Top Banner
JAUNOJO CHEMIKO JUODRASTIS (Sprogstamosios medziagos) Visa informacija teoriskai teisinga (nebent medziagu kiekiai ar °C netikslus), bet bandyti atkartoti ja pavojinga. Bandydami namuose pasigamint kurianors is cia aprasytu medziagu - Jus prisiimate visiska atsakomybe sau ! Jeigu, visdelto nusprendet pasigamint, tai susiraskite bent du skirtingus, vienas su kitu nesusijusius saltinius - del informacijos tikslumo. Bet geriausia butu, kad nueitumet i biblioteka ir susirastumete specilizuotos literaturos - yra puikios rusiskos literaturos konkreciai sprogmenu gamybos tema. DEMESIO: Gamindami ar panaudodami sprogstamas medziagas - Jus pazeidziate LR istatymus ir galite buti patraukti baudziamon atsakomyben!!! TEORIJA SPROGMENYS - tai cheminiai junginiai ar ju misiniai, kurie paveikti isorinio poveikio (trinties, silumos, smugio, kibirksties ir t.t) chemiskai labai greitai reaguoja atpalaiduodami auksto slegio ir temperaturos dujas, kurios besiplesdamos atlieka mechanini darba. Atpalaiduotu duju turis yra kelis simtus kartu didesnis uz pradines medziagos turi. Pvz.:1 litras parako per 1000 sekundes dali atpalaiduoja 300-1200l duju. Pagal SM chemines-fizines savybes jos skirstomos i tris grupes: 1. Inicijuojancios(suzadinancios). 2. Brizantines(skaldancios). 3. Parakai(svaidancios). Pagrindines SM savybes: 1. Detonacijos greitis – detonacijos bangos plitimas pacioje SM. 2. Brizantiskumas – savybe skaldyti kietas medziagas. 3. Darbas - savybe atlikti darba(cm3). 4. Sprogimo siluma – siluma, kuri atsiranda pilnai suirus (sprogus) SM. 5. Sprogimo duju turis – turio padidejimas per labai trumpa laika. 6. Lyginamasis svoris – SM tankis. INICIJUOJANTYS SPROGMENYS - galingi beveik tiek pat kaip ir brizantyniai, bet inicijuojantieji sprogmenys yra daug jautresni isoriniams impulsams. Dazniausiai jie naudojami mazais kiekiais, kitu sprogmenu suzadinimui - sukelti brizantyniu SM detonacija, kaip pvz. artilerijos sviediniuose, arba parako padegimui - kai kapsule padega parako uztaisa saunamuju ginklu soviniuose. Inicijuojantieji sprogmenys daznai naudojami degikliuose ir detonatoriuose. Visi veiksmai su jais
30

Jaunojo chemiko juodrastis

Jun 25, 2015

Download

Documents

Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Jaunojo chemiko juodrastis

 JAUNOJO CHEMIKO JUODRASTIS

 (Sprogstamosios medziagos)

 Visa informacija teoriskai teisinga (nebent medziagu kiekiai ar °C netikslus), bet bandyti atkartoti ja pavojinga.

Bandydami namuose pasigamint kurianors is cia aprasytu medziagu - Jus prisiimate visiska atsakomybe sau ! Jeigu, visdelto nusprendet pasigamint, tai susiraskite bent du skirtingus, vienas su kitu nesusijusius saltinius - del informacijos tikslumo. Bet geriausia butu, kad nueitumet i biblioteka ir susirastumete specilizuotos literaturos - yra puikios rusiskos

literaturos konkreciai sprogmenu gamybos tema. DEMESIO: Gamindami ar panaudodami sprogstamas medziagas - Jus pazeidziate LR istatymus

ir galite buti patraukti baudziamon atsakomyben!!!

  

  

TEORIJA

  

 SPROGMENYS - tai cheminiai junginiai ar ju misiniai, kurie paveikti isorinio poveikio (trinties, silumos, smugio, kibirksties ir t.t) chemiskai labai greitai reaguoja atpalaiduodami auksto slegio ir temperaturos dujas, kurios besiplesdamos atlieka mechanini darba. Atpalaiduotu duju turis yra kelis simtus kartu didesnis uz pradines medziagos turi. Pvz.:1 litras parako per 1000 sekundes dali atpalaiduoja 300-1200l duju.

 Pagal SM chemines-fizines savybes jos skirstomos i tris grupes:1. Inicijuojancios(suzadinancios).2. Brizantines(skaldancios).3. Parakai(svaidancios). Pagrindines SM savybes:1. Detonacijos greitis – detonacijos bangos plitimas pacioje SM.2. Brizantiskumas – savybe skaldyti kietas medziagas.3. Darbas - savybe atlikti darba(cm3).4. Sprogimo siluma – siluma, kuri atsiranda pilnai suirus (sprogus) SM.5. Sprogimo duju turis – turio padidejimas per labai trumpa laika.6. Lyginamasis svoris – SM tankis.

 INICIJUOJANTYS SPROGMENYS - galingi beveik tiek pat kaip ir brizantyniai, bet inicijuojantieji sprogmenys yra daug jautresni isoriniams impulsams. Dazniausiai jie naudojami mazais kiekiais, kitu sprogmenu suzadinimui - sukelti brizantyniu SM detonacija, kaip pvz. artilerijos sviediniuose, arba parako padegimui - kai kapsule padega parako uztaisa saunamuju ginklu soviniuose. Inicijuojantieji sprogmenys daznai naudojami degikliuose ir detonatoriuose. Visi veiksmai su jais yra atliekami laikantis ypatingu atsargumo taisykliu ir netgi kvailiausias anarchistas nelaikys ju salia bet kokiu brizantiniu ar kitu SM.INICIJUOJANCIU SM yra labai daug. Ne visos jos naudojamos kaip SM. Praktikoje naudojama tik atitinkancios tam tikrus reikalavimus:1. Buti chemiskai ir fiziskai stabili.2. Nepernelyg jautri.3. Tureti kiek imanoma didesni tanki.

  Svarbiausios inicijuojanciosios sprogstamosios medziagos - gyvsidabrios fulminatas(trankusis gyvsidabris), svino azidas, taip pat sunkiuju metalu fulminatai ir azidai, organiniai azidai ir peroksidai.

 BRIZANTINES SM - yra antrines sprogstamosios medziagos, ju sprogimui sukelti naudojamos inicijuojancios SM. Kaip brizantines SM naudojami nitrojunginiai (trinitrotuluolas(trotilas), tetrilas, heksogenas, oktogenas, nitroglicerinas, nitroceliulioze); ju sudetyje dar buna inertiniu priedu, pvz.:parafino, cerazino(mazina jautruma isoriniams veiksniams), aliuminio arba magnio (didina sprogimo siluma). Yra brizantiniu SM sudarytu is degiojo komponento ir sprogima reguliojancios medziagos; pvz.:chloratitas (oksidatorius  - kalio chloratas(bertoleto druska), perchloratitas (oksidatorius

Page 2: Jaunojo chemiko juodrastis

- kalio perchloratas), amonitai (oksidatorius - amonio nitratas), oksilikvitai (oksidatorius - skystas deguonis). Brizantines SM turi labai didelia griaunamaja galia ir vartojamos sviediniu, minu, granatu sprogstamiesiams uztaisams ir sprogdinimo darbams.

 PARAKAI - jie nedetonuoja, bet dega arba skyla oksiduojantis. Paveikti aukstos temperaturos degioji medzhiaga ir oksidatorius susijungia, isskirdami siluma, sviesa ir dujas. Kai kurie parakai dega tuo pacziu greicziu atviroje erdveje ir suspausti. Kiti, kaip ir bedumis parakas, suspausti (pvz. sautuvo vamzdyje) dega daug greiciau ir su daug didesne temperartura nei atvirai. Juodasis parakas, bedumiai parakai bei ivairus degiuju medziagu ir oksidatoriu misiniai yra puikus paraku pavyzdziai.  

 INICIJUOJANCIOS SM

  DEMESIO:visos medziagos, kurias aptarsime yra labai pavojingos(jeigu nesilaikote saugumo taisykliu), net maziau kaip 1g GALI jusu pirstus praretinti, o didesni kiekiai jeigu neuzmus - tai invalidais padarys tikrai!!!   GYVSIDABRIO FULMINATAS Sinonimai:trankusis gyvsidabris, perkuno sidabras, gyvsidabrio cianatas. Chemine formule: Hg(ONC)2 Det. greitis: 3500 m/s @ 2.0 g/cm3                   4250 m/s @ 3.0 g/cm3                   5000 m/s @ 4.0 g/cm3Ekvivalentas:1g = detonatorius Nr:8                0.75g = detonatorius Nr:6 Gyvsidabrio fulminatas - smulkiakristale, biri, baltos arba pilkos spalvos medziaga. Lyginamasis svoris 4,42kg/l. Nuodingas, blogai tirpsta saltame ir karstame vandenyje. Verdamas vandenyje suyra. Sudrekes praranda detonuojancias savybes. Esant zemesnei nei –80C temperaturai gali nedetonuoti. Su aliuminiu reaguoja energingai, isskirdamas siluma ir sudarydamas nesprogstama jungini. Todel, naudojant gyvsidabrio fulminata, detonatoris tuteles gaminamos is vario ar melchioro. Gyvsidabrio fulminatas ypatingai jautrus mechaniniams (duriui, smugiui, trinciai) ir siluminiams poveikiams. Naudojamas kapsuliu-uzdegikliu ir detonatoriu gamyboje. GAMYBA Chemikalai:kons. azoto rugstis, etilo spiritas(grynas), gyvsidabris 1. I stiklaini ipilkite 12 ml azoto rugsties. Po to ipilkite 1g gyvsidabrio.2. Leiskite gyvsidabriui istirpti jo nemaisant. Raudoni garai issiskiria sioje stadijoje (NO2), venkite ju, jie nuodingi. Leiskite misiniui atvest.3. Kitame stiklainije pasildikite 90 ml etilo spirito. Sumaisykite gyvsidabri/rugsti su pasildinu etilo spiritu.4. Reagcija prasides 5 min. begije ir uztruks apie 25 min. Raudoni garai vel issiskirs.5. Isfiltruokite kristalus ir nuplaukite juos su 60ml etilo spiritu.Laikykite po vandeniu iki panaudojimo. Pries naudojant isdziovinkit.  SVINO AZIDAS Sinonimai:neraChemine formule:Pb(N3)2Det. greitis:4630 m/s @ 3.0 g/cm3                  5180 m/s @ 4.0 g/cm3Ekvivalentas:0.5 = detonatorius Nr:8 Svino azidas israstas 1891 m. Tai patvarus, baltos spalvos nehidroskopiski kristalai. Uzsidegimo temperatura - 354 C. Jautrumas truputi mazesnis uz gyvsidabrio fulminata. Svino azidas yra labai galinga SM. Detonatoriuose, vietoj 0.5g fulminato uztenka 0.25g azido. Net labai mazas kiekis detonuoja, jeigu yra nors menkiausias suspaudimo pozimis. Reaguoja su variu, todel gaminant detonatoriu reikia naudoti aliuminio arba zinko vamzduka. 

Page 3: Jaunojo chemiko juodrastis

GAMYBA Chemikalai:natrio azidas, svino acetatas 1. Ishtirpinti natrio azida ir svino acetata vandeny, skirtinguose stiklinese.2. Sumaisyti abeju stikliniu turini ir pilti svino acetata tol, kol mishinysnustos reaguoti. 3. Nufiltruoti nuosedas ir nuplauti jas karstame vandenyje.

 Sios nuosedos ir yra svino azidas, kuri reikia laikyti dregnai saugumo sumetimais. Pries naudojant isdziovinti. Jeigu nera svino acetato, ji galima pagaminti istirpinus svina acto esencijoje arba vietoj jo naudoti svino nitrata.  ACETONO PEROKSIDAS Sinonimai:AP, tricykloacetono peroksidas,  peroksidoacetonas ir t.t.Chemine formule:C9H18O6Det. greitis:3570 m/s @ 0.92 g/cm3                  5300 m/s @ 1.18 g/cm3Ekvivalentas:1g = detonatorius Nr:8                0.75g = detonatorius Nr:6 Tai labiausiai paplitusi inicijuojanti SM tarp savamoksliu unabomberiu : ), nes visi chemikalai reikalingi pasigamint sita sprogmeni yra naudojami buityje ir yra lengvai prieinami. Taciau - tai  ir viena is jautriausiu inicijuojanciu SM. Jis nera naudojamas nei karo, nei civilineje pramoneje, nes yra labai jautrus ir chemiskai nestabilus - per 10 dienu kambario temperaturoje ~30% jo isgaruoja (pats buvau apie 1g pasigamines ir tikrai garuoja). Trinciai, silumai, smugiui jautresnis net uz gyvsidabrio fulminata, bet nera toks jautrus kaip jums atrodo, padegus jis tik greitai sudega(jei nera suspaustas), patrynus tarp peiliu, kolkas man nesigavo jo detonuot, kaikurie ji net lydo. Jis puikiai tinka namu gamybos detonatoriams. 1g pilnai uztenka trotilui detonuoti (aisku jeigu gerai suspaustas detonatoriaus kapsuleje). Detonuoja jeigu yra menkiausio suspaudimo pozimis, didesnis kiekis detonuos bejokio suspaudimo(0.1Kg ir daugiau). Jis turi 80% trotilo galios. Puikus daiktas - jeigu ismanai ka darai. Geriausia, pasigaminus savaites begije sunaudot. GAMYBA 1 budas Chemikalai:acetonas, vandenilio peroksidas 30%, druskos rugstis 30%(galima naudoti ir sieros rugsti 20%, bet su druskos gaunasi stabilesnis). 1. Stiklainije sumaisykite 40ml acetono su 50ml peroksido, temperatura palaikant 15 C. Stiklaini idekite i ledo vonele.2. Isleto ipilkite 10ml druskos rugsties(arba 3ml sieros rugsties) kol temperatura 5 C. Jeigu temperatura pakilo iki 10 C, nustokite pilti, palaukit kol vel nukris iki 5 C.3. Palikite misini per nakti. Ryte visi kristalai turetu buti susiformave. Isfiltruokite, nuplaukite 2 kartus su distiliotu vandeniu. Laikyti dregna del saugumo. Pries naudojant isdziovint. 2 budas Chemikalai:acetonas, vandenilio peroksidas 6%, druskos rugstis 30% 1. Stiklainije sumaisykite 200ml vandenilio peroksido su 150ml acetono.2. Isleto ipilkite 50ml druskos rugsties.3. Viska gerai ismaisyti. Idekite i vesia vieta ir palikite geroms 3 dienoms.4. Po triju dienu visi kristalai turetu buti susiformave. Isfiltruokite juos ir nuplaukite  kelis kartus su distiliuotu vandeniu. Laikyti dregnus del saugumo. Pries naudojant isdziovint. 3 budas Chemikalai:acetonas, demiu valiklis "FRESH" arba "VANISH", druskos rugstis 30% 1. 40ml acetono sumaisyti su 100ml valiklio. Gerai ismaisyt, atsaldyt iki 0-10C.

Page 4: Jaunojo chemiko juodrastis

2.Ipilti 10ml rugsties, saldant maisyti apie 10-20min. Palikti misinuka pe nakt. Tik jokiu budu neuzdengti indo su misinuku, nes kaskodel nevyksta reakcija. 3. Ryte jau turetu buti nusedusiu kristalu ir daug putu. Viska, iskaitant ir putas gerai isfiltruoti, gautus kristalus praplaut su 5% valgomosios sodos tirpalu ir poto su paprastu vandeniu.  HMTD Sinonimai:heksametylenotriperoksidodiaminasChemine formule:C6H12N2O6Det. greitis:4511 m/s @ 0.88 g/cm3                  5100 m/s @ 1.10 g/cm3Ekvivalentas:0.75g = sustiprintas detonatorius Nr:10                     0.50g = stiprus detonatorius Nr:8 Tai labai galinga inicijuojanti SM (jeigu sprogs rankuose 1g - tai pirstuku tikrai pamazes), galingesne net uz svino azida kuris naudojamas kariniuose detonatoriuose, bet chemiskai nestabili. Ji yra labai panasi i acetono peroksida, turbut truputi maziau jautresne. Tai viena geriausiu inicijuojanciu SM savos gamybos detonatoriams, bet turi kelis trukumus:1. reaguoja su metalais, todel negali liestis su jais, nes metalas prades rudyti.2. garuoja kambaro temperaturoje(maziau nei acetono peroksidas, bet garuoja). GAMYBA 1 budas Chemikalai:vandenilio peroksidas 30%, citrinos rugstis, urotropinas(heksaminas(sausas kuras)) 1. Stiklainije, idetame i ledo voneleje, 45 gramuose peroksido itirpiname 40g urotropino. Viska gerai ismaisyti.2. Dalimis, isleto ipilame 21g citrinos rugsties, stebint, kad temperatura nepakiltu auksciau 0 C. Pamaisant, kad  visa rugstis pilnai istirptu.3. Kai visa rugstis istirpo - tesiame maisyma 3 val. neleidziant temperaturai virsit 0 C.4. Po to paliekame misini kambario temperaturoje 2 val.5. Kristalai turetu buti jau susiformave. Isfiltruokite ir nuplaukite su distiliuotu vandeniu kelis kartus. 2 budas Chemikalai:vandenilio peroksidas 6%. citrinos rugstis, urotropinas(heksaminas(sausas kuras)) 1. I stiklaini ipilkite 9 arbatinius saukstelius peroksido.2. Per tris kartus jame istirpinkite 2,5 arbatinio saukstelio urotropino.3. Kai visas urotropinas istirps - stiklaini idekite i ledo vonele ir saldykite apie  pusvalandi.4. I sita atsaldyta misini per keturis kartus ipilkite 4,5 arbatinius saukstelius citrinos rugsties.4. Misini maisykite dar koki pusvalandi, ji saldant. Po to palikite misini saltoje vietoje 24 val.5. Ryte, visi kristalai turetu buti susiformave. Isfiltruokite, gerai nuplaukite distiliuotu vandeniu. Laikyti dregna del saugumo, pries naudojan isdziovint.  3 budas Trumpai tariant vietoj peroksido galima naudoti demiu valiklius "FRESH" arba "VANISH", juose yra 5-15% vandeniolio peroksido. Gautus kristalus krupsciai praplauti vandeniu su soda, nes like rugsties pedsakai gali sukelti savaimini sprogima.  VARIO ACETILIDAS Sinonimai:duomenu neraChemine formule:Cu2C2Det. greitis:~3000 m/sEkvivalentas:nu 2g trotila detonuos 

Page 5: Jaunojo chemiko juodrastis

Tai labai jautri karsciaui ir smugiams SM. Ji nera naudojama kaip inicijuojanti (as to nezinau, negirdejau kolkas), - nors skaiciau straipsneli apie Lietuviskuu sprogmenu isradeja. Savo sprogmenis jis pavadino "dinamonu ROS" (noreciau suzinot sudeti, jei kas netycia zinotu - nebukit kiaules, parasykit man). Tai va, is to straipsnio supratau, kad ,jis ja naudojo kaip inicijuojancia SM ir susisprogdino netycia, atrodo viena ausim apkurto. Tik nezinau ar tai buvo vario, sidabro ar kitas acetilidas. GAMYBA 1 budas Chemikalai:vario sulfatas, acetilenas (kalcio karbidas + vanduo), natrio hidroksidas 1. 1 misinys:4g vario sulfato istirpiname 10ml vandens.2. 2 misinys:5g natrio hidroksido istirpiname vandenyje.3. Sumaisome 1 ir 2  misinius viename stiklainyje. 4. Nusede balti kristalai yra vario hidroksidas. Isfiltruojame juos.5. Istirpiname vario hidroksida vandenyje ir pradedam leisti acetilena per ji(leidziam dujas taip, kad skystis burbuliuotu).6. Rusvi kristalai prades formuotis. Isfilturojame ji - tai vario acetilidas. 2 budas Chemikalai:vario sulfatas, acetilenas, amonio hidroksidas (ne maziau  10% koncentracijos) 1. Istirpiname vario sulfata vandenyje.2. Ipilame amonio hidroksido.3. Pradedam leist acetilena pro si misinuka. Leidziam kokias 5 min.4. Rusvi kristalai susiformuos.  SIDABRO ACETILIDAS Sinonimai:"Double salt"Chemine formule:Ag2C2*AgNO3Det.greitis:~3600m/s @ 5.38 cm3Ekvivalentas:1.8g detonatorius Nr:8 Tai inicijuojanti SM. Nejautri sviesai, vidutiniskai jautri trinciai, sudega akimirksiu, gali detonuot mazais kiekiais. Nera labai galinga. Gali but maisoma su daugeliu brizantiniu SM, negalima maisyt su variu ir bronza. Pirmasis ja pagamino Svedu chemikas Dr. Alfred Stettbacher. Detonatoriai padaryti su sidabro acetilidu yra stabilus ir gali but laikomi ilga laiko tarpa. GAMYBA Chemikalai:azoto rugstis(70%), sidabras (10ct vertes moneta ar jos svorio ekvivalentas), acetilenas(karbidas+vanduo), spiritas 1. I megintuveli ipilkite 18ml azoto rugsties ir imeskite sidabra.2. Jeigu sidabras pilnai neistirpo, svelniai pasyldikit rugsti, kol visas sidabras istirps. P.S. rausvi garai issiskiriantis sioje rekcijoje yra toksiski. Misinukas turi pasidaryti zalias. 3. Kaitinkit ta zalia skysti tol, kol susiformuos kristalai. Teskite kaitinima, kol kristalai vel istirps. Megintuveli palikit silto vandens voneleje.4. 5-8min. leiskite acetilena per si zalia misinuka.5. Prades formuotis "dripsniai", garuos rusvai.6. Isfiltruoti si misinuka. Turejo susiformuot zali kristalai.7. Praplaut tuos kristalus su spiritu, kol jie pasidarys balti. Vel isfiltruot. Laikyti po spiritu iki panaudojimo.

  DDNP/DINOL

Sinonimai:diazodinitrophenol, (4,6-Dinitrobenzene-2-diazo-1-oxide) Chemine formule:C6H2N4O5

Page 6: Jaunojo chemiko juodrastis

Det.greitis:4400 m/s 0,9g/cm3                  6600 m/s 1,5 g/cm3                  6900 m/s 1,6 g/cm3                  7000 m/s 1,63 g/cm3 Ekvivalentas:0.7g = detonatorius Nr:8                     0.5g = detonatorius Nr:6

 Maziau jautrus nei gybsidabrio fulminatas. Mazi kiekiai dega kaip piroksilinas (gun-cotton). Savaime detonuos didesni nei 6g kiekiai!!

GAMYBA Chemikalai:Natrio hidroksidas ,Prikrino rugstis ,Siera ,Sieros rugstis ,Kalio ar natrio nitratas ,Distiliuotas vanduo

1. I 90ml silto vandens idedame 1.5 NaOH ir maisome kol istirps. Tada dedame labai atsargiai pikrino rugsti (jei jus nusprendete daryti sia inicijuojancia medziaga jus tikrai turite zinoti kad tai yra paruosta sprogstamoji medziaga) ir sumaisome su NaOH tirpalu (tai misinys 1). 2. I sekancia stikline ipilame 300ml vandens idedame ir ismaisome 7.5g sieros ir 7.5g NaOH tada uzviriname visa sita tirpala jis tampa raudonas kai uzverda nuimame nuo virykles ir leidziame atvesti (tai misinys 2). 3. Antra misini po sumaisymo padalinkite i tris dalis ir dedame I pirma misini leidizmia viskam atvesti. Tada reikia viska isfiltruoti mazi raudoni kristalai turejo susiformuoti visa skysti metame lauk.4. Raudomus kristalus istirpiname 180 ml verdancio vandens. Isfiltruojame karsta skysti ir kas neistipro metame lauk, skysti paliekame.5. Tada labia isleto laza po laso lasiname sieros rugsti kor tirpalas paliks orandziniai - rusvas. I sita misini orandziniai/rusva idedame 7.5g H2SO4 (tai 3 misinys). 6. Kitoje stiklineje ipilame 240ml vandens ir istirpiname 5.4g Kalio ar Natrio nitrato. Visas kalio ar natrio nitrato tirpalas yra supilamas i 3 misini ir viskas labai gerai ismaisoma.7. Maisykite apie 10 min reikai kad viskas labai gerai susimaisytu dabar nufiltruokte ruda tirpala visa kas liko yra DDNP kristalus nuplauname su 60ml vandens. Leiskite isdziuti 24 valandas. Geriausiai saugoti 25% dregmeje. Ir detonatoriu uzkisti su dregnu DDNP.

  AZOTO TRICHLORIDAS Sinonimai:"Chloride of azode", azoto trichloridas, trichloraminasChemine formule:NCl3 Tai labai daznai aprasomas sprogmuo. Jis geltonas, aliejiskas skystis. Jis sprogsta kai pasildomas iki 93 C. ar kai sukreciamas. Taip pat gali sprogt kai lieciasi su guma, rugstimis ir kitomis organinemis medziagomis. Tiesioginiu saules spinduliu reiktu vengt. Sprogus 1-2g galima apkurst. GAMYBA 1 budas Chemikalai:amonio nitratas, chloras 1. Istirpiname 30g amonio nitrato 70ml vandenyje. Svelniai pasildome si skysti.2. Pradedam leist chlora per ji. Leidziam tol, kol nustos formuotis geltonas, aliejiskas skystis. Stebekite, kad temperatura nevirsitu 60 C.3. Atsargiai nusiurbiam ji ir ipilam i tamsu, svaru konteineri. DEMESIO:sis sprogmuo labai nestabilus ir gali sprogti be priezasties. 2 budas Chemikalai:amonio chloridas(NH4Cl) 1. Pripildikite stiklaini sociuoju amonio chlorido tirpalu.(Del saugumo idekite stiklaini i ledo vonele).2. Prijunkite svininius strypus prie masinos akumuliatoriaus ar kito elektros saltinio ir idekite juos i tirpalo viduri. Venkite visu metalu isskyrus svina ir platina(jie turi buti labai svarus).

Page 7: Jaunojo chemiko juodrastis

3. Po keliu minuciu prades formuotis aliejiskas, geltonas skystis. Teskite elektrolize, kol nustos formuotis NCl3. Stebekite temperatura, kad nepakiltu auksciau 20 C.  AZOTO TRIJODAS Sinonimai:nezinomiChemine formule:NI3 Tai irgi daznai aprasytas sprogmuo. Del aiskumo, as dar karta pakartosiu.PAVOJINGA:sitas sprogmuo yra jautriausias is visu. Nelaikykit ant saules, nekviepuokit virs jo. Net muses nutupimas ant jo gali ji detonuoti, kai jis yra sausas. Dregnas visiskai nepavojingas. GAMYBA Chemikalai:jodas, amoniako vanduo (tinka ir 10%) 1. I stiklaini ipilkite 25ml koncentruoto amoniako vandens.2. Ipilkit i ji 2g jodo. Leiskite jiems reaguoti, kas dvi minutes pamaisant.3. Leiskite azoto trijodui nusesti ant dugno.4. Isfiltruokit. Laikyti dregna del saugumo. Dar yra daugybe cheminiu junginiu, kurie turi inicijuojanciuju SM savybiu, bet jie, del didelio jautrumo, fizinio ir cheminio nestabilumo, brangumo, sunkiai gaunamu chemikalu reikalingu ju gamybai ar kitokiu priezasciu praktikoje nenaudojami kaip SM. Keletas inicijuojanciu SM pavizdziu kuriuos tingejau aprasyt:DDNP/DINOL, DOUBLE SALT, SVINO PIKRATAS, M.E.K.A.P., TACC, SVINO NITROANILATAS, AZOTO SULFIDAS, TETRACENAS, SIDABRO ACETILIDAS (naudojamas detonatoriose - stabilus), SIDABRO FULMINATAS ir t.t   

BRIZANTINES SM  TROTILAS Sinonimai:trinitrotuluolas, tolas, T.N.T., muilasChemine formule:CH3C6H2(NO2)3xDet. greitis: 6700 m/s @ 1.6g/cm3 TNT placiausiai vartojama karine sprogioji medziaga. Jis yra sprogiuju medziagu etalonas. Pagal jo galià yra skaiciuojama kitu sprogiuju medziagu lyginamoji galia.Trotilas israstas 1863 m. Del savo nejautrumo isoriniams impulsams, fizinio ir cheminio stabilumo yra viena pagrindiniu SM siandien naudojama karo pramoneje. Tai bespalviai arba gelsvi milteliai, lyd. temp.+ 84 C.,tankis 1.6 kg/l. Tai tuluolo trigubos nitracijos produktas. Dega skleisdamas juodus dubus, parako kvapo. Nejautrus smugiams (net kulkos). Sprogsta nuo detonatoriaus Nr:8. Sprogimo siluma - 1000 kcal/Kg. Sprogstant susidaro daug anglies oksido(deguonies trukumas). Gerai tirpsta benzole, acetone, blogai - vandenyje. Vandenyje savo savybiu nepraranda. Atvirai degdamas nesprogsta. Uzdaruose, talpiuose induose greit sprogsta. GAMYBA  Chemikalai:tuluolas, sieros rugstis(96%), azoto rugstis(<95%) Trotilo gamyba yra labai sunki, namu salygomis ji pasigamint paprastam zmogeliaui persunku. Pasakysiu kaip mazdaug viskas vyksata:1. Tuluolas sumaisomas su azoto ir sieros rugsciu misiniu - gaunasi mononitrotuluolas.2. Mononitrotuluolas vel sumaisomas su konc.azoto ir sieros rugsciu misiniu - gaunasi dinitrotuluolas.  3. Dinitrotuluolas sumaisomas su konc.azoto ir sieros misiniu - gaunas trinitrotuluolas (trotilas). TNT miltelius galima sumaisyti su vazelinu ~90% trotilo ir 10% vazelino. Gaunasi neblogas plastikinis sprogmuo. Dar galima juos sulyditi i norimos formos briketus arba supresuoti(lyditas trotilas maziau jautrus detonatoriaus poveikiui). P.S trotilo milteliai detonuoja 4000 m/s @ 0.9g/cm3  

Page 8: Jaunojo chemiko juodrastis

HEKSOGENAS Sinonimai:ciklotrimetilentrinitraminas, R.D.X., ciklonitasChemine formule:C3H6N6O6Det. greitis:8300 m/s @ 1.0g/cm3 Heksogenas israstas 1898m. Ispradziu ji naudojo kaip vaista : ). Tai smulkiakristale baltos spalvos medziaga. Lyginamasis svoris 1.8 t/m3. Heksogenas neturi kvapo ir skonio, nehidroskopiskas, vandenyje netirpsta. Lydosi +201 - +203 C. temperaturoje. Chemiskai neaktyvus, su metalais nereguoja. Deginant daugiau kaip 1Kg svorio heksogeno jis gali detonuoti. Dega energingai balta liepsna. Mechaniniam poveikiui maziau jautrus uz tena. Persovus gali sprogti. Svarus heksogenas naudojamas detonatoriu gamyboje. Pridedant specialiu plastifikatortiu - gaunami plastikiniai sprogmenys (C1, C2, C3, C4). GAMYBA 1 budas Chemikalai:urotropinas (heksaminas), azoto rugstis(<90%) 1) Ideti stikline i ledo vonia ir atsargiai ipilti i stikline 550 ml koncentruotos azoto rugshties.2) Kai rugshtis atsals zemiau 20 laipsniu celsijaus, ideti i stikline 50g susmulkinto urotropino. Temperatura pakils, bet ji turi buti laikoma zemiau 30 laipsniu. Pamaisyti misini.3) Atsaldyti misini zemiau nulio idedant i vonia daugiau ledo ir druskos, arba paruosiant nauja ledo vonia, arba idedant i vonia amonio nitrato, kuris tirpdamas sala. Maisyti misini laikant temperatura zemiau nulio ne maziau kaip 20 min.4) Ispilti misini i litra susmulkinto ledo. Purtyti ir maisyti misini kol jis uzsals, o paskui nufiltruoti kristalus ir nupilti koroziska skysti. 5) Isberti kristalus i puse litro verdanczio distiliuoto vandens. Nufiltruoti kristalus ir patikrinti juos su lakmuso popieriumi. Pakartoti punkta 4 kol reakcija bus neutrali. Tai padarys kristalus stabilesniais ir saugesniais. 6) Laikyti kristalus dregnai. Isdziovinti tik pries pat naudojima, nes heksogenas nera pakankamai stabilus, kad butu naudojamas vienas. Pridejus i heksogeno. amonio nitrato po punkto 5, turetu sumazheti jo jautrumas, nes amonio nitrata labai sunku detonuoti, bet jis yra pakankamai galingas. Tam tikslui taip pat tinka kalio arba natrio nitratas; nedidelio ju kiekio uztenka, kad stabilizuotusi heksogenas. 2 budas HEKSOGENAS-B. Sita gamybos buda isrado Vokieciai per 2-aji pasaulini kara. Sis metodas yra naudojamas ir siomis dienomis gaminant B tipo heksogena. Galiniam produkte yra 10% oktogeno, kuris truputi jautresnis smugiams negu heksogenas. Todel, siuo metodu pagamintas heksogenas yra jautresnis smugiams negu paprastai, bei galingesnis.  Chemikalai:acto anhidridas, amonio nitratas, paraformaldehidas 1. I 3l stiklini inda ipilkite 260ml acto anhidrido.2. Po to ipilkite 105g amonio nitrato i acto anhidrida.3. Pasildinkite inda su chemikalais iki 70-90 C.4.  Kai pasieks sitos temperaturos, pradekite isleto pilti 38g paraformaldehido (per 4 kartus po 9.5g). Demesio:pradejus pilti paraformaldehida issiskiria kenksmingi ir degus garai. Paraformaldehidas sukelia vezi, todel naudokite dujokauke ir pirstines kol juo naudojates. Acto anhidridas irgi kenksmingas sveikatai.5. Leiskite chemikalams pilnai sureaguoti pries pilant kita dali paraformaldehido.6. Kai viska jau atlikote - nuimkite inda nuo silumos saltinio ir leiskite atvesti. Heksogeno-b kristalai susiformuos. Kristalus isfiltruojam.P.S.Iskris ne visi kristalai, todel norint , kad isgaut visus kristalus, reikia likusi skysti vel pakaitint ir paskui atsaldyt.  C.T.M.T.N.A. Sinonimai:R-salt, CiklotrimetilentrinitrozoaminasChemine formule: C3H6(NNO2)3Det.greitis:7800 m/s @ 1.57g/cm3 Tai heksogenas tik truksta triju deguonies atomu (po viena nuo NO2 grupes). Sitas sprogmuo yra karcionogeniskas ir toksiskas todel kontaktu su juo reiktu venkt. Jautrus UV spinduliams. Visdelto tai turbot geriausias sprogmuo namu gamybai, nes yra galingas (117% TNT galios)ir ji lengva pasigamint.

Page 9: Jaunojo chemiko juodrastis

 GAMYBA 1 budas Chemikalai:urotropinas 7g, 10.5g natrio nitrito - NaNO2,  60ml 15% druskos rugstis 1. 25ml vandens istirpint urotropina ir ipilt druskos rugsties2. Atsaldyt iki 0C,  maisant  ipilt natrio nitrita istirpinta 50ml vandens3. Palikt misinuka per nakt palaikant 5C temperatura4. Kristalus isfiltruot, praplaut su 200mml vandens,  poto su valgomosios sodos tirpalu (~5%) ir vel su 200ml vandens 2 budas 1. Pirmame stiklainyje padarykit koncentruota hexamino tirpala vandenyje,2. Antrame stiklainyje padarykit koncentruota NaNO2 ar KNO2,3. I  hexamino tirpala ipilkite i 2 kart praskesta 33% sieros rugsti, (kad gautus 20%) Nitrito,  ir gauto  misinio trpalus idekite 5 valandoms i saldymo kamera... 4. Po to sumaisykite, vyks ekzotermine reakcija pirma misinys pamelynuos, paskuj prades varyti CTMTNA putas (del to JUSU stiklainis turi but ganetinai didelis, nes kitaip visas putos bus ant zemes) tas putas reikia tuoj pat rinkti, ir mesti i kita stiklaini, kuriame vanduo (galima idet siek tiek sodos)... 5. Paskuj nufiltruokite putas nuo vandens su skurliu ar filtru (kaip jums patogiau) praplaukite ir dziovinkite... Tame produkte gali but siek tiek priemaisu.. (kitu nitrozaminu).. i 20g produkto ipilkite 50ml acetono, CTMTNA istirps, o kiti nitrozaminai ne... (na jai viskas istirpo, tai sveikinu :]) tirpala isgarinkit, o kristalus sutrinkite i miltelius (lengviau detonuojasi) laikyti tamsioje vietoje, jis siek tiek nemegsta ultravieoletiniu spinduliu.. taciau pas mane bonkeje stovejo kelis metus ir nieko...  TENAS Sinonimai:PETN, nitropentaeritritas, pentaeritrito tetranitratas, pentritasChemine formule:C5H8O12N4Det. greitis:5830 m/s @ 1.09g/cm3                  7490 m/s @ 1.51g/cm3                  8300 m/s @ 1.77g/cm3 Tenas - balta kristaline medziaga. Lyginamasis svoris 1,77kg/l. Nehidroskopine, netirpi vandenyje. Lengvai presuojama iki 1,5kg/l. Lydosi 140-1420C temperatkroje. Dega energingai, balta liepsna, nedumindamas. Deginant daugiau kaip 1kg svorio kieki, jis gali detonuoti. Su metalais chemiskai nereaguoja. Flegmatizuotas tenas dazomas rozine arba oranzine spalva. Mechaniniam poveikiui (smugiui, duriui, trinziai) jautriausias is visu brizantiniu SM. Persautas sprogsta. Truputi galingesnis uz heksogena. Svarus tenas naudojamas detonuojanciu virvuciu gamyboje ir detonatoriu uzpildymui. Flegmatizuotas-tarpinis detonatoriu ir sprogmenu uzpildymui. GAMYBA Chemikalai:azoto rugstis (95%), pentaeritritas 1. Stiklainyje atsaldom 400ml azoto rugsties. Ipilame 3g karbamido (trasa). Leiskite atvest.2. 100g gerai susmulkinto pentaeritrito isleto, maisant supilama i rugsti. Temperatura nepakyla auksciau 5 C.3. Istirpus visam pentaeritritui misinys maisomas dar 20 min.4. Po to misinys supilamas i inda su 3l vandens su ledukais. Iskris kristalai.5. Gausis 220g teno. Ji reikia isfiltruoti ir tris kartus nuplauti saltu vandeniu. Paskui praskalauti su karstu 5% valgomosios sodos (natrio bikarbonatas) tirpalu ir vel su saltu vandeniu.   2 budas Chemikalai:pentaeritritas, kalio nitratas(KNO3), sieros rugstis98%(H2SO4) 1. I stiklaini ipilam 30ml sieros rugsties.2. Idedam i ja 5g pentaeritrito ir maisant pakaitinam iki 40C kol visas istirps.

Page 10: Jaunojo chemiko juodrastis

3. Kitame stiklainyje sumaisom 30ml sieros rugsties su 50g kalio nitratu isleto - saldant (misinukas gali pradeti garuot, todel gera ventiliacija butina)4.  Kai KN/SR misinuko temperatura zemiau 20C nustojam saldyt.5. 10min laikotarpije per 4 kartus supilam pentaeritrita/SR i KN/S letai maisant ir palaikant temperatura 35C.6. Kai jau viskas supylta maisome dar 90min. temperatura palaikant 30-40C.7. Viskas supilama i 300ml vandens su ledukais.8. Isfiltruoti kristalus, juos kitame stiklainyje supilt i 75ml acetono ir maisant, karsatme vandenyje pakaitint iki 50C.9. Ipilt 1g valgomosios sodos ir 5min.maisyti.10. Kol dar karstas visa skysti isfiltruot ir supylt i 300ml salto vandens dubeni.11. Isfiltruoti kristalus ir palikt juos isdziuvimui.  PIKRINO RUGSTIS Sinonimai:melinitas, trinitrofenolis, T.N.P.Chemine formule:(NO2)3OH (nesu tikras)Det. greitis:4965 m/s @0.97g/cm3                  6510 m/s @1.40g/cm3                  7480 m/s @1.70g/cm3 Pikrino rugstis – kristaline gelsvos spalvos, karti medziaga. Lyginamasis svoris 1,6kg/l. Saltame vandenyje tirpsta blogai – karstame truputi geriau. Gerai presuojasi iki 1,8kg/l tankumo. Didesnis nei 200g kiekis, degdamas atviroje erdveje gali detonuoti. Uzdaroje patalpoje net mazas kiekis degdamas detonuoja. Chemiskai patvari, bet labai aktyvi medziaga. Su metalais (isskyrus alava) reaguoja sudarydama druskas, vadinamais pikratais (sumaisius kalio hidroksida su pikrino rugstimi gaunasi neblogas inicijuojantis sprogmuo). Lydosi +122,5C temperatkroje. Pikrino rugsties tirpalas stipriai nudazo oda ir audinius geltona spalva. Pikrino rugsties jautrumas mechaniniam ir siluminiam poveikiui truputi didesnis nei trotilo. Persauta gali sprogti. Dega energingiau uz trotila, stipriai dumindama. Pikrino rugstis palyginus su trotilu jautresne detonacijai. Presuota ir miltelis pavidalo sprogsta nuo detonatoriaus Nr.8. Lieta – nuo tarpinio detonatoriaus arba detonuoja sprogus kitai SM, kai sios medziagos kontaktuoja. Svari pikrino rugstis, o taip pat ivairus jos lydiniai su dinitronaftalinu naudojama kai kuriu sprogmenu uztaisymui. GAMYBA Chemines medziagos:fenolis, azoto rugstis, sieros rugstis 1) I 500 ml kolba ipilti 9.5 g fenolio ir atsargiai ipilti ten pat 12.5 ml koncentruotos sieros rugshties. Ismaisyti stikline lazdele.2) I 1000 ml stikline ipilti 400 ml vandens is krano ir uzvirinti.3) Pakisti 500 ml kolba po karstu vandeniu is krano, o sushildzhius - panardinti i verdanti vandeni. Maisyti fenolio ir rugshties misini apie 30 min. Po pusvalandzio isimti kolba ir leisti jai atvesti apie 5 min.4) Ispilti verdanti vandeni panaudota ankscziau, leisti indui atvesti ir panaudoti ji paruosiant ledo vonia . Ideti 500ml kolba su fenolio ir sieros rugsties misiniu i ledo vonia. Ipilti i ja mazais kiekiais 38 ml koncentruotos azoto rugshties, pastoviai maishant stikline lazdele. Prasides audringa reakcija. Kai ji pasibaigs, isimti kolba is ledo vonios.5) Ispilti leda is ledo vonios ir susildzius inda (jeigu jis stiklinis), ipilti karsto vandens is krano ir uzvirinti, Ideti 500 ml kolba i verdanti vandeni ir sildyti 1.5 - 2 val.6) Ipilti i misini 100 ml distiliuoto vandens ir atsaldyti ledo vonioje7) Nufiltruoti gelsvai baltus pikrino rugsties kristalus, o skysti ispilti i saugia vieta, nes jis yra koroziskas.8) Isplauti 500 ml kolba ir praskalauti distiliuotu vandeniu. Isberti filtro turini i kolba, ipilti 300 ml vandens ir intensyviai supurtyti.9) Vel nufiltruoti kristalus ir isdziovinti.10) Laikyti pikrino rugsti saugioje vietoje stikliniame inde, nes su metaline talpa pikrino rugstis reaguos sudarydama pikratus, kas gali buti sprogimo priezastimi.  TETRILAS Sinonimai:2, 4, 6-trinitrofenilmetilnitraminasChemine formule:C7H5N5O8Det. greitis:7260 m/s @ 1.6g/cm3 Tetrilas - balta kristaline, sviesoje pagelstanti, bekvape, suroka medziaga. Lyginamasis svoris 1,78 kg/l. Nehidroskopinis ir netirpus vandenyje. Lengvai presuojamas iki 1.65-1,6kg/l tankumo. Lydosi +1310C temperaturoje.

Page 11: Jaunojo chemiko juodrastis

Gerai tirpsta acetone. Dega energingai, zydra liepsna, edumindamas. Deginant, didesni nei 1kg svorio tetrilo kieki, jis degdamas gali detonuoti. Su metalais chemiskai nereaguoja. Tetrilas chemiskai patvaresnis uz tena ir heksogena. Persautas gali sprogti. Mechaniniam poveikiui (smugiui, duriui, trinciai) maziau jautrus nei tenas ar heksogenas. Pradine degimo temperatura +1950C. naudojamas detonatoriu uzpildymui, detonuojanciu virveliu gamyboje ir kaip tarpinis detonatorius sprogmenyse. GAMYBA Chemikalai:dimetilanilinas, kons. sieros rugstis, azoto rugstis 70% 1. Stiklainyje, 60g dimetilanilino istirpinama 850g sieros rugstyje. Stiklainis turi buti ledo voneleje, kad temperatura nevirsytu 25 C.2. Kitame stiklainyje pakaitiname 515g azoto rugsties(70%) iki 65-70 C.3. Lasas po laso, valandos laikotarpyje, maisant sulasinkite sieros rugsti/dimetilanilia i azoto rugsti. Palaikant 65-70 C. temperatura.4. Viska sulasinus dar valanda tesiame maisyma ir palaikom tokia pacia temperatura.5. Po to leidziame atvesti ir nufiltruojam su geriausiu filtravimo popieriu kuri tik turim.6. Likusius kristalus ipilam i vandeni ir verdam 1 val.(kiek isgaruoja tiek dapilam - reikia palaikyt vienoda vandens lygi) ir tuomet vel isfiltruojam.7. Paskui kristalai istirpinami benzolije. Isfiltruojam skysti. 8. Leidziam benzoliui isgaruot. Like kristalai yra tetrilas ir jie bus geltoni(taip parasyta mano saltinije).   KALIO CHLORATAS Sinonimai:bertoleto druskaChemine formule:KClO3Det. greitis:3200 m/s Kalio chloratas(KClO3) yra stiprus oksidatrius, kuri galima nautodi, tiek ivairiu paraku, tiek brizantiniu sprogmenu gamybje. Jo negalima maisyti su siera, fosforu ju junginiais bei nitratais(kalis yra sarminis metalas ir sumaisius - gali vykti pavadavimo reakcija), nes gali pasidaryti labai jautrus isoriniams poveikiams(smugiams, trinciai) ar net savaime sprogti. P.S. Vienoje senoje knygoje skaiciau, kad sumaisius kalio chlorata su ricina 90/10% santykiu - jis tampa zymiai maziau jautresnis smugiaams ir trinciai. Visais atvejais kalio cklorata galima pakeisti natrio chlotratu (naudojamas piktzolems naikinti), bet natrio chloratas yra hidroskopiskas ir jo detonacija truputi mazesne:det. greitis 2900 m/s GAMYBA Chemikalai:kalio chloridas, chlorkalkes Sis gamybos budas, gaunant kalio chlorata yra ekonomiskesnis, lengvesnis ir galutinio produkto kiekis ir grynumas didesnis negu gaminant is baliklio "ACE". Sioje reakcijoje clorkalkes sumaisomas su vandeniu ir kaitinamos su kalio chloridu. 1. I stiklini, karsciui atsparu arba emaliuota gelezini inda, ipilkite 1200g clorkalkiu (nebutinai chlorkalkes - svarbu, kad butu ne maziau 65% kalcio hipochlorito)ir 220g kalio chlorido. 2. Ipilkit pakankamai verdancio vandens, kad viskas gerai istirptu ir kuri laika pavirinkit. 3. Susiformuos kalketa substancija (kalcio chloridas). 4. Kai nustos formuotis kalcio chloridas, reikia nufiltruoti dar verdanti skysti. Kalio chloratas iskris skysciui vestant. Atvesus iki kambario temperaturos visas chloratas jau bus susiformaves.  AMONIO NITRATAS Sinonimai:amonio salietra, ANChemine formule:NH4NO3Det. greitis:3460 m/s AN yra viena is nejautriausiu sprogiuju medziagu, kurios susprogdinimui reikalingas galingas suzadinamasis uztaisas: pvz.:50g T.N.T. Si sprogioji medziaga yra naudojama minavimui bei statybose, nes yra pigi ir chemiskai stabili. Taciau

Page 12: Jaunojo chemiko juodrastis

del savo takumo nepatogi saugoti. AN labai gerai sugeria dregmæ, todel turi buti laikomas talpose, kurios nepraleidzia dregmes, priesingu atveju, AN detonacija bus labai silpna. AN daugiausiai naudojamas kaip svaidomoji (zemes purenimui) medziaga. Kadangi AN turi daugiau deguonies negu pats suvartoja ji maiso su kitomis SM kurios turi deguonies trukuma. AN yra hidroskopiskas(sugeria dregme is oro)todel is jo pagaminti sprogmenys neskiriami ilgam laikimui. Is AN gaminamos ivairios SM :amonitai, amonalai, dinamonai, kurie esant didesniam nei 3% dregnumui gali nedetonuoti.AN yra megiamas teroristu, nes is jo lengva pagamint ivairiausiu sprogmenu ir ji galima isigyti dideliais kiekiais - pas mus LR 50 kg kaina apie 55 lt. Amerikoje jo neisigysi be leidimo, nes Oklahomoje buvo susprogdintas federalinis pastatas, apie 168 zuvusiu. Ten buvo panaudota 200 kg AN sumaisytu su dizeliu(ANFO). Anglijoje irgi, man atrodo pardavimas tik su leidimais - "IRA" deka. Manau, tik laiko klausimas kada kas nors ji panaudos Lietuoje, nes jo pardavimas nekontroliuojamas.   AMONIO PIKRATAS Sinonimai:amonio pikonitratas, sprogmuo D, karbazodasChemine formule:NH4(NO2)3Det. greitis:7100 m/s Jis buna dvieju spalvu raudonas ir geltonas. Raudonas jautresnis isoriniams veiksniams. Jis 120% galingesnis uz trotila. Amonio pikratas, yra dar viena saugi sprogstamoji medziaga. Kad ji detonuotu, reikalingas galingas sukretimas, tik siek tiek mazesnis, nei reikalingas amonio nitrato detonacijai. Amonio pikratas yra daug saugesnis uz pikrino rugshti. Ji labai lengva pasigaminti is pikrino rugshties ir amoniako tirpalo. Tiesiog istirpinkite pikrino rugsties kristalus karstame vandenyje stikliniame inde. Ten pat ipilkite amonio hidroksido tirpala su pertekliumi. Leiskite amoniako pertekliui isgaruoti. Like milteliai turetu buti amonio pikratu.  DINAMITAS Zodis "dinamitas" yra kiles is graikisko "dinamis", kas reishkia "jega". Dinamita ishrado A. Nobelis netrukus po nitroglicerino. Ji pradejo gaminti, kadangi nitroglicerinas savaime buvo pavojingai jautrus menkiausiam sukretimui. Potencialus teroristas, turintis galvoje shiek tiek smegenu turetu, pagamines nitroglicerina (neprotingas veiksmas), tuojau pat paversti ji dinamitu. Tai galima padaryti sumaishant nitroglicerina su ivairiom medzhiagom, pvz. pjuvenom. Pjuvenos gali sugerti dideli nitroglicerino kieki turio vienetui. Taip pat nitroglicerino jautrumui sumazhinti ir padidinti sprogimo galinguma gali buti panaudotas amonio nitratas(kitaip tariant amonio nitratas tampa jautresnis :-) ). Bet netgi sie komponentai, sumaishyti su nitroglicerinu nepadaro misinio istikruju saugiu.  NITRINTAS KRAKMOLAS Sinonimai:nitrokrakmolasChemine formule:nezinoma                                     Det. greitis:5600 m/s @ 1.5g/cm3 N.K. turi nuo 13 iki 13.5% azto. JIs labiau hidroskopiskas nei nitroceliulioze, vandenyje praktiskai netirpsta, gerai tirpsta acetone. Chemiskai panasus i nitroceliulioze.  Sprogimo savybemis jis taip pat panasus i nitroceliulioze, prie 13.52% azoto det.greitis:4970m/s @ 0.9g.cm3, o fugasiskumas 17% virsija pikrino rugsties. Jis lengvai uzsidega ir dega 1m per 22-27sek. N.K. yra galinga SM. Tai kita nitroceliuliozes forma. Jis jautrus trinimui, ugniai ir rugstims, kuriu lieka jei SM yra gaminama namuose. Tai geras sprogmuo namu gamybos plastikiniams sprogmenims. N.K. detonuoja nuo detonatoriaus Nr:6 GAMYBA 1 budas

 Chemikalai:azoto rugstis, sieros rugstis, krakmolas 1. Ipilkite i stiklaini 305g 95-100% azoto rugsties.2. Paskui sumaisykite su 500g 96-100% sieros rugstimi. Issiskirs siluma. Atvesinkit iki 32 C. idedami stiklaini i ledo vonele.3. Isleto maisant ir stebint, kad temperatura nevirsytu 35-40 C. ipilame 200g krakmolo.4. Supylus visa krakmola tesiame maisyma dar 5 min.

Page 13: Jaunojo chemiko juodrastis

5. Paskui ipilame dvigubai didesni kieki vandens su ledukais negu yra rugsciu misinio.6. N.K. susiformuos. Isfiltruojame, 3 kartus nuplauname su distiliuotu vandeniu, karteli su 5% sodos tirmapu ir vel su distiliuotu vandeniu. 2 budas

 Chemikalai:50% azoto rugstis, 50%sieros rugstis, krakmolas

 1. Sumaisome azoto ir sieros rugstis po lygiai.2. Atsaldome iki 10C.3. Isleto, stebedami, kad temperatura nevirsytu 15C, idedam krakmola ir palaikom apie 20min.4. Isfiltruojam nitrokrakmola ir stabilizuojam ji praplaudami dideliu kiekiu vandens, po to paverdam ji 80-90C. keleta valandu.

  NITROCELIULIOZE Sinonimai:bedumis parakas, trinitroceliuliozeChemine formule:nezinomaDet. greitis:5600 m/s Tai celiuliozes ir azoto rugsties eteriai. Pagal azoto kieki skirstoma i koloksilina (10,7 - 12,2% azoto) ir piroksilina (12,2 - 13,5% azoto). Balta arba gelsva puri mase, panasi i celiulioze. Neatspari atsmosferos ir silumos poveikiui. 40 - 60 C. temperaturoje skyla. Staigiai pakaitinta uzsiliepsnoja ir sprogsta. Slapia nejautri, sausa labai jautri smugiams, liepsnai, trinciai. Kaip brizantine SM naudojamas tik piroksilinas (ne maziau 13% azoto). GAMYBA 1 budas Chemikalai:celiulioze, 30ml kons. azoto rugstis, 70ml kons. sieros rugstis 1. Idekite 250ml kolba i ledo vonia, ipilkite 70ml sieros rugsties, 30ml azoto rugsties. 2. Suplesykite vata i 0.7g mases gabaliukus. Su znyplem panardinkite gabaliukus i kolba 1 minutei. 3. Po to praskalaukite gabaliukus iseiles 3 skirtinguose induose po 500ml vandens. Jei vanduo burbuliuoja, skalaukite tol kol nustos burbuliuoti. 4. Isspauskite sausai ir paskleiskite ant popieriaus lapu isdziuti per nakti. 2 budas Chemikalai:<96% sieros rugstis, kalio nitratas, celiulioze (medvilnine vata) 1. Stiklainyje sumaisykite 125g kalio nitrata su 160ml sieros rugstimi.2. Kai misinys atves, idekite 12g celiuliozes. Palaikykite 5 min.3. Paskui nitroceliulioze reikia labai gerai isskalauti distiliotame vandenyje ir pora karteliu su 5% sodos tirpalu. Demesio:kuo grynesne nitroceliulioze tuo ji stabilesne. Jeigu yra like rugsties likuciu nitroceliulioce gali sprogti net dregna.  NITROGLICERINAS Sinonimai:NG, glicerolio trinitratas, trinitroglicerolisChemine formule:C3H5(ONO2)3Det. greitis:7700 m/s @ 1.59g/cm3 NG zinomas nuo 1847m. Tai bespalvis, bekvapis, nuodingas skystis. Nuo smugio detonuoja, staigiai pasildytas iki ~140 sprogsta. Uzsidegimo temperatura 200C. Nitrogicerinas yra viena jautriausiu (jeigu ne pati jautriausia)is brizantiniu SM.. Gaminant ji Nobelio gamyklose del dazhnu sprogimu taip pat zhudavo daug zhmoniu. Paprastai ka-tik pagamintas nitroglicerinas pavercziamas saugesnia substancija, tokia kaip dinamitas. Kita iseitis sumaisyti nitroglicerina su acetonu 50-50%. Tada jis pakankamai saugus. Taciau isgaravus acetonui jis vel bus koks buves.

Page 14: Jaunojo chemiko juodrastis

1% NG tabletes naudojamos sirdies darbui pagerinti(plecia kraujagisles). Nuo didesniu jo koncentraciju pradeda skaudeti galva, todel su juo dirbant reik muveti pirstines ir buti gerai vedinamoje patalpoje :) GAMYBA 1 budas

 Chemikalai:glicerinas, kons. sieros rugstis, kons. azoto rugstis 1. Padaryti ledo vonia: konteineri iki puses pripilditi ledo ir ideti valgomosios druskos. Tai privers leda tirpti, sumazhinant aplinkos temperatura.2. Patalpinti 100 ml stikline i ledo vonia ir ipilti i stikline 13 ml koncentruotos azoto rugshties. Ledo vonios konteineris turi buti pakankamai didelis, kad butu galima papildomai ideti daugiau ledo. Atshaldyti rugshti zhemiau 20C3. Kai azoto rugshtis atshals, letai ir atsargiai ipilti i ja 39 ml koncentruotos sieros rugshties. Sumaishyti abi rugshtis ir atshaldyti misini iki 10uC. Tam butu gerai padaryti kita ledo vonia.4. Su pipete, letai, gerai maisant, po viena lasa kas 5-10min. ilashinti glicerina i rugshcziu misini. Laikyti termometra sulyg misinio pavirshiaus, ant rugshties ir glicerino ribos. NELEISTI TEMPERATURAI PAKILTI VIRSH 30C, jei taip atsitiktu (pradeda kilt burbuliukai) nustot lasint glicerina, palaukt keles minutes, o jei pradejo skirtis raudoni garai tai nedelsiain visa misinuka supylt i dideli kieki salto vandens(pvz.:jusu naudojama ledo vonele). Glicerina reikia lashinti tol, kol jis plonu sluoksniu padengs rugshcziu misinio pavirshiu. Visada saugiausia gaminti sprogmenis mazhais kiekiais.5. Judinti sumaishytas rugshtis ir glicerina pirmas 10 nitracijos min., idedant ledo i ledo vonia, kad temperatura stiklineje butu zhemesne kaip 30uC. Paprastai nitroglicerinas susidaro rugshcziu misinio pavirshiuje, o reakcijos metu ishsiskirusi vandeni sugeria koncentruota sieros rugshtis.6. Kai reakcija pasibaige, o nitroglicerino temperatura yra zhemiau 30uC, letai ir atsargiai ishpilti stiklines turini i dideli kieki salto vandens. Nitroglicerinas turi susirinkti stiklines dugne, o vandeniu praskiesta rugshtis - pavirshiuje, nuo kur gali buti nupilta. RReikia stengtis nupilti kuo daugiau rugshties nesudrumscziant nitroglicerino.7. Pipete arba su svirkstu atsargiai surinkti nitroglicerina ir ishpilti i stikline su  5% valgomosios sodos tirpalu. Geriamoji soda neutralizuos rugshties pertekliu, kas padarys nitroglicerina stabilesni ir sumazhins bepriezhastinio sprogimo tikimybe. Patikrinti nitroglicerina su lakmusu, kol jis liks melynas. Jeigu reikia - pakartoti operacija su sodos tirpalu.8. Kai rugshtis pashalinta ish nitroglicerino, jis supilamas i shvaru inda ir laikomas saugioje vietoje. Geriausia laikyti nitroglicerina toliau nuo zhmoniu buvimo vietu, nes jis gali sprogti be aishkios priezhasties netgi laikomas vesioje vietoje.  2 budas

 Chemikalai:60ml sieros rugstis ~92%, 40g amonio nitrato,10ml glicerino

 1. I sieros rugsti supilam amonio nitrata. Gerai atsaldom ledo vonelej.2. Isleto, po viena lasiuka, pamaisant, kokio pusvalanzdio laikotarpyje sulasinam 10ml glicerino. Stebim, kad temperatura nevirsytu 30C. Jei taip atsitiko, rugstis turetu pradet lengvai burbuliuot. Tokiu atvejiu nustojam lasint glicerina, pamaisom ir laukiam kol misinukas vel atves iki kokiu 10-15C.3. Sulasinus visa glicerina, tesiame maisyma ir saldyma apie 10min. 4. Visa turini supilam i dideli kieki salto vandens. NG turetu susiformuoti ant dugno (jei dugne susikaupes skystis netirpsta vandenyje - tai ir bus Jusu NG). Jo spalva tikriausiai bus balta(del priemaisu).5. Gauta NG supilam i inda su 5% sodos tirpalu, kad neutralizuotu likusias rugsties liekanas(padidina stabiluma).6. Gauta NG paveciam i dinamita del saugumo :)

 P.S. nuo NG gali pradeti skaudet galva, todel viska reik daryti gerai vedinamoj patalpoj.

  HEXAMINO DINITRATAS

 Sinonimai:urotropino dinitratas, HDNChemine formule:C6H12N4*2HNO3Det.greitis:6000-7000 m/s

 

Page 15: Jaunojo chemiko juodrastis

Urotropino dinitratas lydosi 165C.(besilydidamas suyra). Lengvai tirpsta vandenyje. Urotropino dinitratas netirpsta spirite, chloroforme, acetone. Urotropino dinitratas yra sprogstamoji medziaga, uzsidegimo temperature -190C.. fugasiskumas 230cm3, jautrumas mechaniniams veiksniams truputi didesnis nei trotilo. Hidroskopiskas; jo kristalai pritraukia iki 20% vandens. Is jo heksogeno gaunasi daugiau negu is urotropino. GAMYBA 1 budas (Orlova 1960) 1. 1 dali urotropino istirpint 2 dalyse vandens.2. Atsaldyt misinuka iki 0-5C.3. Isleto, maisant ipilam 0.9dalis 65% azoto rugsties.Turetu iskristi balti kristalai. Isfiltruojam, praplaunam acetone. Iseiga 95% nuo teorinio.

 2 budas

 Chemikalai:65ml 15% druskos rugstis, 10g amonio nitrato, 5g urotropino

 1. I druskos rugsti supilam amonio nitrata2. Atsaldom iki 5C temperaturos3. I rugsties ir nitrato misini, stebint, kad temperatura nevirsytu 5C, supilam urotropina, maisom kol visas urotropinas istirps. Turetu iskrist balti kristalai.4. Isfiltruot kristalus ir palikt siltoje vietoje kol isdzius.

  NITROMANITAS Sinonimai:manito heksanitratasChemine formule:O2NOCH2(CHONO2)CH2ONO2Det. greitis:8260 m/s @ 1.50g/cm3 Pirmakart gautas 1847m. Is isvaizdos tai balti kristalai. Lydimosi temperatura 112.-113C., turis 1.604g/cm3. Gerai tirpsta acetone, karstame spirite ir blogai saltame, netirpsta vandenyje. nitromanito cheminis stabilumas zemas. Amerikietiskame patente rasoma, kad jo stabiluma galima padidint pridejus 0.5-3% amonio drusku. Nitromanitas sunkei uzsidega, o uzsideges daznai detonuoja. Letai kaitinus 150C pilnai suyra isskirdamas raudonus garus. Jo jautrumas toks pats, kaip ir nitroglicerinoDazniausiai jis maisomas 40/60% su tetracenu. Toks misinys naudojamas detonatoriuose kaip galinga inicijuojanti SM. GAMYBA Chemikalai:manitas, kons. azoto rugstis, kons. sieros rugstis 1. Stiklainije, atsaldoma 100g azoto rugsties iki 0 C.2. Maisant, isleto ipilama 20.2g manito. Stebint, kad temperatura nevirsytu 0 C.3. Po to, isleto maisant ir stebint, kad temperatura nevirsytu 0C.(tai galima kontruoliuoti rugsti lasinant) supilama 200g 98% sieros rugsties. 4. Kai visa sieros rugstis jau supilta tesiame maisyma dar 5 min.5. Misini isfiltruojam. Likusius kristalus praplaunam su 5% natrio bikarbonato(valgomoji soda) tirpalu ir tris kartus su distiliuotu vandeniu. Laikyti dregnus del saugumo.  DINAMONAI Tai sprogmenys, kuriu pagrindas amonio nitratas sumaisytas su 10-20% degiu medziagu(medzio pjuvenimis, miltais, dyzeliu, bronzos ar aliuminio pudra ir t.t). Tokiu misiniu yra labai daug, vieni geresni kite ne. Jie naudojami sachtu, kelmu ir zemes gruntu sprogdinimui. Granuliuoti detonuoja nuo tarpinio detonatoriaus, ne granuliuoti (milteliu pavidalo) detonuoja nuo detonatoriaus Nr:8, bet tokia SM turi buti kuo tvirtesniame konteineryje (nebutinai metaliniam, bet kuo tvirtesnis tuo geriau) arba kokiame maiselyje uzkastas po zeme.  

Page 16: Jaunojo chemiko juodrastis

ANFO Tai dinamonas. Jis naudojamas kelmu sprogdinimui. Ji pasigamin labai lengva, tereikia amonio nitrata sumaisyti su dyzeliu 94/6% santykiu. Toks sprogmuo sekmingai detonuoja nuo tarpinio detonatoriaus ir yra 30% trotilo ekvivalentas. Jeigu salietra pries sumaisant su dyzeliu susmulkinus i miltelius (kadangi parduodama tik granuliuota) - tai toki sprogmeni butu galima detonuot ssu detonatoriumi Nr:8 ir jis butu galingesnis(turi buti kietame konteineryje). Kad isvengti dregmes, galima vietoj dyzelio nadoti zibala.  AMONITAI Tai sprogmenys, kuriu pagrinda sudaro amonio nitratas. Su juo maisoma kitos sprogstamos medziagos kaip pvz.:trotilas, heksogenas, nitroglicerinas ir t.t. Tai galingesni sprogmenys uz dinamonus. Ju sprogdinimui naudojamas detonatorius Nr:8.     AMOTOLAS Tai 80% stabilizuotos amonio salietros ir 20% trotilo misinys. Siekiant trinkeles apsaugoti nuo dregmes poveikio, jos ivyniojamos i hidroizoliacini apvalkala. Taip ipakuotos trinkeles gali isbkti vandenyje, neprarasdamos sprogstams savybis, keleta valandu. Detonatoriu istatymui trinkelese lizdu nera. Dar gali buti naudojamas amonitas 50/50. Tai 50% stabilizuotos amonio salietros ir 50% trotilo misinys. Amonito trinkeles uzdegamos labai sunkiai. Uzdegtos snypscia ir dumina. Smugiui ir trinciai truputi jautresnes uz trotilo trinkeles, taciau jas naudoti praktiskai nepavojinga. Amonitas naudojamas sprogdinant gruntus ir uztaisant kai kurias priestankines minas. Uztaisai is amonito sprogdinami tarpinis detonatoris pagalba arba panaudojant trotilo trinkeles ar kita normalaus ar padidinto galingumo brizantine SM. Amonito trinkeles gali buti sprogdinamos detonatoriais Nr.8, taciau prabuve ilgiau nei pare amonito trinkeleje, detonatoris tuteles koroduoja ir suyra. Jeigu butina sprogdinti detonatoriumi Nr.8, jo tutele butina izoliuoti laku arba izoliacine juosta.  AN-AP Apie si sprogmeni suzinojau skaitydamas ussenietiskus forumus. Tai amonio nitratas sumaisytas su acetono peroksidu. Toks sprogmuo yra jautrus detonatoriui ir yra galinga SM su didesne detonacija nei dinamonai. Su 100g galima detpnuot ANFO. Bet apie jo stabiluma ir kiek laiko ji galima laikyti niekas nerase. Raso tik, kad ji galima maisyti nuo 90/10% iki 50/50% santikiu nebijant, kad ji netycia sutrenkus jis sprogs. Is esmes tai brizantine, nejautri SM sumaisyta su inicijuojancia SM. Ten chebrite ji placiai naudoja :).     AMONALAS Amonalas – amonitas arba dinamonas (su iki 20% aliuminio miltelis priemaisa). Uztaisai is amonalo sprogdinami tarpiniu detonatoriu pagalba(isskyrus milteliu pavidalo), kurie gali buti trotilo trinkeles ar kita normalaus arba padidinto galingumo brizantine SM. Amonalas naudojamas sprogdinant grunta. Parasciausias amonalas gaunasi 7 dalis gerai isdziovintos amonio salietros sumaisyti su 3 dalimis aliuminio. Toki misinuka patalpinus i kieta konteineri galima susprogdint su 2g lydito acetono peroksido detonatoriumi.  SPROGMENYS IS TRASU ? GAMYBA 1 budas Chemikalai:trasa turinti nemaziau kaip 32% azoto, benzinas, diezelis arba alyva 1. Sumaisome benzina su diezeliu 1:1 dalimis.2. Susmulkiname trasa iki milteliu pavidalo.3. Sumaisome 32 dalis susmulkintos trasos su 1 dalimi benzinu/diezeliu.4. Patalpiname sita misinuka i orui nelaidzia tara. Pvz.:plasmasini buteli nuo limonado.5. Pries naudojant, reik viska supurtiti, kad nesusiguletu ir nebutu sukieteje(jei sukietes, gali nedetonuot nuo detonatoriaus). Detonatoriu Nr:8 idedam tik, pries pat sprogdinima.

Page 17: Jaunojo chemiko juodrastis

 2 budas Chemikalai: trasa turinti nemaziau kaip 32% azoto, bronzos milteliai(manau, aliuminio irgi tiktu) 1. Susmulkiname trasa iki milteliu pavidalo.2. Sumaisome 4 dalis trasos su 1 dalimi bronzos pudros.3. Viska patalpinam i orui nelaidzia tara. Naudojimas:supurtom, kad nebutu suketeje(taip nutinka, kai misinys laikomas ilga laika), idedam detonatoriu Nr:8 ir kai bunam pasirenge - sprogdinam.  ASTROLITAS Sinonimai:hidrazino nitratas, AHCChemine formule:N2H4NO3Det. greitis:nuo 6900m/s iki 8690 m/s Tai skystas sprogmuo kuri isrado 1960m ieskodami naujo raketinio kuro. Jo galia nuo 180-200% trotilo galios(?). Toki sprogmeni ispylus ant zemes ir palikus keturioms dienoms, net lietui lyjant, ja galima detonuoti. Tai reiskia, kad ja galima naudoti kaip mina, kurios neranda metalo detektoriai : ). Ji yra stabili ir galima laikyti ilga laika(nepatartina laikyti jokiu savos gamybos SM).  GAMYBA   1 budas Astrolitas G, Det. greitis:8600 m/s Chemikalai:amonio nitratas, hidrazinas(diaminas)  1. Dideliame inde sumaisome 2 dalis amonio nitrato su 1 dalimi hidrazino (Issiskirs daug amonjako). 2 budas Astrolitas A/A-1-5, Det greitis:7800 m/s Chemikalai:amonio nitratas, hidrazinas (diaminas), aliuminio pudra 1. I amonio nitrata ipilame 20%(pagal svori) aliuminio pudros.2. 2 dalis amonio nitrato/aliuminio pudros sumaisome su 1 dalimi hidrazino.   PLASTITAS Sinonimai:CDet. greiis:~7900 m/s Tai galinga ir netoksiska SM, isskyrus praryjus. Ji yra plastiska nuo 0 iki 40 C. Virs keturesdesimt laipsniu ji pasidaro labai tasi o zemiau nulio trapi ir maziau jauti detonatoriui. Sudejus visus pliusus ir minusus tai puikus namu gamibos sprogmuo, atsizvelgiant i lengva gamybos buda ir lengvai gaunamu plastifikatorio komponentu. GAMYBA Chemikalai:heksogenas, mineraline alyva, lecitinas 1. Sumaisyti 11.1% mineralines alyvos su 0.6% lesitinu.2. Paskui viska gerai sumaisyti 88.3% heksogeo.Toks sprogmuo turetu buti laikoma vesioje ir sausije vietoje. Tinkamai paruostas plastifikatorius, turetu islikti stabilus ilga laika.  PLASTITAS-2 Sinonimai:C-2

Page 18: Jaunojo chemiko juodrastis

Det. greitis:7500 m/s Sis sprogmuo buvo israstas del to, kad plastitas neatitiko reikiamu savybiu. Anksciau ji naudojo Amerikos karines pajegos, bet buvo pakeistas C-3 ir C-4. As daug neaiskinsiu apie sio sprogmens gamyba, nes jis turi daug nepageidautinu savybiu. Ji sunkiau pasigamint uz C-4 ir toksiskas laikant. Taipat nestabilus laikant ilgesni laika, detonacija zemesne uz C-3 ii C-4. GAMYBA Trumpai tariant 80% heksogeno sumaisoma su 5% mononitrotuluolo + 5% dinitrotuluolo + 5% trinitrotuluolo su bedumiu paraku + 5% dimetilformido.    PLASTITAS-3 Sinonimai:C-3Det. greitis:7700 m/s Sis sprogmuo buvo sukurtas norit pasalin neigiamas C-2 harakteristikas.  Sio sprogmens jautrumas detonatoriui toks pat kaip trotilo. C-3 turi 133% trotilo galios. Vanduo nekenkia sprogmens savybems. -29 C. jis pasidaro kietas ir nejautrus detonatoriui. Jis nera labai toksiskas, bet laikan rankose gali, pro oda isigerti nirto junginiai. GAMYBA Chemikalai:heksogenas 77%, mononitrotuluolas 16%, dinitrotuluolas 5%, tetrilas 1%, nitroceliulioze 1% (visi % pagal svori) 1. Viska, isskyrus heksogena sudedame i kaitinimo inda i pakaitiname iki 90-100 C. 2. Viska gerai ismaisyti.3. Po to, kai viskas gerai issimaise, ipilame dregna heksogena.4. Kai visas vanduo isgaruos, nustojam kaitint, bet tesiame maisyma tol kol viskas atves iki kambario temperaturos.  PLASTITAS-4 Sinonimai:C-4Det. greitis:8300 m/s Plastitas-4 - vienalyte teslos pavidalo sviesiai rudos spalvos mase. Lyginamasis svoris 1,4kg/l. Plastitas-4 gaminamas is svaraus heksogeno miltelis (91%) ir specialaus plastifikatoriaus (9%) mase gerai sumaisant. Plastitas-4 nehidroskopiska ir netirpstanti vandenyje medziaga. Lengvai deformuojama rankomis, todel patogu pagaminti vietoje savos gamybos ivairios formos ir paskirties uztaisus. Plastitas-4 savo savybes islaiko nuo –60C iki +85C temperaturiniame rezime. Nedidelis plastito-4 kiekis dega energingai, bet nesprogsta. Su metalais chemiskai nereaguoja. Plastitas-4 nelipnus, todel uztaisus prie sprogdinams konstrukcijs reikia pritvirtinti. Pramoneje plastito-4 trinkeles gaminamos staciakampes 1kg svorio. Matmenys: 70X70X145mm. Plastitas-4 mechaniniam ir siluminiam poveikiui mazai jautrus. Persautas nesprogsta ir neuzsidega. Per misiná galima leisti elektros srovæ, suduoti stipru smugá plaktuku, nesibaiminant, kad jis sprogs. Detonuoja nuo detonatoriaus Nr.8, igilinto ne maziau kaip 10mm i SM. Plastito-4 trinkeles detonatoriu istatymui lizdu neturi. Naudojamos savo gamybos ivairiu figuriniu ir kumuliacinis uztaisu gamyboje. Tai placiausiai naudojamas plastikinis sprogmuo siandien. Jis turi 120% trotilo galios. Tai geriausias plastikinis sprogmuo pasaulyje. GAMYBA Chemikalai:heksogenas 91%, poliizobutilenas 2.1%, "motor oil" 1.6%, di-(2-etilheksil) sebekatas 5.3% (visi % pagal svori) 1. Viska, isskyrus heksogena istirpiname besviniam benzine. Benzino pilame tik tiek, kad visa mase pasidarytu panasi i zale.2. Kai viskas istrirps - gerai ismaisome.3. Po to, supilame heksogena ir viska gerai ismaisome.4. Maisome tol, kol, visas benzinas isgaruos. Ir tai viskas : )

  

Page 19: Jaunojo chemiko juodrastis

TETRITOLAS Tetritolas - tai tetrilo ir trotilo misinys. Naudojamas kaip inicijuojantysis ir sprogstamasis uztaisas. Tetritolas galingesnis uz TNT, taciau ne toks jautrus kaip tetrilas. 

 A3 misinys A3 yra heksogeno ir vasko misinys. Vaskas dengia heksogeno daleles, sumazindamas ju jautrumà ir suklijuodamas jas. Naudojamas didelio galingumo plastikiniuose sviediniuose.  B4 misinys B4 yra heksogeno, trotilo ir kalcio silikato misinys. Naudojamas torpedose ir ivairiu formu uztaisuose.  DETONUOJANCIOJI VIRVUTE Gaminama naudojant heksogena arba tena. Tekstilinis vamzdelis padengtas plonu asfalto sluoksniu. Virvute perduoda detonacijos bangà is vieno tasko á kità 6100 – 7300 metru per sekundæ greiciu. Ja taip pat galima detonuoti kitus uztaisus arba naudoti kaip atskirà sprogmená ploniems medziams ar poliams nukirsti. 

 PARAKAI

  DUMINIS PARAKAS Sinonimai:juodasis parakas Kinu israstas ir naudojamas fejerverkams. Juodasis parakas pradetas naudoti shaunamuosiuose ginkluose 12-ame amzhiuje. Tai yra silpna sprogioji medziaga (is kietos busenos pasikeicia á dujinæ busenà palyginti letai –tik 400 m/s greiciu). Degdamas juodasis parakas isskiria 3000 kartø daugiau dujø nei budamas kietos busenos. Degdamas uzdaroje erdveje sprogsta, o degdamas atviroje – sudega. Juodasis parakas labai jautrus ugniai arba kibirkstims. Juodasis parakas naudojamas delsikliuose, degikliuose ir detonatoriuose. Pagrindine problema naudojant juodaji paraka yra ta, kad jis gali atsitiktinai uzhsidegti nuo statines elektros ir tai, kad jis absorbuoja (sugeria) oro dregme. Saugiai susmulkinti juodaji paraka  naudojam plastmasini sauksta ir medini inda. Imdamas paraka nedideliais kiekiais, sutrinam ji shaukshtu, atsargiais sukamais judesiais. Juodasis parakas yra pakankamai smulkus kai prilygsta miltams. Taciau smulkinti paraka nera visada tikslinga - pvz., kai juo reikia uzhpildyti dideles talpos konteineri.  GAMYBA Chemikalai:kalio nitratas 75g, medzio anglis 15g, siera 10g 1. Visas medziagas supilam i viena inda.2. Sudrekiname su karstu vandeniu.3. Gerai viska ismaisom.4. Po to viska ispilam ant laikrascio ir padedam i silta vieta, kad visas vanduo isgaruotu.5. Kai parakas pilnai isdzius, susmulkinam su plasmasiniu ar mediniu kietu irankiu. P.S Vietoj vandens galima naudoti gryna spirita, kad greiciau isdziutu.Jeigu viska tik sumaisysi parakas nedegs taip greitai kaip, kad sumaisius su vandeniu ir isdziominus.Kuo smulkesnis, tuo greiciau dega.  BEDUMIS PARAKAS Bedumis parakas - gaminamas is celiuliozes nitratu, apdirbant specialiais skiedikliais ir paverciant ji i ragine medziaga. Priklausomai nuo jo sudeties ir gamybos rezimo, bedumis parakas gali buti ivairiu spalvu ir atspalviu:sviesiai geltonas, tamsiai geltonas, rudas, zalias, juodas, tamsiai melynas ir t.t. Bedumis parakas kaip ir duminis lengvai uzsidega nuo maziausios kibirksties, todel ir elgtis reikia taip pat kaip ir su duminiu paraku. Bedumis parakas naudojamas uztaisant

Page 20: Jaunojo chemiko juodrastis

artilerijos ir saunamuju ginklu saudmenis bei ivairius reaktyvinius irenginius. Uztaisai is duminio parako sprogsta nuo ugnies (kibirksties), taciau gali sprogti ir sudetonavus kitai SM, kai ji kontaktuoja su bedumio parako uztaisu.  "BLYKSNIO" PARAKAS Pagrindine "bliksnio" parako sudedamoji dalis yra aliuminio arba magnio pudra sumaisyta su oksidatoriumi. Sumaisius 1 dali magnio ar aliuminio pudros su 1 ar 2 dalimis oksidatoriaus, tokio kaip kalio nitratas ar kalio perchloratas, gaunasi geras "blyksnio" parakas. Toks parakas yra galingesnis uz dumini paraka ir neatsilieka nuo bedumio (kaskur skaiciau, kad net virsija pagal galinguma). Tai analogas parakui kuris naudojamas "zaliosiose bombioskese" - jeigu pamenat:). Kad jis sprogtu reikia ji tvirtai suspaust kokiame konteineryje, tinka ir poperinis (paskaitykit "TERORISTO ZINYNO 2d."). Patartina ispradziu pasigamin maza kieki, kad suprast su kuo turit reikalu.  NEZINOMAS PARAKAS Sis parakas yra galingesnis uz dumini paraka. Ji galima naudoti petardu gamybai. Jo sudetis tokia pat kaip duminio parako tik vietoj anglies dedama aliuminio pudros.Kalio nitratas:75gAliuminio pudra:15gSiera:10g  GELTONASIS PARAKAS Tai uzmirstas parakas. Ji labai lengva pasigamint ir jo gamiba visiskai nepavojinga. Sis parakas dega 8.5 karto greiciau uz geriausia komercini juodaji paraka. Jeigu ji padegus suspausta konteineryje jis nedetonuos, bet jeigu ji, nesuspausta islydzius ant karstos gelezies, ispradziu jis pasidarys rudas ir detonuos. GAMYBA Chemikalai:kalio nitratas, kalio karbonatas, siera 1. Sumaisyki 4g sauso kalio nitrato su 2g sauso kalio karbonato.2. Atsverkite is to misinuko 4.5g ir sumasykite su 1g sieros. Galima viska sumaisyti dar taip:K.N 3 dalis + K.K 2 dalis + 1 dali sieros. Toks misinukas degs 3 kartus greiciau uz juodaji paraka.

    ------------------------------------------------------------------------------------------------- 

BUITYJE NAUDOJAMU CHEMINIU MEDZIAGU SARASAS

Vandenilio peroksidas 5-15% Demiu valiklis "Fresh", "Vanich". Yra vaistinese 3%

Siera 1kg 2Lt, randamas ten kur pardavineja visokias seklas

Gelezies "Surikas"(FeO) Rudos spalvos medziaga. Paieskokite "SENUKUOSE", tikrai rasite. 300g ~5Lt

Sieros rugstis500ml 32% naudojama kaip elektrolitas akumuliatoriams, kaina ~2-3Lt; 96% kaina 1l 5Lt

Kalio nitratas(salietra) 1kg ~3Lt, naudojama kaip trasa

Amonio nitratas(salietra) 4kg apie 3.99Lt, naudojama kaip trasa

Kalcio nitratas(salietra) naudojama kaip trasa

Aliuminio pudra 1l ~10Lt, naudojama dazu pramonej

Bronzos pudra 1l ~15-20Lt, naudojama dazu pramonej

Page 21: Jaunojo chemiko juodrastis

Kalio chloridas Naudojamas kaip trasa, 1kg ~3Lt

Amonio hidroksidas Randamas vaistinese kaip "Amoniako vanduo" konst.10%

Lecitinas Kaip maisto papildas buna vaistinese

Kalcio hidroksidas Gesintos kalkes

Glicerinas Parduodamas vaistinese:50g 85% 3.49Lt

Etilo Gliukolis Ieina i ANTIFRIZO sudeti

Parafinas Pagrindine zvakiu sudedamoji dalis

Zibalas Kuras zibalinem lempom

Natrio hidroksidasNaudojamas kaip ir SR vamzdziu atkimsimui, randamas pavadinimu "KURMIS". Ten jo lyg ir ~95%

Medzio anglis Naudojama kaip kuras saslykam kept, yra visur

Kalio permanganatas1kg ~32Lt, 100g 2.50Lt, naudojamas vandeniui dezinfekuoti. Yra "SENUKUOSE" ir kartais "MAXIMOJ"

Tuluolas Tirpiklyje "646" yra apie 60%

Magnio sulfatas Naudojamas kaip trasa

Karbamidas Naudojamas kaip trasa, 4kg ~4Lt

Kalcio hipochloritas Chlorkalkese yra  apie 70-80%

Natrio hipochloritas Baliklyje "ACE" ir "Belyzna" 5-15%

Acto rugstis Yra pirk maisto prekiu parduotuvese 9% ir 70%

Vario sulfatasMelinos spalvos milteliai, 100mg apie 3Lt, ieina i "Bordo" misinio sudeti, buna ir  atskirai pirkt

Druskos rugstis 30% 1l ~4Lt

 Kalio nitritas-jis naudojamas gaminant C.T.M.T.N.A. Ji nesunkiai galima pasigamint namu salygom.

 1. Sutrinkit su dilde svino, sumaisykite 1:1 (pagal turi) su  KNO3.2. Pakaitinkit ant dujines, kol nepasibaigs egzotermine reakcija... Jusu inde liks svino oksidas, kalio nitritas,     siek tiek nitrato, bet jis nemaiso. 3. Uzpilkit vandens (3 kart daugiau pagal turi) Nitritas istirps, o svino oksidas ne.. nufiltruokite, ir gauta    tirpala isdziovinkite.. liks kalio nitrito kristalai.

 Manyciau, kad vietoj kalio nitrito butu galima naudot natrio nitrita(valgomoji salietra) kuria zmones deda i mesa, kad islaikytu raudona spalva.