Top Banner
Kauno Martyno Mažvydo pagrindinė mokykla Kūrybos praktikė aplinkosaugininkė Jolanta Uktverytė Kūrybos agentė Lina Užkuraitytė Kuruojanti mokytoja Auksė Petruševičienė 2013/2014 metai Projektas “Mes kūrėjai, ne teršėjai!”
14

Kauno Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos projektas „Mes – kūrėjai, ne teršėjai!“

Jul 10, 2015

Download

Education

Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Kauno Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos projektas „Mes – kūrėjai, ne teršėjai!“

Kauno Martyno Mažvydo pagrindinė mokykla

Kūrybos praktikė aplinkosaugininkė Jolanta Uktverytė

Kūrybos agentė Lina Užkuraitytė

Kuruojanti mokytoja Auksė Petruševičienė

2013/2014 metai

Projektas “Mes kūrėjai, ne teršėjai!”

Page 2: Kauno Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos projektas „Mes – kūrėjai, ne teršėjai!“

Naratyvas

• KOMANDA: Kauno Martyno Mažvydo pagrindinė mokykla, 6b klasė (23 mokiniai); Auklėtoja, rusų ir vokiečių kalbų mokytoja Rita Staugienė, dailės mokytoja Vaida Valatkienė, lietuvių kalbos mokytoja Irena Kaklauskienė, istorijos mokytoja Zita Čerškuvienė, anglų kalbos mokytojos Jolita Simonavičienė ir Rita Pabedinskaitė, tikybos mokytoja Elena Antanavičienė, technologijų mokytojai Alfredas Saikauskas ir Izolina Neverauskienė; kūrybos agentė Lina Užkuraitytė, direktorės pavaduotoja Auksė Petruševičienė, direktorė Juzė Grigalienė ir praktikė Jolanta Uktverytė.

• Tyrinėjimo sritis: Kaip tyrinėjant mikrorajono ekologinę situaciją paskatinti moksleivių smalsumą, domėjimąsi aplinka ir siekti, kad jie gebėtų derinti ir susieti skirtingų dalykų žinias.

• PROCESAS: mokiniai tapo “ekokariais”, kurie komandomis tyrinėjo 4 savo mikrorajono objektus: Čečėnijos aikštė, Kalniečių parkas, Eigulių piliakalnis ir Kleboniškio miškas. Tyrimo temos: bioįvairovė, oras, vanduo, dirvožemis, žmogus, visuma. Tyrimo metodai: žygiai, praktiniai matavimai, pokalbis su aktyvistu iš Ispanijos, veiklos grupėse (fiksuotojai, kūrėjai, tyrėjai, vadovai), protesto rengimas, laiško rašymas, gėlių alėjos kūrimas.

Page 3: Kauno Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos projektas „Mes – kūrėjai, ne teršėjai!“

Kontekstas

Kodėl klasė dalyvavo? Mokiniai norėjo tyrinėti ekologijos temą, tačiau “Kas yra ekologija”?... Štai mokinių atsakymai prieš projektą:

• Šiukšlių rūšiavimas, neteršimas (15)• Meilė gamtai (15)• Augalai ir gyvūnai (10)• Mokslas apie gamtą (2)

Page 4: Kauno Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos projektas „Mes – kūrėjai, ne teršėjai!“

Procesas 1: pasirengimas tyrimui

Susipažinimas, projekto idėjos pristatymas mokiniams, jų nuomonės išklausymas. “Kas yra ekologija”, “Kas yra aplinka?” ir “Kas yra aktyvistas?” klausimų nagrinėjimas kartu su klase. Pasidalinimas grupėmis aplinkos tyrimui objektuose. Video konferencija anglų kalba su Alejandro Gil iš Amigos de la Tierra (Ispanija) aplinkosaugos organizacijos, kuomet mokiniai uždavė savo klausimus jam apie aktyvisto veiklą ir gyvenimą.

Page 5: Kauno Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos projektas „Mes – kūrėjai, ne teršėjai!“

Procesas 2: Čečėnijos aikštės ir Kalniečių parko tyrimas

Ėjimas į aikštę ir parką. Mokiniai pagal parengtas užduotis, susietas su užsienio kalbomis, daile ir lietuvių kalba, grupėmis atliko tiriamąsias užduotis: skirtingose vietose mokėsi matuoti vandens pH, nitratų kiekį, oro temperatūrą, nustatyti bioįvairovę, dirvožemio struktūrą, įvertinti aplinkos kokybę, žmogaus įtaką, pateikti savo pasiūlymus, ką galima padaryti, kad šiose vietose būtų maloniau ir gražiau.

Page 6: Kauno Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos projektas „Mes – kūrėjai, ne teršėjai!“

Procesas 3: Eigulių piliakalnio tyrimas

Išvyka neįvyko, nes iš anksto apžiūrėjus piliakalnį buvo nuspręsta, kad mokiniams ten nesaugu, nes piliakalnis yra apleistas, daug šiukšlių, nėra saugių takų. Mokiniams buvo parodytos nuotraukos, integruotoje istorijos pamokoje mokytoja papasakojo piliakalnio istoriją, o mokiniai per lietuvių ir dailės pamokas sukūrė iliustruotą piliakalnio padavimą. Mokiniai grupėse pateikė pasiūlymus, kaip pagerinti piliakalnio būklę.

Page 7: Kauno Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos projektas „Mes – kūrėjai, ne teršėjai!“

Procesas 4: Kleboniškio miško tyrimas

Žygis į Kleboniškio mišką, susitikimas su Kauno miškų urėdijos miškininkais Juozu Jermalavičiumi, Jonu Mačiuliu ir jų padėjėju Vytautu. Mokiniai ėmė interviu apie miško ekologinę būklę, gyvūnus, istoriją, pakabino savo pagamintus inkilus. Žygio metu vyko integruotos lietuvių kalbos ir istorijos pamokos.

Page 8: Kauno Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos projektas „Mes – kūrėjai, ne teršėjai!“

Procesas 5: MMM alėjos kūrimas

MMM (Martyno Mažvydo mokyklos) alėjos kūrimas: mokiniai grupėse piešė gėlių maketą, sodino gėles MMM forma šalia mokyklos įėjimo grupėse pagal skirtingų spalvų gėles (integruota dailės pamoka). Mokiniai sukūrė užrašą ant lentelės “6B klasė MMM alėja, projektas Kūrybinės partnerystės, 2014 m.“.

Page 9: Kauno Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos projektas „Mes – kūrėjai, ne teršėjai!“

Procesas 6: protestas

Mokiniai, išanalizavę bendrą tirtų objektų situaciją, nutarė, bendra situacija yra patenkinama, tačiau taip pat verta paviešinti gautus rezultatus ir kreiptis į atsakingus asmenis, t.y., į tirtos seniūnijos seniūną.

Su aktoriaus Manto Cegelsko mokiniai pagalba sukūrė vaidybinį protestą, lietuvių kalbos pamokoje grupėse parengė protesto laišką, o dailės pamokoje kūrė plakatus. Mokiniai kartu su lietuvių kalbos ir tikybos mokytojomis nuėjo į Eigulių mikrorajono seniūniją paskelbti savo protesto. Mokiniai lankėsi seniūno kabinete, salėje parodė protesto vaidinimą su spalvingais plakatais, perskaitė parengtą laišką-pranešimą apie situaciją jų tirtuose objektuose, pateikė pasiūlymus, jie seniūno pavaduotojai uždavė jiems svarbius klausimus.

Page 10: Kauno Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos projektas „Mes – kūrėjai, ne teršėjai!“

Klausimas švietimo sistemai:

Kada Lietuvoje bus sukurta nuosekli praktinė ekologinio švietimo sistema, kuomet mokiniai mokysis apie gamtą ir aplinką praktiškai būdami gamtoje, ją jausdami, pažindami, domėdamiesi, susiedami su savo gyvenimu ir asmenine atsakomybe už jos kokybę?

Projektas yra puikus pavyzdys, kad gamtos ugdymą ir pažinimą galima lengvai susieti su pamokų temomis, o praktinėse išvykose į gamtą ir miesto aplinką mokiniai net tik mokosi dalykų, bet tampa jautresni gamtai ir savo aplinkai.

Page 11: Kauno Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos projektas „Mes – kūrėjai, ne teršėjai!“

Vertingas darbo principas

Labiausiai projekte pasiteisino tiriamieji žygiai su parengtomis užduotimis, susietomis su jų dalykų einamomis temomis.

Mokiniai geriausiai mokėsi praktiškai pažindami objektus, todėl mokydami apie žmogaus atsakomybę aplinkai ir gamtai turėtume mokinius vesti į gamtą, supažindinti su jų gyvenamąja aplinka praktiškai, susieti jų elgesį su aplinkos kokybe ir jų pačių galimybe ją keisti.

Page 12: Kauno Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos projektas „Mes – kūrėjai, ne teršėjai!“

Išliekamoji projekto vertė:

• Mokiniai suprato, kad ekologija yra daug plačiau nei šiukšlių rinkimas ar rūšiavimas, kad taip pat tai yra gyvoji ir negyvoji aplinka (dirvožemis, akmenys, vėjas, temperatūra, miškas, paukščiai, augalai, žmogaus sukurti objektai), kad jie gali imtis iniciatyvos keisti aplinką ir kad nuo jų elgesio iš dalies priklauso aplinkos kokybė. Kaip teigė mokiniai, jie pradėjo mažiau šiukšlinti ir labiau pamilo gamtą.

• Mokytojai teigė, kad buvo vertinga pažinti savo gyvenamąją aplinką sujungiant kelias pamokas, o pamokų žinios tampo daug praktiškesnės bei labiau suvokiamos ir susiejamos su tikru gyvenimu.

• Mokiniai sukūrė žydinčią MMM gėlių alėją šalia savo mokyklos, parengė protestą prieš netvarką jų gyvenamojoje aplinkoje ir pateikė jį Eigulių seniūnijos seniūnui. Protesto laiškas toliau keliaus Kauno miesto merui. Mokiniai savo iniciatyva sukūrė filmuką apie projektą, kurį rasite čia.

• Klasė užmezgė ryšį su Kauno miškų urėdija kitų metų veikloms miške, o Kleboniškio miške jau kabo pačių mokinių sukurti inkilai.

Page 13: Kauno Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos projektas „Mes – kūrėjai, ne teršėjai!“

O mokiniams liko akimirkos fotoplakatuose

Page 14: Kauno Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos projektas „Mes – kūrėjai, ne teršėjai!“

Ačiū už dėmesį ir linkiu kūrybiškų veiklų!