Top Banner
Czas na geografię Program nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej Ewa Wilczyńska
22

Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

Mar 09, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

Czas na geografięProgram nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

Ewa Wilczyńska

Page 2: Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

mgr Andrzej AdamiakNauczyciel dyplomowany geografii

Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

Przedstawiony mi do zaopiniowania program nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej – autorstwa Ewy Wil-czyńskiej dla Wydawnictwa Szkolnego PWN – dotyczy obydwu zakresów wymagań: podstawowego i rozszerzonego.

Zawartość merytoryczna opiniowanego programu nauczania geografii jest w pełni zgodna z zapi-sem stosownego fragmentu „Podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólne-go w różnych typach szkół” – rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 roku; Dz. U. z 2009 r., nr 4, poz. 17 – zgodność dotyczy zarówno celów kształcenia, jak i treści nauczania.

Formalny zapis treściowy programu (jego wewnętrzna struktura) jest zgodny z wymogami §4, ust. 1, punkt 2, litery a-e rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 czerwca 2009 r. w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników – Dz. U. z 2009 r., nr 89, poz. 720.

Założenia dydaktyczne i organizacyjne opiniowanego programu są zgodne ze stosownymi fragmentami projek-tu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 maja 2011 roku w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (załączniki nr 7, 8 i 9).

Opiniowany program nauczania jest zgodny nie tylko z literą, ale i duchem reformy programowej – kładzie nacisk na samodzielne zdobywanie wiadomości i umiejętności przez uczniów przy silnym i profesjonalnym wsparciu na-uczyciela. Cele edukacyjne – zarówno kształcenia, jak i wychowania – są sformułowane jasno i zrozumiale. Procedury osiągania celów dobrano w sposób logiczny. Kładą one nacisk na maksymalne wykorzystanie zróżnicowanych źródeł wiedzy – zarówno podczas szkolnego procesu dydaktycznego, jak i indywidualnego poznawania świata. Proponowa-ne procedury osiągania celów edukacyjnych są zgodne z opisem założonych osiągnięć ucznia. Sugerowane metody sprawdzania i oceny osiągnięć ucznia pozwalają na obiektywizowanie procesu dydaktycznego. Zapis programu po-zwala na indywidualizację procesu uczenia się. Połączenie obydwu zakresów wymagań w jeden program nauczania nie uniemożliwia praktycznego wykorzystania programu do działań planistycznych w praktyce szkolnej.

Biorąc pod uwagę poprawność programu zarówno pod względem merytorycznym, jak i metodycznym, a także jego zgodność z obowiązującymi aktami prawnymi, wyrażam pozytywną opinię o programie – równocześnie wskazu-jąc na jego przydatność w codziennej praktyce szkolnej.

Andrzej AdamiakKraśnik, 6 stycznia 2012 r.

Page 3: Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

11

Program nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

1. Ogólne założenia dydaktyczne i wychowawcze programu nauczania

Program nauczania geografii w liceum opracowano w oparciu o Podstawę programową wychowania przed-szkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych ty-pach szkół (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy progra-mowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół – Dz. U. nr 4, poz. 17 z dnia 15 stycznia 2009 r.). Stanowi on doku-ment, za pomocą którego realizowane są zadania eduka-cyjne zapisane w ww. podstawie.

Nauczanie geografii w XXI wieku powinno przede wszystkim odchodzić od encyklopedyzmu na rzecz kształto-wania umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji geograficznej, myślenia geograficznego, oceniania i warto-ściowania zjawisk, procesów, informacji oraz prognozowa-nia zmian w szeroko pojętym środowisku geograficznym. W programie położono więc szczególny nacisk na kształto-wanie aktywności uczniów, samodzielności, kreatywności, przedsiębiorczości. Takie podejście jest zgodne nie tylko z podstawą programową, ale także z zapisami w Między-narodowej Karcie Edukacji Geograficznej: „umiejętności i wiadomości posiadane przez ludzi są decydujące w ich działaniach w stosunku do przyrody [...] każda jednostka musi stać się świadoma swojego wkładu, mieć dostęp do ścisłych informacji, umiejętności i narzędzi, żeby podejmo-wać zdrowe, środowiskowe decyzje i mieć środowiskową etykę jako przewodnika swojego działania” [Inter. Chart. on Geogr. Educ., 1992]. Nauczanie geografii daje możliwość kształtowania takich postaw, jak: tolerancja, odpowiedzial-ność za środowisko (postawy proekologiczne) i patriotyzm. Przyczynia się więc do rozwoju ucznia jako osoby – aktyw-nego członka społeczności globalnej i lokalnej.

Zgodnie z założeniami reformy programowej układ treści i umiejętności zaprezentowany w niniejszym pro-gramie ma charakter liniowy. Oznacza to, iż wymagania szczegółowe (treści nauczania) zrealizowane podczas drugiego i trzeciego etapu edukacyjnego mają stanowić podstawę do zrozumienia zagadnień prezentowanych w szkole ponadgimnazjalnej. Niemniej jednak realizacja programu przyczynia się do pogłębiania oraz poszerza-nia wiedzy i umiejętności zdobytych również na wcze-śniejszych etapach edukacyjnych.

Program nauczania zawiera treści z zakresu pod-stawowego (IV etap edukacyjny – pierwszy rok nauki). W zakresie podstawowym uczniowie poznają zagad-nienia geografii społeczno-ekonomicznej z uwzględnie-niem zmian politycznych i kulturowych zachodzących we współczesnym świecie. Zgodnie z zapisami podstawy programowej w klasie I położono nacisk na taki dobór przykładów, które prawidłowo ilustrują procesy i zjawiska zachodzące w przestrzeni geograficznej. Treści nauczania w pierwszej klasie szkoły ponadgimnazjalnej stanowią dopełnienie i zakończenie siedmioletniego podstawowe-go cyklu kształcenia geograficznego. Na realizację progra-

mu w zakresie podstawowym przewidziano 1 jednostkę dydaktyczną tygodniowo (30 godzin w roku szkolnym).

Rok szkolny obejmuje od 32 do 34 tygodni nauki. Program nauczania skonstruowano tak, aby treści na-uczania jednego roku szkolnego można było zrealizować w ciągu 30 tygodni nauki.

2. Odniesienie do podstawy programowej (podstawa programowa a program nauczania)

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 czerwca 2009 r. w sprawie dopuszczania do użytku w szko-le […] programów nauczania oraz podręczników (Dz.U. Nr 89, poz. 730) stwierdza, iż jedynym obowiązującym dokumentem umożliwiającym planowanie pracy nauczy-cieli jest program nauczania. Powinien on być zgodny z zapisami podstawy programowej, a także dostosowany do wieku, potrzeb, predyspozycji i możliwości uczniów konkretnej szkoły oraz bazy dydaktyczno-wychowawczej, jaką dysponuje placówka. W myśl nowych przepisów pro-gram nauczania stał się bardziej praktycznym („żywym”) dokumentem. Powinien podlegać ewaluacji formatywnej (wspierającej – prowadzonej w toku wdrażania), jak i su-matywnej (całościowej – służącej ostatecznej ocenie progra-mu). Głównym zadaniem programu nauczania jest wska-zanie takiego kierunku pracy dydaktyczno-wychowawczej, aby uczeń sprostał zapisanym w podstawie wymaganiom.

Obowiązkiem nauczycieli jest realizacja podstawy programowej. Rozporządzenie MEN z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej określa, które wiadomości, umiejętności i postawy powinno się kształ-tować u przeciętnie uzdolnionego ucznia. Podstawa pro-gramowa formułuje cele kształcenia w języku wymagań ogólnych oraz treści nauczania i oczekiwane umiejętno-ści uczniów w języku wymagań szczegółowych. Jest to zbieżne z zaleceniami Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie ustanowie-nia europejskich ram kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie (2008/C111/01). Wymagania zapisane w pod-stawie programowej stanową więc jedyną podstawę do oceniania na egzaminach zewnętrznych i umożliwiają uznawalność kwalifikacji w krajach Unii Europejskiej.

2.1. Podstawa programowa przedmiotu geografia – IV etap edukacyjny – zakres podstawowy

2.1.1. Cele kształcenia – wymagania ogólne

Wykorzystanie różnych źródeł informacji do analizy I. i prezentowania współczesnych problemów przyrod-niczych, gospodarczych, społecznych, kulturowych i politycznych.Formułowanie i weryfikowanie hipotez dotyczących II. problemów współczesnego świata.Rozumienie relacji człowiek – przyroda – społeczeń-III. stwo w skali globalnej i regionalnej.

Page 4: Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

12

2.1.2. Treści nauczania – wymagania szczegółowe

Współczesne problemy demograficzne i społeczne 1. świata. Uczeń:

wyróżnia i charakteryzuje obszary o optymalnych 1) i trudnych warunkach do zamieszkania w skali globalnej i regionalnej; formułuje prawidłowości rządzące rozmieszczeniem ludności na świecie;charakteryzuje główne procesy demograficzne 2) (fazy przejścia demograficznego i przejścia epide-miologicznego) na przykładzie całego świata i po-szczególnych kontynentów;klasyfikuje migracje, podaje ich przyczyny i ocenia 3) skutki tego zjawiska; charakteryzuje współczesne kierunki emigracji Polaków i czynniki wpływające na atrakcyjność niektórych państw dla imigrantów;wyjaśnia zróżnicowanie procesów urbanizacji na 4) świecie; opisuje procesy tworzenia się aglomeracji miejskich oraz ich formy;identyfikuje i wyjaśnia procesy wzrostu liczby ludno-5) ści oraz ekspansji przestrzennej wielkich metropolii świata (np. poznaje przyczyny powstawania dzielnic nędzy, wzrostu przestępczości, degradacji środowi-ska przyrodniczego, problemów komunikacyjnych);wyjaśnia znaczenie kultury i tradycji regional-6) nych w procesie różnicowania się regionów pod względem rozwoju społecznego i gospodarczego (np. wyjaśnia rolę tradycji w rozwoju przedsiębior-czości w państwach Azji Południowo-Wschodniej).

Zróżnicowanie gospodarcze świata. Uczeń:2. klasyfikuje państwa na podstawie analizy wskaźni-1) ków rozwoju społecznego i gospodarczego; wyróżnia regiony bogate i biedne (bogatą Północ i biedne Po-łudnie) i podaje przyczyny dysproporcji w poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego regionów świata;ocenia i projektuje różne formy pomocy państwa 2) i organizacji pozarządowych państwom i regio-nom dotkniętym kryzysem (klęskami ekologiczny-mi, wojnami, głodem);opisuje główne obszary upraw i chowu zwierząt na 3) świecie, wyjaśnia ich zróżnicowanie przestrzenne;wyjaśnia, z czego wynikają różnice w wielkości 4) i strukturze spożycia żywności na świecie (uwa-runkowania przyrodnicze, kulturowe, społeczne i polityczne, mechanizmy wpływające na nierów-nomierny rozdział żywności w skali globalnej);opisuje zmiany w funkcji obszarów wiejskich na 5) wybranych przykładach (np. w Unii Europejskiej, w regionach turystycznych w państwach rozwija-jących się); potrafi wyjaśnić szanse i zagrożenia dla środowiska przyrodniczego i mieszkańców poszczególnych regionów, wynikające z procesów przemian zachodzących na terenach wiejskich;charakteryzuje kierunki zmian w powierzchni la-6) sów na świecie (w wyniku procesów wylesiania i zalesiania) i podaje przykłady gospodarowania zasobami leśnymi (pozytywne i negatywne);charakteryzuje cechy gospodarki morskiej i poda-7) je przykłady wykorzystania oceanu światowego oraz zagrożeń wynikających ze zbyt intensywnej eksploatacji zasobów morskich;

charakteryzuje i ocenia zróżnicowanie i zmiany 8) struktury wykorzystania surowców energetycznych na świecie; dokonuje oceny zjawiska uzależnienia produkcji energii na świecie od źródeł zaopatrze-nia surowców nieodnawialnych, potrafi wyjaśnić twierdzenie „ropa rządzi światem”;wyjaśnia, na czym polegają zmiany zachodzące na 9) rynku pracy w skali globalnej i regionalnej, wyni-kające z rozwoju nowoczesnych technologii infor-macyjno-komunikacyjnych;przedstawia cechy przemysłu wysokiej technolo-10) gii i podaje przykłady jego lokalizacji na świecie; poznaje nowe funkcje ośrodków przemysłowych i nowe formy przestrzenne – technopolie, klastry i dystrykty przemysłowe;charakteryzuje wybrane obszary intensywnie za-11) gospodarowane turystycznie na świecie; wyjaśnia, dlaczego zmieniają się kierunki wyjazdów tury-stycznych Polaków; identyfikuje skutki rozwoju tu-rystyki dla środowiska przyrodniczego;ocenia rolę nowoczesnych usług komunikacyjnych 12) w funkcjonowaniu gospodarki i w życiu codziennym;wyjaśnia zmiany zachodzące w kierunkach i na-13) tężeniu ruchu osób i towarów; wskazuje przykła-dy lokalizacji nowoczesnych terminali i ich rolę w rozwoju regionów;podaje przykłady procesów globalizacji i ich wpły-14) wu na rozwój regionalny i lokalny;wyjaśnia współczesne zmiany na mapie politycz-15) nej świata;wyjaśnia na wybranych przykładach (w skali lo-16) kalnej, regionalnej i globalnej) przyczyny proce-sów integracyjnych i ich skutki gospodarcze, spo-łeczne i polityczne.

Relacja człowiek – środowisko przyrodnicze a zrów-3. noważony rozwój. Uczeń:

formułuje problemy wynikające z eksploatowania 1) zasobów odnawialnych i nieodnawialnych; potrafi przewidzieć przyrodnicze i pozaprzyrodnicze przy-czyny i skutki zakłóceń równowagi ekologicznej;charakteryzuje obszary niedoboru i nadmiaru wody 2) na świecie i określa przyczyny tego zróżnicowania (w tym zanieczyszczenia wód); przedstawia projekty rozwiązań stosowanych w sytuacjach braku lub nie-doborów wody w różnych strefach klimatycznych;rozróżnia przyczyny zachodzących współcześnie 3) globalnych zmian klimatu (ocieplenia globalnego) i ocenia rozwiązania podejmowane w skali global-nej i regionalnej zapobiegające temu zjawisku;wykazuje na przykładach, że zbyt intensywne wy-4) korzystanie rolnicze gleb oraz nieumiejętne za-biegi agrotechniczne powodują w wielu częściach świata degradację gleb, co w konsekwencji pro-wadzi do spadku produkcji żywności, a w niektó-rych regionach świata do głodu i ubóstwa;omawia na przykładach pozaprzyrodnicze czynni-5) ki zmieniające relacje człowiek – środowisko przy-rodnicze (rozszerzenie udziału technologii energo-oszczędnych, zmiany modelu konsumpcji, zmiany poglądów dotyczących ochrony środowiska).

Page 5: Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

13

3. S

zcze

góło

we

cele

wyc

how

ania

i k

szta

łcen

ia, t

reśc

i nau

czan

ia o

raz

pla

now

ane

osią

gnię

cia

ucz

nia

3.1

. Zak

res

pod

staw

owy

Dzi

nauc

zani

aTe

mat

zaj

ęć

eduk

acyj

nych

Cele

Plan

owan

e os

iągn

ięci

a uc

znia

Zapi

s w

pod

-st

awie

pro

-gr

amow

ejw

ycho

wan

iaks

ztał

ceni

a

Świa

t w

okr

esie

pr

zem

ian

Zró

żnic

ow

anie

sp

ołe

czn

o-g

o-

spod

arcz

e św

ia-

ta

rozw

ijani

e za

inte

reso

wań

prob

lem

ami w

spół

cze-

sneg

o św

iata

; ks

ztał

tow

anie

pos

taw

po-

• sz

anow

ania

odm

ienn

ości

in

nych

na

rodó

w

i sp

o-łe

czno

ści

pozn

anie

mec

hani

zmów

nar

a-•

stan

ia n

ieró

wno

ści

w r

ozw

o-ju

sp

ołec

zno-

gosp

odar

czym

w

spół

czes

nego

św

iata

;do

skon

alen

ie

umie

jętn

ości

pozy

skiw

ania

i pr

zetw

arza

nia

info

rmac

ji z

różn

ych

źród

(np.

w

ykre

sów

, sc

hem

atów

, m

ap,

tabe

l st

atys

tycz

nych

, m

edió

w)

wyj

aśni

a po

jęci

a: p

rodu

kt k

rajo

wy

brut

to (

PKB)

, w

skaź

nik

• H

DI

(wsk

aźni

k ro

zwoj

u sp

ołec

zneg

o),

wsk

aźni

k sk

olar

yza-

cji;

wyj

aśni

a pr

zycz

yny

nier

ówno

ści

w r

ozw

oju

społ

eczn

o-go

-•

spod

arcz

ym ś

wia

ta;

wyr

óżni

a i

wsk

azuj

e na

map

ie p

ańst

wa

„bog

atej

Pół

nocy

” •

i „bi

edne

go P

ołud

nia”

wym

ieni

a m

iern

iki r

ozw

oju

społ

eczn

o-go

spod

arcz

ego;

• gr

upuj

e pa

ństw

a na

pod

staw

ie w

ielk

ości

HD

I•

2.1

Proc

esy

glob

ali-

zacy

jne

kszt

ałto

wan

ie p

osta

w•

świa

dom

ości

war

tośc

i i

pocz

ucia

odp

owie

dzia

l-no

ści

za

losy

w

spół

cze-

sneg

o św

iata

, po

szan

o-w

ania

ku

ltury

i

odrę

b-no

ści

naro

dów

i

społ

e-cz

eńst

w

pozn

anie

aszc

zyzn

pr

oce-

• só

w

glob

aliz

acji

na

świe

cie

i ic

h w

pływ

u na

roz

wój

spo

-łe

czeń

stw

;ro

zwija

nie

umie

jętn

ości

wyk

o-•

rzys

tani

a ró

żnyc

h źr

ódeł

inf

or-

mac

ji do

poz

yska

nia

i prz

etw

a-rz

ania

wie

dzy

na te

mat

pro

ble-

mów

wsp

ółcz

esne

go ś

wia

ta;

dosk

onal

enie

um

ieję

tnoś

ci

• do

strz

egan

ia w

zaje

mny

ch p

o-w

iąza

ń w

sys

tem

ie c

złow

iek

– śr

odow

isko

– g

ospo

dark

a

wyj

aśni

a po

jęci

e gl

obal

izac

ja;

• w

skaz

uje

przy

kład

y pr

oces

ów

glob

aliz

acji,

w

yjaś

nia

ich

• w

pływ

na

rozw

ój s

połe

czno

-gos

poda

rczy

reg

ionó

w;

doko

nuje

w

alor

yzac

ji pr

oces

ów

glob

aliz

acyj

nych

, oc

enia

skut

ki g

loba

lizac

ji dl

a ży

cia

ludz

i i w

ybra

nych

reg

ionó

w

2.14

Zmia

ny n

a m

a-pi

e po

lityc

znej

kszt

ałto

wan

ie p

osta

w

• od

pow

iedz

ialn

ości

i p

o-cz

ucia

to

żsam

ości

na

ro-

dow

ej, p

atri

otyz

mu,

a

takż

e po

szan

owan

ia

odrę

bnoś

ci in

nych

spo

łe-

czeń

stw

i na

rodó

w

pozn

anie

zm

ian

na p

olity

cz-

• ne

j m

apie

św

iata

, ic

h pr

zy-

czyn

i sk

utkó

w;

rozw

ijani

e um

ieję

tnoś

ci l

oka-

• liz

owan

ia

obie

któw

ge

ogra

-fic

znyc

h na

pol

itycz

nej

map

ie

świa

ta

wyj

aśni

a po

jęci

a: p

ańst

wo,

suw

eren

ność

, ter

ytor

ia z

ależ

ne;

• an

aliz

uje

przy

czyn

y zm

ian

na p

olity

czne

j m

apie

św

iata

po

• 19

89 r.

, lok

aliz

uje

na m

apie

pol

itycz

nej p

ańst

wa,

któ

re p

o-w

stał

y po

198

9 r.;

wyr

óżni

a ty

py p

ańst

w w

edłu

g ró

żnyc

h kr

yter

iów

;•

wsk

azuj

e na

map

ie p

rzyk

łady

tery

torió

w n

iesa

mod

ziel

nych

, •

wyj

aśni

a po

jęci

a: p

ańst

wo,

suw

eren

ność

, ter

ytor

ia z

ależ

ne;

2.15

Page 6: Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

14

Dzi

nauc

zani

aTe

mat

zaj

ęć

eduk

acyj

nych

Cele

Plan

owan

e os

iągn

ięci

a uc

znia

Zapi

s w

pod

-st

awie

pro

-gr

amow

ejw

ycho

wan

iaks

ztał

ceni

a

dosk

onal

enie

um

ieję

tnoś

ci

• po

zysk

iwan

ia,

prze

twar

zani

a i

prez

ento

wan

ia

info

rmac

ji za

czer

pnię

tych

z r

óżny

ch ź

ró-

deł (

np. i

nter

netu

, med

iów

);ks

ztał

tow

anie

um

ieję

tnoś

ci d

o-•

strz

egan

ia i

ana

lizow

ania

pro

-bl

emów

wsp

ółcz

esne

go ś

wia

ta

anal

izuj

e pr

zycz

yny

zmia

n na

pol

itycz

nej

map

ie ś

wia

ta p

o •

1989

r., l

okal

izuj

e na

map

ie p

olity

czne

j pań

stw

a, k

tóre

po-

wst

ały

po 1

989

r.;w

yróż

nia

typy

pań

stw

wed

ług

różn

ych

kryt

erió

w;

• w

skaz

uje

na m

apie

prz

ykła

dy t

eryt

orió

w n

iesa

mod

ziel

nych

2.15

Wsp

ółpr

aca

mię

dzyn

aro-

dow

a

kszt

ałto

wan

ie p

osta

w p

o-•

czuc

ia o

dpow

iedz

ialn

ości

za

funk

cjon

owan

ie w

spół

-cz

esne

go ś

wia

ta i

koni

ecz-

ność

roz

wią

zyw

ania

pro

-bl

emów

za

istn

iały

ch

na

aren

ie m

iędz

ynar

odow

ej;

dosk

onal

enie

um

ieję

tnoś

ci

• tw

órcz

ego,

kr

eaty

wne

go

rozw

iązy

wan

ia p

robl

emów

pozn

anie

prz

yczy

n i

skut

ków

proc

esów

in

tegr

acyj

nych

na

św

ieci

e, c

elów

, za

dań

i pr

zy-

kład

ów in

tegr

acji;

dosk

onal

enie

um

ieję

tnoś

ci

• lo

kaliz

owan

ia o

biek

tów

geo

-gr

aficz

nych

na

map

ie;

kszt

ałto

wan

ie u

mie

jętn

ości

wys

zuki

wan

ia, s

elek

cji,

anal

i-zy

i sy

ntez

y in

form

acji

char

akte

ryzu

je t

ypy

dzia

łań

inte

grac

yjny

ch;

• w

ymie

nia

przy

kład

y in

tegr

acji,

wyj

aśni

a ic

h pr

zycz

yny;

• id

enty

fikuj

e i o

ceni

a ko

rzyś

ci w

ynik

ając

e z

inte

grac

ji;•

ocen

ia w

pływ

org

aniz

acji

inte

grac

yjny

ch n

a ro

zwią

zyw

anie

prob

lem

ów g

loba

lnyc

h, r

egio

naln

ych

i lok

alny

ch;

uzas

adni

a ko

niec

znoś

ć w

spół

prac

y m

iędz

ynar

odow

ej w

roz-

• w

iązy

wan

iu p

robl

emów

eko

logi

czny

ch i

społ

eczn

o-po

lityc

z-ny

ch;

prop

onuj

e fo

rmy

pom

ocy

pańs

twom

dot

knię

tym

gło

dem

, •

woj

nam

i, a

takż

e kl

ęska

mi e

kolo

gicz

nym

i

2.2,

2.1

6

Wsp

ółcz

es­

ne p

robl

e-m

y de

mo-

grafi

czne

i s

połe

czne

Uw

arun

kow

a-ni

a ro

zmie

sz-

czen

ia lu

dnoś

ci

na ś

wie

cie

kszt

ałto

wan

ie p

osta

w

• św

iado

moś

ci w

arto

ści

i poc

zuci

a od

pow

iedz

ial-

nośc

i za

funk

cjon

owan

ie

wsp

ółcz

esne

go ś

wia

ta;

kszt

ałto

wan

ie u

mie

jętn

o-•

ści

wyr

ażan

ia

wła

snyc

h są

dów

i ic

h ob

rony

pozn

anie

czy

nnik

ów w

arun

ku-

• ją

cych

roz

mie

szcz

enie

lud

no-

ści n

a ku

li zi

emsk

iej,

przy

czyn

i

skut

ków

nie

rów

nom

iern

ego

rozm

iesz

czen

ia lu

dnoś

ci;

rozw

ijani

e um

ieję

tnoś

ci l

oka-

• liz

owan

ia z

jaw

isk,

pro

cesó

w

i obi

ektó

w n

a m

apie

;do

skon

alen

ie u

mie

jętn

ości

dost

rzeg

ania

i

anal

izy

pra-

wid

łow

ości

or

az

zale

żnoś

ci

w s

yste

mie

czł

owie

k –

środ

o-w

isko

– g

ospo

dark

a

wyj

aśni

a po

jęci

a: e

kum

ena,

sub

ekum

ena,

ane

kum

ena,

ba-

• ri

era

osad

nicz

a;an

aliz

uje

wpł

yw p

rzyr

odni

czyc

h i p

ozap

rzyr

odni

czyc

h cz

yn-

• ni

ków

roz

mie

szcz

enia

ludn

ości

;lo

kaliz

uje

na m

apie

obs

zary

o o

ptym

alny

ch i

trud

nych

wa-

• ru

nkac

h os

iedl

ania

się

, w

yjaś

nia

wpł

yw b

arie

r os

adni

czyc

h na

zró

żnic

owan

ie r

ozm

iesz

czen

ia lu

dnoś

ci;

iden

tyfik

uje

prob

lem

y sp

ołec

zne,

gos

poda

rcze

i e

kolo

gicz

-•

ne w

ynik

ając

e z

wys

okie

j gęs

tośc

i zal

udni

enia

1.1

Zmia

ny li

czby

lu

dnoś

ci n

a św

ieci

e

kszt

ałto

wan

ie p

osta

w

• pr

ospo

łecz

nych

, em

patii

i

odpo

wie

dzia

lnoś

ci

za

przy

szło

ść ś

wia

ta

pozn

anie

prz

yczy

n zm

ian

liczb

y •

ludn

ości

na

świe

cie,

faz

rozw

o-ju

de

mog

rafic

zneg

o i

prze

j-śc

ia e

pide

mio

logi

czne

go;

wyj

aśni

a po

jęci

a: p

rzyr

ost

natu

raln

y, e

kspl

ozja

dem

ogra

-•

ficzn

a;w

yjaś

nia

przy

czyn

y w

zros

tu li

czby

ludn

ości

św

iata

na

prze

-•

strz

eni d

ziej

ów;

1.2

Page 7: Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

15

Dzi

nauc

zani

aTe

mat

zaj

ęć

eduk

acyj

nych

Cele

Plan

owan

e os

iągn

ięci

a uc

znia

Zapi

s w

pod

-st

awie

pro

-gr

amow

ejw

ycho

wan

iaks

ztał

ceni

a

dosk

onal

enie

um

ieję

tnoś

ci p

o-•

zysk

iwan

ia i

ana

lizy

info

rmac

ji do

tycz

ącyc

h sy

tuac

ji sp

ołec

znej

re

gion

u z w

ykor

zyst

anie

m ta

bel

stat

ysty

czny

ch, w

ykre

sów

, zas

o-bó

w in

tern

etu

i inn

ych

źród

eł;

kszt

ałto

wan

ie u

mie

jętn

ości

pro

-•

gnoz

owan

ia z

mia

n w

śro

dow

i-sk

u sp

ołec

znym

na

pods

taw

ie

zaob

serw

owan

ych

tren

dów

;do

skon

alen

ie u

mie

jętn

ości

loka

lizow

ania

obi

ektó

w g

eo-

grafi

czny

ch n

a m

apie

wsk

azuj

e na

map

ie p

ańst

wa

o na

jwię

kszy

m i

najm

niej

szym

przy

rośc

ie n

atur

alny

m;

char

akte

ryzu

je s

kutk

i eks

ploz

ji de

mog

rafic

znej

w s

kali

loka

l-•

nej,

regi

onal

nej i

glo

baln

ej;

poda

je p

rzyk

łady

pań

stw

będ

ącyc

h w

róż

nych

faz

ach

roz-

• w

oju

dem

ogra

ficzn

ego,

loka

lizuj

e je

na

map

ie;

anal

izuj

e w

ykre

s fa

z ro

zwoj

u de

mog

rafic

zneg

o;•

wyj

aśni

a zr

óżni

cow

anie

str

uktu

ry w

ieko

wej

ludn

ości

św

iata

w k

onte

kści

e fa

z pr

zejś

cia

epid

emio

logi

czne

go

Prze

mia

ny n

a ry

nku

prac

yks

ztał

tow

anie

um

ieję

tno-

• śc

i oce

ny z

jaw

isk

i pro

ce-

sów

, for

muł

owan

ia i

uza-

sadn

iani

a w

łasn

ej o

pini

i;ro

zwija

nie

wra

żliw

ości

na

• po

trze

by

inny

ch

i to

le-

ranc

ji w

obec

róż

nic

kul-

turo

wyc

h sp

ołec

zeńs

tw

ukaz

anie

prz

estr

zenn

ego

zróż

- •

nico

wan

ia

zatr

udni

enia

lu

d-no

ści

wyb

rany

ch

regi

onów

św

iata

;ks

ztał

tow

anie

um

ieję

tnoś

ci

• cz

ytan

ia

i in

terp

reta

cji

da-

nych

st

atys

tycz

nych

za

pisa

-ny

ch

w

post

aci

wyk

resó

w,

tabe

l, sc

hem

atów

, map

;do

skon

alen

ie u

mie

jętn

ości

loka

lizow

ania

obi

ektó

w g

eo-

grafi

czny

ch n

a m

apie

wyj

aśni

a zm

iany

st

rukt

ury

zaw

odow

ej

ludn

ości

w

pa

ń-•

stw

ach

wys

oko

rozw

inię

tych

i r

ozw

ijają

cych

się

, w

yjaś

nia

przy

czyn

y ty

ch z

mia

n;op

isuj

e fo

rmy

prac

y po

wst

ałe

w w

ynik

u ro

zwoj

u te

chni

ki

• i

tech

nolo

gii

kom

unik

acyj

no-i

nfor

mac

yjny

ch (

np.

tel

epra

-ca

), o

ceni

a ro

zwój

now

ych

form

zat

rudn

ieni

a w

kon

tekś

cie

akty

wiz

acji

osób

bez

robo

tnyc

h;ch

arak

tery

zuje

prz

yczy

ny b

ezro

boci

a w

pań

stw

ach

o ró

ż-•

nym

poz

iom

ie r

ozw

oju

gosp

odar

czeg

o;id

enty

fikuj

e sp

ołec

zne,

po

lityc

zne

i ek

onom

iczn

e sk

utki

bezr

oboc

ia

2.9

Przy

czyn

y i s

kutk

i mig

racj

i lu

dnoś

ci

kszt

ałto

wan

ie p

osta

w a

l-•

trui

styc

znyc

h,

zdol

nośc

i em

patii

, po

szan

owan

ia

trad

ycji

i ku

ltury

inn

ych

naro

dów

pozn

anie

kla

syfik

acji

ruch

ów

• m

igra

cyjn

ych,

prz

yczy

n i s

kut-

w m

igra

cji;

dosk

onal

enie

um

ieję

tnoś

ci

• an

aliz

owan

ia

dany

ch

zapi

sa-

nych

w r

óżny

ch p

osta

ciac

h;ks

ztał

tow

anie

um

ieję

tnoś

ci•

dost

rzeg

ania

i an

aliz

y po

wią

wyj

aśni

a po

jęci

a: m

igra

cja,

em

igra

cja,

imig

racj

a, r

eem

igra

-•

cja,

rep

atri

acja

, sa

ldo

mig

racj

i, pr

zyro

st r

zecz

ywis

ty,

pań-

stw

o em

igra

cyjn

e, p

ańst

wo

imig

racy

jne;

klas

yfiku

je m

igra

cje

ze w

zglę

du n

a ró

żne

kryt

eria

;•

anal

izuj

e pr

zycz

yny

ruch

ów m

igra

cyjn

ych

we

wsp

ółcz

esny

m

• św

ieci

e, w

skaz

uje

na m

apie

ich

kier

unki

;oc

enia

ruc

hy m

igra

cyjn

e z

punk

tu w

idze

nia

pańs

twa

imig

ra-

• cy

jneg

o i e

mig

racy

jneg

o

1.3

Page 8: Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

16

Dzi

nauc

zani

aTe

mat

zaj

ęć

eduk

acyj

nych

Cele

Plan

owan

e os

iągn

ięci

a uc

znia

Zapi

s w

pod

-st

awie

pro

-gr

amow

ejw

ycho

wan

iaks

ztał

ceni

a

zań

mię

dzy

elem

enta

mi

śro-

dow

iska

geo

grafi

czne

go;

rozw

ijani

e um

ieję

tnoś

ci•

wni

osko

wan

ia,

synt

ezy

i ana

-liz

y pr

oces

ów

dem

ogra

ficz-

nych

1.3

Kultu

ra w

roz

-w

oju

społ

e-cz

eńst

w

kszt

ałto

wan

ie p

osta

w p

o-•

szan

owan

ia

odrę

bnoś

ci

kultu

row

ej

społ

ecze

ństw

i n

arod

ów

pozn

anie

wpł

ywu

kultu

ry n

a •

rozw

ój w

spół

czes

nych

spo

łe-

czeń

stw

, uka

zani

e ce

ch k

rajo

-br

azów

kul

turo

wyc

h;ks

ztał

tow

anie

um

ieję

tnoś

ci•

wyk

orzy

stan

ia r

óżny

ch ź

róde

ł in

form

acji

do a

naliz

y w

spół

-cz

esny

ch

prob

lem

ów

spo-

łecz

no-g

ospo

darc

zych

;ro

zwija

nie

umie

jętn

ości

do

-•

strz

egan

ia z

ależ

nośc

i, pr

awi-

dłow

ości

i p

owią

zań

w s

ys-

tem

ie

czło

wie

k –

przy

roda

społ

ecze

ństw

o w

ska

li lo

-ka

lnej

i gl

obal

nej;

dosk

onal

enie

um

ieję

tnoś

ci

• lo

kaliz

owan

ia

obie

któw

na

m

apac

h

wyj

aśni

a po

jęci

a: k

ultu

ra, k

rąg

kultu

row

y;•

form

ułuj

e za

leżn

ość

mię

dzy

zróż

nico

wan

iem

ras

owym

i ku

l-•

turo

wym

ludn

ości

św

iata

;op

isuj

e zr

óżni

cow

anie

cec

h ró

żnyc

h kr

ęgów

kul

turo

wyc

h,

• w

skaz

uje

na m

apie

ich

zasi

ęgi;

uzas

adni

a w

pływ

zas

ad e

tycz

no-r

elig

ijnyc

h na

życ

ie s

po-

• łe

czne

i g

ospo

darc

ze r

egio

nów

, po

daje

prz

ykła

dy w

pływ

u tr

adyc

ji na

roz

wój

kul

tu p

racy

, prz

edsi

ębio

rczo

ści;

anal

izuj

e w

pływ

zja

wis

ka p

rzen

ikan

ia k

ultu

r na

poj

awia

jące

się

w r

egio

nie,

pań

stw

ie p

robl

emy

społ

eczn

o-ek

onom

iczn

e,

proj

ektu

je d

ział

ania

maj

ące

na c

elu

zapo

bieg

anie

kon

flik-

tom

i bu

dow

anie

pła

szcz

yzn

poro

zum

ieni

a i w

spół

dzia

łani

a sł

użąc

ych

wzb

ogac

eniu

kul

turo

wem

u

1.6

Proc

esy

urba

ni-

zacy

jne

kszt

ałto

wan

ie u

mie

jętn

oś-

• ci

fo

rmuł

owan

ia

i w

e-

ryfik

owan

ia h

ipot

ez d

o-ty

cząc

ych

prob

lem

ów

wsp

ółcz

esne

go ś

wia

ta

(myś

leni

a na

ukow

ego)

;ks

ztał

tow

anie

poc

zuci

a •

odpo

wie

dzia

lnoś

ci z

a śr

o-do

wis

ko k

ultu

row

e

pozn

anie

wsp

ółcz

esny

ch p

ro-

• ce

sów

ur

bani

zacy

jnyc

h na

św

ieci

e;ro

zwija

nie

umie

jętn

ości

w

y-•

korz

ysta

nia

różn

ych

źród

info

rmac

ji do

ana

lizy

wsp

ół-

czes

nych

pro

blem

ów s

połe

cz-

nych

i go

spod

arcz

ych;

dosk

onal

enie

um

ieję

tnoś

ci•

wyj

aśni

a po

jęci

a: u

rban

izac

ja,

wsk

aźni

k ur

bani

zacj

i, su

bur-

• ba

niza

cja,

dez

urba

niza

cja,

reu

rban

izac

ja;

char

akte

ryzu

je p

roce

sy u

rban

izac

yjne

odb

ywaj

ące

się

na

• pł

aszc

zyźn

ie

ekon

omic

znej

, de

mog

rafic

znej

, sp

ołec

znej

i p

rzes

trze

nnej

;pr

ezen

tuje

faz

y pr

oces

ów u

rban

izac

yjny

ch n

a św

ieci

e, p

o-•

daje

i w

skaz

uje

na m

apie

prz

ykła

dy m

iast

będ

ącyc

h w

róż

-ne

j faz

ie u

rban

izac

yjne

j;fo

rmuł

uje

zale

żnoś

ć m

iędz

y ro

zwoj

em s

połe

czno

-gos

poda

r-•

1.4

Page 9: Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

17

Dzi

nauc

zani

aTe

mat

zaj

ęć

eduk

acyj

nych

Cele

Plan

owan

e os

iągn

ięci

a uc

znia

Zapi

s w

pod

-st

awie

pro

-gr

amow

ejw

ycho

wan

iaks

ztał

ceni

a

wsp

ółcz

esne

go ś

wia

ta,

posz

anow

ania

tra

dycj

i i k

ultu

ry s

połe

czeń

stw

(p

osta

w t

oler

ancj

i wob

ec

odm

ienn

ości

kul

turo

wej

)

loka

lizow

ania

zja

wis

k i o

biek

-tó

w n

a m

apie

czym

reg

ionó

w a

zró

żnic

owan

iem

wsk

aźni

ka u

rban

izac

ji,

wyj

aśni

a zr

óżni

cow

anie

prz

estr

zenn

e w

skaź

nika

urb

aniz

acji

na ś

wie

cie;

ocen

ia s

połe

czne

i e

kono

mic

zne

skut

ki p

roce

sów

urb

aniz

a-•

cji

1.4

Osa

dnic

two

mie

jski

e. P

ro-

blem

y ro

zwoj

u w

ielk

ich

met

ro-

polii

zroz

umie

nie

roli

czło

wie

-•

ka w

prz

eksz

tałc

aniu

śro

-do

wis

ka p

rzyr

odni

czeg

o,

kszt

ałto

wan

ie p

osta

w

proe

kolo

gicz

nych

;do

skon

alen

ie u

mie

jętn

o-•

ści o

ceny

zja

wis

k i p

roce

-só

w, f

orm

ułow

ania

i u

dow

adni

ania

wła

snyc

h op

inii

ukaz

anie

w

zros

tu

znac

zeni

a •

mia

st w

e w

spół

czes

nym

św

ie-

cie,

ich

prze

strz

enne

j eks

pans

ji;ks

ztał

tow

anie

um

ieję

tnoś

ci

• do

strz

egan

ia i

ana

lizy

zale

ż-no

ści

w ś

rodo

wis

ku a

ntro

po-

geni

czny

m;

rozw

ijani

e um

ieję

tnoś

ci l

oka-

• liz

owan

ia o

biek

tów

na

map

ie

i w

ykor

zyst

ania

in

form

acji

z ró

żnyc

h źr

ódeł

opis

uje

zróż

nico

wan

ie fi

zjon

omic

zne

mia

st n

a św

ieci

e, w

y-•

różn

ia c

echy

mia

st r

óżny

ch k

ręgó

w k

ultu

row

ych,

wsk

azuj

e pr

zykł

ady

na m

apie

;an

aliz

uje

społ

eczn

e, p

rzes

trze

nne,

eko

nom

iczn

e i e

kolo

gicz

-•

ne p

robl

emy

wie

lkic

h m

iast

św

iata

, w

skaz

uje

spos

oby

ich

rozw

iąza

nia;

opis

uje

cech

y i

funk

cje

mia

sta

glob

alne

go,

ocen

ia z

asad

-•

ność

fun

kcjo

now

ania

1.5

Prze

mia

ny

obsz

arów

wie

j-sk

ich

rozw

ijani

e za

inte

reso

wań

prob

lem

ami w

spół

cze

sneg

o św

iata

; ks

ztał

tow

anie

um

ieję

tno-

• śc

i wni

osko

wan

ia o

part

e-go

na

obse

rwac

jach

ukaz

anie

wsp

ółcz

esny

ch p

ro-

• ce

sów

zm

ieni

ając

ych

obsz

ary

wie

jski

e (n

p. p

rzek

szta

łcen

ia

funk

cji,

ukła

dów

prz

estr

zen-

nych

);ks

ztał

tow

anie

um

ieję

tnoś

ci•

dost

rzeg

ania

i

ocen

y w

pły-

wu

czło

wie

ka n

a śr

odow

isko

pr

zyro

dnic

ze;

dosk

onal

enie

um

ieję

tnoś

ci

• lo

kaliz

owan

ia z

jaw

isk,

pro

ce-

sów

i ob

iekt

ów n

a m

apie

wyj

aśni

a po

jęci

a: w

ieś,

osa

dnic

two

wie

jski

e;•

char

akte

ryzu

je c

echy

ukł

adów

prz

estr

zenn

ych

wsi

, op

isuj

e •

czyn

niki

wpł

ywaj

ące

na ic

h zr

óżni

cow

anie

;op

isuj

e zm

iany

fun

kcji

wsi

wra

z z

rozw

ojem

spo

łecz

no-g

o-•

spod

arcz

ym r

egio

nu;

prze

dsta

wia

pro

blem

mar

gina

lizac

ji w

si j

ako

efek

t ro

zwoj

u •

i pr

zem

ian

stru

ktur

alny

ch,

prop

onuj

e dz

iała

nia

zmie

rzaj

ą-ce

do

akty

wiz

acji

wsi

w d

obie

glo

baliz

acji

i er

y in

form

acji

i usł

ug

2.5

Gosp

odar

-ka

roln

a i p

robl

emy

wyż

ywie

nia

ludn

ości

na

świe

cie

Kier

unki

roz

wo-

ju r

olni

ctw

a na

św

ieci

e

kszt

ałto

wan

ie p

osta

w

• po

czuc

ia o

dpow

iedz

ial-

nośc

i za

stan

śro

dow

iska

ge

ogra

ficzn

ego;

ukaz

anie

prz

yrod

nicz

ych

• i p

ozap

rzyr

odni

czyc

h w

a-ru

nków

roz

woj

u ro

lnic

twa,

po

znan

ie t

ypów

gos

poda

rki

roln

ej;

wym

ieni

a pr

zyro

dnic

ze c

zynn

iki r

ozw

oju

roln

ictw

a, a

naliz

u-•

je w

pływ

ele

men

tów

śro

dow

iska

prz

yrod

nicz

ego

na r

ozw

ój

roln

ictw

a do

wol

nego

reg

ionu

;w

skaz

uje

na m

apie

obs

zary

o n

ajko

rzys

tnie

jszy

ch w

arun

-•

kach

roz

woj

u ro

lnic

twa

na p

oszc

zegó

lnyc

h ko

ntyn

enta

ch;

3.4

Page 10: Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

18

Dzi

nauc

zani

aTe

mat

zaj

ęć

eduk

acyj

nych

Cele

Plan

owan

e os

iągn

ięci

a uc

znia

Zapi

s w

pod

-st

awie

pro

-gr

amow

ejw

ycho

wan

iaks

ztał

ceni

a

rozw

ijani

e m

yśle

nia

na-

• uk

oweg

oks

ztał

tow

anie

um

ieję

tnoś

ci

• lo

kaliz

owan

ia

obie

któw

na

m

apie

;ro

zwija

nie

umie

jętn

ości

oce

-•

ny p

rzyd

atno

ści o

bsza

rów

dla

ro

lnic

twa;

dosk

onal

enie

um

ieję

tnoś

ci

• do

strz

egan

ia

i an

aliz

owan

ia

pow

iąza

ń, z

ależ

nośc

i w

sys

-te

mie

czł

owie

k –

środ

owis

ko

– go

spod

arka

;ro

zwija

nie

umie

jętn

ości

po

-•

zysk

iwan

ia

i pr

zetw

arza

nia

info

rmac

ji na

pod

staw

ie r

óż-

nych

źró

deł

poró

wnu

je c

echy

rol

nict

wa

inte

nsyw

nego

i ek

sten

syw

nego

, •

anal

izuj

e pr

awid

łow

ości

roz

mie

szcz

enia

typ

ów r

olni

ctw

a,

wsk

azuj

e na

map

ie p

rzyk

łady

pań

stw

sto

sują

cych

rol

nict

wo

inte

nsyw

ne i

ekst

ensy

wne

; oc

enia

wpł

yw r

olni

ctw

a in

tens

ywne

go i

eks

tens

ywne

go n

a •

środ

owis

ko g

eogr

aficz

ne w

ybra

nych

reg

ionó

w;

opis

uje

przy

czyn

y i s

kutk

i deg

rada

cji g

leb,

pro

ponu

je d

zia-

• ła

nia

zmni

ejsz

ając

e ne

gaty

wne

sku

tki

inte

nsyw

nego

wyk

o-rz

ysta

nia

gleb

3.4

Rozm

iesz

cze-

nie

głów

nych

up

raw

na

świe

-ci

e

kszt

ałto

wan

ie p

osta

w

• po

szan

owan

ia z

asob

ów

środ

owis

ka p

rzyr

odni

-cz

ego

(pos

taw

y pr

oeko

-lo

gicz

ne)

pozn

anie

czy

nnik

ów w

arun

-•

kują

cych

pr

zest

rzen

ne

zróż

nico

wan

ie

upra

w z

bóż,

ro

ślin

prz

emys

łow

ych

i uż

y-w

ek;k

szta

łtow

anie

um

ie-

jętn

ości

dos

trze

gani

a,

ana-

lizow

ania

i o

ceny

pow

iąza

ń i

zale

żnoś

ci w

sys

tem

ie c

zło-

wie

k –

środ

owis

ko –

gos

po-

dark

a;ro

zwija

nie

umie

jętn

ości

ko

-•

rzys

tani

a z

różn

ych

źród

info

rmac

ji do

an

aliz

owan

ia

wsp

ółcz

esny

ch

prob

lem

ów

środ

owis

ka

geog

rafic

zneg

o i

posz

ukiw

ania

spo

sobó

w i

ch

rozw

iązy

wan

ia

poda

je p

rzyk

łady

zbó

ż, r

oślin

prz

emys

łow

ych

i uży

wek

;•

char

akte

ryzu

je

przy

rodn

icze

i

poza

przy

rodn

icze

w

arun

ki

• ro

zmie

szcz

enia

upr

aw z

bóż,

roś

lin o

kopo

wyc

h, p

rzem

ysło

-w

ych,

uży

wek

;w

skaz

uje

na m

apie

głó

wne

obs

zary

upr

aw z

bóż,

rośl

in p

rze-

• m

ysło

wyc

h i u

żyw

ek;

anal

izuj

e da

ne s

taty

styc

zne

doty

cząc

e zb

ioró

w i

plon

ów r

o-•

ślin

upr

awny

ch, o

dczy

tuje

z z

esta

wie

ń st

atys

tycz

nych

głó

w-

nych

pro

duce

ntów

, eks

port

erów

, im

port

erów

2.3

Page 11: Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

19

Dzi

nauc

zani

aTe

mat

zaj

ęć

eduk

acyj

nych

Cele

Plan

owan

e os

iągn

ięci

a uc

znia

Zapi

s w

pod

-st

awie

pro

-gr

amow

ejw

ycho

wan

iaks

ztał

ceni

a

War

unki

roz

wo-

ju h

odow

li na

św

ieci

e

kszt

ałto

wan

ie

post

aw

• po

szan

owan

ia z

asob

ów

przy

rody

;ks

ztał

tow

anie

um

ieję

tno-

• śc

i do

strz

egan

ia p

robl

e-m

ów w

gos

poda

rce

i po-

szuk

iwan

ia s

poso

bów

ich

rozw

iązy

wan

ia

ukaz

anie

pr

zycz

yn

zróż

nico

-•

wan

ia h

odow

li by

dła,

trz

ody

chle

wne

j i o

wie

c na

św

ieci

e;ks

ztał

tow

anie

um

ieję

tnoś

ci

• do

strz

egan

ia,

anal

izow

ania

i o

ceny

pow

iąza

ń i z

ależ

nośc

i w

sys

tem

ie c

złow

iek

– śr

odo-

wis

ko –

gos

poda

rka;

rozw

ijani

e um

ieję

tnoś

ci

ko-

• rz

ysta

nia

z ró

żnyc

h źr

ódeł

in-

form

acji

wym

ieni

a gł

ówne

zw

ierz

ęta

hodo

wla

ne;

• w

skaz

uje

na m

apie

roz

mie

szcz

enie

zw

ierz

ąt g

ospo

dars

kich

;•

char

akte

ryzu

je c

zynn

iki

wpł

ywaj

ące

na r

ozm

iesz

czen

ie b

y-•

dła,

trz

ody

chle

wne

j i o

wie

c;w

yjaś

nia

wpł

yw d

użej

kon

cent

racj

i lud

nośc

i na

rozw

ój c

ho-

• w

u tr

zody

chl

ewne

j

2.3

Pozi

om w

yży-

wie

nia

ludn

ości

św

iata

i do

stę-

pu d

o w

ody

kszt

ałto

wan

ie

post

aw

• al

trui

styc

znyc

h, p

osza

-no

wan

ia u

czuć

; św

ia-

dom

ości

war

tośc

i życ

ia

ludz

kieg

o;ks

ztał

tow

anie

pos

taw

proe

kolo

gicz

nych

pozn

anie

prz

estr

zenn

ego

• zr

óżni

cow

ania

poz

iom

u w

y-ży

wie

nia

ludn

ości

św

iata

ora

z pr

zycz

yn

zjaw

iska

, a

takż

e zr

óżni

cow

ania

ro

zmie

szcz

e-ni

a ob

szar

ów n

adw

yżek

i ni

e-do

boró

w w

ody;

rozw

ijani

e um

ieję

tnoś

ci k

orzy

-•

stan

ia z

róż

nych

źró

deł w

cel

u po

zysk

iwan

ia,

prze

twar

zani

a i p

reze

ntow

ania

info

rmac

ji;ks

ztał

tow

anie

um

ieję

tnoś

ci

• do

strz

egan

ia i

prop

onow

ania

ro

zwią

zań

prob

lem

ów

spo-

łecz

no-g

ospo

darc

zych

wsp

ół-

czes

nego

św

iata

wyj

aśni

a pr

zycz

yny

wys

tępo

wan

ia o

bsza

rów

nie

dobo

rów

i nad

wyż

ek w

pro

dukc

ji ży

wno

ści;

char

akte

ryzu

je z

różn

icow

anie

poz

iom

u w

yżyw

ieni

a lu

dno-

• śc

i na

świe

cie;

wsk

azuj

e na

map

ie o

bsza

ry w

ystę

pow

ania

gło

du n

a św

ie-

• ci

e, w

yjaś

nia

przy

czyn

y gł

odu

i nie

doży

wie

nia;

prop

onuj

e sp

osob

y w

alki

z g

łode

m;

• op

isuj

e i

wsk

azuj

e na

map

ie r

ozm

iesz

czen

ie o

bsza

rów

nie

-•

dobo

rów

i na

dwyż

ek w

ody

na ś

wie

cie,

wyj

aśni

a pr

zycz

yny;

proj

ektu

je d

ział

ania

pro

wad

zące

do

rozw

iąza

nia

prob

lem

u •

brak

u lu

b na

dmia

ru w

ody

w p

oszc

zegó

lnyc

h st

refa

ch k

li-m

atyc

znyc

h

2.4,

3.2

Gos

poda

rka

leśn

a św

iata

kszt

ałto

wan

ie p

osta

w

• uk

ieru

nkow

anyc

h na

zr

ozum

ieni

e ko

niec

znoś

ci

stos

owan

ia z

asad

roz

-w

oju

zrów

now

ażon

ego

podc

zas

gosp

odar

owan

ia

zaso

bam

i leś

nym

i

pozn

anie

prz

yczy

n zr

óżni

co-

• w

ania

le

sist

ości

na

św

ieci

e,

gosp

odar

czeg

o w

ykor

zyst

a-ni

a la

sów

;ks

ztał

tow

anie

um

ieję

tnoś

ci

• an

aliz

y da

nych

sta

tyst

ycz-

nych

;

korz

ysta

jąc

z m

apy,

wyj

aśni

a ro

zmie

szcz

enie

zas

obów

le-

• śn

ych

na ś

wie

cie;

prez

entu

je e

kolo

gicz

ne i

przy

rodn

icze

fun

kcje

lasó

w;

• op

isuj

e pr

zycz

yny

wyl

esia

nia,

wsk

azuj

e ob

szar

y o

najw

ięk-

• sz

ej i

nten

syw

nośc

i zj

awis

ka,

ocen

ia g

loba

lne

i re

gion

alne

sk

utki

nad

mie

rneg

o w

ycin

ania

lasó

w;

uzas

adni

a ko

niec

znoś

ć ra

cjon

alne

go (

zgod

nego

z z

ałoż

enia

2.6

Page 12: Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

20

Dzi

nauc

zani

aTe

mat

zaj

ęć

eduk

acyj

nych

Cele

Plan

owan

e os

iągn

ięci

a uc

znia

Zapi

s w

pod

-st

awie

pro

-gr

amow

ejw

ycho

wan

iaks

ztał

ceni

a

dosk

onal

enie

um

ieję

tnoś

ci

• id

enty

fikow

ania

zw

iązk

ów

i zal

eżno

ści o

raz

wyj

aśni

ania

zj

awis

k i p

roce

sów

;ro

zwija

nie

umie

jętn

ości

ana

lizy

• za

leżn

ości

czł

owie

k –

środ

owi-

sko

– go

spod

arka

i je

j oce

ny;

kszt

ałto

wan

ie u

mie

jętn

ości

proj

ekto

wan

ia r

ozw

iąza

ń lo

-ka

lnyc

h i

glob

alny

ch p

robl

e-m

ów ś

rodo

wis

kow

ych

mi

rozw

oju

zrów

now

ażon

ego)

gos

poda

row

ania

zas

obam

i le

śnym

i, po

daje

prz

ykła

dy r

acjo

naln

ej i

rabu

nkow

ej g

ospo

-da

rki l

eśne

j na

świe

cie;

wym

ieni

a w

arun

ki i

for

my

gosp

odar

owan

ia l

asam

i w

róż

-•

nych

str

efac

h kl

imat

yczn

ych,

oce

nia

kons

ekw

encj

e ró

żnyc

h fo

rm g

ospo

daro

wan

ia la

sam

i

2.6

Wyk

orz

ysta

nie

za

sobó

w

mor

-sk

ich

kszt

ałto

wan

ie p

osta

w

• pr

oeko

logi

czny

ch;

rozb

udza

nie

ciek

awoś

ci

• św

iata

pozn

anie

za

sobó

w

ocea

nu

• św

iato

weg

o i

cech

gos

poda

r-ki

mor

skie

j;ks

ztał

tow

anie

um

ieję

tnoś

ci•

kryt

yczn

ego

korz

ysta

nia

z ró

żnyc

h źr

ódeł

in

form

acji

do i

dent

yfiko

wan

ia i

ana

lizy

wsp

ółcz

esny

ch p

robl

emów

śr

odow

isko

wyc

h;ro

zwija

nie

umie

jętn

ości

lok

a-•

lizac

ji ob

iekt

ów

geog

rafic

z-ny

ch n

a m

apie

;do

skon

alen

ie u

mie

jętn

ości

• do

strz

egan

ia

i an

aliz

y za

-le

żnoś

ci p

omię

dzy

środ

owi-

skie

m p

rzyr

odni

czym

a g

o-sp

odar

czą

dzia

łaln

ości

ą cz

ło-

wie

ka;

kszt

ałto

wan

ie u

mie

jętn

ości

dost

rzeg

ania

kon

iecz

nośc

i w

spół

prac

y m

iędz

ynar

odo-

wej

na

rzec

z ob

rony

śro

dow

i-sk

a pr

zyro

dnic

zego

prez

entu

je

przy

kład

y w

ykor

zyst

ania

oc

eanu

św

iato

weg

o •

(np.

gos

poda

rcze

, tur

ysty

czno

-rek

reac

yjne

, tra

nspo

rtow

e);

wym

ieni

a za

soby

mór

z i o

cean

ów (

zaso

by ż

ywe,

zal

egaj

ące

• po

d dn

em o

cean

ów),

oce

nia

stop

ień

wyk

orzy

stan

ia z

aso-

bów

oce

anów

i m

órz;

opis

uje

prob

lem

y w

ynik

ając

e z

nadm

iern

ej

eksp

loat

acji

• oc

eanó

w o

raz

zagr

ożen

ia w

ynik

ając

e z

gosp

odar

czej

i os

ad-

nicz

ej d

ział

alno

ści c

złow

ieka

w s

tref

ach

przy

brze

żnyc

h;

char

akte

ryzu

je c

echy

gos

poda

rki m

orsk

iej;

• uz

asad

nia

koni

eczn

ość

wsp

ółpr

acy

mię

dzyn

arod

owej

na

rzec

z zr

ówno

waż

oneg

o w

ykor

zyst

ania

oce

anów

(tz

w.

„błę

-ki

tna

gosp

odar

ka”)

2.7

Page 13: Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

21

Dzi

nauc

zani

aTe

mat

zaj

ęć

eduk

acyj

nych

Cele

Plan

owan

e os

iągn

ięci

a uc

znia

Zapi

s w

pod

-st

awie

pro

-gr

amow

ejw

ycho

wan

iaks

ztał

ceni

a

Prze

mia

ny

w p

rzem

y-śl

e i u

słu-

gach

Eksp

loat

acja

su-

row

ców

ene

rge-

tycz

nych

kszt

ałto

wan

ie u

mie

jętn

o-•

ści

wyk

orzy

stan

ia w

iedz

y do

iden

tyfik

owan

ia i

roz-

wią

zyw

ania

pro

blem

ów;

rozw

ijani

e sz

acun

ku

dla

• do

bra

wsp

ólne

go

pozn

anie

str

uktu

ry w

ykor

zy-

• st

ania

odn

awia

lnyc

h i

nieo

d-na

wia

lnyc

h źr

ódeł

en

ergi

i, uk

azan

ie t

ende

ncji

zmia

n za

-ch

odzą

cych

w b

ilans

ie e

ner-

gety

czny

m ś

wia

ta;

rozw

ijani

e um

ieję

tnoś

ci

do-

• st

rzeg

ania

zal

eżno

ści

w s

ys-

tem

ie c

złow

iek

– śr

odow

isko

gosp

odar

ka;

dosk

onal

enie

um

ieję

tnoś

ci w

y-•

szuk

iwan

ia, s

elek

cji i

kry

tycz

nej

anal

izy

info

rmac

ji do

tycz

ącyc

h zm

ian

w g

ospo

darc

e

wyj

aśni

a po

jęci

a: ź

ródł

a en

ergi

i pi

erw

otne

j, źr

ódła

odn

a-•

wia

lne

i nie

odna

wia

lne,

bila

ns e

nerg

etyc

zny;

klas

yfiku

je ź

ródł

a en

ergi

i pie

rwot

nej,

uwzg

lędn

iają

c po

dzia

ł •

na ź

ródł

a ni

eodn

awia

lne

i odn

awia

lne;

prez

entu

je

zmia

ny

w

bila

nsie

en

erge

tycz

nym

św

iata

na

prze

strz

eni

lat,

ana

lizuj

e i

wyj

aśni

a pr

zycz

yny

spad

ku w

y-ko

rzys

tani

a w

ęgla

i w

zros

tu z

nacz

enia

rop

y na

ftow

ej,

gazu

zi

emne

go o

raz

źród

eł o

dnaw

ialn

ych;

char

akte

ryzu

je u

dzia

ł po

szcz

egól

nych

źró

deł

ener

gii

pier

-•

wot

nej w

ogó

lnej

pro

dukc

ji en

ergi

i ele

ktry

czne

j

2.8

Prob

lem

y en

er-

gety

ki ś

wia

to-

wej

kszt

ałto

wan

ie u

mie

jęt-

• no

ści w

arto

ścio

wan

ia

dzia

łań

czło

wie

ka w

śro

-do

wis

ku, d

ostr

zega

nia

prob

lem

ów i

posz

ukiw

a-ni

a sp

osob

ów ic

h ro

z-w

iązy

wan

ia;

rozw

ijani

e um

ieję

tnoś

ci

• m

yśle

nia

nauk

oweg

o

pozn

anie

ten

denc

ji zm

ian

• st

rukt

ury

prod

ukcj

i ene

rgii

elek

tryc

znej

ora

z pr

zycz

yn je

j zr

óżni

cow

ania

w p

ańst

wac

h o

różn

ym s

topn

iu r

ozw

oju

gosp

odar

czeg

o;uk

azan

ie z

różn

icow

ania

pro

-•

dukc

ji en

ergi

i el

ektr

yczn

ej

wed

ług

typó

w e

lekt

row

ni;

dosk

onal

enie

um

ieję

tnoś

ci

• an

aliz

y, i

nter

pret

acji

dany

ch

zapi

sany

ch w

pos

taci

tab

el,

wyk

resó

w, m

ap

uzas

adni

a lo

kaliz

ację

pro

dukc

ji en

ergi

i ele

ktry

czne

j w m

iej-

• sc

ach

duże

go je

j zuż

ycia

;w

ymie

nia

głów

nych

pro

duce

ntów

ene

rgii

elek

tryc

znej

na

• św

ieci

e, w

skaz

uje

ich

na m

apie

;id

enty

fikuj

e po

wią

zani

a m

iędz

y ro

zmie

szcz

enie

m r

óżny

ch

• ty

pów

ele

ktro

wni

a w

ystę

pow

anie

m s

urow

ców

ene

rget

ycz-

nych

;ch

arak

tery

zuje

te

nden

cje

zmia

n w

st

rukt

urze

pr

oduk

cji

• en

ergi

i ele

ktry

czne

j wed

ług

typó

w e

lekt

row

ni;

wsk

azuj

e pr

oble

my

polit

yczn

e, g

ospo

darc

ze i

eko

logi

czne

zwią

zane

z u

zale

żnie

niem

pro

dukc

ji en

ergi

i ele

ktry

czne

j od

źród

eł z

aopa

trze

nia

suro

wcó

w n

ieod

naw

ialn

ych,

uza

sadn

ia

koni

eczn

ość

wię

ksze

go w

ykor

zyst

ania

odn

awia

lnyc

h źr

ódeł

en

ergi

i

2.8

Prze

mia

ny

stru

ktur

y pr

zem

ysło

wej

św

iata

rozw

ijani

e um

ieję

tnoś

ci

• w

ykor

zyst

ania

wie

dzy

o ch

arak

terz

e na

ukow

ym

do r

ozw

iązy

wan

ia p

ro-

blem

ów;

pozn

anie

zm

ian

stru

ktur

y•

prze

strz

enne

j i p

rodu

kcji

w

okrę

gach

pr

zem

ysło

wyc

h zw

iąza

nych

z r

ozw

ojem

go-

spod

arcz

ym, r

oli n

owoc

zes-

wyj

aśni

a po

jęci

a: p

rzem

ysł,

okrę

g pr

zem

ysło

wy,

tec

hnop

o-•

lie, k

last

ry, d

ystr

ykty

prz

emys

łow

e;ch

arak

tery

zuje

prz

eobr

ażen

ia s

truk

tura

lne

prze

mys

łu,

do-

• ko

nują

ce s

ię w

raz

z ro

zwoj

em g

ospo

darc

zym

;po

rów

nuje

i w

yjaś

nia

geog

rafic

zne

zróż

nico

wan

ie z

mia

n•

2.10

Page 14: Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

22

Dzi

nauc

zani

aTe

mat

zaj

ęć

eduk

acyj

nych

Cele

Plan

owan

e os

iągn

ięci

a uc

znia

Zapi

s w

pod

-st

awie

pro

-gr

amow

ejw

ycho

wan

iaks

ztał

ceni

a

kszt

ałto

wan

ie p

osta

w

• w

arun

kują

cych

odp

owie

-dz

ialn

e fu

nkcj

onow

anie

w

e w

spół

czes

nym

św

ie-

cie

nych

tec

hnol

ogii

w r

estr

uktu

-ry

zacj

i i

mod

erni

zacj

i re

gio-

nów

, cz

ynni

ków

lo

kaliz

acji

prze

mys

łów

tr

adyc

yjny

ch

i wys

okic

h te

chno

logi

i;do

skon

alen

ie u

mie

jętn

ości

inte

rpre

tacj

i w

ykre

sów

, m

ap

i dan

ych

stat

ysty

czny

ch;

kszt

ałto

wan

ie u

mie

jętn

ości

dost

rzeg

ania

i a

naliz

y pr

awi-

dłow

ości

za

chod

zący

ch

we

wsp

ółcz

esny

m ś

wie

cie

w p

rzem

yśle

kra

jów

o r

óżny

m s

topn

iu r

ozw

oju

gosp

odar

-cz

ego;

poró

wnu

je c

echy

prz

emys

łu t

rady

cyjn

ego

z no

woc

zesn

ym,

• w

skaz

uje

na m

apie

tra

dycy

jne

okrę

gi p

rzem

ysło

we

i no

we

form

y ko

ncen

trac

ji pr

zem

ysłu

(m

.in. t

echn

opol

ie);

uzas

adni

a ko

niec

znoś

ć re

stru

ktur

yzac

ji i

mod

erni

zacj

i pr

ze-

• m

ysłu

cię

żkie

go;

opis

uje

czyn

niki

war

unku

jące

pow

stan

ie d

aneg

o ty

pu o

krę-

• gu

prz

emys

łow

ego;

char

akte

ryzu

je c

zynn

iki l

okal

izac

ji pr

zem

ysłu

wys

okie

j tec

h-•

niki

i te

chno

logi

i

Społ

ecze

ństw

o in

form

acyj

nero

zwija

nie

umie

jętn

ości

wyk

orzy

stan

ia w

iedz

y o

char

akte

rze

nauk

owym

do

iden

tyfik

owan

ia i

roz-

wią

zyw

ania

pro

blem

ów;

kszt

ałto

wan

ie u

mie

jętn

o-•

ści d

ostr

zega

nia

złoż

ono-

ści

wsp

ółcz

esne

go ś

wia

ta

i po

staw

wsp

ółod

pow

ie-

dzia

lnoś

ci z

a je

go lo

sy;

przy

goto

wan

ie d

o od

po-

• w

iedz

ialn

ego

korz

ysta

nia

ze ś

rodk

ów m

asow

ej k

o-m

unik

acji

ukaz

anie

ro

li no

woc

zesn

ych

• us

ług

kom

unik

acyj

nych

w ż

y-ci

u i g

ospo

darc

e cz

łow

ieka

;ks

ztał

tow

anie

um

ieję

tnoś

ci

• ko

rzys

tani

a z

różn

ych

źród

eł,

w t

ym z

tec

hnol

ogii

info

rma-

cyjn

o-ko

mun

ikac

yjne

j w

cel

u po

zysk

iwan

ia, g

rom

adze

nia,

pr

zetw

arza

nia

info

rmac

ji o

wsp

ółcz

esny

m ś

wie

cie

form

ułuj

e za

leżn

ość

mię

dzy

stop

niem

roz

woj

u sp

ołec

zno-

• -g

ospo

darc

zego

pań

stw

a a

wzr

oste

m z

apot

rzeb

owan

ia n

a us

ługi

zw

iąza

ne z

prz

esył

anie

m, p

rzet

war

zani

em i

prze

cho-

wyw

anie

m in

form

acji

(tzw

. 3P)

;oc

enia

rol

ę te

chno

logi

i in

form

acyj

no-k

omun

ikac

yjne

j (T

IK)

• i

tele

foni

i ko

mór

kow

ej w

prz

emia

nach

spo

łecz

no-g

ospo

-da

rczy

ch r

egio

nów

;op

isuj

e ce

chy

e-sp

ołec

zeńs

twa

i sp

ołec

zeńs

twa

siec

iow

e-•

go,

ocen

ia i

ch r

olę

w o

drad

zani

u si

ę sp

ołec

znoś

ci l

okal

-ne

j, a

takż

e w

zroś

cie

wyk

szta

łcen

ia i

kom

pete

ncji

(zgo

dnie

z

ideą

LLL

– u

czen

ia s

ię p

rzez

cał

e ży

cie)

;pr

zeds

taw

ia w

ady

i zal

ety

korz

ysta

nia

z in

tern

etu;

• an

aliz

uje

i oc

enia

prz

estr

zeń

wir

tual

ną w

kon

tekś

cie

wsp

o-•

mag

ania

roz

woj

u (n

ośni

k no

woc

zesn

ości

)

2.12

Kier

unki

roz

wo-

ju t

rans

port

uks

ztał

tow

anie

um

ieję

tno-

• śc

i myś

leni

a na

ukow

ego;

kszt

ałto

wan

ie p

osta

w

• w

spół

odpo

wie

dzia

lnoś

ci

za s

tan

środ

owis

ka g

eo-

grafi

czne

go

ukaz

anie

zm

ian

zach

odzą

cych

w

kier

unka

ch

i na

tęże

niu

tran

spor

tu t

owar

ów i

osób

;ro

zwija

nie

umie

jętn

ości

lo

-•

kaliz

owan

ia

obie

któw

na

m

apie

, in

terp

reta

cji

i an

aliz

y da

nych

st

atys

tycz

nych

or

az

korz

ysta

nia

z ró

żnyc

h źr

ódeł

in

form

acji

wyj

aśni

a pr

zycz

yny

szyb

kieg

o ro

zwoj

u tr

ansp

ortu

na

świe

-•

cie;

opis

uje

wpł

yw ś

rodo

wis

ka p

rzyr

odni

czeg

o na

roz

wój

wy-

• br

anyc

h ro

dzaj

ów t

rans

port

u;na

pod

staw

ie d

anyc

h st

atys

tycz

nych

oce

nia

zróż

nico

wan

ie

• ro

zwoj

u tr

ansp

ortu

w w

ybra

nych

pań

stw

ach

świa

ta,

anal

i-zu

je m

apę

zróż

nico

wan

ia r

ozw

oju

tran

spor

tu n

a św

ieci

e;w

yjaś

nia

przy

czyn

y zm

ian

w k

ieru

nkac

h i

natę

żeni

u ru

chu

• os

ób i

prze

mie

szcz

aniu

się

tow

arów

;

2.13

Page 15: Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

23

Dzi

nauc

zani

aTe

mat

zaj

ęć

eduk

acyj

nych

Cele

Plan

owan

e os

iągn

ięci

a uc

znia

Zapi

s w

pod

-st

awie

pro

-gr

amow

ejw

ycho

wan

iaks

ztał

ceni

a

kszt

ałto

wan

ie u

mie

jętn

ości

dost

rzeg

ania

, an

aliz

y i

oce-

ny z

ależ

nośc

i w

ystę

pują

cych

w

śro

dow

isku

prz

yrod

nicz

ym

i go

spod

arcz

ej

dzia

łaln

ości

cz

łow

ieka

anal

izuj

e pr

zycz

yny

wzr

ostu

zna

czen

ia t

rans

port

u lo

tnic

ze-

• go

i sa

moc

hodo

weg

o;oc

enia

wpł

yw t

rans

port

u na

tem

po p

rzek

szta

łceń

kra

jobr

a-•

zu;

ocen

ia z

nacz

enie

wie

lkic

h w

ęzłó

w t

rans

port

owyc

h i

now

o-•

czes

nych

ter

min

ali w

roz

woj

u re

gion

ów (

poda

je p

rzyk

łady

)

Rozw

ój t

urys

ty-

ki ś

wia

tow

ejro

zbud

zani

e ci

ekaw

ości

pozn

awcz

ej, ś

wia

dom

e-go

zd

obyw

ania

w

iedz

y i

wyk

orzy

stan

ia j

ej w

ży-

ciu;

form

owan

ie p

osta

w

• w

spół

odpo

wie

dzia

lnoś

ci

za s

tan

środ

owis

ka i

jego

oc

hron

ę

pozn

anie

ro

zwoj

u tu

ryst

yki

• na

św

ieci

e;ks

ztał

tow

anie

um

ieję

tnoś

ci

• an

aliz

y w

pływ

u ro

zwoj

u tu

-ry

styk

i na

środ

owis

ko p

rzy-

rodn

icze

i go

spod

arkę

pań

stw

św

iata

;do

skon

alen

ie u

mie

jętn

ości

odcz

ytyw

ania

i

inte

rpre

tacj

i tr

eści

map

y, lo

kaliz

owan

ia

obie

któw

;ks

ztał

tow

anie

um

ieję

tnoś

ci

• po

zysk

iwan

ia, p

rzet

war

zani

a,

sele

kcjo

now

ania

i

prez

ento

-w

ania

inf

orm

acji

na p

odst

a-w

ie r

óżny

ch ź

róde

ł

char

akte

ryzu

je r

ozw

ój t

urys

tyki

na

świe

cie

i w

wyb

rany

ch

• re

gion

ach;

wsk

azuj

e na

map

ie w

ybra

ne r

egio

ny t

urys

tycz

ne i

opi

suje

elem

enty

śro

dow

iska

prz

yrod

nicz

ego

i an

trop

ogen

iczn

ego,

kt

óre

zade

cydo

wał

y o

ich

atra

kcyj

nośc

i tur

ysty

czne

j;oc

enia

wpł

yw t

urys

tyki

na

tem

po p

rzem

ian

społ

eczn

o-ku

l-•

turo

wyc

h i g

ospo

darc

zych

reg

ionó

w;

okre

śla

nega

tyw

ne i

poz

ytyw

ne s

kutk

i ro

zwoj

u tu

ryst

yki

• w

ybra

nych

reg

ionó

w ś

wia

ta

2.11

Rel

acje

cz

łow

iek

– śr

odow

i-sk

o pr

zy-

rodn

icze

Gos

poda

row

a-ni

e za

soba

mi

natu

raln

ymi

Ziem

i

budz

enie

sz

acun

ku

do

• za

sobó

w p

rzyr

ody;

kszt

ałto

wan

ie p

osta

w

• kr

eaty

wne

go

rozw

iązy

-w

ania

pro

blem

ów

ukaz

anie

zas

ad r

acjo

naln

ego

• (z

godn

ego

z za

łoże

niam

i roz

-w

oju

zrów

now

ażon

ego)

go

spod

arow

ania

zas

obam

i na

tura

lnym

i;ks

ztał

tow

anie

um

ieję

tnoś

ci

• do

strz

egan

ia

i oc

eny

wpł

y-w

u cz

łow

ieka

na

środ

owis

ko

przy

rodn

icze

;ro

zwija

nie

umie

jętn

ości

po

-•

zysk

iwan

ia, p

rzet

war

zani

a,

prez

entu

je p

odzi

ał z

asob

ów n

atur

alny

ch;

• ch

arak

tery

zuje

glo

baln

e i

loka

lne

zagr

ożen

ia ś

rodo

wis

ka

• w

ynik

ając

e z

eksp

loat

acji

zaso

bów

odn

awia

lnyc

h i

nieo

d-na

wia

lnyc

h, p

odaj

e ic

h pr

zycz

yny

i sku

tki;

uzas

adni

a ko

niec

znoś

ć ra

cjon

alne

go g

ospo

daro

wan

ia z

aso-

• ba

mi ś

rodo

wis

ka p

rzyr

odni

czeg

o;pr

ojek

tuje

wła

sne

dzia

łani

a zg

odne

z z

asad

ami e

koro

zwoj

u•

3.1

Page 16: Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

24

Dzi

nauc

zani

aTe

mat

zaj

ęć

eduk

acyj

nych

Cele

Plan

owan

e os

iągn

ięci

a uc

znia

Zapi

s w

pod

-st

awie

pro

-gr

amow

ejw

ycho

wan

iaks

ztał

ceni

a

sele

kcjo

now

ania

i

prez

ento

-w

ania

inf

orm

acji

na p

odst

a-w

ie r

óżny

ch ź

róde

ł

Glo

baln

e zm

ia-

ny k

limat

uks

ztał

tow

anie

pos

taw

świa

dom

ości

i

pocz

ucia

od

pow

iedz

ialn

ości

za

stan

śro

dow

iska

;fo

rmow

anie

pos

taw

świa

dom

ego

zdob

ywa-

nia

wie

dzy

i jej

wyk

orzy

-st

ania

w p

rakt

yce

dosk

onal

enie

um

ieję

tnoś

ci

• do

strz

egan

ia w

zaje

mny

ch

pow

iąza

ń i z

ależ

nośc

i w s

ys-

tem

ie c

złow

iek

– śr

odow

isko

gosp

odar

ka;

kszt

ałto

wan

ie u

mie

jętn

ości

prog

nozo

wan

ia z

mia

n w

śro

-do

wis

ku p

rzyr

odni

czym

wy-

woł

anyc

h go

spod

arcz

ą dz

ia-

łaln

ości

ą cz

łow

ieka

;ro

zwija

nie

umie

jętn

ości

pro

-•

jekt

owan

ia d

ział

ań z

mie

rzaj

ą-cy

ch d

o ro

zwią

zani

a pr

oble

-m

ów

wys

tępu

jący

ch

w

śro-

dow

isku

prz

yrod

nicz

ym;

dosk

onal

enie

um

ieję

tnoś

ci

• do

strz

egan

ia p

otrz

eby

wsp

ół-

prac

y m

iędz

ynar

odow

ej

w z

apob

iega

niu

skut

kom

ka-

takl

izm

ów;

rozw

ijani

e um

ieję

tnoś

ci

ko-

• rz

ysta

nia

z ró

żnyc

h źr

ódeł

in-

form

acji

geog

rafic

znej

wyj

aśni

a pr

zycz

yny

glob

alny

ch z

mia

n kl

imat

u;•

ocen

ia k

onse

kwen

cje

przy

rodn

icze

i go

spod

arcz

e zm

ian

w a

t-•

mos

ferz

e w

ynik

ając

ych

z dzi

ałal

nośc

i czł

owie

ka, w

yjaś

nia

przy

-cz

yny

i oce

nia

skut

ki z

mia

n kl

imat

u (g

loba

lnyc

h i l

okal

nych

);an

aliz

uje

wpł

yw d

ział

alno

ści

czło

wie

ka n

a w

arun

ki k

lima-

• ty

czne

;pr

ojek

tuje

spo

soby

zap

obie

gani

a gl

obal

nym

zm

iano

m k

li-•

mat

yczn

ym,

ocen

ia r

ozw

iąza

nia

zapo

bieg

ając

e gl

obal

nem

u oc

iepl

eniu

3.3

Och

rona

śro

do-

wis

ka p

rzyr

od-

nicz

ego

Ziem

i

kszt

ałto

wan

ie ś

wia

do-

• m

ości

i

pocz

ucia

od

po-

wie

dzia

lnoś

ci z

a st

an ś

ro-

dow

iska

pr

zyro

dnic

zego

(p

osta

wy

proe

kolo

gicz

ne);

zroz

umie

nie

roli

czło

wie

-•

ka w

prz

eobr

ażan

iu ś

ro-

dow

iska

pr

zyro

dnic

zego

pozn

anie

for

m o

chro

ny ś

ro-

• do

wis

ka p

rzyr

odni

czeg

o;do

skon

alen

ie u

mie

jętn

ości

dost

rzeg

ania

pot

rzeb

y w

spół

-pr

acy

mię

dzyn

arod

owej

w

zap

obie

gani

u sk

utko

m k

a-ta

kliz

mów

;ro

zwija

nie

umie

jętn

ości

ana

-•

char

akte

ryzu

je i

oce

nia

spos

oby

ochr

ony

środ

owis

ka,

opi-

• su

je p

rzyk

łady

zap

obie

gani

a za

groż

enio

m f

unkc

jono

wan

ia

środ

owis

ka;

uzas

adni

a ko

niec

znoś

ć ra

cjon

alne

go g

ospo

daro

wan

ia z

aso-

• ba

mi ś

rodo

wis

ka p

rzyr

odni

czeg

o, z

godn

ego

z id

eą r

ozw

oju

zrów

now

ażon

ego;

prze

dsta

wia

głó

wne

zał

ożen

ia id

ei r

ozw

oju

zrów

now

ażon

e-•

go,

prez

entu

je t

ezy

zapi

sane

w d

okum

enta

ch p

owst

ałyc

h

3.5

Page 17: Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

25

Dzi

nauc

zani

aTe

mat

zaj

ęć

eduk

acyj

nych

Cele

Plan

owan

e os

iągn

ięci

a uc

znia

Zapi

s w

pod

-st

awie

pro

-gr

amow

ejw

ycho

wan

iaks

ztał

ceni

a

lizy

zale

żnoś

ci

i po

wią

zań

w s

yste

mie

czł

owie

k –

środ

o-w

isko

na k

onfe

renc

ji w

Rio

de

Jane

iro (

Dek

lara

cja

z Ri

o, A

gen-

da 2

1), p

rzed

staw

ia u

stal

enia

Św

iato

weg

o Sz

czyt

u Zr

ówno

-w

ażon

ego

Rozw

oju

(Szc

zyt

Ziem

i w J

ohan

nesb

urgu

);

form

ułuj

e za

leżn

ość

mię

dzy

pozi

omem

roz

woj

u go

spod

ar-

• cz

ego

a in

tens

ywno

ścią

i s

kute

czno

ścią

pod

ejm

owan

ych

dzia

łań

zwią

zany

ch z

och

roną

prz

yrod

y

Page 18: Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

26

4. Przykładowy rozkład godzin

4.1. Zakres podstawowy

WyszczególnienieLiczba godzin prze-znaczonych na reali-

zację treści

Dział nauczania Świat w okresie przemian 4

Współczesne problemy demograficzne i społeczne 8

Gospodarka rolna i problemy wyżywienia ludności na świecie 6

Przemiany w przemyśle i usługach 6

Relacje człowiek – środowisko przyrodnicze 3

Podsumowujące i powtórzeniowe zajęcia edukacyjne 3

Razem 30

Page 19: Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

27

5. Realizacja celów kształcenia i zadań edukacyjnych – sposoby osiągania celów

Nowa podstawa programowa przywiązuje dużą wagę do kształtowania umiejętności oraz właściwych postaw uczniów. Realizacja celów edukacyjnych wymaga więc stosowania takich metod pracy, które sprzyjałyby samodziel-ności w zdobywaniu wiedzy, twórczemu rozwiązywaniu problemów, wartościowaniu i selekcjonowaniu oraz krytycz-nej analizie źródeł informacji, wydarzeń, w końcu rozwojowi osobowości. Wybór właściwej metody zależy od celów danej lekcji, treści nauczania, ale także od możliwości intelektualnych uczniów oraz środowiska, w którym znajduje się szkoła. Nowa podstawa programowa zaleca stosowanie metod aktywizujących, waloryzacyjnych, problemowych oraz różnego rodzaju form ćwiczeniowych (metod praktycznych). Metody te mogą być z powodzeniem wykorzystane także na zajęciach terenowych (lekcjach i zajęciach w terenie, wycieczkach). Dzięki obserwacjom bezpośrednim i za-jęciom w terenie uczeń ma możliwość skonfrontowania posiadanej wiedzy z zastaną rzeczywistością. W ten sposób rozbudza się zainteresowanie otaczającym światem i kształtuje postawy obywatelskie.

Przykłady szczegółowych sposobów osiągania celów edukacyjnych przedstawiono w tabeli. Zgodnie z założenia-mi reformy każdy nauczyciel powinien dostosować sposoby osiągania celów do potrzeb i możliwości uczniów.

5.1. Zakres podstawowy

Dział nauczania Przykładowe sposoby osiągania celów

Poziom podstawowy

Świat w okresie przemian

gromadzenie informacji, materiałów prasowych, notatek (np. w formie portfolio) na temat • współczesnych przemian społeczno-gospodarczych i politycznych;korzystanie z map i podręcznika;• wykorzystanie analizy SWOT do oceny korzyści i zagrożeń wynikających z globalizacji;• korzystanie z filmów edukacyjnych, prezentacji multimedialnych, internetu, danych staty-• stycznych

Współczesne pro-blemy demogra-ficzne i społeczne

korzystanie z różnych źródeł informacji (podręcznik, atlas, internet, filmy edukacyjne, pre-• zentacje multimedialne);praca z rocznikiem statystycznym i danymi pozyskanymi z zasobów internetu i innych me-• diów;wykonywanie posterów, plakatów, prezentacji;• rozpoznawanie aglomeracji na podstawie schematów, map, rysunków;• konstruowanie modeli przyczynowo-skutkowych dotyczących zjawisk i procesów demogra-• ficznych;korzystanie z planów miast•

Gospodarka rolna i problemy wyży-wienia ludności na świecie

praca z podręcznikiem, mapami, zeszytem ćwiczeń, kartami pracy;• analiza danych statystycznych zapisanych w różnej postaci;• dyskusja na temat wpływu nieracjonalnej gospodarki człowieka na środowisko przyrodnicze;• wykorzystanie filmów edukacyjnych ukazujących zmiany w środowisku (niedobór wody, pu-• stynnienie);konstruowanie modeli przyczynowo-skutkowych dotyczących wzajemnych powiązań w rol-• nictwie;waloryzacja obszarów rolniczych pod kątem ich przydatności;• dyskusja („burza mózgów”) dotycząca sposobów walki z głodem jawnym•

Przemiany w prze-myśle i usługach

praca z mapami, podręcznikiem, literaturą przedmiotu, rocznikiem statystycznym;• ćwiczenia na mapach konturowych;• dyskusja na temat wpływu energetyki cieplnej na środowisko;• wnioskowanie na podstawie danych statystycznych zapisanych w różnej postaci;• pozyskiwanie i analiza informacji z mediów;• konstruowanie projektu edukacyjnego, którego celem jest poznanie najciekawszych obiek-• tów turystycznych;wykonanie plakatu prezentującego zagrożenia i korzyści płynące z wykorzystania internetu•

Relacje człowiek – środowisko przy-rodnicze

wykorzystanie filmów, animacji, schematów obrazujących wpływ człowieka na środowisko;• bezpośrednie obserwacje w terenie zmian zachodzących pod wpływem gospodarczej dzia-• łalności człowieka;

Page 20: Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

28

Dział nauczania Przykładowe sposoby osiągania celów

korzystanie z map i praca z podręcznikiem;• ocena współpracy międzynarodowej w zakresie ochrony przyrody;• przygotowanie prezentacji multimedialnej dotyczącej relacji człowiek – środowisko;• przygotowanie plakatów i posterów•

6. Propozycja metod sprawdzania i oceny osiągnięć edukacyjnych ucznia

Nieodzownym elementem procesu kształcenia jest ocenianie osiągnięć ucznia. Ocenianie polega na rozpoznaniu poziomu opanowania wiedzy niezbędnej do zrozumienia procesów, prawidłowości i zależności występujących we współczesnym świecie, środowisku przyrodniczym i społeczno-ekonomicznym. Pozwala także sprawdzić poziom ukształtowania umiejętności warunkujących sprawne, odpowiedzialne funkcjonowanie w społeczeństwie. Efekty pra-cy ucznia (uczącego się) podlegają więc ciągłemu monitorowaniu. W praktyce edukacyjnej stosuje się ocenianie we-wnątrzszkolne (bieżące i końcowe) oraz zewnętrzne. Oba systemy oceny poziomu i postępów w opanowaniu wiado-mości i umiejętności odwołują się do wymagań sformułowanych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Ocenianie wewnątrzszkolne powinno motywować do zdobywania nowych umiejętności, a w konsekwencji kształ-towania kompetencji (czyli dalszego uczenia się zgodnie z zaleceniami Parlamentu Europejskiego i Rady Europy).

Poza funkcją motywującą bieżące i końcowe ocenianie wewnątrzszkolne spełnia również szereg innych funkcji: informacyjną (dostarcza uczniowi, nauczycielom, rodzicom, szkole i innym podmiotom informacji zwrotnej na te-• mat poziomu osiągnięć edukacyjnych ucznia, ale także jego możliwości, uzdolnień, specjalnych potrzeb edukacyj-nych), dydaktyczno-diagnozującą (mierzy poziom osiąganych umiejętności i kompetencji, wskazuje ewentualne braki • i pozwala nauczycielowi korygować metody, formy pracy i strategie działania oraz doskonalić organizację pracy dydaktyczno-wychowawczej), społeczną (kształtuje wzajemne stosunki w zespole klasowym, różnicuje uczniów), • wychowawczą (aktywizuje uczniów, zachęca do dalszej pracy, uczy samodzielności, odpowiedzialności i samooceny). •

Ocenianie bieżące obejmuje sprawdzanie stopnia opanowania i zrozumienia wiadomości i umiejętności na pod-stawie mniejszej partii materiału, a także postaw i aktywności ucznia. Jest rodzajem oceny formatywnej, gdyż kontroli dokonuje się nieustannie podczas zajęć edukacyjnych i poza nimi. Podstawowymi podmiotami tego oceniania są: wypowiedzi ustne, krótkie testy sprawdzające (kartkówki), zadania wykonywane indywidualnie, grupowo lub ze-społowo (np. z zastosowaniem kart pracy, zeszytów ćwiczeń, kwestionariuszy i ankiet), prace domowe, opracowania z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej (np. prezentacje, referaty), opisy wyników bezpośred-nich badań terenowych, aktywność na zajęciach.

Kontrola końcowa (semestralna i roczna) ma charakter sumujący. Jej celem jest sprawdzenie poziomu osiągnięć edukacyjnych większej grupy uczniów. Umożliwia określenie stopnia opanowania wiedzy i umiejętności oraz obser-wację postępów. Pozwala także na ewaluację pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczyciela, uczniowi zaś wskazuje kierunki dalszego postępowania celem korygowania niedociągnięć. Kontrola końcowa może przybierać formę testów umiejętności i wiadomości, sprawdzianów obejmujących większą partię materiału, testów sumatywnych. Ocenie mogą podlegać także prace związane z projektem edukacyjnym i prezentacją jego rezultatów.

Ocena śródroczna i roczna (końcowa) stanowi wypadkową ocen cząstkowych (związanych z kontrolą bieżącą, se-mestralną i roczną). Ocenianie wewnątrzszkolne musi być zgodne z wewnątrzszkolnymi i przedmiotowymi zasadami oceniania.

Bardzo ważną rolę w procesie kształcenia odgrywa ocenianie diagnozujące. Umożliwia ono określenie stopnia opanowania umiejętności i stanu wiedzy przed rozpoczęciem lub na zakończenie etapu edukacyjnego. Diagnoza pozwala dostosować program nauczania, metody i formy pracy do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów. Formami diagnozy są testy sumatywne (sprawdzające wiedzę i umiejętności zdobyte w gimnazjum lub na zakończe-nie danego poziomu edukacyjnego).

Ocenianie powinno być jawne, umotywowane, sprawiedliwe i obiektywne. Takie funkcje spełnia ocenianie kształtu-jące, czyli „częste, interaktywne ocenianie postępów ucznia i uzyskanego przez niego zrozumienia materiału, tak by móc określić, jak uczeń ma się dalej uczyć i jak najlepiej go nauczać” (Raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Forsowana w podstawie programowej strategia uczenia się przez całe życie wymaga umiejętności rozpoznawania własnych potrzeb edukacyjnych oraz wypracowania metod uczenia się. Ocenianie kształtujące wpływa na motywację uczniów, kie-ruje uwagę na cele kształcenie i kryteria sprawdzania, wspomaga samoocenę, wyrównuje szanse edukacyjne i w końcu ukierunkowuje ucznia na proces uczenia się (ocenianie kształtujące pomaga uczniowi uczyć się). W związku z tym zasadne staje się wprowadzenie oceniania kształtującego na niektórych geograficznych zajęciach edukacyjnych, zwłaszcza że stano-wi to zalecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej w kontekście wdrażania nowej podstawy programowej.

Ocenianie zewnętrzne ma za zadanie potwierdzenie stopnia spełnienia przez uczniów wymagań zapisanych w podstawie programowej. Na ocenę zewnętrzną składają się wyniki uzyskane na egzaminie maturalnym.

Page 21: Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

29

7. Literatura pomocnicza dla nauczyciela

Badura-Strzelczyk G., 1. Pomóż mi zrobić to samemu, Impuls, Kraków 1998Batorowicz Z., 2. Mapa w nauczaniu geografii, WSiP, Warszawa 1971Berne J., 3. Zajęcia w terenie, WSiP, Warszawa 1984Brophy J., 4. Motywowanie uczniów do nauki, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002Brudnik E., Muszyńska A., Owczarska B., 5. Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizują-cych, Wyd. II, Zakład Wydawniczy SFS, Kielce 2003Czaińska Z., Wojtkowicz Z., 6. Aktywne metody w edukacji geograficznej, SOP, Toruń 2000–2003 Dobrowolska B., 7. Nauczyciel wobec postaw twórczych uczniów: pedagogiczne uwarunkowania kompetencji zawodo-wych, Akapit, Toruń 2009Dzierzgowska I., 8. Jak uczyć metodami aktywnymi, Wydawnictwo Fraszka Edukacyjna, Warszawa 2005Kordziński J., 9. Motywacja – tajemnica szkolnych sukcesów, Wydawnictwo Dashofer, Warszawa 2007Kruszewski K. (red.), 10. Sztuka nauczania. Czynności nauczyciela, PWN, Warszawa 1991Kubiczek B., 11. Jak nauczać uczniów uczenia się?, NOWIK, Opole 2005Kulas H.E., 12. Poziom samooceny a pozycja jednostki w grupie rówieśniczej, Psychologia Wychowawcza 1982, nr 3Kupisiewicz Cz., 13. Podstawy dydaktyki, WSiP, Warszawa 2005Licińska D., O 14. źródłach wiedzy geograficznej, „Zeszyty Geograficzne”, z. 1, SOP, Toruń 2001Licińska D., O 15. orientowaniu się w przestrzeni geograficznej, „Zeszyty Geograficzne”, z. 2, SOP, Toruń 2001Limont W., Cieślikowska J. (red.), 16. Wybrane zagadnienia edukacji uczniów zdolnych, t. 1 i t. 2, Impuls, Kraków 2005Niemierko B., 17. Kształcenie szkolne: podręcznik skutecznej dydaktyki, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2007 Niemierko B., 18. Między oceną szkolną a dydaktyką, WSiP, Warszawa 1991Perrot E., 19. Efektywne nauczanie. Praktyczny przewodnik doskonalenia nauczania, WSiP, Warszawa 1995Sajdak A., 20. Edukacja kreatywna, WAM, Kraków 2008Sołtys D., Szmigiel M.K., 21. Doskonalenie kompetencji nauczycieli w zakresie diagnozy edukacyjnej, Warszawa 2002Taraszkiewicz M., 22. Jak uczyć lepiej? – czyli refleksyjny praktyk w działaniu, CMPPP, Warszawa 1996Taraszkiewicz M., 23. Metody aktywizujące proces uczenia się, czyli jak uczyć lepiej, Wydawnictwo Dashofer, Warszawa 2002Taraszkiewicz M., Karpa A., 24. Jak wspierać zdolnego ucznia?, WSiP, Warszawa 2009Taraszkiewicz M., Malinowski M., 25. Planowanie scenariuszy lekcji i materiałów edukacyjnych, Wydawnictwo Dashofer, Warszawa 2003Wojtanowicz P., 26. Aktywizujące metody nauczania – uczenia się geografii, SOP, Toruń 2006Zimmerman B.J., Bonnier S., Kovach R., 27. Zdolny uczeń: metody planowania samodzielnej nauki. Poczucie własnej sku-teczności ucznia, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2008Akty prawne:28.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 sierpnia 2010 r. w sprawie warunków i sposobu oce- –niania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych. (Dz. U. nr 83, poz. 562 z późn. zmianami).Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wy- –chowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z dnia 15 stycznia 2009 r.) – tom 5: Edukacja przyrodnicza Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 czerwca 2009 r. w sprawie dopuszczania do użytku –w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkol-nego podręczników (Dz. U. Nr 89, poz.730)Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) –

Strony internetowe:29. www.ceo.org.pl –www.men.gov.pl –www.ore.edu.pl –

Page 22: Czas na geografięmedia.loken.pl/files/czasnageografie.pdf · 2014-11-23 · mgr Andrzej Adamiak Nauczyciel dyplomowany geografii Opinia o programie nauczania geografii w szkole ponadgimnazjalnej

Wydawnictwo Szkolne PWN Sp. z o.o.ul. Świętojerska 5/7, 00-236 WarszawaWydanie pierwszeArkuszy drukarskich: 24,5Druk ukończono w lutym 2012 r.Druk i oprawa: Pabianickie Zakłady Graficzne