PROIECT DIDACTIC
Disciplina: TICProfesor: Clinciu VioletaClasa: VIIInstituia:
Scoala Gimnaziala Nr.2 , Rm-Sarat
Timpul: 50 minute
Coninutul: Formulele i utilizarea lor.
Tipul leciei: Formarea competenei de nelegere a cunotinelor.
Competene specifice:
CS1 -Elaborarea modelelor informatice ale obiectelor, sistemelor
i proceselor frecvent ntlnite n activitatea cotidian.
Subcompetene :
SC1 - utilizarea formulelor pentru efectuarea calculelor
necesare la prelucrarea datelor.;
Obiectivele operaionale :
O1- s cunoasc modul de scriere a formulelor conform unui
exemplu;
O2 - s recunoasc erorile standard asociate formulelor;
O3 - s utilizeze referinele n construirea formulelor;O4 - s
cunoasc regulile de compunere i evaluare a formulelor;O5 s poat
utiliza formulele pentru efectuarea calculelor ;
O6 - s cunoasc cum se stabilesc relaiile ntre celule:
precedentele i dependentele n baza explicaiilor la calculator;O7 s
nsueasc i s utilizeze conversia tipurilor de date conform
materialului exxplicat n manual la realizarea unei sarcini;
Metode i procedee :
conversaia euristic,
algoritmizarea,
demonstraia,
instruirea asistat de calculator,
problematizarea,
explicaia,
lucrul cu manualul,
metoda orientat pe exemple i pe rezolvarea de exerciii n
laborator, demonstraia.
Materiale didactice : Manualul, Prezentarea P.P, Caietul, Tabla,
fia de aplicaii.
Tipuri de evaluare : frontal, individual.
Surse de informare:
1. Anatol Gremalschi, Grigore Vasilache, Ludmila
Gremalschi,INFORMATICA, Manual pentru clasa a 8-a. tiina, 2005.
2. Vasilache Grigore,Gremalschi Ludmila,Grne Gheorghe GHID
METODIC PENTRU IMPLEMENTAREA CURRICULUMULUI DE INFORMATIC N NVMNTUL
GIMNAZIAL , CHIINU, 2000.
3. www. didactic.ro
Etapele lecieiObiectivele operaionaleActivitatea
profesoruluiActivitatea elevuluiTehnologii didacticeMateriale
didacticeTimpul necesar
Evocarea Salut elevii, le ureaz spor la lucru i le propune s
ocupe locurile la calculatoare, s lanseze aplicaia de calcul
tabelar, Agenda de lucru.. Salut profesorul.
Se aeaz la calculatoare, lanseaz aplicaia de calcul tabelar
Conversaia euristicRegistrul1min
Reactualizarea cunotinelor Profesorul ntreab elevii:1. Care este
diferena dintre adresele relative i cele absolute?
2. Dai exemple de adrese relative, absolute?
3. Ce numim domeniu i cum poate fi un domeniu?
4. Dai exemple cum pot fi referite?
Verific tema pentru acas. Elevii preyint[ tema pentru acas[.
Elevii rspund la ntrebri.
Algoritmizarea
Conversaia euristic
Manualul
Caietul
Calculatorul
4min
Anunarea temei noi Anun tema leciei Formulele i utilizarea lor i
precizeaz scopul i obiectivele.
Elevii i noteaz tema n caiete i ascult cu atenie care sunt
obiectivele leciei.Conversaia euristicManualul
Caietul Tabla1min
Realizarea sensuluiO1
O1O2O2
O3
O4
O7O2O4
O2O5O6O2O6O6O6
O6
Profesorul prezint i explic elevilor noile cunotine.Scrierea
formulelor de calcul
O formul de calcul este alctuit din operatori matematici i
relaionali i operanzi. O formul de calcul ncepe cu semnul = . n
expresiile construite operatorii sunt +, -, *, /, =, %, ^, , =, .
iar operanzii sunt valorile din celulele tabelului referite prin
adrese.
O formul poate conine, de asemenea, oricare sau toate dintre
urmtoarele: funcii (funcie: O formul predefinit care ia o valoare
sau mai multe valori, efectueaz o operaie i ntoarce o valoare sau
mai multe valori. Se recomand utilizarea funciilor pentru
simplificarea i scurtarea formulelor dintr-o foaie de lucru, n
special a acelora care efectueaz calcule lungi sau complexe.),
referine, operatori (operator: Un semn sau simbol care specific
tipul de calcul ce trebuie executat ntr-o expresie. Exist operatori
matematici, de comparaie, logici sau de referin.) i constante
(constant: O valoare care nu este calculat i, deci nu se schimb. De
exemplu, numrul 210 i textul "Ctiguri Trimestriale" sunt constante.
O expresie sau o valoare rezultat dintr-o expresie nu este o
constant.).
Exemplu:
Pri ale unei formule
Funcii: Funcia PI() returneaz valoarea lui pi: 3,142...
Referine: A2 returneaz valoarea din celula A2.
Constante: Numere sau valori text introduse direct ntr-o formul,
cum ar fi 2.
Operatori: Operatorul ^ (caret) ridic un numr la o putere i
operatorul * (asterisc) nmulete dou sau mai multe numere.
Evaluarea formulelor
Prin evaluarea unei formule se nelege calculul valorii ei.
Rezultatul furnizat de formula supus depinde de valorile
operanzilor i de operatorii care acioneaz asupra acestora. Obs. 1.
Atunci cnd se folosesc formule pentru a efectua calcule, Excel va
recalcula automat rezultatele la orice modificare a valorii
numeric.
Obs. 2. Dac nu se ine cont de prioritatea operaiilor, adic dac
operatorii matematici nu sunt introdui n ordinea necesar efecturii
operaiilor atunci pot apare rezultate eronate.
Profesorul reprezint tab. 2.2. Tipul rezultatelor furnizate de
operatori prin intermediul prezentrii P.P. Profesorul propune
elevilor s analizeze fig.2.8, din manual (vezi anexa1)
Profesorul explic elevilor noiunea de conversiune. Clasificarea
ei i le d unele exemple.
Conversia tipurilor de date n cazurile n care tipurile de date
necesare pentru efectuarea unei operaii nu coincid celor
ateptate,aplicaia de calcul tabelar ncearc s converteasc valorile
respective,transformndu-le in tipul dorit.
Definiie! Prin conversia unui tip de date al unei valori nelegem
transformarea ei n aa mod, nct ea s aparin altui de date
n procesul evalurii formulelor, aplicaiile de calcul tabelar
efectueaz, dac este necesar, urmtoarele conversiuni:
a. Conversiunea n valori numerice.
b. Conversiunea n valori text.
c. Conversiunea n valori logice Conversiunea n valori numerice
Textele, dac pot fi interpretate ca numere, datele calendaristice,
mrcile de timp sunt transformate n numere. Valorile logice False i
True sunt transformate n numere , 0 i 1. Dac conversiunea nu este
posibil aplicaia calcul tabelar genereaz o eroare #
VALUE!Conversiunea n valori text
Aplicaia de calcul tabelar transform toate numerele i valorile
logice n text.Conversiunea n valori logice
Aplicaia de calcul tabelar transform numrul 0 n False, iar toate
celelalte numere n True.
n cazul n care se ntlnete un text ce difer de True sau False, se
va genera valoarea de eroare #Value!
Profesorul analizeaz mpreun cu elevii fig 2.9 pag.37 Conversia
operanzilor n cazul operatorului+.
Profesorul definete noiunea de celule dependente i precedente,le
d exemple de precedente i dependente de celule.Celule precedente i
dependente(relaiile ntre celule) Pentru a facilita procesele de
cutare i eliminare a erorilor, aplicaiile de calcul tabelar
utilizeaz noiunile precedente i dependente ale unei celule. Def!
Numim precedente(surse) ale unei celule toate celulele care sunt
referite n formula pe care ea eventual o conine.
Profesorul analizeaz un exemplu de predecedentele de celule,
fig.2.10. Precedentele celulei B5 din foaia de calcul din fig.2.10
sunt celulele A2 ;i C2, iar precedenta celulei D8 este celula C5.
Def! Numim dependente(destinaii) ale unei celule toate celulele n
care ea este referit.
Profesorul analizeaz un exemplu de dependente de celule , fig.2
.10, din manual, vezi anexa 1.
Dependenta celulei A2 este celula B5, iar dependentele celulei
C5 sunt celulele B8 i D8.
Verificarea formulelor Profesorul explic elevilor cum se
vizualizeaz precedentele i dependentele celulei selectate, la
calculator , le cere elevilor s execute i ei, la calculatoare.
Vizualizarea lor poate fi efectuat cu ajutorul comenzii Tools,
Auditing
(Instrumente,Revizie) sau pentru Office 2011 meniul Formule,
Audit formule. Aceast opiune conine urmtoarele opiuni:
Trasare Precedene/Trace Precedents - afieaz la ecran una sau mai
multe sgei ce simbolizeaz transferul de date din celula surs ctre
celula selectat.
Trasare dependene /Trace Dependents - afieaz la ecran una sau
mai multe sgei ce simbolizeaz transferul de date din celula
selectat ctre celula surs.
Trace Error/Trasare erori afieaz la ecran una sau mai multe sgei
ce simbolizeaz transferul de date din celula surs ctre celula
selectat ce conine valori de tipul eroare-
# Value, # DIV/0!,
# NUM!.
Remove All Arows/Eliminare Sgei - terge de pe ecran toate
sgeile.
Pentru a urmri celule care ofer date unei formule (precedene),
efectuai urmtoarele:
1. Selectai celula care conine formula pentru care dorii s gsii
celulele precedente.
2. Pentru a afia o sgeat de depistare fiecrei celule ce
furnizeaz direct date celulei active, n fila Formule, n grupul
Audit formule, facei clic pe Trasare precedene .
Sgeile albastre afieaz celulele fr erori. Sgeile roii arat
celulele care cauzeaz erori. Dac celula selectat este referit de o
celul pe alt foaie de lucru sau pe alt registru de lucru, o sgeat
neagr pleac de la celula selectat la o pictogram a foii de lucru .
Cellalt registru de lucru trebuie s fie deschis nainte ca Excel s
poat trasa aceste dependene.
3. Pentru a identifica nivelul urmtor de celule care furnizeaz
date celulei active, facei clic din nou pe Trasare precedene .
4. Pentru a elimina sgeile de depistare cu cte un nivel, ncepnd
cu celula precedent cea mai ndeprtat de celula activ, facei clic pe
fila Formule n grupul Formule audit, facei clic pe sgeata de lng
Eliminare sgei, apoi pe Eliminare sgei anterioare . Pentru a
elimina un alt nivel al sgeilor de depistare, facei clic din nou pe
buton.
Pentru a urmri formule care fac referire la o anumit celul
(precedene), efectuai urmtoarele:
1. Selectai celula pentru care se dorii identificarea celulelor
dependente.
2. Pentru a afia o sgeat de depistare pentru fiecare celul care
este dependent de o celul activ, n fila Formule, n grupul Audit
formule, facei clic pe Trasare dependene .
Sgeile albastre afieaz celulele fr erori. Sgeile roii arat
celulele care cauzeaz erori. Dac celula selectat este referit de o
celul pe alt foaie de lucru sau pe alt registru de lucru, o sgeat
neagr pleac de la celula selectat la o pictogram a foii de lucru .
Cellalt registru de lucru trebuie s fie deschis nainte ca Excel s
poat trasa aceste dependene.
3. Pentru a identifica urmtorul nivel de celule care depind de
celula activ, facei clic din nou pe Trasare dependene .
4. Pentru a elimina sgeile de depistare cu cte un nivel, ncepnd
cu celula dependent cea mai ndeprtat de celula activ, facei clic pe
fila Formule n grupul Formule audit, facei clic pe sgeata de lng
Eliminare sgei, apoi pe Eliminare sgei spre dependene . Pentru a
elimina un alt nivel al sgeilor de depistare, facei clic din nou pe
buton.
5. Pentru a elimina toate sgeile de depistare (sgei de
depistare: Sgei care arat relaia dintre celula activ i celulele
asociate ei. Sgeile de depistare sunt albastre atunci cnd pornesc
dintr-o celul care furnizeaz date unei alte celule i roii atunci
cnd o celul conine o valoare de eroare, cum ar fi #DIV/0!.) din
foaia de lucru, n fila Formule, n grupul Audit formule, facei clic
pe Eliminare sgei .
Pentru a vedea toate relaiile dintr-o foaie de lucru, efectuai
urmtoarele:
1. ntr-o celul goal, tastai = (semnul egal).
2. Facei clic pe butonul Selectare total.
3. Selectai celula, apoi, n fila Formule, n grupul Audit
formule, facei clic pe Trasare precedene .
Dac Excel emite un sunet cnd facei clic pe Trasare dependene sau
pe Trasare precedene , fie Excel a depistat toate nivelurile
formulei, fie ncercai s depistai un element ce nu poate fi
depistat. Elevii ascult cu atenie profesorul i i noteaz n caiete
dmodul de scriere a unei formule. Analizeaz exemplul . Elevii i fac
unele notie. Elevii noteaz n caiete cum se evalueaz o formul.
Elevii analizeaz mpreun cu profesorul tabelul 2.2.Tipul
rezultatelor furnizate de operatori prin intermediul prezentrii
P.P.
Elevii ascult cu atenie care sunt conversiunile posibile cu
tipurile de date. Elevii noteaz noiunile definite de profesor i
exemplele.
Elevii analizeaz fig 2.9 pag.37 Conversia operanzilor n cazul
operatorului+. Elevii noteaz noiunile tipurile de relaii existente
ntre celule. Elevii i noteaz exemplele i definiiile. Elevii
analizeaz fig.2.10, din manual.
Elevii ascult cum se evalueaz o formul. Elevii analizeaz la
calculatoare comanda ce permite verificarea Formulelor i exerseaz
paralel. Elevii analizeaz mpreun cu profesorul paii de evaluare i
verificare a unei formule la calculator. Elevii i fac unele notie n
baza prezentrii P.P.
Elevii analizeaz mpreun cu profesorul paii de evaluare i
verificare a unei formule la calculator.
Elevii i fac unele notie n baza prezentrii P.P.
Elevii i fac unele notie n baza prezentrii P.P.
Explicaia
Lucrul cu manualul,
Instruirea sistat de calculator
Demonstraia.Expunerea
Lucrul cu manualul,
Demonstraia.Expunerea
Lucrul cu manualul,
Expunerea
Lucrul cu manualul,
Instruire asistat de calculator
Expunerea
Instruire asistat de calculator
Lucrul cu manualul
Instruire asistat de calculator
Expunerea
Instruire asistat de calculator
Lucrul cu manualul
Instruire asistat de calculator
Manualul
Caietul Tabla
Prezentare P.P.
Manualul
Caietul Tabla
Prezentare P.P.
Manualul
Caietul Tabla
Prezentare P.P.
Manualul
Caietul Tabla
Prezentare P.P.
Manualul
Caietul Tabla
Prezentare P.P.
Manualul
Caietul Tabla
Prezentare P.P
Manualul
Caietul Tabla
Prezentare P.P
Manualul
Caietul Tabla
Prezentare P.P
Manualul
Caietul Tabla
Prezentare P.P
20min
Fixarea cunotinelor noi i realizarea feedback-ului.
Reflecia.O1
O2
O3
O4
O5
O6
O7 Exerciiile: 5, 11,13,14,15, pag. 38 manual.
Elevii lucreaz asupra exerciiilor date la calculator.
Metoda orientat pe exemple i pe rezolvarea de exerciii n
laborator
Manualul
Caietul Tabla
Prezentare P.P.14min
Evaluare Profesorul noteaz cei mai activi elevi ce s-au
manifestat pe parcursul leciei. Elevii particip activ la
discuie.Conversaia euristicManualul
Caietul Tabla3min
Tema pentru acas De nvat tema: Evaluarea formulelor. 2.3.
Ex.9,10. pag. 38, din manual. Elevii i noteaz tema pentru acas n
caiete.Conversaia euristicManualul
Caietul Tabla Prezentare P.P.2min
Anexa 1, fig.2.8 Operaii cu numere , date calendaristice, texte
i mrci de timp,a) afiarea valorilor.
Fig.2.8 Operaii cu numere , date calendaristice, texte i mrci de
timp: b) afiarea formulelor.
Fig.2.9. Conversia operanzilor n cazul operatorului + : a)
afiarea valorilor
Fig.2.9. Conversia operanzilor n cazul operatorului + : a)
afiarea formulelor.
Fig. 2.10. Precedente i dependente de cellule.: a) afiarea
valorilor.
Fig. 2.10. Precedente i dependente de cellule.: a) afiarea
formulelor.
Dependente de celule
Anexa 2.
Excel > Formule > Corectarea formulelorGsirea i corectarea
erorilor din formule
Ascundere total
Formulele pot avea uneori ca rezultat valori de erori, pe lng
rezultate neprevzute. Mai jos sunt prezentate unele instrumente
care pot fi utilizate pentru a gsi i examina cauzele acestor erori
i pentru a determina soluii.
Ce intenionai s facei?
Cum se introduce o formul simpl
Corectarea erorilor obinuite la introducerea formulelor
Corectarea problemelor comune din formule
Activarea sau dezactivarea regulilor de verificare pentru
erori
Corectarea erorilor obinuite din formule, cte o eroare odat
Marcarea erorilor comune de formule n foaia de lucru i
corectarea lor
Corectarea unei valori de eroare
Supravegherea unei formule i a rezultatului ei utiliznd
fereastra Supraveghere
Adugarea celulelor la fereastra Supraveghere
Eliminarea celulelor din fereastra Supraveghere
Evaluarea pas cu pas a unei formule imbricate
Afiarea relaiilor dintre formule i celule
Cum se introduce o formul simpl
Formulele sunt ecuaii ce efectueaz calcule cu valori din foaia
de lucru. O formul ncepe cu semnul egal (=). De exemplu, formula
urmtoare adun 3 la 1.
=3+1
O formul poate conine, de asemenea, oricare sau toate dintre
urmtoarele: funcii (funcie: O formul predefinit care ia o valoare
sau mai multe valori, efectueaz o operaie i ntoarce o valoare sau
mai multe valori. Se recomand utilizarea funciilor pentru
simplificarea i scurtarea formulelor dintr-o foaie de lucru, n
special a acelora care efectueaz calcule lungi sau complexe.),
referine, operatori (operator: Un semn sau simbol care specific
tipul de calcul ce trebuie executat ntr-o expresie. Exist operatori
matematici, de comparaie, logici sau de referin.) i constante
(constant: O valoare care nu este calculat i, deci nu se schimb. De
exemplu, numrul 210 i textul "Ctiguri Trimestriale" sunt constante.
O expresie sau o valoare rezultat dintr-o expresie nu este o
constant.).
Pri ale unei formule
Funcii: Funcia PI() returneaz valoarea lui pi: 3,142...
Referine: A2 returneaz valoarea din celula A2.
Constante: Numere sau valori text introduse direct ntr-o formul,
cum ar fi 2.
Operatori: Operatorul ^ (caret) ridic un numr la o putere i
operatorul * (asterisc) nmulete dou sau mai multe numere.
nceputul paginiiCorectarea erorilor obinuite la introducerea
formulelor
Urmtorul tabel sintetizeaz anumite unele erori obinuite care se
pot produce cnd se introduc formule i explic modul n care se
corecteaz acestea:
Asigurai-v c...Mai multe informaii
ncepei fiecare funcie cu semnul egal (=). Dac omitei semnul
egal, ceea ce tastai poate afiat ca text sau ca o dat. De exemplu,
dac tastai SUM(A1:A10), Microsoft Excel afieaz irul text
SUM(A1:A10) i nu calculeaz formula. Dac tastai 11/2, Excel afieaz o
dat, cum ar fi 2-Nov sau 02.11.2009 n loc s mpart 11 la 2.
nchidei toate parantezele deschise Asigurai-v c toate
parantezele au pereche. Cnd utilizai o funcie ntr-o formul, este
important ca toate parantezele s fie n poziia corect pentru ca
funcia s se comporte corect. De exemplu, formula =IF(B5