Top Banner
БЮЛЕТИН П риемна грижа ИнформацИонен портал на ИСДП Здравейте, Представяме ви новия брой на виртуалния бюлетин Приемна грижа. Този брой сме посветили на Приемната грижа за бебета. В традиционните ни вече рубрики – Теория, Практика, Акту- ално и От света сме поставили основен акцент на приемната грижа за бебета и малки деца. Темата на този брой е свързана със старта на Националната информационна кампания „Всяко дете иска семейство”, чиято основна цел е развитието на приемна грижа за бебета. В този брой ще ви представим екипа на Облас- тен център по приемна грижа – София град и София област, как- то и екипа на Областен център по приемна грижа Търговище. Ще ви разкажем историята на едно изоставено бебе, намерило сво- ето приемно семейство преди да усети студенината на инсти- туцията. В този бюлетин ще ви информираме и за проведените през последните месеци важни събитиия и форуми в страната, свързани със социалната работа. Бюлетинът е отворен за всякакви идеи и мнения. Всички, кои- то желаят да пишат, могат да изпращат материали на адрес: [email protected]. приятно четене! от екипа на национален ресурсен център по приемна грижа ПРАКТИКА ЗА БЕБЕТАТА И НуждАТА Им дА БъдАТ оБИчАНИ ТЕоРИЯ ЗНАчЕНИЕТо НА ПРИвъРЗАНосТТА ЗА РАННоТо дЕТсКо РАЗвИТИЕ ПРАКТИКА оБЛАсТЕН цЕНТъР По ПРИЕмНА гРИжА – софИЯ гРАд И софИЯ оБЛАсТ оБЛАсТЕН цЕНТъР По ПРИЕмНА гРИжА – ТъРговИщЕ АКТуАЛНо НАцИоНАЛНА КРъгЛА мАсА НА ТЕмА „ПРофЕсИоНАЛИЗИРАНЕ НА соцИАЛНАТА РАБоТА в БъЛгАРИЯ – РоЛЯТА НА НЕПРАвИТЕЛсТвЕНИТЕ оРгАНИЗАцИИ” ПРАКТИКА сПодЕЛЕНо „КАТо в ПРИКАЗКА с щАсТЛИв КРАй” Тема на следващия брой: „Приемна грижа и осиновяване”. очакваме да споделите с нас вашите въпроси и опита ви, както и материали от теорията и практиката на приемната грижа. Ресурсният център предоставя по заявка методическа подкрепа и супервизия в помощ на социални работници и на приемни родители от цялата страна. юли 2011 ISSN 1314-3182
12

ISSN 1314-3182 риемна грижагрижа за бебета и малки деца. Темата на този брой е свързана със старта на Националната

Aug 08, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: ISSN 1314-3182 риемна грижагрижа за бебета и малки деца. Темата на този брой е свързана със старта на Националната

Б Ю Л Е Т И Н

Приемна грижаИ н ф о рм а ц И о н е н п о р та л н а И С Д П

Здравейте,Представяме ви новия брой на виртуалния бюлетин Приемна

грижа. Този брой сме посветили на Приемната грижа за бебета. В традиционните ни вече рубрики – Теория, Практика, Акту-

ално и От света сме поставили основен акцент на приемната грижа за бебета и малки деца. Темата на този брой е свързана със старта на Националната информационна кампания „Всяко дете иска семейство”, чиято основна цел е развитието на приемна грижа за бебета. В този брой ще ви представим екипа на Облас-тен център по приемна грижа – София град и София област, как-то и екипа на Областен център по приемна грижа Търговище. Ще ви разкажем историята на едно изоставено бебе, намерило сво-ето приемно семейство преди да усети студенината на инсти-туцията. В този бюлетин ще ви информираме и за проведените през последните месеци важни събитиия и форуми в страната, свързани със социалната работа.

Бюлетинът е отворен за всякакви идеи и мнения. Всички, кои-то желаят да пишат, могат да изпращат материали на адрес: [email protected].

приятно четене!от екипа на национален ресурсен център по приемна грижа

ПРАКТИКА ЗА БЕБЕТАТА И НуждАТА Им дА БъдАТ оБИчАНИ

ТЕоРИЯ ЗНАчЕНИЕТо НА ПРИвъРЗАНосТТА ЗА РАННоТо дЕТсКо РАЗвИТИЕ

ПРАКТИКА оБЛАсТЕН цЕНТъР По ПРИЕмНА гРИжА – софИЯ гРАд И софИЯ оБЛАсТ оБЛАсТЕН цЕНТъР По ПРИЕмНА гРИжА – ТъРговИщЕ

АКТуАЛНо НАцИоНАЛНА КРъгЛА мАсА НА ТЕмА „ПРофЕсИоНАЛИЗИРАНЕ НА соцИАЛНАТА РАБоТА в БъЛгАРИЯ – РоЛЯТА НА НЕПРАвИТЕЛсТвЕНИТЕ оРгАНИЗАцИИ”

ПРАКТИКА сПодЕЛЕНо „КАТо в ПРИКАЗКА с щАсТЛИв КРАй”

Тема на следващия брой: „Приемна грижа и осиновяване”. очакваме да споделите с нас вашите въпроси и опита ви, както и материали от теорията и практиката на приемната грижа. Ресурсният център предоставя по заявка методическа подкрепа и супервизия в помощ на социални работници и на приемни родители от цялата страна.

юли 2011 ISSN 1314-3182

Page 2: ISSN 1314-3182 риемна грижагрижа за бебета и малки деца. Темата на този брой е свързана със старта на Националната

Национална телефонна линия

0700 12 170Национална кампания

за приемна грижа на UNICEF

„За БеБетата И нУЖДата Им Да БЪДат оБИЧанИ” – това е мотото, което област-ният център по приемна грижа в Шумен из-бра за най-новата си кампания.

целта, която си поставят социалните ра-ботници от центъра и техните партньори от отдела за закрила на детето, е да се на-сърчат повече хора да приемат в дома си новородени бебета, чиито родители са за-труднени да поемат грижите за тях или са готови да ги изоставят в специализирана институция.

Кампанията стартира на 29 юни, 2011 го-дина.

началото започна с пресконференция за местните медии, на която бяха представени целите на кампанията.

на старта на кампанията специални гости бяха посланиците на добра воля – първите приемни родители в област Шумен, които са поели грижата за новородени бебета.

от началото на март до този момент 7 новородени бебета са намерили топлина и обич в приемни семейства от Шумен.

областния център по приемна грижа в Шумен, партньорите от центъра за общест-вена подкрепа в нови пазар и специалисти-те от отделите за закрила на детето работят със 100 утвърдени приемни семейства.

„За бебетата и нуждата им да бъдат обичани“ – всяко дете иска семейство. стани приемен родител на бебе

Практика

Ресурсният център предоставя по заявка методическа подкре-па и супервизия в помощ на социални работници и на при-емни родители от цялата страна.

Page 3: ISSN 1314-3182 риемна грижагрижа за бебета и малки деца. Темата на този брой е свързана със старта на Националната

теорията на привързаността се ражда в го-дините след Втората Световна Война. тя е вдъ-хновена от дълги наблюдения върху деца, отде-лени от родителите си или загубили родители-те си по време на войната. Баща на теорията е английският психоаналитик Джон Боулби, кой-то през 50-те години на миналия век изследва вредните ефекти на депривацията от майчини грижи. той защитава позицията, че нуждата от привързаност на бебето към неговата майка е вродена и първична, конструираща социалния контакт (т.е. нежност, ласка, обич). тази нужда е толкова важна, колкото другите нужди, които са чисто физиологически (грижи за хигиената, храната).

За да обясни понятието привързаност, Боулби се базира върху изследванията, напра-вени в сферата на етологията и по-точно върху изследванията на Хари Харлоу. Х. Харлоу е из-следвал примати или по-точно маймуни резу-си. той наблюдава следния феномен: изземват се новородени маймуни резуси от майките им няколко секунди след раждането и се поставят сами в малка стая. на една от стените са закаче-ни две малки тръби - едната е метална и по нея

тече мляко, другата е суха, но обвита в памук и козина. Всички новородени автоматично се отправят към обвитата в памук тръба, а не към хранещата.

Боулби описва привързаността като спе-цефична емоционална връзка на един инди-вид към друг. първата връзка се изгражда с майката. Веднъж формирана, привързаността е трайна. Според Боулби: „ За да разберем как се развива едно дете, трябва да разберем как то е било третирано през цялото си детство като човешко същество.” присъствието на фи-гурата на привързаност спомага опознаването на околната среда и адаптирането към нея. от раждането детето има поведенчески системи като плач, усмивка, сучене. плачът е сигнал към майката. Усмивката от друга страна е начин да се продължи интеракцията с нея. целта е да се увеличи близостта с майката. още в часовете след раждане се появяват първите усмивки. Дори деца родени слепи са способни да се ус-михват. фактът, че бебетата сучат дори без да изпитват глад е също доказателство, че търсят контакт с майката. по-късно детето развива схемите на привързаност, които ще контроли-рат чувствата, емоциите, мислите и очаквани-ята на личността относно взаимоотношенията им с околните.

Теория

Ирина Станимирова Заркова – детски и юношески психолог

Ирина Заркова е завършила бакалавърска степен по клинична психология в Бургундски Университет, в Дижон, Франция, както и магистратур по детска и юношеска психология в Париж.

2009–2010 е стажант психолог в Медико-психологи-чен център под ръководството на Ева- Мари Голдер (обучител по клинични техники за работа с деца на Франсоаз Долто).

Работила е като психолог в Център „Сигурност” гр. Костинброд и като психолог-консултант във Фондация „Деца и родители отново заедно”.

От юни 2011 се присъединява към екипа на ИСДП. Интересите й обхващат психоанализата и субли-мационните механизми при работа с деца.

Значение на привързаността за ранното детско развитие

Page 4: ISSN 1314-3182 риемна грижагрижа за бебета и малки деца. Темата на този брой е свързана със старта на Националната

още в средата на 50-те години се е наблюда-вало, че изолираните от семейна среда деца из-живяват и демонстрират тревожност, терзание и вътрешна болка. До края на живота си Боулби работи върху следната сентенция: „кърмачето и малкото дете трябва да изживеят пълноценно топлотата, интимната и продължителна връз-ка с майката. В тази връзка и двамата намират удоволствие и задоволеност. липсата на такава връзка може да доведе до тежки последици в менталното и поведенческо развитие на дете-то. физическото отделяне от майката по време на ранното детство до степен на тотална липса или загуба на връзката на зависимост с майчи-ния образ ще има негативен ефект върху раз-витието на личността, в частност това, което за-сяга формирането и поддържането на удовлет-воряващата обектна връзка. Изследванията на Боулби бележат качествено нов етап в работата на специалистите от сферата на детското раз-витие. В следствие на това в повечето развити страни започва процес на закриване на инсти-туциите за деца, обучават се хиляди приемни семейства и се създават приемни къщи от се-меен тип. през 2005 реактивното разстройство на привързаността става част от международ-ната класификация за диагностични критерии на Четвъртото ревизирано издание на Диаг-ностичния и статистически наръчник относно менталните разстройства (ДСн-IV-тр - 313.89) на американската психиатрична асоциация.

през 1963 мери енсуорд категоризира ти-повете на привързаност като сигурен - несигу-рен. тя подчертава, че поведението на привър-заност не прикслючва с детството, а съществува през целия живот. мери енсуорд описва типо-вете привързаност: сигурна и несигурна, коя-то от своя страна може да бъде амбивалентна и избягваща. през 1985 мери майн определя още една подкатегория несигурна привърза-ност - дезорганизирана. тези типове привър-заност са описани по следния начин:

1. Сигурна привързаност - равновесие меж-ду структура и изразяване на емоциите. тези хора се ангажират лесно във връзки с другите и имат доверие в тях. Имат пластична и съгласу-вана реч спрямо тях и околните.

2. несигурна привързаност:

2.1. несигурна избягваща привързаност – при нея има минимално изразяване на емоциите. тези личности не се доверяват на никой. този тип привързаност и може да провокира следните проблеми в бъдеще - антисоциално поведение, хранителни и наркотични зависимости и др.

2.2. несигурна амбивалентна привърза-ност – при нея се наблюдава максимално изразяване на емоциите. емоционалният контрол е минимален или отсъстващ. тези личности са в риск от развиване на гра-нични, хистерични, депресивни патологии. Страдат от чувство на несигурност и страх от изоставяне.

2.3. несигурна дезорганизирана привър-заност - тотална липса на привързаност, както и на последователност в действията. В детството тези хора са намирали трудно подкрепа и закрила от страна на майката.

много психологични проблеми са свър-зани с липсата на сигурна привързаност, но в същото време най-често това е само един от комплексните фактори за появата на една па-тология. обикновено това става в комбинация с повече рискови фактори (индивидуални, се-мейни, околни, възпитателни и социални). Във всеки случай първичната раздяла от обекта на привързаност – майката, е един от най-важните рискови фактори, които ще предопределят бъ-дещото развитие на детето.

Page 5: ISSN 1314-3182 риемна грижагрижа за бебета и малки деца. Темата на този брой е свързана със старта на Националната

Продължаваме да ви запознаваме с областните центрове по приемна грижа

в страната. Ред е на софия и Търговище. да ги чуем:

”Добра среща, хора!!!

ОБЛАСТЕН ЦЕНТЪР ПО ПРИЕМНА ГРИЖА – СОФИЯ ГРАД И ОБЛАСТ

Практика София

Здравейте и от нас – екипът на Областния център по приемна грижа за град София и София – област. Нашият екип се състои от 8 специалисти по социални дейности – най-големият, но и с най-голяма територия на работа! Ето кои сме ние:

• Биляна Койчева – нашият ръководител• Катя Караджова – социален работник• Деница Георгиева – социален работник• Тонка Хараланова – социален работник• Ралица Цветкова - социален работник• Яница Неделчева - социален работник• София Белчева – клиничен социален работник• Цветан Тодорин - социален работник

Дейността си по приемна грижа, областният център започна през есента на 2009 година. Тогава не се познавахме добре, но всички бяхме обединени от желанието и ентусиазма да до-принесем за развитието на приемната грижа в България и по-специално в столицата и об- ластта. Знаехме, че това е изключително голямо предизвикателство, защото с тази задача са се захванали още 22 доставчика на социалната услуга – приемна грижа.

Предизвикателство беше и това, че трябваше да постигнем добро професионално сътрудни-чество и с 9 Дирекции „Социално подпомагане” в София град и още 10 в областта.

Page 6: ISSN 1314-3182 риемна грижагрижа за бебета и малки деца. Темата на този брой е свързана със старта на Националната

Водени от ентусиазма, професионалното и личното си убеждение, че семейната среда е най-доброто място за отглеждане на едно дете, ние поехме смело в тази посока, за да направим изо-ставените деца на България по-щастливи, по-обичани и значими.

Знаехме, че не бихме могли да постигнем необходимия ефект и без помощта и доброто съ-трудничество на колегите от всички Отдели „Закрила на детето”, които са на наша терито-рия, без помощта на местните и национални медии, без помощта на кметовете на общините, председателите на читалищата, детските градини и училищата. Всички те ни помагат иде-ята за приемна грижа да достига до повече хора сред населението, защото вярваме, че някъде там има още едно семейство, което е готово да приеме чакащото го дете.

Нашето взаимно опознаване стана по време на пътуванията ни в областта, при които реа-лизирахме обученията по приемна грижа сред всички общински комисии за детето. Така посте-пенно разбрахме, че всеки един от нас притежава онази своя неповторимост и уникалност, с която допринася за реализирането на нашата обща идея – разширяване модела на приемната грижа в България. Първата година за нас като екип беше трудна, защото си мислехме, че така силният ни ентусиазъм и добрият професионализъм е достатъчен, за да реализираме нашата обща идея. Очакваните кандидати за приемни семейства така и не се появяваха или не с тези интензивност, с която ние ги очаквахме. Разбрахме, че просто трябва време, за да спечелим до-верието на хората, че не бива да позволяваме ентусиазмът ни да угасва, че не бива да спираме да се развиваме, докато очакваме нашите бъдещи приемни семейства.

Така нещата постепенно започваха да се случват. Към днешна дата областният център има вече 17 утвърдени приемни семейства. Реализирахме мечтата на 13 деца да намерят своето семейство, да бъдат важни за някого, да бъдат обичани. С доброто сътрудничество на Отдел „Закрила на детето” – Младост, направихме така, че две бебета да бъдат спасени от ужася-ващата перспектива животът им да започне от институцията, като ничии деца. Сега те се радват на индивидуалната любов и ласки на своите приемни родители.

Знаем, че това, което сме постигнали не е достатъчно, че има още много деца, които не са белязани от щастливата орисница от приказките и все още живеят под грижите на многото и различни институции в България. Всеки едни от нашия екип преживява болезнено миговете, в които не можем да отговорим положително на обажданията от колегите, търсещи приемни семейства, които са готови да поемат грижата за изоставените деца на България.

Щастливите детски погледи и усмивки на децата, които вече са част от своите нови семей-ства и миговете на тъга, когато не можем да предложим такава перспектива за останалите деца, ни карат да вярваме, че нашата мечта ще се сбъдне, че приемната грижа има бъдеще. Просто трябва да продължим напред!

оБЛАсТЕН цЕНТъР По ПРИЕмНА гРИжА – софИЯ гРАд И оБЛАсТсе намира на

ул. Пиротска № 175 тел.: 02/920 01 88

ел. адрес: [email protected]сдружение „Институт по социални дейности и практики”

Page 7: ISSN 1314-3182 риемна грижагрижа за бебета и малки деца. Темата на този брой е свързана със старта на Националната

Развитието на социалната услуга „приемна грижа” в Община Търговище стартира с ин-формационна кампания на 20.11.2007г. като една от услугите, предоставяни от КСДУС- гр. Търговище.

От 05.10.2010г. е създаден Областният център по приемна грижа- гр. Търговище, който пре-доставя услуги по „приемна грижа” в общините Търговище, Попово, Омуртаг, Антоново и Опака. Екипът му в началото се състои от четири човека – Стефка Петрова (социален работник и ръ-ководител на Центъра), Диана Димитрова (социален работник), Петромила Дочева (психолог) и Танка Йотова (връзки с обществеността). Непрекъснато увеличаващата се работа по обучение, оценка и подкрепа на кандидати и утвърдени приемни семейства обаче налага увеличаването на специалистите. Така към нашия екип се присъединяват психолозите Юрке Тахирова и Елена Ми-хайлова, както и социалният работник Сюзан Мехмедова.

В резултат на продължителната съвместна работа по предоставянето на „Приемна грижа” като добри практики на ОЦПГ, гр. Търговище, се наложиха:

• Ежемесечните екипни срещи с ОЗД- гр. Търговище, Попово и Омуртаг;

• Много добрите партньорски взаимоотношения с общините Търговище, Попово и Омуртаг;

• Участието на ОЗД в обучението на кандидат приемните семейства;

• Пълноправното участие на утвърдените приемни семейства като партньори при набиране и обучение на новите кандидати;

• Срещите на кандидатите за приемни семейства с вече утвърдени и действащи такива по време на обучението;

ОБЛАСТЕН ЦЕНТЪР ПО ПРИЕМНА ГРИЖА - ГР. ТЪРГОВИЩЕ

Практика Търговище

Page 8: ISSN 1314-3182 риемна грижагрижа за бебета и малки деца. Темата на този брой е свързана със старта на Националната

• Запознаването между приемното семейство и биологичното семейство преди настаняване на детето;

• Ежемесечните срещи на групите за взаимопомощ на приемните семей-ства /в момента групите са две/;

• Партньорството с медиите в процеса на реализиране на услугата „приемна грижа”.

Екипът на ОЦПГ- гр. Търговище се гордее с групата за взаимопомощ на приемните семейства, която е сформирана след изразено желание от самите приемни семейства, като възможност да продължат срещите помежду си и с екипа по приемна грижа и след обучението. Рождената дата на тази група е 07.04.2009г. Заедно с приемните родители в групата участват и специалисти от ОЦПГ и ОЗД – гр. Търговище. При необходимост се канят и външни специалисти. Организират се ежемесечни срещи на утвърдените приемни семейства, където се споделят радостите и трудно-стите, които те срещат при отглеждането на приемни деца. Тук приемните родители взаимно си помагат и съветват, изграждат и поддържат тесни приятелски взаимоотношения.

От 20.11.2007г. до настоящия момент в област Търговище за предоставяне на приемна грижа са кандидатствали общо 64 семейства, от които:

• 37 утвърдени приемни семейства, от тях едно от общ. Антоново и че-тири от общ. Попово; 1 семейство полага доброволна приемна грижа;

• 17 са кандидатите за професионални семейства в процедура, като две от тях са от общ. Попово;

• 8 семейства са се отказали на различен етап от процеса на оценяване;

• 2 семейства са не са утвърдени от КД.

Партньорството с приемните семейства дава най-съществени резултати в развитието на услугата вече и на областно ниво.

Това е и причината първата среща на приемните семейства, с които работят екипите на Областните центрове в Търговище, В. Търново, Габрово и Смолян, да бъде организирана в град Тър-говище. В нея взеха участие общо 39 семейства и 26 деца.

оБЛАсТЕН цЕНТъР По ПРИЕмНА гРИжА – ТъРговИщЕсе намира на адрес:

кв. “Запад” № 3 тел./факс: 0601/20 140 моб. тел.: 0895/662 292

ел. адрес: [email protected]фондация “международна социална служба - България”

Page 9: ISSN 1314-3182 риемна грижагрижа за бебета и малки деца. Темата на този брой е свързана със старта на Националната

Институт по социални дейности и практики проведе на 27 – 28 април 2011 г. в хотел „света софия”, гр. софия, Национална кръгла маса на тема „Професионализиране на социалната работа в България – ролята на неправителствените организации”.

Актуално…

В кръглата маса участваха г-жа Валентина Симеоно-ва, Зам.-министър на труда и социалната политика, представители на мтСп, напоо, на аСп, на ДаЗД, на община София, община Шумен, СУ „Св. Климент охридски” чрез фп и фнпп, амичи ди Бамбини, френски организации франка и Семеа, ИСДп, SOS „Детски селища”, фондация „екип” и др.

целта на кръглата маса беше да постави на дневен ред важността на проблема за професионализира-нето на специалистите в полето на социалната ра-бота и няколко основни проблема, които стоят за решаване.

темата за постиженията и предизвикателства в об-ластта на професионализарането беше представена от доц. д-р нели петрова. професионализирането се разглежда като въвеждане на регулации на про-фесиите като необходимо обучение, изисквания за заемане на длъжност, продължаващо обучение об-вързано с кариерно развитие.

през втория ден на кръглата маса в сесия „профе-сионализиране на грижата за деца и семейства” беше поставена темата за професионализирането през погледа за смисъла на приемната грижа, кой-то пряко кореспондира с отговора на въпроса дали професионален приемен родител е този, който по-лучава възнаграждение за труда си или той получа-ва възнаграждение за труда си, защото изпълнява професионална дейност?

В контекста на така поставения проблем беше об-съдено обучението на кандидати за приемни роди-тели и необходимостта в основата му да стои ясна концепция за смисъла на тази социална услуга. Беше представена концепцията, на която е изграде-на програмата за обучение на кандидати за прием-ни семейства. представената концепция се базира на разбирането за връзката на най-добрия интерес на детето с този на неговото родно семейство, и в този смисъл, приемната грижа не бива да бъде за-местваща услуга, заставаща на „мястото” на раздя-лата с родното семейство, а споделена с него, и с останалите професионалисти, грижа. представена беше и новата теория за съвместно родителстване, развита в основата на подхода резилианс, която ус-пешно очертава мястото и ролите на участниците в тази споделена грижа. представената обучителна програма приема приемния родител не като кли-ент, а като колега, което означава, че за него също се отнасят изискванията за определени компетен-ции, включително такива касаещи нагласи и качест-ва. този поход предполага да говорим не толкова за услуги в подкрепа на приемното семейство, колко-то за продължаващо обучение, супервизия и интер-визия. В тази връзка беше представена и дейността на националния ресурсен център.

Page 10: ISSN 1314-3182 риемна грижагрижа за бебета и малки деца. Темата на този брой е свързана със старта на Националната

Втора междурегионална среща на приемните семейства от областите търговище, В.търново, Габрово и Смолян

на 18 юни 2011 г. от 10.30 ч. в Интерхотел- В.търново фондация „международна социална служба- Бълга-рия” за втора поредна година организира и прове-де среща на приемните семейства и настанените в тях деца от областите търговище, В.търново, Габро-во и Смолян, които са обучени и подкрепяни от фондацията в рамките на проект „разширяване на модела на приемна грижа в България”, финансиран от УнИцеф. тази година срещата се осъществи със съдействието и подкрепата на община В.търново

на срещата присъстваха над 80 приемни родители с 65 деца. В програмата на срещата бяха включени за обсъждане въпроси, повдигнати от приемните родители по теми, които са или проблемни от глед-на точка на нормативната уредба или се отнасят до определени аспекти на отглеждането на детето, връзките с биологичните родители, осиновяването на детето и др. За децата бяха организирани раз-лични забавления, съобразени с възрастта им.

Развитие на приемната грижа от февруари 2011 до юни 2011 – количествени данни, предоставени

от областните центрове по приемна грижа в страната

на срещата присъстваха зам.-изпълнителният ди-ректор на аСп- г-жа Даринка Янкова, зам кметът на община В.търново- д-р И. найденов, програмният директор „Социални услуги”, УнИцеф- г-жа миле-на Харизанова, представители на мтСп, рДСп-В.търново, оЗД-В.търново, специалисти от услуги за деца и семейства в община В.търново..

проект „разширяване на модела на приемна грижа в България” се реализира в периода октомври 2009-декември 2011 г.в 9 области в страната - търговище, В.търново, Габрово, Смолян, София- град, София област, Шумен, перник и Стара Загора и се изпъл-нява от 3 неправителствени организации - фонда-ция „международна социална служба-България”-В.търново, сдружения „ Институт за социални дей-ности и практики”-София и „Самаряни”- Ст. Загора.

от старта на проекта до настоящия момент общо в 9 области са набрани, обучени и утвърдени над 250 семейства, в които са настанени 220 деца.

Кандидат-приемни семейства

Утвърдени семейства настанени деца

Велико търново 22 8 10

перник 5 0 5

Смолян 15 10 8

София-град и област 29+9 /област Благоевград/ 21 16

Стара Загора 6 6 4

търговище 19 27 11

Шумен град и област 46 39 30

Габрово 8 13 14

общо 159 124 98

Page 11: ISSN 1314-3182 риемна грижагрижа за бебета и малки деца. Темата на този брой е свързана със старта на Националната

В тази приказка се разказва за хора с големи сърца, за съдба обречена да страда, за добрата фея орисница и за труда и партньорството на хора допринесли за щастливия край.

Имало едно време, време като друго минало отдавна време. Време, в което някои деца живеели обичани и закриляни от своето семейство. но имало и деца, които били нежелани, различни и отхвърлени. Животът бил труден за техните родители. те не могли или не желаели да се грижат за тях. оставяли ги някъде, за кратко или пък завинаги. тъжните деца растели като другите, но не съвсем. липсвало им нещо, нещо истинско и важно – семейството, мама, тати, думите - обичам те, детето ми.

тъжно нали! Хората знаели за тези деца, осъждали и роптаели срещу съдбата им. Имало и такива, които искали да променят тази несправедлива манипулация на живота. тук се появяват и нашите герои в тази тъжна приказка с щастлив край, но не за всички деца, а само за едно - орисано от добрата фея.

това е семейство Иванови. Сърдечни и емпатични. те никога не загърбвали историите за тъжните деца. помага-ли им, навестявали ги. един ден те решили: „нека истински да направим поне едно дете щастливо”. И тръгнали. пътят им бил осеян с надежда, изисквания, проучване. Дори се наложило да учат. през цялото това време те били подкре-пяни, насърчавани и съпровождани от специалисти от областния център по приемна грижа. Времето минавало. те ставали все по уверени и мотивирани. С търпение и отговорност се отнасяли към поднесените им предизвикателства. накрая те станали професионалисти. С нетърпение очаквали тъжното дете.

Историята продължава в един родилен дом. на бял свят се появила малка перла. тя била с чиста и невинна душа. получила името надежда. нейната майка решила да я остави някъде, за кратко или завинаги. надежда станала от тъжните деца без да осъзнава или предполага, каква съдба и е отредена. тук се намесват добрите хора – специали-сти и закрилници на децата. те не могли да допуснат тази малка перла да остане без любов и грижа. Времето минавало. надежда трябвало да отиде в семейството си, но кое, къде? ето, че орисницата променила пътя на съдбата й.

Семейство Иванови продължавали да чакат, докато един ден, ден като останалите дни, те получили известие. от него научили за нежната перла, която с трепет очаквала решението за живота си. нашите герои не се поколебали нито за миг, нямало време за мислене. пожелали надежда да стане част от семейството им, в което да получи това от което е била лишена. Бързо направили приготовления за посрещането на тъжното дете, а може би вече щастливото дете. Като в добрите приказки и тази следва своя ход.

перлата намерила своя дом, незнайно до кога. може би на мама ще и трябва време с помощта на други добри феи да реши своите проблеми. надежда ще трябва да чака. през това време тя ще расте като всяко друго дете, обичана и обгрижена от семейство и професионалисти.

– Хей , аз съм малката перла – Надежда. Аз раста, храня се и спинкам. Имам си всичко- легло, дрешки, дом и хора, които се грижат за мен. Благодаря ти фейо, благодаря!

това е приказка с щастлив край и с продължение, разказана от областен център по приемна грижа София. Всички ние работим в духа на тази фея орисница, която променя съдбите на тъжните деца, за да намери семей-

ство за всяко от тях.

Практика Споделено

Като в приказка с щастлив край...

доБРА ПРАКТИКА за Приемна грижа за бебе, представена от екипа на оцПг софия, ИсдП

Page 12: ISSN 1314-3182 риемна грижагрижа за бебета и малки деца. Темата на този брой е свързана със старта на Националната

Национален ресурсен център по приемна грижа

Базово обучение:

модул: въведение в приемната грижацелта на този модул е да бъде разяснена ролята на обучението в процеса на одобрение на кандидатите за приемни родители. Дава знания за същността на приемната грижа.

модул: връзки и раздели целите на обучителния модул са да се формират основни по-знания за механизмите, по които детето изгражда връзки и преживява раздели; да се формира и развие чувствителност към проявите на душевно страдание на детето; да се обясни смисъла от внимателното наблюдение на поведението и проя-вите на детето; да се представят някои подходи на работа, под-ходящи за деца, които са преживели ранни загуби и раздели; да се дадат познания за агресивността и нейните корени; да се сравнят и изяснят понятията агресивност и насилие; да се запознаят участниците с психологични особености на децата, преживели насилие и да се формират познания и нагласи за адекватно поведение за справяне с проявите на агресивност и самонараняване.

модул: Посрещане на дететомодулът дава знания за подготовката за посрещане и „напас-ването” на детето и приемното семейство. познания на семей-ството като система и психология на семейството. познаване на приемното семейството през погледа на системния подход и мястото, което “отварят” за детето. История на живота на детето. разпознаване ефекта от загубата и раздялата върху поведението и чувствата на детето. познаване на мултикултурния контекст, в който се извършва оказването на помощ.

модул: Подкрепа на позитивното поведениетози модул дава знания за стиловете на родителстване и по-следствията, които имат върху детето; умения за разгранича-ване на базисните от ситуативно определените причини за по-ведението на детето; знания за многофакторната обусловеност на детското поведение; познания за различни позитивни мето-ди на възпитание. модулът дава възможност за саморефлексия върху своя опит и преживявания.

модул: осигуряване на сигурност и безопасност на децатацелта на модула е да се насочи вниманието на кандидатите за приемни родители към най-често срещаните битови и други инциденти с деца в ежедневието в различните възрасти; да се формират нагласи и умения за вземане на предпазни мерки и предотвратяване на битови инциденти; да се формират умения за реагиране в ситуации на спешност и оказване на първа по-мощ.

модул: Професионализация модулът засяга теми като: Как да потърся помощ? Знания и умения (нагласи) за рефлексивен анализ на професионал-ната практика. оценка на нуждите и планиране на грижите за детето. Знания и умения за работа в екип. Участие в су-первизия и интервизия. психологически, етнологически и социологически познания за интеркултурността. правила на етичния кодекс. Връзката на детето с биологичното се-мейство.

специализирано обучение:

модул: Ранно и предучилищно детствомодулът дава знания за особеностите на ранното детство, сигналите, състоянията и потребностите на малкото дете, и ролята на външната среда за физическото и емоционалното му развитие.

модул: Пубертет и юношествоцелта на този модул е да представи характерните особено-сти на пубертета и неговата функция като входна врата към юношеството. Да се разясни отражението на промените в тялото на тийнейджъра върху начина, по който се възпри-ема и начина, по който го възприемат родителите. Да се обяснят основните задачи на юношеството. Да се разяснят затрудненията на съвременния юноша, които произтичат от промените в модерното общество. Да се развие чувствител-ност към заявката за уважение на юношата, като условие за подготовката му за самостоятелен живот.

модул: Приемна грижа за деца с увреждане модулът дава знания за видовете увреждания и какво изис-кват те от приемните родители по начин, който да помог-не на кандидатите при взимане на решение дали желаят да приемат дете с увреждане. целта на модула е да се предста-ви информация за това каква подкрепа и ръкодовство могат да получат във връзка с това. Да се формират положителни нагласи към децата с увреждания.

Поддържащо обучение:

модул: Консултиране на приемни семействацелта на модула е да представи същността на консултира-нето като специфичен метод за подкрепа на приемни ро-дители. модулът представя основните етапи и техники при консултирането.

Институт по социални дейности и практики София 1000, ул. „Княз Борис I” 78, ет. 2Tел./факс: 02/852 47 13, 0894 41 23 68

международна социална служба – България5000, Велико търново, ул. ниш 5, ет. 2, офис 1Tел./факс: (+359) 062 600 038София 1000, бул. „Кн. Дондуков” № 5, вх.В, ет.4, ап.14Тел.: (+359) 2 988 86 24 • Факс: (+359) 2 983 39 34E-mail: [email protected]

Ресурсният център може да разработи и предос-тави обучителни модули по теми в социалната сфера, заявени от вас, както и методическа под-крепа и супервизия в помощ на социални работ-ници и на приемни родители от цялата страна.

За контакти и заявка: [email protected]