Top Banner
Brzi Postavke parametara na IS-u Pretpostavlja se da je instrument ispravno postavljen; slijedite ove instrukcije kako bi provjerili svoje postavke. Standardne postavke Iz glavnog ekrana Windows CE, odaberite Standard Measurement, prikazat će se: Odaberite Setup i Communication i prvo odaberite Common ParametersProvjerite da svaka od opcija na padajućem izborniku sa SS Wireless, RS232C & Bluetooth prikazuje ove opcije. Po potrebi, pritisnite tipku SET i idite po svakoj individualnoj postavki naizmjence. Vratite se na glavni ekran Comm Parameter Set:
17

Document

Mar 29, 2016

Download

Documents

http://www.geocentar.com/cms/system/editor/uploads/files/IS_brzi_vodic.doc
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1:

Brzi vodičPostavke parametara na IS-u

Pretpostavlja se da je instrument ispravno postavljen; slijedite ove instrukcije kako bi provjerili svoje postavke.

Standardne postavkeIz glavnog ekrana Windows CE, odaberite Standard Measurement, prikazat će se:

Odaberite Setup i Communication i prvo odaberite Common Parameters…

Provjerite da svaka od opcija na padajućem izborniku sa SS Wireless, RS232C & Bluetooth prikazuje ove opcije. Po potrebi, pritisnite tipku SET i idite po svakoj individualnoj postavki naizmjence.Vratite se na glavni ekran Comm Parameter Set:

Odaberite svaku od preostalih postavki naizmjence i provjerite da li se postavke slažu s ovima na ekranu.Postavke za RS-232C moraju izgledati ovako:

Page 2:

Brzi vodič

Pritisnite SET ako su napravljene promjene prije pritiska na NEXT kako bi prešli na slijedeći ekran.

Iz postavke RC, odaberite SET kao u nastavku:

Provjerite Channel. Ako je promijenjen, provjerite da se RC3W podudara sa slijedećim.SS Wireless postavite kao u nastavku:Ponovno primjetite da se kanal ovdje može izmijeniti.

Tipka Measurement prikazuje slijedeće opcije…

Page 3:

Brzi vodič

Između ekrana pritisnite NEXT:

Measurement 2:

Standardna postavka za External Battery se mora namjestiti kao u nastavku (Osim ako se ne koristi 12v baterija):

Page 4:

Brzi vodič

Jednom kada je sve postavljeno, vratite se na ekran Standard Measure…Postavke External Link:

Pritisnite tipku Prog I Ext. Link…zatim Execute.

Postavke na FC-200/250 (robotika)Jednom kad je IS konfiguriran, potrebno je konfigurirati software TopSURV na FC-200 kako bi se s njim moglo raditi.

Page 5:

Brzi vodičPokrenite TopSURV na uobičajen način i kreirajte novi posao ili otvorite postojeći.Kliknite na Sljed i na ekranu Stil mjerenja…

kliknite na tipku na TS Config. Na slijedećem ekranu..

Postavite setiranja baš kako je prikazano na sljedećim slikama. Za prijelaz na sljedeći prozor pritisnite Sljed>>. :

Page 6:

Brzi vodič

Nakon zadnjeg prozora konfiguracija je gotova i potrebno je pritisnuti tipku Završi.

Page 7:

Brzi vodičOtvaranje novog posla u TopSURV-u

Nakon što je konfiguracija napravljena, možemo otvoriti novi posao. Upišemo proizvoljno Ime posla, pritisnemo Sljed>> i odaberemo našu novu konfiguraciju IS_Robo.

Odaberemo koordinatni sustav, jedinice, tip koordinata i zvučni alarm:

Nakon pritiska na tipku Završi, otvara se glavni izbornik TopSURV-a I automatski se spaja veza putem SSradia (ako postoji) i otvoriti prozor za traženje RC-3 uređaja preko Bluetooth-a.

Page 8:

Brzi vodič

Ako je na IS totalnoj stanici pritisnuta tipka “Execute” (opisano u prijašnjim koracima vodiča) i FC spojen Bluetooth-om na RC-3, možemo pritisnuti žutu tipku na sredini RC-3 uređaja da nas IS “pronađe” i locira prizmu. Kad nas pronađe, pojavi se zvučni signal na RC-3 uređaju iznad prizme. Sad na kontroleru moramo oderditi stajališnu točku i orijentaciju. Odaberemo Setup i zatim Orijentacija.

Potrebno je upisati, ili pozvati (ako već postoji) stajališnu točku. Ako nemamo još njezine coordinate, upišemo samo ime buduće točke. Upišemo visinu instrumenta (HI) I visinu prizme (HR). Odaberemo da li želimo orijentaciju na postojeću točku ili biramo orijentaciju po kutu (OR Azimut). Kada smo prizmom stali na orijentaciju I navrhunili libelu na štapu, pritisnemo HKr set I stajalište I orijentacija su postavljeni. Ako stajališna točka ne postoji, TopSURV će nas upozoriti I ponuditi upis koordinata stajališne točke.

Page 9:

Brzi vodič

Pritisnemo Zatvori I pojavljuje se ekran za upis koordinata:

Upišemo coordinate I pritisnemo OK. Nakon prozora koji nam pokazuje podatke orijentaciji, pritisnemo Zatvori.

Vraćamo se u glavni izbornik TopSURV-a. Za mjerenje pritisnemo Mjerenje i zatim Topo.

Page 10:

Brzi vodič

Ulazimo u glavni izbornik za mjerenje:

Smiješko nam pokazuje da je veza sa instrumentom uspješna. Na vrhu izbornika upisujemo ime sljedeće točke koju želimo izmjeriti. Brojevi se automatski mjenjaju. Visinu prizme upisujemo u polje HR.Ispod toga nam se nalaze trenutni podaci sa instrumenta u realnom vremenu. Horizontalni kut, vertikalni kut I kosa dužina. Kada želimo izmjeriti točku na kojoj stojimo, pritisnemo Prihvati.TopSURV će automatski prebaciti na sljedeću točku uz zvučni signal. Ako u dnu ekrana pritisnemo tipku Podaci, ispišu se podaci zadnje izmjerene točke.

Na prikazu Map možemo vidjeti slikovni prikaz stajališta, orijentacije i izmjerenih točaka:

Page 11:

Brzi vodič

Za metodu mjerenja točke u 1. i 2. položaju potrebno je pri vrhu ekrana pritisnitu tipku Setiranja. U padajućem izborniku Metoda mjerenja odaberite “DT I pol/ II pol”. Prilikom mjerenja točke kad pritisnemo tipku Pohrani, instrument se automatski okreće u 2. položaj te nam još jednom nudi opciju Pohrani da snimimo istu točku u drugom položaju:

Kada smo izmjerili točku i u drugom položaju dobivamoprozor sa razlikama između prvog i drugog položaja. Ako smo zadovoljni odstupanjem, pritisnemo prihvati.

Iskolčenje točaka se radi u izborniku Iskolčenje. Za primjer ćemo uzeti iskolčenje točke:

Page 12:

Brzi vodič

U prvu liniju upišemo ime točke koju želimo iskolčavati ili je odaberemo sa slike ili liste:

Prozor iskolčenja nam pokazuje našu trenutnu poziciju u odnosu na točku i udaljenost od nje. Iskolčenje se može u grubo izvoditi preko slike ili preciznije pomoću udaljenosti od kolčene točke. Ako želimo pohraniti iskolčenu točku, pritisnemo tipku Mem. Pohranjena točka dobiva ekstenziju “_isk”.

Page 13:

Brzi vodič

Skeniranje pomoću IS totalne staniceZa skeniranje je na instrument također potrebno postaviti stajalište i orijentaciju. Normalno otvaramo posao u TopSURV-u i odabiremo Setup –> Orijentacija :

Page 14:

Brzi vodič

Kada smo postavili stajalište i orijentaciju, odaberemo u glavnom izborniku TopSURV-a Mjerenje i zatim Skeniranje.

Otvara se glavni izbornik za skeniranje:

Page 15:

Brzi vodič

U gornjem desnom uglu pritisnemo prvu tipku kojom kreiramo novi sken. U polje upišemo ime novog skena, odaberemo kakav oblik želimo skenirati (polygon, kvadratno područje…), odaberemo da li želimo sken sa slikom ili bez slike i pritisnemo OK.

Kreirali smo novi sken. Ako smo npr. odabrali “Square area” ili kvadratno područje tada moramo na slici odabrati gornji lijevi i donji desni ugao područja koje želimo skenirati. Tipke su označene malim crvenim križićem u gornjem lijevom ili donjem desnom uglu.

Kada smo odabrali područje skeniranja, na slici nam se prikaže kvadrat tog odabranog područja. Pritisnemo OK. IS počinje uzimati fotografije odabranog područja:

Page 16:

Brzi vodič

Sa desne strane se pojavi alatna traka sa odabirom vrste skena. Možemo odabrati “Grid scan” ili sken određenog polja zadane gustoće ili “Feature scan” – sken karakterističnih točaka koje IS automatski detektira prema slici. Nakon što prikaže poruku “Finish shooting and panoramic image creation. Press OK to continue” pritisnemo OK i zatim predzadnju tipku ( play ) na desnoj alatnoj traci.

Pojavi se ekran kao gore gdje možemo odabrati mod skena, koliko detalja želimo i koje gustoće. Kad smo to namjestili, pritisnemo tipku OK i još jednom potvrdimo mod skeniranja i pritisnemo OK. IS počinje skenirati odabrano područje: