КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: Ready, Steady, Go! Страница од учебникот: Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (Advertisements) Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања. Корелација: спорт, македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: Ready, Steady, Go!
Страница од учебникот:
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (Advertisements) Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување,
препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања.
Корелација: спорт, македонски јазик
Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
ZABELE[KA:
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВО
ВЕД
ЕН Д
ЕЛ10
MIN
Индивидуално даваат свои предлози
Индивидуално опишуваат слики кои за нив претставуваат спортска активност на вода
Поттикнување на учениците да коментираат за значењето на сликата (желка на скирол) а потоа да дадат свои предлози за слика која би претставувала спортска активност на вода
ГЛА
ВЕН
ДЕЛ
Индивидуално читаат и соодветно посочуваат на разликите
Читаат и ги анализираат објаснувањата за дадените зборови во парови
Ги читаат огласите набрзина и ги одговараат прашањата
Во парови ги заокружуваат соодветните зборови за дадените реченици
Насочување на фокусот на текстот/ огласите и давање упатства за вежба В и С со напомена за употреба на техниката skimming
Насочување на фокусот на Wordwise – инструкции за разбирање на зборови во контекст
Давање упатства за следната активност D – одбирање на точен одговор од понудени четири според инструкции во Close up и дадените огласи
Помагање на учениците преку посочување на клучни зборови/реченици во параграфите
Инструкции за следната вежба Е- одбирање точен збор во реченици
Поттикнување на учениците да додадат уште нови зборови и истите да се објаснат според контекстот
ЗАВ
РШЕН
Д
ЕЛ
Разговараат по дадени упатства Давање инструкции за групна дискусија подадени прашања
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина Ready, Steady, Go!
Страница од учебникот: 72 и 76
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:Обработка на вокабулар (зборови поврзани со спорт, фразални глаголи, зборообразување)Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со спорт, фразални глаголи, зборообразување Корелација: македонски јазик
Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВО
ВЕД
ЕН
ДЕЛ
Индивидуално набројуваат Поттикнување на учениците да набројат неколку зборови поврзани со спорт од претходниот текст
ГЛА
ВЕН
ДЕЛ
35
МИ
Н.
Дополнуваат зборовни групи со дадени зборови
Дополнуваат реченици со идиоматски фрази
Поврзуваат идиоми од претходната вежба со соодветниот спорт
Ги заокружуваат точните зборови во контекст
Поврзуваат фразални глаголи со дадени значења
Составуваат реченици притоа користејќи ги фразалните глаголи од претходната вежба
Пополнуваат текст со соодветна форма од дадените зборови
Давање упатства за форматот иначинот на кој треба да се сработат активностите со кои се обновува вокабуларот
Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош
ЗАВ
РШЕН
ДЕЛ
2 М
ИН
.
Разговараат според дадените упатства
Упатства за групна дискусија по дадени прашања
ZABELE[KA:
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: Ready, Steady, Go!
Страница од работната тетратка: 33 и 34
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:Увежбување на вокабуларот
Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања, дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со спорт, фразални глаголи, зборообразување
Корелација: македонски јазик
Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИКВ
ОВ
ЕДЕН
Д
ЕЛ5
MIN
Индивидуално даваат предлози кои ги научиле од претходните часови
Запишување на зборот спорт на табла и поттикнување на учениците да додадат зборови што се поврзани/асоцираат на истиот
ГЛА
ВЕН
ДЕЛ
25 М
ИН
.
Внимателно го читаат текстот и ги одговараат прашањата со одбирање на еден точен одговор
Поврзуваат делови од реченици
Ги пополнуваат празнините со точниот збор според дадените инструкции
Пополнуваат реченици со точна форма од дадени зборови
Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се повторува употребата на вокабуларот поврзан со спорт во работната тетратка
Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош
ЗАВ
РШЕН
ДЕЛ
5 М
ИН
.
Ги кажуваат и споредуваат одговорите иги поправаат грешките
Проверка на сработеното и давање дополнителни информации околу деловите каде учениците имале најголеми потешкотии
ZABELE[KA:Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:
Цели на часот:Обработка на граматички структури (условни реченици)
Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува структури на условни реченици во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува, споредува и прави разлика меѓу формите на условните реченици, истите точно ги користи во контекст
Корелација: македонски јазик
Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИКВ
ОВ
ЕДЕН
Д
ЕЛ
Даваат свои образложенија Давање пример на две реченици со употреба на различна форма на условни реченици
Поттикнување на учениците да ја наведат разликата во употребата на глаголските форми
ГЛА
ВЕН
ДЕЛ
Во парови одговараат притоа дискутирајќи ги различните употреби на трите типа на условни реченици
Индивидуално ги поврзуваат речениците
Ги пополнуваат речениците со соодветната форма од понудените глаголи
Ја следат проверката и поправаат каде е потребно
Внимателно читаат и соодветно поврзуваат и ги извлекуваат правилата за употребата
Ги пополнуваат речениците едноподруго, внимателно ја следат проверката и поправаат каде е потребно
Индивидуално решаваат а меѓусебно, во парови, го проверуваат сработеното
Насочување на фокусот на вежба А – анализирање на реченици и одговарање на прашања
Давање упатства за наредната активност – поврзување реченици според дадени упатства
Инструкции за вежба С и D- дополнување на реченици со соодветна структура на условни реченици
Проверка на сработеното и дополнително објаснување каде е потребно
Насочување на фокусот на страна 77- инструкции за вежба А и В со обрнување внимание на разликите во употребата на двете граматички структури
Давање упатства за пополнување реченици во вежба С, D и Е, а потоа се проверува сработеното со дополнителна помош ако е потребно
Инструкции за последната вежба- одбирање на точни одговори
ЗАВ
РШЕН
Д
ЕЛ
Разговараат меѓусебно и посочуваат примери
Колективна дискусија за условните реченици
ZABELE[KA:
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: Ready, Steady, Go!
Страница од работната тетратка: 35 и 36
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот: увежбување на граматиката Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува
структури на условните реченици во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува, споредува и прави разлика меѓу форми на условни реченици, истите точно ги користи во контекст
Корелација: македонски јазик
Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИКВ
ОВ
ЕДЕН
Д
ЕЛ 3
MIN
Индивидуално даваат примери Поттикнување на учениците да набројат неколку примери со условни реченици
ГЛА
ВЕН
ДЕЛ
30
МИ
Н.
Ги заокружуваат точните форми на глаголите
Составуваат реченици според даден пример
Дополнуваат реченици со соодветна глаголска форма
Пополнуваат текст со дадени зборови
Пополнуваат текст со точна форма од дадени зборови
Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се повторува употребата на условните реченици во работната тетратка
Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош
ЗАВ
РШЕН
Д
ЕЛ
Ги кажуваат и споредуваат одговорите и ги поправаат грешките
Проверка на сработеното и давање дополнителни информации околу деловите каде учениците имале најголеми потешкотии
ZABELE[KA:Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:
Цели на часот:Обработка на техники за слушање со разбирање и зборувањеОчекувани исходи: разбира куси и подолги дијалози и разговори, препознава,
резимира, помни, поврзува, дополнува информации поврзани со истите; презентира мислење, дискутира, прашува, предлага, објаснува, генерализира за типови спортови
Корелација: македонски јазик
Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИКВ
ОВ
ЕДЕН
Д
ЕЛ
Меѓусебноразговараат анализирајќи ги фотографиите и индивидуално ги поврзуваат со дадените зборови
Објаснување на вежба А- анализа и споредба на фотографии и поврзување со дадени зборови
ГЛА
ВЕН
ДEL
Индивидуално поврзуваат
Внимателно слушаат и соодветно обележуваат
Меѓусебно во парови се прашуваат и одговараат
По анализа на фотографиите, ги означуваат зборовите и водат меѓусебен разговор за истите притоа користејќи го помошниот вокабулар
Инструкции за вежба В- поврзување вокабулар за чувства со соодветни реченици
Објаснување на следната вежба- слушање на кратки дијалози со одбирање на точен одговор од прашања со повеќечлен избор
Насочување на фокусот на страна 75 и вежба А- кратко дискутирање по дадени прашања
Давање упатства за работа во парови- соодветно обележување на зборовите и споредба на дадени фотографии
Патролирање низ училница и укажување помош кому е потребно
ЗАВ
РШЕН
Д
ЕЛ
Се изјаснуваат според дадените прашања
Инструкции за групна дискусија по дадени прашања
ZABELE[KA:
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: Ready, Steady, Go!
Страница од учебникот: 78 и 79
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:Обработка на формат и структура за пишување статија (сврзувачки зборови и фрази)
Очекувани исходи: ученикот парафразира, реконструира, пишува со свои зборови и ја подобрува правилната употреба на сврзувачките средства при пишување статија.
Корелација: македонски јазик
Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИКВ
ОВ
ЕДЕН
Д
ЕЛ
Даваат свои предлози Поттикнување на учениците да дадат примери на сврзувачки средства и да ја објаснат нивната употреба
ГЛА
ВЕН
ДЕЛ
Работат според дадените упатства
Индивидуално го читаат писмото и соодветно одговараат
Ја читаат статијата и ги пополнуваат празнините со дадените сврзувачки средства
Повторно ја читаат статијата и ги обележуваат речениците
Во парови ги поврзуваат деловите
Индивидуално ги анализираат изразите и соодветно пополнуваат
Насочување на фокусот на првата вежба- составување реченици со соодветен сврзувачки збор/фраза
Читање на упатства за следната активност В- одговарање на прашања
Насочување на фокусот на предлог-статијата од вежба С и D- давање инструкции за истите
Инструкции за вежба Е- поврзување и подредување на деловите од статијата според дадени одговори
Обрнување внимание на понудените корисни изрази за следната вежба- соодветно пополнување
ЗАВ
РШЕН
ДЕЛ
Индивидуално работат според претходно дадените упатства
Давање упатства за изработка на план за пишување статија
ZABELE[KA:
*Пишувањето статија е домашна задача и наставникот ги прегледува вон наставата и им ги враќа на учениците со коментари и бодови според однапред утврдени критериуми
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина Ready, Steady, Go!
Страница од учебникот: 80
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:Обработка на видеоОчекувани исходи: ученикот следи, разбира видео на англиски јазик, помни и препознава информации, поврзува, пополнува, дискутира на истата темаКорелација: спорт, македонски јазик
Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИКВ
ОВ
ЕДЕН
Д
ЕЛ
Зборуваат во врска со сликата и ги одговараат прашањата
Поттикнување дискусија за понудената слика и соодветно одговарање на понудените прашања
ГЛА
ВЕН
ДЕЛ
Внимателно гледааат и фаќаат забелешки
Повторно гледаат, слушаат внимателно и го заокружуваат точниот збор
Читаат и соодветно пополнуваат
Давање инструкции за гледање краток филм поврзан со темата за дискусија
Насочување на фокусот на вежба В со упатства за работа
Давање инструкции за следната вежба- пополнување текст во врска со видеото со понудени зборови
ЗАВ
РШЕН
ДЕЛ
Искажуваат свои мислења Упатства за групна дискусија според дадени прашања
ZABELE[KA:Кратките филмови се достапни со секој учебник
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(Оперативен план за час)
Наставен предмет: Англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: Ready, Steady, Go!
Страница од учебникот:
Клас:
Датум:
Место на реализација:
ТЕК НА ЧАСОТ
Цел(и) на часот: проверка на знаењата
Методи:1.. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима(The Silent Way)4.Метод на пишување 9.Еклектичен (мешовит)
5.Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго
Форми:
1.Фронтална 3. Индивидуална 2.Групна 4. Работа во парови
Внимателно го следат наставникот и евентуално поставуваат прашања во врска со писмената задача
Давање упатства, детали и насоки заначинотна кој треба да се сработи секој дел од писмената работа/тест/наставно ливче и какви се очекувањата и критериумите за оценување
ГЛА
ВЕН
ДЕЛ
Внимателно ги следат инструкциите и индивидуално даваат одговори на задачите и доколку е потребно се консултираат со наставникот
Патролирање низ училницата,следење на работата на учениците, давање дополнителни насоки и упатства доколку е неопходно
На редовни интервали се потсетуваат учениците за тоа колку време е останато до крајот на часот
ЗАВ
РШЕН
ДЕЛ
Набрзина го проверуваат сработеното и го предаваат кај наставникот
Собирање на писмените работи/тестовите/нставнителивчиња на учениците
ЗАБЕЛЕШКА:*Предлог: утврдувањето може да се спроведе после секои 2 тематски целини преку деловите Review од учебникот и работната тетратка.