Top Banner

of 28

családjogi törvény

Oct 13, 2015

Download

Documents

huskym22

családjogi törvény
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript

1952

1952. vi IV. trvnya hzassgrl, a csaldrl s a gymsgrl11. (1)2 A hzassgrl, a csaldrl s a gymsgrl szl trvnynek az a clja, hogy az Alaptrvnynek megfelelen szablyozza s vdje a hzassg s a csald intzmnyt, biztostsa a hzassgban s a csaldi letben a hzastrsak egyenjogsgt, fokozza a gyermekekrt val felelssget s elmozdtsa az ifjsg fejldst s nevelst.

(2)3 E trvny alkalmazsa sorn mindenkor a kiskor gyermek rdekre figyelemmel, jogait biztostva kell eljrni.

(3)4 E trvnyt a trsadalmi s egyni rdek sszhangjnak biztostsval kell alkalmazni; a trvnyben megllaptott jogokkal s ktelessgekkel trsadalmi rendeltetsknek megfelelen kell lni.

ELS RSZA HZASSGI. fejezetA hzassgkts1. A hzassgkts alaki kellkei2. (1)5 Hzassg akkor jn ltre, ha az egyttesen jelenlev hzasulk az anyaknyvvezet eltt szemlyesen kijelentik, hogy egymssal hzassgot ktnek.

(2) Az anyaknyvvezet a kijelents megtrtnte utn a hzassgktst a hzassgi anyaknyvbe bejegyzi.

(3)6 A hzassgkts nyilvnosan, kt tan jelenltben trtnik.

(4)73. (1)8 A hzassgktst megelzen a hzasulknak az anyaknyvvezet eltt ki kell jelentenik, hogy hzassguknak legjobb tudomsuk szerint nincs trvnyes akadlya, egyszersmind igazolniuk kell, hogy hzassgktsk trvnyes felttelei fennllnak. Jogszably a hzassgkts eltti tancsadson val rszvtelt ktelezv teheti.

(2)9 A hzassgktst az anyaknyvvezet csak a hzassgktsi szndk bejelentst kvet harminc nap utni idpontra tzheti ki. A jegyz e hatrid all felmentst adhat.10(3) A hzasulk valamelyiknek kzeli halllal fenyeget egszsgi llapota esetben a hzasulk nyilatkozata a hzassgkts sszes trvnyes feltteleinek igazolst ptolja, s a hzassgot a bejelents utn nyomban meg lehet ktni.

4. 112. Klfldn kttt hzassg - Klfldiek hzassga5-6. 12II. fejezetA hzassg rvnytelensge1. rvnytelensgi okok7. (1)13 rvnytelen a hzassg, ha a felek valamelyiknek korbbi hzassga vagy bejegyzett lettrsi kapcsolata fennll. rvnytelen a bejegyzett lettrsi kapcsolat, ha a felek valamelyiknek korbbi hzassga vagy bejegyzett lettrsi kapcsolata fennll.

(2)14 Ha a korbbi hzassg vagy bejegyzett lettrsi kapcsolat megsznik, vagy azt rvnytelenn nyilvntjk, az jabb hzassg vagy bejegyzett lettrsi kapcsolat rvnyess vlik.

8. (1) rvnytelen:

a) az egyenesgi rokonok s

b) testvrek hzassga, tovbb

c) a testvrnek testvre vr szerinti leszrmazjval,

d) a hzastrsnak volt hzastrsa egyenesgi rokonval, valamint

e) az rkbefogadnak az rkbefogadottal kttt hzassga.

(2)15 A testvrnek testvre vr szerinti leszrmazjval s a hzastrsnak volt hzastrsa egyenesgi rokonval kttt hzassga nem rvnytelen, ha a jegyz felmentst ad, akr a hzassgkts eltt, akr utbb, a hzassg fennllsa alatt.

9. (1)16 rvnytelen annak a hzassga, aki a hzassg megktsekor cselekvkpessget kizr gondnoksg alatt llott.

(2) A gondnoksg al helyezett hzassga rvnyess vlik, ha azt a gondnoksg al helyezsnek megszntetse utn a hzassg fennllsa alatt nem tmadja meg.

10. (1)17 Hzassgot nagykor frfi s n kthet.

(2)18 Kiskor csak a gymhatsg elzetes engedlyvel kthet hzassgot.

(3)19 A gymhatsg a hzassgktsre indokolt esetben s csak akkor adhat engedlyt, ha a hzasul a tizenhatodik letvt betlttte.

(4) Az engedly megadsrl vagy megtagadsrl a gymhatsg a szl (trvnyes kpvisel) meghallgatsa utn hatroz.

(5) rvnytelen az a hzassg, amelyet a hzasul a gymhatsg engedlye nlkl, vagy a (3) bekezdsben megjellt letkor elrse eltt kttt.

11. (1) rvnytelen annak hzassga, aki a hzassg megktsekor a teljes cselekvkptelensg llapotban volt, jllehet ilyen hatly gondnoksg alatt nem llott.

(2) A hzassg rvnyess vlik, ha az a hzastrs, akinek cselekvkpessge hinyzott, cselekvkpess vlsa utn a hzassgot fennllsa alatt helybenhagyja.

12. rvnytelen a hzassg:

a) ha megktsnl az anyaknyvvezet nem hivatalos minsgben jrt el;

b) ha a hzasulk a hzassgktsre irnyul kijelentsk megttelekor nem voltak egyttesen jelen.

2. A hzassg rvnytelenn nyilvntsa13. (1) A hzassgot csak akkor lehet rvnytelennek tekinteni, ha azt rvnytelentsi perben hozott brsgi tlet rvnytelennek nyilvntotta.

(2) A hzassgot rvnytelenn nyilvnt brsgi tlet mindenkivel szemben hatlyos.

(3) rvnytelentsi pert a hzassgkts alakszersgeinek meg nem tartsa miatt csak a hzassgktstl szmtott hat hnap alatt s csak a hzassg megsznsig lehet indtani, a hzassg megsznse azonban nem akadlyozza a mr megindtott per folytatst.

14. (1) rvnytelentsi per indtsra - az albbi kivtelekkel - brmelyik hzastrs, tovbb az gysz s az is jogosult, akinek a hzassg rvnytelenn nyilvntshoz jogi rdeke fzdik.

(2) Ha az a jogosult, aki a pert megindtotta, meghal, a perben helyre brmely msik jogosult belphet.

15. (1)20 A nagykorsg elrse utn - hzassgktsi engedly hinyban - a kiskorsg miatt, illetleg a gondnoksg megszntetse utn a gondnoksg alatt lls miatt kizrlag az a hzastrs jogosult rvnytelentsi per indtsra, akinek szemlyben az rvnytelensg oka fennllott. Ezt a pert a jogosult csak a nagykorsg elrstl, illetleg a gondnoksg megszntetstl szmtott hat hnap alatt indthatja meg.

(2) Teljes cselekvkptelensg okbl kizrlag az a hzastrs indthat rvnytelentsi pert, aki a hzassgktskor teljesen cselekvkptelen llapotban volt. A cselekvkptelensg megsznse utn ezt a pert hat hnap alatt lehet megindtani attl a naptl szmtva, amelyen a hzastrs cselekvkpessgt visszanyerte. Ha a hzastrs cselekvkpessgnek visszanyerse eltt meghalt, a hzastrs halltl szmtott hat hnap alatt a hzassg rvnytelentse irnt az gysz indthat pert.

(3) Ha az elbbi rendelkezsek szerint kizrlagosan jogosult hzastrs meghal, az ltala megindtott perben helybe brki belphet, aki rvnytelentsi per indtsra ltalban jogosult.

16. A hzassg rvnytelentse irnt a pert a jogosultnak szemlyesen kell megindtania. Trvnyes kpviseljnek hozzjrulsval maga indthat pert a korltozottan cselekvkpes jogosult is; ha a jogosult a hzastrs, a trvnyes kpvisel hozzjrulsra nincs szksg. Ha a jogosult a cselekvkpessget kizr gondnoksg alatt ll, a pert nevben a gymhatsg hozzjrulsval trvnyes kpviselje indthatja meg.

III. fejezetA hzassg megsznse1. A hzassg megsznsnek esetei17. (1) A hzassg megsznik:

a) az egyik hzastrs hallval,

b) brsgi felbontssal.

(2) Arra, hogy a hzassg a hzastrs halla folytn megsznt, halotti anyaknyvi bejegyzs vagy a brsgnak a hall tnyt megllapt, illetleg holtnak nyilvnt jogers hatrozata alapjn lehet hivatkozni. A msik hzastrs jabb hzassgktse esetn a korbbi hzassgot akkor is megszntnek kell tekinteni, ha az emltett anyaknyvi bejegyzs, illetleg brsgi hatrozat hatlya az jabb hzassgktst kveten megdl. Nem alkalmazhat ez a rendelkezs, ha az jabb hzassgktskor brmelyik hzasul tudta, hogy a hall nem kvetkezett be.

2. A hzassg felbontsa18. 21 (1) A hzassgot a brsg brmelyik hzastrs - illetleg a hzastrsak kzs - krelmre felbontja, ha a hzasletk teljesen s helyrehozhatatlanul megromlott. A hzassg felbontsnl a kzs kiskor gyermek rdekt figyelembe kell venni.

(2) A hzaslet teljes s helyrehozhatatlan megromlsra utal a hzastrsaknak a hzassg felbontsra irnyul vgleges elhatrozson alapul, befolysmentes, egyez akaratnyilvntsa. Vglegesnek lehet tekinteni az elhatrozst akkor, ha

a) a hzastrsak a kzs gyermek elhelyezse s tartsa, a szl s gyermek kztti kapcsolattarts, a hzastrsi tarts, a kzs laks hasznlata, valamint - az ingatlanon fennll kzs tulajdon megszntetse kivtelvel - a hzastrsi kzs vagyon megosztsa krdsben megegyeztek s egyezsgket a brsg jvhagyta, vagy

b) a hzastrsak kztt legalbb 3 ve megszakadt az letkzssg gy, hogy kln laksban lnek s igazoljk azt is, hogy a kzs gyermek elhelyezst, valamint tartst a gyermek rdekeinek megfelelen rendeztk.

(3)22 A felek tarts jogviszonyt rendez egyezsg megvltoztatst az egyezsg jvhagystl szmtott kt ven bell a brsgtl - az egyb trvnyes felttelek meglte esetn is - csak akkor lehet krni, ha az a felek kiskor gyermeknek rdekt szolglja, illetve, ha a krlmnyek vltozsa folytn a megllapods valamelyik fl rdekt slyosan srti.

19. A hzassg felbontsa irnt a hzastrsnak a pert szemlyesen kell megindtania. Trvnyes kpviseljnek hozzjrulsa nlkl maga indthat pert a korltozottan cselekvkpes hzastrs is. Ha azonban a hzastrs a cselekvkpessget kizr gondnoksg alatt ll, nevben a per indtsra a gymhatsg hozzjrulsval a trvnyes kpvisel jogosult.

20. Brsgi felbonts esetben a hzassg a felbontst kimond tlet jogerre emelkedsnek napjn sznik meg.

21. (1) A hzassg felbontsa esetn volt hzastrstl tartst kvetelhet az, aki arra hibjn kvl rszorul, kivve, ha arra a hzassg fennllsa alatt tanstott magatartsa miatt rdemtelenn vlt. Tartst csak olyan mrtkben lehet kvetelni, hogy az ne veszlyeztesse a volt hzastrsnak s annak meglhetst, akinek eltartsra a volt hzastrs a tartst ignylvel egysorban kteles.

(2) A tartst hatrozott idtartamra is meg lehet llaptani, ha feltehet, hogy a tartsra jogosult rszorultsga a meghatrozott id elteltvel megsznik.

22. (1) Ha a kzs egyetrtssel vagy brsgi tlettel megllaptott tarts megllaptsnak alapjul szolgl krlmnyekben lnyeges vltozs llott be, a tarts mrtknek megvltoztatst lehet krni.

(2)23 A tartsra val jog megsznik, ha az arra jogosult jbl hzassgot kt vagy bejegyzett lettrsi kapcsolatot ltest, vagy a tartsra magatartsa miatt utbb rdemtelenn vlik, valamint akkor is, ha a jogosult a tovbbi tartsra nem szorul r. Az utbbi esetben azonban a tartsra val jog jbl felled, ha a korbbi jogosult a tartsra ismt rszorul.

(3) Ha a volt hzastrs a tartsra a hzassg felbontst kvet t v eltelte utn vlik rszorultt, volt hzastrstl csak klns mltnylst rdeml esetben kvetelhet tartst.

IV. fejezetA hzastrsak jogai s ktelessgei1. ltalnos rendelkezsek23. 24 (1) A hzastrsak jogai s ktelessgei egyenlek: a hzaslet gyeiben kzsen kell dntenik.

(2) A hzastrsak a szemlyket rint gyekben nllan, de a csald rdekeit szem eltt tartva dntenek.

24. A hzastrsak hsggel tartoznak egymsnak s egymst tmogatni ktelesek.

25. 25 (1) A felesg a hzassgkts utn

a) kizrlag a maga teljes nevt viseli, vagy

b) a frje teljes nevt viseli a hzassgra utal toldssal, amelyhez a maga teljes nevt hozzkapcsolhatja, vagy

c) a frje csaldi nevt viseli a hzassgra utal toldssal s ehhez a maga teljes nevt hozzkapcsolja, vagy

d) a frje csaldi nevhez hozzkapcsolja a sajt utnevt.

(2) A frj a hzassgkts utn

a) kizrlag a maga teljes nevt viseli, vagy

b) a felesge csaldi nevhez hozzkapcsolja a sajt utnevt.

(3) A frj, illetve a felesg a hzassgkts utn hzassgi nvknt csaldi nevket is sszekapcsolhatja, hozzfzve a sajt utnevt.

(4) A hzasulknak az (1)-(3) bekezds szerinti nvviselsrl meg kell egyeznik. Ennek sorn figyelemmel kell lenni arra, hogy - a (3) bekezdsben foglalt kivtellel - csak az egyik hzasul veheti fel hzassgi nvknt a msik csaldi nevt [(1) bekezds b)-d) pont, (2) bekezds b) pont], illetve a hzassgi nv csaldi nevekbl kpzett rsze legfeljebb kttag lehet.

(5) A hzasulknak az anyaknyvvezet felhvsra a hzassgkts utni nvviselsrl nyilatkozniuk kell.

26. 26 (1) A hzassg megsznse, illetve rvnytelenn nyilvntsa utn a hzastrsak a hzassg fennllsa alatt viselt nevet viselik tovbb. Ha ettl el kvnnak trni, ezt a hzassg megsznse, illetve rvnytelenn nyilvntsa utn az anyaknyvvezetnek bejelenthetik. Ilyen esetben sem viselheti azonban a volt frje nevt a volt felesg a hzassgra utal toldssal [25. (1) bekezds b)-c) pont], ha azt a hzassg fennllsa alatt nem viselte.

(2) A brsg a volt frj krelmre eltilthatja a volt felesget a 25. (1) bekezds b)-c) pontja szerinti nvviselstl, ha a felesget szndkos bncselekmny miatt jogersen szabadsgvesztsre tltk.

(3) jabb hzassgkts esetn a felesg volt frje nevt a hzassgra utal toldssal [25. (1) bekezds b)-c) pont] nem viselheti tovbb, s ez a joga akkor sem led fel, ha jabb hzassga megsznt.

26/A. 27 (1) Ha a bejegyzett lettrsi kapcsolatrl szl trvny a hzassg vagy a bejegyzett lettrsi kapcsolat fennllshoz, illetve a hzassg vagy a bejegyzett lettrsi kapcsolat megsznshez nem llapt meg eltr jogkvetkezmnyt, tovbb ha a jogosultsg vagy a ktelezettsg az zvegyet s az zvegy bejegyzett lettrsat megklnbztets nlkl megilleti vagy terheli, a csaldi llapotra vonatkoz nyilatkozat csak olyan formban kvetelhet meg, hogy a hzas s bejegyzett lettrs, az zvegy s az zvegy bejegyzett lettrs, illetve az elvlt s az elvlt bejegyzett lettrs megjells egytt szerepeljen.

(2) A csaldi llapotra vonatkoz adatot tartalmaz nyilvntartsban - az anyaknyvi nyilvntarts, valamint a szemlyiadat- s lakcmnyilvntarts kivtelvel - a csaldi llapotot gy kell feltntetni, hogy a hzas s a bejegyzett lettrs, az zvegy s az zvegy bejegyzett lettrs, illetve az elvlt s az elvlt bejegyzett lettrs megjells egytt szerepeljen.

2. A hzassgi vagyonjog2827. 29 (1) A hzassg megktsvel a hzastrsak kztt a hzassgi letkzssg idejre hzastrsi vagyonkzssg keletkezik. Ennek megfelelen a hzastrsak osztatlan kzs tulajdona mindaz, amit a hzassgi letkzssg ideje alatt akr egyttesen, akr kln-kln szereztek, kivve azt, ami valamelyik hzastrs klnvagyonhoz tartozik. Kzs vagyon a klnvagyonnak az a haszna is, amely a hzassgi letkzssg fennllsa alatt keletkezett, levonva ebbl a vagyonkezels s fenntarts kltsgeit. Kzs vagyon tovbb a feltallt, jtt, a szerzt s ms szellemi alkotst ltrehoz szemlyt a hzassgi letkzssg fennllsa alatt megillet esedkes dj.

(2) A hzasulk a hzassgkts eltt, valamint a hzastrsak az egyms kztti vagyoni viszonyaikat - a hzassgi letkzssg tartamra - szerzdssel rendezhetik. A szerzdsben e trvny rendelkezseitl eltren hatrozhatjk meg, hogy mely vagyon kerl a kzs-, illetleg a klnvagyonba.

(3) A szerzds rvnyessghez annak kzokiratba vagy jogi kpvisel ltal ellenjegyzett magnokiratba foglalsa szksges. Ez a rendelkezs nem vonatkozik ing dolgok ajndkozsra, ha az ajndk tadsa megtrtnt, valamint az letkzssg megszakadsa utn a hzastrsi kzs vagyon megosztsa trgyban ltrejtt megllapodsra.

(4) A hzastrsak a harmadik szemllyel kttt gyleteik sorn ktelesek tjkoztatst adni arrl, ha a szerzdssel rintett vagyontrgy valamelyikk klnvagyonba tartozik.

28. (1) A hzastrs klnvagyonhoz tartozik:

a) a hzassgktskor megvolt vagyontrgy,

b) a hzassg fennllsa alatt rkls jogcmn szerzett vagy ajndkba kapott vagyontrgy,

c) a szemlyes hasznlatra szolgl s szoksos mrtk, illetleg mennyisg vagyontrgy,

d) a klnvagyon rtkn szerzett vagyontrgy.

(2) Az a klnvagyonhoz tartoz trgy, amely a mindennapi kzs letvitelt szolgl, valamint a szoksos mrtk berendezsi s felszerelsi trgy helybe lp, tizentvi hzassgi egyttls utn kzs vagyonn vlik.

(3)3029. (1) A vagyonkzssghez tartoz trgyakat rendeltetsk szerint mindegyik hzastrs hasznlhatja.

(2) A vagyonkzssghez tartoz trgyakat a hzastrsak kzsen jogosultak kezelni. Mindegyik hzastrs kvnhatja, hogy a msik jruljon hozz azokhoz az intzkedsekhez, amelyek a vagyonkzssghez tartoz trgy fenntartsa vagy rtkcskkensnek elkerlse vgett szksgesek.

(3) A vagyonkzssghez tartoz trgyak fenntartsval s kezelsvel jr kltsgeket elssorban a kzs vagyonbl kell fedezni, ha pedig az erre nem elegend, a hzastrsak ktelesek a kltsghez klnvagyonukbl arnyosan hozzjrulni.

30. (1) A vagyonkzssg fennllsa alatt, tovbb a hzassgi letkzssg megsznstl a kzs vagyon megosztsig terjed idben csak a hzastrsak kzs egyetrtsvel lehet a vagyonkzssghez tartoz trgyakat elidegenteni vagy ltalban olyan vagyonjogi rendelkezst tenni, amely nem a hzastrsak klnvagyonra vonatkozik.

(2) Brmelyik hzastrsnak a vagyonkzssg fennllsa alatt kttt, az elbbi rendelkezs al tartoz visszterhes gylett a msik hzastrs hozzjrulsval kttt gyletnek kell tekinteni, kivve, ha az gyletkt harmadik tudott, vagy a krlmnyekbl tudnia kellett arrl, hogy a msik hzastrs az gylethez nem jrult hozz. Ha azonban a hzastrs az gyletet a mindennapi let szksgleteinek fedezse krben kttte, a msik hzastrs csak akkor hivatkozhat hozzjrulsnak hinyra, ha az gylet megktse ellen az gyletkt harmadik szemlynl elzleg kifejezetten tiltakozott.

(3) Az elbbi rendelkezsek alapjn a msik hzastrs felelssge a hzastrsa ltal kttt gyletrt harmadik szemllyel szemben a kzs vagyonbl re es rsz erejig ll fenn.

(4) A hzastrs olyan tartozsrt, amely az elbbi rendelkezsek szerint nem mindkt hzastrsat terheli, mind klnvagyonval, mind a kzs vagyonbl re es rsszel felel.

(5)31 Az egyik hzastrs ltal a vagyonkzssg fennllsa alatt kttt gylethez a msik hzastrs rszrl megkvnt hozzjruls nincs alakszersghez ktve.

31. (1) A vagyonkzssget a hzassgi letkzssg fennllsa alatt a brsg fontos okbl brmelyik hzastrs krelmre megszntetheti.

(2) A hzassgi letkzssg megsznsekor a vagyonkzssg vget r, s brmelyik hzastrs kvetelheti a kzs vagyon megosztst. Ennek sorn ignyelni lehet a kzs vagyonbl a klnvagyonba, illetleg a klnvagyonbl a kzs vagyonba trtnt beruhzsok, tovbb a kezelsi s a fenntartsi kltsgek megtrtst is. Nincs helye megtrtsnek, ha a kiads a lemonds szndkval trtnt. A kzs letvitel krben elhasznlt vagy fellt klnvagyon megtrtsnek csak klnsen indokolt esetben van helye.

(3) A hzastrsak vagyonrszt a hzassgi letkzssg megsznsekor meglev kzs vagyonbl lehetleg termszetben kell kiadni. Ugyancsak termszetben kell kiadni a hzassgi letkzssg megsznsekor meglev klnvagyont is. Amennyiben ez brmely okbl nem lehetsges, vagy szmottev rtkcskkenssel jrna, a megoszts mdjt vita esetben a brsg llaptja meg.

(4) A hinyz kzs, illetleg klnvagyon megtrtsnek nincs helye, ha a hzassgi letkzssg megsznsekor nincs kzs vagyon s a megtrtsre kteles flnek klnvagyona sincs.

(5)32 A hzastrsak kztti vagyoni viszonyokra (hzassgi vagyonjogi szerzds, a hzastrsi kzs vagyon megosztsra vonatkoz egyezsg, a kzs laks hasznlatban trtn megllapods stb.) a Polgri Trvnyknyv rendelkezseit is megfelelen alkalmazni kell. A brsgnak gondoskodnia kell arrl, hogy a vagyoni ignyek rendezsnl egyik hzastrs se jusson mltnytalan vagyoni elnyhz.

(6)333.34 A hzastrsak lakshasznlatnak rendezse31/A. 35 (1) A hzasulk a hzassgkts eltt, valamint a hzastrsak a hzassg felbontsa esetre rendezhetik a kzs laks tovbbi hasznlatt, gy megllapodhatnak abban is, hogy az egyik hzastrs a lakst elhelyezsi s trtsi igny nlkl elhagyja. A megllapodst kzokiratba vagy jogi kpvisel ltal ellenjegyzett magnokiratba kell foglalni.

(2) A hzassg felbontsa esetn a brsg csak a kiskor gyermek lakshasznlati jogra figyelemmel rendezheti a laks hasznlatt a hzastrsak megllapodstl eltren.

31/B. 36 (1) Ha a laksban a hzastrsak egyikjk vagy mindkettjk tulajdonjoga vagy brleti joga alapjn laknak, a hzassg felbontsa esetn - krelemre - a brsg dnt a laks hasznlata fell.

(2) A hzastrsak kiskor gyermeknek lakshasznlati jogt - letkrlmnyeinek megfelelen - ltalban a volt kzs laksban kell biztostani, kivve, ha ms lland laksa van.

(3) Ha a kzs laks valamelyik hzastrs klnvagyona vagy nll brlete, a lakshasznlati jog ezt a hzastrsat illeti meg. A brsg a msik hzastrsat kivtelesen, s csak abban az esetben jogosthatja fel a laks megosztott vagy kizrlagos hasznlatra, ha a lakshasznlatra jogosult gyermek nla van elhelyezve. Szolglati laks esetben azonban a brlt a laks elhagysra nem lehet ktelezni.

(4) A brsg a hzastrsak kzs tulajdonban vagy kzs brletben lev laksnak hasznlatt megosztja, ha azt a laks alapterlete, alaprajzi beosztsa s helyisgeinek szma lehetv teszi. Nem oszthat meg a laks hasznlata, ha a hzastrs korbbi magatartsra figyelemmel a kzs hasznlat a msik hzastrs vagy a kiskor gyermek rdekeinek slyos srelmvel jr.

(5) Ha a laks hasznlata nem oszthat meg, a brsg kzs tulajdonban ll laks esetben az egyik hzastrsat az egsz laks kizrlagos hasznlatra jogostja fel, illetve brlaks esetben a brltrsi jogviszonyt megsznteti, s az egyik hzastrsat a laks elhagysra ktelezi.

(6) A brsg - a hzastrsak egyiknek krelmre - a brltrsi jogviszonyt akkor is megszntetheti, ha a kzs lakst kt msik laksra el lehet cserlni, s a lakscsere folytn mindkt hzastrs megfelel lakshoz jut. Ilyen esetben a brsg meghatrozza, hogy melyik laksba, melyik volt hzastrs kltzzk. Ilyen krelemnek akkor is helye van, ha a brsg a laks hasznlatrl mr egyb mdon dnttt. A 18. (3) bekezdst ilyen krelemre nem kell alkalmazni.

31/C. 37 (1) A laksbl tvoz hzastrs a lakshasznlati jog ellenrtknek r es rszre jogosult.

(2)38 A lakshasznlati jog ellenrtke - kzs tulajdonban vagy valamelyik hzastrs tulajdonban ll laks esetn - a laks bekltzhet s lakott forgalmi rtknek klnbzete. Brlaks esetn a lakshasznlati jog ellenrtke legalbb a hasonl nkormnyzati brlaksra - a szerzds kzs megegyezssel trtn megszntetse esetre - az nkormnyzat rendeletben meghatrozott pnzbeli trts mrtknek megfelel sszeg, fggetlenl attl, hogy a tvoz hzastrs milyen laksba kltzik.

(3) A tvoz hzastrs a hasznlati jog ellenrtknek arra a rszre tarthat ignyt, amely t a visszamaradt volt hzastrsra s a lakshasznlatra jogosult gyermekek szmra figyelemmel, arnyosan megilleti. A tvoz hzastrs ignyelheti az rtknvel - meg nem trlt - rfordtsok kltsgt is, ha a rfordts a hasznlati jog ellenrtkben nem fejezdik ki. A jogosultnak jr sszeg - klns mltnylst rdeml esetet kivve - a hasznlati jog ellenrtknek egyharmadnl kevesebb nem lehet, kivve, ha a brsg az egyik hzastrs klnvagyonban lev laks vagy szolglati laks elhagysra ktelezte a msik hzastrsat, vagy ha a laksnak a hzassgktst megelzen nll brlje a laksban marad hzastrs volt.

(4) Ha a laksban marad hzastrs az ellenrtk megfizetsre nem kpes, illetleg erre a clra felhasznlhat klnvagyona nincsen, vagy egybknt, ha kri, a hzastrsi kzs vagyon r es rszt az ellenrtk sszegvel cskkenteni kell.

(5) A hasznlati jog ellenrtke a laks elhagysval egyidejleg esedkes.

31/D. 39 Brlaks esetben, ha valamelyik hzastrs a lakst a visszatrs szndka nlkl elhagyta, a brsg - a visszamaradt hzastrs krelmre - az eltvozott hzastrs brltrsi jogviszonyt megsznteti. A hzastrs azonban a hasznlati jog ellenrtknek r es rszt ignyelheti.

31/E. 40 A hzastrsak lakshasznlatnak rendezse sorn a vgrehajtsi eljrsra a laksbrletre vonatkoz szablyokat megfelelen alkalmazni kell.

4.41 A hztarts kltsgei - Tarts32. (1) A kzs hztarts kltsgeinek fedezsre elssorban a hzastrsak keresmnye s egyb kzs vagyona szolgl. Ha a hzastrsak az letkzssg fenntartsa mellett kln lnek, meglhetsk kltsgeit elssorban szintn ilyen mdon kell fedezni.

(2) Ha a kzs vagyon a kzs hztarts kltsgt nem fedezi, a hzastrsak ktelesek ahhoz klnvagyonukbl is egyenl mrtkben hozzjrulni. Ha csak egyik hzastrsnak van klnvagyona, egymaga kteles ebbl a kzs hztarts kltsgnek kiegsztshez szksges sszeget fedezni.

(3) A hzastrs kteles a klnl s nhibjn kvl rszorul hzastrst - ha arra nem rdemtelen - klnvagyonbl is eltartani, amennyiben hzastrsa meglhetsnek kltsgeit a kzs vagyonbl nem lehet fedezni, s a tarts nem veszlyezteti a ktelezett sajt, valamint annak meglhetst, akinek eltartsra hzastrsval egysorban kteles. Ez a rendelkezs arra az esetre is irnyad, ha a hzastrsak kztt vagyonkzssg nincs.

5.42 Vlt hzassg vagyonjogi hatsai33. (1) Ha az rvnytelen hzassg megktsekor mind a kt hzastrs jhiszem volt, a hzassgbl foly vagyonjogi hatsok ugyanazok, mint rvnyes hzassg esetben. Az ilyen hzassg rvnytelennek nyilvntsa esetn a vagyonjogi kvetelseket mindegyik hzastrs akknt rvnyestheti, mintha a hzassgot rvnytelenn nyilvntsnak idpontjban a brsg felbontotta volna.

(2) Ha az rvnytelen hzassg megktsekor csak az egyik hzastrs volt jhiszem, az elbbi rendelkezseket csak az kvnsgra kell alkalmazni.

MSODIK RSZA CSALDV. fejezetA csaldi joglls1. Rokonsg34. (1) Egyenesgi a rokonsg azok kztt, akik kzl az egyik a msiktl szrmazik.

(2) Oldalgon rokonok azok, akiknek legalbb egy kzs felmen rokonuk van, k maguk azonban egyenesgon nem rokonok.

35. (1) A gyermek apjnak azt kell tekinteni, akivel az anya a fogamzsi id kezdettl a gyermek szletsig eltelt id vagy annak legalbb egy rsze alatt hzassgi ktelkben llott. A hzassg rvnytelensge az apasg vlelmt nem rinti.

(2) A vlelmezett fogamzsi id a gyermek szletsnek napjtl visszafel szmtott szznyolcvankettedik s hromszzadik nap kztt eltelt id, mind a kt hatrnap hozzszmtsval. Bizonytani lehet azonban, hogy a gyermek fogamzsa a vlelmezett fogamzsi id eltt vagy utn trtnt.(3) Ha a n hzassgnak megsznse utn jbl hzassgot kttt, az jabb hzassgnak fennllsa alatt szletett gyermeke apjnak akkor is az jabb frjet kell tekinteni, ha a korbbi hzassg megsznse s a gyermek szletse kzt hromszz nap nem telt el. Ha azonban ez a vlelem megdl, a gyermek apjnak a korbbi frjet kell tekinteni.

(4)-(5)4336. 44 Ha az anya a fogamzsi id kezdettl a gyermek szletsig eltelt id vagy annak egy rsze alatt nem ll hzassgi ktelkben, s a kzjegyz ltal vezetett lettrsi Nyilatkozatok Nyilvntartsn alapul apasgi vlelem sem ll fenn, a gyermek apjnak kell tekinteni azt a frfit,

a) aki a gyermeket teljes hatly nyilatkozattal a magnak ismerte el,

b) akit a brsg jogers tlettel a gyermek apjnak nyilvntott,

c) aki - az e trvnyben meghatrozott felttelek esetn - a gyermek szletse utn az anyval hzassgot kttt, vagy

d) aki az anyval kln trvny rendelkezsei szerint lefolytatott emberi reprodukcira irnyul klnleges eljrsban (a tovbbiakban: reprodukcis eljrs) vett rszt, s a szrmazs a reprodukcis eljrs kvetkezmnye.

37. (1) A teljes hatly elismer nyilatkozat az apasgot egymagban megllaptja.

(2) Az a frfi, akitl a gyermek szrmazik, a fogamzsi id kezdettl fogva a gyermeket teljes hatly nyilatkozattal a magnak ismerheti el, ha

a) a trvny rtelmben nem kell ms frfit a gyermek apjnak tekinteni s

b)45 a gyermek legalbb tizenhat vvel fiatalabb mint a tizenhatodik letvt betlttt nyilatkoz.

(3) Ilyen elismer nyilatkozatot csak szemlyesen lehet tenni. A cselekvkpessgben korltozott szemly elismer nyilatkozata csak akkor rvnyes, ha ahhoz trvnyes kpviselje hozzjrult. Ha a trvnyes kpvisel tartsan gtolva van, vagy a hozzjrulst nem adja meg, azt a gymhatsg hozzjrulsa ptolhatja.

(4)46 A nyilatkozat teljes hatlyhoz szksges az anynak, a kiskor gyermek trvnyes kpviseljnek s ha a gyermek a tizennegyedik letvt betlttte, a gyermeknek a hozzjrulsa is. Ha az anya, illetleg a gyermek nem l, vagy nyilatkozatban tartsan gtolva van, a hozzjrulst a gymhatsg adja meg.

(5)47 Elismerst s hozzjrulst anyaknyvvezetnl, brsgnl, gymhatsgnl, konzuli tisztviselnl, integrlt gyflszolglaton kell jegyzknyvbe venni vagy kzjegyznl kzjegyzi okiratba foglalni. A hozzjrulst a konzuli tanstvny killtsra felhatalmazott tiszteletbeli konzulnl is meg lehet tenni.

(6)48 Az elismers s a hozzjruls sorn az rintetteknek nyilatkozniuk kell a gyermek csaldi nevrl.

38. (1)49 Ha a gyermek apja sem az anya hzassgi ktelke vagy utlagos hzassga, sem teljes hatly apai elismers, sem pedig reprodukcis eljrs alapjn nem llapthat meg, az apasgot brsgi ton lehet megllaptani. Ha a szrmazs reprodukcis eljrs kvetkezmnye, nincs helye az apasg brsgi ton trtn megllaptsnak azzal a frfival szemben, aki az eljrs lefolytatshoz ivarsejtet vagy embrit adomnyozott.(2)50 A brsg a gyermek apjnak nyilvntja azt a frfit, aki az anyval a fogamzsi idben nemileg rintkezett, s az sszes krlmny gondos mrlegelse alapjn alaposan kvetkeztethet, hogy a gyermek ebbl az rintkezsbl szrmazik.

(3)51(4) Az apasg brsgi megllaptst maga az apa, a gyermek, a gyermek halla utn leszrmazja krheti.39. (1) Ha az anya a gyermek szletse utn hzassgot kt, frjt a gyermek apjnak kell tekinteni, ha

a) sem az anya korbbi hzassgi ktelke, sem teljes hatly elismer nyilatkozat, vagy jogers brsgi tlet alapjn nem llapthat meg, hogy ki a gyermek apja, s az apasg megllaptsa irnt ms frfi ellen per sincs folyamatban, feltve, hogy

b) a frj a gyermeknl legalbb tizenhat vvel idsebb s

c) a frj a hzassgktst megelzen az anyaknyvvezet eltt a gyermeket a magnak ismeri el.

(2)52 A frj elismerse akkor hatlyos, ha ahhoz az anya, a kiskor trvnyes kpviselje, tovbb - ha a gyermek a tizennegyedik letvt betlttte - a gyermek is hozzjrult. Ha a gyermek nem l, vagy a nyilatkozatttelben tartsan gtolva van, a hozzjrulst a gymhatsg adja meg.

(3)53 Vita esetn annak brsgi megllaptst, hogy az anya utlagos hzassgnak hatlya a gyermekre kiterjed, a gyermek, a gyermek anyja vagy annak frje krheti.

40. (1) A gyermek krheti annak brsgi megllaptst, hogy anyja az ltala megjellt szemly. Ha a gyermek meghalt, ez a jog leszrmazjt illeti meg.

(2) Az anyasg brsgi megllaptst az is krheti, aki azt lltja, hogy a gyermek anyja.

(3)54 Ha a szrmazs reprodukcis eljrs kvetkezmnye, nincs helye az anyasg brsgi ton trtn megllaptsnak azzal a nvel szemben, aki az eljrs lefolytatshoz ivarsejtet vagy embrit adomnyozott.

41. (1) Ha a gyermek mindkt szlje ismeretlen, szletse utn nyomban, ha pedig apjnak kilte nem llapthat meg, az anya krelmre brmikor, egybknt pedig a gyermek harmadik letvnek betltse utn hivatalbl kell intzkedni az irnt, hogy a szletsi anyaknyvbe a gyermek szliknt, illetleg apjaknt kpzelt szemlyt jegyezzenek be. Az intzkedsre a gymhatsg hivatott.

(2) Ilyen esetben az apa csaldi nevl, ha az anya ismert, az anya legkzelebbi ismert anyai gi frfi felmenjnek csaldi nevt kell megllaptani. Az anya krelmre azonban a gymhatsg az apa csaldi nevl megllapthatja

a) az anya csaldi nevt,

b) az anya ltal megjellt ms csaldi nevet, feltve, hogy az ms jogos rdekt nem srti.(3) Nem llapthat meg olyan csaldi nv, amely a gyermekre srelmes.

(4) A gymhatsg az egyb szemlyi adatokat - msok jogos rdekeinek srelme nlkl - beltsa szerint llaptja meg.

42. (1)55 A gyermek - szleinek megllapodsa szerint - apjnak vagy anyjnak csaldi nevt viseli. A hzassgban l szlk valamennyi, a hzassg fennllsa alatt szletett kzs gyermeknek csak azonos csaldi neve lehet. Kzs hzassgi nevet visel hzastrsak gyermeke csak a szlk kzs hzassgi nevt viselheti. A sajt nevket visel szlk megllapodsa alapjn a gyermek az apa s az anya csaldi nevt egytt is viselheti. A gyermek csaldi neve legfeljebb kttag lehet.

(2)56 Ha nincs olyan szemly, akit a gyermek apjnak kell tekinteni, a gyermek az anyja csaldi nevt viseli mindaddig, amg a kpzelt apt az anyaknyvbe be nem jegyeztk. Az anya a kpzelt szemly apaknt val bejegyzsre irnyul eljrs sorn bejelentheti, hogy a gyermeke tovbbra is az csaldi nevt viseli.(3) A gyermek utnevt a szlk hatrozzk meg.

(4)5743. (1)58 Az apasg vlelmt meg lehet tmadni, ha az, akit a vlelem alapjn apnak kell tekinteni, a gyermek anyjval a fogamzs idejben nemileg nem rintkezett, vagy a krlmnyek szerint egybknt lehetetlen, hogy a gyermek tle szrmazik, illetleg ha a szrmazs reprodukcis eljrs kvetkezmnye, s az anya frje, illetve lettrsa az eljrshoz nem jrult hozz.(2) Ha az apasg vlelme teljes hatly apai elismersen alapul, a vlelmet azon az alapon is meg lehet tmadni, hogy a nyilatkozatnak a trvnyes felttelek hinyban nincs teljes hatlya.

(3) A megtmadsra jogosult

a) a gyermek,

b) az, akit a vlelem alapjn a gyermek apjnak kell tekinteni,

c) a gyermek halla utn leszrmazja, ilyennek hinyban az gysz.(4) Az anya volt frje akkor is jogosult a megtmadsra, ha a vlelem az, hogy az anya jabb hzassgbeli frje az apa, de ennek a vlelemnek megdlte esetn a volt frjet kellene apnak tekinteni.

(5)59 Az apasg vlelmt a gyermek a nagykorsga elrse utn egy vig, a tbbi jogosult pedig a gyermek szletsrl szerzett rteslse idpontjtl szmtott egy v alatt tmadhatja meg. Az a jogosult, aki a megtmads alapjul szolgl tnyrl a re nzve megllaptott hatrid kezdete utn rteslt, az rteslstl szmtott egy v alatt tmadhatja meg az apasg vlelmt.

(6) Ha az, akit a vlelem alapjn a gyermek apjnak kell tekinteni, a hatrid eltelte folytn megtmadsra mr nem jogosult, az apasgot rdekben az gysz tmadhatja meg. Megtmadsnak azonban csak a vlelmezett apa letben van helye.

(7)60 Ha a brsg az apasg vlelmt megtmad keresetnek helyt ad, indokolt esetben - krelemre - a gyermeket feljogosthatja csaldi nevnek tovbbi viselsre.

2. A csaldi joglls megllaptsra irnyul perek kzs szablyai44. 61 (1) Az apasgnak s az anyasgnak, tovbb az utlagos hzassgkts hatlynak brsgi megllaptst keresettel lehet krni, s keresettel lehet megtmadni az apasg vlelmt is. A pert a jogosultnak szemlyesen kell megindtania.(2) A korltozottan cselekvkpes szemly a pert csak trvnyes kpviselje hozzjrulsval indthatja meg. Ha a trvnyes kpvisel a hozzjruls megadsban tartsan gtolva van, vagy a hozzjrulst nem adja meg, azt a gymhatsg hozzjrulsa ptolja.

(3) Cselekvkptelen jogosult helyett - a gymhatsg hozzjrulsval - a trvnyes kpvisel lphet fel.

(4) Az apasg vlelmnek megdntse irnti per megindtsa eltt a gymhatsgnak cselekvkptelen kiskor esetben - elhrthatatlan akadlyt kivve - az anyt s a vlelmezett apt meg kell hallgatnia. A gymhatsg a perindtshoz csak akkor jrulhat hozz, ha a szrmazs kidertse s a csaldi joglls rendezse a kiskor rdekben ll. Ha az anya s a vlelmezett apa kztt a gyermek elhelyezse vits, a gymhatsg a hozzjrulst csak kivtelesen indokolt esetben adhatja meg.45. A csaldi joglls megllaptsa irnt indtott perben hozott tlet mindenkivel szemben hatlyos.

VI. fejezetAz rkbefogads1. Az rkbefogads clja46. Az rkbefogads clja az, hogy az rkbefogad, valamint annak rokonai s az rkbefogadott kztt csaldi kapcsolatot ltestsen s elssorban az olyan kiskorak csaldi nevelst biztostsa, akiknek szlei nem lnek, vagy akiket szleik megfelelen nevelni nem kpesek.

2. Az rkbefogads felttelei47. (1)62 rkbefogad csak az a teljesen cselekvkpes, nagykor szemly lehet, aki - a kln jogszablyban meghatrozott - rkbefogads eltti tancsadson s felkszt tanfolyamon eredmnnyel rszt vett, s szemlyisge, valamint krlmnyei alapjn - a gymhatsg rkbefogads eltti eljrsa sorn hozott hatrozata rtelmben - alkalmas a gyermek rkbefogadsra, tovbb a gyermeknl legalbb 16, legfeljebb 45 vvel idsebb. A rokoni, illetve a hzastrsi rkbefogads esetn a korklnbsgtl, illetve a felkszt tanfolyam elvgzstl el kell tekinteni.

(2)63 A gymhatsg a rokonok, a szl hzastrsa, illetve a gyermeket a szl hozzjrulsval legalbb egy ve folyamatosan a sajt hztartsban nevel rkbe fogadni szndkoz szemly, tovbb a klfldi llampolgrsg rkbe fogadni szndkoz szemly (1) bekezdsben meghatrozott alkalmassgt az rkbefogads engedlyezse irnti eljrs sorn llaptja meg.

(3)64 Nem fogadhat rkbe az, aki a szli felgyelet megszntetst vagy a kzgyektl val eltiltst kimond jogers brsgi tlet hatlya alatt ll.

(4)65 rkbe fogadni csak kiskor szemlyt lehet.

(5)66 Az rkbefogadott szemlyt az rkbefogads fennllsa alatt csak az rkbefogad hzastrsa fogadhatja rkbe, az rkbefogad halla utn azonban ms szemly is. Az utbbi esetben a korbbi rkbefogads megsznik.

48. (1) Az rkbefogadst a gymhatsg engedlyezi.

(2)67 Az engedly megadshoz a felek egyetrt krelmt tartalmaz nyilatkozat, tovbb a gyermek szleinek, valamint a hzassgban l rkbefogad hzastrsnak hozzjrulsa szksges. A szl a hozzjrul nyilatkozatt - a (3) bekezdsben foglalt kivtellel - nem vonhatja vissza, s erre t figyelmeztetni kell. Az rdekeltek hozzjrulst kveten az rkbe fogadni szndkoz szemly a gyermeket legalbb egy hnapig gondozza. Az rkbefogads csak ezen gondozst kveten engedlyezhet.

(3)68 Az rkbefogadshoz a szl gy is megadhatja hozzjrulst, hogy az rkbefogad szemlyt s szemlyi adatait nem ismeri. A nyilatkozatttelre a gyermek szletse eltt is sor kerlhet. A szl hozzjrul nyilatkozatt a gyermek hathetes kornak betltsig visszavonhatja s erre t figyelmeztetni kell. A szl felgyeleti joga, amennyiben nyilatkozata hathetesnl idsebb gyermekre vonatkozik a nyilatkozatttelkor, a hathetesnl fiatalabb gyermekre tett nyilatkozat esetn pedig a gyermek hathetes korban sznik meg. A szli felgyeleti jog megsznst a gymhatsg hatrozata llaptja meg.

(4)69 Ha a gyermek a hatodik letvt betlttte, vagy egszsgileg krosodott, a (3) bekezds szerinti hozzjrul nyilatkozat rvnyessghez a gymhatsg jvhagysa szksges.

(5)70 Nincs szksg

a) annak a szlnek a hozzjrulsra, aki a szli felgyeletet megszntet jogers brsgi tlet hatlya alatt ll (88. );

b) annak a szlnek a hozzjrulsra, akinek intzeti nevelt gyermekt a gymhatsg rkbefogadhatnak nyilvntotta (48/A. );

c)71 annak a szlnek a hozzjrulsra, aki gyermekt annak rdekben, hogy ms nevelje fel - szemlyazonossgnak feltrsa nlkl - az egszsggyi intzmny erre kijellt helyn helyezi el, feltve, hogy hat hten bell a gyermekrt nem jelentkezik;

d)72 az rkbefogad hzastrsnak hozzjrulsra, ha a hzastrsak kztt az letkzssg megsznt;

e)73 sem a szl, sem a hzastrs hozzjrulsra, ha cselekvkptelen, vagy ismeretlen helyen tvol van.

(6)74 Az rkbefogadsi eljrs a (3)-(4) bekezdsben, valamint az (5) bekezds a)-c) pontjban meghatrozott esetben titkos. A szl az rkbefogadsrl rtestst nem kap, s az rkbefogadsrl hozott hatrozatot sem fellebbezssel, sem egyb mdon nem tmadhatja meg.

75 INCLUDEPICTURE "http://net.jogtar.hu/jr/st/kez.gif" \* MERGEFORMATINET

48/A. (1)76 A gymhatsg a nevelsbe vett gyermeket rkbefogadhatnak nyilvntja, ha a szljnek szli felgyeleti joga nem sznt meg s a szl gyermekvel nhibjbl egy ve nem tart rendszeres kapcsolatot, letviteln, krlmnyein nem vltoztat, s emiatt a nevelsbe vtel nem szntethet meg. Erre a jogkvetkezmnyre a szlt a nevelsbe vtelt elrendel hatrozatban figyelmeztetni kell.

(2)77 A gymhatsg a nevelsbe vett gyermeket rkbefogadhatnak nyilvntja abban az esetben is, ha szljnek szli felgyeleti joga nem sznt meg vagy azt a brsg nem szntette meg, s78a) a szl lak- s tartzkodsi helyt az j lak- s tartzkodsi helye htrahagysa nlkl megvltoztatja, melynek feldertsre irnyul intzkedsek fl ven bell nem vezetnek eredmnyre, vagy

b) a szl fl ven t gyermekvel semmilyen formban nem tart kapcsolatot.

(3)79 A gymhatsg a gyermek rkbefogadsa rdekben az rkbefogadhatnak nyilvntssal egyidejleg a szl kapcsolattartsi jogt sznetelteti.

(4)80 Ha a kiskor rkbefogadsra nem kerlt sor, s utbb a gymhatsg az intzeti nevelst megsznteti, az rkbefogadhatnak nyilvnt hatrozat hatlyt veszti.

49. (1)81 A gymhatsg - az rkbefogads cljnak megfelelen - a gyermek rdekben elssorban a hzassgban l rkbefogadk ltal trtn rkbefogadst engedlyezi.

(2)82 Az rkbefogadst az elz rendelkezsekben megszabott felttelek esetben sem lehet engedlyezni, ha az a kiskor rdekeivel ellenttben ll, vagy a kzrdeket egybknt srti, illetve, ha akr a felek, akr az eljrsban egyb mdon kzremkd szemlyek vagy szervezetek rszre haszonszerzssel jr.

(3)83 A gyermek klfldre trtn rkbefogadsa - a rokonok, illetve a szl hzastrsa ltal trtn rkbefogads kivtelvel - csak rkbefogadhatv nyilvntott intzeti nevelt, valamint llami nevelt gyermek esetben engedlyezhet, feltve, hogy a gyermek rkbefogadsra belfldn nem kerlt sor, mivel azt nem kezdemnyeztk, illetve rkbefogadsa rdekben tett intzkedsek nem vezettek eredmnyre.

50. (1) Az rkbefogads az engedlyez hatrozat jogerre emelkedsvel lp hatlyba. Ha azonban az rkbefogad az eljrs folyamn meghal, az rkbefogads joghatsai - annak engedlyezse esetben - mr az rkbefogad hallval bellnak.

(2)843. Az rkbefogads joghatsai51. (1) Az rkbefogadott mind az rkbefogadval, mind annak rokonaival szemben az rkbefogad gyermeknek jogllsba lp.

(2) Azt, akit mindkt hzastrs - akr egyttesen, akr kln-kln - rkbefogadott, a hzastrsak kzs gyermeknek kell tekinteni (kzs gyermekk fogads). Kzs gyermekk fogads az is, ha egyik hzastrs a msik hzastrs gyermekt fogadja rkbe.

(3) Az rkbefogads kihat az rkbefogadott leszrmazira is.

52. (1)85 Az rkbefogads folytn a vr szerinti csaldi jogllsbl szrmaz szli felgyeleti s tartsi jogok, valamint ktelezettsgek megsznnek. Ha azonban az egyik hzastrs a msik hzastrs gyermekt fogadta rkbe, ennek a szlnek a jogait s ktelezettsgeit az rkbefogads nem rinti.86(2)87 Ha az egyik hzastrs a msik hzastrs korbbi hzassgbl szrmaz gyermekt fogadja rkbe, s az a hzassg, amelybl a gyermek szrmazik, a hzastrs elhallozsa folytn sznt meg, az elhalt hzastrs rokonainak kapcsolattartsi jogt az rkbefogads nem rinti.

53. (1) Az rkbefogadott gyermek az rkbefogad csaldi nevt viseli. Ha az rkbefogad akr a hzassgra utal toldssal, akr anlkl frje (volt frje) nevt viseli, az rkbefogadott j csaldi neve - az rkbefogad vlasztsa szerint - vagy a frje (volt frje) vagy az rkbefogad lenykori csaldi neve. Ugyanazon rkbefogad ltal rkbefogadott tbb gyermek csak azonos csaldi nevet viselhet.

(2) Egyedlll ltal trtnt rkbefogads esetben a msik vr szerinti szlknt kpzelt szemlyt kell a gyermek szletsi anyaknyvbe bejegyezni. A kpzelt szemly adatait a gymhatsg - az rkbefogad meghallgatsa utn, msok, klnsen a gyermek jogos rdekeinek srelme nlkl - beltsa szerint llaptja meg.

(3) Kzs gyermekk fogads esetn az rkbefogadnak az rkbefogads irnti krelemben nyilatkozniuk kell arra, hogy az rkbefogadott melyik rkbefogad nevt viselje. Ha a hzastrsak a gyermeket nem egytt fogadtk rkbe, megegyezsk hinyban a gyermek a korbbi rkbefogad csaldi nevt viseli.

(4) A gymhatsg kivtelesen megengedheti, hogy az rkbefogadott megtarthassa addigi csaldi nevt.

(5) A gymhatsg engedlyezheti az rkbefogadott utnevnek a megvltoztatst is. Az utnevet az rkbefogadk hatrozzk meg. Az rkbefogadott csaldi nevt s utnevt az rkbefogads engedlyezsvel egyidejleg kell megllaptani.

(6)88 Ha a szletsi anyaknyvbe - az rkbefogadk kifejezett krsre - az rkbefogadsnak csak a tnyt jegyeztk be, az rkbefogad szlk halla vagy ismeretlen helyen val tartzkodsa esetn az rkbefogadott trvnyes kpviselje, illetleg a nagykor rkbefogadott brmikor krheti, hogy az rkbefogad szlket vr szerinti szlkknt jegyezzk be.

3/A. A szrmazs megismershez fzd jog8953/A. 90 (1)91 Az rkbefogadott e trvnyben meghatrozottak szerint jogosult szrmazsnak megismersre. A tizennegyedik letvt betlttt rkbefogadott gyermek a krelmet trvnyes kpviselje hozzjrulsa nlkl is elterjesztheti. Errl az rkbefogadsi eljrs sorn a feleket tjkoztatni kell.

(2) A gymhatsg a szrmazs megismerse rdekben

a) krelemre tjkoztatst ad arrl, hogy a krelmezt rkbefogadtk-e, l-e a vr szerinti szlje, s a felderthet adatok szerint van-e testvre, fltestvre,

b) a tizennegyedik letvt betlttt rkbefogadott krelmre tjkoztatst adhat a krelmez vr szerinti szljnek, testvrnek, fltestvrnek termszetes szemlyazonost adatairl.

(3) A (2) bekezds b) pontja szerinti adatok megadshoz a vr szerinti szl, valamint a testvr, fltestvr meghallgatsa szksges. Ha az rkbefogadott kiskor, az rkbefogadt vagy ms trvnyes kpviselt is meg kell hallgatni. A kiskor testvr s fltestvr meghallgatshoz trvnyes kpviseljnek elzetes hozzjrulsa szksges. Ha a vr szerinti szl cselekvkptelen vagy korltozottan cselekvkpes, trvnyes kpviseljnek meghallgatsa is szksges.

(4) Nincs szksg a vr szerinti szl, a testvr, a fltestvr, az rkbefogad vagy ms trvnyes kpvisel meghallgatsra, ha ismeretlen helyen tvol van vagy meghallgatsa elhrthatatlan akadlyba tkzik.

(5) A vr szerinti szl, a testvr, illetve a fltestvr termszetes szemlyazonost adatai az rkbefogadottal nem kzlhetk, ha

a) a vr szerinti szl, a testvr, a fltestvr, az rkbefogad, illetve ms trvnyes kpvisel meghallgatsa a (4) bekezdsben megjellt okokbl nem volt lehetsges,

b) a vr szerinti szl, a testvr, illetve a fltestvr gy nyilatkozik, hogy a termszetes szemlyazonost adatai nem kzlhetk, vagy

c) a vr szerinti szl felgyeleti jognak a 88. (1) bekezds a) vagy c) pontja szerinti megszntetsre tekintettel az a kiskor rkbefogadott rdekeivel ellenttes.

(6) Ha a vr szerinti szl a (2) bekezds szerinti krelem elterjesztsnek idpontjban mr nem l, termszetes szemlyazonost adatai az rkbefogadott gyermekkel kzlhetek, kivve, ha korbbi eljrs sorn mr gy nyilatkozott, hogy adatai kzlshez nem jrul hozz.

(7) A gymhatsg

a) a tizennegyedik letvt be nem tlttt rkbefogadott gyermek trvnyes kpviselje,

b) a tizennegyedik letvt betlttt rkbefogadott gyermek, illetve trvnyes kpviselje, vagy

c) a nagykor rkbefogadott

krelmre - a vr szerinti szlre vonatkoz termszetes szemlyazonost adatok kzlse nlkl - tjkoztatst ad az rkbefogadott egszsge szempontjbl jelents, a vr szerinti szlre vonatkoz - az egszsggyi s a hozzjuk kapcsold szemlyes adatok kezelsrl s vdelmrl szl trvnyben meghatrozott - egszsggyi adatokrl. A tizennegyedik letvt betlttt rkbefogadott gyermek ltal krelmezett egszsggyi adatokrl a trvnyes kpviselt is tjkoztatni kell.

(8) A gymhatsg a (7) bekezds szerinti adatokra vonatkozan az egszsggyi s a hozz kapcsold adatot kezel szervtl ignyelhet adatszolgltatst, az adatszolgltats nem tagadhat meg. A gymhatsg az adatot csak a (7) bekezdsben meghatrozott clbl, a tjkoztats megtrtntig kezelheti, azt kveten az adatot meg kell semmisteni.

4. Az rkbefogads hatlytalann vlsa54. Az rkbefogads hatlytalann vlik, ha az rkbefogad az rkbefogadottat teljes hatly apai elismer nyilatkozattal gyermeknek ismeri el, vagy ha az rkbefogadt jogers brsgi tlet, illetleg utlagos hzassgktse kvetkeztben az rkbefogadott apjnak kell tekinteni.

55. Ha az rkbefogads hatlytalann vlik, ezt gy kell tekinteni, mintha az rkbefogads engedlyezst a gymhatsg mr eredetileg megtagadta volna.

5. Az rkbefogads megsznse56. 92 (1) Az rkbefogadst a felek klcsns krelme alapjn a gymhatsg felbonthatja. Ha az rkbefogadott mg kiskor, az rkbefogads csak a kiskor rdekben bonthat fel.

(2) Kiskor rkbefogadott esetn a gymhatsg az rkbefogadott vr szerinti szleit is meghallgatja. Az eljrs sorn a gymhatsg az rkbefogadott vr szerinti szleit akkor hallgathatja meg, ha a meghallgatsnak nincs elhrthatatlan akadlya.

(3) A felbonts kihat az rkbefogadra, annak rokonaira, tovbb az rkbefogadottra s annak leszrmazira is. Az rkbefogads felbontsa mindenkivel szemben hatlyos. Az rkbefogads felbontsa esetn a vr szerinti szlk szli felgyeleti joga nem ll vissza.

(4) Az rkbefogads a felbonts esetben a gymhatsgi hatrozat jogerre emelkedsvel sznik meg. Ha azonban brmelyik fl az eljrs folyamn meghal, az rkbefogads joghatsai - a felbonts engedlyezse esetben - a krelem beadsnak napjra visszamen hatllyal sznnek meg.

57. 93 (1) Az rkbefogadst a brsg egyoldal krelemre felbontja, ha akr az rkbefogad, akr az rkbefogadott olyan magatartst tanstott, amely miatt az rkbefogads fenntartsa a msik flre elviselhetetlenn vlt. Ha az rkbefogadott kiskor, az rkbefogads az rkbefogad krelmre kivtelesen indokolt esetben bonthat fel.

(2) Az rkbefogad halla utn az rkbefogadst annak rdekben is fel lehet bontani, hogy az rkbefogadott vr szerinti csaldi jogllst visszanyerje.

(3) Az rkbefogads brsgi felbontst brmelyik fl krheti. Kiskor rkbefogadott rdekben az rkbefogads brsgi felbontsa irnt a gymhatsg s az gysz is indthat pert. Ha az a fl, aki ellen a pert indtani kellene, nem l, azt a brsg ltal kirendelt gygondnok ellen kell megindtani.

(4) Az eljrs sorn a brsg a kiskor rkbefogadott vr szerinti szleit akkor hallgathatja meg, ha a meghallgatsnak nincs elhrthatatlan akadlya.

(5) Az rkbefogads a felbont tlet jogerre emelkedsnek napjn sznik meg. Ha azonban brmelyik fl az eljrs folyamn meghal, az rkbefogads joghatsai - felbonts esetben - a keresetlevl beadsnak napjra visszamen hatllyal sznnek meg.

(6) A felbont tlet kihat az rkbefogadra, annak rokonaira, tovbb az rkbefogadottra s annak leszrmazira. Az rkbefogadst felbont tlet mindenkivel szemben hatlyos. Az rkbefogads felbontsa esetn a vr szerinti szlk szli felgyeleti joga nem ll vissza.

58. (1) Ha az rkbefogadst csak az egyik rkbefogad krelmre bontottk fel - a gymhatsg, illetleg a brsg eltr rendelkezse hinyban - az rkbefogads is csak az , illetleg az rokonai vonatkozsban sznik meg.

(2) Az rkbefogads felbontsa utn az rkbefogadott s leszrmazi az rkbefogadssal felvett csaldi s utnevet nem viselhetik, kivve ha a gymhatsg, illetleg a brsg mskpp rendelkezik.

6. Az rkbefogadssal kapcsolatos jognyilatkozatok59. (1)94 Az rkbefogadssal kapcsolatos jognyilatkozatokat - az albbi kivtelekkel - csak szemlyesen lehet megtenni. Szemlyesen, trvnyes kpviselje hozzjrulsa nlkl teheti meg a jognyilatkozatt a korltozottan cselekvkpes kiskor gyermek is.

(2) A cselekvkptelen fl helyett az rkbefogadssal kapcsolatos jognyilatkozatokat trvnyes kpviselje teheti meg.

(3)95 A korltozottan cselekvkpes nagykor flnek az rkbefogadssal kapcsolatos jognyilatkozathoz trvnyes kpviseljnek hozzjrulsa szksges.

(4) Az rkbefogads felbontsval kapcsolatban az rkbefogad nem jrhat el az rkbefogadott trvnyes kpviseljeknt.

VII. fejezetA rokonok eltartsa1.96 A rokontarts kzs szablyai60. (1)97 Rokonaival szemben, az albbi rendelkezsekben meghatrozott krben, az jogosult tartsra, aki magt eltartani nem tudja s akinek tartsra ktelezhet hzastrsa vagy bejegyzett lettrsa sincs.

(2) Tartsra a munkakpes leszrmaz is jogosult, ha erre szksges tanulmnyai folytatsa rdekben rszorul.

(3) Nem jogosult tartsra a nagykor, ha magatartsa miatt arra rdemtelenn vlt.

(4) A gyermek a szl rdemtelensgre ltalban nem hivatkozhat, ha a szl tartsi, gondozsi s nevelsi ktelessgnek eleget tett.

61. (1) A tartsra jogosultat rokonai kzl elssorban leszrmazi ktelesek eltartani.

(2) Amennyiben a tartsra jogosultnak tartsra ktelezhet leszrmazi nincsenek, eltartsa felmen rokonait terheli.

(3) Az a rokon, amelyik a tartsra jogosulthoz a leszrmazs rendjben kzelebb ll, a tarts ktelezettsgben a tvolabbit megelzi.

(4)98 Azt a kiskort, akinek tartsra ktelezhet egyenesgi rokona nincs, nagykor testvre kteles eltartani; ez a ktelezettsg azonban csak annyiban terheli, amennyiben ezt sajt maga, hzastrsa vagy bejegyzett lettrsa s tartsra rszorul egyenesgi rokonai tartsnak veszlyeztetse nlkl teljesteni kpes.

62. (1)99 A hzastrs vagy bejegyzett lettrs kteles hztartsban eltartani a vele egytt l hzastrsnak vagy bejegyzett lettrsnak olyan tartsra szorul kiskor gyermekt (mostohagyermek), akit hzastrsa vagy bejegyzett lettrsa az beleegyezsvel hozott a kzs hztartsba. A tartsi ktelezettsg mindkt hzastrsat, illetve bejegyzett lettrsat egy sorban terheli.

(2) A mostohagyermek akkor kteles eltartani tartsra rszorul mostohaszljt, ha a mostohaszl az eltartsrl hosszabb idn t gondoskodott.

63. (1) Tbb egysorban ktelezett kztt a tartsi ktelezettsg a kereseti, jvedelmi, vagyoni viszonyaik s teljest kpessgk arnyban oszlik meg.

(2) Annak a tartsra ktelezettnek javra, aki a tartsra jogosultat szemlyesen gondozza, az ezzel jr munkt s egyb terhet a tartsi ktelezettsg megllaptsnl figyelembe kell venni.

64. (1)100 Ha valaki tbb jogosult eltartsra kteles s mindegyiket nem kpes eltartani, a gyermek s a szl a tbbi rokont, a leszrmaz a felmen rokont, a kzelebbi rokon a tvolabbit a jogosultsgban megelzi.

(2)101 A tartsra jogosultsg sorrendjben a gyermek a hzastrsat, elvlt hzastrsat, bejegyzett lettrsat, elvlt bejegyzett lettrsat, a hzastrs s az elvlt hzastrs, illetve bejegyzett lettrs s elvlt bejegyzett lettrs pedig - egymssal egysorban - a tbbi rokont megelzi.

(3)102 A brsg indokolt esetben - krelemre - a tartsra jogosultsg sorrendjt az (1) s (2) bekezdstl eltren is megllapthatja.

65. (1) A ktelezett a tarts teljestsekppen kteles anyagi viszonyaihoz kpest a jogosultat mindazzal elltni, ami annak a meglhetshez szksges. A leszrmaz s a testvr eltartsa a nevels s a szksges tanttats kltsgnek viselsre is kiterjed.

(2) A tartsi ktelezettsg kiterjed az reg kornl fogva vagy egybknt is tehetetlen s gondozsra szorul rokonnal kapcsolatos gondozs kltsgeire, illetleg az azzal kapcsolatos szolgltatsokra is.

66. 103 (1) Nem kteles mst eltartani, aki ezltal a sajt szksges tartst veszlyeztetn. E szably all a trvny kivtelt tehet.

(2) Ha a tartsra kteles ez all mentesl, a r es tarts a vele egy sorban ll ktelezettre, ilyenek hinyban pedig a sorban utna kvetkez ktelezettekre hrul.

(3) A tartst a ktelezett - vlasztsa szerint - sajt hztartsban termszetben vagy havonknt pnzben szolgltathatja. A jogosult krheti, hogy a ktelezett a tartst pnzben szolgltassa. A brsg a felek viszonyainak figyelembevtelvel a tarts ms mdjt is meghatrozhatja.

67. 104 (1)105 A kiskort illet tartsi kvetels irnt a kiskor rdekben a gymhatsg s az gysz, a szlt illet tartsi kvetels irnt pedig a szl rdekben a jrsi (fvrosi kerleti) hivatal s az gysz is indthat pert.

(2) Az a tartsra ktelezett rokon, aki a jogosultat sajt hztartsban tartja s gondozza, a tbbi ktelezett ellen sajt jogn is pert indthat.

68. 106 (1) A tartsi kvetels hat hnapra visszamenleg, valamint a jvre nzve rvnyesthet.

(2) Hat hnapnl rgebbi idre tartsi kvetelst csak akkor lehet visszamenleg rvnyesteni, ha a jogosultat a kvetels rvnyestsben mulaszts nem terheli.

69. (1)107 Ha a kzs egyetrtssel vagy brsgi tlettel megllaptott rokoni tarts megllaptsnak alapjul szolgl krlmnyekben lnyeges vltozs llott be, a tarts mrtknek megvltoztatst vagy a tarts megszntetst lehet krni.

(2) A tarts felemelst lehet krni akkor is, ha a tartst kzs egyetrtssel mr eredetileg is szmbaveheten kisebb sszegben llaptottk meg, mint amennyi a trvny szerint jrna.

2.108 A gyermek tartsa69/A. 109 (1) A szl a sajt szksges tartsnak rovsra is kteles megosztani kiskor gyermekvel azt, ami kzs eltartsukra rendelkezsre ll. Ez a szably nem irnyad, ha a gyermek tartsa vagyonnak jvedelmbl kitelik, vagy a gyermeknek tartsra ktelezhet ms egyenesgi rokona van.

(2) A gyermeket gondoz szl a tartst termszetben, a klnl szl elssorban pnzben szolgltatja (gyermektartsdj).

69/B. 110 A gyermektartsdjrl a szlk megegyezsnek hinyban a brsg dnt.

69/C. 111 (1) A tartsdj sszegt gyermekenknt ltalban a ktelezett tlagos jvedelmnek 15-25%-ban kell megllaptani. A gyermektartsdj meghatrozsnl figyelemmel kell lenni:

a) a gyermek tnyleges szksgleteire,

b) mindkt szl jvedelmi s vagyoni viszonyaira,

c) a szlk hztartsban eltartott ms - sajt, illetleg mostoha - gyermekekre,

d) a gyermek sajt jvedelmre is.

(2) A ktelezettel szemben rvnyesthet sszes tartsi igny a jvedelme 50%-t nem haladhatja meg. Ha a szlk kt vagy tbb gyermek tartsra ktelesek, a tartsdjat gy kell megllaptani, hogy egyik gyermek se kerljn a msiknl kedveztlenebb helyzetbe, klnsen akkor, ha nem egy hztartsban nevelkednek.

(3) A tartsdjat

a) szzalkos arnyban, vagy

b) hatrozott sszegben, vagy

c) hatrozott sszegben s bizonyos jvedelmek szzalkban

kell meghatrozni.

(4) A tartsdj szzalkos megllaptsa esetben meg kell jellni a tartsdj alapsszegt is.

69/D. 112 (1) A tartsra ktelezett szemly akkor is ktelezhet gyermektartsdj fizetsre, ha a gyermek az hztartsban l ugyan, de tartsrl nem gondoskodik.

(2) Ha a gyermek szlei nem lnek egytt, az apa - amennyiben azt a trsadalombiztosts nem fedezi - kteles megtrteni az anynak a szlssel jr kltsgeket, valamint a kln jogszablyban meghatrozott idre szksges tartst. E kvetelsek az anyt - amennyiben azt a trsadalombiztosts is megtrten - akkor is megilletik, ha a gyermek halva szletett.

69/E. 113VIII. fejezetA szli felgyelet s a kiskorakrl val llami gondoskods1141. A szli felgyelet ltalban70. A kiskor gyermek szli felgyelet vagy gymsg alatt ll.

71. (1)115 A szli felgyeletet a kiskor gyermek rdekeinek megfelelen kell gyakorolni. A szlknek biztostaniuk kell, hogy az tlkpessge birtokban lv gyermekk az t rint dntsek elksztse sorn vlemnyt nyilvnthasson. A gyermek vlemnyt - korra, rettsgre figyelemmel - tekintetbe kell venni.

(2) A szli felgyelet a kiskor gyermek gondozsnak, nevelsnek, vagyona kezelsnek, valamint trvnyes kpviseletnek jogt s ktelessgt, tovbb a gymnevezsnek s a gymsgbl val kizrsnak jogt foglalja magban.

(3)11672. 117 (1) A szli felgyeletet a szlk egyttesen gyakoroljk - ellenttes megllapodsuk hinyban - akkor is, ha mr nem lnek egytt.

(2) Ha a hzassg felbontsa vagy a gyermek elhelyezse irnti perben a gyermeket a szlk megegyezse vagy a brsg dntse alapjn valamelyik szlnl elhelyeztk, a felgyeletet ez a szl gyakorolja, kivve, ha a szlk krelmre a brsg a gyermekelhelyezssel egyidejleg kzs szli felgyeletet rendelt el, illetve a szlknek a kzs szli felgyeletre vonatkoz egyezsgt jvhagyta.118(3) Ha a kzs szli felgyelet gyakorlsa sorn a szlk mr nem tudnak egyttmkdni, a kzs szli felgyeletet a brsg brmelyik szl krelmre megsznteti, feltve, hogy a megszntets a gyermek fejldse szempontjbl is indokolt.119(4) A szli felgyeletet gyakorl szl, illetve a gymhatsg a gyermek kiadst kvetelheti attl, aki a gyermeket jogtalanul tartja magnl.

72/A. 120 (1) A gyermek elhelyezsrl a szlk dntenek. A szlk megegyezsnek hinyban a brsg a gyermeket annl a szlnl helyezi el, akinl a kedvezbb testi, rtelmi s erklcsi fejldse biztostott. Ha a szlnl trtn elhelyezs a gyermek rdekt veszlyezteti, a brsg a gyermeket msnl is elhelyezheti, feltve, hogy ez a szemly a nla trtn elhelyezst maga is kri.

(2) A gyermek elhelyezsnek megvltoztatst abban az esetben lehet krni, ha azok a krlmnyek, amelyekre a brsg a dntst alaptotta, utbb lnyegesen megvltoztak, s ennek kvetkeztben az elhelyezs megvltoztatsa a gyermek rdekben ll.

(3) A gyermek elhelyezse, valamint az elhelyezs megvltoztatsa irnt a szl, a gymhatsg s az gysz indthat pert.(4) Ha a gyermek elhelyezse rdekben azonnali intzkedsre van szksg, a brsg soron kvl, ideiglenes intzkedssel hatroz.

72/B. 121 (1) A klnl szlk a gyermek sorst rint lnyeges krdsekben a gyermek elhelyezst kveten - kzs szli felgyelet hinyban is - egyttesen gyakoroljk jogaikat, kivve, ha a klnl szl felgyeleti jogt a brsg korltozta, szneteltette vagy megszntette.

(2) A gyermek sorst rint lnyeges krds: a kiskor gyermek nevnek meghatrozsa, illetve nevnek megvltoztatsa, tartzkodsi helynek kijellse, tovbb iskoljnak, valamint letplyjnak megvlasztsa.

(3) A gyermektl klnl szlt a brsg feljogosthatja a vagyonkezels s a gyermek vagyoni gyeiben a trvnyes kpviselet jogval is, illetve, ha a gyermek rdekei megkvnjk, az t egybknt megillet szli felgyeleti jogokat - gy a gyermek sorst rint valamely lnyeges krdsben val dnts jogt - korltozhatja vagy megvonhatja, illetve egyes jogostvnyok gyakorlsnak sznetelst rendelheti el.

73. (1)122 Ha e trvny msknt nem rendelkezik, a szli felgyelet krbe tartoz olyan krdsekben, amelyekben a szli felgyeletet egyttesen gyakorl szlk nem tudnak egyetrtsre jutni - a lelkiismereti s vallsszabadsg krbe tartoz krdsek kivtelvel -, a gymhatsg dnt.

(2)123 Ha a klnl szlk a kzsen gyakorolt szli felgyeleti jog tekintetben nem tudnak megegyezni, a dnts - a tizenhatodik letvt betlttt kiskor tartzkodsi helynek kijellse [77. (2) bek.] kivtelvel - a brsg hatskrbe tartozik.

74. 124 A brsgnak s a gymhatsgnak a szli felgyelettel, illetve a gyermek elhelyezsvel, valamint az elhelyezs megvltoztatsval kapcsolatos eljrsa sorn - elhrthatatlan akadly esett kivve - mindkt szlt meg kell hallgatnia. Indokolt esetben, gy akkor is, ha azt a gyermek maga kri, kzvetlenl vagy szakrt tjn meg kell hallgatni a gyermeket is. Ha a gyermek a tizennegyedik letvt betlttte, az elhelyezsre vonatkoz dnts csak egyetrtsvel hozhat, kivve, ha az ltala vlasztott elhelyezs fejldst veszlyezteti. A brsg a gyermeknek az elhelyezsvel kapcsolatos llspontjrl a szlk erre vonatkoz egyez nyilatkozata tjn is tjkozdhat.1252. A gondozs s nevels75. (1)126 A szli felgyelet krben a szlk ktelessge, hogy a gyermeket gondozzk, tartsk, a gyermek testi, rtelmi s erklcsi fejldst elsegtsk.

(2) A gyermek kteles szlei irnt tisztelettel viseltetni, nekik engedelmeskedni s fradozsaik eredmnyessgt tle telhetleg elsegteni.

76. 12777. (1)128 A szlk sajt hztartsukban ktelesek gondoskodni a kiskor gyermekk lland laksrl. A gyermek lland laksnak - ha jogers tlet vagy gymhatsgi hatrozat msknt nem rendelkezik - a szlk lland lakst kell tekinteni, akkor is, ha a gyermek ideiglenesen mshol tartzkodik.

(2)129 A tizenhatodik letvt betlttt gyermek a szli hzat vagy a szlk ltal kijellt ms tartzkodsi helyet a gymhatsg engedlyvel a szlk beleegyezse nlkl is elhagyhatja, ha az fontos okbl rdekben ll.

(3)130 A szlnek a gyermek vgleges klfldre tvozsra vonatkoz nyilatkozathoz a gymhatsg jvhagysa szksges.

78. 131 (1) Azt, hogy a gyermek milyen letplyra kszljn, a gyermek hajlama, testi s rtelmi kpessge, valamint az egyb krlmnyek figyelembevtelvel a szli felgyeletet gyakorl szlk s a gyermek kzsen dntik el.

(2) A szl s a gyermek kztt az letplya kijellsvel kapcsolatban felmerlt vitban a gymhatsg dnt.

3. A vagyonkezels79. (1) A szli felgyeletet gyakorol szlk joga s ktelessge, hogy gyermekknek minden olyan vagyont kezeljk, amely a trvny szerint nincs kivve kezelsk all.

(2) Ha a krlmnyek szerint a gyermek rdekben elnysebb, a gymhatsg a gyermek vagyonnak kezelsre az egyik szlt jellheti ki. A dntsnl a szlk megllapodst, ha az a gyermek rdekeivel nincs ellenttben, figyelembe kell venni.

80. (1) Azt a keresmnyt, amelyet a tizennegyedik letvt betlttt gyermek munkjval maga szerzett, nem a szlk kezelik, hanem maga szabadon rendelkezik vele.

(2) Nem tartozik a szlk kezelse al a kiskor gyermek olyan vagyona sem, amelyet a gyermek azzal a kiktssel kapott, hogy azt szlei nem kezelhetik.

81. (1) A szlk gyermekk vagyont biztostkads s szmads ktelezettsge nlkl kezelik s a vagyon llagrl is csak a kezels megszntekor ktelesek szmot adni.

(2) Ha a szlk a gyermek vagyonnak kezelse tekintetben ktelessgket nem teljestik, a gymhatsg a vagyonkezelst rendszeres felgyelet al vonhatja, indokolt esetben biztostkadsra s arra is ktelezheti a szlket, hogy a vagyonkezelsrl ppgy adjanak szmot, mint a gym.

82. (1) A szlk gyermekk vagyonnak kezelsben a rendes vagyonkezels szablyai szerint ugyanazzal a gondossggal ktelesek eljrni, mint sajt gyeikben. Ez azonban nem mentesti ket a slyos gondatlansgrt val felelssg all.

(2) A szlk a gyermek pnzt s rtktrgyait, amennyiben azokat a rendes vagyonkezels szablyai szerint foly kiadsokra vagy egyb okbl kszen tartani nem kell, ktelesek a gymhatsghoz beszolgltatni. Ilyen rtkekrl a szlk a gymhatsg jvhagysa nlkl nem rendelkezhetnek.

83. (1) A szlk gyermekk jvedelmt a gyermek szksgleteire ktelesek fordtani.

(2) Amennyiben a jvedelem a gyermek eltartsra nem elegend, s a szlk a sajt meglhetsk veszlyeztetse nlkl nem kpesek a gyermeket eltartani, a gymhatsg megengedheti, hogy a szlk az eltarts kltsgeinek fedezsre a gyermek vagyonnak llagt meghatrozott rszletekben ignybe vegyk.

84. A szlk vagyonkezeli joguk megszntvel ktelesek gyermekk vagyont az llagra vonatkoz szmadssal egytt kiadni a nagykor gyermeknek vagy pedig annak, akinek kezelse al a vagyon kerl.

85. Az a gyermek, akinek szabad rendelkezse alatt ll sajt keresmnye van, ha a szli hztartsban l, a hztarts kltsgeihez keresmnybl megfelel mrtkben kteles hozzjrulni.

4. A trvnyes kpviselet86. (1) A szli felgyeletet gyakorl szl joga s ktelessge, hogy kiskor gyermekt mind szemlyi, mind vagyoni gyeiben kpviselje.

(2) A szl kpviseleti joga nem terjed ki a gyermek olyan vagyonval kapcsolatos gyekre, amely vagyon nem tartozik kezelse al. Az a szl, akinek vagyonkezeli joga nincs, vagyoni gyekben gyermekt nem kpviselheti.

(3)132 Ha a szli felgyelet mindkt szlt egytt illeti meg, a szlk akr klcsnsen, akr kln-kln kzokiratba vagy teljes bizonyterej magnokiratba foglalt meghatalmazst adhatnak egymsnak, hogy a gyermek vagyoni gyeiben a trvnyes kpviseletet az egyik szl a msik nevben is gyakorolja.

(4) A gyermek nevben fellp szlt a mindennapi letben elfordul kisebb jelentsg vagyonjogi gyleteknl jhiszem harmadik szemlyek olyannak tekinthetik, mint aki a msik szl meghatalmazottjaknt is eljr.

87. (1) A szl nem kpviselheti gyermekt olyan gyben, amelyben maga vagy hzastrsa, egyenesgi rokona avagy az trvnyes kpviselete alatt ll ms szemly a gyermekkel szemben ellenrdek flknt szerepel, vagy amelynek trgya a gyermek csaldi jogllsnak megllaptsa. Ez a rendelkezs nem vonatkozik a gyermek rkbefogadsval kapcsolatos nyilatkozatra, tovbb nem akadlyozza, hogy a szl a nla elhelyezett gyermek tartsa irnt a msik szl ellen indtott eljrsban gyermekt kpviselje.

(2) A gymhatsg egyes vagyoni gyekre vagy az gyeknek meghatrozott csoportjra nzve a szltl a trvnyes kpviselet jogt megvonhatja, ha attl lehet tartani, hogy a szl a kpviseletet nem a gyermek rdekeinek megfelelen gyakoroln.

5. A szli felgyelet megszntetse s sznetelse88. 133 (1) A brsg megsznteti a szli felgyeletet:

a) ha a szl felrhat magatartsval gyermeke javt, klnsen testi jltt, rtelmi vagy erklcsi fejldst slyosan srti vagy veszlyezteti,

b)134 ha a gyermeket ms szemlynl helyeztk el, vagy nevelsbe vettk s a szl felrhatan gyermeke rdekt slyosan srt mdon nem mkdik egytt a gyermekt gondoz nevelszlvel vagy intzmnnyel, gyermekvel nem tart kapcsolatot, tovbb magatartsn, letviteln, krlmnyein a nevelsbe vtel megszntetse cljbl nem vltoztat,

c) ha a szlt a brsg valamelyik gyermeke szemlye ellen elkvetett szndkos bncselekmny miatt szabadsgvesztsre tlte.

(2) A brsg a szli felgyeletet abbl az okbl is megszntetheti, hogy a szl letkzssgben l a felgyelettl megfosztott msik szlvel s ezrt alaposan tartani lehet attl, hogy a felgyeletet nem fogja a gyermek rdeknek megfelelen elltni.

(3) Ha a brsg a szli felgyeletet a szl mindegyik gyermeke tekintetben megszntette, a megszntet hatrozat hatlya kihat a ksbb szletett gyermekre is.

(4) Az, aki szli felgyeletet megszntet jogers tlet hatlya alatt ll, nem fogadhat rkbe, gymsgot nem viselhet, gyermek nla nem helyezhet el s nincs joga arra, hogy gyermekvel kapcsolatot tartson.

89. A brsg a jvre nzve visszalltja a szli felgyeletet, ha az az ok, amely miatt azt megszntettk, mr nem ll fenn, s nincs egyb olyan ok sem, amely a megszntetsre alapul szolglna.

90. (1) A szli felgyelet megszntetse irnt a msik szl, visszalltsa irnt pedig brmelyik szl indthat pert. Ezenfell mindkt esetben perindtsra jogosult a gyermek, a gymhatsg s az gysz is.

(2) A szli felgyelet megszntetse, valamint visszalltsa irnt a teljesen cselekvkptelen szl s gyermek helyett a gymhatsg hozzjrulsval a trvnyes kpvisel indthat pert. A cselekvkpessgben korltozott szl s gyermek a pert trvnyes kpviselje hozzjrulsval maga indthatja meg.

(3) A szli felgyelet megszntetse, valamint annak visszalltsa irnt indtott perben hozott tlet mindenkivel szemben hatlyos.

91. 135 (1) Sznetel a szli felgyelet,a) ha a szl cselekvkptelen, vagy cselekvkpessgben korltozva van,

b) ha a szl ismeretlen helyen tvol van, vagy tnylegesen akadlyozva van,

c) ha a brsg a gyermeket harmadik szemlynl helyezte el,d)136 ha a szl hathetes letkornl fiatalabb gyermeke ismeretlen szemly ltali rkbefogadshoz jrult hozz,

e)137 ha a gyermeket a gymhatsg nevelsbe vette s a szl szli felgyeleti joga nem sznt meg vagy azt a brsg nem szntette meg,

f)138 ha a gymhatsg a gyermek csaldba fogadshoz hozzjrult,

g)139 ha a szlvel szemben a brsg a gyermek srelmre elkvetett cselekmny miatt bnteteljrsi knyszerintzkedsknt tvoltartst rendelt el, a knyszerintzkeds idtartamig,

h)140 ha a szlvel szemben a rendrsg vagy a brsg a gyermek, illetve a gyermekkel kzs hztartsban l hozztartozja srelmre elkvetett, kln trvnyben meghatrozott hozztartozk kztti erszak miatt ideiglenes megelz tvoltart hatrozatot, megelz tvoltart hatrozatot hozott.

(2)141 A szli felgyelet megszntetse, illetleg a gyermek elhelyezse irnti per jogers befejezsig sznetel a szli felgyelete annak, akinek a gyermekt a gymhatsg ideiglenes hatllyal a klnl msik szlnl, ms hozztartoznl vagy ms szemlynl, illetleg nevelszlnl, gyermekotthonban vagy ms bentlaksos intzmnyben helyezte el.

(3)142 A gyermek sorst rint lnyeges krdsekben val dnts kivtelvel sznetel a szli felgyelete annak a szlnek, akinek gyermeke a klnl msik szlnl van elhelyezve, de szli felgyeleti jogt a brsg nem szntette meg. Nem sznetel a szli felgyelet, ha a szlk vagy a brsg a kzs szli felgyeletrl dnttt.

92. 143 (1)144 A gyermeknek joga, hogy klnl szljvel szemlyes s kzvetlen kapcsolatot tartson fenn. A gyermektl klnl szl joga s ktelessge, hogy gyermekvel kapcsolatot tartson fenn, vele rendszeresen rintkezzen (a kapcsolattarts joga). A gyermeket nevel szl vagy ms szemly kteles a zavartalan kapcsolattartst biztostani.

(2)145 A szlnek - kivve, ha a kln jogszablyban meghatrozott ideiglenes megelz tvoltart hatrozat, megelz tvoltart hatrozat, illetve ha gyermek srelmre elkvetett cselekmny miatt a bnteteljrsban elrendelhet tvoltarts knyszerintzkeds hatlya alatt ll - joga van gyermekvel kapcsolatot tartani akkor is, ha szli felgyeleti joga sznetel.

(3)146 Kivtelesen indokolt esetben, a gyermek rdekben azt a szlt is fel lehet jogostani a gyermekkel val kapcsolattartsra, akinek a szli felgyeleti jogt a brsg megszntette, vagy akinek szli felgyeleti joga a 48. (3) bekezdse alapjn sznt meg s a gyermek rkbefogadsra nem kerlt sor. Errl a szli felgyeletet megszntet brsg vagy - ha a gyermeket nevelsbe vettk - a gymhatsg dnt.

(4) A kapcsolattartsrl - a szlk megegyezsnek hinyban, illetleg a szlk s a gym kztti vita esetben - a gymhatsg dnt. Ha hzassgi vagy gyermekelhelyezsi per van folyamatban, a szlk megegyezsnek hinyban a kapcsolattartsrl a brsg dnt. A gymhatsg, illetleg a hzassgi vagy gyermekelhelyezsi perben a brsg a felrhat magatartst tanst szl kapcsolattartsi jogt a gyermek rdekben korltozhatja vagy megvonhatja, illetleg e jog gyakorlsnak sznetelst rendelheti el.

(5) Ha a kapcsolattarts krdsben a brsg dnttt, ennek megvltoztatst a hatrozat jogerre emelkedstl szmtott kt ven bell csak a brsgnl lehet krni.

(6) A kapcsolattartsra vonatkoz brsgi hatrozat vgrehajtsrl a gymhatsg gondoskodik.

92/A. 147HARMADIK RSZA GYMSGIX. fejezetGymrendels1. A gymrendels felttelei93. Az a kiskor, aki nem ll szli felgyelet alatt, gymsg al tartozik.

94. (1)148 A gymsg al tartoz kiskor rszre a gymhatsg gymot rendel.

(2) A gymhatsg a gymrendels irnt hivatalbl intzkedik.

(3)149 A kiskor legkzelebbi rokonai ktelesek a gymhatsgnak haladktalanul bejelenteni, ha a kiskor rszre brmely okbl gym rendelse szksges. A brsg, az anyaknyvvezet, a hagyatki leltrozst vgz s az egyb llamigazgatsi feladatot ellt szervek ktelesek a gymhatsggal kzlni a hivatalos eljrsuk sorn tudomsukra jutott minden olyan esetet, amelyben valamely kiskor rszre gymot kell rendelni.

2. A gym kirendelse95. (1) A gymsg viselse elssorban azt illeti, akit a szli felgyeletet gyakorl szl kzokiratban vagy vgrendeletben gymul megnevezett (nevezett gym). Ha a szli felgyeletre egyarnt jogosult szlk ms-ms gymot neveztek meg, a krlmnyek figyelembevtelvel a gymhatsg hatroz afell, hogy a gymsgot melyik viselje.

(2) A nevezett gymot csak akkor szabad mellzni, ha a trvny rtelmben gymsgot nem viselhet, vagy a gymsg tvtelben gtolva van, vgl ha kirendelse a kiskor rdekt veszlyeztetn.

96. (1)150 Nevezett gym nemltben a gymhatsg elssorban a gymsg elltsra alkalmas rokont, illetleg a kiskorval ms csaldi kapcsolatban ll szemlyt rendel ki gymul. Ha ilyen hozztartoz nincs, a gymhatsg ms alkalmas szemlyt rendel ki.

(2)151 Azt a szemlyt,

a)152 akinl a gymhatsg a gyermeket ideiglenes hatllyal elhelyezte [91. (2) bek.],

b) akinl a brsg a gyermeket elhelyezte [72/A. (1) bek.],

c) aki a gyermeket a gymhatsg hozzjrulsval csaldba fogadta

a gyermek gymjul, csaldbafogad gymjul kell rendelni.

(3)153 A gymhatsg csaldbafogad gymknt rendeli ki a (2) bekezds a)-c) pontjban meghatrozott szemlyt, kivve, ha a gyermeket ideiglenes hatllyal nevelszlnl, gyermekotthonban vagy ms bentlaksos intzmnyben helyeztk el.

97. (1) A gymhatsg rendszerint minden kiskor rszre kln gymot rendel.

(2) Testvrek rszre kzs gymot kell rendelni, ettl a szablytl azonban brmelyik kiskor rdekben el lehet trni.

(3)154 Ha trvny msknt nem rendelkezik, a gymhatsg egy vagy tbb gyermek gymjv a kzigazgatsi szerv rszrl erre kijellt szemlyt (hivatsos gymot) is kirendelheti.

98. 15599. (1)156 Gym lehet minden nagykor szemly, akivel szemben e trvnyben meghatrozott kizr krlmny nem ll fenn.

(2) Gymsgot nem viselhet az,

a) aki gondnoksg alatt ll,

b) aki a szli felgyeletet megszntet vagy a kzgyektl eltilt jogers tlet hatlya alatt ll,

c) akit a szli felgyelet gyakorlsra jogosult szl a gymsgbl kzokiratban vagy vgrendeletben kizrt,

d)157 akinek szli felgyeleti joga azrt sznetel, mert gyermekt a gymhatsg nevelsbe vette,

e)158 akinek a gyermekt rkbefogadhatnak nyilvntottk.

(3) Ha a szli felgyeletet gyakorl egyik szl azt a szemlyt zrja ki a gymsgbl, akit a msik szl gymul nevezett meg, a kiskor gyermek rdekeinek figyelembevtelvel a gymhatsg dnti el, hogy melyik rendelkezs rvnyesljn.

(4) rvnytelen annak gymul kirendelse, aki az elz rendelkezsek rtelmben gymsgot nem viselhet, illetleg gymul nem lett volna kirendelhet.

100. 159X. fejezetA gymsg elltsa1. A gym jogai s ktelessgei101. (1)160 Trvny eltr rendelkezse hinyban a gym a gymsga alatt llnak gondozja, vagyonnak kezelje s trvnyes kpviselje.

(2) A gymot a gymsggal jr jogok s ktelessgek, ha a gymhatsg msknt nem rendelkezik, a kirendel hatrozat kzbestst kvet naptl kezdve illetik meg, illetleg terhelik.

102. Ha a trvny mst nem rendel, a szli felgyeletet gyakorl szl jogaira s ktelessgeire vonatkoz rendelkezsek megfelelen irnyadk a gym jogaira s ktelessgeire is.

103. (1) A gym mkdsben a gymhatsg rendszeres felgyelete s irnytsa alatt ll. Mkdsrl, klnsen a gymsga alatt ll kiskor gyeirl brmikor kteles felvilgostst adni a gymhatsgnak.

(2) A gymhatsg a gym jogkrt korltozhatja, intzkedseit - az elhelyezs trgyban tett intzkeds kivtelvel - hivatalbl vagy a gymsg alatt ll, illetleg rokonai krelmre meg is vltoztathatja. A kiskor rszre vlasztott letplya helyett csak annak beleegyezsvel jellhet ki ms letplyt.

(3) A gym intzkedsvel szemben a szl s nagyszl, ha pedig ezek nem lnek, a nagykor testvr, illetleg a szl testvre indthat pert a kiskor megfelelbb elhelyezse irnt.

(4) A gym a vagyonkezelsrl - a gymhatsg eltr rendelkezse hinyban - legalbb venknt kteles a gymhatsgnak szmot adni.

104. (1)161 A gym mkdsrt djazst nem kvetelhet, a gyermek meglhetst szolgl juttatsokat (tartsdj, gondozsi dj, rvaellts stb.) azonban az kezhez kell folystani.

(2) A gym a krt, amelyet ktelessge megszegsvel a gymsga alatt llnak vtkesen okoz, kteles megtrteni.

2. Meghallgats a gymhatsg eltt105. A gymhatsg a gymsg alatt ll kiskor fontosabb gyeiben hatrozathozatal eltt kteles a gymot, a tizenkettedik letvt betlttt kiskor gyermeket s krelemre, de szksg esetn hivatalbl is, a kiskor kzeli hozztartozit meghallgatni.

XI. fejezetA gymsgnak s a gym tisztsgnek megsznse1. Megszns106. 162 (1) A gymsg megsznik, ha a gymsg alatt ll meghal, szli felgyelet al kerl, vagy nagykorsgt elri.

(2)163 A gym tisztsge megsznik:

a) a gymsg megsznsvel,

b)164 a gym gymhatsg ltali felmentsvel vagy elmozdtsval.

107. (1)165 A gymhatsg a gymot tisztsgtl felmenti, ha a gym alkalmatlan, a gym fontos okbl felmentst kri vagy utlag keletkezik olyan akadly, amely miatt gymsgot nem viselhet.

(2)166108. 167 (1)168 Ha a gym jogaival visszal, ktelessgt elhanyagolja, vagy olyan cselekmnyt kvet el, amely miatt a feladat elltsra mltatlann vlik, a gymhatsg a gymot tisztsgbl elmozdtja.

(2)169 Ha alaposan felttelezhet, hogy a gymot tisztsgbl el kell mozdtani s a ksedelem veszllyel jr, a gymhatsg a gymot e tisztsgbl azonnali hatllyal felfggeszti.

2. Szmads109. A gym tisztsgnek megsznse utn kteles a gymhatsgnak mkdsrl jelentst, a kezelse alatt volt vagyonrl pedig vgszmadst elterjeszteni.

110. (1) A gym s a gymsga alatt ll kztt keletkezett vits kvetelseket idszakos vagy vgszmadsnak elfogadsa utn is lehet brsgi ton rvnyesteni.

(2) A gym ellen szmadsi felelssge alapjn tmaszthat kvetelsek egy v alatt vlnek el. Az egyvi hatridt a gym felmentst kimond vagy az rdekeltet brsgi tra utast hatrozat kzlstl, illetleg a kvetels alapjul szolgl ok felfedezstl kell szmtani, feltve, hogy a kvetels a rendes elvls szablyai szerint az gy szmtott hatrid eltelte eltt el nem vlt.

(3) A gym tiltott cselekmnybl szrmaz krtrtsi kvetelsek a rendes elvlsi id alatt vlnek el.

Zr rendelkezs111. (1)170 Ez a trvny az 1974. vi jlius h 1. napjn lp hatlyba.

(2) E trvny vgrehajtsrl a Minisztertancs gondoskodik.

(3)171112. 172 (1) Ha a gyermek 2010. janur 1-je s 2010. december 31. kztt szletett, s az anya a fogamzsi id kezdettl a gyermek szletsig eltelt id vagy annak egy rsze alatt nem llt hzassgi ktelkben, a gyermek apjnak kell tekinteni azt a frfit, aki az anyval a fogamzsi id kezdettl a gyermek szletsig eltelt id vagy annak egy rsze alatt a kzjegyz ltal vezetett lettrsi Nyilatkozatok Nyilvntartsa ltal igazolt lettrsi kapcsolatban lt.

(2) Az (1) bekezdsben foglaltakat nem lehet alkalmazni, ha az anya a fogamzsi id kezdettl a gyermek szletsig eltelt id alatt tbb frfival lt az lettrsi Nyilatkozatok Nyilvntartsa ltal igazolt lettrsi kapcsolatban.

113. 173 Az e trvnynek az egyes csaldjogi s cgjogi eljrsok egyszerstsrl szl 2012. vi LXXXV. trvnnyel megllaptott rendelkezseit az egyes csaldjogi s cgjogi eljrsok egyszerstsrl szl 2012. vi LXXXV. trvny hatlybalpsekor folyamatban lv gyekben is alkalmazni kell.

1Kihirdetve: 1952. VI. 6. Mdostotta s egysges szvegt megllaptotta: 1974. vi I. trvny. Hatlyos: 1974. VII. 1-tl.

2Megllaptotta: 1990. vi XV. trvny 1. . Mdostotta: 2011. vi CCI. trvny 7. .

3Beiktatta: 1995. vi XXXI. trvny 1. . Hatlyos: 1995. VII. 4-tl.

4Beiktatta: 1986. vi IV. trvny 1. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl. Szmozst mdostotta: 1995. vi XXXI. trvny 1. .

5Mdostotta: 1991. vi XX. trvny 46. (1).

6Mdostotta: 2009. vi XXIX. trvny 18. (1) a).

7Hatlyon kvl helyezte: 2009. vi XXIX. trvny 18. (1) b). Hatlytalan: 2009. VII. 1-tl.

8Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 2. (1). Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

9Megllaptotta: 1990. vi XV. trvny 2. . Mdostotta: 1991. vi XX. trvny 46. (2).

10Helyesbtette: Magyar Kzlny 1990/37.

11Hatlyon kvl helyezte: 1982. vi 17. trvnyerej rendelet 42. (4) a). Hatlytalan: 1983. I. 1-tl.

12Hatlyon kvl helyezte: 1979. vi 13. trvnyerej rendelet 75. (4) a). Hatlytalan: 1979. VII. 1-tl.

13Megllaptotta: 2009. vi XXIX. trvny 5. (1). Hatlyos: 2009. VII. 1-tl.

14Mdostotta: 2009. vi XXIX. trvny 17. (2) a).

15Megllaptotta: 1983. vi 26. trvnyerej rendelet 20. (2). Mdostotta: 1991. vi XX. trvny 46. (2).

16Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 2. (2). Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

17Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 3. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

18Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 3. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

19Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 3. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

20Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 4. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

21Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 5. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

22Megllaptotta: 1995. vi XXXI. trvny 2. . Hatlyos: 1995. VII. 4-tl.

23Mdostotta: 2009. vi XXIX. trvny 17. (2) b).

24Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 6. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

25Megllaptotta: 2002. vi XLIV. trvny 1. . Hatlyos: 2004. I. 1-tl.

26Megllaptotta: 2002. vi XLIV. trvny 2. . Hatlyos: 2004. I. 1-tl.

27Beiktatta: 2009. vi XXIX. trvny 5. (2). Hatlyos: 2009. VII. 1-tl.

28Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 8. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

29Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 9. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

30Hatlyon kvl helyezte: 1986. vi IV. trvny 39. (2). Hatlytalan: 1987. VII. 1-tl.

31Beiktatta: 1986. vi IV. trvny 10. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

32Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 11. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

33Hatlyon kvl helyezte: 1986. vi IV. trvny 39. (2). Hatlytalan: 1987. VII. 1-tl.

34Beiktatta: 1986. vi IV. trvny 12. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

35Beiktatta: 1986. vi IV. trvny 12. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

36Beiktatta: 1986. vi IV. trvny 12. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

37Beiktatta: 1986. vi IV. trvny 12. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

38Megllaptotta: 1993. vi LXXVIII. trvny 95. (10). Hatlyos: 1994. I. 1-tl.

39Beiktatta: 1986. vi IV. trvny 12. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

40Beiktatta: 1986. vi IV. trvny 12. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

41Szmozst mdostotta: 1986. vi IV. trvny 12. .

42Szmozst mdostotta: 1986. vi IV. trvny 12. .

43Hatlyon kvl helyezte: 2010. vi CXLVIII. trvny 5. . Hatlytalan: 2011. I. 1-tl.

44Megllaptotta: 2009. vi XXIX. trvny 5. (4). Hatlyos: 2009. VII. 1-tl.

45Mdostva: 2009. vi XXIX. trvny 17. (2) c) alapjn.

46Mdostotta: 1995. vi XXXI. trvny 11. (2).

47Megllaptotta: 2012. vi LXXXV. trvny 2. (1). Hatlyos: 2012. VII. 1-tl.

48Beiktatta: 2012. vi LXXXV. trvny 2. (2). Hatlyos: 2012. VII. 1-tl.

49Megllaptotta: 1997. vi CLIV. trvny 246. (3) b). Hatlyos: 1998. VII. 1-tl.

50Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 13. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

51Hatlyon kvl helyezte: 1986. vi IV. trvny 39. (2). Hatlytalan: 1987. VII. 1-tl.

52Beiktatta: 1986. vi IV. trvny 14. . Mdostotta: 1995. vi XXXI. trvny 11. (2).

53Szmozst mdostotta: 1986. vi IV. trvny 14. .

54Beiktatta: 1997. vi CLIV. trvny 246. (3) c). Hatlyos: 1998. VII. 1-tl.

55Megllaptotta: 2002. vi XLIV. trvny 3. . Hatlyos: 2004. I. 1-tl.

56Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 15. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

57Hatlyon kvl helyezte: 1986. vi IV. trvny 39. (2). Hatlytalan: 1987. VII. 1-tl.

58Megllaptotta: 1997. vi CLIV. trvny 246. (3) d). Hatlyos: 1998. VII. 1-tl.

59Megllaptotta: 1992. vi XVI. trvny 1. . Hatlyos: 1992. IV. 1-tl.

60Beiktatta: 1986. vi IV. trvny 16. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

61Megllaptotta: 1992. vi XVI. trvny 2. . Hatlyos: 1992. IV. 1-tl.

62Megllaptotta: 2002. vi IX. trvny 107. (1). Mdostotta: 2012. vi XCIII. trvny 9. b).

63Beiktatta: 1997. vi XXXI. trvny 164. . Mdostotta: 2012. vi XCIII. trvny 9. b).

64Szmozst mdostotta: 1997. vi XXXI. trvny 164. .

65A korbbi msodik mondatot hatlyon kvl helyezte: 1979. vi 13. trvnyerej rendelet 75. (4) a). Hatlytalan: 1979. VII. 1-tl. Szmozst mdostotta: 1997. vi XXXI. trvny 164. .

66Szmozst mdostotta: 1997. vi XXXI. trvny 164. .

67Az utols hrom mondatot beiktatta: 1997. vi XXXI. trvny 165 (1). Hatlyos: 1997. XI. 1-tl.

68Megllaptotta: 2002. vi IX. trvny 107. (2). Mdostotta: 2012. vi XCIII. trvny 9. b).

69Megllaptotta: 1990. vi XV. trvny 3. . Hatlyos: 1990. III. 1-tl.

70Megllaptotta: 1990. vi XV. trvny 3. . Hatlyos: 1990. III. 1-tl.

71Beiktatta: 2005. vi XXII. trvny 1. (1). Hatlyos: 2005. V. 8-tl.

72Jellst mdostotta: 2005. vi XXII. trvny 1. (1).

73Jellst mdostotta: 2005. vi XXII. trvny 1. (1).

74Beiktatta: 1990. vi XV. trvny 3. . Az els mondat szvegt megllaptotta: 2005. vi XXII. trvny 1. (2). Hatlyos: 2005. V. 8-tl.

75Beiktatta: 1990. vi XV. trvny 4. . Hatlyos: 1990. III. 1-tl.

76Megllaptotta: 2013. vi XXVII. trvny 94. (1). Hatlyos: 2014. I. 1-tl.

77Megllaptotta: 2002. vi IX. trvny 107. (3). Mdostotta: 2012. vi XCIII. trvny 9. b).

78Megllaptotta: 2013. vi XXVII. trvny 94. (2). Hatlyos: 2014. I. 1-tl.

79Megllaptotta: 2013. vi XXVII. trvny 94. (3). Hatlyos: 2014. I. 1-tl.

80Szmozst mdostotta: 1997. vi XXXI. trvny 166. .

81Beiktatta: 2002. vi IX. trvny 107. (4). Mdostotta: 2012. vi XCIII. trvny 9. b).

82Szmozst mdostotta: 2002. vi IX. trvny 107. (4).

83Szmozst mdostotta: 2002. vi IX. trvny 107. (4).

84Hatlyon kvl helyezte: 1981. vi 25. trvnyerej rendelet 24. . Hatlytalan: 1982. I. 1-tl.

85Szmozst mdostotta: 1997. vi XXXI. trvny 167. .

86Helyesbtette: Magyar Kzlny 1974/39.

87Beiktatta: 1997. vi XXXI. trvny 167. . Hatlyos: 1997. XI. 1-tl.

88Beiktatta: 1982. vi 17. trvnyerej rendelet 42. (3). Hatlyos: 1983. I. 1-tl.

89Beiktatta: 2012. vi LXXXV. trvny 3. (1). Hatlyos: 2013. I. 1-tl.

90Megllaptotta: 2012. vi LXXXV. trvny 3. (2). Hatlyos: 2013. I. 1-tl.

91Vgre nem hajthat mdostsra lsd: 2012. vi XCIII. trvny 9. c).

92Megllaptotta: 2012. vi LXXXV. trvny 4. . Hatlyos: 2013. I. 1-tl.

93Megllaptotta: 2012. vi LXXXV. trvny 4. . Hatlyos: 2013. I. 1-tl.

94Az utols mondatot beiktatta: 1995. vi XXXI. trvny 3. (2). Hatlyos: 1995. VII. 4-tl.

95Megllaptotta: 1995. vi XXXI. trvny 3. (3). Hatlyos: 1995. VII. 4-tl.

96Beiktatta: 1986. vi IV. trvny 18. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

97Mdostotta: 2009. vi XXIX. trvny 17. (2) d).

98Mdostotta: 2009. vi XXIX. trvny 17. (2) d).

99Megllaptotta: 2009. vi XXIX. trvny 5. (5). Hatlyos: 2009. VII. 1-tl.

100Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 19. (1). Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

101Mdostotta: 2009. vi XXIX. trvny 17. (2) e).

102Beiktatta: 1986. vi IV. trvny 19. (2). Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

103Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 20. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

104Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 21. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

105Mdostotta: 2012. vi XCIII. trvny 9. a).

106Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 22. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

107Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 23. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

108Beiktatta: 1986. vi IV. trvny 24. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

109Beiktatta: 1986. vi IV. trvny 24. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

110Beiktatta: 1986. vi IV. trvny 24. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

111Beiktatta: 1986. vi IV. trvny 24. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

112Beiktatta: 1986. vi IV. trvny 24. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

113Hatlyon kvl helyezte: 1997. vi XXXI. trvny 163. a). Hatlytalan: 1997. XI. 1-tl.

114Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 25. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

115Az utols kt mondatot beiktatta: 1995. vi XXXI. trvny 4. . Hatlyos: 1995. VII. 4-tl.

116Hatlyon kvl helyezte: 1986. vi IV. trvny 39. (2). Hatlytalan: 1987. VII. 1-tl.

117Megllaptotta: 1995. vi XXXI. trvny 5. . Hatlyos: 1995. VII. 4-tl.

118Lsd: 12/1995. (VI. 22.) IM rendelet 1. .

119Lsd: 12/1995. (VI. 22.) IM rendelet 2. .

120Beiktatta: 1995. vi XXXI. trvny 6. . Hatlyos: 1995. VII. 4-tl.

121Beiktatta: 1995. vi XXXI. trvny 6. . Hatlyos: 1995. VII. 4-tl.

122Megllaptotta: 1990. vi XV. trvny 5. . Hatlyos: 1990. III. 1-tl.

123Beiktatta: 1986. vi IV. trvny 27. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

124Megllaptotta: 1995. vi XXXI. trvny 7. . Hatlyos: 1995. VII. 4-tl.

125Lsd: 12/1995. (VI. 22.) IM rendelet 3-4. .

126Megllaptotta: 1990. vi XV. trvny 6. . Hatlyos: 1990. III. 1-tl.

127Hatlyon kvl helyezte: 1995. vi XXXI. trvny 11. (3). Hatlytalan: 1995. VII. 4-tl.

128Beiktatta: 1986. vi IV. trvny 29. (1). Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

129Szmozst mdostotta: 1986. vi IV. trvny 29. (1).

130Megllaptotta s szmozst mdostotta: 1986. vi IV. trvny 29. (2). Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

131Megllaptotta: 1995. vi XXXI. trvny 8. . Hatlyos: 1995. VII. 4-tl.

132Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 30. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

133Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 31. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

134Megllaptotta: 2013. vi XXVII. trvny 95. . Hatlyos: 2014. I. 1-tl.

135Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 32. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

136Beiktatta: 2002. vi IX. trvny 107. (5). Hatlyos: 2003. I. 1-tl. Ezt kveten indult gyekben kell alkalmazni.

137Megllaptotta: 2013. vi XXVII. trvny 96. . Hatlyos: 2014. I. 1-tl.

138Beiktatta: 1997. vi XXXI. trvny 170. (1). Jellst mdostotta: 2002. vi IX. trvny 107. (5). Mdostotta: 2012. vi XCIII. trvny 9. b).

139Beiktatta: 2006. vi LI. trvny 279. . Hatlyos: 2006. VII. 1-tl.

140Beiktatta: 2009. vi LXXII. trvny 19. (1). Hatlyos: 2009. X. 1-tl.

141Megllaptotta: 1997. vi XXXI. trvny 170. (2). Mdostotta: 2012. vi XCIII. trvny 9. b).

142Az utols mondatot beiktatta: 1995. vi XXXI. trvny 9. . Hatlyos: 1995. VII. 4-tl.

143Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 33. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

144Az els mondatot beiktatta: 1995. vi XXXI. trvny 10. . Hatlyos: 1995. VII. 4-tl.

145Megllaptotta: 2009. vi LXXII. trvny 19. (2). Hatlyos: 2009. X. 1-tl.

146Megllaptotta: 1997. vi XXXI. trvny 171. . Mdostotta: 2012. vi XCIII. trvny 9. b), 2013. vi XXVII. trvny 97. a).

147Az eltte lv alcmmel egytt hatlyon kvl helyezte: 1997. vi XXXI. trvny 163. a). Hatlytalan: 1997. XI. 1-tl.

148Megllaptotta: 1997. vi XXXI. trvny 172. . Mdostotta: 2012. vi XCIII. trvny 9. b).

149Mdostotta: 1991. vi XX. trvny 46. (4).

150Szmozst mdostotta: 1986. vi IV. trvny 35. .

151Megllaptotta: 2011. vi CCXI. trvny 28. (1). Hatlyos: 2012. I. 1-tl.

152Mdostotta: 2012. vi XCIII. trvny 9. b).

153Beiktatta: 2011. vi CCXI. trvny 28. (2). Hatlyos: 2012. I. 1-tl.

154Megllaptotta: 1997. vi XXXI. trvny 174. . Mdostotta: 2012. vi XCIII. trvny 9. b).

155Hatlyon kvl helyezte: 2012. vi CXCII. trvny 77. a). Hatlytalan: 2014. I. 1-tl.

156Megllaptotta: 2002. vi IX. trvny 107. (7). Hatlyos: 2003. I. 1-tl. Ezt kveten indult gyekben kell alkalmazni.

157Beiktatta: 1997. vi XXXI. trvny 176. . Mdostotta: 2012. vi XCIII. trvny 9. b), 2013. vi XXVII. trvny 97. b).

158Beiktatta: 1997. vi XXXI. trvny 176. . Hatlyos: 1997. XI. 1-tl.

159Hatlyon kvl helyezte: 2002. vi IX. trvny 108. (1) a). Hatlytalan: 2003. I. 1-tl.

160Megllaptotta: 1997. vi XXXI. trvny 178. . Hatlyos: 1997. XI. 1-tl.

161Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 37. . Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

162Megllaptotta: 1986. vi IV. trvny 38. (1). Hatlyos: 1987. VII. 1-tl.

163Megllaptotta: 1997. vi XXXI. trvny 179. . Hatlyos: 1997. XI. 1-tl.

164Mdostotta: 2012. vi XCIII. trvny 9. b).

165Szmozst mdostotta: 1997. vi XXXI. trvny 180. .

166Hatlyon kvl helyezte: 2012. vi CXCII. trvny 77. b). Hatlytalan: 2014. I. 1-tl.

167Megllaptotta: 1997. vi XXXI. trvny 181. . Hatlyos: 1997. XI. 1-tl.

168Mdostotta: 2012. vi XCIII. trvny 9. b).

169Mdostotta: 2012. vi XCIII. trvny 9. b).

170A korbbi msodik mondatot hatlyon kvl helyezte: 2007. vi LXXXII. trvny 2. 6. Hatlytalan: 2007. VII. 1-tl.

171Hatlyon kvl helyezte: 1986. vi IV. trvny 39. (2). Hatlytalan: 1987. VII. 1-tl.

172Beiktatta