Top Banner
časopis pro firemní zákazníky olečnosti T-Mobile IK NA 02 2013 Bezpečnost v cloudu: data přístupná odkudkoliv, ne komukoliv Hlídejte si reputaci své firmy na internetu Hana Pavlištová se umí zeptat Česká informační agentura Média na rozcestí Efekt Motejlkových křídel Naše tipy na mobilní aplikace pro firmy
52

IKONA

Apr 08, 2016

Download

Documents

IKONA, T-Mobile Czech Republic a.s.
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: IKONA

časopis pro fi remní zákazníky � olečno� i T-Mobile

IK NAIK IK 02 2013

Bezpečnost v cloudu: data přístupná odkudkoliv, ne komukoliv

Hlídejte si reputaci své fi rmy na internetu

Hana Pavlištováse umí zeptatČeská informační agentura

Média na rozcestí

Efekt Motejlkových křídel

Naše tipy na mobilní aplikace

pro fi rmyNANA

I5_001 titulka.indd 1 16.7.2013 17:04:38

Page 2: IKONA

Umíš si vychutnat život?

THE OFFICIAL SMARTPHONE

htc.com

Dva prední stereo reproduktory Živá hlavní obrazovka Tvoje živá galerie

Co

pyr

ight

© 2

013

HTC

Co

rpo

rati

on

. Vše

chna

prá

va v

yhra

zena

.

002.indd 1 16.7.2013 17:04:55

Page 3: IKONA

2 | 3

STARTÉR

Milí čtenáři,

Vydává: T-Mobile Czech Republic a.s. | Redakce: Tomíčkova 2144/1, 149 00 Praha 4 | e-mail: [email protected] | Časopis pro T-Mobile

připravuje: GODS s.r.o., www.gods.cz | Registrace MK ČR: 13664 | Číslo vychází: červenec 2013 | V elektronické podobě ke stažení na:

www.t-mobile.cz/ikona | Foto: Radovan Šubín

Tváří čísla nové IKONY je milá a optimistická „Hanka – banka“, tedy Hana Pavlištová, ředitelka České informační agentury. Proč volíme tuhle roztomilou přezdívku, se dozvíte v článku. V PŘÍBEHU ZÁKAZNÍKA bude ale řeč i o mnohem vážnějších tématech, třeba o bulvarizaci médií a zaměstnávání starších lidí. Médiím se věnujeme i dále. Pokud třeba znáte pana Motejlka, který vede web s předplatným 14 000 Kč měsíčně, určitě si přečtete příběh o jeho cestě médii. Zákulisní informace a dobré kontakty ho dovedly k myšlence velmi neobvyklého informačního servisu. Sekce TRENDY nabídne mimojiné téma virtuální „měny“ bitcoin, více se o něm dozvíte ve videorozhovoru s Pavlem Koutským. Ten najdete krom dalších bonusů v ELEKTRONICKÉ VERZI IKONY (více na

straně 50). V části T-MOBILE vám ukážeme, že používání rychlého internetu technologie LTE může učinit vaše podnikání pružnějším.

Pak trochu zvážníme, protože bezpečnost vašich dat v našem cloudu je pro vás důležitá. A pro nás o to víc.

Marek Konečný, šéfredaktor

informace jsou naše řemeslo. Spojování ho-vorů, přenášení velkých objemů dat, zálo-hování, budování infrastruktury. Všechno děláme pro to, aby vaše data, vaše informace, dotekly tam, kam mají. Co nejrychleji a beze ztrát. Za jejich doručení ručíme, za jejich kvalitu nikoliv.

Přesně na opačném břehu informační řeky je Česká informační agentura, fi rma tohoto čísla. Ta za kvalitu svých informací naopak ručí stoprocentně, taky to totiž je její řemes-lo. Ale ČIA ručí nejen za kvalitu, ale samo-zřejmě a především za výběr informací. Na kvalitním ekonomickém zpravodajství je nejcennější, že šetří váš čas. Dozvíte se jen to podstatné. Je sítem, které odděluje informace každodenní pěny dní a informace, které bu-dou hýbat ekonomickým oceánem. Pokud tohle všechno víte a dobře zrealizujete, ke kvalitnímu zpravodajství nezbývá než ma-ličkost: rychlost. A od toho jsme tady právě my. Komunikaci, na které každé zpravodaj-ství stojí, zajišťuje pro Českou informační agenturu právě T-Mobile. A jsme hrdi na to, že můžeme být partnerem tak dynamicky se rozvíjející fi rmy, pro kterou je kvalita našich služeb skutečně rozhodující.

Vážení čtenáři, naše „informační řemeslo“ nás baví stejně jako agenturu ČIA. A snad bych se měl poopravit v přirovnání, my ne-jsme na druhém břehu informační řeky, my jsme spíš nad ní. Nejen pro ČIA jsme mostem, tím, kdo spojuje. Příjemné počtení nového čísla Ikony.

Miloš Mastníkředitel marketingu pro business [email protected]

002003 starter.indd 3 16.7.2013 17:05:21

Page 4: IKONA

4 | 5

připravila .. Ludmila Hamplová

* [čija], Czech Information Agency, Česká informační agentura

Jsme připraveni. Připraveni

informovat.

Tady *

004009 pribeh.indd 2 16.7.2013 17:06:31

Page 5: IKONA

PŘÍBĚH ZÁKAZNÍKA

Hana Pavlištová se věnovala bankovnictví, byla ve vedení Česko-

německé obchodní komory. A každý den četla zprávy České informační agentury ze

světa fi nancí. Když před osmi lety dostala nabídku, aby se stala její výkonnou ředitelkou

a současně jednatelkou, neváhala ani chvíli. Byla přesvědčena, že poskytování kvalitního

ekonomického zpravodajství má velkou perspektivu. Nemýlila se…

004009 pribeh.indd 3 16.7.2013 17:06:37

Page 6: IKONA

6 | 7

i „Hanka banka“ a České hnutí speciálních olympiádČIA je díky Haně Pavlištové, které roztomilou přezdívku dali sami sportovci, propojena s Českým hnutím speciálních olympiád (ČHSO). To navazuje na program speciálních olym-piád pro mentálně postižené, jenž byl založen v 60. letech Eunice Kennedyovou-Shrivero-vou, sestrou prezidenta Johna F. Kennedyho. V České republice se program ofi ciálně rozvíjí od roku 1990, dnes sdružuje ve zhruba 140 klubech na 1500 sportovců. ČHSO organizuje národní hry speciálních olympiád, národní i mezinárodní turnaje v jednotlivých sportech a zajišťuje účast českých sportovců na světových a mezinárodních akcích. Z letošních Svě-tových zimních her speciálních olympiád z korejského Pchjongčchangu, kde se bude konat zimní olympiáda v roce 2018, přivezli sportovci ČHSO 19 zlatých, 10 stříbrných a 9 bronzo-vých medailí, celkem tedy 38 ocenění.

Byli jste první, kdo byl před 15 lety schopen

nabídnout elektronický deník. Jak se vám tento

zpravodajský produkt osvědčil?

V průměru náš online deník CzechAM/Tsche-chien am Morgen čte 20 tisíc čtenářů. Toto stručné zpravodajství z byznysu, ekonomiky a politiky ve formátu dvou stránek A4 lze snadno zobrazit ve všech chytrých telefonech. Uvědomujeme si, jak je pro naše klienty důležité, aby byli informo-váni v reálném čase, a měli tak přehled o všem podstatném, co se týká jejich oboru. Pro mě osob-ně je vždy velmi milé vidět naše klienty, jak si na chytrém telefonu nebo tabletu ukazují zprávy od ČIA. Mimochodem, můj první ranní rituál je pevný: na svém Blackberry otevřu náš online de-ník, i když večer předtím procházím jeho návrh.

V čem se liší vaše zpravodajství od ostatních

médií?

Specializujeme se na ekonomiku a trhy v České republice a máme jasně zacílenou klientelu. Ta od nás očekává, že získá informace, které jinde nenajde, a ve formátu, který vyhovuje časovému vytížení manažera. Umíme se totiž zeptat. A také se ptáme na to, co ostatní média nezajímá. Samo-zřejmě, že se ve výsledkové sezóně překrýváme s jinými médii, protože jejich redaktoři byli na stejné tiskové konferenci. My ale vypíchneme to podstatné a současně jsme schopni nabídnout podrobnější informace v širším kontextu. Naši klienti se tedy dostanou ke všemu, co potřebují

vědět, díky několika kliknutím. Zásadním rozdí-lem také je, že se nevěnujeme „kauzám“. Bulva-rizace médií je tedy to, co se nás opravdu netýká. Jsem přesvědčena, že čtenáři hledají kvalitní eko-nomické zpravodajství a rádi za ně zaplatí.

V čem se od běžných médií liší váš redakční

tým?

Prakticky neustále nabíráme nové lidi, protože mnoho našich redaktorů u nás začalo pracovat během studia. Zůstávají u nás, a jakmile získa-jí dojem, že vše umějí, odcházejí. Někdy tomu říkám, že jsme „školící centrum“ pro ostatní média, pak totiž často sleduji, jak se kdo z nich uchytil. Stále častěji ale přijímáme i lidi okolo pa-desátky, kteří mají bohaté novinářské zkušenosti a přehled, ale pro běžná média nejsou atraktivní, protože ta sahají po mladších. Samozřejmě že po-třebujeme lidi s ekonomickým rozhledem a záro-veň schopné ve velmi krátkém textu zformulovat vše podstatné a to není vždy obvyklá novinářská dovednost.

Ve svém zpravodajství máte „dobré zprávy“. Co

vás k tomu vedlo?

Na začátku byla moje osobní zkušenost s dob-rovolnictvím pro Czech Special Olympics, což je organizace, která se stará o mentálně postižené sportovce. Naráželi jsme a stále narážíme na to, že média tyhle naše zprávy jednoduše nezajíma-jí, i když máme sportovce na špičkové světové

S T-Mobilem, vlastně ještě Paegasem, jsem od jeho začátku. Je pro mě důležité, že jsem mobilní číslo po léta nezměnila.

o České informační agentury jste při-

šla z pozice členky představenstva

BawagBank (dnes LBBW). V čem to

bylo jiné?

Naprosto ve všem. Když sedíte v představen-stvu, máte k dispozici několik asistentek a celé týmy lidí, takže jen řídíte a jste v pravém slova smyslu manažer. Navíc banky byly v té době prostředím, kde zhýčkaní úředníci sotva zved-li tužku, pokud jim za tento úkon nedorazila na konto příslušná částka. V ČIA jsem ale po svém příchodu neměla ani asistentku a mnoho věcí jsme museli vybudovat úplně od začátku. Lidé tu pracovali za několikanásobně menší platy, ale s nadšením. V tom jsem měla štěstí na výborný tým. Byla před námi hodně tvrdá práce, ale měli jsme cíl: chtěli jsme se v ekono-mickém zpravodajství stát pojmem. Také nás těší, že jsme respektovaným partnerem zahra-ničních agentur, jako jsou např. Dow Jones, Internet Securities či APA.

Jaké změny jste v ČIA udělala?

Sama jsem ještě v bance byla klientem ČIA a četla zpravodajství z fi nancí, se kterým jsem byla velmi spokojená. Když přišla nabídka na toto místo, neváhala jsem. Věděla jsem, že máme co nabídnout a šanci na úspěch. Museli jsme ale mít jasnou vizi a postupně odbourat služby, které nebyly rentabilní. Rozhodli jsme se nabízet pouze kvalitní ekonomické zpravo-dajství a to se vyplatilo. Nemusíme soupeřit s mediální sférou, která se především snaží ob-sahem co nejvíce vyhovět svým klientům, totiž inzerentům.

Jak se změna strategie projevila?

Podařilo se nám zkvalitnit zpravodajství a sou-časně vzrostlo množství vydávaných zpráv. Nyní jich vydáváme přes 2000 měsíčně a zhru-ba polovina jsou naše exkluzivní zprávy. Tyto zprávy pak nabízíme formou online deníků, týdeníků a měsíčníků v češtině a angličtině, plus zhruba 40 % produkce nabízíme i v něm-čině. Reagujeme pružně na poptávku, pátráme totiž po tom, jaké informace budou pro naše čtenáře přínosné a užitečné. A proto neustále roste počet našich abonentů. Když jsem přišla, měli jsme v portfoliu 120 fi rem, nyní jich máme okolo 700. Naši čtenáři jsou lidé ze středního a vyššího managementu. Jsem přesvědčena, že nezávislá tisková agentura je jediným profesi-onálním garantem zpracování informací pro strategický marketing a management fi rem.

D

004009 pribeh.indd 4 16.7.2013 17:06:38

Page 7: IKONA

PŘÍBĚH ZÁKAZNÍKA

Bulvarizace médií se nás netýká. Čtenáři hledají kvalitní ekonomické zpravodajství a rádi za ně zaplatí.

úrovni a za jejich úspěchem je vždy tvrdá práce v podobě pravidelných tréninků. Jenže mentál-ně postižení jsou v naší společnosti stále tabu, i když jsou součástí společnosti stejně jako my. Tak jsem si řekla, že vytvořím prostor pro dob-ré zprávy v našem nejčtenějším deníku Czech AM. Musím říct, že se nám to velmi osvědčilo. Každý pracovní den dostanou naši čtenáři jednu dobrou zprávu. A všichni rádi dostáváme dobré zprávy, ne?

Co vás osobně motivovalo k tomu, abyste se sta-

la dobrovolníkem?

Před patnácti lety, když jsem ještě působila v bankovní sféře a hledala jsem nějaký CSR projekt (Corporate social responsibility), mne k Českému hnutí speciálních olympiád přivedl Vlastimil Harapes, čestný prezident a zaujatý podporovatel. Jakmile jsem se osobně setkala se sportovci s mentálním postižením, bylo roz-hodnuto. Velmi rychle jsem dostala přezdívku „Hanka banka“, která mi zůstala dodnes. Tihle sportovci jsou neuvěřitelně milí a bezprostřední, při osobním setkání vás snadno okouzlí. Proto

i Telefonní číslo je částí mého jáHana Pavlištová vždy měla k informačním technologiím blízko a osobně si pamatuje, jak do tehdejšího Československa přišly úpl-ně první mobilní telefony. „Sice se tomu pří-stroji říkalo mobilní telefon, ale jen samotná baterie vážila 4 kg a nezbytný byl speciální kufřík, aby telefon vůbec bylo možné ně-kam odnést,“ vzpomíná s úsměvem. Několik let jí samotné sloužila „legendární“ Nokia 5110, která sice měla jen minimum funkcí, ale byla prakticky nezničitelná. Po letech s fi nskou značkou ale v roce 2006 přestou-pila na Blackberry a na ni nedá dopustit. „Ke své práci potřebuji chytrý telefon, ale nevyhovuje mi současný trend dotykových displejů, navíc se mi líbí, že tyto telefony mají své šifrování a jen tak někdo se do nich nedostane,“ dodává. S T-Mobilem, vlastně tehdy ještě Paegasem, je od jeho začátku a zůstala mu věrná. „Mobilní číslo považuji za důležitou součást svého já, proto je pro mě důležité, že jsem ho po léta nezměnila,“ s úsměvem přiznává.

004009 pribeh.indd 5 16.7.2013 17:06:46

Page 8: IKONA

8 | 9

i Česká informační agenturaČIA je česká soukromá tisková agentura se specializací na ekonomiku a trhy České republiky, poskytuje aktuální marketingové zpravodajství přímo pro management fi rem a institucí. Systematicky sleduje vývoj trhů a segmentů české ekonomiky a také regio-nu střední Evropy. Měsíčně přináší více než dva tisíce nových zpráv. Vydává elektro-nické deníky a týdeníky v české, anglické a německé jazykové verzi.

i teď, když pomáhám hledat partnery a sponzo-ry, se snažím manažery a ředitele fi rem osobně přivést na naše turnaje. Musejí vidět, co konkrét-ně děláme a jak hodně to mentálně postiženým pomáhá. Díky sportu získávají nové dovednosti, roste sebevědomí jejich i jejich nejbližších a oni se cítí opravdu lépe.

Mnoho českých fi rem se už naučilo podporovat

různé projekty sociální odpovědnosti, ale jak

jsou na tom sami jejich pracovníci?

Kdysi jsem byla na fóru o CSR projektech, kde manažeři velkých fi rem popisovali, co všechno jejich společnosti podporují. Ale jakmile jsem se jich zeptala, co konkrétně dělají oni, mlčeli. To je chyba. Pokud si za nějakým projektem jako fi rma stojíme, měli bychom si za ním stát i my osobně. Být dobrovolníkem je dobrá protiváha mnohdy tvrdému světu byznysu, navíc rychle a hmatatel-ně cítíte výsledky své práce, což rozhodně není málo. Proto i my v ČIA pomáháme nejen psaním zpráv, ale i každoroční aukcí dárků, které při-cházejí na adresu našich redaktorů během roku. Zásadně nepřijímáme dary od fi rem, abychom si udrželi nezávislost, a proto dary dražíme. Dnes už je to tak, že nám mnoho fi rem, mezi nimi i T-Mobile, posílá věci do aukce zcela záměrně, a my jim za to moc děkujeme. Mimochodem, začínáme dražit i na částkách okolo padesátiko-runy a třeba výtěžek poslední aukce byl dvacet tisíc korun.

i Nejlepší kancelářská budova světa roku 2011Díky laskavosti našeho zákazníka, společnosti Kooperativa pojišťovna, a.s., jsme mohli Hanu Pavlištovou, jednatel-ku fi rmy čísla, fotit v budově, která je výjimečná. „Budova se chladí 1200mm podzemním potrubím, v němž protéká Vltava z Těšnovského jezu do Libeň-ských doků. Budova automaticky stíní okna a automaticky reguluje vnitřní umělé osvětlení podle přítomnosti zaměstnanců v místnostech. Ti se na krátké vzdálenosti pohybují pomocí elektrokol. Nejsou zde jen počítače, servery, telefony a pořadače na šanony, ale také galerie, kde vystavujeme díla z naší sbírky, velmi příjemná kavárna a další veřejně přístupná místa. „Chceme se stát jedním z center kulturního a spo-lečenského života v této části Prahy,“ dodává Martin Diviš, generální ředitel pojišťovny Kooperativa.

004009 pribeh.indd 6 16.7.2013 17:06:50

Page 9: IKONA

PŘÍBĚH ZÁKAZNÍKA

Stále častěji přijímáme i lidi okolo padesátky.

Mají novinářské zkušenosti i přehled, ale pro běžná média

nejsou atraktivní.

Firmulář: Česká informační agentura

2005 (ředitelkou ČIA se stává Hana Pavlištová)

Počet zaměstnanců: 60

Počet klientů: 120

Počet čtenářů: 5 000

Počet publikovaných zpráv měsíčně: 950

Počet zpravodajských produktů: 75

2013

Počet zaměstnanců: 50

Počet klientů: 700

Počet čtenářů: 20 000

Počet publikovaných zpráv měsíčně: 2 000

Počet zpravodajských produktů: 120

Založena: 14. května 1997

004009 pribeh.indd 7 16.7.2013 17:07:01

Page 10: IKONA

Stačí jedna jediná věta nebo jedna jediná fotografi e a kácí se trhy, padají vlády a státy prohrávají války.

10 | 11

připravil .. Leoš Kyša

Síla informaceasová média dávají informacím ješ-tě větší sílu než dřív. Jeden tweet oběhne svět za několik minut, zasáh-

ne stovky milionů lidí a ovlivní jejich myšlení a chování. Ale musí to být ten správný tweet. Ne o tom, co jste měli včera k obědu. Spíš něco ve stylu zprávy: „Dvě exploze v Bílém domě a Barack Obama je zraněn.“ Tato zpráva se objevila ve druhé půlce dubna na twitterovém účtu zpravodajské agentury AP. Nešlo o omyl, ale o práci hackerů. Během dvou minut, než byla zpráva stažena a dementována, dokázaly automatizované prodejní systémy prodat akcie za zhruba 200 miliard dolarů, tedy čtyři biliony korun. Index Dow Jones se propadl do ztráty spolu s dalšími indexy, jako je Nasdaq. Nepada-ly ale jenom akcie. Dolů šla i ropa.

Ještě štěstí, že česká burza není na zprávy podobného typu tak citlivá. Na začátku vládní krize způsobené sérií zatčení bývalých poslan-ců ODS a také šéfky premiérova kabinetu se na falešném facebookovém účtu prezidentovy dce-ry, ovšem s důvěryhodným názvem „Kateřina Zemanová – ofi ciální stránka“, objevila zpráva věštící brzký pád vlády: „Tak já myslím, že už je předem více než jasné, že současná vláda pad-ne. Taťka už jedná s vedením ČSSD o dalších krocích.“ Zprávu musela obratem dementovat prezidentova mluvčí.

Zdá se, že podobné události, jako byl výpro-dej akcií po falešné zprávě o bombách v Bílém domě, nám mohou hrozit stále častěji. Na začát-ku dubna totiž došlo k rozhodnutí, že společ-nosti s akciemi obchodovanými na amerických trzích mohou pro zveřejňování zpráv důleži-tých pro investory využívat Twitter, Facebook a další sociální sítě. Jen je třeba předem nahlá-sit které. Obratem se tak začalo řešit, jak budou tyto účty zabezpečeny, aby nedošlo k masivní-mu šíření falešných zpráv.

M

010011 informace.indd 2 16.7.2013 17:07:29

Page 11: IKONA

SÍLA INFORMACE

Fotka, která prohrála válku

Také v Česku máme bohaté zkušenosti s tím, co dokáže jedna jediná falešná informace. Stačí si vzpomenout na kauzu mrtvého studenta Marti-na Šmída. Dodnes jde o jednu z velkých záhad české porevoluční historie. Zprávu o mrtvém studentovi přinesla vrátná na vysokoškolských kolejích Drahomíra Dražská, která ji předala disidentu Petru Uhlovi. Ten ji pak předal rádiu Svobodná Evropa. Zpráva vysílaná důvěryhod-ným zahraničním rozhlasem vzbudila velké po-horšení a urychlila pád komunistického režimu v Československu.

Sílu měnit svět ovšem nemají jen slova, ale i in-formace v obrazech. Jedním z nejtypičtějších pří-kladů je fotografi e Eddieho Adamse, která vznik-la během války ve Vietnamu. Na přelomu ledna a února 1968 spustily severovietnamská armáda a jednotky Vietkongu ofenzívu známou jako Tet. V Saigonu se komunističtí povstalci zabarikádo-vali v buddhistické pagodě v čínské čtvrti. Ma-riňákům se podařilo je porazit a přeživší zajatce

vyvedli na ulici. Tam si jihovietnamský generál Nguyen Ngoc Loan vybral jednoho z vězňů, zná-mého jako Bay Lop, a popravil ho střelou do hlavy. Fotograf Adams jej při tom vyfotil. Fotka popravy muže v kostkované košili, který vypadal velmi zranitelně a nevinně, obletěla celý svět a v USA rozpoutala protiválečné běsnění, které nakonec donutilo Spojené státy vycouvat z konfl iktu, a to znamenalo zkázu Jihovietnamské republiky. I tato

informace byla svým způsobem falešná. Nešlo to-tiž o žádnou zlovolnou popravu. Generál Nguyen Ngoc Loan byl naopak čestný muž a ten, kterého popravil, byl kapitánem teroristické skupiny, jež měla podle všeho na svědomí vraždy policistů, a dokonce i vyvraždění celé rodiny jednoho z ji-hovietnamských důstojníků.

Z jiného soudku je nedávná fotografi e „Ženy v červených šatech“. Na ní 28. května zachytil fotograf Osman Orsal univerzitní studentku Ceydu Sungarovou, jak v ruce drží obyčejnou plátěnou tašku a otáčí se směrem od policisty v plynové masce, který na ni stříká slzný plyn. Tato fotka se stala symbolem letošních turec-kých protestů. Hlavně pro lidi ze zahraničí se stala velmi srozumitelným poselstvím o tom, že demonstrace nepořádají islamisté, ale naopak lidé, kteří touží po svobodě, a proti nim nasazu-je turecká vláda ozbrojenou sílu.

Dvakrát ověř. Pak panikař

Fotografi e a zprávy dokázaly měnit svět i v ča-sech před internetem, a to bez ohledu na to, zda jsou pravdivé, nebo falešné. Je ovšem jasné, že v dnešní době platí ještě mnohem více než dříve, že každou zprávu, která by mohla mít sílu cokoliv ovlivnit, je důležité ověřit. Internet je plný faleš-ných účtů, falešných profi lů a samozřejmě hacke-rů, kteří sledují různé cíle včetně toho prostého: na něčí úkor se pobavit. A navíc ve světě, kde se zpra-vodajové bojí, že je někdo s jejich zprávou před-běhne, se jen málokdo namáhá si svou informaci ověřit opravdu pečlivě. Dříve procházely zprávy v médiích poměrně slušným sítem kontrol, dnes je nejdůležitější, zda jsou zprávy zajímavé a zda je dané médium dokáže rychle dostat ven. Pro fi rmy, které takové zprávy mohou ovlivnit, proto dnes víc než kdykoliv předtím platí: Dvakrát ově-řuj a až pak panikař.

Kvůli falešnému tweetu se během dvou minut prodaly akcie za

4 biliony korun.

Žena v čer-veném. Jasné sdělení celému světu: turecká policie jde tvrdě po civilistech.

Čestný generál popravil kapi-tána teroristů. Na fotce to ale neuvidíte.

foto .. Eddie Adams

010011 informace.indd 3 16.7.2013 17:07:32

Page 12: IKONA

12 | 13

připravil .. Leoš Kyša

012015 media.indd 2 16.7.2013 17:08:03

Page 13: IKONA

MÉDIA NA ROZCESTÍ

T

i Chléb náš digitální… Jak se daří deníkům?Ne úplně dobře na tom jsou s prodejem digitálních verzí také tradiční deníky. Nejlépe si vedou Hospodářské noviny, které ke konci loňského roku hlásily přes tři tisíce prodejů jednoho svého vydání v digitální podobě. Ostatní za nimi zaostávají velmi výrazně. Mladá fronta Dnes ke konci roku prodávala na sedm stovek digitálních kopií denně, Lidové no-viny necelé čtyři stovky a regionální Deníky jen něco málo přes stovku. Týdeníky na tom nejsou o moc lépe. Týden prodává digitálně okolo sto padesáti kusů týdně. Za zmínku stojí snad jen Respekt, který dosáhl na konci roku přes tisíc pět set prodaných výtisků v digi-tální podobě na vydání.

omu projektu snad drželi palce všich-ni. Konkurenční boj šel stranou, pro-tože každý doufal, že mediální mag-

nát Rupert Murdoch, kterému dřív vycházelo všechno, na co sáhl, prorazí a ukáže ostatním cestu, jak dělat mediální byznys v elektronic-kém věku. A hlavně – naučí čtenáře platit za digitální obsah. Jeho vydavatelství New Corp. v únoru roku 2011 spustilo s velkou slávou první deník určený pouze pro iPad. The Daily měl na sto dvacet zaměstnanců a disponoval veškerou fi nanční a mediální podporou Murdochova im-péria. Patnáctého prosince loňského roku vyšel tabletový deník naposledy. The Daily se ukázal jako ambiciózní, ale pekelně ztrátový podnik. Podle propočtů potřeboval tento deník dobrého půl milionů předplatitelů, aby se uživil. Za dva roky jich měl ale jenom něco na sto tisíc. A to je na noviny pro celé Spojené státy zatraceně málo. Přitom ceny byly nastaveny velmi nízko. Asi dvacetikoruna za předplatné na týden nebo 800 korun ročně. Titul se dal číst kromě iPadu i na iPhonech.

Přechod na digitální formu se příliš nedaří ani českým vydavatelům. Nejambicióznějším projektem u nás zatím zůstává deník Insider spojený se serverem Aktuálně.cz. Ten odstarto-val v prosinci 2011. Vychází vždy v 16:00 a dá se číst na telefonech i ve čtečkách. Nedávno vydal mobilní aplikaci pro telefony iPhone. Vydavate-lé uvádějí, že deník má skoro 1400 předplatite-

lů, měsíčně si jej přečte šestnáct a půl tisíce lidí a denně je to něco přes tři tisíce kupujících. Jedno vydání stojí devět korun a roční předplatné je za 990 korun, takže je jasné, že celý projekt musí být dosud výrazně ztrátový. Ani investigativní žur-nalistika, zdá se, nedokáže zatím lidi v digitální podobě příliš zaujmout.

Navzdory obecně slabým prodejům elektro-nických mediálních produktů u nás vzniklo vydavatelství Tablet Media, které se chce zamě-řovat jen a pouze na digitální tituly. Společnost

Těžké začátky digitalizaceTablety měly zachránit světový mediální byznys. Prodeje papírových novin se řítí raketově dolů a všichni doufali, že přechod do digitální podoby přinese návrat prodejů, a tedy i zisků. Digitalizace tradičních médií ale zatím vypadá dost rozpačitě.

012015 media.indd 3 16.7.2013 17:08:07

Page 14: IKONA

14 | 15

ofi ciálně zahájila provoz na začátku letošního roku a chce vydávat časopisy prostřednictvím tabletů, jako jsou iPady s operačním systé-mem iOS společnosti Apple, tablety pracující na systému Android, jako jsou Samsung Gala-xy, Google Galaxy, Asus, Sony Xperia a další, a také nové tablety pracující s operačním sys-témem MS Windows 8. Prvním projektem je společensko-publicistický týdeník Dotyk. Pro prezentaci obsahu využívá tabletové platfor-my, články jsou doplněny interaktivními gra-fy, videem či audioukázkou. Časopis vychází každý pátek v poledne. Ke stažení je zdarma v App Store a Google Play. Financovat ho má inzerce.

Letošní rok, zdá se, bude podobným tableto-vým projektům přát. V květnu se objevilo prv-ní číslo měsíčníku zaměřeného na architekturu – Architual, který je také výhradně pro tablety, a ten samý měsíc spatřil světlo světa i tabletový dvouměsíčník Adam, lifestyle magazín zaměře-ný na muže.

Snad budou mít tyto a další projekty delší a úspěšnější život než The Daily.

Kdo prodělá víc? Mediální byznys v Česku je každým rokem ve stále složitější situaci. Nejstabilnější jsou, zdá se, majitelé a provozovatelé soukromých rádií. Nejhůře jsou na tom naopak vydavatelé tisku, hlavně deníků. Většina z nich už řeší jenom to, jak moc prodělává.

ydavatel deníku Právo, společnost Borgis, je už dva roky po sobě ve ztrátě. V roce 2012 vykázala ztrátu ne-

celých deset milionů korun, zatímco předloni to bylo 12,6 milionu. Borgis přitom není žádná malá rybka na mediálním trhu. Deník Právo je dlou-hodobě třetí nejprodávanější deník v zemi, po Blesku a Mladé frontě Dnes, a navíc ve spolupráci se Seznam.cz Borgis provozuje nejčtenější zpravo-dajský server Novinky.cz a úspěšný bulvár Super.cz. Navzdory tomu fi rma není zisková.

V dobré kondici není ani vydavatelství Eco-nomia, tradiční vydavatel odborných časopisů a také Hospodářských novin. Ty se potýkají s nekončícím odlivem čtenářů. Pomineme-li komunistický deník Haló noviny, jde aktuálně o nejméně prodávané noviny na trhu. Econo-mia také na počátku roku zavřela šest odbor-ných časopisů – Trend Marketing, Sign, Hotel

& Spa Management, Sport & Wellness Manage-ment, Regal a Čerpací stanice.

V jakžtakž dobré kondici je zatím alespoň Ma-fra, a. s., která vydává deník Mladá fronta Dnes a provozuje web idnes.cz. Firma s sebou ale také táhne prodělečný deník Lidové noviny, o kterém se říká nepěkný bonmot: v těchto novinách prý už nepracuje nikdo, kdo by si pamatoval dobu, kdy Lidové noviny ještě alespoň něco vyděláva-ly. Další dosud prosperující fi rmou je vydavatel bulvárního deníku Blesk, společnost Ringier. O Ringieru ale poslední měsíce kolovaly zprávy, že je na prodej a kupuje ho Andrej Babiš. Ten však nakonec koupil mediální skupinu Mafra.

Špatná ekonomická situace vlastníků médií je špatnou zprávou i pro čtenáře jejich deníků a týdeníků. Šetření vždy znamená zhoršení kvality informací, které prodělávající média provází.

V

Ambiciózní The Daily v číslech:120 zaměstnanců, 20 korun na týden, 800 na rokVydržel 23 měsíců.

V Lidových novinách prý už nepracuje nikdo, kdo by si

pamatoval dobu jejich prosperity.

012015 media.indd 4 16.7.2013 17:08:08

Page 15: IKONA

MÉDIA NA ROZCESTÍ

Válka (médií) v regionechRegionální tisk. Mnozí v něm cítí zlatý důl, budoucnost mediálního byznysu. Velcí hráči si na něm ale zatím vylámali zuby.

íž a níž padají každý měsíc prodeje re-gionálních Deníků z vydavatelství Vl-tava-Labe-Press. Projekty postavené

na sítích regionálních týdeníků jako Naše Adresa nejbohatšího Čecha Petra Kellnera či bezplatná síť regionálních médií Sedmička vydavatelství Mladá fronta po sobě zanechaly nejen pachuť ukončených projektů, které měly velké plány, ale hlavně obrovské fi nanční ztráty. U Naší Adresy se počítaly ve stamilionech. Přesto regionální tisk stále láká investory. Na rozdíl od národních de-níků má totiž pořád punc něčeho, na čem se dá vydělat. Stačí jen zjistit, jak na to.

Velká malá domů

Tam, kde velkolepě pohořel Petr Kellner, se teď třeba snaží uspět Andrej Babiš, nejbohatší Slovák a druhý nejbohatší muž s českým občanstvím. Jeho nová mediální společnost AGF Media roz-jela na začátku roku 2012 vlastní síť regionálních týdeníků s názvem 5 + 2 dny. Nedávno se týde-

níky v rámci relaunche přejmenovaly na 5plus2 a rozjely i vlastní zpravodajský web. AGF Media nyní vydává 71 regionálních týdeníků, které se rozdávají zdarma. Jejich celkový náklad je milion výtisků. Už jenom toto číslo samo o sobě poráží konkurenci placených regionálních deníků z Vl-tava-Labe-Press, které podle výzkumu Media Projektu měly ve druhé půlce loňského roku 780 tisíc čtenářů při necelých 180 tisících prodaných výtisků denně. AGF Media by ale jenom těžko mohly být ziskovým podnikem, kdyby si inzerci v týdenících 5plus2 nepořizovaly ostatní Babišovy fi rmy z Agrofert Holdingu. I tak se ale Babišovým lidem daří získávat i inzerci jiných fi rem a ohledně své budoucnosti hýří fi rma optimismem.

Stejně optimisticky se zatím tváří i síť bezplat-ných regionálních médií s názvem Český do-

mov. Jde o inzertní projekt, který sdružuje lokál-ní média, ať už jsou to radniční zpravodaje, nebo jiná obdobně zaměřená média po celé České republice. Přibližně 50 % z nich vydává společ-nost Strategic Consulting, druhou polovinu tato fi rma mediálně zastupuje v rámci mediálního zastupitelství, kdy jednotlivá média vlastní jiní, primárně drobní vydavatelé.

Opavská cesta

Při pohledu na rozvoj sítí bezplatných regionál-ních médií a postupný pokles prodejů regionál-ních Deníků sítě Vltava-Labe-Press by se mohlo zdát, že v regionech nemají placená média šanci. Některé úspěšné projekty ovšem ukazují, že to tak rozhodně není. V bývalém okrese Opava na-příklad funguje neuvěřitelně úspěšný regionální

týdeník Region Opavsko s týdenním prodaným nákladem mezi třinácti až patnácti tisíci výtisků. Jeho šéfredaktor a dlouholetý regionální novinář Roman Konečný si vrásky z bezplatné konku-rence nedělá. „Za dobu naší existence se obje-vilo několik takovýchto titulů a skoro všechny jsou už minulostí. Samozřejmě z počátku jsme netušili, co to se čtenáři a inzerenty udělá. Jenže naštěstí máme jak věrné čtenáře, tak i inzerenty, a nejenže při vstupu těchto tiskovin na trh u nás nedošlo k poklesu, ale naopak dále rosteme. Navíc tyto zdarma rozdávané tituly mají jednu obrovskou slabinu: regionální noviny nemohou dělat lidé, kteří v tom regionu nikdy nebyli. Člo-věk z Českých Budějovic nemůže říkat Krnovu, co má číst, a naopak,“ říká šéfredaktor Regionu Opavsko Roman Konečný. Podle něj totiž i regi-onální čtenář ocení kvalitní žurnalistiku. Za tu je pak ochoten si zaplatit. „Regionální tiskoviny zdarma mají zpravidla strašlivou úroveň. Autoři textů v nich ví, že nemusí bojovat o čtenáře na stánku a nemají většinou ani moc velkou ambici psát dobré a velké věci, protože jejich produkt se stejně rozdá zdarma, ať tam bude článek o korupci na magistrátě, nebo text o tom, jaké kytičky rostou v parku,“ tvrdí Konečný. Rozdíl kvality mezi placenými a neplacenými regionál-ními médii podle něj cítí i inzerenti, kteří vědí, že kvalitní regionální týdeník si přečte víc lidí než noviny zdarma. Velkou roli navíc může hrát sub-jekt, který za regionálním médiem stojí. V Opavě byl velice úspěšný týdeník Region, který koupila společnost Vltava-Labe-Press a transformovala jej na Opavský a hlučínský Deník. Jeho prodeje dnes představují zlomek prodejů původního tý-deníku. Za projektem týdeníku Region Opavsko naopak stojí místní podnikatelé, kteří svůj tehdej-ší produkt prodali Vltava-Labe-Press.

„Jestli nějaký typ tiskovin má šanci, jsou to právě ty regionální, ale poctivě dělané, ne inzert-ní letáky s pár články, zdarma házené do schrá-nek. Ty se možná udrží, ale dokud nepochopí, že bez kvalitní žurnalistiky to nejde, tak nám nikdy konkurovat nebudou,“ říká rezolutně Roman Konečný.

N

Průběžně 1:0AGF Media (Babiš) : Vltava-Labe-Press

1 000 000 : 180 000

012015 media.indd 5 16.7.2013 17:08:08

Page 16: IKONA

16 | 17

J

„Psal to Motejlek.“ Tahle věta se mezi lidmi z byznysu a politiky začíná stále více používat jako důkaz důvěryhodnosti. Fenomén Miroslava Motejlka, muže, jehož

informace mají cenu, už pět let otřásá českou mediální scénou.

Efekt Motejlkových křídel

aký je vlastně základní rozdíl v práci pro věhlasný módní dům a ještě slav-nější šperkařskou fi rmu, zaměřující se

také na luxusní doplňky? „Zatímco v módě zní hlavní heslo ‚rychle, rychle‘, připravuje se jedna kolekce za druhou a žijete v neustálém časovém předstihu, v oblasti špičkového designu tohle heslo neplatí. Naopak, každý nový produkt se připravuje pečlivě a dlouho ve spolupráci s mar-ketingem, technologickým vývojem i vedením fi rmy.“ Tak Zhanna Belskaya popisuje svou zku-šenost ze stáží u Kenza a Cartier.

Jasná volba

Každému to znělo jako hodně hloupý nápad. I když měl jeho nositel v novinařině slušný kre-

připravila .. Ludmila Hamplová

dit, každý čekal, že projekt jeho vlastního webu s exkluzivními informacemi, které budou do-stupné jen předplatitelům, musí zákonitě zkra-chovat a skončit na smetišti elektronických dějin. Nestalo se. Informační „one man show“ slavilo úspěch a ve světě, kde informace nekontrolovaně kolují po internetu, to dalo novou sílu umírající víře: za dobré informace jsou lidé pořád ochotni zaplatit.

Bez servilních šéfů

„Ekonomické žurnalistice se věnuji od roku 1997. Postupně jsem prošel Lidovými novinami, Týdnem a Českým rozhlasem. Impulsy k rozjetí vlastního média přišly právě z posledních dvou angažmá. Chování vydavatele Týdne i nadřízené-

ho managementu Českého rozhlasu neslo zjevné stopy servilnosti k místním ekonomickým a po-litickým elitám a různým „šíbrům“, což mi dost vadilo. Měl jsem o psaní vlastní představy a za ta léta jsem za sebou cítil i docela silnou komuni-tu loajálních čtenářů. Tak jsem to zkrátka v říjnu 2008 risknul a zadal si do Googlu dotaz: jak se dělá web. A bylo to,“ vysvětluje radikální přechod k podnikání na vlastní noze Miroslav Motejlek.

Rozjezd webu motejlek.com ho stál asi dva-cet tři tisíc korun a přes systém Webnode si ho vytvořil sám. Primární příjem serveru motejlek.com tvoří předplatitelé, kteří za rok zaplatí před-platné. To je na české poměry neuvěřitelné, totiž 14 000 korun bez DPH. Na první pohled je to ne-uvěřitelná částka, ale motejlek.com nemá o před-platitele nouzi. Naopak. Počet předplatitelů i čtenářů neuzamčených textů roste. Motejlkovy velmi přímé a často břitké komentáře hodnotící český byznys i politiku sleduje na Facebooku víc než čtyři a půl tisíce lidí, což je jen pro srovnání víc než polovina facebookových fanoušků inter-netové verze Lidových novin. Vyprodané jsou tak i inzertní plochy webu.

Obsah (jako vždy) králem

Pro velké mediální domy, kterým se pořád neda-ří vytvořit funkční model prodeje elektronických verzí deníků a časopisů a jejichž prodeje elektro-nických předplatných jsou pořád velmi malé, je Motejlkův úspěch trošku záhada. Jak to, že jemu se daří to, co gigantům moc nejde?

„Obsah je relevantní, aktuální a u zcela zásad-ních byznysových témat je už téměř dobrým zvykem, že je naši předplatitelé u nás najdou jako vůbec první v České republice. Navíc máme přesah i do okolních zemí, jako je Slovensko, Polsko nebo Německo. To je asi největší konku-renční výhoda stránek motejlek.com. V oblasti byznysu se pohybuji už od roku 1997. Mám po léta budované kontakty a díky nim množství informací i podrobný přehled o dění. Zejmé-

„Efekt motýlích křídel vyjadřuje citlivou závislost vývoje systému na počátečních podmínkách, jejichž malé změny mohou mít za následek velké variace v delším průběhu.“Otevřená encyklopedie Wikipedie, heslo Motýlí efekt

016017 motejlek.indd 2 16.7.2013 17:08:33

Page 17: IKONA

EFEKT MOTEJLKOVÝCH KŘÍDEL

na o tom zákulisním. Zřejmě i proto jsem pro mnoho předních postav našeho byznysu víc než jenom žurnalista. Spíš něco jako partner do diskuze. A to s sebou přináší spoustu zají-mavých informací. Mám docela často přehled i o probíhajících jednáních nebo plánech akvizic velkých hráčů. Být o krok napřed je zásadní,“ vysvětluje Miroslav Motejlek.

Opravdu ale tyhle exkluzivní informace stojí za ty peníze? Pro běžného čtenáře otevřených zpráv je jejich přínos hlavně v rovině všeo-becného přehledu o stávajícím byznysu v naší zemi, pro předplatitele je to podle Motejlka na-opak – chce mít aktuální informace v předstihu. „A mít díky tomu prostor reagovat v případě, že se naše informace nějak bezprostředně dotý-kají jeho byznysu,“ říká Motejlek.

Nová cesta médií?

Ve stopách Miroslava Motejlka se vydal i jiný dlouholetý novinář Aleš Borovan, který sbíral zkušenosti v Hospodářských novinách i E15. Ve druhé půlce loňského roku spustil web borovan.cz, který se zaměřuje na exkluzivní zpravodajství i zákulisní informace ze světa showbyznysu.

„V principu je náš projekt otázkou specializa-ce. Otázkou oddělení se od mainstreamu, kte-rého je přetlak, má možná desetitisícinásobně více konzumentů, jejich kupní síla je však limi-tována.

Mainstream navíc netlačí na kvalitu, jeho po-intou je kvantita za nízkou cenu. My cílíme na vybranou skupinu, která je malá, avšak bonitní a dokáže ocenit přísun relevantních byznys in-formací v pravý čas,“ vysvětluje princip svého úspěchu Miroslav Motejlek, podle kterého by se podobných projektů, jako je motejlek.com či borovan.cz, mohlo klidně časem uchytit víc.

Webové stránky s předplatným 14 000 Kč měsíčně?!

i Miroslav Motejlek (1969)Ekonomický novinář, provozovatel informačního projektu motejlek.com. Vystudoval ekonomii na UK v Praze a působil jako fi nanční ředitel strojírenské společnosti. Svou žurnalistickou praxi začal v Lidových novinách. Působil v Týdnu a Českém rozhlase.

016017 motejlek.indd 3 16.7.2013 17:08:34

Page 18: IKONA

18 | 19

BODNUTÍ STANISLAVA KOMÁRKA

očátkem devadesátých let mi můj intelek-

tuální guru Zdeněk Neubauer opáčil na

jakousi moji poznámku o tom, že „dobrá

rada je drahá…“, zcela věcně: „Kolik?“

V hledání odpovědi na tuto otázku ponechme teď stranou rady expertů v praktickém životě, tedy třeba rady právní a lékařské. Zamysleme se spíš nad tím, co vlastně kupujeme – byť ne zas tak příliš draze – pod hlavičkou „informace“ v běžných médiích. Podíváme-li se do nich, ze-jména na jejich titulky, sotva zjistíme, co že se to vlastně kolem nás děje. Ponechme teď stranou silnou bulvarizaci většiny médií a skutečnost, že horké letní měsíce tvoří na severní polokou-li samy o sobě jakousi „okurkovou sezónu“. Skutečně zajímavé procesy ve společnosti totiž probíhají příliš pomalu, než aby si jich někdo povšiml – trochu jako vrásnění Himálají, které se také každoročně o nějaký ten centimetr zvýší. I společenské posuny tohoto druhu jsou jaksi „málo sexy“ – je to příliš nedynamické. Tako-výmto dlouhodobějším souhrnům se v nejlep-ším případě věnuje sem tam nějaký ten komen-tátor – zpráv by tak vznikla tak setina z toho, kolik se očekává.

Paradoxně se tak z jistého hlediska neděje „skoro nic“, z jiného se naopak svět mění tak rychle jako nikdy v historii. Je to trochu jako zpravodajství z lesa: letos narostlo opět o čtyři procenta listí víc než loni… Produkce žaludů ovšem stagnuje… Datel nekoncesovaně tesal dutiny… Rvačka veverek vzbudila všeobec-ný rozruch… A kdo je odpovědný za vysokou červivost hříbků? A tak dále. Jednou za mnoho let ovšem dorazí vichřice či dřevorubecká parta a stromy, pro které už pomalu nebylo vidět les, z větší části za ohlušujícího praskotu popadají. Nebo přijde kůrovcová či mnišková kalamita (ta poslední u nás byla v roce 1929, podobně jako začátek velké krize) a dobrá rada je drahá.

Nemusí nikoho překvapovat, že to, co je na vývoji skutečně podstatné, v médiích téměř

není – ke všem podstatným věcem se v živo-tě musíme nějak propracovat sami. V přípa-dě informací je ovšem otázka jak. Má důvěra v elektronický svět dostala nejhorší ránu před lety v Íránu, kde údajně proběhlo obrovské zemětřesení s epicentrem v okolí Mešhedu. Vzhledem k tomu, že jsme tam právě pobývali, bombardovali po zhlédnutí televizních záběrů naši příbuzní, kteří už se cítili pozůstalými, českou ambasádu v Teheránu zoufalými do-tazy. Mohu při svém vousu odpřisáhnout, že v Mešhedu a širším okolí tou dobou nespadl ani kozí chlívek a sebemenší záchvěv nebyl patrný. Jak podobný mediální fenomén vzni-ká, mohu podnes jenom hádat a záhadu jsem nikdy nerozřešil.

Nakonec vlastně nezbývá nežli se na mé-dii popisované události a místa alespoň výběrově a občas podívat vlastníma očima. Člověk se pak většinou nestačí divit a může si mnohou zprávu jakžtakž zkorigovat. My starší v tom máme z minulého režimu jistou praxi. ‚Jak to? Vždyť tehdy bývala totalita a dnes přece můžeme referovat svobodně?!‘ To jistě ano, ale každá doba si vytváří před-připravené obrazy o tom i o onom. Co je, či lépe řečeno má být, v Tibetu či v Libyi? To dávno víme, potřebujeme si to jen v nové obměně zase zpřítomnit, podobně jako kdysi bylo zvykem rituálně připomínat, že „vrazi z Pentagonu“ zase připravují další válku, jak už ostatně po desítky let odpovídá jejich zvrhlé přirozenosti. I leták o pohanském Tur-kovi musel v 17. století vypadat v hlavních rysech vždycky stejně včetně ilustrace, na které na nás s tasenou šavlí cválá.

Médii, ať už starodávnými, nebo nejmoder-nějšími, ostatně stejně listujeme vždycky s ne-přiznaným cílem najít tam, co už dávno víme: „Mámo, podívej, vždycky jsem to říkal… čti! Je to tady… Za vším jsou Baskové (templáři, za-hrádkáři apod.).“

Kolik stojí dobrá rada, která je drahá?

To, co je na vývoji společnosti skutečně podstatné, v médiích

téměř není.

i Profi lProf. Stanislav Komárek, fi lozof, biolog a esejista. Přednáší na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

P

018019 bodnuti.indd 2 16.7.2013 17:08:59

Page 19: IKONA

21Střílí, jako když tiskneZbraň, která se dá stáhnout z internetu a vytisknout. Malá plastová pistole vzbudila velký zájem médií a nelibost politiků.

22Hlídejte si reputaci firmy na internetuNěkdo o vás nebo o vaší firmě na internetu lže? Řešení má jméno Online reputation management.

28Insider: Pracujte s informacemi efektivněJaké aplikace vám proklestí cestu houštinami informací? Základem úspěchu je určit si „workflow“, průběh práce.

trendy

20Měnová reforma pro 21. stoletíVirtuální měna bitcoin nemá centrální banku ani fyzická platidla.

018019 bodnuti.indd 3 16.7.2013 17:09:03

Page 20: IKONA

poskytuje několik uživatelů najednou. V tomto případě jde o historii transakcí a přehled o obě-hu měny. Místo jedné banky tak funguje dohled na velkém množství počítačů zároveň. Síť uži-vatelů se dělí na dvě skupiny: jedna prostě vyu-žívá měnu k platbám, druhá kromě toho věnuje velký výpočetní výkon na ověřování transakcí a zároveň „těží“ nové bitcoiny. V tom tkví další zajímavost měny. Její objem má dopředu daný strop, hodnotu tedy určuje nabídka a poptávka. Množství bitcoinů by se mělo zastavit u 21 mili-onů. I proto se oproti běžným měnám používá dělení na osm desetinných míst, které se časem může rozšířit. U naší koruny by takové dělení odpovídalo miliontinám haléře.

Digitální měna má řadu výhod a samozřejmě i nevýhod. Přesuny peněz nejsou kontrolované státem a jsou víceméně anonymní. Takže není divu, že se bitcoiny využívají pro obchodování na černém trhu. Jinak ale fungují zejména jako alternativa plateb na internetu nebo posílání pe-něz mezi zeměmi. Bitcoiny se však neobejdou bez připojení k internetu a jsou vázané na digi-tální podpis. Ten se dá ukrást nebo ztratit, takže o virtuální peníze můžete přijít stejně jako o ty skutečné. Ukázalo se také, že je přeci jen potře-ba zavést nějaké formální mechanismy. Vznik-la proto nadace s cílem bitcoiny propagovat a podporovat. A vznikají také konkurenční pro-jekty, které se snaží myšlenku ještě více zdoko-nalit. Předloni se k bitcoinům přidaly litecoiny s důrazem na rychlost, vloni PPcoiny s přísněj-šími pravidly pro „těžení“. Zatím můžeme tyto digitální peníze považovat spíš za experiment, který ještě potřebuje dozrát. Ale třeba si najdou místo vedle současných světových měn. Ostat-ně není náhodou, že historického maxima do-sáhly bitcoiny během kyperské krize.

Jako jedna z příčin současných problémů světové ekonomiky se zmiňuje to, že peníze už nejsou kryté zlatem nebo jinou komoditou. Virtuální měna bitcoin si s tím hlavu neláme a opouští i jiné principy – nemá centrální banku ani fyzická platidla.

20 | 21

připravil .. Jiří Suchomel

Měnová reforma pro 21. století

přišel letos v dubnu, kdy se bitcoin vyšplhal na svoje maximum – 266 dolarů. Zájem investorů byl najednou tak velký, že vedl dokonce k přetížení infrastruktury. A také k dalšímu pádu. Dnes se bit-coiny drží okolo stovky dolarů, tedy zhruba dvou tisíc korun. Záleží na množství a způsobu platby.

A v čem je vlastně bitcoin revoluční? Využívá principy podobné sdílení souborů, kdy data

foto .. Bitcoin Project

Rychle na web Bitcoinu

ávrh digitální decentralizované měny zveřejnil Satoshi Nakamoto v roce 2008. O rok později se začala utvářet

síť, která uvedla jeho myšlenku do praxe. Stači-ly dva roky a bitcoiny se dostaly na hodnotu 30 dolarů za kus. Tehdy na sebe poprvé upoutaly pozornost. Kurz se ale záhy změnil a cena po-stupně spadla až na 2 dolary. Další velký výkyv

N

Pátrání po autoroviSkutečná identita autora bitcoinů dodnes není známa, Satoshi Nakamoto je jen pseudonym. Možná se za japonským jménem skrývá mladý student krypto-grafi e z Irska. Nebo skupina vývojářů, jejíž členové jsou podepsáni pod řadou patentů z oblasti šifrování a přihlásili je nedlouho před registrací internetové adresy bitcoin.org. Nebo jde skutečně o člověka z Japonska? Podle posledních dohadů by za nápadem mohl stát ma-tematik Shinichi Mochizuki. Ať je pravé jméno jakékoli, autor bitcoinů se jim prý už nevěnuje. O fungování měny se stará komunita a podpis guvernéra není potře-ba. Stejně by nebyl na co dát.

020021 vlakna.indd 22 16.7.2013 17:09:30

Page 21: IKONA

WLÁKNA – NOVÉ SMĚRY WEBU A TECHNOLOGIÍ

Za druhé světové války vyráběly Spojené státy jednoduchou zbraň s cílem distribuovat ji obyvatelům okupovaných území. Letos přišla na svět její následovnice – pistole Liberator, která se dá stáhnout z internetu a vytisknout.

Střílí, jako když tisknefoto .. Rama/Wikimedia Commons

álečná předchůdkyně se do akce moc nedostala. Z vyrobeného milio-nu kusů se rozdala jen část a zbytek

byl nakonec zlikvidován. Tiskové předlohy pro novodobý mladší Liberator zaznamenaly přes sto tisíc stažení, ale krátce po zveřejnění byly na vládní žádost odstraněny. Jenže jakmile se jed-nou něco šíří přes internet, maže se to jen velmi těžko. Soubory opět zpřístupnil švédský web The Pirate Bay. A mezitím vzbudila malá plasto-vá pistole velký zájem médií a nelibost politiků.

Zbraň navrhl student Cody Wilson a vyrobil ji na vyřazené průmyslové 3D tiskárně. Získal na to dokonce i úřední povolení. Vývoj probíhal v rámci projektu Defense Distributed a fi nan-covali ho příznivci nápadu. Pistole se skládá ze šestnácti částí, z nichž patnáct je plastových. Ko-vový je jen úderník. Odmyslíme-li si náboje, je zbraň v podstatě neviditelná pro bezpečnostní rámy. Bylo vlastně jen otázkou času, kdy se ně-kdo o něco takového pokusí.

A právě na možná rizika se snaží projekt po-ukázat. Prý je lepší o tištěných zbraních vědět a mít je na očích, než aby se šířily potají. Jde mimo jiné o reakci na snahy o přísnější regulaci zbraní ve Spojených státech, které jsou čím dál silnější vzhledem k několika střeleckým inci-

dentům v posledních letech. Znamená snížení počtu zbraní méně útoků, nebo menší schopnost bránit se? Neměly by se náhodou regulovat i 3D tiskárny? Oko-lo nového odvětví se tak otevírá řada pro-blematických otázek, ještě než se stačilo pořádně rozšířit.

Rychle na web Defense Distributed

V

3D tisk nastupujeKomerční 3D tiskárny se používají pro vý-robu průmyslových modelů a prototypů. Současně probíhá komunitní vývoj levněj-ších a jednodušších tiskáren, které jsou samy sestaveny z tištěných součástek. Potřebujete vázu nebo obroučky na brý-le? Pokud vám nevadí, že budou z plastu, stačí je stáhnout a vytisknout. Nástup 3D tiskáren se často přirovnává k další průmyslové revoluci. Pokud se skutečně rozšíří do domácností, mohli bychom si řadu věcí vyrobit sami a nemusely by se dovážet. Pro výrobu zbraně ale zatím dostala přednost tiskárna průmyslová, protože má přeci jen kvalitnější výstup. Jinak by byla pistole nebezpečná spíš pro střelce než pro cíl.

Za druhé světové války vyráběly Spojené státy jednoduchou zbraň s cílem distribuovat ji obyvatelům okupovaných území. Letos přišla na svět její následovnice – pistole Liberator, která se dá stáhnout z internetu a vytisknout.

dentům v posledních letech. Znamená snížení počtu zbraní méně útoků, nebo menší schopnost bránit se? Neměly by se náhodou regulovat i 3D tiskárny? Oko-lo nového odvětví se tak otevírá řada pro-blematických otázek, ještě než se stačilo

foto

.. ČT

K

FP-45 Liberator v pařížském Muzeu armády.

020021 vlakna.indd 23 16.7.2013 17:09:36

Page 22: IKONA

22 | 23

připravil .. Leoš Kyša

Hlídejte si reputaci na internetu„Co je psáno, to je dáno,“ stále platí. Ale nově k tomu přibylo, že to, co je psáno, a tím pádem i dáno, se stále častěji vyskytuje na internetu. Jenže co dělat, když to napsané není pravda a „je to psáno“ zrovna o vás či vaší fi rmě? Pak je tady k dispozici fenomén online reputation managementu, tedy správa pověsti na internetu.

022025 k tematu.indd 22 16.7.2013 17:09:56

Page 23: IKONA

TÉMA: HLÍDEJTE SI REPUTACI NA INTERNETU

který ale ve fi rmě už dobrých pět let nepracuje.Problém informací na internetu zkrátka spočí-

vá v tom, že jsou všudypřítomné a nestárnou. Na internetu jako by se zastavil čas. Fotka z večírku na koleji, kde jste se opili a řádili v ženských šatech, je ve vaší paměti už dávno vybledlou vzpomínkou, ale díky internetu to vypadá, jako by to bylo včera. Stačí si zadat vaše jméno do vy-hledávače. Vzhledem k tomu, že na internetu se stále častěji zaznamenává podstatná část našich životů, je jenom logické, že některé z těchto částí nám nejsou po chuti a potřebujeme se jich prostě nějak zbavit.

Jenže jak na to? Webdoktoři už dávno zjistili, že nejlépe funguje obyčejná slušnost. Většina serverů nemá problém stáhnout závadnou zprá-vu, pokud se jedná z jejich pohledu o neškodný zásah, což stažení fotky ze studentské párty, sta-rého svatebního oznámení nebo zprávy, která se nakonec ukázala nepravdivou, bezesporu je. Vel-mi vstřícní bývají globální internetoví hráči jako Facebook či YouTube. Horší už je to s články, za nimiž si redakce stojí, nebo s diskusemi. U těch pak nastává složitější vyjednávání a dokazování, že klienta neprávem poškozují. V případě, že ho poškozují právem, bývají provozovatelé zpravi-dla dost neoblomní.

Hlavně slušně, přátelé!

Ať se snažíte negativních informací na interne-tu zbavit sami, nebo přes prostředníka, vždy je

Celosvětový průzkum společnosti Nielsen vloni potvrdil očekávatel-ný trend, že důvěra lidí v informace,

které najdou na internetu, v posledních letech pomalu, ale nezadržitelně vzrůstá. Internet pře-stal být platformou, kterou nikdo nebere vážně, ale informace na něm jsou považovány za stále věrohodnější. Co není na internetu, to neexistu-je, co tam naopak je, to je stále více považováno za pravdivé. Jde nejen o weby fi rem, ale i blogy, články, statusy na sociálních sítích a samozřejmě prohlášení v diskuzích pod články a v rozličných diskuzních fórech. Microsoft si už před lety ne-chal udělat studii, ze které vyšlo, že 78 procent fi remních personalistů používá k ověření poten-ciálních zaměstnanců internet. Pro běžného spo-třebitele nebo budoucího obchodního partnera není nic snazšího než napsat jméno fi rmy, které chtějí zadat zakázku, do vyhledávače. Co objeví vyhledávač, to je pro většinu lidí relevantní infor-mace, kterou už jen málokdo dále ověřuje.

Že ten člověk, který vaši fi rmu pomluvil jako neschopnou a předraženou, je notorický stěžo-vač s psychiatrickou diagnózou? To víte možná vy, ale většina lidí si řekne: „Na každém šprochu pravdy trochu.“ Zvlášť když je to na internetu!

Vražda i svatební oznámení

Online reputation management se stal v interne-tově vyspělém světě zavedenou službou už před dobrými pěti lety. Když si dnes zadáte do Goo-glu celý řetězec slov „online reputation manage-ment“, dostanete skoro dvacet milionů odkazů. A tak zatímco mediální pověst vylepšuje fi rmám a jedincům (a hlavně politikům) „spindoktor“, pověst na webu řeší „webdoktor“. Internetový správce pověsti, jak bychom mohli tuhle profe-si hezky česky nazvat, si ve Spojených státech amerických v případě, že se stará o celebritu nebo velkou fi rmu, přijde ročně i na sto tisíc ko-run. Případy, které webdoktoři řeší, jsou rozličné. Někdy je potřebuje realitní magnát, kterého trápí zpráva o přestupku, který spáchal před deseti lety, jindy jde o vědce, který nechce, aby lidé stále znovu a znovu objevovali informaci o tom, že byl obviněn z vraždy. Nebo je to manažer, který ne-chce, aby se po zadání jeho jména objevovalo sta-ré svatební oznámení z New York Times, zatímco on už je podruhé ženatý. A fi rmy většinou potře-bují nějak eliminovat články o svých vadných výrobcích, které kdysi uvedly na trh, či negativní komentáře, které jim svým chováním způsobil jeden ze zaměstnanců v zákaznickém servisu,

Hlídací psiMnoho lidí sice trpí obsedantním vyhle-dáváním toho, co se o nich objevilo na internetu, a baví je každý den zadávat do vyhledávače své jméno, ale pro fi rmu nebo exponovaného člověka je každo-denní vyhledávání přeci jenom zbytečně náročný proces. Pokud si chcete hlídat, co se o vás na internetu píše, je nejlepší nastavit si automatickou vyhledávací služ-bu prostřednictvím klíčových slov. Nejvy-užívanější službou je Google Alerts, tedy Upozornění Google. Na adrese www.google.cz/alerts si tuto službu můžete nastavit tak, aby vám do vašeho emailu chodily aktuální zprávy v případě, že o vás Google najde něco nového.

Alternativní službou je www.talkwalker.com/alerts, která funguje na podobném principu. Můžete si nastavit, v jakém jazyce chcete informace vyhledávat a jak často vám mají chodit upozornění. Jde o velmi jednoduché, nenáročné, ale užitečné služby, díky kterým můžete případné problémy řešit v okamžiku, kdy se objeví. A navíc jsou zdarma.

022025 k tematu.indd 23 16.7.2013 17:09:57

Page 24: IKONA

AMEX_banner_210x91_mm.indd 1 6/12/13 11:53 PM

výsledků vyhledávání pozitivní informace a ty špatné pak schovali co nejdál. Jde o internetový ekvivalent zakopávání oné kompromitující mrt-voly do co největší hloubky.

Tato činnost není až tak složitá. Vyhledáva-če a hlavně jejich automatické systémy se snaží lidem nabídnout co nejrelevantnější výsledky. Jejich programátoři chtějí svým klientům nabíd-nout přesně to, co chtějí. Chtějí-li knihy, měli by na prvním místě vyhledávání najít e-shop, který je největší, nejnavštěvovanější a má nejvíc knih, a ne stránky specializovaného katolického knih-kupectví v Opavě. Správci internetové pověsti tak musí vytvořit větší množství stránek, které budou mít pro vyhledávače dostatečně relevant-ní obsah, a tím pádem i šanci, že ve výsledcích

24 | 25

Uklízíme mrtvolu

Když žádnou z předchozích možností nelze uskutečnit, pak je tu nejdůležitější nástroj online reputation managementu a tím je SEO (Search Engine Optimization), tedy optimalizace textů a webů pro vyhledávač. Jak s nadsázkou říká Lori Randall Stradtman, americká odbornice na online reputation management: „Kam nejlépe schováte mrtvolu? Za třetí stránku výsledků vy-hledávání Googlu.“

Většina uživatelů internetu se skutečně dál než na třetí stránku výsledků vyhledávání nepodívá. Zpravidla se spokojí s tím, co najde na první stra-ně. Jde tedy o to, abyste svým kamarádům, po-tenciálním zaměstnavatelům, obchodním part-nerům či zákazníkům nabídli na první strany

velmi důležité být slušný a korektní. Internetový svět má své zvláštní zvyklosti a jednou z nich je zveřejnit cokoliv, co vypadá jako útok na svobo-du slova. A tvrdé vyhrožování požadující staže-ní článku či vymazání diskuse jím bezesporu je. Snaha vyčistit jeden šrám na pověsti tak snadno může vést k tomu, že jich pár dalších vyrobíte. V krajním případě (a pokud máte dost peněz) může fi rma zabývající se online reputation man-agementem zajistit stažení za úplatu, což ovšem vyžaduje citlivá zákulisní jednání, anebo dojde k razantnímu kroku: problematický web za vás koupí. Pak už není problém požadované pasáže smazat a web zase dál prodat. Šikovné fi rmy to provádějí i v Česku a nakonec to ani nemusí stát mnoho prostředků. Při takovém postupu je opět extrémně důležité být velmi opatrný a citlivý. Klasickým příkladem, jak tyto věci nedělat, je případ Radovana Myslíka, někdejšího asistenta kontroverzního politika Milana Jančíka, který se koncem roku 2009 pokoušel vymazat z české Wi-kipedie zmínky o aférách svého chlebodárce. Byl odhalen a celý příběh zveřejněn. Pro politika to byl další problém, který je navíc dodnes k nale-zení na internetu.

SEO aneb E-shopy jako křovíOptimalizace pro vyhledávače neboli SEO (Search Engine Optimization) je soubor metod a nástrojů pro vytváření a pozměňování webových stránek tak, aby byly atraktivní pro automatické vy-hledávací internetové systémy, jako je Google.com, Yahoo.com či Seznam.cz. Čím je stránka pro požadavky vyhledávacího systému atraktivnější, tím výše ji ve výsledcích vyhledávání zobrazí. A protože výsledky vyhledá-vání jsou vstupní branou většiny lidí pohybujících se na internetu, je toto umístění pro návštěvnost webových stránek důležité. Jednoduše totiž platí, že čím výše se odkaz na stránku ve webovém vyhledávání objeví, tím více lidí si na něj klikne. SEO využívá různých nástrojů, mimo jiné tzv. klí-čových slov, tedy SEO experti zjišťují, jakým způsobem lidé vyhledávají, tedy jaká slova zadávají do vyhledávačů, když chtějí najít určité webové stránky. A právě o taková klíčová slova oboha-cují texty na konkrétních webových stránkách. SEO zpravidla nejvíce využí-vají e-shopy.

A jak sehnat skutečného odborníka na SEO? Ostřílený internetový bonmot praví, že SEO experta zpravidla člověk najde nejsnadněji tak, že se jeho stránky objeví ve vyhledávání co nejvýše po zadání klíčových slov „SEO expert“.

Problém informací na internetu? Jsou všudypřítomné, nestárnou, neumírají. Jako by se zastavil čas…

022025 k tematu.indd 24 16.7.2013 17:10:05

Page 25: IKONA

AMEX_banner_210x91_mm.indd 1 6/12/13 11:53 PM

TÉMA: HLÍDEJTE SI REPUTACI NA INTERNETU

vyhledávání pohřbí negativní odkazy dostateč-ně hluboko pod sebe. Nejběžnější metody jsou vytvoření stránek na Wikipedii (s pravdivými informacemi!), profi l na Facebooku a jiných so-ciálních sítích (Twitter, LinkedIn), vlastní fi remní nebo osobní stránky či různé blogy a podobně. Profesionálové v tomto oboru budoucnosti mají samozřejmě své další zaručené metody, jak „po-hřbívat mrtvoly“.

Každopádně každá fi rma by dnes na online reputation management měla myslet. Informa-ce, které o vás lidé najdou na internetu, jsou čím dál tím důležitější a nezapomeňte, že nikdy ne-umřou stářím. Tedy pokud je nepohřbíte za třetí stranu vyhledávače.

„Kam nejlépe schováte mrtvolu? Za třetí stránku výsledků vyhledávání Googlu.“L. R. Stradtman, americká odbornice na online reputation management

022025 k tematu.indd 25 16.7.2013 17:10:11

Page 26: IKONA

26 | 27

připravil .. Kamil Konečný

nové generace svých modelů uvádí podobně rychle jako, jak se hezky česky říká, Baťa cvič-ky. Design obou modelů Samsungu je si až ne-bezpečně podobný, novinka je propracovanější v detailech, celkový vzhled ale zůstal zaoblený a tenký. Asi největším lákadlem S4 je pětipalco-vý Super AMOLED displej s FullHD rozlišením a hustotou 441 bodů na palec. Tyto hodnoty jsou zárukou maximální ostrosti, kontrastu a sytosti barev, stejně jako vysokého jasu. Při téměř stej-né velikosti, Galaxy S4 je oproti předchůdci ve dvou rozměrech dokonce menší, má S4ka displej větší. Je chráněn odolným sklem Gorilla Glass 3. Software běží na základu systému Android 4.2.2 Jelly Bean a nabízí zajímavé funkce. Například Smart Pause dovoluje ovládat displej pohledem, kdy zastaví přehrávané video ve chvíli, kdy zare-gistruje pohyb vašich očí od displeje a obnoví jej ihned, jakmile se podíváte zpět. Smart Scroll zase k očím přidává pohyb rukou. Telefon tak můžete ovládat, aniž se dotknete displeje.

Proč ho do fi rmy pořídit?

1. skvěle vybavený telefon, s výborným fotoaparátem 2. vychytávky, jako je ovládání bez dotyku displeje3. každý vám jej bude závidět, včetně vaší či šéfovy sekretářky

Proč ho do fi rmy nepořizovat?

1. chybí mu FM rádio 2. málokdo by chtěl, aby mu cokoli záviděla šéfova sekretářka

Jeden z nejočekávanějších smartphonů letošního roku se začal prodávat v prvních květnových dnech a hned se o něj strhl velký zájem. Čtvrtá generace dnes už dalo by se říci nadpozemské legendy Galaxy jihokorejského výrobce přišla velmi rychle po generaci třetí. Ani ne rok od sebe dělí oba modely a jako by se Samsung inspiro-val u svého největšího konkurenta Apple, který

Proč ho do fi rmy pořídit?

1. plnohodnotná klávesnice pro pohodlné psaní2. dobrá výdrž baterie

Proč ho do fi rmy nepořizovat?

1. malá podpora aplikací třetích stran2. menší displej

Ostružiny na to jdou od začátku jinak. Své fi lozofi i zůstávají věrné i dnes. BlackBerry Q10 je jedním z mála nových smartphonů, které mají plnohodnotnou hardwarovou klá-vesnici vestavěnou v těle přístroje. QWERTY klávesnice je navíc velkou chloubou přístro-je, psaní na ní je pohodlné a precizní, stisk kláves velmi jistý. Při psaní navíc můžete využít pokročilé predikce slov, která za vás velmi efektivně dokáže doplňovat diakriti-ku. Klávesnice neslouží jen pro psaní, k dis-pozici je celá řada klávesových zkratek na-

Jaký je Samsung Galaxy S4? Jaký je BlackBerry Q10?

Základní ceny telefonů pro věrné zákazníky.

rozměry:136,6 x 69,8 x 7,9 mm

U T-Mobile za: 15 499 Kč

rozměry:120 x 67 x 10,4 mm

U T-Mobile za: 14 699 Kč

026027 zelezo.indd 2 16.7.2013 17:10:36

Page 27: IKONA

ŽELEZO

příč všemi aplikacemi a přímým zadáváním textu můžete provádět příkazy (call, bbm, tweet...). BlackBerry dal své novince ještě jednu „zvláštnost“. Tou je Super AMOLED displej. Výhoda? Výdrž baterie, protože tyto displeje mají mnohem nižší spotřebu než kla-sické LCD panely. Tento displej je menší, než měl předchůdce, přesto se neobávejte, že na úhlopříčce pouze 3,1 palce bude zobrazení vypadat špatně. Displej naprosto dostačuje. Zcela vyhovuje požadavkům, které má Blac-kBerry Q10 splnit. Není to tedy multimediál-ní zařízení pro sledování fi lmů a konzumaci spousty obsahu, ale zařízení určené pro pra-covní nasazení a perfektní komunikaci. Za zmínku stojí také nový operační systém Blac-kBerry 10.1, se kterým přišlo BlackBerry Q10 na trh. Ten oproti verzi 10.0 přináší několik novinek, mezi kterými je například možnost pořizování HDR fotografi í či vylepšená prá-ce s textem.

Jaký je HTC One?

tiny, vše perfektně lícuje, nic nevrže. Přední strana je kombinací dominantního prvku – dotykového displeje s úhlopříčkou 4,7 palce a v horní a spodní části stříbrného pruhu se stereo reproduktory. Dis-plej má FullHD rozlišení a je chráněn ochranným sklem Gorilla Glass 2. Fotoaparát s překvapivě nízkým výsledným rozlišením 4,1 megapixelů na-bízí technologii UltraPixel. Co to znamená? HTC prosazuje myšlenku menší hustoty pixelů. Větší pixel, v terminologii HTC zvaný ultrapixel, totiž dokáže absorbovat více světla a méně pixelů na stejné ploše znamená laicky řečeno i méně šumu. Velký displej a čtyřjádrový procesor mají velkou spotřebu, jenže v HTC to vědí: je zde napevno ve-stavěný akumulátor o úctyhodné kapacitě 2 300 mAh. Mobil tak i při vytížení bez zaváhání do druhého dne vydrží. HTC chce originální chytrý mobil. Jednou z nejzajímavějších věcí v softwaru je nastavení telefonu. To lze totiž pomocí webové aplikace start.htc.com měnit na dálku z webového prohlížeče.

Proč ho do fi rmy pořídit?

1. skvělý design, zpracování, vypadá skutečně luxusně2. umí bezvadné fotky, skvěle přehrává hudbu3. je prostě skvělý

Proč ho do fi rmy nepořizovat?

1. není možné rozšířit paměť kartami, sami si nevyměníte baterii2. „jednička“ je pouze pro šéfa

Chytré telefony tchajwanské fi rmy HTC patřily ještě před třemi lety k tomu nejlepšímu, co bylo možné koupit. Jeden z průkopníků smartphonů ale postupně upadal, klesaly mu prodeje i zisky, výrobce jako by nemohl najít cestu zpátky na vr-chol. Zdá se, že ten správný způsob našel až letos, tedy alespoň, co se týká modelu One. „Jednička“ si své jméno opravdu zaslouží. Začneme-li u de-signu a dílenského zpracování, řekněme, že je elegantní a bezvadné. Tenký mobil z hliníkové sli-

rozměry:137,4 x 68,2 x 9,3 mm

U T-Mobile za: 14 199 Kč

026027 zelezo.indd 3 16.7.2013 17:10:38

Page 28: IKONA

Před pár měsíci jsem řešil situaci, kdy jsem měl na iPadu nainstalováno řadu programů, které mi umožňovaly „přijímat“ informa-ce, novinky, zprávy. Neustále jsem kont-roloval, zda se neděje něco významného. A navíc stejné informace se objevovaly ve více zdrojích. Jediným řešením je defi novat si průběh workfl ow. Určil jsem, kudy ke mně informace přicházejí, a pak využil co nejméně aplikací, aby se zdroje nepřekrýva-ly. Pokud řešíte stejný problém, pokusím se vám popsat pár aplikací a postupů, které mi pomohly.

V roce 2010 jsme denně „zkonzumovali“ třikrát více informací než v roce 1960. A v jiných výzkumech,

které mapují technologický rozvoj, najdete ještě více alarmující čísla. Jak s využitím iPadu tento nával

ztlumit a přitom skutečně vědět, co se děje.

28 | 29

připravil .. Petr Mára, školitel a spoluautor videocastu Digit.cz

i Přečtěte a najděte si později Vědět, co se děje, oproti tomu pozorně si přečíst článek. To jsou dvě rozdílné činnosti. Není problém rychle prolétnout novinky, ale třeba na analýzu trhu se potřebujete soustředit. K tomu slouží další online služby, které článek vezmou a uloží vám jej na pozdější přečtení. Takže pokud v RSS čtečce narazím na text, který mě zajímá a chci mu věnovat dostatek pozornosti, přepošlu si jej pomocí jednoho tla-čítka do Pocket či Instapaper. V nich si později článek pozorně přečtu. Opět vidím primárně text a přiložené obrázky, žádný balast.

přímně řečeno, následující „návod“ nespočívá jen ve zvolení těch správ-ných aplikací. Základem úspěchu je

spíše defi nování určitého „workfl ow“, „průběhu práce“, který vám pomůže nevidět jednu a tu sa-mou informaci z několika zdrojů, jako je Twitter,

online zpravodajství a do toho ještě ve večerních televizních zprávách. Popíšeme tři typy aplikací, díky kterým získáte kompletní přehled nad ak-tuálním děním, přitom vás nezahltí informacemi a zároveň umožní věnovat se vybraným téma-tům detailně.

Pracujte s informacemi

efektivně

i Workfl ow čili průběh práce

Pocket a Instapaper

Asi dva nejznámější zástupci takových služeb. Mají integraci do řady programů včetně Feedly, Flipboard, ale i třeba Twitteru nebo do vašeho webového prohlížeče. Vi-díte na internetu zajímavý článek? Klepněte myší na ikonku Pocket či Instapa-per v horní liště a článek

je uchován pro pozdější použití.

U

028029 insider.indd 2 16.7.2013 17:10:59

Page 29: IKONA

INSIDER

Aplikace nejsou samospásné. Úspěch je ve stanovení průběhu práce.

i Co, odkud, kam: RSSPrvní věcí je určit si, co za zprávy chcete přijímat. Jsou to články z vašeho oboru? Zprávy od kamarádů? Aktuální zpravodajství ze světa? Mým primárním zdrojem informací je tzv. RSS čtečka. Je to zpravidla jednoduchý program, který umí z vámi zvolených webo-vých stránek načíst všechny články a novin-ky, a přitom je zobrazit v jednotném vzhledu. Takže nevidíte animované reklamy, tuny obrázků a informace, které se samotným tex-tem nesouvisí. RSS podporuje v dnešní době snad každý zpravodajský server a výhodou je vedle jednotného vzhledu všech článků i to, že stačí otevřít jedinou aplikaci a víte o všem, co se děje, a nepotřebujete „proskákat“ pat-náct webových stránek.

Flipboard Skvělým zástupcem RSS čteček pro iPad je Flipboard, a to především díky skvělé ergonomii a designu. Tvůrci této čteč-ky se rozhodli přiblížit její

používání procházením papírového časopisu a povedlo se jim to opravdu skvěle. Navíc umí báječně kombinovat obrázky, které jsou v článcích uvedené, se samotným textem. Prostě elektronický magazín namíchaný po-dle vašeho gusta. Nová verze navíc umožňuje vytvářet ze zvolených či oblíbených článků vlastní magazíny a ty dál s kýmkoliv sdílet.

Feedly Pokud je na vás Flipboard příliš vizuální, neváhejte a zkuste Feedly. Jednodu-chost a přehlednost je hlav-ním benefi tem této aplikace a chytré použití gest z ní

dělá řešení, které vám umožní vědět o všem, co se děje, díky několika pohybům prstu. Navíc ani zde vás kromě textu nebude obtěžovat nic jiného, obrázky jsou využity střídmě, ale efekt-ně. Pokud už máte primární zdroj informace, ať Feedly, či Flipboard, je potřeba věnovat trochu času výběru webů. Je ztrátou času číst o té samé události ze tří zdrojů. Vyberte si jeden zpravodajský server místo tří.

Evernote

Ale co když si chci nějaké informace z článků či novinek uchovat? Třeba vím, že se mi budou hodit… Na to lze použít řešení jménem Evernote. Je to kompletně synchronizovaná služba (tzn. můžete mít Evernote na PC, Mac, iPad, iPhone i Android) a na jakémkoliv zmíněném zařízení se může-te podívat, co jste si do Evernote uložili, nebo tam naopak přidat novou poznámku. Mám v Pocket článek, který si chci uložit, protože se týká

mého oboru? „Pošlu“ jej do Evernote do jedné z připravených složek a eventuálně mu přidám štítek (tag) pro snadnější vyhledávání. Ale ani to není potřeba, nejsilnější zbraní Evernotu je právě vyhledávání, dokonce umí prohledat i naskenované či vyfocené dokumenty. Takže jej využívám nejenom na webové články, ale i na text, který vidím v tištěném časopise. Prostě jej vyfotím a o více se nestarám. Až budu příště vyhledávat klíčové slovo, které se v daném článku zobrazilo, Evernote mi tento text, vlastně fotku, zobrazí. Efektivní a jednoduché.

028029 insider.indd 3 16.7.2013 17:11:02

Page 30: IKONA

30 | 31

HODNÉ MYŠLENKY

Stejně jako děrné štítky nebo diskety, ani pevné disky nebo CD nejsou věč-né. Jak dlouho vydrží a co přijde po

nich? Odpovědí by mohlo být ukládání dat do DNA – nukleové kyseliny v buňkách. Vždyť ta slouží k přenosu informací už tři a půl miliardy let. A byla také přímým motivem k přemýšlení o úložném médiu. Goldman totiž pracuje v Ev-ropském bioinformatickém institutu, který shro-mažďuje výsledky zkoumání genomu přicházejí-cí z celého světa. Informací je obrovské množství a je potřeba udržet je trvale. A tak přišel nápad použít DNA, konkrétně čtyři její součásti ozna-čované písmeny A, C, G a T.

Zápis dat probíhá v perfektně čistém prostředí skládáním jednotlivých stavebních bloků – pís-men – za sebe. Aby experimentální vzorek absol-voval všechny potřebné procesy, musel vyces-tovat do Kalifornie a do Německa. Nesl v sobě fotografi i výzkumného pracoviště, část projevu Martina Luthera Kinga ve formátu MP3, PDF s článkem popisujícím strukturu DNA a textový soubor se všemi Shakespearovými sonety. Data upravená pro zápis pomocí čtyř znaků se vešla do tak malého kousku DNA, že ve zkumavce skoro nebyl vidět a připomínal spíše drobné

smítko na dně. Smítko s kapacitou 1 MB. To zna-mená, že plná zkumavka by odpovídala milionu CD. A data všech uživatelů na světě by se vešla do nákladového prostoru jedné dodávky.

Všechny soubory z pokusného vzorku se po-dařilo úspěšně přečíst a prostřednictvím jiných experimentů víme, že takto uložené informace vydrží skutečně dlouho. Díky tomu známe ge-netickou informaci mamuta, neandrtálců nebo 60 000 let starého bizona. A také ještě starších zrnek pylu odebraných z grónských ledovců, kde byla zrna uložena po stovky tisíc let. DNA se navíc uchovává celkem snadno – stačí jí tma, su-cho a chladno. Odpadl by tak drahý provoz da-tových center náročných na údržbu. Místo toho by měla vzniknout místa podobná Špicberské-mu globálnímu úložišti semen, které slouží jako záloha současných rostlin pro další generace. Mohli bychom tak zálohovat informace, o které bychom jen neradi přišli.

Potřebné technologie jsou dostupné už dnes. Jejich cena je zatím dost vysoká, ale s každým rokem klesá. A mění se také přístroje na analý-zu DNA. Zmenšují se tak, že místo velké krabice v laboratoři půjde už brzy použít zařízení, které se vejde do dlaně.

i Co je TED?Je to nezisková organizace, která se zabý-vá „MYŠLENKAMI HODNÝMI ŠÍŘENÍ“. Zkratka označuje tři hlavní oblasti, kterým se první konference v 80. letech věnovaly: technologie, zábava (entertainment), design. Od té doby se záběr značky TED značně rozšířil a zahrnuje pod sebou několik akcí s nejrůznějšími tématy. Videa z konferencí jsou přesně v duchu motta organizace volně dostupná na webu TED.com a na YouTube. Řada z nich je přeložena do češtiny.

připravil .. Jiří Suchomel

Jedním ze zahraničních řečníků na letošním TEDxPrague byl Nick Goldman. Ve svém vystoupení se věnoval překračování hranic mezi digitálními a biologickými informacemi.

Data ze zkumavkyRychle na web TEDxPrague

i TEDxPrague 2013Hlavní partner: T-Mobile

Pražská sportovní hala Folimanka ožila poslední květnovou sobotu konferencí TEDxPrague. Letošní ročník nesl podtitul „Přes hranice“. Ty se mu překročit podařilo a nám je ctí, že T-Mobile mohl být jakožto hlavní partner u toho.

foto

.. P

avel H

um

po

lec/T

ED

xPra

gu

e

Data všech uživatelů na světě zapsaná do DNA by se vešla do nákladového prostoru dodávky.

030031 hodne myslenky.indd 2 16.7.2013 17:11:38

Page 31: IKONA

všemismysly

34San Francisco – perla slunné KalifornieÉra květinových dětí je dávno pryč. Uvolněná atmosféra a tolerance jsou ale stále součástí tamního životního stylu.

38Vodnice, moruše i domácí chlebaVrací se v plné parádě. Kdo? Původní české su-roviny a recepty. Ještě před pár lety to vypada-lo, že zůstanou v kuchařkách našich babiček.

40Nigttime: Ondřej SoukupCo četl a viděl jeden z nejvýraznějších českých (nejen) popových skladatelů? Doporučuje Bouchačky, prachy a rock ‘n‘ roll.

32Český internetový

podnikatel v BrazíliiPavel Doležal už několik

let zkouší uspět v Brazílii v oblasti internetových

agregátorů slev.

030031 hodne myslenky.indd 3 16.7.2013 17:11:49

Page 32: IKONA

Češi a internetový byznys v Brazílii? Zní to sice po všech stránkách dokonale exoticky, ale už dávno

je to realita. Úspěšný internetový podnikatel Pavel Doležal v této zemi už několik let zkouší uspět

v oblasti internetových agregátorů slev.

32 | 33

připravila .. Leoš Kyša

P

kolem Doležala dělali analýzu, jak se využívají v potenciálních zemích sociální sítě, zjistili, že ta-kový Twitter byl v přepočtu na hlavu používaný nejvíce v Holandsku a pak hned v Brazílii. Přitom ve dvousetmilionové zemi ještě nemá internetové připojení ani polovina lidí a ti, kteří ho mají, se připojují hlavně z práce, ze školy a z interneto-vých kaváren. Je tu tedy velká jistota růstu počtu uživatelů internetu.

Otevřená náruč byrokracie

„Na podnikání v Brazílii je asi nejsympatičtější skutečnost, že Brazilci mají rádi cizince. A ob-zvláště ty, kteří do země přijeli podnikat. Na

Členové týmu pracují v Brazílii, ve Spojených státech amerických a pochopitelně v Česku.

Český internetový podnikatel v Brazílii

s tím je pro nás podstatné, aby tam byli i lidé, kteří mají na internet připojení a chtějí na něm uskutečňovat obchody, tedy nakupovat a platit. Logicky tak z pohledu internetových investic vycházejí jako zajímavé trhy ty v Jihoafrické republice, Vietnamu, Turecku a Brazílii. Nako-nec vyhrála Brazílie, protože je opravdu velkou zemí a má silně rostoucí internetový trh, což jde ruku v ruce s rostoucí ekonomikou, a tedy život-ní úrovní obyvatel. No a důležitý je také jazyk, kterému se dá rozumět. A samozřejmě moře,“ směje se Pavel Doležal.

Brazílie je skutečně z hlediska internetového byznysu zajímavou zemí. V době, kdy si lidé

avel Doležal je internetový podnika-tel, který miluje nové výzvy. Zdá se, že mu ke štěstí nestačí jeden úspěšný

projekt, a tak když vybudoval úspěšnou fi rmu, prodal ji a pustil se zase do něčeho nového. Na konci devadesátých let stál u počátku portálu Atlas.cz a posléze vybudoval úspěšnou fi rmu věnující se internetovému marketingu Ataxo. V ní pak svůj minoritní podíl prodal za 220 mi-lionů korun. Pustil se do charitativního projektu Radost 3.0, ve kterém propojuje odborníky ze ziskového a neziskového sektoru, a před časem se vrhl i do charitativních projektů v Brazílii. To už ale souvisí s jeho jihoamerickým internetovým dobrodružstvím.

Velká země velkých příležitostí

Český trh je malý a i v tak mladém oboru, jako je internet, brzy narazíte na bariéry dalšího roz-voje. „Ještě když jsem dělal v Atlasu, zkoušeli jsme uspět na Ukrajině. Zjistili jsme, že větší trh má prostě svoje nesporné výhody. Jenže zároveň

032033 svet ocima.indd 2 16.7.2013 17:12:30

Page 33: IKONA

SVĚT ČESKÝMA OČIMA

zahraniční investory se tak nedívají jako na ve-třelce, ale vítají je s otevřenou náručí,“ vysvět-luje Pavel Doležal. Stinnou stránkou podnikání v Brazílii je naopak byrokracie. „Založit fi rmu je neskutečně byrokraticky složité. Je to proces na několik měsíců, nám to trvalo tři čtvrtě roku a řekl bych, že jsme byli velmi rychlí. Nejhorší na tom je, že vám nikdy nikdo neřekne, zda to, co děláte, je opravdu správně. Navíc v Brazílii se obecně příliš nedoporučuje platit daně, protože také můžete nakonec zaplatit daně na sto pade-sát procent, což se někde údajně děje. My proto máme holandský holding, takže je všechno jed-nodušší,“ přiznává Doležal.

Investoři okolo něj se v Brazílii vrhli do lokál-ních agregátorů slev. Počáteční nástup byl feno-menální. „Za tři měsíce jsme měli přes půl mili-onu zaregistrovaných uživatelů. Bohužel jsme se poučili o externalitách trhu a síle velkých domi-nantních hráčů typu Hotmail. Ten používá téměř osmdesát procent uživatelů internetu v Brazílii, a když se Hotmail rozhodl zcela vytěsnit nabíd-kové emaily, tak to téměř zabilo celý trh.“

Další problém, na který čeští podnikatelé nara-zili, spočíval v tom, že Brazilci hrozně neradi za něco platí. Tedy milují věci zadarmo a poměrně rádi se soudí, což odkoukali ze Spojených států. Navzdory tomu se internetový byznys Pavla

Založit v Brazílii fi rmu je byrokraticky

složité. Nikdy vám nikdo neřekne, zda to, co děláte, je opravdu

správně. i Brazílie• Největší stát Jižní Ameriky• Šestá největší ekonomika světa• Je největší zemí, kde se mluví portugalsky.• Metropolí Brazílie je Brasília, vybudovaná v padesátých letech v brazilském vnitrozemí. Největším městem na počet obyvatel je São Paulo.• Ročně Brazílii navštíví na čtyři miliony turistů.

Doležala v Brazílii drží. Ale nic není stálé, celý internetový trh se v této zemi velmi rychle vyvíjí a mění, což ale pro české znalce internetu není až tak překvapivé, protože tím vším si český inter-net už dávno prošel. Dnes tento trh silně ovliv-ňuje třeba Facebook, který je mezi Brazilci velmi populární.

Nejlepší je Rio

Podstatnou část zaměstnanců v brazilských in-ternetových fi rmách založených investory okolo Pavla Doležala tvoří navzdory mezinárodnímu byznysu Češi. Přeci jenom jsou to spolehliví a schopní zaměstnanci. Navíc výhoda interneto-vého světa spočívá v tom, že není vázaný na kon-krétní místo. Tým je tak složen z lidí pracujících v Brazílii, ve Spojených státech a pochopitelně v Česku. I tak ale Pavel Doležal jednou za pár mě-síců do Brazílie vyráží. „Nejraději mám rozhodně Rio de Janeiro. To je prostě město s neopakovatel-nou atmosférou, kterou musíte zažít, abyste po-znali opravdovou Brazílii,“ tvrdí Pavel Doležal.

Každému, kdo by se chtěl vrhnout na naděj-ný brazilský trh, doporučuje hlavně trpělivost. „V Brazílii je to běh na delší trať. Tento trh se rychle rozvíjí a stále se hledá. Většina lidí tak musí projít několika pokusy, než najde ten správ-ný obchodní model, který bude fungovat. Je tu ale skutečně velká šance, že se uchytíte,“ dodává Pavel Doležal, který už přemýšlí nad dalšími trhy v oblasti, na kterých by mohl zkusit štěstí. Z hle-diska internetového byznysu je zajímavá bohatá Argentina i velké Mexiko. To však na ten oprav-dový internetový boom zatím čeká.

032033 svet ocima.indd 3 16.7.2013 17:12:32

Page 34: IKONA

Při cestě do San Francisca dnes už není třeba mít ve „vlasech květiny“, jak v legendární písni z 60. let nabádá návštěvníky Scott McKenzie.

Éra květinových dětí dávno pominula, nicméně uvolněná atmosféra, duch svobody a tolerance jsou součástí životního stylu obyvatel této prosluněné

metropole dodnes.

34 | 35

TRIPpřipravil .. Libor Kubelka

San Francisco – perla slunné Kalifornie

sužující zbytek Kalifornie jsou zde díky stu-denému oceánskému proudění udržována na přijatelné míře. Náhlé propady teplot v let-ních měsících spolu se studenou mlhou mo-hou však být velmi nečekané, což prý slavný spisovatel Mark Twain sarkasticky glosoval výrokem: „Nikdy jsem nepoznal větší zimu než léto v San Franciscu.“ Snad pouze jedna věc obyvatelům města kazí představu doko-nalého místa k životu. Viníkem je San Andre-as, zlom litosférických desek, který je trvalou

Fisherman's Wharf je jedním z nejživějších míst San Francisca

Golden Gate Bridge překlenu-jící úzký vstup do Sanfranciského zálivu je symbo-lem města

emský ráj to na pohled?

San Francisco není ani zdaleka nej-větším městem Kalifornie, není do-

konce ani městem hlavním, tím je poněkud nudné Sacramento. Rozhodně je ale městem pro život nejpříjemnějším. Může za to pře-devším fantastická poloha na poloostrově obklopeném ze tří stran mořem i kopcovitý terén, který nabízí nezapomenutelné výhle-dy na oceán na jedné a Sanfranciský záliv na druhé straně. Navíc nesnesitelná letní vedra

hrozbou v podobě ničivých zemětřesení. To největší z roku 1906 s následným třídenním požárem San Francisco v podstatě zcela srov-nalo se zemí.

Nejevropštější město

Zhruba 800 tisíc obyvatel a „lidské“ rozměry města zhruba 10 km na 10 km jsou protikladem k bezbřehým megalopolím typu Los Angeles. Město lze snadno prozkoumat pěšky, i když kvůli zhruba padesáti kopcům, na kterých se rozkládá, je to často docela úctyhodný fyzic-ký výkon. „Evropskému“ charakteru města přispívá i hustá síť fungující veřejné dopravy, která je v automobily posedlé Americe taktéž ojedinělá. Unikátním dopravním prostředkem je slavná „cable car“, která je jednou z nejvděč-nějších turistických atrakcí města. Tato histo-rická tramvaj či spíše lanovka funguje ve měs-tě už od 19. století a nabízí i porci adrenalinu, jelikož je dovolena jízda na stupačkách vozu. Dalším nostalgickým svezením je tramvajová linka F, na které jezdí historické soupravy z 20.

Česrstvé jahody z nedalekého Central Valley na přístavním trhu

Z

034035 trip.indd 2 16.7.2013 17:13:06

Page 35: IKONA

TRIP

Mnohým možná vytanou na mysli strmé ulice města, kterými doslova létala auta při di-vokých automobilových honičkách jako třeba ve fi lmu Bullitův případ. Primát té nejstrměj-ší drží často fotografovaná Lombard Street se svými osmi serpentinami, kterými mohou auta projíždět pouze jedním směrem.

Nelze též opomenout ostrov Alcatraz, jehož název je odvozen od španělského výrazu pro pelikány, kteří zde dříve hnízdili. Ostrov pře-zdívaný „The Rock“ čili skála nacházející se pouhé 2 míle od pobřeží byl od půlky deva-tenáctého století sídlem vojenské pevnosti později přebudované na jedno z nejpřísněji

střežených vězení v Americe. Přestože zde vězení navzdory všeobecně vžité představě fungovalo pouhých devětadvacet let do roku 1963, proslavilo se po celém světě svými slav-nými obyvateli v čele s neblaze proslulým gangsterem Al Caponem. Celý ostrov včetně prostor bývalé věznice lze navštívit během lodního výletu. Vynikající audioprůvodce představuje detailně historii místa, ze které až běhá mráz po zádech. Z úzkosti vás však zaručeně dostane úžasný výhled na Sanfran-ciský záliv, mosty Golden Gate Bridge a Bay Bridge a panorama mrakodrapů městského downtownu.

a 30. let z různých amerických i evropských metropolí. Konečnými zastávkami na této tra-se jsou atraktivní lokality bývalého rybářské-ho přístavu Fisherman‘s Wharf, což je dnes asi nejživější lokalita města s mnoha obchody, restauracemi, pouličními muzikanty a tržišti. Druhou konečnou stanicí jižně od centra města je bohémské Castro, jehož hrdě vlající duhová zástava dává tušit, s jakou otevřeností a tole-rancí jsou zde vítány osoby homosexuální ori-entace. Vrcholem zdejšího dění je každoroční okázalý červnový festival Gay Pride.

Kontrastem k rušnému dění Castra je maje-státní klid nedaleké misijní stanice španělských františkánů. Kostel z roku 1776 je nejstarší pa-mátkou města a právě podle ní, přesněji po svatém Františkovi, získalo město svůj název. V těsné blízkosti Castra se též nachází Haight Ashbury, dnes již drahá rezidenční čtvrt, dříve však kulturní epicentrum hnutí hippies, kde „léto lásky“ roku 1967 odstartovalo celosvěto-vou květinovou revoluci.

V kulisách Hollywoodu

Žádný návštěvník přijíždějící poprvé do San Francisca zde vlastně není tak úplně poprvé. Mnohé z pamětihodností města jsou mu už pře-dem důvěrně známy z desítek hollywoodských fi lmů. Ikonický Golden Gate Bridge, úchvatné architektonické dílo, často zachumlané v mlze, klenoucí se nad ústím Sanfranciského zálivu a neblaze též proslulé jako most sebevrahů, je zcela jistě tím nejznámějším. Ve své době nej-delší visutý most světa byl uveden do provozu v roce 1937 a lze jej překonat i pěšky či na kole.

Projíždka slavnou cable car je poviností pro každého návštevníka města

„Nikdy jsem nepoznal větší zimu

než léto v San Franciscu.“

Mark Twain

034035 trip.indd 3 16.7.2013 17:13:13

Page 36: IKONA

Jsou oblastní divadla, která nikdy nepřekročí hranice regionu. Naštěstí ale u nás je hned několik divadel sídlících mimo Prahu, Brno nebo Ostravu, která se mohou směle porovnávat s těmi nejznámějšími scénami. A některá je převyšují. Takové je i Klicperovo divadlo Hradec Králové.

36 | 37

připravil .. Martin Hradecký

Do dobrého divadla? Takže do Hradce!

e náhodou se právě v Hradci Králové letos už podevatenácté na konci červ-na konal mezinárodní festival Divadlo

evropských regionů. Do východočeské metropo-le se sjely desítky výjimečných souborů z Česka, Slovenska a zbytku Evropy, aby tu před převáž-ně hradeckým publikem předvedly to nejlepší, co umějí. Pokud na scéně Klicperova divadla sklidí vytrvalý, někdy i bouřlivý potlesk, mohou se radovat, bývá to totiž spolehlivý ukazatel. Hradečtí jsou dost nároční diváci. Jsou totiž roz-mazlení a většinou nekvalitní divadlo spolehlivě poznají. Tak je za poslední roky vychovalo do-mácí Klicperovo divadlo.

Jak to začalo…

Vraťme se na chvíli do nedávné historie. Svou naprosto zásadní éru po roce 1989 Klicperovo divadlo zažilo pod uměleckým vedením režisé-ra Vladimíra Morávka. Byly to právě jeho často nekompromisní divadelní vize, za které byli Hradečtí ve všemožných anketách pravidelně oceňováni titulem Divadlo roku. Až to několik sezon, zejména na přelomu tisíciletí, vypadalo, že se v Česku nikde jinde divadlo snad ani ne-hraje. Kdo se účastnil některé z Morávkových legendárních premiér, ví, že šlo vždy o událost, která svou atmosférou a hlavně kulturním do-padem přesahovala hranice východních Čech vskutku dalece. Stačí si vzpomenout na Tři sestry inscenované jako vyšinutý vaudeville, na Ham-leta, který začínal pohřbem jeho otce venku před divadlem, nebo na Maryšu, do jejíhož tragického

N

údělu dokázala Pavla Tomicová dostat i hodně dojemné komiky. Díky Morávkovi a manažer-ským schopnostem ředitele Ladislava Zemana pak s hradeckými herci, kteří všichni umí hrát, tančit i zpívat jako o život, začaly soustavně pracovat další české režisérské špičky. A nejinak tomu bylo i v uplynulé sezoně, kterou už jako

několikátou umělecky vedl režisér a dramatik David Drábek. S Klicperovým divadlem to umí podobně dobře jako svého času Morávek, toho času působící hlavně v brněnském Divadle Husa na provázku.

The best of 2012/2013

Jaké výborné kusy přinesla právě skončená di-vadelní sezona? Pokud vás naše tipy zaujmou, budete si na tu kterou inscenaci určitě moct zase zajít od září, vždyť v Klicperově divadle se hraje skoro každý večer.

Hradecké divadelní vody nejdřív velmi rázně rozčeřila inscenace slavné Shakespearovy tra-gédie Richard III., právě v režii Davida Dráb-ka. Nejen že se hra dočkala zcela moderního,

Informace o aktuálním programui rezervační systém najdete na www.klicperovodivadlo.cz.

Sexmise. Bylo by to bez mužů

snad lepší?

036037 pecka.indd 2 16.7.2013 17:13:34

Page 37: IKONA

PECKA: DO DOBRÉHO DIVADLA? TAKŽE DO HRADCE!

Do dobrého divadla? Takže do Hradce!

až kabaretního kabátu, který však ani na chvíli nepřekrývá význam a krásu Shakespearova jazyka, ale do hlavní role věčně se šklebícího vladaře-padoucha byla obsazena žena. Pavlína Štorková svým sugestivním herectvím dokáza-la, že v Hradci patří a patřit bude mezi ty nejzá-řivější hvězdy.

A ve velkém stylu se v Klicperově divadle pokračovalo dál. Sexmisi znají všichni jako le-gendární polskou fi lmovou sci-fi komedii, která vtipně a originálně nastiňuje, jaký by byl svět, kdyby mezi samými ženami zbyli jen dva muži. Hostující Šimon Caban v nápaditém převedení fi lmu na divadlo zcela suverénně dokázal, že i le-tité věci mohou být na divadle horce současné. Pokud se k nim najde správný inscenační klíč…

Po hradeckém divadelním výletu do světa fi lmu se své premiéry dočkal kultovní Krysař Viktora Dyka. Dramatizace novely zaujala pře-devším výraznou hudební složkou, jinak si ale přiznejme na rovinu, že za poslední měsíce má Klicperovo divadlo na svém repertoáru i lepší položky. Třeba Havlovu Žebráckou operu v režii se souborem dokonale sladěného Daniela Špina-ra. Právě v jeho inscenaci se naplno ukázalo, jak skvěle lze pracovat s tamním ansámblem a doko-nale vytěžit veškeré jeho schopnosti. V Žebrácké opeře tančí zloduch Macheat a spol. v rytmech

Horečky sobotní noci, Polly mluví jako dlaždič, ale především pak všichni účinkující dokonale souzní a díky tomu hrají tak, že absurdní krása Havlových slov je slyšet při každé repríze mini-málně do Karlových Varů.

A ve znamenité formě Klicperovo divadlo se-zonu i zakončilo. Nejprve byli diváci svědky Po-divného odpoledne dr. Zvonke Burkeho v druhé sezonní režii Davida Drábka. Tuto hru Ladisla-va Smočka už má na repertoáru neuvěřitelných pětadvacet let pražský Činoherní klub a podle všeho je k dlouhodobému úspěchu odsouzena i inscenace hradecká. Kromě nápadité scény má totiž v rukávu čtyři velká herecká esa se jmény Zapletal, Tomicová, Novotný a Zavičár. A jestli divadelní spravedlnost není slepá, nemenší di-vácký úspěch by měl potkat i Marilyn (Zázračné děcko) aneb Svérázný muzikál ze života nesmr-telné ikony, který více než štědře poskytnul další velkou hereckou šanci Kamile Sedlárové. A ona ji beze zbytku využila.

I kdybyste byli třeba z druhého konce repub-liky, někdy se do Klicperova divadla vypravte. Z repertoáru si vyberte vlastně cokoliv, v žád-ném případě nesáhnete vedle. Když budete mít štěstí, třeba se dostanete i na starší a stále vypro-danou Kouli, krutě groteskní hru o jedné (ne)známé české koulařce.

Richard III. Pavlína Štorková aneb Hradec boří shakespearovské konvence.

Koule. Kdo ji to škrtí? Tomicová,

nebo sama Fibingerová?

Marilyn (Překrásné děcko).

Netradiční převtělení Kamily Sedlárové do tradiční ikony.

036037 pecka.indd 3 16.7.2013 17:13:40

Page 38: IKONA

Ještě před pár lety to vypadalo, že zůstanou navždy zapomenuty v kuchařkách našich babiček. Dnes se ale vrací v plné parádě. Řeč je o původních českých surovinách a receptech, které se znovu dostávají na gastronomické výsluní.

38 | 39

připravila .. Ludmila Hamplová

Vodnice, moruše i domácí chleba

yrazit do restaurace na vyzrálé české hovězí, nakupovat ryby z českých rybníků nebo pátrat na farmářských

trzích po skoro zapomenutých druzích ovoce a zeleniny, to všechno přestává být výsadou několika málo nadšenců pro jídlo. Naopak, tzv. „foodies“, jak se přezdívá všem, kteří pátrají po dobrém jídle a neustále slídí po všem, co by mohli ještě ochutnat nebo dokonce sami uvařit, přibývá jak hub po dešti. Také díky nim a jejich blogům o jídle se znovu vrací to, co vypadalo jako dávno přežité. Dokonce i kuchařka Marie Sandtnerové, kterou dostávaly ke svatbě gene-race našich prababiček, se dočkala nového mo-derního vydání.

Také nadšenci pro pečení domácího chleba, přesněji celé řady chlebů z kvásku, už stihli pokrýt celou mapu Česka a skrze vlastní soci-ální síť Pecempecen.cz nabízejí láskyplné ope-čovávání kvásků dalším zájemcům. Do celého projektu jsou zapojeny stovky lidí a neustále přibývají další. „Pečení chleba je velká zábava i pořádný adrenalin. Nejen že takový domácí chleba se s kupovaným nedá srovnat, ale ještě zažijete ten úžasný pocit, když z trouby vyta-hujete vlastnoručně upečený pecen,“ shrnuje Michaela Gregorová, zakladatelka „kváskové mapy“. Podle ní zájem o domácí kváskový chleba je jen dalším krokem na cestě k návratu k původním českým poctivým receptům a sa-

mozřejmě také surovinám. Doslova renesanci tak díky zájmu spotřebitelů zažívá český česnek i chřest, oběma zeleninám přitom ještě nedávno hrozilo téměř vyhubení. A to nemluvě o dalších druzích ovoce a zeleniny, které se znovu dostá-vají k českým zákazníkům.

Gothaj, taliány, špekáček

Stejně tak pojmy jako gothaj, taliány nebo špekáček dostávají zcela jiný obsah, proto-že se znovu vrací výrobci, kteří pracují po-dle původních receptur a jsou na svou práci náležitě pyšní. Výrazně tomu napomáhají farmářské trhy. Ty se během posledních let staly celkem běžnou součástí života mnoha

V

„Foodies“ pátrají po dobrém jídle a slídí po všem, co by ještě mohli ochutnat nebo uvařit. Nadšenců pro objevování chutí přibývá.

038039 hody.indd 2 16.7.2013 17:14:17

Page 39: IKONA

HODY: ČESKÉ SUROVINY

větších, ale i menších měst. Podle nedávného průzkumu veřejného mínění s nimi má zku-šenost téměř 60 % Čechů, přitom pravidelně tu nakupuje polovina populace. „Trhy s sebou přinesly ještě jeden gastronomický fenomén, a to sezónnost. Už nejde o to mít ovoce a zele-ninu k dispozici kdykoliv během roku, ale do-přát si je v době, kdy jsou v nejlepší kondici,“ říká Šárka Sedláčková ze sdružení Archetyp, které stojí za trhy Jiřák a Náplavka v Praze. Malí pěstitelé na trzích navíc často nabízejí

i Kam za zapomenutými dobrotami?SklizenoČeská síť obchodů nabízí poctivé potraviny od regionálních farmářů a malých výrobců. Vše se zárukou původu i kvalitních receptur. Tady nakoupíte nešizené uzeniny z masa, skutečně čerstvé mléko a výrobky z něj nebo třeba ovoce a zeleninu, která vyrostla kousek od vás. Tři prodejny fungují v Brně a Praze a jedna v Olomouci. Další se ale chystají. Více na Sklizeno.cz.

ČestrStarostlivě vyzrálé hovězí, lokální suroviny a ryby jsou to, co v pražské restauraci kou-sek od Národního muzea ochutnáte. Čestr je právem hrdý na to, že nabízí maso z českého strakatého skotu, původního plemena, které šlechtily celé generace sedláků. Mimocho-dem, podávají tu i české hlemýždě. Více na Cestr.ambi.cz.

Agnes Zelená BohdanečV malé vesnici Bohdaneč na Kutnohorsku se ukrývá hned celý areál, který dává vznik-nout poctivému jídlu. Ve zdejší restauraci si můžete dopřát jehněčí a hovězí z místních chovů nebo ryby z okolních rybníků. Věnují se tu i výrobě medu, moštů a ovocných pálenek. Zdejší produkty také získaly celou řadu českých i mezinárodních ocenění. Více na Zelenabohdanec.cz.

druhy a odrůdy, které se do obchodů běžně nedostanou, a pokud ano, tak pocházejí z do-vozu. Mezi ty poměrně běžné patří třeba salát polníček, rebarbora, meruňky nebo řapíkatý celer, ale lze narazit i celkem „vzácné“ jako bílý rybíz, vodnice, fenykl, mangold nebo za-pomenuté odrůdy jablek a hrušek. Čerstvost a proměnlivost sortimentu je tak jedním z dů-vodů, proč se stále více lidí rozhodne vyzkou-šet něco nového, co jim nakonec zachutná a stane se součástí jejich jídelníčku.

038039 hody.indd 3 16.7.2013 17:14:26

Page 40: IKONA

NIGHTTIME: ONDŘEJ SOUKUP

DivadloMužiV Divadle Komedie dávají představení Muži, které vzniklo díky scenáristce a choreografce Adéle Stodolové a režisérskému tandemu Skutr. Je to vizuální divadlo, které ukazuje muže z nej-různějších pohledů a v různých zlomových život-ních situacích. Podpořeno hudbou Petra Kalába vzniklo opravdu silné představení, které člověka nutí vracet se k němu v myšlenkách i několik dnů. Prý se my, muži, o sobě hodně dozvíme… Tím si nejsem zcela jist, ale v každém případě se mě představení dost dotklo…

I O představeníJak si v dnešní době žijí muži? Není toho na ně někdy moc? Když se v mužích probudí zvířa-ta, volání smečky se nedá odolat. Šest mužů se vydává na cestu do divočiny, aby našli od-povědi na ty nejniternější otázky. Vyrovnávají se tam se svými problémy a především sami se sebou. Stagnace, potlačená agrese, homose-xualita, víra nebo nepřítomný otec. Pořád je co řešit. Přitom jen fakt, že se muž stane otcem, je důvodem k vlastní hrdosti. Přestaňme se tak konečně dívat na muže s předsudky, které nám naše společnost vštěpuje. Divadelní představe-ní na pomezí mnoha žánrů je inspirováno sku-tečnými příběhy mužů.

KnihaSteve OverburyBouchačky, prachy a rock ‘n‘ rollNedávno jsem si už podruhé přečetl knihu Bou-chačky, prachy a rock ‘n‘ roll od Steva Overbury-ho. Vypráví o manažerech slavných britských skupin od šedesátých až do devadesátých let. Začíná Donem Ardenem, který působil u Small Faces a Black Sabbath, dále nechybí Brian Eps-tein od Beatles, Oldhamm, ten působil s Rolling Stones, Peter Grant slavných Led Zeppelin nebo Malcolm MacLaren, který kočíroval Sex Pistols. Knížka končí Simonem Fullerem, zakladatelem Spice Girls a vynálezcem milované i opovrhova-né soutěže Super Star, v některých zemích Pop Idol. Jsou to všechno neskutečné příběhy vizio-nářů, bláznů, gaunerů, psychopatů a často géniů, kteří měli zásadní podíl na úspěchu hudebních skupin nebo jednotlivých interpretů. Doporuču-ji ji přečíst, protože „There‘s No Business Like Show Business“.

I O knizeSlavné kapely ovládaly hudební průmysl a je-jich desky poslouchaly miliony fanoušků. Za těmito úspěchy ale stáli také méně známí muži v pozadí, jejich manažeři, kteří je podporova-li, obhajovali, přesvědčovali a někteří i trestali. Kniha představuje dvanáct úspěšných i neú-spěšných manažerů slavných kapel. Někteří z nich se zapletli se zločinem a drogami, jiní zemřeli mladí, spáchali sebevraždu, a jeden byl dokonce zavražděn. Další unikli smrti o vlá-sek. Právě o tom všem jsou pravdivé příběhy této knihy.

Co četl a viděl Ondřej Soukup Jeden z nejvýraznějších českých (nejen) popových skladatelů. Hrál v jazzových a popových kapelách, jako baskytarista působil např. v Pražském výběru. Spolupracoval s Karlem Gottem, Lucií Bílou. Je autorem hudby k fi lmu Kolja, získal České lvy za hudbu k fi lmu Nejasná zpráva o konci světa i za hudbu k fi lmu Tmavomodrý svět. Je autorem velice úspěšného muzikálu Johanka z Arku. V první a druhé řadě soutěže Česko hledá Superstar byl členem poroty, zúčastnil se i první řady české verze soutěže X-factor. S manželkou Gábinou Osvaldovou má syna Františka, který je spoluzakladatelem kapely NightWork.

připravil .. Marek Konečný foto .. Volvox Globator, Matěj Procházka

40 | 41

040041 soukup.indd 2 16.7.2013 17:14:55

Page 41: IKONA

T-Mobile

42Nejrychlejší mobilní internet ve firmáchJak české firmy ve svém podnikání využívají novou technologii LTE? Otestovali jsme to pro vás.

46Konference Bezpečnost v cloudu Přenesení firemních dat „někam do cloudu“ s sebou nese i určitá rizika. My o nich víme úplně vše.

48Pomocníci vaší firmyTipy na firemní aplikace. A výsledky soutěže Mobilní aplikace roku, které jsme byli partnerem.

44Osobnost firmy – Pavel Henke

Muž, který vyjednává podmínky virtuálů

v síti T-Mobile.

040041 soukup.indd 3 16.7.2013 17:15:10

Page 42: IKONA

Má vaše fi rma pobočky, které jsou k internetu připojeny prostřednictvím různých poskytovatelů? V tom případě si najděte čas a zkontrolujte si své stávající

smlouvy. Brzy totiž budete chtít vědět, jak a kdy smlouvy můžete vypovědět. Hlavním důvodem pro vás budou rychlá mobilní data od T-Mobile.

Miloš Mastník, ředitel marketingu T-Mobile pro fi remní segment

42 | 43

Vaše fi rma potřebuje rychlá mobilní data

Mobilní vysokorychlostní data jsou u nás běžně dostupná, jenže přichází jejich podstatné vylepšení: rozšiřo-

vání sítě LTE. Při přechodu na ni zdaleka nejde jen o vyšší rychlost – už současných 42 mega-bitů za sekundu (starší HSPA+) pro řadu fi -remních aplikací postačuje. Hlavním přínosem nové generace mobilních dat je především vý-razně nižší doba odezvy, která je plně srovna-telná s pevným připojením. LTE tak k výhodě volného pohybu a vysoké přenosové rychlos-ti, které jsou v mobilní síti dostupné už dnes, přidává ještě téměř stejné chování sítě jako při pevném připojení prostřednictvím xDSL. LTE umožňuje fungování nových aplikací, které zá-visejí na spolehlivém vysokorychlostním pře-nosu dat s rychlou odezvou. Takovými aplika-cemi jsou například inovativní telemedicínské aplikace, vzdálené sledování, plně mobilní virtuální plochy a mobilní videokonference ve vysokém rozlišení. Ovšem pozor, to nejsou ap-likace ze stránek sci-fi . Takové aplikace výraz-ně zefektivňují práci fi rem už dnes.

Připojte stavby rychlým internetem

Výhody LTE jsou patrné v řadě odvětví. Napří-klad stavební fi rmy mohou pomocí této sítě při-pojit jednotlivé stavební lokality a poskytnout svým zaměstnancům plnohodnotný internet. Ten fi rma využije pro operativní videokonferen-ce nebo provoz dozorového kamerového systé-mu, který omezí krádeže. Jednotlivá zařízení se přitom nemusejí k LTE přímo připojit – celý pro-stor může být pokryt signálem mobilního wi-fi hubu a až ten bude připojen právě pomocí této

LTE poráží ADSL na hlavu.Je rychlejší než kabelový internet.

042043 lte.indd 2 16.7.2013 17:15:55

Page 43: IKONA

VYUŽITÍ RYCHLÉHO LTE VE FIRMÁCH

sítě. Aplikace pro řízení všech etap stavebního projektu mohou pracovníci za pomoci mobil-ního zařízení, často tabletu, využívat přímo na stavbách.

Více zábavy na cestách

V automobilovém průmyslu a v dopravě může tato technologie způsobit revoluci. Nikoliv „pod kapotou“, ale v interiéru auta určitě. Její výhodou je totiž možnost využívání online médií a aplika-cí ve vozidlech. Několik výrobců už pro sériovou výrobu připravuje auta připojená na LTE, jejich počítače budou podporovat například strea-ming médií nebo přístup k fi remním aplikacím prostřednictvím hot-spotu ve vozidle. Budou aktualizovat navigační systémy v reálném čase a přinesou bohatší obsah, který souvisí s danou lokalitou. Ve veřejné dopravě bude LTE sloužit pro zkvalitnění služeb pro zákazníky, poskytová-ní wi-fi , informací a multimediální zábavy, i pro zaměstnance, například správa vozového parku a vzdálené sledování jeho stavu.

Podnikejte i v dočasných podmínkách

Pomocí technologie LTE je možné velmi opera-tivně zajistit podmínky pro plnohodnotnou prá-ci, i když aktuální místo pro práci je provizorní. Tak ve svém podnikání dosáhnete mnohem vyš-ší pružnosti. Může jít například o oslovování no-vých zákazníků na hudebních festivalech nebo při sportovních utkáních, o připojení platebního terminálu na prodejních akcích či o velmi rychlé vyřešení datového připojení v nově otevřených prostorách.

Nejde ale jen o dočasné připojení v provizor-ních podmínkách. Ve chvíli, kdy jsou jednotlivé pobočky připojeny prostřednictvím různých technologií různých fi rem, udržuje se celkový přehled o výdajích poměrně obtížně. Když při-pojení všech poboček zajistíte prostřednictvím LTE, jedné smlouvy a jediné technologie, pro-

i Co je LTE? Long Term Evolution je v současnosti nej-rychlejší technologie pro mobilní internet. Dosahuje rychlosti přenosu až 150 Mbit/s (celovečerní fi lm stáhnete za necelou minutu). LTE ale zároveň poskytuje výraz-ně vyšší odolnost proti rušení a kratší čas odezvy. V praxi to znamená, že mobilní LTE internet je srovnatelný s dosud dominantním pevným připojením a zejména, co se týče rychlosti, v mnoha případech i lepší. Svými parametry se ani kabelový internet nemů-že LTE rovnat. A navíc a především: LTE je mobilní.

Díky LTE můžete oslovovat nové zákazníky na festivalech, připojit platební terminál na akcích či velmi rychle připojit nové pobočky fi rmy.

Tablety se díky wi-fi hubu připojují do rychlé sítě LTE.

voz vaší fi rmy zjednodušíte a ještě navíc snížíte provozní náklady.

T-Mobile v létě pro své zákazníky spustil LTE hned v několika lokalitách. Síť budeme neustále vylepšovat a rozšiřovat, aby byznys vaší fi rmy a její rozvoj mohly probíhat opravdu snadno a rychle.

042043 lte.indd 3 16.7.2013 17:16:02

Page 44: IKONA

44 | 45

připravil .. Václav Kuba

ení tajemstvím, že jste do společ-

nosti přišel z druhého břehu mobil-

ní řeky…

Dalo by se to tak říci. Do T-Mobilu jsem nastou-pil na konci minulého roku od fi xního operá-tora GTS, kde jsem strávil relativně dlouhou dobu. Po čase mě však začala lákat představa práce pro mobilního operátora, vzhledem k tomu, co všechno se na poli velkoobchodu začalo v posledních měsících dít.

Co si běžný smrtelník může pod pojmem

„velkoobchodní trh“ představit?

Teoretická defi nice velkoobchodu je „prodej za účelem dalšího zpracování či prodeje bez přímého styku s koncovým zákazníkem“ a podobně to platí i v mobilní komunikaci. Jde o to, že mobilní operátoři nemusí nutně všechny své služby prodávat přímo, ale mo-hou si najít partnera, který určitou část celé-ho toho řetězce dělá za ně, prodává služby pod svým brandem, a přináší tak oboustran-ný užitek. Tím pádem se dostáváme k tomu, co je dnes velmi „sexy“ téma – virtuální ope-rátoři.

Těch se během posledních měsíců objevilo

velké množství a zdá se, že ten boom zdaleka

není u konce.

Ano, mobilní velkoobchodní trh se otvírá. Prv-ní ofi ciální virtuální operátor se objevil loni na podzim a díky tomu, že T-Mobile se už nějakou dobu systematicky připravoval na to, aby mohl navazovat spolupráci s partnery, mohl na pole „virtuálů“ vstoupit jako druhý. Letos se rozdě-luje trh, na kterém T-Mobile nesmí chybět. A to je má práce.

N

Kde končí „Krakonošovo“? Jak budou virtuální operátoři využívat naši síť?

Vaše oddělení je tedy relativně nové – můžete

ho nějak přiblížit?

Ten útvar je opravdu malý, je nás celkem jede-náct plus velká podpora ostatních, již zaběh-lých oddělení. V rámci korporace je zde spous-ta věcí, které se dělají úplně od začátku, a svým způsobem máme charakter start-upu.

Předpokládám, že vaše práce je vlastně ko-

lotoč jednání, domlouvání a přesvědčování.

Označil byste se za tvrdého vyjednavače?

Nemyslím, že je vhodné být naprosto ne-kompromisní vyjednavač. V tu chvíli ztrá-cíte pozici a možnost uplatnit se. Nejsme na trhu sami a to hovoří za vše. Navíc smyslem našeho vyjednávání není získat partnera za každou cenu. Občas se novináři ptají, kolik budeme mít virtuálních operátorů, zda si budeme konkurovat v počtu. O to podle nás vůbec nejde – udělat si čárky – ale jde o to, aby to partnerství mělo smysl a bylo oboustranně přínosné.

Jak dlouho trvají takové námluvy s budou-

cím virtuálním operátorem?

Ten proces má vlastně dvě fáze – vy-jednávání a následná implementace. Obojí zabere řádově měsíce. Je to sa-mozřejmě hodně individuální, ale pokud například teď, na začát-ku června, začne virtuální operátor vyjednávat, bude mít co dělat, aby reálně vstou-pil na trh do konce roku.

Když už k domluvě dojde, tak je to ale pevný

svazek, že?

Technické zákonitosti neumožňují partnery po krátké době střídat, partnera změnit samozřej-mě můžete, ale je to obtížné. Důležitá je obou-stranná důvěra a smysluplnost, pokud to tak

Virtuálních operátorů bude hodně…… ale mnoho jich nepřežije.

044045 osobnost.indd 44 16.7.2013 17:17:21

Page 45: IKONA

OSOBNOST FIRMY

není, je to mrhání zdroji a velké riziko, že tomu věnujete úsilí a nepřinese to výsledek, který očekáváte. Rozhodnutí zákazníka – ale i naše – je strategické a dlouhodobé. Není na týden, ani na měsíc, ale ani na rok. Ten výhled by neměl být kratší než na tři roky.

A stáváte se vlastně spojenci a konkurenty zá-

roveň. Když podepíšete smlouvu, jak velkou

možnost ovlivnit operátora máte?

Existuje několik modelů spolupráce. Některé jsou v podstatě založené na velmi úzké spolu-práci virtuálního a hostujícího operátora (od-borně se pracuje s termínem brandy reseller) až po variantu, kdy se operátor de facto chová do jisté míry nezávisle. Mezi tím je několik stupňů, v nichž se posouvá hranice, kde je „Trautenber-kovo“ a kde „Krakonošovo“. Vždy záleží na tom, co je smysluplné pro konkrétního partnera.

Kolik virtuálních operátorů se podle vás

může v ČR objevit?

Ze začátku jich může být velmi mnoho, ale také jich mnoho nepřežije. Do konce roku odhaduji tak 10−15 ve všech sítích.

Co podle vás odlišuje ty úspěšné od těch, kte-

ré zaniknou?

Všeobecně jsou tři základní pilíře, ze kterých by alespoň jeden měl být pro virtuálního operátora dominantní – a to buď silný brand, distribuční kanál, nebo zákaznická báze. Pokud virtuál nemá ani jedno z toho, tak jsou jeho šance omezené.

Zmínil byste nějaký aktuální projekt, které-

mu se věnujete? To je taková tradiční otázka

našich rozhovorů. Tuším, že tentokrát asi pří-

liš neuspějeme…

To je další specifi kum wholesalu, velkoobcho-du, a nejen v T-Mobile. Jednání a kolečka ná-mluv jsou striktně neveřejná. Když se podíváte do médií, kromě nějakých výstřelků, které pa-

Pavel Henke (39) je ředitelem velkoobchod-ních vztahů. Jeho úkolem je vyhledávat vhodné partnery, kteří v síti T-Mobile budou dlouhodobě působit jako tzv. virtuální ope-rátoři. Je ženatý, má dceru a svůj volný čas s oblibou tráví na horách.

i Co v T-Mobile dělá?

tří spíš do sféry výjimek či řízeného PR, jsou všechna jednání strategicky držena v utajení. To dodržujeme i my.

Takže vlastně když se o vašem oddělení řekne,

že nikdo netuší, co děláte, tak je to pochvala!

Určitě záleží na tom, kdo to řekne. Ale pokud to řekne konkurence, tak je to dobře.

Teď zkusím rychle změnit téma – kdy se tak

obvykle vracíváte domů?

Protože mám rodinu, snažím se být doma kolem sedmé. Na druhou stranu mi to výrazně zjedno-dušuje fakt, že obvykle vstávám před šestou.

Jste rodinný typ?

Řekl bych, že ano. Bydlím asi 300 metrů za Pra-hou a doma se snažím být hodně i kvůli dceři, která je ve věku, kdy se mnou ještě komunikuje a snad i ráda…

A jiné koníčky? Co třeba vy a cestování?

Nejsem náruživý cestovatel v tom smyslu, že bych vyrazil s batohem do Asie. Ale mám rád hory.

Letos se tvoří trh, na kterém nesmíme chybět.

V zimě, nebo v létě?

Původně to byla vždycky jen zima, ale v po-sledních letech zjišťuji, že zejména české hory mají v létě své kouzlo – hlavně na kole. Mojí oblíbenou trasou je výjezd na Luční boudu, je tam nejvýše položený pivovar, takže když se člověk dostane nahoru, odměna je víceméně jasná.

Působíte velmi klidným dojmem, jak byste se

charakterizoval?

No, nejsem asi úplně extrovert, že bych někde vyhledával nějakou „šou“. To se říct nedá. Jsem plánovací typ, poměrně dost.

Jak se to projevuje?

Raději mám dovolenou objednanou na fi rst mi-nute než na last minute.

Tak to už máte touto dobou určitě vybráno!

Proto jen poslední otázka – kam se letos v létě

chystáte?

Letos to bude za sluncem a teplem, vyrážíme do Španělska.

044045 osobnost.indd 45 16.7.2013 17:17:25

Page 46: IKONA

46 | 47

připravil .. Martin Jurica

Bezpečnost v cloudu

Je to poskytování služeb či programů po internetu. Uživatelé k nim mohou přistupovat prostřednictvím klientů či webového prohlížeče a používat je prakticky odkudkoliv. Uživatelé neplatí za vlastní software, ale za jeho užití.

i Co je cloud computing?

Data v cloudu jsou samozřejmě přístupná

„odkudkoliv“. Ale nikoliv „komukoliv“.

d práva po virtualizaci

Dříve byla hlavní otázka „jak zabez-pečit přenos dat z cloudu a do něj“.

Dnes nahlížíme na bezpečnost dat v cloudu da-leko komplexněji. Ostatně hned první příspěvek na konferenci se týkal právních otázek nakládání s daty v cloudovém prostředí. Lukáš Jansa z ad-vokátní kanceláře Jansa, Mokrý, Otevřel a partne-ři, který patří mezi přední odborníky na IT právo, nastínil právní rizika zpracovávání osobních úda-jů v cloudových aplikacích a poskytl několik rad pro správné znění smluv s poskytovateli cloudo-vých služeb. Co se smluv týče, jedním z nejdůleži-tějších bodů je defi nice SLA (Service Level Agree-ment) – dohody o úrovni služeb, která obsahuje garanci dostupnosti a případné sankce při jejím nedodržení (například cloud T-Mobile garantuje dostupnost 99,99 %). Zejména problematika zpra-covávání osobních údajů v internetových aplika-cích je často problematická – pokud máte vy jako zpracovatel povolení nakládat s osobními údaji, neznamená to automaticky, že takové osobní úda-je můžete umístit do cloudových služeb. Je proto nutné smluvně ošetřit i tyto možnosti a dbát na kvalitní šifrování a zabezpečení těchto dat.

O problematice zpracování osobních údajů a smluvních podmínkách hovořil i Pavel Běhal, IT Security Expert T-Mobile, který představil konkrétní řešení T-Mobile a partnerských fi rem pro cloudové aplikace. Ať už se jedná o virtuální privátní servery, či cloudová úložiště, T-Mobile neustále inovuje své zabezpečení, protože poža-davky kladené na ochranu citlivých údajů spolu s rozvojem informačních technologií rostou.

Kdo smí do cloudu?

O bezpečnostních mechanismech a samotné ar-chitektuře cloudu hovořil v dalším příspěvku Da-

O

046047 bezpecnost v cloudu.indd 2 16.7.2013 17:17:47

Page 47: IKONA

Je cloud perspektivní technologie, anebo jen módní vlna? Ještě před několika lety jsme mohli být na pochybách, dnes je rozhodnuto. Cloud computing je rozjíždějící se vlak, do kterého všichni naskočíme. Dříve, nebo později, ať chceme, nebo nechceme. Přenesení dat a výpočtů „někam do cloudu“ s sebou pochopitelně nese i rizika, která v případě „klasického IT“ nehrozí. A právě o bezpečnosti dat v cloudu se hovořilo na třetím ročníku konference Bezpečnost v cloudu, na které se T-Mobile podílel jako jeden z hlavních partnerů.

BEZPEČNOST V CLOUDU

ním rozhodujete vy o tom, kdy, kde a komu bu-dou data dostupná.

Zákaznické vnímání SaaS (Software as a service) a cloud technologií se v posledních letech posu-nulo od obdivu „jak dobře to funguje!“ k dotazu „jak je to bezpečné?“. Na toto téma mluvil Marcel Jánský z Českých Radiokomunikací. Spolehlivost a cenová dostupnost služeb „v oblacích“ již platí za jistotu, zákazníci se nyní orientují na bezpeč-nost a zde vyvstává zajímavá otázka: opravdu potřebujete nejlepší a nejdražší zabezpečení na úrovni amerických tajných služeb pro všechna svá data? U kritických fi remních procesů, know--how a osobních dat není o potřebě nejvyššího zabezpečení pochyb, ale co další stovky a tisíce údajů, které jsou na internetu stejně veřejně do-stupné? Díky této jednoduché úvaze můžete vý-razně ušetřit a přitom využívat výhod a výpočetní síly cloudových řešení.

Pošťák v mracích

Víte, že i obyčejný e-mail může být cloudová ap-likace? Sice ne nutně vždy, ale u velkých sítí jsou výhody takového řešení nezanedbatelné. Ostatně váš osobní e-mail na centrum.cz nebo seznam.cz je také cloud, který určitě spravuje více schránek než vaše fi rma. Správa e-mailových schránek je noční můrou mnoha administrátorů, a to ještě nemusí dojít na všudypřítomné viry, malware či jen na nekompatibilní formátování. Robert Hou-ser, technický ředitel společnosti GFI, představil cloudového „pošťáka“ GFI MAX s řadou pokroči-lých funkcí – od fi ltrování pošty až po antivir a an-tispam, který vyjde levněji než fyzický mailserver ve vaší síti. O ušetřených nervech administrátora nemluvě.

Klíč k šifrování

A konečně šifrování dat. Téma, na které všichni čekali, uvedl Ondřej Valent, Regional Channel Sa-

les Manager fi rmy SafeNet. Úvodem zaznělo ne zrovna optimistické prohlášení: žádné zabezpe-čení není neprolomitelné. A proto je nutné počítat s kompromitací dat, tedy s jejich únikem. Tato pří-prava na nejhorší má i svůj odborný název, totiž teorie akceptace úniku dat, respektive „zabezpe-čené úniky dat“. Stručně řečeno, k úniku dat dříve či později dojde, ale pokud budou data zašifrová-na a klíč budete mít v rukou vy, pak se vlastně „nic nestalo“. Bez klíče jsou data k nepotřebě. Pokud tedy nebudete používat jeden klíč deset let, v tu chvíli je patrně lepší nešifrovat vůbec a ušetřit si starosti.

Z konference Bezpečnost v cloudu vyplynulo, že cloud dnes bereme už jako samozřejmou tech-nologii a jeho zabezpečení je na vysoké úrovni. Často na vyšší, než je objektivně vzhledem k ulo-ženým datům potřeba. Na druhou stranu existují opomíjená právní i bezpečnostní rizika, zejména v oblasti zpracovávání osobních dat a šifrování, která si zaslouží zvýšenou pozornost.

vid Matějů, Senior Systems Engineer společnosti RSA. Představil řešení pro monitoring neopráv-něných vniknutí, úniků dat i kontroly přihlášení. Představená komplexní ochrana dat vyvrací jed-nu z nejrozšířenějších pověr o cloudových tech-nologiích – data jsou sice přístupná „odkudkoliv“ (což je jedna z hlavních výhod cloudu), ale nikoliv „komukoliv“. Se správně nastaveným zabezpeče-

Opravdu potře-bujete nejdražší zabezpečení pro všechna svá data? Díky jednoduché úvaze můžete výrazně ušetřit a přitom výpočet-ní síly cloudových řešení využívat.

046047 bezpecnost v cloudu.indd 3 16.7.2013 17:17:50

Page 48: IKONA

48 | 49

připravil .. Marek Konečný

Soutěž Mobilní aplikace roku 2013

Aplikace pro lepší svět

1. Kde se (ne)kouří

Hledání nekuřáckých podniků. Řeší problém, který je lokální. Ovšem globálně.2. Kalorické tabulky

3. Sleep as Android

Business

1. Heureka.cz

Nákupní rádce, při každém nákupu mobil do kapsy. A ještě spíš do ruky.2. Můj Vodafone

3. Můj T-Mobile

Cestování a doprava

1. Meteor – Aladin

Ultimátní předpověď počasí. Britové přišli o téma rozhovorů.2. In-počasí

3. Locus Map Free

Finance

1. Mobilní eKonto

„Byli jsme poslední. Proto jsme věděli, že musíme být nejlepší.“2. ČSOB SmartBanking

3. SERVIS 24

Hry, zábava a volný čas

1. Tipsport Extraliga

Všechno, co zajímá hokejového fandu. Ale úplně všechno.2. DEATH TRIGGER

3. SHADOWGUN: DeadZone

Média:

1. iVysílání České televize

Není to žádná novinka… že jde o nejlepší aplikaci pro televizní archiv!2. dTest

3. Novinky.cz

Vzdělání a kultura:

1. ČSFD.cz

Povinná položka fi lmového fandy. Její obrovskou oblibu převyšují jen její plány.2. Anglicko-český offl ine

slovník

3. Paměť národa

Cena odborné poroty: BIGLauncher

Nikdo už nikdy neřekne, že „to písmo je na displeji chytrého telefonu moc malé…“

Absolutní vítěz:

ČSFD.cz

V rámci tradiční soutěže Mobilní aplikace roku T-Mobile vyhlásil speciální kategorii – Aplikace pro lepší svět. Její idea má propojovat komunikační

technologie a řešení společenského problému libovolného měřítka. T-Mobile byl navíc hlavním partnerem celé soutěže. A zde jsou její výsledky.

048049 Aplikace roku.indd 2 16.7.2013 17:18:12

Page 49: IKONA

MOBILNÍ APLIKACE

i Moje tipy pro vaši fi rmu

Můj T-MobileZačít musím aplikací, se kterou máte okamžitý přístup ke všem důležitým informacím o útratě vaší

fi rmy a správě všech vašich služeb.

Zákaznická podpora: Livechat Aplikace pro poskytová-ní zákaznické podpory v reálném čase z počíta-

če i z mobilního telefonu. Tato služba vám umožňuje vložit na fi remní internetové stránky chatovací okno – nepřijdete tak o žádného potenciálního zákazníka a navíc můžete aktivně oslovovat návštěvníky svého webu.

Řízení projektů: AsanaDíky aplikaci máte vý-borný přehled o všech aktuálních úkolech svého

týmu. Kromě zjednodušení komunikace vám umožňuje přiřazovat úkoly kolegům či podřízeným a sledovat jejich plnění.

Organizace práce: Mindjet Maps a WunderlistIdeální cesta pro zachy-cení a vizualizaci vašich myšlenek. Díky této apli-

kaci můžete velmi snadno vytvářet vazby mezi jednotlivými částmi svých projektů,

úkolů nebo budoucích plánů. Hlavními výhodami jsou velmi snadná a rychlá obsluha, dostupnost a řada základních i pokročilých funkcí.

Správce úkolů Wunder-list je nejjednodušší cesta ke správě každodenních povinností včetně jejich delegování nebo sdílení

s kolegy. Tato aplikace nabízí také možnost webového přístupu, s nímž je ovládání ještě pohodlnější.

Osobní efektivita:SwiftKey Keyboard a TogglKlávesnice je nejčastěji po-užívaná funkce telefonu. Ta základní většině uživatelů

stačí, díky lepší klávesnici ale ušetříte čas. Klávesnice SwiftKey může zvýšit vaši efekti-vitu díky inteligentnímu a velmi propracova-nému slovníku, který automaticky opravuje a doplňuje slova, která chcete napsat. Tato klávesnice funguje ve všech aplikacích.

Nástroj Toggl pro evidenci a reporting času stráve-ného prací nad fi remními projekty umožňuje díky jednoduchému rozhraní zadávat čas, který vy nebo

vaši zaměstnanci či dodavatelé trávíte prací. Aplikace vám následně přináší možnost přehledného reportingu všech aktivit nebo činnosti pro konkrétní projekty či zákazníky.

i Školení pro práci s aplikacemi

Chytré telefony vám díky kvalitním aplikacím umožní získávat nové zakázky, efektivněji pra-covat a jednodušeji komunikovat. V rámci aktivit na podporu aplikací jsme připravili vzdělá-vací programy Podnikání v 21. století. V nich ukazujeme, jak ty nejzajímavější aplikace, které jsou k dispozici, mohou fi rmám pomáhat a podporovat jejich činnost. Školení Mobilní aplikace pro fi rmy a jejich využití v praxi trvá tři hodiny a kromě základního seznámení s aplikace-mi zahrnuje přehled všech podobných nástrojů, které fi rmám pomáhají v každodenní práci napříč celou fi rmou. Během kurzu vám názorně předvedeme a vysvětlíme jejich fungování, nastavení a efektivní využití v praxi. Školení se skládá ze čtyř základních částí – úvod do mobilních aplikací, aplikace pro komunikaci a řízení fi rmy, aplikace pro marketing a obchod a konečně aplikace pro usnadnění práce, vychytávky a tipy & triky. Všechny informace o tom-to kurzu včetně možnosti přihlášení najdete na adrese aplikace.t-mobile.cz.

webu.

i pokročilých funkcí. Pomocníci vaší fi rmy

Mobilní aplikace zažívají v poslední době boom, pro jednotlivé uživatele

jsou nepostradatelné. Poněkud opomíjený,

přitom velice důležitý je jejich přínos pro fi rmy.

Chtěl bych vám na-bídnout školení, které T-Mobile pořádá. Na-učíme vás, jak mobilní

aplikace ve fi rmě efek-tivně využívat. A hned

přidáme několik tipů na aplikace, které si může-

te hned vyzkoušet. Milan Hába,

ředitel řízení kategorie a produktů T-Mobile

048049 Aplikace roku.indd 3 16.7.2013 17:18:16

Page 50: IKONA

Tipy

- Video z focení titulky v unikátní budově, která nese titul Nejlepší kancelářská budova světa roku 2011.

- Videorozhovor s odborníkem Pavlem Koutským k tématu virtuální měny bitcoin. Zkusíte do ní také investovat?

50 | 51

ČTĚTE IKONU NA TABLETU

Ikona ve vašem tabletu

Aplikace k dispozici v Google Play a Apple Store na začátku srpna.

Od tohoto čísla vychází Ikona také elektronicky!

Proč?• Vezměte si ji na cesty.• Orientujte se rychle v časopisu.• Podívejte se na videa k tématům.• Prohlédněte si nepublikované fotografi e.• Čtěte na šířku či na výšku, jak vám to vyhovuje.

Kompatibilní zařízení

• Tablety iPad 2, 3, Mini se systémem iOS 6.0 a vyšším

• Tablety se systémem Android OS 4.0 a vyšším a s rozlišením 1280 x 800, 2560 x 1600

050.indd 1 16.7.2013 17:18:37

Page 51: IKONA

51%

22%

21%

4%

2%

American Express Services Europe Ltd se sídlem Belgrave House, 76 Buckingham Palace Road, London, SW1W 9AX, Spojené království, registrovaná pod číslem 1833139 ve státech Anglie a Wales. Společnost American Express Services Europe Ltd je oprávněna poskytovat platební služby na základě povolení (415532) od Úřadu pro finanční služby podle Nařízení o platebních službách 2009.

Jako lídři v oblasti Firemních platebních řešení máme ideální pozici pro sledování a analyzování obchodních výdajů na celém světě. To je důvod, proč řídíme více než 150 miliard* dolarů týkajících se obchodních výdajů ve 170 zemích. To nám umožňuje rozvíjet a zavádět efektivnější procesy napříč podnikatelskými činnostmi našich klientů, což jim naopak ušetří miliony dolarů ročně.

www.americanexpress.cz

*Zdroj: American Express Vztahy s investory 2012

SLEDOVÁNÍ NÁKLADŮ NA SLUŽEBNÍ CESTY

LETENKY VEDLEJŠÍ VÝDAJE HOTELY RESTAURACEPRONÁJEM AUTA

ČÍM LEPŠÍ INFORMACE,TÍM HLUBŠÍ POCHOPENÍ

Hotel_2.indd 1 6/6/13 7:17 PM051.indd 1 16.7.2013 17:18:57

Page 52: IKONA

Když hledáte pro ICT služby opravdového specialistu, spolehněte se na T-Mobile. Dlouholeté zkušenosti, komplexní řešení od mobilních a pevných sítí, přes datová připojení, správu a zabezpečení sítí, virtuální servery, až po datová centra. To vše od spolehlivého partnera a s osobním přístupem. Více na www.t-mobile.cz/ict

„na řešenÍ červenÉho a modrÉho drÁtku v klidu zapomeňte.“

052.indd 1 16.7.2013 17:19:13