Top Banner
8

Gazeta Samorządność nr 7 – listopad 2013

Feb 08, 2016

Download

Documents

 
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Gazeta Samorządność nr 7 – listopad 2013
Page 2: Gazeta Samorządność nr 7 – listopad 2013
Page 3: Gazeta Samorządność nr 7 – listopad 2013

WWW.GAZETASAMORZADNOSC.PL 3

Co to znaczy być patriotą we współczesnej Polsce?Patriotyzm to: odwaga w postępowaniu i wypowiedziach, obrona Wiary, Krzyża, Kościoła, bezwzględna uczciwość, postawa obywatelska tzn. reagowanie na wszelkie zło i niesprawiedliwość, kupowanie tylko polskich produktów na rynkach i w małych sklepach, wywie-szanie flagi w święta narodowe i naj-ważniejsze uczyć dzieci aby były dumne, że są Polakami.

Magdalena Jęczmykowa

Bycie patr iotą to zarówno zespół obowiązków, naszych zobowiązań wobec Polski ale również obowiązek pytania i szukania jej lepszego jutra na każdym kroku. To codzienne materializowanie zwrotu: co Ty możesz zrobić dla kraju, ale i egzekwowanie głównej jego powinności wobec obywateli - bezpiecznego i godnego życia w nim. Patriotyzm to uczestnictwo w naszej codzienności, szukanie wizji i zmierzanie drogą do lepszego jutra, to zaprzeczenie postawy stania z boku, stania n a a u c i e w b e z p i e c z n e j p o z y c j i oportunisty.

Piotr Iwicki (Raszyn)

Być patriotą we współczesnej Polsce to być człowiekiem kochającym swoją Ojczyznę, tę 'Wielką - Polskę" i tę "Małą-miasto, wieś, w której mieszka", potrafiącym poświęcić dla Niej swoje dobra, gotowym stanąć do Jej obrony, potrafiącym pielęgnować narodowe tradycje, kulturę i język.

Roman Niesiobędzki (Ciechanów)

Być Patriotą we spółczesnej Polsce to przede wszystkim nie zapominać o tych, co byli przed nami i dla nas zdobyli to, co tu i teraz...to, że jesteśmy Polakami w swoim własnym Domu - Polsce. Być patriotą dzisiaj to również baczne patrzenie na sprawy Ojczyzny i nie pozostawianie Jej samej , kiedy Ona potrzebuje nas. Tak jest dziś właśnie, a od Niej zależy nasz wspólny los.

Małgorzata Maj (Radom)

P a t r i o t y z m t o p r z e d e w s z y s t k i m umiłowanie do ojczyzny, ale także gotowość w pełni tego słowa znaczeniu do poświęcenia się dla narodu, postawienie interesu kraju ponad interesem własnym. Być patriotą we współczesnej Polsce to nic

i n n e g o j a k w y p e ł n i a ć z a p i s a n e w konstytucji, czyli najważniejszym akcie p r a w n y m w k r a j u , o b o w i ą z k ó w obywatelskich, czyli obrony państwa, przestrzegania ustanowionego i pow-szechnie obowiązującego prawa, dbałość o ojczyznę, środowisko. Patriota to człowiek szanujący i odnoszący się z posza-nowaniem w s tosunku do innych narodów. Coraz częściej spotkać można t a k ż e p a t r i o t ó w l o k a l n y c h c z y regionalnych, czujących niezwykłą więź z miejscem urodzenia, zamieszkania czy konkretną częścią państwa, z którymi to się w pełni identyfikują i wspierają na wszelkie możliwe sposoby.

Marcin Kalicki (Warszawa)

Patriotyzm, w mojej ocenie, można tłumaczyć krótko - umiłowanie Ojczyzny w tym ludzi Polaków. Daleko nie musimy sięgać po naukę. Rozważmy nauki naszego największego Autorytetu - Jana Pawła II. On wszystko nam wyjaśnia.

Robert Denis

P a t r i o t y z m t o ś w i a d o m o ś ć b y c i a

Polakiem, to świadomość obowiązków wobec przeszłych i przyszłych pokoleń oraz poczucie bratersk ie j mi łośc i i wzajemnego szacunku Polaków. Dziś właściwie rozumiany patriotyzm powinien mieć przede wszystkim postać patriotyzmu gospodarczego: Mieć swoje. Promować swoje. Kupować swoje. [swoje tzn. polskie ]

Tadeusz Bartold (Warszawa)

“Kochajcie Ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez Siebie najwyższym wartością ...” Witold Pilecki

Jacek Piotr Filipczak (Warszawa)

To umiejętność widzenia świata oczyma innych polaków, by móc w tym świecie zglobalizowanym ,razem z nimi budować i dbać o polską rzeczywistość w każdej dziedzinie czy to w nauce czy to w gospodarce, kulturze ,by z szacunkiem dorównać innym nacjom i by inne nacje szanowały nas polaków.

Florian Szcześniak (Warszawa)

N i e w ą t p l i w i e w i ę k s z o ś ć rodziców zgodzi się z twierdze-niem, że wychowanie dzieci nie jest sprawą prostą ani łatwą. Nie trzeba znać nurtów pedagogi-cznych, metod wychowawczych czy teorii, żeby odkryć prawdę o tym, jak inne jest każde dziecko, jak różne są potrzeby dzieci wychowujących się w jednym domu. Odmienność każdej osoby ludzkiej wymaga szacunku ze strony innych. Indywidualność k a ż d e g o d z i e c k a w y m a g a szczególnej troski ze strony r o d z i c ó w , w y c h o w a w c ó w i nauczycieli. W umiejętnym rozeznaniu potrzeb dziecka, jego preferencji, trudności i zdolności należy szukać drogi i sposobów pracy wychowawczo-dydakty-c z n e j c z y t o w s z k o l e c z y w domu.

Współczesność niezwykle silnie podkreśla indywidualizację w każdej niemalże dziedzinie życia. Rynek pracy poszukuje ludzi kreatywnych, indywidua-listów myślących nieszablonowo, wykraczających poza stereotypy. W edukacji głośne jest hasło indywidual izowania metod nauczania. Coraz częściej przy-znaje się dzieciom indywidualny program lub tok nauki. Wszyscy wreszcie staramy się być dostrze-żeni, staramy się sprostać narzuc-onym nam ideałom indywiduali-zmu.

W szkole „Animus" staramy się bacznie obserwować współczesną sytuację społeczno-kulturową

dotykającą kwestii edukacyjnych. Jako specjaliści pracujący od lat z dziećmi przyjmujemy hasła indywidualizacji procesu na-uczania. Z wielkim przekonaniem traktujemy podejście indywidu-alne jako przejaw szacunku wobec godności osobowej dziecka i jako ogromne ułatwienie w jego pracy nad samym sobą. Z drugiej strony jednak wiemy, że podstawą wychowania, każdego wychowa-nia, są wartości. Już od niepamię-tnych czasów, od początków edukacji w czasach starożytnych, wartości stanowiły fundament nauczania i wychowywania dzieci i młodych ludzi. Istnieje hierarchia wartości uniwersalnych, ponad-ludzkich, wobec których każdy człowiek zobowiązany jest przyjąć określoną postawę. Korzystając z możliwości jakie niesie indy-widualizacja różnych sfer naszego życia, nie można zapominać o pewnych podstawowych warto-ściach, wyznacznikach kultury osobistej i moralności człowieka. Za takie wartości uznajemy prawdomówność, współczucie, patriotyzm, lojalność, przyjaźń, dobroć, szacunek wobec drugiej osoby, pracowitość...Wartości te nie zależą od indywidualnie przyjętych norm, od subiektywne-go podejścia do różnych kwestii. Stanowią one ogólny system moralny właściwy każdemu człowiekowi.

W szkole Animus staramy się zachować równowagę pomiędzy możliwościami pracy indywidu-

alnej z dziećmi a wychowywaniem ich do wartości uniwersalnych. Wierzymy, że traktując indywiua-lizację nauczania jako narzędzie do przekazywania uniwersalnej hierarchii wartości opartej na wierze katol ickie j , jesteśmy w stanie wychować człowieka o pięknym i dobrym charakterze, którego siłą będzie mądrość i wiara w wyznawane przez s ieb ie wartości. To dlatego w szkole Animus zwracamy szczególną u w a g ę n a z a s a d y d o b r e g o wychowania, których młodsze dzieci uczą się w ramach podstawy programowej, a starsze – realizując program „Młodzież na Rozdrożu". Kameralna, domowa atmosfera sprzyja takiemu wychowaniu.

Dzieci z grup młodszych wdrażane są również do prze-strzegania zasad bezpieczeństwa w ramach programu „Mały Ratowniczek", uczą się języka angielskiego na cotygodniowych zajęciach z native-speaker'em, ćwiczą zdolności manualne na c o d z i e n n y c h w a r s z t a t a c h plastyczno-techniczno, popo-łudniami uczestniczą w bajkotera-pii w ramach programu „Wyc-howanie przez czytanie", a w p r z y p a d k u d o s t r z e ż o n y c h trudności są wspo-magane przez s p e c j a l i s t ó w w funkcjonującym w szkole g a b i n e c i e p s y c h o l o g i c z n o -pedagogicznym, do którego zapraszamy również osoby z z e w n ą t r z b o r y k a j ą c e s i ę z trudnościami wychowawczymi,

rodzinnymi bądź szukającymi rady i wsparcia. W ramach zajęć d o d a t k o w y c h d z i e c i m a j ą możliwość śpiewania, tańczenia, grania na gitarze, przeprowa-dzania eksperymentów, odrab-iania lekcji.

S t a r s i u c z n i o w i e b i o r ą aktywny udział w tworzeniu atmosfery szkoły. W niewielkiej, kameralnej grupce w aktywny sposób uczą się podczas lekcji, których nie przerywa brutalny dźwięk dzwonka. Real izują autorski program „Warszawskie spacery", w ramach którego raz w m i e s i ą c u z a m i e n i a j ą s i ę w przewodników po wybranych miejscach stolicy. Wrażliwość na s łowo i dźwięk zdobywają , o r g a n i z u j ą c c o m i e s i ę c z n e wieczorki poetyckie, które cieszą się wielką popularnością, zwłas-zcza wśród rodziców. Uczą się dwóch języków obcych w ramach podstawy programowej, uczą się pływać na basenie, debatują na

temat wartości na zajęciach filmowo-wychowawczych, a na przerwach grają w hokeja.

Łącząc wychowanie katolickie z indywidualnym podejściem do każdego dziecka i każdych rodziców, nauczyciele i specjaliści ze szkoły Animus odpowiadają na wyzwania współczesnego świata. J e d n y m z t a k i c h w y z w a ń , zwłaszcza dla sytuacji rodziny jest debata publiczna dotycząca nurtu gender. Szkoła Animus czynnie włączyła się w tę debatę, organ-izu jąc wraz ze S taros twem Wołomińskim ogólnopolską konferencję poświęconą wycho-waniu seksualnemu. Wszystkich zainteresowanych szkołą Animus oraz wychowaniem do wartości serdecznie zapraszamy na wykład „Z książką za pan brat" oraz na spotkanie klubu dyskusyjnego dotyczącego tematyki gender, dnia 12 listopada 2013 roku przy ulicy Ks. Marmo 13C w Kobyłce.

Indywidualizacja nauczania

www.szkola-animus.pl

Poniżej prezentujemy wybrane wypowiedzi przesłane przez czytelników „Samorządności”

Page 4: Gazeta Samorządność nr 7 – listopad 2013
Page 5: Gazeta Samorządność nr 7 – listopad 2013
Page 6: Gazeta Samorządność nr 7 – listopad 2013
Page 7: Gazeta Samorządność nr 7 – listopad 2013
Page 8: Gazeta Samorządność nr 7 – listopad 2013