Top Banner
Széchenyi István Egyetem Járműszerkezetek II. Dugattyúszelepes főfékhenger felépítése és működése Tolnai András
10

főfékhenger

Nov 30, 2015

Download

Documents

andrasor
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: főfékhenger

Széchenyi István Egyetem

Járműszerkezetek II.

Dugattyúszelepes főfékhenger

felépítése és működése

Tolnai András

K355YM

2011.05.10

Page 2: főfékhenger

1. A szerkezetről készített képek:

Page 3: főfékhenger

2. A szerkezet felépítése, egyszerűsített ábrája és működése:

A főfékhenger feladata, hogy a fékpedál áttételén át a vezető, és a vákuumos, pneumatikus vagy hidraulikus fékrásegítő által kifejtett erőt hidraulikus nyomássá alakítsa, és azt továbbítsa a fékmunkahengerekbe. A főfékhenger kétkörös kialakítású, a fékkörök el vannak választva egymástól, ez egy biztonsági kialakítás, amennyiben bármely fékkör meghibásodik, a másik fékkör tölti be a biztonsági fék szerepét, a gépjármű ennek segítségével megállítható.

A szerkezet részei:1. 2-es fékkör csatlakozója2. Főfékmunkahenger3. Dugattyú-visszatérítő rugó4. Dugattyúszelep-visszatérítő rugó5. Dugattyúszelep6. 2-es fékkör dugattyúja7. 1-es fékkör csatlakozója8. Dugattyúszelepülék tömítés9. Karmantyús tömítés ( kitörések a visszatöltés és légtelenítés biztosításáért)

10. 1-es fékkör dugattyúja11. Működtető rudazat12. Rögzítőgyűrű13. Fékfolyadék14. Osztott kamrás fékfolyadéktartály szintjelzővel15. Rögzítési pontok

Page 4: főfékhenger

A választott főfékhenger dugattyúszelepes kialakítású, ami azt jelenti, hogy a munkadugattyúkban található egy-egy dugattyúszelep, ezek feladata a fékezés befejezése közben a fékfolyadék fékkörbe jutásának biztosítása. Ez a mechanizmus biztosítja a fékbetét kopásból adódó megnövekedett munkatér utántöltését, illetve fékfolyadék-csere esetén a fékrendszer légtelenítését.A dugattyúk visszatérítését a két visszatérítő rugó biztosítja.A dugattyúszelepek szelepülékre zárását a dugattyúszelep visszatérítő rugó, illetve fékezésnél a fékkörök nyomása is biztosítja.A fékköröket egymástól elválasztó tömítések karmantyús kivitelűek, melyeket a karmantyús oldalukkal fordítanak a nyomás alatt lévő tér felé, a karmantyút a nyomás a hengerfalnak nyomja, ezáltal jön létre az optimális tömítés a karmantyú és a hengerfal között.Az fékfolyadéktartály osztott kialakítása biztosítja valamely fékkör kiesése esetén, hogy a másik fékkör ne levegősödjön le, amennyiben a fékfolyadék szintje a tartályban a meghatározott érték alá csökken, akkor egy elektromos jelzőrendszer jelzi a hibát a vezető felé.A rögzítőgyűrű szerepe a dugattyúk munkahengerben tartása a dugattyú-visszatérítő rugókkal szemben.A főfékhenger szerkezet javítása nem engedélyezett, a rögzítőgyűrű kialakítása is ezt szolgálja, mivel nincsenek rajt a kiemeléséhez szükséges kialakítások.Ez a főfékhengerkialakítás felszerelhető ABS rendszerrel is, mivel nincsenek olyan furatok, amelyek felett a tömítőkarmantyúknak el kéne mozdulniuk.A folyamatos befékezettség elkerüléséhez a nyomorúd és az 1-es dugattyú között típustól függően pár tized mm hézagot kell hagyni, ennek a beállítása fontos, mivel ha nincs hézag, a fékkörök nyomás alatt maradnak és folyamatosan fékeznek, míg ha túl nagy az a fékkésedelmi idő növekedését eredményezi.

Page 5: főfékhenger

A dugattyúszelepes főfékhenger üzemszerű működése:

A működtető rudazat F erőt fejt ki az 1-es dugattyúra, ezáltal az egyes körben P=F·A értékű lesz a nyomás, a fékfolyadék összenyomhatatlansága miatt a 2-es körben is kialakul az 1-es kör nyomásértéke, ez a nyomás továbbítódik a fékkörökbe.

A működtető rudazat terhelésének megszűntetése közben (fékezés befejezése) a dugattyú-visszatérítő rugók a dugattyúkat a kiindulási állapotuk felé mozdítják el, eközben a fékkörökben munkatérfogat növekedés következik be, ennek hatására a nyomás alacsonyabb szintű lesz mint a fékfolyadéktartályban, a dugattyúszelepek felületére ható nyomás által kifejtett erő meghaladja a dugattyúszelep-visszatérítő rugó által kifejtett rugóerőt, így a dugattyúszelepek kinyitnak, és fékfolyadék áramlik a munkaterekbe, ez a folyamat a kiindulási helyzetbe történő visszaállásig tart.

Page 6: főfékhenger

A dugattyúszelepes főfékhenger működése fékkörkiesés esetén:

Abban az esetben amikor valamelyik fékkör meghibásodik, a dugattyúkon kialakított peremek felütköznek egymáson. Ha az 1-es fékkör esik ki, akkor az 1-es dugattyú felütközik először a 2-es dugattyún, majd ezután kezdődik meg a fékezés.A kettes fékkör kiesésének esetét az alábbi ábrán szemléltetem. Az 1-es dugattyú előremozdul, azonban a 2-es dugattyú mögött nem jön létre nyomásnövekedés, mivel a 2-es fékkör nem zárt, ezért a 2-es dugattyúnak fel kell ütköznie a főfékhengeren, csak ezután kezdődik meg a fékezés.Mindkét alesetben a felütközésig megtett szabad dugattyúút fékkésedelmi időként jelentkezik.A működő fékkör lelevegősödését az osztott kamrás fékfolyadéktartály akadályozza meg.

Page 7: főfékhenger

3. A szerkezet anyagai:

A főfékhenger alumíniumból, a dugattyúk eloxált alumíniumból készülnek, a dugattyúszelepek keménykrómozott vagy rozsdamentes acélból készülnek.A tömítések nem olajálló gumitömítések, amelyek speciálisan fékrendszerekhez készülnek. A fékfolyadék tartály a fékfolyadék szint ellenőrzését biztosítandó a áttetsző műanyagból készül.A rendszer fékfolyadékkal van feltöltve, amely megfelelő üzemben tartás mellett védi az alkatrészeket a korróziótól. Amennyiben a fékfolyadékot nem cserélik az előírt időközönként, a fékfolyadék által felvett nedvesség korrodálja a fékrendszer alkatrészeit.

4. Csatlakozások:

A főfékhenger rögzítése csavarokkal történik a tűzfalhoz. A házba bemenő nyomórúdon vezetjük be a működtető erőt. A ház felső részén található az osztott kamrás fékfolyadéktartály két csatlakozó furata, illetve a főfékhenger végén és közepén a fékkörök csöveinek csatlakozása.

Page 8: főfékhenger

5. Környező alkatrészek és kapcsolatok:

6. A dugattyúszelepes főfékhenger előnyei és hátrányai:

Előnyei:

Kompakt felépítés Egyszerű szerkezet Hosszú élettartam

Jó üzembiztonság

Hátrányai:

Fékkörkiesés esetén megnövekedett fékkésedelmi idő