Top Banner
(Dual Energy X-ray Absorptiometry) Csontsűrűség (test összetétel) meghatározása két különböző energián végzett röntgen-sugár gyengítés mérésével Fizikai és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009
25

Fizikai és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

Mar 19, 2016

Download

Documents

DEXA (Dual Energy X-ray Absorptiometry) Csontsűrűség (test összetétel) meghatározása két különböző energián végzett röntgen-sugár gyengítés mérésével. Fizikai és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009. A csontritulásról ( osteoporosis ) általában - PowerPoint PPT Presentation
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

DEXA (Dual Energy X-ray Absorptiometry)

Csontsűrűség (test összetétel) meghatározása

két különböző energián végzett röntgen-sugár gyengítés mérésével

Fizikai és matematikai alapokKalinka Gábor (ATOMKI)

2009

Page 2: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

A csontritulásról (osteoporosis) általában

Néma járványként emlegetjük, hazánkban a lakosság 7 -10 % át érinti. Testünk szilárd, de egyben rugalmas képletei a csontok. A csontrendszer feladata a szervezetben igen sokirányú, megszabja testünk alakját és nagyságát, védi a belső szerveket, magában foglalja a vérképzés szervét, a mozgás szervrendszerének pedig passzív részét alkotja. A csontszövet alaptulajdonsága a szilárdság, amelyet befolyásol a merevség, a szakítószilárdság és a sűrűség. Optimális élettani esetben a csonttömeg gyermekkorban növekszik, majd a fiatal felnőttkori plató után csökken és hetvenéves korban a fiatal felnőttkori értéknek csupán a 70%-a. A csont fő alapanyaga a kalcium és foszfor mészsók formájában. A kalcium ugyanakkor részt vesz a véralvadásban, az izom és idegingerlékenység, valamint a sejtek és szövetek permeabilitásának szabályozásában, a vízháztartásban. A csont a mészanyagcserében ugyanolyan szerepet tölt be, mint a szénhidrát anyagcserében a máj: a szükségletnek megfelelően raktároz, illetve visszajuttat a keringésbe. Az osteoporosis lényege a csontok tömegének, avagy sűrűségének csökkenése egy olyan alacsony szintre, amelyen már nem marad fenn a csontváz szerkezeti épsége, azaz a csont törékennyé válik. Lappangó kórnak is nevezik, mert eleinte semmilyen tünetet nem okoz, gyakran más okból történt vizsgálat hívja fel a figyelmet a pótolhatatlan csontvesztésre. Sokszor a fáradékonyság, az ellenálló képesség csökkenése, a háti görbület fokozódásának hátterében már kifejezett csontritkulás áll. Kialakulása elsősorban az idősebb korra tehető, és ez részben természetes élettani folyamat következménye is lehet, de több rizikófaktor súlyosbíthatja a csontvesztés mértékét.

Page 3: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

Már Hippokratesz is megfigyelte, hogy a “csökkenő menses a kéz- és lábizületek, és a derék fájdalmával jár”, s hogy “a nőknek megfájdul a nyaka, háta, dereka”. Az utóbbi évtizedekben felgyorsult tudományos kutatások eredményei alapján feltételezhető, hogy az ösztrogének befolyásolják a csontrendszer állapotát is - csökkenésük osteoporosishoz vezet. - Az életkor előrehaladtával csökken az energiaszükséglet, ennek egyenes következménye a csökkenő kalcium bevitel. A tápanyagok felszívódási hatásfoka is csökken – ez érvényes a fehérjékre és a kalciumra is. Részben anyagiak, részben ismeret hiányában az idős korosztály nem fogyasztja a kalciumban gazdag élelmiszereket. Sok esetben a megfelelő elkészítésének az egyedüli akadálya “az egymagamnak nem főzök”, illetve az egyedül élő férfiak esetében az ételkészítési ismeret elégtelensége. A kalcium felszívódását elősegítő D vitamin mennyisége is kevesebb, részben táplálkozási hiba miatt, részben azért, mert az idős emberek többsége kevesebbet tartózkodik a napon – rendszerint a meglévő cardiovascularis alapbetegségük miatt kerülniük kell a napfényt. - A kalcium bevitele nem önálló tényező – felszívódását a D vitamin, tejcukor, laktóz és C-vitamin növeli, a magas foszfor, túl sok zsiradék, magas rosttartalom csökkenti. Szerepet játszik az inaktivitás is. A mozgásból bármely okból kikapcsolt végtag izmai sorvadni kezdenek, a csontokon pedig helyi inaktivitás okozta osteoporosis keletkezik. Ha a test nagy része válik mozdulatlanná, többé-kevésbé általános immobilizációs osteoporosis jön létre az izomműködés hiánya miatt. Ha az aktivitás hiány miatt az izmok nem fejtenek ki húzóerőt a csontokra, a bennük lévő kalcium felszabadul, és a véráramba kerül. Idős korban gyakori az immobilizáció – akár egyéb betegségek miatt indokolt ágynyugalom, az instabilitás miatti mozgáskorlátozottság, vagy a helytelen, passzív életszemlélet miatt.

Page 4: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

A csontritkulás és a gerinc

Page 5: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

A csontritkulás és a combcsont

Page 6: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

Mi a követelmény?Görög: ὀστέον/osteon = csont πενία/penia = hiány πόρος/poros = lyukacsos

NORMAL OSTEOPENIA OSTEOPOROSIS SÚLYOSOSTEOPOROSIS

Cortical bone Csövescsont

WHO: >833 mg/cm2 <648 mg/cm2

( World 100 % 78 %Health Organization ) csont ásványianyag sűrűségére

Tehát a felületegységre eső csont-ásványianyag tartalmat kellene néhány %-os pontossággal meghatározni! Azért azt, mert sok egyéb tényező mellett, az ásványi-anyag tartalom a leginkább meghatározó a csont szilárdsága szempontjából.

Trabecularbone Szivacsoscsont

Page 7: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

Bármely csont megfelelő? Melyek a legalkalmasabbak?

Page 8: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

A röntgen sugárzás gyengülése

A röntgensugárzás intenzitásának a gyengülése anyagon való áthaladás közben az útjába eső atomi elektronokkal történt kölcsönhatással magyarázható. Kevés elektron → mérsékelt gyengítés, sok elektron → erős gyengítés.

Lásd: lágy szövet < csont < fém-gyűrű, illetve: vékony réteg < vastag réteg

Page 9: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

Radioaktív-sugárzás kölcsönhatása az anyaggal

RTG vagy γ-sugárzás töltött részecskék az energia állandó az intenzitás állandó az intenzitás egyre csökken az energia egyre csökken (elnyelődés és szóródás miatt) (lassulás miatt) : gyengítési együttható x : „vastagság”

Fotonok protonok

Page 10: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

RTG és γ-sugárzás (EM) kölcsönhatása az anyaggal

Fotoeffektus: elnyelődés

Compton effektus: szórás

Párkeltés: elnyelődés(csak 1 MeV fölött !)

Intenzitáscsökkenés: I(x) = exp(- μ x) μ = μF + μC + μP

Amint azt látni fogjuk, egy csont erősségét a μx röntgenabszorbciós szorzattal tudjuk jellemezni, tehát valójában ennek meghatározására van szükség

Page 11: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

Hagyományos röntgen film-radiográfia

Megj.: ha csak elnyelődés (abszorpció, fotoeffektus révén) lenne, akkor egy pontforrás éles „árnyékokat” produkálna. A Compton szórás azonban lerontja a kép minőségét. Ez az ára annak, hogy gyorsan, kis sugárterheléssel, gyakorlatilag pillanatfelvételt lehet készíteni nagy területről. A pontos kvantitatív eredményeket igénylő csontsűrűség mérési módszereknél éppen ezért kollimált nyalábos letapogatást alkalmaznak. Ez a mérési időt természetesen megnöveli, de a mérési pontosságot jelentősen javítja.

Page 12: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

A radiográfiás kép degenerációja (elfajultsága, nem egyértelműsége)

A röntgen (gamma) sugárzás gyengítése („attenuation”) inhomogén minta esetén:

Mivel a gyengítés csakis az exponens értékétől függ, ezért előfordulhat, hogy két, anatómiailag teljesen különböző struktúra, azonos gyengítést, azaz azonos képárnyalatot eredményez.

Ennek oka az, hogy egy egyenletünk van több ismeretlennel (ha a µi-ket ismertnek vesszük, akkor az xi-ket keressük).Mi akkor a megoldás hogy egyértelmű eredményt kapjunk?

xN

iii dzzx

IxIxA

0

)(expexp)0()()(

Page 13: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

Már a régi görögök is… avagy Archimedes (i.e. 287 - i.e. 212) esete

II. Hieron király koronájával

Feltételezve, hogy a korona az arany mellett csak ezüstöt tartalmaz, azaz két komponensű, Archimedes (állítólag) két mérésből két egyenletet állított fel a két ismeretlenre: más egy tárgy súlya levegőben és vízben. Ez pedig elegendő a két komponens meghatározásához.Nosza, próbálkozzunk ezzel a csontsűrűség mérésénél is! Kiindulás: más a gyengítés, ha változtatjuk az energiát, vagy a leképezés irányát. Állítsunk fel annyi, vagy több egyenletet, mint amennyi ismeretlenünk van!No, de mégis hányat? Minél több, az biztosan (?) jó, de mennyi a minimálisan szükséges?

A korona és a színarany tömbazonos súlyúak

A korona több vizet szorít ki, mint a színarany tömb

Page 14: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

Legyen x és y két ismeretlen szám, amit keresünk.A rendelkezésünkre álló egyenletek legyenek pl.:

x+y=3x+2y=5

Oldjuk meg grafikusan az egyenletrendszert. Átalakítva:y=3-xy=2.5-x/2

Ábrázoljuk ezen két egyenest:

-2 -1 0 1 2 3 4 5-2

-1

0

1

2

3

4

5

X tengely

Y te

ngel

y

A megoldások egyértelműenx=1 és y=2.

De mi a helyzet, ha az egyenleteinket mérések alapján állítjuk fel. Azaz, mind x és y szorzói, mind a jobboldali összegek hibával terheltek. Ekkor, ha lehet, két olyan egyenletre van szükség amelyek minél eltérőbb egyeneseket eredményeznek, vagy pedig több, mint két egyenlet szükséges, hogy x és y meghatározásának hibáját csökkenthessük.

Egy kis matematika: kétismeretlenes egyenletrendszer

Page 15: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

Legyen x és y két ismeretlen szám, amit keresünk.A rendelkezésünkre álló egyenletek legyenek pl.:

x+y=3x+2y=5

Oldjuk meg grafikusan az egyenletrendszert. Átalakítva:y=3-x → ± 10 %y=2.5-x/2

Ábrázoljuk ezen két egyenest:

A megoldások egyértelműenx=1 és y=2.

De mi a helyzet, ha az egyenleteinket mérések alapján állítjuk fel. Azaz, mind x és y szorzói, mind a jobboldali összegek hibával terheltek. Ekkor, ha lehet, két olyan egyenletre van szükség amelyek minél eltérőbb egyeneseket eredményeznek, vagy pedig több, mint két egyenlet szükséges, hogy x és y meghatározásának hibáját csökkenthessük.-2 -1 0 1 2 3 4 5

-3

-2

-1

0

1

2

3

4

5

6

X tengely

Y te

ngel

y

Page 16: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

Tomografikus megközelítés: visszavetítés (backprojection)• Röntgen film helyett digitális képrögzítés, kollimált nyaláb (Compton szórás kiszűrve),

sok kép különböző irányokból→ sok egyenlet

• Használják: kvantitatív CT néven (QCT), valóban kiváló, de:• Ennek ára van: bonyolult berendezés, drága, időigényes, nagy sugárterhelés• A) Hagyományos CT + speciális szoftver• B) Speciális végtag CT• C) Mono/duál-energiás CT

Page 17: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

Testünk összetétele: röntgen osztályozása

Nincs is szükség CT-re, hiszen csak három alapvető komponensünk van! Akkor már három egyenlet is elég! ?Nézzük, mit tehetünk „egyszerű” RTG készülékkel, hogy a csont ásványi anyag tartalmát meghatározhassuk ? Miért azt?

ZSÍR

IZOM

CSONTásványianyag

LÁG

YS

ZÖV

ET

Zsír

Víz

Fehérje

Szénhidrát

Csont ásványi anyag

Nem-csont ásványi anyag

Page 18: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

Alapegyenletek (tömegekkel)

A(E) attenuáció, gyengítés[µ] = 1/cm lineáris gyengítési együtthatóµ* = µ/ρ tömeggyengítési együttható[ρ] = g/cm3 sűrűség[µ*] = cm2/g tömeggyengítési együttható[m] = g/cm2 felületi tömegsűrűség

F = fat = zsírL = lean = színhús (izom)B = bone = csont

BBLLFF

BBLLFF

mmmA

mEmEmEEIEIEA

***

***

0

ln

exp)()()(

Page 19: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

Konkrét gyengítési adatokµ [cm2/g]

Nagyságrendben 104—105 pixelből állegy korszerű felvétel.

Page 20: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

Single Photon-/X-ray Absorptiometry (SPA/SXA)Egy energiás röntgenabszorpciós analízis

SPA: radioaktív izotópos (pl. I-125 27.4 keV RTG)SXA: RTG cső (40-120 keV)

)(ln

lnln***

*0

BSTSTBBSTSTBBSTBSTB

STSTSTSTSTSTSTSTST

mmxxxA

mmxAII

)(lnln

**BSTSTB

BSTB

AAm

víz

zsír

húscsont

I0 I0

IB IST

x B

XS

T-X

B

Ez a levezetés több sebből is vérzik. A víz csak közelítőleg helyettesíti a lágyszövetet, a lágyszövet maga is jelentős változatosságot mutat, nem csak egyének között, hanem helyileg is, egyetlen testen belül is. Szükség van a sűrűségekre is, amelyek hasonló módon viselkednek.Mindezek ellenére, egyszerűsége miatt létjogosultsága lehet.

Elv: ismerjük a csont gyengítési együtthatóját, de nem ismerjük a lágyszövetét és a vastagságaikat. Mivel a víz hasonló a lágyszövethez, a mérendő testrészt, tipikusan alkart, vízbe merítjük, így az abszorber vastagság mindenütt azonos és ismert lesz. Egy csontmentes részen végzett mérésből így meghatározható a lágyszövet gyengítése, majd egy csontot is tartalmazó részen megismételve a mérést, a csont tömege is.

Page 21: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

Dual Photon-/Energy X-ray Absorptiometry (DPA/DEXA)Két energiás röntgenabszorpciós analízis

Elv: Először megmérünk egy csont-pixellel szomszédos lágyszövet pixelt E1 és E2 energián. Ez két egyenlet az ismeretlen zsír /hús tömegarányra. Vagyis, ebből meghatározható a lágyszövet összetétele, ebből pedig a tömeggyengítési együtthatója. Ezután elvégezzük az E1 és E2 energián a méréseket a szomszédos, csontot is tartalmazó pixelen. Feltételezve, hogy az ebben a pixelben található lágyszövet megegyezik az előbb meghatározottal, itt is két egyenletünk lesz a csont és lágyszövet tömegeire, amelyek így szintén meghatározhatóak. Ennél a módszernél a vastagságnak egyáltalán nincs jelentősége.

E1 E2 E1 E2

LLFFST

LLFFST

FLFL

STFSTFL

FLFL

STLSTLF

LLFFST

LLFFST

mm

mm

AAm

AAm

mmA

mmA

*2

*2

*2

*1

*1

*1

*2

*1

*1

*2

2*

11*

2

*1

*22

*1

2*11

*2

*2

*22

*1

*11

lnln

lnln

ln

ln

*2

*1

*1

*2

2*

11*

2

*1

*22

*1

2*

11*

2

*2

*22

*1

*11

lnln

lnln

ln

ln

STBSTB

BSTBSTB

STBSTB

BBBBST

BBSTSTB

BBSTSTB

AAm

AAm

mmA

mmA

Page 22: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

Szűretlen (negatív) képek

Felhasználva az előzőekben levezetett matematikai formalizmust, két különböző energián végzett (digitális) mérésből elvileg szeparálni tudjuk a csont és a lágyszövet okozta gyengítéseket. Tehát külön tudjuk választani a csontozat és lágyszövet RTG képét. Itt látható a két kiindulási kép, különböző energiákon mérve. A következő ábra pedig a szeparált (avagy szűrt) képeket mutatja.

Page 23: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

Szeparált (szűrt) képek

Page 24: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

Egésztest összetétel meghatározása

Page 25: Fizikai  és matematikai alapok Kalinka Gábor (ATOMKI) 2009

Accuracy/precisionhelyesség/reprodukálhatóság

helyes, reprodukálható, helyes és de nem reprodukálható de nem helyes reprodukálható