Top Banner
C s o nt k ovácso l ás  jegyzet egy előadássoro zatból
96

Csontkovacsolas.doc

Oct 12, 2015

Download

Documents

Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript

Csontkovcsols

Csontkovcsols

jegyzet egy eladssorozatbl

Csontkovcsols

Alapvet fogalmak

A gerincoszlop

Legfbb sszekt szervnk a gerincoszlop, amely sszekapcsolja a fentet a lenttel. A gerincoszlop gy viselkedik, mint egy funkcionlis egysg, de 33-34 klnll csontbl ll: 7 nyak, 12 ht, 5 gyk, 5 keresztcsont s 4 vagy t farkcsont-csigolybl. Ezek kzl a fels 24 mozgathat, az als 10 vagy 11 keresztcsontt s farkcsontt ntt ssze. A gerincoszlop funkcionlis egysghez hozztartozik mg az t krlvev tmasztrendszer 550 izma, 440 ina s szalagja, amelyek gondoskodnak a stabilitsrl s lehetv teszik a 144 kis izlet hatkony mozgathatsgt.

Mg a masszv csigolyatestek a terhet viselik, a gerinccsatorna, amely a csigolyk egyms fltt elhelyezked regeibl alakul ki az rzkeny gerincvelt vdi. A gerincvel idegei mindig kt szomszdos csigolya kztt nylnak ki. A htcsigolyk egyttal a bordk kis csigolyafelleteivel is rendelkeznek, s gy lehetv teszik a mellkas lgzstl fgg mozgst. A gerincoszlop f rszeinek klnbz mozgkonysga lnyegben a szalag- vagy csigolyakzti korongokon alapul. Minden ilyen korong nylks folykony anyag, kocsonys magvat tartalmaz. jszlttek esetben 88 szzalkban, de mg ids korban is 70 szzalkban vzbl ll. E krl a lgy alakjt vltoztat mag krl rostos krszerkezet helyezkedik el. Ez korltozza mozgsban a lgy magot, s a porckorongot a sz szoros rtelmben formban tartja.

Normlis esetben 30-50 kg sly nehezedik a porckorongokra. A terhels ngyszeres nvelst csekly sszenyomdssal kpesek felfogni. Az akut terhelseket ezzel szemben a gerincoszlop grbletei hrtjk el. A problma a szlssgekben rejlik. Az S alak tlzott kialakulsakor az egyenessg megy veszendbe a megnvekedett alkalmazkodkpessg javra. Az ilyen ember hta kidomborodik. Ha az S alak nem fejldik ki kellkppen, akkor ennek az ellenkezje trtnik. Az rintettek peckesen vonulnak vgig az leten, nlklzve a szksges alkalmazkodkpessget.

A felnvekv embernek rvidtett, mintegy jelkpes formban jra vgig kell jrnia a trzsfejlds llomsait. Egysejtknt kezdi, vzilnny lesz. Szlets utn hason csszik, mint a hllk, aztn felkzdi magt kszva ngykzlbra, mieltt hatrozottan meg tudna llni a hts lbain. Porckorong problminkban azok a nehzsgek jelentkeznek, amelyeket fejlds(trtnet)nk okoz neknk mindmig. Felegyenesedsnkkel azonban csupn a tele orr problmjt szereztk be maguknak a magasra tr, becsvgy emberek. Minden felvllalt sly, teher s felelssg kicsit visszanyomja a magasra emelkedett embert. Ebben a fizikai terhek mg a legrtatlanabbak, mert azokrl az ember tudott. Manapsg fknt a tudattalan megterhelsek s terhek azok, amelyek az embert nyomasztjk, s nehzz teszik a porckorongok dolgt.

1. Porckorong problmk

A tudatos fizikai, de fleg a tudattalan szellemi-lelki tlterhels teljes slya kihat a porckorongokra. A srvek 90 szzalka a legals hrom porckorongot ri, s fleg az utols kettt. A porckorongsrvben az a tendencia testesl meg, hogy a nveked nyoms ell oldalra kell kitrni. Az egszsges rugalmas kocsonys mag a porckorong belsejben normlis esetben minden nyom terhels ell a kinyjtott oldal fel tr ki. Ha elveszti rugalmassgt, akkor mr nem kpes olyan jl kitrni. A nyoms terhnek nvekedse esetn teht fokozdik a kls rostgyrben elfordul szakads veszlye. Ilyenkor a mag mr a normlis nyom terhels kzben is kitr a vdgyr hasadkn, s heves fjdalmat okozva nyomja az ott lv idegeket. A tipikus isiz esetn egszen a lbszrig s tovbb a lbfejig is kiterjedhet. A kiprseldtt porckorong ritkbban kzpen, a gerincvel irnyba fejt ki nyomst. Ilyenkor a fjdalom azokban az als testtjakban rzkelhet, amelyekbl a megszortott idegszlak erednek. Akut srvek utn a kiprseldtt mag gyakran jra visszacsszik magtl, sok esetben gynevezett akasztssal (slyfrd) vagy kiropraktikus manipulcikkal lehet ismt visszatrteni. A valdi megolds az lenne, ha a nyoms alatt ll lgy rszt megszabadtannk a nyoms terhtl, hossz tvon pedig ki kellene szabadtani a szorult helyzetbl. Vgs soron az tjukbl kitrt esemnyeket kell helyretenni szellemi-lelki skon. Amennyiben a porckorongsrv hosszabb ideig fennmarad, akkor a kezdeti bizsergstl s az olyan rzsektl kezdve, mintha hangyk futkroznnak, egszen a bnulsokig kerlhet sor megbetegedsekre. A bnulsban az ellazuls feloldatlan formja testesl meg. Az a feladat, hogy ezt ljk meg oldott mdon, az alstestre s a lbakra vonatkoztatva. A lbakkal s akadlyoztatsukkal az lls, llkpessg, llhatatossg, nllsg s a mens, elrejuts, halads, felemelkeds, tmja kerl eltrbe.

Egyes porckorongbetegek pldul mr nem kpesek igazn kiegyenesedni. Cspbl elrehajolva, merev httal s grbn tudnak csak ltezni. Egsz konkrtan jut napvilgra, milyen fjdalmas is az rintetteknek, hogy egyenesek legyenek, illetve egyenes ton jrjanak. Nyilvnvalan arrl van sz, hogy a megalztatst valdi alzatt kell vltoztatniuk.

Ugyanilyen diagnzissal futnak azonban az ellenttes alakok is. Azok a botmerev, mdfelett egyenes tarts betegek, akik mint a robotok szgletes mozdulatokkal jrnak, mivel a legcseklyebb hajls is kibrhatatlan panaszokat okoz nekik, nyomatkosan jelzi, hogy milyen kevss hajlkonyak, merevek s lettelenek. Jrsukban vilgosan kifejezdik, hogy benselykben semmilyen tmeneti rnyalatot s finomsgot, illetve semmi bizonytalansgot nem engedlyeznek. A valdi alzat idegen szmukra.

A kt tpus ugyanabban a tmban osztozik, csak ellenttes plusokrl: az egyenessgben.

Senkit sem fenyeget pldul annyira a veszly, hogy megalzzk, mint azt, aki fenn hordja az orrt. A becsvgyrt s a felemelkedsrt foly kls forgatag bels vesztesgrl rulkodik, s a test csigolyiban csapdik le. Azt kell megtanulniuk, hogy elviseljk sajt nyugalmukat, ahelyett hogy tovbbra is kitartannak az sszes slyos prblkozs mellett, amelyekkel bels kisebbsgi rzsket a kls nlklzhetetlensg bizonytkval akarjk elfedni.

Ritkbban fordul el, hogy a betegek ppen nyugalmi, fekv helyzetben rzik a leghevesebb fjdalmat. Itt a tnet mozgst eredmnyez, s gy bren maradsra, illetve felbredsre ksztet. Az aktivits, a felegyeneseds s a felelssg ignye merl fel, mgpedig tstnt.

2. Az els nyakcsigolya eltoldsa

A legfels nyakcsigolya eltoldsa tbbnyire balesetre vezethet vissza, s fjdalmas kisugrzsval olyan problmkat okoz, amelyek az egsz gerincoszlopra kihathatnak.

Nemcsak tartania kell a koponynkat, de ki is kell egyenslyoznia. Ha gy prbl megszabadulni ettl a szereptl, hogy oldalra tr ki, akkor ez olyan ksrlet, amellyel a rruhzott felelssg all akarja kivonni magt. A fej az ember szmra egyenlv vlik a vilggal, legalbbis azok szmra, akik ilyen panaszokban szenvednek. Legszvesebben elmeneklne oldalirnyba, s az erre val hajlandsgt helyzetvltoztatssal fejezi ki. Az egyetlen rtelmes megolds az, ha a fejet hagyjuk megint visszatrni a helyre. Az els lpshez azonban egy csontkovcs is hozzjrulhat kvlrl. Jellemz, hogy hossztvon nem hasznl a tisztn fizikai helyreigazts. Eltolds esetn az a feladat, hogy megtanuljunk letrni a bejrt plykrl, hogy j irnyba fordtsuk a fejnket, st esetleg mg azt is engedjk, hogy a csontkovcs helyett valamilyen elragad ember csavarja el erszak nlkl, s hogy mindezt nknt s az jdonsg rmvel tegyk.

3. A tarts problmi

Ha valakire egy krkp bizonyos testi formt knyszert, akkor minden bizonnyal fennll az annak megfelel bels tarts is, amirl azonban a beteg nem tud. A tarts teht nmagban mg nem azonosthat a betegsg tnetvel, hanem a belltottsg a dnt, amellyel az rintett szemly a tartshoz viszonyul. A gmbly ht s a lyukas ht kpezi az rem kt oldalt. A gmbly ht meghajl, nha megtrt emberrl rulkodik. Azt jelzi, hogy valaki nem tartja a htt, nem tud kiegyenesedni, s gerinctelen. Meg lehet trni egy ember gerinct fizikai rints nlkl is, ha megakadlyozzk abban, hogy killjon sajt rdekeirt s nzeteirt.

A fokozott gyki lordosis mint ellenplus, kzeli rokon. A kifejezs nagyon szinte, s a tarts ressgrl tanskodik. Jraval emberrl rulkodik, aki szintn fradsgosan lopakodik t az leten. Medencje elrebukik, s hogy ezt a kls terhet kiegyenestse s mg valamelyest egyenes benyomst keltsen, nagyon be kell hznia a mellt. Az eredmny krdjelhez hasonl tarts lesz. Abli prblkozsa kzben, hogy mindenkinek a kedvre tegyen, mg azzal is ksrletezik, hogy j, azaz tisztessges benyomst keltsen. Derekt pednsan kihzza, egyenes mint a gyertyaszl, s makultlanul dlceg jrssal, dagad mellel hvja fel magra a figyelmet. Ahol az ilyen tarts nem termszetes, hanem demonstratv, ott kzenfekv a gyan, hogy egy rnykban rejtz, titkon talpnyal, ingatag ember kompenzlsra szolgl.

A lazn tartott derk, amely mindhrom szlssg ellenpontja, klsleg meglehetsen kzel ll a katonk tartshoz, belsleg azonban a lekttt energik helyett az energiaramls jellemzi. Az ntudatos embernek van ilyen egyenes, de hajlkony alakjuk. A filmek j hsei ezt a bellrl jv egyenessget s ert sugrozzk.

Arra kvn rmutatni ez a kirnduls a gyermekszobtl a gyakorltren t a tudatos harcosig, hogy a gerincoszlop terletn jelentkez szlssges tartsok egyetlen tmrl szlnak, s ez egyfell a tmasz hinya s a gyenge bels tarts, msfell pedig a btor egyenessg. A tartsbeli krosodsok megnevezs nagyon kifejez, hiszen jelzi, hogy kros - mert a sajttl oly nagyon eltvolodott - tartsrl van sz.

4 A pp

A ppos ember a vezekl alakja. A sors ltal meghajltott emberek szmra nyilvnvalan kevs lehetsg van arra, hogy az lettel egszsges mdon szembesljenek.

A feladat elvben megegyezik a hajlott isiz betegvel, m ez esetben sokkal alapvetbb s mlyebb clra irnyul. Arrl van sz, hogy a megalz tartsbl alzatot kell tanulni.

5. A gerincoszlop oldalirny elgrblse.

A kzpvonaltl val ersebb eltrsek a mellkas bels szerveit is rintik. A testi elhajlsoknak lelkiek felelnek meg. Az elhajlsok mindig ketts termszetek, az ember egyvalamitl el- msvalamihez pedig odafordul.

6. A harntbnuls

Ez majdnem mindig a gerincvel traumatikus megszakadsnak kvetkezmnye. A gerincoszlop annyira megsrl egy helyen, hogy a legersebb csontfalak ltal vdett idegcsatorna megszakad. A legtbb harntbnuls az alstestet rinti, s tolkocsis letre knyszert.

Nem eleven kapcsolat, hanem teljes zrlat uralkodik a fej s az alstest kztt. A bnulsban a sajt lenti plussal szembeni tehetetlensg vlik rzkelhetv. A tnet arra knyszerti az rintetteket, hogy gy forduljanak altestk fel, mintha az idegen test volna. llandan foglalkozniuk kell vele, de kvlrl s az rdekeltsg bels rzse nlkl. Megsznt az altest magtl rtetd mkdse. Az rintettek tlik, hogy milyen nehz dolog lent jra kiadni azt, amit fnt beengedtek. A tnet leleplezi, hogy hinyzik az ads megfelel idejhez val termszetes rzk. Az embertl hirtelen s radiklisan elvettk a nemisget s vele egytt sajt nemnek hatalmt. A jrs, az lls s a kapaszkods s egyttal a halads, az elrejuts s a felemelkeds is megbnult. Ezeket mr csak a megfelel bels lpsekkel lehet helyettesteni. A kls halads helyett a bels fejlds a cl.

7. A vll

Felhzott vll

A legnyilvnvalbb a felhzott vll, amikor gy tnik, hogy az aggd fej a vllak kz bjik. Be van hzva a kvlrl jv veszlyektl val flelem miatt, mint a csiga vagy a teknc feje.

A krnikusan felhzott vll kvetkezskpp azt mutatja, hogy tulajdonosa llandan megflemltett s sokkolt llapotban van. A csak baloldalon felhzott vll a szv vdelmt s elrekesztst egyarnt szolglja.

Csapott vll

Az anatmiai ellenplust a csapott vll emberek jelentik, akik rezigncit fejeznek ki. Lelg szrny madarakra emlkeztetnek, s a lapockk valban mutatnak valami hasonlsgot a fejldsben visszamaradt szrnyakkal. Ennek a vllnak tbbet kell elviselnie mint amennyit elbr, tulajdonosa tl van terhelve.

Keskeny vll

A kifejezetten keskeny vll annak a kpessgnek a cskkent voltt jelzi, hogy az ember a sajt letrt vllalja a felelssget. Az ilyen vll tulajdonosai sszehzzk magukat, hogy el tudjanak bnni az lettel.

Szgletes vll

A normlis llapotot jelzi. m itt is fellelhet a tlzs jele. A jellegzetes, feszes izm frfivll mintha azt akarn tudatni a vilggal, hogy itt valaki kszen ll arra, hogy felelssget vllaljon sajt maga s msok irnt. Az edzett izomktegekkel az ember azt mutatja ki, hogy milyen sok gondolatot szentel a kifel irnyul hatsnak. Ezrt az a gyan is felmerlhet vele szemben, hogy olyan dolgokat sznlel, amelyeket csak szeretne birtokolni.

Vllproblmk

A kificamodott kar

A vllizlet eme gyakori s ltvnyos srlse esetn kiugrik a helybl a felkarcsont feje, mikzben az rintett szintn elveszti a fejt. A srls a kar tlzott mozgatsbl szrmazik. Valamivel grcssen, kzzel-lbbal, sajt lehetsgeit flreismerve s tlbecslve prblkozott. A kar azzal jelzi a tlzott ignybevtelt, hogy tbb nem vesz rszt a jtkban, elhagyja eredeti helyt, s fjdalmasan kzli, hogy nem csupn , de gazdja is rossz ton jr. A kezelst vgz szemly a srlt vllgdrbe tmasztja a lbt, s hirtelen jbl visszarntja, tbbnyire azt kveten, hogy llekben magnak is adott egy lkst, ami nlkl nem is merte volna vgrehajtani ezt a hsiesen brutlis beavatkozst. Ezzel az eltvedt kart fizikailag visszavezetik a helyes tra. Az, hogy tulajdonosa is visszatall-e erre az tra, attl fgg, hogy mennyire tudatostja magban a trtnteket.

A krnikus esetek hasznlatos terpijnak clja a vllhvely mrskelt mozgatssal s edzssel trtn erstse, ami biztos hatrok kztt megszilrdtja az azt krlvev izmokat s inakat. Ezzel elkerlhet az izleti tok s a szalagok tovbbi megnylsa, ami egybknt minden kiugrs s az azt kvet helyreigazts sorn bekvetkezik.

Vllgrcsk

A vlltjkon vagy a ht terletn jelentkez grcsk, egszen a szablyos izommerevedsig, szoros kapcsolatban vannak a test als vgn elhelyezked gykcsigolyk tlterhelsi problmival. Hiszen minden, amit a vllunkra vesznk, vgs soron lent nyomja a medenct. Amirt nem vllaljuk a felelssget, s amit nem ismernk el az hamar kibrhatatlann, tarthatatlann vlik. Meg kell tanulni tisztzni a tlterhelst, szembeslni azzal, amit az embernek tudatosan s tudattalanul fel kellett vllalnia, s azzal, hogy ebbl mi nyomasztja s feszti. Az ember csak azt rzhatja e, amit valban ismer.

A kar

A fels vgtag az ember erejt, a vilgban val gyessgt s mozgkonysgt tkrzi, s azt, hogy mennyire tudja kzben tartani az lett s hogyan bnik ms emberekkel. A kz s az emberek kztti kapcsolatok szorosan sszefggenek egymssal.

Az egszsges karok arnyukat tekintve illenek az ember testhez s ezeken az arnyokon bell maradva ppolyan ersek, mint amilyen gyengdek.

Amennyiben egy kar nem felel meg ennek az idelnak azzal tulajdonosrl rulkodik. gy a tlzottan izmos nehz karok nemcsak tulajdonosuk erejrl s hatalmrl beszlnek, hanem arrl is, hogy van benne egy bizonyos fok nehzkessg, hjn van a simulkonysgnak. Nincs rzke a finomsgokhoz, s idnknt mg tapintatlan is.

Az ellenplus a gyenge kar. Hjn van annak a kpessgnek, hogy tlelje birtokba vegye az letet. Az ilyen emberek nemigen kezdemnyeznek.

A vkony s ers karok olyan emberrl rulkodnak, aki megragadja ami kell neki, nha taln erszakos s tolakod is, de problmit is kitartssal megoldja.

A kvr s gyenge karok tehetetlennek, esetlennek hatnak. Kevs letrmet s mozgkonysgot rulnak el. Nehezen lendlnek mozgsba, a dinamika s az er mellett a finomsg is hinyzik a mozgsukbl.

Kartrsek

A trtt kar azt szimbolizlja, hogy eltrtt az embernek a vilghoz val kapcsolata. Cselekvskptelenn vlt. A betegsg azzal, hogy cselekvskptelensgre tli az embert, a kls kereteket is meghatrozza. Lnyeges, hogy melyik oldal esik ki: a jobb, amelyikkel hatni tud a vilgban, vagy a bal, amelyikkel inkbb krni szokott.

Azoktl az esetektl eltekintve, amikor a kar emel tulajdonsgait fesztik tl, a legtbb trsnek az az oka, hogy az ember zuhan egyet. A zuhans egy si emberi problematikval hozza kapcsolatba az embert. Azzal, hogy kiesett a polarits paradicsomi egysgbl. Eltlzunk valamit, s vtnk sajt termszetnk trvnyei ellen. Kvetkezik a bntets s mgsem azt az zenetet olvassuk ki belle, hogy sohase merjl semmit megtenni, hanem az ellenkezjt. Merd lni az letet, s tekintsd kihvsnak. Minl tbb vltozatossg jn az ember letnek szilrdan sszeillesztett snjbe, annl kevsb megy a tma a csontjaira. Ha egy trtt csont nem jl forr ssze, akkor az elrulja, hogy a bels lpsek nem voltak elgsgesek, s tovbbra is a testben tkrzdik az sszhang hinya. Egy essnek arra kell alkalmat szolgltatnia, hogy meglljunk, s ms, fleg j utakat keressnk. Olyanokat, amelyek kivezetnek abbl a rgi kerkvgsbl, amelyikbe beleszaladtunk.

nhvelygyullads

Az nhvelyek gyulladsa is a tlzott ignybevtelnek ksznhet. A hosszabb idn t vgzett kisebb s grcss mozgsokbl, mint a kts vagy a gpels. Itt sem maga a tevkenysg okozza a problmt, hanem a dolog grcss kivitelezse. A tudattalan konfliktus aztn az nhvelyekben gyullad be, amelyektl minden, legalbbis az izmok sszes ereje fgg. Ahelyett, hogy akadlytalanul kzvettenk az izmok erejt, nehzsget okoznak, s fjdalomkiltsok kzepette kvetelik ki maguknak s a tulajdonosuknak a gondolkodsi sznetet. A tanulni val feladat fleg a nyugalmat clozza. A nyugalomban pedig tudatosulnia kellene a fjdalmas helyzetnek. A gcs nyilvnvalv teszi, hogy ellenlls is van a dolgokban. Ki kell tallni, hogy mi ellen irnyul. Az ellenllst okoz ers srldst pedig a teljesen kialakult nhvelygyullads srld rzkleteiben rezni s majdhogynem hallani is lehet. Minden finom mozdulat fradsgos megerltetssel jn ltre azzal a mottval, hogy csak azrt is. gy ehhez mindig egy bizonyos elkeseredettsg trsul.

A knykzlet

A knykzlet segtsgvel tudjuk a vilgot magunkhoz lelni, magunk, magunkat pedig tvergdni rajta. Ez az a klasszikus eml, amellyel minden kvet megmozgatunk, msokat kibillentnk vagy gyengden magunkhoz tudunk hzni. A knyk a pikkelysmr egyik kedvenc helye. Az elszarusodott felletek egyfajta konfliktusokkal terhes knykvdk.

A teniszknyk elterjedt betegsg. Az okozza, hogy a knyk emelszer alkalmazsa szakszertlenl s tlzott ignybevtel mellet trtnik. Klasszikus pldja az tsre val impulzus s az egyidej tsi gtls prhuzamos ltezsnek. Annak is lehet teniszknyke aki mg letben nem fogott tenisztt a kezben.

A kz

A kz az ember cselekv testrsze, amellyel megfogja, megragadja a dolgokat, kezbe veszi az lett, bkt kt, betegeket kezel, simogat s megld, m ugyanakkor manipullni is tud vele. Amikor meg akarunk fogni valamit, akkor a hvelykujj szemben ll az ujjakkal. Ha valamit fel akarunk fogni, akkor ugyan gy a dolog ellenttre van szksgnk. Ahhoz, hogy polris vilgunkban megrtsnk valamit, arra van szksg, hogy az illet dolog ellenttt is felfogjuk. A kz ezt anatmiailag is rthetv teszi. Az ember keze egyni szerv. Nincs kt pontosan egyforma kz.

A meleg kz a kapcsolat utni vgyat fejezi ki. Ez a vgy a szvbl jn, mint a vr, ami felmelegti.

A hideg kezek ezzel szemben tvolsgrl beszlnek. Nem jrja t ket jl a vr, s elruljk, hogy tulajdonosuk visszatartja az leterejt, s nem szndkozik kapcsolatba lpni a tbbiekkel.

A hideg, nyirkos kzben ott vibrl a szorongs.

Az ers kezek, amelyeknek j a vrkeringsk s mr ksznsnl alaposan megszortjk a msik kezet, olyan emberrl rulkodnak, aki megszokta, hogy megragadja, ami kell neki, s a sajt kezbe vegye az lett.

Az rzkeny knyes kezeknek, amelyek nagyobb fizikai nyoms nlkl is sokat reznek s fejeznek ki a gazdjuk is ugyan ilyen.

A felsoroltak kztt az tmenetek minden fajtja ltezik. Az a szoks, hogy ksznskor s bcszskor a kezt nyjtja az ember, valsznleg abbl az idbl szrmazik, amikor az emberek mg jobban lltak intuitv tehetsg dolgban, s a kezek nyelvt is magtl rtetden jobban rtettk.

Grbe kz

Ennl a betegsgnl a tenyr inai a kisujjtl kezdden fokozatosan sszehzdnak. A kz tarts knyszerllsba zrul, s ez tbb mindent szimbolizl. Egyrszt az szinttlensg jele, mert ahhoz, hogy valamit becsletesen lepecsteljen az ember, a szavt adja, ehhez pedig nyitott kzre van szksge. A magaga zrtsgval viszont azt is mutatja, hogy gazdja szorult helyzetben van s szorong. Ehhez jn a grcsssg benyomsa. Ha a gyerekek a hvelykujjuk kr szortjk az ujjaikat, az a flelem s a bizonytalansg tipikus jele. Az ember zsebben sszeszorul kl pedig a flelem mellett agresszit is kifejez. Az agresszi tudvalevleg a legjobb vdekezs.

A zrt kz formja a titkolzst is kifejezheti. Az rintettek nem akarnak elrukkolni egyedlllsgukkal, mert tl flnkek s bizonytalanok, vagy agresszvak. A betegsg teht egyrszt szinttlensgre s a rejtett szndkokra vilgt r, msrszt kifejezi az illet meglv, m ki nem lt agresszijt. Mindezek jelenlte az rintett szmra termszetesen tudattalan. A megcsomsodott megvastagodsok alatt sszehzd kz a kapzsisg kpt is adja. Az rintettek valjban sem adni, sem kapni nem tudnak. Ha a bal oldal az rintett, akkor azt tbbnyire eldugja az ember, s maga is ugyanezt a sorsot szenvedi el, mit a bal nies rzelmi oldala. Ha a jobb oldalrl van sz, akkor a trsadalmi letet tekintve nehezebb a helyzet. Ha mindkt kz beteg, akkor mr nem tudja azt sznlelni, hogy nyitott. Ekkor mr senkit sem tud normlisan ksznteni. Az rintett mr nem nyitott az letre. ppolyan kevss tudjk a hatalmukban tartani, megragadni, mint a feljk nyjtott kezet. A segt vagy a megment kezet sem tudjk mr megfogni. A betegsgnek az alkohol is feltnen gyakori ksrje. Az eltorzult, karomszerv zsugorodott kezekkel zleteket se lehet rendesen ktni, azokat ugyanis kznyjtssal szoktk megpecstelni. Az a beteg feladata, hogy ismt meglje sajt gyleteinek a minsgt, s dacra annak, hogy azok negatv asszocicikat keltenek benne, a sajtjaknt ismerje el ket. Amennyiben megli sajt egoizmust, akkor annak nem kell mr a testbe szllnia. Ugyan ez rvnyes agresszv indulataira, flelmeire s bizonytalansgaira is.

A krmk

Az ember kz- s lbujjainak krmei a karmok tovbb- illetve visszafejlett vltozatai. Kvetkezskpp agresszv rksgnkhz s eredetnkhz van kze. Egy ilyen korban, mint a mink, amely egyszerre agressziellenes s rendkvl agresszv, nem knny az embernek a krmeit j llapotban tartani. Megtelepszenek rajta olyan idegen betolakodk, mint a gombk. Fleg gyerekkorban az ember lergja ket, vagy knnyen trnek s beszakadozhatnak. Ez mind azt mutatja hogyan bnik tulajdonosuk az agresszijval.

A mell

A fej s medence csontos tokja mellett a mellkas a harmadik olyan tartly amely letfontossg szerveket rejt magban. Az egyik kapcsolatteremt s kommunikcis szervnk a td, a msik pedig az ember energetikai kzppontja a szv. Mg a koponya s a medence szilrd, a bordkbl s az izmokbl ll mellkas meghkkent mdn mozgkony. Ezt az teszi lehetv, hogy a bordk a gerincoszlophoz zletekkel, a szegycsonthoz pedig rugalmas porcos sszekttetsekkel rgzlnek.

A kitgult mellkas

Amennyiben a mellkas magba zr s vdelmez szerept a tlzott vdelemignynek megfelelen izomfeszltsggel s merev zletekkel megersti, akkor a kasbl kalicka lesz, amely fogvatartja a szvet s a tdt. A szvvel egy olyan szerv kerl fogsgba, amely az letnedvek cserjrl s a szvbl jv rzelmekbl l. Az ilyen mellkrfogatok tulajdonosa ritkn srnak, s nemigen mutatjk ki a gyengesgket, vagy ha igen akkor sem nyltan s egyltaln nem nyilvnosan. Hajlamosak a tlfesztsre, a szvproblmkra, az asztmra, s a tdemfizmra.

A beesett mellkas

A levert, kedvetlen llapotokat beesett boltozat mellkassal li meg az ember. Mg a tl tg, gyszlvn a medrbl kilp mellkas tulajdonosa a bsg kzepette hal hen rzelmileg, a beesett mellkas ember nlklz. Tvol ll tle, hogy mellre szvja az letet. gy rzi, hogy gyenge a tdeje, res s a vgt jrja. Ezt az letrzst knnyen elidzhetjk gy, hogy teljesen kifjjuk a levegt, s ameddig csak brjuk, vrunk a belgzssel. A nyomaszt ressg rzse nagyon hamar egyfajta knz s ktsgbeesett minsget kap. Lelki alaphangulatra a kisebbrendsgi rzs, a depresszi s sajt jelentktelensgnek tudata nyomja r a blyegt. Belefradt az letbe, s nem gondol arra, hogy amit a maga szk keblbe beereszt, annak az lethez vajmi kevs kze van. Mindkt tpus elbarikdozza magt az let ellen a klnbz plusokon.

A mellkas betegsgei

Bordatrsek

A bordatrsek klnsen, ha sorozatos trsrl van sz, egy nylst vgnak a mellkas erdjbe. A testi helyzetlers egyttal arra a lelkillapotra is rvnyes, amelynek kvetkeztben szksge volt a betegnek a bordatrsre. Ily mdon tudott csak egy megmerevedett s beszklt korltoz helyzetbl kitrni. A trs kvetkeztben, illetve helyn tmenetileg j segdzleteket helyez zembe az ember. A tovbbi trseket pedig azzal lehetne megelzni, hogy az ember szabad akaratbl jraleszti azt a sok mozgsi lehetsget, ami mr amgy is a rendelkezsre ll. A rugalmassg a tma s a feladat, amelyet mindenekeltt tvitt rtelemben kell megvalstania.

A has

A has sokkal kevsb vdekezkpes, mint a mellkas s a medence, amelye kztt elhelyezkedik. Csupn a hasfalak adnak nmi biztonsgot hossz, lapos izmaik ltal, s ezek vdik a bels szerveket a kiesstl. A kisgyermek esetben mg minden a has krl forog, s akrl, hogy az hogy rzi magt. Ha meleg s tele van, akkor minden rendben van, ha res s feszlt, az a vihar jele. A fej megfontolsai mg nem jtszanak szerepet, s mg a szv rezdlsei is httrbe szorulnak a has rzseivel szemben. A hideg fej elhatrolja magt a hastl s annak rendezetlen, mondhatni kaotikus ignyeitl. A mi vilgunk lenzi azokat a kultrkat, amelyek a has rzsre s az intucira hagyatkoznak. A dhdt has a legnehezebb partner az okos fej szmra. Ha a fej az sz kzpontja akkor a has az si, egyrszt gyermeki, msrszt archaikus rzsek s sztnk otthona. A kldk alatt elhelyezked harmadik csakrnak sok kze van az eredend erhz s hatalomhoz. A mly felfoghatatlan szorongs hasfjst okoz, az intellektulis problmk kzvetlenl fejfjst, az rzelmi nyoms pedig fleg a szvet terheli meg.

A keleti emberek szmra a has ltalban a test kzppontjt jelenti, amelybl pl. a harcmvszetekhez szksges ert mertik. Ezzel a keleti hagyomnyok elfogadtk azt a kihvst amely gyenge pontunk kiszolgltatsval jtt ltre, s meg is birkztak vele. A legtbb nyugati ember szmra azonban a has tovbbra is a test leggyengbb rsze.

Srvek

A srvek olyan hatrfelleteken lpnek fel, ahol egszen klnbz testi rgik rintkeznek egymssal. Az gynevezett srvkapun keresztl kerl sor az tterjedsekre, melyek sorn az egyik rsz behatol egy msikba, ahol nincs semmi keresnivalja. Minden srv egyttal betrs s beavatkozs is. A testbe a srvhelyzet egyfell a nyoms fokozdsbl, msfell a gyengesg sszjtkbl addik. Minl nagyobb a nyoms s minl gyengbb az elvlaszt fal, annl knnyebb ttrni a hatrt. Aki tvitt vagy sz szerinti rtelemben tlterheli magt, az knnyen szerezhet magnak srvet. Nyilvnvalan tl nehz tmt vett a nyakba, s nem ntt fel az ebbl add nyomshoz.

A medence

A medence tartja a teste s ez az egsz test alapja. Ez ad rejteket a szaporodsi szerveknek s a kivlaszts szerveinek: a hlyagnak, illetve a vgblnek. Mint a gerincoszlop alapja, nemcsak az egsz felstest terht viseli, hanem ssze is kapcsolja egymssal mozgsszerveinket. Ez haladsunk alapja, a flddel val rezonancia talaja, megmutatja, milyen viszonyban rezgnk bzisunkkal.

A medence tartsa elrulja, hogyan is llnak s mennek a dolgok. A nyitott medence, amely annyira elreirnyul, hogy tartalma knyelmesen kifolyhatna. Ez a tarts a gerincoszlopot ers meghajlsra knyszerti, s a feneket egyrtelmen kinyomja. Mint tipikusan ni tarts, flreismerhetetlenl rzki s rzelmi hangsly kisugrzsa miatt izgatnak szmt. A hangslyozott fenk kiegyenltsl a has kiss elbre kerl, s rzelmi tartalmainak sokasgval gyakran mg meg is nagyobbodik. Olyan emberrl van teht sz, aki ezekrl az alsbb szintekrl indul ki magbl. A felstest s a mell tjka ezzel szemben egy kicsit httrbe szorul. Azt jelzi, hogy az nmeghatrozs a talajon val llssal s az rzkisggel szemben httrbe hzdik.

A msi szlssg az, amikor a tipikus frfi knosan gyel arra, hogy egy csepp rzelem vagy esetleg rzkisg se folyhasson ki a medence kelyhbl, olyan magasan zrva tartja. Mellkasa ersen fejlett, mg zrtan keskeny, inkbb fejletlen cspjt elretolja. Htrafel a fenk megfeszl izmai adnak biztonsgot. Sem rzelmeket, sem ms ellgyulst nem enged meg magnak. Jellegzetes a katonk ltal felvett tarts ez. A szexulis energia ebben a tartsban szinte elsikkad. Az rzelmek szkss vlnak s a httrbe szorulnak, az rzkisg sem jtszik jelents szerepet. Az ilyen sszehzott tartsrt gyakran aranyeres panaszokkal s szexulis zavarokkal kell megfizetni. Mg az elnyt lvez fej is gyakran fjdalmas figyelmeztetsekkel reagl a tlterhelsre. Mindkt szlssges tarts maga utn vonja a neki megfelel nehzsgeket, mg a megolds kzpen van, egy olyan tartsban, amely htra s elre egyarnt rendelkezik bizonyos nyitottsggal.

A cspizlet

A cspizlet lpteink alapja, elrehaladsunkat neki ksznhetjk. Fjdalmai amelyek tbbnyire valamilyen izleti kopsra vezethetk vissza, megakadlyozzk az ilyen kicsapongsokat, s azt jelzik, hogy mr nem szmthat jelents haladsra. A feladat az, hogy eljussunk a rnk knyszertett nyugalomba, hogy elismerjk, mennyire neheznkre esik a halads s a mozgs, s ne kls, hanem bels lpseket tegynk.

A lbszr

A lbfejjel, a trdizlettel s a bokval egytt a lbszr kpezi azt a funkcionlis egysget, amely megvlaszolja azt a krdst, hogy mi jsg, azaz hogy llnak a dolgok. Az embernek a lbn nyugszik az egsz lete. A lb mutatja, hogyan jrjuk az utunkat. Az hogy hogyan ll hozz az lethez, eldnti, hogy hogyan rzi magt benne. A leblokkolt meneklsre sznt mozdulatok izomfeszlsekben ltenek testet, az elhrtott harci impulzusok grcskk vlnak, egy petyhdt, ertlen belltds s magatarts az ennek megfelel jelleg izomzatban tkrzdik. A tmtt, izmos lbak izomtmegei jrs kzben srldnak egymshoz. Gazdjuk szles nyomtvon jr, s hajlamos nmi modorossgra is. A hirtelen vltozsok nem szmtanak az ilyen lb erssgei kz.

A gyenge lbak jelentik az ellenplust a maguk fejletlen izomzatval. Az rintetteknek nehezkre esik a sajt lbukon megllni, s szilrd llspontok hjn kifejezetten ignyk van arra, hogy valakire tmaszkodhassanak. Kompenzcikppen gyakran megprblnak kar- s agyizmaik fokozott hangslyozsval szert tenni nmi tartsra - legalbbis fell.

A drtszer lbak ugyanolyan vkonyak, de gyengnek egyltaln nem mondhatk. Intenzv, spontn mozgkonysguk feltn, s ez az ideges nyugtalansgig is elmehet. Az okoz nekik problmt, hogy valahov megrkezzenek s ott is maradjanak. Gazdjuk llhatatlansga a dolgos-mozgkony elegancia mg rejtzik.

A drtszer lbaknak a testes, gyengn fejlett lbak az ellenttei, melyeknek tulajdonosa csoszog jrsval tnik fel. Gyerekkortl kezdve mst se hall, mint hogy Emeld fel a lbad! Sajt maguk tjban llnak, s nehezen tudnak talpon maradni, a haladsrl nem is szlva. lmosnak hat, kszsszer jrsuk szemmel lthatan alkalmatlan arra, hogy nekifussanak az letnek.

A trdzlet

A trdzletben dolgozzuk fel az alzat tmjt. Trdelni s trdet hajtani a hdolat gesztusa. A modern emberek mr feltnen kevss hajlamosak arra, hogy trdet hajtsanak. Az alzatnak s a hdolatnak mr nincs nagy rtke. Az egyenes s hajlthatatlan ember vlt az idell - mindenki a sajt maga kirlya. gy nincs mit csodlkozni azon, hogy egyre nagyobb a trdproblmk, fleg a meniscus krosodsok jelentsge.

A meniscussrlseknek a tlzott ignybevtel az alapja. A kt porcbl ll meniscus teszi lehetv, hogy a csukls zlet forg mozgsokat is vgezzen. A trdhajlts kpessge teljes mrtkben nekik ksznhet. Amikor a meniscusok megsrlnek, a hatalmas fels comb- s lbszrcsont sszeprseli ket, s gy beszakadnak. A szoksos terpia a porckorong-elreesskor alkalmazott kezelsre hasonlt, s abban ll, hogy lemetszik a sztrombolt s a megkvnt terhelshez kpest tl gyenge szveteket.

A tnet rvilgt az rintett vtkre. Fel kellene ugyanis ismernie, hogy hol vannak a hatrai, s be kellene ltnia, hogy kls mozgsknyszere s a testtl megkvetelt teljestmny tlzott vlt. Amennyiben a fjdalmas figyelmeztet jeleket figyelmen kvl hagyja, a szernysg s az alzat ki nem lt, rnykba nyomott tmi trdre knyszertik. A szabad akaratbl gyakorolt alzat helyett csak a kiknyszertett szernysget, mozgkonysgnak korltait s a fjdalmak megalztatst li meg. Az a dolga az embernek, hogy szintn s egyenesen vallja be magnak, hogy melyek azok a teljestmnyek, amelyeket valban megkvetelnek tle. Az lethez szernysg is szksges. gytudja csak elfogadni az ember, hogy nem lehet kiknyszerteni belle azt, ami tl van lehetsgei hatrain vagy nem tartozik a feladatai kz.

Tbbnyire olyan helyzetekrl van sz, ahol az rintettek bellrl pattansig feszlt rzelmekkel jtszottak. A tudatos, a mozgs rmvel kivitelezett testhelyzetek nem okoznak srlst, ahhoz mindig egy adag bels elferdlsre s elcsavarodsra is szksg van.

A vdli s a vdligrcs

A vdli teszi szpp a lbat. Ha valaki mozgsban van vagy ugrsra ksz, akkor ez a vdlijn is megmutatkozik. Az az erssge, hogy helyesen tud elmozdulni. Ha ezt nem helyesen teszi, akkor gyakran a vdli az, ami a be nem vallott tlterhelst jelzi. A vdli rzelmi tlfesztettsgnk pnclszekrnynek szmt. Ami az jszaknknt fellp vdligrcsk esetben az lomtrtnsekbl vezethet le, az a futbaljtk hosszabtsainl fellp vdligrcsknl nyilvnval. Csak dnt mrkzseken vannak hosszabtsok. Amikor a tovbbjutssal kapcsolatosan felhalmozdott rzelmi feszltsg a mrkzs vge fel elri a tetfokt, akkor jelzik a begrcslt vdlik, hogy mekkora rzelmi teher nehezedik az egyes jtkosokra. A maratoni futk alig hajlamosak a vdligrcsre. Ennek valszn oka, hogy k lnyegesen kisebb rzelmi megterhelsnek vannak kitve. Az jszakai vdligrcsk felfedik, hogy a napkzben felhalmozdott rzelmi feszltsg olyan tetemes, hogy az jszakai feldolgozs sorn nem tud kielgt tudatossggal szembeslni vele az ember. A manapsg hasznlatos elssegly-intzkedsek homeoptisan mkdnek. Ersen nekiszortja valaminek az ember a lbt. Hasonlan hatnak az rintettnek azok az elkeseredett ksrletei amikor elkezd ugrlni. A krkp kihozza a test harci trtnsbl, s tudatos megfeszlsre knyszerti. Ez a pillanat elg lehet ahhoz, hogy vilgoss vljon az ember szmra a testi harc, s felismerje hogy milyen rzelmi feszltsg s mennyi becsvgy hzdik meg mgtte.

Ha a tudat feladja a harcot, akkor a testnek egyedl nincs eslye. Akkor grcsk formjban mutatja ki, hogy tlterheltk, ami nem ms mint a harc karikatrja.

A fizikai vdligrcs gy mindig egy adag rezigncirl s feladsrl is rulkodik. Az rintettek jelzik, hogy harckptelenn vltak. Amit lelkkben nem vallanak be maguknak, azt testileg vlik vilgoss.

Az Achilles-n szakadsa

A teljes vdliizomzatot az Achilles-n fggeszti fel a sarokra. A sarok testnknek az a pontja, mely a legintezvebben kt bennnket ssze az anyaflddel. A sarok az a hely is, ahol minden lehetsges mltnytalansg s srelem elrheti az embert. A boldogtalansg mint a polarits kifejezse s az egysg boldogsgnak ellentte, klnsen szvesen tr itt be az ember letbe. Az Achilles-nt rendkvli mdon tl kell feszteni ahhoz, hogy elszakadjon. Az ilyen helyzetekben mr nem szmol az ember a lehetsgeivel, s tlfeszti, sz szerint darabokra szaggatja magt. Az Achilles-sarok, amely mr nem tud a lpshez felemelkedni, vilgoss teszi, hogy az ember mgiscsak egy ember s nem tbb, s legalbb itt a polaritsban nem alkalmas az emberfeletti dolgok kivitelezsre. A testnek gyakran kell eljtszania ezt a hltlan szerepet a becsvgy rtelemmel szemben, amely gyakran irrelis dolgokat vesz a fejbe. A szervezet vilgosan kifejezi, hogy mennyire szksge van a sznetre. Az rzelmi erprbknak tl gyenge a bels, a csontok ltal szimbolizlt struktrkhoz val kapcsolatuk. Olyan ton jr az rintett, amelyik nem igazn illik hozz. Abba kell hagyni, mondja a test, s azonnal gondoskodik is az elsseglyrl azzal, hogy az elvllalt becsvgyfeladatokat azonnali hatllyal lelltja.

Az eddigi koncepcit kell talaktani, fizikai pihens kzben lelkileg kell tisztzni, hogy hol ll az ember, s hov trekszik. Ha tl ersen ktdnk a sajt lehetsgeinket meghalad becsvgy clokhoz, akkor elszakad apolris vilggal val kapcsolatunk. Az ember elveszthetn klnben a talajt a lba all, s veszlybe kerlne, ha elszllna. A testben bekvetkez szakads az, amely visszahozza a tnyek talajra.

A lbfej

A lbboltozat a testnek a fejtl legtvolabb es s egyben az emberre leginkbb jellemz rsze. Lbboltozata csak az embernek van. A lbboltozat teszi lehetv, hogy felegyenesedjnk. Az, hogy sarokkal elltott cipket hordunk mutatja azt a tudattalan szndkot, hogy olyan messze akarunk kerlni az anyafldtl, amilyen messze csak tudunk.

Megfelelve annak a trvnynek, miszerint mint fent, gy lent, az ember talpn lv reflexznkban az egsz teste lekpezdik. A fej zni a lbujjak krnykn fekszenek. El kell fogadnunk, hogy annak megfelelen, ha tl szk a cip, rohamosan emelkedik a fejfjsok gyakorisga.

Mivel llandan csak a fejnkkel foglalkozunk elvesztjk a talajt a lbunk all. Ahol szort a cip, ott van a tulajdonkppeni problma, tartja a npnyelv. A stabil szemlyisg egszsges lba kt boltozatbl ll. A kt boltozat kt hidat s hrom rintkezsi pontot kpez a flddel. A kisebb ells boltozat kt ilyen pontot alkot, a kis- s nagylbujj magassgban, a harmadikat pedig a nagy boltozat adja a saroknl.

Legtbbnk inkbb ingadozva s bizonytalanul ll, mert hrom helyett gyakran csak kt vagy egy ponton tmaszkodik. Aki mindkt lbval gy ll a fldn, hogy mindegyik lba hrom ponton rinti a talajt, az nyugodtan rhagyatkozhat megalapozott realitsrzkre. Ha viszont ezzel szemben szles felleten nem jr, hanem inkbb siklik a talajon, az azt mutatja, hogy a valsgtl elidegenedve szeret lebegni a tnyek fltt. Ha az ember eltapossa, illetve lejrja a kis lbboltozatt (harntboltozat, sllyedses lb) azzal az ells hd elveszti az egyik pillrt, s a flddel val kontaktust kt pontra cskkenti. Amennyiben a hosszanti boltozatot is eltapossa az ember, akkor beszl a npnyelv ldtalprl. Elvsz a rugzs, s megsznnek a differencilt altmasztsi pontok. Ez gyakran a ktelkek nlkl berendezett letben tkrzdik, melynek gazdja elmulasztott gykereket ereszteni.

A nehz lb emberek, akik szinte hozzragadnak a talajhoz, egyenesen tlhangslyozzk llspontjaik biztonsgt, s jrs kzben is alig emelik fel a talpukat. A csoszog jrs mr a kvr, m gyenge lbaknl is feltnik. tvitt rtelemben is alig rugaszkodnak el a fldtl, s nem teszik be a lbukat a levegsebb gondolati szfrkba, ahol a kreativits s spontaneits honol. Ehelyett megbzhatak s llhatatosak, rtelmesek s jl fldelt-ek. Kevs dolog tudja kibortani ket.

Megint egszen msok a hercegek, s a hercegnk. Lbujjaikon jrva sokkal inkbb lebegnek a vilgban s klnskppen az lomvilgban. Szinte balett stlusban tncolnak t az leten. A lbujjhegyen val jrs a magas sark cipk termszetes velejrja, s mutatja, hogy az illet milyen kevsre rtkeli a talajjal val kapcsolatt vagy akr a tartssg s az llhatatossg minsgt. Realitsrzkek helyett a fantzik birodalmban lnek. Mg nehezebb levenni a lbukrl s kibortani ket mint a nehzlbakat, mert a lebeg lnyek tndrvilgban semmi sem szilrd, minden mozgsban van. Az ilyen felhlnyek knnyedsgnek is megvan a maga rnyoldala, ugyanis gyakran elhanyagoljk letk anyagi oldalt.

Az ellenplust a karomszer lbak jelentik, amelyekkel tulajdonosuk megkapaszkodik a fld felsznn. A karom formjra elgrblt lbujjak grcssen kapaszkodnak. Az ilyen lbak fenyegetett egzisztencirl vallanak, ers vgyrl, hogy talajt talljon magnak az ember, s semmit ne engedjen el.

A nyugtalan lbak ezzel szemben azt leplezik le, hogy a tulajdonosuk llandan szaladna s leginkbb elszaladna. Mindig jl tjkozott, s mozgsi knyszere s rdekldse mgtt nagyon gyakran a menekls vgya rejtzik.

A saroklls azt jelenti, hogy az illet megtorpan az let eltt, s gy biztostja magt a hanyatt ess s a nyaklevesek ellen.

A boka

Ha kificamtja az ember a bokjt, mr nem tud nagyokat ugrani azok akik tl nagyokat ugranak, utna tl kemnyen landolnak a tnyek talajn. A kihvs vilgos: a talajon maradni s szp lassan, fokrl fokra felmszni. A nagy szkellseket trlte a sors.

A bnasg kemny terpia azoknak akik llandan mozognak.

Ha kificamtjuk a lbunkat, akkor megtjk magunkat, a trsnl betrnk, ha mell lpnk akkor a fldn fekve talljuk magunkat.

A balesetek eredmnyei mutatjk, hogy mit kell az embernek mindebbl megtanulnia. Be kell vallania magnak, hogy tvedett hibs elkpzelsei vannak, hogy tl durvn landol az ugrsai utn, s hogy magasrpt szrnyalsai vgn sszezzza t a realits. A szerzett srlsek nyugalomra knyszertik s ledntik a lbrl. Kmlni kell a testt, s ebben a kls nyugalomban inkbb a bels mozgkonysgra s a szellemi ugrsokra kell tllnia.

A tykszem

Az als szem egszen ms perspektvt knl, mint a fenti. A krnikusan nyoms alatt ll pontok a tykok gomb formj szemrl kaptk a nevket. Egszen pontosan megmutatjk, hogy hol szort az ember cipje. Mint ahogy ezt a reflexznk is felfedik, a tykszemek klnsen vilgosan jelzik a fent s lent kztti kapcsolatot. Amely az ember lbujjain jelentkezik, azt jelzi, hogy a feje egyes terletei nyoms al kerltek. Az is lehet, hogy az ember sajt maga lp a sajt lbra, lehetetlenn tve nmaga haladst. Klnsen a nk hajlamosak arra, hogy egy zlsbeli idel htrltassa a sajt elrehaladsukat. Anatmiailag a tykszem nem ms mint szarulerakds, melynek az a clja, hogy az adott helyet megvdelmezze a kls nyomssal szemben.

A lbgomba

A gombk gyakorlatilag mindentt megjelenhetnek, ahol a szvetek feladjk az letrt val harcot. Csak akkor vlik egy struktra megrohamozhatv a mikroorganizmusok szmra, amikor a szervezet kivonja az energijt egy struktrbl mgpedig azzal, hogy trli a tudatban az ltala kpviselt tematikt.

A lbgomba egy nmagban vve rtalmatlan lskd. NE okoz fjdalmat, s alig akadlyozza az embert valamiben. Mgis sokakat kesert el. ppen a krmeinken telepszenek meg az idegen lnyek, fitogtatva, milyen kevss tisztelik fegyvereinket.

Az a tny, hogy a gombk kizrlag csak azokra a terletekre merszkednek, amelyek a vgket jrjk, jellemz fnyt vet az rintett krmkre. A gomba az ember krmeibl tpllkozik, darabonknt szteszi. Fleg a lappang agresszv tmadsi md az, amelynek tehetetlenl ki van szolgltatva az ember.

A csatatrknt hasznlt krm vastagabb s egyenetlenebb vlik. A lbgombk demonstrljk, hogy az embernek az anyaflddel s egyltaln a vilggal val kapcsolata nem tiszta. A klasszikus ltuszlsben a talp felfel nz, szimbolizlva ezzel, hogy tkletes mrtkben a szellemi vilg fel orientldik ilyenkor az ember.

A feladat megszntetni a fegyverzetet s cskkenteni az ellenllst. Ennek azonban a tudatban kell megtrtnnie. Ha a szellemi- lelki oldal tehermentesti, akkor a test ismt ellltja a maga srlt fegyvereit, s visszahdtja az elveszett terleteket.

Mint minden olyan fertzsnl, amely idegen csapatok tmadsval jr, a szellemi lelki vdekezs tl ers, s ezltal a testi legyengl. Mint minden krokoz a gombk is arra szltanak fel, hogy vdjk magunkat. A lbgombk fleg arra buzdtanak, hogy trdjnk a fegyvereinkkel s a szerszmainkkal, hagyjuk, hogy a tmads utn ismt megnjenek.

Szemlcsk a talpon

A szemlcsk, ugyan gy mint a gombk, semmifle testi fenyegetettsget nem jelentenek. Lelkileg azonban nagyon veszlyesek lehetnek. Az ember lbn s klnsen a talpn rendkvl kellemetlenek is.

A klnbz terpis formk tovbbi informcit adnak a szemlcsk jelentsrl. A hagyomnyos orvosls a nyers erszakkal ksrletezik, lemaratja, legeti vagy levgja a szemlcst, s mindez magas sikertelensgi rtt eredmnyez. A npi gygyszat tbbfle mdszerrel s nagyobb sikerrel gygyt. Ezek mindegyike hasonlt egymsra abban, hogy mgikus felttelezseken alapszik. A szemlcskkel az ember a sajt stt oldalval szembesl. Ezrt is reaglnak olyan jl a megfelel okkult kezelsekre. Amikor ms betegsgek is reaglnak a rolvassra s a kezelsre, vagy hasznlnak a gygyszerek, az azt mutatja, hogy egszben vve milyen mgikus volt a rgi orvostudomny. Ha feltesszk a krdst, hogy miben htrltatja, vagy zavarja az illett a szemlcs, akkor kirajzoldik az egyni jelentse. Legtbbszr abban akadlyozza, hogy makultlan legyen a klseje. A talpon jelentkez szemlcsknl mg azt is meg kell krdezni, hogy mennyire botorkl krbe az ember az okkult terleteken anlkl, hogy elismern a jentsgt.

Mozgsszerveket alkot rszek:

Izmok:

A mozdulatnak ert adnak, de nem tartsat, hossz terhels utn grcsl, s mkdst cskkentheti (csomk a testen, a csom kzept nem szabad masszrozni), Rvid tvfut izmos, hossz tvfut inas. Izomzatot ersteni csak dinamikusan lehet.

Inak:

Tartja a csontokat, (Monoszinaptikus reflexkr, az agy nem tud rla, ebbl rtam a diploma munkmat ) statikusan fejleszthet, hossztvon dolgozik. Inak mozgsnak mikntje kisebb vita, orvostudomny: klnleges kmiai felpts, rugalmatlan, nincs benn sszehzd elem, nyjtani nem lehet, Andris: az n is kpes sszehzdsra)Csontok:

A mozgs passzv szerve. A szilrd bels vzat adja, vdi a zsigereket, a csontvelben vrsvrtesteket termel. A csontok sszekttetst nszalagok s izletek biztostjk. Jrulkos rszei a csontvel s csonthrtya.

A gerinc felptse:

Gerinc rsze:Csigolyk szma:Nevezetes csigolyk:

nyaki74 7 kiugr

hti1211 kiugr

derk, lumblis5

keresztcsont5sszen

farokcsont3-5sszen

A csigolya felptse:

Milyen nevezetes csigolyk vannak?

Nyakon: 4-5-6-7

A 4-rl tudjuk, hogy jobban kill

Az ts beljebb van, a 6-7 kztti rs kicsi, a 7-es kill

A 11-es jobban kill mint a 12-es. A 11-es csigolya egy energia kapu a Tai Chi-ban.

Milyen oka lehet egy csigolya elmszsnak?

- Biolgiai (bels)

- fizikai (kls)

Biolgiainl a szervvel van gond, irritlja az izmokat az ugynevezett izleti tokban, emiatt asszimetrikusan feszes az izom s elmozdtja a csigolyt. Attl, hogy feszes az izom mg nem kellene bajnak trtnnie, hiszen amikor slyt emelnk akkor azt jelenten, hohy amikor megemelem a slyt akkor pldul tuti, hogy srvem lesz. Ez pedig nem gy van.

Milyen betegsgek vannak?

- csszs: ha nem idlt akkor kezelhet

-idlt csszs: krltekinten kell vizsglni, vatosan kell eljrni

- isiz : idegbecspds ktfle kppen jhet ltre. Vagy a csigolya elmozdulsakor cspdik be az ideg, vagy a csigolya a helyn marad de az ideg becsszik kz. Csak specilis technikval kezelhet.

-kopsok: hideg terhels, vagy bels folyadkhztarts rendellenessge miatt alakul ki.

- meszeseds: a helyi kerings lelassul, s nem tudja tovbbszlltani a klciumot. Sokat kell mozogni, hogy megakadlyozzuk a kialakulst.

- trs: orvosi segtsg szksges, gipszelni kell.

- sszenvs

-insrls: ficam: az inszalag tugrik a csont msik oldalra, de ekzben nem roncsoldik.

rszleges szakads:

szakads

Ha valakinek sokszor kimegy a bokja akkor sem biztos, hogy az inszalaggal van baj, hanema keresztcsontbl kiindulva hibs a jrs. Rosszul teszi le a lbt amikor lp. Ilyenkor legtbbszr a keresztcsontban vagy a lumblisban vannak gondok. Meg kell tantani, hogy helyesen, egyenesen lljon s jrjon. Trdficam esetre ez nem igaz.

- sszenvsek, sszeporcosodsok. Idsebbek esetn ha az sszeporcosods nem okoz panaszt nem szabad kezelni.

Hogyan tudjuk felismerni a betegsgeket?

Diagnzis felvtele.

Pldk:

1, Ha a 4-es alatt nem tapinthat az 5-s s az egyik oldalon egy puklit tallunk s a 6-7-es kztt nincs rs...

Akkor be van csszva az 5-s, ha a jobb oldalon pukit tallunk akkor arra van elcsszva. A 6-7-es el van kopva. Ez az eset csak lassan kezelhet.

2, A derkban mind az t csigolya egyenes lyuk s kidudorods nlkl.

Ezek ssze vannak nve.

A htnak azok a rszei nhetnek ssze ahol nem nagyon mozognak egymshoz kpest a csigolyk.

Ilyenek a lumblis 3-4-5, a hti 8-12-ig

Minimum 3-4 csigolya szokott sszenni.

Ha a hti 1-2-3 sszen akkor nem lehet sztszedni.

A lbujjak is elg gyakran sszennek.

A diagnzis mdszerei:

- tapints

- kikrdezs

- Head znk

- biolgiai okok megkeresse

Pldk arra, hogy melyik csigolya mit okozhat, mirt felels:

- Nyaki 1-es: gerincvel idegelltsa, fej vrelltsa, agyalapi mirigy, fejbr.

- Hti 4-es: Szv, epehlyag, epevezetk.

Szvproblmra val rkrdezsnl, ha azt mondjk, hogy minden rendben van, rdemes megkrdezni a kvetkezket: elg gyakran kell nagyot shajtoznia, hirtelen felllsnl leesik a vrnyomsa, fulladozik, cskken a vitlkapacitsa,

- Hti 3-as: Lgszomj, fojt, szort rzs, vltoz tvgy.

- Nyaki 4-es: sebeket tallunk a fejen, hajhulls, fllel, szemmel kapcsolatos problmk.

- xy.......: problmk a nemisggel, teherbeesssel...., ezeket a mentlis problmk okozta elmozdulsokat nem is lehet helyretenni, de legalbbis nagyon nehz. Ilyen ha a gerinc 4-5-s csigolya kill 2 cm nem lehet visszatolni.

Vagy nagyon makacs embernl befel mozdulnak el a nyaki csigolyk, de ebben az esetben is hiba tesszk a helyre, jra el fognak mozdulni.

Csigolyk s pszichs okok kapcsolatai.

Nyak fels rsze.

Tprengs, aggds, megrteni nem akars, tlkoncentrltsg, (az elme tlzott hasznlata, knzsa) sszefgghet a fllel, hallssal. Okoskod, erszakos, nagyon erteljes agytpus.

Nyak kzps rsze.

Flelmek, kiszolgltatottsg, (gyengl fogak), vdekezsi mechanizmusok nincsenek rendben, kialakulhatnak brbetegsgek, fiziklis illetve pszichs megbetegedsek. Ebbl adadd makacssg. A makacssg egy nagyon furcsa dolog, vannak emberek akik gy tnnek, hogy teljesen alkalmazkodkpesek, a az egsz nyakuk elre van toldva, s vannak olyanok akik nagyon nfejnek tnnek, de semmi problma a nyakukkal. A makacssgot nem a kls jelensgekben kell keresni, hanem azt kell nzni, hogy az adott ember hogyan li meg a sajt cselekedeteit. Aki klsleg nagyon alaklmazkod, de ez nla nem bellrl fakad, hanem csakazrtis megmutatja akkor problmi lehetnek. Az a makacs, ember pedig aki tisztban van makacssgval s teljesen rendbenlvnek tallja azt semmilyen problmt nem jelez. Teht a problmt nem a makacssg tnye, hanem ehhez a tnyhez val negatv, illetve poztv hozzlls alaktja, vagy nem alaktja ki.

Az egszsg pszichs szinten teht nem attl fgg, hogy valjban mit cseleksze, hanem attl, hogy hogyan fogadod el a bels tulajdonsgaidat.

Lehet negatv ember valaki, gyilkos s tele negatv idulatokkal, de ha ezt lvezi, teht pozitv szimpatikus reflex szmra amit csinl, ettl mg teljesen egszsges is lehet.

Lehet valaki ezzel szemben ernyes s mgis derkbntalmakkal kszkd.

Nagyon sok papnl tallni pldul nyaki s derk problmkat. A derk az alapvet vilgnzeti problmkat is tkrzi, teht ha ktsgei vannak egy embernek, s egy papnak a mai vilgban azrt jcskn akadhatnakl ktsgei, de ennek ellenre makacsul ragaszkodik a tantshoz akkor ez problmkat okozhat nla.

lvezed, vagy nem lvezed, jtszol vele, vagy jtszik veled, ennyi az egsz. Az nem faktor, hogy tudsz rla vagy sem.

A gerinc als rsze: makacssg, beszddel kapcsolatos problmk, kommunikcis problmk, beszdhiba, dadogs, (szvbl jn) agresszvak, de nem mutatjk ki,, nemi problmk, immunhinyos dolgok.

A nyaki 2-es csigolya elmozdulsa nemi betegsget is okozhat.

A nyakhoz kapcsold betegsgek.

A nyak fels rsze.

fejfjs, migrn, ideges panaszok, lmatlansg, magas vrnyoms, pszichs betegsgek, idegsszeroppans, emlkezetkiess, krnikus fradtsg, szdls, allergia, mellkreg gyullads, orbnc, nemi betegsgek, flfjs, juls, idegfjdalom, ideggyullads, ekcma, arc brbetegsgei

A nyak kzps rsze:

sznantha, hallszavar, flmirigy gyullads, rekedtsg

A nyak als rsze.

nyakmereveds, felkarfjdalom, mandula gyullads, khgsi roham, bronhitis, megfzs, nylkahrtya gyullads

..... als rsze.

rzelmek, pszichs flelmek, knyszerkpzetek, mnikus betegsgek, knyszerbetegsgek. (csak gy teszem le a szappant, csak gy kapcsolom fel a villanyt stb.) ezek flelmekbl addnak. Lelki tlterhelds, lelki vvds, ha a 4-es csigolya kifel van elmenve, rgtn lehet mondani, hogy a bartoddal, vagy bartnddel gondod van. Szomorsg, bnat.

A pszichs okok csak lassan vltoztathatak. Rendszeresen, gyakran kell kezelni, mert lehet, hogy a pszichs ok mr elmlt, de a kzben elmozdult csigolya az agyban azt a rszt irritlja amely azt az rzelmet jra ltrehozza, s fenntartja nmagt a betegsg de valdi ok nlkl. Ilyenkor az embernek idegen rzetei vannak. Bels negatv rzelmeket, vagy fltkenysget rez, de ezek okt valjban mr nem is rti, s kiderl, hogy a kimozdulva maradt csigolya okozza.

Anyak als rsze intellektulis grcsk

A ht fels rsze rzelmi grcsk

Aht kzps rsze idegeskeds, feszltsg, aggodalom

Akik azzal tltik a napjaikat, hogy llandan mindenki tudomsra szeretnk hozni hogy ezt szeretem, azt nem szeretem, ez gy j, az gy j, mindent kritizlnak amit csak lehet, mindenrl megvan a vlemnyk. 6-7-es csigolyk ltalban kifel vannak elmozdulva.

Amikor az embernek nmagval vannak problmi befel, amikor a klvilggal akkor kifel mozdulnak el a csigolyk.

A hti fels rsz:

elfogads hinya, nehezen fogad el dolgokat fleg rzelmek szintjn, bezrkzik, melanklia, gy rzi, hogy tl sok mindent visz a vlln. Akinek az 1-2-3-as fj, ha megkrdezzk, hogy mennyi dolgod van akkor biztosan fl rn t panaszkodik, hogy ezt is azt is neki kell csinlnia.

Hti als rsz:

nem br megemszteni dolgokat. vek ta tart srtds, feldolgozatlan rzelmek, szitucik, az ads nehzsge (szkrekeds)

Hti legals rsz (15-12-ig s a lumblisok)

alapvet letfelfogs, vallsi nzetek, filozfiaivilgnzeti belltdottsgokkal val problmk. Bizonytalansg vagy tlzott hatrozottsg, tlzott btorsg, vagy nagyon mly flelmek. Egyik a msikbl tpllkozi. Instabilits.

A hthoz tartoz betegsgek

Asztma, khgs, kzfjdalmak, a kz a tipikus lettel val dolgokkal kapcsolatos, szvpanaszok, mellkasi fjdalom, tdgyullads, mellhrtya gyullads, vrpangs, epehlyag betegsgei, srgasg, vsmr, lz, vrszegnysg, cukorbaj, gyomorfekj, hurut, csukls, cskkent ellenllkpessg.

Lumblis:

szkrekeds, vastagbl gyullads, vrhas, hasmens, srv, viszrgyullads, savtltengs, izomgrcs, nehz lgzs, hgyhlyag, klimax problmk, vetls, menstrucis panaszok, lumbg, fjdalmas vizels, duzzadt boka, ldtalp, lbak vrkeringse,

lumblis 4-es

szexulis problmk, libid gyenglse, dualisztikus letfelfogs, a nk nagyon frfiasak, a frfiak nagyon niesek. Nem megalkuvs, egyenlsgre trekvs.

Keresztcsont

Alapvet letfilozfia megvltoztatsa. Az let alapvet dolgainak megvltoztatsa elleni erszak????? Annyira meg van a vlemnye, hogy feltesz egy krdst de rgtn vlaszol is r. Nem is nz a szemedbe amg hozzd beszl mert neki mr megvan a vlemnye a dolgrl. Ha azonban valban meg lenne gyzdve arrl, hogy valban gy j ahogy csinlja akkor nem lenne semmi baja, de ha bell valahol rzi, hogy amit csinl az mgsem egszen j, akkor jnnek a bajok.

Kezels menete:

- Bizalom megszerzse: megprbljuk, megtallni a betegsget, elmondjuk, hogy neki hol fj. Rkrdeznk a tnetekre, diagnzist lltunk fel s kikrdezssel rerstnk.

- Krdsek: mi a foglalkozsa, mit csinl rendszeresen, hobbi, sport, volt-e gerincsrve, nyilt gerinc, mtttk-e, vol-e balesete.... nem kezelhet betegsgek kizrsa, mit csinlt azta amita ez a betegsge jelentkezett (elz kezelsek...) mita fj. Fjnak-e a csontjai, mert ha igen az csontritkulsra utal.

Megtekints: Elszr rdemes megnzni mozgs kzben (ne rgtn a kezelasztalon lssuk elszr), megvizsgljuk, hogy a lbak asszimetrikusak-e, ha kiteszi oldalra a kezt s az egyik irnyba lejt, mikzben egyenesnek rzi a tartst akkor gerincferdlse van. Betterev kr, minden csigolya a helyn van, de nem hajlik elre.

Nyomkods, tapints: nyakat l helyzetben egyenes httal a tbbi testrszt fekve.

csontok s izomktegek megvizsglsa: Az izmokban csomt, feszlst, hmrskletet, nagysgot nznk. Remegs, pulzls esetn gyulladsban van.

Hideg izomrszt mentolos, eukaliptuszos letrekelt szerekkel kezeljnk.

Ha be van gyulladva nem szabad maszrozni, nyugtat krmekkel kell bekenni.

Lgyrsz technika: A beteg elksztse, idlt esetben tornagyakorlatok felrsa. Ha gyulladsban van akkor pihentetni kell. Az izmokat el kell kszteni, laztani, maszrozni. Feszlt izmokra nem alkalmazunk manipulcit

-Lgy illetve a kemny tkzs mdszere

csak az tkzsi zna elrse utn szabad rntani.

-A hzs vagy rnts ereje

ids,beteg embereknl finomabban, vatosabban

gyerekeknl van olyan, hogy csszik, de nem nagyon

6 ves kortl csontosodik az ember, de a folyamat mr 2 ves korban megkezddik.

Feszl izletet roppantani tilos!

Lgytechnika nlkl nem roppantunk. Nha elg 5mp maszrozs az idegek feloldsra.

Fjdalmas oldallal ellenttes irnyban kezdjk a kezelst. Mindig mindkt irnyba vgrehajtjuk a technikt.

Egy mdszert egyms utn maximum 3-szor alkalmazunk, fokozva az erssgt. Els 3/4 er, msodik maximlis er, utols maga a kiroppants.

A technikk

Nyaki 1-re 2 technika

Nyaki 2-5-ig2

Nyaki 2-7-ig3

Nyaki 5 - Hti 3-ig2

Nyaki 3 - Hti 1-ig2

Nyaki 7 - Hti 5-ig2

Hti 1-12-ig6

Lumblis4

Kezelsi mdszerek

- Tekers

- Billents

-Hzs

Tekers mlysgi elvltozsoknl, teht ha befel, vagy kifel van elmozdulva a csigolya. Kisebb mrtkben oldalirny elmozdulsoknl is alkalmazhat.

Billents az oldalirny elmozdulsok esetn alkalmazhat.

Hzs specilis esetekben,mint isiz, porckorongsrv, illetve egyb izleti betegsgek.

A nyaki srv megllaptsra a legjobb mszer, ha felltetjk a beteget s a feje tetejt lefel nyomjuk, mintha fejen llna. Ha erre leles nyilal fjdalom jelentkezik a nyakban akkor srvgyans.

Anyakon nincsenek akkora erk, hogy elszakadjon egy porckorong, ez inkbb a derkban fordulhat el. Egy elrehajls orn mivel igen nagy az erkar akr 3-400 kilogram is terhelhet egy csigolyt.

0 Betegsgek csoportostsa:

0 Eredet szerint:

- veleszletett eltrsek

fkpp genetikus vagyis rkltt sajtossgok; pldul: nyilt gerinc, egyes gerinferdlsek illetve ksbb kialakul csontszerkezeti sajtossgok (csontritkuls s egybb hajlamok)

- ksbbiek sorn szerzett eltrsek, melyeketz kt f ok vlthatja ki:

kls hatsok:

srls

trs

kops

bels hatsok:

bels szervek beteg mkdse reflexesen hat a gerincre, gy maga a szerv betegsge okozhat csontozati elvltozsokat

Ebdsznet 13.30-14.20

*******itta atartok

1 Milyen nevezetes csigolyk vannak?

Nyakon: 4-5-6-7

A 4-rl tudjuk, hogy jobban kill

Az ts beljebb van, a 6-7 kztti rs kicsi, a 7-es kill

Hton:Hti 12-es s a lumblis 1-es kztt egy nagyobb sznet van. A lumblis 1-es kicsit lejebb van s szlesebb. A 11-es jobban kill mint a 12-es. A 11-es csigolya egy energia kapu a Tai Chi-ban.

Lumblis s keresztcsonti szakaszon:1 Diagnzis felvtele

- csszs megllaptsa: kzzel, mivel a csszs nem szimmetrikus dolg. Ha megfogjuk a fejt s jobbra balra billentjk s csak az egyik oldalra hajltva fj akkor valsznleg asszimetrikus elmozduls trtnt a nyakban. Teht csszs esetn a fjdalom nem szimmetrikus.

Nehz megllaptani a betegsget akkor, ha mindentt nagyon fj s nem lehet megrinteni sehol a beteget. Ha nagyon kvr, akkor elsszr le kell maszrozni a csigolykrl a szrt. Ha nagyon kttt izmos a beteg, az ember gy rzi, egy betondarabot maszroz. Ilyen esetben szinte lehetetlen a csigolykat kitapintani. Nehz eset az is, ha fl a pciens s nem engedi, hogy megfogjk.

Teht a csszst egyszeren kzzel knnyedn megllapthatjuk. A csigolyk mind a ngy irnyba csszhatnak. De figyelni kell arra, hogy ha pldul megllaptjuk hogy a nyaki 4-es kill, akkor gyzdjnk meg arrl, hogy valjban nem kell-e annak a csigolynak tnylegesen killnia a tbbihez kpest. Jelen esetben pedig ez a termszetes, ha ezt a csigolyt betoljuk, gymond helyre rakjuk csak krt okozunk. Teht tudni kell, hogy melyik csigolynak mi a helyes llsa s csak azutn kezeljk.

ltalban az elcsszott csigolya valamelyi oldaln duzzanat is szokott lenni, s a csigolya oldalnak megnyomsakor fokozottan rzkeny.

Ha vgigmegynk a gerinc mentn s valamelyik csigolya melett fj, de csak az egyik oldalon akkor biztos, hogy elcsszott a csigolya. Mert ha csak 1-2 mm-ert van elcsszva akkor tapintssal pldul egy kvr ember esetben nem biztos, hogy szrevesszk, de a fjdalom rulkod lehet.

De pldul, ha szabad szemmel is lthat a duzzanat s a csigolya mgis a helyn van akkor lehet hogy csak az nszalag grcslt be. Teht nagyon pontosan kell megllaptani, hogy mi is a baj.

-idlt csszs: Ebben az esetben a csigolya mr bejratdott, teht az alatta s a felette lv csigolykhoz kzelebb kerlt. Teht, ha egy egyszer oldalirny csszs van akkor azt ltjuk, hogy megmaradt a csigolyk kzti tvolsg. Ebben az esetben azonban mr azt ltjuk, hogy sszeugrottak, st, olyan is volt mr, hogy annyira kiment egy csigolya, hogy a fltte-alatta lv mr majdnem sszert. Ebben az esetben mr beszlhetnk idlt csszsrl. Az idlt csszs kialakulshoz terhelstl fggen mr 1-2 hnap is elg lehet.

Ez is gygythat, de csak vatosan, ki kell mozgatni. Mg egy sima csszst egyujjal is helyre lehet tenni.

-Isiz megllaptsa: ltalban a beteg nem tud kiegyenesedni. De ez lehet porckorogsrv is. De a porckorongsrv az isizzal ellenttben nem egyik pillanatrl a msikra alakul ki. Vannak jellemz elzmnyei is. Elzleg is fjdalmas, majd egy mozdulattl kialakul. Az isizra is ez jellemz, kivve, hogy eltte nem fjdalmas a terlet. Ha elmesli, hogy mr tbbszr voltak isizos tnetei, s elmondja, hogy ugyan ennlk a mozdulatnl jn el mindig akkor biztos, hogy isiz, de ha ez az els ilyen eset, akkor nagyon krltekinten kell eljrni.

Ujjakkal megnzve azt rezzk, hogy kzel van egymshoz a kt csigolya de van kztk rs akkor isiz. Porckorongsrv esetn a rs is eltnik. Ez is azt bizonytja, hogy a porckorongsrv kialakulshoz id kell, mivel ott nincs rs s azt be kellett tmnie valaminek. (Az egymshozr csigolyk surldsbl learakdott pornak.) Teht ott a porc szerkezete a csot alakja is megvltozik.

Az isiz ezzel ellenttben pillanatok alatt is ki tud alakulni. A csigolya sszecsszik ugyan de mivel gmb alak az rintkezsi felleten egy kicsike rs marad

Hogy van az, hogy van egy idlt csszs, de nincs porckorongsrv?

Azrt mert gy csszott el, hogy a porckorong bent tudott maradni. Teht ez csak azon mlik, hogy gy csszik-e el, hogy a porckorongot is kitolja, vagy nem. A porckorongsrvhez tbb dolog is kell nem csak egy mechanikai ok. Ebben az esetben a folyadkokkal is baj van, teht biolgiai oka is van a srvnek.

- Kops megllaptsa: Ahol kops van ott minden mozgsra kzepesen szr, homokos hangot ad esetleg serceg.

Puha duzzanat is elfordulhat a krnykn ez vizet tartalmaz, amit el lehet maszrozni, de mivel a kops krl rsz iritlva van hamar jra visszagylik. (Lsd ha kinyomsz pldul egy pattanst annak a krnyke is megtellik vzzel amit hiba prblsz eltvoltani, jra megjelenik, man rzkeny minden irnyban. A csigolyk kztti lyuk eltnik, betlti a lekopott homokos rsz.

-Trs megllaptsa: Gerinc esetn rntgenfelvtelrl. A csigolya kt oldaln is letrhet a kill rsz

Ha a csigolya kijjebb van, kzelebb van a 4-es s az 5-s akkor errl gondolhat, hogy egyszer csszs. Mindig nagyon vatosan kezeljnk mindenkit s ha azt ltjuk, hogy semmilyen eredmny nincs s mindene fj, s nem nagyon ropog, vagy ha ropog is de utnna nincs rgtn javuls, akkor gyanakodjunk rosszabbra. Akinek le van trve nagyon fj. Hz technikkat szabad alkalmazni, a csavar technikkat nem. Az izleti blokkon bell a csontot rengeteg nszalag fogja ssze.

Nem kezelhetnk: csontritkuls, mtt, nylt gerinc, protzis, s szakadsos porckorongsrv esetn.

0 -nsrls megllaptsa:

Rszleges szakads: forr, duzzadt, kk, lila, bevrzett

Idlt szakads: hideg, brelvltozs, csontokat kimozgathatjuk de mozgsra fjdalmas

A heveny fjdalom ltalban get, lktet, ers, mg az idlt fjdalom egypont vagy folyamatos s tompa.

A heveny nagy terleten van, sem tudja hol fj, nyomjtok itt is ott is, ugyan oda sugrzik az sszes.

-sszenvs: kopsbl alakulhat ki. Ahol idlt csszs van ott kops is vahn illetve az nsrls csszst is jelent.

Kt csigolya sszer, de el van menve balra akkor mind a kettt kell kezelni. Kln technika van arra, hogy sztszedjk, kln, hogy visszategyk ket a helykre.

Pldk:

1, Ha a 4-es alatt nem tapinthat az 5-s s az egyik oldalon egy puklit tallunk s a 6-7-es kztt nincs rs...

Akkor be van csszva az 5-s, ha a jobb oldalon pukit tallunk akkor arra van elcsszva. A 6-7-es el van kopva. Ez az eset csak lassan kezelhet.

2, A derkban mind az t csigolya egyenes lyuk s kidudorods nlkl.

Ezek ssze vannak nve.

A htnak azok a rszei nhetnek ssze ahol nem nagyon mozognak egymshoz kpest a csigolyk.

Ilyenek a lumblis 3-4-5, a hti 8-12-ig

Minimum 3-4 csigolya szokott sszenni.

Ha a hti 1-2-3 sszen akkor nem lehet sztszedni.

A lbujjak is elg gyakran sszennek.

1 A diagnzis mdszerei:

0 - tapints

1 - kikrdezs

2 - Head znk

- biolgiaisigolya mit okozhat, mirt felels:

- Nyaki 1-es: gerincvel idegelltsa, fej vrelltsa, agyalapi mirigy, fejbr.

- Hti 4-es: Szv, epehlyag, epevezetk.

Szvproblmra val rkrdezsnl, ha azt mondjk, hogy minden rendben van, rdemes megkrdezni a kvetkezket: elg gyakran kell nagyot shajtoznia, hirtelen felllsnl leesik a vrnyomsa, fulladozik, cskken a vitlkapacitsa,

- Hti 3-as: Lgszomj, fojt, szort rzs, vltoz tvgy.

- Nyaki 4-es: sebeket tallunk a fejen, hajhulls, fllel, szemmel kapcsolatos problmk.

- xy.......: problmk a nemisggel, teherbeesssel...., ezeket a mentlis problmk okozta elmozdulsokat nem is lehet helyretenni, de legalbbis nagyon nehz. Ilyen ha a gerinc 4-5-s csigolya kill 2 cm nem lehet visszatolni.

Vagy nagyon makacs embernl befel mozdulnak el a nyaki csigolyk, de ebben az esetben is hiba tesszk a helyre, jra el fognak mozdulni.

Csigolyk s pszichs okok kapcsolatai.

Nyak fels rsze.

Tprengs, aggds, megrteni nem akars, tlkoncentrltsg, (az elme tlzott hasznlata, knzsa) sszefgghet a fllel, hallssal. Okoskod, erszakos, nagyon erteljes agytpus.

Nyak kzps rsze.

Flelmek, kiszolgltatottsg, (gyengl fogak), vdekezsi mechanizmusok nincsenek rendben, kialakulhatnak brbetegsgek, fiziklis illetve pszichs megbetegedsek. Ebbl adadd makacssg. A makacssg egy nagyon furcsa dolog, vannak emberek akik gy tnnek, hogy teljesen alkalmazkodkpesek, a az egsz nyakuk elre van toldva, s vannak olyanok akik nagyon nfejnek tnnek, de semmi problma a nyakukkal. A makacssgot nem a kls jelensgekben kell keresni, hanem azt kell nzni, hogy az adott ember hogyan li meg a sajt cselekedeteit. Aki klsleg nagyon alaklmazkod, de ez nla nem bellrl fakad, hanem csakazrtis megmutatja akkor problmi lehetnek. Az a makacs, ember pedig aki tisztban van makacssgval s teljesen rendbenlvnek tallja azt semmilyen problmt nem jelez. Teht a problmt nem a makacssg tnye, hanem ehhez a tnyhez val negatv, illetve poztv hozzlls alaktja, vagy nem alaktja ki.

Az egszsg pszichs szinten teht nem attl fgg, hogy valjban mit cseleksze, hanem attl, hogy hogyan fogadod el a bels tulajdonsgaidat.

Lehet negatv ember valaki, gyilkos s tele negatv idulatokkal, de ha ezt lvezi, teht pozitv szimpatikus reflex szmra amit csinl, ettl mg teljesen egszsges is lehet.

Lehet valaki ezzel szemben ernyes s mgis derkbntalmakkal kszkd.

Nagyon sok papnl tallni pldul nyaki s derk problmkat. A derk az alapvet vilgnzeti problmkat is tkrzi, teht ha ktsgei vannak egy embernek, s egy papnak a mai vilgban azrt jcskn akadhatnakl ktsgei, de ennek ellenre makacsul ragaszkodik a tantshoz akkor ez problmkat okozhat nla.

lvezed, vagy nem lvezed, jtszol vele, vagy jtszik veled, ennyi az egsz. Az nem faktor, hogy tudsz rla vagy sem.

A gerinc als rsze: makacssg, beszddel kapcsolatos problmk, kommunikcis problmk, beszdhiba, dadogs, (szvbl jn) agresszvak, de nem mutatjk ki,, nemi problmk, immunhinyos dolgok.

A nyaki 2-es csigolya elmozdulsa nemi betegsget is okozhat.

2 Az csiglykhoz kapcsolhat tipikus betgsgek:

0 A nyakhoz kapcsold betegsgek.

0 A nyak fels rsze.

fejfjs, migrn, ideges panaszok, lmatlansg, magas vrnyoms, pszichs betegsgek, idegsszeroppans, emlkezetkiess, krnikus fradtsg, szdls, allergia, mellkreg gyullads, orbnc, nemi betegsgek, flfjs, juls, idegfjdalom, ideggyullads, ekcma, arc brbetegsgei

1 A nyak kzps rsze:

sznantha, hallszavar, flmirigy gyullads, rekedtsg

2 A nyak als rsze.

nyakmereveds, felkarfjdalom, mandula gyullads, khgsi roham, bronhitis, megfzs, nylkahrtya gyullads

..... als rsze.

rzelmek, pszichs flelmek, knyszerkpzetek, mnikus betegsgek, knyszerbetegsgek. (csak gy teszem le a szappant, csak gy kapcsolom fel a villanyt stb.) ezek flelmekbl addnak. Lelki tlterhelds, lelki vvds, ha a 4-es csigolya kifel van elmenve, rgtn lehet mondani, hogy a bartoddal, vagy bartnddel gondod van. Szomorsg, bnat.

A pszichs okok csak lassan vltoztathatak. Rendszeresen, gyakran kell kezelni, mert lehet, hogy a pszichs ok mr elmlt, de a kzben elmozdult csigolya az agyban azt a rszt irritlja amely azt az rzelmet jra ltrehozza, s fenntartja nmagt a betegsg de valdi ok nlkl. Ilyenkor az embernek idegen rzetei vannak. Bels negatv rzelmeket, vagy fltkenysget rez, de ezek okt valjban mr nem is rti, s kiderl, hogy a kimozdulva maradt csigolya okozza.

Anyak als rsze intellektulis grcsk

A ht fels rsze rzelmi grcsk

Aht kzps rsze idegeskeds, feszltsg, aggodalom

Akik azzal tltik a napjaikat, hogy llandan mindenki tudomsra szeretnk hozni hogy ezt szeretem, azt nem szeretem, ez gy j, az gy j, mindent kritizlnak amit csak lehet, mindenrl megvan a vlemnyk. 6-7-es csigolyk ltalban kifel vannak elmozdulva.

Amikor az embernek nmagval vannak problmi befel, amikor a klvilggal akkor kifel mozdulnak el a csigolyk.

1 Hti rsz

0 A hti fels rsz:

elfogads hinya, nehezen fogad el dolgokat fleg rzelmek szintjn, bezrkzik, melanklia, gy rzi, hogy tl sok mindent visz a vlln. Akinek az 1-2-3-as fj, ha megkrdezzk, hogy mennyi dolgod van akkor biztosan fl rn t panaszkodik, hogy ezt is azt is neki kell csinlnia.

1 Hti als rsz:

nem br megemszteni dolgokat. vek ta tart srtds, feldolgozatlan rzelmek, szitucik, az ads nehzsge (szkrekeds)

2 Hti legals rsz (15-12-ig s a lumblisok)

alapvet letfelfogs, vallsi nzetek, filozfiaivilgnzeti belltdottsgokkal val problmk. Bizonytalansg vagy tlzott hatrozottsg, tlzott btorsg, vagy nagyon mly flelmek. Egyik a msikbl tpllkozi. Instabilits.

A hthoz tartoz betegsgek

Asztma, khgs, kzfjdalmak, a kz a tipikus lettel val dolgokkal kapcsolatos, szvpanaszok, mellkasi fjdalom, tdgyullads, mellhrtya gyullads, vrpangs, epehlyag betegsgei, srgasg, vsmr, lz, vrszegnysg, cukorbaj, gyomorfekj, hurut, csukls, cskkent ellenllkpessg.

Lumblis:

szkrekeds, vastagbl gyullads, vrhas, hasmens, srv, viszrgyullads, savtltengs, izomgrcs, nehz lgzs, hgyhlyag, klimax problmk, vetls, menstrucis panaszok, lumbg, fjdalmas vizels, duzzadt boka, ldtalp, lbak vrkeringse,

lumblis 4-es

szexulis problmk, libid gyenglse, dualisztikus letfelfogs, a nk nagyon frfiasak, a frfiak nagyon niesek. Nem megalkuvs, egyenlsgre trekvs.

Keresztcsont

Alapvet letfilozfia megvltoztatsa. Az let alapvet dolgainak megvltoztatsa elleni erszak????? Annyira meg van a vlemnye, hogy feltesz egy krdst de rgtn vlaszol is r. Nem is nz a szemedbe amg hozzd beszl mert neki mr megvan a vlemnye a dolgrl. Ha azonban valban meg lenne gyzdve arrl, hogy valban gy j ahogy csinlja akkor nem lenne semmi baja, de ha bell valahol rzi, hogy amit csinl az mgsem egszen j, akkor jnnek a bajok.

2 Kezels menete:

- Bizalom megszerzse: megprbljuk, megtallni a betegsget, elmondjuk, hogy neki hol fj. Rkrdeznk a tnetekre, diagnzist lltunk fel s kikrdezssel rerstnk.

A kezels menete: (Nevetve mondja: Megmondjuk hny Ft.) A bizalom megszerzse nagyon fontos pl. mi mondjuk meg mi baja van.

Elszr megllaptjuk a diagnzist, (ez alapos kikrdezst s vizsglatot jelent), utna gondosan elksztjk masszzzsal s puhtssal, vgl megkezdjk a kezelst.

Diagnzis megllaptsa

Kikrdezs:

Mi a foglalkozsa?

Mit csinl rendszeresen?

teniszezik, tenisz knyk,

sofr, prna a keresztcsont mg,

aszimmetrikus terhels esetn tlterhelt oldalra lazt, pihentet gyakorlat, msik oldalra kemny, dinamikus ersts (slyemels s tegye le)

Szlsnl lumblis 2-3 bemegy a harnt hasizom lazulsa miatt,

karatsok trd problmja oka, hogy nem lnek bele az j llsba,

talaj tornszoknl rrepeds,

aerobik flig megcsinlt gyakorlatok, faggy mirigy tlmkds miatt zsros br

Volt-e gerinc srve? TILOS KEZELNINylt-e a gerince? TILOS KEZELNIErsen gyulladt-e a gerinc? /ez karmikus/, TILOS KEZELNI (rgtn, csak a gyullads elmltval)Volt-e balesete?

Mit csinlt vele?

Mita fj, fjnak-e a csontjai?

csontritkuls esetn legynk vatosak, Ca anyagcsere zavar. Ca felpts, bomls zavara, bl rendszer, energetikai problma. J kerings mellett nincs meszeseds

Milyen mttei voltak?

ha kivettek valamit szabad kezelni,

ha betettek szigoran tilos, de hat lncolaton kvl szabad kezelni

porckorong srv mtt?

Zrjelentsek elkrse

Milyen lelki hats van mgtte?

Mit br a beteg?

Vizsglat, vizsglati technikk:

Megtekints

egyenes llsban sszerakott lbak, karok oldals kzptartsban,

jrkltatjuk, Bechterew kr elre dl,

lbhossz megnzse: talajon l, ht fgglegesen kitmasztva, lbak egyms mellett.

Nyomkods, tapints

Gerinc nyomkodsa, tapintsa:

a beteg testhelyzete:

hason fekszik, karok a test mellett, nyjtva, a fej a homlokon tmaszkodik, vagy oldalra fordul

a vizsgl szemly:

oldalt mellette ll vagy trdel, a vizsgl kz mutat s kzps ujja, az ujjak V alakban, az els kt ujjperccel nyomkodjuk vgig a gerincet kt oldalt, szleljk a sorbl oldalra csszott csigolykat

a mutat s kzps ujjal vgig tapintjuk a csigolya tviseket, szleljk a csigolyk elre vagy htra csszst

Az izom kteg:

feszl, ugrl

friss dolog, kimasszrozzuk

csom

ha hideg

nem masszrozzuk mg melegt olajjal be nem kentk ezek: mentol, eukaliptusz, red flower olaj

ha nem hideg

a csomt kvlrl kezdjk el masszrozni a kzept csak drzsljk

Sportolk csupa csom - miozin hz ssze -, itt inak kapcsolnak be, masszrozni nem szabad, mert nem tud majd versenyezni.

A Shen taoban a szellem kapcsol be, Wei Wu Wei, bels nyugalom.

beton kemny csom

meleg kzzel masszrozni levendula, rozmaring olajjal, had aludjon ott masszzs utn. Utna mozgatni, forgatni.

Grcss test akadlyozza az izmok helyre rakst, helyretevs utn fj

remegs, pulzls

kilgzsnl elkapni az izmot s megszntetni a grcst

- Krdsek: mi a foglalkozsa, mit csinl rendszeresen, hobbi, sport, volt-e gerincsrve, nyilt gerinc, mtttk-e, vol-e balesete.... nem kezelhet betegsgek kizrsa, mit csinlt azta amita ez a betegsge jelentkezett (elz kezelsek...) mita fj. Fjnak-e a csontjai, mert ha igen az csontritkulsra utal.

Megtekints: Elszr rdemes megnzni mozgs kzben (ne rgtn a kezelasztalon lssuk elszr), megvizsgljuk, hogy a lbak asszimetrikusak-e, ha kiteszi oldalra a kezt s az egyik irnyba lejt, mikzben egyenesnek rzi a tartst akkor gerincferdlse van. Betterev kr, minden csigolya a helyn van, de nem hajlik elre.

Nyomkods, tapints: nyakat l helyzetben egyenes httal a tbbi testrszt fekve.

csontok s izomktegek megvizsglsa: Az izmokban csomt, feszlst, hmrskletet, nagysgot nznk. Remegs, pulzls esetn gyulladsban van.

Hideg izomrszt mentolos, eukaliptuszos letrekelt szerekkel kezeljnk.

Ha be van gyulladva nem szabad maszrozni, nyugtat krmekkel kell bekenni.

Lgyrsz technika: A beteg elksztse, idlt esetben tornagyakorlatok felrsa. Ha gyulladsban van akkor pihentetni kell. Az izmokat el kell kszteni, laztani, maszrozni. Feszlt izmokra nem alkalmazunk manipulcit

0 Manipulci:

-Lgy illetve a kemny tkzs mdszere

csak az tkzsi zna elrse utn szabad rntani.

-A hzs vagy rnts ereje

ids,beteg embereknl finomabban, vatosabban

gyerekeknl van olyan, hogy csszik, de nem nagyon

6 ves kortl csontosodik az ember, de a folyamat mr 2 ves korban megkezddik.

Feszl izletet roppantani tilos!

Lgytechnika nlkl nem roppantunk. Nha elg 5mp maszrozs az idegek feloldsra.

Fjdalmas oldallal ellenttes irnyban kezdjk a kezelst. Mindig mindkt irnyba vgrehajtjuk a technikt.

Egy mdszert egyms utn maximum 3-szor alkalmazunk, fokozva az erssgt. Els 3/4 er, msodik maximlis er, utols maga a kiroppants.

3 A technikk

Nyaki 1-re 2 technika

Nyaki 2-5-ig2

Nyaki 2-7-ig3

Nyaki 5 - Hti 3-ig2

Nyaki 3 - Hti 1-ig2

Nyaki 7 - Hti 5-ig2

Hti 1-12-ig6

Lumblis4

0 Kezelsi mdszerek

0 - Tekers

1 - Billents

2 -Hzs

Tekers mlysgi elvltozsoknl, teht ha befel, vagy kifel van elmozdulva a csigolya. Kisebb mrtkben oldalirny elmozdulsoknl is alkalmazhat.

Billents az oldalirny elmozdulsok esetn alkalmazhat.

Hzs specilis esetekben,mint isiz, porckorongsrv, illetve egyb izleti betegsgek.

A nyaki srv megllaptsra a legjobb mszer, ha felltetjk a beteget s a feje tetejt lefel nyomjuk, mintha fejen llna. Ha erre leles nyilal fjdalom jelentkezik a nyakban akkor srvgyans.

Anyakon nincsenek akkora erk, hogy elszakadjon egy porckorong, ez inkbb a derkban fordulhat el. Egy elrehajls orn mivel igen nagy az erkar akr 3-400 kilogram is terhelhet egy csigolyt.

Nyaki technikk: els rsz

Nyaki 2-5-ig:

Beteg helyzete: l, a nyak s a ht egyenes, nem tmaszkodik neki a szknek.

Kezel helyzete: Mgtte ll, megfogja a fejet jobbkzzel a fl alatt kzel az llhoz, balkzzel a fl fltt kzel a fejhthoz.

A kezelst abban az irnyban kezdjk ammere nem fjdalmas a mozdts. Megkeressk az tkzsi pontot a fej 4-5-szri elforgatsval, majd az utols hzs utn az tkzsi pontl, mg kb 15 fokot rhzunk. Ugyan ezt megismteljk a msik irnyba is.

Az ll emelsvel illetve leszortsval lehet szablyozni, hogy melyik csigolyra hassunk.

A hton a fogs magassgval s a betmaszts magassggval tudjuk szablyozni, hogy melyik csigolyra hassunk.

A beteg elttnk ll (az adott pillanatban killegzik)

A kezel mgtte ll, a hnalja alatt tleli s a beteg kilgzsnek msodik felben a mellkas s a kezek egymshoz val rntsval hzzuk kia gerincet.

Magunk fel hzzuk 80%-os ervel a maradk ervel pedig felfel rntjuk.

Nincs ember 30 v felett akinek teljesen egszsges a csontozata. A Shaolin kolostorban minden este csontkovcsols.

Gerinc jellemzk:

Als csigolyk a nemi viselkeds jellemzi, valls vltoztatsi gondok, csaldsok.

Nemi jellemvonsok:

befel: szelektv nemi vgy

kifel: nem visszafoghat nemi vgy, ez gond.

nyaki: makacssg, mert gy rzi nincs bels alapja

lapocka. gy szeretnk mst csinlni, mindennapok lelki gondja

hti: finomabb, komolyabb

(Reflex krk: A gerinc sszenyomva tartja az ideget s a szervek megbetegednek, meddsg, inkontinencia.)

0 Csigolya-csigolya s egyb csont kapcsolatok:

derk --> nyak

nyak --> hti 7-8. ,derk

keresztcsont, medence lb, lbfej, trdhti 1-5. vll

hti 1-5. --> hti 7-8

csukl --> knyk, vll

Csigolya s szerv kapcsolatok:

gerinc csigolya szmganglionoka-receptorb-receptor(cAMP- kzvetts)kolinerg

nyaki1

2

31szem K dilatator pupillae

42szem a ciliris izmok tvolra akkomodcija

53glandula submandibularis A nylkaelvlaszts (viszkzus)

64szv gyorsabb ingerletvezets, frekvencia n, hzdsereje n, ingerlkenysg n

75

hti11

22szv gyorsabb ingerletvezets, frekvencia n, hzdsereje n, ingerlkenysg n. D bronchusok

33

44

55gyomor, bl K sphincter

hasnylmirigy H inzulin elvlaszts

lpgyomor, bl E izom

E epehlyaghasnylmirigy A inzulin elvlaszts

mj glukoneogenezismellkvesevel A szekrci

66

77

88

99

1010

1111

1212gyomor, bl K sphincter

hasnylmirigy H inzulin elvlaszts

lp

hgyhlyag K sphincter

mh K (terhes)gyomor, bl E izom

E epehlyaghasnylmirigy A inzulin elvlaszts

mj glukoneogenezis

hgyhlyag E m.detrusor

mh E (tokolizis)mellkvesevel A szekrci

genitalia ejakulci

lumblis11

22hgyhlyag K sphincter

mh K (terhes)hgyhlyag E m.detrusor

mh E (tokolizis)genitalia

ejakulci

33

4

5

keresztcsont1paraszimpatikus (kolinerg)

2Vast. bl als szak. A tnus, szekrci, E sphincter

hgyhlyag K m.detrusor E sphincter

nemi szervek erekci (vasodilatci)

3

4

5

A=aktivits, I=gtls, K=kontrakci, E=ellazuls, H=Hemmung->I=gtls, D=tguls

A tblzat az SH Atlasz, lettan 64, 65. oldal alapjn kszlt

Csigolya-szerv kapcsolatok s a csigolya elmozdulsok s elvltozsok okozta szervi megbetegedsek tnetei

gerinc sorsz.szervi kapcsolatoktneti kapcsolatok)

nyaki1gerincvel idegelltsa, fej vrelltsa, agyalapi mirigy, fejbr, arccsontok, agy, bels s kzpfl, vegetatv idegrendszerfejfjsok, migrn, ideges panaszok, lmatlansg, magas vrnyoms, pszihs betegsgek, idegsszeroppans, emlkezethiny, krnikus fradtsg, szdls

2gerincvel idegelltsa, szem, ltideg, hall ideg, arcreg, nyelvallergia, mellkreg gyullads, orbnc, nemi betegsgek, flfjs, julsok.

3szem gerincvel idegelltsa, arc, kls fl, arc csontok, fogak, trigeminuszidegfjdalom, ideggyulladsok, ekcma, arc brbetegsgei

4szem gerincvel idegelltsa, orr, ajak, szj, flkrtsznantha, hurut, hallszavar, flmirigy-gyullads

5glandula submandibularis gerincvel idegelltsa, hangszlak, nyirok cs., ggerekedtsg

6szv nyak krli inak, vllak, mandulanyakmereveds, felkar fjdalom, mandulagyullads khgsi rohamok

7szv pajzsmirigy, knyk, vllbronchitis, megfzs, nylkahrtya gyull.

hti1szv alkar, csukl, nyelcs, lgcsasztma,khgs,nehzlgzs,kz fjdalom

2szv,bronchusok,szv,szvbillenty,erekrszvpanaszok,mellkasi fjd.

3szv,bronchusok,td, hrgk, mell, mellkas, mellhrtyahrghurut, influenza, tdgyullads, mellhrtyagyullads, vrpangs

4szv,bronchusok,epehlyag, epevezetkepehlyag betegsg, srgasg, vsmr

5gyomor, bl, hasnylmirigy,lp,mj, mjlz,alacsony vrnyoms, vrszegnysg,artrtisz,vrkeringsi rendell.

6gyomor,bl,hasnylmirigy,lp,mj, gyomorgyomor-bl bntalmak, idegessg, gs

7gyomor, bl, hasnylmirigy,lp,mj, hasnylmirigy, nyomblcukorbaj, gyomorfekly, hurut

8gyomor,bl,hasnylmirigy,lp,mj, lpcsukls, cskkent ellenllkpessg

9gyomor, bl, hasnylmirigy,lp,mj, mellkveseallergia, brkits

10gyomor,bl,hasnylmirigy,lp,mj, veseblbetegsgek, rkemnyeds, krnikus fradtsg, vesemedence gyullads

11gyomor,bl,hasnylmirigy,lp,mj, vese, hgyvezetkbrgyullads, ekcma, brhlyagok

12gyomor,bl, epehlyag, hasnylmirigy, mj,lp,hgyhlyag,mh,vkonybl, petevez.,nyirokmirigyblgz,meddsg,

lumblis1gyomor,bl, epehlyag, hasnylmirigy, mj,lp,hgyhlyag,mh, vastagbl, lgykszkrekeds, vastagblgyullads, vrhas, hasmens, srv

2hgyhlyag, mh, vakbl, hasfal, combvisszrgyullads,savtltengs,izomgrcs, nehzlgzs

3hgyhlyag, mh, nemi szervek, hgyhlyag, trdhgyhlyag panaszok, vetls, klimax p., menstrucis rendellenessgek

4prosztata, als htizmok, csplumbg, fjdalmas vizels

5alslbszr, boka, lbfejlbak vrkeringse, duzzadt boka, ldtalp

keresztcsont1keresztcsont, csp, farcspficam,gerincgrblet,aranyr, vgblnyls, viszketegsg, meddsg, farkcsont fjdalom

2Vast. bl als szak. hgyhlyag, nemi szervek

3Vast. bl als szak. hgyhlyag, nemi szervek

4Vast. bl als szak. hgyhlyag, nemi szervek

5

Szervi kapcsolatok:

Tneti kapcsolatok:

Nyaki I:

gerincvel idegelltsa, fej vrelltsa, agyalapi mirigy, fejbr, arc, csontok, agy, bels s kzpfl, vegetatv idegrendszer

fejfjsok, migrn, ideges panaszok, lmatlansg, magas vrnyoms, pszichs betegsgek, szdls, idegsszeroppans, fradsg, emlkezethiny, krnikus

Nyaki II:Gerincvel idegellta, szem, ltideg, hallideg, arcreg, nyelv, homlokallergis betegsgek, mellkreg gyullads, ?, nemi betegsgek, flfjs, julsi rohamnok

Nyaki III:

gerincvel idegelltsa, arc, kls fl, arc csontok, fogak, trigeminuszidegfjdalom, ideggyulladsok, ekcma, arcbrbetegsgek

Nyaki IV:gerincvel idegellts, orr, ajk, szj, fl krtsznantha, hurut, hallszavar, mirigygyullads (fl),

Nyaki V:gerincvel ideglltsa, hangszlak, nyirok mirigyek, ggerekedsg

Nyaki VI:nyakkrli inak, vllak, mandulanyakmereveds, felskar fjdalom, mandula gyullads, khgsi rohamik,

Nyaki VII:pajzsmirigy, knyk, vllbronhitisz, megfzs, nykatml gyullads

Hti I:alkar, csukl, nyelcs, lgcsasztma, khgs, nehz lgzs,kar- s kzfjdalom

Hti II:szv, szvizom-billenty, rrendszerszvpanaszok, mellkasi fjdalmak

Hti II:td, hrgk, mell, mellkas, mellhrtyahrghutut, influenza, td gyullads, mellhrtya gyullads, vrpangs

Hti IV:epehlyag, epevezetk, epehlyagbetegsg, srgasg, vsmr

Hti V:Mjlz, alacsonyvrnyoms, vrszegnysg, artritisz, vrkeringsi rendellenessg

Hti VI:Gyomorgyomorbntalmak (idegessg, gs), emsztsi zavarok

Hti VII:hasnylmirigy, nyomblcukorbaj, gyomorfekly-hurut

Hti VIII:Lpcsukls, cskkent ellenll kpessg

Hti IX:Mellkveseallergis betegsgek, brkits

Hti X:Veseblbetegsgek, rkemnyeds, krnikus fradsg, vese-megence gyullads

Hti XI:vese, hgyvezetkbrgyullads, ekcma, brhlyagok

Hti XII:vkonybl, petevezetk, nyirokmirigyblgz, meddsg

Lgyki I:vasatgbl, lgykszkrekeds, vastagblgyullads, vrhas, hasmens, srv

Lgyki II:vakbl, hasfal,fels lb (comb)viszrgyullads, savtltengs, izomgrcs, nehzlgzs

Lgyki III:nemiszervek, hgyhlyag, trdhgyhlyag panaszok, klimax panaszok, vetls, menstrucis rendellenessgek

Lgyki IV:prosztata, alshtizmok, csplumbg, fjdalmas vizels

Lgyki V:alslbszr, boka, lbfejlbak vrtkeringse, duzzadt boka, ldtalp

Lgyki VI:kersztcsont, csp, farcspfgicam, gericgrblet, aranyr, vgblnyls, viszketsg, meddsg, farkcsont fjdalom

Head znk:

kapcsolat a csigolyk s a br kztt, fjdalom, elsznezds.

Amerikban 2609 ra kiropraktika, fontos tantrgy.

Ti nagyon ritkk vagytok, az emberek szeretnek betegek lenni.

Kezels:

Gerinc kezel technikk:

1. technika

a beteg testhelyzete:

Hason fekszik, karok a test mellett, nyjtva, a fej a homlokon tmaszkodik, vagy oldalra fordul

a vizsgl szemly:

Oldalt mellette ll vagy trdel

kt kzzel a hvelyk, a mutat s a kzps ujj hasznlatval szt toljuk a csigolykat. Az elcsszott csigolya feletti csigolyt jobb kzzel a fej irnyba, a csigolya alatti csigolyt a fenk irnyba. Ujjaink a csigolyk oldals nylvnyait nyomjk. Viszonylag nagy ert kell kifejteni.

2. technika

a beteg testhelyzete:

Hason fekszik, karok a test mellett, nyjtva, a fej a homlokon tmaszkodik, vagy oldalra fordul

a vizsgl szemly:

Oldalt mellette ll vagy trdel

bal keznkkel rtenyerelnk a rendellenes helyzet gerinc szakaszra, ez a tenyernk, merleges a gerinc oszlopra, a kzfejre merlegesen rhelyezzk a jobb tenyernket. Kzepes ervel (5 kp), gyors mozdulattal megnyomjuk a gerincet. A nyoms alatt roppan hangot hallunk. Nknl vatosan a mell miatt.

Beteg kezels

(17 ra krl beteg rkezik. Tizenves, vkony fi, egyik trde nem hajlik, ez a lba vkonyabb, patella srls, nhzds. Ersen izzad.)

Terpia:

1, Masszrozs Polar bear Essencial Embrocation olajjal Nefelejcs u. 50. alatt kapni

2, boka behzs lgyk 50 x

3, boka behzs fenk 50 x

4, fldn l, jobb lb egyenes nyjtva, jobb kz jobb lbujjon, bal kz a trdet nyomja 50 X.

5, sly mindkt sarkon s mindkt csukln, hinta (fenk nem r a fldre) 100 X.

6, jobb lb elre kis terpeszbe , sly htra bal lbra sokat

7, az elz llsban jobb lbfej felemelve, elforduls trdek sszerintsig sokat

8, guggols lbujjhegyen s sarkon

9, hason fekvs, kl a comb alatt, lbemels fejre

T: 06 88 272 077 Bnd

Elads 2.

1997. 01. 04. Szombat de. 10 ra 25 perc. I. ker. Attila t 35. fsz. 1

Idegbecspds

kicsit cspdik be, -Yang tpus, - meleg ,gyomorsav termels

nagyon becspdik -Yin tpus, - hideg, mj, vastagbl nem mkdik, kifehredik a br, pigment hiny a Head znn, a gyullads 2-3 hnapnl tovbb nem tart, a szervezet lemond rla, tompa fjdalom marad utna, a br kifehredst jddal lehet kezelni.

Meddsget okozhat. Az lumblis 2-4-t helyre kell tenni, egybknt nem sznik meg a sperma bnt hats.

A hti 3-4. csigolya jobb kz egr magasan van.

Helyrettel eltt izomlaztval bekenni, Viprosan, Voltaren, Bazolin kencs valamelyikvel.

A gygytnak az energit llandan gyjteni kell mert elfogy, 8 ra gyjts 1 ra gygyts.

Kontraindikci (ez nem ellenjavallat, hanem valami ms, de, hogy mi nem sikerlt lernom, pedig elhangzott?)

Gyakorlati tancsok:

Lgy illetve kemny tkzs tana.

Megkeresni az tkzst

Megllaptani az izleti blokk helyt, a hzs kemnysgt s a rntst erejt

Rgtn el kell engedni

Feszl nyakat roppantani tilos

Elzetes laztsa nlkl nem roppantunk

Fagyaszts utn nem szabad kezelni.

A fjdalmas oldallal ellenttes irnyban kezdjk a tekerst.

Egy mdszert max. 3x. hasznlunk. Els kzepes erssg (embernek szl) msodik nagy erssg (csont), harmadik kis ervel (n).

A csigolyk tipikus elmozdulsai.

Csigolyk s technikk:

csigolyk.technikk

db. szma

nyaki 1.2

nyaki 2-tl 5-ig.2

nyaki 2-tl 7-ig3

nyaki 5-tl hti 3-ig2

nyaki 3-tl hti 1-ig2

nyaki 7-tl hti 5-ig2

hti 1-12.6

lumblis 1-5.4

Kezelsi mdszerek:

Tekers:mlysgi elvltozsok helyrelltsra szolglnak.

Billents:oldalirny, jobbra ,balra elmozdulsok helyrelltsra szolglnak.

Kezelsi technikk:

Nyaki technikk:

1. technika, a nyaki 2-tl 5-ig csigolykat gygytja.

a beteg testhelyzete:

l, nyak s ht egyenes

a kezel szemly testhelyzete:

Mgtte ll, a beteg fejt a fl magassgban jobbrl balrl kt tenyerbe fogja, nem fj irnyban megkeresi az tkzsi pontot a fej 4-5x elfordtsval. Az utols hzs utn mg kb. 15 fokot rhz. Utna megismtli fj irnyban.

2. technika , a nyaki 2-tl 7-ig, a kiroppans helye a tol kz helyzettl s az ellentart kz helyzettl fgg.

a beteg testhelyzete:

l, nyak s ht egyenes

a kezel szemly testhelyzete:

Mgtte ll, bal tenyr a fej bal oldaln kb. fl magassgban, jobb kz a nyak jobb oldaln vzszintesen, bal kzzel tolunk, jobbal ellen tartunk.

3. technika, a nyaki 3 ,.

a beteg testhelyzete:

l.

a kezel szemly testhelyzete:

Mgtte ll, megkeressk a meggymagnyi mret csomt s sztmasszrozzuk.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4. technika, a nyaki 1 csigolykat gygytja, oldal billents s csavars egyttes alkalmazsa

a beteg testhelyzete:

l, nyak s ht egyenes

a kezel szemly testhelyzete:

Mgtte ll, a beteg fejt alkarral tfogja, a fejet megemeljk, a msik kz szembe tol.(nehz j csinlni)

5. technika, a nyaki 1 csigolykat gygyt