Top Banner
ПРЕЗЕНТАЦИЯ НА ХЪРВАТИЯ Изготвили: Владимир Георгиев Христов 13112295 гр.1063 Димитър Яков Папарков 13112295 гр.1064
25

croatia preso

Jan 22, 2017

Download

Travel

Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: croatia preso

ПРЕЗЕНТАЦИЯ НА ХЪРВАТИЯ

Изготвили: Владимир Георгиев Христов 13112295 гр.1063

Димитър Яков Папарков 13112295 гр.1064

Page 2: croatia preso

ИСТОРИЯ НА СТРАНАТА Хърватите са славянски народ, който се заселва по

днешните хърватски земи през 7 век. След период на управление на хърватските князе и крале, през 1102 година хърватите подписват съглашение с унгарския крал и той поема управлението на Хърватия.

В края на 1918 г., след Първата световна война и разпадането на Австро-Унгария, Хърватия влиза в състава наКралството на сърби, хървати и словенци (СХС). Истрия, Риека и Задар попадат под италианска власт. Кралството на СХС г. е преименувано през 1929 в Кралство Югославия.

Page 3: croatia preso

ИСТОРИЯ НА СТРАНАТА През 1991 г., 1 год. след първите

демократични избори, Хърватия обявява своята независимост. През 1992 г. Хърватия е приета за пълноправен член на Организацията на обединените нации (ООН). През 2008 г. военно-политическият блок НАТО изпраща писмо до Хърватия, в което кани страната да започне официално преговори за присъединяване към организацията. На 1 април 2009 г. държавата е приета за член на НАТО.1 юли 2013 Хърватия успешно се присъденява към ЕС.

Page 4: croatia preso

ГЕОГРАФСКО РАЗПОЛОЖЕНИЕ Хърватия се намира в

Югоизнотна Европа и граничи със Словения, Унгария на север, Сърбия, Босна и Херцеговина и Черна Гора на изток. На запад има излаз на Адриатическо морекъдето има множество острови, заради което Хърватия е считана не само за континентална, а и за островна страна. Териториално-административно Хърватия се разделя на 20 жупана.

Page 5: croatia preso

ГЕОРГРАФСКИ РАЗПОЛОЖЕНИЕ Знамето на държавата е

трицветно, състоящо се от три ивици- червена, бяла и синя, разположени хоризонтално, а гербът представлява шахматно разположени червено-бели карета във формата на корона..Площта на страната е 89 988 кв. км, като 56 603 кв. км се падат на континенталната част и 33 450 кв. км на приморската.

Page 6: croatia preso

КЛИМАТ Хърватия има топъл средиземноморски

климат. Лятото е дълго и горещо. Зимата е къса и мека. Това е едно от най-дъждовните места в Европа. Най-горещите месеци са юли и август. Дневните температури могат да достигнат 31 °C и дори повече. Зимата е мека. Температурите са около 10 °C през януари и февруари.Най-доброто време е през май, септември и октомври, навсякъде около средиземно море времето може да стане много горещо през летните месеци.Край градовете Книн, Сплит, Макарска, в подножието на планината Велебит, около Масленица, Подбиокобля, по Велибитския канал се среща студения, понякога и ураганен вятър бура, който духа със скорост от 160 до 200 км/ч.

Page 7: croatia preso

РЕЛЕФ В зависимост от релефа,

територията на Хърватия може да се раздели на три части: континентална, динарска и адриатическа част. Континенталната част на Хърватия заема югозападните части на Панонската равнина. Динарската част на Хърватия заема крайните дялове на Динарските планини и се намира в централната част на страната.Адриатическата част на Хърватия заема крайбрежието на страната и се състои главно от карстови райони. Крайморската част на странта, заедно с островите и крайбрежието е с огромен курортно-туристически потенциал.

Page 8: croatia preso

ВОДИ  Реките в Хърватия се

отичат към два водосборни басейна – черноморски и адриатически. Около 62% от реките в Хърватия се оттичат към черноморския водосборен басейн, а останалите 38% - към адриатическия. Водеделът между двата басейна е по високите била на Динарските планини. Най-дългите реки в Хърватия са: Дунав , Сава , Драва и други.

Page 9: croatia preso

НАСЕЛЕНИЕ Основната част от населението на

Хърватска представляват хърватите (89,6%). Най-големите малцинства са: сърбите (4,5%), бошняците (0,5%), унгарците (0,4%).Официален език е хърватският, който принадлежи към групата на южнославянските езици и използва латиницата. В различни области около крайбрежието той е примесен с многобройни италиански заемки, а в близкети до границата с Унгария региони е обогатен с унгарски думи .Населението е 4 491 543 души според данни от 2008 година. Средната продължителност на живота в Хърватия е 75,1 години.

Page 10: croatia preso

СМЪРТНОСТ Причините за ранната смъртност са

много.Ракът е основна причина за смъртността Унгария, Словакия, Полша, Словения, Чешката република, Латвия и Литва са най-засегнати от тази група заболявания — с над 190 смъртни случая на 100 000 души население през 2010 г.; положението е подобно и в Хърватия. Най-висока смъртност от рак на белия дроб сред държавите — членки на ЕС през 2010 г. е регистрирана в Унгария (71,3 смъртни случая на 100 000 души население)

Page 11: croatia preso

ОСНОВНИ ГЕОИКОНОМИЧЕСКИ ЦЕНТРОВЕ

СТОЛИЦА: Загреб (786 200 жители по данни от 2001, заедно с предградията – 1 108 000)ГОЛЕМИ ГРАДОВЕ: Сплит (175 140 жители), Риека (143 800 жители), Осиек (90 411 жители) и Задар (69 556 жители) – по данни от 2001 година

Page 12: croatia preso

ЗЕМЕДЕЛИЕ От общо 3,18 милиона

хектара земеделска земя, 63,5% е обработваема, а останалата са пасища. 80,4% от обработваемата земя е в частни ръце.В страната има 18 фабрики за обработка на риба, произвеждащи над 12 200 тона рибни продукти и деликатеси. Производството на храни, напитки и тютюневи изделия съставлява около 20% от БВП на адриатическата държава.

Page 13: croatia preso

ЖИВОТИНСКИ ВИДОВЕ Осемте национални парка на Хърватия се

обитават от многообразни животински видове: мечки, диви кози, вълци, орли, рисове, сърни, различни породи кучета, дори и тюлени. Всеки един от националните паркове – Плитвички езера, Пакленица, Рисняк, Млет, Корнати, Бриюни, Крк, Велебит – представлява природен феномен, поради физикогеографските си особености и разнообразието на растителен и животински свят. Плитвичките езера и водопади са дори под закрилата на ЮНЕСКО.

Page 14: croatia preso

ТРАНСПОРТ Транспорт - ж.п.

линии - 2 296 км, от тях 983 км електрифизирани, шосета - 27 840 км, от които 23 497 км с твърда настилка. Главни морски пристанища - Риека, Сплит, Задар, Пула

Page 15: croatia preso

ТУРИЗЪМ добре развита инфраструктура. Постепенно излиза от

кризата, породена от военните конфликти. Годишно страната се посещава от около 2 млн. туристи. Като една от най-важните дестинации на средиземноморския туризъм, Хърватия притежава дългогодишни традиции и добри възможности за развитие. На разположение са 48 пристанища с 13 000 плавателни съда по цялото крайбрежие.

Сред предимствата на туризма в страната са добре запазента околна среда, богатото историческо наследство, мекият средиземноморски климат, сигурността и близостта до големите туристически пазари на Европа.

Page 16: croatia preso

ТУРИЗЪМ По крайбрежието на Хърватия са

разположени над 1000 острова. Тя разполага с 8 национални и 10 природни парка, културно и историческо наследство с многобройни културни паметници (дворецът на Диоклециан в Сплит, градоветеТригор и Дубровник, Ефразиевата базилика в Пореч), които са включени в световното наследство на ЮНЕСКО.

Развити са различни форми на туризъм като летния и зимния, морския, конгресния, екологичния, здравния, ловния и риболовния и селския.

Page 17: croatia preso

ПРИРОДНИ РЕСУРСИ За разлика от разнообразието

в релефа, Хърватия е бедна на полезни изкопаеми. От природните ресурси страната в страната има повече минерални извори – Вараждинске-Теплице, Крапинске-Теплице, Дарувар, Топуско, Липик. Има известни находища на петрол, земен газ и мрамор, които се разработват, а в полуостров Истрия има залежи на въглища.

Page 18: croatia preso

КУЛТУРА Културата на Хърватско е част

от културата на южните славяни. Тринадесетвековната история и стратегическото географско положение на Хърватска са основните предпоставки за формирането на население съставено от много етноси, всеки от които допринася за пъстрата и многообразна хърватска култура. В Хърватска има шест паметника на световното наследство и осем национални парка.

Page 19: croatia preso

СТОПАНСТВО Индустриално-аграрна страна,

претърпяла икономическа криза вследствие на войната. Водещи промишлени отрасли - корабостроене, машиностроене, химическа, хранително-вкусова, текстилна, дървообработване, електротехническа и електронна, фармацевтична и др. Селско стопанство - преобладава земеделието - пшеница, царевица, захарно цвекло, лен, слънчоглед, плодове, зеленчуци, лозя. Животновъдство - едър рогат добитък, овце, коне, свине, домашни птици. Развит е и риболовът.

Page 20: croatia preso

ДЪРЖАВНО УСТРОЙСТВО Хърватия е парламентарна

република. Изпълнителната власт в страната е в ръцете на министър-председателя. Законодателната власт в Хърватия се упражнява от парламента на страната, който се нарича Хърватски събор. Съборът е еднокамерен парламент с не по-малко от 100 депутати. Избират се на всеобщи избори след тайно гласуване за срок от 4 години. Президентът се избира пряко чрез гласуване за срок от 5 години и може да бъде избиран само два мандата.

Page 21: croatia preso

ИКОНОМИКА Основният дял на икономиката на Хърватия се пада

предимно на леката промишленост и на сектора на услугите. Туризмът е значителен източник на приходи.Състоянието на хърватската икономика е типично за страните в преход от комунизъм към пазарна икономика. Въпреки че е извършена приватизация и реконструкция във всички области, основните проблеми са: безработица и недостатъчни икономически реформи, което води до изоставане в преговорите за присъединяване към ЕС. Корабостроенето доминира в индустриалния сектор, с износ на над € 1 млрд. годишно. Хранителната и химическата промишленост са другия значителен дял от промишленото производство, които съставляват голям процент от износа на страната.

Page 22: croatia preso

БРУТЕН ВЪТРЕШЕН ПРОДУКТ Икономиката на Хърватия е доминирана от сектора на

услугите, който възлиза на 70% от БВП. Въпреки преживения срив по време на войната от 1991-1995 г., днес тя е една от най-проспериращите страни в своя регион и бивша Югославия. В периода 2000-2007 г. благосъстоянието и непрекъснато се подобрява, с растеж на БВП между 4% и 6% годишно, което довежда до подобряване на туристическата база и засилено консуматорско търсене, движено от кредити. В същото време инфлацията остава ниска, а хърватската куна стабилна. С настъпването на глбалната финансова криза, растежът на икономиката и се забавя знначително, като за 2009 г. е отчетен спад от 6,9% на БВП.

Page 23: croatia preso

БРУТЕН ВЪТРЕШЕН ПРОДУКТ Проблеми като голямата безработица, големия

търговски дефицит, неравномерното регионално развитие и лошия инвестиционен климат са предизвикателство за правителството на бившата югославска република. Предприемат се мерки за ускорена приватизация на държавно контролирани активи от ниско стратегическо значение. Докато макроикономическата стабилност е постигната, структурните реформи все още изостават. Високото ниво на външния дълг, неефективният експортен сектор, надутият държавен бюджет и силната зависимост от туризма са предпоставки за бъдещи спънки пред развитието на икономиката и.

Page 24: croatia preso

ИНДУСТРИЯ Хърватия притежава по-добре развита лека

индустрия от другите държави, съставляващи бивша Югославия. Нейните главни производствени направления включват химикали и пластмаси, машинни инструменти, обработени метални продукти, електроника, чугунени и стоманени продукти, алуминиева обработка, хартия и целулоза, строителни материали, текстил, корабостроене, петрол и петролни продукти, храни и напитки. Основната част (95%) от износа обхваща индустриални продукти.

Page 25: croatia preso

ИНФРАСТРУКТУРА Хърватия притежава добре развита инфраструктура,

пооддържана и разширявана главно чрез държавни субсидии и свързваща почти всяка част от страната. Четири главни паневропейски коридора минават през адриатическата държава и Адриатическо-Йонийския коридор. Дължината на построената магистрална мрежа е около 1200 км, а още няколко стотин километра са планирани.

Бившата югославска република има няколко пристанища, две от които са главни - Риека и Плоче, а при основно пътническите пристанища могат да се откроят Сплит (с най-много пътници в Адриатика) и Задар. Пристанищата на Риека и Задар биват обновявани с големи инвестиции. Проектът наречен Портата на Риека цели да превърне порта в главен стоков терминал за Централна Европа.