsony fok, csak idszakosan mkdnek, a termkkibocsts is idnyszer, ezrt a folyamatos ellts rdekben kszleteket kell trolni stb. A trbeli struktra azt jelenti, hogy a rendszer minden eleme egyidben jelen van s mkdik. Ilyen struktra kialaktsa leginkbb az ipari rendszerekben lehetsges, de viszonylag jl kialakthat egyes mezgazdasgi rendszereknl is.

2.3. Mikrokonmiai modellek, a vllalkozsA vllalkozs bonyolult mikrogazdasgi termelrendszer, s mint ilyen, hierarchikusan egymsra pl alrendszerekbl tevdik ssze. ltalban gazdasgi rendszernek tekintjk a termels, az eloszts, a forgalom, az anyagi jelleg szolgltats s a termelsi fogyaszts terletn lv szemlyeknek, anyagoknak, technolgiknak s pnzgyi eszkzknek meghatrozott hatskapcsolatban ll azon egyttest, amely kpes helyzetnek megfelel clok kitzsre s krnyezetvel szemben egysgknt viselkedik. Ilyen rtelemben gazdasgi rendszernek tekinthetjk a nemzetgazdasg egszt, annak brmely gazatt, illetve a vllalkozst s annak egy-egy

rszt is. A gazdasgi rendszer teht egyrszt a krnyezetben val elhelyezssel definilhat, msrszt hierarchikusan egymsra(ba) pl rendszerekknt rtelmezhet. A vllalkozs olyan integrlt input-output tpus nszervez rendszer, amely az anyagi folyamatok s a rpl szablyozsi folyamatok (rel- s szablyozsi szfra) egysge. Az anyagi (rel) folyamatok szempontjbl a vllalkozs formlis rendszer, hiszen a teljes termkellltsi folyamatbl (termkplybl) egy vllalati keretben csak egy vagy nhny szakasz van jelen. Valdi rendszernek a termkplyt tekintjk. A termkplya clja fogyaszti vgtermk (szolgltats) ellltsa, a vllalat azonban elssorban rtke maximalizlsban rdekelt. A vllalkozsok szervezsekor az a cl, hogy az ilymdon formlis rendszerek hatrai mind jobban azonosuljanak a vals termelsi rendszerek hatraival. (3. bra)

3. bra

Attl fggen, hogy egy-egy termkplya mely szakaszai vannak jelen, illetve ezek hogyan kapcsoldnak egymshoz, a termkelllts rendszere a vllalatnl lehet: vertiklis, ha a termkplyk tbb szakasza van trben s idben egymshoz rendelve (a nyersanyagtermelstl a fogyaszti vgtermk ellltsig legalbb kt szakaszt tartalmaz); horizontlis, ha tbb termkplynak csak egy-egy szakasza van jelen egymssal prhuzamosan, azaz tbbfle vllalati vgtermk ellltsa egymstl rszben vagy egszben fggetlenl; kombinlt, ha a vllalati keretben a vertiklis s a horizontlis termelsi folyamatok egyidejleg megtallhatk. A vllalati rendszer elemei kztti kapcsolatokat a rendszer viselkedsnek nevezzk. A vllalatnl az elsdleges szerepet a gazdlkodsi feladat kitzse s megvalstsa tlti be. A vllalatban az irnyts alapvet formja a szablyozs. Az irnytst vgz egysg (rendszerelem) is a vllalaton bell helyezkedik el, teht a vllalat nszablyoz rendszer (4. bra). Mivel a szervezst vgz elemek is rszei a vllalatnak, ezrt nszervez rendszernek is tekinthetjk, amely tbbszrsen hierarchikus felptsben ltja el feladatait. (14.)

4. bra

Korbbi viselkedsi paramtereit a vezets trolja, s a krnyezet ingereire val reaglssal figyelembe veszi azokat, gy ntanul kpessgt folyamatosan fejleszti. Ez az ntanul kpessg igen nagymrtk fggst mutat a kzgazdasgi jelleg knyszerektl. Ms megkzeltsben a vllalkozs olyan eszkzkbl s emberekbl - mint erforrsokbl ll gazdlkod szervezet, amelynek clja fogyaszti vagy termeli szksgletek kielgtsn keresztl jvedelem termelse. A jvedelembl finanszrozza eszkzeinek s emberi erforrsainak bvtett jratermelst. (44.) Ahhoz, hogy a vals piaci szksgletek kielgtse, teht a fizetkpes kereslet rukkal, szolgltatsokkal trtn lefedse megtrtnjen, a gazdlkod szervezetnek vllalkoznia kell ezen tevkenysgre. A vllalkozs tovbbi felttele az nll gazdlkods. Az nllsg ebben az esetben vllalkozsi, dntsi s ktelezettsgvllalsi szabadsgot jelent az adott gazdasgirnytsi rendszer keretei kztt. Az nll gazdlkods sorn a vllalkozs maga alaktja ki termk -s ezltal termelsi szerkezett. A dntseknek mindig korltja nem tkletes piacon a jelenlegi, a rvid tvon vrhat s prognosztizlhat pnzgyi helyzet. (A vllalatnak bevteleibl kell fedeznie kiadsait. Ez hossz tvon igaz, mg akkor is, ha a vllalat klcsnforrs ignybevtelvel oldja meg a gazdlkodsa sorn felmerlt pnzgyi gondjait. A profil szakmai kvetelmnyeinek, a piac ignyeinek, konmiai szempontoknak megfelel dntsek szletnek. A dnts meghozatala a vezeti funkcik kulcsmozzanata, kizrlagosan vezeti tevkenysg.) A dntsek elksztsshez a vezetnek informcira van szksge. A megtrtnt gazdasgi esemnyekrl, a krnyezet tnyezirl (a technolgiai vltozsokrl stb.) a vllalat informcis rendszere ad tjkoztatst. A dntsek az informcirendszerbl szrmaz adatok alapjn jnnek ltre, azonban motivcijuk mindig a krnyezet ingereire val reaglsi knyszer. A knyszerre adott vlasznak az a gazdasgi tartalma, hogy a vllalatnak (dntshoznak) valamilyen mrhet elnye szrmazzon a dntsbl, vagy az elkerlhetetlen htrny minimlis legyen. Ez jvedelemnvekedst vagy kltsgmegtakartst jelent.

A vllalat adott idpontban mrhet paramterekkel rendelkezik (munkaer-ltszm, kszletrtk, vevk tartozsai, termkskla szlessge, pnzllomny stb.), amely paramterek korbbi dntsek megmerevedett termkei. E termkek viszont a tovbbi dntsek korltaiknt jelennek meg. A vllalat mkdsnek e fbb elveibl lthat, hogy a vllalat teljestmnye komplex fogalom, ezrt megtlsnl is komplex, tbboldal mdszereket kell alkalmazni.

A bank, mint specilis vllalkozsA bank - mint pnzgyi kzvett - alapveten gyfelei megtakartst gyjti be s ms gyfelei hitelignyeit elgti ki, s alapveten e tevkenysge sorn tesz szert jvedelemre. Termkplyi zemi folyamatai tekintetben ugyanazon jellemzkkel br, mint brmely vllalkozs (vllalat), specialitsait pnzgyi kzvett szerep adja. Tevkenysge szmos kockzatot rejt magban. A kvetkezkben az gyfllel kapcsolatos kockzattpusoknak egy lehetsges rendszert mutatjuk be. Ebben a rendszerben a kockzat lehet: (25., 29., 34.) a) b) c) d) e) f) g) hitelezsi kockzat rtpus kockzat likviditsi kockzat orszgkockzat befektetsi kockzat szablyozsi-dokumentcis kockzat mkdsi kockzat.

a) A hitelezsi kockzat vagy hitelkockzat a kereskedelmi bank alapvet zletmenetvel kapcsolatban merl fel. Ezt a kockzatot a bank az zlet teljes idtartama alatt viseli. A bank hitelnyjtskor vllalja annak kockzatt, hogy az gyfl, a hitelads nem tudja fizetni a kamatokat, illetve lejrtkor a hitel sszegt. A banknak arra vonatkozan kell szmtsokat s elemzseket vgeznie, hogy a teljests (kamat- s tkevisszafizets) mekkora valsznsggel kvetkezik be. (A hitelezsi tpus kockzatok specilis fajtja az orszgkockzat s befektetsi kockzat.) b) rtpus kockzatnak nevezzk a kamatlb-kockzatot s az rfolyamkockzatot. A kamatlb-kockzat azt jelenti, hogy a piaci kamatlbak vltozsa hatssal van a bank eszkzeinek rra. Ha ugyanis egy rgztett kamatfelttelek mellett folyostott bankhitelt csak

drgbb forrssal lehet fnanszrozni, mert idkzben emelkedtek a piaci kamatlbak, akkor a bank nett jvedelme cskken. Ezt a bank valamilyen mrtkben szablyozni tudja az eszkzk-forrsok lejratnak sszehangolsval. Az rfolyamokockzat abbl addik, hogy nincs sszhangban a devizatartozsok s devizakvetelsek lejrata. Ez a kockzat a devizapozcira van hatssal. c) A pnzintzetnek brmely idpontban eleget kell tennie fizetsi ktelezettsgeinek. A likviditsi kockzat amiatt merl fel, hogy a forrsok lejrata nem esik egybe az gyfelek ignyeivel. A banknak elegend likvid eszkzzel kell rendelkeznie mg akkor is, ha ezek jvedelmezsge alacsonyabb. Ezt kvnja a j gyfelek megtartsra val trekvs. d) Az orszgkockzat abban az esetben merl fel, amikor a hitelfelvev kzponti bankja nem kpes, vagy nem hajland a kls adssg visszafizetst engedlyezni. Ezt megteheti gy, hogy illeglisnak nyilvntja azt, vagy egyb mdon megakadlyozza a hitelfelvevt, hogy az adott valutt megszerezze, illetve tutalja. Ez akkor fordulhat el, ha az orszg gazdasgi helyzete romlik. e) A befektetsi kockzat a hitelkockzat egy specilis fajtja, amely akkor ll fenn, ha a pnzintzet zletrszeket, rszvnyeket vagy rtkpaprokat vsrol s azok rtkvesztse kvetkezik be. f) A szablyozsi kockzat a hitel biztostk-rendszerre, megfelel dokumentumokkal val lefedsre, valamint arra vonatkozik, hogy egy-egy zleti tranzakci sszhangban van-e a vonatkoz jogszablyokkal s elrsokkal. g) A mkdsi kockzat a bank zletmenetvel, vezetsvel kapcsolatban merl fel, hiszen a pnzintzetnek sznvonalasan, hibk nlkl kell elltnia az ltala felvllalt szolgltatsokat. Erre pedig csak akkor kpes, ha mkdsi kltsgei nem haladjk meg mkdsi bevteleit. A bank mkdsnek egyik alapeleme a hitelezsi tevkenysg. Folyamatt a 6. s 7. bra mutatja be. A hitel megadsra vonatkoz dnts kockzatt a bank a hitelfelttelek deklarlsval igyekszik a minimumra szortani. A pnzsszegek kihelyezsnek, hitelezsnek alapveten tbb szempontbl krlrhat hatkonysgi minimumkvetelmnyeknek kell megfelenie. ltalnos elemei a kvetkezk: a befektets minimlis jvedelmezsge, a hitelezs idtartama, ves kamatlb, sajt pnzeszkzk arnya.

A vllalat teht csak azokat a hitelignyeket nyjthatja be a banknak, amelyek a minimumkvetelmnyeknek megfelelnek. A bank szelekcis elvei: grt jvedelmezsg, hitelezsi vagy trlesztsi id, egyb (makrogazdasgi) szempontok figyelembevtele. Ha csupn a jvedelmezsgi mutat lenne a sorsols alapja, a fejleszts (befektets) elszakadna a vllalat eddigi tevkenysgnek eredmnyessgtl, figyelemen kvl maradnnak olyan lnyeges klnbsgek, mint a kpzd sajt pnzeszkzk nagysga, az lleszkzllomny korszersge, a vllalat egsz jvedelmezsge. Mindentt a vilgon, ahol a fejlesztsi hitel szerepe szmottev, a konkrt fejlesztsi cl meghitelezse mellett alapvet mrlegelsi szempont a hitelt ignyl gazdasgi egysg bonitsa, mobilitsa, likviditsa. Ez azrt is indokolt, mert a befektets (fejleszts) mr mkd vllalathoz kapcsoldik, s gy a ltestend eszkzk mkdtetsnek hatkonysga alapveten fgg a konkrt terlettl, a hitelez biztonsgt pedig az egsz vllalat j gazdlkodsa szavatolja.

3. A cgminsts folyamata, terletei, mdszerei3.1. Cgminstsi modellA mdszeralkalmazs szempontjbl szksges modell-ben gondolkodni. Felptse szinkronban van gazdasgi rendszer, ill. a vllalat struktrjval s mkdsi jellemzivel, kiterjed (5. bra): relfolyamatokra a szablyozsi folyamatokra pnzgyi folyamatokra idbeli struktrkra.

A cgminstssel szemben tmasztott kvetelmnyek az albbiak: a vizsglt cg valamennyi folyamatt teljeskren tfogja, minden tpus s mret gazdlkod egysg minstsre alkalmas legyen, adatforrsainak megbzhatsga sszhangban legyen a minsts megbzhatsgval, kvethet, kontrolllhat algoritmusokat tartalmazzon, vgeredmnyben tmrtett mdon tartalmazza az informcikat, az aggregltsg dokumentlva legyen, tovbbfejleszthet legyen minden elemben. A modell felptse a kvetelmnyeket teljesti, az alkalmazs folyamata az 5. bra szerint: besorols, melynek sorn meg kell hatrozni, hogy a diagnosztika mely elemt (elemeit) hasznljuk, s azok milyen sllyal 8arnyban) szerepelnek a vgs minsts kialaktsakor, diagnzis, ahol analitikus vizsglati mdszereket alkalmaznak, minsts, ahol kategriknak val megfeleltets trtnik. A besorol rendszer clja az, hogy clorientlt vizsglati s minstsi alkalmazst segtsen el, teht ne ltalban vizsgldjunk. Egy lehetsges besorol mechanizmust a 6. bra tartalmaz.

3.2. Cganalzis (diagnzis ksztse)A mnsts els elemeknt fel kell trni a cg helyzett. A vllalkozs modelljbl addnak azok a terletek, amelyekre a feltrsnak, elemzsnek ki kell terjednie. Ezek a mdszerek sokrtek, sszetettek. Egy lehetsges vizsglati modellt a 7. bra mutat be. Ez a modell

olyan rendszerszemlletet tkrz, amely megfelel sllyal veszi figyelembe a gazdlkodsra hat tnyezket, a vllalkozs viselkedsnek legfbb jellemzit vagy pl. a hitelt kihelyez bank zleti rdekeit. Az egyes terletek analitikus vizsglati eljrsaibl kerl bemutatsra a kvetkezkben olyan halmaz, amelybl brmely minstsi rendszer tartalmazhat rszeket.

3.2.1. Mltbeli gazdasgi esemnyek elemzse (A mrlegbeszmolbl /ves beszmol/ nyerhet mutatszmokkal kapcsolatos mdszertani ismeretek)Mrlegadatokbl szmtott mutatk kpzsnek alapelvei Egy adott vllalkozs vagyoni-pnzgyi helyzetnek megtlsre egyik lehetsg (legalkalmasabbnak, legobjektvebbnek) a mrlegelemzsbl nyerhet mutatszmok, illetve mutatszm-rendszerek kpzse. A mutatszm-kpzs lnyege, hogy a mrlegbeszmolban (ves beszmolban) szmszerstett rtkeket, adatokat kifejezbb, rtkelhetbb alaktjuk t. Meghatrozott feladatok esetben az abszolt szmoknl kifejezbbek a viszonyszmok. Mutatszmok segtsgvel informcis ignyeket tudunk kielgteni. Az abszolt szmok, olyan alapszmok, amelyek a vllalkozs tnyleges pnzgyi helyzetnek vals llapott szmszeren tkrzik. Igy visszatkrzhetik pldul: a tnyleges llapot egy adott idpontban, vagy sszegezve az esemnyeket egy adott idszakra vonatkozan. Ezeket az zemgazdasgilag lnyeges rtknagysgok sszehasonltsa alapjn nyerjk. A viszonyszmoknak hrom fajtjt klnbztethetjk meg: a) megoszlsi viszonyszmok, amelyek azonos alapszm hnyadosai, de adott idszakra vagy idpontban eltr rangsorszintet jelentenek (pl. az egyes mrlegtteleknek a mrlegfsszeghez val viszonytsa) b) vonatkoztatsi viszonyszmok, amelyek klnbz bzisbl szmtott hnyadosok, de az azonos idszakban vagy idpontban azonos rangsorban llnak (pl. a rvid lejrat ktelezettsgeknek a forgeszkzkhz val viszonytsa) c) mrszmok, amelyek azonos bzisra, de klnbz idszakokra vagy idpontokra vonatkoz hnyadosok (pl. az elz vi sajt vagyonnak a beszmolsi idszak sajt vagyonhoz val viszonytsa).

Egy-egy mutatszm termszetesen nem tudja a vllalkozs teljes vagyoni-pnzgyi helyzett tkrzni, ezrt tbb-meghatrozott szempont szerint csoportostott-mutatszm egyttes vizsglata vezethet csak el a helyes rtkelshez.(5., 9., 16.) Az angol nyelv szakirodalomban a szzadfordul ta foglalkoznak a vllalati mutatszmrendszerek tmakrvel, de mindezek ellenre nem alakult ki egysges llspont arrl, hogy a mutatk milyen kre szksges vagy elgsges az adott elemzshez. Gyakran esnek abba a hibba az elemzst vgzk, hogy az rnyalt elemzs s elrejelzs rdekben a mutatszmrendszer tl sok mutatt tartalmaz. (Az angol szakirodalombl 400 mutatt tartalmaz rendszer is ismert, st tbb orszgban lteznek n. mutatszm-lexikonok.) Nyugat-Eurpban prblkoznak n. cscsmutatszmok kidolgozsval, amelyek tbb mutatszm aggreglsval jnnek ltre. Ilyen pldul a Du Pont-sma (9. bra) , amelynek segtsgvel egy szmban fejezhet ki a vllalkozs - akr tbb orszgban tallhat egysgeinek - eredmnyessge. Kzponti mutatszma egy jvedelmezsgi mutat (a sajt tke-arnyos nyeresg). E mdszerek htrnya, hogy az aggregls kvetkeztben egy-egy alacsonyabb szinten elhelyezked mutatszm meghatrozshoz szmos egyb mutatszm kiszmtsa is szksges. Emellett az aggregls sorn n. vak mutatszmok is keletkeznek, vagyis olyanok, amelyeknek nincs jelentsgk. A piramis cscsn elhelyezked sajt tke-arnyos nyeresg mutatt termszetesen kzvetlenl is ki lehet szmtani a nyeresg s a sajt tke viszonytsval. A mutat elemkre bontsnak az a haszna, hogy az sszefggsekre irnytja a figyelmet. Haznkban cscsmutatszmok hasznlata mg nem terjedt el, annl nagyobb jelentsgre kezdenek azonban szert tenni - az elzekben emltett okok miatt - a mrlegbeszmol ( ves beszmol) adataibl nyerhet mutatszmok. Ezek szma tbb szzra tehet, amely mennyisg - megfelel rendszerezs nlkl - nehezen kezelhet s nehezen feldolgozhat. (7.) A Szmviteli Trvny ltal ktelezen elrt ves beszmolkbl a vllalkozsok vagyonipnzgyi helyzetnek, hitelkpessgnek vizsglathoz szksges alapinformcik kzvetlenl rendelkezsre llnak. Ez szksgszer elvrs volt a Szmviteli Trvnnyel szemben, ugyanis a piacgazdasgi viszonyok kztt a szmvitelnek a piac szerepli rszre kell hasznos s megbzhat informcit szolgltatni. Ez az informci tartalmban nem lehet azonos a korbbi informci-bzissal. Az elad s a vev, illetve a tulajdonos, a tulajdonost kpvisel vllalkoz s a befektet, a hitelez jelenik meg a piacgazdasg szerepljeknt, akiknek ms s ms a szmvitellel szembeni informcis ignyk. A Szmviteli Trvny 17. -a kimondja:

Az ves beszmolnak a vllalkoz vagyoni, pnzgyi s jvedelmi helyzetrl s vltozsrl a tnyleges krlmnyeknek megfelel, vals kpet kell mutatnia. Tartalmaznia kell minden eszkzt, a sajt tkt, a cltartalkot s minden ktelezettsget, tovbb az idszak bevteleit s rfordtsait, az adzott s a mrleg szerinti eredmnyt, valamint azokat az adatokat, szveges indoklsokat, amelyek a vllalkoz vals vagyoni, pnzgyi helyzetnek, mkdse eredmnynek bemutatshoz szksgesek. A Szmviteli Trvny elfogadja azokat a nemzetkzileg is alkalmazott szmviteli alapelveket, amelyek a megbzhat s vals vagyoni, pnzgyi s jvedelmi helyzetet tkrz informcik bemutatshoz nlklzhetetlenek. Ezek kzl kiemelked jelentsge van az vatossg elvnek. Az vatossg elvbl az kvetkezik, hogy mind a vagyon, mind az eredmny megllaptsa sorn a mrlegelseket az vatos zletember szemszgbl kell megtenni. Az ves beszmolbl nyerhet mutatszmoknak a vllalkozs bels folyamatairl kell jelzseket szolgltatniuk, indiktorknt kell viselkednik. Figyelemmel kell lenni azonban arra, hogy br a viszonyszmok kpzsvel a helyzetek s a folyamatok ttekinthetsge nvekszik, az eltrsek okairl az alapszmok ismerete nlkl gyakran nem tudunk meg semmit. Ezrt ajnlatos, hogy a viszonyszmokat az alapszmokkal egytt mutassuk ki.

A mutatszmok alkalmazsi terletei: Vllalkozsi clok (a vllalkozsnak tisztban kell lennie sajt vagyoni-pnzgyi helyzetvel). Bankszemlleti clok (a hitelnyjts alapfelttele a kedvez alakulsa mutatszmok). Egyb clok (pldul a statisztika s az adhatsg is szmos mutatszmmal dolgozik).

A mutatszmok alkalmazsnak felttelei: lljon rendelkezsre a megfelel adatbzis, konkrt clkitzse legyen az elemznek, biztostva legyen az sszehasonltsi lehetsg (idben s trben egyarnt).

A mutatszm-rendszerekkel szemben tmasztott kvetelmnyek: A mutatszm-rendszernek tartalmaznia kell a vllalkozs kvantifikltan kifejezhet fbb cljait, gy biztostva az sszvllalkozsi rdeket s szemlletet.

A mutatszm-rendszert a lehet legtmrebben, viszonylag kevs mutatra koncentrlva kell kialaktani gy, hogy knnyen ki lehessen emelni a legfontosabb elemeket a vllalati ttekints biztostsa rdekben. A viszonylag kevs mutatszm ellenre a rendszer teljes legyen, vagyis semmilyen fontos sszefggs nem hinyozhat. A mutatszm-rendszer legyen rugalmas, ami azt jelenti, hogy szksg szerint tovbbi mutatszmokat (kiegszt mutatkat) lehessen bevonni, illetve a megfelel mutatkat tovbb lehessen bontani. A mutatszm-rendszer lehetleg legyen alkalmas szmtstechnikai eszkzkkel trtn feldolgozsra.

Az utols kvetelmny teljeslse a banki hitelbrlati rendszerekben felhasznlt mutatszmok esetben klnsen fontos. A kereskedelmi bankokban (fleg a nyugati orszgokban) olyan, tbb ves banki tapasztalatokra ptett szoftverek vannak hasznlatban, amelyek a krt klcsn jellemzin (milyen sszeg, lejrat, kamatozs, mit valstanak meg belle stb), a bank s a krelmez eddigi kapcsolatain, a krelmez mennyisgileg is megfoghat pnzgyi s vagyoni adatain tlmenen figyelembe veszik a korbbiakban mr emltett teljes szempontrendszert, gy a fizetsi garancikra, a krnyezetre, a versenytrsakra, a menedzsmentre, st az informcik minsgre vonatkoz jellemzket is. Ezek a szoftverek tulajdonkppen mestersges intelligencia segtsgvel szrik ki a feltteleknek nem megfelel krelmezket.

A mutatszmok jelentsge a vllalkozsok vezetse szmra A mutatszmok alkalmazsa akkor vlhat igazn hatkonny, ha a vezets management by exeptions nven ismert vezetsi mdszert alkalmazza. Ennek lnyege abban ll, hogy a vllalkozsnak - legalbb a fontos mutatszmok vonatkozsban - meg kell terveznie azok rtknek kvnatos, illetve vrhat alakulst. Ezek a mutatk a tervezett rtkektl az zleti v sorn pozitv s negatv irnyban is eltrhetnek egy meghatrozott limithatron bell. Ez esetben a vezetsnek nem szksges a funkciit gyakorolnia. Ha azonban az eltrsek a megengedett korltokat tllpik, ez azonnali kzbelpst ignyel. Vagyis a management by exeptions vezetsi mdszer esetben a vezets csak akkor lp akciba, ha a vizsglt eltrs mrtke a megengedettnl nagyobb.

A vllalkozsok pnzgyi s vagyoni helyzetnek megtlshez javasolt mutatk A pnzgyi helyzettel kapcsolatos mutatkA vllalkozsok likviditsnak tartalma, megllaptsra szolgl mdszerek A likvidits (ms szval fizetkpessg, bonits) a gazdasgi let valamely szerepljnek olyan helyzete, amikor esedkes fizetsi ktelezettsgt ki tudja egyenlteni. A gazdasgi gyakorlatban az adsrl kialaktott minsts jelents mrtkben eldnti a hitelhez juts lehetsgt. (18.) A likvidits statikus jellemz. Egy vllalkozs adott idpillanatban fennll fizetkpessgt, illetve fizetskptelensgt jelzi. Ha egy vllalkozs fizetkpessgt dinamikusan kvnjuk vizsglni, akkor mr n. diszponibilits-vizsglatokat kell elvgezni. A hossz tv likviditst nevezzk diszponibilitsnak. A likvidits s diszponibilits egyttesen jelentsen befolysoljk a vllalkozs bonitst. A fizetkpessg, mint potencionlis lehetsg, mint adottsg, nem tvesztend ssze a fizetkszsggel, ami a kpessg kihasznlst jellemzi. (10., 30.) A vllalkozs likviditsa nagy mrtkben fgg egyrszt a likvid eszkzk sszegtl s arnytl a forgeszkzkn bell, msrszt a hatridn tli kinnlvsgek alakulstl s arnytl a vevllomnyon bell. Ezen kvl a magas kszletszint s a kszletek alacsony forgsi sebessge kedveztlen lehet a fizetkpessg szempontjbl. A forgeszkzkn bell a szabad pnzeszkzk arnyainak el kell rnie egy bizonyos hatrt, mivel ez a kiegyenslyozott pnzgyi helyzet s a fizetkpessg fontos biztostka. A tl magas arny kvetkeztben viszont kamatvesztesget szenvedhet el a vllalat. A pnzgyi helyzet s az eszkzk mobilitsa szempontjbl a kszleteken bell a vsrolt s a sajt termels kszletek megoszlsa is fontos mutat. Haznkban - a fejlett orszgok gyakorlattl elren - a kszletek jelentsebb hnyadt a vsrolt kszletek teszik ki.

Az angolszsz szakirodalomban a likvid eszkzk csoportjba a kszpnzt, a bankszmlakvetelst, a forgalomkpes (piaci) rtkpaprokat, a vevi kinnlvsgeket s vltkvetelseket soroljk. A magyar szakirodalomban ltalban a kszpnzt s a bankszmla-kvetelst, valamint az rtkesthet rtkpaprokat tekintik teljesen likvid eszkzknek, a vevi s vltkvetelseket a mobil eszkzk csoportjba soroljk. A likvidits a fizetsi ktelezettsgek esedkessgnek s a teljestskhz felhasznlhat eszkzknek az sszhangjt fejezi ki. Jelentsge a csdtrvnyek megjelense ta megntt. A fizetskptelensg s a csd, illetve a felszmols veszlye arra knyszerti a vllalkozsokat, hogy a pnzgyi helyzet vizsglatval s elemzsvel az eddiginl tbbet s rdemben foglalkozzanak. A likvidits fogalmn rtekezsemben mindenkor a vllalkozsok fizetkpessgt rtem. Elklnthet ettl az orszg szintjn jelentkez fizetskptelensg, amellyel azonban a tma jellegbl kifolylag nem foglalkozom. A vllalkozsok likviditsnak vizsglatra tbb mdszer alkalmazhat. A mutatszmok alapjn trtn likviditsi helyzet megtls mellett leggyakrabban a likviditsi mrlegeket alkalmazzk. A likviditsi mrlegek bizonyos rendezelvek szerint talaktott vagyonmrlegek. A likviditsi mrlegnek alapveten kt tpusa - a statikus s a dinamikus mrlegek - klnbztethet meg. A statikus likviditsi mrleg a vezetsi funkcik kzl fknt az ellenrzsi, mg a dinamikus mrleg a tervezsi funkcit segti. A likviditsi mrleg elksztsekor az aktvknl a csoportkpz ismrv a mobilits - az eszkzk pnzz tehetsge - , a passzvknl azok esedkessge, fizetsi ktelezettsgg vlsa. Ezek alapjn megklnbztetnk teljesen mobil, azaz likvid eszkzket, mobil eszkzket, mobilizlhat eszkzket s immobil eszkzket, valamint azonnal esedkes ktelezettsgeket, rvid hatridn bell esedkes ktelezettsgeket, ksbb esedkes ktelezettsgeket s vissza nem fizetend passzvkat. A likviditsi mrlegben a szembelltott, tartalmilag egybevg eszkz-forrs csoportok a likviditsi fokozatok. A likviditsi fokozatok alapjn likviditsi mutatk kpezhetk, amelyek klnbsg vagy hnyad jellegek. Tartalmuk szerint tlfedezettsget, vagy fedezethinyt fejeznek ki. (A likviditsi mrlegszemllet 1988 s 1991 kztt a hazai szmviteli gyakorlatban ktelez jelleg volt.) A likvidits a statikus mrlegben, mint helyzetkp tkrzdik vissza. Ezzel szemben a vllalkozi gyakorlatban, mint folyamat jelentkezik. A folyamat nyomon kvetse dinamikus likviditsi vizsglattal valsthat meg. A dinamikus likviditsi mrleg sszelltshoz a statikus mrleg adatai mellett szksg van a gazdalkodsi terv ismeretre

is. A vizsglat lnyege az, hogy a statikus likviditsi mrleg adatait mdostjuk azokkal a vltozsokkal, amelyeket a gazdlkodsi tervben szerepl gazdasgi esemnyek kivltanak. A dinamikus likviditsi mrleg kifejezi, hogy a mltban lezajlott s az elretekints idtartamra tervezett gazdasgi esemnyek hogyan befolysoljk a tervidszak pnzgyi helyzett. Megfelel teht annak a kvetelmnynek, hogy felhasznlhat a vllalkozsok pnzgyi helyzetnek tervezsre. A vllalkozsok likviditsi helyzetnek megtlsre az albbi mutatszmokat hasznljk. Likviditsi rta A szmts sorn a pnzeszkzk, a kvetelsek s a kszletek sszegt a foly forrsokkal (pl. forgeszkzhitelek, szlltk, trsadalombiztostsi ktelezettsgek, jvedelem elszmols) lltjuk szembe. Kpzse: Pnzeszkzk + Kvetelsek + Sajt termels kszletek + Vsrolt kszletek Foly forrsok E mutatszm minstsi besorolsnl szigor hatrrtkeket kell figyelembe venni, mivel a pillanatnyi fizetkpessg megllaptsnak egyik legfontosabb mutatjrl van sz, amely mutat rtke alapos tovbbi elemzst ignyel. ltalban minimlis elvrsknt a hitelt nyjtk e mutat esetben azt kvnjk meg, hogy a forgeszkzk rtke mlja fell a rvid lejrat ktelezettsgek rtkt, vagyis az arny 1nl magasabb legyen. A mutat rtkelse kapcsn a kvetkezket kvnom hangslyozni. A mutat magas rtke nem bizonytja egyrtelmen a kivl fizetkpessget, csak a kvetkezkben trgyaland mutatkkal egyttesen s sszhangban. Relatve magas mutatrtk oka lehet pldul a magas kszletllomny. Amennyiben a likviditsi gyorsrta a likviditsi rthoz kpest lnyegesen alacsonyabb, az egyrtelmen jelzi a magas kszletllomnyt. Ez esetben a kszletllomny sszettele is elemzsre szorul, olyan megfontolsbl, hogy a kszletllomny mobilitst meg lehessen hatrozni. Ehhez figyelembe kell venni a kszletek forgsi sebessge s a fordulatok szma mutatkat. Ha ezek rtke kedvez minstst kap, csak akkor tekinthetjk a likviditsi mutatt - ebbl a szempontbl - hitelesnek.

Figyelemmel kell lennnk arra is, hogy amennyiben a mutat rtke magasabb 1-nl, akkor a forgeszkzk llomnyban s a rvid lejrat ktelezettsgekben bekvetkezett azonos mrtk nvekeds a rta cskkenshez, az azonos mrtk cskkens pedig annak nvekedshez vezet. Recesszis idszakban pldul br a forgeszkzk llomnya ltalban lecsken, a rta rtke mgis emelkedhet a ktelezettsgek keletkezsnek cskken arnya kvetkeztben. A fellendlsi peridusokban ezzel ellenttes folyamat jtszdhat le. A mutat rtkt ersen befolysolja a kvetelsllomny nagysga, ez 1995-ig volt jellemz. A Szmviteli Trvny lehetv teszi a vllalkozsok rszre a vevllomny v vgi egyedi minstst s a bizonytalan kvetelsekre cltartalk kpzst. A vevllomny azonban ennek ellenre kimutatsra kerl eszkz oldalon. Ebbl kifolylag a likviditsi mutatt a magas vevkvetels-llomny is javthatja, ezrt felttlenl meg kell vizsglnunk a kinnlvsgek megtrlse napokban mutatt is. Ennek segtsgvel gyzdhetnk meg arrl, hogy nem hossz ideje lejrt, bizonytalan kvetelsllomny nveli a likviditsi mutat rtkt. Egyes nyugati pnzintzetek a likviditsi mutatt gy szmtjk, hogy a nevezbeli rvid lejrat ktelezettsgeket cskkentik a pnzeszkzkkel. Ez a korrekci azt hangslyozza, hogy a ktelezettsgek kielgtse szempontjbl a pnzeszkzknek megfelel rsz biztostott, teht a rvid tv hitelezk kockzatnl nem kell azzal szmolni. Mg egy megjegyzst tartok clszernek e mutathoz fzni. A korbbiakban sz volt mr arrl, hogy bizonyos mutatk rtkeit a vllalkozs vezeti tudatosan javthatjk. Pldul a likviditsi mutat esetben: ua. a beszerzseket ksleltetik a beszmolsi idszak eltt, az cskkenti a rvid lejrat ktelezettsgek (ezen bell a szlltk) sszegt, s ezltal javtja a mutat rtkt. Likviditsi gyorsrta A szmts sorn a pnzeszkzk s a kvetelsek sszegt a foly forrsokkal lltjuk szembe. Pnzeszkzk + Kvetelsek Foly forrsok A mutat rtke mindig alacsonyabb a likviditsi mutat rtknl. A mutat rtkelsekor a likviditsi rtval kapcsolatban mr lertakon tl a kvetkezkre kvnom felhvni a figyelmet.

A pnzeszkzkn bell - amennyiben a mutat rtke feltnen j - rdemes megvizsglni az rtkpaprok llomnyt. Konkrtan azt, hogy nincs-e tlzottan sok nem piackpes rtkpapr a pnzeszkzk kztt, hiszen ha igen, gy az csak ltszat fizetkpessget jelent. A likviditsi rta s a likviditsi gyorsrta kztti sszefggst nhny szakirodalom gy prblja hangslyozni, hogy amennyiben a gyors rta rtke 1 alatt van, akkor a kt mutat sszevont rtkelst javasoljk. A likviditsi mutatbl s gyorsrtbl kpzett sszevont mutat (az elz kt mutat szorzata), a korriglt likviditsi mutat elnevezst kapja. Adssgszolglati mutat A mutatszm az adzott eredmny s az elszmolt rtkcskkens sszegt viszonytja a hossz lejrat tartozsok llomnyhoz. Minl magasabb a mutat rtke, annl jobban vannak a hossz lejrat ktelezettsgek sajt rendelkezs vagyonnal fedezve. Adzott eredmny + Trgyvi rtkcskkensi lers Hossz lejrat tartozsok A pnzgyi helyzet elemzsre szolgl mutat ismertetse eltt tisztzni kell egy, az rtekezsben eddig mg nem hasznlt fogalmat, az n. cash-flow fogalmt. A cash-flow (pnzramls) a fizetkpessg s az nfinanszrozs kiemelt mutatja. A nyugati orszgok mrlegbeszmol rendszernek hrom alappillre a Mrleg, az Eredmnykimutats, valamint az alapok forrsa s felhasznlsa kimutats. Ez utbbit nevezzk rviden cash-flow kimutatsnak, vagy Operating and non operating funds generation-nak. A cash-flow kimutats csak a valban pnzmozgssal jr tteleket tartalmazza. A cash-flow alacsony rtke a fizetkptelensget jelzi. Az elrejelzsben mg fontosabb szerepe van annak a mutatnak, amelyet a cash-flow s az sszes idegen forrs hnyadosaknt kapunk. A hazai beszmolrendszer tovbbra sem tartalmazza az Alapok forrsa s azok felhasznlsa kimutatst, gy a cash-flow kimutats elksztse egyetlen vllalkozsnak sem rhat el. A cash-flow viszont brmely vllalkozs esetben meghatrozhat. A cash-flow lnyegben az rtkests rbevtelben realizlt pnzjvedelmet szmszersti. Az eredmnykimutats eredmnyszemllet, a mrlegben kimutatott eredmnnyel egyezen az rbevtelben realizlt eredmnyt mutatja. Ez azonban nem azonos a pnzgyileg realizlt

eredmnnyel, mivel a knyvvitelben a rel folyamat (a termk rtkestse, anyag beszerzse) s a pnzgyi folyamat (a pnz berkezse, a szllti szmlk kiegyenltse) elvlik, s idben kveti egymst. Ez azt jelenti, hogy az rtkestsi rbevtelknt elszmolt teljests mgtt pnzbevtel s vevkvetels egyarnt lehet, az anyagkszletet is pnzkiads s szlt-tartozs egyarnt finanszrozhatja. A pnzgyileg realizlt eredmny pnzforgalmi mrleg alapjn llapthat meg. Ez azt jelenti, hogy a pnzbevteleket (a pnzgyileg teljestett, befolyt kvetelseket) a pnzforrsokkal (pl. szllti szmlk kiegyenltse, brfizets, bankkamat, ad fizetse) kell szembelltani, s a pnzbevtel, valamint a pnzkiads klnbzeteknt hatrozhat meg a pnzgyileg realizlt eredmny. A pnzforgalmi mrlegben elbb kimutatjuk, hogy a vllakozsnak van-e elegend sajt forrsa a foly mkds finanszrozshoz, s csak azutn vizsgljuk, mibl fedezi a vllalkozs a fejlesztsi cl felhasznlsok finanszrozst. Ktfajta pnzramls szmthat. Ha az rtkests rbevtelbl a foly kiadssal jr kltsgeket levonjuk, akkor a vllalkozi pnzramlst kapjuk. A foly kltsg tartalma: az sszes kltsg, az rtkcskkensi lers kivtelvel. Ez a mutat a kltsgknt elszmolt rtkcskkensi lers s az adzatlan eredmny sszegeknt is meghatrozhat. Ha az rtkests rbevtelbl az adzatlan eredmnybl trtn kifizetseket s a kltsgvetsbe fizetend trsasgi adt is levonjuk, illetve ha az adzott eredmnyt cskkent s nvel sszes ttelt szmtsba vesszk, akkor a vllalkozsnl marad, fejlesztsre s adssgtrlesztsre rendelkezsre ll pnzramlst kapjuk. Ez a vllalkozi nfinanszrozs s a fejleszts legfontosabb sajt forrsa, s gy a vllalkozs teherbr kpessgt s fejlesztsi lehetsgeit jellemzi. A vllalkozsnl marad s finanszrozsra fordthat pnzramls az rtkcskkensi lers s az adzott (a Szmviteli Trvny alapjn mrleg szerinti) eredmny sszegeknt hatrozhat meg: rtkcskkensi lers + adzott (mrleg szerinti) eredmny Ez utbbit nevezzk kzelt cash-flow-nak.

Mint korbban mr emltettem, a Szmviteli Trvny sem tette az ves beszmol integrns rszv a Pnzgyi helyzet vltozsai kimutatst, pedig ennek mind a tervezsben, mind a vezetsben fontos funkcii lennnek. A pnzgyi szempontbl egszsges gazdlkodssal szemben az albbi kvetelmnyek tmaszthatk: 1. A pnzeszkzk forrsain bell a folyamatos mkdsbl szrmaz rsz arnya legyen magasabb, 80% krli rtk. 2. A jvbeni mkdsi, st nvekedsi perspektvval rendelkez, termelssel foglalkoz vllalkozsoknl a pnzeszkzk felhasznlsn bell a trgyi eszkzk beszerzsre s egyb hossz tv befektetsekre fordtott pnzsszeg 60% krli anya a kvnatos. 3. A folyamatos mkdsbl szrmaz pnzsszeg jelentsen mlja fell az osztalkknt kifizetett sszeget. Ez az elsrend felttele annak, hogy a vllalkozs ne lje fel sajt likviditst, hanem a folyamatos mkds ltal az osztalkon tl biztostott pnzeszkzket fejlesztsre fordthassa. Mivel a mutatszmok kpzsnl - a lehetsgekhez mrten - a torzts nlkli egyszerstsekre clszer trekedni, ezrt az ltalam sszelltott rendszerben a kzelt cash-flow rtkeit hasznlom fel.

Cash-flow/nett rbevtel Kzelt cash-flow x 100 Nett rbevtel E mutat teht tkrzi, hogy az rbevtel hny szzalka jelenik meg szabad pnzramlsknt. A mutat rtkelsnl figyelembe kell venni az rbevtel alakulst is. Ugyanis, ha az rbevtel nvekedse mellett is marad, vagy javul a cash-flow/nett rbevtel rta rtke, gy az jelzs arra vonatkozan, hogy a magas szabad pnzramls-tartalmat a piac elfogadja, hogy olyan termkszerkezet-bvtst sikerlt vgrehajtani, amelynek cash-flow tartalma relatve magas. Ha a mutat rtke j ugyan, de az rbevtel kzben abszolt rtkben cskken, gy tartani kell attl, hogy rtkestsi nehzsgek keletkeztek, amely a kzeljvben a cash-flow rtkt, s gy a mutat rtkt is ronthatja. Az eladsods mrtke

Hossz lejrat tartozsok x 100 . Hossz lejrat tartozsok + Sajt tke A sajt tke 1991-ig az alapti vagyont, a felhalmozott vagyont s a tartalkvagyont foglalta magba. A Szmviteli Trvny szerinti ves beszmolbl a sajt tke sszetevi:jegyzett tke, tketartalk, eredmnytartalk, elz vek thozott vesztesge, mrleg szerinti (tiszta) eredmny. A mutat rtkelsnl figyelembe kell venni a sajt vagyon abszolt nagysgt is. A rta magas rtke esetn nem felttlenl a hossz lejrat tartozsok nvekedsre kell kvetkeztetnnk, hanem ennek oka a sajt vagyon cskkense is lehet. A mutat rtke minl magasabb, annl nagyobb a gazdasgi tevkenysg kockzata. Az eladsods vltozsnak alakulsa A mutat a kzp- s hossz lejrat tartozsok zr s nyit llomnynak hnyadosaknt szmthat. A klnbzet azt mutatja, hogy a vllalkozsnl a felvett hitelek s egyb tartozsok llomnya nvekedett-e az elz vhez kpest, vagy a hitel s a tartozs trlesztsnek eredmnyeknt az adssgllomny cskkent. Hossz lejrat ktelezettsgek zr llomnya x 100 Hossz lejrat ktelezettsgek nyit llomnya A mutat rtkelsnl a beruhzsok llomnyvltozsra is tekintettel kell lenni. A hossz lejrat tartozsok llomnya nvekedsnek ugyanis oka lehet a beruhzsi kedv s tevkenysg fokozdsa is a vllalkozsnl, amely fejlesztsi, illetve beruhzsi hitelek felvtelvel prosul. A pnzgyi nllsg mutatja E mutat az sszes forrson bell a sajt tke llomnyt mutatja. Minl magasabb a mutat rtke, annl kevsb fgg a vllalkozs a hitelt nyjtktl, annl biztonsgosabb a gazdlkods. Sajt tke x 100 sszes forrs A szabad (likvid) pnzeszkzk arnya a forgeszkzkn bell

A vllalkozsok forgeszkzllomnya kt nagy csoportra bonthat: kszletekre (vagyis anyagi javakban megtestesl forgeszkzkre) s pnzeszkzkre. A pnzeszkzkn bell is meg kell klnbztetnnk az n. likvid pnzeszkzket, amelyek a vllalkozsnak tnylegesen a rendelkezsre llnak (szemben a kvetelsllomnnyal), s brmikor brmilyen clra felhasznlhatk. Ezek kz tartozik a pnztr kszpnzllomnya, a klfldi fizetsi eszkzk llomnya, s az elszmolsi bettszmln tallhat bankkvetels llomnya. Ezek alapjn a mutat kpzsi mdja: (Pnztr + Klfldi fizetsi eszkzk + Elszmolsi bettszmla) x 100 Forgeszkzk sszesen Szakemberek vlemnye szerint a mutat rtke kb. 4-10% kztt tekinthet optimlisnak. Az ennl alacsonyabb rtk azt jelzi, hogy a vllalkozs fizetsi nehzsgek el nz. A tl magas rtk viszont ltalban a helytelen pnzgazdlkodsra utal, hiszen a jelenlegi kzgazdasgi helyzetben arra kell trekedni, hogy a szabad pnzeszkzk minl nagyobb arnyt befektessk, pldul rtkpaprokba, hogy a pnz nmagt gyaraptsa. A mutat rtkelsnl a 4-10% kztti rtksvot tekintjk jnak, az rtksvon kvl es mutatrtkeket pedig, amennyiben azok a sv hatrrtkeitl +2%-nl kisebb mrtkben trnek el, kzepesnek, nagyobb eltrs esetn elgtelennek. Kamatfedezettsgi mutat A kamatfedezettsgi mutat a hossz tv likvidits mrszma. gy hatrozzuk meg, hogy az adzatlan eredmnyet elosztjuk a trgyvi kamatrfordts sszegvel. A mutat kpzsi mdja: Adzatlan eredmny Kamatrfordts A mutat azt fejezi ki, hogy hnyszor trl meg a kamatrfordts a realizlt eredmnyben. Ez a rta alapjul szolglhat a ktvnytulajdonosk s ms hossz tv hitelezk viszonylagos vdelmnek becslshez. Minl magasabb ez a mutat, annl nagyobb a valsznsge, hogy a cg elkerli a fizetskptelensget s a felszmolst.

A vagyoni helyzet elemzsvel kapcsolatos mutatkA vagyoni helyzet elemzsre szolgl mutatk a vllalkozsok eszkzeinek s forrsainak sszettelt s a kzttk fennll fedezeti helyzetet tkrzik.

Tkeelltottsgi mutat A mutat azt jelzi, hogy az lleszkzk (trgyi eszkzk) s a kszletek sszegnek mekkora hnyadt finanszrozza sajt tke. A tkeelltottsgi mutat teht egyben az nfinanszrozs mrtknek a mutatja is. Az szes idegen forrs s a sajt vagyon arnynak mutatja (gearing mutat) A gearing mutat a vllalkozs forrsszerkezetnek bemutatsra szolgl. A mutat szoros kapcsolatban van a pnzgyi nllsg mutatjval. Amennyiben a pnzgyi nllsg mutatja 50% fltt van, gy a gearing mutat rtke 1 alatti. Ellenkez esetben, vagyis ha a pnzgyi nllsg mutatja az 50%-ot nem ri el, gy a gearing mutat rtke 1 fltt van. Alapszablyknt leszgezhetjk, hogy minimlis kvetelmnyknt ltalban az 1 vagy ennl kisebb rtket kvnjuk meg a gearing mutattl. A mutat kpzse: sszes idegen forrs Sajt tke A forgeszkzk arnya az sszes eszkz kztt A mutat a vllalkozs eszkzllomnyt forgeszkzkre s befektetett eszkzkre bontjuk. E kt eszkzcsoport egymshoz viszonytott optimlis arnynak meghatrozsa s kialaktsa a vezets egyik fontos feladata. A tl sok forgeszkz finanszrozsi gondokat okozhat, mg a tl kevs nem teszi lehetv az ll (trgyi) eszkzk megfelel kapacitskihasznlst. Kpzse: Forgeszkzk x 100 sszes eszkz A minstsi besorols nemzetgazdasgi ganknt s adott nemzetgazdasgi gon bell is a vllalkozsok tevkenysgi krei szerint nagyon klnbz lehet. A nemzetgazdasgi tlag alapjn a 35-65% kztti forgeszkz-arnyt minstjk kivlnak, az ezen szlsrtkektl +10%-on belli eltrseket kzepesnek, mg a 25%-nl alacsonyabb s a 75%-nl magasabb forgeszkz-arny minstse elgtelen.

A forgeszkzk forgeszkzhitelekkel fedezett arnya A mutat a forgeszkz-llomny idegen forrsokkal fedezett hnyadt mutatja. Bizonyos fokig elrejelz szerepe is van. Ez abbl addik, hogy az a vllalkozs, amelyiknl a forgeszkzhitelek arnya tl magas - a jelenlegi kamatkondcik mellett - egyre nehezebben tudja kigazdlkodni a trlesztst s a kamatterheket, teht vrhatan, belthat idtvon bell pnzgyi problmi merlhetnek fel. A mutat kpzsi mdja: Forgeszkzk x 100 sszes forgeszkz A rvid lejrat ktelezettsgek s az sszes forrs arnya A mutat az sszes forrson bell a rvid lejrat ktelezettsgek arnyt mutatja. A mutat a Pnzgyi nllsg s a Gearing mutatkkal van kapcsolatban. Egszsges vllalkozs esetben a rvid lejrat ktelezettsgek az sszes forrson bell alacsony rszarnyt kpviselnek. Ez ugyanis azt jelenti, hogy kevs a rvid lejrat hitelllomny (amelynek ma Magyarorszgon kzismerten magas a kamatterhe), nincs szmottev kiegyenltetlen szllti ktelezettsg-llomny, nincs felhalmozdott trsadalombiztostsi ktelezettsg stb. Emellett a rvid lejrat ktelezettsgek relatve alacsony rszarnya azt is mutatja, hogy az sszes forrson bell a sajt vagyon s a hossz lejrat ktlezettsgek volumene dominl. A jelents sajt vagyon elnyei nem szorulnak klnsebb magyarzatra. A hossz lejrat ktelezettsgek pedig azrt kedvezbbek a rvid lejrataknl, mert egyrszt tervezhetbbek, msrszt ltalban beruhzsokkal, fejlesztsekkel kapcsolatosan ignybe vett idegen forrsokat tartalmaznak, amelyek kamatkondcii - a hazai viszonyok kztt - kedvezbbek, harmadrszt pedig ezen hitelek jelzik, hogy a vllalkozsnl trtntek s trtnnek beruhzsok, fejlesztsek. A mutat kpzsi mdja: Rvid lejrat ktelezettsgek x 100 sszes forrs A szlltk s a rvid lejrat ktelezettsgek arnynak mutatja

A szlltk mellett a rvid lejrat ktelezettsgek rszt kpezik tbbek kztt a rvid lejrat hitelek, a trsadalombiztostsi ktelezettsgek, az adtartozsok s a munkabrfizetsi ktelezettsgek. Br kln-kln mindegyik fontos rsztnyezt viszonythatnnk a rvid lejrat ktelezettsgekhez, de ennek klnsebb gyakorlati haszna nem lenne. Elg egyetlen fontos tnyezt kiemelni, s ennek vizsglata a tbbi tnyezre vonatkozan is ad irnymutatst. A szlltk llomnyt clszer kiemelni, mert jelenleg a szlltk llomnynak a nvekedse az egyik legbiztosabb jele a vllalkozs fizetkpessge megingsnak. Termszetesen a szlltk llomnynak nagyobb rszarnya nmagban nem jelez fizetsi gondokat, hiszen ez szrmazhat tisztn fizetsi hatridn belli ktelezettsgbl is. A mutat azonban kapcsolhat a Szlltkkal szembeni ktelezettsgek futamideje napokban mutathoz, s egyttesen mr megbzhatbb kpet formlnak a vllalkozs fizetsi fegyelmrl. Nyilvnvalan, amennyiben magas a szllti ktelezettsgek futamideje, s emellett magas a szlltk rszarnya a rvid lejrat ktelezettsgeken bell, az a fizetsi fegyelem megromlst mutatja. Ez termszetesen mg mindig nem jelenti egyrtelmen a fizetkptelensget, hiszen elkpzelhet, hogy a vllalkozs fizetkszsgvel van problma. A csdtrvny mindenesetre jtkony hatst gyakorolhat a vllalkozsok fizetkszsgre. A mutat kpzsnek mdja: Szlltk x 100 . Rvid lejrat ktelezettsgek A beruhzott vagyon fedezeti foka Ezen rtk alapjn megllapthat a beruhzott vagyon sajt forrsokkal val fedezettsgnek a mrtke. Kpzse. (lleszkzk /trgyi eszkzk/nett rtke + Beruhzsok) x 100 sszes sajt vagyon Abban az esetben, ha a beruhzott vagyon legnagyobb rsze sajt forrssal van fedezve, s ugyanakkor a sajt vagyon arnya alacsony, az azt jelenti, hogy a forgeszkzk elssorban idegen forrsokkal vannak finanszrizva. Termszetesen a mutat rtkelsnl figyelembe kell venni, hogy mennyi a vllalkozs beruhzott vagyona. Kisebb sszeg beruhzott vagyont kevesebb sajt forrssal is lehet finanszrozni.

Jvedelmezsgi mutatkA gazdasgi tevkenysg, a vllalkozs akkor tekinthet jvedelmeznek (rentbilisnak), ha a bevtelek a kltsgek fedezsn tl mg nyeresget, tiszta jvedelmet is szolglhatnak. A jvedelmezsg viszonylagos fogalom, a jvedelemkpzds fokt, sznvonalt kifejez mutatkkal hatrozhat meg. Ezekben a jvedelmezsgi mutatkban az egysgnyi kltsgre, rbevtelre, eszkzrtkre stb. jut jvedelmet hasonltjuk ssze. A jvedelmezsgi mutatk kzl a vllalkozsok vagyoni-pnzgyi helyzetnek megtlshez az albbiakat tartom szksgesnek figyelembe venni. rbevtelarnyos nyeresg A mutat az rtkests nett rbevtelnek szzalkban fejzi ki az adzott nyeresget. Kpzse: Adzott eredmny x 100 . rtkests nett rbevtele Az rbevtelarnyos eredmny a rentbilits egyik legltalnosabban hasznlt mutatja. A realizlt eredmny megvltozsnak okai a rfordtsoknak az rbevtelhez viszonytott vltozsaiban keresendk. Az rbevtelarnyos nyeresg a vllalkozs, illetve vezetse azon kpessgt mri, hogy mennyire tudja leszortani a rfordtsokat az rbevtelhez kpest. Termszetesen a vllalkozs vezetse szempontjbl sajt helyzetk megtlshez elengedhetetlenl szksges a rfordtsok struktrjnak vizsglata is. Sajt tkearnyos nyeresg (Return on Equity, ROE) E mutat is kpezhet - az elzekhez hasonlan - az adzott s az adzatlan eredmny felhasznlsval egyarnt. Az adzott eredmny felhasznlst azonban jobban mutatja be a vllalkozs nfinanszroz kpessgt. A mutat kpzsi mdja: Adzott eredmny x 100 Sajt tke

A mutat rtkelsekor fokozott figyelemmel kell eljrni. A mutat csak akkor minsthet tnylegesen kivlnak vagy jnak, ha sszehasonltva a pnzgyi nllsg mutatjval az is azonos vagy csupn egy kategrival rosszabb minstst kapott. Amennyiben a pnzgyi nllsg mutatja tbb, mint egy kategrival gyengbb, mint a sajt tkearnyos nyeresg mutatja, gy ez utbbi minstsnek kt kategrival val cskkentse indokolt. Ennek az az oka, hogy a nyeresg s a sajt tke arnya abban az esetben is lehet relatve magas rtk, ha nem a nyeresg nvekszik, hanem a sajt tke cskken. Teht e mutat rtkelst ssze kell kapcsolni a sajt tknek az sszes forrson belli arnyval. Az adzott eredmny/sajt tke mutat az angolszsz orszgok hitelbrlati gyakorlatban is kiemelet helyet kap. Eszkzarnyos nyeresg (Return on Asset, ROA) Kpzse szintn trtnhet az adzatlan s az adzott eredmny felhasznlsval. Az adzott eredmny felhasznlsa esetn: Adzott eredmny x 100 sszes eszkz Az adzott eredmny/sszes eszkz mutat szintn kzponti eleme a legtbb nyugati orszg hitelbrlati rendszernek. A ROE s a ROA mutatk kztti kapcsolat a kvetkez formban rhat fel: ROE = ROA x VM

1 . sszes idegen forrs ahol VM = vagyon multipliktor = 1 - ------------------------------------------sszes eszkz Amennyiben a ROA az adott nemzetgazdasgi g tlagos ROA rtktl csak kis mrtkben tr csak el, gy ez az sszefggs a hitelkpessg megtlsekor nagy sllyal esik latba. Ugyanis, ha a VM nagyobb 25-nl, az az ads gyenge hitelkpessgre utal. Ha azonban a ROA 1,5-2-szerese az adott nemzetgazdasgi g tlagos ROA-jnak, akkor a besorols egyni mrlegels krdse, mert ebben az esetben a magas ROE nem csupn a magas vagyon-multipliktor mutat eredmnye, hanem az eszkzk jsznvonal megtrlsnek is.

Mivel ezen sszefggs elemzsekor az egyedi mrlegels nagy hangslyt kap, ezrt ezt az sszefggst a vagyoni-pnzgyi helyzet megtlst szolgl mutatszmrendszerbe nem clszer bepteni. Az rtkests jvedelmezsge Szmtsa gy trtnik, hogy a kltsgszint mutatt (rtkests elszmolt nkltsge/nett rbevtel) 100-bl levonjuk. Kpzse: rtkests elszmolt nkltsge 100- ----------------------------------------Nett rbevtel A mutat rtkbl azonnal kvetkeztetni lehet az n. kltsgszint mutat rtkre. Ahol az rtkests jvedelmezsge a legalacsonyabb, ott a legmagasabb az rtkests rbevtelhez viszonytva az rtkests elszmolt nkltsgnek arnya.

Fedezeti (hatkonysgi) mutatkE csoportban a mutatszmok a forgtke-megtrls, valamint a szlltkkal szembeni tartozsok futamidejt mrik. Konkrtabban a kszletforgst, a kinnlvsgek megtrlst s a szlltllomny futamidejt. A kszletek forgsi sebessgnek megllaptsra kt mutatszmot is javasolok hasznlni, a kszletek forgsi sebessge napokban s a kszletek fordulatainak szma mutatkat. E mutatszmcsoportnl a kszletek forgsi sebessge napokban, a kinnlvsgek megtrlse napokban s a szlltkkal szembeni tartozsok futamideje napokban mutatk esetben sszevont rtkels clszer. A forgtke megtrlst ugyanis kivlan tkrzi az els kt mutat rtknek sszege s a harmadik mutat rtknek klnbsge alapjn nyerhet besorolsi rtk. A kszletek fordulatainak szma A fordulatok szma fejezi ki, hogy az tlagosan lekttt forgeszkzllomny a vizsglt idszakban hnyszor haladt t a krforgs minden egyes szakszn. Megmutatja, hogy az rtkestsi forgalom hnyszor magasabb, mint a termelsben lekttt forgeszkzllomny. A fordulatok szmt gyakran rtelmezik mg gy is, mint

a megtrlsek szma, miutn kifejezi, hogy a vizsglt idszak alatt hnyszor trlnek meg a vllalkozs forgeszkzei, 1 Ft forgeszkzre hny Ft forgalom jut, illetve a forgeszkzk llomnynak 1 Ft-jval hny Ft forgalmat lehet lebonyoltani, vgl a forgsi sebessget jellemz szm. Kpzse: Nett rbevtel . Forgeszkz llomny Megjegyzem, hogy a mutatt ves idszakra vagy negyedves idszakra szoks szmolni. A gyakorlatban tervezsekhez, elemzsekhez e kt idszakra vonatkozlag jellemzbb sszefggst kapunk, ha az rtkestsi forgalom (nett rbevtel) helyett a termelsi kltsgeket tntejk fel a szmllban. A kszletek forgsi sebessge napokban A kszletek forgsi sebessge a legtbb vllalkozs mkdsi hatkonysgnak egyik legfontosabb mutatja. Ez a rta - nemzetgazdasgi ghoz tartozstl fggen - klnbz fajtj kszletekkel anyag, befejezetlen termels, ksztermk s ru - hozhat sszefggsbe. Pldul egy kereskedelmi tevkenysget folytat vllalkozs esetben lnyegben egyetlen kszlettpus tallhat, amelyet az ru kpvisel. A kszletek forgsi sebessge azt fejezi ki, hogy a kszletek - a kszletek tlaga - hnyszor kerltek rtkestsre s felhasznlsra az adott pnzgyi idszak alatt (pl. egy v). (Az eszkzk tlagos forgsi sebessge az egyes eszkzfajtk forgsi sebessgnek integrlt mutatja.) A napokban kifejezett forgsi sebessg azt mutatja meg, hogy tlagosan hny nap alatt trlnek meg a vllalkozs kszletei. A vllalkozsok termszetes trekvse, hogy minimlis kszletktssel maximlis rbevtelt s nyeresget rjenek el. Msik oldala a krdsnek, hogy kszlethiny miatt egyetlen vevt sem szabad elszalasztani. Szksgszer teht a kszletszint optimalizlsa. A kszletek szintje vllalkozsonknt vltozik, szmos tnyeztl fgg, pl. a raktrozott kszlet jellegtl, a piac szksgletnek megfelel elltottsgtl, kedvezmnyes vsrlsi

lehetsgektl, a raktrozsi kltsgektl, a raktrozshoz szksges terlettl s sok ms tnyeztl, amelyekre tekintettel kell lenni a kszletek minimlis szintjnek megllaptsakor. A kszletek szintje - mint mr korbban volt sz rla - befolysolja a likviditsi rtt is. Ugyanis, amennyiben egy vllalkozs nagy mennyisg kszlettel rendelkezik, ez a likviditsi rtjnak nvekedshez s egyben gyorsrtjnak cskkenshez vezet. A mutat kpzsi mdja: tlagos kszletrtk x 360 Nett rbevtel A kinnlvsgek megtrlse napokban (fizetsi futamid napokban) A forgeszkz-llomny elemzsnek fontos terlete a vevllomny vizsglata. A vllalkozsok ksztermkeiket rendszerint nem kzvetlenl a fogyasztknak kszpnzfizets ellenben, hanem a kereskedelmi vagy tovbbfeldolgoz vllalkozsoknak adjk el, s ezek a vevk a termk rbevtele utn ltalban nem kszpnzzel fizetnek, hanem n. kszpnzkml mdokkal (tutals, beszedsi megbzs stb.). Vllalkozsi szinten rendkvl hasznos annak ismerete, hogy az egyes fizetsi mdoknak mennyi a futamideje, azaz mennyi a szmla rvnyestse s az rbevtel berkezse kztti napok szma tlagosan. A fizetsi futamid szmthat fizetsi mdonknt, de ennl gyakoribb - s clravezetbb - a vllalkozs ltal alkalmazott sszes fizetsi mdra integrlva szmolni. Tbb v rtkt sszevetve ttekintst kaphatunk a fizetsi fegyelem alakulsrl. A mutat jelentsge az elmlt vekben a fizetsi fegyelem romlsval, a vllalkozsok kztti sorban llsok nvekedsvel prhuzamosan ntt. A mutatszm kpzsi mdja: tlagos vevllomny x 360 Nett rbevtel A szlltkkal szembeni tartozsok futamideje napokban A szlltllomny idbeni alakulst ugyanolan szablytalan hullmzsok jellemzik a forrsok kztt, mint amilyen szablytalanul alakul az eszkzk kztt a vevllomny. Ez nyilvnval, hiszen ugyanaz az elszmols, amely az rtkestst vgz vllalkozsnl

kinnlvsgknt jelenik meg, a vev szlltllomnyt nveli. A szlltllomny elemzsre - csakgy, mint a vevllomny esetn - tbbfle szmtsi md alakult ki. A szlltllomny elemzsnek s tervezsnek legfontosabb mdszere a futamid alapjn trtn szmbavtel. A futamid a vllalkozs szlltllomnyra vonatkozan azt a napokban kifejezett idtartamot jelenti, amely - az sszes alkalmazott fizetsi mdra szmolta - a beszerzs s az ellenrtk kiegyenltse kztt tlagosan eltelik. A mutat kpzsi mdja: tlagos szlltllomny x 360 ves kszletbeszerzs Az ves kszletbeszerzs rtke az ves beszmolbl s a mrlegbeszmolbl kzvetlenl nem olvashat ki, hanem kln szmtst ignyel. A szmts sorn az albbi egyenlsget hasznljuk fel: Nyitkszlet + Anyagbeszerzs ves szinten = Anyagkltsg + Zrkszlet Ebbl: ves anyagbeszerzs rtke = (Anyagkltsg + Zrkszlet) - Nyitkszlet. A vevllomnyra vonatkoztatott reaglsi fok A vevllomnyra vonatkoztatva kiszmtott reaglsi fok azt fejezi ki, hogy az rtkestsi forgalom 1%-os nvekedse a vevllomny hny %-os nvekedsvel jr egytt. ltalban az 1%-os rtkests nvekedshez 1%-os vevllomny-nvekeds elfogadhat. Az ennl magasabb rtk mr rszletesebb vizsglatot ignyel. Ilyen esetben meg kell vizsglni a vevllomny bels sszettelt az alkalmazott fizetsi mdok szerint, s az egyes fizetsi mdoknl a futamidk alakulst is. Kpzse: Vevllomny a trgyidszak vgn / Vevllomny a trgyidszak elejn Nett rbevtel a trgyidszak vgn / Nett rbevtel a trgyidszak elejn

Vlsg elrejelzsi mutatA vllalkozs krzishelyzetnek idben trtn felismerse a vllalkozs lland (folyamatos) rdeke. E megllapts klnsen rvnyes ltalnos recesszi idejn. A vlsgoknak eredmnyt cskkent s likviditst ront hatsuk van, a legrosszabb esetben pedig csdhz

vezetnek. Ennek idejekorn val felismerse ezrt els lpcsfoka a veszly elhrtsnak, a vlsg tllsnek. A vlsg egyik fontos mutatja a kzelt cash-flow-nak az idegen tkhez val viszonyt fejezi ki. Kpzse: Kzelt cash-flow sszes idegen tke A vesztesgesen mkd s rossz likviditsi helyzetben lv vllalkozsok arrl ismerhetk fel, hogy a cash-flow-nak az idegen tkhez viszonytott arnya - egy adott idszakon bell cskken tendencit mutat. Az ilyen helyzetet tbbnyire a kvetkez tnyezk okozzk: nvekv kiadsok mellett azonos szinten marad vagy cskken, vagy a kiadsokhoz viszonytva nem azonos mrtkben nvekv a bevtelek alakulsa, valamint a bevtelekkel nem fedezett kiadsoknak idegen tkvel (klnsen rvid lejrat tkvel) trtn finanszrozsa valsul meg. A mutat rtkelse kapcsn javaslatom az, hogy amennyiben a mutat rtke az elz vhez kpest romlik, gy a minsts kzepes, ha a romls mr legalbb kt ve folyik, akkor a minsts elgtelen legyen. Ha kzepes vagy elgtelen minsts v utni vebn a mutat rtke javul, akkor kzepes, ha a javuls mr legalbb a msodik vben folyamatosan jelentkezik, kivl minstst kapjon.

A vllalkozi pnzramlsA mutat kpzsi mdja, tartalmt a pnzgyi helyzet vizsglatra szolgl mutatszmokkal kapcsolatosan mr ismertettem (adzatlan eredmny + trgyvi rtkcskkensi lers).

3.2.2. Menedzsment (vezeti karakter)- vizsglatAz elemzseknek ez a terlete a vezet, a vezets s a szervezet gazdasgi karaktert az eredmnyessggel val sszefggst trja fel. rsos s szbeli, csoportos s egyni interj kpezi a feltrs alapjt (10. bra). A vizsglati adatlapok s azok rtkelsi rendszere biztostja az informcik kvantifiklt kezelst. Feltrsra kerl a vezet (vezets):

megbzhatsga innovitsa kvetkezetessge rdekrendszere, hajtereje dntsi hajlama kockaztvllalsi kszsge vezetsi (szervezeti) hatkonysga stb. Az e terleten rendelkezsre ll mdszerek trhza igen szles. A pszicholgusok s vezetsi tancsadk ltal kidolgozott felmrstechnika lehetv teszi, hogy a vezetk s a szervezet legfontosabb gazdasgi sszefggseit feltrja. A vezets sznvonalnak, a vezetsi kultra llapotnak fontos szerepe van a cg gazdasgi helyzetnek alakulsban. A vllalkozs a rel- s a szablyozsi szfra egysge. Gazdasgi teljestmnyei nyilvnvalan szoros sszefggsben llnak az irnytsi alrendszer meghatrozza a vgrehajtsi alrendszer s ezltal az egsz vllalkozs teljestmnyeit. Minthogy szervezeti irnyts nincs nmagban, hanem a vezets ltal ltezik, az irnytst a vezeti magatarts megnyilvnulsnak tekinthetjk. A vezetsi sznvonal ilyenformn a vllalat fejldst s hatkonysgt dnten befolysol tnyez. A cg dologi, technikai kapacitsai holt anyagok emberi kzremkds nlkl. A rendelkezsre ll termelsi eszkzk az emberi munka ltal jnnek mozgsba s vlnak termel erv. Az ember teht nem csupn az egyik, hanem a legfontosabb termelsi tnyez. A cg sorsa vgs soron munkaerpotenciljnak sznvonaltl fgg. Az emberi erforrsokkal val gazdlkods a vezetk dolga, s ezltal ppen a vezetk vannak a legkzvetlenebb rhatssal a vllalkozs letre. A gyors tudomnyos-technikai fejlds, a vilgmret gazdasgi verseny kzepette a fejldssel val lpstarts, a permanens innovci ltkrds a vllalat szmra. A folyamatos megjuls hordozi emberek, mindenekeltt a kreatv szakemberek s a vllalkoz vezetk. Az adott krnyezeti felttelek s gazdlkodsi adottsgok kztt a cg fejldse jrszt a vezeti alkotkpessg alakulstl fgg. A vllakozs mkdtetsre s megvltoztatsra egyedl a vezets kpes, ezrt tekintjk a vezetst elsdleges erforrsnak, a vezetsi kultrt pedig ltalnos kultrateremtnek, fontos hatkonysgi tnyeznek. A vezetsi kultra - mikzben (alapvet) rsze az tfog vllalati kultrnak - maga is sszetett jelensg, amely sokfle nzpontbl vizsglhat. A vezetsnek van ideolgija, etikja, stratgija, struktrja, fukcii, folyamatai mdszerei stb. Ezek mikntje egyttesen hatrozza meg a vezetsi kultrt.

A menedzsment vizsglatok szubjektivitst a vezeti tesztek s interjk szablyozott rendszere teszi egzaktabb.

3.2.3. Piackpessg elemzseA piackpessg vizsglata arra az ignyre pl, hogy ismerni kell azokat a mgttes technolgiai, fejlesztsi, pszichikai stb. A piackpessg lnyege a technolgiai, illetve a termk oldalrl az, hogy milyen mdon pl be az elllits folyamatban s magba a termkbe az eladhatsg. A sikeres zlet (teht a vizsglt cg j zletmenete) akkor remlhet, ha a kapcsolat a vev szempontjbl mrhet s pozitv. A piackpessg-vizsglat sorn a vllalkozsok ltal ellltott termkek, szolgltatsok, hasznlt technolgik kvantifiklt clparamreteinek lersa a cl (11. bra). A piackpessg eladhatsgot jelent. Az eladhatsg nem csupn a termeleszkzkre, nem csupn a fogyasztsi vgtermkre, hanem a flksztermkekre is vonatkozik. Eladhat termket csak egy minimlisan korszer s hatkony technolgival lehet ellltani, teht beszlhetnk a technolgia piackpessgrl is. Az eladhatsgnak leglesebb ellentte az eladhatatlan termkek gyrtsa. Kztk azonban fokozatok is vannak, amelyeket pl. az r is kifejez. Az eladhatsg klnbz fokozatai azonban nem csupn a vllalat oldalrl hatrozdnak meg, habr ez az elsdleges, hanem a fogyasztk bonyolult keresleti mechanizmusnak oldalrl is. A kett kztti viszonyt makrszinten pl. a keresletrugalmassggal is jellemezni lehet. (43.) A mdszereket csupn egy adott gazdlkodsi piaci szinthez viszonytva lehet rgzteni. A javasolt mdszerek a vllalat, a vllalkozs teljes termkellltsi folyamatrendszert tfogjk. A piackpessget jellemz mutatk egy rszt a pnzgyi mutatk kztt lertuk, zrt itt nem szerepelnek. A vizsglati eljrsnak modulrendszernek kell lennie, amelyekben a modulok tetszlegesen, illetve a feladat jellegnek, cljnak megfelelen cserlhetk, fejleszthetk. Egy lehetsg vizsglati rendszert brzol a 12. bra.

A krdvek s adatlapok fbb tartalmi elemeit a kvetkezkben foglaljuk ssze: A termk jellege (ers vagy gyenge pozcij, a fogyaszt keresi a termket vagy az elad a vevt).

A termk minsgi osztlya (adott kategrin bell milyen minsgi osztlyba tartozik a termk). Termkek letgrbje. Piaci pozcik. Mszaki sznvonal. Kutatsok alakulsa. Innovativits. Termkek minsge. Piaci knlat az adott termkek krbl (tllknlat s hiny kztti llapotok). Konkurencia erssge (vannak-e nagy s ers cgek a piacon ugyanezen a terleten). Mrkanevek bevezetettsge (rendelkezik-e a cg bevezetett mrkanevekkel, ezek megtlse). Kereskedelmi hlzatban val jelenlt erssge (Nielsen effektus, kereskedelmi hlzatban mennyire elterjedt termk). Fogyaszti rtktletnek megfelel-e a termk (a fogyasztknak megfelel termkrl van-e sz, vagy csak nincs ms a piacon). A cg PR tevkenysge (milyen a fogyasztval val bnsmd). Marketing (milyen a cg marketingje, segti-e az eladst). Reklmra klttt sszegek nagysgrendje, a reklm szerepe a termk rtkestsnl. Cg forgalma. Foglalkoztatottsg adatai. Tulajdoni s jogi helyzet. ltalnos gazati helyzetkp: - gazati rtkestsi kp - rtkests vrhat alakulsa - ltalnos vilgpiaci helyzet az gazat terletn - Cgek helyzete, csdbe jutott cgek arnya, ers a cgek szerepe az gazaton bell - Kormnyzati megtls s tmogats - Ad s egyb kedvezmnyek - Hitelprefencik. Kapacitskihasznlsok stb. Az inputadatok szempontjbl a nem parametrizlhat tnyezket is figyelembe kell venni, s vlaszt kell kapni a kvetkez krdsekre: melyek a vllalat meghatroz profiljai (termkei) az egyes termkek fejldsi jellemzi tvlati profilok (termkek) piaci potencil

belfldi piacmret versenytrsak termkei szezonalits minsg, mszaki sznvonal.

A parametrizlhat tnyezk csoportjba az informcik igen szles kre tartozik, inputadatbzisuk jl szervezhet. A mdszerek kzl nhny fbb tartalmi elemt tekintjuk t, s a pnzgyi hnyadosok kztt azokat, melyek a piackpessg megtlsre is alkalmasak.

A termkek, szolgltatsok letgrbje Ismerni kell, hogy egy-egy termk letnek melyik szakaszba jutott el, illetve vrhatan mg mennyi ideig piackpes. A termk letgrbje, letciklusa a termk letplyjt rja le, az egyes idszakokban rtkestett volumeneket brzolva. Ennek segtsgvel a termkek letcik