Top Banner
játsszon a színkontrasztokkal! Megtanulni hogyan készíthetek kreatív fotókat Tájkép és szerkezetek | 1 Mi a különbség egy normál és egy kivételesen jól sikerült fotó között? Sok különbség lehet. A ritmus azonban fontos tényező. A „sűrű” témák esetén - például egy fantasztikusan díszített épületsor vagy egy változatos táj esetén - a szemnek idő kell, hogy alkalmazkodjon a téma sokszínűségéhez. Ebben a ritmus és a rend segít neki. keresse a mintázatokat Érdemes tudatosan keresni az ismétlődő elemeket. Háztetőket, szélmalmok vagy telefonpóznák sorozatát, egy oszlopsort, vagy egy sorozat falevelet, amelyek egy irányba repülnek. Meg fog lepődni, mennyit talál, ha keres. Olyan szögeket fog felfedezni, amelyekből nézve a rejtett struktúrák és minták hirtelen művészi egységgé kovácsolódnak. Mindennek van ritMusa... A hatalmas tájak gyakran azért olyan szépek, mert egy színben játszanak. Havas hegycsúcs, fás lejtő vagy homokdűne. Ha ilyen helyet fényképez, az eredmény nem mindig kielégítő. Ez azért lehet, mert az egyszínűsége nem feltétlenül előnyös. Más szavakkal, kicsit unalmas. Frissítő elemre van szükség. Ez egy erősen eltérő szín hozzáadásával lehet ellensúlyozni. Helyezzen el például egy pár színes sílécet a hóba, vagy egy pár sárga túrabakancsot a mezőre. Figyeljen oda, hogy hová érdemes elhelyezni az extra tárgyat. A piros különösen sok figyelmet igényel. színesítse be napját! Visz magával rendszeresen fényképezőgépet, ha elindul otthonról? Tekintse a színt a nap témájának, a változatosság kedvéért. Válasszon ki egy színt, és keressen aznap ilyen színű tárgyakat/helyeket a városban (vagy azon kívül). Meglátja, egészen másképpen fogja fényképezni a környezetet. A szín, annak árnyalatai és részletei segítségével különböző tárgyakat köt majd össze. A fényképeket otthon színkategóriák szerint tárolja. Izgalmas gyűjteményt készíthet, amelynek elemeit később összehasonlíthatja egymással. tájkép és szerkezetek készítsen csodaszép tájképeket és építészeti fotókat! Egy fantasztikus préri, esetleg sztyeppe. Hangulatos sivatag. Egy múzeum, amely kívülről nézve önmaga is egy művészeti alkotás. Hatalmas hegyhátak, mély völgyekkel. Forgalmas tér egy metropoliszban. Ilyen helyek fotózása is élmény lehet. Az eredmény azonban gyakran lehet csalódást keltő. Az anyagban található tippek és trükkök segítenek a felvételek minőségének és művészi tartalmának javításában. Ne csak egy egyszerű felvételt, de egy igazi élményt vigyen haza magával!
4

Canon Tajkepek, Szerkezetek

Jan 11, 2016

Download

Documents

Arus Tünde

fotó
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Canon Tajkepek, Szerkezetek

játsszon a színkontrasztokkal!

Megtanulni hogyan készíthetek kreatív fotókat

Tájkép és szerkezetek | 1

Mi a különbség egy normál és egy kivételesen jól sikerült fotó között? Sok különbség lehet. A ritmus azonban fontos tényező. A „sűrű” témák esetén - például egy fantasztikusan díszített épületsor vagy egy változatos táj esetén - a szemnek idő kell, hogy alkalmazkodjon a téma sokszínűségéhez. Ebben a ritmus és a rend segít neki.

keresse a mintázatokatÉrdemes tudatosan keresni az ismétlődő elemeket. Háztetőket, szélmalmok vagy telefonpóznák sorozatát, egy oszlopsort, vagy egy sorozat falevelet, amelyek egy irányba repülnek. Meg fog lepődni, mennyit talál, ha keres. Olyan szögeket fog felfedezni, amelyekből nézve a rejtett struktúrák és minták hirtelen művészi egységgé kovácsolódnak.

Mindennek van ritMusa...

A hatalmas tájak gyakran azért olyan szépek, mert egy színben játszanak. Havas hegycsúcs, fás lejtő vagy homokdűne. Ha ilyen helyet fényképez, az eredmény nem mindig kielégítő. Ez azért lehet, mert az egyszínűsége nem feltétlenül előnyös. Más szavakkal, kicsit unalmas. Frissítő elemre van szükség. Ez egy erősen eltérő szín hozzáadásával lehet ellensúlyozni. Helyezzen el például egy pár színes sílécet a hóba, vagy egy pár sárga túrabakancsot a mezőre. Figyeljen oda, hogy hová érdemes elhelyezni az extra tárgyat. A piros különösen sok figyelmet igényel.

színesítse be napját!Visz magával rendszeresen fényképezőgépet, ha elindul otthonról? Tekintse a színt a nap témájának, a változatosság kedvéért. Válasszon ki egy színt, és keressen aznap ilyen színű tárgyakat/helyeket a városban (vagy azon kívül). Meglátja, egészen másképpen fogja fényképezni a környezetet. A szín, annak árnyalatai és részletei segítségével különböző tárgyakat köt majd össze. A fényképeket otthon színkategóriák szerint tárolja. Izgalmas gyűjteményt készíthet, amelynek elemeit később összehasonlíthatja egymással.

tájkép és szerkezetekkészítsen csodaszép tájképeket és építészeti fotókat!

Egy fantasztikus préri, esetleg sztyeppe. Hangulatos sivatag. Egy múzeum, amely kívülről nézve önmaga is egy művészeti alkotás. Hatalmas hegyhátak, mély völgyekkel. Forgalmas tér egy metropoliszban. Ilyen helyek fotózása is élmény lehet. Az eredmény azonban gyakran lehet csalódást keltő. Az anyagban található tippek és trükkök segítenek a felvételek minőségének és művészi tartalmának javításában. Ne csak egy egyszerű felvételt, de egy igazi élményt vigyen haza magával!

Page 2: Canon Tajkepek, Szerkezetek

tartsa észben az „eMberi tényezőt”!

Gondolhat úgy a fényképezésre, mint a realista festészet modern formájára. Mindenki tudja, hogy a festő először végiggondolja a kompozíciót, mielőtt elkészíti a képet. A kép egyes eltérő részei nem véletlenül kerülnek oda, ahová kerülnek. A tájképek esetén az anyatermészet már előre elhelyezte a kép elemeit. A fotóson múlik, hogy képes-e érdekes felvételt készíteni az előre elhelyezett elemekből. A mélység érzetének keltése ügyes trükk lehet ilyenkor.

kísérletezzen a Mélységélességgel!

a helyes beállítás használataA kompakt fényképezőgépek rendelkeznek egy olyan különleges téma móddal, a „tájkép” móddal, amelynek segítségével sikeresebb tájképek készíthetők. Ez a mód az ‘S’, ‘Jelenet’ vagy ‘Témaautomatika’ alatt elérhető. Kapcsolja ki a vakut.

rétegek léttehozásaÁtkapcsolta a megfelelő módba a gépet? Hozzon létre mélységet a képen. Egy hatalmas tavat tekintünk példának, amelynek túlpartján erdő van, mögötte pedig dombok vagy hegyek. Ez összesen három réteg. Ne csak egy egyszerű képet csináljon, mintha a parton állna, hanem keressen egy olyan ágat vagy bokrot, amely a víz szine fölé hajlik. Helyezze el ezt az előtérben, guggoljon le, és meglátja, hogy ez a negyedik réteg hogy kiemeli a másik hármat. Ezt a módszert bármilyen nézetben használhatja; mindig találhat valamit, ami elhelyezhető az előtérben.

kevés fény, sok effektus

Az igazán hangulatos képek gyakran a sötétség miatt sikeresek. Vegyünk például egy tájképet szürkületben, vagy egy templom belsejét. Hogyan kell megörökíteni ezt a különleges hangulatot? Végül is a sötétség és a fényképezés valahogy nem illenek össze. Ki kell használni a rendelkezésre álló fényt. A legcsodálatosabb effektusok érhetők el úgy, hogy a fényt a lehetséges maximumig kihasználjuk. Nem fog minden kép sikerülni, de a kísérletezés izgalmas élmény lesz, és a sikeres képek kinyomtatása után a sikerélmény sem marad el.

Tájkép és szerkezetek | 2

Kolosszális épületek, emlékművek vagy fák olyan mély benyomást tehetnek, hogy azonnal szeretné lefényképezni őket. Azonban várjon egy percet, és gondolja át a fényképezni kívánt téma méretét! A „nagy“ kifejezés csak az ellentétével szemben nyer igazi jelentést: a „kicsi”-vel szemben. Akadályozza meg, hogy a felvétel unalmas legyen, és színesítse a kompozíciót egy összehasonlítható tárggyal! Ez lehet például egy szobor mellett álló személy. De például egy állat is nagyobb értéket adhat egy tájképnek, amelyen szerepel. Lényeg az, hogy játsszon az arányokkal. Ezzel kiemelheti az eredeti jelenetet és az élményt.

Használja a helyes beállításokat!Először is kapcsolja a gépet Éjszakai módba. Ez a mód az ‘S’, ‘Jelenet’ vagy ‘Témaautomatika’ alatt elérhető. Biztosítsa, hogy a fényképezőgép ne mozoghasson. Jó ötlet állványt használni. Esetleg keressen támasztékot, például egy falat vagy egy templomi padot. Az önkioldó használata is igen előnyös lehet. Végül pedig megemelheti az ISO érzékenységet is. Ezzel érzékenyebbé teszi a fényképezőgépet a fényre. A felvétel kicsivel szemcsésebb lesz, de ezt akár művészi effektusként is felfoghatjuk.

Page 3: Canon Tajkepek, Szerkezetek

Szó szerint. Ami igaz az emberi szemre, az igaz az objektívre is. A színszűrőkkel színt adhat a felvételnek, és romantikus hatást érhet el. Ha egy egyszerű napszemüveget tart a fényképezőgép elé, már azzal is meglepő eredményeket érhet el. A normál napszemüveg is megfelel, de az erősebb színkontraszthoz kipróbálhat UV szűrős napszemüveget is.

nézze a világot az objektíven keresztül!

Ha tájat, vagy épületet fotóz, keressen átlós vonalakat. Emelkedő dűnét, egy hosszú útszakaszt, vagy háztető szélét. Ez dinamikusabbá teszi a felvételt. Kereshet olyan különálló elemeket is, amelyek együtt vonalat formálnak. Ilyen lehet egy hegyhát, egy sor fa, vagy ablakkeretek bizonyos szögből nézve. Másik kompozíciós szabály a tájképeknél, hogy érdemes a horizontot a kép egyharmadába helyezni. Döntse enyhén előre a gépet, ha több zöld tájat szeretne, és enyhén felfelé, ha az égboltból szeretne többet. Ettől azonnal különlegesebb lesz a felvétel.

vonalak játéka

Tájkép és szerkezetek | 3

A kompakt fényképezőgépeknek még sokkal több funkciójuk van, mint amit itt említettünk. Ezekkel kreatívabb és vonzóbb fotókat lehet készíteni. Sokan tartanak egy kicsit attól, hogy mélyebbre ássanak a menüben, és új funkciókat próbáljanak ki. Ez érthető, de igazán értelmetlen. Kísérletezzen, és ne hagyja magát lebeszélni. Ha elakad, kapcsolja ki a gépet, és kezdje elölről!

Ha már készít fényképeket egy ideje, és a fenti tippek ismerősek voltak az Ön számára, akkor talán a most következő tanácsok több haszonnal szolgálhatnak.

tippek kezdő profiknak

A nagy látószögű objektívek kiválóan használhatók tájképek készítéséhez. A kompakt fényképezőgépek bekapcsoláskor eleve a nagy látószögű állásban vannak. A tükörreflexes gépek használói teleobjektívvel is kiváló felvételeket készíthetnek, hiszen mélység érzetét kelthetik a képen. Ezáltal az előtér és a háttér egy egészet alkot, bár valóságban akár több kilométerre is lehetnek egymástól.

A teleobjektívvel fényképezett tájak érdekes eredményeket produkálhatnak a képen. Az effektust nehéz leírni, sokkal egyértelműbb, ha magát a képet látjuk. Bátran kísérletezzen. Először készítsen nagy látószögű felvételt, majd használja a teleobjektívet. Azonnal látni fogja a különbséget.

Használjon teleobjektívet!

Page 4: Canon Tajkepek, Szerkezetek

A polárszűrőkkel másféle effektust hozhat létre. A kék ég intenzívebb lesz, nagyobb lesz a kontraszt, és elkerülhetők a nem kívánt fényvisszaverődések és a csillogás. Polárszűrőt csak tükörreflexes gépekkel lehet haszálni. Ez azért van, mert a szűrőt el kell tudni fordítani adott helyzetbe, és az eredményt követni kell a keresőben vagy az LCD monitoron. Ehhez át kell tudni nézni az objektíven.

kékebb égboltA kék égbolt fénye erősen polarizált. A szűrővel ez szétválasztható, így a kék szín sötétebb lesz, és áthatóbb. A másik előny, hogy a felhők fehérebbnek látszanak, hiszen erősebben kitűnnek a mögöttük levő mélykék égbolt előtt. A polárszűrő tehát nagyobb kontrasztot ad, de nem változtatja meg a színeket. A szürke égboltból nem tud kéket csinálni, csak hangsúlyozni tudja azt a kék színt, amely már eleve jelen van.

a nem kívánt homály Bizonyos tárgyakat nehéz lefényképezni, ha vizesek, vagy erősen fényvisszaverő anyagból készültek. Vizes útfelület, falevelek ezüstszínű alja, futurisztikus épület sok üvegtáblával, esetleg nagy vízfelület. A fényvisszaverődések polárszűrővel elnyomhatók. A hatás hasonló a Polaroid napszemüvegek hatásához.

Használjon polárszűrőt!

Canon Hungária kft.www.canon.hu

Ismert típusú felvételek; fantasztikus képek az éjszakai városról. Érdekesen megvilágított épületek, komplexumok, a forgalom fényei pedig fehér és piros csíkok formájában jelennek meg. Ilyet Ön is készíthet, két módszer alkalmazásával. Hosszú záridőt kell használnia, és a gépnek nem szabad bemozdulnia. Állítsa a gépet ‘Tv’ vagy ‘S’ módba, és válasszon 1/8 vagy 1/4 mp-es záridőt. Helyezze a gépet állványra, vagy stabil felületre, és használja az önkioldót. A mozgó fények azonnal rejtélyes fénycsíkokká fognak változni.

éjszakai városkép

fedezd fel magadban a fotóst a Canon segítségével

A legszebb felvételeket a kreativitás és a műszaki lehetőségek optimális kihasználása együtt hozza létre. A tájképfotózás és az épületek fotózása nem a legkönnyebb vállalkozás ebből a szempontból. Ezért ne csalódjon, ha a felvétel nem sikerül az elvárt színvonalon. Próbálkozzon tovább, és fedezze fel a lehetőségeket a különböző helyzetekben.

A fényképezés mindenekelőtt szórakozás. Élvezze a fényképezőgép által nyújtott váratlan lehetőségeket! És nézzen más szemmel a világra, amelyben él. Most indul valahová? Ne felejtsen magával vinni néhány memóriakártyát, egy extra akkumulátort, normál elemeket, a töltőt, objektíveket és egy állványt. A tartozékok teljes skáláját a www.canon-europe.com/store honlapon tekintheti meg. Sok szerencsét!

Tv

szép képet csak jókedvvel lehet készíteni!