CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA 1RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN 1TARIKH :
MASA :7.20 - 8.20 (60 minit)
TAHUN :4
BILANGAN PELAJAR :28 Orang
MATA PELAJARAN :BAHASA MALAYSIA
TEMA :YANG BAIK JADIKAN TELADAN
TAJUK :MONYET YANG PINTAR
PENGETAHUAN SEDIA ADA :Murid mempunyai pengalaman sedia ada
mengenai cara membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul serta
penghayatan yang sesuai.
OBJEKTIF PENGAJARAN :Di akhir pembelajaran murid dapat :1.
Membaca lancar petikan cerita Monyet yang pintar dengan sebutan dan
intonasi yang betul.2. Mempersembahkan cerita Monyet yang pintar
dengan sebutan, intonasi dan penghayatan yang sesuai.
KEMAHIRAN PEMBELAJARAN:5.1 Aras 2 (i) Membaca lancar bahan
sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi yang
betul.2.1 Aras 3 (i) Mempersembahkan cerita dengan sebutan,
intonasi dan penghayatan yang sesuai.
NILAI-NILAI MURNI :Berdikari, Berani,Kerajinan
BAHAN BANTU MENGAJAR :Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 4,
Komputer/LCD, Petikan Monyet yang pintar, Gambar haiwan liar
BAHAN RUJUKAN :Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 4, Huraian
Sukatan Pelajaran Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah Tahun 4 Bahasa
Melayu
Langkah Penyampaian:LangkahIsi pelajaranKaedah Penyampaian
Set Induksi5 MinitContoh soalan:1.Namakan haiwan liar yang
terdapat di dalam gambar?
2.Apakah perbezaan haiwan-haiwan di dalam gambar ini?Aktiviti:1.
Guru menunjukkan gambar haiwan liar yang terdapat di dalam hutan.2.
Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan dengan gambar yang
ditunjukkan.3. Guru mengaitkan hasil perbincangan dengan isi
pelajaran hari itu.
Bahan:Gambar haiwan liar
Langkah 115 MinitMembaca lancar petikan cerita Monyet yang
pintar dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Aktiviti:1. Guru menayangkan petikan cerita Monyet yang pintar
kepada murid.2. Guru membaca petikan cerita Monyet yang pintar
dengan sebutan dan intonasi yang betul.3. Murid membaca senyap
petikan yang diberikan.4. Murid membaca kuat petikan cerita Monyet
yang pintar dengan sebutan dan intonasi yaang betul berpandukan
tunjuk ajar guru.
Bahan:Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 4, Komputer/LCD, Petikan
Monyet yang pintar
Langkah 215 MinitMempersembahkan cerita Monyet yang pintar
dengan sebutan, intonasi dan penghayatan yang sesuai.
Aktiviti:1. Guru memberikan contoh persembahan cerita dengan
mengunakan sebutan, intonasi dan penghayatan yang sesuai.2. Guru
dan murid berbincang tentang cara mempersembahkan cerita Monyet
yang pintar dengan sebutan, intonasi dan penghayatan yang sesuai.3.
Murid berbincang dalam kumpulan tentang aktiviti yang akan
dijalankan.
Bahan:Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 4, Komputer/LCD, Petikan
Monyet yang pintar
Langkah 320 MinitMempersembahkan cerita Monyet yang pintar
dengan sebutan, intonasi dan penghayatan yang sesuai.
Aktiviti:1. Setiap kumpulan mempersembahkan cerita Monyet yang
pintar dengan sebutan, intonasi dan penghayatan yang sesuai.2. Guru
memberi tunjuk ajar kepada setiap kumpulan yang
berkenaan.Bahan:Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 4, Komputer/LCD,
Petikan Monyet yang pintar
Penutup5 MinitRumusanAktiviti:1. Guru berbincang dengan murid
berkaitan dengan isi pelajaran hari ini.2. Guru merumuskan isi
pelajaran untuk hari ini.
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA 4RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN 4TARIKH :
MASA :11.20 12.50 (90 minit)
TAHUN :4
BILANGAN PELAJAR :28 Orang
MATA PELAJARAN :BAHASA MALAYSIA
TEMA :YANG BAIK JADIKAN TELADAN
TAJUK :MONYET YANG PINTAR
PENGETAHUAN SEDIA ADA :Murid mempunyai pengalaman sedia ada
mengenai isi pelajaran untuk hari ini.
OBJEKTIF PENGAJARAN :Di akhir pembelajaran murid dapat :1.
Menghuraikan 4 daripada 5 perwatakan watak yang terdapat di dalam
cerita.2. membina ayat sekurang-kurangnya 50 patah perkataan
berkaitan dengan watak yang dipilih dengan bahasa yang betul.
KEMAHIRAN PEMBELAJARAN: 11.3 Aras 1 (i) mengecam watak yang
terdapat dalam teks.11.3 Aras 1 (ii) mengenal pasti perwatakan
watak dalam teks.2.1 Aras 3 (ii) Menghuraikan sesuatu perkara yang
didengar dengan bahasa yang betul.
NILAI-NILAI MURNI :Berdikari, Berani,Kerajinan
BAHAN BANTU MENGAJAR :Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 4,
Komputer/LCD, Petikan Monyet yang pintar, Dialog Monyet yang
pintar, Latihan 5, Latihan 6
BAHAN RUJUKAN :Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 4, Huraian
Sukatan Pelajaran Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah Tahun 4 Bahasa
Melayu
Langkah Penyampaian:LangkahIsi pelajaranKaedah Penyampaian
Set Induksi5 MinitContoh dialog:- Tapi bagaimana, kijang?.- kita
masih ada jalan. Biar saya yang menjadi mangsanya yang pertama.-
Apa? Raja? Hanya aku raja di hutan ini! Tunjukkan kepadaku tempat
si bedebah itu. Biar aku tamatkan riwayatnya!.
Aktiviti:1. Guru meminta murid melakonkan setiap dialog yang
mereka telah pelajari dalam cerita Monyet yang pintar.2. Guru
bersoal jawab dengan murid berkaitan dengan watak yang menyampaikan
dialog yang mereka lakonkan.3. Guru mengaitkan hasil perbincangan
dengan isi pelajaran hari itu.
Bahan:Dialog Monyet yang pintar
Langkah 120 MinitMengecam watak yang terdapat dalam teks.
Mengenal pasti perwatakan watak dalam teks.-perwatakan- nilai
yang terdapat dalam diri sesuatu watak itu.1. kambing sanggup
berkorban nyawa demi keselamatan kawan-kawannya.2. kijang seekor
binatang yang pemarah.3. arnab lebih banyak berdiam diri.4. monyet
seekor binatang yang pintar dan mampu menipu singa.5. singa seekor
binatang yang garang, anggkuh, mementingkan diri sendiri .
Aktiviti:1. Guru meminta murid menyenaraikan setiap watak yang
terdapat dalam cerita Monyet yang pintar.2. Guru menerangkan
mengenai maksud perwatakan dan memberikan contoh perwatakan
berdasarkan watak yang terdapat di dalam cerita Monyet yang
pintar.3. Murid berbincang dalam kumpulan untuk mengenal pasti
perwatakan setiap watak yang terdapat di dalam cerita.4. Wakil
murid membentangkan dapatan perbincangan kumpulan mereka di hadapan
kelas.5. Guru membuat penambahbaikan serta mencatat hasil
pembentangan murid di papan tulis.
Bahan:Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 4, Komputer/LCD, Petikan
Monyet yang pintar
Langkah 225 MinitMenghuraikan sesuatu perkara yang didengar
dengan bahasa yang betul.
Contoh ayat:- kambing adalah seekor binatang yang baik budi
pekertinya. Dia sanggup berkorban nyawa demi keselamatan
rakan-rakannya.Aktiviti:1. Guru memberikan contoh ayat yang ditulis
dengan menggunakan bahasa yang betul.2. Guru dan murid berbincang
tentang cara menulis dan menghuraikan sesuatu perkara dengan bahasa
yang betul.3. Murid berbincang dalam kumpulan tentang aktiviti yang
dijalankan.4. Guru memberi penambahbaikan serta mencatat hasil
perbincangan murid di papan tulis.
Bahan:Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 4, Komputer/LCD, Petikan
Monyet yang pintar
Langkah 335 MinitMembuat latihan mengenai topik yang telah
diajar pada hari ini.
1. Menghuraikan 4 daripada 5 perwatakan watak yang terdapat di
dalam cerita. (Latihan 5)2. membina ayat sekurang-kurangnya 50
patah perkataan berkaitan dengan watak yang dipilih dengan bahasa
yang betul. (Latihan 6)
Aktiviti:1. Guru memberikan lembaran kerja kepada murid untuk
mengukur sejauh mana kefahaman dan ingatan murid tentang isi
pelajaran yang telah dipelajari pada hari ini.
Bahan:Latihan 5, Latihan 6.
Penutup5 MinitRumusan / Lakonan.Aktiviti:1. Guru dan murid
melakonkan setiap watak yang telah dipelajari dalam aktiviti
pengajaran dan pembelajaran hari ini.2. Guru merumuskan isi
pelajaran untuk hari ini.
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA 2RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN 2TARIKH:
MASA:8.50 - 9.50 (60 minit)
TAHUN:4
BILANGAN PELAJAR:28 Orang
MATA PELAJARAN:BAHASA MALAYSIA
TEMA:YANG BAIK JADIKAN TELADAN
TAJUK:MONYET YANG PINTAR
PENGETAHUAN SEDIA ADA:Murid mempunyai pengalaman sedia ada
mengenai isi pelajaran untuk hari ini.
OBJEKTIF PENGAJARAN:Di akhir pembelajaran murid dapat :1.
Menyenaraikan sekurang-kurangnya 4 daripada 5 watak yang terdapat
dalam cerita Monyet yang pintar.2. Menyenaraikan sekurang-kurangnya
4 daripada 5 rancangan setiap watak dalam cerita ini dengan wacana
yang sesuai.
KEMAHIRAN PEMBELAJARAN:2.1 Aras 3 (i) Mempersembahkan cerita
dengan sebutan, intonasi danpenghayatan yang sesuai. 11.3 Aras 1
(i) mengecam watak yang terdapat dalam teks. 3.3 Aras 2 (i)
mengemukakan idea tentang sesuatu tema denganwacana yang
sesuai.
NILAI-NILAI MURNI:Berdikari, Berani,Kerajinan
BAHAN BANTU MENGAJAR:Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 4,
Komputer/LCD, Petikan Monyet yang pintar, Kotak bertutup, Patung
haiwan,Latihan 1, latihan2.
BAHAN RUJUKAN:Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 4, Huraian Sukatan
Pelajaran Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah Tahun 4 Bahasa
Melayu
Langkah Penyampaian:LangkahIsi pelajaranKaedah Penyampaian
Set Induksi5MinitContoh soalan:1.Apakah nama objek yang anda
dapat dari dalam kotak itu?2.Siapakah dia Sang Singa ini?
Aktiviti:1. Guru menjalankan aktiviti kotak hitam.2. Wakil
setiap kumpulan mengambil objek (patung haiwan)yang terdapat di
dalam kotak dan menyatakannya kepada rakan lain.3. Guru mengaitkan
aktiviti dengan isi pelajaran untuk hari ini.
Bahan:Kotak bertutup, patung haiwan
Langkah 115 MinitMempersembahkan cerita Monyet yang pintar
dengan sebutan, intonasi dan penghayatan yang sesuai.
mengemukakan idea yang terdapat dalam cerita Monyet yang pintar
denganwacana yang sesuai.- buat baik dibalas baik, buat jahat
jangan sekali.
Aktiviti:1. Secara rawak, guru meminta murid yang terpilih untuk
mempersembahkan semula cerita Monyet yang pintar.2. Guru dan murid
berbincang tentang isi kandungan cerita ini.3. wakil setiap
kumpulan menyatakan idea yang terdapat di dalam cerita ini dengan
wacana yang tepat.4. Guru mencatat setiap maklumat dalam
pembentangan murid di papan tulis.
Bahan:Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 4, Komputer/LCD, Petikan
Monyet yang pintar
Langkah 215 MinitWatak dan rancangan watak dalam dalam cerita:1.
kambing berjumpa dengan singa untuk merayu agar singa tidak
menangkap haiwan lain di hutan.2. kijang mahu membunuh singa
sebelum singa menjadikan mereka mangsa.3. arnab ikut rancangan
kijang sahaja.4. monyet menipu singa sehingga singa terbunuh.5.
singa menjadikan binatang lain di dalam hutan sebagai
mangsanya.Aktiviti:1. Murid berbincang dalam kumpulan menyenaraikan
watak dan rancangan watak yang terdapat dalam cerita.2. wakil
setiap kumpulan membentangkan dapatan dari perbincangan mereka.3.
Guru memberi penambahbaikan terhadap hasil perbincangan dan
pembentangan murid.4. Guru mencatat hasil pembentangan murid di
papan tulis.
Bahan:Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 4, Komputer/LCD, Petikan
Monyet yang pintar
Langkah 320 MinitMembuat latihan mengenai topik yang telah
diajar pada hari ini.
1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 4 daripada 5 watak yang
terdapat dalam cerita Monyet yang pintar. (Latihan 1)2.
Menyenaraikan sekurang-kurangnya 4 daripada 5 rancangan setiap
watak dalam cerita ini dengan wacana yang sesuai. (Latihan 2)
Aktiviti:1. Guru memberikan lembaran kerja kepada murid untuk
mengukur sejauh mana kefahaman dan ingatan murid tentang isi
pelajaranyang telah dipelajari pada hari ini.
Bahan:Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 4, Komputer/LCD, Petikan
Monyet yang pintar, Latihan 1, Latihan 2
Penutup5 MinitRumusanAktiviti:1. Guru berbincang dengan murid
tentang isi pelajaran pada hari ini.2. Guru meminta wakil murid
untuk membuat rumusan tentang isi pelajaran pada hari ini.
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA 1RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN 1TARIKH :
MASA :7.20 - 8.20 (60 minit)
TAHUN :4
BILANGAN PELAJAR :28 Orang
MATA PELAJARAN :BAHASA MALAYSIA
TEMA :YANG BAIK JADIKAN TELADAN
TAJUK :MONYET YANG PINTAR
PENGETAHUAN SEDIA ADA :Murid mempunyai pengalaman sedia ada
mengenai cara membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul serta
penghayatan yang sesuai.
OBJEKTIF PENGAJARAN :Di akhir pembelajaran murid dapat :1.
Membaca lancar petikan cerita Monyet yang pintar dengan sebutan dan
intonasi yang betul.2. Mempersembahkan cerita Monyet yang pintar
dengan sebutan, intonasi dan penghayatan yang sesuai.
KEMAHIRAN PEMBELAJARAN:5.1 Aras 2 (i) Membaca lancar bahan
sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi yang
betul.2.1 Aras 3 (i) Mempersembahkan cerita dengan sebutan,
intonasi dan penghayatan yang sesuai.
NILAI-NILAI MURNI :Berdikari, Berani,Kerajinan
BAHAN BANTU MENGAJAR :Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 4,
Komputer/LCD, Petikan Monyet yang pintar, Gambar haiwan liar
BAHAN RUJUKAN :Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 4, Huraian
Sukatan Pelajaran Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah Tahun 4 Bahasa
Melayu
Langkah Penyampaian:LangkahIsi pelajaranKaedah Penyampaian
Set Induksi5 MinitContoh soalan:1.Namakan haiwan liar yang
terdapat di dalam gambar?
2.Apakah perbezaan haiwan-haiwan di dalam gambar ini?Aktiviti:1.
Guru menunjukkan gambar haiwan liar yang terdapat di dalam hutan.2.
Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan dengan gambar yang
ditunjukkan.3. Guru mengaitkan hasil perbincangan dengan isi
pelajaran hari itu.
Bahan:Gambar haiwan liar
Langkah 115 MinitMembaca lancar petikan cerita Monyet yang
pintar dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Aktiviti:1. Guru menayangkan petikan cerita Monyet yang pintar
kepada murid.2. Guru membaca petikan cerita Monyet yang pintar
dengan sebutan dan intonasi yang betul.3. Murid membaca senyap
petikan yang diberikan.4. Murid membaca kuat petikan cerita Monyet
yang pintar dengan sebutan dan intonasi yaang betul berpandukan
tunjuk ajar guru.
Bahan:Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 4, Komputer/LCD, Petikan
Monyet yang pintar
Langkah 215 MinitMempersembahkan cerita Monyet yang pintar
dengan sebutan, intonasi dan penghayatan yang sesuai.
Aktiviti:1. Guru memberikan contoh persembahan cerita dengan
mengunakan sebutan, intonasi dan penghayatan yang sesuai.2. Guru
dan murid berbincang tentang cara mempersembahkan cerita Monyet
yang pintar dengan sebutan, intonasi dan penghayatan yang sesuai.3.
Murid berbincang dalam kumpulan tentang aktiviti yang akan
dijalankan.
Bahan:Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 4, Komputer/LCD, Petikan
Monyet yang pintar
Langkah 320 MinitMempersembahkan cerita Monyet yang pintar
dengan sebutan, intonasi dan penghayatan yang sesuai.
Aktiviti:1. Setiap kumpulan mempersembahkan cerita Monyet yang
pintar dengan sebutan, intonasi dan penghayatan yang sesuai.2. Guru
memberi tunjuk ajar kepada setiap kumpulan yang
berkenaan.Bahan:Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 4, Komputer/LCD,
Petikan Monyet yang pintar
Penutup5 MinitRumusanAktiviti:1. Guru berbincang dengan murid
berkaitan dengan isi pelajaran hari ini.2. Guru merumuskan isi
pelajaran untuk hari ini.
PetikanMonyet yang pintar
Binatang-binatang kecil di hutan tidak senang hati dengan
kedatangan singa di tempat mereka. Singa itu mengakui dirinya raja
walaupun sebenarnya dia bukan raja di hutan itu. Singa itu sangat
ganas. Binatang-binatang yang lemah sering menjadi mangsanya. Oleh
itu, binatang-binatang di hutan tersebut mencari jalan untuk
menghapuskan singa itu. Biar saya yang pergi berjumpa dengan singa
itu. Saya akan merayu kepadanya agar tidak menangkap haiwan di
hutan ini lagi, kata kambing tua kepada kawan-kawannya. Dia sanggup
berkorban nyawa demi keselamatan rakan-rakannya. Semasa pertemuan
dengan kambing, singa itu berkata dengan angkuh. Kalau kamu tidak
mahu aku menangkap binatang di hutan ini lagi, kamu hendaklah
mempersembahkan makanan kepada aku setiap hari. Terdiam semua
binatang apabila kehendak singa itu disampaikan oleh kambing tua
kepada mereka. Naik darah kijang mendengar kata-kata singa itu. Dia
berfikir sejenak lalu berkata dengan marah. Jangan beri muka kepada
singa yang kejam itu. Ada hati dia mahu makan kita. Kita mesti
membunuhnya sebelum kita menjadi mangsa yang seterusnya. Tapi
bagaimana, kijang? sampuk arnab yang hanya berdiam diri sejak tadi.
Kita masih ada jalan. Biar saya yang menjadi mangsanya yang
pertama, kata monyet dengan berapi-api. Esoknya, monyet pergi
menyerah diri kepada singa itu. Mengapa lambat, ha? Engkau tahu
tak, aku lapar? herdik singa. Ma ... ma ... maafkan patik tuanku,
semasa dalam perjalanan ke sini, patik telah ditangkap oleh seekor
singa yang mengaku dirinya raja, sembah monyet pura-pura ketakutan.
Apa? Raja? Hanya aku raja di hutan ini! Tunjukkan kepadaku tempat
si bedebah itu. Biar aku tamatkan riwayatnya! kata singa dengan
bengis. Panas hati singa mendengar penjelasan monyet. Monyet pun
membawa singa ke sebuah perigi. Apabila tiba di tepi perigi
tersebut, monyet pun berkata, Itu dia singa yang mengaku dirinya
raja, tuanku, Monyet menunjukkan bayang-bayang singa di dalam
perigi itu. Tanpa membuang masa, singa pun terjun ke dalam perigi
tersebut untuk membunuh Sang Singa yang dilihatnya itu. Monyet
riang kerana rancangannya berjaya. Semenjak itu, binatang-binatang
di hutan tersebut hidup dengan aman dan bahagia.
Monyet yang pintar
Binatang-binatang kecil di hutan tidak senang hati dengan
kedatangan singa di tempat mereka. Singa itu mengakui dirinya raja
walaupun sebenarnya dia bukan raja di hutan itu. Singa itu sangat
ganas. Binatang-binatang yang lemah sering menjadi mangsanya. Oleh
itu, binatang-binatang di hutan tersebut mencari jalan untuk
menghapuskan singa itu. Biar saya yang pergi berjumpa dengan singa
itu. Saya akan merayu kepadanya agar tidak menangkap haiwan di
hutan ini lagi, kata kambing tua kepada kawan-kawannya. Dia sanggup
berkorban nyawa demi keselamatan rakan-rakannya. Semasa pertemuan
dengan kambing, singa itu berkata dengan angkuh. Kalau kamu tidak
mahu aku menangkap binatang di hutan ini lagi, kamu hendaklah
mempersembahkan makanan kepada aku setiap hari. Terdiam semua
binatang apabila kehendak singa itu disampaikan oleh kambing tua
kepada mereka. Naik darah kijang mendengar kata-kata singa itu. Dia
berfikir sejenak lalu berkata dengan marah. Jangan beri muka kepada
singa yang kejam itu. Ada hati dia mahu makan kita. Kita mesti
membunuhnya sebelum kita menjadi mangsa yang seterusnya. Tapi
bagaimana, kijang? sampuk arnab yang hanya berdiam diri sejak tadi.
Kita masih ada jalan. Biar saya yang menjadi mangsanya yang
pertama, kata monyet dengan berapi-api. Esoknya, monyet pergi
menyerah diri kepada singa itu. Mengapa lambat, ha? Engkau tahu
tak, aku lapar? herdik singa. Ma ... ma ... maafkan patik tuanku,
semasa dalam perjalanan ke sini, patik telah ditangkap oleh seekor
singa yang mengaku dirinya raja, sembah monyet pura-pura ketakutan.
Apa? Raja? Hanya aku raja di hutan ini! Tunjukkan kepadaku tempat
si bedebah itu. Biar aku tamatkan riwayatnya! kata singa dengan
bengis. Panas hati singa mendengar penjelasan monyet. Monyet pun
membawa singa ke sebuah perigi. Apabila tiba di tepi perigi
tersebut, monyet pun berkata, Itu dia singa yang mengaku dirinya
raja, tuanku, Monyet menunjukkan bayang-bayang singa di dalam
perigi itu. Tanpa membuang masa, singa pun terjun ke dalam perigi
tersebut untuk membunuh Sang Singa yang dilihatnya itu. Monyet
riang kerana rancangannya berjaya. Semenjak itu, binatang-binatang
di hutan tersebut hidup dengan aman dan bahagia
LATIHAN 1
Latihan 1
Senaraikan watak-watak yang terdapat di dalam cerita Monyet yang
pintar ini.
1.___________________________________
2.___________________________________
3.___________________________________
4.___________________________________
5.___________________________________
LATIHAN 2
Latihan 2
Lengkapkan jadual di bawah dengan rancangan setiap watak yang
terdapat dalam cerita Monyet yang pintar ini.
Bil.WatakRancangan
1
2
3
4
5
LATIHAN 3
Latihan 3
Lengkapkan belon kata dengan dialog yang betul.
Kambing
Kijang
Arnab
Monyet
Singa
RPHBM THN 2 (Kisah dan teladan)
RANCANGAN PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
Nama Guru : Ahmad Latip Bin AlwiMata pelajaran : Bahasa
MelayuTema : Kisah dan TeladanTajuk : Kisah Sang SerigalaSekolah :
Sk. St.Patrick.Kelas : 2 DynamicBilangan murid : 26 orangPurata
umur : 8 tahunTarikh : 11 Oktober 2011Masa : 8.00 9.00 pagi.Hari :
Selasa
KEMAHIRANFokus Utama : 5.1 Aras 3 (i) Membaca petikan dengan
sebutan dan intonasi yang betul dan menarikFokus sampingan : 5.2
Aras 1(ii) Menjawab soalan pemahaman berdasarkan teks yang
dibacaFokus sampingan: 6.1 Aras 3(i) Merujuk pelbagai sumber untuk
mencari maklumat berkaitan tajuk yang dibincangkan.
OBJEKTIF1. Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang
betul dan menarik.2. Menjawab soalan pemahaman berdasarkan teks
yang dibaca3. Merujuk teks petikan untuk mencari maklumat berkaitan
tajuk yang dibincangkan.
ISI PELAJARANSebuah Taman,buah epal,sangat lapar,buah
tembikai.
PENGETAHUAN SEDIA ADAMurid sudah biasa mengenali rupa binatang
serigala daripada cerita yang ditonton di televisyen dan daripada
bahan-bahan bacaan.
PENYERAPAN ILMUPendidikan Moral , Agama Islam dan Sains
NILAI-NILAI MURNIKesedaran murid tentang keburukan sikap tamak
dan seharusnya bersyukur dengan apa yang ada
ABMKad gambar, kad perkataan , lembaran kerja dan teks
petikan.
SET INDUKSI(5 minit ).1. Beberapa orang murid di minta untuk
mencantum gambar2. Guru mengambarkan ciri-ciri haiwan yang terdapat
dalam gambar tersebut.2. Murid cuba menjawab nama haiwan mengikut
gambaran diberi.
LANGKAH 1(10 minit )1. Guru menyuruh beberapa orang murid
membaca secara individu dan kemudian secara beramai-ramai
berdasarkan teks petikan yang diedar.2. Guru bersoaljawab dan
berbincang bersama-sama murid berkaitan isi teks petikan yang
diberi.3. Guru berbincang berkaitan peribahasa yang terdapat dalam
teks kemudian menyuruh murid mencari dan mengaris beberapa simpulan
bahasa yang terdapat dalam petikan.
LANGKAH 2(10 minit )1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada
setiap murid.2.Murid yang belum menguasai diberi bimbingan oleh
guru secara individu.3.Latihan pengayaan diberikan kepada murid
yang telah menguasai dan menyiapkan latihan dengan betul.4.Hasil
kerja disemak secara perbincangan dan dibuat dalam bentuk
pertandingan Pat-pat Siku Lipat (menjawab soalan latihan dalam
lembaran kerja secara kumpulan)
PENUTUP( 5 Minit )Penutup kognitif.1.Guru menilai hasil kerja
murid secara keseluruhan dan memberi peneguhan.2.Hasil kerja mereka
akan ditampal di sudut bahasa3.Rumusan pelajaran berdasarkan
nilai-nilai murni terdapat dalam petikan.Penutup sosial1. Guru
memuji murid kerana memberikan kerjasama yang baik sewaktu aktiviti
dijalankan.
REFLEKSI PENGAJARAN
KEKUATAN
Kelebihan dan Kekuatan pengajaran yang saya lakukan
ialahstrategi atau teknik pengajaran yang pelbagai telah digunakan
memberi keyakinan penuh untuk diri saya bagi mencapai objektif
P&P pada hari tersebut. Saya mengetahuinya melalui proses
pengajaran secara soaljawab disusuli dengan didik hibur dan
simulasi.Melalui pemerhatian saya murid-murid begitu seronok dan
lebih fokus dengan pengajaran yang telah dijalankan.
Melalui pemerhatian saya. Murid-murid dapatmenjalankan
aktivitiseperti yangdiarahkan dan memberi tindakbalas yang positif
dan memberangsangkansecara aktif.Penglibatan murid-murid
dalamaktiviti kumpulanterutamanya dalampertandinganPat-Pat siku
lipat menunjukkan mereka terlibat secara aktif atau produktif ini
adalahbertujuan:i). Memudahkan saya mengawal kelas.ii). Merapatkan
hubungan antara murid-muridiii). Mudah untuk mencungkil idea di
kalangan mereka sendiri.iv). Mewujudkan sifat
kepimpinanv).Menghilangkan sifat malu dan rendah diri.vi). Mengelak
murid dari suka menyendiri,bosan dan pasif (kera sumbang). vii).
Mewujudkan suasana pembelajaran yang lebih seronok dan
kondusif.viii). Mewujudkan sikap bekerjasama antara ahli
kumpulan.Selain itupenglibatanmurid-murid dalam kelassecara
individujuga aktif dan amatmemberangsangkan terutama aktiviti sesi
soaljawab.
KELEMAHANKelemahan dan kekurangan yang dikenalpasti dalam
pelaksanaan tugasan mikropengajaranialah ketepatanmengikut masa
yang ditetapkan.Ketepatan masa penting bagi memastikan proses
pengajaran dan pembelajaran (PnP) berjalan dengan baik dan lancar.
Berdasarkan perbandingan rakaman dan rancangan pengajaran harian
(RPH) yang telah dibuat, didapati masa yang digunakan untuk
menjalankan sesuatu langkahpengajaran tidak seiring. Halini
disebabkan terdapatnya gangguan-gangguan dan hal-hal lain yang
menyebabkan masa yang lebih diambil untuk melakukan sesuatu
langkah. Bagaimanapun, masa keseluruhan pengajaran tidak terlalu
terjejas.Kelemahan dan kekurangan seterusnya ialahmasalah dalam
pemantauan kelas. Guru didapati hanya berada di hadapan kelas
sahaja tanpa memantau aktiviti murid di setiap penjuru kelas. Guru
seharusnya berjalan dan memantau setiap aktiviti murid. Melalui
cara itu, guru dapat mengawal keadaan dan suasana kelas dengan
lebih baik. Selain itu juga, guru dapat membantu murid dengan lebih
dekat.
LANGKAH MENGATASI
Setiap kelamahan dan kekurangan yang dikesan memerlukan penambah
baikanbagi meningkatkan kualiti pengajaran pada masa akan
datang.Berdasarkan kelemahan dan kekurangan dalam tugasan
microteaching, penambah baikan yang perlu dilakukanialah ketepatan
penggunaan masa menyampaikan pelajaran serta pemantauan murid di
dalam kelas.Guru perlu menepati ketetapan masa seperti yang
ditentukan dalam RPH. Ketetapan masa perlu diikut bagi melancarkan
proses P&P. Hal ini juga akanmemudahkan guru menyelesaikan
setiap bahagian penyampaian pengajaran dari permulaan sesi
pengajaran hingga tamat.
Guru perlu sentiasa bergerak dan berjalan ke setiap sudut kelas
bagi memantau dan melihat setiap aktiviti yang dilakukan oleh murid
ketika P&P berjalan. Kaedah ini sangat membantu guru dalam
mengawal murid di dalam kelas, sama ada mengawal tingkah laku
murid, atau membantu ketidak fahaman murid terhadap pelajaran
secara seta merta. Perkara ini perlu dilakukan oleh setiap guru
dalam proses PnP di dalam kelas. Ia menunjukkan interaksi dan
komunikasi yang berkesan antara guru dengan murid
LEMBARAN KERJA
Nama:_____________ BM TAHUN 2 TARIKH:_______________
Tajuk: Simpulan Bahasa
Arahan: Isi tempat kosong berpandukan jawapan yang diberi.
Kaki botol panjang tangan cakar ayam mulut muraikaki ayam
1. Orang yang memakai
kasut:___________________________________
2. Suka atau banyak
bercakap:___________________________________
3. Surat Ali tidak boleh dibaca kerana tulisannya
macam:______________
____________________________________
4. Abu di tangkap polis kerana
dia:_________________________________
5. Orang yang banyak minum minuman yang
memabukkan:_____________
____________________________________
GAMBAR SERIGALA SEDANG MENYALAK
GAMBAR SEEKOR SERIGALA
LATIHAN 4
Latihan 4
Huraikan tujuan setiap dialog yang diucapkan oleh setiap
watak.
WatakTujuan dialog diucapkan
Kambing
Kijang
Arnab
Monyet
Singa
LATIHAN 5Latihan 5
Huraikan perwatakan setiap watak yang terdapat dalam petikan
dengan menggunakan ayat anda sendiri.
WatakPerwatakan
Kambing
Kijang
Arnab
Monyet
Singa
LATIHAN 6Latihan 6
Bina ayat sekurang-kurangnya 50 patah perkataan berkaitan dengan
watak yang anda pilih dengan bahasa yang betul.
Watak:____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
WATAK DAN PERWATAKANwatak dan perwatakan
WatakPerwatakan
KambingSanggup berkorban nyawa demi keselamatan
kawan-kawannya.
KijangSeekor binatang yang pemarah.
ArnabLebih banyak berdiam diri.
MonyetSeekor binatang yang pintar dan mampu menipu singa.
SingaSeekor binatang yang garang, angkuh, mementingkan diri
sendiri .