Top Banner
A magyarországi igényekhez alakítva magyarországi tanárok által Általános iskolai matematika-tankönyvsorozat Új általános iskolai matematika-tankönyvcsalád Kalandtúra
12

Kalandtura_A4_prospektus_10102011

Mar 24, 2016

Download

Documents

Általános iskolai matematika-tankönyvsorozat Új általános iskolai matematika-tankönyvcsalád A magyarorsz ágiigényekhez alakítva magyarorsz ágitanárok által
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Kalandtura_A4_prospektus_10102011

A magyarországi igényekhez alakítva magyarországi tanárok által

Általános iskolai matematika-tankönyvsorozat

Új általános iskolai matematika-tankönyvcsalád

Kalandtúra

Page 2: Kalandtura_A4_prospektus_10102011

Kalandtúra

Kedves KollégáNK!

Örömmel mutatjuk be legújabb tankönyvcsaládunkat, a Kaland­túrát! A tankönyvvel célunk volt, hogy a magyar matematikaok-tatás hagyományaira épülően, a tanítás hétköznapjait valóban segítő könyvet hozzunk létre. Ezért azt 100 gyakorló kollé-gánkkal közösen hoztuk létre, akik véleményeikkel segítették, hogy valóban Önöknek és diákjainak megfelelő könyvet készíthessünk.

Új matematika tankönyvünk a tananyagot egymásra épülő, kis fejezetekre bontja, mellyel nagymértékben növelhető a

tanulás hatékonysága, s egyben a lassabban haladók számára is eredményesebben elsajátítható formában jeleníti meg a tananya-

got. A tankönyv közvetíti a matematika szépségét és hétköznapi hasznosságát is.

Az alsó tagozat családias környezetéből a felső tagozatba lépő tanulók számára fontos, hogy olyan tankönyvből tanulhassanak, amelynek feldolgozá-

sakor biztonságban érzik magukat. A diákok saját tempójuknak megfelelő haladási ütemét biztosítja a tankönyv és a szervesen hozzátartozó munkafüzet használata, mert

bőséges feladatanyagával folyamatos lehetőséget ad a differenciálásra. Az apróbb sikerek pedig kedvet adnak a matematika tanulásához.

Matematika tankönyvünk újdonság abban a tekintetben is, hogy a matematikatörténeti kitekintők további érdekességekkel szolgálnak. Megmutatja, hogy a tananyag, egy hosszú, sok évszázados folyamat eredménye. Ezzel is közvetíti, hogy a matematika az emberi gondolkodás terméke, éppen ezért kitalálható, megérthető, megtanulható.

A tankönyvcsalád feladatainak egy része is önálló kutatómunkára ösztönzi a diákokat. A tankönyvi és munkafüzeti feladatok meg-oldását tartalmazó kivehető mellékletek az önálló tanulás, önellenőrzés jó segítői. Az ismeretterjesztő, figyelemfelkeltő feladatok azonban nem csak nekik, hanem a pedagógusok számára is nagy segítséget jelentenek: sokkal könnyebben haladnak a tananyag-gal, nagyobb eséllyel tarthatják fenn a figyelmet még a legelvontabb témáknál is.

A tankönyvcsalád fejlesztésénél kiemelt figyelmet fordítottunk az Önök segítségére is. Honlapunkon novembertől ingyenesen elér-hető a tanári kézikönyv, a tanmenet és a könyvhöz tartozó online digitális tananyag is.

Reméljük, hogy a tankönyvcsalád az Ön tetszését is elnyeri, és használata megkönnyíti Önnek a matematika tanítását, diákjainak pedig a matematika tanulását!

Sikeres tanévet kívánva,

Kratina Andrea vezető szerkesztő

tankönyv munkafüzet tanári kézikönyv online tananyag

Kalandtúra 5. P P P 2012. január

Kalandtúra 6. 2012. január 2012. január 2012. január 2012. február

Kalandtúra 7. 2012. augusztus 2012. augusztus 2012. augusztus 2012. szeptember

Kalandtúra 8. 2013. január 2013. január 2013. január 2013. február

Kalandtúra feladatgyûjtemény 2012. december

Page 3: Kalandtura_A4_prospektus_10102011

A KAlANdtúrA tANKöNyvcsAlád

Kalandtúra 5.

tankönyv munkafüzet tanári kézikönyv

5. osztályos tanulók számára

elektronikus tananyag

@Kalandtúra 5.

Kalandtúra 6.

tankönyv munkafüzet tanári kézikönyv

6. osztályos tanulók számára

elektronikus tananyag

@Kalandtúra 6.

Kalandtúra 7.

tankönyv munkafüzet tanári kézikönyv

7. osztályos tanulók számára

elektronikus tananyag

@Kalandtúra 7.

Kalandtúra 8.

tankönyv munkafüzet tanári kézikönyv

8. osztályos tanulók számára

elektronikus tananyag

@Kalandtúra 8.

Kalandtúra feladatgyûjtemény

Kalandtúra feladatgyûjtemény

Page 4: Kalandtura_A4_prospektus_10102011

Kalandtúra

A Kalandtúra tankönyvcsalád a NAT által megfogalmazott követelményeknek minden tekintetben megfelel. Az OM (17/2004. (V.20.) 3. sz. melléklet) kerettan-tervben előírt tananyagot hiánytalanul feldolgozza. A tankönyv és a munka-füzet egységes egészet alkotva biztosítja a feldolgozott témakörök megfelelő mélységű elsajátítását.

A tankönyv és a munkafüzet 10 modulban dolgozza fel a tananyagot. A tan-könyvben a Tudástár, a munkafüzetben az Év végi ismétlés kapcsolódik 11. mo-dulként az előzőekhez. A könyv ötvözi a tananyagot a matematika hétköznapi hasznosságának bemutatásával.

Minden fejezet elején találha-tó egy folytatásos képregény, amely kalandtúrává teszi a matematikatanulást, miköz-ben a földrajzi, történelmi ismereteket is bővíti. A soron következő anyagrész játékos bevezetése növeli diákjai belső motivációját játékos-ságán keresztül, miközben észrevétlenül már a tananyag-gal foglalkoznak.

áltAláNos jellemzőK A tANKöNyvcsAládról

matematika­történet az érdeklődés felkeltésére

A tanulás hatékonyságának

növeléseA tankönyv moduljai

egymásra épülő alfejeze-tekre bontva tárgyalják

a tananyagot.

mItől más ez A tANKöNyvcsAlád…

Page 5: Kalandtura_A4_prospektus_10102011

Tudatos tanulásAz alfejezetek elején röviden megjelenik

a fejezet célja és tartalma.

„Leginkább a kultúraköz-pontúság és a társadalom-központúság eklektikájának összhangja ragadott meg a könyv alapkoncepciójá-ban. A tankönyv mindkét részkoncepciónak érdekes és figyelemfelkeltő módon tud megfelelni azzal, hogy egy kerettörténetbe ágyazva megmutatja a kultúrtörténet kapcsolódó részleteit, és a hét-köznapi életből vett, gyakorla-ti példákon keresztül vezeti be az új ismereteket.”

Idézet a tankönyvfejlesztés során végzett piackutatásunkból

Komplex fejlesztésAz egyes alfejezetek bevezető feladata valós szituációra épül, így a szövegértel-mezés, a probléma megértés, a problé-mamegoldás fejlesztésével vezeti be a tanulót az új ismeretbe.

Az önellenőrzést teszi lehetővé a tan-könyv és a munkafüzet feladatainak meg-oldását tartalmazó kivehető melléklet.

Az önálló tanulást segítik

a részletesen kidolgozott

mintafeladatok.

„Jó kezdeményezésnek tartom, végre egy tankönyv és egy munkafüzet, ami-re nem csak rá van írva, hogy kompe-tencia alapú.”

Idézet a tankönyvfejlesztés során végzett piackutatásunkból

Page 6: Kalandtura_A4_prospektus_10102011

Kalandtúra

„Az elektronikus forma lehetővé teszi a tankönyv illetve munkafüzet kive-títését, interaktív táblán a feladatok bemutatását, megoldását.”

Idézet a tankönyvfejlesztés során végzett piackutatásunkból

Térkép és föld­gömb használata

a tájékozódási kész-ség fejlesztéséhez.

Játékos feladatok, játékok a matematikai fogalmak jobb megértése érdekében.

Önálló kutatás

A munkafüzetben rajzos ikon jelzi azokat a feladatokat, amelyekhez

önálló kutatómunka végzésére van

szükség.

Page 7: Kalandtura_A4_prospektus_10102011

A tankönyv 10 fő fejezetből áll, melyek ugyan egymásra épül-nek, a témakörök között azon-ban variálhatóak, hogy szabadon határozhassa meg a tanultak évközi sorrendjét, hiszen tudjuk, hogy ehhez Ön ért a legjobban.

Képregény – egymáshoz kapcsolódó történetek, Anna és Bence a számok és formák világában tett felfedezé-seiről. Játékos bevezető egy-egy új tananyagrészbe.

Régen és most – A témakörrel kapcsolatos matematikatörténeti érdekességeket és napjainkban történő alkalmazásukat mutatja be. A matematika kilép az „elvont” tantárgy szerepköréből és megfog-hatóvá, megérthetővé válik.

„Ezzel a könyvvel tényleg élmény, kaland a matematika tanulása.”

Idézet a tankönyvfejlesztés során végzett piackutatásunkból

Év végi tudás­próba az utolsó

fejezetet követően

Tudástár: a legfontosabb

tudnivalók a könyv végén

A tANKöNyv

A tankönyv fő fejezeteinek felépítése

Page 8: Kalandtura_A4_prospektus_10102011

Kalandtúra

„A könyv erőssége a mintapéldákban, magyarázó, értelmező leírásokban és szemlél-tető ábrákban rejlik.”

Idézet a tankönyvfejlesz­tés során végzett piac­

kutatásunkból

Alfejezetek – minden kisebb téma bevezetése egy rövid, hétköznapi történettel kezdődik, ami a probléma felvetése. A probléma megoldásának segítségével vezeti be az új fogalmat. A fejezetek visszautalnak a gyerekek előzetes ismereteire, összekapcsolva azokat az új tudnivalóval („Emlékez-tető”), valamint kiemelten kezelik a helyes fogalomhasználatot („Megjegy-zés” és „Figyelem”). A meghatározások, új ismeretek a zöld táblával jelzett kiemelésekben találhatók.

Mintafeladatok – bemutatják az új ismeret felhasználását. Ezt követik a Gyakorlófeladatok és mindegyik végén az „Ezt is meg tudom oldani” feladatok, melyek megmutatják a gyerekeknek, hogy a matematika nem is olyan nehéz.

Page 9: Kalandtura_A4_prospektus_10102011

A muNKAfüzet

A munkafüzet fő fejezetei és bennük az alfejezetek sorrendje pontosan követi a tankönyv módszer-tanilag megalapozott sorrendjét. Az alfeje-zetek alkalmasak arra, hogy a tankönyvben ta-lálható tananyagot a di-ákok jól begyakorolják, elmélyítsék a bennük található fogalmakat.

Kicsit másképp – a tankönyvi összefoglaló feladatsorok helyett a munkafüzetben azonban egy-egy új, a tan-anyag érdekességét kiemelő alfejezet található, amely „kicsit másképp” dolgoztatja fel az aktuális anyagrészt.

Page 10: Kalandtura_A4_prospektus_10102011

Kalandtúra

SZERKEZET A tankönyvben és a munkafüzetben az alfejezetek felépítése nagyban segíti a tanár munkáját és biztonságot ad a diákoknak.

SZÍNEK Az eligazodást segíti, hogy minden főfejezetnek/modulnak saját színe van.

IKONOK A gyerekeket segíti a tankönyv és munkafüzet használatában néhány szellemes ikon:

A felhAszNálót segítő egyéb eszKözöK

mintafeladatok gyakorlófeladatok figyelem­felhívások

tanult ismeretekre vonatkozó

emlékeztetôk

fontos, hang súlyos

megjegyzések

az újonnan megtanult ismeretek rövid össze­

foglalása, megha­tározások és szabályok

füzethasználat barkácsolásrajzolás, szerkesztés

kutatómunka csoport- és pármunka gondolkodtató feladatok

„Tudjuk mindannyian, hogy a tanulók zömének sok ne-hézséget okoz a matematika megtanulása, ez a „mumus” tantárgy. Ha ezt a tanköny-vet a kezébe veszi, talán nagyobb kedvvel kezd hozzá a tanuláshoz.”

Idézet a tankönyv fejlesztés során végzett piackutatásunkból

Page 11: Kalandtura_A4_prospektus_10102011

tANárI KézIKöNyv és tANmeNet

dIgItálIs tANANyAg

felAdAtgyűjteméNy

Online ingyenesen elérhető tanári kézikönyvünk és tanmene-tünk segítséget nyújt Önnek a felkészülésben, hogy arra fordított ideje kevesebb és hatékonyabb legyen. 2012 elején megújuló honlapunkon matematikatanároknak szóló fórumot üzemelte-tünk, ahol felmerülő problémái és ötleteire kaphat mihamarabb választ, valamint megoszthatja tapasztalatait kollégáival.

2011. novemberében megjelenik tankönyvünkhöz kapcsolódó digitális tananyagunk, mely az Ön számára ingyenesen elérhető, tantermében használható. A digitális tananyagról hamarosan értesítjük, hogy annak minden előnyét élvezhesse. Az anyag újdonsága, hogy azt szerkesztheti is, melyet rendszerünk elment, hogy ne kelljen vele bajlódnia.

2012 őszén jelenik meg 4 évfolyamos feladatgyűjteményünk, mely egyaránt épít a legnevesebb matematikaversenyek hagyományára és ad lehetőséget további differenciálásra új típusú feladatokon keresztül. A feladatgyűjteménynél célunk, hogy a lehető legszéle-sebb palettán mozgó feladatokat tartalmazza, valamint azokból is a lehető legszínesebbeket adhassa fel diákjainak. A feladatgyűjte-ményt tartóskönyvként jelentetjük meg.

@Kalandtúra 5.

Kalandtúra feladatgyûjtemény

Page 12: Kalandtura_A4_prospektus_10102011

A Klett kiadó ezúton mond köszönetet mindazoknak, akik részvételükkel, tanácsaikkal és veleményükkel segítséget nyújtottak a tankönyv és munkafüzet összeállításában:

Budapest (Bókay Árpád Általános Iskola) : Babák Sándorné, Veres Ildikó, Seresné Patkó Ildikó, Vörösné Éles Csilla(Budavári Általános Iskola): Rassai Richárd(Liszt Ferenc Általános Iskola): Fodorné Dékány Márta(Molnár Ferenc Magyar Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola): Veres Gyuláné, Bódi Andrea, Haászné Danyi Tünde, Zemniczki Zsuzsanna(Páneurópa Általános Iskola): Hübér Magdolna, Farkas-Ujhelyi Tímea, Nyíregyházi Attila(Remetekertvárosi Általános Iskola): Nagyné Joó Andrea, Lukács Istvánné, Horváth Gábor(Teleki Blanka Általános Iskola): Balázsné Várhalmi Ilona, Bártfai Lászlóné, Kovácsné Herman Katalin, Dr. Marosiné Szabó Erika, Dr. Prőhléné Hehl Éva, Rózsa Katalin(Új Budai Alma Mater Általános Iskola, AMI): Kormos Judit, Magyar Gabriella(Váci Utcai Ének-Zene Általános Iskola): Hammer Mariann, Stubnyán Margit, Vadászi GáborBudaörs (Kesjár Csaba Általános Iskola): Kremó Andrea, Barát Katalin, Fülöp Anna, Peleskeyné Burkus ValériaCece (Cecei Általános Iskola): Albrecht Edina, Balázsné Aranyos Judit, Asbóth Lászlóné, Nagy Ferencné, Kiss TibornéEger (Dr. Kemény Ferenc Általános Iskola): Szűcs István, Antalné Kótner Tünde, Antal Istvánné, Ondecs Ferencné, Kriston-Kőműves ZoltánÉcs (Általános Iskola, Óvoda-Bölcsöde és Alapfokú Művészoktatási Intézmény Écs-Ravazd Közoktatási Társulása): Jámbor Lászlóné, Németh Györgyi, Pusztainé Molnár JuditJászárokszállás(Széchenyi István Általános Iskola, Óvoda és Zeneiskola): Bobák Tiborné, Csoszor Mária, Szabó katalin, Bankáné Mező KatalinLetenye (Andrássy Gyula Általános Iskola): Pusztai Ferencné, Kuprivecz Józsefné, Horváthné Vlasics Zsuzsanna

Miskolc(Fazekas-Istvánffy Általános Iskola és Művésuoltatási Intézmény): Cservák Ferencné, Mészárosné Gömöri Erika, Petróné Dusza EmeseMosonmagyaróvár(Haller János Általános- Szakképző és Szakközépiskola): Kitley Tiborné, Stokingerné Milus Klára, Lobicz Katalin, Illésné Mentes Zsuzsanna, Wurmné Bakondi KatalinMór (Dr. Zimmermann Ágoston Általános Iskola): Kovács Anita, Szilmicsek Erzsébet, Turpinszky Miklósné, Walczer GáborNyírábrány (Ábrányi Emil Általános Iskola): Antal Lajosné, Derzsi József, Zilahiné Krausz RitaNyíregyháza(Arany János Gimnázium és Általános Iskola, Diákotthon és Gyermekek Átmeneti Otthona Zelk Zoltán Angol és Német Kéttannyelvű Tagintézmény): Tarné Lázár Annamária, Turi Sándorné, Dobra Ákos, Kovácsné Molnár ErikaSzázhalombatta (Arany János Általános Iskola és Gimnázium): Sonn Valéria, Ketskemétyné Nagy Zsuzsanna, Kondor Dezsőné, Kovács Bertalanné, Mózes Attila, Valkainé Major GabriellaSzeged (Madách Imre Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola): Berta Olga, Nagy Péter, Novák Zoltánné, Dr. Plakóné Monostori ZsuzsannaTéglás(II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény): Petőházi Gabriella, Tóthné Sigér Klára, Kiss Gáborné, Zámbóné Rakóczi Anikó, Fekete TamásZalaegerszeg (Belvárosi Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola Petőfi Sándor Székhelyiskola): Csókáné Molnár Anita, Konrád Lászlóné, Kovács Éva, Törökné Horváth GabriellaVajszló(Kodolányi János Szakközépiskola, Szakiskola Általános Iskola és Óvoda): Miklós Gáborné, Egerváriné Szőke Éva, Vargáné Tizer Mária, Vida Zoltánné

Klett KiadóBudapest, Pf: 47. 1507 | www.klett.hu, www.pons.hu | [email protected] | (+36) 1 486 1771