Top Banner
Časopis Domova důchodců Kdyně Pod Korábem 13. Duben 2009
24

Casopis_13

Mar 24, 2016

Download

Documents

Czech republic

Duben 2009 Časopis Domova důchodců Kdyně Přišlo Jaro mezi nás, zima je pryč ráz na ráz. Vzduch tu voní, sněženky nám zvoní, pod sněhovou peřinkou zem se probouzí. Jaro je tu, přišlo zas, přišlo opět mezi nás. Slunko svítí, zelená se kvítí. Obloha je modrá zas, čeká nás jen krásný čas. Mnozí z vás tyto svátky vnímají jako vítání jara. Po letošní dlouhé zimě nás sluníčko mile překvapilo. Přejme si, aby sluneční paprsky rozzářily naše dny a přinesly tolik potřebnou energii. - 3 -
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Casopis_13

Časopis Domova důchodců Kdyně

Pod Korábem 13.

Duben 2009

Page 2: Casopis_13

- 3 -

Vážení obyvatelé a další čtenáři našeho časopisu,

Opět vám nabízíme informace o dění v Domově, zajímavosti z okolí a další již tradiční a vámi oblíbené rubriky. Časopis vychází v době velikonočních svátků.

Mnozí z vás tyto svátky vnímají jako vítání jara. Po letošní dlouhé zimě nás sluníčko mile

překvapilo. Přejme si, aby sluneční paprsky rozzářily naše dny a přinesly tolik potřebnou energii. Všichni jsme se již určitě těšili na pobyt na čerstvém vzduchu v blízkém nebo

vzdálenějším okolí Domova. Přejeme vám, aby takové osvěžení bylo co nejčastější, a abyste se společně s námi radovali z právě přicházejícího jara.

Přišlo Jaro mezi nás, zima je pryč ráz na ráz.

Vzduch tu voní, sněženky nám zvoní,

pod sněhovou peřinkou zem se probouzí.

Jaro je tu, přišlo zas, přišlo opět mezi nás.

Slunko svítí, zelená se kvítí. Obloha je modrá zas,

čeká nás jen krásný čas.

Page 3: Casopis_13

- 4 -

Zajímavá místa v našem okolí

V tomto čísle našeho časopisu Vás zavedeme do zajímavých míst našeho okolí, ale zaměříme se na ně z jiného úhlu , než obvykle. Nechali jsme se inspirovat knihou „Tajemná místa Pošumaví“ od autora Pavla Kozáka. Popisuje zde šumavskou krajinu z hlediska energií, které ta místa vyzařují. Věříme, že i tento pohled bude pro vás zajímavý.

Krajina českého vnitrozemí byla vždy vyhledávána jako dobrá pro lidské osídlení. Kromě mléka, strdí a medoviny měla něco ještě důležitějšího – místa se silnou a prospěšnou energií. Země byla také chráněna proti příchozím zvenčí, pokud jejich úmysly nebyly přátelské. Dodnes ji vidíme obklopenou přírodní hradbou v podobě lesů a hor..

Mezi Kdyní a Nýrskem

Území mezi Kdyní, Klatovy, Nýrskem a Všeruby je půvabnou pahorkatinou s menšími a většími kopci, oddělenou vizuálně od Klatov posledním z vrchů, na kterém stojí kaple svaté Markéty. Je to Dolní Chodsko, kde svedli Chodové onen marný boj v roce 1693. Stopy po něm, myslím ty energetické, jsou však zahlazeny a zastřeny. Zdejší krajina si s touto tragickou událostí viditelně poradila, jakoby se nikdy nestala, jakoby měla být obrácena v dobro potomků. Měla k tomu dost možností, neboť její nenápadné vrcholky tvoří pozitivní energetickou síť, která vždy znovu nastolí harmonii a soulad. Stojí za to seznámit se alespoň s některými z těchto míst, už pro poznání pestrých možností energie krajiny. Naznačují ji i četné pověsti, které odedávna kolují. Jejich dějištěm je okolí dnešní Chodské Lhoty.

Kdysi tu údajně žili obři, tak jako leckde na Šumavě, nebo na Čerchově. Jejich konec prý však nebyl přirozený, protože nevymřeli, ale vzájemně se pobili. Po jakési neshodě vznikl mezi nimi bratrovražedný boj, který vedli zbraněmi pro obry typickými – balvany a kmeny stromů. Přežila jej jen jedna rodina a ta se navždy odstěhovala pryč.

Page 4: Casopis_13

- 5 -

Severovýchodně od Chodské Lhoty se zvedá oblý kopec, dnes zcela odlesněný. Jeho jméno zaujme při prvním pohledu do mapy. Zní totiž Dobrá hora a jeho původ je legendární. Jednou postihlo kraj nebývalé sucho, tak velké, že vyschnul i potok pramenící u Modlína (lidé se tehdy marně modlili u pramene). Voda nebyla v žádném rybníku ani studni. Když už bylo vše spálené suchem a začal umírat dobytek a také lidé, začala téci voda z hory, u které nikdy žádný pramen nebyl. Bylo jí tolik, že naplnila všechny potoky a rybníky a způsobila dokonce zátopu. Když byly všechny zdroje opět plné, pramen v hoře se uzavřel. Pro svůj dobrý skutek dostala své jméno, které se dochovalo dodnes. Sucho se prý ještě jednou vrátí, a pak z Dobré hory vyteče množství vody, které spláchne vše špatné z kraje až do moře. Bude to naposledy, protože pak se hora propadne do Země a zanechá po sobě velkou prohlubeň. V ní pak najdou zdejší lidé mnoho zlata a nebudou už strádat.

Zlato je ostatně prý v hoře ukryto v podobě zlatého telete a toho času může být vydáno jen poctivému mládenci nebo panně, kteří odemknou horu o svatojanské noci zlatým kapradím – ale kde je vzít?

Nejlépe je vystoupit na Dobrou horu od Chodské Lhoty, odkud vede polní cesta až k úpatí. Pak už je jen les, z převážné části vykácený. Vznikla tam kruhová podívaná, jež na plochém vrcholu poskytuje příchozímu obraz chodské krajiny a také její harmonie. Při pohledu na ni se člověku chce nahradit pojem „energie“ slovem „duše“. Toto místo má velmi silnou zemskou energii – až čtyřnásobek běžných hodnot. Má křížovou a kruhovou zónu o průměru asi šestnáct metrů a člověk tu má opravdu pocit, že to, co k němu přichází zdola, je dobré a chce mu pomoci. Toto místo je kdesi v hloubce spojeno se sousedním Chlumkem.

Tento jen o tři metry vyšší kopec je přístupný z Chodské Lhoty jižním směrem. Nutno jej ale obejít, aby bylo možno odlesněným avšak zarostlým svahem vystoupit na hřeben. Oproti Dobré hoře je tu vysoká pozitivní síla, která sem byla kýmsi vložena ve stejné době, kdy místní lidé objevili zmíněnou horu protější. Byla tu též svatyně s křížovou zónou, sloužící bílé magii a obětování – nikoli lidí. Místo prý je obydleno vílou, která ho střeží.

Page 5: Casopis_13

- 6 -

Co se u nás událo

I v tomto čísle vás informujeme o akcích, které proběhly v uplynulém čtvrtletí. Nechte si lehce osvěžit paměť a připomeňte si příjemně prožité chvíle.

Novoroční zábava

Letošní novoroční zábava, která se konala 6. 1. 2009, se nesla v duchu zábavy a tance za doprovodu tanečního terapeuta Petra Velety. Zaměstnanci a obyvatelé si společně nacvičili krátké vystoupení, které právě při této příležitosti předvedli divákům. Pro obyvatele bylo připraveno malé občerstvení.

Turnaj ve slovní hře

Paměť je jeden z nástrojů lidské mysli, který je třeba neustále procvičovat. „Opakování je matka moudrosti“, řekl kdysi velice moudrý člověk. Paměť lze procvičovat mnoha způsoby. Jedním z nich jsou i slovní hry.

Stalo se již tradicí, že v našem Domově pořádáme pro obyvatele různé turnaje. Jeden z nich je i turnaj ve slovní paměťové hře, který jsme pořádali 22. 1. 2009. Jedná se o hru, ve které musí soutěžící v určitém časovém limitu napsat slova na vylosovaná písmena.

Page 6: Casopis_13

- 7 -

Tato slova pak vpisují do jednotlivých kategorií. Pro tento turnaj byly zvoleny kategorie: město, rostlina, známá osobnost, řemeslo, řeka a zvíře. Po vyplnění všech volných řádků v tabulce se sčítaly výsledky a následovalo vyhodnocení soutěže. Na třetím místě se umístila paní Zirhutová Milada, na druhém jsme měli hned dvě výherkyně, byla jí paní Berková Barbora a paní Vrublová Věra a na prvním místě se umístila paní Endersová Marie. Výherkyně si odnesly ceny za své vynaložené úsilí, ale také jistě dobrý pocit z protrénování paměti.

Taneční terapie Ve středu 4. 2. 2009 proběhla v našem Domově obyvateli velmi oblíbená taneční terapie.

Taneční terapeut pan Veleta u nás není žádným nováčkem a na jeho příchod se mnoho obyvatel už těší. Obyvateli jsou utvořeny dvě skupiny – jedna v dopoledních a druhá v odpoledních hodinách. V této době taneční mistr roztančí a rozpohybuje za tónů podmanivé hudby všechny přítomné. Tentokrát se vše odehrávalo v nedávno otevřeném pavilonu, ve kterém je krásný prostor, velký příliv denního světla i výborná akustika. Nejvýmluvnějším důkazem o úspěchu a oblibě této aktivity byly rozzářené a spokojené obličeje našich obyvatel, což je pro nás, pořádající, ta nejkrásnější odměna.

Page 7: Casopis_13

- 8 -

Setkání obyvatel s panem ředitelem 6.3.2009 od 9.30 proběhlo ve velké jídelně Domova setkání obyvatel s panem ředitelem.

Naši obyvatelé mají možnost zeptat se přímo pana ředitele na to, co je zajímá, nebo podělit se o to, co je trápí, nebo naopak těší. Získají také mnoho nových informací o novinkách v Domově. Ti, kteří se nemohou setkání zúčastnit, mají možnost vše sledovat v přímém přenosu na svých televizních přijímačích na pokojích.

Divadelní představení Dívčí válka Námi již dlouho očekávaná akce proběhla v nedělní podvečer 8. 3. 2009. Divadelní

představení se velice zdařilo. Jednalo se o úplně první herecké představení divadelního spolku Černoch. Již nyní se těšíme na další nabídku MKS Kdyně.

Jarní taneční zábava 12. 3. 2009 od 13.30 hodin za hudebního doprovodu našich oblíbených hudebníků – pana

Mihála a pana Sokola jsme strávili příjemné odpoledne s občerstvením ve velké jídelně Domova. Pro každou ženu bylo u příležitosti Dne žen připraveno malé překvapení.

Beseda s policistou Dne 24. 2. 2009 proběhla ve velké jídelně Domova důchodců beseda s policisty na téma

"Bezpečí seniorů." Nejprve byl zhlédnut film, ve kterém mohli senioři vidět mnoho situací, které pro ně mohou být nebezpečné. V druhé části měli všichni prostor pro dotazy a policisté přidali příklady z praxe. Beseda byla velmi zajímavá a poutavá.

Page 8: Casopis_13

- 9 -

Jak pečovat o své zdraví

Výživnost lískových oříšků, pro kterou jsou oblíbené nejen u sportovců, je opravdu značná. Dodávají nám spoustu zdravé energie, posilují naše nervy, chrání nás proti stresu, zlepšují naši

paměť, fyzickou kondici, imunitu i mozkovou činnost.

Lísku obecnou u nás najdeme nejen na zahradách, často na ni narazíme i ve volné přírodě, na okrajích lesů, na mezích, u rybníků a podél cest. V našich zeměpisných šířkách se líska vyskytuje nejčastěji jako rozkošatělý keř, některé šlechtěné formy pak mohou mít i tvar stromu. Jako strom též roste ve své pravděpodobné původní vlasti, v oblasti Turecka kde dorůstá až úctyhodných 25 metrů.

Plody lísky obecné dozrávají v období srpna až koncem září. Pokud máte možnost, určitě si jich udělejte co největší zásobu, a to nejen pro obohacení vašeho kulinářského umění, ale i pro pravidelnou a zdravou přesnídávku..

Oříšky jsou zásobárnou mnoha prospěšných látek

Vysoký obsah tuků (kolem 50-60%) a nezanedbatelné množství bílkovin (kolem 15%) stojí za jejich značnou výživností. Jsou tak výborným zdrojem energie, doplněným o mnoho dalších cenných látek. Najdeme v nich především vitaminy skupiny B, karoteny, v tuku rozpustný vitamin E, je v nich zastoupen dokonce i vitamin C. Za povšimnutí stojí i dlouhý seznam nepostradatelných stopových prvků, v oříšcích najdeme draslík, vápník, fosfor, hořčík, železo, měď, bor, mangan, zinek, chrom, selen a další. Ne nadarmo jsou oříšky velice oblíbenou potravou sportovců a vyznavačů zdravé výživy. Jediná hrst oříšků nám často dodá více prospěšných látek než porce běžného jídla, navíc ve velmi zdravé a přirozené formě.

Page 9: Casopis_13

- 10 -

Oříšky pro čilý mozek a pevné nervy

Oblíbená směs několika druhů ořechů a rozinek, u nás známá jako "studentská", je velmi zdravá laskomina. Dodává energii a odolnost našemu tělu, mozku a nervům, což na denním pořádku potřebují studenti, děti, ale nejen oni. Kombinace výše jmenovaných látek je elixírem na náš nervový systém, oříšky jsou často doporučovány např. ke zvýšení odolnosti vůči stresu a jako prevence a podpora léčby neuróz.

Stimulační vliv na mozkovou činnost a zlepšování paměti jsou dalšími jejich pozitivy. Lískové o říšky by tak d o stravy měli pravidelně zařadit nejen děti a studenti, prospějí každému z nás, mluví se o nich dokonce i v souvislosti se zpomalováním mentálního chřadnutí u starých lidí.

Oříšky, alergie a trávení

Bohužel jsou mezi námi tací, kteří jsou na oříšky alergičtí. Ti se musí striktně vyhýbat všem potravinám s jejich obsahem, někdy dokonce i takovým, kde jsou obsaženy jen ve stopovém množství. Dalším, méně nebezpečným nešvarem těchto semen je poněkud horší stravitelnost, hlavně u lidí s oslabenou funkcí žaludku nebo žlučníku. Aby nám po oříšcích nebylo těžko, je lepší je buď namlít či nastrouhat, popř. řádně rozkousat. Méně náš zažívací trakt zatížíme také tak, že si oříšky rozložíme do několika menších porcí, zkonzumovaných během dne.

Jak je máte nejraději?

Že jsou oříšky oblíbenou a nepostradatelnou ingrediencí cukrářů, cukrovinkářů a pekařů asi není třeba příliš rozvádět.. cukroví, čokolády, koláče, pečivo, dorty, zmrzliny a dezerty s oříšky jsou u nás velice populární u všech věkových skupin. Oříšky také neodmyslitelně patří do müsli a cereálních tyčinek, kde výrazně zvyšují jejich výživnou hodnotu. Výtečně chutnají např. v bílém jogurtu s medem nebo čokoládou, podobně se dají kombinovat i s tvarohem či kysanou smetanou. Z lískových oříšků se lisuje velice kvalitní a jemný olej, populární u mnohých gurmánů pro úpravu jídel místo běžného rostlinného oleje. Používají se také pro výrobu alkoholických nápojů, zejména likérů, kterým dodávají nezaměnitelné aroma.

Olej z lískových oříšku nachází své uplatnění i v aromaterapii, používá se hlavně k masážím, má také uklidňující a regenerační účinky na naši pleť.

Page 10: Casopis_13

- 11 -

Rozhovor

V této rubrice vám pomocí rozhovoru představujeme jednotlivé zaměstnance - ať už z řad vedení či těch, kteří se o vás dennodenně starají.

Sami si můžete určit, kdo by to měl být příště a můžete na něj směřovat svoje dotazy. Pro třinácté číslo vašeho časopisu jsme vyzpovídali pracovníka sociální péče,

pana Karla Šperla.

� Kdy a kde jste se narodil? Narodil jsem se 21. května 1981 v Domažlické porodnici. Kde nyní žijete? Máte rád svou rodnou ves/ město a jejich obyvatele? Do svých 21 let jsem žil v Horšovském Týně u rodičů, kam se velmi rád vracím. V současné době bydlím v Domažlicích v domečku na náměstí. Zažil jste někdy nějakou veselou příhodu? Jakou. Nevím, nevím… Máte rád své povolání? Své povolání mám velmi rád – za nic bych jej nevyměnil.

Page 11: Casopis_13

- 12 -

Navštěvujete rád cizí země, nebo máte raději rekreaci v tuzemsku? Dovolenou trávím nejraději v Čechách – vždyť je u nás tolik krásných míst, které stojí za to vidět. Jste ženatý? Máte v plánu se oženit? Chcete mít děti? Kolik? Ženatý nejsem, ale pevně věřím, že na ocet nezůstanu. Jsem šťastně zasnoubený, ale pšššt :o) Děti bych chtěl mít maximálně dvě. Chystáte se letos na dovolenou? Kam by to mělo být? Jak byste ji chtěl strávit? Možná letos pojedu na dovolenou do Francie – odpočívat, relaxovat, ochutnávat speciality místní kuchyně. Sledujete televizi, na jaké pořady se nejraději díváte? Televizi sleduji velmi málo, ale občas se rád dívám na ČT 2. Na dokumenty a pořady o přírodě. Sportujete? Dáváte přednost letním nebo zimním sporům? Sportuji velmi málo. V létě rád plavu, jezdím na kole. V zimě chodím sáňkovat. Máte rád pivo? Samozřejmě mám pivo rád, nejraději po dobrém obědě, ale vždy s mírou. Jaké máte vzdělání, věnoval jste se někdy svému povolání? Jsem vyučený truhlář, ale doposud jsem neměl příležitost se tomuto řemeslu věnovat v zaměstnání.

Jaká je vaše oblíbená hudba, kniha, zvíře, osobnost, barva, jídlo? Hudba – Jazz a Blues, kniha – rád si přečtu beletrii, zvíře – pes, osobnost – pan ředitel, barva – světle zelená, jídlo – dušená mrkev. Jaké je vaše životní motto? Žij a nech žít. Máte nějaký sen, o který byste se s námi chtěl podělit? Sním o malém domečku s malou zahrádkou, který by mi patřil. Šetřím, šetřím:o)

Page 12: Casopis_13

- 13 -

Příběhy ze života

Opět se můžete těšit z příspěvků od některých z vás. Jsme za ně moc rádi a budeme se těšit na další v následujících číslech. Pokud se chcete o své vzpomínky podělit, neváhejte a

přineste je ke zveřejnění!!

Příprava na Velikonoce začínala již časně na jaře, kdy chlapci řezali větvičky bříz, aby do Velikonoc vyrašily. K zeleným haluzkám přidávali proutky kočiček a opentlené takzvané „ jehnědy“ nosili na Květnou neděli do kostela posvětit. Hned z kostela je chlapci roznášeli do známých rodin, které pak je po čase schovávaly na půdě za trámem nebo ukládaly za obrazy. Věřilo se, že chrání dům před ohněm a neštěstím. Za tyto „ jehnědy“ dostávali pak chlapci vejce nebo peníze.

Na Zelený čtvrtek se říkalo, že zvony odletěly do Říma, proto na Zelený čtvrtek, Velký pátek a ráno na Bílou sobotu chodili chlapci s klapačkami, řehtačkami a tratárky v průvodu řehtat. Vždy vycházeli od kaple na návsi, kde se sešli, kolem školy, a pak po vesnici. Kolem dvojstupu hochů chodili ,,páni“, byli to nejstarší z chlapců, kteří je nabádali, aby více řehtali, také jeden z nich byl zapisovatel, který pečlivě zaznamenával docházku. Také se řehtalo na Velký pátek ve tři hodiny odpoledne a to na důkaz, že byl Pán Ježíš ukřižovaný.

Na Bílou sobotu v poledne se zvony vrátily z Říma a hlasitě vyzváněly, proto se na Bílou sobotu ráno řehtalo naposledy. To už s sebou chlapci vezou kárku s velkým košíkem naplněným pilinami nebo slámou. Průvod chodí od domu k domu. Jakmile se hospodyně objeví ve dveřích, děti přestanou řehtat a spustí písničku:

Ó, ty nevěrný Jidáš,i cos to činil,

že jsi svého Pána židům prozradil, za to budeš v pekle pykati,

s Luciferem ďáblem tam přebývati. Židé nevěrní kopali jámu Ježíši Pánu,

aby ho jali, ukřižovali, na Velký pátek do hrobu dali, na Bílou sobotu zas vykopali.

Hospodyně pak dá koledníkům peníze nebo vajíčka, která se založí do košíčku. Někdy se

děti dočkají i různých pamlsků. Když se obejde celá vesnice, koledníci se uchýlí ke kapličce, vejce a peníze se spočítají a každý si pak odnese tolik výslužky, kolik si jí podle docházky zaslouží.

Na Bílou sobotu ráno jsem také chodila s babičkou umýt se do potoka, který tekl za naší zahradou, to prý bylo proto, abychom byly po celý rok zdravé a čilé. K večeru na Bílou sobotu je slavné Vzkříšení Ježíše. Chodili jsme na něj do kostela do Měčína. S hudbou obešel se kostel, a pak se šlo po Měčíně a zpět do kostela na slavnou mši svatou. Na toto vzkříšení museli jsme míti nějaké nové oblečení, aby nás beránek nepokakal.

V noci z Bílé soboty na Boží hod se sypaly vápnem pěšinky od hocha k dívce a vynášelo se hospodářům různé nářadí na náves, případně i na střechu. Na velikonoce se pekly jidášky s medem, žluté mazance – bochánky a velikonoční nádivka s kondrhelem nebo mladými kopřivami.

Page 13: Casopis_13

- 14 -

Na Boží hod velikonoční bývalo většinou k obědu pečené kůzle nebo pečený králík. A v tento den jsme chodili dopoledne na mši svatou do Měčína a odpoledne připadala starost o zdobení vajec.Vajíčka se barvila podomácku ve vyvařené kávě, v odvaru z ovsa nebo z vývaru ze slupek cibule. Obarvená vajíčka se pak různě zdobila vyškrabáváním nebo kresbou voskem a pak barvením.

Na Pondělí velikonoční chodili koledníci pro pomlázku a při tom někteří zpívali: Hody, hody, doprovody, dejte vajíčko malovaný, nedáte-li malovaný dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný. Při tom vyšlehali vrbovým proutkem, který prý na člověka přináší sílu ze země a omlazuje, proto pomlázka. Vajíčka malovaná jsme někdy vyhazovali nebo kutáleli na louce za vesnicí.

Opomíjeným zvykem o velikonocích je to, že chlapci před řehtáním se už nemodlí před kapličkou, jako tomu bylo dříve. Také na Velký pátek odpoledne se už nechodí na líbání do naší kapličky. Tam byl na lavici pokryté bílým prostěradlem položen velký kříž s Pánem Ježíšem. My jsme se před ním pomodlili Otče náš a pak tuto modlitbu: I šel pán Ježíš do zahrady, naklonil tam své svaté hlavy, na trávu zelenou na rosu studenou. Židé ho jali, ukřižovali a pět ran mu dali. Jednu do hlavy, druhou do nohou, třetí do rukou, čtvrtou do srdce a pátou do boku. Svatý Pavle, svatý Petře, jděte po celém světě a kažte chudému i bohatému lidu, kdo se tu modlitbičku pomodlí, tři duše z očistce vysvobodí a to: Jednu otcovskou, druhou mateřskou a třetí svou, bude mít cestu do království nebeského otevřenou. Pak jsme políbili Pána Ježíše na kříži. Já jsem už jako malá holka chodila s babičkou na toto líbání, vždy jsme byly svátečně oblečeny. Dodnes si na to ráda vzpomínám.

V dřívějších dobách každoročně o Velikonocích v poledne na Bílou sobotu stávala u nás u pomníku padlých v první světové válce čestná stráž sestavená z členů hasičského sboru a dvouminutovým tichem bylo vzpomenuto na občany, kteří už se do naší vesničky nikdy nevrátí.

Barbora Berková.

Page 14: Casopis_13

- 15 -

Adopce na dálku

Přes dva roky někteří z vás finančně podporují indického chlapce Miltona C. z oblasti Bangalore v projektu Adopce na dálku pod záštitou Diecézní katolické charity Hradec Králové.

V první letošní sbírce byla vybrána finanční částka 1330,-Kč. Za vaše finanční příspěvky děkujeme. Další sbírka se uskuteční 18. května 2009.

Indický chlapec Milton C, kterého díky projektu Adopce na dálku sponzorujeme, se nám opět ozval. Sděluje nám své zážitky ze školy i z běžného života. Víme, že Milton nás informuje o svých zážitcích a aktivitách třeba jednou za půl roku. Tentokrát je to zhruba za období od července do prosince 2008. Moji drazí a milovaní sponzoři,

přijměte můj srdečný pozdrav. Mám se dobře, moje maminka, tatínek a starší bratr a sestra také. Věřím, že Vy i Vaše rodiny se také mají dobře, stále se za to modlím. Moc děkuji za Váš poslední dopis a fotografie. Když jsem viděl fotografie, byl jsem dojatý. Chtěl bych Vás vidět osobně, ale vím, že to není možné. Jsem rád, že si dopisujeme a vždy na Váš dopis netrpělivě čekám.

Page 15: Casopis_13

- 16 -

Uprostřed prázdnin a pak 8.10.2008 jsem byl se školou ve výukovém kempu. Během tohoto kempu jsme se toho spoustu naučili. Učili jsme se písničky, tancovali jsme a vyprávěli si příběhy. Dívali jsme se také na film o Johnnym Bosco, což byl italský katolický kněz žijící v 19. století. Chlapec, který Dona Bosca hrál, hrál velmi dobře. Díky tomuto filmu jsme se hodně naučili - jak se správně chovat a něco o dobrém charakteru. Měli jsme opravdu hodně aktivit. Vždy jsme začínali ráno a končili jsme v pět hodin odpoledne. Na konci tohoto výukového kempu jsme dělali zkoušku a já jsem dopadl dobře. Také díky Vám, protože kdybych nebyl sponzorované dítě, do tohoto kempu bych se vůbec nedostal. Proto Vám já i moji rodiče velmi děkují.

27. října jsme u nás slavili svátek. Maminka připravila něco sladkého a celá rodina s přáteli jsme velmi pěkně oslavovali. 14. listopadu jsme ve škole oslavovali dětský den. Tento rok to bylo něco speciálního. Byl to krásný a nezapomenutelný den, protože učitelé bavili studenty nejrůznějším kulturním programem. Opět jsme zpívali, tančili a vzali si na sebe různé převleky. Za nejzábavnější převlek jsem dostal 1. místo. Na konci dne jsme dostali něco sladkého. 22. prosince jsme slavili Vánoce. Byly opravdu velkolepé a všichni u nás v rodině jsme na Vás mysleli.

Rád bych Vám také napsal, že v naší zemi mimo jiné máme opravdu krásnou přírodu. Teď u nás prší, takže všude kolem roste spoustu zeleně. Je nádherné slyšet ptačí švitoření a vidět ptáky spolu létat po obloze. Rád bych také věděl, jaké počasí a jaká příroda je u vás.

Já a celá moje rodina Vás všechny zdravíme, přejeme krásné Vánoce a úspěšný nový rok.

Vás Milton C

Page 16: Casopis_13

- 17 -

Co Vás zajímá

Mnozí z vás využívají možnosti úterních odvozů do města za účelem nákupů či vyřízení různých

úředních či neúředních záležitostí. Jsou však mezi vámi i ti, kteří se za nákupy nemohou osobně vydat, a proto vám nabízíme

možnost zakoupení vámi potřebných a požadovaných věcí. Stačí se obrátit na pracovnice volnočasových aktivit nebo své přání říci ošetřujícímu personálu,

který nám váš vzkaz předá. Ti z vás, kteří mají na pokoji telefon, nám můžou zavolat

na linku 68 nebo 69.

I nadále máte možnost objednávat fotografie z akcí pořádaných naším Domovem. V případě vašeho zájmu oslovte nebo kontaktuje na tel. čísle 68 sl. Petru Szökölovou, nebo pí. Lenku

Schauerovou tel. 69.

Těšíme se na vaše objednávky.

Page 17: Casopis_13

- 18 -

Výročí

Chceme Vás informovat o možnosti pořádání soukromých rodinných oslav ku příležitosti Vašeho významného životního jubilea.

K tomu postačí se včas domluvit s pracovnicemi volnočasových aktivit a dohodnout se na přesném dni a čase.

Pak už nic nebrání tomu, abyste si svoji „párty“ uspořádali za ochotné pomoci a asistence určeného zaměstnance

v malých jídelnách na patrech.

Duben

Jmeniny 17. 4. - p. Rudolf Vavřík 24. 4. - p. Jiří Novák, p. Presl 27. 4. - p. Jaroslav Prantl

Narozeniny 5. 4. - pí. Vlasta Čubová 10. 4.- pí. Marie Tučková 12. 4. - pí. Ludmila Marišlerová 14. 4. - pí. Růžena Anderlová 16. 4. - pí. Barbora Berková 17. 4. - p. Josef Svoboda, p. Ladislav Svoboda 18. 4. - p. Jan Tomajer 21. 4. - pí. Marie Gruberová 22. 4. - pí. Anna Rojtová

Květen

Jmeniny 7. 5. - p. Stanislav Tyšer 10. 5. - pí. Blažena Sulatická 23. 5. - p. Vladimír Čáslava, p. Leider

Page 18: Casopis_13

- 19 -

Narozeniny 2. 5. - pí. Barbora Morsteinová 7. 5. - pí. Anna Rokosová 11. 5. - p. Josef Červenec 14. 5. - pí. Věra Vrublová 16. 5. - pí. Zděňka Havlátová 22. 5. - pí. Milada Bufková, p. Josef Selner 25. 5. - pí. Jaroslava Nedvědová 26. 5. - p. Vladimír Čáslava, pí. Věra Čejková

Červen

Jmeniny 12. 6. - pí. Antonie Petrželková 13.6. - p. Antonín Wiesner 23. 6. - pí. Zděňka Havlátová 24. 6. - p. Jan Tomajer, p. Jan Konopík 27.6. - p. Ladislav Svoboda

Narozeniny 1.6. - pí. Marie Šídlová 5.6. - pí. Anna Hrbáčková 15.6. - pí. Olga Kurcová 16.6. - p. Jiří Novák, pí. Barbora Paroubková 20. 6. - pí. Marie Maříková 27. 6. - pí. Anna Skaláková 29.6. - pí. Anna Pejsarová

Page 19: Casopis_13

- 20 -

Laskavá psí terapie

Moudrý psí pohled oceňují snad všichni. Hlavně ti, kteří se cítí osaměle a ztrácejí motivaci žít, nacházejí v psích očích spřízněnou duši. Společnost psa pomáhá lidem překonávat pocit zbytečnosti a probouzí v nich pozitivní emoce. Nejeden senior nachází smysl života právě v psím příteli. Ten jako věrný partner dokáže člověka vyslechnout, zlepšit mu náladu a dokonce zastoupit místo přítele. Pes vycítí náladu svého pána. Je-li jeho majitel šťastný, raduje se s ním, a když smutní, snaží se ho rozveselit. Psík ví přesně, co v takové chvíli dělat. Začne dorážet, přinese hračku nebo se bude jen tak dívat. Očekává jen jediné – chce, abyste mu věnovali svou pozornost. Díky tomu pomalu zapomenete na svá trápení. Pes je výbornou alternativou nejen pro seniory, ale i pro bezdětné rodiny nebo manžele, kterým už děti vylétly z hnízda. I jedináčkům psí šelmička prospívá. Nahrazuje jim sourozence, a dítě se necítí osaměle. Pes je tedy v konečném důsledku nejlepším lékem na osamělé duše.

Není to jen klišé, že pes je nejlepším přítelem člověka. Začne-li s vámi bydlet, váš život dostane rázem jiný rozměr. Psí psychoterapeut bude vědět, jak vám zvednout náladu. V lepším případě vám roztrhá staré bačkory, v tom horším botky za dva tisíce. A vy? V návalu zlosti zapomenete na vše, co vás v danou chvíli trápí. Budete sakrovat a metat blesky a váš chlupatý přítel se bude jen potutelně usmívat. Nezní to sice moc terapeuticky, ale pravda je taková, že se na psa člověk nedokáže dlouho zlobit. Když ale svého čtyřnohého kamaráda dobře vychováte a věnujete mu dostatečnou pozornost, stane se lékem na naši bolavou duši.

Každodenní pobyt na čerstvém vzduchu

Moderní člověk jako by ztratil kontakt s přírodou. Žijeme sice pohodlněji než několik generací před námi, ale chybí nám pohyb. Nedostatek fyzické činnosti způsobuje zdravotní i psychické potíže. Pes vás dokáže povzbudit k potřebné tělesné i duševní aktivitě. Pravidelné procházky s ním dodávají člověku energii a celkově působí na duševní pohodu. Na čerstvém vzduchu rychleji rozchodíte každodenní problémy, získáte nadhled nad věcí a přijdete na jiné myšlenky. Navíc pohyb prospívá i organismu a štíhlé linii. Jestliže zápasíte s kardiovaskulárními nemocemi, obezitou nebo cukrovkou, měli byste se častěji hýbat. A právě čtyřnožec vás přinutí vytáhnout paty z domu i několikrát za den. Psík je skvělou motivací i ke sportu. Můžete ho využívat jako soupeře při jízdě na kole , běhání nebo rychlé chůzi. Zvíře obecně oplývá elánem, který předává i svému pánovi. Stačí, když si s ním budete hrát, honit se s ním, případně mu budete něco vyprávět. Při tom všem se nabijete energií, kterou pak pozitivně zúročíte ve všedních dnech.

Page 20: Casopis_13

- 21 -

Záminka s ocáskem

Pes pomáhá i při navazování kontaktů. Na procházce s ním se seznámíte s majiteli jiných chlupáčů, se kterými máte společné minimálně psí radovánky a starosti. Díky svému miláčkovi můžete poznat spoustu lidí . A to nejen mezi pejskaři. Zvíře je vděčným tématem na rozhovor kdekoli. Například vás začnou oslovovat sousedé, se kterými jste si vyměňovali zatím jen tichý pozdrav, nebo vaše šelma zaujme někoho v MHD. A vida, nenucené klábosení je na světě. Pes zkrátka ví, jak svého pána integrovat do společnosti. Jeho hravá povaha zlomí i ty nejnedostupnější osoby ve vašem okolí a nejednou je přinutí i k úsměvu.

Psí lék na chmury

Lidem trpícím depresemi chybí nějaký koníček nebo vyšší smysl, který by jim pomohl dostat se z víru negativních myšlenek. Pes je něco jako běhající antidepresivum. Rozesměje vás, dokáže vám vrátit ztracenou radost, naučí vás znovu se radovat z maličkostí a vychutnávat si krásy života. Zahrne vás láskou a přitom od vás neočekává nich extra. Naopak, on vás vždy vyslechne, neodmlouvá, a někdy můžete mít i pocit, že vám dokonale rozumí. Vitalita psa je nakažlivá jako virus chřipky. Není-li vám dobře na duši, pes vám pomůže a dodá vám chuť žít.

Když nevíte kudy kam

Mezní situace zná každý z nás. Prožíváme je, když přijdeme o práci, ztratíme milovaného člověka nebo onemocníme. Důvodem, proč se nám zhroutí svět, může být cokoli. Bolest je někdy tak silná, že člověk nenachází v ničem smysl, nevidí žádné východisko. Právě v těchto chvílích dokáže malé štěně v člověku aktivovat životní sílu. Chlupaté batole vás zaměstná na plný úvazek. Ze začátku s ním budete muset chodit ven každou hodinu, pozornost bude vyžadovat stejnou jako malé dítě. Psík spolehlivě zažene špatnou náladu a chmury. Starosti s ním spojené totiž pomohou rychleji překonat těžké chvíle a trápení. Zdroj:časopis Vlasta

Page 21: Casopis_13

- 22 -

Připravujeme

I pro následující období jsme pro Vás připravili mnoho akcí a návrhů, jak příjemně strávit svůj volný čas. Věříme, že každý z Vás si vybere. Některé datumy jsou pouze orientační a u některých akcí data neuvádíme vůbec, ale o každé akci pořádané Domovem se včas dozvíte prostřednictvím

plakátků.

Duben 2009

16.4.2009 Canisterapie

21.4.2009 Taneční terapie

23.4.2009 Návštěva Muzea příhraničí spojená s posezením v restauraci

27.4.2009 Cestovatelská přednáška mgr. Josefa Nejdla – „Provence“

Květen, Červen 2009

Výlet na Koráb

Vystoupení Orientálek z Chlumčan

Canisterapie

Taneční terapie

Besídka dětí ke Dni matek

Page 22: Casopis_13

- 23 -

Křížovka o ceny

Nabízíme vám další příležitost získat lákavou odměnu za vyluštění jarní křížovky. Tou odměnou jsou opět tři poukazy na občerstvení

v „Restauraci a penzionu Černý orel“, které nám věnoval majitel restaurace pan Jan Karaus.

Vyluštěnou tajenku vhoďte nejpozději do konce května 2009 do schránky přání a stížností v hale v přízemí nebo odevzdejte pracovnicím volnočasových

aktivit. Slosování proběhne v červnu, termín upřesníme.

Page 23: Casopis_13

- 24 -

Víte že…

• Fyzicky je nemožné olíznout si vlastní loket. • Motýli ochutnávají svými nožičkami. • Křik kachen nedělá ozvěnu a nikdo neví proč. • V průměru se každý rok 100 lidí udusí spolknutím své propisky nebo tužky. • Sloni jsou jediná zvířata na Zemi, která nemohou skákat. • Jenom 1 člověk z každých 2 miliard se dožije 116 nebo více let. • Krávu dostanete v pohodě do schodů. Ale už nikdy ze schodů. • Hlavní knihovna univerzity v Indianě se každý rok proboří o jeden palec, protože při její

stavbě inženýři zapomněli započítat do celkové váhy váhu knih, které knihovna uschová. • Šnek může spát až 3 roky. • Tvé oči jsou stejně velké jako při narození, ale tvůj nos a uši se nepřestávají zvětšovat. • Všichni lední medvědi jsou leváci. • Pštros má větší oko než mozek. • Krokodýl nedokáže vůbec vystrčit jazyk. • Zapalovač byl vymyšlen před sirkami. • Američané snědí v průměru 18 akrů pizzy denně. • Kdybyste nepřetržitě křičeli 8 let, 7 měsíců a 6 dní, vyprodukovali byste tolik zvukové

energie, která by stačila na ohřátí jednoho šálku kávy. • Nejsilnější sval na celém těle je jazyk. • Praváci žijí průměrně o 9 let déle než leváci. • Mravenec dokáže zdvihnout 50-ti násobek své hmotnosti, může tlačit 30-ti násobek své

hmotnosti.. • Sumec má více než 27 000 chuťových pohárků. • Blecha dokáže skočit do dálky rovnající se 350-ti násobku její délky. To jako kdyby

člověk dokázal přeskočit celé fotbalové hřiště. • Šváb dokáže žít až 9 dní bez hlavy a až potom umře. • 95 % všech lidí, kteří četli tento text, se pokoušeli olíznout si vlastní loket.

Page 24: Casopis_13

- 25 -

Citáty

Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale chvíle, okamžiky, vteřiny.. Karel Čapek

Kdo není ochoten se celý život učit, nenaučil se to nejdůležitější. Rainer Haak

Lidský život měl smysl, jestliže přinesl na svět trochu lásky a dobra. Alfred Delp

Často zapomínáme, že lidé s nimiž musíme žít, také musí žít s námi. Ricarda Huchová

Svůj život trávíme touhou po tom, co ještě nemáme a lítostí nad tím, co už máme. Joseph Roux

Život je jako knížka: hlupák ji roztržitě prolistuje, ale moudrý člověk si ji velmi pozorně čte, protože ví, že si ji může přečíst pouze jednou. Jean Paul

Pod Korábem ◙ časopis Domova důchodců Kdyně ◙ Vychází čtvrtletně ◙ Datum vydání 2009 ◙ Redaktorka: Lenka Schauerová, Petra Szőkőlová ◙

Obrázek na titulní straně:Věra Turková ◙ mail: [email protected] ◙ www.ddkdyne.cz Telefon: 379 410 620 ◙ Adresa: Pod Korábem 669, 345 06 Kdyně ◙

Účet: 1013038280/5500 ◙ IČ: 750 07 746