Top Banner
- 1 - E-book formátumok és olvasók Az e-book, vagyis az e-könyv, azaz az elektronikus könyv nem a szó hagyományos, szoros értelmében vett könyv. Ezeket a kiadványokat ugyanis nem papírra nyomtatják, hanem elekt- ronikusan terjesztik és képernyőn olvassák. Az elektronikus könyvek megjelenésük után – még a dotkom lufi kipukkanása előtt – szép reményekkel kecsegtettek. Sok kiadó jelentette be, hogy szándékozik ilyen kiadványokat kiadni, sorra jelentek meg az erre szolgáló hardverek (például Everybook, Cytale Cybook, Gemstar, goReader, SoftBook, Rocket eBook, NuvoMedia lásd keretes cikkünket is) és a különböző formátumok, valamint ezek írását, olvasását személyi számítógépen is lehetővé tevő szoftverek. A lendület azóta jócskán megcsappant, azonban vannak még olyan kitartó kiadók, akik nem adták fel a továbbra is publikálnak ezeken a formátumokon, mert az elektronikus köny- veknek – néhány nyilvánvaló hátrányuk mellett is – rengeteg előnyük van. A speciális e- könyv olvasó célberendezések és hordozható számítógépek még azt a mással nem pótolha- tó szolgáltatást is nyújtják, hogy rajtuk (esetleg online sugárzásból, közvetítésből származó) térképeket, folyamatosan frissített útleírásokat olvashatunk, amelyek jó szolgálatot tehetnek az idegen helyen a tájékozódásban és a látnivalók nyitva tartásával, valamint más fontos információkkal kapcsolatban. A papíralapú könyvektől eltérő tulajdonságaik miatt az e- könyvek olvasása egészen új élményt biztosít, a könyv felhasználásának új területeit, módját jelenti (gondoljunk a hiperhivatkozások alkalmazására, a szövegen belüli kereshetőség lehe- tőségére, a dokumentumokba épített multimédiás objektumokra, a felolvasásra stb). A legnagyobb kínálatot a Fictionwise nyújtja
5

E-book formátumok és olvasók - Mercator Stúdió ekönyv ...akonyv.hu/cikkek/e-book_formatumok.pdfAz elektronikus könyvek megjelen ésük után – még a dotkom lufi kipukkanása

May 26, 2018

Download

Documents

buianh
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: E-book formátumok és olvasók - Mercator Stúdió ekönyv ...akonyv.hu/cikkek/e-book_formatumok.pdfAz elektronikus könyvek megjelen ésük után – még a dotkom lufi kipukkanása

- 1 -

E-book formátumok és olvasók

Az e-book, vagyis az e-könyv, azaz az elektronikus könyv nem a szó hagyományos, szoros értelmében vett könyv. Ezeket a kiadványokat ugyanis nem papírra nyomtatják, hanem elekt-ronikusan terjesztik és képernyőn olvassák.

Az elektronikus könyvek megjelenésük után – még a dotkom lufi kipukkanása előtt – szép reményekkel kecsegtettek. Sok kiadó jelentette be, hogy szándékozik ilyen kiadványokat kiadni, sorra jelentek meg az erre szolgáló hardverek (például Everybook, Cytale Cybook, Gemstar, goReader, SoftBook, Rocket eBook, NuvoMedia – lásd keretes cikkünket is) és a különböző formátumok, valamint ezek írását, olvasását személyi számítógépen is lehetővé tevő szoftverek.

A lendület azóta jócskán megcsappant, azonban vannak még olyan kitartó kiadók, akik nem adták fel a továbbra is publikálnak ezeken a formátumokon, mert az elektronikus köny-veknek – néhány nyilvánvaló hátrányuk mellett is – rengeteg előnyük van. A speciális e-könyv olvasó célberendezések és hordozható számítógépek még azt a mással nem pótolha-tó szolgáltatást is nyújtják, hogy rajtuk (esetleg online sugárzásból, közvetítésből származó) térképeket, folyamatosan frissített útleírásokat olvashatunk, amelyek jó szolgálatot tehetnek az idegen helyen a tájékozódásban és a látnivalók nyitva tartásával, valamint más fontos információkkal kapcsolatban. A papíralapú könyvektől eltérő tulajdonságaik miatt az e-könyvek olvasása egészen új élményt biztosít, a könyv felhasználásának új területeit, módját jelenti (gondoljunk a hiperhivatkozások alkalmazására, a szövegen belüli kereshetőség lehe-tőségére, a dokumentumokba épített multimédiás objektumokra, a felolvasásra stb).

A legnagyobb kínálatot a Fictionwise nyújtja

Page 2: E-book formátumok és olvasók - Mercator Stúdió ekönyv ...akonyv.hu/cikkek/e-book_formatumok.pdfAz elektronikus könyvek megjelen ésük után – még a dotkom lufi kipukkanása

- 2 -

A leggyakoribb formátumok A legelterjedtebb formátumok népszerűségüket a beépíthető szolgáltatásoknak és a multiplatformos megvalósításnak köszönhetik. Vagyis a következő formátumokat a felhasz-nálók többféle környezetben, nem csak egyetlen dedikált olvasó eszközben olvashatják. Fontos szempont még az olvasók számára a könnyű kezelhetőség, a kiadók számára pedig, hogy a formátumot ismerjék a leggyakoribb kiadványszerkesztők, illetve más (például szö-vegszerkesztő) programokhoz konvertáló beépülők (pluginek) legyenek elérhetők.

Adobe Reader Az Adobe Systems által kifejlesztett univerzális fájlformátum, a PDF (Portable Document Format) világszerte elterjedt és az Európai Bizottság által előszeretettel használt elektronikus dokumentum-szabvány. Ez a formátum alkalmas különböző jellegű (szöveg, ábra, kép, betű-típus) adatok hatékony tárolására és módosítás elleni védelmére. A legnagyobb előnye a hagyományos szövegszerkesztőkkel készített és saját formátumukban tárolt dokumentu-mokkal szemben, hogy kompakt, hordozható, ugyanakkor a kinyomtatott szöveg a számító-géptől és a nyomtatótól függetlenül pontosan megőrzi, tükrözi azt az állapotot, amelyben elmentették. Ennek köszönhetően az ábrák, betűtípusok az eredetinek megfelelően jelennek meg, ami a nyomdákkal való kapcsolattartás szempontjából lényeges, vagyis a PDF állo-mány minden nyomtatási információt tartalmaz. Ugyanakkor a dokumentum tartalmának vé-delme érdekében a módosítás csak a biztonsági jelszó ismeretében végezhető, a hitelessé-get pedig a digitális aláírás igazolhatja.

A formátum alapja az Adobe által fejlesztett PostScript lapleíró nyelv. A dokumentumban tárolt információk hatékony tömörítése érdekében mindig a beillesztett objektumokhoz opti-mális tömörítési eljárásokat alkalmaz. Ennek köszönhetően a végeredmény még terjedelmes kiadványoknál is egy meglehetősen kisméretű fájl. A PDF állományok létrehozására általá-ban az Adobe Acrobat szoftverét használjuk, de a legújabb fejlesztések azt célozzák, hogy a leggyakoribb dokumentum-előállító programok is ilyen célú makrókat, beépülőket alkalmaz-zanak, akár Adobe termékről (például Photoshop, Illustrator, Indesign), akár más gyártók termékeiről legyen szó (például az Autodesk AutoCAD, vagy a Microsoft Excel, illetve Word programjairól). A megfelelő kódolást, tömörítési, biztonsági és megjelenítési eljárásokat e programokban is beállíthatjuk.

Az olvasó futtatható PC, Macintosh, Palm gépeken, Windows, OS X, Linux, AIX, HP-UX, Solaris operációs rendszerekhez. Többek közt könyvjelzőket, a találati eredményeket külön ablakba gyűjtő keresést, felolvasást, hivatkozó (hiperlinkes) tartalomjegyzéket, könyvtárkeze-lést, bizonyos esetekben jegyzetelést alkalmazhatunk. A kötött tördelést pontosan jeleníti meg, ennek ellenére az olvashatóság megkönnyítése érdekében a szöveg az olvasóban (természetesen a beágyazott tartalommal együtt, így a tördelést megtartva) nagyítható. Nem elhanyagolható az sem, hogy csak ez a formátum biztosítja megfelelő, 128 bites titkosítással a tartalom védelmét.

Az ingyenes olvasó letölthető magyar nyelven is a www.adobe.com/products/acrobat/readstep2_allversions.html webhelyről.

Microsoft Reader A Microsoft LIT formátumát olvassa. E formátum konvertere a Word szövegszerkesztőhöz ingyenesen letölthető. A konvertálás előtt valamilyen ismert grafikus formátumban borítót adhatunk a műhöz, sőt beállíthatjuk, hogy a formai beállításokat a PDF-hez hasonló módon hűen őrizze meg. Alapértelmezés szerint viszont saját formátumát alkalmazza, ami a könyv áttördelését eredményezi, ezzel sutba dobja a formázásra fordított munkát. A könyveket szükség esetén felolvassa, de csak angolul, vagy legalábbis angol kiejtéssel. Érdemes egy-szer megpróbálni magyar nyelvű szöveggel is…

Az olvasó futtatható Windows PC, Pocket PC gépeken, tehát csak Microsoftos „érdekelt-ségeken”.

Page 3: E-book formátumok és olvasók - Mercator Stúdió ekönyv ...akonyv.hu/cikkek/e-book_formatumok.pdfAz elektronikus könyvek megjelen ésük után – még a dotkom lufi kipukkanása

- 3 -

Az ingyenes olvasó és beépülő konverter letölthető a www.microsoft.com/reader/downloads/default.mspx webhelyről.

Mobipocket Reader Ez az univerzális formátum szintén több platformon használható: Windows PC, Palm, Pocket PC, eBookMan, Blackberry, Smartphones gépeken, tehát számítógéptől e-könyv célgépen át a mobiltelefonig. A népszerű olvasók közül egyes értékelések szerint ezt a legkönnyebb használni – szolgáltatásaiban viszont ennek megfelelően alulmarad az Adobe PDF-nek.

Használhatunk itt is keresést a szövegben, illetve könyvjelzőket, amelyekkel könnyen visszatérhetünk a megjelölt oldalakra. A bezárt e-könyv legközelebbi megnyitásakor az utol-jára olvasott oldalon nyílik ki.

A Mobipocket olvasói és letöltő helye

Az ingyenes olvasó és beépülő konverter letölthető a www.mobipocket.com/en/DownloadSoft/ProductDetailsReader.asp webhelyről.

Palm Reader Szintén multiplatformos, könnyen kezelhető, viszonylag kevés szolgáltatást biztosító formá-tum. Könyvjelzők és tartalomjegyzék használható, könnyen mozoghatunk a fejezetek között, illetve a könnyű olvashatóság érdekében beállíthatjuk a betűtípust és méretet (ez viszont lehetetlenné teszi a kötött formázást, tördelést). Az olvasó futtatható Windows PC, Macintosh, Palm OS, Pocket PC, Handheld PC gépeken. Az ingyenes olvasó standard változat letölthető a

Page 4: E-book formátumok és olvasók - Mercator Stúdió ekönyv ...akonyv.hu/cikkek/e-book_formatumok.pdfAz elektronikus könyvek megjelen ésük után – még a dotkom lufi kipukkanása

- 4 -

www.ebookmall.com/palm-reader.htm webhelyről. A több szolgáltatást biztosító Palm Reader Pro szoftver csak 15 napig ingyenes (utána visszaáll a standard változatra).

Egyéb formátumok Ebbe a csoportba azokat a formátumokat sorolhatjuk, amelyek vagy egy speciális olvasó berendezéshez köthetők, így alkalmazási területük szűk körű, vagy bár szélesen elterjedtek, csak nagy jóindulattal sorolhatók az e-könyv formátumai közé, mivel szinte semmilyen cél-szerű szolgáltatást nem nyújtanak, nem védhetők, nem őrzik meg a tördelt formátumot.

Speciális, dedikált olvasó eszközök formátumai a Gemstar és Rocket eBook, a hiebook formátumok. Csak Windows PC-n használható az InstanteBook formátum – igaz ugyan, hogy semmilyen különleges olvasóra nincsen szükség, elegendő egy internetböngésző.

Multiplatformos a HTML formátum, amely bármely rendszeren olvasható egy internetbön-gésző segítségével, könnyen előállítható, viszont egyedül az ugróhivatkozásokat őrzi meg és egyáltalán nem védhető. Mivel a szöveget szabadon áttördeli a betűméret növelésekor, fe-lejtsük el a kötött tördelést.

Elterjedt még a Microsoft Word szövegszerkesztőjéhez kapcsolódó RTF, illetve DOC for-mátum, amely gyakorlatilag szintén nem védhető, viszont a tördelést megőrzi. A formátum annyira elterjedt, hogy bár a Word meglehetősen drága szoftver, mégis olvasható a legtöbb erre felkészített ingyenes, vagy olcsó szövegszerkesztővel.

A fentiekhez hasonló minden rossz tulajdonság elmondható az úgynevezett sima szöveg (plain text) TXT formátumról, amely ugyan minden platformon olvasható, azonban egyáltalán nem formázható és semmiféle beágyazott objektumot, hivatkozást sem tartalmazhat. Itt tehát már elfelejthetjük azokat a könyveket is, melyek illusztrációkat tartalmaznak. Egy előnye mégis csak van: ez a formátum biztosan nem tartalmaz kártékony kódot, vírust!

Egy kötet a Magyar Elektronikus Könyvtárban – különböző formátumokon

Page 5: E-book formátumok és olvasók - Mercator Stúdió ekönyv ...akonyv.hu/cikkek/e-book_formatumok.pdfAz elektronikus könyvek megjelen ésük után – még a dotkom lufi kipukkanása

- 5 -

Az elektronikus könyveket olvasó eszközök Az elektronikus könyvek olvasásának egyik hagyományos eszköze a ma már széles kör-ben elterjedt személyi számítógép, a PC, és annak összes változata, asztali és hordozha-tó (desktop, laptop, notebook, tablet, pocket stb.) változata. Ezeken kívül léteznek még a csak az e-könyvek olvasására szánt célgépek és az okos telefonok.

Érdemes megtekinteni egy – az elektronikus média jövőjével foglalkozó – összefoglalót, amely több ilyen eszközt is bemutat a www.bis.uni-oldenburg.de/abt1/waetjen/reutlingen/sld001.htm címen.

Az e-bookok speciális olvasó célberendezésével szemben támasztott igények és ergo-nómiai szempontok: • mérete a szokásos B5-A4 könyvméret körüli legyen (kb. 10.5 x 17.5 x 2.5 cm), • tömege ne legyen nagyobb mint fél fél kilogramm, • rendelkezzen legalább 1-2 gigabyte tárhellyel, illetve memóriája bővíthető legyen, • legalább 10 órás folyamatos működést biztosítson akkumulátora, • kijelzője elegendően kontrasztos legyen az apró betűk olvasásához is, • szabadban is, saját fény nélkül is olvasható legyen, • szükség esetén használható legyen a kijelző saját fényereje is, • víz-, de legalább cseppálló legyen, • tartalmazzon navigáló, lapozó eszközöket (ezek rendszerint gombok), • egyéb böngésző vagy más funkciókhoz további gombok szükségesek, • a személyi számítógép funkcionalitásának eléréséhez csatlakoztatható legyen

hozzá egy kisméretű billentyűzet, • lehessen tollal esetleg más egérszerű eszközzel is vezérelni, • hasznos, ha képes a könyv felolvasására is, • legyen képes a könyv nyelvéről egy másik nyelvre fordítani, • legyen hozzá elérhető tartalom, • a lehető legkülönfélébb helyzetekben is biztosítsa az olvasás vagy a könyv meg-

hallgatásának lehetőségét, • a könyvek megvásárlása, letöltése egy beépített modemen, adapteren keresztül

történjen, • aktív olvasást segítő funkciókkal rendelkezzen (könyvjelzők beillesztése, széljegy-

zet készítése, olvasás, szótárazás stb.), • ára elérhető legyen.

Javasolt források: www.fictionwise.com: Sok ezer, leginkább angol nyelvű ingyenes és kereskedelmi e-könyv bármely témában. A könyvek olvasók általi minősítése is megjelenik. www.ebookapprentice.com: Segítség az e-könyvek készítéséhez. www.ebookmall.com: Rengeteg, jól katalogizált angol nyelvű www.mek.oszk.hu: A magyar nyelvű ingyenes elektronikus e-könyvek legnagyobb lelőhelye többféle formátumban. A címek száma jelenleg meghaladta az ötezret. www.akonyv.hu: A magyar nyelvű informatikai és szépirodalmi e-könyvek legnagyobb vá-lasztékú kiadója pdf és lit formátumban. A kötetek száma jelenleg meghaladta a nyolcszázat. http://e-konyv.lap.hu: Sok érdekes link, fórumok az e-könyvek világából. http://e-konyvtar.lap.hu: Magyar és külföldi elektronikus könyvtárak.

Dr. Pétery Kristóf Mercator Stúdió Elektronikus Könyvkiadó