Top Banner
12

Karalius Mindaugas

Mar 23, 2016

Download

Documents

aukso žuvys

Edukacinė spalvinimo knyga apie Lietuvos karalių Mindaugą.
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Karalius Mindaugas
Page 2: Karalius Mindaugas
Page 3: Karalius Mindaugas
Page 4: Karalius Mindaugas

UDK 087.5:947.45.02(092) Ku-139

Knygos leidimą parėmė: KUltūros rėmimo fonDas

UaB „Gamtos namai“ ir

© tekstas, lina Kulikauskienė, 2012© tekstas, Gediminas Kulikauskas, 2012© iliustracijos, antanas Dubra, 2012© „aukso žuvys“, 2012

isBn 978-609-95287-4-8

Page 5: Karalius Mindaugas

Dailininkas antanas Dubra

lietuvos valstybės kūrimo istorija 7< metų vaikams

lina KulikauskienėGediminas Kulikauskas

Page 6: Karalius Mindaugas

4

Page 7: Karalius Mindaugas

5

Karaliaus mindaugo laikai mums atrodo la-bai tolimi ir slepia daugybę mįslių. ar mindaugas tik-rai buvo pirmasis lietuvos valstybės vienytojas? Kur buvo mindaugo sostinė, iš kurios jis valdė lietuvą? ar tikrai jis pastatė Vilniuje puošnią mūrinę katedrą, ku-rioje galbūt ir krikštijosi? senuosiuose metraščiuose žinių maža – lietuviai tuo metu patys, deja, jų nera-šė... istorikams belieka iš svetimšalių raštų dėlioti pa-veikslą to, kuris vadinamas lietuvos valstybės kūrėju. Pirmuoju ir vieninteliu mūsų karaliumi.

metraštis – istorijos įvykių aprašymas pamečiui.

Page 8: Karalius Mindaugas

6

1219 metai... Voluinės miesto Vladimiro sargybiniai skubiai atkelia vartus – atvyksta 21 lietuvių kuni-gaikštis su palyda! Priekyje joja 5 vyriausieji, tarp jų ir mindaugas. ne pirmąkart jam tenka lankytis dide-liame mieste, bet vis tiek keri aukštos mūro sienos, paauksuoti cerkvių kupolai. lietuvoje dar nėra nei didelių miestų, nei galingų valdovų, o kiekvienas ku-nigaikštis karaliauja savo mažoje medinėje pilaitėje.

„ir lietuvoje pastatysiu tokį miestą, – galvoja mindaugas, – tada, kai tapsiu aukščiausiu, vieninteliu valdovu!“lietuvių kunigaikščiai tą dieną atvyko į Vladimirą su-daryti taikos sutarties su Voluinės kunigaikštyste. ap-rašydamas šį įvykį, slavų metraštininkas pirmą kartą istorijoje paminėjo jaunąjį kunigaikštį mindaugą.

Voluinė – slavų žemė, dabar priklausanti Ukrainai. Mindau-go laikais buvo susijungusi su Haličo žeme į Haličo-Voluinės kunigaikštystę. Nuo 1340 metų priklausė Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei.

Page 9: Karalius Mindaugas

7

Page 10: Karalius Mindaugas

14

lietuvoje prasidėjo karas. Užsidaręs stiprioje pily-je, vadinamoje Voruta, mindaugas sugebėjo atremti priešų puolimą. Ginti pilį padėjo ir alminto tėtis.

Voruta turėjo būti stipri ir didelė tvir-tovė. tačiau šiandien niekas jau nebežino, kur ji ga-lėjo stovėti – juk nuo tų laikų praėjo beveik tūkstantis metų. Vieną kartą paminėta metraštyje Voruta, pir-moji lietuvos sostinė, tarytum išnyko amžių ūkuose.

tai viena didžiausių lietuvos istorijos mįslių, o dau-gelis istorikų ir archeologų dar ir šiandien tebesvajoja Vorutą surasti.

Page 11: Karalius Mindaugas

15

Page 12: Karalius Mindaugas

Vidi

niai

pus

lapi

ai a

tspa

usdi

nti a

nt 12

0 g/

m2 a

mBE

r G

raPH

iC p

opie

riaus

.Vi

ršel

is a

tspa

usdi

ntas

ant

300

g/m

2 am

BEr

Gra

PHiC

pop

ieria

us.

ISBN 978-609-95287-4-8

www.auksozuvys.lt

nuspalvink savo istoriją!

serijos „mažųjų lietuvos istorija“ edukacinėje spalvinimo knygoje „Karalius mindaugas“ pasakojama apie tai, kaip nepa-būgęs daugybės priešų pirmasis ir vienintelis lietuvos karalius mindaugas suvienijo lietuvą ir sukūrė lietuvos valstybę.

Edukacinių spalvinimo knygų serija „mažųjų lietuvos istori-ja“ – tai pirmoji pažintis su lietuvos valstybės istorija. serijos knygose pristatomi svarbūs įvykiai, reikšmingos datos ir iški-lios asmenybės.

Iš kiekvienos edukacinės spalvinimo knygos vaikai sužinos ką nors nau-jo apie Lietuvos istoriją, vaikams sudėtingi žodžiai ir sąvokos paaiškinti šalia teksto.

Kitos serijos „mažųjų lietuvos istorija“ knygos:

„Miško kariai“

„Žalgirio mūšis“

„Barbora Radvilaitė“

„Kaip Lietuva atgavo Nepriklausomybę“