Top Banner
Naša Engleskinja ~FLORA SENDS~
12

Flora Sends

Jul 01, 2015

Download

Education

zoricahelac

Flora Sends
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Flora Sends

Naša Engleskinja

~FLORA SENDS~

Page 2: Flora Sends

Flora Sends je rođena 1876. u Jorkširu, gde se školovala za guvernantu. Kao bolničarka stigla je u Kragujevac 1914. sa još 36 žena. Negovala je ranjene i bolesne, i sama preležala tifus u bolnici u Valjevu.

FLORA SENDS

Page 3: Flora Sends

Flora Sends se rodila u malom mestu Neder Poplton u Jorkširu, u Engleskoj 1876. godine. U mladosti je Flora učila da jaše, puca iz vatrenogoružja i vozi automobil. Po završetku školovanja zaposlilase kao sekretarica. Uoči Prvog svetskog rata završila je kurs za bolničarke.

Page 4: Flora Sends

Bila je jedinstvena pojava, nezavisne, otvorene i odlučne "nove žene". Ona je jedina žena sa Zapada koja se sa puškom u ruci borila kao vojnik u srpskoj vojsci, i kao vojnik uopšte u Prvom svetskom ratu. U aktivnoj službi stigla je do čina poručnika, a u rezervi je unapređivana još dva puta, do kapetana prve klase.

Page 5: Flora Sends

Pre toga je bila bolničarka. Stupila je u Gvozdeni puk "Knjaz Mihailo", Moravske divizije, u novembru 1915. godine, kao vojnik, borac. Baš u vreme kada je počela velika nemačka ofanziva i kada je srpska vojska krenula da se povlači ka jugu.

Page 6: Flora Sends

Ratovala je uglavnom na bugarskom frontu, i u jednoj od mnogih bitaka za grad Bitolj, teško je ranjena od bugarske granate. Posle ozdravljenja, vratila se u vojsku i ostala, borila se za svo vreme rata, odlikovana je Karađorđevom zvezdom i OrdenomSvetog Savei bila je veoma poznata u svoje vreme u čitavom svetu.

Page 7: Flora Sends

Flora, kao ni ostale žene koje su došle,u ratom pogođenu Srbiju 1914. i 1915, nije ništa znala o našoj zemlji. U Engleskoj se jedino znalo za ubistvo kralja Aleksandra Obrenovića 1903. godine.

Page 8: Flora Sends

To im je možda dalo neku početnu sliku o

tome šta može u Srbiji da im se desi,

međutim,

uopšte nije bilo tako. Bile su veoma toplo

dočekane i prihvaćene.

Srbija nije imala taj

luksuz da odbije bilo čiju pomoć.

Svako ko je došao bio je dobrodošao,

pogotovu te prilično odlučne Engleskinje,

koje su znale šta hoće i

nisu uopšte prihvatale

"ne" kao odgovor.

Page 9: Flora Sends

Uprkos tome što se hrabro borila protiv Nemaca i protiv Bugara, u Prvom, protiv nacista u Drugom ratu, partizani su bili previše za nju, tako da je bila primorana da napusti Beograd, u februaru 1945, i vrati se u Englesku, posle trideset godina života u Srbiji. Imala je 69 godina, bilo joj je veoma teško.

Page 10: Flora Sends

U Srbiji je dobila zaslužnu, punu, vojnu penziju.Narod ju je zvao „naša Engleskinja“. Umrla je 1956. godine u Engleskoj.

Page 11: Flora Sends

Flora Sends, pored naših

velikih srpskih junakinja,

ona je jedna Britanka koja je

mnogo zadužila

Srbiju.

Page 12: Flora Sends

Marina Zagorac VIII-4

Radila: