Chapter 9 Income Taxes
Dec 13, 2015
Chapter 9
Income Taxes
NCF = cash inflows – cash outflows Cash Flow Before Taxes --- CFBT Cash Flow After Taxes --- CFAT
CFAT = CFBT – Taxes
= CFBT – TI *Te
For an economic analysis: Use effective tax rate Te instead of graduated rates Te includes approximated federal, state & local tax rates
CFBT and CFAT Analysis
CFBT = GI – E – P + S• Gross income GI (positive sign)• Salvage value S (positive sign)• Investment P (negative sign)• All business expenses E (negative sign)
CFAT = CFBT – TI*Te
= GI – E – P + S – (GI – E – D)(Te)• Depreciation in TI term; not in CFAT directly
(Remember: depreciation is not an actual cash flow, but it has a “positive” effect!)
CFBT and CFAT Analysis
In an economic analysis In some years, TI may be negative (TI = GI-E-D < 0), if
depreciation exceeds the term GI-E. Then, TI*Te is a tax savings for the year.
Tax savings are offset by taxes imposed elsewhere in the corporation where TI > 0
Once CFAT or CFBT series is estimated Use PW, AW, FW or ROR method to evaluate one project or
multiple alternatives
CFBT and CFAT Analysis
Example 4: Perform before-tax analyses using ROR method.
Is the following Project justified?
Cost: P = $300,000 n = 4 years S = 0 MARR = 15%
Income: GI = $200,000 and E = $80,000/year for 4 years
CFBT and CFAT Analysis
PW = -300,000 + 120,000(P/A,i%,4)=0i* = 21.86% > 15%, so project is justified.
Example 5: Perform after-tax ROR analyses at after-tax
MARR = 9.75%
P = $300,000 S = 0 n = 3 years Te = 0.35
Depreciation method: 3-year MACRS
GI = $200,000 and E = $80,000/year for 4 years
CFBT and CFAT Analysis
GI - E - taxes = 120,000 - taxes
PW = -300,000 + 112,997(P/F,i%,1) +···+ 85,781(P/F,i%,4)=0
i* = 15.54% > MARR = 9.75%
Project is still justified.
CFBT and CFAT Analysis
To estimate after-tax ROR, without performing details of after-
tax analysis, an approximate answer is obtained by using
After-tax ROR = Before-tax ROR(1 – Te)
Similar logic holds for MARR when PW or AW analysis is
performed
After-tax MARR = Before-tax MARR(1 – Te)
In Example 4, before-tax MARR = 15% and Te = 35%, then After-tax MARR = 15%(1- 0.35) = 9.75%
After-tax ROR = 21.86%(1- 0.35) = 14.21%So in Example 5, the project is justified
CFBT and CFAT Analysis
CFAT Evaluation of Multiple Alternatives PW method: Use LCM of lives for different life
alternatives
AW method: Preferred method, since LCM or
incremental analysis is not necessary
ROR method: Perform incremental analysis of
CFAT series
CFBT and CFAT Analysis
Depreciation Effect on Taxes
Some aspects of depreciation and tax law alter income tax amounts and patterns:
• Depreciation method• Recovery period • Depreciation recapture (DR)• Capital gain• Capital loss
Depreciation recapture – Occurs at time of sale when asset is sold for more than book value
DR = selling price – book value
Depreciation Recapture
• In the year an asset is sold
• DR = SP – BV• DR occurs when asset is disposed of at end of its life
and MACRS was applied MACRS always depreciates to zero (S = 0) in
year n +1
• DR is taxed as ordinary TI at effective rate of Te
Capital Gains and Losses
Capital Gain (CG)
If P is first cost or initial depreciation basis
CG = selling price – first cost
= SP – PDifficult to predict; usuallyneglected in economic study, except … when asset appreciates,
such as building or land
Taxed as ordinary TI at effective rate Te
Capital Loss (CL)CL occurs when asset is sold for
less than book value
CL = book value – selling price
= BV - SP
Difficult to predict; usually neglected in economic study,except …
in an after-tax replacement study, if defender is traded at ‘sacrifice’ valueFor taxes, CL can only offset
CG of other activities
Tax Treatment Summary
Updated taxable income relation is nowTI = GI – E – D + DR + CG - CL
Effect on Tax - Example
•GI = $100,000 Te = 35% 3-year contract
After 3 years, expected selling prices are:
SP1 = $130,000 SP2 = $225,000
Which one should be purchased if we want to use a criterion of minimizing total taxes incurred at year 3?
Updated taxable income relation is nowTI = GI – E – D + DR + CG - CL
Example 6:
ISEN302-Chapter 13
Effect on Tax - Example
Year Analyzer 1 Analyzer2
1 150*0.2
=30
225*0.2
= 45
2 150*0.32
=48
225*0.32
=72
3 150*0.192
=28.8
225*0.192
=43.2
4 150*0.1152
=17.28
225*0.1152
= 25.92
5 150*0.1152
=17.28
225*0.1152
= 25.92
6 150*0.0576
=8.64
225*0.0576
=12.96
Total 150 225
Total depreciation up to year 31:106,8002: 160,200
Effect on Tax - Example
Book value at year 3 is 150,000-106,800 = 43,200
225,000-160,200 = 64,800
After 3 years, expected selling prices are:
SP1 = $130,000 SP2 = $225,000
When sold after 3 years, there will be depreciation recapture since SP > BV
DR1 = 130,000 – 43,200 = $86,800
DR2 = 225,000 – 64,800 = $160,200
Taxed at Te = 35%
128,000 44,800
$66,500
207,000 72,450$94,500
TI = 100,000 – 30,000 – 28,800 + 86,800 = $128,000
TI = 100,000 – 30,000 – 43,200 + 160,200 = $207,000
Analyzer 1 has tax advantage
Effect on Tax - Example
TI = GI – E – D
TI = GI – E – D + DR + CG - CL