Top Banner
OŠ''Dragoljub Ilić'' Dračić TO JE NAŠE SELO Integrativna nastava sa primenom lutkarstva
15

Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

Jun 25, 2015

Download

Documents

nesto76
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

OŠ''Dragoljub Ilić'' Dračić

TO JE NAŠE SELOIntegrativna nastava sa primenom lutkarstva

Lucija Tasić

OPŠTI PODACI O ČASU:

Page 2: Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

Naziv škole: OŠ''Dragoljub Ilić''Mesto: DračićPredmet: Srpski jezik, matematika, svet oko nas, likovna kultura sve u

korelaciji sa muzičom kulturomRazred: 2.Datum: 27. februar 2009.Saradnici –glumci na času:

1. Mira Stijepović Mihajlović –školski pedagog/psiholog2. Vesna Sirovljević –profesor razredne nastave3. Ana Stanojević –profesor razredne nastave4. Svetlana Janić –profesor razredne nastave

Saradnici u izradi lutaka: Učenici 2. razredaUčitelj: Lucija Tasić

STRUČNI PODACI O ČASU:

Nastavna jedinica i tip časa: Osnova časa je nastavna jedinica iz srpskog jezika Sedam prutova-Narodna pripovetka- Obrada (kroz primenu lutkarstva)Matematika -Množenje i deljenje brojem 7 – Utvrđivanje i vežbanjeSvet oko nas- Naselja-selo- Obnavljanje gradivaLikovna kultura- Moje selo – Obrada

Nastavna sredstva: čitanka, scenario za lutkarsku predstavu autora Lucije Tasić, audio CD, lutkarski paravan, lutke na štapu, nastavni listići za grupe, kolaž papir, tempere , makaze, karton

Tehnička pomagala: Računar

Nastavne metode: tekstualna, metoda pisanih radova, razgovor, demonstrativna, metoda usmenog izlaganja, ilustrativna, ambijentalna, kooperativna, radioničarska, metoda scenske igre

Oblici rada: individualni, u paru ( rad u paru bi u stvari trebao biti grupni rad, ali je neizvodljivo zbog malog broja dece u odeljenju), frontalni

Korelacija: Svi navedeni časovi su u korelaciji međusobno i u korelaciji sa muzičkom kulturom

Specijalni oblik nastave: Integrativno učenje sa primenom lutkarstva u redovnoj nastavi

Trajanje časa: 135 minuta – tri školska časaAktivnosti učenika: posmatra, sluša, govori, zaključuje, organizuje, sarađuje,

prezentuje, procenjujeAktivnosti učitelja: organizuje čas, glumi, upućuje, instruira, pomaže, podstiče,

uvodi inovacije u nastavni proces, kontroliše rad učenika

CILJ ČASA:Obrada novog gradiva iz srpskog jezika i utvrđivanje i obnavljanje savladanog gradiva iz matematike i sveta oko nas kroz integraciju srodnih sadržaja iz različitih nastavnih predmeta gde se svim predmetima posvećuje ista pažnja. Povezivanje integrativne nastave sa lutkarstvom.

ZADACI ČASA:

Page 3: Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

OBRAZOVNI: - savladavanje novog gradiva i utvrđivanje i obnavljanje starog kroz dobro osmišljene i vođene aktivnosti

- uvođenje inovacija u nastavni proces

-otvaranje prostora i stvaranje mogućnosti za raznovrsne aktivnosti učenika u nastavi

FUNKCIONALNI: - razvijanje i jačanje samopouzdanja i zadovoljstva u nastavi

- korišćenje postojećih dečijih interesovanja da bi se nastava približila učenicima i učinila smislenijom i zanimljivijom

- podržavanje aktivnosti i samostalnosti učenika i njihovo brižljivo usmeravanje

- razvijanje kreativnosti

-razvijanje sposobnosti za javno nastupanje pred razredom VASPITNI: - razvijanje ljubavi prema lutkarstvu i scenskom izvođenju

- vaspitavanje odgovornosti u radu

- vaspitavanje saradničkih odnosa

- izražavanje vlastitog mišljenjaESTETSKI: - razvijanje osećaja za lepo kroz scenu, glumu, lutke, likovne

radove- razvijanje estetskih stavova i kriterijuma

Prethodna situacija: Praksa u našoj školi postaje održavanje oglednih časova sa primenom inovativnih modela rada u nastavi. Imali smo više

VREMENSKA ARTIKULACIJA ČASA:Uvodni deo : 45 minuta Glavni deo: oko 45 minuta

Završni deo: oko 45 min

Page 4: Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

časova integrativnog učenja u ovoj školskoj godini, tako da su deca naučena na ovaj način rada. Tako smo radili čak i u 1. razredu. Takođe smo imali i više časova sa primenom lutkarstva u redovnoj nastavi, posebno na časovima srpskog jezika. Međutim, prvi je put, da spojim integrativno učenje sa lutkarstvom. Ovo je pravi izazov za učitelja, a biće verovatno i za decu. U pripremanju lutkarske predstave učestvuju učitelji i pedagog škole u dvostrukim ulogama. Sami učenici su učestvovali u izradi lutaka na štapu (od stiropora) na časovima slobodnih aktivnosti i likovne kulture.

Sadržaj rada

Uvodni deo: - Kratak razgovor o narodnim umotvorinama- Učitelj čita tekst Sedam prutova- Prvi utisci dece o tekstu- Usmereno čitanje teksta - Kratak razgovor o tekstu- Glasno čitanje teksta- Isticanje cilja časa- Lutkarska predstava ''Sedam prutova'' predstavu prati muzika Frulaški razgovor -Narodna pesma iz Srbije- Utisci dece- Podela dece u parove prema afinitetima i podela zadataka -Davanje instrukcija za rad

Glavni deo: - učenici rade svoje zadatke u parovima- učitelj pomaže i nadgleda rad- davanje dodatnih instrukcija tamo gde je to potrebno- učenici sarađuju i traže objašnjenje ako imaju nejasnoća-ako neki par završi pre prebacićemo ga u grupu za likovno jer taj par će imati malo više posla od ostalih

Završni deo: - prezentacija učeničkih radova - pevanje narodne pesme Oj Moravo- povratna informacija o savladanosti gradiva - individualan rad na nastavnom listiću-ako učenici izraze želju mogu probati da i oni izvedu predstavu čitajući scenario- utisci dece o času

TOK ČASA

Page 5: Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

DEO ČASA

SADRŽAJ RADA NAST.METODE

NAST.SREDSTVA

OBLICI RADA

U

V

O

D

N

I

D

E

O

- Kratak razgovor o narodnim umotvorinama

- Učitelj čita tekst Sedam prutova

- Prvi utisci dece o tekstu

Usmereno čitanje teksta

-Glasno čitanje teksta-Kratak razgovor o tekstu

- Isticanje cilja časa

- Lutkarska predstava ''Sedam prutova'' predstavu prati muzika Frulaški razgovor -Narodna pesma iz Srbije

- Utisci dece

- Podela dece u parove prema afinitetima i podela zadataka

-davanje instrukcija za rad

AM

BIJ

EN

TA

LN

A, T

EK

ST

UA

LN

A, R

AZ

GO

VO

R, M

ET

OD

A S

CE

NS

KE

IG

RE

LU

TK

AR

SK

I P

AR

AV

AN

,LU

TK

E N

A Š

TA

PU

, TE

KS

T-Č

ITA

NK

A, L

UT

KA

RS

KI

SC

EN

AR

IO,A

UD

IO C

D

FR

ON

TA

LN

I,IN

DIV

IDU

AL

NI

DEO ČASA

SADRŽAJ RADA NAST.METODE

NAST.SREDSTVA

OBLICI RADA

Page 6: Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

G

L

A

V

N

I

D

E

O

- učenici rade svoje zadatke u parovima

- učitelj pomaže i nadgleda rad

- davanje dodatnih instrukcija tamo gde je to potrebno

- učenici sarađuju i traže objašnjenje ako imaju nejasnoća

-ako neki par završi pre prebacićemo ga u grupu za likovno jer taj par će imati malo više posla od ostalih

AM

BIJ

EN

TA

LN

A, T

EK

ST

UA

LN

A, M

ET

OD

A P

ISA

NIH

R

AD

OV

A, K

OO

PE

RA

TIV

NA

, RA

DIO

NIČ

AR

SK

A

NA

ST

AV

NI

LIS

TIĆ

I ,T

EK

ST

-ČIT

AN

KA

, AU

DIO

CD

, K

OL

PA

PIR

, TE

MP

ER

E, M

AK

AZ

E, K

AR

TO

N

U P

AR

U

DEO ČASA

SADRŽAJ RADA NAST.METODE

NAST.SREDSTVA

OBLICI RADA

ZA

VR

ŠN

I D

EO

- prezentacija učeničkih radova

- pevanje narodne pesme Oj Moravo

- povratna informacija o savladanosti gradiva - individualan rad na nastavnom listiću

-Deca mogu da pokušaju da izvedu predstavu

- utisci dece o času

ILU

ST

RA

TIV

NA

,DE

MO

NS

TR

AT

IVN

A,M

ET

OD

A

US

ME

NO

G I

ZL

AG

AN

JA, M

ET

OD

A P

ISA

NIH

RA

DO

VA

EN

IČK

I R

AD

OV

I,A

UD

IOB

CD

, NA

ST

AV

NI

LIS

TIĆ

I

U P

AR

U, F

RO

NT

AL

NI,

IN

DIV

IDU

AL

NI

Grupa za srpski jezik

Page 7: Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

1. Gde se dešava radnja narodne pripovetke Sedam prutova?_____________________________________________________

2. Ko su likovi narodne pripovetke Sedam prutova?_____________________________________________________

3. Koje osobine imaju sinovi?_____________________________________________________

4. Navedi koje osobine ima otac:_____________________________________________________

5. Kakve su komšije u pripovetki?_____________________________________________________

6. Kako je otac pokazao sinovima da ne treba da se svađaju?_____________________________________________________

7. Koja je poruka ove pripovetke?____________________________________________________

8. Pokušaj da izraziš poruku pripovetke odgovarajućom narodnom poslovicom: _______________________________________________

9. Podvuci narodnu poslovicu koja odgovara ovoj pripovetki:Prijatelj se u nevolji poznaje.Složna braća grade nove dvore, a nesložna i stare razore.Teško drugu bez druga i slavuju bez luga.

10. Nastavi priču da vidimo šta je dalje bilo sa braćom:_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

11. Podvuci crvenom bojom imenice, a plavom glagole:

Imao otac sedam sinova, sedam svađalica.Bilo je sebičnih i rđavih suseda koji su se radovali njihovom svađanju i njihov nazadak skretali su na svoju korist.

12. Zaokruži ono što misliš da je potrebno da bi ljudi bili složni:

a) Ne vređati druge.b) Ćutati o problemu.v) Uvek da bude kako ti kažeš.g) Slušati predloge drugih.d) Otvoreno reći kad ti nešto smeta.đ)Biti oštar i drzak prema drugima.e) Biti miroljubiv.ž) Slušati druge a ćutati o svojim željama.z) Razumeti druge.

Page 8: Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

i) Pokazati drugu da ti je važan.Grupa za matematiku

1. Na livadi je bilo 49 leptira, a na jednom bokoru cveća 7 puta manje. Koliko je leptira bilo na cveću?_________________________________________________________________________________

2. Otac je imao 7 sinova. Svaki od njih je imao po troje dece. Koliko je ukupno deda imao unučadi?_______________________________________________________________________________

3. Otac je napravio 7 snopova od pruća. Svaki snop je imao po 5 prutova. Koliko je ukupno pruća potrošeno za pravljenje snopova?_______________________________________________________________________________

4. Baka je ubrala 28 jabuka za svojih 7 unučića. Svako unuče je dobilo isti broj jabuka. Po koliko su dobili?________________________________________________________________________________

5. 7 sinova kupilo je seno. Svaki je napravio po 2 plasta. Koliko je ukupno plastova?_______________________________________________________________________________

6. Baka je imala 6 krava. Svaka krava daje u proseku 7 litara mleka. Koliko ukupno mleka daju krave?_____________________________________________________________________________

7. Na livadi pase 56 ovaca. Jaganjaca je 7 puta manje. Koliko ima ukupno ovaca i jaganjaca?_____________________________________________________________________________________________

8. 7 krmača oprasilo je po 9 prasadi. Koliko je ukupno prasadi?_______________________________________________________________________

9. U kanti je 70 kilograma meda, a u teglama 7 puta manje. Koliko ukupno ima meda u teglama i kanti?_______________________________________________________________________________________________

10. Sastavi jedan tekstualni zadatak sa množenjem ili deljenjem brojem 7 i izračunaj:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Page 9: Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

______________________________________________________________________________________________________________________________

Grupa za likovnu kulturu

Materijal: kolaž papir, karton, makaze,tempere, četke za bojenje,mahovina, tutkalo

Od dobijenog materijala napravite sliku brdsko-planinskog sela.

Page 10: Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

Nastavni listić

Zaokruži tačan odgovor:

1.Sedam prutova je : 3. Sinovi su bili:a) narodna pesma a) svađaliceb) narodna pripovetka b) rugalicev) narodna priča v) tužibabe

2. Otac je imao: 4. Poruka teksta:a) sedam sinova a) Sloga kuću gradib) šest sinova b) Teško nogama pod ludom glavomv) osam sinova v) Prijatelj se u nevolji poznaje

Page 11: Integrativna Nastava Sa Primenom Lutkarstva

Nastavni listić

Zaokruži tačan odgovor:

1.Sedam prutova je : 3. Sinovi su bili:a) narodna pesma a) svađaliceb) narodna pripovetka b) rugalicev) narodna priča v) tužibabe

2. Otac je imao: 4. Poruka teksta:a) sedam sinova a) Sloga kuću gradib) šest sinova b) Teško nogama pod ludom glavomv) osam sinova v) Prijatelj se u nevolji poznaje