Top Banner
Az Ars Ensis egykezes kard speciális fegyvernem oktatási segédlet sorozat bemutatja: Állások, támadások, lépések Állások Dall’Agocchie az állásokat két különböző csoportra osztja, úgymint alacsony és magas állások. Ezen felül léteznek olyan állások is, amelyeket csak átmeneti pozícióként, vagy a támadások előkészítéseként alkalmazunk. A különböző állások felvétele során van néhány általános szabály: - az elől lévő láb enyhén hajlított, a testsúly 60, legfeljebb 70 százaléka nehezedik rá - a hátul lévő láb majdnem nyújtott - az állás stabil, a lehetőségekhez mérten mély, és kényelmes - az elől lévő lábszár legfeljebb függőleges, a térd nem nyúlik a lábfej fölé, a lábfej az ellenfélre mutat. - a hátulsó lábfej kicsit kifelé fordul - a vívás során fontos, hogy mind az elülső, mind a hátul lévő lábbal gyorsan, azonnal tudjunk lépni. - a bal kéz, amennyiben abban másodlagos fegyver nincs, a hát mögött helyezkedik el. Alacsony állások Coda Lunga (hosszú farok) típusú állások: - a kardot tartó kéz, a kard markolata a külső oldalon helyezkedik el, vagyis a jobb térd vonalától jobbra - az igaz él lefelé néz. Coda Lunga Stretta (szűk hosszú farok/hosszú farok) - a kard hegye az ellenfél arcába néz, - jobb láb van elől, a lábfej az ellenfélre mutat (megj.: a képen Márk lábpozíciója a helyes)
11

Egykezes kard segédanyag

Oct 26, 2015

Download

Documents

Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Egykezes kard segédanyag

Az Ars Ensis egykezes kard speciális fegyvernem oktatási segédlet sorozat bemutatja:

Állások, támadások, lépések

Állások Dall’Agocchie az állásokat két különböző csoportra osztja, úgymint alacsony és magas állások. Ezen felül léteznek olyan állások is, amelyeket csak átmeneti pozícióként, vagy a támadások előkészítéseként alkalmazunk. A különböző állások felvétele során van néhány általános szabály:

- az elől lévő láb enyhén hajlított, a testsúly 60, legfeljebb 70 százaléka nehezedik rá - a hátul lévő láb majdnem nyújtott - az állás stabil, a lehetőségekhez mérten mély, és kényelmes - az elől lévő lábszár legfeljebb függőleges, a térd nem nyúlik a lábfej fölé, a lábfej az ellenfélre mutat. - a hátulsó lábfej kicsit kifelé fordul - a vívás során fontos, hogy mind az elülső, mind a hátul lévő lábbal gyorsan, azonnal tudjunk lépni. - a bal kéz, amennyiben abban másodlagos fegyver nincs, a hát mögött helyezkedik el.

Alacsony állások

Coda Lunga (hosszú farok) típusú állások:

- a kardot tartó kéz, a kard markolata a külső oldalon helyezkedik el, vagyis a jobb térd vonalától jobbra - az igaz él lefelé néz.

Coda Lunga Stretta (szűk hosszú farok/hosszú farok)

- a kard hegye az ellenfél arcába néz, - jobb láb van elől, a lábfej az ellenfélre mutat (megj.: a képen Márk lábpozíciója a helyes)

Page 2: Egykezes kard segédanyag

Coda Lunga Alta (magas hosszú farok)

- a kard hegye az ellenfél arcába néz, - bal láb van elől - a megfelelő védelem megköveteli, hogy a penge egy kicsit magasabbra legyen emelve, előre nyújtva.

Ezért „magas” ez az állás.

Coda Lunga Larga (széles hosszú farok)

- a kard hegye a föld felé néz - a kar kicsit visszahúzott - felvehető bal lábbal előre is.

Page 3: Egykezes kard segédanyag

Coda Lunga Distesa (nyújtott hosszú farok)

- a kard hegye lefelé, hátrafelé néz - a kar hátrafelé kinyújtott - felvezető bal lábbal előre is

A Coda Lunga típusú állások, mivel a kard a külső oldalon helyezkedik el, nem nyújtanak olyan stabil védelmet, mint a Porta di Ferro típusúak, de dinamikus támadásra sokkal alkalmasabbak. Porta di Ferro (vaskapu) típusú állások:

- a kardot tartó kéz, így a kard markolata a belső oldalon helyezkedik el, vagyis a jobb térd vonalától balra - az igaz él lefelé néz

Page 4: Egykezes kard segédanyag

Porta di Ferro Stretta (szűk vaskapu/vaskapu)

- a kard hegye az ellenfél arcára mutat - a jobb láb van elől

Cinghiale Porta di Ferro(vaddisznó állás)

- a kard hegye az ellenfél arcára mutat. - a bal láb van elől

Page 5: Egykezes kard segédanyag

Porta di Ferro Larga (széles vaskapu)

- a kard hegye a föld felé néz - a kar kicsit visszahúzott - a kézfej távolabb van a jobb térd vonalától, mint a Porta di Ferro Stretta állás esetében - felvehető bal lábbal előre is.

Porta di Ferro Alta (magas vaskapu)

- a karunkat előre kinyújtjuk úgy, hogy a kard hegye továbbra is az ellenfél arcába nézzen. - felvehető jobb és bal lábbal előre is (ebben különbözik a Coda Lunga Alta állástól).

Page 6: Egykezes kard segédanyag

Magas állások Guardia Alta (magas állás)

- felső ütések előkészítő állása - a kardot tartó kéz a fej mellett, annak jobb oldalánál, magasan helyezkedik el, nyújtott - a kard hegye felfelé, kicsit hátrafelé néz - az állás felvehető bal lábbal előre is.

Guardia d’Alicorno (egyszarvú állás)

- kiváló kezdőpozíció - a kéz feletti szúrások előkészítésében is nagy szerepe van - a kardot tartó kéz a fej jobb oldala mellet, vagy egy kicsit attól előre helyezkedik el, magasan - a kard hegye az ellenfélre néz, így a penge vonala kicsit befelé és lefelé mutat - az igaz él felfelé néz, a kard lapja közel függőleges - az állás felvehető bal lábbal előre is.

Page 7: Egykezes kard segédanyag

Guardia di Testa (elülső állás)

- elsősorban a hárítások során alkalmazzuk - a kar előre nyújtott, a penge átlósan áll (balra és előre) - a kard hegye a bal oldal és a föld felé mutat, ezáltal védve a felső testrészeket - az állás felvehető bal lábbal előre is.

Oldalsó állások: a szúrások előkészítésében és az igaz éllel végzett hárításokban játszanak igen fontos szerepet.

- a penge lapja vízszintes - a kard hegye az ellenfél arcába vagy felsőtestére néz - felvehető bal lábbal előre is.

Page 8: Egykezes kard segédanyag

Guardia di Faccia (bal oldali oldalsó állás/bal oldalsó állás) / Guardia d’Entrare (jobb oldali oldalsó állás/jobb oldalsó állás)

- a kardot tartó kéz a fej magasságában, annak vonalától balra / jobbra helyezkedik el - a kar nyújtott / a kar és a kard előre nyújtott - az igaz él bal / jobb oldal felé néz

Page 9: Egykezes kard segédanyag

Támadások

Ütések Az ütések végrehajtásában (a Tramazzone kivételével) részt vesz a csukló, a kar, a váll, és a felsőtest is, illetve a végrehajtás során igen fontos a lépések, és a súlypont mozgásának hatása is. Fő célpontjaik a fej, a nyak, a karok (a kardot tartó kéz esetén a teljes kar, a másodlagos fegyvert tartó kéz esetén az alkar), illetve az elől lévő comb, vagy akár az ellenfél pengéje is.

Page 10: Egykezes kard segédanyag

10

Mandritto és Riverso A Mandritto (kéz felőli ütés/jobb oldali ütés) típusú ütések a kardot tartó kar (általában a jobb oldal) felől indulnak, és az ellenfél „belső oldalán” (a belső oldal az ellenfél kardjával szemközti oldala, vagyis jobbkezes vívó esetén a bal oldala) találnak. A Riverso (ellenkező oldali ütés/bal oldali ütés) típusú ütések a másik kar (általában a bal oldal) felől indulnak, és az ellenfél „külső oldalán” (a külső oldal az ellenfél kardjával azonos oldala, vagyis jobbkezes vívó esetén a jobb oldala) találnak. A támadásoknak az ütés iránya szerinti osztályozása A Sgualimbro (felső haránt ütés/felső ütés) lényegében a felső haránt ütés igaz éllel. A Fendente (függőleges felső ütés) majdnem függőleges harántütés igaz éllel. A Tondo (vízszintes ütés) vízszintes ütések, amelyeket igaz éllel hajtunk végre. Ezek célpontja lehet bármi, ami egy ütéssel támadható, éppen ezért a magassága sem meghatározott. A Mandritto Ridoppio (jobb alsó ütés) és a Riverso Ridoppio(bal alsó ütés) az igaz éllel végrehajtott jobb és bal oldali alsó haránt ütések. A Falso (alsó ütés hamis éllel/hamis ütés) a hamis éllel végrehajtott alsó haránt ütések. A jobb oldali, vagyis Mandritto típusú ütés neve Falso Dritto, míg a bal oldali, vagyis Riverso típusú neve Falso Manco. Ezt az ütést ritkán használjuk sebzésre, a hárításokban van nagy szerepe. A Montante (függőleges alsó ütés) majdnem függőleges alsó ütés hamis éllel. A Tramazzone egy speciális ütéstípus, aminek a végrehajtása csuklóból történik. Végre lehet hajtani jobb és bal oldalról is (ezek neve rendre Dritto Tramazzone és Riverso Tramazzone). A végrehajtás során a csukló legtöbbször befelé törik, vagyis a penge a végrehajtó bal oldalán végez köríves mozgást. Felhasználási köre:

- elsősorban az ütések duplázása során - alapállás váltáskor - hárításként - provokációknál - helyezkedésnél fordul elő, mivel nagyon gyors - segítségével lehet átmenni biztonsággal az ellenfél pengéjének egyik oldaláról a másikra - egy mozdulatsor végén, ha nem vagyunk egy könnyen védhető, stabil állásban, a Tramazzone segít

beállni egy megfelelőbe.

Egy felső ütés végrehajtásának helyes módja A kardot tartó kéz végig a fej vonala előtt marad (nem sokkal), a kard hegye „megkerüli” a fejet, mielőtt a vívó elé visszaérve követi az ütés tervezett irányát. Ehhez járul az alkar és a felkar gyorsító hatása, ami inkább egyenes vonalban gyorsít, kevésbé körívesen.

Page 11: Egykezes kard segédanyag

11

Szúrások A szúrások fő célpontjai a fej és a nyak, illetve a test elülső oldala (különösen a mellkas), illetve a csuklók és alkarok. Továbbá végrehajtható szúrás az elől lévő lábra is, de ez kevésbé jellemző. Imbroccata (kéz feletti szúrás/felső szúrás): a „kéz fölött” indul a magas állásokból végrehajtott szúrások. Az ellenfelet annak belső oldalán támadja Stoccata (kéz alatti szúrás/alsó szúrás): a „kéz alatt” indul az alacsony állásból végrehajtott szúrások. Az ellenfelet annak belső oldalán támadja Hogy a szúrás során a penge lapja milyen irányú, azt az dönti el, hogy milyen állásból hajtjuk végre. Punta Riversa (külső szúrás): az ellenfél külső oldalát támadja. A penge jellemzően vízszintes, vagy közel vízszintes, az igaz él kifelé néz, ez a végrehajtás előtti állás következménye.

Lábmunka, lépések

Teljes lépés, sasszé, fordított sasszé Teljes lépés (gran passo, passzé): egy egyszerű lépés a hátsó lábbal előre. A lábak helyzete megcserélődik, az állás hossza és szélessége változatlan marad. Fordított sasszé: a hátsó láb az első mögé lép és előre löki azt. Vagyis a lépés során a lábak egymáshoz viszonyított helyzete nem változik, és az állás a lépés közben először rövidül, majd hosszabbodik. Lábak gyorsulása: amely jelentheti a konkrét előrelépést abból a helyzetből, amikor az egyik láb a másik mellett áll, viszont a fordított sasszéval ellentétben ez a kilépés bármely irányban elvégezhető. Sasszé: a lépés első felében az elől lévő láb fél lépést tesz előre, ehhez zárkózik fel a hátulsó, illetve hátralépés során a hátsó láb kezd, majd azt követi az elülső.

Fél lépés, lábak cseréje, láb emelése Fél lépés (mezzo passo): az elől lévő láb lép előre fél karnyi távolságot. Ilyenkor vagy az elől lévő lábbal lépünk előre, vagy a hátsó lábbal hátra. Lábak cseréjére: az első lábbal a hátsó mellé, majd a hátsóval előre lépünk. A lábak helyzete változik, testünk viszont egy helyben marad. Láb emelése: az első lábunkat mozdítjuk el azáltal, hogy visszahúzzuk, visszalépünk vele a másik láb mellé, vagy a levegőbe emeljük.

Átlós lépések Átlós lépés (passare di traverso): egy hosszú lépést teszünk a hátsó lábunkkal átlós irányban hátra felé. Háromszöglépés (passare di triangulo): olyan, mint az átlós lépés, de egy fél lépéssel még hátrébb, mélyebben oldalra történik. Széles lépés (largo passo): átlós lépés elvégzése az elől lévő lábbal előre.