Top Banner
192

Gyümölcsészeti vázlatok Bereczki Máté

Sep 10, 2015

Download

Documents

Botond Balogh

Bereczky Máté Gyümölcsészeti vázlatok című könyvének első része.
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
  • GYMLCSSZETI VZLATOK.

    IRTA

    BERECZKI MT.

    11^

    l ? l l

    ARADON, 1877. JJ YOM.ATOTX I 4 : T t l Y L I P ^ X N A I H .

  • LELTRI SAM

    2

  • ti/LOSZO.

    Mikp czme is mutatja, e munka nem rendszeres m. Rendszeres mvet irni a gymlcsszetrl, eltekintve attl,

    hogy vljon helyzetem krlmnyei s tehetsgem szerny volta megengednk-e azt nekem, mr azrt sem volnk kpes; mert egy ily m sszelltshoz elegend anyaggal sem rendelkezem, s tekintve a gymlcsszeti plyn eltlttt idm rvidsgt, elegend anyagot nem is gyjthettem mg.

    E Vzlatok "-ban teht csak anyagot igyekeztem sszegyjteni annak szmra, a ki egykor nlamnl tbb szellemi s anyagi tehetsggel flruhzva, vllalkozni fog a magyar gymlcsszet rendszeres megrsra: de ezen anyagot ugy igyekeztem egyms mell s egyms utn csoportostani, hogy azt necsak a tudomnyos ir, hanem a nagy kznsgben is mindenki, a ki a gymlcsszet ldsteli tudo-nnya irnt rdekldik, hasznra fordthassa.

    Nhny lelkes gybartom buzdtsra s azon gondolattl lelkestve, hogy magam utn biztos nyomokat hagyok htra, melyeken az utnam kvetkezk sokkal kevesebb fradsggal s hamarbb eljuthatnak odig, a meddig a gymlcsszet tern nekem eljutnom lehetett, szntam csak r magamat arra, hogy elszrtan megjelent rtekezseim rszint tdolgozva, rszint, a hol szksges volt, ujabb tapasztalataim folytn mdostva sszeszedjem s Gymlcsszeti Vzlatok" czim alatt, egy nll ktetben, sajt utjn a nyilvnossg el bocsssam.

    Hiszem, hogy hazmfiai kzl, kivlt azok, akik az idegen nyelven irt munkkat nem olvashatjk vagy, a kik idegen nyelven irt gymlcsszeti munkkat mg nem olvastak, tbben lesznek, a kik eltt mindaz, a mit e Vzlatok" tartalmaznak, az jdonsg

  • becsvel fog birni; merf, sajnos! a gazdasgi szal^lapokat liol az egyes trgyakat kzlttem is mr, kevesebben olvassk, mint a politikai lapokat, s e kevesek kzt is vajmi kevesen vannak, a kik figyelmkkel rdekldve kisrnk a gyimlcsszet irodalmt is.

    Mr pedig arrl rmmel gyzdtem meg, bogy a gj^ ilmlcsszet-nek napjainkban mind-mind tbb bartja, kedvelje akad baznkban is.

    Tekintve tebt, - mikp mr Elfizetsi felb ivs "-mban is emlitm, bogy baznkban, fjdalom! oly nll gymlcsszeti mnnka mg nem jelent meg, mely magban foglaln legalbb nagyolt vonsokban a gymlcstenyszts s gymlcsisme krbl mindazon tudnivalkat, melyek tndsa mindenkinek basznos, a kezd gyflml-cssznek pedig nlklzbetlenl szksges volna"; bazafiui ktelessgemnek is kell tekintenem a Gymlcsszeti vzlatok" kiadst, a melyekben mdot igyekszem nyjtani mindenkinek, a ki a gyml-csszet irnt rdekldik, megismerkedni a gyflmlcsszetnek legalbb elemeivel; mdot igyekszem njaijtani arra, bogy a gymlcsszetnek baznkban ekkorig mg jformn ismeretlen tern kiki tjkozst szerezhessen magnak.

    Minthogy pedig arra, hogy a gymlcsszet s igy a gymlcs-ipar is haznkban flvirgozhassk, elkerlbetlenl szksges, hogy az egyes gymlcsegyneket, fajokat ismerjk; e knyv legnagyobb rszt gymlcs-leirsokkal foglaltam el; mert tudom, bogy az egyes gymlcsket csakis ily lersok seglyvel ismerhetjk meg gyorsan s biztosan.

    E lersokat egyttal mintul is akarom hagyni azon honfitrsaimnak, a kik hazai gymlcsfajaink egyikt vagy msikt szrmazsuk, elterjedsi krlmnyeik s rtkes voltuk szerint ismervn, szvesek lesznek azokat velnk is, a kik ama gymlcsknek csak nevt ismerjk, krlmnyes lersban is megismertetni egykor,

    A vilgszerte ismert, leginkbb elterjedt s keresett gymlcsfajok kzl, a melyeket termsk utn valdiaknak ismerhettem fl ekkorig, brha azok az alfldre, a hol tartzkodom s melynek gymlcsszett kivllag tanulmnyozom, ppen nem valk is mind, igyekeztem minl tbbet krlmnyes lersban bemutatni azrt; mert

  • tudom, hogy azok haznk egyik vagy msik vidkn mindenesetre rtkesek s elterjesztsre kivllag mltk is lesznek. Ne szaportsk ott, ne vesztegessk rtk a pnzt s fradsgot ott, a hov nem valk! Szaportsk el nagyban ott, hov klnsen alkalmasak! de ismerjk mindenesetre itt is, ott is!

    Hazai gymlcsfajaink kzl nmelyeket csak vakodva mertem kzleni lersban, mivel sajnos! mg azokat sem ismerjk kzelebbrl, a melyekkel nem csak itt, benn a hazban, de mg a klfld eltt is, mint hazai fajokkal dicsekedni mernk. Hnyszor halljuk emlegetni, pl. csak a S v r i a lmt , P z m n ( Botzmaner) a lmt , Szabadka i nagy szer esi k t stb. s van-e valaki kzlnk, a ki ezek lerst vagy legalbb jellemz vonsait honi nyelvnkn olvasta volna?! n legalbb rszemrl semmi rsbeli adatot, mely engemet valdisguk vagy hamis voltuk fell flvilgosthatna, daczra minden kutatsomnak sem tallhattam ekkorig.

    Mg Erdly kitnbb s gymlcseit is, de korntsem mind, honi nyelvnkn az Erdlyi gazda"-ban csak 1873-ban jellemezte rviden Erdly bszkesge, a boldogult Nagy Ferencz tanr. E fajokat az emltett vtl Icezdve szintn brom is ugyan mr; de, mert nlam mg nem termettek s gy mg valdisgukrl sem gyzdhettem meg, krlmnyes lersukat ksbbre kell halasztanom.

    A Svri alma ojtvesszejt ngy helyrl is megkaptam mr a hazbl s, mikp nvnyzetk s gymlcseik utn meggyzdtem, mind a ngy helyrl ms-ms almafajt kaptam. Sem jellemz vonsait, sem szrmazsi s elterjedsi krlmnyeit a S v r i a lmnak nem ismervn honnan tudjam mr most meg, hogy a ngy faj kzl melyik ht a valdi Sv r i ! s melyik nem! ? gy vagyunk a tbbi, hui gymlcsfajunkkal is, melyeket eddig mg lersban senki sem ismertetett s a melyeket csak az rhatna le hitelt rdemlleg, a ki eltt e gymlcsk nem csak nvszerint, hanem kls s bels tulajdonaik, trtneti s elterjedsi krlmnyeik szerint is ismeretesek.

    Szolgljon ez mentsgeml, hogy a szmos idegen gymlcsfaj mellett, honi gymlcseink kzl krlmnyes lersban oly keveset mutathattam be ezttal. Ksbb, ha majd oly szerencss lehetek, hogy

  • gymlcsszet-kedvel honfitrsaimtl honi gymlcsfajainkrl ojt-vesszt s a szksges adatok mellett annak idejben egykt, lersra alkalmas, p gymlcspldnyt is kaphatok, a mire itt hazafii tisztelettel mindenkit megkrek ; akkor szives rmest vllalkozom idvel valamennyi eddig mg le nem rt, de tgabb krben mr ismert nev rtkes honi gymlcsfajunk lersra is.

    Nem volt szndkom munkmhoz Elszt "-t irni; mert tudom, hogy azt legtbben az olvask kzl a szerz gynsnak, magamentegetsnek tartvn, restellik is elolvasni: de vgre is meg nem llhattam, hogy ennyit magam igazolsul eleve el ne mondjak, klnsen azrt, nehogy valaki, nem ismerve a gymlcsleirsok becst, elhamarkodott tletet mondjon flttem azokrt.

    Nem nyjtom teht tovbb; hanem bezrom ezen Elsz"-t azon hajtssal, hogy, a mire letemben mindig trekedtem, des hazm jlltt szerny munkm ltal sikerljn nekem is, nmi rszben br, elmozdtanom.

    Kelt Mez-Kovcshzn (Csandmegye), 1877. mjus 30-n.

    Bereczki Mt.

  • I imi I. rsz.

    r

    Altalnos gymlcsszeti rtekezsek s vegyes jegyzetek.

  • 1.

    Esd $2avak aa aaykhos, hasai gymlosssotnk rdekba* Anyknak irom e sorokat. Hazai gymlcsszetnk rdekben egy uj hatalom eltt akarok

    esd szt emelni, mely hatalom a hsk korszakban Grghonnak Leonidsokat, Rmnak Graclmsokat, Magyarlionnak Zrinyieket tudott nevelni; mely kpes, elszrtan is, egyes csaldok kebelbe varzs ujjaival a menny boldogsgt lehozni s mely, ha egyeslne: Isten legszebb paradicsomv vltoztathatn t ezt a szegny, ezt a kedves magyar hazt.

    Hazra dics lenyai! hasznljtok fel azt a nagy, azt az ellen-llhatlan hatalmat, melylyel a termszet kegyes istene felruhzott benneteket. Emeljtek gyngd karjaitokra ezt az rva gyet, hazai gymlcsszetnk elhanyagolt gyt!

    Lejrt a hsk korszaka. Hsk most az gyuk s a golyszrk. Az egyni vitzsg, mely hajdan csodkat mveit, tehetetlensgre

    van most krhoztatva. A csatk vrmezejn gyermekeitek ell. kiket vitzsgre tanta

    ntok, gyuk s golyszrk ragadnk el a dicssg babrkoszorit! Tantstok gyermekeiteket szeretetre, a termszet szent sze

    retetre ! Ha a termszet szeretetre megtantotttok kedveseiteket: szi

    veikbe ojtotttok ugyanakkor a szabadsg s haza szeretett; az ernynek, a szpnek s jnak szeretett is!

    Az az anya, a ki gyermeke szivbe a termszet szeretett beojtotta, mess kincsek birodalmval ajndkozta meg szlttt; olyan kincseket ad annak, melyeket az id vasfoga sem emszthet meg; melyek a/t boldogtva kisrendik vgig az let tain.

    Hazm lelkes lenyai! ajndkozztok meg gyermekeiteket eme kincsekkel, a termszet szent szeretetnek boldogt rzelmeivel!

    Karoljtok fel hazai gymlcsszetnk gyt! Szeresstek, poljtok a gymlcsszetet!

  • Nemes czlotokhoz, gyermekeitek szivben a termszet szeretett flbresztem, legbiztosabban elvezet benneteket a gyml-csszet.

    Olvasstok a gymlcsfa-tenysztsrl irt munkkat! Olvasstok s gymoltstok tmeges prtolstokkal a szaklapokat, melyek trt nyitottak a gymlcsszet irodalmnak is!

    Ne gondoljtok, hogy a gymlcsszet egy rideg, egy szraz tudomny, melyben csak egy-kt letunt frfi tallhat rmet, szrakozst!

    A gymlcsszet egy olyan kltszet, mely egyik karjra a szpet, msikra a hasznost leli fl; kltszet mely venkint megjul lvekkel, rmkkel s hossz lettel szokta jutalmazni polit.

    Van Mons, az ujabbkori gymlcsszet apja, ki a gymlcsfk magvets ltali nemestsnek rendszert fltallvn, halhatatlan rdemeket szerzett magnak az emberi nem boldogtsa krl, 7 7 ves korban halt el.

    Oberdieck , a jelenleg l gymlcsszek legkitnbbike, 81 ves kora daczra sajt kezvel metlgeti most is a nla megrendelt ojt-vesszket; sajt kezvel rja fl a jegyfcskkra ezen vesszk mindeniknek hiteles fajnevt.

    r b a n e k , hazai gymlcsszetnk nestora, 80 vet meghaladt kora daczra is folyvst gynyrt tallt a gymlcsszetben; mg csak nhny vvel ezeltt is llekemel episodot beszlt el a Kertsz

    ^.^azda" rla. Nem szraz, nem rideg tudomny teht a gymlcsszet, mely

    80 ves embereket is tud lelkesteni: rdemes az a Ti hgyelmetkre is; rdemes az minden l ember figyelmre!

    J : ^ A gymlcsszet des testvre a szobrszatnak s a festszetnek. A szobrsz letet ad a durva knek. A festesz megeleventi a

    durva vsznat. A gymlcssz, midn egy vad ft megnemesit, mersz kzzel a teremts mvbe avatkozik; magt az ldott termszetet, magt a szp termszetet, teszi ldottabb, bjolbb maga krl.

    A gymlcssz elvetvn a nemes magot s polvn a kikelt cse-; raett a szenvedly kitart szorgalmval, midn vek multn egy uj,

    a termszetben mg nem ltezett, jeles gymlcst ad az emberisgnek, nagyobb dicssgre, hlra rdemes, mond P. Wilder marsai, mint ama hadvezr, a ki vr ztatott fldn a legdicsbb gyzelmet aratta.

    Ha Belgium s Francziaorszg lenyai lelkesedni tudnak a gymlcsszet gyrt; mrt ne tudntok Ti, hazm lelkes lenyai?

    Lehetetlen az, hogy Ti hidegen tudntok maradni ama dicssg hallatra, melyet a gymlcsszet mezejn a belga Grgoire csald ki-

  • vivott magnak, mely jeles gymlcsfajokra ruhzva t minden egyes tagjnak nevt, maholnap az t vilgrszben mindentt ismeretess lesz. Igen ; ismeretess s halhatatlann!

    Szeresstek a gymlcsszetet! Prtoljtok a gymlcsszet irodalmt ! Fogjatok kezet velnk, kik oda treksznk, hogy isten legkesebb virgos kertv vltoztassuk t ezt a kedves Magyarhazt!

    Mily boldogsg lenne egykor, magunknak nevezhetni azt a szp hazt, melynek hegyoldalait s vlgyeit, halmait s sksgait a Ti hatalmas szvetsgtek a legnemesebb gymlcsfk milliival npesten be!!

    Mi kivntatnk ehhez egyb, mint, hogy az egyik vetn a legnemesebb gymlcsk legpebb magvait s azok csemetirl idjrtval uj, nemes fajokkal lepn meg a vilgot; msik s mindnyjan eltanulvn az ojtsnak oly egyszer s knny, pen a Ti finom ujjaitokhoz ill fogsait, ezer szmra nemesten a vad magonczokat?

    Akkor ama puszta tereken, hol most csak az rva pacsirta ad nha-nha egy-egy flnk hangot, teremt kezeitek nyomn virgz s gymlcsz fk erdeje tmadna, hov eljne az nekl madarak sokasga hangos nekvel dicsrni a ti ldsteli munktokat!

    Szeresstek a gymlcsszetet, mely a ti gyermekeiteknek, a ti unokitoknak s a ti unokitok unokinak lett gyekszik desebb, boldogabb tenni.

    A gymlcsszet egy ldsds tudomny; olyan, mint a szeretet \ ^ vallsa, mely nem egyes npeket, hanem az egsz vilgot trekszik / boldogg tenni, keblre lelni.

    Szeresstek magatok is, tantstok meg gyermekeiteket is szeretni az nzetlen szeretet eme hls tudomnyt, a gymlcsszetet, mely a vele foglalkozk kedlyt ppen ugy megnemesiti, mint megnemesiti az tojts a vad ft!

    Egy rvidke, de val trtnetet mondok el Tinktek. Ismertem 'v' egy anyt Ngrd-vrmegyben, a ki frjvel egytt nehz kzi munkval tartotta fenn csaldjt, mely kt fibl llott.

    Ez az anya rtett egy keveset a gymlcsfk nyri ojtshoz; rtett egy keveset a faltetshez is.

    Szllejben s hza krl ltetett klnbz idben r, klnfle faj gymlcsfkat.

    Elszrta a gymlcsmagvakat a szll sorai kz, s tavaszi kaplskor, midn kikeltek, nem vgta ki azokat, melyek a sorok kzben alkalmas hel3'en keltek ki; hanem karcskkkal megjegyezve hagyta nvekedni.

  • 6

    Midn az igy meg]iagyott csemetk kell magassgra felnvekedtek; ugy jnius kzepe tjn, niiud beojtogatta ket.

    Egyik fia, ki anyjt hatrtalanul szerette s tbbnyire mellette srgldtt, ott szemllte gyakran: liogyan bnik el anyja az ilyen vadfkkal, hogy azokat nemes gymlcsfkk vltoztassa.

    Nyolcztiz ves lehetett a fiu; kezdett gondolkozni. Csudlkozott, hogy a forr napban, flra jrsnyira sem restel

    lett anyja elmenni egy-egy nemes galyrt: midn pedig csak nhny lpsnyire, szoniszdjok szlljben. ott volt egy termkeny krtefa, mely venknt roskadozott a szp fontos krtk alatt!

    Tbbszr krte anyjt, hogy ojtana mr a fontos krtrl: de anyja csak azt vlaszolta neki mindig: Szp az tiam; mert nagy: de a mily nagy, oly rsz."

    Egyszer azonban, midn fia nagyon unszolta t, egy gondolat villant meg agyban.

    Jl van, fiam! monda: Itt egy szp vad krtefcska; ppen oly nagy, mint te. Legyen e fa egszen a tid: ojtsd be ezt te magad! Ha mr ppen rsz ig a fontos krte: legalbb rlj annak egykor, hogy azt te ojtottad.

    A fiu, ki anyjtl az ojts egyszer fogsait knnyen eltanulta, beojt a kis ft remeg ujjakkal.

    Alig vrta, hogy mi lesz az eredmny? Naponta hszszor is megnzte kis fjt; jjel-nappal ott lebegett az folyvst lelke eltt; ltta lmban kihajtani, ltta tereblyes fv nvekedni.

    Mintegy kt ht mlva azon vette szre, hogy a kis, nemes szem nagyobbodni s duzzadni kezdett.

    E ltvnyra arczba szktt a vr; szemei megteltek rm-knyekkel; szive liangosan dobogott s alig frt meg a kisded kebelben.

    Egy hr rezdlt meg ekkor szivben, mely bvs hangjval egsz lnyt t meg tvltoztatta. Valami kimondhatlan des rzet szlta meg valjt.

    Nem sejt mg ekkor, hogy a mi ezt okozta, az a termszet szeretetnek els bredse, az a gymlcsszet kegyes istennjnek, Po-monnak els cskja vala.

    Munkaszeretettel, megnemeslt szivvel flfegyverkezve kijrta a fiu aztn iskolit. A 48 49-ki szabadsgharcz mr mint gyvd-jelltet tallta t. Lelkesedve fogott ekkor fegyvert hazja fenyegetett szabadsgrt bartival egytt.

    Tudjtok, mi trtnt? Bartai vagy a csatk vrmezejn hullottak el mellette remny-

  • teln harczban vagy a haza A e^sztett gye fltti ktsgbeess gyilkolta le ket!

    Az szive is vrzett; az szemben is knyeket fakasztott a fjdalom, hona szabadsgnak buksn, melyet szvesen mentett volna meg letvel; az lelke is sirt a sok vesztessg miatt, mely t legjobb bartinak hallval rte: de neki volt egy rz angyala, mely nem engedte, hogy bnata tengerben elmerljn.

    Szivrl a vrt, szemeibl az get knyeket letrlte a gyml-csszet kegyes istennje.

    Bujdosnia kellett. . . . A merre elhaladt; nemes gymlcsfkkal jellte meg tjt s lds

    kelt nyomban. lds kelt nyomban, mely megdesit neki a bujdoss keser

    kenyert. Anyja, a ki ekkor mg lt, nyolcz vig siratta elbujdosott

    fit s mieltt azt jbl meglthatta volna: meghalt bnatban! Ott aluszsza most csendes, rk lmt a fld kebelben, melyre,

    mig lt, szorgalmnak vertkeit hullat. s gyermeke a kit 0 tantott a termszet szent szeretetre, a

    kivel 0 kedveltet meg a gymlcsszetet ? E Vz la tok" szerny irja az . . . Hallgasstok t meg!

    Saereny krelom a gymlcsft lteikha. Egy szerny krst vagyok btor koczkztatni mindazon honfi

    trsaimhoz, kik nemes gymlcsft ltetnek vagy ltettek; klnsen pedig azokhoz, kik j hitel faiskolkbl szereztk be csemetiket.

    E krs abbl ll: hogy elltetett fcskik fajnevt hazai gymlcsszetnk rdekben ne sajnljk maguknak maradandlag fljegyezni.

    """Hiszin' h7"Kgy^ ' ki' "iSa^ nein ^ gymlcssz, ki a gyOniTc's-fajokat tudomnyos szempontbl tanulmnyozza: hanem csak gymlcskedvel, a ki a gymlcsft csak gymlcsei izlelhetse vgett szereti, nagyon keveset trdik a gymlcs nevvel, s teljesen ki van elgtve, ha fja zlsnek megfelel gymlcsket hozand ; de hazafiul ktelessgnk oda trekedni, hogy des haznk a mveit Nyugot mellett ugy

  • 8

    a gymlcstenysztsben, mint a gymlcsszetben, (Pomologia) htra ne maradjon rkk.

    Hazai gymlcsszetuk flvirgzsra elkerllhetlenl szksges volna, hogy gymlcseinket valdi gymlcsszeti nevkn minl tbben tudjuk megnevezni.

    Ezt pedig knnyen elrhetnk, ha gymlcsfink nevt elltetsk utn, mieltt mg a jegyfcskkrl az id le nem mosta az irst, egy becsesebb knyvnk tbljra, (pl. biblia, corpus juris stb.) vagy egy szekrnynk vagy ldnk bels oldalra ragasztand paprlapra fljegyezni azon sorban, a melyben a fk llhelykn kvetkeznek, el nem mulasztank.

    Mihelyt fcskink kzl egyik-msik bemutatja els gymlcseit, elkeresve jegyzknket, knynyen megtudhatjuk: hogy mi nevet visel a gymlcsz fa? Ktszeri, hromszori terms utn jra, meg jra ismtldvn elttnk ugyanazon nv, utvgre annyira ismeretesek leendnk mind magunk, mind krnyezetnk, fcsknk valdi nevvel, hogy akr sohase nzznk tbb jegyzknkbe vgette.

    Sokan vannak, kik hajtjk gymlcsfik nevt tudni s e vgett megelgszenek azon elvigyzattal, hogy jegyfcskikrl nem hagyjk lekopni, hanem idnknt meg-megjitjk az irst, s azt hiszik, hogy evvel mr mindent megtettek. Csalatkoznak! A jegj'^ fcskk, ha sprgval voltak a fra akasztva, miutn a sprga egy pr v alatt az id viszontagsgai folytn el szokott mllani, lehiiUanak s elvesznek vagy a tbbi fkrl lehullottakkal sszekeverednek. Gyakran a lelkiismeretlen napszmosok mg a sodronynyal felkttt jegyeket is lekobozzk vagy felcserlgetik. Sajt tapasztalsombl tudom ezt. n is fimon szoktam hagyni a jegyeket egy ideig: de evvel sohasem elgedtem meg. Egy e czlra hasznlt knyvemben krlmnyesen le szoktam irni fim helyfekvst, st az egsz terletrl, melyet fim elfoglalnak, trkpet ksztettem magamnak, melyen minden egyes fnak meg van jellve a helye a ngy vilgtj szerint. Tlem teht bizvst lehullhatnak a jegyek; elcsereberlhetik a napszmosok, a mint nekik tetszik: de engemet sem ez, sem az nem fog tvedsbe vagy zavarba hozni. gy kellene tennnk mindnyjunknak, s hiszem, hogy, ha igy tennnk, el lehetne kerlni azon boszant krlmnyt, hogy egy s ugyanazon gymlcsfajt tzfle nven is neveznek haznkban.

    Vannak, kik sokat adnak arra, hogy gymlcseik nevt ismerjk; meg is tesznek e rszben mindent, a mit jnak ltnak; de, maguk nem levn gyralcsszek, elgnek tartjk, ha azt tudjk egyik-msik gymlcsfajukrl, hogy ez kalvl, ez renet, ez vajoncz, ez ber-

  • 9

    gamot stb. evvel azonban mg korntsem dicsekedhetnek, hogy mr tudjk gymlcsfjok nevt; mert az ily elnevezsek az almk s krtk egy-egy egsz csaldjra illenek s nem egyes gymlcskre.

    A gymlcsfajok ugyanis bizonyos csaldokba vannak sorozva, mely csaldok mindenikbe szz meg szz msfle nven nevezett gymlcsk tartoznak, melyek, ha br mind magukon hordjk is a csald jellegt, egymstl jl megklnbztethet tulajdonsgokkal birnak.

    Tbben lehetnek e Vzlatok" t. olvasi kzl, kik a Kertsz-gazda" 1869. vi 6-ik szmt, hol az almr-flk (krtk, almk) rendszere le van irva, nem olvastk. Ezek kedvrt ide jegyzem mind az almk, mind a krtk termszetes csaldait, ugy, a mint azokat mi magyarokul kznsgesen nevezni szoktuk s jelesebb gymlcsszeti rink mveiben megnevezve elfordulnak s zrjel kztt mindenik csald utn nmet s franczia elnevezst is utna jegyzem.

    Az almk termszetes csaldai: i. K a 1V i 1 almk. (Oalvilin; calvilles.)

    II. Csrg almk. (Schlotterpfel; cliquets.) III. A r a n k a almk. (Glderlinge; calvilles batlrdes.) IV. Rzsa almk. (Rosenpfel; pommes roses.) V. Ga lambka almk. (Taubenpfel; pigeons.)

    VI. Fon tos almk, fPfundpfel; rambours.) VII. F o n t o s rene tek . (Rambourreinetten; canadas.)

    VIII. Egyszin, vagy viasz-renetek . (Wachsreinetten ; reinet-tes blanches.)

    IX. Ma s nczki a 1 m k. (Borsdorferreinetten; reinettesbatirdes.) X. P i r o s rene tek . (Rothe Reinetteu; reinettes rouges.)

    XI. Kormos vagy szrke rene tek . (Graue Reinetten; reinettes grises.)

    XII. Arany r ene t ek . (Gold-Reinetten; reinettes d' ores.) XIII. Cskos almk. (Streiflinge; pommes rayes.) XIV. Cscsos almk. (Spitzpfel; pommes aigues.) XV. Pogcsa vagy tnyr-almk. (Plattpfel; pommes pltes.)

    A krtk termszetes csaldai. 1. Vajon ez ok. (Butterbirnen; beurres.)

    IL Flvajonczok. (Halbbutterbirnen; mi-beurres.) III. Bergamot-kr tk . (Bergamotten; bergamottes.) IV..Fl bergamotok. (Halbbergamotten; mi-bergamottes.)

  • 10

    V. Hossz zld kr tk . (Grne Lang-biraen; vertes longues.) VI. Kobak-krtk. (Flasclienbirnen; Calebasses.)

    VII. Klmn-krtk. (Apothekerbirnen; bon-Chrtiens.) VIII. P i rk-kr tk . (Russeleten ; rousselettes.)

    IX. M u s k 01 1 y-k rt k. (Muscatellerbirnen; muscats, v. mus-ques.)

    X. Hj-krtk. (Schmalzbirnen; assez-bons.) XI. Szegf-krtk. (Gewrzbirnen; aromatiqnes.)

    XII. H o s s z a s roppan -krtk. (Lngliche Kocbbirnen; cas-santes allonges.)

    XIII. Gmblyded r o p p a n -k r t k. (Rundliclie Kocbbirnen; cassantes arrondies.)

    XIV. Hosszas bor-kr tk . (Lngliche Weinbirnen ; poires au vin allonges.)

    XV. Gmbly bor-krtk. (Pamdlicbe Weinbirnen ; poires au vin arrondies.)

    E csald-nevek ismerete, mint mondm, mg kornt sem elgsges arra, hogy elmondhassuk, miszerint nevrl ismerjk gymlcseinket ; mert minden egyes gymlcsnek, br melyikbe tartozzk is az itt leirt csaldok kzl, sajt neve van.

    A gymlcsnevek ismeretnek egykor igen nagy hasznt veend-jk, ha majd arrl lesz sz, hogy a klnfle gymlcsfajokat, melyek a hazban szerte elfordulnak, gymlcseik minsge, s fjuknak a klnbz talajokbaui tenyszete s termkenysge szerint ssze kell rnunk. Ennek pedig elbb-utbb meg kell trtnnie, ha azt akarjuk, hogy haznkban a gymlcsszet s gymlcstenyszts flvirgozzk. Addig ugyanis mig ez meg nem trtnt, talnos elterjesztsre rdemes gymlcsfajokrl liijban beszlnk; j llekkel ilyeneket honfitrsainknak nem is ajnlhatunk; mert amely fajok pl. Kolozsvr krnyken, az itteni talajban minden tekintetben kitneknek tapasztaltattak, krds, hogy ms vidken, msfle talajban szintn jelesek maradnak-e ?

    Igen kevs az oly gymlcsfajok szma, melyek talajban nem vlogatnak: mig igen sok faj van olyan, melyek egyik fajta talajban rendkvl bujn nnek, igen termkenyek, s gymlcseiket is felsges tulajdonaikban fejtik ki; mig msfle talajban csak nyomorognak, keveset teremnek, s gymlcseik is hitvnyak s zetlenek.

    Minl tbben ismerjk a gymlcsfajokat gymlcsszeti s nem nknyesen elkeresztelt vagy helyi elnevezsk szerint; minl tbbfle talajban, s minl tbben teendtink azokkal ksrletet: annlinkbb

  • 11

    remlhetjk, hogy a fnebb emiitett s gymlcstenysztsnk felvirgzsra nlklzhetlenl szksges sszerst elkszithetendjk.

    A hazjok javt szivkn hord egyesek is sok anyagot gyjt-hetnnek a krdsben forg sszershoz, ha gymlcseik valdi nevt nem sajnlnk maguknak megjegyezni s eltanulni: de legtbbet segthetne e rszben az, ha minden megynek egy-egy k s r l e t i k e r t volna, hol a vilg legjelesebb gymlcsei hiteles gymlcs-szktl beszerezve s lelkiismeretes gonddal megrizve volnnak, s honnan azok valdi nevk alatt rszint ojtvnyokban, rszint ojt-vesszkben osztatnnak ki az illet megye kzsgei vagy egyes birtokosai szmra, hogy e rszben a ft ltetni akar gymlcskedvel vagy a gymlcsfajokat tanulmnyozni akar gyralcssz ne lenne knytelen drga pnzrt klfldiek kegyre szorulni, vagy nem elgg hiteles faiskolkbl szerezni be szksglett.

    Sokszor nem szndkosan, hanem rtatlan tvedsbl, sokszor taln szndkosan is rszedetnk az innen is, onnan is sszegyjt-getett gymlcsfajaink nevt illetleg. Evek mlva vesszk csak szre, hogy csalatkoztunk, de ekkor is csak azon esetben, ha a gymlcsszetet tanulmnyunk trgyv tettk vagy, ha csaldsunkra tapasztalt gymlcsszek ltal figyelmeztetnk.

    Addig is teht, mig a boldog hajtsok hnba tartoz megyei k s r l e t i k e r t e k letbe lpnnek, igyekezznk legalbb hiteles helyekrl beszerezni gymlcsfajainkat, hogy bizonyosak legynk benne, miszerint azon nv alatt, mely fcsknkra a faiskolban rtzetett, valban azon gymlcst s nem egybflt kaptunk. A ki nem hiteles helyrl szerezte volna be gymlcsfit, vagy azok fajnevt brmi oknl fogva elfeledte vagy-az azokrl ksztett jegyzkt elvesztette volna ; rendeljen magnak ojt vesszket jbl, hiteles helyrl, egy-egy fajrl tbbet is, s nvtelen fit, ha azok mg fiatalok, ojtsa t koronjukban. Vagy ojtsa t, ha nem is az egsz ft, legalbb annak egy-kt erteljes hajtst: igy is biztosan hozz jut a gymlcsnevek ismerethez s pedig rvid id alatt; mert az igy tojtott fa 2 3 v alatt okvetlenl bemutatandja termst.

    A ki gymlcsft ltet, mr ezen tettvel is bebizonytja, hogy nem tartozhatik az nzk kz, a kik csak nmagukrl gondoskodnak; mirt ne tenn meg, hogy munkjnak ne csak s krnyezete, hanem a haza is hasznt vehesse? mirt ne tanulhatn meg mind maga, mind hozztartozi, hogy legalbb ama nhny gymlcsfaj, melynek birtokba jutott, hogyan^neveztetik ?

  • 12

    Cseklysgnek ltszik br, de hazai g'ymlcsszetnkre nzve fontos a krelem, melyet itt gymlcsft ltet honfitrsaimhoz intztem. Szabadjon remlenem, hogy szavaim nem lesznek a pusztban kilt szavai.

    3. Hol a hiba, hogy a gymlc$fa*teiiys2t$ oly lassan halad

    haznkban, Nagyon rviden meg lehetne felelni e krdsre, ha egyttal nem

    akarnm fladatomul azt is kitzni, hogyan kellene a hibt orvosolnunk? gy azonban, ha kiss hosszasabbra nyjtanm i"tekezsemet, mint hajtanm, elnzsrt esedezem.

    Hogy a gymlcsfa-tenyszts oly nehezen halad haznkban, annak oka egyrszrl a faiskola-tulajdonosok eljrsban, msrszrl a vev kznsgnek a fk gondozsa krli jratlansgban keresend.

    A faiskola-tulajdonosok odatlaljk idszakonkint a nagy kznsg el az ltalok tenysztett gymlcsfajok jegyzkt vetekedve egymssal, hogy ki tud kzlk tbb fajt flmutatni.

    A nagy kznsg pedig csodlkozik a sok nmet, franczia s angol gymlcsneveken, melyeket el sem tud olvasni s azt hiszi: fenkig tejfel! azt hiszi, hogy az egytl egyig mind kipbrlt, jeles gymlcs s vlaszt kzlk gondolom szerint. a melyiknek vletlenl megtetszik a neve, s csoda-e, ha vlasztsban tbbszr, mint nem, csalatkozik?

    Ha mgis jellemezve volnnak az elmutatott gymlcsk, nemcsak rsidejk, hanem kls s bels minsgk s alakjuk, fjok tenyszete s klnfle talajokbani hasznlhatsguk szerint; taln menthetk volnnak a faiskola-tulajdonosok azon esetben, ha a jratlan vevk rosszul tennk megrendelseiket; de ugy ltszik, hogy e rszben a faiskola-tulajdonosok eljrsa krhoztatsra mltbb, mint a vev kznsg hiszkenysge.

    Faiskola-tulajdonosoknak ill dolog volna tanulmnyozni a gymlcsszetet pomologit; ill dolog volna az ltalok tenysztett s eladsra sznt fajokat minden tekintetben ismerni s a venni szndkoz kznsggel lelkiismeretesen megismertetni; azonban r-szkrl az els ugy, mint a msodik kellk figyelembe sem vtetik

  • 13

    legalbb a gymlcsfajok valdisgbani keser csaldsok, melyek hol itt, hol ott, tbbszr ismtldnek, ezt sejtetik velnk.

    Ha a gymlcsszetet tanulmnyoznk, okvetlenl kivlasztank a legjobb, tenysztsre legmltbb fajokat s ezek kzl csak azokat hoznk elszr forgalomba, melyek sajt ksrleteik s tapasztalsaik szerint ghajlatunk alatt, hazai fldnkben, legvigabban tenysznek, legtermkenyebbek s legjobb gymlcsket hoznak.

    Az ily gymlcsfajok szma pedig korn sem rgna ezerekre ! Kevesebb, de ismert j fajok tenysztse mellett, sokkal kny-

    nyebben volna fntarthat a szksges rend a faiskolban. Nemcsak a tulajdonos maga, hanem emberei is messzirl flismerhetnk n-vnyzttrl, fjrl minden fajt s eladsra kerlvn a dolog sokkal kevesebb tveds adhatn magt el a kezelk rszrl, mint a menynyi jelenleg a sok, ismeretlen gymlcsfaj tenysztse mellett, minden gyekezet daczra is. trtnni szokott.

    Kevesebb szm, nemes gymlcsfajok mindenikbl kln-kln egy-egy anyafnak adhatnnak helyet a faiskola rovgyain; gymlcseit mindenik fajnak megismerhetnk s nvnyzett, termkenysgt tanulmnyozliatnk: mig az ezerekre men fajokkal ugyanezt nem tehetik; fajfkon vagy prbafkon pedig mindenik fajt tanulmnyozni sokkal tbb veszdsggel s gonddal jr, mint mennyire idejk, rkezsk lehetne.

    Mindaddig teht, mig faiskolinkban ezer szmra tenysztetnek a gymlcsfajok, ki lesznk tve annak, hogy vett ojtvnyaink fell tpllt remnysgnkben csalatkozni fogunk. A sokszoros csaldsok aztn elveendik nemcsak a mi, hanem ismerseink kedvt is a gymlcsfa ltetstl. Maguk lssk aztn faiskola-tulajdonosaink, ha a kznsg rszrli talnos elkedvetleneds kvetkeztben csak tengleng zletk, ha eladott fikrt beveendett jvedelmk zletk fenntartsra fordtott kltsgeiket is alig-alig ptolhatja vissza.

    Ez az egyik lba, mely miatt a gymlcs-fa tenyszts haznkban oly nehezen, oly vontatva terjed.

    E hibt faiskola-tulajdonosainkon ll megszntetni. Hajh ! de sokkal nagyobb hiba ennl az, hogy a faiskola nem

    kezeltetik ugy, mint az a tudomnynak a fatenyszts krl tett elhaladsa utn vrni lehetne.

    Faiskola-tulajdonosaink a fatenysztsrl irt, rgiebb s ujabbkori mveket nem olvassk, nem tanulmnyozzk vagy, lia nmelyek tn figyelemmel kisrik is szakmjuk irodalmt, nem fordtjk hasznukra

  • 14

    a tudomny vvmnyait; nem kvetik a tapasztals ltal is helyeseknek ismert eljrsi szablyokat.

    Azok a gykrszegny, grcssbothoz inkbb, mint szablyosan kezelt ojtvuyhoz hasonl, nyurga vagy kora vnsget mutat fk, melyek faiskolink nagy rszbl kikerlnek, szomor bizonysgot ltszanak tenni fnnebbi llitsom valsgrl.

    Megvlasztottk-e a faiskolnak alkalmas, nyugatnak vagy jszaknak nz, csekly hajls, lgjrta, kzpterm erej talajjal bir trsget ? Vghez vittk-e a faiskola els, legfbb, legnlklzhet-lenebb munkjt a fldforgatst, - rigolozst, mindentt? Bajosan hiszem.

    Az oly faiskolbl, mely e kellkeket nem nlklzi, gykr-szegny s satnya fa csak ugy kerlhet ki, ha az alanyokul hasznland vadonczok ktszeri vagy hromszori tltetse, piquirozsa, elhanyagoltatott; ha az iskolasorok kzei s a sorokban a fk egyms-tli tvola szkre szabatott vagy a kzk gyomtl folyvst tisztn nem tartattak vagy hibs szmtsbl brmifle egyb, szlas, lombos kerti vagy konyhai nvnyek termesztsre is fordttattak; vagy vgl, ha az egyszer mr fval beltetett, de elads folytn kitisztult tbla minden pihens nlkl, azonnal ismt fval ltettetik be.

    Ne mulaszszuk el vadonczainkat dus gykr-kpzs tekintetbl tbbszr tltetni; adjunk elegend helyet minden fnak; tartsuk folyvst tisztn faiskolinkat; ne szveljnk meg ott legflebb nhny bokor saltt s azt is csak csal-tkl a pajodoknak; hagyjuk pihenni ftl megtisztult tblnkat azaz ne ltessnk bele azonnal ismt ft, hanem forgattassuk meg fldt, linyassuk ki a beszakadt l gykereket s korhadt trgyval meghordvn hasznljuk kerti vetemnyek tenysztsre legalbb hrom vig: gy aztn nem lesz okunk attl tartani, hogy munknk eredmnye mlt dicsret helyett szgyent hoz fejnkre.

    Lucas Kzsgi faiskolja ," Hardy, Gymlcsfa nyesse," melyek anyanyelvnkn is olvashatk, biztos kalauzul szolglhatna faiskola-kezelinknek, csak olvasni szeretnnek s haladni akarnnak: de ugy ltszik, nekik ugyan hijjba mondja a klt:

    Ott az irs, olvasstok rett szszel, jzanon . . .

    Ha olvasnnak s tanulni akarnnak, nem adn el magt az az eset, hogy eladott fik kzt csak azok a szpek s szablyos nvsek.

  • 15

    melyeket nem az mvsz kezk, hanem a jsgos termszet alaktott szpekk s szablyosakk.

    Nagy hiba, hogy az ojts, a rgi hibs s nehzkes modorban kezeltetik faiskolinkban. (Tisztelet a kivteleknek!)

    Erre mutatnak legalbb a vett ojtvnyok ojthelyn lthat, idomtalan dudorodvnyok s az ojts utn a fn felejtett ktelkek bevgdsnak nyomai s az e miatt tlsgosan flhizott hajtsok egyenetlen, grbe nvse.

    A gymlcsfa-tenyszts terjedsnek emez akadlyait is megszntetni mind a kznsg, mind sajt maguk jl felfogott rdekben a faiskola-tulajdonosoktl vrjuk s remljk.

    Hanem aztn ha a faiskola-tulajdonosoktl kifogstalan fkat vesznk s vagy magunk nem rtnk a faltetshez vagy olyanokra bizzuk elltetsket, kik ahhoz annyit rtenek, mint a hajd a harangntshez s, ha e miatt fele, st tbb felnl ki sem hajt elltetett finknak, vagy ha kihajtott volna is, mg az ltets vben kivsz: ki lehetne annak ms az oka, mint sajt magunk ?!!

    Kt, hrom ojtvnynyal vegynk csak kevesebbet, mint a menynyit szndkoznnk; mr ezen megtakarts ltal marad annyi pnznk, mennyi elg lesz egy knyvre, honnan magunknak a fa ltetst s gondozst illetleg, - hogy, ha mindezt mg nem tudtuk volna, tjkozst szerezhetnk.

    Ne bizzuk aztn ojtvnyaink elltetst cseldeinkre vagy olyanokra, kik ahhoz nem rtenek vagy, a kik ahhoz csak annyit rtenek, mint a mennyit dm apnk rtett.

    Vezessk, kormnyozzuk az ltets munkjt mi magunk. Soha letnkben ennl hladatosabb munkt nem vgezhetnnk! Valahnyszor ugyanis a szpen diszl' fra tekintnk; valahny

    szor zletes gymlcseit lvezzk; valahnyszor fink termkenysgt s gymlcseik finomsgt dicsrendik: mindanyiszor des nrzettel fogunk rgondolni, hogy e fkat mi ltetk, hogy e inom gymlcsk a mi elrelt godoskodsunk s gyekezetnk des gymlcsei.

    A hny p, term ft, fkp szlas ft, flneveltnk, ugyanannyi l emlket lltunk magunknak, mely akkor is hirdetni fogja jtkony munkssgunkat, midn mr nem lesznk; midn mr poraink szszekeverednek a flddel, melybe ft ltettnk.

    Fldhz ragadt, nz volt az, a ki letben, br ha mdjban volt, egy gymlcsft sem ltetett.

    'Csak azok emlkt ldandja az utkor, kik nemcsak magukrl, a jelenrl gondoskodtak: hanem a kik az utkor szmra is ptettek.

  • 16

    Tanuljuk meg a faltets fogsait s ltessnk gymlcsft s pedig ne csak magunk, hanem utdaink szmra is!

    Nem elg aztn, hogy elltettk a ft: gondoznunk kell azt az elltets utni vekben is; gondoznunk kell azt egsz lete folytn t.

    Azon fk gondozsa, melyet mi ltetnk, t fog esni rlunk utdainkra : mikp az apink ltal ltetett fk polsa mirenk szllott t.

    Egy jl gondozott s jl polt alma vagy krtefa oly tkt kpvisel, melynek vrl-vre nveked kamatait 200. vig is szedheti nem az, a ki elhelyezte vagyis, a ki a ft elltette; mert az nem lhet addig; hanem szedhetik az egymst flvlt rksk tbb nemzedken t.

    Elltetse vben mjus vgn, st a kvetkez hrom nyri hnapban is, ha szrazsg uralkodnk, el ne mulaszszuk az elltetett ft megntzni t- vagy folyvzzel avagy reggel hzott s estig a kdban vagy hordban vagy e vgre ksztett medenczben a nap sugaraitl tmelegtett kutvizzel is. E vgre a fcska trzse krl mg az ltets alkalmval odateritett, szalms trgybl ll takart elhzzuk s egy-kt arasznyira a fa trzstl krsnczot csinlunk a fldbe s ebbe ntnk nem egy-kt locsolnyi, hanem legalbb is msfl vagy kt ak vizet. Midn aztn a fld beitta azt; a snczot jra telihnyjuk flddel s a szalms takart jra elbbi helyre visz-sza teregetjk. Hromszori ilyen bsges ntzs brmily szraz nyron t kpes lesz biztostani finkat a kiszrads ellen; csak aztn ezen ntzst kell idben tegyk meg s ne akkor, midn a fcska levelei mr sszefonyadtak s flig meddig megszradtak.

    Nincs krosabb szoks, mint a nyurga szlas fnak derekrl, mindjrt az ltets vben, minden mutatkoz fakadst, mihelyt eltnik, letasziglni vagy lemetlni. Annyi ez, mint a ft tenyszse fltteleitl kszakarva megfosztani. Nem hijjba hozza ezeket el a dajkatermszet. Levlzetkkel a gykrkpzdst mozdtjk el; a fa derekt vastagtjk s rnykukkal az get sugarak ellen talmaz-zk. El lehet ezeket tvoltani a kvetkez vekben is, midn mr rendeltetsket bevgeztk. E sarjaknak az ltets vben, nyr folytn, ha attl tartannk, hogy bujasguknl fogva minden nedvet magukhoz ragadnak, csak hegyeiket csipkedjk el.

    Aztn sokszor nagy hasznt is vehetjk az ily sarjaknak. Megtrtnik ugyanis gyakran, hogy a vkony derek, nyurga szlasfa a kiltets utni vekben szabadon ki levn tve a szelek jtknak, annyira elgrbl, hogy koronja nemcsak, hogy oldalt ll, de lefel hajlik. Az ily elgrblt, nyurga ft, ha derekn sarjak trtek el, nem rdemes karhoz ktni, hogy fgglyes irnyba viszaerszakoljuk.

  • 17

    Hamarbb czlt rnk, lia ott, hol a derk grblete kezddtt, egy flfel trekv oldalsarjt a trzs folytatsul meghagyunk s a grbe vagy hitvny trzset kzvetlenl ezen hajts fltt megsemmistjk vagyis levgjuk s az igy ejtett sebet faviaszszal eltakai'juk.

    Ezen trzs-kurtitst tlen t, enyhe napokon vagy martius elejn, kilevelezs eltt eszkzlhetjk legsikeresebben. A mr jl begykerezett fa egsz leterejt a meghagyott hajtsba ntendi s sokkal hamarbb, mint gondolnk, helyes fv nvendi ki magt.

    Ha pedig a grblet kezdetnl ilyen hajts nem jtt volna el: kell s el lehet azt knynyen idznnk vesszs szemzs ltal. Ha bizunk azon faj valdisgban, melyet a fa kpvisel s rdeknkben ll azt megtartani; ojtveszszt metsznk megsemmisitni szndkolt koronjrl tl folytn s pedig olyat, mely legpebb s onnan, a hol ilyet tallunk rajta. Kilevelezs utn minden fa fladja krgt, hjt. Ekkor vihetjk rajta vghez a vesszs szemzst *) sajt vesszejt illesztvn a grblet kezdetnl a trzs krge al.

    Gyakran ltunk gynyr szp, egszsges szlas fkat, melyek dereka vetekedik a gyertya egyenessgvel s simasgval. Gondatlan kiss kvetkeztben gykrzetk ugyan meg volt tpve, szaggatva s srtve: de koronjuk hasonlt egy szp bokrthoz. Csupa let nz ki minden vesszejbl.

    Azt hinn az ember, hogy, lia ezeket szablyszeren elltet, egyik sem vesz ki bellk. s mgis azt kell tapasztalnunk, hogy az ily fk vrl vre nemhogy nvekednnek, ha megfakadtak is, hanem egy helyben maradnak vagy vrl vre mindinkbb satnyul-nak s Idhalnak.

    Mi ennek az oka ? Az, hogy a sima derkon egy rva sarjacska sem bir eltrni

    vagy, ha mutatkoztak volna is ilyenek, jratlansgunk miatt krosoknak vagy a sima derkon szemsrtknek tallvn azokat, azonnal mihelyt eltrtek, letiszttottuk.

    A kertsz a faiskolban kr nlkl tehette ezt. Ott a fk a nap get sugarai ellen lombjaikkal egymst klcsnsen talmaztk. Az egyenl erben lev egyenl magas fk vek folytn szpen meg is vastagodhattak s fl is nhettek: de, midn hozznk kerlnek, mind ezen elnyktl elesnek. Nlunk, llhelykn, egymstl tbb lnyi tvolsgban ki lesznek tve a nap hevnek, a szelek jtknak. A trzs egsz hosszban a sima kreg vrl vre mindig kemnyebb

    *) Lsd albb az ojtsrl" irt czikket.

  • 1^

    lesz s a nedvkeringst megakasztja vagy legalbb akadlyozza. A gykrzet szegnysgtl nem telik, hogy a fa koronja elegend tpnedvekkel ellttassk, st a mi kevs a megfeszlt kreg alatt gygyei bajjal fltolakodik, azt is a nap beve prologtatja el.

    Lehet-e csodlnunk aztn, ha az ily fa elvsz!!! Olyan a fa krge annak fiatal korban, mint a ruha azon gyer

    meknl, mely nvekedst mg nem vgezte be. vrl vre nagyobb, bvebb ruha kell ennek; vrl vre bvebb kreg kell amannak is. A klnbsg csak az, hogy, ha a gyermeken feszl mr a ruha, knny rajta segtennk, mst vesznk szmra: de a gyermekfnak nem rulnak ruht, krget, a szabnl. A termszet a frl mskp gondoskodott; szelid ujjaival vrl vre afaderkra aljtl tetejig lombos sarjakat illeszt s ezekkel eszkzli, hogy annak ruhja, krge megtguljon.

    Ne foszszuk meg teht a fa derekt nvekedsnek, vastagodsnak fltteleitl, hajtsaitl; vagy, ha mr megfosztottuk volna, gomboljuk ki a megfeszlt krget a derk hosszban.

    A fa krgnek kigombolst a hrom tavaszi hnapban eszkzlhetjk legsikeresebben: de ekkor is annl jobb, minl korbban vihetjk azt vghez.

    Egyszer dolog ez s csak ennyibl ll: A fa dereknak dlfel nz oldaln, fllrl lefel flh-

    velyknyi = IV3 cm. megszaktsokkal a kregbe ksnk hegyvel , 12 hvelyk = 25 cm. hossz bevgsokat tesznk, ugy azonban,

    hogy a mennyire csak lehet, a fig be ne ereszszk a kshegyt; hanem a szerint, a mint a kreg vastagabb vagy vkonyabb, hol mlyebben, hol seklyebben essk a bevgs. Elg, ha a kreg vastagsgnak felig behatol a kshegye.

    Tancsos e mtteit minden tavaszszal, de nem mindig ugyanazon nyomon, vghez vinni mindaddig, mig a fa dereka kellleg meg nem vastagodott; szval, mig a nvekeds segtsgnk nlkl is halad rendes utn, vagyis mig azt nem ltjuk, hogy az venkinti nvekeds nemhogy megakadna: hanem vrl vre mindinkbb regbedik.

    Hny megfakadt, de elcsenevszett s elbb vagy utbb, de bizonyosan kiveszend fnak biztosithatnk ez egyszer eljrs ltal is tenyszett vagy lett ? ! . . .

    Szabad vagyis kertetlen helyre ltetett fiatal finkat a szabadon jr hzi llatok ellen ers karkkal kell talmaznunk s sz vgn, mihelyt az ersebb fagyok bellanak, seprfvei, nddal, czirokkal

  • 19

    vagy zsupszalmval is krl kell plyznunk, nehogy a nyulak lerghassk azok trzsrl a krget. Tlen t pedig a herny fszkeket kell finkrl lelkiismeretes gonddal lepusztitnunk. A ki ezt elmulasztja hasonlag cselekszik ama gondatlan gazdval, a ki tudja, hogy lbas jszgt a freg lepte meg: de azrt azt mg sem orvosolja; hanem knyrtelen egykedvsggel nzi a szegny llat lass pusztulst.

    Idsebb finkrl az elszradt vagy szradsnak indult glykat, vagy gakat kisarkallsuk helyn, mr jlius, vagy augusztus h folytn le kell frszelnnk: de, ha ekkor nem volna rkezsnk, tegyk meg legalbb tl folytn; mert ellenesetben a szraz g flhml krge megszmllhatlan krtkony rovarnak nyujtand biztos tanyt s herothadsval a fa belsejt is megtmadja.

    ppen ily rovarfszkekl kell tekintennk a vn fk flcserepe-sedett s hml krgt is, melyet valamely tompa l vaseszkzzel az elevenig le kell kapargatnunk, s az igy megtiszttott trzset vagy vnebb gakat vagy olvasztott mszszel vagy msz, hamu s anyagbl csinlt hig pppel is gondosan bemzolnunk.

    Egy pznra kttt durvaszr kefvel vagy szrposzt-rongy-gyal egy-egy es utn a moht s zuzmt is knny szerrel lesrolhatjuk s le is kell srolnunk finlirl; mert a mellett, hogy ez a fa leterejt fogyasztja, szintn knyelmes tanyul szolgl a krtkony rovaroknak. A mohtl, zuzmtl megtiszttott fa trzst, vagy gt tancsos lesz szinte a fnnebb emiitett hig pppel bevonni, bemeszelni vagy legalbb nem flttbb ers lggal lemosogatni.

    Nyr vge fel van ideje a fk mdnlkl elsrdtt koronjt is megritktani. Ez abbl ll, hogy az egymst keresztez, egymst srol vagy a fakorona helyes alakja megtartshoz nlklzhetlen, flsleges gakat kisarkallsuk helyn lefrszeljk s az ekkor ejtett sebeket simra faragvn fatapaszszal, vagy faviaszszal beboriEjuk. E munkt azonban tancsosabb lesz tlre halasztani fkp a tli gymlcst term fknl akkor, lia ezek nyron gymlcscsel vannak megrakodva. Nyri gymlcst term finkat azonban, mihelyt azokrl a termst leszi'eteltk azonnal megritkthatjuk.

    A sok terms ltal kimerlt vn fkat, melyek mr vagy hitvny gymlcst teremnek vagy gymlcseiket kifejlds eltt el szoktk hullatni, meg kell ifjitanunk vagyis gaikat hegyktl szmtott tbb ves derekukig viszsza vgnunk, de e viszszavgst mindig ugy kell ejtennk, liogy a vglp szln, az anyag meghagyott rszn, mindig maradjon egy flfel nz oldalg vagy legalbb egy egszsges s p gymlcs peczek, mely hivatva lesz ezutn a levgott rszt helyette-

  • 20

    siteni s nvekedsvel a megkurtts alkalmval ejtett seb beforradst is elsegteni. E munkt is lehet nyr vgn vagy sz elejn eszkzlnnk : de eszkzlhetjk enyhe napokon tl folytn is. Tavasz kezdetn mr, a mikor a rgyek is duzzadni kezdenek a fkon, soha sem eszkzUietnk kr nlkl a megifjtst.

    Ha gy bnunk el aztn gymlcsfinkkal, ha ekkp venknt ezer szmra mentjk meg az elpusztulstl fiatal finkat s megnyjtjuk lett azoknak, melyek elvnltek: bizonyra nem lesz panaszunk, hogy kevs a gymlcsfnk.

    Adjtok meg a csszrnak, a mi a csszr." Ezt mondja az rs; n pedig trgyamra vonatkozlag azt mondom: Adjtok meg a fnak, a mit a fa megkvn tletek," s a gymlcsfa-tenyszts virgzsnak indul haznkban is.

    4. Mirt aiaos $$ hogyan lohotno piacaainkon j gymlcs.

    Kitka vrost ismerek az alfldn, melynek, lia egy kiss nagyobb hatra van, ne volna szUskertje, mely tbbnyire gymlcssl is szolgl.

    Szeretjk teht a gymlcst: ebbl is lthatni. Az olyan szllskert azomban, mely egyttal gymlcssl is

    szolgl, csak nvleg szlls-kert. Elvtve tn akad benne j csemege-szll: de bort onnt ugyan nem szrhetni. A vink nem rdemli a bor nevet.

    SzU kztt nincs mit keresnie semmifle fnak. A fk rnyban nem tenyszik a szll, hanem csak snyldik. Jaj azon fnak is, mely szll kz kerlt! A szll kedA'ert mly ssokat kell tennnk a fk alatt s ezzel megsrtjk azok gykereit s koczkztatjuk azok lett, tartssgt.

    A fk tve krl kmletesen kell jrnunk az les szerszmokkal, nehogy gykereiket megsrtsk. Elg, ha nyron t a felverdtt gyomot tbb zben lenyessk s alattok a fld fellett porlianyn tartjuk.

    Szll vagy ms, mlyebb mivelst ignyl nvny nem val a fk al.

  • 81

    Innen van aztn, hogy az ily vrosi kertekben a j szllt s a j gymlcst hijban keressk. Kivtelek mindig akadnak.

    Jobban tesznek azok, a kik felosztjk a trt a szlls s gymlcss kztt. Csak az itt is a hiba, hogy ekkorig, a merre csak megfordultam, majd mindentt azt kell ltnom s tapasztalnom, hogy a gymlcssnek mostoha kzzel mrtk ki a fldet. Alig hagytak 56 fnak val helyet s azt akarjk mgis, hogy 5060 fa ljen meg ott!

    Az igy, srn ltetett fk aztn egyms rnykban fel szoktak nyurgulni, keresve az ltk fntartsra szksges napvilgot, frissit' harmatot s szabad lgfolyst.

    Az rnykban az oldalgak, melyek a ft vastagtank, erstenk, melyek a jsgos termszettl a legszebb gymlcsk termsre voltak volna alkotva, elszradnak, elkorhadnak, bemohosodnak s knyelmes tanyt adnak szmtalan pusztt rovarnak, melyek nem ritkn mg bimbjban leszretelik a gymlcst a fk hegyrl is vagy befrdnak a fa krgbe, belsejbe, magukkal vivn az enyszetet, a rothadst s hallt a fnak.

    A kiveszett fa helyett a szorgalmasabbak, nehogy resen lieverjen ott a fld, ismt egy uj ft ltetnek s szrnyen csodlkoznak, hogy ez nem akar nni, hogy id eltt megvnl s kihal. Nem is sejtik, hogy a gdr, melyet a kiveszett fa helyn snak, nem lesz gya, hanem sirgdre az jonnan ltetend fnak s a lg, mely azt krl veszi, nem ad neki tpllkot, hanem hallt lehel.

    Fa s minden nvny alulrl gykereivel a fldbl s fllrl leveleivel a lgbl veszi tpllkt.

    Azon tpot, melyet a fld nyjthatna az jonnan ltetend fnak, mr rg flemsztette gykereivel a kihalt fa; a szomszd fk pedig mohn kapnak az alkalmon elnykre felhasznlni azon kis trsget, mely a kihalt fa helyn tmadt s lombjaikkal csakhamar elfdik azt s flemsztik a tpot, melyet a lg nyjthatna az uj ltetvnynek. Ily krlmnyek kzt aztn hogy is lhetne meg a fa ?

    Ez az egyik oka, hogy sem j gymlcs, sem sok gymlcs nincs piaczainkon.

    A fsvny ktszer klt. Igaz e kzmonds. Ne sajnljunk e legend he lye t adn i minden f n a k :

    s lesz gymlcsnk nemcsak hzi szksgre, hanem a piaczra is elg!

    Gymlcs - szegnysgnk legfbb oka azombau

  • 22

    mgis az, hogy gymlcs f ink p o l g a t s v a l semmit sem gondolunk.

    A gymlcsfa nlunk a nvnyvilg prija! Tudatlan vagy tolvajkezek gymlcsei vgett tpik, szaggatjk gait; utlatos hernyk serege puszttja le tpllkozsi szerveit, leveleit; ldi moha boritja be sudart s gait; krtkony rovarok tnek tanyt krgben; frgek frdnak belsejbe; dudva s gyom szjj el gykereitl a szksges nedvessget; aztn arra levn krhoztatva, hogy helyt ne vltoztathassa, tlen nyron ki van tve az elemek rombolsainak! Micsoda llekkel kvnhatjuk aztn, hogy az igy elhanyagolt fa tartslet legyen, sok s j gymlcst hozzon?!

    Tegyk, hogy ne legyenek gymlcsfink a nvnyvilg prii! ne vonjuk el tlk polgat kezeinket: s lesz gymlcsnk elg!

    J mezei rendrsgi trvnyek megkevesitlietnk a tolvajok szmt; knyszerthetnek a hanyagokat, hogy tlen t gymlcsfikat lehernyzzk, vagy lehernyztassk; eszkzlhetnk, hogy a szomszdok hanyagsga miatt a szorgalmasabbak ne legyenek kitve annak, hogy daczra minden igyekezetknek, elktelentsk fikat a vndortra kelt hernyk, melyek a szomszdok fin mr nem tallnak tbb tpllkot.

    Oda kellene trekednnk mindenekeltt, hogy j mezei rendrsgi trvnyek ltal orszgos prtolsban rszesljn a gymlcsfa.

    Jutalmakat tzhetne ki minden mdosabb kzsg azon szeg-nyebbsorsu gazdk, vinczellrek vagy psztorok szmra, kik a fk polsban magukat kitntettk; kik szorgalmasan lehernyztak; kik a moht s flliml krget s az elszradt gakat fikrl letakartottk; szval, a kik legpebb, legerteljesebb fkat tudnak flmutatni.

    Menjenek a fapolgatsban j pldval ell az rtelmesebbek! A j plda, habr lassabban is, mint a rsz, de mgis csak ragad. A lils gymlcsfa dsan visszatritendi az polgatsra for-dtandott kltsgeket. A biztosan bekvetkezend siker aztn mindenesetre meggyzendi a ktelkedket s hanyagokat is a gymlcsfk polgatsnak szksges voltrl.

    De vljon, megrdemli-e az polgatst ama silny gymlcst term fa, melyet csak kegyelembl trnk meg gyis krteinkben, vagy szllinkben, s pedig tbbnyire olyan helyen, melyet egybbfle mvelsre gysem hasznlhatunk fl?

    Azt mondja az irs: Azon fa, mely j gymlcst nem terem, kivgatik s a tzre vettetik." Mirt nem vgttok ht ki ftokat.

  • 23

    mely nem terem j gymlcst? Azrt, mert liallgatagon elismerttek, hogy az rsnak nincs igaza; mert a rsz gymlcs is jobb, mint a semmi gymlcs.

    Hanyagsgtok, vagy tudatlansgtok rovsra jegyezztek fl, ha van gymlcsftok, mely rsz gymlcst terem.

    Napjainkban mr jobb orvossgt is ismerjk azon fnak, mely rsz gymlcst terem, mint az evanglista idejben, a mikor mg az ilyen bajon a fa megsemmistse, kivgatsa ltal segtettek.

    A gymlcsszet (pomologia), melynek az evanglista idejben tn mg nevt sem ismertk, ma mr az emberi nemnek egyik ldst hoz tudomtnyv ntte ki magt. Tanuljuk meg e tudomnynak legalbb az A B C-jt s nemcsak egy-ketten, hanem minl tbben! s azonnal rjvendnk az orvossgba, melylyel silny gymlcst term finkon segthetnk. Tanuljuk meg a fanemestst, helyesebb szval, az ojtst minl tbben!

    Eddig is az volt a hiba, hogy az ojts fogsaibl, mint a hajdan korban Egyptom papjai sajt tudomnyukbl, arcanumot csinltunk. A kevs vlasztottak, a kik kzlnk a fanemesitshez vagyis ojtshoz rtettek, oly fontos kpeket vgtak hozz, hogy az avatatlan elre elriadt a titokteljes mestersgtl.

    Oly egyszer mdjai vannak pedig mr, kivlt a nyri ojtsnak, hogy a legegyszerbb tanulatlan falusi ember is egyszeri ltsra knynyen megtanulhatja.*) Egy les bicska, egy kevs, vzbe mrtott kukoricza (tengeri vagy trkbuza-) fosztalk kell csak az egsz mvelethez ; nem kell ide semmi pancs, sr, szurok vagy viaszkeverk; hanem csak a fnak annyi ismerete, hogy a vad gymlcst term ft a szeld gymlcst termtl, az rett sarjat az retlentl megtudja valaki klnbztetni.

    Tantsuk meg erre cseldeinket, vinczellreinket, psztorainkat, erdei s mezei csszeinket! fogadom, hogy kevs id alatt leszorul a vaczkor s a sok fanyar gymlcs mind piaczainkrl.

    Silnyfaju gymlcsfink, csak erteljesek legyenek klnben, kevs fradsggal a legnemesebb fajokkal lesznek beojthatk; vadon-czaink a szllk kertsben, a szntfldek mesgyin, a legelkn s erdszlekben mind nemes gymlcsfkk alakulhatandnak.

    Ne fogadjunk olyan vinczellrt, psztort, vagy csszket, a kik be nem tudjk bizonytani, hogy rtenek a faojtshoz s kiss annak polshoz is!

    *) Lsd albb az ojtsrl" irt czikket.

  • u

    Buzdtsuk jutalmakkal azokat kzlk, a kik legtbb ojtvnyt vagy ojtst tudnak flmutatni!

    A hny embert megtantunk ft nemesiteni, vagyis ojtani ugyanannyi j bartot szerznk finknak; mert, a ki egyszer ez egyszer, de szp mestersget megtanulta, rvendeni fog sajt munkjnak s rmmel fogja ojtsait polgatni, rmmel fog azokra felgyelni.

    A np finak vad kedlyt az ltala eszkzlend, legels sikeres ojts biztosabban megnemesiteudi, mint a legkesebb, legszivreliatbb templomi sznoklat.

    5 .

    Hasai gymlc$ls20tnk fWrgasCnak nmely akadlya. Sok az akadly, mely hazai gymlcsszetuk flvirgzsnak

    tjt llja. A sok kzl csak nmelyeket szndkozom jelen soraimmal is

    feltntetni, melyekre rvid gymlcsszeti plymon bukkantam, s melyeket egy kis jakarat mellett taln (?) sikerlne el is hrtanunk.

    Arra, hogy a gymlcsszet felvirgozhassk, els lps a gymlcsismeret. Gymlcsisraeretre szert tehetnnk, ha gymlcsfinkat olyan helyrl szerezlietnk be, honnan csakis valdi fajnevk alatt adatnak ki ugy az ojtvnyok, mint az ojtvesszk. Ilyen helyeket, fjdalom! n nem talltam e hazban.

    A ki kzlnk fajismeretre akar szert tenni, megunva csaldsait a hazai faiskolkbl szerzett fajaiban: knytelen a klfldiek kegyre, jakaratra szorulni drga pnzert is. Kihez ? hov forduljon ez esetben is? Hogyan ismerje a klfldi liiteles helyeket, midn a hazaiakat sem ismeri?

    znvel kldik a klfldi, nagyobb gymlcsfa telepek venkint haznkba a gymlcsjegyzkeket rvid, vonz lersban mutatva be ezekben a gymlcsket, vagy ris alakokban, fekete vagy szines kpekben tntetve el egy-egy jdonsgot, csakhogy minl tbbeket vevik kz csbithassanak.

    Leliet-e ezekben bizni ? s melyikben bizzunk a sok kzl ? Egyik sem jobb a dekn vsznnl! Csaldunk ebben is; csa

    ldunk abban is; pnznket dobjuk csak ki, mintha arra nem volna

  • 25

    tbb szksgnk itt, benn hazban! Aztn kidobott pnznkrt aratunk bosszsgot: a bosszsg pedig nem alkalmas arra, hogy valakit gyekezetben kitartsra lelkestsen.

    me, egy nagy akadly, melyet gymlcsszetnk tjbl el kellene tvolitnunk!

    Napjainkban, a ki kzlnk gymlcs-ismeretre akar szert tenni; kinek lelkesedst a gymlcsszet irnt a folytonos csaldsok sem kpesek lehteni: annak nincs ms menekvse, mint a nmet, franczia vagy angol gymlcsszeti irodalom termkeit drga pnzen beszerezni, azokat ttanulmnyozni, s ugy ismerkedni meg az egyes gymlcsfajokkal. Ehhez pedig nem elg az, hogy valakinek gymlcsszeti szenvedlye mellett mdja legyen az ilynem mvek beszerzsre: ehhez nyelvismeret, tudomnyos kszltsg, tr, hol gymlcsszeti tanulmnyait gyakorlatban is zhesse s legalbb annyi fggetlensg kvntatik, hogy lakhelyt lpten-nyomon ne kelljen vltoztatnia.

    Mdosabb haznkfiai kzl senkit sem ismerek jelenleg, a ki a gymlcsszettel, a ki a gyimlcsszet irodalmval foglalkoznk: a kevsbb mdosak pedig, ha kedvet lelnnek is a gymlcsszeti foglalkozsban, hogy a meglhets gondjaitl szabaduljanak, tehetsgknek s kszltsgknek hlsabb trt keresnek inkbb, hogysem a gymlcsszet mvelsre sznnk r magukat, mely napjainkban mg csak szellemi kedvezmnyekkel jutalmazza polit. Es ez utbbiaknak igazuk van; mert jl mondta azt az egyszeri szegny ember, kinek a pap folyvst a lelki javak utn val trekvst papolta, hogy: Llek, llek! de hogy lek ? "

    Kiktl vrjuk ht gymlcsszetnk felvirgoztatst, midn ehhez az els lpst, mely a gymlcsfajok ismeretben ll, sem tehetjk meg ? s mit nyernk vele, ha egy-ketten anyagi jvnk flldozsnak rn is gymlcs-ismeretre tesznk szert, de ezen ismeretnket kevsbb mdos, idegen nyelvekben jratlan honfitrsainkra nem hagyhatjuk? Nem hagyhatjuk pedig azrt, mert ha rsban akarnk ezt tenni, ki vllalkoznk azt nyomtatsban kiadni; midn elre tudhatja, hogy arra vevket nem talland.*) Ha valdiakul flismert gymlcsfajainkat ojtvnyokban vagy ojtvesszkben akarnk elterjeszteni, valljon igy majd czlt rendeunk-e? Velem megtrtnt mr nem egyszer azon eset, hogy ugyanazon szemlyeknek ugyanazon gymlcsfajokat tbb izben kellett megkldenem ojtvesszkben, nem

    *) Midn e czikket irtam, 1871-ben, mg nem remltem, hogy e munka napvilgot lthat.

  • 26

    zrt, hogy az elszr kldtt vesszk sikertelenl lettek volna elojtva, hanen azrt, mert egy vtl msikig nem birtk maguknak megjegyezni, hogy melyik fajt hov ojtottk el; szval, hogy a fajokat sszekevertk, sszetvesztettk.

    Jelenleg a mi gymlcsismheni jrtassgunk csak egy olyan vilg, mely nmagunknak vilgit: msok alig veszik szre pislogst, s bizonyosan utols lobbot vet, mihelyt fejnk fltt az enyszet hullmai sszecsapdnak!

    Voltak neknk gymlcsszeink, kiknek nevt a klfld legjelesebb gyOmlcsszei mig is emlegetik; kik maguknak vek hossz sorn t a leghitelesebb faj gymlcskbl oly kincslialmazt birtak sszeszerezni, melybl bkezleg osztogatliattak a klfldieknek is. s mi? mi nem ismerjk ket! Ki az az Urbanek pl, a kit a vilg jelenleg l elsrang gymlcssze, Oberdieck annyiszor emleget? Kinek vilgolt az tudomnya? hol? kire maradtak gymlcsgyjte-mnynek kincsei ? Vltig krdezskdtem fti-ftl, hogy feleljenek meg nekem eme krdsekre: sehonnan se jtt r semmi vlasz!! Feledsbe merlt nlunk neve is mg letben, s legflebb csak kzvetlen krnyezete s vele egytt letplyjoknak vgn jr kortrsai emlkeznek meg vagy tudnak rla valamit: mig mi, ujabbkori nemzedk, j formn mit sem tudunk rla!

    Dr. Entz jeles kertszeti fzeteiben lapokat szentel tbbek emlkezetnek, kik haznkban kitn gymlcsgyjtemnynyel birtak ugy a hazai, mint a klfldi gymlcsfajokbl. Hol vannak e gyml-csszek tudomnyukkal? Hol vannak gyjtemnyeik? Elenysztek mind! Senki sem tud, senki sem beszl ma rluk! Nem hagytak nyomokat maguk utn!

    Hogyan virgozzk ht fl hazai gymlcsszetnk, ha nincs irodalma, hol az egyes munksok, mint mzet a szorgalmas mhek, lerakhatnk munkik eredmnyt az utdok hasznlatra? Hogyan emelkedjk az tul a kezdet kezdetnl, ha a kltsges s hosszas tanulmnyozs utn flismert gymlcsfajok egyes lelkesltek gyjtemnyeibl olyan kezekbe kerlnek, hol nhny v alatt nevet vesztve, idjrtval legflebb alakjuk s izk, de nem nevk szerint fognak ismertetni.

    Olyan akadlyok ezek, melyeket hazai gymlcsszetnk tjbl, ha egszben nem is, rszben legalbb, elhrthatnnk az ltal, hogy a ki kzlnk nagyobb gymlcsgyjtemnynyel bir, azon fajait^ melyeket v a l d i a k u l f l i smer t , s melyek mg hazai nyelvnkn termszetrajzilag leirva nincsenek, v a l a m e l y h a z a i

  • 27

    g a z d s z a t i kz lnyben , vagy a meglev, idegen nyelv, gymlcsszeti mvekbl tmagyaritva vagy azon mvek nyomn tdolgozva, idnknt l e r s b a n kz l en ; azon gymlcsfajainak pedig, melyek mr lersban ismertetve voltak honi nyelvnkn is, elgsges volna csak nevket flemltenie liivatkozva mindenkor a helyre, hol bvebb leii'sukat a tanulni vgy fltallhatn.

    Ilyen kzlsek ltal mind a gymlcst kedvel nagy kznsg, mind azok, kik a gymlcsszetet, mint tudomnyt tanulmnyozni akarjk, figyelmeztetve lennnek a biztos helyre, honnt szksgletket, ha ojtvnyokban nem is, legalbb ojtvesszkben, beszerezhetnk. A kzltt lersokbl pedig mindenki rvid id alatt meggyzdst szerezhetne magnak a kapott gymlcsfajok valdisgrl, s j llekkel terjeszthetn azokat tovbb, tovbb: mg lassankint sajt, valdi neve alatt minden gymlcsnk ltalnosan ismeretess vlhatnk!!

    Mindaddig, mg gy nem teendnk, hiba treksznk hazai gymlcsszetnket elmozdtani: munknk hasonl leend annak igyekezethez, ki a tenger vizt rostval akarn kimerni s utunk, melyet magunk eltt irtottunk, begyepesedik s jrhatlann lesz utnunk megint ugy, hogy mindenkinek jbl kell kezdeni az irtst, ha odig akar haladni, hov mi jutottunk.

    Jeleljk meg legalbb nyomainkat, ha knyelmes utat nem hagyhatunk is az utnunk kvetkezknek! Hazai gymlcsszetnknek mr csak ez ltal is nagy hasznot tehetnk.

    A megjelelt nyomokon hamar oda juthatnak utdaink, hov mi jutottunk, s tovbb folytathatjk a munkt, melyet mi kezdettnk. Nyom-nyomot rve knyelmes ut verdik lassankint, melyen hazai gymlcsszetnk flvirgzshoz idvel eljuthatunk.

    Nyomainkat megjellni, n azt hiszem legalbb, elg alkalmas lesz a md, melyet fnnebb ajnlottam.

    Gymlcsgyjtemnynk, melyet vek sorn, fradsggal s kltsggel sszegyjtgettnk, gy nem fog elenyszni velnk egytt, hanem des haznk kzkincsv vlik; a lersok pedig, melyeket az irodalomban htra hagyunk, hasznos homokszemeket szolgltatnak hazai gymlcsszetnknek, mint tudomnynak egykor emelend plethez.

    Ne aggaszszon az bennnket, hogy napjainkban mg kevesen vannak olyanok, kik gymlcsfajainkat, melyeket tlnk ojtvnyokban vagy ojtvesszkben megkaptak, valdi nevk alatt fntartani lelkiismeretes dolognak, hazafii ktelessgnek tartank! Ezer kzl csak egy-kett akadjon is ilyen; mr sokat nyerendnk. Ez az egy-kett

  • 29'

    fn fogja tartani munknk eredmnyt, s nyomunkat kvetve tovbb terjesztendi gymlcsfajainkat s hlval fogja megrizni emlknket.

    Imdattal hatros tisztelettel borultam volna n le annak emlke eltt, a ki engem gymlcsszeti plym kezdetn hiteles faj gy-mlcsvessz'kkel, ha mindjrt a szokottnl magasabb ron is, elltott volna. Mennyire meg lett volna knnytve ez ltal gymlcsszeti tanulmnyom!?! Nem; knyrg szavaimat, esdeklsemet meghallgatni sem tartottk mltnak tbben, a kikhez bizalommal fordultam, a kikben bizalmam helyeztem! A kik pedig meghallgattak, a kiktl ojtvesszket kaptam is; azok sem segtettek rajtam, st mi tbb, ksleltettek tanulmnyomban! J akaratukrt igen, de kldtt gymlcsfajaikrt ksznettel nem tartozom nkik. Kezdetben mindjrt, mr nvnyzetkrl flismertem tbbet e fajok kzl, hogy nem valdiak, s most, vek multval, midn mr valamennyi termsre fordult,, ltom, hogy egy harmad rszk sincs valdi neve alatt!

    Midn aztn lttam, hogy hazai gymlcsszeinknl, azoknl legalbb, kiket hirbl ilyeneknek ismertem, hjba kopogtatok: tagja lettem a nhny vvel ezeltt megsznt, belga gymlcsszeti trsulatnak, mely az ujabbkori gymlcsszet atyja. Van Mons nevrl neveztetett el. E trsulat egyedl azrt alakult, hogy egy kertet tartson fn, honnt hiteles gymlcsfajokkal lthassa el tagjait az ezek ltal befizetett tagsgi dijjrt. Ki volt zrva e trsulat kebelbl minden zrkeds; tagja lehetett mindenki, a minthogy voltak is, a vilg mind az t rszbl. Innt kaptam aztn vagy 40 faj gymlcst. E 40 faj gymlcs nekem kzel 40 forintomba kerlt, s mit kell tapasztalnom?? Most mr mind termre fordultak s alig felt tallom a lersokkal egyeznek, valdinak!

    Ha mr egy ily trsulat is ennyi hibt kvethetett el az ojt-vesszk kldsben; hogyan bzzk az ember az zrkedsre alaptott gymlcstelepek hitelessgben, a hol a fajok, mg eladsra kerlnek, szz meg szz kezn mennek keresztl ?!

    Mltn megrdemelte a Van Mons trsulat is bukst! Mikp ksbben rtesltem, e trsulatot buksa eltt nhny vvel mr maga, Oberdieck is odahagyta; midn az ojtvesszk kiadsval megbzott trsulati fkertsznek, Bamps urnk hanyagsgt s lelkiismeretlensgt szrevette.

    . Most mr gymlcsfajaimat Nmethonbl Oberdieck s Lucastl hozatom, s nagy remnyem van, hogy e kitn gymlcsszektl kapott fajaim jobbra, mind valdiak lesznek. Remnyem pedig :abbl,

  • mertem, hogy ezen fajok nvnyzete nagyon egyezik mr is a lersokkal, s egynmelyik gymlcseiben is bebizonytotta mr valdisgt.

    Jelen soraimnak ez utbbi nmagmra vonatkoz rszbl lthatja a kegyes olvas, hogy mennyit kell tapogatznom, mg a gymlcsfajok beszerzsnek hiteles forrsaira akadhattam ?!

    A mi pedig velem megtrtnt; az megtrtnhetett msokkal is s meg fog trtnhetni szzakkal is, ha a bajon nem igyeksznk magunk segteni.

    Ismertessk meg honfitrsainkkal valdiaknak tallt gymlcsfajainkat, hogy gy legalbb azon fajokat, melyeket itthon is hiteles helyrl beszerezhetnk, ne legynk knytelenek klfldrl hozatni! A kik pedig a nagy lelkiismeretessget kvn, fltte sok idbe kerl s fltte csekly anyagi haszonnal jutalmaz ojtvesszk kldst magunkra vllalni nem akarjuk, legalbb jeleljk meg a helyet, honnan lert vagy lerandott gymlcsfajainkat hiteles kzbl megrendelhessk mind azok, a kik azokat brni hajtank!

    Nagyobb faiskolk, melyek ln egy gymlcssmben jrtas gymlcssz nem ll, ojtvessz szlltsba ne bocstkoznnak! mert ez zletknek nem elnyre, hanem sok tekintetben htrnyra vlnk, s hitelt fltte megrontan. Akaratlanul is sok hiba kvettetnk itt el az ojtvesszk kldsben, mit szndkos roszakaratul rnnak fl sokan az zletnek.

    Azoknak legalbb, kik tanulmnyozs vgett akarnak fajokat beszerezni, javasolnm, hogy brni hajtott fajaikat ne faiskolkbl, hanem tapasztalt gyralcsszektl legyenek ezek bel- vagy klfldiek, igyekezzenek beszerezni.

    6. A magaemes anyafk s a Van Moas rendswrnek

    ismert0t$$,

    Ki valamely faiskolbl ojtvnyokat vesz legyenek br ezek nemes gymlcsfk vagy dszfk ha azon czlbl veszi, hogy azokat udvarn, kertjben, szlsben llhelykre kiltesse; az ugyanannyi anya f t vesz vagy ltet magnak. Anyafnak nevezik az igy,

  • 80

    rszint gymlcszs, rszint dszits vgett, kiltetett fkat, mert rluk, mintmegannyi anyrl, ugyanazon fajt, melyet kpviselnek, ojts ltal vgtelensgig elszaporithatjk. n itt csak a gymlcs fkat illetleg akarok egyet-mst elbeszlni.

    Szerintem a n y a f n a k csak azon fa neveztethetnk, mely magrl kelve, ojts nlkl is, kivlan nemes gymlcst terem kertjeinkben, hol a hitvny gymlcst csak alanyok nyerse vgetti magvets czl-jbl trjk meg. Ez utbbi anyafkat teht, melyek a termszetben egy-egy uj fajnak adnak letet, j lesz taln az elbbiektl megklnbztetnnk az ltal, ha magnemes anya fknak (arbre mre, arbre type) nevezzk.

    Az elbb nevezett anyafkat csak mestersgesen ojts ltal llithatjuk el. Ilyen anyafkra teht knnyen szert tehetnk. Az utbbiak keletkezst azonban nagyidig csak a folyvst mkd termszet jtkonysgnak ksznhettk.

    Az idk nagy folyamban, vezredek alatt fajok tmadtak s fajok enysztek el, s a gymlcsszet fensges tannak els ttri nagyon knnyen elszmllhattk a termszetszlte kivlan nemes fajokat.

    Mg IV. Henrik franczia kirly idejben is a Klmn krte (Bon Chrtien) volt gyszlvn az egyetlen j krte, mely talban el volt terjedve. XIV. Lajos franczia kirly hires kertsznek Quintinye-nek gymlcsfajai kzl vajmi kevs tartotta fnn magt napjainkig. Mg Duhamel s Forsyth idejben is a XIX. szzad elejnek gymlcsjegyzkei sznalmasan csekly mennyisgt mutatjk az akkor ismert gymlcsfajoknak, melyek legnagyobb rszt a mi jelesnl jelesebb gymlcsfajaink mellettlassankint feledsbe temetkeztek, mint silnysgok, melyekkel tbb senki sem veszdik. Jelenleg hogy a bogyrflket ne is emltsem az almr- s csontr-fle gymlcsknek oly roppant szmval birunk, hogy csak puszta nevk kiirsa vastag ktetet kpezhetne. Birunk igenis ! nem mi magyarokul, hol a gymlcsszet hajnali lmbl csak most bredezik; lianem bir az sszes mvelt vilg. A gymlcsszet nyeremnyei nem egyes emberek, npek vagy orszgok; hanem az sszes emberisg, hov Isten jvoltbl mi magyarok is tartozunk ekkorig, s hihetleg mg ezutn is tartozni fogunk.

    Az sszes emberisg hljt rdemeltk maguknak ki azon frfiak, kik a gymlcsszetet ily ris lpssel elre tasztottk, kik kztt els helyet foglal el a lweni egyetem egykori vegytanra Van Mons, a ki miutn meggyzdtt arrl, hogy minl rgibb valamely nemes gy-

  • 31-

    mlcs faj, annl inkbb ki van tve az elkorcsosulsnak ugy fjra mint gymlcseire nzve s e bajon minden ron segitni akarvn a nemzedkrl nemzedkre, megszakts nlkli magvets ltal fltallta a mdot, melylyel az elkorcsosul, elhal fajok helyett uj erteljes faj s a rgiekkel nemessgre versenyz fajokat lehessen el lltanunk.

    Az rendszere napjainkban csaknem talnos rvnyre emelkedett, st mr alkotja, Vans Mons idejben is, brha kortrsai rszrl sokfle gncsolsnak volt kitve, egy Davy, Poiteau s Diel, az ujabbkori gymlcsszet eme fradhatlan munksai ltal teljes figyelemre mltnak talltatott.

    Van Monsnak s az rendszernek ksznhetjk leginkbb gymlcsfajaink sokasgt s sokflesgt, melyek kzl, ha vlasztani akarunk, zavarba kell jnnnk, hogy melyiket vlaszszuk, egyik olyan jeles levn, mint a msik. Az rendszernek ksznhetjk, hogy oly lankadatlan buzgalmu frfiak, mint B i v o r t Sndor, a Van Mons" trsulat igazgatja; G r e g o i r e a kitn jodoignei gymlcssz. De Jongue, Bo i sbune l s sokan msok, venkint uj s uj*nyeremnyekkel gazdagtjk gymlcsfajaink jegyzkt.

    Kinek lland laksa s a mellett brcsak nhny Q lnyi kert s hozz egy kevs kertszeti szenvedlye van, mg ily mag nemes a n y a f k r a is szert tehet. s ki ne hajtana'ilyeneket birui? Hisz ezek gymond Wylder P. Marsai, az amerikai kertsztrsulat elnke 1856-ki jelentsben diadalok, melyek a legnagyobb dicsvgyra mltk; hditsok, melyek a szivben sebeket s az id szrnyain foltokat nem hagynak; a ki br csak egyetlen, de valdi s rtkes fajjal szaportja gymlcsjegyzkeinket, az mindenkinek jtevje; Inkbb szeretnk lenni azon ember, ki e ft ltetendi, melynek zletes gymlcst a jv nemzedkek szretelendik, midn n mr a vlgy ln rk lmomat alvandom, mint ki hadseregek fltt gyzedelmeskedett. Inkbb vlasztanm a szerencst egy j gymlcst bemutathatni, mint a legdicsbb gyzedelmet, melyet vrztatott fldn nyert valaki."

    Elre hazm ifj nemzedke! Eltted ll az vek hossz sora. Nemes hirszomjodat, csak akarnod kell, Pomona zszli alatt is biztosan kielgtheted. nkezeddel rhatod be nevedet a trtnet knyvbe s dicssged ragyogst a ks nemzedkek eltt nem fogjk vres alakok elliomlyositni! Vau szp liaznak flde, mely gymlcster-y mszetsre kedvezbb, mint akrmely ms haz; flde, melyben Nyu-, gat kznsges gymlcse is jv, s flsgess vlik, A b e s z t e r c z e i

  • 32

    sz i l va pl., a nmetek e hz i s z i l v j a (Hauszwetschke), veteked-hetik-e a mi felsges beszterczei szilvnkkal? A z s z i b a r a c z k , mely Nyugaton csak lczezet mellett, dlnek fekv falak tvben g-gylgetve tenysz, nem terem-e a Krptok aljtl elkezdve szles e hazban ? Van-e szl a kerek fld litn, melynek bora Tokaj bornak nyomba hghatna ? Csak akarnunk kell teht s szebb tehetjk e szp hazt, melynek tereit, hol eddig csak Ceresnek ldoztak, agy-mlcsszet kegyes istennje, Pomona tavaszszal virgerdv s szszel a legnemesebb gymlcsk trhzv vltoztatandja.

    Megksrtem, dihjba szortva, Bivort Sndor ur nyomn, Van Mons rendszert a gymlcsfajoknak magvets ltali nemestsrl a fiatalabb olvask kedvrt megismertetni addig is, mg azt nszorgalmukkal, legalbb a nmet vagy franczia nyelv ismeretvel flkszlten, bvebben tanulmnyozhatnk. Taln akadnak tbben, kik azt hasznukra forditandjk, s mersz kzzel bele fognak kezdeni az veket ignyl, lass, de biztos munkba: oda knyszerteni a szeszlyes termszetet, mely alkotsaiban keveset trdik a mi zlsnkkel, hogy az ember czljainak s zlsnek megfelelbb fajokat alkosson.

    II.

    Van Mons 15 ves kortl fogva foglalkozvn vel nvnyek s rzsk magvainak vetsvel azon czlbl, hogy uj s becsesebb vltoz-vnyokat nyerhessen, azt vette szre:

    1) Hogy, ha a magvetst megszakts nlkl aprl fira folyton ismtelte, a nvnyfajok eredeti vadsguktl mnd-mindinkbb eltrtek, mind-mindinkbb elvltoztak.

    2) Hogy, a mely nvny egyszer az elvltozst megkezdette, az, hacsak a magvets megszaktsa ltal idt nem engedtek neki els elvltozsban vgleg megllapodni, ezen elvltozst folytatta is; s hogy a magvets megszaktsa folytn annl silnyabb nvny llott el, minl hosszabb ideig tartott a megszakts; aztn hogy mr a msodik magvetsnl, mely az elsnek magvairl eszkzltetett, a ne-meseds rezhet vala, s ezen msodik, st mg inkbb a kvetkez magvets nvnyei kitn alak s sznezet virgokkal klnbztettk meg magukat; vgre, hogy a tovbbi magvetsek nvnyei, brha teljessgre nzve a legtkletesebb, de alakra s sznre nzve kevsb tkletes virgokat adtak.

    3) Hogy az egyenes vonalbani magvets minl tbbszr ismtel-

  • 33

    tetett, a virgzs annl korbban llt be, mg az elvltozsban jelentktelen eltrs mutatkozott.

    4) Hogy a virgzsban ksleked nvnyek adtk a legszebb virgokat.

    5) Hogy a magvets ismtlsvel a termkenysg mindinkbb nvekedett.

    6) Hogy a nvny, mely nhny zben t l'n vltoztatva, lnk tenyszetbl annyit vesztett, a mennyit nyert alakjban; vagyis hogy erteljes s vad kllemt letvn, s finom s hzias alakot ltvn magra, az vszakok szigorsgnak elviselsre mind-mind rzkenyebb ln.

    7) Hogy az elfajuls fkpen a magban rejlk. 8) Vgre, hogy a nvnyek annl alkalmasabbak az elvltozsra,

    minl inkbb eltvolodnak termszetes ll helyktl. Mihelyt Van Mons az vel virgokra s rzskra nzve ezen

    szrevtelek alapossgrl meggyzdtt, azonnal oda gondolt, hogy ezeket a gymlcsfkra nzve is alkalmazza, s igy rendszernek alapjait mg 22 ves korban megvet. A magvetst kizrlag a rgi j gymlcsk magvaival kezdette meg.

    Els magvetsnek eredmnye ln egy els nemzedk, melynek ltalban igen klnbz kinzse nagyon eltrt anyjok kinzstl. E fiatal fk minden kell gondozsban rszeslve, s nvekedskben minden ismert mdon elseglve, bizonyos id mlva, 10 vagy 20, teht tlagosan 15 v alatt, mindnyjan gymlcsztek; de mikp Van Mons elre sejdtette apr s rsz gymlcsket. E rsz gymlcsk magvait azonnal, flbenhagys nlkl, azaz mg ugyanazon vben elvetette, s az igy nyert fcskk szintn eltttek anyjoktl; de vad kinzsk mr is szeldlni ltszott.

    Ugyanazon gonddal poltatva ezek is, mint az elbbiek, jobb gymlcst termettek; de jsguk csemege gymlcseink jsgval mg nem dicsekedhetett s haladst csak abban mutattak, hogy korbban fordultak termre, mint az elbbiek.

    E msodik nemzedk magvai szintn azonnal elvettettek, s mindig flbeszakts nlkl (mi lnj^ eges dolog), s mr egy j rsze az igy keletkezett nvnyeknek szeld krtefink kllemvel br fcskkat mutatott.

    Vgre ekkp folytatvn az eljrst egsz az 5-ik nemzedkig elrte Van Mons, hogy talban j gymlcsket kapott, s fcskinak termre fordulsa 6 s 10 v kz esett. Elmlete mr is csaknem teljesen sikerlt s azon fell hrmas halads llott el. A fa s

    3

  • 34

    gymlcse egszen megjavult, s a t e r m r e fo rdu ls tlagos ideje 15 vrl 8-ra szllott al.

    Mindaddig, niig elmlete sikerltt a vilgnak be nem bizonyit-hat, a magvetst s magonczokkali elbnst Van Mons a legszigorbb pontossggal kezelte, s csak midn mr mind nmaga meggyzdtt, mind msokat sikerlt meggyznie elmlete helyessgrl, kezdett lankadni korval egytt buzgalma is.

    Magonczait, halla utn, Bivort Sndor, a Van Mons trsulat nem rg elhalt igazgatja vltotta maghoz az elhunyt rkseitl s folytatta azokrl a magvetst a 12, st tbb nemzedkig is; de, brha szmos jeles gymlcst ksznhet a vilg a Van Monstl tvett magonczokrl Bivort gyekezetnek is; mgis, miutn is azt tapasztala, hogy sok magoncz tlsgosan kslekedett jelesebb gymlcsfajok ellltsban, s mg hozz az egsz magoncztelepet roppant csapsok is rtk, legjabb idben Bivort is flhagyott az azokkal val tovbbi ksrlettel.

    Azonban a ki kzlnk Van Mons rendszere nyomn magvets ltal nemes krtink szmt tli fajokban szaportani fogja, mg mindig j szolglatokat tehetend a gymlcsszenek. Erre nzve ajnl-tatik mindazoknak, kik fajok szaportsval foglalkoznak, hogy legutols nemzedkkrl nyert s legnemesebb tli gymlcseik magvait vessk csak, mint a melyek magvai rett voltuknl fogva is legtbb siker remnyvel kecsegtetnek.

    Hogy a nemzedkrl nemzedkre folytatott magvetsekben nem egyenlen, st nem is minden egyes magoncz vlik be uj, nemes faj gymlcst term anyafnak, tn mondanom sem szksges.

    Vannak azonban jelek s jelensgek, melyek mr a magoncznl kivlt a krteflnl nemes fajt gyanittatnak; ilyenek a tbbek kzt: ha a fiatal magoncz t rzse egyenes s elg ers arra, hogy kar nlkl fgglyesen fnnllhasson; ha o lda lga i mrskelt nvekedsek, sem flttbb vastagok, sem flttbb vkonyak; sem nagyon hosszak vagy nagyon rvidek, s e mellett kiss flhajlk, oly-formn, hogy a trzszsel krlbell 45 foknyi szget kpezzenek; ha v e s s z e i tisztn s szlktlanul trnek, s flttbb trkenyek; ha k rge fnyes, sima s finom tapintatu, s sznre nzve barna, mogyo-rszin, lom- vagy sttszrke, vagy molyliosvrs; ha szemei vagy r g y e i vrhenyesek, barnk vagy szrkk, sem flttbb, sem pedig csak kevss duzzadtak, sem flttbb sszenyomottak, sem tlsgosan hosszas-hegyesek, sem a puszta flletbl killk, hanem jkora llapra helyezkedk; ha t s k i rendesen osztvk el, s a

  • 35

    trzsn, oldalgakon s gymlcsvesszkn egyarnt helyezvk el; ha e tskk helyzetk szerint, melyet elfoglalnak, hosszak vagy rvidek, s talapjuktl hegykig, teht egsz hosszukban szemekkel vannak beruhzva, s e mellett fgglyes llsak, az g flletbe jl beil-lesztvk, s talapjuknl gyrsek vagyis rnczosak.

    A j jelnek elkerlhetlen felttele a tske, kivve^ ha netn a magonczok az utols nemzedkbl valk.

    A nemes gymlcst sejtet magoncz l eve l nek kesnek s ragyognak, zlssel beosztott s szablyosan elhelyezettnek kell lennie. A levl alakja kzmbs dolog; de mindenesetre szpnek kell lennie. A sima, fnyes levlnek tisztn stt vagy vilgoszldnek kell lennie; aztn a levl ne grbljn visszafel mindjrt kiindulsi pontjtl kezdve; legyen kerek vagy hossz, lapos vagy oldalszlein knnyedn flhajl s csak hegye fel egy kiss iveit; szvete legyen sr, lapja vkony, csipkzete mly s szablyos; levlbordi legyenek szembe-tnek, killk, s jl kiemelked gerincz-ere egsz a levl hegyig kinyl. A levl szra legyen hossz s vkony.

    A magoncz, melynek fja tsktlen, levelei vastagok s molyhosak, nyri muskotlyos vagy tli konyhai gymlcst sejtet.

    Szp, tsktlen fa, s melynek levelei kanlalakuak, szintn nyri gymlcst jelel.

    Legrosszabb jelv az, ha a magoncz fja idomtalan, kuszlt, rvid, vkony s bokrot kpez.

    Bouvier szerint megvizsgland a magoncz, mihelyt a magszik (cotyledon) utn kvetkez kt els levelt kifejleszti; ha ezen levelek mlyen bevgottak, az j jelensg; ellenben, ha pszlek vagy csak kevss bemetszettek, a fiatal nvny elvetend.

    Vgl talban j jelensg az a magoncznl, ha fja ismert jeles gymlcsfink kllemvel bir.

    * *

    *

    Bivort ur flemlti ezek utn, hogy Van Mons nyomdokain szmosan vetlkednek a magvets ltali fajnemesitsben. A belgk s franczik leginkbb a krteflk, Angolhon s Amerika pedig az alma, szilva s szi baraczk nemestse ltal tntetik ki magukat.

    Adja a j g, hogy egykor haznk is flkzdhesse magt a gy-mlcsszet tern elhaladt orszgok sorba, s tevkeny rszt vegyen ama jlt elmozdtsban, melyet a gymlcsszet igr az emberisgnek I

  • 36

    7.

    A gymlcs-trlatohai Tagadliatlan, hogy a gymlcstenyszts megkedveltetsre s

    talnositsra igen szksgesek s hasznosak a gymlcstrlatok, fkp, ha azok a gymlcsszet, mint tudomny, utastsai s kvnalmai szeint vannak berendezve. Szaktudomnyilag berendezett trlatokat azonban mindaddig, mig elegend szmmal s elegend jrtassggal bir szaktudsaink nem lesznek, a minthogy jelenleg nincsenek is, nernkbl minden jakarat mellett sem ltesthetnk. Orszgos segly mellett a hazai s klfldi jrtasabb szakfrfiak kzremkdse taln napjainkban is elllthatna ilyen trlatot: de orszgos seglyt, ilyen czlra, hjban is vi'na hazai gymlcsszetnk jelenleg, midn getbb szksgeink fedezsre is csak a quota mor-zsalkjaibl jut valami sznalmas cseklysg.

    A ki napjainkban ilyen trlatokat akar ltni, menjen klfldre, pl. Nmetorszgba; ha van mdja hozz! Ott a gymlcsszeti trsulatok venkint szoktak ilyen trlatokat hol sajt kltsgkn, hol orszgos seglylyel is tmogatva berendezni. Ott a gymlcsszet elmozdtsra orszgok is, egyesek is szvesen hoznak ldozatot: nem ugy, mint minlunk, hol mg annyira sem brtunk eddig menni, hogy gymlcsszeti trsulatot alakthattunk volna.

    De ht, a ki palott nem br magnak pteni, gunyht se ptsen ? A ki tudomnyos egyetemet nem llthat, elemi iskolt se lltson ?

    Egy szaktudomnyilag berendezett gymlcstrlat valdi palotja, valdi tudomnyos egyeteme a gymlcsszetnek.

    lltsunk mi s fl gymlcstrlatokat mindenesetre; lltsunk olyanokat, a milyeneket tudunk: czlul csak azt tzzk ki magunknak, hogy trlatunk mind magunkra, mind a nagy kznsgre nzve hasznos s tanulsgos legyen.

    E czlt hogyan rjk el vagy legalbb, hogyan kzelthetjk meg vidki gymlcstrlatankkal ? errl akarok egyet-mst elmondani.

    Gymlcstrlatokat csak nagyobb vrosokban vagy olyan helyeken rendezznk, hol szakismerettel br egynek egymshoz kzel tbben is tallkoznak, kik egyb foglalatossgaik mulasztsa nlkl hetenkint legalbb egyszer sszejhetnek s a bekldtt gymlcsket brlat al vehetik, rendezhetik.

  • A bekldtt gymlcsk kzl legelbb is a gymlcsszeti nvvel elltottak volnnak brlat al veendk; ha vajon valdiak-e ? vagy lnv alatt szerepelnek! A valdi (autlienticus) nev gymlcsket aztn kln osztlyba oszthatnk s teljes nevket darabka papirra flrva vagy a gymlcs szrra akaszthatnk, vagy a gymlcs mell, szembetn helyre tehetnk ki. A msik osztlyba soroztatnnak a nvtelen gymlcsk.

    Termszetesnek tallom, hogy a mi trlatainkon a nvtelen gymlcsk teendik egyelre a nagyobbik osztlyt; mert gymlcsfajaink nevre kevesebbet adtunk ekkorig, mint hzi s vadsz ebeink nevre. Sok VZ elfolyik addig a Maroson, mg e viszony megvltozik! de azrt hiszem, hogy megvltozik.

    Trlatunk ezen nvtelen osztlya a szakrt gymlcsszre taln lesz nmi haszonnal: de a nagy kznsgre nzve sem hasznos, sem tanulsgos nem lesz; mg a msik osztly, hol a nvvel elltott s va-ldiakul flismert gymlcsk lesznek killtva, mind a szakrtre, mind a gymlcskedvel kznsgre nzve a killts czljnak teljesen megfelelend.

    Hogy trlatunk ez utbbi osztlya minl vltozatosabb s nagyobb legyen, fl kellene krni az illet bekldket, hogy a klnbz idben r, nvvel elltott s a mennyire lehet, csak is ily gymlcseikbl legalbb is 3 4 pldnyt kldennek be egy-egy fajbl mg pedig, sem a legnagyobbakat, sem a legkisebbeket: minthogy a kzp nagysg gymlcsk viselik leginkbb a faj jellegeit magukon; fl kellene krni ket, hogy mindenik pldnyra alizarn tintval irnk fl a faj szmt, mely alatt bekldik, minthogy bizonyoss lett az, miszerint az ily tintval irt szm a kellleg megszikkadt gymlcs brrl nem egy knnyen trldik le. A jegyzkben aztn, melynek ksretben, kldemnyket tra tettk, a bekldtt fajok szma utn nem volna elg csak egyedl a gymlcs faj-nevt kirni; hanem megjegyzend lenne rendes rsideje, termkenysge; megjegyzend lenne a fa inkbb vagy kevsbb erteljes nvekedse; megjegyzend lenne a talaj s helyzet vagy fekvs minsge is; aztn megjegyzend lenne mg az is, vajon trpe vagy alakfn, gla vagy szlasfn termett-e a bekldtt gymlcs ? Mindezen krlmnyek ismerete meg-knyten, elsegten a rendezk munkjt a fajok valdisgnak flismersben s nagy elnynyel lenne annak flismersre is, hogy az ugyanazon faj gymlcsk klnbz krlmnyek kzt mennyire * vltoztatjk el vagy tartjk meg beesket, rtkket ?

    Hogy trlatunk nvtelen s silny gymlcsk sokasgval el ne

  • 88

    rasztassk, fl kellene krnnk a nvtelen gymlcsket kldeni szndkozkat, hogy csak is finomabb csemege, vagy gazdasgi czlokra klnsen alkalmas gymlcs-fajaikbl kldennek be : m e r t a j e 1 e-sebb gymlcs-fajok szma is oly roppan t nagy mr, hogy annak , a'ki egy gymlcs va ld i nev t fl aka r j a t a l l n i a sok kz t fltve, hogy azt mg nem tudja, csak kevss knnyebb m u n k r a kel l magt r sznn ia , min t azon s z e r e n c s t l e n n e k , a ki a s z n a b o g l y b a dobot t t t a k a r j a m e g t a l l n i . Nvtelen s e mellett csekly belrtk-kel bir gymlcsnk nevnek kipuhatolsra n rszemrl nem tallnm mltnyosnak valakit krhoztatni. ldozatot s nem szvessget kivnnnk evvel az illet rszrl, mg pedig oly ldozatot, mely senkinek sem hasznlna.

    Trlatunkon legalbb a berendezs ideje alatt, egy asztalon, mely krl az illet szakfrfiak a bekldtt gymlcsk fltt tancskoznak, ott kellene lennie minden jelesebb angol, franczia s nmet ( magyar fjdalom nincs! ) gymlcsszeti mnek, hogy a krds alatti gymlcst a lersokkal sszehasonlitni lehessen.'Ott kellene lennie, hogy csak nmelyeket emltsek a sok kzl, D o w i n g-t 1: T h e F r u-i t s t r e e s of A m e r i c a ; Hogg-tl: T h e F r u i t s M a n u e l ect.; Decaisne-tl: J a r d i n F r u i t i e r du Museum; Andr Le-roy-tl: D i c t i o n n a i r e de Pomolog ie ; Bivor t - t l : Album de P o m o l o g i e ; s a belga kir. gymlcsszeti kldttsgtl: Anna le s de Pomologie B e l g e e t t r a n g r e ; a nmet gyml-csszek trsulattl, egy Oberdieck, Lucas s J a h n szerkesztse mellett kiadott: I l l u s t r i r t e s H a n d b u c h d e r O b s t k u n d e s az ugyanezen munkhoz Lucastl kiadott: P o m o l o g i s c h e Ta-feln zum Bes t immen der Obs to r t en stb. stb.*) Ilyen segdeszkzk nlkl vajmi kevs gymlcsfaj valdisgrl jhetnnk tisztba!

    A valdiakul flismert gymlcsk izlelsnek eredmnyt mindenesetre szksges volna nyilvnosan is kzleni. Ez igen tanulsgos volna mindnyjunkra nzve. Lthatnk belle, hogy az ugyanazon faj gymlcsk ms-ms fle talajban, ms s ms krlmnyek kztt vltozatlanul megtartottk-e vagy elvltoztattk finom tulajdonsgaikat; tu-

    *) Felhozhatnm mg a nmet gymlosszek munki kzt Doohnal biztos kalauzt a gymlcs-ismt illetleg" (Der s ichere F h r e r in d e r Ol3s tkunde)de olvasvn e munknak illetkes szemlytl, Lange Ede tanrtl kzltt brlatt, ( I l lustr . Mona t sch r i f t 1855. 151. lap.) biztos kalauznak nem tarthatom.

  • domst szerezhetnnek e kzlsekbl arrl is, hogy egy s ms gymlcs teljes finomsgnak kifejtshez mily krlmnyeket kivan meg; szval, hol rdemli meg ez vagy ama gymlcs a nagybani elterjesztst?

    Nyilvnosan kzlni csak is a valdiakul flismert gymlcsk izlelsnek eredmnyt tartanm szksgesnek vagy inkbb tanulsgosnak. A nvtelen gymlcsket hallgatssal mellznm, vagy legalbb a kivl becscsel birokrl emlkeznm meg, melyek, ha nevkre mg r nem jttnk volna, a bvebb tanulmnyozst megrdemlnek.

    Az ily nyilvnos kzlsekben a gymlcs neve utn szksgesnek tartanm annak gymlcsszeti becst, rangjt s klnbz ghajlati viszonyok alatt eddig kitapasztalt rsidejt is kiirni; mert azt semmi esetre sem helyeselhetem, hogy egy vilgszerte elismert jsg gymlcsrl, melyet megzlelvn ppen nem talltunk kitnnek, egyszeren kimondjuk a hallos tletet ilyenforma lakni rvidsggel: Semmit sem r"; Elkel dobni"; t kell ojtani," stb. s ugyanazon gymlcsfajrl ismt ms helyt azt mondani, hogy felsges"; mlt az elszaporitsra" stb. Az elkrhoztats vagy dicsts indokait krlmnyeivel egytt kellene-kzlennk: e krlmnyeket pedig csak a bekld termeszt fljegyezsei utn adhatnk s nem egyedl sajt izlelsnk adatai utn.

    Az ily nyilvnos kzlsekben ki kellene tenni azt is: valljon az illet bekld az ltala termesztett, valdinak s kitn jnak tal-landott gymlcsfajrl hajland-e msoknak is ojtvnyt vagy ojt-vesszt vagy, a kinek gymlcs is tetszenk, gymlcst s mily ron adni? a mit a bekld a kldemnyhez csatolt jegyzken eleve is kijelenthetne.

    Ily mdon berendezett, ily mdon kezelt lland gymlcstrlatok szerny nzetem szerint nagyot lendthetnnek elhanyagolt gymlcsszeti gynkn.

    8 .

    Kis6rl$ti gymlost$lep$k. Mi az a ksrleti gymlcstelep ? Egy oly gymlcskert, njelyet vagy az orszg, vagy trsulatok,

    vagy magnosak a vgbl alaptottak s tartanak feni, hogy abban az

  • 4

    ismert vagy ismeretlen, termesztsre mlt gymlcsnemek s fajok nagyobb rszt sszegyjtsk s azok valdisgt s hasznavehetsgt rszint klnll egyes fkon, rszint faj- vagy prbafkon termsk azaz gymlcseik utn kitanuljk s tanulmnyozzk.

    Egy ily kei't alaptotta lgyen az orszg, trsulat vagy magnember egyelre vagy igen csekly, vagy pen semmi kzvetlen hasznot sem nyjt alapitjnak: mig kzvetve, a nagy kznsg, az orszg kiszmithatlan hasznot s gyarapodst vrhat ltala.

    gy ilyen kert nem jvedelmez kert; jvedelmbl magt az alaptsra fordtott tke kamatjt sem fedezheti; kezelsi s fenntartsi kltsgei tbbnyire felemsztik, elnyelik minden jvedelmt.

    Ksrleti gymlcstelep segtsg vagy ldozat nlkl sem nem alapithat sem fenn nem tarthat. Ilyen segtsget s ldozatot az orszgra ebbl hramland jvendbeli haszon vgett maga az orszg adhat csak; magnak az orszg kormnynak volna ktelessge adnia: de adhatnak ily segtsget s ldozatot a hazjuk javt szivkn visel egyesekbl alakult trsulatok is, st adhatnak az orszg egyes nagybirtokosai is. Egyes embert, fkp ha nem elgg vagyonos, ily ldozat hozatalra csak a gymlcsszet gye irnti rajong lelkeseds s kielgithetlen gymlcsszeti szenvedly vezethet.

    A czlnak, a hozzkttt remnyeknek csak az oly ksrleti gymlcstelep felelhet meg teljesen, melynek lland fennmaradst vagy az orszg vagy egy szmos tagbl ll trsulat egyes tagjainak kitart ldozatkzsge biztositja.

    Magnosak ltal alaptott ksrleti gymlcstelepek a czlnak mr csak rszben felelhetnek meg; mert az ily telepek nem llandk s mikp a tapasztals mutatja, alapitjuk hallig sem tarthatk fenn. Czukor J nos , holdmez-vsrhelyigygyszersznek,Baza 1 icza, volt pereszlnyi plbnosnak voltak ksrleti gymlcstelepeik. Ki tud rla ? hova lettek e telepek hazai gymlcsszetnk eme lelkes napszmosai halla utn ? rbanek Majtnyban hires ksrleti gymlcsteleppel birt. Hov lett e gymlcstelep, melynek klfld elsrang gymlcsszei is oly sok hasznt vettk ? Pedig Urbanek mg most is kztnk l. Enyingen Veszprmvrmegyben hg. Batthyny Flp alkalmat adott G1 o c k e r K. J., klfldn is ismert, jeles gy-mlcssznknek egy ksrleti gymlcstelep alaktsra s bkez segtsget is adott, mig lt, annak fentartshoz. Mi lessz e 2025 v ta a szenvedly kitartsval polt kisx'leti gymlcstelepbl ? z elhunyt berezeg rksei a kert lelkes vszetjt, a jeles GIbckert, kinek Veszprmmegye, kinek a hazai gymlcsfatenyszts oly sok jt

  • 41

    ksznhet eddig is, reg napjaira tnak eresztik s a kincseket r gymlcsgyjtemnyt elliagyjk pusztulni.

    Trsulatok ltal alapitott ksrleti gymlcstelepek mindaddig, mig a trsulat elegend alaptkvel rendelkezik, mig a trsulat igazgati lelkesedssel vezetik a trsulat gyeit, mig a gymlcstelep kezelsben szigor lelkiismeretessggel jrnak el, virgz llapotban maradnak fenn : ellenesetben az ily telepeket is ugyanazon sors rendi okvetlenl, mint a magnosak telepeit. gy sznt meg nlunk a magy. gazd. egyeslet ltal alapitott ksrleti gymlcstelep Budn; igy sznt meg Belgiumban a Van Mons-trsulattal egytt annak gymlcstelepe is, mely hivatva lehetett volna a vilghr nevet megrdemelni.

    Mi volt a budai ksrleti gymlcstelep buksnak oka, mely igazgatja nevnl fogva szintn hivatva lett volna legalbb is orszgos hirre vergdni s hazai gymlcsszetnk flvirgozshoz legfbb tnyezl szolglhatni ? nem feszegetem: de lelkembl sajnlom, hogy megbukott.

    A Van Mons trsulat gymlcstelepnek bukst mily okok idztk el ? nincs mirt kutatnom. A legfbb ok volt mindenesetre az ottani kormny tmogatsnak s az elbb lvezett orszgos seglynek megvonsa, aztn pedig Bamps urnk, a trsulat fkertsznek az ojtvesszk kldsnl tanstott, lelkiismeretlen eljrsa, mi^ a trsulat tagjai szmt lassankint annyira leapasztotta, hogy a ksrleti gymlcstelep fenntartsa a tagok ltal fizetett vdjakbl teljes lehetetlenn vlt. Tekintettel a gymlcsszetre, mely nem eggyes orszg vagy np, hanem az sszes emberisg javra trekszik, mltn sajnlhat a V. M. trsulat s kertnek buksa is.

    Hogy hazai gymlcsszetnk flvirgozhassk, elkrlhetlenl szksgesnek ltom, hogy o r szgos k s r l e t i gymlcs te le peket lltsunk.

    Orszgos ksrleti gymlcstelepek fellltshoz szksges, hogy legyenek tapasztalt s jrtas gymlcsszeink, kiket azon telepek intzsvel s vezetsvel megbzhassunk, kiknek kpessgben, hazafisgban, gyszeretetben bizalmat helyezhessnk.

    Nem elg ide, hogy legyen az orszgnak elegend pnze: nem elg az orszg kormnynak jakarata, kszsge: ide frfiak, munkabr