Top Banner
čísločasopis P P o o d d K K o o r r á á b b e e m m časopis nejen obyvatel Domu seniorů Kdyně číslo 17 – prosinec 2010
44

Casopis_17

Mar 28, 2016

Download

Documents

Czech republic

Casopis Domova senioru Kdyne
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Casopis_17

čísločasopis

PPoodd KKoorráábbeemm ččaassooppiiss nneejjeenn oobbyyvvaatteell DDoommuu sseenniioorrůů KKddyynněě

číslo 17 – prosinec 2010

Page 2: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 1

Obsah

2 Úvod

3 Zajímavosti z našeho okolí

8 Co se u nás událo

21 Rozhovor

23 Jak pečovat o své zdraví

27 Příspěvky obyvatel

30 Odpuštění

33 Adopce na dálku

36 Co vás zajímá

39 Luštění pro volný čas

41 Pojďme se zasmát

Page 3: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 2

Vážení obyvatelé,

dovolte, abychom Vám představili další číslo vašeho oblíbeného časopisu. Naleznete zde opět tradiční rubriky plné nových informací a samozřejmě i Vaše příspěvky, za které Vám moc děkujeme.

Uplynulý rok byl v mnohém výjimečný. Přinesl nám i vám mnoho nových zážitků a neocenitelných zkušeností. Rok 2010 je již za námi a můžeme se těšit na ten nadcházející. Do roku 2011 Vám přejeme nejen zdraví, radost a lásku, ale také abyste měli svůj životní cíl a cesta k němu aby vás učinila radostnými a abyste po cestě přinášeli štěstí i lidem kolem Vás. Buďte přirození takovým způsobem, že Vám to bude přinášet pokoj a mír v duši a budete moci život prožívat naplno.

Kolektiv zaměstnanců Domova

Za trochu lásky…

Jaroslav Vrchlický

Za trochu lásky šel bych světa kraj, šel s hlavou odkrytou a šel bych bosý, šel v ledu, ale v duši věčný máj, šel vichřicí, však slyšel zpívat kosy, šel pouští a měl v srdci perly rosy. Za trochu lásky šel bych světa kraj, jak ten, co zpívá u dveří a prosí.

Page 4: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 3

Zajímavosti z našeho okolí

Babička – pýcha Sboru dobrovolných hasičů Kdyně

Téměř 85 let vlastní kdyňští dobrovolní hasiči stříkačku pražské firmy R. A. Smekal na podvozku a s motorem od známé české firmy Laurin & Klement. Starají se o ni od začátku tak výtečně, že kromě čalounění a pár kousků těsnění je dosud v původním stavu.

Jak ´Babička´ do Kdyně přišla

Firma Laurin a Klement z Mladé Boleslavi dodala roku 1925 šasi s motorem pražské firmě Smekal, která pak vyrobila kompletní hasičskou nástavbu s dvoupístovým čerpadlem

a příslušenstvím. Tehdejší hasiči ji zakoupili za 119 850 korun. Ve své době šlo o moderní stříkačku, která byla hned po přivezení od výrobce podrobena pořádné zatěžkávací zkoušce.

Trvalo tři čtvrtě hodiny, během nichž hasiči natáhli 280 metrů hadic, aby vyzkoušeli její účinnost. Bylo docíleno tlaku 10 až 13 atmosfér. Co by však hasičům byla platná spolehlivá stříkačka, pokud by i vůz, který ji vezl, nebyl výkonný? Proto další zkouška obnášela jízdu terénem na trati Brnířov, Hluboká, Chalupy, Pocinovice, Běhařov a dále přes Vráž, Novou Vísku, Soustov a Libkov, okolím Chalup přes Hlubokou zpět do Kdyně. Hasiči najeli při zkušební jízdě 60 kilometrů a jízdy se zúčastnilo osm členů posádky.

V dalších desetiletích stříkačka zasahovala při řadě požárů. Namále měla za socialismu, v době vyhlášení akce Vše pro republiku, kdy málem skončila ve šrotu. Dokonce už pro ni byl na nádraží přistavený vagon. Bývalý starosta sboru Jan Váchal (byl dlouhou dobu kdyňským hrobařem) se však tehdy s dalšími hasiči zavázal, že ji nahradí jiným šrotem. Váhu za váhu. Tak byla zachráněna.

Page 5: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 4

Stále může jezdit po vlastní ose

Dnes je automobilová stříkačka nejen provozuschopná, ale má na kontě řadu spanilých jízd. Kdyňští hasiči ji ukazují všude tam, kde je o ni zájem, zejména jsou ozdobou různých hasičských výročí v regionu.

Všude jezdí po vlastní ose. „Babička“ dobře slouží i při dalších příležitostech, jako jsou svatby členů hasičského sboru. A nejen to. Kdyňští s ní byli opakovaně na celostátním srazu historických hasičských vozidel. Na prvním srazu „Babička“ dokonce vyhrála Zlatý pohár, neboť byla shledána jako nejzachovalejší vozidlo. Do dnešní doby má původní lak!

„Babička“ byla na zmíněných srazech v pořadí třetím nejstarším hasičským vozidlem.

Předčily ji jen vozy Laurin&Klement z roku 1910 a Praga z roku 1918. Ty jsou však ve vlastnictví profesionálních krajských hasičských sborů. „Babička“ má tedy primát - je nejstarší provozuschopnou stříkačkou ve vlastnictví dobrovolného sboru.

Jediné, co dnešní hasiče mrzí, je skutečnost, že na srazech hasičských aut -veteránů, které se konají vždy na jiném místě, nejsou společná kritéria hodnocení. Jejich osmdesátnice prý má na to, aby vyhrávala. Nepovažují za šťastné, pokud se hlavním hlediskem posuzování stane vzhled, samozřejmě vyumělkovaný. Vždyť jedinou velkou opravu provedli kdyňští hasiči, když prakticky po valnou část roku dělali generálku motoru.

Samozřejmě k provádění ukázek potřebuje Babička osádku, přičemž plná má osm členů.

Jezdí, kdo má ruce a nohy, prostě ten, kdo má čas. Donedávna byl řidičem pan František Mlnařík, který bohužel zemřel, nyní je řidičem Miroslav Sauer, důležitým členem posádky je i Arnošt Steidl, který rozumí autům.

Page 6: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 5

„Babička“ je stále schopná

Kdyňští hasiči s „Babičkou“ na pozvání svých kolegů často jezdí na oslavy založení jejich hasičských sborů. Případně udělají ještě ukázku, jak „Babička“ i po letech funguje.

Posádka jezdí na akce v dobových uniformách, o které se pečlivě starají jejich manželky. Vloni se kdyňští zúčastnili i velké oslavy výročí založení hasičského sboru v městě Rodingu v sousedním Bavorsku, kde sklidili velký úspěch.

Page 7: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 6

Furth im Wald (Brod nad Lesy)

V této rubrice jsme si zvykli dozvědět se něco o zajímavých místech v našem okolí. Vzhledem k tomu, že bydlíme nedaleko hranic s Německem, určitě není od věci, seznámit se s malebným městečkem, které je od Kdyně vzdálené jen 20 kilometrů.

Nejstarší zprávy vztahující se k lokalitě Furth se objevují již v letech 150 a 907 našeho letopočtu. Zcela prokazatelně vstupuje Furth do dějin roku 1086 za hrabat z Bogenu. Celní osada byla založena při brodu (německy: Furth), kde se stejně jako v Domažlicích stýkalo několik vnitrozemských stezek, aby pokračovaly ve směru na Domažlice.

Na přelomu let 1331-1332 byla osada vévody z Wittelsbachu povýšena na vévodské město přístupné třemi branami. Město obklopovaly hradby s baštami, které byly v průběhu staletí zdokonalovány. V letech 1420-1433 bylo město často sužováno nájezdy husitských vojsk, která sem zajížděla pro zásoby a mstila se za opakované křížové výpravy. Velký rozvoj zaznamenalo město především v 19. století – byl spjat s vybudováním železnice v roce 1861, která znamenala mimo jiné i spojení s Domažlicemi.

Dnes je Furth im Wald rozvinutým městem s průmyslem a obchody. Má přes devět tisíc obyvatel. Velký důraz je kladen na rozvoj cestovního ruchu, a to hlavně díky zeměpisné poloze – nachází se na rozhraní Šumavy a Českého lesa.

K nejznámějším turistickým atrakcím Furthu patří nejstarší bavorská lidová hra tzv. Skolení draka (Drachenstich). První zmínky o této tajemné hře, v níž hrdinský rytíř bojuje po vzoru svatého Jiřího o krásnou princeznu s drakem, se objevují

Page 8: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 7

roku 1590. Dnešní podobu hry vytvořil spisovatel a básník Josef Martin Bauer roku 1952. Za námět zvolil husitské války, které měly pro příhraniční oblast Bavorska osudný význam, a s nimi související bitvu u Domažlic (r. 1431). Hra probíhá na furthském náměstí přetvořeném na historické jeviště. Zde ochotníci předvádějí vždy od druhé srpnové neděle po celý týden v sedmi představeních starý příběh, jehož hlavním protagonistou je vedle hrdinného rytíře i obrovitý drak, který každoročně do Furthu přiláká tisíce diváků. Od roku 2010 vlastní město draka, který byl vyroben elektrotechnickou firmou Zollner sídlící v Zandtu a mající pobočku ve Furth im Waldu. Využita je nejmodernější počítačová technika, nic takového dosud nebylo vyrobeno ani pro Hollywood.

Náklady na jeho pořízení částečně hradilo město, velkou část se podařilo pokrýt z veřejné sbírky – obyvatelé města si na slavnosti velmi zakládají a každý se snaží přispět pomocí při její realizaci. Velkou poctou pro obyvatele je to, když je někdo z jejich rodiny

vybrán jaké aktér hry. Účinkujících je přibližně 1400. Především role princezny a rytíře jsou považovány za významné. V roce 2010 byla pro roli princezny vybrána dvaadvacetiletá květinářka Felicitas Hastreiter a pro roli rytíře byl vybrán čtyřiadvacetiletý malíř a dekoratér Sebastian Dietl. V době, kdy se koná slavnost, je na kraji městečka postaven velký středověký tábor, kde bydlí protagonisté příběhu i s dvěma sty koňmi, kteří vystupují ve hře.

K pamětihodnostem města patří Muzeum v městské bráně stojící v místech, kde měl kdysi sídlo furthský hraniční hejtman. Je tu umístěno tzv. dračí muzeum a historické expozice. Nejvýznamnější církevní stavbou Furthu je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Současná stavba pochází z let 1725–1727, další úpravy však probíhaly i v následujících letech.

Page 9: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 8

Co se u nás událo

Od posledního vydaného čísla opět uplynul půl rok a my Vám připomeneme, které akce se u nás uskutečnily.

Canisterapie – 17.6., 16.9., 20.10. a 11.11. 2010

Pravidelně každý měsíc, mimo léto, nás navštěvovala čtyřnohá kamarádka Jackie s paní Böhmovou. Setkání se sympatickým chlupáčem přineslo všem mnoho radosti, úsměvů na tváři a jiskru v oku.

Výlet do Domažlic – 24.6. 2010

V tento den jsme navštívili Domažlice. Prošli jsme si historické náměstí a připomněli si, jak ho znali naši obyvatelé za svého mládí. Zvláštní zastávku jsme udělali u Dolní brány a u městské kašny. Návštěvu jsme zakončili posezením v kavárně V alejích.

Page 10: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 9

Výlet na Koráb - 1.7.2010

Ve čtvrtek 1.7.2010 jsme se s obyvateli vydali na nejvyšší bod Chudenické vrchoviny - na Koráb, který se tyčí nad naším Domovem. Výlet jsme zahájili procházkou a potěšili se nádhernou vyhlídkou do okolní krajiny a vnější prohlídkou rozhledny.

Výlet na Čechov - 15.7.2010

V červenci bylo velmi pěkné počasí, které nás lákalo k pořádání mnoha výletů. Tentokráte jsme se vydali na nejvyšší vrchol Českého lesa Čerchov. Naskytl se nám překrásný výhled do okolí. Velká část našeho obsazení byli muži, a tak většina z nás zakončila tento výlet chlazeným pivem.

Page 11: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 10

Zmrzlinové odpoledne - 22.7.2010

V jedno červencové odpoledne tolik pražilo sluníčko, že jsme se s obyvateli rozhodli zchladit svá těla zmrzlinou. Vydali jsme se na kdyňské náměstí. Poseděli jsme v předzahrádce cukrárny ve stínu líp a pochutnali si na zmrzlině, kávě i chlazených nápojích. Výlet jsme zakončili krátkou procházkou po náměstí.

Taneční terapie - 23.7.2010

I o prázdninách za námi zavítal zkušený taneční terapeut pan Veleta z Prahy. Se všemi zúčastněnými obyvateli si zatancoval a vnesl opět do našeho Domova úsměv, rozzářené oči a spoustu energie.

Page 12: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 11

Pouť na Sv. Anně – 1.8. 2010

První srpnový den jsme navštívili pouť na Sv. Anně. Prohlédli jsme se okolí i vnitřek kostela, obhlédli jsme stánky i pouťové atrakce. Někteří obyvatelé si koupili občerstvení a upomínkové předměty pro své blízké. Pak jsme našli pěkné místo u pódia a v následujících dvou hodinách jsme si zazpívali s dechovou hudbou Horalka.

Výlet do Chudenic - 2.9. 2010

V září nám také přálo pěkné počasí a tak jsme se s obyvateli podnikli výlet do Chudenic. Společně jsme navštívili okolí zámku Lázeň. Prošli jsme se romantickou zámeckou zahradou a užívali jsme si krásného slunečného dne.

Page 13: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 12

Dobrá voda u Pocinovic - 13.9.2010

V pondělí 13.9.2010 jsme s obyvateli navštívili poutní místo Dobrá voda u Pocinovic. S auty jsme zajeli až před udržovanou kapli a menší kapličku se stálým pramínkem vody, která má údajně léčivé účinky. Všichni jsme si tedy omyli obličeje a trochu se léčivé vody napili, abychom vyzkoušeli pravdivost této pověsti.

Výlet do Kdyně - 22.9. 2010

Ještě ke konci září jsme s obyvateli navštívili Muzeum příhraničí ve Kdyni, kde probíhala výstava replik historických zbraní. Výstava byla velmi zajímavá. Počasí nám přálo a tak náš výlet pokračoval procházkou po kdyňském náměstí.

Page 14: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 13

Posezení s harmonikou spojené se zahájením výstavy výtvarných prací obyvatel DS Kdyně - 18.10. 2010

V pondělí 18.10.2010 se konalo v Domově posezení s harmonikou, které bylo spojeno se zahájením výstavy výtvarných prací našich obyvatel. O dobrou náladu se postaral harmonikář pan Petrželka ze Starého Klíčova. Došlo také na písničky na přání, které měly jako obvykle největší úspěch. Po zábavě jsme si všichni se zájmem prohlédli připravenou výstavu. Vystavená umělecká díla jsme pak mohli obdivovat až do konce října.

Divadelní představení "Jakeovy ženy" - 31. 10. 2010

V neděli 31. října 2010 jsme s obyvateli navštívili divadelní představení "Jakeovy ženy" v kdyňském kině. Herci divadelní společnosti Olgy Želinské zahráli v poutavém příběhu o partnerských vztazích, důvěře, nevěře i fantazii velmi přesvědčivě. Celý příběh byl nejen zábavný, ale i poučný.

Page 15: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 14

Sportovní odpoledne – 16.11. 2010

V polovině listopadu proběhlo v našem Domově sportovní odpoledne plné soutěžení a zábavy. Soutěžilo se na osmi stanovištích v různých disciplínách. Našim obyvatelům pomáhali studenti VOŠ z Domažlic. Soutěžící za svou šikovnost sbírali body, které pak vyměnili za odměny v podobě sladkostí a toaletních potřeb. Akce se velmi vydařila, všichni se dobře bavili a věříme, že na toto aktivně strávené odpoledne budou naši obyvatelé dlouho a rádi vzpomínat.

Solná jeskyně Crystal Domažlice - 21.11. 2010

Jedno listopadové nedělní ráno jsme s obyvateli vyrazili do solné jeskyně Crystal v Domažlicích. Jeskyně je místnost, jejíž stěny jsou vystavěny z opracovaných kvádrů přírodní soli, členitý strop s umělými krápníky navozuje zdání opravdové jeskyně a na zemi je vysypána silná vrstva směsi tří druhů solí, kamenná, jodovaná a z Mrtvého moře.

Page 16: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 15

Pečení vánočních perníčků - 25.11. 2010

Tak jako každým rokem, tak i v tom letošním jsme zahájili přípravu na Vánoce pečením perníčků.

Vystoupení dětského souboru Mráček – 28.11. 2010

V neděli 28. listopadu 2010 od 15 hodin rozzářilo naši velkou jídelnu vystoupení dětí z dětského souboru písní a tanců "Mráček" z Mrákova. Soubor má i svoji dudáckou muziku "Buláci", která hraje ve složení Es a B klarinet, dudy, dvoje housle a basa. Děti ve věku od 5 do 15 let krásně zazpívaly, zatančily a předvedly lidové obyčeje dolního Chodska. Celkový zážitek z vystoupení dokreslily jejich překrásné chodské kroje.

Page 17: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 16

Taneční skupina Hanka - 30.11.2010

V úterý 30.11.2010 v Domově vystoupila taneční skupina Hanka z Domažlic. Opět nás potěšila pěkně připraveným vystoupením. Ze svého širokého repertoáru vybrala 3 skladby, ze kterých se nejvíce líbila choreografie na rytmy country. Doufáme, že se skupině u nás dobře vystupovalo a těšíme se na její další návštěvu.

Výroba vánočních dekorací - 1.12.2010

První prosincové dopoledne jsme věnovali výrobě vánočních dekorací. Na naší práci jsme si dali moc záležet a věříme, že jsme alespoň trochu přispěli k zpříjemnění letošních vánočních svátků. Máme radost, když v našem Domově vládne pohoda a příjemná nálada.

Page 18: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 17

Pečení vánočního cukroví – 2.12. 2010

Na začátku prosince jsme již podruhé pekli s obyvateli vánoční cukroví. Tentokráte bylo na programu linecké cukroví, pracny a rohlíčky. Cukroví provonělo celý náš domov a navodilo krásnou předvánoční atmosféru.. Věříme, že se nám i tentokrát povedlo a na vánočním posezení bude všem chutnat.

Mikulášská zábava - 6.12. 2010

I k nám do Domova zavítal sv. Mikuláš s anděly a čerty a obyvatelům rozdával dárky. Přijeli nám také zahrát pan Mihál a pan Jarábek.

Page 19: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 18

Vystoupení dětského pěveckého sboru Radost - 16.12. 2010

V našem Domově vystoupil dětský pěvecký sbor Radost pod vedením paní učitelky Václavovičové. Tento dětský sbor je u nás již tradičním hostem a všichni se na něj těší. Jeho vystoupení jsou velmi dobře připravená a přináší do Domova svěží energii.

Besídka dětí z mateřských škol - 20.12. 2010

V pondělí 20. prosince se konala v Domově Besídka dětí z mateřských škol ze Kdyně. Nejprve vystoupily děti ze školky v Markově ulici a poté následoval program dětí ze školky v Dělnické ulici. Obě besídky byly opravdu velmi pěkné a moc dobře připravené. Vánoční písně a básně, které jsme slyšeli, naše obyvatele velmi potěšily a dodaly jim dobrou náladu.

Page 20: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 19

Besídka dětí ze školní družiny ZŠ Kdyně - 21.12. 2010

Další prosincový den k nám přišli děti ze školní družiny při Masarykově ZŠ ve Kdyni. Děti jsou našimi pravidelnými hosty a měly pro nás opět připravený program plný vánočních písní a básní.

Tvorba vánočních svícnů - 22.12. 2010

Těsně před vánoci jsme se věnovali v rukodělné dílně tvorbě vánočních svícnů, které o den později budou zdobit stoly při předvánočním posezení. Tato aktivita je obyvateli velmi oblíbená, protože při ní mohou poslouchat vánoční koledy a celý Domov provoní příjemnou vůní jehličí.

Page 21: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 20

Vánoční posezení - 23.12. 2010

Ve čtvrtek 23.12.2010 proběhlo ve velké jídelně Domova tradiční "Vánoční posezení" obyvatel. Společně jsme tak oslavili nadcházející Štědrý den. Stoly byly slavnostně prostřené, nechybělo vánoční cukroví a za zvuku koled se podávala večeře. Každý obyvatel dostal od pana ředitele a zaměstnanců Domova přání a na každého také čekalo vánoční překvapení.

Page 22: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 21

Rozhovor

V této rubrice vám pomocí rozhovoru představujeme jednotlivé zaměstnance našeho Domova. Sami si můžete určit, kdo by to měl být příště a můžete na něj směřovat svoje dotazy.

Pro toto číslo časopisu jsme pro vás vyzpovídali vedoucí sociálního úseku, paní Věru Pillmannovou.

Kde a v jakém znamení jste se narodila, kde jste prožila dětství. Narodila jsem se ve Stodě, dětství jsem prožila v Holýšově. Jsem narozena ve znamení lva.

Myslíte, že máte některé typické vlastnosti tohoto znamení? Netuším

Na co nejraději ze svého dětství vzpomínáte? Na cokoliv, co jsem prožila se svým otcem, který už bohužel nežije.

Máte děti a jestliže ano, co v této době dělají? Mám syna - ten už pracuje a dceru - ta studuje gymnázium.

Kde jste pracovala do doby, než jste nastoupila k nám do Domova? Pracovala jsem posledních 17 let v soukromé gastroenterologické ambulanci.

Co Vás vedlo ke změně? Rodinné důvody.

Page 23: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 22

Jak se Vám současná práce líbí a změnila byste ráda něco? Současná práce se mi líbí a samozřejmě bych se chtěla podílet na co nejlepší péči o obyvatele.

Jak trávíte volný čas, co nejradši děláte? Hodně času věnuji sportu a práci doma.

Máte doma nějaké domácí mazlíčky? Nedávno mi zemřel pes, nyní máme jen kočku.

Cestujete ráda a jaké nejzajímavější místo jste navštívila? Cestuji ráda, nejvíc se mi líbilo v jižní Francii.

Vaše oblíbená:

Kniha John Irving - Rok vdovou, četla jsem naposledy a moc se mi líbila, jinak mám ráda životopisy.

Film Nemám nejoblíbenější, ale mám moc ráda životopisné.

Květina Růže.

Barva Černá a růžová.

Den v týdnu pátek

Jakou hudbu ráda posloucháte? Moderní i vážnou

Vaše životní motto: Nikdo není dokonalý

Page 24: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 23

Jak pečovat o své zdraví

Čaj

Čaj je hned po vodě nejrozšířenějším nápojem na Zemi. I když Češi nepatří mezi největší milovníky čaje, poslední dobou přibývá konzumentů tohoto skvělého a zdraví prospěšného nápoje.

Čaj připravujeme obvykle louhováním lístků rostliny čajovníku v horké vodě. Pro samotné lístky se také užívá název čaj. Označení čaj se běžně užívá i pro jiné nálevy, pro zápary a odvary různých rostlin (například tzv. bylinné čaje nebo šípkový čaj). Čaj má v mnoha případech také blahodárný vliv na organismus díky látkám v něm obsaženým.

Dobrý a kvalitní čaj nám může pomoci získat ztracenou rovnováhu, povzbudí nás, dodá nám energii a chuť do života.

Počátky poznání čaje se v mnoha aspektech různí, hlavně však v tom, odkud legendy pochází. Vzhledem k tomu, že čaj je původu čínského, můžeme nejpravděpodobnější historii nalézt zde.

Čajovník čínský

Page 25: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 24

Podle jedné z legend znali lidé v Číně čaj už v roce 2737 před naším letopočtem, kdy se čínský císař Šang-nung, zvaný též Božský vladař, který byl mimo jiné i spisovatelem a filosofem , vydal do lesní krajiny, aby zde v klidu rozjímal. Usadil se v pustém lese a pohroužen do svých myšlenek meditoval u ohníčku, kde mu vřela voda. Pojednou zavanul vítr a z nedalekého keře strhl sebou několik suchých lístků, jež se snesly do kotlíku s vodou. Zakrátko se vzduchem nesla neznámá, avšak lahodná vůně, která vytrhla císaře z rozjímání. Když zjistil odkud vychází, neodolal pokušení poznat i chuť tohoto tajemného odvaru. Napil se a nápoj mu velice zachutnal. Po nedlouhém hledání nalezl keř s listy této vůně a vydal se do císařského paláce, aby vyprávěl o své lesní příhodě.

Zelený čaj

Čaje existuje mnoho druhů

Čaj se pěstuje v poměrně širokém zeměpisném pásmu, což je umožněno přizpůsobivostí této rostliny a jejími vcelku skromnými nároky na půdu a podnebí. To také umožnilo pěstovat čaj nejen v tropických nížinách, ale také v nadmořské výšce nad 2000 metrů.

Pěstuje se v Asii, Africe, J. Americe, Austrálii nebo Oceánii.

Page 26: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 25

Zpracování se děje různými způsoby, které vedou k různým „druhům“ čaje. Základním faktorem je stupeň oxidace (tradičně se užívá název fermentace, který je však z chemického hlediska nesprávný). Tradiční dělení je do čtyř základních skupin:

� čaje bílé (bai cha) – listy se rovnou suší, bez oxidace. Obvykle se tak zpracovávají mladé lístky, někdy se keře pěstují zastíněné, aby se omezilo množství chlorofylu v listech.

� čaje zelené (lu cha) – neprochází oxidací. Enzymy způsobující oxidaci jsou zničeny teplem: užívá se sušení na pánvích, nebo napařování. Zpracování je ukončeno jeden až dva dny od sběru.

� čaje polozelené (též oolongy, modrozelené, žlutozelené nebo dokonce modré) (烏龍茶) – lístky prošly kratší oxidaci (přechod mezi zelenými a černými čaji).

� čaje černé (též červené čaje, pokud se jedná o camelia sinnensis - čínský čajovník) – lístky se mechanicky naruší, oxidace se nechá úplně proběhnout. Zpracování trvá týden i déle. Velmi výrazný rozdíl je ještě mezi ortodoxním zpracováním a plně průmyslovou výrobou metodou CTC, kterou vzniká nadrcený substrát vhodný do čajových pytlíků. Ve střední Evropě (a „západní civilizaci“ obecně) je historicky nejoblíbenější právě čaj černý.

Bylinný čaj

je souhrnný název, využívaný v některých jazycích (německy Kräutertee) pro rostlinné nálevy, které však nemají nic společného se samotným čajovníkem. Užíváme jej například pro heřmánkový čaj či mátový čaj. Tyto „čaje“ jsou spíše než kvůli chuti připravovány pro jejich léčebné nebo preventivní účinky. Z důvodu nevyrovnaného obsahu látek v rostlinách se bylinné čaje až na výjimky (brusnice borůvka, ostružiník maliník, divizna velkokvětá a další) nedoporučují pít dlouhodobě.

Page 27: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 26

Některé byliny vhodné pro přípravu nálevů

� Bez černý (Sambucus nigra), květ - ve směsi s lípou a diviznou při nachlazení

� Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus), list - při cukrovce

� Divizna velkokvětá (Verbascum thapsiforme), květ - ve směsi s bezinkami a lípou při nachlazení

� Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla), květ - při zažívacích potížích

� Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), nať - močopudné účinky

� Lípa srdčitá (Tilia cordata), květ - při nachlazení

� Máta peprná (Mentha piperita), list, nať - při trávicích potížích, při nadýmání, při chorobách žlučníku, při zánětech - má desinfekční účinky

� Meduňka lékařská (Melissa officinalis), list - pro dobrý spánek, při špatném zažívání

� Měsíček lékařský (Calendula officinalis), květ - protizánětlivé účinky

� Ostružiník maliník (Rubus idaeus), list - do směsí pro zlepšení jejich chuti

� Pelyněk pravý (Artemisia absinthium), nať - při poruchách zažívání

� Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis), nať - při zánětech horních cest dýchacích

� Podběl lékařský (Tussilago farfara), květ - při nachlazení, při průjmech

� Růže šípková (Rosa canina), plod - obsahuje velké množství vitamínu C

� Šalvěj lékařská (Salvia officinalis), list, nať - při zánětech horních cest dýchacích

� Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), nať - protizánětlivé účinky, pro dobrý spánek, při nervových potížích

Page 28: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 27

Příspěvky obyvatel

Vzpomínka na Vánoce - Barbora Berková

Začíná nám prosinec a s ním k nám přichází i ty nejkrásnější vzpomínky na nejhezčí svátky v roce, na Vánoce. Na ty jsem se vždycky těšila a to nejen v mém dětství, ale i ve věku dospělejším.

O těchto svátcích to začínalo ranní modlitbou. Pak se roznášela výslužka domácím zvířatům a to kousky vánočky nebo jiné vánoční jídlo. Slepicím se nasypalo zrní do stočeného oblouku ze řetězu a to proto, aby nezanášely vejce. Dále jsme se tento den celý postili, abychom večer viděli na stropě zlaté prasátko

K večeři jsme měli „Kubu“ – byly to krupky s houbami omaštěné a zapečené. Toto jídlo bylo chutné. Pozdější vánoce jsme měli k večeři už rybí polévku a rybí řízky se salátem. Pak čaj, vánočku a pečené cukroví. Večer před večeří k nám chodil obecní pastýř, který nám v létě pásl krávy na takzvaných „drahách“. Zároveň s ním přicházela i jeho žena s nůší, do které dávala ty různé dary. Po odtroubení pastýře nám oba popřáli hezké svátky. Za to jim moje maminka dávala celou vánočku a tatínek k tomu přidal i nějakou korunu. Ještě tento večer, nebo druhý den na Boží hod vánoční, přicházeli zazpívat a popřát hezké svátky někteří koledníci. Po večeři jsme si všichni popřáli a zazpívali koledy. Pak jsme zachovávali nějaké ty zvyky. Házeli jsme pantofle přes hlavu a padly-li směrem ke dveřím, říkali jsme, že půjdeme z domu pryč do světa. Dále jsme lili roztavené olovo do nádoby s vodou, kde tvořilo různé tvary. Podle toho jsme hádali, jaké bude mít nastávající manžel řemeslo. Také jsme tento večer vyšli ven a třísli jsme s keřem bezu a říkali: „Třesu, třesu bez, ozvi se mi pes, kde můj milý dnes“ a pak pozorně

Page 29: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 28

poslouchali, na kterém konci vesnice se ozve štěkot psa – z toho směru bude milý přicházet. Kosti z kapra jsme pak zahrabávali pod ovocné stromy a keře, aby hojně rodily ovoce. Na každý štědrý večer, když už jsem byla dospělá, k nám chodila děvčata ze vsi a psaly jsme si na papírové lístečky jména chlapců ze vsi i z okolních vesnic. Tyto papírky jsme pak při kázání pana faráře při mši půlnoční tahaly z kabelky. Kterého jsme vytáhly, ten že bude náš milý. Jednou, když jsme se u nás sešly v tento večer, tak ta moje jedna kamarádka si lehla u nás na gauč a tvrdě usnula. My jsme toho využily a vzaly jí ty lístky, na nichž měla napsané chlapce a napsaly jí na jiné lístky samé dědy jak z naší vesnice, tak i odjinud. Když je pak při půlnoční mši vytáhla a přečetla, začala se nahlas smát a nám hlasitě nadávat.

Dále vám musím také sdělit, co se mně přihodilo v žinkovském kostele při vánoční půlnoční mši svaté. Do Žinkov jsme měli od nás 4 km cesty. Po této cestě jsme řádně promrzli a když jsme v kostele sedli do lavice, přišlo na mne velké spaní.. Seděli jsme blízko kazatelny, kde měl pan farář hezké kázání o narození Jezulátka a já jsem seděla u samého kraje lavice. Najednou jsem tvrdě usnula a v tom spadla z lavice na zem. Rána to byla veliká, neb děvčata, co u mne seděly říkaly, že i pan farář přestal kázat. Já jsem se rychle zvedla ze země a s ostatními děvčaty od nás utekla za kostel, kde jsme se tomu vysmály. Od té doby jsem do kostela do Žižkov nechodila, ale chodila jsem do Měčína, také od nás vzdáleného 4 km. Na Boží hod vánoční nás tatínek vozil na mši svatou do Měčína (mně, maminku a babičku) na parádních saních tažených koňmi, které na kšírech měli upevněné zvonky, které při jízdě zvonily. Po této mši svaté jsme vždycky zajeli také na hřbitov a na našem hrobě rozsvítili svíčku, pomodlili se a položili na hrob umělou kytici, neb čerstvá by zmrzla. Ještě ke konci mých vzpomínek Vám musím sdělit, které mé Vánoce byly v mém životě nejhezčí. Bylo to tehdy, kdy mi bylo 5 let a dostala jsem od Ježíška (tenkrát jsem ještě věřila, že on dává dárky a stromek) pod stromeček krásného houpacího koně, neb jsem o žádné panenky nestála, ale o koně ano, také jsem jich měla několik. Hned jsem se na tom houpacím koni tak divoce rozhoupala, až jsem se s ním převrátila na záda, uhodila jsem se o zem na hlavu a zůstala ležet jako bych byla mrtvá. Musela jsem pak slíbit rodičům, že se budu vždycky mírně houpat, jinak že by mně tohoto koníka vzali a dali ho jinému. Na vánoční nadílku jsem také někdy

Page 30: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 29

dostávala knížky ke čtení a nějaké to oblečení, které jsem potřebovala. Když už jsem byla velká, dostala jsem moc hezkou látku na šaty, ze které jsem si dala hned ušít šaty, ve kterých jsem pak šla na první hasičský ples u nás. Také na to ráda vzpomínám.

V poledne na Boží hod vánoční jsme měli na stole vždycky celý dort, hezky ozdobený a na něm napsáno „Veselé vánoce“. K obědu jsme měli většinou svíčkovou s hovězím masem a k tomu kynutý knedlík. Dospělí to zapíjeli pivem a děti limonádou nebo minerálkou. Druhý svátek jsme měli buď vepřové maso se zelím a knedlíkem, nebo vepřové řízky se salátem. Moje babička nám říkávala, že na Vánoce také pekávala piškotovou bábovku, na kterou jí dala předpis kuchařka z fary a že to byla v té době jakási zvláštnost.

Nyní, kdy jsem v našem Domově důchodců, se vždycky po štědrovečerní večeři pomodlím a na ty prožité vánoční svátky zavzpomínám. Jsou to vzpomínky opravdu moc hezké a pokud živa budu, budu vzpomínat stále.

Page 31: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 30

Odpuštění - proč a jak odpouštět aneb odpuštění neschvaluje zlo

CHCEŠ-LI BÝT OTROKEM NĚJAKÉHO ČLOVĚKA, NESNÁŠEJ HO

Chceš-li být otrokem nějakého člověka, nesnášej ho. Pak s tebou bude ráno, po celý den i v noci. Tenhle člověk s tebou bude také jíst a naruší tvé trávení. Zničí tvou schopnost koncentrace, zničí každou příjemnou chvilku a zbaví tě tvého drahého pokoje i radosti. Své štěstí vkládáš do jeho rukou. Dáváš mu skutečnou moc nad sebou samým...

KŘIVDA SE NEVYHNE NIKOMU

Neexistuje člověk, který by nikdy neprožil křivdu a ublížení. Neexistuje člověk, kterého by prodělaná křivda a ublížení nebolely. Pocit křivdy, ublížení a nespravedlnosti se hluboce dotýkají nitra každého člověka a volají po vyrovnání, odplatě a pomstě. Příkoří nenechává nikoho chladným.

ODPUŠTĚNÍ NESCHVALUJE ZLO

Odpuštění a boj proti zlu si neprotiřečí.

Nelze totiž ztotožňovat člověka s jeho jednáním. Člověku je třeba odpustit a dát mu šanci. Jeho činy se musí odsoudit a popřípadě přijmout opatření k zamezení šíření zla. Odpuštění musí souviset s nápravou věcí. Boj se zlem ale naopak nesmí odpuštění opomíjet. Tak by se ke slovu dostala pomsta, která plodí další zlo, zášť a nenávist.

Page 32: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 31

PROČ ODPOUŠTĚT ?

Neodpuštění negativně ovlivňuje celý život člověka, včetně jeho těla a psychiky. Zanedbané, potlačené a někdy i zdánlivě zapomenuté křivdy nic neřeší. Působí destruktivně. Neodpuštění člověka ničí, rozkládá a znepokojuje. Je zdrojem napětí a podrážděnosti. Neuzdravené křivdy se mění i ve zdroj ubližování druhým. Ať už totiž člověk chce nebo ne, předává to, co sám zakusil dále. Potřebuje se utrpení zbavit a tak ho přesouvá dál. Ono se k němu pak ale vždy navrací…

Skrze odpuštění se člověk stává vnitřně nezávislým na negativním vlivu zla. Ukřivdění pak ztrácí svou zničující moc.

Odpouštějte a bude vám odpuštěno.

ODPUSTIT NELZE "NA POVEL"

Odpuštění není mnohdy jednoduchou záležitostí. Pocit křivdy člověka zasahuje v mnoha vrstvách. Proto zpracování křivdy a odpuštění musí proběhnout ve všech zasažených úrovních a oblastech lidského života.

Rychlé a levné rady typu: "musíš hned odpustit", "zapomeň na to", "čas léčí rány" jsou neúčinné a k opravdovému odpuštění vedou jen zřídka. Vyrovnání se s křivdou, odpuštění a uzdravení je dynamickou záležitostí, která mnohdy potřebuje svůj čas.

KROKY NA CESTĚ ODPUŠTĚNÍ

Odpuštění je procesem, jehož motivem je spíše rozhodnutí, než pocity. Na počátku tohoto procesu je dobré uvědomit si svou hodnotu jako člověka .

� PŘIZNAT SI POCI ŤOVANOU KŘIVDU , negativní emoce a svá zranění. Přiznat si, že mi vzniklá situace vadí a že mě bolí. Přiznat si, že mám problémy odpustit a že možná viníkovi nepřeji rozhodně nic dobrého. V této první fázi je třeba před sebou své pocity nepotlačovat a nic si nenalhávat.

Page 33: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 32

� POJMENOVAT SVÉ POCITY. Tato fáze může být pro mnohé důležitá. Je možné si najít důvěryhodného partnera, před kterým můžeme své pocity slovně formulovat. Důležité ale je, aby v tomto kroku nebyl člověk sám. Mohl by totiž upadnout do pasti sebelítosti, která člověka uzavírá a znemožňuje jeho rozvoj.

� POHLÉDNOUT NA K ŘIVDU NEZAUJAT Ě z jiného úhlu, nadhledu, či odstupu. Připustit si, že vzniklá situace může mít i jiná hlediska, než ta, která vidíme úhlem svého pohledu. Uvědomit si, že ukřivdění je obecnou lidskou záležitostí.

� SNAŽIT SE POCHOPIT TOHO, KDO NÁM UBLÍŽIL. Možná, že dotyčný člověk nejedná vědomě zle. Jeho jednání třeba ovlivňuje jeho podvědomí a špatné zkušenosti. Často lidé jednají zle, protože ani jinak neumějí

� ROZHODNOUT SE NEŠKODIT A Z ŘÍCI SE POMSTY. Nepřát, ani nepůsobit viníkovi zlo. Rozhodnout se ho přijmout jako člověka, bez ohledu na jeho vinu. Nemluvit o něm zle před lidmi.

� ŽEHNAT. Žehnání znamená svolávání Boží přízně na dotyčného.

Když člověk odpustí, neznamená to,

že k druhému musí okamžitě pociťovat kladné city.

Odpuštění je někdy delší proces,

ve kterém se pocity mohou zákonitě opožďovat.

Page 34: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 33

Adopce na dálku

Už více jak čtyři roky společně podporujeme indického chlapce Miltona (nar. 9.5.1998) z oblasti Bangalore v projektu Adopce na dálku pod záštitou Diecézní katolické charity Hradec Králové. Vaše pomoc je velmi záslužná a chlapci může možnost chodit do školy opravdu změnit život.

V letošním roce proběhly tři sbírky. V březnu se vybralo 1400,- Kč, v červnu 2010 také 1400,- Kč a v říjnu 2010 se vybralo 2200,- Kč. Za vaše finanční příspěvky děkujeme. Další sbírka se uskuteční v únoru, květnu, srpnu a listopadu.

V červenci nám Milton poslal dopis i se svoji fotkou.

Page 35: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 34

Překlad dopisu od Miltona C. z Indie, který nás každý půl rok informuje o svých zážitcích a aktivitách. Tentokrát je to zhruba od listopadu 2009 do dubna 2010.

14.4.2010

Milí sponzoři,

všechny Vás zdravím, jsem šťastný a mám se dobře.

Tento rok byl pro mne důležitým startem. Během roku jsme oslavili náš výroční den. Díky vašim penězům jsem mohl dělat mnoho různých aktivit. Před měsícem jsem měl závěrečné zkoušky. Studoval jsem s dobrými známkami a postoupil jsem do osmé třídy. Letní prázdniny jsem si užíval se všemi členy rodiny. Během léta jsem se účastnil letního tábora, který pořádala naše Asha agentura. Zúčastnil jsem se také zdravotního tábora, který se mi velmi líbil a kde jsem se mnoho nového naučil. Ve škole se moc snažím, ale trochu se mi pletou písmenka.

Děkuji, že mi umožňujete má studia. Jsem Vám velmi vděčný já i celá moje rodina.

Posílám mnoho polibků.

Vaše milované dítě Milton

Page 36: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 35

Dopis adresovaný Miltonovi:

Milý Miltone,

Děkujeme Ti za dopis s hezkým obrázkem, který nás potěšil a za Tvoji novou fotku. Jsme rádi, že peníze, které Ti posíláme, Ti pomáhají ve škole a můžeš se díky nim vzdělávat.

U nás je teď zima. Letos nás překvapila velmi brzo a sníh u nás padal už ke konci listopadu. Sněhu je všude hodně a teploty mnohdy klesají až k - 10 °C. Vypadá to, že zima bude letos dlouhá.

Minule ses nás v dopise ptal, jaké jsou u nás roční období a teploty během roku.

Po zimě, která u nás teď probíhá, následuje jaro. Na jaře začínají pomalu vystupovat na povrch země nejrůznější rostliny a zvyšuje se aktivita živočichů, kteří v zimě spí. Pomalu se prodlužují dny a otepluje se. Do jara patří měsíce březen, duben, květen. Po jaru následuje léto, jedno z nejteplejších období v roce. Teploty se průměrně pohybují kolem 20 °C. Všechny rostliny a stromy jsou v plném rozkvětu a vše krásně voní. Toto krásné období je u nás v červnu, červenci a srpnu. Letos u nás bylo nadprůměrně teplé léto a užili jsme si mnoho slunečných dní. Také jsme podnikali hodně výletů s našimi obyvateli. V září, říjnu a listopadu u nás nastává podzim. Na podzim se sklízí většina úrody a listnaté stromy zbarvují své listy do krásných barev a pak opadávají. Dny se krátí, ochlazuje se, více prší. Příroda se pomalu a jistě připravuje k zimnímu spánku. Od prosince se začíná o slovo hlásit paní zima. Je to období s nejnižšími teplotami a nejkratší dobou denního světla. Ke konci prosince jsou u nás největší svátky v roce Vánoce. Dáváme si dárky, chodíme do kostela, pečeme cukroví, zpíváme koledy, vzpomínáme na své blízké. V mírném pásu, kde se nachází naše republika, jsou tedy čtyři roční období jaro, léto, podzim, zima.

S láskou končíme tento dopis a přejeme Ti šťastný nový rok 2011 a mnoho úspěchů ve škole. Těšíme se na Tvůj další dopis.

Tvoji strýčkové a tetičky

Page 37: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 36

Co vás zajímá

Pořádání oslav

Chceme vás informovat o možnosti pořádání soukromých rodinných oslav ku příležitosti vašeho významného životního jubilea. K tomu postačí se včas domluvit s pracovníky terapie a dohodnout se na přesném dni a čase.

Pak už nic nebrání tomu, abyste si svojí „párty“ uspořádali za ochotné pomoci a asistence určeného zaměstnance v malých jídelnách na patrech nebo v pavilonu.

Návštěvy ve městě

V loňském roce měli i imobilní obyvatelé Domova možnost v doprovodu svého klíčového pracovníka navštívit město.

Tyto výlety jsou možné po domluvě vedoucího směny sociálního úseku se sociálními pracovníky, kteří zajišťují přepravu obyvatelů. Speciálně upravený automobil může přepravit až tři obyvatele na invalidních vozících. Obyvatelé se mohou obrátit s žádostí o doprovod do města na svého klíčového pracovníka, příp. na kteréhokoliv zaměstnance Domova, který zajistí předání informace.

Půjčování knih z knihovny

V případě vašeho zájmu je možné zajistit zapůjčení knih z Městské knihovny Kdyně.

S Vašimi žádostmi o zapůjčení knih z knihovny se obracejte na sociální pracovníky.

Page 38: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 37

Internet v Domově

Dovolujeme si vás upozornit na možnost kdykoliv se připojit na internet. K tomuto účelu slouží počítač umístěný ve velké jídelně Domova, který je vám volně k dispozici.

Adresa Domova, na kterou vám vaši blízcí mohou psát je:

[email protected]

Vyvolávání fotografií, fotokopie článků

Nabízíme Vám vyvolání fotografií pořízených při Vašich akcích, besedách, setkáních nebo oslavách.

Fotografie si můžete prohlédnout kdykoliv po domluvě se sociálními pracovníky.

Pokud kdokoliv z Vás obyvatelů či Vašich příbuzných nebo známých má zájem o příspěvek umístěný na jakékoliv nástěnce v Domově, může požádat kteréhokoliv zaměstnance o předání informace sociálním pracovníkům. Ti rádi zhotoví kopii požadovaného příspěvku a předají zájemci.

Page 39: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 38

Informace sociálních pracovníků

Prosíme Vás, přijde-li Vám

důchodový výměr

platný od 01. ledna 2011 poštou na adresu trvalého pobytu, abyste jej předali sociálním pracovníkům. Pokud jej přinesou Vaši příbuzní, mohou ho ponechat na recepci Domova v obálce nadepsané Sociální pracovník.

Výše důchodu je základem pro stanovení výše úhrady za ubytování a stravu, kterou platí obyvatel Domova v souladu s uzavřenou Smlouvou o poskytnutí sociální služby.

Děkujeme Vám předem za spolupráci.

Ing. Blanka Straková Lukáš Denk, DiS.

Page 40: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 39

Luštění pro volný čas - osmisměrka

„Pane Mikuláši, jak je možné, že ten váš čert nemá metlu?“ „Na co by mu byla? Ten ……………………….. (tajenka - 18 nevyškrtaných znaků)“

H O U P A C Í K Ů Ň U L B Ě A

B U D K A A E Ž M Y A A J N Č

E C I Š M G Č I D A L V I Y A

Ž S C E B R A Y R Z M N R H S

V Á E U R E K K Á O A U O O O

Ý D L C A S C M S P E Á T B V

K V U K E O O I O A K T I V Á

A V P B A R A K N E D Z D N N

Č U M E Á B O U S T R N U T Í

K CH A L U P A L Á C E A A O O

A N K Í U T L Á K Í N CH O B L

K A O K N A M Š A S A D A L D

L Á S O B N A U M N É Á E L A

E I R S O E N O R O D N A B P

B F Ť B A Z A L T P O Ě R T R

A Á A E E N CH Ě Ý Š U P L E E

K E L O M Ž A B I N E C ! É Č

Abonmá, absťák, agresor, aktiv, almanach, ambra, ampule, andělé, auditor, bakláž, balzám, bandaska, bandor, bazalt, Beskydy, bělouš, biskup, bohyně, bochník, budka, bulva, cuprum, časování, černé sklo, čerpadlo, fronta, houpací kůň, chalupa, kabelka, kbelík, kraal, kupka, ladič, lenoši, mamut, manko, morálka, mšice, nádcha, okopanina, paláce, plachetnice, recese, šuple, teorie, udice, ustrnutí, vorvaň, Zdenka, žabinec, žebrák, žmolek, žvýkačka.

Page 41: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 40

Příchod zimy oznamovaly pranostiky již mnohokrát: na svatého Tomáše (21.12.) začíná zima astronomická, nastává …………………. (tajenka - 14 nevyškrtaných písmen). Tomu odpovídá i nejdelší noc a nejkratší den.

A N A B O L I K A Z E I I

M H T N K Í Z S K E C A L

Í B O D B O A A N Z R R L

K U R L H V R O E A Á A A

R D B Z Á I U M F A D B N

O O O N É Z T O O T O V S

K R D R E E S B A R O K O

U R A Á A L A A T O Á T R

S O N Á N M L O P A E N K

Abort, anabolika, aorta, arab, baroko, dárce, dobrota, fara, kariéra, kecal, kormorán, krokus, krosna, lastura, marod, mezci, mlezivo, nádor, nános, Neapol, nouze, období, rozhoz, záloha.

Page 42: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 41

Pojďme se zasmát

Baví se dva chlapi u večeře: - Hele Pepo ta tvoje tchýně je hrozná. - Tak jí nech a sněz jen ty brambory.

Přijde Vašek domů a volá na mamku: - Jsem doma, mami! Dej mi oběd! - Zapomněl jsi na kouzelné slovíčko. Začíná na p... A Vašek na to: - Pospěš si!

Do firmy nastoupí nový šéf. Je o něm známé, že je to tvrďák. Tak poprvé prochází kancelářemi a vidí muže, který nic nedělá, opírá se o zeď a jen tak kouká. Říká si, že ukáže názorně všem ostatním, jak naloží s takovými, kteří se flákají. Jde k onomu muži a nahlas se ptá: "Jaký máš plat?" Muž na to, trochu překvapeně: "2000 korun týdně...proč?" Šéf vytáhne peněženku, podá mu 4000 a zařve: "Tady máš dvoutýdenní plat a teď vypadni a už se tady neukazuj!!!" Muž vezme peníze a odejde. Šéf má dobrý pocit, že všem ukázal, jak v žádném případě nestrpí lenochy a přitom se ptá: "Může mi někdo říct, co tu vlastně dělal ten línej bulík?" A jeden zaměstnanec mu s úsměvem odpoví: "Dovezl pizzu..."

Sedí milionář v zahradě a cpe se jitrnicema. Za plotem je bezdomovec a úplně slintá. Milionář se ho ptá: - Chceš kousnout? - ÁÁÁno. - Azore,trrrhej!

Page 43: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 42

Inzerát: Prodám všeobecnou encyklopedii, 45 dílů. Již ji nepotřebuji, před dvěma měsíci jsem se oženil. Moje tchyně ví naprosto všechno!

V bytě zvoní telefon. Otec tří dcer přijde k němu a zvedne ho. "To jsi ty, žabko???" ozve se mužský hlas z druhého konce. "Ne! U telefonu je majitel rybníka!"

„Mn ě se váš manžel nelíbí“, povídá doktor manželce nemocného. „Mn ě taky ne, pane doktore, ale vydělává 60 tisíc měsíčně...“

“Sousede, představ si, dopoledne mi přivezli hnůj na jahody!” “Neříkej, to my si na ně dáváme šlehačku."

Muž se probere z několika měsíců trvajícího bezvědomí a u postele spatří svou manželku. "V těžkých chvílích mého života jsi byla vždy se mnou,“ prohodí namáhavě a pokračuje: „když mě vyhodili z práce, když jsem začal podnikat a zkrachoval, i když mě postřelili. Vždy jsi byla u toho. Víš, co to znamená?" „Copak miláčku?,“ odpoví žena se slzami v očích. "Že mi nosíš smůlu!!!"

Page 44: Casopis_17

Pod Korábem číslo 17 prosinec 2010

Strana 43

◘ Pod Korábem ◘ vychází pololetně ◘ datum vydání: 31.12.2010 ◘ ◘ šéfredaktor: Jitka Havlovicová ◘ editor: Lukáš Denk ◘

◘ redaktoři: Lenka Schauerová, Michal Tesař, Lenka Mastná, Blanka Straková ◘ ◘ časopis vydává: Dům seniorů Kdyně, p. o. ◘

◘ adresa: Pod Korábem 669, 345 06 Kdyně ◘ telefon: 379 791 111 ◘ ◘ mail: [email protected] ◘ www.dskdyne.cz ◘ ◘ účet: 1013038280/5500 ◘ IČ: 750 07 746 ◘