Top Banner
SZABÓ DORIS (A8X2SG) SZIE-GTK-BKH-L PREZENTÁCIÓS MÓDSZERTAN Fürdő- és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga 2011.05.09
25

Fürdő és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

Jan 29, 2018

Download

Documents

SzaboDoris2012
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

SZABÓ DORIS (A8X2SG)SZIE-GTK-BKH-LPREZENTÁCIÓS MÓDSZERTAN

Fürdő- és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

2011.05.09

Page 2: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

FÜRDŐ- ÉS ÚSZÓRUHÁK FEJLŐDÉSE, FELÉPÍTÉSE, ANYAGA

Page 3: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

TARTALOM Történeti áttekintés Fürdőruhák csoportosítása Fürdőruhák (általános használatra) nőknek (1.) Fürdőruhák (általános használatra) nőknek (2.) Fürdőruhák (általános célra) férfiaknak (1.) Fürdőruhák (általános célra) férfiaknak (2.) Úszóruhák (verseny célra) nőknek és férfiaknak (1.) Úszóruhák (verseny célra) nőknek és férfiaknak Összetétel Szabadalmak A ruha szerepe a versenyeken Összefoglalás

Page 4: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

TÖRTÉNETI ÁTTEKINTÉS Mindenki számára ismeretes az ókori görögök és rómaiak fürdő

iránti szenvedélye. Igaz az úszás még nem tartozott az ókori olimpiai számok közé,

mégis külön versenyeken, mélyen tisztelték az akkori úszóbajnokokat.

Egyedi ruházatot, még nem készítettek (illetve nem maradtak fenn róla hiteles feljegyzések).

A fürdőkben vagy meztelenül, vagy a tóga nyárias viseletében mártóztak meg az ókori emberek, míg az úszóversenyeken, különböző ágyékkötőkben, a csak férfiak számára rendezett versenyeken akár meztelenül is rajthoz álltak.

A középkorban az úszás hanyatlásnak indult, a keresztények a testi élvezetek közé sorolták az úszást!

Az úszás, mint sport pedig a 19. század kezdetén jött létre. 1830-as években alakultak az első úszóklubok. Elindultak a rendszeres megmérettetések is. Az újkori olimpiákon pedig rendszeres, sokak által kedvelt sportággá nőtte ki magát.

Page 5: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

FÜRDŐRUHÁK CSOPORTOSÍTÁSA Rendeltetése alapján két fő csoportba sorolhatjuk a fürdőruhákat:

általános használatra, és versenycélokra használatosak:

Az általános célú fürdőruhák feladata inkább a divatosság, a kényelem. A versenyzésre kialakított dresszeknek viszont csökkenteniük kell az ellenállást, minél rugalmasabbnak, víztaszítóbbnak kell lenniük.

Forma/kialakítás alapján már nehezebb dolgunk van. Hiszen az állandóan változó divat és a technológiai fejlesztések, hihetetlen választékot hoztak létre az évek során.

Nőknél a nyugati kultúrákban elég hamar elfogadták a bikini fazont (50’ évek), míg keleten még a 80’ években is az egyrészes

fürdőruha volt a divat. Ezen kívül csoportosíthatunk még anyaguk, összetételük szerint is.

Page 6: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

FÜRDŐRUHÁK (ÁLTALÁNOS HASZNÁLATRA) NŐKNEK (1.) Egyrészes fürdőruha Bikini

Hagyományosan a keleti régióban terjedt el jobban. Versenyeken viszont már a 20-as évek végén használták. Racerback néven vált híressé a Speedo cég által. Fürdőzésre, napozásra kevésbé alkalmas, hobbiúszásra megfelelő ruházat.

Két darabból áll. Fedi a kebleket és az ágyékot is, de szabadon hagyja a kettő közötti részt. Fürdőzésre, napozásra a leggyakoribb típus, mely az 50-es években terjedt el nyugaton, hazánkban pedig a 80-as évektől népszerű.

Page 7: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

FÜRDŐRUHÁK (ÁLTALÁNOS HASZNÁLATRA) NŐKNEK (2.) Tankini MonokiniKét darabból áll, mint a bikini de mégis fedi a hasat. Majdnem annyit takar, mint az egyrészes, kivéve a csípőt és a köldököt. Ez a dizájn ötvözi a bikinit és az egyrészest.

A monokininek két jelentését ismerjük: 1. a bikini felsőrész nélküli használata, aminek során a kebel fedetlen marad.2. a képen látható mód, aminek során a felső- és alsó bikini rész között „összeköttetés” van.

Page 8: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

FÜRDŐRUHÁK (ÁLTALÁNOS CÉLRA) FÉRFIAKNAK (1.) „Fecske” (speedo)

Rövidnadrág stílus (Trunks)

Csak az ágyékot fedő fürdőruha. Keleten ez a típus volt az uralkodó egészen a 2000-es évekig. Máig elég gyakori a strandokon. Versenyeken is sokáig használták ezt a fajtát (2009-2010). A Speedo márkanévvel egybeforrt ez a kialakítás, hiszen a cégóriás ezzel robbant be a piacra a 20’ évek végén.

Ágyéktól a térd felső részéig érő. Gumis és megkötős fajta is lehet (akár a kettő ötvözve). Jellemzően a csipő körül szoros, de lejjebb haladva már bővebb. Nyugaton ez a típus a legelterjedtebb. Lazasága miatt könnyen lehet benne mozogni, így nem csak fürdőzésre/úszásra, de egyéb strandon végezhető sportokhoz is kiváló (röplabda, szörf, strandfoci stb.)

Page 9: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

FÜRDŐRUHÁK (ÁLTALÁNOS CÉLRA) FÉRFIAKNAK (2.) Boxer stílusú (Boxer brief) Biciklisnadrág stílusú

(jammer)Ez a fazon ötvözi a „fecske” feszülős hatását a boxeralsók hosszúságával.

Igen hasonló a boxer briefhez, de hosszabb. Leér egészen a térdekig (néhány esetben térd alá is). A versenyúszó dresszek mellett ezt a típust használják még néhányan a versenyeken. Hobbiúszásra a legtökéletesebb kialakítás.

Page 10: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

ÚSZÓRUHÁK (VERSENY CÉLRA) NŐKNEK ÉS FÉRFIAKNAK (1.) Általános női úszódressz

„Racerback” Verseny úszónadrág

„Racer jammer”Ezt a női típust a Speedo cég fejlesztette ki 1928-ban. Több évtizeden keresztül ez volt „A” női versenyúszó dressz. Mára már a nők is átvették a térdig érő és vállakat is fedő, illetve egésztestes szuperdresszeket.

Fazonjában tekintve teljesen azonos az általános célra készített jammerhez. Anyagában azonban már vannak különbözőségek. A cégek külön szabadalmakat használnak az anyagokat tekintve, és a versenyúszókat ezekből készítik.

Page 11: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

ÚSZÓRUHÁK (VERSENY CÉLRA) NŐKNEK ÉS FÉRFIAKNAK Szuperdresszek

Ezek a típusok a modern kor vívmányai. Több kialakítás is ismeretes (térdig érő, vállat is fedő, egész testes stb.). A lényeg a minél kisebb ellenállás, ami ezeknek a dresszeknek köszönhetően mára már nem akadály.

Page 12: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

ÖSSZETÉTELA „régi” idők (pamut, gyapjú, selyem) Az első olimpiákon a versenyzők még a legkülönbözőbb

anyagú úszóruhákkal próbálkoztak. Ekkora tehető igazából a versenydresszek fejlődésének kezdete (egyben a nagy fürdőruhagyártó cégóriások létrejötte is). Nem volt elég, hogy fedje a testet a ruha. A cél az volt, hogy a versenyző minél hamarabb érjen a célba. Ehhez pedig új anyagok, vagy a meglévő anyagok ötvözése volt a fontos. A meglévő anyagok tulajdonságai különbözőek voltak. A lényeg egy versenydressznél az, hogy minél kevésbé legyen nedvszívó, ugyanakkor rugalmas, mozdulatkövető legyen. Az úszódresszeknél tehát a tulajdonságok közül a nedvességfelvételt és a rugalmasságot érdemes megvizsgálnunk.

Page 13: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

A PAMUT ÉS A GYAPJÚ

A pamut A gyapjúNedvességfelvétel: a nyers pamutszál sok növényi viaszt tartalmaz, így víztaszítóbb (hidrofóbb). Különböző technikákkal kísérleteztek, hogy minél viaszosabb állapotban hagyják, illetve utóműveletekkel növeljék a víztaszító képességét. Több kevesebb eredménnyel jártak. A más szálakkal történő keverés már

sikeresebb volt.

Nedvességfelvétel: igen erősen nedvesség felszívó. A tömegének 1/3-át is képes felvenni víz formájában. Hivatalos nedvesség felvétele 16% körül van. Ha felszívta magát nedvességgel igen komoly megterhelést okozhat benne a mozgás. Itt is, mint a pamut esetében az utókezelések okozta műveletek segíthetnek valamelyest a víztaszító képesség növelésében.

Rugalmasság: szakadási nyúlása nedvességtartalomtól függően 4-10%. Rugalmassága igen csekély. A vízben hordáskor erősen „rátapad” a bőrre, ezzel nehezítve a mozgást.

Rugalmasság: száraz állapotban a rugalmassága kitűnő. Szakadási nyúlása igen nagy, 40% körüli. Vizes állapotban kevésbé rugalmas, nehezíti a mozgást. Rossz tulajdonságai miatt vízi sportokhoz nagyon kevés esetben használták, még a „régi” időkben is.

Page 14: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

ÖSSZETÉTEL

A „modern” idők (nylon, elastane) Bár a műszálakat már egy ideje használta a

ruhaipar, a fürdőruhagyártók viszonylag későn, a 70-es években dobták először piacra a poliamid és poliészter szálakból készült ruháikat. Ezek a fejlesztések is az ekkor még egyeduralkodónak számító Speedo® cégnek voltak köszönhetőek.

Page 15: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

A POLYAMID ÉS AZ ELASZTÁN

Polyamid (nylon) Elasztán (Lycra, Dorlastan)Nedvességfelvétel:

igen alacsony 3,5-4,5% körüli. Igen jó hidrofób anyag. Nedves állapotban a testhez simul de magas nyúlásának köszönhetően (80%) könnyen lehet benne mozogni. A 6.6-os poliamid (hexametilénadipamid-szál) különlegesen jó víztaszító, könnyen száradó, igen magas szakítószilárdsággal is rendelkezik, ugyanakkor vizes állapotban is kényelmes viselet, kellemes tapintású.

Nedvességfelvétel: igen alacsony, bár egy kicsit magasabb, mint a poliamidé, olyan 5-6% körüli. Nedves állapotban ugyanakkor szintén nagyon jól viselkedik. Teflonnal bevonva, pedig igen jó hidrofób anyagot készíthetünk belőle. Sokkal fontosabb tulajdonsága a rugalmasságga;

Rugalmasság: nagyon rugalmasak, szinte „gyűrhetetlenek”.Fontos még megjegyezni, hogy igen jó az ellenállásuk a lúgokkal, savakkal szemben. Ez a klórozott uszodai vizeknél elég fontos lehet a tartósságot illetően.

Rugalmasság: A világ egyik legrugalmasabb elemi szála! Megnyúlhat az anyag akár 4-7 szeresére, a feszültség megszűnése után mégis visszatér eredeti állapotába. A legtökéletesebb (egyben leggyakrabban használt) keverés, egyesítés az elasztán és a nejlon közötti. A nejlon jó hidrofób, míg az elasztán tökéletes rugalmasságot biztosít.

Page 16: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

A POLIBUTILÉN ÉS A POLIÉSZTER

Polibutilén PoliészterNedvességfelvétel: nagyon alacsony kevesebb, mint 0,3 százalék! A polibutilént először csövek gyártására használták, mivel eléggé rugalmatlan, de igen szívós, víztaszító anyag. Később textilipar is műszálakat gyártott belőle, hogy jó tulajdonságait használni tudják. A Speedo® jelenleg gyárt olyan úszónadrágot, aminek 50%-a Polibutilén!

Nedvességfelvétel: alig vesz fel nedvességet, leginkább a polibutilénhoz hasonló 0,4%. Ez az anyag a legelterjedtebb a textilipari szálas anyagok között. Nem csak a hidrofób képessége miatt, de tartóssága, ellenállása is igen jó. Vizes állapotban is kiemelkedően nyúlékony marad. Könnyen igazodik a test mozgásához.

Rugalmasság: Kevésbé rugalmas, mint az elasztán. Leginkább poliészterrel keverik 50-50%-ban.

Rugalmasság: Igen rugalmas ez az anyag is (mint majdnem minden műszál, amit úszódresszek, fürdőruhák gyártására használnak). Vizes állapotban is megőrzi rugalmasságát.

Page 17: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

SZABADALMAK (SPEEDO®) 1. S2000, Endurance, Aquablade®

Egyedi az összetételük amelyet a Speedo® 1992-ben fejlesztett ki: 80% poliészter, 20% Lycra. Ezen kívül teflon réteggel is ellátták. A cég tesztelései szerint az S2000-es 15%-al csökkentette az ellenállást az elődeihez képest. Az Endurance volt az első tökéletesen klórálló anyag (természetesen csak az úszómedencék 02-06 mg/l klórtartalma ellen). Az Aquablade pedig az S2000-nél még további 8%-al kisebb felületi ellenállást ígért.

FASTSKIN® a modern idő.

Ez a típus nem anyagi összetételében volt újítás (persze azon is fejlesztettek a mérnökök), hanem kialakítása volt teljesen új. A „cápabőr szerű” kialakítás és a bokáig érő fedés elindította a szuperdresszek korszakát. Az Athéni olimpián az érmet szerzők 83% használt FASTSKIN® típusú úszódresszt. Később kiadják a FASTSKIN FSII-t is, ami a gyártó szerint még további 4%-al csökkenti az ellenállást. A sorozat sikeressége miatt, ezen az úton haladnak tovább a fejlesztők, és megszületik a FASTSKIN® FS-PRO. Ez a sorozat legújabb és legfejlettebb modellje. Könnyebb, mint bármi más a piacon.

Page 18: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

SZABADALMAK (SPEEDO®) 2.

LZR Racer® a maximum. A NASA-val közösen kifejlesztett dressz, amit egyszerűen csak mindenki „szuperdresszként” hív. 1976 után újra hihetetlen mértékű világrekorddöntés sorozat indult meg. A pekingi olimpián az érmesek 93%-a viselte ezt a modellt. A ruha hihetetlen képességei rávilágították a sport irányítóit (FINA): lehet, hogy már nem is az úszók versenyeznek, hanem a mérnökök. Ezért 2009 júliusában betiltották a nem szőttes anyagok gyártását, amelyek egy milliméternél vastagabbak. További korlátozásokat vezettek be a fazonokat illetően is: nem érhet térd alá, takarhat vállat, karokat stb. Ezzel a döntéssel, a régi fejlesztések lezárultak. A mérnököknek új úton kell elindulniuk a fejlesztéseket illetően.

Page 19: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

SZABADALMAK (ARENA®) 1. Powerskin®

Az Aréna® legrégebbi szabadalma, amit a mai napig használ. Az Aréna® mérnökei inkább az izommozgás szabályozására fektették (fektetik) a hangsúlyt. A Powerskin® is ezt a marketing üzenetet küldi. E mellett még a speciális bevonatokra hívják fel a figyelmet, ami elméletileg 15%-al csökkenti a vízfelvevő képességet.

Később piacra dobják a fejlesztését is a Powerskin R-evolution®-t, ami a FASTSKIN® lemásolása volt gyakorlatilag: egész testes „cápa dizájn”, tökéletes tapadás, de anyagában és ellenállásában mégsem bizonyított olyan jól, mint a konkurens cég szabadalma.

Aquaracer®

Az Aréna® egy mindenki számára elérhető árú, de mégis jó minőségű terméket szeretett volna piacra dobni, ezért fejlesztette ki az Aquaracert®. Egyszerű, könnyen előállítható anyagokból rakták össze, így a hobbiúszók körében igen elterjedt. 28% Lycra, 72% Polyamid-ot tartalmaz.

Page 20: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

SZABADALMAK (ARENA®) 2.

Waternity®

Egy másik szabadalom, ami gyakorlatilag Speedo® fejlesztés. A Waternity® a Speedo® Endurance®-nak a megfelelője. Még a marketing üzenete is az: Tökéletes ellenállás a klór ellen. Ezt még fűszerezték egy kis napfénynek való ellenállással, és reménykednek a sikerben. Ami nem is olyan kicsi, mivel jóval alacsonyabb áron árusítják.53% poliészterből és 47% polibutilénből áll.

Page 21: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

ÖSSZEFOGLALÁS Az emberek vízszeretete, és a vízi sportok imádata, egyre

nagyobb méreteket ölt. Az úszás, a vízilabda, a műugrások, wakeboard, a búvárkodás, a szörf stb. Rengeteg sport kötődik a vízhez. A legnagyobb márkák, mind előrukkoltak saját kollekciójukkal – igaz ezek nem igazán az anyagban történő fejlesztések, inkább csak a divat irányadását követik. Hatalmas pénz rejlik ebben az iparágban, hiszen némely fürdőruhákért (és most nem a szuperdresszekről van szó, amelyek több százezer forintba is kerülhetnek), könnyedén elkérnek több tízezer forintot, csak azért, mert divatos és „márkás”. Pedig ezeknek az anyagoknak az előállítási költsége, nem olyan magas, mint mondjuk a valódi bőr cipőké, mégis az áruk sok esetben közel azonos. Nem csoda, hogy ennyire csábító üzlet ez, mindenki számára. Csak a Speedo® cég több milliárd dolláros szeletet vág magának a fürdőruha piacból. Ez csak egy cég! A többieknek is marad bőven, ezen az egyre táguló piacon.

Page 22: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

A RUHA SZEREPE A VERSENYEKEN Igen érdekes adat az, hogy a Speedo® 1970-es

években dobta piacra a nejlon/elasztán anyagú versenydresszeket… ezek után 1976-ban a Montreali olimpián 61! db világrekordot döntöttek meg (ilyen sok rekorddöntés még nem történt sem előtte, sem azóta az úszósport történetében). Ezek az eredmények nem csak a sportolóknak volt köszönhető. Minden éremből egy kicsi a ruhaipari-, textilipari-, anyagmérnököknek is járna. Míg 1968-ban „csak” 53 másodperc alatt tudta a bajnok leúszni a 100 métert, addig 1976-ban már 51 másodperc is elég volt. Ekkora (2 másodperces) „fejlődés” csak 2008-ban történt legközelebb, amikor megjelent a híres LZR Racer® a Speedo® és a NASA közös szabadalma.

Page 23: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

Köszönöm megtisztelő figyelmüket!

Page 24: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

ELÉRHETŐSÉGEK

Bemutató: Szabó Dorise-mail: [email protected]: +3630 4638910

Page 25: Fürdő  és úszóruhák fejlődése, felépítése, anyaga

FORRÁSOK, FELHASZNÁLT IRODALOM Irodalomjegyzék, ábrajegyzék: Anyagok mikroszkopikus képei: http://ssingh2301.blogspot.com/2011/07/fibres.html Fürdőruhák típusainak képei: http://fashionlevel.net http://femcafe.hu http://forum.hr http://elitefashionswimwear.com http://squidoo.com http://skivviesmensunderwear.com http://wikipedia.org Forrásanyagok: http://en.wikipedia.org/wiki/Swimsuit http://www.bellinda.com/sl/jnp/hu/features/lexicon/material.html http://www.vilaglex.hu/Kemia http://www.speedo.com http://arenainternational.com http://bin.sulinet.hu/ikep/2003/07/uszhist.doc