Top Banner
DIETA DLA MÓZGU 12 produktów, które wzmocnią Twój mózg
14

Dieta dla mózgu

Dec 02, 2014

Download

Documents

paulinaxyz

 
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Dieta dla mózgu

DIETA DLA MÓZGU12 produktów, które

wzmocnią Twój mózg

Page 2: Dieta dla mózgu

Zwłaszcza tłuste ryby morskie takie jak łosoś, makrela, tuńczyk, sardynki– są one doskonałym źródłem NNKT z rodziny omega 3 (DHA – kwas dokozakeksaenowy i EPA – kwas eikozapentaenowy), z których zbudowane są osłonki mielinowe komórek nerwowych. Korzystną zawartością kwasów omega 3 charakteryzuje się również popularny w Polsce pstrąg – warto włączyć go do swojej diety. Co najmniej dwie porcje tłustych ryb tygodniowo usprawnią pracę Twojego mózgu – lepsza koncentracja i pamięć to tylko niektóre pozytywne aspekty jedzenia ryb!

JEDZ RYBY!

Page 3: Dieta dla mózgu

POZNAJ ZALETY NASION LNU!

Nasiona lnu są niezwykle bogate pod względem zawartości składników odżywczych – obfitują w duże ilości tłuszczów omega 3, a także żelaza niezbędnego do sprawności naszego układu nerwowego. Są również doskonałym źródłem magnezu – pierwiastka ważnego w radzeniu sobie ze stresem - oraz cynku, budującego komórki nerwowe. Wykorzystuj nasiona lnu, najlepiej zmielone, do rozmaitych potraw – sałatek, dań głównych, panierek, twarożku czy też jako posypka na kanapki.

Page 4: Dieta dla mózgu

NIE UNIKAJ JAJ!

Są one doskonałym źródłem lecytyny, w skład której wchodzi cholina, poprawiająca zdolność koncentracji, pamięć, refleks oraz ogólną wydolność psychofizyczną. Ponadto dostarczają nam spore ilości żelaza, cynku oraz wszystkich witamin z grupy B (zwłaszcza B12 i B6), które pełnią rozmaite funkcje w układzie nerwowym i są niezbędne do jego działania. Jaja mogą się również poszczycić niemałą zawartością witamin przeciwutleniających (A i E), dzięki czemu zapobiegają szkodliwym zmianom w tłuszczach budujących nasz układ nerwowy.

Page 5: Dieta dla mózgu

WPROWADŹ DO DIETY SOJĘ!

Soja zawiera nie tylko lecytynę, ale także spore ilości magnezu, żelaza oraz cynku. Nie bez znaczenia jest również obecność w nasionach soi kwasu foliowego oraz witaminy B1, która bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych.

Page 6: Dieta dla mózgu

JEDZ PESTKI I NASIONA!

Charakteryzują się ogromną zawartością witamin i składników mineralnych, a także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Pestki dyni – niewiarygodne źródło magnezu, żelaza, cynku oraz witaminy E. Nasiona słonecznika i sezamu – obfitują w magnez, żelazo oraz cynk, witaminę E oraz witaminy z grupy B.

I oczywiście nasiona lnu – które z uwagi na wyjątkową zawartość kwasów tłuszczowych omega 3 znalazły się na osobnym slajdzie.

Page 7: Dieta dla mózgu

POKOCHAJ ORZECHY WŁOSKIE!

Swoim kształtem przypominają mózg człowieka, dlatego też kojarzone są z mądrością i sprawnością umysłową – i bardzo dobrze. Posiadają wszystkie ważne składniki odżywcze konieczne do funkcjonowania mózgu – magnez, cynk, żelazo, witaminę E oraz witaminy z grupy B. Nie należy również zapominać o składzie kwasów tłuszczowych w orzechach – dominują wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym omega 3.

Page 8: Dieta dla mózgu

JEDZ KASZĘ GRYCZANĄ!

Doskonały dodatek do dań głównych z uwagi na zawartość węglowodanów złożonych oraz błonnika pokarmowego, stanowi źródło energii dla mózgu na bardzo długi czas. Nie można pominąć ogromnych wartości odżywczych kaszy gryczanej – magnez, cynk, żelazo, potas oraz witaminy z grupy B – idealny pokarm dla naszego mózgu!

Page 9: Dieta dla mózgu

JOGURT NATURALNY? – JASNE!

Doskonałe źródło witaminy B12. Przypomnijmy, że jest ona niezbędna do syntezy neuroprzekaźników, zaś jej niedobory mogą skutkować pogorszeniem pamięci, a nawet przedwczesną demencją.

Page 10: Dieta dla mózgu

KORZYSTAJ Z OWOCÓW JAGODOWYCH!

A więc truskawki, maliny, jagody czy poziomki – stanowią świetne źródło antyoksydantów, chroniących organizm człowieka przed wolnymi rodnikami. Antyoksydanty zapobiegają również niekorzystnemu utlenianiu kwasów tłuszczowych, z których składają się komórki nerwowe. Jagody i truskawki są szczególnie bogate w flawonoidy, które przyczyniają się do łatwiejszego powstawania nowych komórek nerwowych oraz połączeń między nimi. Efekt? – nauka dająca lepsze rezultaty i to na dłużej!

Page 11: Dieta dla mózgu

NIE ŻAŁUJ SOBIE KIWI!

Kiwi jest owocem, zasługującym na szczególną uwagę, mimo że nie wyróżnia się szczególnie pod względem zawartości witamin i składników mineralnych pośród innych owoców. Otóż kiwi stanowi bogate źródło… serotoniny! – powszechnie określanej mianem hormonu szczęścia. Serotonina poza tym, że poprawia nam nastrój to również bierze udział w regulacji snu. W 2011 roku opublikowano badanie naukowe, podczas którego 24 osoby cierpiące na zaburzenia snu, przez 4 tygodnie, każdego dnia, spożywały tuż przed snem dwa owoce kiwi. Efekt był zaskakujący – zauważono wyraźne wydłużenie i poprawę jakości snu! Oczywiście owa właściwość kiwi wymaga dokładniejszego sprawdzenia, ponieważ jest to, póki co, jedyne tego typu badanie.

Page 12: Dieta dla mózgu

POLUB OTRĘBY!

Otręby stanowią doskonałe źródło węglowodanów złożonych, a do tego zawierają mnóstwo witamin (z grupy B oraz E) i składników mineralnych – cynku, żelaza, magnezu i potasu. Jako że nie posiadają witaminy B12 – świetnie pasują do jogurtu naturalnego, który obfituję w ową witaminę. Chcesz poznać koktajl odżywczy dla swojego mózgu? – jogurt naturalny wymieszany z otrębami, orzechami i owocami jagodowymi (ewentualnie z dodatkiem kiwi ).

Page 13: Dieta dla mózgu

JEDZ PEŁNOZIARNISTE PRODUKTY ZBOŻOWE!

A więc razowy chleb, razowy makaron, ciasta z mąki razowej – warto zastąpić nimi tradycyjne produkty wytwarzane z oczyszczonej mąki pszennej. Są doskonałym źródłem węglowodanów złożonych i błonnika pokarmowego, dzięki któremu cukier zostaje powoli uwalniany do krwioobiegu i stanowi długofalowe źródło energii dla mózgu. Dodatkowo stanowią one cenne źródło witamin z grupy B, witaminy E, magnezu oraz cynku, a więc składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Page 14: Dieta dla mózgu

SMACZNEGO! – i na zdrowie

Dziękuję za uwagę