Top Banner
Broszura na temat biotechnologii rolniczej wydana pod patronatem Polskiej Federacji Biotechnologii
32

formacie pdf

Jan 11, 2017

Download

Documents

ngotruc
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: formacie pdf

Broszura na temat biotechnologii rolniczej wydana pod patronatem Polskiej Federacji Biotechnologii

Page 2: formacie pdf
Page 3: formacie pdf

Oddajemy w Paƒstwa r´ce zbiór przyst´pnych informacji o biotechnologii, o jednej z najbardziej perspektywicznych dziedzin nauki i przemys∏u, z którymi ludzkoÊç wkroczy∏a w XXI wiek.

Mamy nadziej´, ˝e znajdziecie w niej Paƒstwo wiele u˝ytecznych informacji, które pozwolà zrozumieç, co si´mieÊci w szerokim terminie „biotechnologia” oraz jak ogromne znaczenie ma ta dziedzina dla nas wszystkich:

dla naszego Êrodowiska, naszego zdrowia i dobrobytu.Niniejsza broszura s∏u˝y realizacji misji Polskiej Federacji Biotechnologii – organizacji non-profit propagujàcej

rzetelnà wiedz´ na temat biotechnologii.

03

Autorzy: Zespó∏ Redakcyjny PFB

Wi´cej informacji na stronie: www.pfb.edu.pl

Page 4: formacie pdf

Czym jest biotechnologia?Czym jest biotechnologia?Sam termin „biotechnologia” wywodzi si´ z trzech s∏ów greckich; bios – „˝ycie”, technos – „technika” oraz logos– „myÊlenie”. Wskazuje na po∏àczenie dwóch dziedzin – biologii i technologii.

W praktyce biotechnologia sprowadza si´ do wykorzystania ˝ywych organizmów dla uzyskania nowych produktówi innowacyjnych procesów wytwórczych.

Dzisiaj biotechnologia to ogromna ga∏àê nauki i przemys∏u, która wykorzystuje osiàgni´cia ró˝nych dziedzin,takich jak genetyka, biologia, in˝ynieria genetyczna, mikrobiologia, medycyna, immunologia, biochemia, informatyka i inne. Zastosowanie biotechnologii w praktyce zmienia ju˝ dziÊ sposoby wytwarzania leków, leczeniaskomplikowanych schorzeƒ, ochrony Êrodowiska, uprawy roÊlin i produkcji ˝ywnoÊci.Post´p w biotechnologii dokonuje si´ nieprzerwanie od wielu lat. Si´ga czasu, kiedy Grzegorz Mendel opisa∏prawa dziedziczenia, k∏adàc „kamieƒ w´gielny” pod rozwój genetyki. Odkrycie struktury DNA przez Watsona i Cricka by∏o kolejnym punktem zwrotnym, podobnie jak pierwsze wprowadzenie materia∏u genetycznego jednegoorganizmu do innego. Jednak prawdziwy prze∏om w biotechnologii sta∏ si´ mo˝liwy dzi´ki poznaniu genomówmikroorganizmów, roÊlin, zwierzàt i cz∏owieka, a tak˝e roli poszczególnych genów. Wiedza zdobywana na tympolu otwiera przed naukà praktycznie nieograniczone mo˝liwoÊci.

W ramach szeroko rozumianej biotechnologii wyró˝nia si´ obecnie 3 odr´bne dzia∏y, tzw. biotechnologi´ bia∏à,czerwonà i zielonà.

04

Page 5: formacie pdf

Bia∏a biotechnologia

Czerwona biotechnologia

Bia∏a biotechnologiaBia∏a biotechnologia ma zastosowanie w przemyÊle. Wykorzystuje ona ˝ywe komórki np. pleÊni, dro˝d˝y czy bakterii oraz enzymy do wytwarzania nowych produktów lub inicjowania procesów przetwórczych.Mikroorganizmy wykorzystywane w bia∏ej biotechnologii sà zwykle zmodyfikowane przy zastosowaniu in˝ynieriigenetycznej. Ulepszone w ten sposób komórki mikroorganizmów pracujà jako komórkowe fabryki, produkujàc np. liczne enzymy dla przemys∏u chemicznego. Zmodyfikowane genetycznie komórki odgrywajà pierwszoplanowà rol´ w produkcji przyjaznych dla Êrodowiska proszków do prania, przekszta∏caniu niektórychsubstancji chemicznych w pestycydy, bio-degradowany plastik, ekologiczne paliwa (bioetanol), czy te˝ inneu˝yteczne produkty.

Czerwona biotechnologiaCzerwona biotechnologia jest zwiàzana z medycynà i ochronà zdrowia, a wykorzystuje si´ jà mi´dzy innymi przytworzeniu nowych leków, w diagnostyce, profilaktyce i leczeniu dotychczas nieuleczalnych chorób. Ulepszonemikroorganizmy wytwarzajà antybiotyki, witaminy, szczepionki i bia∏ka w∏aÊnie na u˝ytek medycyny. Lecznicze preparaty biotechnologiczne stanowià obecnie ok. 20% sprzedawanych lekarstw i ok. 50% lekówb´dàcych na etapie badaƒ klinicznych. Post´p osiàgni´ty w ostatnich latach by∏ mo˝liwy dzi´ki poznaniu genomu ludzkiego. Pozytywne skutki przynios∏y równie˝ inwestycje w tzw. technologie u∏atwiajàce (enablingtechnologies) i patenty. To w∏aÊnie ochrona w∏asnoÊci intelektualnej gwarantuje zwrot nak∏adów na badaniai sprawia, ˝e z odkryç czerwonej biotechnologii korzystamy my wszyscy.Obecnie znanych jest blisko 30 000 schorzeƒ i chorób, a tylko ok. 10 000 z nich mo˝na skutecznie leczyç.Post´p w biotechnologii stwarza nadziej´ na zapobieganie i leczenie nie tylko bardzo rzadkich chorób, ale i tychpowszechnych – takich jak choroby serca, rak czy choroba Alzheimera. Nowe mo˝liwoÊci terapeutyczne, uzyskiwane dzi´ki biotechnologii, skutkujà powstaniem wr´cz odr´bnychdziedzin nauki i ca∏kowicie nowych narz´dzi oddawanych do dyspozycji lekarzy. Przyk∏adowo farmakogenetykabada wp∏yw, jaki mogà mieç geny na indywidualnà reakcj´ organizmu na lekarstwa, a testy genetyczne s∏u˝à przewidywaniu odziedziczalnoÊci chorób oraz sà powszechnie wykorzystywane w kryminalistyce. Wszystkie te osiàgni´cia poprawiajà jakoÊç ˝ycia i przybli˝ajà ludzkoÊç do realizacji niespe∏nionych dotàd marzeƒo skutecznym zapobieganiu i leczeniu chorób.

05

Page 6: formacie pdf

Zielona biotechnologiaZielona biotechnologiaZielonà biotechnologi´ uwa˝a si´ za nast´pny etap „zielonej rewolucji” w rolnictwie, która, poczàwszy od lat 70-tych, dzi´ki wprowadzeniu plenniejszych odmian w po∏àczeniu z nawozami sztucznymi i chemicznà ochronàroÊlin, uratowa∏a od g∏odu setki milionów ludzi. DziÊ zielona biotechnologia mo˝e zapewniç zaspokojenie potrzeb˝ywnoÊciowych przyrastajàcej populacji na ziemi, w sposób bardziej przyjazny dla Êrodowiska naturalnego i bezpieczniejszy dla zdrowia ludzi.Biotechnologia w rolnictwie wykorzystywana jest przede wszystkim do ulepszania gatunków roÊlin uprawnych o du˝ym znaczeniu gospodarczym. Dokonuje si´ tego poprzez wprowadzenie genów warunkujàcych powstanienowych, korzystnych cech w tych roÊlinach. Dzi´ki tym cechom roÊliny same chronià si´ przed chorobami i szkod-nikami albo ∏atwiej zwalczyç w nich chwasty. Inne wprowadzane cechy podnoszà wartoÊç od˝ywczà lub przetwórczà.Obecnie zielona biotechnologia zaznacza si´ w 3 g∏ównych sferach:• produkcji roÊlin in vitro (w warunkach laboratoryjnych). Przy u˝yciu tej techniki reprodukuje si´ ca∏e roÊliny z ich

cz´Êci, pojedynczych komórek, a nawet organelli. Uzyskuje si´ w ten sposób efekt jednorodnoÊci genetycznej i uwolnienia namno˝onego materia∏u od chorób.

• in˝ynierii genetycznej. Pozwala ona na precyzyjne umieszczenie genów warunkujàcych powstanie wy∏àcznie po˝à-danych cech w roÊlinach lub u zwierzàt. Ulepszony organizm zachowuje swoje wszystkie w∏aÊciwoÊci i zyskujejeszcze dodatkowà cech´ o du˝ym znaczeniu z punktu widzenia ekonomii, zdrowia lub ochrony Êrodowiska.

• hodowli z wykorzystaniem markerów molekularnych. Jest to po∏àczenie tradycyjnej hodowli selekcyjnej z in˝ynierià genetycznà. Markery molekularne to „kawa∏ki” DNA przy∏àczane do genu warunkujàcego po˝àdanàcech´, którà hodowca chce uzyskaç w wyniku krzy˝owania i selekcji nowej odmiany. Mo˝na je ∏atwo wykryç w selekcjonowanych liniach i dzi´ki temu byç pewnym wyst´powania danej cechy. Zastosowanie markerów molekularnych znacznie upraszcza prace i przyspiesza uzyskiwanie nowych, wydajniejszych odmian.

Biotechnologia rolnicza w uproszczeniu to lepsza, precyzyjniejsza i szybsza metoda hodowli roÊlin oraz sposób na:• uproszczenie agrotechniki,• wzrost op∏acalnoÊci produkcji,• redukcj´ zu˝ycia pestycydów,• ochron´ Êrodowiska naturalnego,• poprawienie jakoÊci produktów,a w efekcie zapewnienie konkurencyjnoÊci produkcji rolniczej.

"W 50 lat po odkryciu DNA i znaczàcych post´pach in˝ynierii bioprocesowej, biotechnologia jest jednà z trzechnajwa˝niejszych technologii XXI wieku. To w∏aÊnie w biotechnologii widzi si´ nowe mo˝liwoÊci rozwoju w ochronie zdrowia, Êrodowiska, w rolnictwie i w produkcji ˝ywnoÊci.”Prof. dr hab. Stanis∏aw Bielecki, przewodniczàcy Komitetu Organizacyjnego II Krajowego Kongresu Biotechnologii, czerwiec 2003

06

Page 7: formacie pdf

Zastosowanie biotechnologiiZastosowanie biotechnologii

07

• ulepszona ˝ywnoÊç• witaminy• kultury posiewowe i zakwasy• dodatki smakowe• wielocukry• enzymy

• antybiotyki• szczepionki• witaminy• substancje biologicznie czynne• enzymy• terapie hormonalne

i enzymatyczne• przeszczepy

(ksenotransplantacja)• terapie genowe

• ulepszone roÊliny• Êrodki ochrony roÊlin

ROLNICTWOMEDYCYNA

PRZEMYS¸SPO˚YWCZY

OCHRONAÂRODOWISKA

PRZEMYS¸CHEMICZNY

• biotransformacje• kataliza enzymatyczna• bioenergetyka• bioplastiki

• oczyszczanie Êcieków• utylizacja odpadów• bioremediacja

Page 8: formacie pdf

Przyspieszenie post´pu w nowoczesnej biotechnologii w ostatnich 20 latach jest porównywalne do przyspieszenia w informatyce.

Kamienie milowe w rozwoju biotechnologiiog∏oszenie teorii dziedziczenia przez Grzegorza Mendla stanowiàcej podstaw´ wspó∏czesnej genetyki1866dowiedziono, ˝e transformacja bakterii zachodzi dzi´ki DNA, a noÊnikiem informacji genetycznej nie sà bia∏ka1944odkrycie struktury DNA (podwójna helisa) i przedstawienie teorii na temat mechanizmu przenoszenia informacji genetycznej przez F. Cricka i J. Watsona1953

dowiedzenie przez F. Cricka, ˝e DNA koduje RNA, a RNA syntetyzuje bia∏ko1958

z∏amanie kodu DNA – odkryto, ˝e trzy z czterech zasad: A, T, G i C po∏àczone ze sobà w ró˝nych konfiguracjach, tworzà matryc´ (kodon), kodujàcà dany aminokwas1965

odkrycie enzymów (restryktaz), które potrafià przeciàç niç DNA w specyficznym miejscu1969

pierwsza zrekombinowana czàsteczka DNA – w sposób sztuczny utworzona z 2 ró˝nych wirusów1972pierwsze przeniesienie materia∏u genetycznego z jednego organizmu do drugiego – powstajà podwaliny nowoczesnej biotechnologii – nauki zastosowanej w praktyce1973

potwierdzenie, i˝ bakteria (Agrobacterium tumefaciens) potrafi przenosiç „na sta∏e” obcy materia∏ genetyczny do komórek roÊliny1975

ludzka insulina (lekarstwo dla diabetyków) mo˝e byç produkowana przez zrekombinowane bakterie1978

pierwsza roÊlina (petunia) ze zmienionà informacjà genetycznà1986pierwsza roÊlina uprawna zosta∏a uodporniona na chorob´ wirusowà – pomidor odporny na wirusa mozaiki tytoniu1987

pierwszy „zmodyfikowany genetycznie” produkt spo˝ywczy na rynku – pomidor FlavrSavr® „z wy∏àczonym” genem odpowiedzialnym za gnicie1994pierwsze badania polowe w Polsce – z ziemniakiem odpornym na stonk´ i burakami pastewnymi odpornymi na herbicyd Roundup® Ready1997

og∏oszenie poznania genomu ludzkiego2000

w tym roku area∏ roÊlin uprawnych ulepszonych dzi´ki biotechnologii przekracza 81 mln ha2004

Kamienie milowe w rozwoju biotechnologii

08

Page 9: formacie pdf

Nowoczesna biotechnologia znajduje si´ ciàgle w swym „wieku dzieci´cym”. W miar´ rozwoju staje si´ coraz bardziej uniwersalnai interdyscyplinarna.

Kolejne fazyrozwoju agrobiotechnologii

Kolejne fazyrozwoju agrobiotechnologii

09

1-a faza

1995

WartoÊç

2000

CECHY AGRONOMICZNE

pomagajà rolnikom uzyskiwaç wi´ksze plonyprzy zastosowaniu mniejszej iloÊci Êrodków chemicznych

produkcja lepszej ˝ywnoÊcii w∏ókien

roÊliny jako „zrównowa˝one” biofabryki

CECHY JAKOÂCIOWE

2005 2010

2-a faza 3-a faza

BIOMATERIA¸Y

Page 10: formacie pdf

Polska „karta” w biotechnologii roÊlinPolska „karta” w biotechnologii roÊlinDla wi´kszoÊci ludzi w Polsce nie jest znany fakt, ogromnego wk∏adu polskich naukowców i naukowców polskiegopochodzenia w dynamiczny rozkwit biotechnologii – szczególnie zielonej i jej praktycznych zastosowaƒ.

• Dr Wac∏aw Szybalski, rodem z Gdaƒska, obecnie pracujàcy na uniwersytecie stanowym w Madison, by∏ wizjoneremwyprzedzajàcym swojà epok´. On jako pierwszy przedstawi∏ pomys∏ i podjà∏ prób´ opatentowania koncepcjiwprowadzania korzystnych genów do organizmów w celu poprawy ich cech.

• Dr Ernest Jaworski wytrwale realizowa∏ swojà bardzo futurystycznà wizj´ praktycznego zastosowania biotechnologii w rolnictwie. By∏ za∏o˝ycielem i d∏ugoletnim dyrektorem naukowym dzia∏u biotechnologii w jednym z amerykaƒskich koncernów. DziÊ ponad 2/3 wszystkich upraw roÊlin transgenicznych jest m.in. rezultatem jego wizji i pracy.

• Dr Jerzy Paszowski, pracujàcy obecnie na uniwersytecie w Bazylei, w swoich badaniach podstawowych k∏ad∏podwaliny pod nowoczesnà biotechnologi´. Jego osiàgni´cia przyczyni∏y si´ do uzyskania ry˝u wzbogaconegow beta-karoten – prowitamin´ witaminy A (tzw. „golden rice – z∏oty ry˝"). DziÊ technologia i patenty potrzebnedo wprowadzenia beta-karotenu do lokalnych odmian ry˝u sà dost´pne bezp∏atnie dla wszystkich zainteresowanych naukowców. Jest to szczególnie istotne dla krajów trzeciego Êwiata, gdzie ok. 400 milionówludzi choruje z powodu braku witaminy A, a jej drastyczny brak prowadzi do masowej utraty wzroku, szczególnie u dzieci.

• Dr Hilary Koprowski, wraz z zespo∏em kilku Polaków, pracuje na uniwersytecie medycznym w Filadelfii nad produkcjà szczepionek, przeciwcia∏ i leków bia∏kowych w roÊlinach transgenicznych lub roÊlinach celowoinfekowanych zmodyfikowanymi wirusami, produkujàcymi po˝àdane bia∏ka. WczeÊniej, w latach pi´çdziesiàtych,dr H. Koprowski uwolni∏ Êwiat od straszliwej choroby Heinego-Medina – opracowa∏ skutecznà szczepionk´ na polio. W 1999 roku zosta∏ za to i szereg innych osiàgni´ç uhonorowany tytu∏em Wirusologa Stulecia.

• Pierwsze na Êwiecie roÊliny ca∏kowicie uodpornione na choroby wirusowe dzi´ki wprowadzeniu nowych genów(pomidor i tytoƒ odporne na wirusa mozaiki tytoniu i wirusa mozaiki ogórka) wysz∏y spod r´ki dr. WojciechaKaniewskiego z Poznania. Jest on równie˝ twórcà transgenicznych ziemniaków i pomidorów odpornych jednoczeÊnie na wirusy i szkodniki.

METODA ZASTOSOWANA PRZY WZBOGACANIU RY˚U W BETA-KAROTEN, CZYLI PROWITAMIN¢ WITAMINY A

10

Page 11: formacie pdf

• Dr Karl Maramorosch wykszta∏cony w Polsce, a obecnie pracujàcy na Rutgers University w New Jersey zas∏u˝y∏si´ opracowaniem – opartych o biologi´ molekularnà – metod ochrony upraw przed owadami i przenoszonymiprzez nie wirusami. Przez lata, wraz z doktorem Koprowskim, redagowali „Methods in Virology” przyczyniajàcsi´ do rozkwitu biotechnologii.

• Rodzice dr. Fryderyka Perlaka przybyli do USA z Polski. Naukowiec ten jako pierwszy wpad∏ na pomys∏ syntetycznego (stworzonego w sposób sztuczny) genu, który wprowadzany do roÊlin zwi´ksza∏ produkcj´ bia∏ekdo poziomu umo˝liwiajàcego zastosowania praktyczne. On te˝ jest autorem uprawianej ju˝ na milionach hektarów bawe∏ny, odpornej na szkodniki i herbicydy.

• Dr Józef Bujarski jest Êwiatowym ekspertem w dziedzinie wymiany genów mi´dzy organizmami (np. wirusamia roÊlinami). Wykszta∏cenie zdoby∏ w Poznaniu, a obecnie kontynuuje prac´ na Uniwersystecie w DeKalb.Walnie przyczyni∏ si´ do naukowego potwierdzenia bezpieczeƒstwa upraw transgenicznych. Pozwoli∏o to insty-tucjom odpowiedzialnym za dopuszczenie produktów transgenicznych do obrotu wydawaç pozytywne decyzje.

• Dr Stanis∏aw Flasiƒski z Bydgoszczy to wybitny ekspert od ekspresji transgenów w ró˝nych roÊlinach. W ramach programów charytatywnych nakierowanych na walk´ z g∏odem pomaga naukowcom z krajów rozwijajàcych si´ tworzyç roÊliny broniàce si´ przed chorobami.

• Maria Berezowska-Kaniewska, mieszkajàca od 17 lat w USA jest doskona∏ym analitykiem ekspresji transgenów,propagatorkà biotechnologii i nauczycielkà naukowców z krajów trzeciego Êwiata. Jej praca zaowocowa∏a powstaniem s∏odkiego ziemniaka odpornego na wirusy, dzi´ki czemu mo˝na podnieÊç plon tej roÊliny o 60%.S∏odki ziemniak jest podstawowym po˝ywieniem w najbiedniejszych krajach Afryki i Azji.

• Glen Rogan, którego rodzice emigrowali z Polski w czasie wojny, jest ekspertem w dziedzinie badania sk∏adu,w∏aÊciwoÊci i bezpieczeƒstwa roÊlin genetycznie zmodyfikowanych. Badania te stanowià podstaw´ przydopuszczaniu roÊlin transgenicznych do obrotu.

• Dr Molly Cline-Niedbalski urodzona w USA, ale czujàca si´ Polkà, jest wybitnà organizatorkà i propagatorkàbiotechnologii w nowoczesnym rolnictwie. To ona mi´dzy innymi zorganizowa∏a, a potem kierowa∏a grupànaukowców pracujàcych nad uzyskaniem kukurydzy produkujàcej leki.

Gen odpowiedzialny za wytwarzanie beta-karotenu wyizolowano z ˝onkila, skàd przy pomocy wektora,bakterii Agrobacterium tumefaciens, wprowadzono go do genomu ry˝u.

Dzi´ki opanowaniu tej metody mo˝liwe jest ulepszanie najpopularniejszych odmian ry˝u w wielu krajach.

11

Page 12: formacie pdf

Dlaczego Êwiatu potrzebna jestbiotechnologia i jak Êwiat „przyspiesza”dzi´ki biotechnologii

Dlaczego Êwiatu potrzebna jestbiotechnologia i jak Êwiat „przyspiesza”dzi´ki biotechnologiiNowe rolnicze technologie sà niezb´dne.

Dost´pnoÊç ziemi i populacja: stan delikatnej równowagi.15,5 milionów km2 ziemi jest dzisiaj pod uprawà.Bez ciàg∏ego zwi´kszania plonów do roku 2050 potrzebne by∏oby ponad 38 milionów km2.

• Wi´kszoÊç przydatnej do produkcji rolniczej ziemi jest ju˝ pod uprawà• Zagospodarowanie obszarów naturalnych dla potrzeb rolnictwa nie jest rowiàzaniem na przysz∏oÊç• Biotechnologia umo˝liwia lepsze wykorzystanie dost´pnego area∏u i bardziej zrównowa˝onà praktyk´ rolniczà

èród∏o: The Monaco Summits – Agro and Food Industry Forum, 26-29.11.1998, Monte Carlo

12

1950 1970 1990 2010 2025

10

8

6

4

2

0

Przyrost populacji (w miliardach)

1950 1970 1990 2050

0,5

0,4

0,3

0,2

0,1

0

IloÊç ziemi uprawnej na g∏ow´ mieszkaƒca (w ha)

Page 13: formacie pdf

Tradycyjne krzy˝owanie odmian jest procesem bardzo ˝mudnym i d∏ugotrwa∏ym. Przebiega ono bez kontroli nad poszczególnymi genami, które „migrujà” z roÊliny do roÊliny w doÊç dowolny sposób. W efekcie poprawieniejednej w∏aÊciwoÊci odmiany mo˝e wiàzaç si´ z wystàpieniem innych cech – nie zawsze po˝àdanych. Skuteczne rozwiàzanie tego problemu przynios∏a hodowla roÊlin ulepszonych biotechnologicznie, gdzie do roÊlinywprowadza si´ ÊciÊle okreÊlone geny o znanym dzia∏aniu. Dzi´ki temu odmiana zachowuje wszystkie pierwotnew∏aÊciwoÊci i zyskuje nowe cechy bez koniecznoÊci wielokrotnego krzy˝owania roÊlin. Wprowadzenie po˝àdanego genu przebiega nast´pujàco:• Wybrany fragment DNA zostaje wyci´ty z genomu organizmu dawcy (genom to kompletny zestaw DNA

organizmu, który zawiera jego ca∏kowità informacj´ genetycznà). Wykonuje si´ to przy pomocy specjalnychzwiàzków – enzymów restrykcyjnych.

• Wyci´ty fragment DNA zostaje po∏àczony z DNA wektora, który posiada umiej´tnoÊç przenoszenia kodu genetycznego do komórek innych organizmów. Wektorami sà organizmy lub plazmidy posiadajàce zdolnoÊçprzenoszenia w∏asnych genów oraz genów do nich do∏àczonych.

• Fragment DNA przenoszony przez wektor zostaje nast´pnie „wbudowany” w DNA biorcy. W efekcie organizmbiorcy rozpoczyna produkcj´ po˝àdanych substancji zakodowanych w przeniesionym fragmencie.

13

Tradycyjna hodowla roÊlin

Niepo˝àdane geny trzeba usunàçpoprzez wielokrotne selekcje, trwajàce wiele lat.

po˝àdany gen

ODMIANA KOMERCYJNADAWCA

NOWAODMIANA

KRZY˚OWANIE

Tradycyjna hodowla roÊlin

DNA jest ∏aƒcuchem genów podobnych do naszyjnika z pere∏.W tradycyjnej hodowli w sposób przypadkowy ∏àczy si´wiele genów od dawcy i odmiany ulepszanej przez hodowc´.

Hodowla roÊlin ulepszonych biotechnologicznie

Nie ma potrzeby usuwanianiepo˝àdanych genów.

po˝àdany gen

ODMIANA KOMERCYJNADAWCA

NOWAODMIANA

TRANSFER

Hodowla roÊlin ulepszonych biotechnologicznie

Dzi´ki in˝ynierii genetycznej, do ∏aƒcucha DNAmo˝na przy∏àczyç pojedynczy, ÊciÊle okreÊlony gen.

Page 14: formacie pdf

Zdaniem firm biotechnologicznych dzi´ki rozpowszechnieniu biotechnologii rolniczej nast´puje jakoÊciowy skok w sposobie wytwarzania ˝ywnoÊci

Poni˝sze porównanie dotyczàce ziemniaka uodpornionego na stonk´ obrazujeprzewartoÊciowania zachodzàce dzi´ki wykorzystaniu genów, celowowprowadzanych i „zaprz´ganych” do pracy dla dobra cz∏owieka i Êrodowiska.

14

Biotechnologiczna i tradycyjna Êcie˝ka ochrony najpopularniejszej odmiany ziemniaka przeciwko stonce ziemniaczanej w USA wg firmy Monsanto

Roczne zu˝ycie surowców i energii na tradycyjnà ochron´ ziemniaka przeciwko stonce ziemniaczanej

Page 15: formacie pdf

Dwa przyk∏ady najpopularniejszych cech, o które wzbogaca si´ roÊliny uprawne

Tolerancja na herbicyd Roundup® ReadyHerbicyd Roundup® Ready blokuje dzia∏anie enzymu EPSP, wyst´pujàcego wy∏àcznie w roÊlinach, który bierzeudzia∏ w produkcji aminokwasów.Wprowadzenie do genomu roÊliny genu odpowiedzialnego za nadprodukcj´ enzymu EPSP pozwala roÊlinie uodporniç si´ na dzia∏anie Roundup’u.

OdpornoÊç roÊlin uprawnych na szkodniki na przyk∏adzie kukurydzy oraz ziemniaków

Wprowadzenie do genomów wa˝nych roÊlin uprawnych, takich jak kukurydza i ziemniaki, genu z naturalnie wyst´pujàcej bakterii glebowej: Bacillus thuringiensis.

Wprowadzony gen koduje powstanie bia∏ka Bt,które chroni roÊlin´ przed ˝erowaniem larw i owadów doros∏ych szkodliwych muchówek,chrzàszczy i motyli.

Praktyczne efekty uodpornienia kukurydzy naomacnic´ prosowiank´ – po prawej: odmianatradycyjna, po lewej: ta sama odmiana uodporniona przy pomocy bia∏ka Bt.

Efekt uodpornienia ziemniaków na stonk´ziemniaczanà – na pierwszym planie tradycyjna odmiana ziemniaków, na drugimplanie ta sama odmiana ulepszona podkàtem odpornoÊci na stonk´ ziemniaczanà.

Bia∏ko Bt• od ponad 35 lat wykorzystywane w ochronie

roÊlin, m.in. do oprysków w gospodarstwachekologicznych

• powoduje zaprzestanie ˝erowania szkodnikaju˝ po pierwszym k´sie ulepszonej lubopryskanej roÊliny

• jest nieszkodliwe dla owadów po˝ytecznych(pszczó∏, biedronek, z∏otooków i innych),ca∏kowicie bezpieczne dla ludzi, innychssaków, ptaków i ryb

Stonka ziemniaczanaEfekty ˝erowania larwy omacnicy prosowianki w ∏odydze kukurydzy i na kolbach

15

Uzyskanie roÊlinyodpornej na Roundup.

Roundup:• substancja aktywna – glifosat• wch∏aniany przez wszystkie cz´Êci zielone

transgenicznej roÊliny• zwalcza prawie wszystkie roÊliny zielone• ca∏kowicie bezpieczny dla Êwiata zwierzàt

Opryskiwana Roundup’emroÊlina uprawna przezwyci´˝adzia∏anie glifosatu.

Page 16: formacie pdf

Komercjalizacja biotechnologiiKomercjalizacja biotechnologiiRozwój biotechnologii na Êwiecie mo˝na wykazaç na podstawie wielu wskaêników. W pewnym uproszczeniumo˝na przyjàç, i˝ wszystkie 3 dzia∏y biotechnologii rozwijajà si´ z podobnà dynamikà. Naj∏atwiej zobrazowaç to na przyk∏adzie zielonej biotechnologii.

Biotechnologia rolnicza rozwija si´ bardzo intensywnie g∏ównie w obu Amerykach, Australii, Chinach, a ostatniotak˝e w Indiach i na Filipinach. Analizy i raporty publikowane w ostatnich latach przez OECD i unijny JointResearch Center wskazujà na ogromny potencja∏ zielonej biotechnologii w rozwiàzywaniu problemów zwiàzanych z ochronà upraw rolniczych przed chorobami i szkodnikami w krajach Unii Europejskiej. Zastosowanie zielonejbiotechnologii w Europie przyczyni∏oby si´ do znacznego podniesienia wydajnoÊci, obni˝enia corocznych stratp∏odów rolnych i obni˝enia kosztów produkcji. Wprowadzenie do powszechnej uprawy tylko kilku odmian ulepszonych trzech podstawowych gatunków uprawnych (kukurydza, buraki i ziemniaki) w krajach „starej 15-tki” przynios∏oby 1 miliard euro oszcz´dnoÊci i zysku dla rolników. Bardzo istotne stajà si´ równie˝ mo˝liwoÊciznaczàcego zmniejszenia negatywnego oddzia∏ywania rolnictwa na Êrodowisko, np. zredukowanie iloÊcistosowanych pestycydów, ograniczanie emisji CO2, zapobieganie erozji gleby itd.

Wg raportu ISAAA, w 2004 roku, 8,25 mln rolników w 17 krajach Êwiata uprawia∏o 81 mln hektarów roÊlinulepszonych biotechnologicznie. W stosunku do 2003 roku, odnotowano wzrost powierzchni upraw o 13,3 mlnha (o 20%) i przyrost liczby rolników uprawiajàcych roÊliny zmodyfikowane genetycznie o 1,25 miliona. W 9 lat od skomercjalizowania pierwszych roÊlin transgenicznych, ca∏kowity area∏, na którym je uprawiano,wyniós∏ ponad 385 mln ha, czyli 27 razy wi´cej ni˝ wynosi ca∏kowita powierzchnia gruntów ornych w Polsce.W stosunku do pierwszego roku uprawy (1996) do 2004 roku nastàpi∏ 47-krotny przyrost area∏u, co jest najszybszym rozpowszechnieniem si´ nowej technologii w rolnictwie w jego historii. Wg przewidywaƒekspertów ISAAA, do koƒca dekady, ok.15 mln rolników b´dzie uprawiaç roÊliny ulepszone biotechnologiczniena areale blisko 150 mln ha.

16

Page 17: formacie pdf

17

èród∏o: ISAAA, Clive James, 2004

RZEPAK

BAWE¸NA

KUKURYDZA

SOJA

1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004

67,7 8158,744,2 52,639,927,8111,7

50

60

70

80

40

30

20

10

0

10000

5000

20000

15000

30000

25000

40000

35000

45000

50000

01996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004

STANY Z JEDNOCZONE

ARGENTYNA

KANADA

èród∏o: ISAAA, Clive James, 2004

Area∏ upraw roÊlin GM (w tysiàcach hektarów), w latach 1996-2004w czo∏owych trzech krajach

Ca∏kowity area∏ uprawy roÊlin transgenicznych od 1996 do 2004 (mln hektarów)

Page 18: formacie pdf

Area∏ upraw roÊlin GM z podzia∏em na kraje

18

èród∏o: ISAAA, Clive James, 2003

KRAJ1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003

(tys. ha)

Stany Zjednoczone 1 500 8 100 20 500 28 700 30 300 35 700 39 000 42 800

Argentyna 1 000 1 400 4 300 6 700 10 000 11 800 13 500 13 900

Kanada 100 1 300 2 800 4 000 3 000 3 200 3 500 4 400

Brazylia - - - - - - - 3 000

Chiny - 0 <100 300 500 1 500 2 100 2 800

RPA - - <100 100 200 200 300 400

Australia <100 100 100 100 200 200 100 100

Indie - - - - - - <100 <100

Rumunia - - - <100 <100 <100 <100 <100

Hiszpania - - <100 <100 <100 <100 <100 <100

W´gry - - - - <100 <100 <100 <100

Meksyk <100 <100 100 <100 <100 <100 <100 <100

Bu∏garia - - - - <100 <100 <100 <100

Indonezja - - - - - <100 <100 <100

Kolumbia - - - - - - <100 <100

Honduras - - - - - - <100 <100

Niemcy - - - - <100 <100 <100 <100

Francja - - <100 <100 <100 - - -

Ukraina - - - <100 - - - -

Portugalia - - - <100 - - - -

Filipiny - - - - - - - <100

¸ÑCZNIE 1 700 11 000 27 800 39 900 44 200 52 600 58 700 67 700

Page 19: formacie pdf

Oddzia∏ywanie zielonej biotechnologii w latach 1996-2002

19

RoÊliny transgeniczne uodpornione na szkodniki i choroby przynios∏y nast´pujàce rezultaty:

Dane oparte na 40 raportach dotyczàcych obecnych i potencjalnych odmian 27 roÊlin uprawnych w USA. èród∏o: Narodowe Centrum Polityki Rolnej i ˚ywnoÊciowej, Waszyngton DC, USA

2,5 miliarda dolarówwzrostu dochodu farmerów

5,5 miliona tonwi´cej plonów

65 000 tonmniej zastosowanych pestycydów

Page 20: formacie pdf

Bezpieczeƒstwo biotechnologiiBezpieczeƒstwo biotechnologii„...˚ywnoÊç ulepszonà biotechnologicznie nale˝y uznaç za co najmniej równie bezpiecznà i zdrowà, jak produkowanàtradycyjnie.”Âwiatowa Organizacja Zdrowia – WHO – Rzym 1997

„Ta publikacja podsumowuje 81 projektów sfinansowanych ze Êrodków UE w wysokoÊci 70 mln Euro, które zaanga˝owa∏y ponad 400 zespo∏ów badawczych z ca∏ej Europy. Dotychczasowe badania, dotyczàce roÊlin GMoraz produktów z nich pochodzàcych, stosujàce powszechne procedury oceny ryzyka, nie wykaza∏y ˝adnychnowych zagro˝eƒ dla ludzkiego zdrowia czy Êrodowiska poza dotychczasowymi wàtpliwoÊciami zwiàzanymi z tradycyjnymi metodami uprawy. Faktycznie zastosowanie precyzyjniejszej technologii oraz bardziej rozleg∏ychbadaƒ czyni je (roÊliny i produkty ulepszone biotechnologicznie – przyp. aut.) nawet bezpieczniejszymi ni˝ konwencjonalne uprawy i ˝ywnoÊç”.Komisarz Philippe Busquin, Raport Dyrektoriatu Generalego ds. Badaƒ Komisji Europejskiej, paêdziernik 2001

„W celu uzyskania 100% gwarancji nieszkodliwoÊci GMO dla zdrowia, od wielu ju˝ lat przeprowadzane sà testyna toksycznoÊç i sk∏onnoÊç do alergii. Do tej pory wyniki ˝adnego z nich nie sà niepokojàce. Równie˝ w prasiespecjalistycznej nie pojawi∏ si´ ani jeden artyku∏, oparty na przypadkach klinicznych czy danych epidemiologicznych, na temat skutków ubocznych stosowania GMO. JeÊli by∏yby jakiekolwiek przes∏anki, aby niepokoiç si´ negatywnym wp∏ywem efektów ubocznych, z pewnoÊcià zosta∏yby podj´te wszelkie kroki, abyuniemo˝liwiç wejÊcie takich produktów na rynek”.Konferencja OECD w Edynburgu na temat naukowych i zdrowotnych aspektów GMO, 2000

„Królewskie Towarzystwo Naukowe podziela opini´ Komisji Europejskiej dotyczàcà oceny bezpieczeƒstwa˝ywnoÊci modyfikowanej genetycznie. Bazujàc na fakcie wykorzystywania DNA w celu polepszenia ˝ywnoÊci, od d∏ugiego ju˝ czasu Królewskie Towarzystwo Naukowe wyjaÊnia, ˝e GMO nie jest ryzykowne dla zdrowia, a wykorzystywanie DNA GMO nie stanowi ˝adnego zagro˝enia”.The Royal Society of London, „Genetically Modified Plants for Ford Use and Human Health – An Update", 2002

„Dost´pne dowody naukowe wyraênie stwierdzajà, ˝e potencjalne efekty uboczne powsta∏e w wyniku stosowaniaGMO nie ró˝nià si´ niczym od tych, powsta∏ych na skutek stosowania konwencjonalnej uprawy roÊlin, chowuzwierzàt czy te˝ wzmacniania mikroorganizmów. Dodatkowo dowody te sà doskonale znane toksykologom, tak˝eewentualna interwencja by∏aby b∏yskawiczna”.The Society of Toxicology, Position Statement, wrzesieƒ 2002

„Nie ma ˝adnej ró˝nicy, jeÊli chodzi o potencjalne ryzyko dla zdrowia czy Êrodowiska, spowodowane uprawàroÊlin, które dzi´ki najnowszym technikom molekularnym sà modyfikowane genetycznie i uprawà tych roÊlin,które modyfikowane sà w sposób konwencjonalny”.The US National Research Council Press Release, „Genetically Modified Pest-Protected Plants: Science and Regulation", maj 2000

20

Niezwykle rozbudowane przepisy i procedura rejestracyjna stanowià o tym, ˝e ˝ywnoÊç oparta na produktach ulepszonych biotechnologicznie jest obecnie najlepiej przebadanà ˝ywnoÊcià na Êwiecie.

Page 21: formacie pdf

Biotechnologia a etykaBiotechnologia a etykaJak ka˝da nowa dziedzina wkraczajàca bardzo szeroko i dynamicznie w nasze ˝ycie – biotechnologia wzbudzakontrowersje. Powstaje mnóstwo dylematów moralnych i rozwa˝aƒ natury etycznej. Czy cz∏owiek powinieningerowaç w natur´ tak g∏´boko? Buddyzm, którego jednym z kanonów jest wiara w reinkarnacj´, odrzuca takg∏´bokà ingerencj´ cz∏owieka w natur´.Prawdopodobnie w tych kwestiach b´dàcych domenà etyków, organizacji religijnych i filozofów – przekonanialudzi zawsze b´dà si´ ró˝niç. Rolà polityków i decydentów jest stworzenie prawnych ram uwzgl´dniajàcych system wartoÊci obowiàzujàcy powszechnie, ale równoczeÊnie zapewnienie rozwoju nauki i przemys∏u, bo to od nichpochodzi dobrobyt i post´p cywilizacyjny.

Biotechnologia jest tak ˝ywo dyskutowanym tematem i mo˝e mieç tak ogromne znaczenie, ˝e nawetposzczególne zwiàzki wyznaniowe i KoÊcio∏y zabierajà g∏os w jej sprawie. Ju˝ kilka lat temu, jednoznacznie pozytywnie wypowiedzia∏ si´ m.in. KoÊció∏ Anglikaƒski, a ostatnio tak˝e Stolica Apostolska. O ile w sprawachklonowania Watykan zajmuje nieprzejednane stanowisko, to w przypadku zielonej biotechnologii wskazuje napozytywne mo˝liwoÊci eliminacji ubóstwa, szczególnie w krajach rozwijajàcych si´. W opublikowanym w 2004roku raporcie Watykaƒskiej Akademii Nauk, poÊwi´conym biotechnologii rolniczej w kontekÊcie walki z g∏odemna Êwiecie („Study-document on the use of Genetically Modified Foods Plants to combat hunger in the world”)wyra˝a si´ zaniepokojenie nieobiektywnym sposobem informowania o biotechnologii. Ponadto eksperci podkreÊlajà podstawowe fakty, takie jak to, ˝e wi´kszoÊç od dziesiàtków lat uprawianych roÊlin jest ju˝ od dawna zmodyfikowanych i to w o wiele wi´kszym stopniu ni˝ te, które ostatnio uzyskuje si´ z zastosowaniemin˝ynierii genetycznej. Co wi´cej, eksperci wskazujà, ˝e w takich modyfikacjach genetycznych nie ma nic, co powodowa∏oby, i˝ produkty spo˝ywcze pochodzàce z takich roÊlin sà niebezpieczne.Raport w cz´Êci: „Rekomendacje” mówi o 2 bardzo powa˝nych wyzwaniach:1. Raptownie rosnàca populacja Êwiata wymaga rozwoju nowych technologii w celu w∏aÊciwego wy˝ywienia

ludzi. Nawet w tej chwili 1/8 ludzi na Êwiecie zasypia z poczuciem g∏odu. Modyfikacje genetyczne roÊlinuprawnych mogà pomóc sprostaç temu wyzwaniu.

2. Rolnictwo obecnie praktykuje si´ w sposób niezrównowa˝ony, co jest widoczne po masowej utracie ˝yznychfrakcji gleby (w wyniku erozji – przyp. aut.), która wystàpi∏a w ciàgu ostatnich dziesi´cioleci; podobnie jak pokonsekwencjach masowego stosowania pestycydów. Techniki modyfikacji genetycznej roÊlin uprawnych mogàwnieÊç wa˝ny wk∏ad do rozwiàzania tych problemów.

21

Page 22: formacie pdf

Odbiór spo∏eczny biotechnologiiOdbiór spo∏eczny biotechnologiiWielu ludziom zdumiewajàca mo˝e si´ wydaç intensywnoÊç sporu pomi´dzy zwolennikami a przeciwnikamibiotechnologii. Poni˝ej próbujemy wskazaç na zasadnicze przyczyny takiego stanu rzeczy.

Nowoczesna biotechnologia, umo˝liwiajàca wymian´ genów pomi´dzy organizmami przy pomocy in˝ynierii genetycznej jest stosunkowo nowà dziedzinà. Dla wi´kszoÊci ludzi niezajmujàcych si´ na co dzieƒ naukà ju˝sama terminologia u˝ywana w tej dziedzinie brzmi bardzo obco i groênie, nie mówiàc o zrozumieniu zawi∏oÊcisamej technologii.Jest to jedna z wielu barier w szerokiej akceptacji spo∏ecznej. Ponadto problem le˝y w tym, i˝ postrzeganiebiotechnologii odbywa si´ przez pryzmat indywidualnych przekonaƒ (np. stosunek do ekologii) czy ideologii (np. antyglobalizm). W takiej sytuacji trudno jest przeciwnikom biotechnologii zaakceptowaç naukowe argumenty.

Tymczasem produkty zielonej biotechnologii sà w obrocie handlowym od 1995 roku. W ciàgu tego czasu area∏upraw przekroczy∏ ju˝ 300 milionów ha, a ponad po∏owa populacji na ziemi spo˝ywa ˝ywnoÊç „transgenicznà”.Na rzecz bezpieczeƒstwa biotechnologii b´dzie tu Êwiadczy∏ fakt, i˝ nie odkryto ˝adnego przypadku negatywnegooddzia∏ywania GMO na ludzi, zwierz´ta lub Êrodowisko. Wr´cz przeciwnie – stwierdza si´ ogromny dobroczynnywp∏yw biotechnologii rolniczej wsz´dzie, gdzie jest ona stosowana – w krajach wysoko rozwini´tych i rozwijajàcych si´. Pozytywne skutki wykorzystania roÊlin GMO dostrzega równie˝ Watykan, o czym by∏a mowaw poprzednim rozdziale.

Bia∏a i czerwona biotechnologia nie budzà takich kontrowersji, poniewa˝ dajà namacalne, pozytywne skutki dlakonsumenta czy te˝ pacjenta. Cz´sto sà to tak wielkie korzyÊci jak ratunek dla zdrowia czy ˝ycia. Warto jednakpami´taç, ˝e tak˝e uprawy roÊlin zmodyfikowanych genetycznie przynoszà spo∏eczeƒstwom korzyÊci, choç niezawsze sà one przez wszystkich zauwa˝alne. Przyk∏adowo w Afryce uodpornienie s∏odkiego ziemniaka na jednàchorob´ wirusowà mo˝e podnieÊç – bez dodatkowych nak∏adów i z dnia na dzieƒ – plon o 60%, zapewniajàcnie tylko mo˝liwoÊç pos∏ania dziecka do szko∏y, ale dos∏ownie prze˝ycia ca∏ej rodziny.

22

Page 23: formacie pdf

Poni˝ej wymieniamy kilka przyk∏adów korzyÊci wynikajàcych z uprawy roÊlin ulepszonych biotechnologicznie dla konsumenta.• mniej pestycydów w po˝ywieniu i w Êrodowisku, a wi´cej owadów po˝ytecznych, nieniszczonych „przy okazji”

insektycydami – np. dzi´ki ziemniakom Bt odpornym na stonk´ ziemniaczanà,• mniej toksyn w ˝ywnoÊci pochodzàcych z grzybów atakujàcych pora˝one przez szkodniki roÊliny uprawne

– np. w kolbach kukurydzy Bt odpornej na omacnic´ prosowiank´,• mniej pozosta∏oÊci herbicydów w glebie i wodach gruntowych – np. dzi´ki burakom cukrowym odpornym

na herbicyd Liberty® o doskona∏ej charakterystyce dla Êrodowiska,• mniej szkodliwych nasion chwastów w zebranym plonie – np. w soi RoundupReady® odpornej na herbicyd

Roundup® o doskona∏ej charakterystyce dla Êrodowiska,• zachowanie nieodnawialnych zasobów surowców i energii – np. dzi´ki odpornoÊci ró˝nych gatunków na szkodniki

i choroby, co ogranicza iloÊç zabiegów chemicznych,• ochrona gleby przed erozjà i zachowanie jej ˝yznoÊci dla przysz∏ych pokoleƒ oraz zmniejszenie emisji CO2

do atmosfery dzi´ki po∏àczeniu roÊlin odpornych na herbicydy z technologiami siewu bezpoÊredniego.

Pomimo opinii, ˝e spo∏eczeƒstwo Unii Europejskiej jest przeciwne biotechnologii rolniczej, przedstawicieleKomisji Europejskiej otwarcie i wielokrotnie podkreÊlali znaczenie biotechnologii dla dalszego rozwoju Wspólnoty, natomiast europejscy naukowcy wskazujà na pog∏´biajàcà si´ przepaÊç technologicznà pomi´dzy USA a Europà.

„Europa ma w tej chwili wybór: albo zaakceptujemy pasywnà rol´ i przyjmiemy do wiadomoÊci skutki rozwojutych technologii w innym miejscu, albo rozwiniemy proaktywnà polityk´ pozwalajàcà na ich eksploatacj´ w odpowiedzialny sposób. Biotechnologia powinna staç si´, zaraz po IT (informatyka – przyp. aut.), kolejnà falàtechnologicznej rewolucji w gospodarce opartej na wiedzy, tworzàc nowe mo˝liwoÊci dla spo∏eczeƒstw i systemówekonomicznych”.

Przewodniczàcy Komisji Europejskiej, Romano Prodi

23

Page 24: formacie pdf

Nieprawda, ˝e ...czyli najcz´Êciej powtarzane b∏´dne opiniena temat biotechnologii i ich wyjaÊnienie

Nieprawda, ˝e ...czyli najcz´Êciej powtarzane b∏´dne opiniena temat biotechnologii i ich wyjaÊnienieW ostatnich latach pojawia∏o si´ wiele doniesieƒ na temat biotechnologii, a szczególnie na temat jej wp∏ywu na bezpieczeƒstwo ˝ywnoÊci, zdrowie ludzi i zwierzàt oraz wp∏ywu na Êrodowisko. Poruszano tak˝e kwestiezwiàzane z etykà, klonowaniem i terapiami genetycznymi. Niestety cz´sto przedstawia si´ biotechnologi´ w sposób nieobiektywny, sensacyjny i nastawiony na wzbudzenie obaw wÊród spo∏eczeƒstwa. Poni˝ejprzywo∏ujemy kilka z mitów, które zaistnia∏y w ÊwiadomoÊci spo∏ecznej wraz z wyjaÊnieniami.

24

Page 25: formacie pdf

1. „Gen orzecha brazylijskiego w soi powodujàcy alergie”.

Pewne bia∏ka orzecha brazylijskiego, podobnie jak bia∏ka wi´kszoÊci orzechów, sà ogólnie znanymi alergenami.Geny odpowiedzialne za wytwarzanie tych bia∏ek w orzechu, u˝yte do modyfikacji genomu soi, b´dà produkowaçw soi te same alergenne bia∏ka co w orzechu. Potwierdzono to doÊwiadczalnie w laboratorium. Ten przyk∏ad, na który powo∏ujà si´ bardzo cz´sto przeciwnicy biotechnologii, nie ma nic wspólnego z rzeczywistymzagro˝eniem dla zdrowia ludzi. Wspomniany eksperyment nigdy nie wyszed∏ z fazy prac laboratoryjnych; nigdynie zosta∏ skomercjalizowany. Niezwykle rygorystyczna procedura dopuszczania produktów do obrotu oraz odpowiedzialnoÊç naukowców stanowià zabezpieczenie przed wprowadzaniem dodatkowych alergenów do produktów spo˝ywczych. Natomiast prowadzone sà liczne prace badawcze nad usuni´ciem alergenów z podstawowych produktów spo˝ywczych (np. wyeliminowanie alergennego dzia∏ania glutenu w pieczywie).

2. „Modyfikowana kukurydza paszowa „StarLink” w produktach spo˝ywczych „Taco Shells””.

We wrzeÊniu 2000 roku w produktach spo˝ywczych w USA znaleziono Êladowe iloÊci zmodyfikowanych bia∏ekkukurydzy, która zosta∏a dopuszczona tylko do sprzeda˝y na pasz´. Zmieszanie kukurydzy paszowej z kukurydzàu˝ywanà na cele spo˝ywcze by∏o oczywistym naruszeniem zasad rejestracji i dopuszczenia do obrotu. W konsekwencji firma Aventis wycofa∏a kukurydz´ z obrotu, a produkty „Taco Shells” usuni´to ze sklepów.Jednak po przebadaniu tysi´cy ludzi nie stwierdzono najmniejszego negatywnego oddzia∏ywania „nieautoryzowanego” bia∏ka na zdrowie ludzi. Intencjà firmy by∏o i tak zarejestrowanie tej kukurydzy do obrotuw produktach spo˝ywczych, co prawdopodobnie mia∏oby miejsce zaledwie kilka miesi´cy póêniej.

3. „Superchwasty”.

Przeciwnicy biotechnologii w rolnictwie straszà wizjà „superchwastów”. „Superchwasty” mia∏yby powstaç, gdysamosiewy zmodyfikowanej roÊliny uprawnej wyrosnà w uprawie nast´pczej. Inna mo˝liwoÊç to przekrzy˝owaniezmodyfikowanych roÊlin uprawnych ze spokrewnionymi gatunkami dzikimi. Takie roÊliny, dzi´ki uzyskaniunowych cech, mia∏yby zdominowaç inne gatunki, naruszyç bioró˝norodnoÊç i zwi´kszyç koszty dla rolników.RoÊliny uprawne sà ulepszane pod kàtem odpornoÊci na Êrodek chwastobójczy o lepszym profilu ekologicznym,o bardzo szerokim spektrum zwalczanych chwastów i Êwietnej skutecznoÊci. To znakomicie u∏atwia prac´ rolnikom, gdy˝ mogà oni stosowaç tego typu Êrodki chwastobójcze bez obaw o zniszczenie przy tym uprawianychroÊlin.Modyfikacja genetyczna uodparnia roÊlin´ uprawnà na jeszcze jeden herbicyd. Teoretycznie mo˝liwe przekrzy˝owanie roÊliny uprawnej z gatunkiem dzikim i przeniesienie na niego tej nowejcechy odpornoÊci nie powoduje powstania ˝adnej przewagi ekologicznej takiej roÊliny w Êrodowisku naturalnym.JeÊliby nawet dosz∏o do pojawienia si´ takiej rosliny, to ∏atwo mo˝na by jà zwalczyç standardowymi metodamimechanicznymi i innymi herbicydami.

25

Page 26: formacie pdf

4. „Kukurydza zabijajàca larwy motyla Monarch”.

Laboratoryjne badania przeprowadzone w Cornell University wykaza∏y, ˝e py∏ek kukurydzy Bt (zmodyfikowanejpod kàtem odpornoÊci na omacnic´ prosowiank´) mo˝e dzia∏aç owadobójczo na larwy motyla Monarch. W doÊwiadczeniu badano larwy motyla Monarch, które ˝ywiono liÊçmi chwastu: trojeÊci, posypanego du˝à iloÊciàtakiego py∏ku. Doniesienia te sta∏y si´ jednym z powodów wstrzymania procesu dopuszczania do obrotu w Unii Europejskiej,nowych, genetycznie zmodyfikowanych organizmów na blisko 6 lat.Tymczasem entomolodzy z Cornell University sami opublikowali sprostowanie po wykonaniu badaƒ polowych,które nie potwierdzi∏y zagro˝enia. Dawki py∏ku u˝yte w doÊwiadczeniu laboratoryjnym by∏y ca∏kowicie nieproporcjonalne w stosunku do potencjalnych dawek w warunkach polowych. Ponadto stwierdzono, ˝e motyle ginà równie˝ w wyniku stosowania zabiegów chemicznych koniecznych dlaochrony kukurydzy nieulepszonej biotechnologicznie. G∏ównym czynnikiem wp∏ywajàcym negatywnie na populacjemotyla Monarch jest niszczenie siedlisk ich naturalnego wyst´powania.

5 „Modyfikacja ziemniaków jest Êmiertelna dla szczurów”.

W´gierski uczony, Arpad Pusztai, pracujàcy w Wielkiej Brytanii, og∏osi∏ w wywiadzie telewizyjnym wyniki swychnierecenzowanych badaƒ. Ich wyniki zosta∏y zinterpretowane przez media jako potencjalnie zabójcze dzia∏aniebiotechnologii na organizmy ˝ywe. Pusztai wprowadzi∏ do ziemniaków gen produkujàcy lektyn´ – dobrze znanà substancj´ anty˝ywieniowà. Efekt jej obecnoÊci w po˝ywieniu by∏ z góry do przewidzenia. Niktnigdy nie prowadzi∏ badaƒ nad takà modyfikacjà ziemniaków w celach komercyjnych, bo nie mia∏aby ona˝adnego sensu ekonomicznego. Za brak rzetelnoÊci w badaniach i nieetycznà postaw´, nieprzystajàcà naukowcowi,Rowett Research Institute nie przed∏u˝y∏ kontraktu z Pusztaiem.

6. „Âmiertelne przypadki po za˝yciu tryptofanu w USA”.

Przyk∏ad ten jest propagowany przez przeciwników biotechnologii, ale nie ma nic wspólnego z bezpieczeƒstwembiotechnologii. Tryptofan jest sprzedawany w USA jako od˝ywka i biosyntetyzowany przez zmodyfikowane genetycznie bakterie. Przyczynà Êmierci kilku osób by∏o zanieczyszczenie preparatu (dimerem tryptofanu) na skutek uproszczenia procedury oczyszczania. Nie by∏ to efekt uboczny dzia∏ania produktu biotechnologicznegoalbo modyfikacji genetycznej bakterii, a skutek ludzkiego niedbalstwa.

26

Page 27: formacie pdf

7. „Markery antybiotykowe przeniosà si´ na mikroorganizmy przewodu pokarmowego i spowodujà uodpornienie na leki antybiotykowe”.

Obok genu warunkujàcego powstanie danej cechy w ulepszanej roÊlinie, zwykle wprowadza si´ drugi gen np. warunkujàcy opornoÊç na antybiotyk (przewa˝nie kanamycyn´), s∏u˝àcy do selekcji linii zmodyfikowanych.Powsta∏a obawa, i˝ ten gen mo˝e przenieÊç si´ na mikroorganizmy przewodu pokarmowego ludzi lub zwierzàt i spowodowaç uodpornienie na antybiotyk. Ponad 99,9 % wszystkich „obcych” genów jest degradowanych w przewodzie pokarmowym ssaków. ZdolnoÊcirekombinacyjne (tzn. zdolnoÊç do wbudowania obcego materia∏u genetycznego do swojego genomu) mikroorganizmów przewodu pokarmowego sà bardzo niewielkie. Aby taki transfer nastàpi∏, gen musi byç wbudowany w genom mikroorganizmu, co w warunkach panujàcych w przewodzie pokarmowym jest praktycznieniemo˝liwe. Ponadto wiele mikroorganizmów ju˝ posiada rozwini´tà opornoÊç na kanamycyn´.Pomimo stwierdzonego bezpieczeƒstwa wykorzystywania markerów antybiotykowych, w celu ograniczenia obawnaukowcy pracujà nad nowymi, „nieantybiotykowymi” markerami selekcjonujàcymi.

8. „Konflikt pomi´dzy tzw. rolnictwem ekologicznym a zielonà biotechnologià”.

Przeciwstawianie ulepszonych roÊlin, w∏aÊnie „stworzonych” do czystszej ekologicznej produkcji roÊlinom uprawianymtzw. metodami ekologicznymi jest ca∏kowicie sztucznym, marketingowym problemem. Spór nie ma ˝adnegomerytorycznego uzasadnienia i wynika jedynie z konfliktu interesów mi´dzy producentami taniej i zdrowej˝ywnoÊci ulepszonej biotechnologicznie a producentami ˝ywnoÊci produkowanej tzw. metodami ekologicznymi,która jest znacznie dro˝sza.

9. „Geny z ˝ywnoÊci mogà przejÊç do genotypu cz∏owieka”.

W∏àczenie nowego genu w sk∏ad dowolnego organizmu wy˝szego jest procesem bardzo skomplikowanym i niemo˝e zajÊç poprzez przenikni´cie do organizmu drogà pokarmowà lub innymi normalnymi tzw. drogami wejÊcia(np. oddechowymi). W przeciwnym razie cz∏owiek zmienia∏by si´ genetycznie pod wp∏ywem tego, co spo˝ywa.

27

Page 28: formacie pdf

S¸OWNICZEK POMOCNY W ZROZUMIENIUBIOTECHNOLOGIIS¸OWNICZEK POMOCNY W ZROZUMIENIUBIOTECHNOLOGII• Agrobacterium tumefaciens – bakterie naturalnie wyst´pujàce w glebie, posiadajàce zdolnoÊç do wprowadzania

w∏asnej informacji genetycznej do komórek roÊlin motylkowych. Agrobacterium u˝ywane sà w warunkach laboratoryjnych do transformacji, czyli wprowadzania po˝àdanych genów do komórek ulepszanych roÊlin.

• Aminokwasy – podstawowe jednostki budulcowe bia∏ek i polipeptydów. Zawierajà charakterystyczne elementystruktury chemicznej: grup´ karboksylowà i aminowà. Jest dwadzieÊcia podstawowych aminokwasów. Ssakinie sà zdolne do biosyntezy wszystkich aminokwasów, dlatego niektóre z nich (okreÊlane jako egzogenne) sà dostarczane z po˝ywieniem.

• Bacillus thuringiensis (Bt) – bakterie naturalnie wyst´pujàce w glebie i u˝ywane od ponad 30 lat przez ogrodników i rolników do zwalczania niektórych gatunków szkodników. Bakteria Bt wytwarza specyficznebia∏ko, nazywane „bia∏kiem Bt", zaburzajàce funkcjonowanie uk∏adu trawienia szkodnika. Bia∏ko Bt jestnieszkodliwe dla innych gatunków owadów, zwierzàt i ludzi. Gen kodujàcy bia∏ko Bt jest obecnie przenoszonymetodami in˝ynierii genetycznej do roÊlin, by uodporniç je na niektóre szkodniki, np. ziemniaki odporne na stonk´ ziemniaczanà.

• Bia∏ko – ∏aƒcuch aminokwasów po∏àczonych wiàzaniem peptydowym; bia∏ka pe∏nià podstawowe funkcje w organizmie (katalityczne, budulcowe, transportowe i inne), natomiast nie sà noÊnikami informacji genetycznej.Sà zasadniczymi elementami metabolicznymi i strukturalnymi komórek, tkanek i narzàdów roÊlin i zwierzàt.Syntetyzowane sà cz´Êciowo z aminokwasów endogennych, które ustrój mo˝e sam wytwarzaç oraz z aminokwasów egzogennych (tzn. pochodzàcych z zewnàtrz) , pobieranych z pokarmów rozk∏adanych w procesie trawienia. UnikalnoÊç danego bia∏ka jest funkcjà sekwencji i konfiguracji aminokwasów.

• Chromosom – jednostka zawierajàca „upakowany” DNA, mikroskopijna struktura wewnàtrz komórki przechowujàca informacje genetyczne w postaci genów. Chromosomy wyst´pujà w jàdrze komórek roÊlin,ssaków i grzybów.

28

Page 29: formacie pdf

• DNA (kwas deoksyrybonukleinowy) – wyst´pujàcy w chromosomach i jàdrach komórkowych noÊnik informacjigenetycznej ˝ywej komórki. Czàsteczka DNA zbudowana jest z czterech podstawowych nukleotydów (czyli zasad po∏àczonych grupami fosforanowymi) – „cegie∏ek elementarnych": A, T, G i C. W sk∏ad czàsteczkiDNA wchodzà dwa ∏aƒcuchy, które biegnà antyrównolegle (tzn. ˝e koniec jednego jest dok∏adnie naprzeciwpoczàtku drugiego). ¸aƒcuchy owijajà si´ wokó∏ wspólnej osi i tworzà podwójnà helis´.

• Enzym – substancja (najcz´Êciej bia∏ko), która katalizuje (u∏atwia) przebieg procesów biochemicznych. Ka˝dyenzym katalizuje ÊciÊle okreÊlonà reakcj´ chemicznà, dotyczàcà okreÊlonego substratu i okreÊlonych warunków(np. temperatury i pH).

• Enzymy restrykcyjne, restryktazy – enzymy, które majà zdolnoÊç „przecinania” ∏aƒcuchów DNA w ÊciÊleokreÊlonych miejscach.

• Fenotyp – ogó∏ cech ˝ywego organizmu (morfologicznych, anatomicznych, fizjologicznych i biochemicznych)wykszta∏cony w trakcie jego rozwoju osobniczego, a zale˝ny od sk∏adu genowego osobnika (genotypu) i oddzia∏ujàcych naƒ czynników Êrodowiskowych.

• Gen – podstawowa jednostka dziedziczenia, zlokalizowana w chromosomach, decydujàca o przekazywaniucech potomstwu. Gen jest odcinkiem ∏aƒcucha DNA, zawierajàcym pewnà liczb´ nukleotydów, których sekwencja stanowi informacj´ genetycznà, warunkujàcà syntez´ okreÊlonych bia∏ek i kwasu RNA. W dalszejkonsekwencji w toku skomplikowanych ciàgów reakcji prowadzi to do wykszta∏cenia si´ okreÊlonej cechy organizmu. Geny wyst´pujà u wszystkich organizmów.

• Genom – DNA umiejscowiony w pojedynczym (haploidalnym) zespole chromosomów danego organizmu, zawierajàcy kompletnà informacj´ genetycznà.

• Genotyp – zespó∏ wszystkich genów obecnych w komórkach organizmu, warunkujàcy w∏aÊciwoÊci dziedzicznedanego organizmu. Ka˝dy ˝ywy organizm ma swój indywidualny zestaw genów, ró˝ny od genotypów innychosobników tego samego gatunku. Identyczne genotypy mogà mieç tylko organizmy bliêniacze (bliêni´ta jednojajowe), choç i one mogà genetycznie ró˝niç si´ nieco od siebie w wyniku mutacji. Genotyp wespó∏ z warunkami otoczenia wp∏ywa na wykszta∏cenie cech zewn´trznych organizmu, czyli fenotypu.

• Herbicyd – Êrodek chemiczny u˝ywany do zwalczania niepo˝àdanych roÊlin – chwastów.• Hybryda – organizm powsta∏y ze skrzy˝owania spokrewnionych organizmów macierzystych (lecz nie

identycznych genetycznie) lub potomek powsta∏y w wyniku skrzy˝owana dwóch osobników wyraênie ró˝nychpod wzgl´dem genetycznym, najcz´Êciej nale˝àcych do innych odmian lub gatunków.

• Hybrydyzacja – proces kojarzenia dwóch osobników o odmiennym genotypie. W wyniku hybrydyzacji powstajemieszaniec (hybryda).

• In˝ynieria genetyczna – technika dodawania, usuwania lub modyfikacji genów prowadzàca do zmiany genomumodyfikowanej komórki lub organizmu, a w konsekwencji zmiany ich w∏aÊciwoÊci.

29

Page 30: formacie pdf

• Klonowanie – metoda, która umo˝liwia reprodukcj´ ˝ywych organizmów metodami pozap∏ciowymi i uzyskiwaniew ten sposób identycznych osobników potomnych, b´dàcych dok∏adnà kopià genetycznà organizmu macierzystego.

• Kodon – trzy nukleotydy kodujàce aminokwas.• Komórka – podstawowa jednostka ˝ywej materii zdolna do reprodukcji.• Kwasy nukleinowe – zwiàzki wielkoczàsteczkowe wyst´pujàce we wszystkich ˝ywych komórkach, odgrywajàce

zasadniczà rol´ w przekazywaniu cech dziedzicznych i kierowaniu syntezà bia∏ek. Istniejà dwa podstawowekwasy nukleinowe: DNA i RNA.

• Mikroorganizm – najmniejsza forma ̋ ycia; potocznie oznacza bakterie, wirusy, grzyby i organizmy jednokomórkowe.• Mutacje – zmiany w materiale dziedzicznym (czyli w DNA) wywo∏ane pod wp∏ywem ró˝nych bodêców

zewn´trznych, prowadzàce do zmiany we w∏aÊciwoÊciach fizykochemicznych. Mutacje zachodzà stale w organizmach; tylko niektóre prowadzà do chorób.

• Nukleotyd – jednostka elementarna czàsteczki DNA.• Outcrossing – przypadkowe przekrzy˝owanie si´ roÊliny uprawnej z dzikim gatunkiem spokrewnionym.• Plazmid – czynnik dziedziczny pozachromosomowy, istniejàcy autonomicznie i dziedziczàcy si´ niezale˝nie

od chromosomów. Najcz´Êciej plazmidy wyst´pujà w bakterii w postaci kolistych DNA. Plazmidem cz´stowykorzystywanym w biotechnologii roÊlinnej jest plazmid Ti, pochodzàcy z bakterii Agrobacterium tumefaciens.

• Rekombinacja – zastosowanie procesów biologicznych i chemicznych do skonstruowania nowej czàsteczki DNA.• RNA – kwas rybonukleinowy wyst´pujàcy zarówno w jàdrze komórkowym, jak i w cytoplazmie; wyst´puje

w komórce w postaci jednej nici polinukleotydowej.• Sekwencja DNA – kolejnoÊç nukleotydów – A, T, C i G w ∏aƒcuchu DNA. Sekwencja determinuje informacj´

genetycznà, która stanowi o cechach i w∏aÊciwoÊciach ca∏ego organizmu. • Transgen – organizm zawierajàcy zmodyfikowany lub obcy gen, wprowadzony za pomocà technik in˝ynierii

genetycznej.• Transgeniczny – przymiotnik okreÊlajàcy organizm, który zawiera materia∏ genetyczny pochodzàcy z innych

organizmów. • Wektor – organizm przenoszàcy paso˝yta lub drobnoustrój zakaêny. W genetyce wektor jest wirusem lub

plazmidem, który ma zdolnoÊç przenoszenia DNA do komórek innych organizmów w sposób umo˝liwiajàcyjego powielanie. Wektor przenosi w∏asne geny i ka˝dy gen, jaki jest do niego do∏àczony.

• Wirus – organizm mniejszy od bakterii, zdolny do rozmna˝ania si´ tylko w innym organizmie.

30

Page 31: formacie pdf

Broszura opracowana w 2004 roku.

Page 32: formacie pdf