Top Banner
Ingyenenergia! Lehetséges ez? Lehetséges volna, hogy teljesen hivatalosan nem kell fizetned a villanyért, a gázért és a fűtésért, hanem ingyen is hozzájuthatsz ezekhez az energiákhoz? Igen, mindezt ingyen is megkaphatnád, ráadásul még a környezetet is védenéd vele. Jelenleg azért fizetsz az áramért, mert valakik megépítették az erőműveket, bevezették a lakásodba vezető villanyvezetékeket, felszerelték a villanyórát és kiépítették azt az apparátust, ami ezen rendszer karbantartásáért és a számlák behajtásáért felel. De ez mind teljesen felesleges! Mindezt ingyen is megkaphatnánk, mivel több mint száz éve már léteznek olyan készülékek, elektromos és hőgenerátorok, melyek többek között a Nullpontenergia felhasználásával több energiát juttatnak a rendszer kimenetére, mint amennyit bevezettünk. És ezek a rendszerek állandóan termelik az energiát a beindításuk után. Vízzel hajtott autó - Bevezető Vízzel hajtott autó! Nem hangzik rosszul, igaz? Csak otthon a csapból feltöltöd az autód víztartályát és már mehetsz is. Nincs környezetszennyezés, ráadásul mindez ingyen van. S ami szintén nem elhanyagolható: Te magad is átalakíthatod a saját benzinmotoros autódat vízmeghajtásúra! Hogyan? Ezt tudhatod meg a következő oldalakon. Az alapelv A vizet elektrolízis segítségével szétválasztjuk hidrogénra és oxigénra, majd azt a porlasztóban levegővel hígítva elégetjük a hengerekben. Ennyi. H2O(folyadék) => H2(gáz) + O2(gáz) => H2O(gőz)
1332

Ingyen Energia

Oct 31, 2014

Download

Documents

József Móricz
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript

Ingyenenergia! Lehetsges ez? Lehetsges volna, hogy teljesen hivatalosan nem kell fizetned a villanyrt, a gzrt s a ftsrt, hanem ingyen is hozzjuthatsz ezekhez az energikhoz? Igen, mindezt ingyen is megkaphatnd, radsul mg a krnyezetet is vdend vele. Jelenleg azrt fizetsz az ramrt, mert valakik megptettk az ermveket, bevezettk a laksodba vezet villanyvezetkeket, felszereltk a villanyrt s kiptettk azt az appartust, ami ezen rendszer karbantartsrt s a szmlk behajtsrt felel. De ez mind teljesen felesleges! Mindezt ingyen is megkaphatnnk, mivel tbb mint szz ve mr lteznek olyan kszlkek, elektromos s hgenertorok, melyek tbbek kztt a Nullpontenergia felhasznlsval tbb energit juttatnak a rendszer kimenetre, mint amennyit bevezettnk. s ezek a rendszerek llandan termelik az energit a beindtsuk utn.

Vzzel hajtott aut - BevezetVzzel hajtott aut! Nem hangzik rosszul, igaz? Csak otthon a csapbl feltltd az autd vztartlyt s mr mehetsz is. Nincs krnyezetszennyezs, radsul mindez ingyen van. S ami szintn nem elhanyagolhat: Te magad is talakthatod a sajt benzinmotoros autdat vzmeghajtsra! Hogyan? Ezt tudhatod meg a kvetkez oldalakon.

Az alapelv A vizet elektrolzis segtsgvel sztvlasztjuk hidrognra s oxignra, majd azt a porlasztban levegvel hgtva elgetjk a hengerekben. Ennyi. H2O(folyadk) => H2(gz) + O2(gz) => H2O(gz)

Egy kicsit rszletesebben

Az elektrolzishez szksges energit az autakkumultorbl vagy a genertorbl vesszk. Ez az ram a vizet hidrognra s oxignra bontja. A keletkezett hidrognoxigngzt a porlasztban levegvel hgtjuk, vagy klnbz befecskendezsi mdot alkalmazunk (errl majd ksbb lesz sz) s a hengerekben ezt a hidrogn-leveg keverket plusz nmi vizet elgetjk. Termszetesen sok fontos technikai rszletet is ki kell dolgozni az aut hatkony zemeltetsre, de mieltt ezekre rtrnnk, egy nagyon fontos dolgot szeretnk elmondani. A hidrogn s oxign elgetsekor keletkez energia legalbb egy nagysgrenddel meghaladja a vz lebontshoz hasznlt energit. Mindez annak ksznhet, hogy a hidrogn s oxign sztvlasztsakor s jraegyeslsekor megcsapoljuk az tert vagy ms nven a nullapont energit, ez adja az energiatbbletet. Ez ltszlag ellentmond az energia-megmarads trvnynek, de igenis tbb energit vehetnk ki egy rendszerbl, mint amennyit befektettnk, ha azt a rendszert megfelel mdon ptjk fel. (lsd itt) Ez a helyzet a vzautval is.

A kvetkez oldalakon elszr pr mkd vzmeghajts benzinmotorrl olvashatsz. Ezeket csak "kedvcsinlnak" szntam. Ezt kveten egy kis elmlet kvetkezik, ahol elszr a hidrognnal s annak a hidrognmotorban trtn felhasznlsval foglalkozunk, ezt kveten a vz eddig ismeretlen tulajdonsgairl olvashatsz, majd kiszmtjuk a hidrognmotor meghajtshoz szksges hidrogngz s vz mennyisgt. Foglalkozunk a teljestmny s hatsfok krdsvel, majd megismerkedhetsz az elektrolzis elmletvel s nhny elektrolizl kszlk szabadalmval is. Vgl az ltalunk s a Fnykapu olvasi ltal elvgzett ksrleteket s mrseket ismertetjk. Mindezekhez rengeteg kpet, st rvid videkat is lthatsz.

Megjegyzs: A hidrognmotor nem ugyanaz, mint a hidrogn zemanyagcells motor. A hidrognmotor a hidrognt belsgs motorknt elgeti s ez adja a mechanikai energit. A hidrogn zemanyagcells motor viszont a hidrognt s oxignt egyestve elektromos ramot termel, melyet egy elektromos motorra vezetnek. Mi nem az zemanyagcells rendszerekkel fogunk foglalkozni az elkvetkez oldalakon, hanem a hidrognmotorokkal. Az zemanyag cellkrl bvebben itt olvashatsz.

Az ezen az oldalon ismertetsre kerl vzautkat, vzmeghajts aggregtort s a vzaut ptsi lerst azzal a cllal fordtottam le, hogy kedvet kapjl Te is a vzmeghajts authoz. Elljrban szeretnm elmondani, hogy ezek az ismertetk kevs, vagy ppen tves/kds informcikat kzlnek, ugyanakkor kedvcsinlnak nagyon jk. A pontos technikai rszletekrl a kvetkez oldalakon lesz majd sz.

Elsknt Daniel Dingel vzautjrl olvashatsz. A Flp-szigeti feltall mr harminc ve hasznl vzmeghajts autt, de a titkot nem rulja el. Az ismertett itt lthatod. A kvetkez Carl Cella hevy metal zensz rsa, melyben azt mondja el, hogyan alaktott t egy 1979-es Cadillac Coupe de Ville-t vzmeghajtsra. A fordtst itt nzheted meg. A kvetkez ismertet egy titokban tartott fmtvzetrl szl, mely a vizet nagyon olcsn bontja le hidrognra s oxignra. A fejlesztett gzokkal egy 12 LEs aggregtort hajtanak meg. A lerst itt olvashatod. Egy magyar feltall, Grf Spanyol Zoltn is benyjtott egy szabadalmat Nmetorszgban mg j hsz vvel ezeltt. A feltallval ksztett kt filmet s a szabadalmt itt nzheted meg. Vgl pedig kvetkezzen itt egy lers, ami lpsrl lpsre lerja, hogyan kell talaktanod a benzinmotoros autdat vzmeghajtsra. Sok benne a pontatlansg s az ott ismertetett elektrolizl az eddig elvgzett ksrleti tapasztalataink szerint nem tud elegend mennyisg gzt termelni, de azrt vannak hasznos informcik is benne. Egyszer rdemes elolvasni.

Ha a fentebb bemutatott lersoktl kedvet kaptl az autd talaktshoz, akkor a kvetkez oldalakon pontos magyarzatokat s szmtsokat, valamint ksrleti eredmnyeket tallhatsz. Mindenek eltt azonban kvetkezzk egy kis elmlet, melynek els felben megismerkedhetsz a hidrognnal s annak a belsgs motorokban trtn alkalmazsval. A vzaut ksztje mg 30 v utn is harcol Joey G. Alarilla

1969 sok szempontbl mrfldknek bizonyult. Ebben az vben nzhettk, amint Neil Armstrong s Buzz Aldrin a holdon stlnak s ez az v volt az Internet szletsnek ve is, mikor annak els inkarccija, az Egyeslt llamok Vdelmi Minisztriumnak "Arpanet" (Advanced Research Project Agency network) nev hlzata beindult. A Flp-szigeteken szintn 1969-ben jelentette be egy ottani feltall, hogy az autipar forradalmastsn dolgozik. Elkpzelse szerint az autkat hidrognnel lehetne meghajtani, melyet kznsges vzbl tudnnk ellltani. Ma, 30 vvel ksbb Daniel Dingel feltall a vilg szmos orszgt jrja kizrlag vzmeghajts autkkal, mikzben arrl panaszkodik, hogy a Flp-szigetek kormnya s tudsai nem tmogatjk a tallmnyt. "llandan csak azt hajtogatjk, hogy a kormny nem elg gazdag, de folyamatosan eladogatjk a Flp-szigeteken fellelhet nyersanyagokat s erforrsokat. A kormnynak tmogatnia kellene a technolgiai fejlesztseket, melyek segthetnnek a hatalmas llamadssgok visszafizetsben" - mondja Mr. Dingel. Az Inquirer parkoljban mlt kedden Daniel bemutatta az egyik autjt, egy 16 szelepes piros Toyota Corollt, melyben egy ltala kifejlesztett kismret hidrognreaktor volt, ami kzvetlenl meghajtotta az aut belsgs motorjt. Daniel vzautjval mr a nyolcvanas vektl kezdve foglalkozott a sajt, de azta mg nem tudta elrni, hogy a tallmnyt szabadalmaztassk s hogy elkezdhessk a sorozatgyrtst. Dingel gy vli, hogy mindez a nagy multinacionlis cgek, mint pldul az olajtrsasgok befolysnak ksznhet. Ez gy hangzik, mintha az X-aktkat nznnk, de ha Dingel elkpzelse helyes, akkor ez elg valsznnek tnik.

Mkdsi elv A feltall elmondsa alapjn az elektrolizl egy 12 voltos autakkumultorrl kapja az elektromossgot, mely a tengervizet vagy a szott csapvizet deutrium-oxidd vagy nehzvzz alaktja, melyet fknt az atomreaktorok htsre hasznlnak. A deutrium tulajdonkppen egy hidrognizotp, melynek slya ktszerese a kznsges hidrogn slynak. A nehzvz gy keletkezik, hogy a vz (H2O) hidrognatomjt deutriummal helyettestjk. "Az akkumultor elektromos rama a vizet hidrognra s oxignra bontja, ezt a keletkezett hidrognt pedig fel lehet hasznlni az aut motorjnak meghajtsra. Normlis krlmnyek kztt kb. 2500 C-os hmrsklet szksges ahhoz, hogy a vzbl hidrognt llthassunk el, de itt n csak egy 12 voltos akkumultort hasznlok." lltja a feltall. Hogy ez a kmiai reakci hogyan mehet vgbe egy kznsges 12 voltos autakkumultor segtsgvel, ez termszetesen Dingel tallmnynak a titka. s

mellesleg ezen lltsa miatt tartjk sokan sarlatnnak s csalnak. Az USA-ban s sok ms orszgban is hasznljk zemanyagknt a hidrognt az zemanyagcells autkban, de azt nem vzbl lltjk el, hanem folykony formban lehet megvsrolni az zemanyagtlt llomsokon. Pldul a DaimlerChrysler az Egyeslt llamokban mrciusban mutatta be a hidrognmeghajts NECAR 4-et (New Electric Car [j Elektromos Aut]), melynek alapja a Mercedes-Benz A-class aut. Ezekben az zemanyagcells autkban a vz csak a hidrogn- s oxignionok kztt vgbemen reakci mellktermke. Ez a reakci elektromossgot produkl, melyet aztn az aut villanymotorjnak meghajtsra hasznlnak. Ebben az rtelemben az zemanyagcells autkban vgbemen reakci Dingel tallmnynak pont az ellentettje. Daniel azt is lltja, hogy az elektrolizlja mindenfle belsgs motor esetben hasznlhat. Dingel elmondta, hogy nhny Taiwani befektet a vzaut gyrtsnak beindtst tervezi s segteni fog a szabadalom nemzetkzi elfogadtatsban is.

Egy msik tallmny A Flp-szigeteken Dingel a "Cobis Clean Cars"-nak is a partnere, melyben egy msik tallmnyt hasznljk - az gynevezett elektromgneses folyadk (electromagnetic fluid (EMF) ) kezelst. Ez, gy tnik, nem alkalmaz elektromossgot. Az EMF ilyen nvnyekbl kszl, mint okra, saluyot, ampalaya, langka s vzililiom. Ez a kezels - a felttelezsek szerint - javtja az aut motorjnak a teljestmnyt s megnveli az olaj lettartamt, mivel ez egyfajta "lg-mgnest" hoz ltre, mely a srldst gyakorlatilag nullra cskkenti.

Teht, ha ez a Flp-szigeten feltallt vzaut valsg s ez az tlet hamarosan hajtan az autnkat, akkor Te is ilyen autt vezetnl? Ez Dingel lma, melyet 30 ve ddelget egyfolytban. Nhny technikai adat: Az aut tpusa: Fogyasztsa: Maximlis sebessge: Toyota Corolla 1.6i 5 liter vz 500 Km-en 200 Km/h

Az eredeti cikket angol nyelven itt olvashatod el.

Tovbbi kt videofilmet is megnzhetsz. Mivel ezek amatr felvtelek, ne lepdj meg, ha nha Daniel hast ltod, nem pedig a motornak azt a rszt, amirl ppen beszl. Viszont rdemes megnzni, mivel itt is vannak rtkes informcik.

Daniel Dingel vzautjnak felttelezett mkdsi elve

Hogyan tudta ezt DANIEL DINGEL s ARCHIE BLUE megcsinlni? Szeretnm neked bemutatni, hogyan tudta Daniel Dingel megpteni a vzautjt. Mindenek eltt szeretnm kijelenteni, hogy Daniel mdszere megegyezik Archie Blue mdszervel, ami rendkvl egyszer, de mgis vannak olyan rszletek, melyek elengedhetetlenl szksgesek a mkdshez:

Elszr is, az zemanyag-csatornban uralkod nyomsnak sokkal kisebbnek kell lennie a tengerszinten mrt lgnyomsnl. A hidrogn egyszer elektrolzissel lett ellltva, vagyis egyenrammal, teht semmilyen pulzl ramra nincs szksg. 12V egyenfeszltsg megfelel. A vzben szdium-hidroxidot hasznlunk elektrolitknt. A legjobb mdszer az, ha a buborkoztatt s az elektrolizlt egybeptjk. A mechanikai teljestmny meghaladja az elektrdkra vezetett elektromos teljestmnyt. Ezt nagyon nehz elhinni, tudom. A keletkezett gz nem hidrogn, hanem nitrogn-hidroxid. A leveg 78%-a nitrogn. A nitrogn-hidroxid nyilvn a hidrognra, oxignra s nitrognra gyakorolt alacsony nyoms kvetkezmnye.

Elektrolizl s buborkoztat tartly

Az elv egyszer. A beraml leveg mennyisgt egy szelep segtsgvel s/vagy a levegcs tmrjnek vltoztatsval szablyozhatjuk. A vz felsznn lv alacsony nyomsnak ksznheten a vz knnyebben gzosodik. A motorba teht leveg (hidrogn s oxign) s porlasztott vz kerl. Ez a vzpra a hengerbe kerlve abszorbelja a ht, ezltal hti a motort s egyenletesebb teszi annak futst. Ngy elektrolizlt is sorba lehet ktni, melyekben elektrolitknt szdium-hidroxidot hasznlhatunk, az elektrolizl feszltsge pedig 12V lehet. A sorba kapcsols rvn a rendszer kevesebb ramot fogyaszt s ngyszer tbb hidrognt termel, br ebben az esetben nmi vltoztatst kell eszkzlni, hiszen a cellk el vannak szigetelve egymstl. Megjegyzs: Az elektrdk perforltak (lyukacsosak), gy tud a keletkezett gz kijutni az elektrdk kzl.

Az elektrolizl cellk sorbakapcsolsa

Az ltalam elkpzelt elektrolizl cellk tervnek lersa a kvetkez:

Ngy elektrolizl cella van sorba ktve. A vzben mar lg (szda) van. Az ramforrs egy 12V-os autakkumultor A cellk ugyanabban a vzben lehetnek egymstl legalbb 5 cm - de inkbb 10 cm - tvolsgra, gy megakadlyozhatjuk az ram cellk kztti tszivrgst. Szksg esetn hasznlhatunk szigetelket is az egyes cellk elektrdi kztt. A maximlis ram ne haladja meg a 20 ampert. Ennek elegendnek kell lennie.

jabb tallgatsok (Hozzadva az oldalhoz 2003 prilis 5.-n) Dingel egyik autja 1 liter vizet hasznl krlbell 1 ra alatt. Ez 570 ml/sec hidrogn- s oxigngz fejlesztsre elegend, HA csak vizet hasznl. De honnt vesz 3000 ampert, hogy a vizet lebontsa? Ez csak mts! Az elektrolizl ramkr is csak mts! A valsgban mindssze 10 s 50 amper kztti ramot hasznl, attl fggen, hogy a genertor mennyit kpes leadni, s ez az ram 1.7 s 8.5 ml/sec hidrogn- s oxigngzt termel. A motor ltal hasznlt vz LEGNAGYOBB RSZE csak VZPRA, ami az alacsony nyoms hatsra jn ltre. Az egy ra alatt felhasznlt 1 liter vzbl csak 2.9 s 15 milliliter kztti vzmennyisg bomlik le hidrognra s oxignra. Mit gondolsz, a Dingle elektrolizljt bemutat filmen a fejld buborkok mrete alapjn a gz mennyisge elri az 50 ml/sec-ot ? Figyeld meg, hogy amikor Daniel kihzta a motorhoz

vezet zemanyagcsvet az elektrolizlbl, egy cuppan hang hallatszott s a buborkkpzds azonnal lellt! Levegt szvatott az elektrolizlba! A filmben a kpzd gz mennyisge nem ltszik tl soknak. Az ram maximum 10 A lehet. A bevezetben lthat filmben, mikor a hlgy vezette az autt, egy kattog hangot hallott a gzpedl lenyomsa kzben. Ez azt jelentheti, hogy Daniel vltoztathat ellenllst hasznl VAGY kapcsol relt, amivel tbb elektrdt aktivl az elektrolizlban. A filmben szerepl tuds, valamilyen Ernesto, azt mondta, hogy ez egyszer hidrolzis (a hidrolzis a vz elektrolzise ms nven). Figyeld meg a fzisceruza lmpjt. Nincs semmi varzslatos ebben, mondja Daniel, egyszeren csak az trtnik, hogy a csavarhzt hozzrinti a rozsdamentes aclbl kszlt andhoz. A fzisceruza lefldeldtt az aut negatvan tlttt vzhoz rve, ezrt gyulladt ki a lmpa. Kiprbltam a hidrognmeghajtst a 250 cm3-es ngytem motorbiciklimen, melynek csak 10 s 20 cm3 kztti hidrognt adtam msodpercenknt. A kritikus dolog az volt, hogy a szivatt teljesen ki kellett kapcsolni, mivel a levegelltst korltoznom kellett a porlaszt s az elektrolizl kztti alacsony nyoms ltrehozsa rdekben. Nos, amit itt lltok, az nem termszetfeletti, egyszeren csak tllpi a hagyomnyosan rtelmezett energia-megmarads trvnyt.

Megjegyzs: Amennyiben kapcsolatba akarsz lpni ennek a cikknek a szerzjvel, akkor a kvetkez cmre rhatsz (angolul): [email protected]

Ingyen zemanyag - Hidrogn genertor (Amit a TV-ben nem mondanak el neked)Carl Cella

Ez a cikk eredetileg a Psychedelic Illuminations, Volume I, Issue VIII. szmban jelent meg. A szerzje nem ppen a szp beszdvel keltette fel a figyelmemet, hanem a tartalommal. Carl Cella ptett egy vzautt magnak, amivel sokat autzott az USA-ban, s mivel pr rdekes dolgot is emlt az rsban, ezrt lefordtottam Neked is a kromkodsok kivtelvel!

Haver! Elszr is, ez nem mts, nem "add ide a lvt aztn tns"! Ez a szerkezet mkdik. n a "Rampage" hevy metal egyttes rlt embere vagyok, de jval a zenei

sikereim eltt mszaki belltottsg voltam s nagyon rdekelt annak a lehetsge, hogy a vzbl nyert zemanyaggal meg lehet hajtani az autt. Miutn elolvastam az sszes fellelhet informcit a hidrogngenertorokrl, 1983-ban megptettem az els mkd kszlket, amelyet aztn beptettem egy 1979-es Cadillac Coupe de Ville motorhzba. Nem kell nyugtalankodnod a fogyaszts miatt, mivel a jrm teljes tmege ingyen zemanyag esetn nem jtszik szerepet! A rendszeremet az olvasott legjobb rendszerek alapjn ptettem meg, st, mg tovbb mentem, mivel a legersebb anyagokat s a legvilgosabb tervrajzokat hasznltam. Az sszes titnium csavart s anyt egy replgp hulladkknti kirustsn vettem - ezek olcsbbak s nem kopnak el, ezltal nagy pnzeket takarthatunk meg. A hengerfejnl s a kipufogrendszernl bizonyos vltoztatsokat kell elvgezni a biztonsg s a hossz lettartam elrsre. Elszr is, az gs sorn a korbban sztvlasztott hidrogn- s oxignatomok jraegyeslnek, ezltal a kipufogrendszerbe vzpra - s semmi ms, mrmint szennyez anyag - nem jut. A legtbb autgyrt ntttvas kipufogcsveket s aclszelepeket hasznl. A h s a nedvessg egyttes hatsa (nedvessg nem jelentkezik a benzin elgetse sorn) a rendszer rendkvl gyors elrozsdsodshoz vezet. Az egyik talakts az, hogy ezeket az aclszelepeket rozsdamentes aclszelepekkel kell felvltani, valamint a teljes kipufogrendszert rozsdamentes aclbl kell megpteni. Az auts boltok rulnak rozsdamentes aclszelepeket s rozsdamentes aclbl kszlt hangtomptkat, melyek neknk teljesen megfelelnek. Mivel a hidrogn - sok benzinnel ellenttben - nem tartalmaz lmot, ezrt nem szksges a szelepek lommal val kense. Az ilyen eszkzk komplett rustsa halva szletett dolog. 1983-ban kapcsolatba lptem az Energiagyi Hivatallal, hogy bemutassam a mkd autmat, ahol is kt, "a zsarnoki elnyoms nagyon ellensges gynkvel" akadtam ssze, akik azt mondtk, hogy ha megprblok elre gyrtott modulokat rustani, abbl sok "problmm" lehet. Megkrdeztem, hogy mi f...rt, mire nagyon nyersen s nem a legkedvesebb hangsllyal ezt feleltk: "Van neked arrl fogalmad, hogy egy ilyen eszkz nyilvnoss ttele milyen hatssal lenne a gazdasgra?" Valakik nagy pnzektl esnnek el, pldul az olajtrsasgok vi adjtl s a benzin adjtl. A vilg olajelltsa ersen szablyozott s nagyon jvedelmez az olajrakat olyan magasan tartani, amennyire csak lehetsges. De hogyan tudnk meglltani vagy szablyozni az est? "k" nem tudjk, s mivel a vz ingyen van, gy "k" nem tudnak ebbl profitlni. Ez a technolgia olyan egyszer, hogy mg fl aggyal is - s az aut mechanikjnak egy kis ismeretvel - brki meg tud pteni egy ilyen rendszert. Kzzteszek egy minden rszletre kiterjed, vilgos tervet (ez nem lsz...r), alkatrszlistt, ptsi tancsokat s egy csom, a motor talaktsval kapcsolatos olyan elgondolst, mely az alkatrszek legyrtst s sszeszerelst a lehet legegyszerbb teszi. Az ltalam megptett rendszer tnyleg olyan klassz, mint ahogy lltom, de csak nyomtatott informcit adok arrl, hogyan ptheted meg Te is a magadt s nem vllalok semmilyen szemlyes felelssget, ha krt teszel magadban vagy az autdban. Ez csak a sajt butasgod, ha te vletlenl egy resfej alak vagy, aki nem tudja elolvasni ezt az egyszer angol nyelv tfog technikai lerst, brmilyen egyszeren is legyen az fogalmazva.

A rendszert csak porlasztval alkalmaztam. Soha sem prbltam meg ezt zemanyagbefecskendez rendszerekre alkalmazni s azt se lltom, hogy ezt knny volna megcsinlni, ha egyltaln lehetsges. MINDEN KBLB VZ 1371 KBLB HIDROGNGZT S 680 KBLB OXIGNT TARTALMAZ (1 kblb = 28.32 liter). Mivel nincs lgszennyezs, a lgszrt teljesen leglisan kiszerelheted s menteslsz a sznmonoxid mrsek all is, akrcsak az sszes propngzzal hajtott aut. Az egyetlen dolog, amit idrl idre elvgzek, az az elektrolizl kszlk elektrdira lerakd svnyi anyagok eltvoltsa, valamint, de ezt ritkbban, az elektrolizl kszlk kitiszttsa. Egyik se kompliklt vagy idignyes. Annyi tartalk elektrdt ksztettem, hogy ez a munka nem tart fel engem, mikzben ppen ton vagyok, nem gy, mint amikor mg az elejn csak egyet hasznltam, nem is sejtve, hogy valami rrakdhat az elektrdkra, ami persze az elektrolzis egsz folyamatt lelltja. Amikor az aut lerobban, csak egy gombnyoms, s mris mehetek tovbb, amg nem rek olyan helyre, ahol viszonylag knyelmesen megtisztthatom az elektrdkat. s ez nem Los Angeles s San Francisco kztt lesz valahol flton, ahol az els lerobbansom trtnt. Az aclbl kszlt benzintank helyre tehetjk az elektromos szintrzkelvel elltott manyag vztartlyt. A szintrzkel kijelzjt a jelenlegi zemanyagszint-jelz helyre tehetjk a mszerfalon. Ha nem vgzel el semmilyen ms vltoztatst, csak a porlasztt teszed alkalmass a hidrogn fogadsra, attl mg a rendszer nagyszeren fog mkdni, de a kipufogrendszer semmi perc alatt el fog rozsdsodni, s ha a motort "hosszabb ideig" nem kapcsolod be, akkor a gyrilag beptett szelepek s rzkelk elrozsdsodnak s beszorulnak! A rozsdamentes aclszelepek nem drgk s ugyanolyan problmamentesek, mint a rozsdamentes aclbl kszlt kipufogrendszer. Ne lgy bolond s ne akarjl ezen sprolni, mivel ezzel csak plusz kiadst s fejfjst okozol magadnak s engem fogsz okolni a sajt butasgodrt. Az ntttvas hengereket s a szelepek bemeneteit magas hmrskletet elvisel, gynevezett "heanium" kermival burkold be, mely ezeket megvdi attl a korrzitl, mely a szelepeknl, rzkelknl s a kipufogrendszernl is fellp. Aztn ott van a kipufog csonk: A nedvessg ott is rozsdsodst idz el. A petrleumalap zemanyagnak megvan a sajt moshatsa, mely vd a korrzitl, ahogy az olaj is vdi az olajban ztatott alkatrszeket. Amikor hidrognt hasznlunk a belsgs motorok zemanyagaknt, tovbbi elvigyzatossgi intzkedseket kell tennnk azrt, hogy a rendszer lettartamt meghosszabbthassuk, nem pedig csak letekernk pr ezer mrfldet aztn a motor besl, mint egy lsz...r. Ne hasznlj tengervizet! Annak minden gallonja hromnegyed font st tartalmaz (1 gallon = 3.78 liter, 1 font = 0.45 kg), vagyis olyan anyagot, amely hamar befedi az elektrdkat, amikbl csak egy nagy koszhalom lesz. Az elektrolzis mgis ltre fog jnni, mivel a csapvz nem 100%-osan tiszta, hanem klnbz svnyi anyagokat tartalmaz, melyek az elektrolizl cella elektrdin az elektromosan aktivlt lebontsi folyamat sorn a vz hidrognatomjainak segtenek elvlni az oxignatomoktl. Ez olyan zemanyagot eredmnyez, ami meg tud hajtani egy belsgs motort. A vilg kt eleme, mely a legnagyobb bsgben tallhat, a hidrogn s a butasg. A hidrognt knnyen elllthatjuk a vzbl, a butasg pedig vagy rosszul hasznlja fel azt a technolgiai eszkzkben, vagy egyszeren a szemlyes rdekek miatt elhallgatja a

nyilvnossg ell, gy az emberek knytelenek a krnyezetszennyez, de nagyon j profitot biztost kros zemanyagot hasznlni. Ezek a pnzhes parazitk fosztogatjk az egsz bolyg tudatlan s gyantlan lakit, akik ha tudnk, milyen egyszer a hidrognt ellltani, nem vennnek benzint! A fld kt legjobban jvedelmez zlete az elektromossg s az olaj. Az elektromossgot motorok segtsgvel is elllthatjuk, a motorokat pedig meg lehet hajtani hidrognnel. Ha teht az elektromossg az aut genertorbl jnne, amit egy hidrogn-meghajts motor forgatna, s a vzelltst llandstani tudnnk, pldul a kipufogbl a vizet lecsapatnnk, akkor egy majdnem rkmozg kszlket tudnnk csinlni. Ez nem tkletes rkmozg, mivel az energia egy rsze h formjban elszkik, br a hatsfoka mg gy is nagyon j lenne. S mivel a folyamat beindtshoz szksges zemanyag ingyen van, ki panaszkodna? n nem alkalmaztam kondenzlt a kipufogrendszerben, de javaslom, hogy valaki prblja ki ezt, ezltal nvelve a feltlts nlkl futott mrfldeket. Elkpzelsem szerint ez egy kipufogrendszerbe beptett raditor lenne, mely vzgyjt vjatokat s levegcsatornkat tartalmazna, melybe az aut haladsa sorn keletkez hideg levegt vezetnnk be. n csak egy tletet mondtam, ksz tervvel nem szolglhatok, mivel n azt akarom, hogy minl kevesebb legyen a lgellenlls. De pldul egy ll elektromos genertornl, ahol ez nem szempont, ez kivitelezhet lenne. De trjnk vissza az n vzzel mkd autmhoz. A hengerfal ntttvasbl van, mely hajlamos a rozsdsodsra, de a szelepeknek ksznheten llandan tisztn vannak tartva (feltve, hogy a motor nem ll hosszabb ideig). A teljes motorblokkot rozsdamentes aclbl elkszteni kicsit drga mulatsg lenne. Ne vrd llegzetvisszafojtva, mg a nagyfik hidrogn-meghajts autkat fognak gyrtani. k a benzinen pnzt keresnek. Nem bzhatsz meg bennnk, ezt vsd az eszedbe! rted, mirl van sz? Hal, van otthon valaki? Kapcsold ki a TV-t! (mely csak hazugsgokat sugroz! Vagy neked tetszik, ha ssze-vissza hazudoznak neked?) Kelj fel a fotelbl, rzd ki az lmossgot a szemedbl s kezdj el dolgozni! Mennyit kltesz benzinre egy vben? Nem tudom, Te hogy vagy ezzel, de n inkbb ennivalt veszek ezen a pnzen. Egy aut knnyen talakthat lenne mr a gyrban gy, hogy a hengerfej s a szelepek rozsdamentes aclbl kszljenek. Megrne 25 ezer dollrt vagy mg tbbet kiadni egy autrt, ha figyelembe vesszk, hogy az zemanyag ingyen lenne, s ezek a kis vltoztatsok nem lennnek "vltoztatsok". De gyri talakts ide vagy oda, amg es van s lek, hogy ezt lssam, addig n ingyen autzok! Sok kritika ri a hidrognt, mint aut-zemanyagot. Ezek legtbbje propagandval teli hazugsg, mely azoktl szrmazik, akik a legtbbet vesztennek akkor, ha a hidrogn-meghajts autk szles krben elterjednnek, vagyis az olajtrsasgoktl. Aztn persze ott van az a nhny idita is, aki a jzan szt figyelmen kvl hagyja, gondolvn, hogy kivtel s nem cserli le a hagyomnyos aclszelepeket rozsdamentes aclbl kszltre. Ezek a kib...t lgfejek azt rik el, hogy a motorjuk tnkremegy a teljes tudatlansguk miatt. Olcsk akarnak lenni, aztn meg a hidrognmeghajts elvt okoljk, ezltal is tovbbterjesztve a hazugsgokat errl a nagyszer s egyszer technolgirl. Te nem kltenl 1 s 3 ezer dollr kztti sszeget az autd zemanyag-elltsnak teljes talaktsra, ha ez egy egyszeri "befektets" lenne, mely azt eredmnyezn, hogy soha

tbb nem kne benzint venned ehhez az authoz? Van nhny gyri, j hatsfok aut a piacon, mely mr eleve rozsdamentes aclszelepekkel kszlt, de ezekbl kevs van s mg gy is le kell cserlned a kipufogrendszert. Ahhoz, hogy a porlaszt kpes legyen gzllapot zemanyagot fogadni, azt t kell alaktanod gy, hogy ugyanolyan alkatrszekbl lljon, mint a propn-butn meghajts motorok zemanyag-ellt rendszere. Ilyen porlaszt csomagot rul az "IMPCO" pldul. Mivel a motor nem bocst ki szennyez anyagot, a motort "hivatalosan" is t lehet alaktani jobb hatsfok alkatrszeket hasznlva, mint pldul a vezrmtengelyt, mely benzinzemnl nveln a krnyezetszennyezst s gy hasznlata "illeglis" az autplykon. Termszetesen ez "szablysrtsnek" fog szmtani, ha "elkapnak" az utakon, de sszehasonltva azokkal a "fizess megint, mert a mrgez gzkibocstsod megint tl magas" szmlkkal ez nem olyan sok. rted a lnyeget? Pnz, egy csom pnz! A hidrogn-meghajts autkkal kik vesztennek? Ezek a kib...tt nagyfik, senki ms. Nem lenne tbb benzinad, zldkrtya dj, brsgok a rosszul csatlakoz fstszrkrt, ezeknek a gzszr alkatrszeknek az autkba val beptsi kltsge, zemanyagtlt llomsok minden sarkon, fstjelzk, zonszint cskkens vagy "megfenekls" az utakon egy nagy vihar kzepette, mivel elfogyott az zemanyagod! Azokhoz a fnyszrkhoz hasonlan, melyeket vissza lehet hzni egy tokba, szerkeszthetnk egy tdsrzkel rendszert, mely egy, a motorhztetbe ptett tartlyt nyitna meg, melybl a vz egy hajlkony csvn keresztl a ftartlyba jutna. Ez akr ll helyzetben, akr menet kzben is mkdhetne. Csak figyelned kell a tartly szintjelzjt s el kell zrnod a bemenetet, mikor a vztartly megtelt. Br mg sokig kell vrnunk, mg megjelennek a teljesen korrzill, egzotikus fmtvzetekbl kszlt motorok (gyri ksztsek, melyeket aztn t lehet alaktani vzmeghajts belsgs motorokk), addig is kzzteszek egy teljesen komplett tervet arrl, hogyan lehet olyan hidrogngenertort ksztened, mely meg tud hajtani egy autt. De az sszes motorvltoztatst csak mint tletet mondom. Ez tled fgg, hogy milyen vltoztatsokat vgzel el a motorodon. Hasznld a sajt tleteidet. Ne csak arra tmaszkodj, amit itt lerok vagy ppen nem rok le. Ha feltallsz egy folyamatot, mellyel vded a motort a korrzitl, hasznld azt! Azrt rom ezt a kis knyvecskt, hogy segtsek az embereknek felbredni abbl a nagy hazugsgbl, hogy az olajtrsasgoktl fgg az autjuk meghajtsa. Ha egy vrosi autbusz hidrogn-meghajts lenne, nem volna alapjuk egy-kt dollrt elkrni a viteldjrt, mondvn, hogy az "olajrak emelkedse miatt" knytelenek ezt tenni. Arra az esetre, ha csodlkoznl: "Mirt nem hasznlja ezt egy csom ember, ha ez mkdik?" Azrt, te bolond, mert abbl nem lenne haszna az olajtrsasgoknak, mint mr mondtam neked. A nagy pnz megrontja a kis agyakat. A trsadalmunk tele van olyan seggly...akkal, akik csak azrt vannak, hogy megrmljenek ms kreativitstl. Ezek ilyeneket mondanak, hogy: "Ht n nem hiszek ebben" vagy "Ez valjban nem mkdik, ez csak mts. A mltkor lttam a TV-ben, hogyan gett ki az egyik rgnek a motorja." vagy "Hogy lehet, hogy n mg nem hallottam errl, ha ez tnyleg mkdik?" Mindegyik egy kib...tt idita, akinek az agyt teljesen tmostk, gy szentl hiszik, hogy

amit a TV-ben ltnak, az a megkrdjelezhetetlen igazsg! Elmentem az autmmal a "Charnel Seven Eyewitness News" (Hallbiztos Ht Szemtan Hrek) Los Angelesi stdijba, hogy bemutassak nekik egy autt, mely tnylegesen mkdik. Azt mondtam nekik, hogy ha mindenfle negatv pldkat bemutatnak, melyet az emberek elkvettek, mikzben hidrogn-meghajts autt akartak kszteni, akkor mirt nem mutatnak be egy olyan autt is, amely tnylegesen, minden ktsget kizran mkdik? Azt vlaszoltk, hogy "az embereket nem rdekli az ilyen dolog". A televzi a nagy hazugsg f forrsa, mellyel tmegmret agymosst lehet vghezvinni. A kormny azt akarja, hogy az emberek elhiggyk, minden pnzbe kerl. Nem csak a hidrogn-meghajts kzlekedsi eszkzk elterjedsvel fellp bevteli vesztesgek miatt nyugtalankodnak, hanem fknt a hidrogn-meghajts elektromos genertorok miatt, melyet mindenki tudna hasznlni az otthoni energiaelltsa rdekben. A vzszolgltat lenne az egyetlen kzszolgltatsi vllalat (meg persze a telefontrsasgok), amire tmeges igny lenne. Az udvaron egy 55 gallonos olajos hordba sszegyjtve az esvizet s azt az aut zemanyagaknt hasznlva a tmeges ignyek mg jobban cskkennnek! n annyit segthetek "leglisan" az emberek felbresztsben , hogy annyi kszlket gyrtok - szemlyes clokra - amennyit csak tudok s hogy megrom ezt a cikket. A hidrogngenertorban rejl energia 100%-os hatsfok. Igen, jl olvastad: ingyenenergia! A motort az aut akkumultora indtja be, de miutn a motor mr forog, a genertor jratlti az akkumultort s tpllja a gyjtrendszert. Egy egyszer hidrogngenertor, melynl a vz lebontshoz szksges energit egy genertor adn s ez a keletkezett zemanyag meghajtan a motort, mely hajtan a genertort...Nos, nem volna szksg kls tpforrsra, mg a vzutnptls megoldott lenne, s gy a teljes rendszer nmagban zrt lehetne. A motorhzba beptett plusz akkumultor tbb ramot biztostana - ha erre egyltaln szksg van - mely lehetv tenn az sszes elektromos berendezs egyidej meghajtst: a gyjtrendszert, a hidrogngenertort, a lmpkat, a lgkondicionlt s a megawattos, ultraers mini sztere berendezst, mely egsz ton a "Rampage" zenjt jtszan! Kszts fnymsolatot errl a cikkrl s add oda annyi embernek, ahnynak csak tudod. A vilg azrt ilyen kib...tt hely, mert "mi, az emberek" ilyen helly tettk vagy legalbbis nem prbltuk meg jobb tenni. A vz az egyetlen "jrafelhasznlhat" energiaforrs s ez sohasem fog elfogyni!

A KVETKEZ LPS A rendszer mkdtetse: Indtskor nem csak az elektrolizl cellt helyezzk ram al, hanem a vzpumpt is. Ha az aut lerobban, ez annak a jele, hogy az elektrdkat teljesen befedte a nem teljesen tiszta vzben lv szennyezanyag. Ez azt jelenti, hogy az elektromosan aktivlt sztvlasztsi folyamat (elektrolzis) lellt. Ezeket a kapcsolkat visszajelz lmpval is lsd el, hogy mindig lsd, melyik van bekapcsolva s hogy ne kapcsoljad be vletlenl azt, amit nem akarsz. Amikor a tartalk elektrdkat kell zembe helyezned, a "halott" elektrdkrl kapcsold le az ramot, akrcsak az elektrolizlt

elzr elektromos vezrls szelepet is. Ezek a gzszelepek azrt kellenek, hogy a nyoms alatt lv oxign kiszivrgst megakadlyozzuk, gy az nem tud a keletkezett hidrognnal egyeslve "Orszgti Tzhny"-v vlni. A hidrogn s az oxign kztti molekulris kts azltal bomlik fel, hogy a vzbe egyenramot vezetnk. A hidrogn a negatv tlts elektrdhoz, az oxign pedig a pozitvhoz vonzdik. Ez a folyamat ht termel az elektrolizlban, ezrt elnys, ha az elektrolizlt a motorhzban egy alumnium- vagy furnrlemezfallal vlasztjuk el a motor tbbi rsztl. A kisebb autk kevesebb benzint fogyasztanak, ezrt olcsbb az zemeltetsk, br amikor az zemanyag hirtelen ingyeness vlik, az aut mrete s slya nem lesz fontos, kivve a Porsche-t s hasonl sportautkat. Ki a fene akar egy grdl szardnisdobozban nyomorogni. A gyorsasgot felldozhatjuk a knyelemrt, br egy Cadillac knnyen elrik a 130 mrfldes rnknti sebessget, s azt huzamos ideig tartani is kpes. A vizet az elektrolizlba pumpljuk. Maga az elektrolizl pozitv tlts, mely az oxignmolekulkat maghoz vonzza. Ez az oxign a vzvisszavezet csvn s a vztartly kupakjban lv nylson ("T" csatlakoz) keresztl tvozik. A mszerfalra ki van vezetve egy nyomsmr, mely a szablyoz s a kever eltti nyomst mri. A hidrogngenerls megkezdshez fordtsd el a mszerfalon lv kapcsolt s figyeld az zemanyag nyomsmrjt. Mikor a nyoms megjelenik, indtsd el a motort. Amikor beszereled az elektrolizlt, figyelj arra, hogy az elektrolizl fala pozitv tlts, mg a legtbb autnl a vz a negatv tlts fldels, gy a pozitv tlts elektrolizlt el kell szigetelned a negatv tlts vztl. Utols megjegyzs: Ez a kszlk nem egy elv vagy elmlet. Ez ki lett prblva s mkdkpesnek bizonyult. Ezt a rendszert 18 ves koromban, 1983-ban terveztem s tbbet is ptettem a "Rampage" bevteleit hasznlva kutatsra s fejlesztsre. Nem tudok eladni mkd egysgeket, de csak a hall tud megakadlyozni abban, hogy ezt a cikket terjesszem abban a remnyben, hogy az emberek felbrednek az olajfggsg nagy hazugsgbl s megtltik az utakat hidrogn-meghajts autkkal. Ha elg ember rjn, milyen egyszer mindez, a kzvlemny nyomst gyakorolhat a kormnyra, ami azt eredmnyezi, hogy vge lesz a rgta alkalmazott mdia ellenkampnynak. A Los Angelesi "Szemtank"-nl nem akartk, hogy megtudjk az emberek, hogy egy 18 ves metlfej is kpes volt megpteni egy mkd jrgnyt. A kzvlemny szemben mi butk vagyunk, de ez egy kib...tt szop..s! A hidrogn s oxigngz nem szennyezi a krnyezetet s segt a motorbl eltvoltani a sznszrmazkok lerakdst, ami nagyobb sebessget s kisebb kopst eredmnyez. Azonnal szre fogod venni a motor jobb hatsfokt.

Megjegyzsek:

Cella nagy hangslyt fektetett a rozsdsods megakadlyozsra. Ez mind helynval, de a tovbbi techinaki rszletek elg kdsek. Az itt ismertetett kt bra sajnos nem elegend ahhoz, hogy reprodukljuk Carl Cella elektrolizljt. Azt is rja, hogy a benzin lomtartalma biztostja a kenst. Ezzel kapcsolatban az egyik Olvas - Otako - a kvetkezket rta: "...nagy tudomnyossggal eladjk, hogy az lom azrt van a benzinben, hogy kenje a motort s a szelepeket. Pedig ez nem gy van. lom nincs a benzinben! A benzin kompresszi trsnek fokozsra lom-tetra-etilt kevernek bele, az zemanyag rendszer tiszttsra pedig toluol-t. Az lom-tetra-etil egy igen nagymret molekula s mikor a robban keverk gsekor a "lng front" egy ilyen molekulba tkzik, akkor az nem tud tovbb terjedni. Kze nincs az lomnak a kenshez s az gs vgn nem is keletkezik fm lom ami esetleg kenanyagknt szba jhetne."

Vzzel mkdtetett benzinmotoros genertorDrunvalo Melchizedek

A The Spirit of Ma'at 2002 februri szmban egy olyan lerst tettnk kzz, melynek segtsgvel egy kznsges autt vzmeghajtsv alakthatunk t. Ez a lers nvtelenl lett elkldve neknk, de mi ezt szakemberekkel leellenriztettk s mint kiderlt, k is hasonl technolgival dolgoznak... Mivel gy hisszk, hogy a "hitetlensg" jelents visszahz er a vz zemanyagknt val hasznostsban, ezrt folytattuk a kutatsokat tovbbi technolgiai megoldsok irnyban. Ezek kzl kettt - mindkett ugyanannak a cgnek a tallmnya - ebben a cikkben ismertetnk. Az egyik tallmnyt Drunvalo szemlyesen is megtekintette, s az errl kszlt videofilmet Te is megnzheted a szmtgpeden.

Bush amerikai elnk felhvst intzett az amerikaiakhoz, melyben arra krte ket, hogy az autjukat hidrognnel zemeltessk s tbb mint egy millird dollrt helyezett lettbe azon kutatsokra, melyek clja ezen mdszerek kidolgozsa. A Kanadai Toronto vros egyik kerletben egy kis cg, a Rothman Technologies, Inc. tnylegesen kidolgozott nem is egy, hanem kt letkpes mdszert arra, hogyan lehet a vizet hidrognra s oxignra bontani. Egyik mdszer kidolgozsa sem ignyelt egy millird dollrt. Ezek egyszer vlaszok. Az autinkban jelenleg meglv motorok nagyon kis vltoztatsokkal mkdtethetk ezekkel a mdszerekkel s nem szksges egy kls infrastruktra kiptse, mint pldul a jelenlegi zemanyagtlt llomsok s szksgtelenn vlnak az olajfinomtk is. Ezen vzzemanyag rendszerek mkdsi elvnek megrtsben segtsget nyjthat, ha megrtjk, hogy a kznsges vz tulajdonkppen egy "akkumultor", mely hatalmas mennyisg energit trol. A vz, H2O - kt hidrogn- s egy oxignatom egyeslse. s, mint ahogy azt Bush amerikai elnk is mondta, a hidrogn kitn zemanyag. A vzmolekulkban rengeteg energia van s ennek egyltaln semmi kze sincs ahhoz az energiamennyisghez, mely a vz lebontshoz kell. Ez egy klnsen fontos momentum, de az emberek tbbsge - kztk sok tuds - nincs ezzel tisztban. Ha tudunk egy kolgiailag tiszta mdszert tallni a vzmolekulk lebontsra, akkor az sszes energival kapcsolatos problmnk egy csapsra megsznik.

Azonnali hidrogngz Az els reakci - melyet a Rothman Technologies bemutatott neknk - vizet, st s egy rendkvl olcs fmtvzetet hasznl. Ezen reakci eredmnye tiszta hidrogngz, egy olyan zemanyag, melynek elgetse nem ignyel kls oxignt - s semmifle szennyez anyagot nem bocst ki. A Rothman Technologies tulajdonosa krlbell tven tallmnyt dolgozott ki a klnbz mechanikai eszkzk, kmiai vegyletek s zemanyagok tern. Ez a tallmny, mely egy klnleges fmtvzetet hasznl a vzmolekulk lebontsra, s mely minket most klnsen rdekel, szintn az tallmnya. A The Spirit of Ma'at nevben 2003 februrjban megltogattam a Rothman Technologies cget azzal a cllal, hogy sajt szememmel meggyzdhessek arrl, amirl mr sok ember meslt neknk. A cg egy 12 lers benzinzem elektromos genertort hajtott meg "vzzemanyaggal". Ez a genertor egy benzinzem belsgs motor volt, pontosan olyan, mint amilyen a Te autdban is van. Beismertk, hogy a rendszer mg elgg nyers s tovbbi finomtsokat ignyel. Mindennek ellenre be tudtk neknk mutatni, hogy egy benzinzem motor vzzel is tud mkdni.

A motor egy garzs szerelpadjn volt elhelyezve, melynek ajtaja a szellzs rdekben nyitva lett hagyva. A padln tizenhrom flgallonos ednyt kapcsoltak ssze csvekkel gy, hogy mindegyik cs egy vastag kzponti csre csatlakozott, ez a kzponti cs pedig kzvetlenl a motor porlasztjba vezetett. Az ednyekben kznsges vz s elektrolit volt (vagyis valamilyen s). Mikor ennek a klnleges fmtvzetnek egy kis darabkjt beledobtk az elektrolit keverkbe, a hidrogn bmulatos temben azonnal elkezdett fejldni. A hidrogngz a fvezetken keresztl kzvetlenl ramlott be a porlasztba. (Olvasd el a megjegyzst) A cg kpviselje megrntotta az indtzsinrt s egy pr prblkozs utn a motor beindult s folyamatosan dolgozott. A motor folyamatos mkdst krlbell hsz percig figyeltk. (A januri toronti leveg s a nyitott garzsajt miatt valban hideg volt, ezrt ezt a hsz percet elegendnek talltuk arra, hogy a "mkdsi elv bizonyossgot nyerjen".) A vizet s st, valamint a fmtvzetet hasznl motor egyrtelmen mkdtt. A cg kpviselje szerint ez a fmtvzet olyan olcs, hogy egy fl kanadai cent rtk tvzet a motort krlbell ngy rig tudja zemeltetni. Szintn rdemes megjegyezni, hogy a beszlgetpartnernk szerint a tengervizet kzvetlenl felhasznlhatjuk elsdleges zemanyagknt, s ekkor st se kell adni a vzhez. Michael Ballin-nal voltam ott, aki a Rolling Arts TV-nek dolgozik. Ez a Los Angeles-i televzis csatorna rgisgekkel, horgszattal, autversenyekkel, valamint mvszien kidolgozott autkkal foglalkozik az adsaiban. A cikk vgn lthat videofilmet teht Michael a cgnek vette fel.

Egy msik bmulatos ttrs A Rothman Technologies cgnek egy msik mdszere is van arra, hogyan lehet a vizet zemanyagg alaktani. A mdszert elektrolzisnek hvjk. Az elektrolzis sorn a vizet Brown gzz alaktjk, mely szintn tkletes zemanyag benzinzem motorokhoz. Egy dolog kivtelvel ugyanolyan a mdszer, mint amit mr ismertettnk korbban ezen a weboldalon (itt). Mirt jobb zemanyag a Brown gz, mint a tiszta hidrogn? A vlemnynk a kvetkez: A minket krlvev krnyezet napjainkban hatalmas problmkkal kszkdik, melyek kzl az egyik legslyosabb, hogy a Fld oxignkszlete folyamatosan apad. A leveg oxigntartalma olyan alacsony, hogy az nhny terleten mr a ltezsnket veszlyezteti. A leveg norml oxigntartalma 21%, de nhol ez ennek csak a tredke. Tokiban pldul az oxigntartalom lesllyedt 6-7%-ra. Mikor ez elri az 5%-ot, az

emberek elkezdenek kihalni. Tokiban mr oxignellt kzpontokat hoztak ltre az utcasarkokon azrt, hogy vszhelyzet esetn oxignhez juthassanak az emberek. Vgl - ha nem tesznk semmit - ez az "alacsony-oxignszint" problma mindannyiunkra ki fog terjedni. Az elektrolzis folyamn keletkezett Brown gz nem csak fenntartja az oxign-egyenslyt (mint az zemanyagcellk s a tiszta hidrogn) vagy fogyasztja az oxignt (mint a kolajszrmazkok), hanem mg plusz oxignt is ad a krnyezetnek. Ezrt gondoljuk gy, hogy ez lenne a jv autinak a legjobb zemanyaga.

A technolgik sszehasonltsa Mieltt elmagyarznnk a Rothman Technologies cg jt technikjt, mely Brown gzt llt el a vzbl, nzzk meg mindhrom hidrognalap zemanyag-megoldst (zemanyagcells, Vzbl hidrogn s Brown gz) az oxigntermels s oxignfogyaszts szempontjbl. zemanyagcellk: Ez a mdszer oxignt vesz fel a krnyezetbl a hidrogn elgetse sorn. A kipufogcsbl oxign s vzgz jn ki, de az oxign eredetileg a krnyez atmoszfrbl lett felvve, nem pedig az zemanyagbl szrmazik. Ezrt az zemanyagcellk se nem nvelik, se nem cskkentik a krnyezet oxignkszlett. Vzbl Hidrogn: Ez az zemanyag nmagban teljes. A hidrogn elgetshez csak kevs oxignt vesz fel a kls atmoszfrbl, mely elrelpst jelent a kolajszrmazkokbl kszlt zemanyaggal szemben. Ha a hidrogn tkletesen elg, akkor semmilyen kros anyag nem jn ki a kipufogcsvn, ha viszont st s ezt a fmtvzetet hasznljuk a hidrogn ellltsra, akkor ezek visszamaradhatnak a kipufogs sorn. Brown gz: Ez a legtkletesebb zemanyag az autink szmra. Mint a tiszta hidrogn esetben, ezt is vzbl lltjuk el, de ez gy g el a belsgs motorban, hogy - a belltstl fggen - mg oxignt is tud termelni. Ebben az esetben a kipufogcsbl oxign s vzpra jn ki, akrcsak az zemanyagcellk esetben, de az oxign a vzbl szrmazik, mikzben a Brown gzt ellltjuk. Teht a Brown gzt elgetve plusz oxign kerl a levegbe, ezltal nvelve az atmoszfrnk oxignkszlett. Az autnkban a Brown gz elgetse sorn teht a jelenlegi nagyon slyos krnyezeti problmt orvosolhatjuk. Ebbl a nzpontbl a Brown gz lenne a jv autinak a legjobb zemanyaga.

Egy j Brown gz technolgia Az eddig ltott Brown gzt elllt rendszerek legfbb problmja az, hogy br mkdnek, nem tudnak elegend hidrognt ellltani a dugattyk meghajtsra norml tviszonyok mellett. A Rothman Technologies cg egy klnleges elektrolzist hasznl. A hagyomnyos elektrolzis sorn az elektrolizl egysg csak "bent l" a vzben s egy bizonyos mennyisg Brown gzt termel. A Rothman Technologies cg tallmnya azonban egy olyan elektrolizl egysget fejlesztett ki, amely megnveli a fejld Brown gz mennyisget egy teljes nagysgrenddel. (Ha Te, kedves olvas, tuds vagy, akkor neked mondom, hogy jl olvastad: a Rothman Technologies rendszere sz szerint tzszer tbb Brown gzt termel, mint a hagyomnyos elektrolzis.) A fejleszt cg gy tallta, hogy az ltaluk kifejlesztett mdszernl a Brown gz s a vz elkeverednek egymssal. Egy tejfehr anyag jn ki a Rothman elektrolizl kszlkbl s egy olyan kszlkbe ramlik, ahol a vizet levlasztjk a keverkrl. Innt a Brown gz a motorba jut, a vz pedig visszakerl az elektrolizl rendszerbe, ahol jra felhasznlsra kerl. Ez a tallmny, melyet a Rothman Technologies cg szbadalmaztatott, valsznleg az eddigi legfontosabb tallmny az elektrolzis tern. Az elektrolzis sorn fejlesztett Brown gz mennyisgnek tzszeresre nvelse lehetv teszi, hogy egy norml aut motorjt meghajtsuk s azt sugallja, hogy az elektrolizl rendszer lesz a jv vlasztott technolgija. Ha Te, Kedves Olvas, feltall vagy: Most mr Te is tudod, hogy a vzzel hajtott aut teljesen relis dolog, nem pedig egy rlt fantzia. Sajt szemeddel lthattad, hogy a "mkdsi elv bizonyossgot nyert". s most, kedves Bartom, sok sikert kvnok neked a vilg tjain val autzshoz, melynek sorn magunkat mentjk meg magunktl. Brki is pti meg az els lthat vzautt, ezzel megoldja az energiaproblmnkat mindrkk s hsknt vonul be a trtnelembe. Lehet, hogy ppen Te leszel az!

Megjegyzs: A folyamat sebessgnek nvelsre a bemutat sorn nem szdium-kloridot hasznltunk, hanem ms st, de a

gyakorlatban a kznsges asztali s is megfelel, akr csak a tengervz, s ez valsznleg a legolcsbb megolds. De akrhogy is van, az alkalmazott elektrolit tpusa nem lnyeges az elv "bizonytsa szempontjbl", vagyis hogy a vizet felhasznlhatjuk a belsgs motorok meghajtsra.

Az eredeti cikket angol nyelven itt olvashatod el.

Tervek ahhoz, hogy az autd csapvzzel mkdjnMegjegyzs: Az itt kzlt informcik az eddig elvgzett ksrleteink szerint nem mindenhol helytllak. Pldul az elektrolizlknt hasznlt csves megolds nem biztost elegend hidrogngzt egy aut meghajtshoz, valamint az angol nyelv kapcsolsi rajz is hibs volt (br az itt lthat kapcsols mr javtott, mkdkpes verzi). Az ajnlott elektrolizl s a ksrleti tapasztalataink a ksbbiekben kvetkeznek majd. Ezt a cikket csak tletadnak szntam, nem pedig egy vakon kvetend utastssornak.

Ez alkalmazhat teherautnl, motorkerkprnl, replnl stb. is

Mkdik ez? A terveket olyan szemly kldte a The Spirit of Ma'at jsghoz, aki szeretn a kiltt titokban tartani. Mi leellenriztettk egy szakemberrel, aki gy gondolja, hogy a terv mkdkpes. Ezen kvl beszltnk egy msik szemllyel is, aki egy ehhez hasonl eszkzt szabadalmaztatott, valamint mi is tudjuk a sajt tapasztalatunkbl, hogy ez a technolgia mkdkpes.

Teht, br garantlni nem tudjuk, de hisznk abban, hogy ez a terv elgsges ahhoz, hogy te is tudjl pteni egy autt, mely vzi meghajts. Ha ezt ki akarod prblni, azt javasoljuk, amit a bekld tervez is, vagyis hogy egy olyan rgi autn prbld ki, ami mr rtktelen szmodra. s hagyjl minden mst rintetlenl arra az esetre, ha mgis vissza akarsz trni az eredeti benzinmeghajtsra. De ha az autd mkdni fog, akkor szeretnnk megkrni arra, hogy kld el a tapasztalataidat az olvasinknak. Akr nemzeti hss is vlhatsz s segthetsz a vilgunk megmentsben. Mi biztosan tudjuk, hogy megvalsthat az autk vzzel trtn meghajtsa. Ez egy rdekes projekt lehet minden, a technikt kedvel ember szmra, azzal az ajndkkal jutalmazva, hogy leted vgig ingyen autzhatsz - egyttal pedig segtesz az emberisgnek is. A szveget enyhn szerkesztettk csak az olvashatsg javtsa rdekben. Mind a rajzok, mind a szveg gy kerlt az Internetre, ahogy te is ltod most.

BEVEZETS Azt javasoljuk, hogy ezt a tervet egy olyan autn prbld ki, amire nincs minden nap szksged, amg a technolgit nem fejlesztetted tkjre. Ez a csinld-magad terv lehetv teszi minden szemly rszre ( ez te meg n vagyunk, srcok ), hogy valami mst csinlhassunk. Ez a legegyszerbb s legolcsbb mdja annak, hogyan zemeltetheted az autdat ( majdnem ) ingyen energival. A jelenleg ltez technika segtsgvel brki felllhat s valami klnlegeset csinlhat, amivel cskkentheti a leveg szennyezettsgt, megszntetheti az zemanyagra fordtott kiadsait, segthet visszalltani a normlis atmoszfrt s knnyebben llegezhet. Ezt a tervet felhasznlva a teljes ltez rendszert meghagyhatod, csak az zemanyagtankot s a katalizl rendszert kell kicserlned. A TERV

ptsl meg s kssl be a rendszerbe egy olyan eszkzt, melynek segtsgvel kznsges csapvzzel hajthatod meg az autdat, s mindezt a polcon porosod alkatrszekbl ! Ez egyszeren csak egy hatkony mdszer arra, hogy a kznsges csapvizet gzllapot hidrognn s oxignn alaktsuk, amit aztn elgetnk a cilinderben a benzin helyett. Ez a "mini rendszer" a meglv akkumultor s elektromos rendszer segtsgvel mkdtethet s egyszeren rkthet a meglv porlasztra. Egy manyag vztartlyt, egy vezrl ramkrt, egy ionizl hengert, egy nagynyoms porlaszt illesztt s hrom mrmszert kell beszerelnnk s hozzktnnk a meglv porlaszthoz. A rendszer egyszersge abbl fakad, hogy egy mr meglv rendszert hasznlunk s nem kell klnleges trolst vagy nagynyoms tmtseket alkalmaznunk. Egyszeren csak elfordtod a gzkart, ezltal hozol ltre elektromos ton tbb vagy kevesebb gzt, szksg szerinti mennyisgben, mely azonnal fel is hasznldik. Az egyetlen valdi vltoztats az, hogy a hagyomnyos petrleumalap zemanyag helyett kznsges vizet hasznlunk. Ha vlaszthatsz, melyiket vlasztand? GYAKORI KRDSEK: K: Ez tnyleg mkdik? V: Igen. Ez egy biztos alapokon mkd technolgia, melynek eredete a rozsdamentes acl feltallsig nylik vissza. De kvesd pontosan az itt lert mechanikai s elektronikai mdszereket, mivel ez a terv egyesti magban a legjobb mdszereket. K: Mennyire "ingyen energia" ez az energia? V: Amennyiben fizetsz valakinek a vzrt, akkor ez nem teljesen van ingyen. De a msik alternatva az, hogy drga benzint veszel s a levegt szennyezed. K: Ez biztonsgos? V: Technikailag ez biztonsgosabb, mint a kolaj szrmazkokbl szrmaz gzok, mr csak azrt is, mivel tbb nem kell fuldokolnod a kipufoggzoktl. Gyakorlatilag ez ugyanolyan biztonsgos, mint a jelenlegi benzin zemmd. Egy pr egyszer biztonsgi rendszert ptesz be a jelenlegi aut-szabvnyoknak megfelelen. K: Milyen teljestmnyt vrhatok? V: A helyesen belltott rendszer kevsb fog melegedni, mint benzin-zemmdban s mindez egy kicsit nagyobb teljestmny mellett. A mrfldenknti fogyasztsa a belltstl fggen 50 s 300 milligrammnyi vz.

K: n magam is elvgezhetem a mdostsokat a rendszerben? V: Mirt ne. Ha viszont te nem rtesz hozz, de ismersz valakit, akinek technikai s/vagy elektronikai ismeretei vannak, akkor t is megkrheted, hogy segtsen. Ha zemanyag befecskendez rendszerrel van elltva az autd, akkor krd ki egy hozzrt autszerel vlemnyt is. [ zemanyag befecskendez rendszer esetn egy adapterre lesz szksged, ugyangy, mint a propnt, hidrognt vagy termszetes gzokat hasznl motorok esetn. ] K: Milyen hatssal lesz az autm a krnyezetre? V: H20 gzt ( vzprt ) s el nem gett O2-t ( oxignt ) termel. Teht tiszttani fogja a krnyezett, ahelyett, hogy mrgez gzokkal tlten azt meg. Ezen kvl segtesz azzal is, hogy az atmoszfra apad oxignkszlett kiegszted. A kmiai reakcikbl szrmaz sszes felesleges anyag vzgzz vagy oxignn alakul. Mg arra is szmthatsz, hogy tbb, mint csak felsznes rdekldst fogsz kivltani a krnyezetedbl. K: Ez nem csak egy kznsges gzgp? V: Nem, de tnyleg. Klnsen magas hmrskletet s nagy nyomst nem alkalmazunk. Ez szigoran egy belsgs motor, mely hidrognt get el s amelynek csak a mellktermke a vzgz. OLVASD EL EZT Van pr dolog, amit tudnod kell a benzinrl: A benzin, mint zemanyag nem ktelez, ez csak vlaszthat. A BENZIN S A VZ Rengeteg termokmiai energia van a benzinben, de a vzben mg tbb. Az energiafelgyeleti bizottsg 40 %-kal tbb energit szmol a vzre, teht akkor valsznleg mg ennl is sokkal tbb van a valsgban. Az emberek tbbsge nem tudja, hogy a "belsgs" egy "termo-gz folyamat"- teht "nincs folyadk a reakciban". A szabvnyos belsgs motornl a benzint csak a katalikus talaktban hasznljuk fel, miutn az zemanyag nem-nagyon-gett-el. Sajnos ez azt jelenti, hogy az zemanyag nagy rsze csak az gsi folyamat lehtsre szolgl, ami a leveg szennyezst s az zemanyag nem hatkony kihasznlst jelenti. HOGYAN MKDIK? Vgtelenl egyszeren. A megfelel mennyisg vizet belepumpljuk az ionizl tartlyba s ott szinten tartjuk. Az elektrdk 0.5-5A ramerssg impulzusokkal vibrlnak, ami lebontja a vizet: 2(H2O) => 2H2 + O2. Amikor a nyoms elri mondjuk a

30-60 psi (2-4 bar) rtket, elfordtjuk a gzkart s indulhatunk. Rlpve a pedlra tbb energit kldnk az elektrdkra, ezltal pedig tbb gzt a hengerekbe. Belltod az resjrati s a maximlis ramls rtkeit, hogy a maximlis teljestmnyt kapjad s mr mehetsz is az utakra. Nagyvonalakban, az ingyen energia a csapvzbl jn egy nylt rendszerben, mivel a vzben lv ltens energia elegend a motor meghajtshoz, ami pedig meghajtja a genertort vagy brmilyen szjhajts gpet. A genertor hatsfoka elg j ahhoz, hogy meghajtson klnbz elektromos berendezseket (10 - 20 amper ), belertve azt a kis ramot, ami a vzben lejtszd reakcihoz kell. Nincs szksg kln akkumultorra. MEGPTS LPSRL LPSRE LTALNOS LPSEK: 1. Kssl be a hengerfejbe egy hmrt s mrd meg a jelenlegi (benzines) zemmd normlis hmrsklett (csak ksbbi sszehasonltsra). 2. ptsd meg s teszteld le a vezrl elektronikt. 3. ptsd meg s teszteld le az ionizl tartlyt (pl. mrd meg a kimen gz nyomst). 4. ptsd be a vztartlyt, a vezrl elektronikt, az ionizl tartlyt s a pumpkat. 5. Indtsd el a motort s lltsd be a vezrl elektronikt a legjobb teljestmny elrsre. 6. ptsd be a rozsdamentes aclbl kszlt szelepeket s a dugattyt/hengert vond be kermival. 7. Vond be a kipufogrendszert (a katalikus konverteren kvl) kermival, vagy hagyjad, hogy a kipufogrendszer teljesen elrohadjon s azutn cserld ki rozsdamentes aclbl kszltre. SZKSGED LESZ: Manyag vztartlyra, mely pumpt s szintjelzt tartalmaz Vezrl ramkrre, vezetkekre, csatlakozkra s epoxy ragasztra Ionizl tartlyra elektrdkkal s tvtartkkal 3/8"-os rozsdamentes aclbl kszlt hajlkony csre, rgztkre s szort bilincsekre porlaszt illeszt berendezsre - nyomst, hengerfej hmrsklett s szintet mr mszerekre rozsdamentes aclbl kszlt szelepekre rz elgaztatkra a cilinder s szelepek kermis felletkezelsre rozsdamentes aclbl kszlt vagy kermis felletkezelt kipufogrendszerre ALAPVET SZERSZMOK:

fr, csavarhz s fog lyukvg vezetk blankol fog, forrasztpka s lemezvg Multimter s oszcilloszkp

IONIZL TARTLY ptsd meg az brn lthat mdon. Vegyl egy 4"-os PVC cs darabot, melynek egyik vgt lecsavarhat menetes zrkupakkal zrjuk le, mg a msikat fixen zrjuk. gy lltsad be a vzszintjelzt, hogy a vz mindig jl ellepje az elektrdkat, de maradjon elg hely az ionizl fels rszn a fejld hidrogn/oxign gzok szmra is. Hasznlj rozsdamentes aclbl kszlt vezetkeket vagy olyant, amin vd szigetels van. Kvl szigetelt vezetkeket hasznlj. Gyzdj meg arrl, hogy az epoxy jl szigetel mindenhol. Ha nem, akkor mg hasznlj egy rteg nyomsll vzhatlan szilikont. A lecsavarhat kupaknl is alkalmazhatsz szilikon szigetelst. Azrt kell lecsavarhatnak lennie, hogy idnknt ellenrizhesd az elektrdkat. A kt rozsdamentes aclbl kszlt elektrda kztt hagyjl 1-5 mm-es rst. A lentebb utalt irodalom szerint minl kzelebb van a kt elektrdacs tvolsga az egy millimterhez, annl jobb. Az ionizl cs szintjelzjt ellenrizd mg azeltt, hogy epoxyval tltd fel a zrkupakot. A vezetkeket szpen, ersen s biztonsgosan forraszd az elektrdkhoz, majd szigeteld le vzhatlan szigetelvel, pldul ugyanazzal az epoxyval, amivel a csveket a lecsavarhat kupakhoz erstetted. Ennek az epoxynak vzllnak kell lennie s jl ssze kell tudnia tartani a manyagot a fmmel nyoms alatt is. Az ionizl cs szintjelzjt ellenrizd mg azeltt, hogy epoxyval tltd fel a zrkupakot. VEZRL RAMKR Az albbi brkon a vezrl ramkr mkdsi elvt s a kapcsolsi rajzot lthatod, mely ennek a mini rendszernek az irnytst vgzi. Az ramkr ngyszghullmokat llt el, melyek gy rezegtetik az elektrdkat, mint egy hangol villt. Ezt egy oszcilloszkpon is meglthatod. A szakirodalom a kvetkezket mondja: minl gyorsabban akarsz menni az utakon, annl "kvrebb" impulzusokat kell az ionizl elektrdira vezetned. Az impulzus szlessge 90% (max. sebessg) s 10% (min. sebessg) kztt ingadozhat. Nincs semmi titokzatos abban, hogyan lehet az impulzusokat ellltani. Sokfle mdja van, a bemutatott kapcsolsi rajz egyike ezen mdszereknek. A kapcsols NE555-s IC-t hasznl erre, az impulzus erstst pedig olyan tranzisztornak kell vgeznie, mely

biztonsgosan mkdik 12V egyenfeszltsgen 1-5 A ramerssg mellet (teltett llapotban). Hasznlhatsz ms kapcsolst is, ha azt te, vagy a bartod, elektronikai ismeretekkel rendelkez ismersd szvesebben hasznl. Az alkatrszeket, valamint a NYK lemezt, IC foglalatot s dobozt is knnyen beszerezheted a hozzd legkzelebbi elektronikai szakzletben. Hasznlj mindenkppen NYK (nyomtatott ramkr) lapot s hagyjl helyet a 2-3 mrmszer csatlakoztatsra is. Mivel az ionizlt a motortrben szereled fel, egy csvet kell kivezetned belle a mszerfalra, hogy a nyomst is figyelni tudjad. Az ramkri krtya kialaktsa nem okozhat nehzsget. A vezetkek, diszkrt alkatrszek s IC lbak helynek a felrajzolsra specilis ntapad matrickat ajnlunk. Amint tbb prototpus is elkszl, tovbbi kapcsolsi rajzokat is ajnlunk majd. Az ionizl cs szintjelzjt ellenrizd mg azeltt, hogy epoxyval tltd fel a zrkupakot. GZADAGOL Ha a gzpedl pozcirzkelvel van felszerelve, keresd meg a kivezetst vagy a szmtgpre men csatlakozjt. Ez az impulzus lehet a bemeneti jel a mi vezrl ramkrnkre. ( teht: gzpedl llapot = impulzus szlessg = gz mennyisge ) Ha nem rendelkezel ilyen bemen jellel, akkor magadnak kell felszerelned egy forg potmtert (vltoztathat ellenllst) a gzpedlra. Ha a porlasztra szereled a potmtert, akkor gyzdj meg arrl, hogy a potmter rendesen mkdik a motor zemi hmrsklete mellett is. Ne hasznlj valami olcs potmtert! Olyant vegyl, ami hossz lettartam s mechanikai clokra lett kifejlesztve. Biztonsgosan erstsd valami olyan dologhoz, ami nem fog sztesni, mikor rlpsz a pedlra. Szablyozsi tartomny. A teljes gzkar TARTOMNYNAK (resjrat/max) tudnia kell vezrelni a gz mennyisgt (vagyis az impulzusok szlessgt). Az ellenlls rtke olyan kell legyen, hogy a bemeneten a feszltsget kb. 1-4 V kztt tudja szablyozni. Ezt a feszltsgtartomnyt fogjuk felhasznlni arra, hogy ltrehozzuk a 10%-os teltettsg ngyszg impulzusokat. Ez a szabadalom a 10-250 KHz kztti frekvenciatartomnyt hasznlja, de ez nem ktelez. Az itt bemutatott ramkrt hangold arra a frekvencira, amelyen a maximlis teljestmnyt tudod kihozni a motorbl. Hasznlj IC atlaszt annak rdekben, hogy biztosan a helyes lbakat ksd a megfelel vezetkekhez. Hasznlhatsz foglalatokat a klnbz diszkrt alkatrszeknek is, hogy klnbz rtk elemeket is kiprblhassl. Hasznlhatsz a javasolt alkatrszekkel kompatibilis elemeket is. A gzkart elfordtva tbb energit ( szlesebb impulzusokat ) juttatsz az elektrdkra. resjratban 10%-os az impulzus teltettsge ( 2-100 msec a vzszintes idtengelyen). A

kimeneti tranzisztoron a voltmrvel tlagfeszltsget mrhetsz ( A kimenet s fld pontok kztt). lltsd be s mrd meg a kimen ramot, mely 0.5 - 5A kztt vltozhat anlkl, hogy a biztostk kigne. Ellenrizd le a csatlakoz vezetkeket az ellenllsmrvel. A legjobb mdszer az, ha a szablyoz potmtereket is a NYK lapra tesszk, majd az optimlis rtket jelljk meg rajta valamilyen festkkel. A LED-ek arra valk, hogy egy gyors ellenrzst hajthassl vgre a "teremtmnyeden". Az ionizl cs szintjelzjt ellenrizd mg azeltt, hogy epoxyval tltd fel a zrkupakot. PORLASZT/BEFECSKENDEZ CSATLAKOZTATSA Az bra azt is mutatja, hogy bizonyos illesztsek kellenek a porlaszthoz /befecskendezhz. Kszen kaphat eszkzket is hasznlhatunk erre a clra. Szksgszeren szigetelni kell a csatlakoz nylsokat s az egyirny leveg bevezetst is meg kell oldani. A rzhl megakadlyozza az esetleges begyulladst az ionizl tartlyban. Gyzdj meg arrl, hogy minden cs s csatlakozs jl szigetelve van s az zemi nyomson se eresztenek. Az j "rendszered" akkor mkdik helyesen, amikor a maximlis teljestmny mellett a hmrsklet s a gzramls minimlis, mikzben a biztonsgi szelep mg nem lp mkdsbe. HFH ( vagy KGH ) Ellenrizd a motor hmrsklett a HFH ( hengerfej hmrsklet ) vagy a KGH ( kipufoggz hmrsklet ) mrsvel. Hasznlj sajt hmrt, ne a beptettet (ha van egyltaln ilyen). A meglv hmrk tl lassan reaglnak s nem figyelmeztetnek a tlmelegedsre, mg mieltt meggyulladna valami. Gyzdj meg arrl, hogy a motor hmrsklete nem haladja meg a benzinzemi hmrskletet. A platinbl ksztett rzkelt a gyjtgyertya s a dugatty kz helyezd el. Gyzdj meg arrl, hogy az rzkel fellete valban tiszta (mivel ez is egy elektromos fellet). MOTOR/KIPUFOG KEZELSE A szelepeket cserljed le rozsdamentes aclbl kszltekre s a hengereket / dugattykat amilyen gyorsan csak lehet vonjad be kermival, miutn sikeresen talaktottad s letesztelted az autdat. Ezzel ne kslekedj, mivel ezek az alkatrszek rozsdsodni fognak. A meglv kipufogrendszert nem muszj rgtn kicserlned, ha nem akarod, hanem hagyd elrozsdldni s csak azutn krd meg valamelyik autszerel ismersdet, hogy cserlje ki azt rozsdamentes aclbl kszltre (ekkor a kataliztorra mr nem lesz szksged). De knnyebb s egyszerbb, ha a meglv kipufogrendszert bevonatod kermival majd visszaszereled.

LTALNOS TUDNIVALK 1. Ne dobjl vagy szereljl ki semmilyen alkatrszt a jelenlegi benzinzem rendszerbl (teht a benzintankot, porlasztt, befecskendezt, kataliztort stb.) A legjobb, ha meghagyod a lehetsget a visszavonulsra. Nhny ember rintetlenl hagyja a benzines rendszert s egy csappal tud vltani a kt rendszer kztt. 2. lltsd be a gzadagol ramkrt gy, hogy resjratban minimum, maximlis teljestmnynl pedig maximum gz fejldjn anlkl, hogy a biztonsgi szelep mkdsbe lpne. gy tudod szablyozni azt, hogy milyen srsg keverk ramoljon a hengerekbe ( teht a "legdsabb" az optimlis impulzusfrekvencinl). 3. Ha nem tudsz elegend teljestmnyt elrni semmilyen belltssal sem, akkor a kvetkezket teheted Vltoztasd meg az impulzusok frekvencijt Vltoztasd meg az elektrdk kzti rs nagysgt Vltoztasd meg (nveld) az elektrdk mrett Nveld meg az elektrdkra jut feszltsget (legutols sorban) Mindig olyan kimeneti MOSFET tranzisztort hasznlj, ami bven elviseli a neked szksges zemi feszltsget s ramerssget. Nos, igen. Egy kicsit jtszadoznod kell a belltssal. De nem ez az rdekes az egszben? 4. Ha a motorban az gst hangos kopogs ksri (s nem lehet az idztssel ezt megszntetni), akkor egy tekercset kell az ionizlba beptened, melyet egy kiegszt ramkr hajt meg ( kb. 19 Hz-es). Ezt mutatja a kvetkez bra Ez lelasstja az gs sebessgt annyira, hogy a gz a hengerben g csak el, nem korbban. A NYK lapra szerelt potmterrel tudod belltani ennek a msodik impulzusnak az erssgt. Ez egy rozsdamentes acl tekercs, melyen 1500 menet van (vkony drtbl). Ezt gy helyezd el, mint egy fnkot a kzponti elektrdacs krl ( de ne rjen hozz egyik elektrdhoz sem), kzvetlenl az 1-5 mm-es cirkulcis rs fl. Nem akarjuk, hogy az adagol brmilyen belltsnl a motor kopogjon. A clunk az egyenletes teljestmny, melynek sorn a teljes beadagolt hidrogn elg a hengerekben. 5. Az ionizl legyen elg magas, de ne annyira, hogy nehz legyen bepteni a mszerfal kzelbe vagy a motortrbe. Ebben az esetben gond nlkl meg tudod nvelni az elektrdk mrett, ha erre szksg lenne. Figyelj arra, hogy a motortrben mindennek vibrci s hllnak kell lennie! 6. Ha fmen keresztl kell lyukat frnod a vezetkek vagy mrmszerek szmra, gyelj arra, hogy ne karcold meg a felletet. Mindig figyeld az ionizlban lv nyomst, mely 15-25 psi (1-1,7 bar) alapjraton s 30-60 psi (2-4 bar) teljes gznl. lltsad be a biztonsgi szelepet 75 psi-re (5 bar) s gyzdj meg arrl, hogy az ennl jval nagyobb nyomsra van mretezve. 7. Azonnal kapcsold KI a tpfeszltsget, ha brmilyen rendellenessget szlelsz. A motor akkor lesz hossz lettartam, ha a maximlis teljestmny mellett minimum ht termel. Ezt a f gzram cskkentsvel s/vagy a vzgzzel val htssel rhetjk el. Ezt mutatja be a kvetkez bra.

Mrjed a fogyasztst s tartsd karban a rendszert. Legyen mindig tiszta a motor. Takartsl meg pnzt, tiszttsd a levegt, gygytsd a bolygnkat, lvezd az autzst, mond el a bartodnak, rlj a szabadsgodnak s az nkifejezsednek. 8. Nincs dokumentlt lersa annak, hogyan lehetne az adagolrendszert zemanyagbefecskendezvel tkletesteni. Taln Te fogod ezt megtenni, mikzben a mkd prototpusodon ksrletezgetsz. Pldul szigorthatod a hidrogn/oxign befecskendezst gy, hogy az nem tartalmaz vzgzt, mivel az elsegti a befecskendez rozsdsodst. Ha a motor s hengerfej hmrsklete a problma, akkor a befecskendezt is bevonhatod kermival. De mindig ott a lehetsg, hogy az zemanyag-befecskendez rendszert lecserld kznsges porlasztra. 9. Ha beszereled a vzgz rendszert (az alacsonyabb zemi hmrsklet / nyoms elrsre ), akkor hgtanod kell a gz/vz keverket a minimlis gzramls rdekben a gzpedl brmely llapotban (res/max). Gyzdj meg arrl, hogy resjratban a gzramls minimlis, de ez mg elegend kell legyen a maximlis teljestmnynl is. Ez elvgzi a htsi munkt anlkl, hogy az gs folyamata megsznne. 10. Ha nem tallsz 1-5 mm-es rozsdamentes aclcs kombincit az elektrdknak, akkor mg mindig visszatrhetsz az egymst vltogat +/- elektrdalemezek hasznlathoz. 11. Ha a rendszered fagysgtlst is szeretnd megoldani, akkor: Adjl a vzhez 98%-os isopropyl alkoholt s szablyozd be ennek megfelelen az impulzusok frekvencijt Szerelj be elektromos ftberendezst 12. Ne hagyd, hogy brki is lebeszljen az lmaidrl, a szabadsgodrl, a fggetlensgedrl vagy az igazadrl! FELHASZNLT IRODALOM Stephen Chambers 'Apparatus for Producing Orthohydrogen and/or Parahydrogen' US Patent 6126794, uspto.gov Stanley Meyer 'Method for the Production of a Fuel Gas' US Patent 4936961, uspto.gov Creative Science & Research, 'Fuel From Water', fuelless.com Carl Cella "A Water-Fuelled Car" Nexus Magazine Oct-Nov 1996 Peter Lindemann "Where in the World is All the Free Energy", free-energy.cc George Wiseman "The Gas-Saver and HyCO Series" eagle-research.com C. Michael Holler "The Dromedary Newsletter" and "SuperCarb Techniques" Stephen Chambers "Prototype Vapor Fuel System" xogen.com COPYRIGHT #285714: Ezen dokumentum felhasznlsnak s sokszorostsnak minden jogt azon emberek szmra tartjuk fen, akik a termszetet kvnjk meggygytani s egszsgesen tartani. Legyen btorsgod kifejezni az egyedisgedet s a krnyezetvdelmi tleteidet. Ez a technolgia a felelssgteljes nmeghatrozsod egy gyakorlata.

Villanyaut - Bevezet

A benzines vagy dzel autnkat talakthatjuk elektromos meghajtsv, azaz villanyautv. Ehhez sokkal tbb mindent kell tennnk, mintha azt "csak" vzmeghajtsv alaktannk t, viszont az egyik legnagyobb problmt, azaz a rozsdsodst ezzel egy csapsra megoldottuk, tovbb szmos nagyszer elnyhz is jutunk: nem kell tbb a fagyllval veszdni, nincs htfolyadk, nincs olajcsere, a motortr llandan tiszta marad, szinte zajtalanul jr az autnk s egyltaln nem szennyezi a krnyezett. A kvetkez oldalakon elszr a villanyautk trtnetvel ismerkedhetsz meg, majd az autd talaktshoz kapsz sok hasznos tancsot. Ezutn az egyenram villanymotorok mkdsi elvvel s a motor kivlasztsnak a kritriumaival ismerkedhetsz meg, majd pedig a motorok vezrlsrl olvashatsz. A sort az akkumultorok tpusnak s mennyisgnek a meghatrozsa zrja. Kezdjk ht egy kis trtnelemmel!

A villanyautk trtneteTaln kevsb ismert, hogy az 1900-as vekben az autk tlnyom tbbsge elektromos meghajts volt. A meghajtst egy egyenram villanymotor vgezte, az energia forrsul pedig akkumultor szolglt, melyet jszaknknt fel lehetett tlteni, s msnap ismt zemkpes volt az aut.

1. bra. 1915-s Detroit Electric

Abban az idben a doktorok pl. villanyautba pattantak, mikor beteghez hvtk ket, de a nagyvrosok klnbz szolgltati is villamos meghajts jrmveken kzlekedtek, pl. villamos jrgnnyal hordtk ki a tejet, a kenyeret.

2. bra. Walt Disney kedvenc villanyautja

A villanyautk kb. 1915-ig jrtk a vrosok utcit, utna viszont teljesen feledsbe merltek ezek a csendes s nagyon krnyezetbart jszgok. Ez kt okra vezethet vissza: Az egyik ok az, hogy a villanyautk egy tltssel maximlisan 100-150 km-t tudtak megtenni. A villanyautk lehanyatlsnak msik oka a viszonylag alacsony sebessg volt. A 70-80 km/h-s sebessg azonnal tnkre tette volna az akkumultorokat, s az 50 km/h-s sebessget is csak pr pillanatra tudtk elrni. 1900 s 1910 kztt az tlagos utaz sebessg 30 km/h krl mozgott. Az egyenram motorok hasznlata azrt volt ltalnos abban az idben, mert a tpllst akkumultorokrl biztostottk, amik egyenramot szolgltatnak. Termszetesen mr akkor is ismertek voltak a DC/AC talaktk, de a mreteik tl nagyok voltak ahhoz, hogy elfrjenek az automobilokban. Emlkezznk, az 1900-as vek elejrl van sz! Ne feledkezznk meg azonban a villanyautk elnyeirl se. A villanyautk karbantartsa a minimumra cskkenthet, hiszen olaj illetve kenzsr csak a csapgyak kenshez kell. Megszabadulunk az olajcserktl, nem kell a htventilltorokat tiszttani s a htfolyadkot utntlteni, nincs zemanyag pumpa, vzpumpa, nincsenek porlaszt gondok, nincs rozsdsod kipufog s hangtompt dob, szinte teljesen hangtalanul zemel s a legfontosabb, hogy semmilyen kros anyagot nem bocst ki az aut.

Ezek olyan elnyk, amikrt megri az autnkat talaktani villanyautv. Az a kt htrny, amirl a fenti sorokban sz volt, a mai technikai sznvonal mellett viszonylag knnyen kikszblhet. St, egy megolds mr a mltban is ltezett. Nikola Teslnak is volt egy hres villanyautja, mely egy 1930-as gyrtmny Pierce Arrow tpus villanymotoross talaktott luxusaut volt.

3. bra. Tesla 1930-as gyrtmny Pierce Arrow tpus villamoss talaktott luxusautja

Az autbl a belsgs motort eltvoltottk, csak a sebessgvltt, a fogaskerekeket s az ertviteli rendszert hagytk meg. A benzinmotor helyre egy kerek, teljesen zrt, kb. 1 m hossz s 0,65 m tmrj villanymotort szereltek, mely eltt egy ht ventilltor helyezkedett el. Termszetesen a gyjtseloszt sem kellett. Tesla nem rulta el, hogy ki gyrtotta le a villanymotort, de nagy valsznsggel a Westinghouse egyik rszlegben ksztettk. Az aut szinte teljesen zajtalanul jrt. A villanymotor tpforrst egy 12 elektroncsvet tartalmaz fekete doboz biztostotta, mely elfrt a kesztytartban. Az "energiavevt" Tesla maga ksztette 60 cm * 25 cm * 15 cm mretben. A dobozhoz egy 1,8 m hossz antenna csatlakozott, ezen kvl kt darab, kb. 10 cm hossz, vastag rd llt ki belle. Tesla behangolta a "dobozt" a megfelel frekvencira s a levegbl 240 V-ot vezetett az autba. A 80 LE-s villanymotor maximlis, 1800/perces fordulatszma mellett az aut vgsebessge 145 km/h volt, s minden paramtere jelentsen tlszrnyalta az akkori belsgs motorokkal hajtott jrmveket.

Az energit egy villamos erm sugrozta. Mint Tesla elmondta, ez az energia mindenki szmra elrhet lenne. J. P. Morgannak, a mecnsnak azonban nem tetszett az tlet, mivel nem volt hov tenni a fogyasztsmrt, ezrt abbahagyta a projekt finanszrozst s az energia forrsul szolgl Erst tviv tornyot lebontottk.

A villanyautk trtnetrl s a Tesla fle villanyautrl az informcikat innt s innt ollztam ki.

A kvetkez oldalon a villanyautk talaktsval kapcsolatban olvashatsz sok hasznos dolgot.

Utols frissts dtuma: 2006 mrcius 28.

A villanyautkban lehet egyenram s vltram motorokat is hasznlni, mivel a jelenlegi elektronikus vezrlk segtsgvel mr szinte azonos szintre lehet hozni a klnbz villanymotor tpusok hatsfokait. Ugyanakkor a vltram motorok vezrlse jval sszetettebb, mint az egyenramak, ezrt a tovbbiakban csak az egyenram motorokrl lesz sz. Ha azonban rdekelnek a vltram motorok is, akkor ezekrl itt olvashatsz. (A genertorok motorokknt is zemelhetnek s viszont.) A motorok a legklnbzbb mretekben kaphatk, de mind egy clt szolglnak: az elektromos energit mechanikai energiv alaktjk. A DC motorok olyan motorok, melyek tpllshoz egyenramra van szksg. Az elektromos motorok a legknyelmesebb forrsai a mozgaternek. Csndesek s tisztk, azonnal beindulnak s lehetnek olyan kicsik, hogy egy rt mkdtessenek, vagy olyan nagyok, hogy a vilg leggyorsabb villanyvastjait is hajthatjk.

Az egyenram motor felptse s mkdsi elve Klnbz fajta egyenram villanymotorok lteznek, de a mkdsi elvk ugyanaz. Ennek megrtst segti a kvetkez bra.

1. bra. Az egyenram motor mkdsi elve

Az egyenram motor lland mgnesekbl ll, melyek kztt egy vezetk (tekercs) tallhat. Ahhoz, hogy a vezetk alkotta hurok elforduljon, a kt vgt egyenram ramforrsra kell kapcsolni, de gy, hogy kzben a vezetk elfordulhasson a sajt tengelye krl. Ahhoz, hogy ez megoldhat legyen, a vezet hurkot un. kommuttorra csatlakoztatjuk, melyhez rintkez kefk kapcsoldnak. A kefk biztostjk az elektromos csatlakozst a kommuttorral, mikzben az forog, gy folyamatos a kapcsolat a vezet hurok s az ramforrs kztt. A hurokban foly elektromos ram mgneses mezt hoz ltre, mely kapcsolatba lpve az lland mgnes mezejvel a hurkot elforgatja. Egy szemlletes, Java-ban rt demonstrcit lthatsz itt. Az egyenram villanymotorok tulajdonsgait ler paramterek a nyomatk, a teljestmny s a sebessg. Ezeket vizsgljuk meg egy kicsit kzelebbrl a kvetkez sorokban.

A nyomatk A nyomatk fogalmt olyan erk esetben hasznljuk, mikor azok forgat hatst fejtenek ki. Nyomatkot fejtnk ki pl. a rgebbi telefonok trcszsakor, lyukak frsakor vagy pl. egy csavar becsavarsakor.

2. bra. A nyomatk

Mint a 2. brn ltjuk, a nyomatk a szerszm vgre kifejtett fggleges irny er hatsra jn ltre. Ez az F er a szerszmot az O pont krl fordtja el. A lefel irnyul ert felbonthatjuk sugrirny (Frad) erre, mely prhuzamos a szerszm erkarjval, s rint irny erre (Ftan), mely merleges a szerszm erkarjra. A sugrirny er nem vesz rszt a nyomatkban, ellenttben az rint irny ervel. Az O pont s az F hater kztti tvolsgot irnyvektornak (r) nevezzk. Az erkar nyomatka (l) az O pont s az F er kztti "derkszg" tvolsg. Ha lecskkentjk az erkar nyomatkt azltal, hogy az ert az O ponthoz kzelebb fejtjk ki, akkor a szksges nyomatk nvekszik.

3. bra. A kerkre kifejtett nyomatk

A nyomatk meghatrozsnak kplete: N = F * r * sin( )

A sebessg Az egyenram motorok olyan eszkzk, melyek az elektromos energit forgat mozgss alaktjk t. Mikor adott feszltsget kapcsolunk a motorra, akkor az adott sebessggel forog. A forgsi sebessgnek vagy ms nven szgsebessgnek () a mrtkegysge fordulat/msodperc vagy fordulat/perc. A szgsebessgbl () meghatrozhatjuk az rint irny sebessget a forg test brmelyik pontjn a kvetkez kplettel: v = r * ahol:

v - az adott ponton mrt rint irny sebessg r - a forgs kzppontjtl mrt tvolsg - a szgsebessg

4. bra. A szgsebessg

Ez az egyenlet csak lland sebessg esetn hasznlhat.

A teljestmny A forg mozgs teljestmnyt a kvetkez kplettel hatrozhatjuk meg: P = N * ahol:

P - a forgmozgs teljestmnye N - a nyomatk - a szgsebessg

Az egyenram motor karakterisztiki Az egyenram motorok tervezsekor tisztban kell lennnk a motor karakterisztikival. Minden motor rendelkezik egy Nyomatk/Sebessg grbvel s egy Teljestmny grbvel.

Nyomatk/Sebessg grbe A kvetkez bra az egyenram motor Nyomatk/Sebessg grbjt brzolja.

5. bra. Az egyenram motor Nyomatk/Sebessg grbje

Vegyk szre, hogy a nyomatk fordtottan arnyos a motor tengelynek sebessgvel. Ms szavakkal egyfajta egyezsgre kell jutnunk, hogy mekkora nyomatkot szeretnnk levenni a motorrl s hogy mekkora sebessggel kell forognia a motornak. Az egyenram motorok kt legjellemzbb tulajdonsga az 5. brn lthat grbe kt szlsrtke:

Az indt nyomatk (s) az a nyomatkrtk, ahol a nyomatk maximlis, de a tengely mg nem forog Az resjrati sebessg ( n) a motor maximlis sebessge, ahol a motor mr nem fejt ki nyomatkot

A grbe ennek a kt szlsrtknek az sszektsvel rajzolhat fel, melyek egyenlete felrhat a nyomatk s a szgsebessg nzpontjbl: = s-*s/ n =(s-)* n/s Feljebb meghatroztuk, hogy a teljestmny a nyomatk s a szgsebessg szorzata, ami megfelel a Nyomatk/sebessg grbe alatti ngyzetnek. Ezt mutatja a kvetkez hrom bra.

6. bra. Kis teljestmny

7. bra. Maximlis teljestmny

8. bra. Kis teljestmny

A nyomatk s a sebessg kztti fordtott arnyossg miatt a maximlis teljestmnyt akkor kapjuk meg, mikor = 1/2 * n s = 1/2 * s.

Teljestmny/Nyomatk s Teljestmny/Sebessg grbk A nyomatk s szgsebessg szmtsait a teljestmny meghatrozsnak kpletbe behelyettestve lthatjuk, hogy az egyenram motor teljestmnye egy msodfok egyenletet ad. P()= -(Ns/ n)* 2+Ts* P(N)= -( n*Ns)*N2+ n*N Ezek a kifejezsek megint csak azt mutatjk, hogy a maximlis kimeneti teljestmnyt akkor kapjuk meg, mikor = 1/2 * n s = 1/2 * s.

9. bra. Teljestmny/Sebessg s Nyomatk/Sebessg grbk

Az anyagot angol nyelven itt tallod.

Kls gerjeszts villanymotorok A nagyobb teljestmny egyenram motorok mr nem lland mgneseket hasznlnak, mivel a nagy teljestmnyfelvtelek mellett az lland mgnesek lemgnesezdnnek. Ezrt clszer az llrsz mgneses mezejt is inkbb tekercsekkel ltrehozni.

Hromfle kapcsols ltezik:

Mellkramkr (prhuzamos) kapcsols - Ez a motor egyenletes sebessggel forog, fggetlenl a terhelstl. Olyan ipari alkalmazsokban hasznljuk ezt a kapcsolst, ahol az indtskor nem szksges nagy nyomatk.

10. bra. Mellkramkr kapcsols

11. bra. A mellkramkr kapcsols Nyomatk/Sebessg grbje

Framkr (soros) kapcsols - Ennek a motortpusnak a fordulatszma a terhels nvekedsvel automatikusan cskken. A soros motorokat azokban az esetekben hasznljuk, mikor az indtskor nagyon nagy nyomatkot kell kifejteni, azaz mikor valamilyen nehz testet kell mozgsba lendteni (pl. liftnl vagy villanyautnl stb.) A soros motorokat sohasem szabad terhels nlkl beindtani, mivel ekkor a motor sebessge olyan mrtkre gyorsulhat, hogy az tnkreteheti a motort.

12. bra. Framkr kapcsols

13. bra. A framkr kapcsols Nyomatk/Sebessg grbje

Vegyes ramkr kapcsols - Ez a mellk- s framkr kapcsols kombincija. A kapcsols karakterisztikja a kombinci mdjnak fggvnyben vltozhat. Az ilyen motorokat rendszerint ott hasznljk, ahol az indtskor nagy nyomatkot kell kifejteni, de az lland sebessg is fontos.

Az informcit angol nyelven itt olvashatod.

A villanymotor kivlasztsa A villanyautban a legclszerbb a soros kapcsols egyenram motorok hasznlata. Egy tipikus, villanyautkban hasznlt villanymotor kpt a kvetkez brn lthatod.

14. bra. Az FB1-4001A tpus motor metszete

Az egyenram motorok teljestmnye egyenes arnyban van a rkapcsolt feszltsggel s a tekercsekben foly rammal. Ezt a kvetkez kplettel tudjuk meghatrozni: PLE = U * I * / 746 A kvetkez tblzatban nhny villanyautban hasznlt villanymotor teljestmnyt lthatjuk lerben kifejezve. Tpus A00-4009 K91-4003 L91-4003 X91-4001 203-064001A FB1-4001A 24 V 36 V 2 LE 4 LE 48 V 6 LE 5 LE 60 V 10 LE 6 LE Feszltsg 72 V 96 V 8 LE 10 LE 12 LE 14 LE 10 LE 12 LE 16 LE 19 LE 18 LE 21 LE

108 V

120 V

144 V

14 LE 22 LE 23 LE

16 LE 26 LE 26 LE

20 LE

30 LE

1. tblzat. A klnbz tpus DC motorok teljestmnye a feszltsg fggvnyben

A belsgs motorok esetben a maximlis teljestmnyt szoktk megadni LE-ben, a villanymotoroknl pedig a folyamatosan leadni kpes teljestmnyt. Ebbl kiindulva nagyon j kzeltssel meghatrozhatjuk a szksges villanymotor tpust, egyszeren csak osszuk el 1,6-del a robbanmotor teljestmnyt. Teht: Pvill = Prob / 1,6 Ha pldul az talaktand aut robbanmotorjnak a (cscs)teljestmnye 45 LE, akkor az talaktshoz szksges villanymotor teljestmnye: Pvill = 45 LE / 1,6 = 28,1 LE Ezek szerint erre a clra megfelel a 203-06-4001A, de mg jobb az FB1-4001A tpus motor. (lsd az 1. tblzatot) Az ramerssget nvelve nem tl hossz ideig, azaz kb. 3-5 percig a villanymotorok a nvleges teljestmnyknek le tudjk adni akr a msflszerest, nagyon rvid ideig pedig akr tbb mint a hromszorost is. Ezek szerint az FB1-4001A tpus motor pr percig 45 LE-t is tud produklni, pl. emelkedk esetn vagy gyorstskor, de kb. 20-30 msodpercig akr 100 LE-t is le tud adni.

Mivel ekkor megnveltk a motoron keresztlfoly ram erssgt, azon kvl, hogy ezzel cskkentettk az egy tltssel megtehet km-ek szmt, mg a motor is nagyon melegszik. Ha hossz ideig terheljk tl a motort, akkor az tnkre is mehet (megfelel hts hinyban). A kvetkez tblzatban a motorok fordulatszmait tekinthetjk meg. Tpus A00-4009 K91-4003 L91-4003 X91-4001 203-06-4001A FB1-4001A Fordulatszm 1500 - 4000 / perc 1500 - 4000 / perc 1500 - 4000 / perc 700 - 5000 / perc 1700 - 4800 / perc 1000 - 5000 / perc

2. tblzat. A motorok fordulatszma

Mint ltjuk, ezek a fordulatszmok kzel megegyeznek a belsgs motorok fordulatszmaival, teht meghagyva a sebessgvltt az autnk sebessge is a megszokott marad, br a gyorsulsi kpessge jobb lesz. Az itt lthat adatokat egy amerikai cg honlapjrl vettem (lsd itt), akik kizrlag villanyautk s villanyhajk talaktshoz rulnak alkatrszeket s segtenek a szmtsok, tervezsek elvgzsben is.

Az itt kvetkez tblzatba rd be, hogy hny LE-s belsgs motor van az talaktand autdba s megkapod a javasolt villanymotor teljestmnyt. Jelenlegi motor teljestmnye LE Javasolt villanymotor teljestmnye 0 LE = 0 kW

3. tblzat. Az ajnlott villanymotor teljestmnye A kvetkez tblzatban add meg a kivlasztott villanymotor jellemzit. Ezekre az adatokra a kvetkez oldalaknl lesz szksgnk. A villanymotorok szma lehet egynl tbb is, ekkor gy szmoljuk, hogy azok prhuzamosan vannak ktve, vagyis a feszltsg lland marad, de a teljestmny annyiszorosra nvekszik, ahny motort szeretnl hasznlni. Tbb motor esetn az egy motorra jellemz teljestmnyt kell berni a msodik sorba.

A villanymotor tpusa: A villanymotor teljestmnye: A villanymotor max. feszltsge: A villanymotor max. fordulatszma: A villanymotorok szma:

LE V 1/perc db

rd be az ltalad kivlasztott villanymotor tpust! 4. tblzat. A kivlasztott villanymotor(ok) jellemzi

A kvetkez oldalon a DC villanymotorok vezrlsvel ismerkedhetsz meg.

Az egyenram motorok szablyozsaAz egyenram villanymotorok sebessgt egy erre a clra szerkesztett elektronika szablyozza. Kszen is kaphatsz az ignyeidnek megfelel teljestmnyben s kivitelben vezrlt, de ha az raik elkedvetlentettek, akkor ezen az oldalon megtudhatod, hogyan pthetsz magad is egy motorvezrl ramkrt. Egy kereskedelemben kaphat tlagos villanymotor vezrl a kvetkez funkcikat ltja el:

PWM feszltsgszablyozs - A motor fordulatszmt szablyozza Tlram vdelem/Rvidzr vdelem - lekorltozza a motorra jut ram rtkt, ezltal cskkenti az ramfelvtelt. Ez vdi a motort s a vezrl teljestmny fokozatt az esetlegesen tl nagy ramoktl. Visszatpll zemmd - Mikor a villanyaut lejtn gurul, vagy mikor fkeznk, a villanymotor ramgenertorknt mkdik. Az gy termelt ramot visszavezethetjk az akkumultorokra, hogy a felhasznlt energia egy rszt ptolhassuk. Hkapcsol - Ha a vezrl teljestmny fokozatnak hmrsklete vagy a villanymotor hmrsklete elr egy kritikus rtket, akkor a vezrl kikapcsol. Tlfeszltsg vdelem - Ha az akkumultorok feszltsge meghaladja a megengedett fels hatrt, akkor azt a feszltsget leszablyozza a megengedett rtkre. Mlykisls vdelem - Ha az akkumultorok feszltsge tl alacsony rtkre esik le, akkor lekapcsolja a vezrl a motort az akkumultorokrl. Ellenttes polarits vdelem - Ha az akkumultorokat ellenttes polaritssal kapcsoljuk a vezrlre, akkor az nem kapcsol be.

Bekts vdelem - A klnbz csatlakozk s dugaszaljak eltr formjak, ezltal nem lehetsges azok felcserlse. Szmtgpes csatlakozs - A vezrlt egy szmtgphez csatlakoztatva a klnbz funkcikat tetszs szerint programozhatjuk.

A kvetkezkben ezeket a funkcikat vizsgljuk meg rszletesebben.

PWM feszltsgszablyozs Mikor az egyenram motor kzvetlenl (azaz vezrl nlkl) kapcsoldik az akkumultorhoz, akkor a csatlakozs pillanatban hatalmas ramokat vesz fel. Ez az ramtske azrt jn ltre, mert a motor, ha azt forgatjuk, genertorknt mkdik, s a generlt feszltsg egyenes arnyban ll a motor sebessgvel. A motoron tfoly ram erssgt az akkumultor feszltsge s a generlt feszltsg kztti klnbsggel szablyozhatjuk. A generlt feszltsget visszahat elektromotoros ernek (EME) nevezzk. Mikor a motor rkapcsoldik az akkumultorra (mg mindig vezrl nlkli kapcsolatrl van sz), akkor nincs visszahat EME, azaz az ramot csak az akkumultor feszltsge, a motor ellenllsa s induktivitsa, valamint az akkumultor bels ellenllsa hatrozza meg. A motor sebessgt szablyoz vezrl hasznlata esetn a motort tpll feszltsget szablyozni tudjuk. Az indtskor, azaz mikor a motor sebessge nulla, a vezrl nem fog feszltsget kapcsolni a motorra, gy az ramerssg is nulla lesz. Mikzben a motor sebessgszablyozja nveli a feszltsget, a motor elkezd forogni. Elszr kicsi a motorra kapcsolt feszltsg, gy az ram erssge is alacsony lesz, de ahogy a vezrl egyre nagyobb feszltsget kapcsol a motorra, gy nvekszik az ramerssg s a motor visszahat EME-je is. Ennek eredmnyeknt az indulskor fellp ramtskt megszntettk s a gyorsts is egyenletes lesz. A legegyszerbb mdszer az egyenram motorok fordulatszmnak a szablyozsra a vezrl feszltsgnek a szablyozsa: minl magasabb a feszltsg rtke, annl nagyobb fordulatszmot igyekszik elrni a motor is. Az esetek tbbsgben azonban az egyszer feszltsgszablyozs nagyon vesztesges mdszer, ezrt inkbb az impulzusszlessg modulci (Pulse Width Modulation = PWM) hasznlata a jellemz. Az alap PWM mdszernl a tpforrs feszltsgt kapcsolgatjuk ki/be folyamatosan, ezltal szablyozva a motorra kapcsolt feszltsget s ramot. A motor sebessgt a kikapcsolt s bekapcsolt llapotok arnya hatrozza meg.

1. bra. A PWM magyarzata

A PWM vezrlknl figyelembe kell vennnk, hogy a villanymotor alacsony frekvencis eszkz. Ennek az az oka, hogy a motor tulajdonkppen egy nagy induktivits, ezrt nem kpes felvenni a nagyfrekvencis energit. Az alacsony frekvencik rtke szintn egy sszer rtk felett kell legyen. Az alacsonyabb frekvencik ugyan jobban megfelelnek, mint a magasabbak, de a PWM mdszer elveszti a hatkonysgt a nagyon alacsony frekvencikon. Az alacsonyabb frekvencikon az impulzus bekapcsolsi ideje hosszabb, mint a magas frekvencikon, gy a motoron elg ram tud keresztl haladni minden egyes bekapcsolt impulzusnl. A magasabb frekvencik akkor hasznlhatk jl, ha egy megfelelen nagy kondenztort ktnk a motor plusaira. Enlkl csak nagyon kis ram tudna a motor tekercsn tfolyni, ami nem lenne elegend a munkavgzsre, radsul ez az ram a kikapcsolt llapotban egy ellenttes irny ramtskeknt disszipldik a meghajt didin. A kondenztor integrlja az impulzusokat s egy hosszabb idej, br alacsonyabb rtk ramimpulzust hoz ltre. Ekkor visszarg ramtske sincs, mert az ram nem sznt meg. A motor induktivitsnak ismeretben meghatrozhatjuk az optimlis PWM frekvencit. Prbld meg tesztelni a motorodat egy 50 %-os kitltsi tnyezj ngyszg impulzussal s figyeld meg, hogyan cskken a nyomatk a frekvencia nvekedsvel. Ez a mdszer segt meghatrozni az optimlis frekvencit, ahol a hatsfok a maximlis lesz. Termszetesen a nagyfrekvencis PWM rendszerek is hasznlhatk a villanymotorok vezrlsre, hiszen mikor sszehasonltjuk az alacsony- s nagyfrekvencis rendszereket, akkor kt klnbz megkzeltst hasznlunk s mindkett helyes.

Az alacsony frekvenciknl mechanikai tlagolst vgznk. Mikor a vezrl kikapcsolja az impulzust, egy rvid idej feszltsgtske jelenik meg, melyet a didk kapnak el, de ezutn az tmeneti id utn a motort szabadon forgatja a lendlete s tipikusan egy bgst hallhatunk. Ez a mdszer rendszerint kis mret, alacsony feszltsg motoroknl hasznlhat. A nagyfrekvencis mdszernl a motor induktivitsa tlagolja az ramot. Ez hasonlt a kapcsol zem tpegysgekhez. A didk sokkal kritikusabbak ebben az esetben, mivel azokon a teljes motorram tfolyik viszonylag hossz ideig, hacsak nem hasznlunk ellenfzis zrst. A nagyfrekvencis PWM elg rzkeny a motor tulajdonsgaira, azaz az induktivitsra. A kzepes mret motorok 17-20 kHz-es vagy annl valamivel nagyobb frekvencin mkdnek. Az informcikat innt fordtottam.

A PWM feszltsgszablyozsra nagyon sokfle kapcsols ltezik az analg megoldsoktl kezdve a digitlis kialaktsig. Mivel a sebessgszablyozst manulisan vgezzk a gzpedlra csatlakoztatott potmter segtsgvel, s mivel nem tervezzk a szmtgpes csatlakoztatst - hiszen nem igazn van r szksg a villanyautban - ezrt az analg megoldst vlasztjuk. Az egyszersgre trekedve a PWM kapcsolst egy 555-s idzt IC-vel oldhatjuk meg. Ezt mutatja a kvetkez kapcsols.

2. bra. Az impulzusszlessg szablyoz

A kapcsols tlett innt vettem. A P1 potmter a gzpedlhoz kapcsoldik, ezzel szablyozzuk az impulzusok kitltsi tnyezjt s ezltal a motor fordulatszmt. A kapcsolsban szerepl kt dida biztostja

azt, hogy az impulzusok kitltsi tnyezje szinte 0 s 100 % kztt vltoztathat. Mivel az autban lv villanymotor kzepes teljestmny, ezrt a frekvencia jelen alkatrszekkel kb. 17 000 s 20 000 Hz kztti rtkre van belltva, A kitlts vltoztatsa csak kis mrtkben hat vissza a frekvencira. Ha az adott motorhoz tartz idelis frekvencia ettl eltrne, akkor a C1 kondenztor kapacitst kell megvltoztatni. (A C1 rtknek nvelsvel a frekvencia cskken.) Az 555-s IC 7. lbrl vesszk le a PWM jelet egy 1 k-os ellenllson keresztl. Mivel ez mg kis ramot ad le s a feszltsg rtke se elg nagy - br ez motorfgg - ezrt ezt a jelet fel kell ersteni. Erre a clra MOSFET-eket s FET driver IC-ket hasznlunk. Errl lesz sz a kvetkez sorokban.

Tlram vdelem / Rvidzr vdelem A nagy ramokra val tekintettel a teljestmny erstst MOSFET tranzisztorokkal oldjuk meg, a FET-ek meghajtsra pedig olyan meghajtkat vlasztunk, melyek rendelkeznek tlram vdelemmel. Ilyen meghajt IC pl. az IR2121. A MOSFET tpusa attl fgg, hogy mekkora a motor maximlis feszltsge s hogy mekkora ramot kell vezrelni. Egy FET-tel nem lehet megoldani a vezrlst, mivel a szksges ramerssg jval meghaladja az egy tranzisztoron tengedhet ramerssg rtkt. A kvetkez brn a teljestmnyerst fokozatot lthatod.

3. bra. A teljestmnyerst fokozat

A Hk bemenetre a jel a hkapcsolrl jn, az Abe bementre pedig az akkumultor mlykisls elleni vdelmt biztost ramkrrl. Ezekrl lejjebb mg sz lesz. A hrom darab LED didnak ketts szerepe van:

Vizulisan mutatja, hogy mirt ll a motor, s

Egy hrombemenet logikai S kaput alkot gy, hogy az egyes bemenetek ne hathassanak vissza a msik kt bemenetre

A Kpedl szerepe az, hogy mikor teljesen levesszk a lbunkat a gzpedlrl, akkor a motorra jut feszltsg rtke biztosan 0 V legyen. Erre azrt van szksg, mert a PWM ramkr kimenetn a P1 potmter legszls llsban sem lesz 0 % a kitltsi tnyez, hanem valamilyen nagyon kis rtket vesz fel, azaz a motorra llandan jutna egy nagyon alacsony rtk feszltsg, ami a motort lehet, hogy mr nem hajtan meg, de az akkumultorokat egy kis rtk lland ramfelvtellel viszonylag hamar lemerten. A Kpedl kapcsol kikapcsolt llapotban van, mikor nyomjuk a pedlt, csak akkor kapcsol be, mikor levesszk a lbunkat a pedlrl. A Kpedl-nak biztonsgi szerepe is van, mivel ha a PWM ramkrnl ismertetett P1 potmter meghibsodik, akkor is elg csak felengednnk a lbunkat a pedlrl s a motor mr nem is kap tpllst. Az Um rtkt a villanymotor tpusa hatrozza meg. A T1 N-csatorns MOSFET kivlasztsakor szintn ezt az Um feszltsgrtket vesszk figyelembe, annl legalbb 20 %-kal nagyobb rtket kell vennnk. A kvetkez tblzatba rd be a kivlasztott FET paramtereit. FET tpusa (neve): Max. megengedett nyitirny feszltsg (Udss): Max. megengedett nyitirny ram 45 C-on (Id): 1. tblzat. A kivlasztott FET adatai A FET-ek szmnak meghatrozshoz tltsd ki az 1. tblzat adatmezit!

V A

Az R1 ellenlls szerepe az IR2121 vezrl IC szmra biztostani a tlram elrsekor megjelen jelet. A vezrl akkor kapcsolja le a MOSFET-rl az impulzusokat, ha a CS lbon a feszltsg elri az Ucs = 0,23 V-ot. Ha pl. azt szeretnnk, hogy a FET-en keresztlfoly maximlis ramerssg 45 A legyen, akkor: R1 = Ucs / Id = 0,23 V / 45 A = 0,005 = 5 m Mivel ezen az ellenllson mr nagy ramok folynak keresztl, ezrt megfelelen nagy teljestmnynek kell lennie: PR2 = Ucs * Id = 0,23 V * 45 A = 10,35 W Az IR2121 IC 3. lbra kttt 1 pF-os kondenztor hatrozza meg az IC kikapcsolsnak sebessgt tlram vagy rvidzr esetn.

A D1 dida szerepe a PWM impulzusok kikapcsolsakor keletkez feszltsgtk levgsa. Nzzk meg, mitl alakulnak ki ezek a feszltsgtk. A 4. brn egy tekercs s egy kapcsol van sorba ktve az akkumultorral.

4. bra. A villanymotor induktivitsnak hatsa az ram ki/be kapcsolgatsakor

Mikor a kapcsolt bekapcsoljuk, az ram elkezd folyni, ami a tekercset energival tlti fel. Mikor a kapcsolt kikapcsoljuk, akkor ram nem folyik a krben, a tekercs pedig leadja az energijt. De ez nem ennyire egyszer! A kvetkez bra azt mutatja, hogyan vltozik az ram s a feszltsg az ramkrben. Az els fggleges piros vonalnl kapcsoljuk be a kapcsolt, aminek hatsra a tekercs elkezdi felhalmozni az energit. A msodik fggleges piros vonalnl kikapcsoltuk a kapc