PROIECT DE ACTIVITATE
PROIECT DE ACTIVITATE
nvtoare : Carajia MariaData: 21 ianuarie 2015Forma de
organizare: trainingUnitatea de nvmnt : Liceul Teoretic Mihai
EminescuSubiectul: Formarea Obiectiv cadru: Exersarea abilitilor de
management al unui stil de via de calitate
Obiective operaionale :
O1: s explice noiunea ,, conflict; O2: s identifice tipuri i
surse de conflict, ci de rezolvare i evitare a conflictelor; O3: s
evidenieze importana comunicrii n evitarea i rezolvrii
conflictului.
Strategia didactic :
a) Metode i procedee : conversaia catehetic i euristic ,
exerciiul, explicaia, exemplificarea, comparaia, lucrul cu textul,
problematizarea, munca independent, demonstraiab) Mijloace de nvmnt
: schema la tabl, coli, fie de lucru, texte literare ( Balada unui
greier mic de George Toprceanu , Greierele i furnica deMarin
Sorescu )c) Forme de organizare :activitate frontal, activitate pe
grupe de 4 elevi,activitate individual.Bibliografie:
Consiliere i orientare, Curriculum clasele V VIII, Bucureti,
2006 Gabriela Lemeni, Mircea Miclea, Consiliere i orientare - Ghid
de educaie pentru carier, Ed. ASCR, Cluj-Napoca, 2004
Gabriela Lemeni, Mihaela Porumb, Consiliere i orientare- Ghid de
educaie pentru carier.Activiti pentru clasele V-VIII, Ed. ASCR,
Cluj-Napoca, 2004 Conflictele i comunicarea.Un ghid prin labirintul
artei de a face fa conflictelor, Ed. ARC, 1998
Internet: www.didactic.ro, www.altastiinta.ro George Toprceanu,
Versuri i proz, Ed. Porto-Franco, 1991 Marin Sorescu, Singur
printre poei, Ed. Junimea
Desfurarea activitii
I. Moment organizatoric
Pregtirea materialelor pentru nceperea training-ului.Se
distribuie fiele de lucru.
II. Captarea ateniei
nvtorii sunt solicitai s descrie ce observ n desenele de pe fia
de lucru 1, Surse ale conflictelor ( vezi anexa). Se solicit s
identifice elemente componente ale unei imagini. Se evideniaz
faptul c se pot percepe imagini diferite n acelai desen,ceea ce
poate duce la contraziceri ntre diferite persoane i, deci, la
conflict, dac nu exist comunicare, pentru a-l face pe interlocutor
s adopte punctul tu de vedere.
III. Anunarea subiectului activitii, a tipului ei i precizarea
obiectivelor IV. Conducerea nvrii
a) Discuie despre conflicte
Ce nseamn conflict? ncercai s formulai o definiie.
Ce imagine v vine n minte cnd cineva pronun acest cuvnt ?
b) Prezentarea sarcinilor de nvare
nvtorii sunt mprii n 4 grupe.Se stabilete modalitatea de
rezolvare a sarcinilor date pe fia de lucru 2 : rspunsuri formulate
prin lucru n grup i redactate pe o singur foaie de ctre fiecare
grup.
Se citesc cele dou texte literare de pe fia de lucru 2 ( vezi
anexa ).
c) Dirijarea procesului de nvare
Rezolvarea sarcinii de lucru de ctre fiecare grup, care ofer
explicaii i ndrumri suplimentare acolo unde este nevoie.V.Evaluarea
formativ
Se discut variantele de rspuns date i se sintetizeaz informaiile
n fia de lucru 3, Arborele lui Sapiro (vezi anexa),evideniindu-se
elementele conflictului identificat.Se caut modaliti de evitare i
de rezolvare a conflictului,cutndu-se modaliti de conciliere prin
contientizarea cauzelor.
Este analizat pro i contra comportamentul fiecruia dintre cele
dou personaje.
VI. Asigurarea reteniei i a transferului
Bifai pe fia de lucru 1 verbele asociate ideii de conflict. Cnd
apar conflictele ntre oameni ? Dai exemple de situaii.
Elevii sunt ndemnai s observe pe fia de lucru 1 clasificarea
surselor de conflict.
Discuia despre desene de la nceputul activitii ar fi putut fi o
surs de conflict ntre noi. Ce tip ar fi?
Ce asemnri importante exist ntre diferite tipuri de conflict
?
Cum sunt soluionate conflictele care au loc: n noi nine? / n
clasa noastr ? / n coal ? / n familie ? / n comunitate ? / ntre noi
i prietenii notri ?
Ar trebui s evitm s fim implicai n conflicte ?
Cum v-ai simit evitnd conflictele ?
Se fac aprecieri asupra activitii. Se anun tema pentru urmtoarea
ntilnire.
CONFLICTUL Elevul trebuie s se adapteze mereu la mediul n care
trieste, la evenimentele de via cu care este confruntat. El trebuie
s nfrunte piedici, s nving fustrri sau s depeasc situaiile
stresante.
De cele mai multe ori, elevul urmrete realizarea mai multori
scopuri, aspiraii, dorine. Resursele endogene sau exogene de care
dispune persoana uman sunt ns limitate. Astfel, realizarea unor
scopuri blocheaz sau anihileaz realizarea altora. Din punct de
vedere psihologic, atunci cnd se npune o alegere ntre motive
diferite, mutual exclusive, apare un conflict. n acest caz, asupra
individului se exercit dou sau mai multe fore cu valene diferite,
dar de intensitate aproximativ egal. n funcie de caracterul
(valenele) acestor fore se pot distinge trei tipuri de situaii
conflictuale.
Conflictul atracie- atracie ( A-A )
Este situaia n care alternativele puse n faa individului sunt la
fel de dezirabile, adic ambele valene sunt pozitive. De obicei n
cazul acestui tip de conflict, deciziile sunt luate rapid, dup o
scurt perioad de oscilaie. Uneori, ns, cnd alegerea este foarte
important (alegerea profesiunii, partenerului de via etc.),
conflictul atracie-atracie poate genera comportamente
neadaptative.
Conflictul evitare evitare ( E- E )
Apare n cazul n care subiectul trebuie s aleag ntre variante la
fel de indezirabile (ambele valene sunt negative). Uneori se caut
rul cel mai mic, alteori soluia apare n evaziunea fizic sau
imaginar ori n comportare agresiv.
Conflictul atracie evitare ( A E )
Apare atunci cnd un scop/alternativ are att aspecte (valene)
pozitive ct i negative. n psihologia animal, s-a constatat
experimental c administrarea concomitent a hranei i a unui oc
electric duce la apariia de conflictte A E. Ca urmare, subiectul i
dezvolt o atitudine ambivalent, simndu-se n acelai timp atras i
respins de un obiectiv-scop sau o sarcin. Acest tip de conflict
este cel mai frecvent n viaa de zi de zi. El apare mai ales sub
forma alegerii ntre dou sau mai multe balternative care au simultan
att valene pozitive ct i negative.
Pentru cercetarea situaiilor conflictuale s-a propus noiunea de
gradient. El desemneaz variaia triei rspunsului n funcie de distana
pn la obiectul-scop. Deci, el exprim modificrile n intensitatea
motivaiei nregistrate pe msura apropierii de scopul vizat.
Investigaiile asupra gradientului au pus n eviden o serie de
regulariti:
Atracia crete pe msura apropierii de obiectul- scop; cu ct
suntem mai aproape de realizarea unui scop cu att crete motivaia
elevului pentru obinerea lui.
Evitarea (respingerea) crete odat cu apropierea de situaia
indezirabil. Proximitatea unui stimul sau situaii negative crete
motivaia elevului pentru evitarea ei. Imiena pedepsei, de pild,
stimuleaz comportamentele de eludarea ei.
Gradientul eviterii crete mai rapid dect gradientul de atracie
(apropiere). Acest principiu explic comportamentul ambivalent ce
apare n situaiile conflictuale de atracie-evitare.
Fazele de evoluie a conflictului n grupAnalistul Donelson a
descris modelul de dezvoltare a conflictului in grup prin 5 etape
relative distincte:
# Dezacordul debuteaz prin:- simple neitelegeri,- diferenierea
indivizilor sau grupului prin modul lor de a fi i a gndi
pseudoinelegeri- divergente minore, nesemnificative pentru
interaciunea sociala, de grup, dar care necontrolate la timp, pot
degenera in conflicte reale.
# Confruntarea- adnceste diferenele intre indivizi, grupuri,
clase, acestea fiind percepute de ctre prile in conflict ca
importante pentru interactiunea de grup, ca ameninnd unitatea
grupului,- in aceast faz fiecare parte ii susine poziia sa,
accentund-o pe baza unei ideologii justificative,- fiecare parte
subliniaz erorile din gndirea celeilalte,- persuasiunea devine
exagerat, poate degenera in aciuni de for cu efect de bumerang
asupra prilor.- este faza n care fiecare parte se convinge pe ea
nsi ca trebuie s conving adversarul s-i schimbe prerea, s renune la
poziia lui, acceptnd argumentele sale- expresia emoional domin
asupra argumentelor logice- sunt antrenate mecanisme psihologice i
interpersonale ale luptei care duc la stres crescut, tensiuni,
frustrri succesive ce antreneaz n lan: ostiliti, forme de violen
(fizic/de limbaj).- rata comunicarii in grup scade- lipsa de
ncredere crete- apare necesitatea unei soluii.
# Escaladarea- distruge normele reciprocitii pozitive,
inlocuindu-le cu unele de tip negative care susin un comportament
concurenial exagerat- tensiunea i ostilitile din grup sunt scpate
de sub control- reacia de auto-aprare a fiecrei pri strnete violene
fizice i simbolice, agresitatea maxim- in aceast etap conflictul
atinge punctul culminant de vrf care poate distruge total
interaciunea de grup, ajungnd uneori chiar pna la distrugerea fizic
a prilor sau poate reface interaciunea de grup printr-o schimbare
structurala.
# De-Escaladarea Escaladarea conflictului e urmat firesc de
orientarea spre soluii raionale de rezolvare a conflictului prin:-
intervenii legale de tip instituional- negocieri i compromisuri
treptate- stimularea posibilitilor de comunicare deschis ntre pri-
captarea bunvoinei prii adverse- apariia celei de a treia pri in
calitate de mediator, moderator, facilitator, diplomat, sftuitor
etc
# Rezolvarea compromisul final cerut de rezolvarea conflictului
nu trebuie s fie privit de nici una din prile ca un semn al
slbiciunii sale, trebuie doar apreciat prin funcia sa pozitiv
integrativ, pentru unitatea, echilibrul sistemului i pacea social.;
rezovarea prin crearea unui echilibru instabil nu este o soluie
constructiv, acesta, la cel mai mic semn de tensiune va reaciona
destructiv asupra prilor i va genera un nou conflict.
Fiecare cadru didactic trebuie s cunoasc factorii care conduc la
conflict, frustrare (agenii acestora), cum poate fi identificat
acesta i ce se poate face pentru eliminarea sau reducerea lui.
Lucrnd mpreun cu elevii i utiliznd tehnici moderne de recunoatere i
de redresare, pot fi evitate aceste probleme.