Top Banner
KANCELARIE Organizacja pracy podczas wakacji Okres urlopów to czas wykazania się na praktykach ŁUKASZ KULIGOWSKI [email protected] W akacje nie powodują od- pływu klientów z kance- larii. Pracy jest tyle samo co w ciągu całego roku. Nato- miast jest to okres, gdy pra- cownicy idą na urlopy i ci, któ- rzy zostają w pracy, są obar- czani dodatkowymi obowiąz- kami. Część zadań można wówczas przerzucić na młod- sze osoby, które dopiero chcą zdobyć doświadczenie. Tak więc w tym czasie stwarza się wyjątkowa szansa dla studen- tów prawa chcących skorzy- stać z praktyk. Ci, którzy wy- biorą kancelarię zamiast pla- ży, raczej nie będą parzyć przysłowiowej kawy, ale nabę- dą konkretne umiejętności. Kancelarie chcą w tym czasie przyjrzeć się praktykantom, dlatego zlecają im konkretną pracę. Najlepsi mogą liczyć na dołączenie do prawników w danej kancelarii. Jednak aby móc skorzystać z takiej szan- sy, najpierw trzeba w ogóle za- interesować swoją osobą kan- celarię. Studenci prawa muszą się liczyć z tym, że poprzecz- ka jest zawieszona wysoko. Wymagania w ich przypadku często są takie jak w przypad- ku absolwentów studiów. Róż- nica jest tylko taka, że nie mu- szą jeszcze mieć dyplomu. Studenci, którzy chcą w okresie wakacyjnym od- być praktyki w uznanych kancelariach, muszą zatem przygotować się na szereg rozmów kwalifikacyjnych i testów, które pozwolą praw- nikom sprawdzić wiedzę i umiejętności przyszłych praktykantów. dokończenie na str. B3 W okresie urlopowym kancelarie potrzebują kadrowego wsparcia. Studenci prawa, którzy zdecydują się na odbycie w tym czasie praktyk, mogą zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe.
2

Prawnik · celarię. Studenci prawa muszą się liczyć z tym, że poprzecz-ka jest zawieszona wysoko. Wymagania w ich przypadku często są takie jak w przypad-ku absolwentów studiów.

Jul 08, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Prawnik · celarię. Studenci prawa muszą się liczyć z tym, że poprzecz-ka jest zawieszona wysoko. Wymagania w ich przypadku często są takie jak w przypad-ku absolwentów studiów.

PrawnikKancelarie Korporacje Interpretacje

Najważniejszą rolą Counselajest wspieranie rozwojui promocji kancelarii – mówiMarta Sendrowicz STRONA B4

Podwyżki dla sędziów będąkosztowały budżet państwa tylko 500 mln zł – uważa KonradWytrykowski STRONA B3

Jeśli prokuratura ma byćniezależna politycznie, to musimieć odrębny budżet – twierdziCezary Kiszka STRONA B2

Tygodnik nr 147 (2269) 29 LIPCA 2008

Nie bez powodu media nazy-wane są czwartą władzą. Kreu-ją one bowiem rzeczywistośći mają ogromny wpływ na jejodbiór przez społeczeństwo.Ważna jest zatem dobra współ-praca pomiędzy dziennikarzamii przedstawicielami wszystkichwładz. Także z przedstawiciela-mi wymiaru sprawiedliwości.Niestety, nie zawsze współpra-ca ta przebiega prawidłowo.Nie jest to efekt złośliwości któ-rejkolwiek ze stron, ale głównietego, że dziennikarze nie dokońca rozumieją pracę prawni-ków, a prawnicy pracę dzienni-karzy. Wszyscy musimy zatemuczyć się swoich zawodów. Tyl-ko wzajemne zrozumienie po-zwoli na przekazanie widzom,słuchaczom czy czytelnikomrzetelnej informacji. A o to chy-ba nam wszystkim chodzi.O tym, jak współpracy tej będąuczyli się sędziowie i prokurato-rzy, piszemy w dzisiejszymPrawniku. Dajemy dziś takżewskazówki studentom prawa,jak podczas wakacji zdobyć do-świadczenie zawodowe. Chybawarto się z nimi zapoznać, bo-wiem prawnik z dużą wiedząnigdy nie będzie skuteczny, jeślinie będzie umiał wykorzystaćjej w praktyce.

KONFERENCJE

■ Międzynarodowakonferencja dla adwokatóww Buenos Aires

W dniach 12–17 październi-ka 2008 r. w Argentynie odbę-dzie się coroczna międzyna-rodowa konferencja skierowa-na do adwokatów. Podczaspięciodniowej konferencji będąomawiane bieżące problemydotyczące prawników z całegoświata i z wszystkich dziedzin.Rejestracja uczestników odby-wać się będzie drogą interneto-wą do 1 października 2008 r.Wszystkie wykłady i sesje bę-dą odbywały się w języku an-gielskim.

ARKADIUSZJARASZEK

redaktorprowadzący

B

ARKADIUSZ [email protected]

K rajowe Centrum SzkoleniaKadr Sądów Powszechnychi Prokuratury rozpoczyna pro-

wadzenie tzw. szkoleń miękkich, czyliz niemerytorycznych dziedzin, które są

związane z wykonywaniem pracy sę-dziego i prokuratora. Szkolenia te będądotyczyły przede wszystkim wystąpieńpublicznych, komunikacji z mediamii komunikacji interpersonalnej.

– Dziś, niestety, wielu sędziówi prokuratorów nie umie rozmawiaćz mediami, bowiem budują oni często

zbyt długie zdania i przesyłają zbytdługie artykuły. Posługują się oni tak-że często trudnym i niezrozumiałymdla obywateli językiem, co sprawia,że ich wypowiedzi nie docierają doodbiorców – mówi prokurator An-drzej Leciak, dyrektor Krajowego Cen-trum Szkolenia Kadr Sądów Po-wszechnych i Prokuratury. Dodaje, żesędziowie i prokuratorzy musząumieć rozmawiać z dziennikarzamiw taki sposób, aby nie mieli oni żad-nych wątpliwości, co w danej wypo-

wiedzi jest najważniejsze i o czym na-leży poinformować widzów, słucha-czy czy czytelników.

Podczas warsztatów szkoleniowychprokuratorzy i sędziowie mają uczyćsię tego, jak uzasadniać podejmowa-ne przez siebie decyzje, aby rozumielije odbiorcy, którzy nie mają wykształ-cenia prawniczego. Zajęcia będą pro-wadzone przez najwybitniejszych ję-zykoznawców i trenerów mowy.

KANCELARIE Organizacja pracy podczas wakacji

Okres urlopów to czas wykazania się na praktykach

Fot.

Woj

ciech

Gór

ski

dokończenie na str. B2–B3

ŁUKASZ [email protected]

W akacje nie powodują od-pływu klientów z kance-

larii. Pracy jest tyle samo cow ciągu całego roku. Nato-miast jest to okres, gdy pra-

cownicy idą na urlopy i ci, któ-rzy zostają w pracy, są obar-czani dodatkowymi obowiąz-kami. Część zadań możnawówczas przerzucić na młod-sze osoby, które dopiero chcązdobyć doświadczenie. Takwięc w tym czasie stwarza się

wyjątkowa szansa dla studen-tów prawa chcących skorzy-stać z praktyk. Ci, którzy wy-biorą kancelarię zamiast pla-ży, raczej nie będą parzyćprzysłowiowej kawy, ale nabę-dą konkretne umiejętności.Kancelarie chcą w tym czasieprzyjrzeć się praktykantom,dlatego zlecają im konkretnąpracę. Najlepsi mogą liczyć nadołączenie do prawników

w danej kancelarii. Jednak abymóc skorzystać z takiej szan-sy, najpierw trzeba w ogóle za-interesować swoją osobą kan-celarię. Studenci prawa musząsię liczyć z tym, że poprzecz-ka jest zawieszona wysoko.Wymagania w ich przypadkuczęsto są takie jak w przypad-ku absolwentów studiów. Róż-nica jest tylko taka, że nie mu-szą jeszcze mieć dyplomu.

Studenci, którzy chcąw okresie wakacyjnym od-być praktyki w uznanychkancelariach, muszą zatemprzygotować się na szeregrozmów kwalifikacyjnychi testów, które pozwolą praw-nikom sprawdzić wiedzęi umiejętności przyszłychpraktykantów.

dokończenie na str. B3

Prawnicy chcąwspółpracyz mediami

W okresie urlopowym kancelarie potrzebują kadrowego wsparcia.Studenci prawa, którzy zdecydują się na odbycie w tym czasiepraktyk, mogą zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe.

WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI Szkolenia dla sędziów i prokuratorów

Prokuratorzy i sędziowie będąuczyli się rozmawiać z mediami

Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury rozpoczynaszkolenia obejmujące naukę publicznego wypowiadania się i docierania doodbiorców. Prokuratorzy i sędziowie będą uczyli się także psychologii i etykizawodowej.

Zdaniem ANDRZEJA LECIAKA, dyrektora Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości muszą umiećprzemawiać w taki sposób, aby ich argumenty docierały do osób, które nie mają wykształcenia prawniczego

Page 2: Prawnik · celarię. Studenci prawa muszą się liczyć z tym, że poprzecz-ka jest zawieszona wysoko. Wymagania w ich przypadku często są takie jak w przypad-ku absolwentów studiów.

B3nr 147 | WTOREK 29 LIPCA 2008 Prawnik KANCELARIE KORPORACJE INTERPRETACJE

SPECJALNIE DLA PRAWNIKA

W budżecie są pieniądzena podwyżki dla sędziów

Każda młoda osoba przygo-towująca się do wykonywaniazawodu prawnika powinnazdobyć nie tylko dużą wiedzęteoretyczną, ale także praktycz-ną. Bez niej bowiem nie da sięwykonywać zawodu prawnika.W większości kancelarii prakty-ki dla studentów prawa organi-zowane są przez cały rok. Tojednak specyfika wakacji spra-wia, że studenci mają więcejmożliwości w tym okresie.

– Okres wakacyjny pozwalana codzienną obecność studen-tów w kancelarii i w efekciemożemy łatwiej ocenić ich pra-cę i postępy – mówi Anna Łuka-szewicz-Obierska, radca praw-ny, wspólnik w kancelarii WKBWierciński, Kwieciński, Baehr.Dodaje, że okres wakacyjny jestdla kancelarii prawniczej takimsamym okresem aktywnej dzia-łalności jak każdy inny. Jednakw tym czasie praca jest bardziejwytężona, gdyż część osóbprzebywa na urlopach.

W poznańskiej kancelariiKrotoski Adwokaci zaintereso-wanie praktykami jest przez ca-ły rok. Paulina Tworek, adwo-kat w kancelarii Krotoski Ad-wokaci, przyznaje, że w okre-sie wakacyjnym ze względu naokres urlopowy praktykancirzeczywiście są szczególnie do-ceniani i pomocni.

– Staramy się jednak, aby ro-tacja studentów nie była zbytduża ze względu na specyfikęwykonywanej pracy i poufnośćinformacji – dodaje.

Wymagania dla studentówNie każdy chętny student

może jednak odbyć praktyki.Zazwyczaj kancelarie zwracająuwagę na oceny, ale także pre-zencję danej osoby. Najczęściejoferta praktyk kierowana jestdo studentów trzeciego,czwartego oraz piątego rokuprawa. Tak więc selekcja mamiejsce nie tylko w przypadkudoboru pracowników, ale tak-że praktykantów.

– Spośród nadesłanych ofertwybierane są najciekawsze.Zazwyczaj zainteresowanie

budzą osoby z dobrymi wyni-kami w nauce lub zdobytymwcześniej doświadczeniem –mówi Paulina Tworek z kance-larii Krotoski Adwokaci. Wy-brani kandydaci są zapraszanina rozmowę, ale tu następujekolejny etap selekcji.

– Duże znaczenie ma pierw-sze wrażenie, czyli dobra pre-zencja i przede wszystkimumiejętność ładnego wysła-wiania się. Dopiero po takimbezpośrednim spotkaniu decy-dujemy o ewentualnym przyję-ciu na praktyki – zaznacza Pau-lina Tworek.

Wioletta Wolejszo z kancela-rii RGW Rocławski Graczyki Wspólnicy zaznacza, że oso-by chcące dostać się na prakty-ki muszą się liczyć z dwuetapo-wą procedurą rekrutacji.

– Najpierw jest test meryto-ryczny, a następnie rozmowakwalifikacyjna ze wspólnikiemkancelarii – mówi WiolettaWolejszo.

Języki obce i zainteresowaniaKancelarie, przeglądając zgło-

szenia studentów, biorą poduwagę również znajomość języ-ków obcych. Nie bez znaczeniasą także zainteresowania. Niechodzi jednak o zamiłowanie doliteratury lub kina oraz sportu.Kancelarie chcą wiedzieć, jakiedziedziny prawa najbardziej in-teresują daną osobę.

Anna Łukaszewicz-Obierska,radca prawny, wspólnik w kan-celarii WKB Wierciński, Kwie-ciński, Baehr, zaznacza, że głów-nym kryterium przy naborzestudentów na praktyki jest jed-nak język angielski. Zaznacza,że dobrze by było, aby znajo-

mość języka była poświadczonadyplomem Szkoły Prawa Ame-rykańskiego lub Brytyjskiego.

– Wcześniejsze doświadcze-nie zawodowe jest mile widzia-ne, ale nie stanowi warunkuprzyjęcia na praktyki. Zwraca-my uwagę na zainteresowaniakonkretnymi specjalizacjamiprawa, odbyte kursy, udziałw szkoleniach, w programachpraktyk zagranicznych lub od-byte studia – wyjaśnia AnnaŁukaszewicz-Obierska.

Nowe doświadczeniaWśród studentów krążą róż-

ne historie na temat praktyk.Niektórzy parzą starszym kole-gom kawę, inni zajmują siępracami wyłącznie biurowymijak odbieranie telefonów, wy-syłanie faksów etc. Dlategoważne, gdzie taki student sięwybierze. Może być też tak, żebędzie musiał więcej uwagi po-święcać na konkretne zadania.

– Podczas praktyk studentwykonuje pracę merytoryczną,uczestniczy w procesie przygo-towywania pism procesowych,umów gospodarczych, umówcywilnoprawnych, sporządzaprojekty prostych opinii praw-nych – wymienia Wioletta Wo-lejszo z kancelarii RGW Ro-cławski Graczyk i Wspólnicy.

Praktykanci w kancelariiWKB Wierciński, Kwieciński,Baehr przeprowadzają analizyorzecznictwa, piśmiennictwai doktryny na określony temat,czyli tzw. reresearch. Na tymnie musi się jednak kończyć ichaktywność. Anna Łukaszewicz-Obierska, wspólnik w WKB,podkreśla, że praktykanci mająszansę uczestniczenia w co-

dziennej pracy kancelarii.Wówczas mogą przygotowywaćpierwsze projekty pism, umów.

Podczas odbywania praktykważna jest także organizacjapracy kancelarii. Młoda osobaw nowym środowisku ma bo-wiem zawsze wiele pytań. Mu-si więc być ktoś, kto na nie od-powie. Dodatkowo ktoś musiprzypilnować i odpowiedniopokierować taką osobę.

– W naszej kancelarii każdypraktykant jest pod opiekąwspólnika lub doświadczone-go prawnika – mówi Anna Łu-kaszewicz-Obierska. Dodaje,że pomoc i wsparcie prakty-kantów w niektórych pracachsą jednak do dyspozycji całegozespołu prawników kancelarii.

Perspektywa pracyNajlepsi praktykanci, którzy

chcą się uczyć i rozwijać, mogądostać propozycję przedłuże-nia praktyk lub pracy w danejkancelarii. Nie jest to łatwe, aleci, którzy przekonają do siebiepracowników kancelarii, mogąpomyśleć także o pierwszychpieniądzach.

– Po zakończonych pozytyw-nie praktykach wybrani prak-tykanci otrzymują ofertę płat-nego stażu w kancelarii przezokres do trzech miesięcy – mó-wi Wioletta Wolejszo. Zazna-cza, że wybrani spośród tejgrupy osób mogą dostać pracęw kancelarii zaraz po ukończe-niu studiów.

Anna Łukaszewicz-Obierskapodkreśla, że z praktykantami,którzy wykażą się wysokimikwalifikacjami i umiejętnościa-mi, kancelaria przedłuża prak-tyki. W niektórych przypad-kach oferowane są staże.

Nikt nie da studentom gwa-rancji, że odbyte w wakacjepraktyki pozwolą im na znale-zienie dobrej pracy w kance-larii od razu po skończeniustudiów. Z całą pewnością jed-nak dla absolwenta z do-świadczeniem będzie to ła-twiejsze. Ci studenci prawa,którzy się na wakacyjnychpraktykach wykażą, mogą na-wet liczyć na płatną pracęjeszcze w trakcie nauki.■

Podczas wakacji studenci mają szansęwykazania się na praktykach w kancelariachdokończenie ze str. B1

uczenie sędziów i prokurato-rów jak przeprowadzać tegorodzaju przesłuchania.

Korepetycje z etykiW ramach wykonywania za-

dań z zakresu szkolenia kadrsądów powszechnych i proku-ratury Centrum będzie prowa-dziło także szkolenia z zakresuetyki zawodowej. Ta tematykabędzie poruszana nie tylko naodrębnych zajęciach, ale takżena zajęciach merytorycznych,dotyczących poszczególnychgałęzi prawa.

– Ten segment był przez wielelat niedoceniany, a etyka zawo-dowa jest bardzo ważna. Dużąwiedzę na temat etyki zawodo-wej i zasad ponoszenia odpowie-dzialności za jej naruszenie po-winni posiadać wszyscy sędzio-wie i prokuratorzy niezależnieod tego, w jakim wydziale pra-cują i jakimi sprawami się zajmu-ją – wyjaśnia Andrzej Leciak.

Nauka etyki zawodowej, po-dobnie jak nauka poprawnego

wypowiadania się, nie będziepolegała na przyswajaniu so-bie wiedzy teoretycznej na tentemat, ale na praktycznych za-jęciach, podczas których bę-dzie kształtowana wrażliwośćmoralna.

– Na takich zajęciach poka-zujemy sędziom i prokurato-rom autentyczne przykłady ne-gatywnych postaw i wyjaśnia-my im, że większość ludzi nie-świadomie w podobnychsytuacjach mogłaby się zacho-wać podobnie. To pokazuje im,jak ważne jest nieustannekształtowanie swojej wrażli-wości etycznej i jak dużywpływ ma postawa jednego sę-dziego czy prokuratora na od-biór instytucji, którą reprezen-tują – wyjaśnia MagdalenaNajda.

Europejskie standardyWszystkie szkolenia będą

prowadzone na wzór szkoleńorganizowanych przez za-graniczne odpowiedniki Kra-

jowego Centrum, jak np.szkoła francuska, portugal-ska, hiszpańska, holenderskaczy niemiecka. Tam tzw.szkolenia miękkie są organi-zowane od wielu lat i są waż-ną podstawą kształceniaprawników. W Polsce do tejpory na tego typu szkoleniabyło przeznaczonych bardzoniewiele godzin nauki naaplikacjach.

– Trzeba czerpać to co naj-lepsze z zagranicznych do-świadczeń. Systemy prawne

mogą się różnić, jednak meto-dyka i warsztat pracy sędzie-go i prokuratora zawsze jesttaki sam – mówi AndrzejLeciak.

Oferty wszystkich szkoleńbędą kierowane do poszcze-gólnych jednostek sądów i pro-kuratur. Osoby, które chcą sięna nie zapisać, powinny zatemzgłaszać się do swoich szefów.Szkolenia będą bezpłatne, bo-wiem będą one realizowane ześrodków pomocowych Unii Eu-ropejskiej.■

Do podwyższenia sędziowskich wynagrodzeń do 10 tys. zł wystarczy kwota 500 mln zł. Stanowi ona0,16 proc. wydatków budżetowych zaplanowanychna 2008 rok. Jednocześnie sądownictwo przynosiduże dochody Skarbowi Państwa. Tylko w ubiegłymroku wyniosły one blisko 2 mld zł, stanowiąc większeźródło dochodów niż cła.

Duże emocje wywołała w ostatnichdniach znacząca podwyżka wynagro-dzeń urzędników sądowych, jaką przy-niosło rozporządzenie z 30 czerwca2008 r. Po raz kolejny trzeba podkreślić,że sprzeciwu sędziów nie budzi sam faktpodwyższenia wynagrodzeń urzędnikówsądowych, albowiem ta grupa pracowni-ków jest ważna dla prawidłowego funk-cjonowania wymiaru sprawiedliwościi powinna być należycie wynagradzana.Muszą jednak być zachowane proporcjemiędzy ich zarobkami a zarobkami sę-dziów. Niestety, rządowi najwyraźniej niezależy na ukształtowaniu wynagrodzeń

sędziów na poziomie zgodnym z europejskimi standarda-mi. Nieprawdą jest, że na podwyżki nie pozwala brakśrodków budżetowych. Na odniesienie wynagrodzeń sę-dziów do średniej płacy w kraju bądź zrównanie ich wy-nagrodzeń z płacami posła czy wiceministra i tym samympodwyższenie ogółowi sędziów wynagrodzeń do żąda-nych 10 tys. zł wystarczy w budżecie kwota 500 mln zł.Kwota ta wynosi około 0,16 proc. wydatków budżetowychzaplanowanych na 2008 rok. Liczby te jasno pokazują, iżpodwyższenie wynagrodzeń sędziom nie tyle zależy odmożliwości budżetu, co od woli politycznej. Zresztą – czydopuszczalne jest usprawiedliwianie łamania konstytucjistanem budżetu? Dość wspomnieć, że tylko w 2008 rokubez większego problemu rząd znalazł w budżecie kwotę5 mld zł na podwyżki dla lekarzy i nauczycieli, PKP Prze-wozy Regionalne dostało z budżetu 2,16 mld zł dotacji,rząd kolejny raz oddłużył szpitale, przeznaczając na tencel ok. 10 mld zł, równocześnie znosi się limity zarobkówdla menedżerów w spółkach Skarbu Państwa, gdzie ichzarobki mogą wzrosnąć nawet o 1000 proc.

Nie można wreszcie tracić z pola widzenia, iż z opłatsądowych i grzywien sądownictwo przynosi SkarbowiPaństwa spore dochody. Według sprawozdania z wyko-nania budżetu za 2007 rok dochody z sądownictwawyniosły blisko 2 mld zł, stanowiąc większe źródło do-chodów niż cła.

Sędziowie długo czekali na docenienie ich ciężkieji odpowiedzialnej służby, uznając, iż nie należy upomi-nać się o pieniądze. Dziś, dając wyraz rozgoryczeniui desperacji, rozpoczynają protesty zarówno firmowa-ne przez Stowarzyszenie Iustitia, jak i organizowaneoddolnie przez sędziów skupionych w ramach interne-towego forum www.sedziowie.net. Sędziowie masowopozywają swoich pracodawców, zaczynają też zrzekaćsię urzędów. Jak będzie funkcjonował wymiar sprawie-dliwości, gdy odejdzie znaczny odsetek sędziów? Ktobędzie ponosił odpowiedzialność, gdy na rozpoznaniesprawy cywilnej czy karnej znowu trzeba będzie cze-kać kilka lat, jak na początku lat 90.? Ile będzie obywa-tela kosztować nieudolność władzy politycznej?

System ustalania wynagrodzenia sędziów w Polscedoprowadził do powstania znacznych niekorzystnychróżnic pomiędzy realną wartością wynagrodzenia sę-dziów a stanem gospodarki. Sam etos zawodu sędziego,godność urzędu oderwana od realiów ekonomicznychnie przekonają banku, aby udzielił sędziemu kredytu,nie pozwolą mu na opłacenie wczasów czy dobrej szko-ły dla dziecka. Skończyły się czasy pracy dla idei i pre-stiżu. W dzisiejszym świecie liczy się pieniądz i to on jestkryterium uznania za wykonywaną pracę. Za wykształ-cenie, odpowiedzialność, ciężką pracę, za szczególneobowiązki i ograniczenia osobiste sędziom należy sięodpowiednie wynagrodzenie. Pozostaje mieć nadzie-ję, że tę prostą prawdę przyswoją sobie też politycy.W przeciwnym razie wymiar sprawiedliwości czekajązłe czasy, a na to Polska – jako ważny kraj leżący w sa-mym środku Europy – nie może sobie pozwolić.■

■ KONRAD WYTRYKOWSKIsędzia Sądu Rejonowego w Legnicy

rozmawiać z mediami

11.. PPrrzzeessttęęppssttwwoo kkoorruuppccjjii nnaa ggrruunncciiee ppoollsskkiieeggoo pprraawwaa kkaarrnneeggoo ii pprraawwaawwssppóóllnnoottoowweeggoo

Termin: 3–5 września 2008 r.Miejsce: Zakopane22.. WWyybbrraannee zzaaggaaddnniieenniiaa ddoottyycczząąccee rroozzwwoodduu ii sseeppaarraaccjjiiTermin: 20–22 października 2008 r.Miejsce: Jastrzębia Góra33.. MMeeddiiaaccjjee ww sspprraawwaacchh rrooddzziinnnnyycchh ii nniieelleettnniicchhTermin: 22–24 października 2008 r.Miejsce: Jastrzębia Góra

NAJBLIŻSZE SZKOLENIA ORGANIZOWANE PRZEZ CENTRUM

■ Wyróżniające się treścią i szatą graficzną CV■ Dobrze napisany list motywacyjny■ Dobra prezencja i łatwość wypowiadania się■ Duża wiedza z danych dziedzin prawa■ Znajomość języków obcych, najlepiej potwierdzona dyplomem (bez

biegłej znajomości języka angielskiego student nie ma raczej szansna praktyki w dużej kancelarii)

■ Wcześniej odbyte praktyki i staże

JAKIE CZYNNIKI BIORĄ POD UWAGĘ KANCELARIEPRZYJMUJĄC NA PRAKTYKI

01-042 Warszawa, ul. Okopowa 58/72,tel. (0 22) 530 40 35, (0 22) 530 40 40, fax (0 22) 530 40 39wwwwww..ggaazzeettaapprraawwnnaa..ppll,, ggaazzeettaapprraawwnnaa@@iinnffoorr..ppll

RReeddaakkttoorr pprroowwaaddzząąccyy:: Arkadiusz Jaraszek, aarrkkaaddiiuusszz..jjaarraasszzeekk@@iinnffoorr..ppll, tel. (022) 530 42 00

DDrruukk:: AGORA SA Drukarnia, ul. Daniszewska 27, 03-230 Warszawa