Top Banner
^ eska akademie ved a mneni, Prague. Tí^ida 3 Rozpravy áis. 9, . 1 WS. Usy
62

Hlaskoslovi Nareci Jihoceskych I Cast

Sep 09, 2015

Download

Documents

southern bochemian (czech) dialectology - about syllables and fonetic changings
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
  • ^eska akademie ved a mneni,Prague. T^ida 3

    Rozpravyis. 9, . 1

    WS.Usy

  • ^/^^

    ROZPRAVYESK AKADKM[I

  • y

  • /n
  • p:EDLo;:riNo dnr h. ledna i.s;i4.

    F6-

    C ' I -io. I. 37

    'rf.Kii .r m TT v Hkazu

  • VOD.1 re tato jest zpracovni sti materilu, kter jsem nashromdil hlavn

    na vdeck cest konan s podporou si. esk akademie cis. Frantika Josefar. 1892. Stidav churavost a koln zamstnn nedovolily mi jet bhemtho roku sebran materil zpracovati a si. Akademii pedloiti. Roku 1893vydal jsem se s velmi skrovnmi prostedky o przdninch opt na cestua sbrky sv doploval. A i tato druh cesta hojnho poskvtla uitku, zvlti vyuenm nkolika sbratel, tak e materil stojc mi po ruce jest dnesvce ne na 50.000 lstcch obsaen.

    V tto prci podvm consoiaiitisiiius jihovcliodnch Lech sestaven nazklad vdeckm, pi em zmysln pominuty jsou skoro vekery vklady,aby tm rozsah prce jednak nevzrostl, jednak obsah se nezastral. Z t pinypak jest mi nkolik strunch poznmek tuto uiniti, aby snad nevzniklov t kter vci nedorozumn.

    Pi pravopise hledl jsem pesn k lidov vslovnosti, ano i pzvuk nkdejsem poznamenal ; to tk se zejmna dlky a krtkosti slabik. Ovem nemohljsem uiti fonetickho pravopisu z t piny, e by tm pehled zvltnostvelice se zatemnil, ana by se objevila ada nezvyklch oku skupin, kter veskutenosti jsou zcela obecn ve vech nech, take bez obt a kodyjest nejlpe ponechati pravopis ustlen. To te se zejmna vslovnosti jas-nch souhlsek v zslov, na p. : be.;', snac/, dlu// atd., jako i v sousedstvtemnch na p. : sc/te, ne/ty a p.

    Pi tom ovem nelze pominouti mlenm, e v ne doudlebskm, t. j.v osadch v Pomal vyslovuje lid souhlsky jasn na konci slov velmi zhustaist, na p. : ha/ \qz na zc/; nemo/i dlu/i zaplatit, co zavdalo pinu kuklamn domnnce, e tu je slyeti jaksi zbytek po t, t. e tomu tak nen,ukazuj jasn slova jako: stri m. stre, nikoli strb, hr.c m. hrze a pod.

    Jin velmi dleit zjev jest spojovn slov u vslovnosti v nahodil celkya vliv souhlsek konco\ch na nslovn a opan. I t vci piln dbnov tto prci a tum, e hojn poskytne se tu filologovi materilu cennho.

    Jinak pipomnm, e naprosto jsem se vyhbal vemu iifravovn a opra-vovn danho materilu, nebo po mm soud je to neppustno, aby sbratelpo svm vkuse a po sv chuti a domnnce opravoval a lechtil. Co zdlo se

    1*

    III.

  • mi pochybno a jen nahodilo, to jsem vypustil ; a a nabudu o tom pevnjistoty odjinud, pak uvedu to na sv msto. 1 jakkoli kad lidsk prceomjdm jest vystavena, pece doufm, e pi dlouholet praxi a poctiv sv-domitosti dovedl jsem se ubrniti veho, co by hrub bylo prci tto na kodu.

    Jen jet teba vyloiti mstn ohranien jednotlivch st tto obla.sti jazy-kov. Myslm, e cel Poumav tvo jazykov celek, k nmu dru se ostrovslibrsk a vsi slcsck u Krlovic. Na tchto ostrovech nalezl jsem tou mluvujako na Chodsku, jen e se mi zdla zachovalej a barvitj. Nepetrit pakpruh od Postekova (Dml.) a k Trhovm Svnm rozdluji na poden do-malick, jeho vchodn hranice od Polyn b k Pocinovicm. posledn to z-rove vsi chodsk,\

  • Souhlsky 1, r, .

    S 1- 1-

    1. Ani v jedn krajin nepoznal jsem pesnho rozdlu / a /. Tvrdou v-slovnost sten uchovvaj na ostrvku stbrskm, na p. : dti ly (Otroin);jaro se vodchlo (dto.); ten tlitstcj, ten byt von (Sulislav); vedle: s t Skol

    (dto.) ; aby si to vzcla (Vranov) a j. Z sti okolo Domalic v n. chodskmzejmna star obyvatel Postekova, Pocinovic a Lhoty maj tvrdou vslov-nost,*) na p. : ktombadlo (N. Post.) ; htupost (Post.) ; dlli Bhno (Klen)

    ;

    jak to bulo do R^jchce do ouvoze (Lhota); j mm jabhmku (Poin.) a j.Celkem vak pipomnti slu,' e tato tvrdost ustupuje bezbarvmu /.

    Ostatn nenael jsem I a v ne doudlebskm, kde pkn se odstiuje])i-i tamn jemn vslovnosti zvlt souhlsek retnch. V Neticch star se-dlk i mlad hospodyn stdali I 7\. I, nap. : vyplatit, zlatejch, koupU, za tulvku; tak v Otvku selsk dvata zapadala v hlub vslovnost, kdetov Trh. Svinech ji jen nejstar dovedou vysloviti I, na p. von tu byl Ju

    !

    L*. lina zvltnost jest pisouvn [iln hlsky nebo polohlsky ped / neboza nj, je-li toto slabikotvorn. Tak zejmna: do P'lzne (Sulislav); v PHzni(Brnov); tam (ve voze) u je pilno (plno) Nrsko; v hospod je pilno (Po-cinov.); dy je pclno (Postek.); jilcm (dto.); to odpovd j/'. vilk, stb. pl-bnt,rus. polnoj, bulil. plT,n, pol. peny.

    Rovn: to byl -j;_;'.fr/ (Postek.) ; mj ouviyscl nebude jin (N. Kdy);dle u Horaovic : zpvali, jak pily na niyscl (Boubn) ; nejdou mi namysel (D. Poi, Strakon.); a dle na jihovch. oumyscl, mysel (Svojnice).Jemnm nzvukem vyslovuj v Doudl.: pd na wj'j-

  • (Svojnice, Partot., tken); t vslovnost pechz i do doudlcbtiny, na ]i.

    :

    jilavslcei viln (Doudl., Todc ; Komice, kde i iiicn a niyn slchati);mhiovi do kalhot (Tebe) a j. Srvn. iks. a srb. mlin, pol. myn; sth. sili>m>,nis. sirnyj, bulh. silcn, srb. silan, kde vude objevuje se /.

    4. / se odsouv a to obecn na konci part. act., a v Sulislavech po-mrn asto ozv se: vokrdl, ncknkl na to a t. d., na Chodsku: nkerej seolctin (ovem) slk (Postek.) ; lf (uhodil) ji do hlavy (dto.) ; dyby tam ps(N. Kdy) ; na Klatovsku : tak by si ho pm (pm = pijal) kaidej den(Kolinec); Janek sebou trh, popad, ek, leh (Strov) ; na Strakonicku:ek to, ved kobylu, sed na ni (Kraselov) ; na Psecku : 2itek, usek, ulit, pich,zamet (Keovice) a j. v Doudlebsku : zas to tak doved (udlal ; Trh. Sviny)

    ;

    proej-si si kalhoty svlek (Bez a j.).Jindy odsouv se / v nslov na p. v Domalicku : hal, h (BrnovJ ;

    na Klatovsku : u Hoteekejch (Lh. Sple) ; Mce (Strov, H. Rad., Sv. Jan, Partot.,Zub.); itnik (Polyn); mji tbrn ce (Kolinec); /^= lnn snmeno*)( Varvaov) ; a dle na vcliod pes Veechov, Kvovice, Kraselov a Svojnici.

    Pomrn ast je vysouvn / uprosted slova a -toa) v prv slabice hned za nslovnou souhlskou, na p. ; iiii (ml), byla

    zechtn (padl) ; kvtina vadne a kti se (Postekov) ; u K (K1-) (Sple) ; brambory v lupinch (si). (Suice); v chalup mynojc (ml). (Elhovice; Zi-chovice, Radcov) ; iovek (i) celej se zvond (Kraselov) ; skaplo (ski) mu,upina brambor, hed (hle), hedi (Svojnice) ; rovn na Doudlebsku

    :

    katit se, kupko nit, mara, chup (Velen, Zubice, Komice);b) v prosted slova vflbec, na p. pote na loi (Postekov) ; msniky

    (mslnky ^ klouzky ; \.o)\ paprsek (lcben);y/'^'' v ramenu; smrd! itmri-

    nou ; hospnek (hals-bilndchen ve vznamu stuky do vlas ; N. Kdy);

    -

    pohr, jabko (Strov) ; vopin (opln) (Poly) ; emesnik, msnice (Radeov)

    ;

    jabko (epice, Strakonice, RHODS); podst**) (esnice); moci (moc-li) ste zato dal? (Hora.); krchat (chrchlat; V)o\\\^\ jabko, lajbk (^cccq, Bez, Sviny,Velen, Zubice a j.) ; pote (Bez) ; dybych mnl /"//-cjdlikovou sklenici(Zichovice) ; na hromice na /?5-pece ; na //-pce, zanech et vce (Sob.)

    ;

    c) za / bv samohlska na p. : koutra (koltra = zslona ; Jinin) ; zvltna Doudlebsku; oumara, oumrka vedle olmarka ^jarmara***) v Todni, Dou-dlebch, Neeticch, Komice; vedle pfd slyeti pou^ na p. : z-pou-ika (trociniikmo; Komr.); ve Svinech mei^te vedle mi'tc\ toe i v Domalicku: ty muswfV/ (Brnov). I to je konen povimnut hodno, e vedlo mli v tchtostranch slyeti inen i ))iyn\ toto m plnou pevahu v stedoeskm ne;

    d) ojedinl, tum, ppad je, kde / mezi dvma samohlskama miz\na p.

    :druJiej den bya (byla) ]iry; povidaa (povdala), e le v lese; bya

    nejvi siberie (Krasckjv).

    ') Srovn. chi= cibulov naf.**) po-dl-f, t. j. devo pod rozvorou drc voj v/,liru.

    **) ital. armarin, fr. armoire zmnnn v e.t. v alml. almara ctc. a tudi/. " slojnaproti /.

    111.

  • . Xaproti odsuvcc bv dosti zhusta prisouvni 1. \ Cliudsku : kloinbadlo(kyvadlu); ilejdroii (pop) to de; ::dvolivej (Postckov); knlk (Brnov);skiiblat, skublan slma (kubat, zdrcliat; Pocinovice); britslinky (Lhota,

    N. Kdy); Intnjch (otruk); mli (m; N. Kdy); mhc, ouirdlnk (Str-ov); plrub (^Polyn); silnej kuHk (Cetice, Suice) ; nckaple (Petice); inlc(Partot.); ^na Horadovicku a Psecku: molMi; statnc (statue; Hora.); vcmsi mold (Vcccliov); ml (Psek); necanccj si rozum, dy si blaf (pafhotov; Kraselov); lutrcjch (dto.); ouadlii vc (Babiny); kapradli, sinradlena^=smradina (Varva. ); to vm byla pHhwst, ncchlechtcj se tolik, pestane sliipat(upat) toho psa (tken); na Netolicku: inlif, kaplavcj hrnec, chraplavcjdrek, brusliny, drnclovat, vikl, vtr Iilu, matlocha (Svojnice) ; na Dou-dlcbsku: karblo7iat ^ zAm^^cX (Velcn); vaiidlika*) ^=^ xdXck^x (Zubice);uhriuiiv voda (Komice).

    Mnoh z tchto slov hojn i v jinch stranch Cech se objevuj.6. / mhl se v ;- na p. : rozbreptan brambory (N. Kdy) ; rcberanta

    chytil (Strov); fal (Partot.); krter (Zichovice, Horad.); ajbitvr^/' (Ho-ra., Kraselov); ekala na svaryara (fr. chevaulger; Keovicej; sedmpirulek (Jedovry)

    ;

    //J:/;- i flidra (Flittcrvogel = konipsek; Tebc); hovnivr,krystr (Svojnice).

    S tm souvis i pesmykovn hlsek / a r, na p. : Ruleta m. Loreta (Ho-ra.); Rola, Roula m. Lora od Lorenc (Vavinec, jmna v jinch Cechchoblbenho); berou na hlavu rahni (Jinn) ; /j/&7j';-/^j'= mukatelky (Varva.).Srovn. 28, 4.

    7. / mn se v , ale pomrn zdka na p. : esli se nebude etit, snadlose rozstn (H. H. Radj.); petrotika ^e\xo\] (Stkef); ///

  • 8by tam a do k'rku (po Ik ve vod; Neetice); katcsr (spoleno) je to(Rankov) a j.

    Vedle toho skupina /;' vyznv hriv jako v st. Ceclich, na p.: to jenznmko [\xoc\m) prelo; tu moc priclo (Bez); iiv prkno tu ncpesline(Neetice) a j.

    Na Peticku vyslovoval SOlct cihl Kasl: s'rp byl na vecko, vedle:la se s'pem na pole (Petice).

    3. Tento pazvuk samohlskov pechz nktly v istou samohlsku pliio-zvukou (jako pi /), jene jest tu znan rznost; jsou to samohlsky e, i^y, u, o.

    a) Ze vech nejastji postihl jsem e, co, tum, le v povaze tto samo-hlsky; vyslovme-li pozvolna slovo srp, asi s..r..p, ozve se nm mimodnmezi jar, kdeto mezi rap vyzn temn zvuk hriv: s.c.r.p; ostatnlze s tm srovnati rus. setp, pol. sierp, proti stb. a nb. srhp-h, sr-bp, kde polo-lilska je po ;-, a srb. i esk. srp.

    Na p. : dy do nkoho bere (drcnul ; Pocinovice) ; vy mte kole iiknincr/iova?u (rzn mazan ; Oubo) ; Kotcrbu (Konice) ; kereko7>*) vieher (zelibez hlvek); ta fuspudna je u chatcrna (tken); ^AvrZ/rt/, vyberchat se, v-tttdh). (Svojnice); na Doudlebsku: hader (Tcbc, Zubicc, ernice, Brloh,Sv. Jan); zberchat se, ertadlo (Doudl., srov. Kotsmch 27 a 29).

    Naproti stb. krhvh je nae krev, gen. krhvi . krvi; le vlivem nom.slyeti ve Vranov: dybych musil v >^;r77' zstat; a na Peticku: \on ]e krevd(pokrevn pbuzn; Pef.);

    b) ir a yr slyeti v N. Kdyni, na p. stirnad i stniad

    ;

    c) 7tr, ru slyeti je asto, na p. : hinnec se (Pocinovice); on se turvieei(N. Kdy); ty m pod v hlav k ////vy// = starosti (tken); iieirut (nrt)(Svojnice); nnit (Komice, Doudleby); na 7trut netlaily (Rankov); ru-haka m. rvaka (Svojn.)

    ;petniiel (Zubice);

    ) ry: voj tch bandar se mi udlal na nrytu puchej (tken);e) ro zaslechl jsem v Teboni : skroze to ne, a zvuk ten nebyl zcela jasn.4. Naopak zase vysouv se samohlska po r i ped r jsouc a to i v slo-

    vech domcch i cizch, na p. : v Chodsku: prskeje ; mla prskej od .slunceti(Postekov); pokrvko (-kry-; Pocinov.); v Hritejn ve mlejn (N. Kdy);

    na Klatovsku: pokmtko, pokrvadlo**) pokrvaka (puklice; Oubo, Sv. Jan);ebik m hole a iprsle (Sprieszel, Polyi); Abr/taiii (Suice); v Horadovicku:Abrhiii (Kalenice) ; na Peticku : mrhola (i merhola, pra. varhula ; D. Luka-vice); na Netolicku: Abrlim, pokrviko, kontrbue, Kabrliel (= Gabriel; Svoj-nice); srovn. soumrk (Sobslav); kupil di~i>a (Sv. Jan).

    Dle uvedench pklad vidti, e samohlska vypout se v slabikchry, ra a er.

    h. Velmi zajmav je ppad, kde r zastupuje samohlsky e, /, o, na p.na Chodsku: 7iiedreiia (Postekov); m snioky (stonoky = hnisav catarrh

    ''') Nm. K/rchhof; tak l

  • 9v ocli; N. Kdy); na Klatovsku: nikrk (= nyko-hlo; Rene); naStrakonicku : mnl frclonsc (Filzlaus) na prsou (Smiv-ovicc) ; strnoika, deva-tnict (Kraselov); na Nctolicku : sirtioka, uinrnncj (umounnci; Svojnice).

    Sem, tum, pat rovn chodsk ves Mrdkoi' m. Medkov^ nebo byliChodov soudkem medu povinni komoe krlovsk a tud ves, kter nejvcechovem vel se zabvala, mohla mti po vrobku jmno; ostatn i blzk Brtna podobnou ivnost ukazuje. Dle tuho nynj zmna v Mrkov ncb)-laby dvodn.

    (i. Opanm zjevem jest zmna souhlsky r samohlskou, co vak jenzdka se vykyt, na p.: hndloval (hrdloval) lidi dost (Nmice); ])inessem holce cuktdata (cuicr- ; Kraselov) ; uinylcc (umrlec ; Komicej.

    7. ;'se odsom'ii,'na. p. : pakrt piil (piel; Postekov);pyskcj (puch;

    N. Kdy) ; masal (vedle martal i matal ; Ondovice, Hvzdalka) ; dcal(drelek ^ mlnec); d>' j mu to muim kolikatnsob ct (Hora.); Ou-tratnik byl z /^^t* = Dobre (Uen); tys, kluku, jako tiif (rtu); ve Voa-nch bude a \>ozc\X.x\ janiiak (Kraselov, Keovice); ikatka (charta) papru;rinnejch (pra. rumrejch); pyskyfie (Svojnice) ; v Bloze ^"QxXozg (Brlohu Kruml.); //WJ^/f ^ Haarnadel (Zubice); prostiadlo (Sv. Jan).

    .S. ; se pisouv, na p.: jen dy nen vorSklv (Postekov); tini [^vtA.un ; N. Kdy) ; vc\7\X&x\drouka (Hora.) ; brabouk (pabouk ^ brouk ; Svato)

    ;

    kolomastryka (gummielastikum ; Hora., Petice, Svojnice) ; doudlebsk

    :

    jertel = jetel (Doudl., Komice, Zub., Sv. Jan, Todc); kaircsrcin (katastrem)jsme dohromady (Rankov).

    Toto pisouvn jev se asto v pedpon po-^ na p. : pivstraiik ; jaknabyl, tak prozbyl (Svojnice); von to prorjdfel (pozel; RHODS); ecko pro-sbyli (Kolinec) ; ona by pro:ibyla keft (Rankov).

    9. /' rdo mn se v / a to nejen ve slovech cizch, nbr i domcch;]iina toho zjevu jest rzu fysiologickho a proto objevuje se ppad tentove vech nech eskch. Zde ovem hledno jen k jihozp. pruhu zem(Jesk, na p. na Stbrsku : n liclit m tyry kon vran (Vranov) ; v Domalicku : klej, leservni lejtnont (Postekov) ; kolky (koroe, vestky)

    ;

    hilka i rka (ika chlebov z vejkrabku se sol a kmnem); bnaiibl, brmii-blek (brumbr, chrobk) ; hnolce (cf. Schmorz; N. Kdy); v Klatovsku:adk i urk (non epice pleten; Oubo); safrapolckej kluku (Vte)

    ;

    licht chodil dum vo-domu ; opelirovat; fal, plyskyt, plyskyice (Strov,Zichovice) ; Icvr (Suice) ; do jedny flufty (fronty ; Kolinec) ; plyskejh; uijemlegraci (dto., Lukavice ; Petice) ; v Horaovicku : a sem pd Iiadl;ltaj brnmbli; legrace; almara i jarmara (Hora.); loubi ho chytili (Bran-ov) ; kvaltry pro eledny (Vetaty) ; iiinU i umr cesta (Boubn) ; LicJdVojta (Kalcnice); na Psecku: von si taky rd ,O/-A, /;-;/;>= krade; to jeenck jako kylisar; ta delechtorka je samej honos = pcha; \.u]g lichiiiajstrvod drakoun; j bych jina zlekroval == regieren (tken); liadl] nejsem;voj-t doby ^A7/////7//- (krcpiert); kvartl; ckl (Zcigcr ve vznaniu kyvadla);klamal'- (Kraselov)

    ;y^A;-, ob^xcjn vak far (RHODS); A^JV/v? (Varva.);

    III.

  • 10

    v Netidicku: spcn~.l, fali; kylisar, hjthar i^Sxojnice); Lcjsik (Kuinn); v Doudlebsku : Ukiirilovalo se (Neetice) ; kvartl (Trh. Sviny)

    ; fxl, Tylory(Komice); pJilbir (Tode); plmistr (ernice); pnlkinisir (Brloh); mold(Morder) leze nahoru (Tebe). Srovn. 28, 4.

    10. ; mn se v n, na p. : dccenter i dczetitr (Svojnice).11. r mn se v d, na p. : radek, kldynet (Postekov); clulal sem

    pcdlc (perla; Kolinec); chromej m dv bedle (Petice); pedlk (Partot.); pijepcdlovou koalku ; chod vo bedli (Hora.) ; Kadloiic Franta vodecl ( Kraselov)

    ;

    Kadla (Svojnice) ; radhk (Keov.) ; v Kadlovkch (Kalenicc) ; ii Jlaaid =Macur (iMn); v Kadlojcich (Svojice); kldynctysta (RHODS); Mcdlin (Mc-chy) ; Kadcl, Kadlhk (epice) ; kldynet (Komice) ; Kadla (Trh. Sviny).

    Tato promna nastupuje obzvlt rda, je-!i v tme slov souhlska I

    ;

    jazyk si tu z pin fysiologickch usnaduje vslovnost. Je promna tatoi jinm nem obvykl. Srovn. 28, 4.

    12. r mn se dle v d, na p. : dafk, afat, t. j. rafat, zubama ch)-tit(o psu ; Svojnice)

    ;

    13. r mn se u v, na p. : sakva (sakra, srovn. pra. sakvalente; Svoj-nice)

    ;na Doudlebsku : kvoivice (= krokvice ; Komice).

    Zajmav pklad slyeti v etcch, kde dovedou vyslovovati , na )i.:dl hrozn hmoty, t. j. hmot; toto t- (dlouh) jako i / slchal jsem posudjen v sev. Cechch, kde zn srna, vlna, vono tam pi zcela zeteln, jak budesvm asem a mstem ukzno.

    V st. vyvinulo se ze souhlsky ;' sykav /-, avak ne obecn: vchodntoti ne podrela /^, kter pozdji skoro obecn ztvrdlo (r); v zp. n-ech proniklo vibec a na jistou adu slov, kde jest ;- proti spisovnmua naopak ;- proti spisovnmu /'.

    a) r msto ;* na Domalicku: paresy, urcsel, urexanej {Vostckov ; Doml.)

    ;

    zatrizit (pole; Pocinovice); knrika (krka), lioiirezky (uznut boty); Staree(ves) za tou hormon (N. Kdy); ten je jako parejr: i Podzm); na Kla-tovsku: Iioteji*) tratar (Poly); parcz m velkej /"ez; dva .\\cG parezi ; depak je to /zr'5'/ (Kolinec, Suice) ; icn paez mnl kony (ichovicc) ; tratar;podt: nepodrei (poze) dto.

    ;praJundcl, //-rt/rt/- (Partot.) ; na 1 loradovicku:

    horejlek (rybnk v Komn u Hor.) ; x paezch (Boubn, Nezdice); praho7tlezrn (Ilor.); pod (i pod) pije (D. Poi) ; na Psecku: uhor^cn (Psek);notr, verepec ^ ovsi, na paresovee ^= louka (Varva.); parcznice= louka(Radkov.); u pareznku (Vochoz, tken); j mm tratar novcj ; pi tom k-ln paez; chod tu pod jako vcmbloud j by pod (pece) myslel, epd nchdo proto (Kraselov, Strov) ; vovcs je sam svercpec (Psek) ; urk;**) Poderi, prahoidcl, uhorenej***) (Svojnice); na Doudlebsku:paez, starec (jindy ;-; Tebe, Sv. Jan).

    *) Vce pfkladv u l

  • 11

    b) /- mst(j r, na ]i. n,i Doinalicku : skrze //'/V/r/jv- (nkdy \) Icjc (N. Kdy) ; na Klatovsku: Tcina (Terezka), tcpv, tcpriva, tepivkn jde? na dvoreku(ichovice)

    ;ponejpiv se stavl (Strov) ; tepiva te (Suice, Kolinec)

    ;(IIo-

    ra. ; Kvovice, Psek, Petice vedle teprv, teprva) ; u stoliky je x;'-biadli (lenoch ; Dub. Lhota, Strov) ; dy slepice z jara andaj = randaj(Varva.) ; zbradl (Partot., tken) ; dvoirc (Volov) ; zde na kolech (Ve. H.)

    ;

    tu, mu a. j. (Strak. a j.); dvoreek (Svojnice); kevav (krvav) [isotnik(Jedovry); do dvoreck, ze dvoreku (Neetice).

    2. f mini se v , na p. : iavcj uhel (Svojnice); zit se (svtit); hzel,a liyl celej irurj {in, zardl; Tcbe); i^fAr^ bclec r= hbelec (Velen).

    3. mn se v, na p. : ta iiolka neum ani zamcct, neskoliv (ku) ncoinho (Horad.).

    4. r se vypout, na p. : pole na blici (blidlo) w farskho (sk ; Babiny).

    Souhlsky n, .

    S 4. n.

    1. \' jinch Cechch zdila slyeti nu, kter na podiv pkn vyznvz st obyvatel krkonoskch

    ;proto i doklad pro n po skrovnu, na p.

    :

    ]ji)razil sem sm dva strychy ita denn (Brnov);panna (obyejnji /7rt)

    podvodn (V. Bor); honnanej (hodn) chlapeek (Svojnice); panncnky (mstopanen-ky =^ de pukvorce) ; trnnk (tec kapr ; Tebe).

    2. n rdo se vsouv, na p. ; lakouinej (Postekov);plesknaiej {^= plosk

    ;

    N. Kdy); trumpetna (dto.); vyvede takovou pitomnos {Ko\'mcc)\ ten neaaudalhubu celej den (Suice) ; vyndat, zandat, voruudat (Psek) ; hnojniee (ale hno-jit; Kvovice, Kefov.); to je smynkav*) (oupav) pse (Boubn); jensem zubama drnkotal (Kraselov); to je starobyln staven; starobyln pse(Boubn); wrwkodle nemaji co do ust dt (Holkovice); tunendlo, nejkyndle(ichovice); nice^ iicice (Varva.); kotidrhelcc (kotrmelec), zandonit (Svoj-nice) ; v Doudlebsku : v blznhiei (Rankov)

    ;je u liander (== patn

    ;

    Trh. Sviny).

    K tomu dru se sloveso pimnout, kde vsuto ;/ analogi pnout, minout^na p. : chtj pimnout prci? pmnu ji; pimnte tady kapitolaci (Kolinec);rovn v Postekov (chod.): el pimnout, nepimnul to; et to pimnte(Babiny).

    3. n ?,& pisouv, na p.: dyckyn (=vdy; Postekov); dyekyn se postavilv elo (Klenec) ; nykon sem to vyved ; tedkon (Strov) ; nynkon jsou snopyv budkch (panccli ; Vte) ; nejkon (ichovice) : nynkon tu byl (Psek)

    ;

    nejkyn, nejkon, takyn (Komr.).4. n se vysoiiv : a) kde v spisovn ei peme nn, a zn prost n, na p.

    :

    jak jsou pany forteln (N. Kdy) a j.;

    ) T. j. smyUav mejkav oupav --; tanen.

    III.

  • 1-2

    b) v nds/ovi, nn p.: "um*) vwy/^ (Vranov) ; tVo/; (nobolik) muj mu(Sulislav)! cc^ko (nyn) dy sem peli (pili; Otroin); /kono (dtc); /cko topeci neni (Vranov); /ko by neukub (N. Kdy, Brnov); ckon; zcko dynedl (Postekov); ko bhal (Kouto, Mrkov); 'ko m krvu (Doml.);ko sem ve svt ; to maso m kot in chu ; ko sou et hody (Strov)

    ;

    /kyn (Rvn); /ky musme zazpvat (C. Po); /ko, /kodle (nko; Pe-tice); arczek (^narcis; Hora.); arcisky (Varva.).

    c) v stcdoslovi a to na Chodsku, na p. : pro to zapoiiii (Postekov);do Riiipcrka (Ronsberg); spomcli si (Pocinov.) ; z jSIiclunui se sebrali (Klenec);w/^^* ple (Mrkov) ; zclesk {\\xvl&c)\ nyko (nyniko nynkojjti dkuju(N. Kdy); na Strakonicku: na hromicc bysme rdi do Prahy (Hora.);T/Vponck (ajzn-) tovary (Hostce); /i?;-/;////- (Vormiinder; Radomyl); pikrejse lajtuchem, ajrychtung (tken) ; hromice, hromika, tcrpetn (Svojnice) ; liroDiitky (Velen); ^V7/;' ^ prase (Zubice); ;;;;';//('= rybnk (Brloh).

    5. n se mn v I, na p. : pohodlk (= pohodnk; Strov); iliiixludl(Sterznudel; Hvzdalka); fajfka m u inoltttka (Mundstiickl Iclinktka (Dub.Lhota); kirinc/ky (Keovice) ; kemel**) (Petice, Psek) ; ii//isitin /nili-stnije; emle (zemn) lenu (Svojnice).

    6. n mn se v //, na p. : vrovka (rybnk); //ciV/t (Zichovicc); \evra-ovkch (pole; Bilenice); u Mafidku (Spfile); vnuk, vhncka, pravnuk, sklizuhk,Vrz'r;57;^= potrava (D. Krl); sviiihy (Schwinge?) svlaky u bran (Vcechov);vihy =: pile u ebiny (V. Bor); str penze do A?;>/'j' (banky) a bude mtzas bzdnu (tken); hele to ]e pahk (Psek); skWzwnk, fasuek, viky, m-esk jabko (Varva.); snadiwunko, nedvounko (epice); korwut, Aiiika(vedle: Anka; Svojnice, Doudl.); aakfiulirala (Tcbc); nejkyii (Velen);amky ^ v\y (C. Kruml., Rmov, Komr.); honk, vouCe (Sv. Jan); irahk(Zubice).

    7. n mn se v ;-/, na p. : kridolina (Svojnice), elio i jinde uv se hojn.8. 11 mn se v in a toa) ped retnic, na p. : hainba (Petice a j.); pro svckou hambu; to je

    hamb; dej to Pmbn: /'-/Z'/';-bud'***) (Svojnice; Strov);y

  • la

    vj f). n.

    1. II povstalo z n zmkenm (Gcb. Ml. 32). Re lidov v ninohin od-cliyluje se- od ei spisovn a tchto odchylek chci tu vzpomenouti.

    '1. h se vysouv, na p. : ve Vo\'0]n[ce). Doudlebsko: to je nakcj mizernej palek (Doudl.); kadmuje nejak (Otvk); nkej kutchan tam dej (Neetice); nekerej, 7iehdo (Komice,Todc); neeo na kosteln cest; nk bba ncco zakukala (Tebe); nrhdonkolikrt ekne neeo (Neetice).

    7. h mn se v n (tvrdne) v stedoslov, na p. : pence (penice); snaro-vaka*) (Strov); vrdu//k, ale: firho^k\- (Psek); ajrychtuwk (Stke); pivoka,

    *) V nm. ovSem die Schur, ale srovn. Geb. Ml. j :??, t.

    III.

  • 14

    lirnek, sky (Svojnicej ; do Stakova (Alcn); zadu ^asnarcroanej (^xchXzc) ; snilra, snorovat, norovaka (Komr.); konen ve jmnech pol, les a j.objevuje se snad star vslovnost, na p.: v Itsnjin (Smrkovec); v liUnch(jm. pole; Sobice) a j.

    8. h mn se v y, tedy opan zjev vyloen v odstavci 4., na p. : paj-inatka m. pa-matka (srovn. pra. pajmmo a j.; H. Hamcrj; cclodj m. celo-de*) (laovink ; N. Kdy); pcjzc (m. penze) sou pry (Sulislav); jemecky(Brloh); pajmmo, dli si hrajou \o kamcjcky (kameiiky); cecilialisti. vyhodjidum dyjamilciii (tken); /"-ywrtWr = mlynka (Sv. Jan).

    Souhlsky d, ; t, .S d, .

    1. Jako v nech vcliodnch za d bv dz^ tak se objevuje i v n.zp. tento biconsonant, nikoli vak za d, nbr- za d nebo s, na p. ; mu.dzupat (dupat cupat ; Svojnice); proj-/.j-dvee zastupuje.' (Kcovice);Hondzck (Horad. ).

    Srovnej stedoesk; pro-.:r,-ns za hn, t. j. pros za ns, kde s se vy-souv a z zn prost; naproti: pro-racs. : rwd (vid); /c/ jen dl ; dlev pslovcch: tcdkon, edkon/cc (^tUinx); konen vsubst. : V/;W'/(r**) (Svoj-nice, Doudl.).

    f). ds (s) mn se v c, na p. : tm vocad pry (Postekov, Suice) ; pocem (s)ke mn, dyccm blej (Boubn) ; vo:pod (Svojnice) ; tak dlouh co vocadlc (vo-cajdle) a pocadle (Hora., epice) ; liciva tam bylo nkho

    ;pocedlo (pod-

    sedlo); pocedn kobyla; pocem (Svojnice); hiincvut, huncut (Ilundsfott), dto.;cka (dska deska prkno) na vz (Veechov)

    ;pucad je to m

    ;pociv

    (Krasclov); poj-cem (Bil. Z.);di mn se v , na p. : poh-v; Pokali (domky pod vrchem .Skalice =]

    pod-kal; Zihobcc); poicv, ]jovu; pova, povy (Strov); j raiH zednka(V. Bor, Vite); pod nima plechov poviky (Strunkovicc u Vol.); si'ii mu(Svojn.); slouit bude-za mlaitiu (Kraselov); ncjraii pjel (=pil; Sobkury,Svojnice, Doudl); wA?7 chla])cc (Svojn., Postekov; Malovcska). Srvn. 'Conipar.*

    ) V Ouboi zmnily si toto slovo v: ceUduiik.**) Srvn.: svcen voda z meJenijc (kropnek: M. Petrovic. \ cli. C).

    in.

  • 15

    C>. Z\l;itn znmkou jilicicsk'. ne je ast promna cf v /; na ytv. na(.'hodsku: //;r/t ddku, tera; chce je vonmdat, vonindala je; poruska

    ;

    in \\cz\i poriiky (Postrekov); derek, kury dete? (Pocinovice) ; drek vnkVyis(Kouto); prachdhrk (N. Kdy); herbv (H. H. Rad.); ^ na Klatovsku: vo-nindej Xo (Spflle); storola (Ondovicc, Hvzdalka); drek, kviriovafka (Strov);boict ne; jcrenct, pairstj vohjcrvat. vorimdals to (Zihobcc); voruntlat (i vod-nindat); b\!o to v r/-r'v// (Kolincc); dcrck {?o\yvL)\ na Peticku: hcrbaviiicc(sukn z lirubho ])ktna), di^ir

  • 16

    ve skupin ^dn m. zn, na p. : trzdnit (Strov)

    ;

    ve skupin zdv m. zv, na p.: to je divn zdve (Hora., Kolinec, epice)

    ;

    c {= co je) to za zdve (tken)

    ;

    ve skupin dl m. I, na p. : Iiyndlc (= tamhle;Jno) ; mji tam umrdlho

    (Horad.); v tomdlc vejceti je loudek bledej (Krasclov); vadrdlc (vj;Hora.); ihj7kodic vodeel; iie7i(!kodlc (Holkovice); ncjkydle, nejikydlemm(te; Hora.); nikodlenot (Petice); sf/j/d/r, icndlc (Svojnico); pcrdlikem jitloukli (Postek.); iudUt mm alobnho (^vprask; Branov.); tndlc, adydleyseindlc (Hora.); Idlcc, ndydlcc (Kraselov); ten/lc, tu/lc, tm^^le (Jino);nky/le purem (Boubn); nko/lenot (ene) ; tnv/lc (ihovec); tcko/lenc(RIIODS); voca/Ic, vocaj/le m. odsud-hlc, ty^/le kluci zlob, to/le se minelb (epice); sem^/le (Hora.); tendle ; hale tndle de (V. Bor); zahraj mina in pistadlu ; to pole le dladem = ladem (tken); to/lc ncni mojizlat nic (Neetice); t(w/le kozle bude tv (Tode);

    ve skupin Idr m. /;', na p. : Uldrych m. Ulrich (Rvna, Ond(j\ice);ve skupin di m. r, na p. : vobdrindky (brinda, patoky; Smrovice);

    cmirdaika (patn polvka, kva; N. Kdyf);ve skupin nd a dn m. n, na p. : kalafunda (Svojnicc); lilodnont (Idhnout

    uhodit), dto.

    ;

    ve skupin ndl wx.nl, nap. : tiandlik (Strhnlcin = padenko ; Doml.);vand/i('ka (Wannlein; N. Kdyi); va>idlc (Straec u Strak.); m ve vandliceprdlo? (Kraselov, Hora.); i'andlika (Zub., Sv. Jan);

    ve skupin kd m. /', na p. : s nekdym tam byl (Svojnice);v pedpon po-, kde patrn chybn analogie sdruuje po s pod, na p.

    :

    podslamka (Postek.); podka )\ mma hlad (N. Kdy); podzcmky (Kolinec);u mme pinavou podslamku (prostradlo); co m dlat na mym podzemku

    ;

    u mnsta sou dobr podzcmky (Hora.);podklesek (Kraselov)

    ;podslamka =

    klcnho pltna (Varva.); podkad; podjediioii (nhle) piel k nm, podlilidatse (pohlet na se; Svojnice);

    ve lov zded (Svojnicc, Doudl.), kde konen d zn jasn.\0. d jest odsno

    :

    ve skupin dn, na jj. : scticc (^scdnice; Sulislav); mezi tou j//wr/ (studnic)je tuka; tuhle je slunce;*) to je Jfiw (jedno; Postekov) ; seicc (Jno);zvihnu przitcj bn ; homj chlapec (Strov); nem zncj kus koile, nouvestu (Boubn); honcj; jenu pikslu (Vtc) ; yr^tf (dt) nesla v koi {ymi\), jenov nru (Rvn); prifpas (Viehpass) na jeno prase (Kraselov); poni, prs-nej (Svojnice); jenoii do roka blme (Trh. Sviny); senice (Bez);

    ve skupin dl, na p. : tys srazila kalce ze stavu (cvku ; N. Kdy) ; Drzala(jm. pole, u Hradit: Ura/la; Oubo); v Dialch (Jlov); de vod kalceselka? (RIIODS, epice); selka (Svojnice a j.); omlela (= omdlela; Malovcska);

    ve skupin vd, na p. : to mi pilo vk (Mrkov) ; vzal za vlk (Kolinec)

    ;

    ve skupin zdv, na p. : frtuek se zvili (Mrkov); klobuky s pantloua zvi&enou stechou iBrniov l; i)iva bny, V pozvizeni to nebvlo (Sobekury);

    *) Srvn. 2l.

  • 17

    vihnu prznej bn (Strov); to j snadno itavi/tiiir. dy to iiiiai>C(iiic}(Horad.); muim na scjpku, mme sv (Ilora.);

    ve skupin dc, na p. : m srcf [)ii tolj tu (.Mrkov); na na sahrccroste trva (N. Kdyii); z Krlovo ///vrf' (Pocinovicc); co na srci to na jazyku(H. II. Rad. I; m srcc dobe vdlo (Elliovice); ccrc nosila ])o mace at(Sobkury); vidl '~.c\-\-\ jcacc ; re, xoiicc, pnce, fV-rt (Strov, Ilora.); \ sa-Iirce (Hotice); m tvrd sre (RIIODS, epice); cen pila k mace (Keov,Svojnice); na zice (Otvk); srcc, ccra, pritcc (Komr.);

    v pedloce ped, zvlt nsk-duje-Ii sykavka nebo zubnicc, na p. : pdc//rstavenej (Vranov); /ATrem (1'cticc); /;V-domem, teta vyla //V-dum(Strov); tedkon vbh /////w pes a bal za panem falem (H. H. Rad); vejdte ph-vcm (V. Bor); //V-rcm sme vozili z lesa (Kraselov); Marjnka la/-dum (epice); pe-yA ho; /A-vrem (Svojnice); //('-domem je zsep(=: zsp; Dub. Lhota);

    v pedloce od, na p. : 'fci-tad muim (Kolinec); i'6i-Sachrova ale; \od-Azntnu (;= Eisenstein ; Petice); '^-tad, vo-\.\ (Horad.); ''-tyd tm ncjnidaleko (Kraselov); T'ctad (Svojn., Doudl); 'tucn chvle, wnucna mysel(Svojnice)

    ;

    v pedloce pod, na p. : ncjlc mnl /;-pad (Vtc); uitel nebo po-uitcl (Rfivna); to pole se thne //?-tcn (pod ten) les (Kraselov); ne/(-dalej(ne-pod-danej), nc/(;-dalost (neposlunost; Svojnice);

    v nslov, na p. : cera viz skup. dc (Komice);v sslai, na p. ; hlcineji (-d m. d; Strov); sna (=snad; Tebc);

    votXvz-jci*) rodi (Kraselov);v ppadech porznch, na p. : vozer i voadr (pra. vozgr; z vozher); \\ po-

    vcla (povdala), e m na n skesno (Doudl.); silvoch (Schildwache; Kraselov).11. d je pisuto: pdd (Svojnice, Doudl. a j.); hcindily se blechy (Post.).1 2. d je odsuto

    :

    ve skupin df, na p. : vetc, pote (Postekov, Kolinec), Iilete, holka, hlete(Po erv.); ^'ete e jo? (Jno); lilcte, hlete, to nedlejte (Poly); pie k nm(epice); pote sem (Svojnice); pote sem bl (RHODS); pote, kote =hodte (Brloh);

    po rznu, na p. : /'-jist**) (Postekov); pojme do sednic (H. FI. Rad.);

    drail (drdil) ho (Zbinice).

    13. d mini se v y a to v impcrat. praes. (v zslov), nsleduje-li po nmsouhlska

    zubila, na p. : klejte, pni muzikanti (N. Kdy); pojte sem (Psek); po-sajte se, nechoj-i-a.vn; nccliojte po tom poli a nevojte tam krvy; pijte peci;(Kraselov); poj-ty si ho vzt (Boubn); pij i pod (Kraselov); pijte k nm(Keov., Svojn.); vesel (^///'/c (Elhovice); sejte (scdt); Vojto, schoj-\.o\ schojteho dolu; vijte (vite) e ?mo\ jejte u; porajte mu (Svojnice); sc/ioj- to (Te-be); helejte, co dl (Doudl., Partot.);

    *) vot-kut-si^ vot-kuci a vsutm _;': vot-ku-j-ci!**) nebo po-ist (k se ist ne yV/) ^ poj-ist?

    Rozpravy: Ron. III. T. III. C. 3.III.

  • 18

    sykav, na p.:

    /c/ ceruko, poj domu (Kicov.); /ty-ceni*) (Psek);nosov, na p. : /y-nm sem dd-vodu (Postekov).

    7. t, .

    1. t pechz v tvrd t:a) v rozkaz, zps., na p. : spnit kou ; propust mn ji (cha]u]iu ; Kolinec)

    ;

    (znamen) vc nerost (Sousedovice). Tot i pi d, na p. : vid, e nm to udl(Krasclov); vid! (Doudl.); vid-Se to ncni pravda (pra.); pid k nm takna pout (Hudlice);

    b) u subst. -kmene, na p. : nck (nvn) kost (N. Kdy) ; veselost (Br)

    ;

    pamet (Suice) ; cnost, paint (Poly) ; mast, kost, zlost, vejrevnost, tiiajctnost(Strov); to je tlust /;// (Hora.)

    ;pout tam ncni (Strunkov.); vodpadla mu

    ehut, nepodalost, pout, navostit si cluit (Svojnice, Jinn); pout, vlast (RHODS); kost koste (Komrice) ; smrt, radost, wd (dto) ; dali novcj pcet (Ran-kov). Subst. set slyeti v Postekov, Zbinicch, Boubn, Ivraselov a j.,pi em i sklonn jeho se mn, na p. : zctu. pudu pomozt (Post.) ; vod zeta(Zbinice); naeho zeta (Krase!.); dy sem tam byl se zetm (Boub.i.

    Naproti tomu v tch krajinch u nkterch slov slyeti f, na p. : pif{= podebranina prstu ; N. Kdyii) ; ta pout t zarmout (Boubn) ; ze zdi(RHODS);

  • li)

    5. / mn se v /', na p. : frhiU (Petice, Ondovicc, Ilvzdnlka) ; skhincha(ihobec) ; kesii (M. Bor, I lora., Komn, epice, Partot.) ; ki-cincha (dto.,Vecchov, Varva.); kamcha (Balinovy); kctev ; vyvrknout si noliu (Svnj-nice, Postekov) ; kniklovn (Knittclliolz; Svojnice); ohiiuxkat (^ohmatat; Str-ov) ;kck (^ tek= zub ; Koni;rice) ; vezme se ki^a skemchy IJedovary).

    G. t mn se v ch, na p. ; licliinajsir vod drakoun, t. j. *rikmajstr = ritt-meister (tken).

    7. t mn se v j,*) na p. : schoi\ scliorovat (t. j. Icrst oll), scliorovicc^schofovka (Svojnice) ; m schoovou epici (Rankov).

    8. t mn se v i, na p. : n. kluk mnl %2ss\ jednoiky (Hora.).9. /' mn nkdy v c, na \. : cikat (= tikat = ukat) o szku s vejcema

    (Rmov v Doudl); nebo v t!., na p. : jepifika (:=: jeptika ; Tode) ; ]qc dopole m. jeti (Strov).

    10. t mn se v /, na p. : />osv^j-tet (pra.) ; nebuj se, dyj-ie. nekousne(Kraselov); aaplaj- Pmbu holky, cliyjtc ho (Keovice' ; vrajte se (Svojnice).

    Nsleduje-li po nm j, splv s nm v t\ ped nm pak ozv se 7' (v. d.),na p. : toj-ce (to-se) v, jak dlouh caviky s nim (Hora.); posvce : toccv (Kraselov); aj-ci (af-si), vraj-cc (Svojnice); vraj-ce dom (Partot.); hejkejto dt, ?y-tolik neeve; aj-ZQ neskv (Stkc) a j. v.

    11. / je pisuto:ve skupin stl m. si, na ]). : sloup,**) stloupck voskovej (srovn. sil), stli.bt

    rus. stolb); stlupice (^ slupice u j^luhu; Svo]mcc)] poh^-silo (Tode); hajtat,hajtej! =^\i-x^] (Velen) ; stolp (Sv. Jan);

    ve skupin /; m. r, na p. : trajda, //v//?/ (^ rajda, rajdat ~ rejdit ; Svoj-nice); strajtofna (Schreibtafcl

    ; Jinn);

    ve skupin if m. ,s\ na [j. : lisfk (lik ^= chytrk ; Strak.)

    ;

    ve skupin t m. j, na ]m\; k(niti!'k, koutinck (Strak.); malej koutekmasa (tken)

    ;

    ve skupin st m. .f, na p. : voklcstck ( Postekov) ; castiH' (asn) sme musilistt (Strov)

    ;

    ve skupin list m. Ist, na j. : poltti- pod chomout (Kva. H.);ve skupin chtn m. dut, na [j. : Icchtnik (= lichnk ; Svojnice)

    ;

    v zslovi infinitivu sloves I 4, na p. : icti (epice) ; pct (V. Bor) ; tlouct,svlct (Strak.); pomoc na nj ku s trvou; pcct, iHct, tcct (Svojnice); nemocttrefit na vce.t\o\ pct (Komr., Doudl.);

    v zslovi pslovek, na p.: ncjfkot se modl (Strunkov., Strak., Hora.,Svojn.); kot m in chu; nykot bysi u nezahodil (Strov) ; .C/f/ je dyckydost lid (Hora.) ; nejdcot (ihobec) ; na Doudlebsku : zdet je hezkej kvaltr(Otvk); neikynt (Bez); zdet n? (Trh. Svi.; Radomyl).

    12. / jest odsuto:ve skupin stk, na p. : na roubi-n svcsky (Pt^ly) ; innhkcj (Osek, Pe-

    tice, Pchovice); svcsky (Ondovicc, Hvzdalka); svcsky zaly se praskat

    *) Tak d mn se v z, na pf. : szky (= sdky) na ryby (Varva.).**) Vzhledem k nynjmu spisovnmu jazyku, v nm bylo odsuto.

    111.

  • 20

    (Kuciny); wwA/vy (epice); //iishy dum (Doudl.); vcsky (Otvk); -os-a(Sv. Jan); u iiifiskii, na iskii, tska, h'eska, scska, icskrt (Svojnice); Fouska(Babiny) ; na vejpuskch = pole (Beany) ; nemme vomasku ani co by myvoko potel (Varva.)

    ;

    ve skupin sk m. stk, na p. : ilonika, odponska (N. Kdy) ; drka (Strov)

    ;

    drka, drsk, iloiiska (Svojnice); voklky*) (nom. vokletk; dto., Sv. Jan);ve skupin sn m. sin, na p.: lajsny (pelesti; Poly) ; mosnejch (most;

    Dub. Lhota); pocestuj, radosn (Strov); vlasn (Kraselov, tken); lajsna(Leiste ; Svojnice)

    ;

    z nslovn skupiny kt, na p. : kerej kadlec, kerapak (N. Kdy, Pocinovice)

    ;

    tieker (dti) jeely (^Otroin); byl adjnnkon (Petice); kcrak (jak) sem sevohnoula u dvech (Osek, Petice, Pchovice) ; kcrej, kerak (Strov); kcradij tady mu bejt, adjunkovi (Suice, ihobec, Hora.); ker hodn mlt(Svatopole); nckcrak to u mu.me vydret (Kraselov); kerajz se mn ne-stane Hostce); nikcraz to nepude (Kuciny); nckerej motykou tlue; nekerje ferina (Sousedovicc, Hostovice); adyjunk vod soudu (Jinn); kcrej tamdojde (epice); rcspek; kcrak (za) ten putr (Psek); kcrej, kerak (Svojnice);kcr (Tode^; adjiink (Trh. Svinyi

    ;

    z nslovn skupiny Ik, na p : kadlec (N. Kdyf, Strov) ; kcxQ] matkapinesla vod-/aice pltno (H. H. Radj.); ta kalcovna (emeslo) tak zahynula,e u nekalcnJH (Suice); u Kadlk (Mcn, Svojnice); kadlec, kaiiiiky(trky), kalounky (Komice) ; ten kadlec dl dobe (Doudleb.)

    ;

    ze skupiny /

  • 21

    eskch a to velmi jasn. Vslovnost na Doudlebsku slov: bHi, vS, zm!^rli se velmi znan od stcdocsklio tvrdho bjci, vjei, siicr, nebo velmise tu podob zkmu rus. V ve slov mest, pero, bercg Vak jet odlinjipronik vslovnost b\ p' , th, v tam, kde po nich nsleduje /, tak e zn bJ, pj,ni>, vi. Tato vslovnost byla rozena po celm jihozpad a nalzme podnestu hojnj, onde chud po n stopy, jenom e, m mn jich jest, tm menjev se i schopnost k vyznaen mkkosti b\ p' ctc, tak e doudl. p'ivo zna pjivo s patrnm j.

    Vnoval jsem zjevu tnmuto niniiho pozornosti a neopomenul pozname-nvati si pklady, kdekoli se mi naskytla pleitost, tak e mohu podatio nm dosti pln obraz.*)

    Pro vt jasnost dovolm si postupovati z Doudlebsk na severozpadk Domalicm.

    b, p, m, v, f mk se v Tcbi^ nslcduje-li po nich (mkk krtk) i;nsleduje-li (dlouh) /, tedy nebv mkkost patrn, na p. : op'il som se navinh Vjimku tvo sloveso vidti, kter zn obyejn tvrd.

    Celkem s tm shoduje se vslovnost i v Komicch, kde ostatn jev sestdn zvlt ve slovese vm^ kter zn bu viin nebo viin. Ve Sv. Jannen rozdlu pi / a /, rovn v blzkm Velen, Otvku a j. Krom tohoslu zvlt vytknouti vslovnost Velenskou, kde jest slyeti /, t. j. / s lehkmpazvukem e, kterto kaz tu zejmji onde temnji prokmit smrem sevzp.a do Stbrska.

    Nsledujc pldady rozdluji va) jemnj vslovnost m;b) hrub vslovnost vij;c) vslovnost t.

    a) ty si byl Uitc koup'il by to za grejcar; u jsou s klajchou liotiwi;div (kae z krupek a hub); na tcj ::e>iii (Doudl.); inlni-ovi ; :::ap'ikal (za-mluvil) som si strych ita (Rmov) ; minuta (Chotoviny) ; ili (jsi-li) krtice neb.:// /V= krn nemoc; slcp'ii'nik (k-urnk) ; zap'ikovati se; /'zXrf (rada ve hena honnou); bab' ii^ka, Imb'ii^ka, vrUika; slep' ice, p' ila, p'ivo ; kp'ii, vidle,liiilej, f'ilip\**) iliirka. liiiska; viiovat, /idov,*"*) ml laskoiiiiny, ale nemohtrefit (Komice) ; i/iila eno, vclkej p' iehlk, laviee (Tode, Trh. Sviny)

    ;

    divili se ihi; byli na tom 'idn***) (Jedovary) ; dy ji ep'ili; schoovou ep' ici;mli mne sami ti (epce ; Rankov) ; lih'ilo se liti ob'il; lampa visela; sp'ink(lovk zl; Otvk); to je Uida (Neetice); op'il som se na vin?; bez takbejv bucefaloiiit ;\) ihihnle (psko); chlap' i! Svab'i, p'itlek (pijan); p'i'k= kdo se sp'i (nedr slova) ; mlovina (ty v plotu)

    ;p'ichlan (potivek),

    kiitlovni (devo do ebin) : cvik (panchart ; Tebe) ; sednoul som si na

    *) Srvn. v t pin pojednni V. Kolsmicha O podci doudlebskm i r. iShS.**) Tiskne se / m. F a. v m. V z typografickch ohled.

    ***) vyslovil sedlk Kulhn.

    f) t. j. nerozvn, zanesl v lid snad far nebo jin, znajc kon Buccefala.

    III.

  • 22

    Itivici (dto) ; s/)' is, vidlika, skrvit, dvit, NclrcU icc, rticovitcj, p' ilif-, iidovina,

    c^cp'ice, krup' ice, U if, ihip'ina, krop' it, svinmi, p'ila, p'Unik, lamp' ii^ka, Iiub' ika,liiisalka -iti; pap' ir, fchn, b'it, lisa, krop'itko, b'lit, liiit penze,dv, vrbo (Sv. Jan); p'ivo, vitliky, opatit slep'icc (Zubicc); bab'ika,niaiiiika (Brloh).

    K tomu dru se vslovnost : korov'c byly u vybhan (Postekov)

    ;

    ty dtiie (Sulislav) ; bjcz pana hrabte vdomosti (Petice); na scb' {C)X.hi\\)\holoub'ata (Tebc) ; devieka (Sv. Jan)

    ;

    b) mma pjila pjivo (Pocinovice) ; byl bjit, pjila (N. Kdyj; dy tohuml vymluvjt (Nmce); hodiny bjly (Vte); dyby se ^abjil; pjili pjivo chtl ///, nejrai pjcl (pit pivo! Sobkury); tim ho bjli (Kuciny); X^a. pjilakoraly; zabjil prase; zabjili l^vu; netrefjilo se (Petice); napjil se zestunci (Jno);

    c) zup' ti to; vez som z dvma koma sosnu na p'ilii: p'ivo, kufit b'i;koinisar (pje pji; Velen).

    Srovnej s tmto 2, 14 o mlclcm ;-.

    S ' b.

    1. b mn se v /, na p. : ptilbr (Tode); ta holka m na sukni pknouportlu = bordure

    ; j slouil u tvrt patric = batteric (Stke) ; liypnoiit =kopnout (Hvozd.).

    2. b mn se v ;, na p.: dyj se ten tejneckej rynmiek boural (Postekov);von se mn hutopil hu rymnika (Brnov, Ondov.); pod rynmiky (Dub.Lhota) ; schrmnont (nezpsobn hrbnout ; Svojnice) ; ryink (Zub.).

    3. b mn se u v, na p. : vidlo (bidlko) u kamen (Bez) ; svav= staro-svatba, malva (Zubice) ; civ = cibul^ cibulov na (Varva.).

    4. b jest odsuto:

    ze skupiny bz, na p.: mlohda sou voinky (ob.; Hotice);ze skupiny bl, na p. : ta pantle se lt (V. Bor)

    ;

    ze skupiny /;;-, na p. : rebent celej den (Svojnice)

    ;

    ze skupiny bin, na p: vomkH se (RIIODS);ze skupiny /'/, na p. : rajtofna (SchreibtafcI ; Jinn, Svojnice); irajtofcl

    (Varva.).5. b jest pf-isuto:

    ve skupin bl, na ]). : slup to jen se vobliz; u je voblczlcj (flora.);ve skupin bm, na p. : vubinakat (Strov)

    ;

    ve skupin b, na p. : biiikovka, binknout (^Svojnice).

    10. p.

    / mn se v b:1. ve slov: hible ve stole z nm. Schubhule ozv se v 'IVh. Svinccii b

    (pv.) msto obyejnho/,- naproti tomu ve Svojnici jmenuj Plnici: Blance.2. v nslov velmi je ast, na p. : Bablk (= Pavlk; Tejnicc u Hor.);

    bajzck (pejsek), bajzky (blechy), batit (- patika; Svojnice); ickni smc se

    111.

  • 2a

    (/f/W/ (peleili, spali ; Neeticc); braliatcovej o\e] (provansk) chybnou etymo-logi ze subst. 3>brabenec/ devo ^ modn, Vst, nccst,nejasnej (Zubice) ; scest (Velcn).

    t. Castji ovem naskytuje se tu zmna j- v c, na p. : t/;asn, ner/est(Doml.); sem nejc/zasnjm lovkem (Stro\); V/asn dobrtro (Zihobcc);elicasne vstv (dto); c/iccst domu tomu (epice); c/icsti i c/tasn (^Petice,Svojn.); po/zestilo se mu to (Svojn.); vedle clil^cst k se ve Svojnici teti, kde se odsouv; rovn tak: tasn dobrtro (Strunkov., Voly);^esti zdrvi pejeme (Psek).

    10. i se odsouv:v nslov, na p, : matlav = machav (Tebe).11. i se ptisoiiv:

    v nslovn skupin sk (srvn. sk v* 21, 10), na p. : i/'rabika (Postek.); ejjak tam i/-rejpe m. krp (dto); i/rejp (Doml.); vyi^Tejplo hork pivo(Kolinec); i/'oural mrzutej, i/-ourat; iX'atka papru (lat. charta; Svojn.);

    skoiiumka, koniika = kornout (Vclen) ; ikorii i skonioiit (Sv. Jan)

    ;

    v zslov u pslovek msto c, na p. : lanji m. lacinji ; dvnj.f, mnji(Postekov); dnes je vo jeden kabt tepleji; nenechm si radji nic (N. Kdy);1 omalcji (Mora.); pozdji zase polm (Iludl.); mluv zdlouhcji m. zdhjuha-vji (Sobkury); porsdcj (Brloh, tken).

    12. Nkdy nachzme pisuto .sV, na p. : dy sem/ chtl l (Kolinec);jen dy scm-i/'' dostala (ichovice); nejko dy sem/' vojlc (D. Poi).

    24. .

    1. mn se nkdy v r, na p. : cabero! v\"\abila u si se (bhno - nm.zappcln.'' Rene); rinancj, cinn; kv (Svojn.), jinde: inanej, le a j. ; nechcinic, lec toho holuba (Varva.).

    2. mn se v/, ns!eduje-li po nm c, na p. : uy-ce m. u se (Psek);dej to Icoyce (dto.); v oma_;ce; v sedni/ce je teplo; kup tej kok-yce taku; ^

    el k babi/'ce (epice); v zlatej nrova/'ce; po e/cc (oce); namoy' ci;pesvey-ce m. pesvd se (Kraselov); na kyti/ce, v l

  • 45

    j^vrt, jVyi, bcjVan m. bctan, micj ni. n, clilap.vc (Svojn.); /ncj, cos tol chlapjc? (Postck.); kaniarullcy in do poila nin vzaly (Elliovice) ; dolck= dolck, rybnk (Hora.); clilapie, po u (S\ . Jan); l)a.kory*) (Zubicc);ityry kluci (Velen).

    4. * mn se nkdy v //, na p. : bzut vedle bzuet (Svojn.

    \

    ;"). mn se nkdy v /; na p. : /ih! m. ihy! (Svojn.);dle pvodn J* uprosted slova, na p. : na p.titej :^ jmno pole ( Vcechov).G. je odsuto ped samohlskou c, na p. : v tej zadn sednire m. scd-

    nice (Hora.); dala bych vm po kytice (Strunkov. u Volyn); sponujcnicena idh"c sed (etce); na ovare m. ovace (Lhota, HoracL).

    2;"). Souhlska x.

    Ciz tento dvojzvuk (ks) pipojuji k sykavkm. Jest v naich nechuvn jen ve slovech cizch, na p. : .i"icht, .rims, Le.i"a a p., pi em psnbv obyejn ks: /'jicht, /wims, Le/ta a p.

    V nkterch slovech bv .r zamnno se ,r, na p. : na je;ek-uc m. exe-kuc, e.i'ecrka m. execrka (Strov) ; nebo rsd, na p. : hdo er^ccrku zn,nemus e.7/ecrovat (Strakon.) ; nebo gz, na p. : je jak jigrjck/ic (Varva.).

    2(j. Souhlska j.

    1. j mn se v it, na p. : wehn m. jehn (Todeii, Rmov, Velcn, Zubicc,Brloh, Sv. Jan); na A'tV//V= jem (les) (Vochoz).

    2. j mn se v /, na p. : krahu/ec m. krahujec (Svojn., Doudl. a j.);kmhlilk (Bil. .).

    3. 7 std se s v, na p. ; jen se ncvopr-ej m. neopjej (Ke.1; ve vch.nech oblbeno tvoen sloves V. tdy z I. 7 pponou J

  • 46

    ikovn /st trnice; /ho-/hu-/Iiem, /mel m. jilm (Zihobcc); v /lovcch =jilo-viti (Sobice); /ho, /trnice, piidete na /trn; dvcjc tu bylo vc rptick;/n to nebude vedle: jiskra, jkiy a j. (Ilorad.); /skavka = rozpustilcc(Dlov); jako v Horadoviccli mluv se i v epici, Katovicch, Kvoviccli,Strakon. a j. von /, voni / (jed); /st, itrnice a j. (Psek); von to et? ne-

    pohcil; u vovho kee; itrocin (Varva.); Francek je iiiS chlapk (epice,Strak. ) ; vo-ynaj (Partot.) ; va, incl, Ii (Bil. Z.) ; von by ete uel ; hneslcato /n ncjn (dto.); fsli cicc /st (RHODS); pu mn, j mum t domu(Krasclov); /m nechci nic; /m-/me-/dlo; /st /stota; /ncj /n; /va/nin; /skra,/cen (dto.); ?mel, /trocn m. jitrocel, /ncj; /mnly (jmcjl) rostly na om;nchde /nde (Hoslovice); tomu /stmu upad nos; mu / nesm ccknout; /sem dokala (etce); rpika; sli pak je to pravda, ta /skra rt /.sk;/va a j. (Svojn.); rt (Tode); sli (Komr.); a\w (m. jako) hezky (Rankov);/n mod (Otvk); pt itcr ; izba (Velcn); c)it\ ////"^jcn (ernce); cnf;csli, c pd (Brloh i ; dobr dlo (Sv. Jan)

    ;

    :/ nslov ped souhlskou, pi em ovem potm v tento odstaveci slova, jsou-li sloena s pedlokou, na i). : ra vczptck pu/u (N. Kdy);deXe. mui k enm (Mrkov); chlapec weno; u ns to tle. po sprostu; jenpo/e (Postekov); po sadu do. voda (Br); weno mu dc po oci (Strov);to weno sem neslyel; nepu/e (Hora., Katovice); \d\\ za brnu (Strak.);p/u, pu'/u (ihobec, RIIODS); po/' sem (Dub. Liiota) ; nep/c (^Todcii);wcnovat weno (Komr., Jedovary); pwn (dto. ) ; ;//ila (jmcl; Kcov.); jme,te atd. (Psek a j.); pocf, pofme, du dtc (dto.); vy/e penz na aty(etce); /u, wcno (Strov, RHODS, epice); pu/e t to na voi ( Svojn. l;po/e, po/ (Lhenice); vdu v pt z domova (epice); pd to porozln(Varva., V. Bor); p7tdu. dom (Komicej.

    v stcdaslov, na p. : nestar (m. nej-star) sem byl j (Brnov); pudemdo sence; pum ti to (II. 11. Rad); pu^^te m. pfi/te (po-te) m to za (na)chvl (Osek u P.); puc^im (RHODS, Kcov.); pul sem t zlatej, (epice);de/to (m. dej-e-to) Pmbu (ihobec, Keov. a j. v.) ; arodeice m. aro-dj-nicc(Svojn., Doudl); podid m. pod-j (Svojn.); podyf (V. Bor); pod/ i pod-j (Komn); kra/c clileba na zajeden; ten je pirfk m. pijk, piavice, nkdy:muse m. musej; jak se vynachze/ (Strov); trowlc m. Iroj-nk-, i>u

  • 47

    mrz? (N. Kdy); ne/' se Faiita pichyst; yj sou slab; von za^s piel;co chcc/s; a tam pijde, t se na to koukni (Lhota); potebovaly by pe-veyzen; pevcyz je; kam jtyst se ta iie lslca dla; na rraliuy-sc podvej;dntys tejden (N. Kdy); zkusila doyst se mnou (INllyneek); ten je jako i)arejz(Podzm); dyyz se mi ta nelb (Brnov); na Klatovsku: peys den sp;dy/ smc mnli min (Kolinec) ; ajci (Bil. Z.) ; dej pozor aj-cc to neskv =ncskiv (tken)

    ;

    z;ys, n/s (Zichovicc); yji j se pistrojm; dyj z vandru p.Mli; neyzsem naezal; dy se/-lo ped muziky (Zbinice): zase;'-cst (Br); nk()/'c(Sple); dc\j mn ovc/'s, seno moje (Maloveska); e nebudey ena m; tyde/ do kltera; e;'s mldence nedostala; dyjz pijeli; Kristu/s sm (dto.);e^se nezpracuje; Kristuys Pn (Poly); omayka (Zihobec) ; zmizy-sc (e-pice) ; pa/s (ps), sma/ to ; si tu za/s (Psek) ; na Strakonicku : tc/z vichnivlastenci (etce); ko/st; doneys sem ho do Volyn (Radeov) ; yj demnsic na schod; zay tak; dy se/ to peik (Radeov); a/ se to dov pan-tta (Iloslovice); yj sem byl Peticch;*) uy sem se vocnil (Kraselov);peys ty hory, ]ic;s ty lesy (Strakon.); a/z se chytal trmu (Hotice); u naysneepili (Boubn); my bvysme si pli (dto); y se rozejdeme, pak se za/ssejdeme (V. Bor) ; na Doudlebsku : chlape/c si hrl (Tebe) ; chroma/zlk(dto)

    ;pcylo to, mnli ysme sami ti (Rankov)

    ;proe^/si si kalhoty svlek ?

    (Bez); />ajs karedej; yji se to vyva; ay by se chut nm postavil;teba/'s se nenadal; letq/s stlouklo (Otvk); dq/st u na/s se sejde vody (Ne-etice); bylo na/s sedm; za e/st nedl (Trh. Sviny).

    Zvltnost tuto nejdle (posud) postihl jsem v Sobslavi : vod nays ; vcme/zsi klobouk; yji im ekne: poneste jarmarku.

    /?) Ped souhlskami ;/, iii, na p. : raci potrpm de/n hlad (Zihobec) ; ut neyhi spomoci (Hostce); von toho dLyh spotebuje (Jnn); u Pejmm. Bhm (Ondov.) ; mocli ti to plat de/n (Kraselov ; Hora.) ; jedu dtymu

    ;

    dy pdou deyTi (Sulislav); neyhi (Komice);;) ped souhlskami d, /, (f, t\ na p.: ncbitjd % nim; votaiiiiijif {\\. H. Rad.");

    a/t' se neboj chu (Zihobec); jen je/'; ay se krt (Elhovicc); tey semastn (etce)

    ;poje/cl (Kolinec) ; vona pe;'dla a von il (Suice) ; hdo penze

    nem, a/f do ni nechod (V. Bor); neuvoy ns v pokuen; vocaydle (Ilora.);dyy (Psek) ; votaj, vocajd, vodynaj, dyjf (Partot.) ; Icy ty ptku (Keov.)

    ;

    ay s tebou nemejknu ; bu/ si tam; ach necancej si rozum, dyy si blaf(Kraselov); z beydla (= blahobytu) taky nejsme (Rankov); tiajd.pojd oknem,pjd kostelem; ojd doma = z domova (Zubice); posiijd, vojd^o (Brloh);

    8) ped souhlskou , na p. : vtyevn m. veejn ; v Ncyanech (i N-ana Nejana r ; Sulislav)

    ;

    ) ped souhlskou h, ; na p. : zacyhtal k^ni (Hostce); vctykrt (Den);zaseyk, pcccyk, snad vlivem >zasejc, pccejc< (Komr., Doudl., Brloh);

    j vsouv se mezi dv samohlsky ve slovech cizho pvodu, na i). : ko-medi/ant, karfybl a j. (Strov, Hora. a j.); pt-troljiiiii (Sv. Jan).

    *) loc. bez pedloky v.

    III.

  • 48

    y. Zmnky hodno jest zslovn 7', kter sporadicky objevuje se, n.i p.

    :

    ale Boe, ven je hodn;' (Pocinovice), kde zcela jasn z st eny postehljsem y-j-J"' ^'^ ^^ j'"y-y nafutruje ( Maloveska). K tomu ad se: k ty;' pi-kupnici (Poly), je ovem odpovd dat. ej, astji vak tu pichz / vysl. j'>k nmu mohlo pisuto bti ; Jin zajmav tvar jest fi/j, jen snad povst//j pst, toti

    :

    {fi> Jirbit (mase; Krasciov).

    {i 27. Pesmykovn.

    Pesmykovn v ei lidov je dvoj: bu nahodil u jcdnotlivcfi, nebov tom kterm okamiku se sbhajc, a trval, vlastn vtin obyvatel jisthookrsku. Zmn podlhaj tu ciz slova snze, ponvad poad hlsek v nichpro n jazyk ztrc svj vznam, domc pak slova upravuje si tm lid budz pouhho pohodl vslovnosti, nebo veden jsa chybnou analogi, domnlou])bu7.no^t s jinou adou. Vytknu nkter, pokud se mi podailo je zachytiti:

    1. souhlska ;/ jo pesm3'knuta, na p. : je takovej zapome;/tlivcj *) m. zapo-mntliv (Hora.); klofwk m. knoflk (Psek, Svojn.); phimout (Partot.);rodlk m. norlcin ^ .rka na bi (Polyi); dva klofntky (Komr., Zul).,Doudl., Velen).

    2. vedle iiilila (Komr.) je na p.: rno Ijyla Innla (II. H. Rad., Jinn,Partot.) ; hmla chje (Kraselov, Necticc) ; rovn v Doudlcbsku.

    3. naproti spisovnmu provas je nleit povrar:, na p. : s povrazamisvzal (Vranov).

    4. asto se pesmykuj / a r, na p. : cere/, ko;e/a (N. Kdyii , Krasel.)

    ;

    choela (Sousedovice, Partot.); ra/va (Polyn, tkeii) ; berou na hlavu 7a/vufJinn); dlal kava;-/a (Sobslav); kure/ (= Koller^ janek) ; pa/izor m. pa-rasol; /^ou/cnc m. Lorenc (Svojn.); Krad/ubk (Doudl., Psek); m na hub{rol m. flor (Hora.); vod tch ce;'e/u k (Petice); Ce;-e/n m. Celcrn(Hora.); o/ing/'c (Zubicc).

    5. asto se pesmykuj / a ;- s jinou souhlsk-ou, na [). : ten ml i;ikciutu/wac f^tuml; Pocinov.); \iin\l m. ilm ^jilm (Hudtice); bol mn ,i'krln =krtn = chr.tn = chtn (Hora.); krtal (Bil. Z.); co to m v ikrlAnc(Velen) ; ./ce m. lce (Pet.)

    ;pot se a na om k/;-y stoj m. kr;i])y =

    krpje (Jinn); //odnout se m. /o/znout (udeit) se; ro//g/iky m. rolnilcy(Svojn.); kapra ^ krpj (dto ; Komice) ; kay-awdit m. kamerdit (dto);ocUhiiika = ochmelka (Velen).

    (i. ve ovU proces, na ]). : jimi-ei (Domal.); s tou proces (Vtei); ])rose(?jakort lo (De.n).

    7. ve slov wi/tv, na ]). : i/y/cc (komi) tak na lovka nt-jdou (1'ostek;N. Kdy).

    8. ve slov lilli, na ]). : jedna je bi/'/ (Postek.).

    ) Nemyslm, e tu /acliovn Icmcn men (mc).

    III.

  • 49

    9. souhlsks- /i--/, na p. : tak sem iin rno krk a //' m. kyt (Kraselov);m;im /iX-avku, /i/'aku; von /i/- (Ilora.).

    10. ve slov stipfiidiiiiii, na p. : /b"pcnsium (Postckov).l. souhlsky k-, na p. ; /('o/rvadlo ni. pokrvadlo ::= pokryvadlo = po-

    klika (Tebe); ^o/rvtko (Komr., Brloh, Velen).12. souhlsky /i!-, na p. : za///'citcj (za-eh-tej), konku vran (Kcov.);

    //-cjtat (Svojn., Doudl.).l;'). souhlsky

    -J, na p. ; vc/Vcvn m. ve-ej-n (Sulislav).14. ve slov mitky- na p. : i/uky (Den).15. ve slov Danihcl, na p. : Da//yl (Jinn).16. ve slov eksekuci, na p. : el na je.cre,'uc (Strov).17. ve jmn Zabo-vcsky, na p. : Zafo^esky (Svojn.); nJnka =: bar-

    vnek (Partot.).

    18. ve slov vejhafky (^vst), na p. : vej///aky (D. Krl).l!l. ve slov vratika, na p. : ra/^ika (Varva.).20. ve slov ertcple = Erdpfel, na p. er/e/le (Varva.).21. ve slov cdvihej, na p. : z'i/ej vc ty hpy (tken).22. ve slov jiiuli, na p. : sam invj\-n je tu (Varva.).23. K tmto dru se hojn pesmyek samohlskovch, take tm e

    nabv zajmav barvitosti, na p. : fcfjna m. bezvsysL (Tode);

    pole v ra-c;'//cch m. raa^/^cch (Holkov.); i//tal m J/tal (^Strace) ; kry^oM m. kirchhof,brnsniHky m. brusink\' (Velen) a j.

    Rozpravy: Ron. III. Tr. III. . 3.in.

  • ZKRATKYBil. . = Bilenice u ichovic (Suice).Branov. = Branovice.em. = ernice u Krumlova.ernov.= ernoves u Nepomuka.. Kruml. = esk Krumlov.. Poil. = erven Po.D. Krl. = Doln Krlovice.D. Lukav. = Doln Lukavice.Dbe. = Dobeice.Domil. = Domalice, Domalicko.Doudl. = Doudleby, Doudlebsko.D. Poii. = Doln Poi u Horaovic.Dul}. Lhota -= Dubov Lhota.Elhov. = Elhovice.J/. Hamr= Horn Hamr.//. //. Rad. = Hvozd, Hodovz, Radjov

    u Manetna.Holkov. = Holkovice.Hora. = Horaovice.Hoslov. = Hoslovice.HoH. = Hotice.H. Rad. = Hvozd, Radjov.Hradel. = Hradeice.Hudl. = Hudlice.Husin. = Husinec.Chod. = Chodsko.Ckotov. = Chotoviny.jfedov. = Jedovary.Kalen. = Kalenice.

    Klal. = Klatovy, Klatovsko.

    Komr, = Komice.Kom!. = Komn.Krasel. = Kraselov.

    Kruml. = Krumlov.Kefov. = KeSovice.Kucin. = Kuciny.Lhota Kd. = Lhota u Kdyn (Melhut).L. Spfile = Lhota u Strova.Malov. = Maloveska u Klatov.Meshol. = Mezholez.Mutln, = Mutnice.Netol. =-- Netolice, Netolicko.Nesdit. := Nezdtice.Nelet. = Neetice.

    N. Kdyh = Nov Kdyn,

    A''. Posli: = Nov Postekov.Ondov. = Ondovice.Ostrui = Ostruno u Kap. Hor.Otiv. = Otvk u Trh. Svinu.Parlot. = Partotice.

    Poin. = Pocinovice.Po. erv. = PoHi erven.Post. = Postekov.Prapor. = Prapoit u N. Kdyn.Prai. = Prasko.Pelt. =^ Petice.Pchov. = Pchovice.Radkov. = Radkovice.RJIODS= Rohoze, Hvzdalka, Ondovice,Dubov Lhota, Sple.

    epic. = epice.tti. = mov u Trh. Svinu.Sobsl. = Sobsla\'.SobS. = Sobice.Strak. = Strakonice.

    Strd. = Strov.

    Stropn. = Stropnice.

    Strunk.= Strunkovice u Volyn.StelhoSf. = Stelhotice.Svato. = Svatopole u Horaovic.Sv. yan = Svat Jan u Budjovic.Svojn. = Svojnice.Skvr. = kvrany u Plzn.Tejn. = Tejnice.T. Otlv. = Otvk u Trh. Svinu.Trh. Svi. = Trhov Sviny.Tchom.

    I

    Teiomysl. IVarva. = Varvaov.V. Bor. = Velk Bor u Horaovic.Veech. = Veechov.Fef. H. = Veechov u Horaovic.Vol. = Volyn.VeUov. = Vefovice.v. v. = viz ve.Zaho. = Zahofany./A. = Ze.Zbin. = Zbinice.

    Zborov. := Zborovice.Zub. - Zubice.

    Tebomyslice.

    lil

  • OBSAH.

    Strana

    vod. Rozdlen! pode poumavsUch . 3Souhlsky I, r, 5

    1. /, jeho znn 5vokalisovn / 5vysouvn samohlsky pi / ... T)/ se odsouv 6I se pisouv 7/ mn se v r, n, m, d, t, J . . . 7/ se pesmykuje 7

    2. r, jeho znn . 7vokalisovn /- 7zmna samohlsky v r 8zmna r v samohlsku 9r se odsouv 9/ se pisouv 9/ mn se zvlt v / 9/ mn se v ii, d, , v . . .10/ se dlou 10

    'd. , pvod jeho 10r msto 10/' msto r 11mn se v , j' 11

    /' se odsouv . . ...... 11Souhlsky /;, />.

    4. zdvojeno 11n se vsouv 11>t se pisouv 11n se odsouv 11n se mn v /, , j\ r . . . 12

    5. /';, jak povstalo Xose odsouv .13se pisouv 13

    i mn se v K 13mn se v / 14

    Souhlsky d, : t, f. (i. d, .

    mn se v rfs, o 14d se nemk ped t 14

    Strana

    ds mn se v - . 14dS mn se v i' 14d mn se v r 15d mn se v /( 15d mn se v y 15d se pisouv 16d se odsouv 16d se pisouv 17d se odsouv 17d mn se v y 17

    j 7. /, /-.

    t mn se v / 18t mn se v if 18 mn se v r 18t mn se v 18/ mn se v / 19t mn se v 'A 19t mn se v , 19f mn se v (', (5 19t mn se v y 19t se pisouv 19t se odsouv 19

    8. Souhlsky b, p ; m ; v, f.b'

    ,p\ m, v y f 21

    9. b.

    b mn se v p 22b mn! se v m 22b mn! se v v . . 22b se odsouv 22b se pisouv 22

    10. p.

    p mn se v i 22p mn se v T', / 23p mn! se v 23p mn se v h 23p mn se v 23/ se odsouv 23

    III.

  • Strana

    j 11. m.

    m zn mhe 23m mn se v 23m mn se v > 23tn mn se v ' 23m mn se v y 23m mn se v /; 28m se odsouv 23m se pisouv 24

    12. v se vyslovuje 24v mn se v i 24v mn se v OT 25v mn se v ^ 25w mn se v y 25' mn se v A 25v mn se v ^ 25v mn se v 25v mn se v A 25v mn se v / 25v mn se v y 25v se odsouv 26v se pisouv 28

    13. vi se odsouv 28

    14. / 29/ se mn \ p 29/ se mn \ ch 29

    Souhlsiy g, k, h, ch.

    15. g se vykyt 29g mn se v / 29g mn se v y 29g mn se v 29g mn se v i/" 29g mn se v i/ 29g se odsouv 29

    5 1t. k.

    k mn se v ^ 29k mn se v /; 30k mn se v / 30/! mn se v 30k mn se v rf 30k odsouv se 31/ pisouv se 31

    17. h.

    h mn se v / 31li mn! se v * 32/; mn se v 32/; mn se v

  • ii-24.

    Strana

    mn se v ; ''mn se v y ''mn se v s '

    '

    mn se v c '''i J'

    mn se v ch ' 'odsouv se '**. 4-1.pnsouva se ^^

    / pisouv se '"^^

    ' mn se v c ''meni se v y ^^

    ' mn se v ''^mn se v '"

    Strana

    i' mn se v / . ^oodsouv se ''^

    25. Souhlska x . 45

    20. Souhlska J.j mn se v 45j mn se v f 45/ std se s f 45

    j std se s / 45j std se s . 45j odsou\' se -40j pisouv se 4i>

    27. Piesmykovtil 4S

    Zkratky.,

    '^0

    Rnzpravy: Ron. III. T. III. . :l.III.

  • TISKEM J. OTTY V PRAZE.

  • jS75.1

    Duek, Vavinec JosefHlskoslov ne jiho-

    eskch

    PLEASE DO NOT REMOVECARDS OR SLIPS FROM THIS POCKET

    UNIVERSITY OF TORONTO LIBRARY