Top Banner

of 107

Blahota István LibreOffice

Oct 29, 2015

Download

Documents

vikicacica
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
  • Blahota Istvn

    Bevezets a LibreOffice

    hasznlatba

    2011.

    1

  • Szerz: Dr. Blahota Istvn, PhD, fiskolai tanr

    Bevezets a LibreOffice hasznlatba

    2011.

    Lektorlta: Dr. Kovcs Zoltn, CSc, fiskolai tanr,Tmr Andrs (FSF.hu)

    Tovbbi segtsg: Papp Valria

    Kszlt a Nyregyhzi Fiskola Norvg Finanszrozsi Mechanizmusbl tmogatsban rszeslPartiumi Tudscentrum fejlesztse elnevezs (szma: 0022/NA/200-1/P-4) projekt Partium

    Vizulis Campus alprojekt keretben megvalsul fejlesztsekhez kapcsoldan.

    PVC 002 e-Multi, Tanuljunk multiul! elektronikus oktatsi program

    ISBN szm: lesz

    2

  • 1. Bevezets

    Az els, bevezet fejezetben megismerkednk az Office programok piacnak jelenlegi helyzetvel, gazdasgi s jogi htterkkel. Megismerjk a szabad s zrt szoftverek, szabvnyok kzti alapvet klnbsgeket, s ezek hatst mindennapi munknkra. Elolvashatjuk a szabad szoftverek s a LibreOffice rvid trtnett. Sz lesz tovbb a Microsoft Office s a LibreOffice rvid sszehason-ltsrl s az esetlegesen elfordul kompatibilitsi problmkrl, krdsekrl.

    1.1. Nzznk szt a knlatban

    Mindenki, aki manapsg szmtgpet hasznl, ismeri a Microsoft Office (tovbbiakban: MS Offi-ce) irodai szoftvercsomagot. Esetleg ha annak nem is minden rszt, de a Word nev szvegszer-kesztt, valamint a PowerPoint nev prezentci kszt s bemutat programokat biztosan. Mun-kahelyeken gyakran hasznljk mg az Excel nev tblzatkezelt s nhol az Access nev adatb-zis-kezelt is.

    Tagadhatatlan, hogy a legismertebb, legelterjedtebb irodai programcsomagok az MS Office kln-bz verzii. Sokan nem is tudjk, hogy ms irodai programcsomagok is lteznek. Ez az rs vi-szont a LibreOffice nev irodai szoftvercsomagrl szl.

    A jegyzet alapkoncepcija, hogy nem tesznk gy, mintha az MS Office s dominancija nem ltez-ne. Ez a munka azoknak az egyszer felhasznlknak szl, akik br nem felttlenl profik nem most ltnak elszr irodai programokat, de szeretnnek tszokni a LibreOffice-ra, legalbbis ba-rtkoznak a gondolattal.

    Az MS Office j s hasznos szoftver, az egsz vilgon egyeduralkod a maga kategrijban. Vi-szont az ilyen monopolhelyzetnek vannak rnyoldalai. Az MS Office nem olcs termk. Egyes vl-

    3

    1. bra: Az MS Office egyes vltozatai igen drgk lehetnek

  • tozatai kifejezetten drgk. A Microsoft nyeresgnek nagy rsze szrmazik az Office eladsbl nagyobb, mint magnak a Windowsnak a licencdjaibl. A konkurens Office-termkeket kibocst cgek leginkbb ezen a ponton igyekeznek fogst tallni a Microsofton. Szmos teljes s rszleges alternatvja ltezik az MS Office-nak, melyek tbbnyire igen hasonl szolgltatsokat nyjtanak sokszor tredk ron, vagy akr ingyen is.

    Nehz azonban egy bevezetett, sikeres mrkanv alternatvjnak lenni. Piaci, pszicholgiai tnye-zk mind-mind a monopoltermket segtik. A szoftverek vilgban ez ktszeresen is igaz. Hiszen ha mindenki egy bizonyos szoftvert hasznl, ezt tanulja az iskolban, ingyen rakja fel a szomszd a Windowsra sokszor a Windows is gy rkezik, ezen dolgozik a munkahelyn, sehol nem lt mst, mirt is akarna vltoztatnia a helyzeten? Egyltaln kell-e, rdemes-e ezen a helyzeten vltoz-tatni?

    Ezen a ponton szlnunk kell az illeglis szoftverfelhasznlsrl, ami ebben a szituciban kzponti krds. Ez a vilgon sok helytt gy Magyarorszgon is annyira elterjedt, hogy sokan nem is tudnak rla, hogy szmos br nem mindegyik szoftverrt fizetni kell, kellene. Ma egy tipikus szmtgp-felhasznl gpn szmtalan illeglisan teleptett program van. Sokan ugyangy nem rzik ezt bnnek, mint az adcsalst hisz azt is sokan mvelik , br ugyangy trvnytelen s ha-sonlkppen nehezen ellenrizhet, pp a tmeges elfordulsa miatt. Jelen esetben azonban a hely-zetnek nem a jogi vagy erklcsi oldala rdekes, hanem a pszicholgiai. Vagyis a mirt hasznlnk mst, hisz ez is ingyen van s mindenki ezt hasznlja effektus.

    Vilgos, hogy az otthoni felhasznli szoksok spontn mdon nem fognak megvltozni. A vltoz-sok a cges s llami szfrban kezddhetnek. Ennek komoly jeleit lthatjuk mr most is. Cges

    4

    2. bra: A BSA hrhedt plaktja

  • krnyezetben jelentsen szorul vissza az illeglis szoftverhasznlat, s ennek oka leginkbb a s-lyos bntetsekben keresend. Konkurens cg, kirgott alkalmazott: mind potencilis feljelent, ahogy az mr gyakorlatt is vlt. Ma egy cg legalbbis hossz tvon nem alapozhat illeglis szoftverhasznlatra. rtelmes alternatvk hasznlatval pedig sok pnzt lehet megtakartani.

    Az llami szfrban is hasonl a helyzet, br az okok ott kicsit msok. Az llam szeret leglis szoftvereket hasznlni, de ezeknek hatalmas licenckltsgei vannak, hiszen nem kevs gpre kerl-nek ezek a szoftverek. Az llam kltekezsei viszont szem eltt vannak a mi adforintjainkat kl-tik gy mindig lesznek elgedetlenkedk, akik szerint azt a pnzt jobb helyre is lehetne rakni. s ha mg mkd, gazdasgilag sokkal kedvezbb alternatvt is sikerl a brlknak mutatni, nehz elcsendesteni a hborgkat, akik a kzvlemnyt is hamar a htuk mgtt tudhatjk. Ilyenkor a ci-vil kurzsi fontos befolyssal lehet a dntshozkra.

    Tbb ilyen esetrl is olvashattunk az utbbi vekben. Radsul az llami szfrban az gynevezett szabad szoftverek elnybe rszestse a kereskedelmi szoftverekkel szemben az Eurpai Uniban egyre ersd trend.

    A LibreOffice szabad szoftver. De mi is az a szabad szoftver?

    1.2. Szabad szoftverek

    Termszetesen ennek a fejezetnek az ismerete nlkl is hasznlhatunk szabad szoftvereket, mint ahogy azt mr valsznleg eddig is tudtunk nlkl tettk. Br nem ez kpezi a jegyzet f vonu-latt, nhny mondatban foglaljuk ssze a szabad szoftverekkel kapcsolatos legfontosabb tudnival-kat.Kezdetben, az informatika hskorban minden szoftver szabad volt. A programozk megmutattk egymsnak a kdokat, trkkket, akkor is, ha nem egy cgnl dolgoztak. Kevs szakember volt, szk klikket alkottak, ismertk egymst. Aztn a szmtstechnika tmegtermkk vlsval egyre ntt a kereskedelmi szoftverek szma. Ezek forrskdja zrt, zleti titok, kszti titoktartsi ktele-zettsget vllalnak. Voltak, akiknek nem tetszett ez a vltozs. Szerettk volna hasznlni a szmt-gpket oly mdon, hogy csak szabad ms nven nylt forrskd szoftvereket hasznlnak. A zrt forrskd szoftverek hasznlatnak htrnyai ugyanis tbbflk lehetnek, s ezek a htrnyok nem mindig csupn anyagi termszetek. Sokszor okoz gondot az, hogy minden a jogtulajdonos k-nyn-kedvn mlik. Pldul ha hibs egy zrt forrskd szoftver, akkor sincs jogom s gyakran lehetsgem sem kijavtani azt, mg ha ha kpes s hajland is lennk r, akkor sem. Akkor sem, ha ebbl krunk szrmazik. Jelenthetem a hibt, amivel vagy foglalkoznak, vagy nem.

    Egy s-programoz Richard M. Stallman vezetsvel 1984-ben ltrejtt a GNU (GNU is not UNIX) mozgalom. Cljuk kezdetben az akkori legelterjedtebb opercis rendszer, a UNIX szabad alternatvjnak kifejlesztse volt. Stallman 1985-ben megalaptotta az FSF (Free Software Founda-tion) alaptvnyt, valamint 1989-ben ltrehoztk a GPL-t (General Public Licence) a szabad szoft-

    5

    3. bra: A LibreOffice logja

  • verek legelterjedtebb licenct. Ez a szabadsg egyrszt filozfiai jelleg, msrszt technikai is, hi-szen a forrskd birtokban s a licenc engedlyvel mdosthatom a kdot sajt ignyeimnek meg-felelen vagy megfizethetek r msokat nem kell vrnom a szoftver tulajdonosra, ksztjre, hogy kijavtja-e a hibt, hogy vajon bele kerl-e a kvetkez verziba egy vrva-vrt funkci.

    A szabad szoftvereket szabadon felhasznlhatjuk, akr magn, akr cges, akr llami clra, legyen a tevkenysgnk non-profit, vagy ppen ellenkezleg, profitorientlt. Szabadon mdosthatjuk, akr el is adhatjuk azokat, egy dolgot nem tehetnk: nem zrhatjuk be a szabad szoftvert. Vagyis a mdostott program licence nem lehet zrt licenc.

    A szabad szoftver s az ingyenes szoftver tvolrl sem azonos fogalmak. Sok ingyenes szoftver zrt forrskd (Adobe Reader, Internet Explorer, Skype), titkaikat programozk s gyvdek hada rzi. Msrszt, ha szabad szoftvert fejlesztek, munkmrt termszetesen krhetek pnzt, br a legtbb, jl ismert szabad szoftver ingyenes.

    A szabad szoftverek gondolata kezdetben utpisztikusnak tnt, de meglep mdon mkdni kez-

    6

    5. bra: A gn, a mozgalom jelkpe

    4. bra: Richard M. Stallman, a szabad szoftver atyja

  • dett. Ne gy gondoljunk a szabad szoftverekre, mint valami marginlis jelensgre. Kevesen tudnak rla, de egsz informatikai ltnket tszvik. Szinte az egsz internetet nylt forrskd szoftverek zemeltetik, hiszen a BIND nvkiszolgl, az Apache webszerver s a Sendmail levelezszerver mind piacvezet a maga kategrijban. Egyetlen percet sem tevkenykedhetnk az interneten, hogy ne hasznlnnk szabad szoftvereket, sokszor tudtunk nlkl. Mindenki ismeri a rks bn-gszt, a Firefoxot is, amely ma Magyarorszgon a piacvezet bngsz, de sokan nem tudjk rla, hogy szabad szoftver.

    Szzezrvel szlettek kisebb-nagyobb nylt forrs programot fejleszt projektek. Legtbbjk m-gtt egy-kt szemly ll, de akadnak nagy vllalkozsok is hatalmas fejlesztbzissal s tkeers cgekkel.

    Kik s mirt fejlesztenek szabad szoftvert? Ennek sok, teljesen klnbz oka lehet. Kisebb projek-tek esetn legtbbszr egyszeren csak az, hogy szksg volt a szoftverre, elksztettk, eladni nem akarjk (pldul az adott helyzetben nem lenne rdemes), ha valakinek kell, hasznlja szabadon, ki-raktk ht az internetre. A felhasznlk kzl (ingyenes!) tesztelk nhetnek ki, hibkat jelenthet-nek, visszajelzsek jhetnek a vrt fejlesztsi irnyokrl. A nagyobb nylt forrskd projektek ese-tben gyakran a konkurenciaharc rsze a kd megnyitsa. Pldul a Netscape Navigator nylt forr-sv vlsa (ebbl alakult ki a Mozilla projekt, amely a Firefox bngszt is kszti) vlasz volt a Microsoft lpsre, amikor is az ingyeness tette az Internet Explorert. Egy msik gyakori ok m-gtt a kiegszt termkek kzgazdasgi elmlete hzdik. Csak rviden: tipikus kiegszt termk-pr a szoftver s a hardver, egyik sem mkdik a msik nlkl. Aki hardvert gyrt, annak az az r-deke, hogy a szoftver olcs (esetleg ingyenes) legyen. Nem meglep teht, hogy a nagy hardver-gyrtk kztt sok bartjt, tmogatjt talljuk a szabad szoftvereknek (HP, IBM), termszetesen anyagi megfontolsbl.

    A szabad szoftverek trtnete, gazdasgi httere, a projektek cljainak elemzse jval meghaladn jegyzetnk kereteit. Itt csupn rvid ttekintst adhattunk errl a kevss ismert, de elterjedt jelen-sgrl.

    A szabad szoftver egyben fejlesztsi s gazdasgi modellt is jelent. Nem csodafegyver, de sok eset-ben hasznlhat. A termk, a nylt forrskd program felhasznlsa pedig tbb esetben megfonto-land lehet.

    A magyarorszgi szabad szoftveres mozgalom lharcosa az FSF.hu alaptvny s aktivisti. Te-vkenysgk krbe tartozik a szabad szoftverek npszerstse s honostsa. Szmtalan egyb plda mellett nekik ksznhetjk a Firefox bngsz s a LibreOffice nev irodai szoftvercsomag magyar fellett is.

    Termszetesen nem kell magunkv tennnk a szabad szoftveres elveket, anlkl is haszonlve-

    7

    6. bra: Az FSF.hu alaptvny logja

  • zjv vlhatunk a GNU szellemisghez visszanyl csapatok termkeinek.

    Ajnlott linkek:

    A GNU-rl magyarul: http://www.gnu.hu/

    Az FSF.hu alaptvny honlapja: http://www.fsf.hu/

    1.3. Mi teht a LibreOffice?

    LibreOffice nylt forrs irodai alkalmazscsomag szvegszerkesztshez, tblzatkezelshez, bemu-tatkhoz, grafikhoz, adatbzisokhoz s ms feladatokhoz.

    Kezelfellett szmtalan nyelvre gy magyarra is lefordtottk, a legtbb mai szmtgpen s opercis rendszer alatt (Windows, Mac OS X, Linux, FreeBSD stb.) mkdik. Letltse s haszn-lata brmilyen clra belertve az zleti alkalmazst is teljesen ingyenes.

    A LibreOffice ingyenessgen kvli legfontosabb tulajdonsga, hogy nylt szabvnyon alapul do-kumentumformtumot hasznl.

    1.4. Nylt s zrt szabvnyok

    A nylt szabvnyok s a zrt szabvnyok gye mra forr tmv vlt. Szmtalan jsgcikk foglal-kozik a problmval. Kezdjk ott, hogy mik azok a nylt szabvnyok.

    Az Eurpai Uni defincija1 szerint pldul az EU e-kormnyzatban hasznlt nylt szabvnyoknak a kvetkez feltteleket kell teljestenik:

    1. a szabvny hasznlatnak kltsgei alacsonyak, s nem akadlyozzk a hozzfrst;

    2. a szabvnyt nyilvnossgra hoztk;

    3. a szabvnyt egy nylt dntshozatali eljrs (pl. tbbsgi szavazs vagy konszenzusos dn-ts) keretben fogadtk el;

    4. a szabvnyhoz fzd szellemi tulajdonjogok egy non-profit szervezet birtokban vannak, amely ingyenes hozzfrst enged;

    5. a szabvny jrafelhasznlsa nincs korltozva.

    6. Amelyik szabvny nem felel meg a fenti feltteleknek, az rtelemszeren zrtnak minsl.

    Nzznk egy tipikus pldt. A Microsoft Office binris fjformtumai (doc, xls, ppt) rendkvl el-terjedtek, viszont a fenti felttelek alapjn zrtnak tekinthetk. Br a Microsoft publiklta a binris fjlformtumainak lerst, a szabvnyt egyedl a Microsoft dolgozta ki s a vele kapcsolatos szel-lemi tulajdonjogokat is egyedl birtokolja. A Microsoft Office jabb verzii ltal hasznlt XML-a-lap fjlformtumok (docx, xlsx, pptx stb.) mr kzelebb llnak a nylt szabvny fenti defincij-

    1 European Interoperability Framework for pan-European eGovernment Services , Version 1.0 (2004) ISBN 92-894- 8389-X 9. oldal

    8

  • hoz. A Microsoft elrte, hogy az ISO is elismerje szabvnyknt, de problmt jelent, hogy a rgi do-kumentumokkal val kompatibilits miatt a Microsoft Office nem az ISO szabvnyt, hanem egy megengedbb, homlyos rszleteket tartalmaz Office Open XML szabvnyt valst meg. Msrszt pedig ennek a szabvnynak a kidolgozsakor nem a meglv XML-alap fjlformtum-szabv-nyokbl indultak ki, hanem a Microsoft Office bels binris struktrit kpeztk le XML-be, mil-tal a rgi Microsoft Office dokumentumok talaktsa Office Open XML-be a Microsoft Office sz-mra trivilis, de ms megvalstsok szmra az Office Open XML dokumentumok rtelmezse nehz feladat.

    Ha a Microsoft versenytrsai olyan szoftvert akarnak rni, amely nagy biztonsggal kezelni kpes a Microsoft Office ltal ksztett fjlokat, akkor nem csak a fjlformtum lerst kell ismernik, ha-nem sokszor le kell utnozniuk a Microsoft Office bels mkdst is. Ez a mdszer lehet j, de szinte kizrt, hogy 100%-os legyen. Mgis, mi a baj ezzel? Ugyanaz, mint a zrt forrskd progra-mokkal. Csak a jogtulajdonos hasznlhatja leglisan teljes jogkrrel, vagyis a felhasznl lehets-gei korltozottak.

    Gyakorlatilag mindenki, az llamhivatalok is doc formtumban troljk a dokumentumaikat. J len-ne, ha ezekhez a dokumentumokhoz 20, 50, vagy akr sokkal tbb v mlva is hozzfrhetnnk. Ki garantlja, hogy lesz akkor olyan szmtgp, amire kszl majd olyan szoftver, ami 100%-ban ke-zelni kpes ezeket a fjlokat? Senki. Ktelezheti-e brki a Microsoftot vagy a jogok akkori tulajdo-nost, hogy egyltaln ksztsen szoftvert a megfelel clra? Nem. Ez monoplium, ami egybknt sem nem tesz jt a gazdasgnak. Nem j fggeni egyetlenegy cgtl sem, egyes llamok vezeti k-lnsen idegesek ettl.

    A problma vals, hiszen nem egy plda van r, hogy vtizedekkel ezeltt, nagy kltsgen ssze-gyjttt, sokszor ptolhatatlan informcik semmislnek meg, esetleg csak irrelis kltsggel lehe-tett hozzjuk jutni, mert ma mr nincs mkd technolgia vagy rendkvl problms a hasznla-ta , amivel olvasni lehetne ket.

    Az OpenDocument vagy ODF (Open Document Format, magyarul: Nylt Dokumentum Formtum) egy nylt fjlformtum-szabvny irodai programcsomagok dokumentumainak, vagyis szveges do-kumentumok, tblzatok, adatbzisok s bemutatk ksztsre s hasznlatra. A szabvny a LibreOffice formtumt s sok ms, meglv nylt szabvnyt (HTML, SVG, XSL, SMIL, XLink, XForms, MathML s Dublin Core) alapul vve kszlt. Ez az els olyan fjlformtum-szabvny, amit irodai programcsomagok szmra ksztett egy fggetlen, elismert szabvnyost szervezet. A szabvny szabadon, jogdjak nlkl felhasznlhat, ezzel letkpes alternatvja a piaci versenyt gtl zrt vagy jogdj ellenben felhasznlhat formtumoknak.

    Mra a Nylt Dokumentum Formtum szabvny hasznlata Eurpai Unis irnyelvv vlt.

    ...Felismerem a j dntseket, a nylt szabvnyok vlasztsa okos zleti dnts

    ...Az Uni nem vlhat a zrt forrskd rabjv, az Eurpai Bizottsgnak minden lehetsges esz-kzzel fel kell lpnie a technolgiai fggs ellen...

    Neelie Kroes, az EB versenybiztosa, 2008. jlius 4.

    Rszlet a A Nylt Dokumentum Formtum szabvny alkalmazsa az Eurpai Uniban Tnyek s szmtsok a MEH EKK dntshozi rszre cm dokumentumbl:

    9

  • Az Unis tagllamok jelents rsze gy Belgium, Dnia, Franciaorszg, Hollandia, Nmetor-szg, Lengyelorszg, Spanyolorszg (de Svjc, Horvtorszg vagy Oroszorszg is Eurpban) az oktatsban s a kzigazgatsban mr alkalmazza az ODF szabvnyt is, az Eurpai Uni verseny-biztosa pedig konkrt idpontban jellte meg a kzbeszerzseknl a kizrlag nylt szabvnyon ala-pul formtumok s rendszerek tmogatst. Hollandia esetben ez mr be is kvetkezett, miutn az Uni jvhagysval 2008 november 24.-n kzztettk azt a kzbeszerzsi tmutatt, amely 50 ezer eur rtkhatr feletti szoftverbeszerzs esetn ktelezv teszi a nylt szabvnyoknak, kztk az ODF-nek megfelel alkalmazsok kizrlagos beszerzst a kzszfrban. 2008 december elejn pedig a nmet kormnyzat jelentette be, hogy legksbb 2010-tl minden kzintzmnynek fogad-nia, szerkesztenie s tovbbtania kell tudni az ODF formtum dokumentumokat. Indoklsukban mind a hossz tv megrizhetsg, mind a gyrtfggetlensg megjelenik, mikzben utalnak a ki-alakult nehz pnzgyi s gazdasgi vilghelyzetre s az abbl kvetkez kltsghatkonysgi elv-rs kvetelmnyre a kzszfra mkdsben.

    Ebben a helyzetben megengedhetetlen Magyarorszg szmra, hogy az oktatsbl olyan dikok lpjenek a munkaerpiacra, akik a jelenleg fut Tisztaszoftver Program beszerzsi gyakorlata k-vetkeztben csupn a Microsoft irodai alkalmazsnak hasznlatra lettek felksztve, mikzben az orszg f gazdasgi partnereinl mr a lnyegesen rugalmasabb s kltsghatkonyabb ODF al-kalmazsokat hasznljk szleskren!

    A Magyar Orszggyls elfogadta azt a jogszably mdostst, amely ktelezv tette az j elektro-nikus adbevallsnl is hasznlt nylt szabvnyok alkalmazst a hazai hivatalok, kzmszolglta-tk, llampolgrok s nknt csatlakoz magncgek egyms kztti, valamint a kzponti llami rendszeren keresztl foly kommunikcijban is. A ktelez nylt szabvnyok rvn cskkenhet az eslye, hogy egy vagy tbb gyrtnak kizrlagos megbzst adjanak llamigazgatsi clszoftverek ellltsra. A trvnymdosts kimondja, hogy az llam ltal biztostott hivatali kapuk brki sz-mra sszer kltsgek mellett vagy ingyenesen hozzfrhetk s hasznlhatk legyenek. Ezekhez brki csatlakozhat a sajt eszkzeivel is, amelyek fejlesztst sem szabvny, sem szabadalom nem akadlyozhatja. Ez lehetv teszi a piaci szolgltatsok megjelenst, amelyek hatkonyan kieg-szthetik az llam ltal biztostott funkcikat. Mg a jelenlegi gyakorlat az, hogy egy-egy llami be-szllt fejleszt egy kliens oldali megoldst, ezentl biztostott lesz a lehetsg akr szabad szoftve-res megoldsok fejlesztsre s hasznlatra is.

    Ajnlott linkek:

    A Nylt Dokumentum Formtum szabvny alkalmazsa az Eurpai Uniban Tnyek s szmtsok a MEH EKK dntshozi rszre cm dokumentum teljes szvege:http://www.odfalliance.hu/doc/ODF_MeH_EKK_ODFA_Magyarorszag.pdf

    t lehet llni nylt forrskdra :http://index.hu/tech/2010/04/19/at_lehet_allni_nyilt_forraskodra

    lnklhet a szoftverpiac a ktelez nylt szabvnyok miatt:http://www.bitport.hu/trendek/nyilt-szabvanyok-olcsobb-szoftverek

    Vget rhet a .doc hazai egyeduralma:http://www.origo.hu/techbazis/szamitogep/20090715-nemzeti-szabvany-lett-magyarorszagon-a-nyilt-dokumentumformatum-odf.html

    10

  • 1.5. Kompatibilits

    A kompatibilits problmja egyids a technolgiai trsadalommal s a tmeggyrtssal. A techni-kban a kompatibilits azt jelenti, hogy a rendszer rszei egytt tudnak mkdni egymssal, az egyes elemek sszekapcsolhatak, mg msok egymssal helyettesthetek.

    Hiba lenne a LibreOffice akrmennyire is fantasztikus szoftver, ha nem lenne nagy mrtkben kompatibilis a piacvezet MS Office-szal. Mivel a dokumentumok, tblzatok, bemutatk tbbsge MS Office-szal kszl, a LibreOffice-nak ha valban hasznlhat termkk akart vlni kpess kellett vlnia a szmra idegen formtumok kezelsre is. A gyakorlat azt mutatja, hogy ennek az elvrsnak a LibreOffice tbb-kevsb meg is tud felelni. LibreOffice-t hasznlva kpesek va-gyunk helyesen megjelenteni, szerkeszteni a doc, xls, ppt fjlok tbbsgt, ltre tudjuk hozni azo-kat.

    A teljes, 100%-os kompatibilitst tbb tnyez htrltatja. Egyrszt maga a technolgia is igen bo-nyolult. Msrszt az egyes MS Office verzik egymssal sem kompatibilisek, ahogy azt sokan ta-pasztalhattuk. Elkpzelhet, hogy egy modern MS Office verzi segtsgvel ellltott dokumen-tum jobban fog hasonltani az eredetire LibreOffice-ban megnyitva, mint ha egy rgi (mondjuk 97-es) MS Office-t hasznlunk a megjelentshez.

    Jelenleg a legfejlettebb MS Office-szal val kompatibilitst nyjt szabad irodai programcsomag LibreOffice.

    Nem kell teht jragpelni rgi dokumentumainkat. Azok az esetek tbbsgben knnyedn ol-vashatak, mdosthatak lesznek LibreOffice hasznlata esetn is.

    1.6. A LibreOffice rvid trtnete

    A LibreOffice trtnete 1986-ig nylik vissza, mikor a Star Division nev nmet cg kiadja a StarWriter szvegszerkesztt. 1995-ben tovbbi sszetevket raknak a szoftverhez (rajzprogramot (StarImage), tblzatkezelt (StarCalc), grafikonksztt (StarChart) s egy vektoros rajzolprogra-mot (StarDraw), ami gy felveszi a StarOffice nevet. A programcsomag 1997-ben mr bngszt, HTML-szerkesztt, bemutatksztt (StarImpress) s adatbzis-kezelt (StarBase) is tartalmazott. A Sun 1999-ben felvsrolta a Star Division-t, s a StarOffice 5.2-es verzijt ingyenesen letlthe-tv tette. 2000. oktber 13-n a Sun (nmi talakts utn) OpenOffice.org nven szabadd tette az irodai csomag forrskdjt. Ez a nap tekinthet az OpenOffice.org szletsnapjnak. 2002-ben je-lent meg az 1.0-s, 2005-ben a 2.0-s 2008-ban a 3.0-s verzi. A 3.2-es verzit az Oracle jelentette meg, miutn idkzben felvsrolta a Sun-t.

    Nem titok, a nylt forrskd mozgalom rsztvevi sosem voltak elgedettek az OpenOffice.org fej-lesztsvel s menedzselsvel. A fejleszts stlusa legalbbis ms, nylt forrs programhoz k-pest brokratikus s rugalmatlan volt. Sokan voltak akik morgoldtak, elgedetlenkedtek emiatt. Tbbek eltt a Firefox pldja lebegett; alkalmasabbnak tartottk volna az alaptvnyi tpus fej-lesztst a tulajdonosi helyett.

    Aztn 2010 szn jtt a hr: megalakult a The Document Foundation. Ez egy, az OpenOffice.org tu-lajdonostl fggetlen szervezet, melynek clja egy jobb, dinamikusabban fejld, a nylt forrsk-d kzssgre jobban tmaszkod szabad irodai programcsomag fejlesztse, mghozz az

    11

  • OpenOffice.org alapjain, annak legutols vltozatnak fejlesztst ms irnyban folytatva. Mivel a mrka tulajdonosa jelenleg az Oracle, tovbb ma mg krdses, hogy mi lesz az eredeti termkkel, az alaptvny rsztvevi gyakorlatilag egy j programvltozatot hoztak ltre LibreOffice nven.

    A szervezethez azonnal csatlakoztak olyan nagynev cgek, mint a Novell, a Red Hat, a Google s a Canonical.

    A Oracle nem kvnt csatlakozni a kezdemnyezshez, valamint kinyilvntotta, hogy tovbb szn-dkozik folytatni az OpenOffice.org fejlesztst, br idvel feladta a terveit. Ez azonban a szabad szoftver bartainak mindegy is, ma gy tnik, a LibreOffice betlti az OpenOffice.org eredeti he-lyt.

    A rszletekrl itt olvashatunk:

    http://index.hu/tech/2010/09/29/libreoffice_a_szabad_openoffice_uj_neve/

    http://www.bitport.hu/trendek/viszlat-openoffice-hello-libreoffice

    http://www.openoffice.hu/2010/09/megalakult-a-document-foundation/

    Jelenleg a legfrissebb kiadott stabil verzi a 3.4-es. A jegyzet a 3.3.2-es verzin kszlt, majd felk-szlsl a 3.4-es megjelensre, a kiadsra jellt verzikat hasznlva nmi talaktson esett t. A kpernykpek Ubuntu 11.04-en kszltek, kivve a Windows specifikus tmk kpeit.

    A StarOffice, mint kereskedelmi termk kiadsa Oracle Open Office nven folytatdott, majd 2011-ben befejezdtt. Szmos egyb, az OpenOffice.org kdbzisn alapul irodai csomag ltezett az idk folyamn, klnbz plusz funkcikat knlva az eredeti rendszerhez kpest. Ezek kzl vala-melyik beolvadt a LibreOffice-ba, valamelyik mg nem. A Document Foundation nyitva ll min-denki eltt. Idelis esetben a fejleszti kzssg a TDF-ben (The Document Foundation) egyesti erejt, s nem lesznek egymstl kismrtkben klnbz vltozatok, hanem a mindenki LibreOffi-ce-t fejleszt.

    A LibreOffice-t Tmr Andrs, az FSF.hu alaptvny aktivistja fordtja magyarra.

    12

    7. bra. Az OpenOffice halott, sokig ljen a LibreOffice - Tltsd le a LibreOffice-t banner a http://www.omgubuntu.co.uk/ honlapon a LibreOffice bejelentse utn pr nappal...

  • Feladatok

    Minden krdsre tbb j vlasz is elkpzelhet!

    1. Mi a legelterjedtebb irodai programcsomag?

    a. CrossOver Office

    b. LibreOffice

    c. Microsoft Office

    d. StarOffice

    2. Ki a szabad szoftver mozgalom atyja?

    a. Bill Gates

    b. Linus Torvalds

    c. Richard M. Stallman

    d. Falucskai Jnos

    3. Mi a GPL?

    a. a szabad szoftverek egyik licence

    b. egy mozgalom neve

    c. egy fjltpus

    d. egy tmrtsi eljrs neve

    4. Melyik a nylt dokumentum-formtum?

    a. RMS

    b. ODF

    c. GNU

    d. ODT

    5. Milyen opercis rendszeren rhet el a LibreOffice?

    a. Windows

    b. Mac OS X

    c. Linux

    d. FreeBSD

    13

  • Megoldsok

    1. c

    2. c

    3. a

    4. b

    5. a, b, c, d

    14

  • 2. Ismerkeds a LibreOffice-szal; teleptse s els indts

    Az elz, elmleti jelleg fejezettel ellenttben a msodik fejezet kifejezetten gyakorlati tmkat trgyal. Megnzznk, milyen hardverfelttelei vannak a LibreOffice hasznlatnak, majd ttekint-jk a Windowsos telepts fbb lpseit. Telepts utn megtesszk az ismerkeds els lpseit, sz lesz a programcsomag elemeirl s a gyorsindtrl.

    2.1. A LibreOffice rendszerkvetelmnyei

    A LibreOffice egyes funkciinak hasznlathoz Java-futtatkrnyezetre, minimum 1.5-s JDK-ra vagy JRE-re van szksg.

    A LibreOffice aktulis verzijnak hardverfelttelei a gyakoribb opercis rendszerekre a kvetke-zek:

    Windows Windows 2000 (Service Pack 2 vagy jabb), Windows XP, Windows 2003, Windows Vista,

    Windows 7 256 MB RAM (512 MB RAM ajnlott) Legalbb 650 MB szabad lemezterlet a letltshez s a teleptshez (a Java krnyezettel

    egytt). A telepts s az ideiglenes fjlok trlse utn a LibreOffice kb. 440 MB helyet fog-lal.

    1024x768 vagy magasabb felbonts 256 sznnel

    Linux Linux kernel 2.4 vagy jabb, glibc2 2.3.2 vagy jabb 256 MB RAM (512 MB RAM ajnlott) 400 MB szabad lemezterlet X-szerver 1024768 vagy magasabb felbontssal s legalbb 256 sznnel

    Mac OS X Mac OS X 10.4 (Tiger) vagy jabb Intel processzor 512 MB RAM 400 MB szabad lemezterlet 1024768 vagy magasabb felbonts 16,7 milli sznnel

    Forrs: http://hu.libreoffice.org/

    A fenti hardverfelttelek teljestse csak igen elavult gpeken okozhat gondot. A LibreOffice br nem tartozik a legkisebb erforrs igny szoftverek kz a mai tlagos erssg hardvereken hasznlhat sebessggel mkdik.

    Megjegyzend tovbb, hogy ez a hardverigny az MS Office 2003-mal kzel megegyez (vagy ki-sebb), mg a legjabb Microsoft irodai programcsomag, az MS Office 2007 tvgya a fentieket

    15

  • rezheten meghaladja, valamint az MS Office Windowson s Mac OS X-en kvl ms opercis rendszerre nem rhet el.

    (Valjban Linuxon is hasznlhatunk tbb-kevesebb sikerrel MS Office-t a Wine s az azon ala-pul CrossOver Linux program segtsgvel.)

    2.2. A LibreOffice beszerzse s teleptse

    Ltogassunk el a http://hu.libreoffice.org/ FSF.hu alaptvny ltal karbantartott magyar nyelv honlapra. Itt a LibreOffice letltsn kvl rengeteg egyb hasznos informcit kaphatunk. Mivel jegyzetnk kereteit meghaladja a LibreOffice trtnetnek, vltozatainak, bvtsi lehetsgeinek rszletes trgyalst, ez a honlap egybknt is j kiindulsi helyknt szolglhat az rdekldknek.

    Mieltt hozzkezdennk az irodai szoftver teleptshez, ellenrizzk, hogy rendelkezsre ll-e g-pnkn a Java-futtatkrnyezet. Ha nem, tltsk le s teleptsk. Az instrukcik a LibreOffice letl-tsi oldaln megtallhatak.

    Ha a Java krnyezet rendben van, a LibreOffice teleptshez Windows rendszerekre egy, 189 MB mret exe fjlt tlthetnk le, melyet a megfelel rendszergazdai jogosultsgok birtokban lefuttat-hatunk. A telepts egyszer, lpsei szoksosnak mondhatak.

    A letltsi lapon ms (Linux, MacOS X, FreeBSD, Solaris) platformokra fordtott friss binrisokat is tallunk, br ezek a rendszerek gyakran eleve tartalmazzk a LibreOffice valamely verzijt.

    2.3. A Windowsos telepts fbb lpsei

    16

    8. bra: Elindtottuk a letlttt exe fjlt

  • 17

    10. bra: Folytatdik a telepts elksztse

    9. bra: Megvltoztathatjuk a telepts helyt. ltalban nem szksges

  • 18

    11. bra: Az alapadatokat mr ekkor kitlthetjk

    12. bra: A teljes teleptst vlasztjuk

  • 19

    14. bra: Az elkszts utols lpsei

    13. bra: "Egyni telepts"-t vlasztva meghatrozhatjuk a telepl sszete-vket

  • 20

    15. bra: Elindult a fjlok msolsa

    16. bra: Kszen is vagyunk

  • Tovbbi 10 MB mret a magyar nyelv sg telept fjlja, ezt is ugyaninnen tlthetjk le. Telep-tse szintn nem okozhat semmi gondot. Ha nincs teleptve ez a Help Pack, a LibreOffice Sg (F1) az alaprtelmezett bngszt nyitja meg a Sg on-line vltozatt (ez termszetesen csak aktv internetkapcsolat esetn lehet sikeres).

    2.4. A szoftvercsomag elemei

    Ha a teljes rendszert teleptettk, a LibreOffice minden f rsze elrhet lesz s indtikonja meg fog jelenni a Start menben (Windows rendszeren). Ezek a kvetkezek (angol kezdbetjk alap-jn ABC sorrendben):

    Base (adatbzis-kezel), Calc (tblzatkezel), Draw (rajzol), Impress (bemutat) Math (kpletszerkeszt), Writer (szvegszerkeszt).

    Az MS Office-hoz hasonlan itt is jogosan beszlhetnk programcsomagrl, hiszen az egyes ele-mek kztt szoros integrci, knny tjrhatsg van, s a gyakori szerkesztsi funkcik a LibreOffice tbb rszn is elrhetek.

    A Writer szoros kapcsolatot funkcionlis, valamint kls hasonlsgot mutat a Worddel, a Calc az Excellel, az Impress a PowerPointtal. Jegyzetnk ksztsnek clja a LibreOffice ltalnos megismertetsn kvl e hrom, leggyakrabban hasznlt, legfontosabb modul rszletesebb bemu-tatsa.

    2.5. A LibreOffice indtsa

    A LibreOffice indtsa tbbflekppen trtnhet. Elindthatjuk a kvnt modult kzvetlenl is (pl-dul Windowson a Start menbl), de lehetsgnk van arra, hogy elszr az Indtkzpontot hv-juk be, ahonnan kivlaszthatjuk a futtatand rszt. Termszetesen, ha rendszernkben pldul a doc fjl megnyitshoz a LibreOffice szvegszerkesztje van trstva, akkor a fjlra kettt kattintva is elrjk a kvnt clt.

    21

    17. bra: Ikonok a Win-dows Start menjben

  • Ahogy emltettk, a LibreOffice hasznlata nem ignyel ers hardvert. Ami leginkbb gyengbb gpek hasznlata esetn feltnhet, hogy viszonylag lassan indul. Ez is csak a gp bekapcsolsa utni els indtsra jellemz, a ksbbi indtsok sebessge mivel a program egyes rszei a mem-riban maradnak mr nemigen kifogsolhat. Az MS Office sebessgelnye a program els ind-tsakor vals, hiszen a Microsoft irodai szoftvere olyan Windows sszetevket is hasznl, amelyek mr az opercis rendszer indulsakor betltdtek.

    22

    18. bra: Az Indtkzpont

    19. bra: Indul a program... Az indulskor felbukkan ablak kin-zete eltr lehet

  • Br a fejlesztk verzirl verzira faragnak le az els indts idejbl, akiket ez a vrakozs mgis bosszant, hasznlhatjk a LibreOffice Gyorsindtjt. A Gyorsindt aktivlsa utn a legkzelebbi rendszerindulskor a LibreOffice egyes rszei is be fognak tltdni a memriba, gy a tnyleges el-s induls vrakozsmentes lesz. A Gyorsindt be- s kikapcsolsa az Eszkzk Belltsok... LibreOffice Memria rsznl trtnhet. A Belltsokat az Indt kz-pontbl s az irodai csomag egyes rszeibl kln-kln is elrhetjk. Az aktivlt Gyorsindt r-adsul kis ikont helyez el a tlcn, ahonnan az indtani kvnt modult ki is vlaszthatjuk.

    23

    20. bra: A LibreOffice moduljnak ind-tsa Windowson a Tlcn lv Gyorsin-

    dt ikon segtsgvel

  • Feladatok

    Minden krdsre tbb j vlasz is elkpzelhet!

    1. Mi az ajnlott (legkisebb) memriamennyisg a LibreOffice futtatshoz?

    a. 128 MB

    b. 512 MB

    c. 1 GB

    d. 4 GB

    2. Milyen kls futtatkrnyezetet hasznl a LibreOffice?

    a. Turbo Pascal

    b. Blender

    c. OpenGL

    d. Java

    3. Hogyan juthatunk hozz a LibreOffice-hoz?

    a. Megvsrolhatjuk az Interneten

    b. Megvsrolhatjuk szakzletekben

    c. Szabadon letlthetjk az Internetrl

    d. Csak fizets warez-site-okrl tlthetjk le.

    4. A LibreOffice rsze

    a. Impress

    b. Waitress

    c. Word

    d. Calc

    5. Mely fogalmak kthetk szorosan a LibreOffice-hoz?

    a. Indt kzpont

    b. Gyorsindt

    c. Service Pack

    d. Tlca

    24

  • Megoldsok

    1. b

    2. d

    3. c

    4. a, d

    5. a, b

    25

  • 3. A LibreOffice kzs rszei

    Ugyan a LibreOffice tbb klnbz szoftver egyttese, gynevezett szoftvercsomag az egyes rszek sok kzs elemet tartalmaznak. Ezeket, s a velk kapcsolatos alapvet tudnivalkat ismer-hetjk meg az albbi fejezetben. Sz lesz a LibreOffice Sgjrl, helyesrs-ellenrzsi s szki-egsztsi lehetsgeirl, valamint a megjelents olyan segtirl, mint pldul a nyomtatsi kp, s a sablonok.

    3.1. A bettpusokrl

    A felhasznlk ltalban nem szoktak belegondolni, de j tudni, hogy a dokumentumainkban (le-gyen az szveges, tblzat vagy bemutat) hasznlt bettpus (amire mr magyarul is hasznljuk az eredetileg angol font szt) nem rsze a dokumentumnak. Ez azt jelenti, hogy ha azt szeretnnk, hogy dokumentumunkat msok ms gpen, esetleg ms opercis rendszerrel (ez ms verzij Windowst is jelenthet), ms verzij Office termkkel is ugyangy, ugyanolyan megjelenssel lt-hassk, akkor nem rdemes ritka, tl egzotikus, esetleg egyedileg teleptett fontokat hasznlni. Ter-mszetesen ez a problma is orvosolhat, ha a fontkszletet is hordozzuk, teleptjk a clgpre, de ennek gyakran jogi akadlyai vannak. Az ltalban hasznlt gyakori betkszletek hasznlatval ez a gond termszetesen nem jelentkezik.

    A problma megoldsnak ms tpus megkzeltse, hogy ha elksztett szveges vagy bemutat fjlunkat pdf formtumba exportljuk. Rszleges megolds ez, mert a pdf fjlok tovbbi szerkeszt-se problms lehet, nem is arra talltk ki. (A pdf a portable document format, a hordozhat do-kumentum formtum rvidtse). Jellemz mdon akkor hasznljuk a pdf fjlokat, ha biztosak aka-runk lenni abban, hogy a dokumentumunkat ms szoftveres krnyezetben is mindenki ugyanolyan-nak ltja, mint a ksztje. Vegyk figyelembe viszont, hogy bemutat fjlok pdf-be val konvert-lsa esetn a diatmeneteknl hasznlt effektek s egyb extrk (pl. zene, hanghatsok, begyazott videk) eltnnek.

    A pdf-be val exportls a LibreOffice beptett funkcija. Pdf tpus fjl olvassra szmos prog-ram kszlt, a legismertebb az Adobe Reader, de szmos ms, kztk tbb szabad szoftver is kpes r (http://pdfreaders.org/).

    26

    21. bra: A Sg indtsa a Writer menjbl

  • 3.2. A Sg

    A LibreOffice sgja hatalmas mennyisg, rszletes lerst tartalmaz a program hasznlatrl.

    A Sgt a prbeszdablakban tallhat Sg gomb vagy az F1 billenty megnyomsval jelent-hetjk meg, a LibreOffice akrmelyik rsze is van elindtva. A megnyitott Sgban tbbfle kere-ssre is alkalmunk nylik. Egy felbukkan ablakban bellthatjuk, hogy a LibreOffice melyik mo-duljhoz kapcsold tartalmat keresnk. Kereshetnk a Tartalomjegyzkben, ahol fejezetszeren ta-

    27

    22. bra: A Sgban sok krdsnkre vlaszt kaphatunk

  • llhatak az informcik. Kifejezsekre s akr egyedi szavakra is kereshetnk a Trgymutat, illet-ve Keress flekre kattintva.

    Ajnlott link:

    A LibreOffice s Sgja honostsnak trtnete: http://hu.LibreOffice/localisation.html

    3.3. A LibreOffice dokumentum-tpusai

    Br a LibreOffice tudja kezelni az MS Office fjljait, s el is tud olyanokat lltani, sajt fjlform-tumokkal is rendelkezik. Ha a LibreOffice-t hasznlva kezdnk egy dokumentum ksztsbe, a sa-jt fjlformtumaiban fogja ltrehozni azokat. Az albbi tblzat segt eligazodni a klnbz doku-mentumok kiterjesztseinek dzsungelben.

    A dokumentum t-pusa

    LO alkalmazs LO fjl kiterjesz-ts

    MS Office alkal-mazs

    MS Office fjl ki-terjeszts

    Szveges doku-mentum

    Writer odt Word doc (docx)

    Munkafzet Calc ods Excel xls (xlsx)Bemutat Impress odp PowerPoint ppt (pptx)

    28

    23. bra. Ments mskpp - tpusvlasztssal

  • Hogy ne legyen kuszbb a helyzet, a tblzatban nem tntettk fel a rgi kiadsok elavult kiterjesz-tseit, de termszetesen az ilyen fjlokat is tudja kezelni a szoftver.

    Ezek az alaprtelmezs szerinti fjltpusok, a LibreOffice ezeken kvl mg szmtalan ms fajta do-kumentumot be tud olvasni, illetve specilis ignyek esetn sok ms formtumba tud menteni.

    A 23. brn pldaknt zeltt lthatunk egy szveges dokumentum mentsi knlatbl. Errl a lis-trl szabadon vlaszthatunk.

    3.4. Helyesrs-ellenrzs

    Manapsg nem ltezhet irodai programcsomag, de mg egyszer szvegszerkeszt sem beptett helyesrs-ellenrz nlkl. A LibreOffice esetben sincs ez mskpp. Minden nyelv esetn, melyen helyesrst szeretnnk ellenrizni, szksg van egy sztrfjlra, melyben szavak vannak ragozatlan alakban, msrszt a ragozott alakok ellenrzshez kell egy ragozsi tblzat. Ezek egy fjlban van-nak. A magyar szavak gyjtemnye tbb mint 20 ezer szt, kztk 1500 magyar keresztnevet tartal-maz.

    Szksg van tovbb egy helyesrs-ellenrz programra. A LibreOffice (s sok ms program, mint pldul a Firefox is) a Hunspell-t hasznlja. A Hunspell magyar fejleszts Nmeth Lszl kszti az FSF.hu anyagi tmogatsval. A LibreOffice ltalunk futtatott vltozata mr tartalmazza a ma-gyar helyesrs-ellenrzshez szksges minden eszkzt, mr csak hasznlnunk kell.

    A LibreOffice helyesrs-ellenrzsi mechanizmusa hasonl az MS Office-ban megszokotthoz; hasznlhatjuk az automatikus helyesrs-ellenrzst, ami piros hullmos vonallal alhzza az ltala helytelennek tartott szveget, vagy interaktvan, az F7 billenty lenyomsval.

    A helyesrshoz hozztartozik a szavak helyes elvlasztsa is, ami a magyar nyelv sajtossgai miatt gyakran problms lehet. A LibreOffice magyar verzija ebben is kimagasl.

    Tbb fggetlen szakrt szerint a LibreOffice magyar nyelvi tmogatsa jobb mint a konkurens ter-mkek.

    Ajnlott linkek:

    http://www.origo.hu/techbazis/szamitogep/20080923-megvizsgaltuk-a- helyesirasellenorzoket-microsoft-office-vs-openoffice.html

    http://hu.openoffice.org/about-spellcheck.html

    29

    24. bra: Az automatikus helyesrs-ellenrzs bekapcsolsa

  • 3.5. Automatikus szkiegszts

    Az automatikus szkiegszts szintn egy olyan szolgltats, ami a LibreOffice brmely modulj-ban mkdik szvegbevitel kzben. Lnyege, hogy a LibreOffice sszegyjti a felhasznl ltal gyakran hasznlt szavakat, s mikor az ksbb berja a sz els hrom betjt, a LibreOffice auto-matikusan kiegszti a szt. A kiegsztett rsz szrke alapon jelenik meg. Ha egynl tbb olyan sz is van, amely a bert hrom betvel kezddik, az elrhet lehetsgek kztti lapozshoz a Ctrl+Tab billentykombincit hasznlhatjuk. A listban val fordtott haladshoz a Ctrl+Shift+Tab hrmas billentykombincit hasznlhatjuk.

    Ha a LibreOffice kiegsztette a bert szveget, kt dolgot tehetnk. Vagy elfogadjuk az ajnlst vagy nem. Alaprtelmezsknt az Enter (Return) billenty megnyomsval fogadjuk el a szkieg-sztst. Ilyenkor az Enter csak a kiegsztst hajtja vgre, nem tr sort. Ha nem fogadjuk el a javas-latot, egyszeren csak gpeljnk tovbb.

    Termszetesen ki is kapcsolhatjuk ezt a funkcit az Eszkzk Automatikus javts bellt-

    30

    25. bra: Az ajnlott szkiegszts szrke ala-pon jelenik meg

    26. bra: Az automatikus szkiegsztst le is tilthatjuk

  • sai... Szkiegszts fl Szkiegszts engedlyezse jellngyzetbl a pipt eltvo-ltva.

    3.6. Nagyts, kicsinyts

    Dokumentumaink mrett bizonyos hatrok kztt szabadon vltoztathatjuk. Az optimlis mret fgghet a kperny nagysgtl, a megjelents felbontstl, de specilis clokra nha extrm megjelentst is bellthatunk.

    Minden dokumentum keretnek jobb als sarkban lthatunk egy csszkt s egy kezdetben 100%-ot mutat keretet. A csszkn kezdetben kzptjt tallhat gombot az egrrel jobbra-balra mozgatva knnyedn lltgathatjuk dokumentumunk megjelentsnek mrett. Ha grgs egrrel rendelkeznk, hasonl hatst rhetnk el, ha a Ctrl billentyt lenyomva tartva az egrgrgt teker-getjk fel-le. (Ez gyakori billentykombinci; pldul a Firefox bngszben is mkdik. Igen hasznos funkci ez kisbets honlapok villmgyors olvashatbb ttelre.)

    Fontos megjegyezni, hogy ilyenkor a dokumentum tnyleges mrete nem vltozik, csak annak kp-ernyn val megjelentse. Teht pldul ugyanakkora lesz a nyomtats eredmnye az lltott mret-tl fggetlenl.

    3.7. WYSIWYG s a nyomtatsi kp

    A cm nem elrs, ez a gynyr betsz a What You See Is What You Get, vagyis amit ltsz, azt kapod kifejezs rvidtse.

    A legtbb kzismert irodai program, gy az MS Office s a LibreOffice rszei is ezt az elvet kve-tik. Ez azt jelenti, hogy ha elksztnk egy dokumentumot, legyen az szveg, tblzat, bemutat azt kinyomtatva azt fogjuk ltni, mint szerkesztskor lttunk a kpernyn.

    Mivel az tlagos felhasznl gyakorlatilag nem is tallkozik msfajta szoftverrel, nem is olyan knny elkpzelni, milyen lehet egy szerkeszt, ami nem WYSIWYG. A nem WYSIWYG stlus esetn elszr ltrehozzuk a dokumentum forrst (magt a szveget, formzs nlkl) s formzs-hoz parancsokat hasznlunk, vagyis vezrljeleket runk bele a szvegbe.

    Ha megnzzk egy honlap forrst (pldul a Firefox bngszt hasznlva ltogassunk el egy hon-lapra, majd nyomjuk meg Ctrl+U billentykombincit), elnk trul a szveg a megjelentst befo-lysol parancsokkal. Ilyen, HTML kdot szerkeszthetnk nem WYSIWYG szerkesztvel is, br a leggyakrabban hasznlt szoftverek WYSIWYG elvek.

    Msik plda a TeX (s brmelyik verzija, a manapsg leggyakrabban hasznlt LaTeX is). LaTeX szveget knnyebb nem WYSIWYG szerkesztvel szerkeszteni. Akrcsak HTML esetn, itt is van lehetsg WYSIWYG szerkeszt hasznlatra, azonban az ilyen megoldsok ez esetben nem tl npszerek.

    31

    27. bra: Mretllt csszka

  • Mindkt stlusnak vannak elnyei s htrnyai. Az tlagfelhasznlk gyakran tlagos minsg munkihoz WYSIWYG szerkesztket szoktak hasznlni, mg egyes professzionlis feladatokhoz nem nlklzhet a msik stlus, esetleg a kt stlus tvzse. Ez utbbi azt jelenti, hogy valamilyen WYSIWYG szerkesztvel elvgezzk a munka nagyjt, majd , ha ez lehetsges a forrsba bele-nylva kiigaztjuk azt.

    MS Office s a LibreOffice hasznlata esetn szvegeinket csak WYSIWYG mdon szerkeszthet-jk. Sajnlatos mdon a WYSIWYG szpen cseng nv ellenre a nyomtatsi kp nha mgsem lesz pontosan egyez a szerkesztskor ltottal. Clszer hasznlni Nyomtatsi kp megjelentst, ami cskkentheti a nem vrt meglepets erejt. A nyomtatsi kp (elnzet) hasznlatakor egy j eszkztr jelenik meg a Formzs eszkztr helyett. Az azon szerepl gombok fleg tbb oldalas dokumentumok ksztse esetn lehetnek hasznosak. A dokumentum szerkesztsre az Elnzet bezrsa gombra kattintva trhetnk vissza. Ekkor az eszkztrak helyzete is visszall a kiindulsi llapotra.

    Ajnlott link: http://hu.wikipedia.org/wiki/WYSIWYG

    3.8. Sablonok

    A LibreOffice-ban is tudunk msok ltal elksztett formai belltsokat, gynevezett sablonokat hasznlni. Egy sablon ltalban httrkp, belltott elrendezs, bettpus s sznezs egyttese. A sablonok fjlok, melyeknek kiterjesztseit az albbi tblzat tartalmazza.

    32

    28. bra: A "Nyomtatsi kp" ikonja

    29. bra: A nyomtatsi kp nzetekor megjelen ikonok

  • A dokumentum t-pusa

    LO alkalmazs LO sablon kiter-jeszts

    MS Office alkal-mazs

    MS Office sablon kiterjeszts

    Szveges doku-mentum

    Writer ott Word dot

    Munkafzet Calc ots Excel xltBemutat Impress otp PowerPoint pot

    Sablonokat internetrl is beszerezhetnk, de felhasznlhatjuk LibreOffice dokumentumainkban az MS Office-hoz ksztett sablonokat is. Ha nagy szksgnk van tovbbi extra sablonokra, esetleg megfontoland az eredeti LibreOffice helyett annak egy kiegsztseket nagy szmban tartalmaz, gynevezett OxygenOffice Professional vltozatnak a hasznlata.

    Br ahogy ltjuk, a sablonoknak szmos alkalmazsi terletk van, jelen jegyzet keretein bell csak a leggyakoribbat, a prezentcik sablonkezelst trgyaljuk rszletesebben.

    33

  • FeladatokMinden krdsre tbb j vlasz is elkpzelhet!

    1. A LibreOffice-ban

    a. a Sg csak angol nyelven elrhet

    b. a magyar nyelv helyesrs-ellenrzje mg nem kszlt el

    c. egyszerre tbb nyelvi tmogats is telepthet

    d. a helyesrs-ellenrz nem kapcsolhat ki

    2. A LibreOffice sajt fjlkiterjesztsei

    a. odt

    b. png

    c. org

    d. otp

    3. A LibreOffice sajt sablonkiterjesztsei

    a. odt

    b. png

    c. org

    d. otp

    4. A LibreOffice kpes elmenteni egy szveges dokumentumot az albbi formtumban:

    a. doc

    b. odt

    c. pdf

    d. mp3

    5. A LibreOffice extra sablonokat, nagyszm kiegsztst tartalmaz vltozata

    a. a Hidrogn Office

    b. az OxygenOffice Professional

    c. az Overkill Office

    d. az MS Office

    34

  • Megoldsok

    1. c

    2. a

    3. d

    4. a, b, c

    5. b

    35

  • A bevezet fejezetek sszefoglal feladatai

    1. Mik a szabad szoftver fejlesztsnek lnyeges elemei?

    2. Mirt fontosak a nylt szabvnyok?

    3. Keressen az Interneten hreket nagyobb LibreOffice-ra trtn migrcis folyamatokrl!

    4. Keressen LibreOffice-t hasznl nagy, magn vagy llami cgeket!

    5. Mi a magyar politikai erk hozzllsa a szabad szoftverekhez? Keressen konkrt nyilatko-zatokat a rgmltbl s a kzelmltbl!

    6. Mi a magyar dntshozk hozzllsa a szabad szoftverekhez? Keressen konkrt nyilatkoza-tokat a rgmltbl s a kzelmltbl!

    7. Teleptse a LibreOffice aktulis vltozatt!

    8. Tltsn le s teleptsen kiterjesztseket a LibreOffice-hoz!

    9. Tltsn le s teleptsen sablonokat a LibreOffice-hoz!

    36

  • 4. A LibreOffice Writer

    4.1. A LibreOffice Writer kezeli fellete

    Az eddigiek sorn megismerkedhettnk a LibreOffice modulok gyakran hasznlt kzs elemeivel, most nzzk meg az elindtott LibreOffice Writer szvegszerkeszt kezeli fellett. Lthatjuk, hogy a klnbz funkcikat kiszolgl ikonok tbbsge megtallhat az MS Word klasszikus fel-letn (az Office 2007 eltti vltozatokra gondolok ekkor).

    A dokumentum egy ppen elkezdett, mg el nem mentett szveg. (A Nvtelen 1 a dokumentum cmsorban errl rulkodik.) Jl megfigyelhet a nem rtelmezett szavak piros hullmos alhzsa.

    Ezen az ablakon az alaprtelmezett eszkztrak, a Szoksos s a Standard nevek vannak be-kapcsolva. Az eszkztrak ki s bekapcsolsa a Nzet Eszkztrak menben llthat be.

    Ha nem elg szles a kpernynk (vagy csak keskenyebbre hztuk az ablakot), elfordulhat, hogy nem fr ki az Eszkztr sszes ikonja. Ekkor jelennek meg a Tovbbi ikonok jelek a Writer abla-knak jobb szln, ahogy azt lthatjuk is a 31. brn. Nzzk most neknk mi maradt ki.

    37

    30. bra: A LibreOffice Writer kezelfellete I.

  • A LibreOffice Writer menje tbb ponton emlkeztet az MS Word menjre. A kisebb klnbsgek-kel konkrt feladatok megoldsa sorn fogunk megismerkedni.

    4.2. A szvegszerkeszts alapvet szablyai

    Br a most kvetkez gondolatok zme nem LibreOffice specifikus, nem rt azrt rviden ttekinte-ni, hogy milyen alapelveket illik kvetni a szvegszerkeszts sorn, hogy ne tnjn rendezetlennek,

    38

    32. bra: A LibreOffice Writer kezelfellete III. (jobb fels sa-rok)

    31. bra: Az OpenOffice Writer kezelfellete II.

  • csnynak a dokumentumunk.

    Ne halmozzuk a bettpusokat! Br rengeteg klnbz, szebbnl szebb bettpust hasznl-hatunk, nem rdemes tobzdni bennk, mert ritka frmedvnyeket lehet gy ellltani. Egy bekezdsen bell nem ajnlatos tbbflt hasznlni, de egy oldalon, vagy egy dokumentu-mon bell sem clszer tlzsokba esni. Indokolt esetben megengedhet lehet kt, legfel-jebb hrom bettpus hasznlata. Fleg szrlapokon lehet megdbbent zlstelensgeket ltni.

    Foly szvegben kt sz kztt pontosan egy szkz legyen. Ha a sorkizrt elrendezst hasznlunk, esetleg nehz lehet szrevenni az ilyen jelleg eltst, de mieltt befejeznnk a munkt, mindenkppen ellenrizzk szvegnket. A Nem nyomtathat karakterek ikon megnyomsa utn megjelennek a szkzket jelent kzpre helyezett pontok, melyek sz-ma ilyenkor knnyebben ellenrizhet. De a Keress s csere funkcit is hasznlhatjuk; az sszes egyms utni kt szkzt cserljk egyre.

    Figyeljnk mg arra, hogy pontot, vesszt, pontosvesszt, felkiltjelet, krdjelet sose elzzn meg szkz, utnuk viszont mindig legyen.

    Ne keverjk az elvlasztjelet: - s a gondolatjelet: . A gondolatjel gpelsnek mdja a kvetkez: a befejezett sz utn ssnk egy szkzt, majd nyomjuk meg az elvlasztjel bil-lentyjt (mnusz jel) ktszer, vgl nyomjuk meg a szkz billentyt mg egyszer. Erre a kt ktjel gondolatjell alakul.

    Egy szvegen bell lehetleg ne keverjk a balra igaztott s a sorkizrt bekezdseket. Vagy az egyik, vagy a msik legyen rvnyben az egsz dokumentumban.

    Cmeket, alcmeket persze rendezhetnk kzpre. De ha gy dntttnk, hogy ott a helyk, hasznljuk a Kzpre igaztott gombot. Slyos megjelentsi gondok forrsa lehet ugyanis a tabultorokkal, szkzkkel kzpre igaztott szveg.

    Ha sor vghez rtnk, ne hasznljunk kzi sortrst (az Enter billenty megnyomsval), bzzuk azt a szvegszerkesztre. Gyakori hiba kezdknl a tlzott Enter hasznlat, ami na-gyon megneheztheti a szveg ksbbi formzst.

    A szveg sorainak beljebb-kezdse rendszert kvessen, az azonos logikai szinten lv sz-vegek azonos tvolsggal beljebb kezddjenek.

    4.3. Els kidolgozott feladat

    Els feladatunk egy recept megformzsa lesz. Kzben megismerkednk a felsorolssal, a kpek beszrsval, lfejekkel s llbakkal.

    ltalnos elvknt szoks megfogalmazni, hogy elszr vigyk be a szveget, azutn formzzuk meg. Jrjunk el mi is gy, br megjegyezzk, hogy a gyakorlott felhasznl ltalban mr menet kzben is formz. Teht a recept szvege a kvetkez:

    Pacalprklt (id. Blahota Istvn nyomn)

    39

  • Hozzvalk: 1 kg pacal, a zldsges lhez: 1-2 szl zldsg, 1 nagy fej hagyma, 1 babrlevl, s, a prklt alaphoz: 15-20 dkg zsr (a finnysabbaknak esetleg olaj), 25-30 dkg hagyma, 2-3 dkg piros paprika, 4 kzepes cikk fokhagyma, 10-15 dkg lecs, vagy zld paprika s paradicsom, 1 teskanl telzest, csps paprika zls szerint, zellerlevl.Elkszts: Az elfztt, fagyasztott pacalt vzben kiolvasztjuk, megmossuk. Utna zldsges lben majdnem puhra fzzk (kb. 2 ra). Kzben elksztjk a prklt alapot a zsr, hagyma, piros papri-ka, fokhagyma, a lecs s a fszerek felhasznlsval. A hagymt aprra vgva pirtjuk meg a zsr-ban. Minl tbb hagymt hasznlunk, annl zaftosabb lesz a prklt. Kiszedjk a lbl a pacalt, majd a prklt alapban, a pirtott hagyms papriks lben tovbb fzzk, egszen puhra. A prklt alapot vzzel, vagy egy kis fzlvel is hgthatjuk (fleg ha nem tl illatos). Az utols fl rban egy szl zellerlevelet aprra vgva pikns zt adhatunk az telnek.

    Minimlis formzst azrt hasznltunk mr gy is, a fbb rszeket egy-egy Enterrel elvlasztottuk egymstl, ahogy az a Nem nyomtathat karakterek ikon bekapcsolt llapotban jl lthat. Jl lthat tovbb a szkzk helyes hasznlata is.

    Mentsk el a szveget recept nven. A dokumentum tpusa s kiterjesztse alaprtelmezs szerint (vagyis ha ezen nem vltoztatunk) odf lesz. Jelljk ki az egsz szveget az egrrel vagy a Ctrl-A billentykombinci hasznlatval s lltsuk be a szveg stlust, bettpust s mrett a kvnt-ra.

    Pldnkban legyen ez a Szvegtrzs stlus DejaVu Serif, 12 -es betmretben. Egyttal be is l-lthatjuk a szveget sorkizrtra. A cmet s az alcmet igaztsuk kzpre. A kln szerkezeti egys-geket vlasszuk el sortrsekkel. A cmet lltsuk 20-as mretre. A szveg utn rjuk a J tv-gyat! sort, kzpre igaztva, 16-os mretben. A megjelentst 60%-osra lltottuk, hogy kifrjen az egsz oldal egy kpernyre.

    Szerkesztskor a szveg tartomnyt egy szrke keret hatrolja. Ez az alaprtelmezs szerinti szol-gltats ki- (s be-) kapcsolhat a Nzet Szveghatr-ra kattintva.

    Egyelre teht a 34.brn lthat kpnl tartunk. Ez mr hasznlhat ugyan, de szptsnk mg raj-ta.

    40

    33. bra: A nyers szveg

  • Az Elkszts lpsei azonos logikai szinten vannak, gy ennek formzsa egyszerbb, kezdjk ezzel. Ilyen esetekben j szolglatot tehet, ha felsorolst vagy szmozst lltunk be a lpsekre. Mivel most nincs jelentsge a lpsek szmnak, vlasszuk most a felsorolst. Jelljk ki a felso-rolni kvnt szvegrszt (Az elfztt, fagyasztott-tl az adhatunk az telnek-ig terjed rszt), majd kattintsunk Felsorols be/ki ikonra. Kis pttyk fognak megjelenni a ttelek elejn, amik egyttal beljebb is fognak kezddni. Mr ez az alaprtelmezett felsorols-megjelents is jl tte-kinthetv teszi a szveget.

    Mindezzel egy idben egy kis ablak jelent meg a dokumentumunk eltt, Felsorols s szmozs felirattal, szmos ikonnal.

    Amennyiben nem kvnunk vltoztatni, nyugodtan bezrhatjuk a Felsorols s szmozs ablakot.

    Tegynk most gy.

    41

    34. bra: "Flig nyers" formzs

  • Hasonlan jrjunk el a Hozzvalk esetn. Jelljk ki az 1 kg pacal-tl a zellerlevl-ig terje-d rszt, majd nyomjuk meg a Felsorols be/ki gombot. gy azonban olyan logikailag nem egy szinthez tartoz sorok kerltek azonos kategriba. Alszintekre lesz szksgnk, a zldsges l s a prklt alap elemei kerlnek majd oda. Az alszintek ltrehozsra jelljk ki a zldsges l alatti ngy s a prklt alap alatti nyolc sort. (Ha a Ctrl billentyt lenyomva tartjuk, nem ssze-fgg terleteket is kijellhetnk.)

    Ha sikerrel jrtunk, kattintsunk a Felsorols s szmozs ablak (Szint lefokozsa egy-gyel) gombjra.

    Az alszintek res karikkkal kezddnek, egy szinttel beljebb. A szinteket jelz specilis karakterek lecserlhetek, akr kpekre is a Felsorols s szmozs finomhangolsnl (ez a jobb szls ikon a Felsorols s szmozs ablakon).

    Most mr egsz szpen nz ki a dokumentumunk.

    Illessznk be a receptre egy kpet is. Legjobb, ha sajt trgybeli fotnk van, ha nincs, csak gyakor-lskppen (hiszen jogi agglyok merlhetnek fel) hasznlhatunk egy internetrl letlttt kpet is. A kpet beilleszthetjk egyszeren fogd s vidd (Drag and Drop, sz szerint: hzd s ejtsd) md-szerrel, a szerkesztfelletre ejtve a kp ikonjt, vagy akr menbl is a Beszrs Kp Fjlbl... menpontra kattintva. Az ily mdon a dokumentumba kerlt kpet a szoksos mdon a

    42

    36. bra: Rszlet a felsorolsbl

    35. bra: Eszkzk a felsorols s a szmozs belltsaira

  • helyre hzhatjuk, vzszintes s fggleges mrett akr egymstl fggetlenl is megvltoztathat-juk csupn az egeret hasznlva. Ha szksges, lltsunk a krbefuttatson (lsd 38. bra), vagyis, hogy a szveg milyen mdon viselkedjen a kppel. Esetleg megfontolhatjuk a Trkzk, a kp krl kihagyott helyek mretnek lltst is. Feliratot is rakhatunk az brhoz a jobb egrkattints a kpen, majd a Felirat... menre kattintva.

    Utols simtsknt llbat ksztnk. Az lfejek s llbak olyan elklnl terletek az oldal fels, illetve als rszn, ahov szveget rhatunk, esetleg kpet, grafikt szrhatunk be. Kattintsunk a Beszrs llb Alaprtelmezett menpontra. Az oldalon megjelenik egy kis elkl-ntett rsz, most a dokumentum aljn. A bert szveget tetszs szerint formzhatjuk.

    Tbb oldalas dokumentumok esetn lthatjuk, hogy az gy elksztett lfej, llb minden oldalon meg fog jelenni. Pontosabban minden olyan oldalon, amely ezt a stlust hasznlja. De nem csak l-land tartalmat, hanem gynevezett mezket, pldul oldalszmot, fejezetcmeket is rhatunk ide.

    Ehhez kattintsunk a Beszrs Mezk menre, majd szrjuk be a kvnt dinamikus tartalmat.A recept esetn a bert szveget jobbra igaztottuk, a bettpust a dokumentumra, mrett 8-asra l-ltottuk. Ezzel elkszlt a dokumentumunk. Hogy lssuk az sszhatst, 55%-osra kicsinytettk.

    Ha mssal is meg akarjuk osztani a receptet, a formzs garantlt megrzsrt rdemes a doku-mentumot pdf formtumra konvertlni. Nyomtatskor vagy az exportlt pdf verziban termszete-

    43

    37. bra: Szintek s al-szintek alaprtelmezs szerinti megjelentse

  • sen mr nem ltszik a szveghatrt jelz szrke keret, ami az llb krl is megjelent.

    44

    39. bra: A Felsorols s szmozs tovbbi tulajdonsgai

    38. bra: Jobb egrkattints a kpen, majd a Kp... menre kattintunk

  • 45

    40. bra: Az llb egy specilis hasznlata

  • 46

    41. bra: Az elkszlt dokumentum

  • 4.4. Msodik kidolgozott feladat

    A msodik feladatunk egy statisztika dolgozat megformzsa lesz. Elksztse kzben pldt ltha-tunk a hasbok s tblzatok kezelsre. A teljes elksztend dokumentumot az alfejezet vgn lt-hatjuk.

    A dolgozatnak lesz egy fejlce, valahogy gy:

    Sok ms, leginkbb hivatalos dokumentum esetn is lthatunk ilyen szvegelrendezst. Tbb kln-bz mdon kszthetnk ilyet. Az els mdszer kapcsn tekintsk t a tabultorok hasznlatt. Br ez az MS Word esetben is hasonlan mkdik, a gyakorlatlanabb felhasznlk nem hasznljk a tabultorokat, gy taln nem minden tanulsg nlkl val az albbi ismertet.

    Els lpsknt vigyk be a sorokat, sortrssel elvlasztva a 43. brn lthat mdon:

    Az aktulis tabultort a dokumentum bal fels sarkban lthatjuk. Lehetsges llapotai a kvetke-zk:

    A balra igazts tabultora

    A jobbra igazts tabultora

    A tizedesjelhez igazts tabultora

    A kzpre igazts tabultora

    Ezeket az llapotokat vlthatjuk a kis ikonra kattintva.

    47

    43. bra: A nyers szveg soronknt

    44. bra: A tabultor-vlt

    42. bra: A dokumentum fejlce

  • Most jelljk ki az egrrel a bert szveget. Erre azrt van szksg, mert ekkor a tabultorok hat-kre az egyb formzsokhoz hasonlan a kijellt rszekre fog korltozdni. Vltsuk t a tabultort a kzpre igazts tabultorra, majd kattintsunk a vonalzn oda, ahol a fejlc els oszlopnak kze-pt akarjuk tudni. Vltsunk balra igaztsra, majd a vonalzn oda, ahol azt akarjuk, hogy a Nv: kezddjn. Majd vltsunk jobbra igaztsra, majd a vonalzn oda, ahol azt akarjuk, hogy pontok vgzdjenek. (Valjban a pontokat a mondatvgi pontok egyms utni nyomogatsval is berhat-nnk, de ha a kvetkezkben lertak szerint jrunk el, a kt sorvg garantltan egyms alatt lesz.)

    A kirakott tabultorjelek a vonalzn az egrrel mozgathatak (rkattintunk s a mozgatsnl le-nyomva tartjuk a bal egrgombot), de el is tvolthatjuk akrmelyiket, ha szintn az egrrel le-hzzuk a vonalzrl.

    Ha a jelek a helykre kerltek, kattintsuk valamelyik felrakott tabultorjelre ktszer. Ekkor felbuk-kan az albbi Bekezds ablak a Tabultorok flnl (lsd a 45. brt).

    Itt a harmadik (16,51cm-es pozcij) tabultorjel tulajdonsgainl lltsuk a kitltkaraktert a pont-sorozatra (ahogy a kpen ltszik). Ezzel megformztuk a tabultorokat, mr csak alkalmazni kell ket.

    Kattintsunk a dokumentum legelejre, vagyis a Nyregyhzi sz el. Ezzel a szveg kijellst megszntettk, s a kurzor az els karakter eltt fog ugrlni. Nyomjuk meg most a billentyzeten a Tab (Tabultor) billentyt. A szveg els sora arrbb ugrik. Vigyk a kurzort a Fiskola s a

    48

    45. bra: A tabultorok belltsa

  • Nv: szavak kz (az egrrel, vagy a kurzorvezrl billentykkel). Nyomjuk meg jra a Tab bil-lentyt. Az els kt oszlop a vgs helyre kerlt. Vigyk a kurzort kzvetlenl a Nv: karakter-sorozat utn. jra nyomjuk meg a Tab billentyt. Megjelenik a pontsorozat. Hasonlkpp jrjunk el a msodik sor esetn is. A harmadiknl elegend lesz egy Tab nyoms, majd a szveg vgn nyom-junk egy Entert. Ezzel ksz a fejlcnk.

    Egy tabultortpussal nem tallkoztunk a fenti pldban, ez a tizedesjelhez igazts. A feladatban szerepel nhny szm egyms al igaztsa, ezt szpen megoldhatjuk ennek a tabultornak a haszn-latval. A mdszer ugyanaz; berjuk a szmokat sortrssel elvlasztva, Kijelljk az egszet, a ta-bultorjelet felrakjuk a vonalzra, majd a Tab billentyvel a sorokat egyenknt helyrerakjuk.

    Mg egy eddig nem ismertetett objektum lesz a dokumentumunkban; a tblzat. Konkrtan az 47. brn lthatt szeretnnk elkszteni.

    Az eredeti dokumentumban szerepl tblzat bal fels sarkban lv ngy kis tglalap halvny ha-trvonala nyomtatskor nem fog ltszdni, azok csak segdvonalak. Teht gyakorlatilag egy 5 osz-lopbl s 4 sorbl ll tblzatra lesz szksgnk. Ez a legegyszerbben gy hozhatjuk ltre, hogy rkattintunk a tblzat ikon melletti kis hromszgre, s az egrrel belltjuk a kvnt sor- s oszlop-szmot.

    49

    46. bra: A tizedes jelhez igazts

    48. bra: A tblzat leg-egyszerbb ltrehozsa

    47. bra: Formzott tblzat

  • A tblzatunk ltrejtt, de mg sokat kell rajta alaktani. Elszr vonjuk ssze a szksges cellkat. E clbl jelljk ki az sszevonand cellkat, s a felbukkan Tblzat ablakban kattintsunk a Cellk egyestse gombra (49. bra). Most mr berhatjuk a kvnt szveget, majd hozzlthatunk a tblzat dekorlshoz. Bellthatjuk a betsznt, httrsznt, megfelel mretre llthatjuk a cel-lkat a tblzat sorait s oszlopait elvlaszt vonalak mozgatsval. Ez utbbihoz vigyk az egr-kurzort a mozgatand vonal fl, s a bal egrgombot lenyomva tartva az egr hzsval helyezzk azt t.

    A tblzatokat a beptett sablonok alapjn automatikusan is megformzhatjuk (50. s 51. bra). Szmos tetszets kinzet szn- s bettpus-sszellts kzl vlaszthatunk, ha kijelljk a tbl-zatot, majd a felbukkan Tblzat ablakban az Automatikus formzs-ra kattintunk.

    50

    51. bra: A vlaszthat tblzatsablonok

    49. bra: A kijellt cellkat egyesthetjk

    50. bra: Automatikus formzssal tetszets tblzatokat nyerhe-tnk

  • Korbban, els kidolgozott feladatunk, a recept formzsnl mr tallkoztunk a Felsorols s sz-mozs hasznlatval. A hrom feladatot itt is szmozni fogjuk, azon bell a, b, c alpontjaink lesznek. A kvnt megjelents tpust a Felsorols s szmozs ablak Vzlat fln llthatjuk be (lsd 52. bra).

    Egy utols aprsg: a cm begpelshez a kitevt a Beszrs Klnleges karakter...-nl talljuk.

    Most mr minden trkkt ismernk, ami a dokumentum ltrehozshoz szksges. Ksztsk is el!

    51

    52. bra: A felsorols tpusnak finomhangolsa

  • 52

    53. bra: A ksz dolgozat, szveghatrral

  • 4.5. Harmadik kidolgozott feladat

    Ksztsk el az albbi szrlapot! (A laptop tpusa s alkatrszeinek gyrti kitalltak. A telefonsz-mot se hvjuk :-))

    Csaldi okok miatt ron alul elad egy vadonatj Aces Midi NB1300-1000 Cosmos Blue MZ/X

    laptop.

    Fbb jellemzk:

    Sorozat: Midi NB1300 Processzor: Inter Molecule N150 Memria: 1024 MB Merevlemez: 200 GB Kijelz: 10.1 WSVGA (1024x600) Videokrtya: Inter GMBH 3150 Opercis rendszer: Linux (Ubuntu

    10.10) Optikai meghajt: nincs Szn: kk LAN: 10/100

    Akkumultor: 2200 mAh (Li-ion) USB: 3 db Wireless LAN: b/g/n 300mbps Billentyzet: magyar Krtyaolvas: SD card Pozicionl eszkz: Touch pad Hasznlt/j: j Webkamera: van Egyb portok: VGA

    rdekldjn telefonon: 06 40 1234 567

    53

  • A megolds fbb lpsei a kvetkezek:

    A Laptop elad!!! s az Irnyr: 50 000 Ft szvegek tpust a Betbvsz-kptrbl vlasztot-tuk ki. A Betbvsz-kptr elrhet a Betbvsz, vagy Rajz eszkztrak bekapcsolsval.

    Maga a kptr jellege, clja s hasznlata is igen hasonl az MS Office WordArt-jhoz. A kivlasz-tott s beszrt mintba kattintsunk bele az egrrel, gy tudjuk trni a szvegt. Az esetleges tovbb-szerkesztshez a Ctrl billentyt lenyomva kattintsunk a szvegkpre, majd a jobb egrgombbal kat-tintva kapjuk vltoztatshoz szksges ment. A leginkbb dekorcispecifikus lltsi lehetsge-ket a Terlet... menpontra kattintva kapjuk.

    54

    55. bra. A kptr vlasztknak rszlete

    54. bra. A Betbvsz-kptr megjelen-tse

  • A szveg tbbi rsze egy gyakori bettpust, a Comic Sans-t hasznl.

    A sznes kavalkdot fokozza a betk sznnek s htternek (kiemels) lltsa. Ezek hasznlata a szoksos; kijelljk a szvegtartomnyt, majd belltjuk a sznt. A Betszn s Kiemels gombok az alaprtelmezetten bekapcsolt Formzs eszkztrban lthatak, egyms mellett.

    A dokumentum mg egy, eddig nem ismertetett formzsi eszkzt hasznl. Ez a hasbozs. A laptop jellemzinek felsorolsa egy kzpen elvlasztott vonallal kt hasbra van osztva.

    55

    57. bra. A Hasbok panel knnyen ttekinthet, kezelse egyszer

    56. bra. Betszn vlasztsa

  • A Formtum Hasbok... menpontot vlasztva jutunk a Hasbok panelhez. Itt kivlaszthat-juk, hny hasbra akarjuk vlasztani a kijellt szveget, illetve krnk-e a hasbok kz elvlaszt vonalat. Szksg esetn a hasbok szlessge s a trkzk mrete egyedi lehet.

    Az gy elksztett dokumentum taln nem a legzlsesebb, de mindenesetre figyelemfelkelt, s gyakorlsra sem volt utols!

    4.6. Hosszabb dokumentumok ksztse

    Vegyk sorra, mik azok a leggyakrabban elfordul szvegszerkesztsi elemek, amikkel leginkbb hosszabb szvegek gpelsekor tallkozhatunk.

    4.6.1. Fejezetek, alfejezetek

    A hosszabb dokumentumokat fejezetekre, alfejezetekre szoks tagolni, a fejezet-, alfejezetcmeket a szveg tbbi rsztl eltr betmrettel szoks rni, illetve gyakran szmozzuk azokat.

    Nzzk, hogyan is rjk el ezt. Vlasszuk ki az Eszkzk Vzlatszintek szmozsa... men-pontot, majd kattintsunk a Szmozs flre. A 1. vzlatszint jelenti a fejezeteket, ott az alszintek szma nem llthat. A 2-es az azon belli alfejezeteket mutatja, ott az alszintek szmt lltsuk 2-re, s gy tovbb. Mindegyik esetn hozzrendelhetjk a stlust; esetleg ajnlatos valamelyik Cm-sort vlasztani. Az ablak jobb oldaln lthatjuk, hogy fog megjelenni a fejezet, alfejezet szmozsa.

    56

    58. bra: Fejezetcm-formzs alkalmazsa

  • De igny esetn az ABC betit is vlaszthatjuk (A Szm utni felbukkan ablak segtsgvel), pldul az els fejezet msodik alfejezetnek cme kezddhet gy is, hogy 1. B.. Leggyakrabban pontokat rakunk a sorszmok utn; ezt az Elvlaszt Utna megadsval rhetjk el. A Pozci fln a trkzket mdosthatjuk.

    57

    59. bra: Fejezetek, alfejezetek cmnek formzsa

    60. bra: A Felirat ablak

  • Ha belltottuk a kvnt megjelenst, rgtn hasznlatba is vehetjk. Gpeljk be a fejezetcmnek sznt szveget, jelljk ki, majd lltsuk a stlust a megadott bekezdsstlusra. Pldul, ha Cmsor 2-t adtunk meg az els szinten, ezt a stlust lltsuk be a fejezetcmnek. Ha nem ltnnk az Alkal-mazand stlus-ok kztt a belltottat, a felbukkan ablakban legalul megjelen Tovbbi... me-npontra kattintva egy ablak nylik meg, ahol a kvnt elemre kettt kattintva elhozhatjuk azt.

    Ha sikerrel jrtunk, nem csak a cm beti lesznek a kvnt formtumban, hanem a belltott szmo-zs is meg fog jelenni a cm eltt. Ha elgedetlenek vagyunk az eredmnnyel, a formtumon utlag is vltoztathatunk. Tetszs szerint mdosthatjuk a bettpust, mretet.

    4.6.2. TartalomjegyzkHosszabb dokumentumok jegyzetek, knyvek, diplomamunkk ltalban tartalmaznak tartalom-jegyzket. Tartalomjegyzket kszthetnk kzzel is, egyenknt kirogatva melyik fejezetnek mi a cme, hol kezddik, de ez komoly hibalehetsgek forrsa, nem is beszlve arrl, hogy ha a doku-mentumunkban megvltoztatunk pr sort, akr az egsz tartalomjegyzk vltoztatsra szorul a vl-toz oldalszmok miatt. Szintn gondot okozhat a ms gpre tvitt, ott esetleg ms verzij, esetleg teljesen ms programmal megnyitott szvegfjl. Ilyenkor ugyanis a msik szvegszerkeszt val-sznleg mskpp tri a szveget. Ismers szituci, az elkszlt szveget ezrt ajnlatos pdf for-mtumba menteni, majd gy publiklni.

    Az automatikus tartalomjegyzk-kszts sok gondot levesz a vllunkrl. A fejezetek szmozsa, c-mei s az oldalszmok is dinamikusak lesznek, ami azt jelenti, hogy ha vltozik a szveg tartalom-jegyzkre hatssal lv rsze, az egy frissts utn tnylegesen meg is fog jelenni a tartalom-jegyzkben.

    5861. bra: Tartalomjegyzk ksztse

  • Lssuk teht a tartalomjegyzk automatikus generlst. Bizonyosodjunk meg rla, hogy a kurzor ott villog, ahova a tartalomjegyzket sznjuk. Ez rendszerint a dokumentum vge, esetleg eleje. Kattintsunk a Beszrs Jegyzkek Jegyzkek... menpontra.

    A Jegyzk beszrsa cmsor ablak fog felbukkanni. Ellenrizzk, hogy a Tpus Tartalom-jegyzk-re van-e lltva, mert ms tpus automatikus jegyzkeket is itt lehet kszteni. (Ezeket ter-jedelmi okokbl nem trgyaljuk.)

    Ha az ablak jobb als sarkban az Elnzet melletti kis ngyzetben pipt ltunk, ellenrizhetjk, megfelel-e a tartalomjegyzk megjelense az elvrtnak. Ha nem, prblgassuk a belltsokat az ab-lak tbbi fln is. ltalnossgban elmondhat, hogy alapbelltsokkal megfelel tartalomjegyz-ket kaphatunk.

    Az OK gombra kattintva ltre is jn a tartalomjegyzk. Ne csodlkozzunk, hogy az egsz szrke alapon jelenik meg, ez mint mr volt rla sz a dinamikusan vltoz tartalomra utal, sem a pdf, sem a nyomtatott vltozatban nem gy fogjuk ltni.

    Ha utlag akarunk vltoztatni az elkszlt tartalomjegyzken, kattintsunk csak a jobb egrgombbal magra a tartalomjegyzkre, majd a ballal a a felugr ablakon a Jegyzk szerkesztse pontra. Ek-kor az ismers szerkesztablak fog megjelenni. E fltt lthat a Jegyzk frisstse men. Ennek a szerepe nagyon fontos. Nyomtats, vagy a dokumentum ksztsnek befejezse eltt mindenkpp

    59

    62. bra: A tartalomjegyzk elnzete

    63. bra: Az elkszlt tartalomjegyzk rszlete

  • kattintsunk r, hogy a tartalomjegyzknk valban az aktulis, legutbbi llapotot mutassa.

    4.6.3. Kpek, brk szmozsa, hivatkozsokA dokumentumban szerepl kpeket feliratokkal lthatjuk el, st sorszmozhatjuk is. Elszr illesz-szk be a kpet a megfelel helyre, majd kattintsunk r a jobb egrgombbal. Egy ablak nylik meg, ahol vlasszuk ki a Felirat... menpontot, majd kattintsunk r a bal egrgombbal. Az elbbi ablak kicserldik. Ebben a Felirat ablakban megadhatjuk az aktulis kphez tartoz szveget, illetve a szmozs stlust (a felsorols stlushoz hasonlan) s mg nhny kisebb jelentsg tulajdons-got. Az ablak aljn a megjelents elkpt lthatjuk.

    Az ily mdon ksztett kpalrst kijellhetjk, majd zls szerint formzhatjuk, pldul kzpre helyezhetjk.

    Ha mr aktivltunk egy feliratot a kpnkhz, s thelyeznnk a kpet felirattal egytt, figyeljnk arra, hogy a kls, felirathoz tartoz keretet mozgassuk. A feliraton belli kpmozgatsnak is lehet rtelme; ily mdon tudjuk pldul a felirat szvegt a kp fl helyezni.

    Az alapbelltsokkal az brk szmozsa 1-tl kezddik, s egyesvel n, ahogy haladunk elre a dokumentumban. A sorban huszadik bra a 20-as szm lesz, de csak akkor, ha mindegyik brnak lltottunk be sorszmot. A nem szmozott brkat a sorszmozs tugorja, szmok nem marad-nak ki. A szmozs szrke alapon lesz lthat legalbbis szerkeszts kzben. Ez annak dinamikus voltra utal, hiszen a szmozs automatikusan megvltozik, ha pldul egy brt beszrunk el, vagy trlnk elle.

    Lehetsgnk van arra, hogy az brk szmozsa utaljon az aktulis fejezetre, esetleg alfejezetre. Ekkor a szmozs is csak az adott egysgen bell rvnyes. Ha a Felirat ablakon a Belltsok gombra kattintunk, a Szint alaprtelmezs szerint -re van lltva. Ez azt jelenti, hogy a sorszmozs a klasszikus 1-tl egyesvel tpus. Ha a Szint-et 1-re lltjuk, fejezetenknt, ha 2-re, alfejezetenknt, stb. szmozdnak az brk. Pldul ha a Szint 2-re van lltva, a 2. fejezet 3. alfejezetben szerepl 7. bra sorszma 2.3.7 lesz.

    60

    64. bra: A Feliratok tovbbi belltsai

  • Mindemellett dinamikusan is tudunk hivatkozni a szmozott brkra. Ez hasonlt lttunk a dina-mikus tartalomjegyzk esetn azt jelenti, hogy ha beszrunk egy brt, nem csak az bra szmo-zsa fog vltozni, hanem a szvegben tallhat, arra mutat hivatkozs is.

    Hogy megrtsk, mirt fontos ez funkci, tegyk fel pldul, hogy az aktulisan 62. brra szeret-nnk egy hivatkozst kszteni a szvegben, pldul azt akarjuk rni, hogy lsd a 62. brt. Ha azonban a 62-est begpeljk, s az bra szmozsa megvltozik (brt szrunk be el, esetleg tr-lnk elle), a szveg mr flrevezet lesz. Ahhoz, hogy az bra szmozsval egytt a hivatkozs szmozsa is vltozzon, a kvetkezt kell tennnk. Amikor a gpelsben odarnk, hogy az bra szmozsa kvetkezne, kattintsunk a Beszrs Kereszthivatkozs... menpontra. A felbukka-n ablakban (a Kereszthivatkozsok fln) vlasszuk ki az bra tpust, a Kijellsek-nl ke-ressk ki a hivatkozni kvnt bra szmt (ez most a 62). Vegyk szre, hogy csak mr ltez br-nak a szmt vlaszthatjuk ki. Vlasszuk ki a Hivatkozs beszrs-nl a Szmozs-t. Ha a Beszrs gombra kattintunk, a szvegben megjelenik a 62-es szm, immr szrke alapon, ami an-nak dinamikus voltra utal.

    Ezzel kszen vagyunk, folytathatjuk a szveg gpelst.

    Termszetesen ez a jegyzet is a LibreOffice Writerrel kszlt.

    61

    65. bra: A 62. brra val hivatkozs beszrsa a szvegbe

  • Feladatok

    1. Ksztsen egyoldalas hirdetst, amely munkahelyi kirndulsra val jelentkezsre buzdt!

    Hasznljon figyelemfelkelt szneket, betmreteket!

    Hasznlja a betbvsz-kptrat!

    A dokumentum a megltogatand helyrl tartalmazzon rvid lerst, hasbozva!

    2. Ksztse el a sajt nletrajzt!

    Illessze be a dokumentumba kis mret fnykpt (lehetleg igazolvnykpet, vagy olyasflt)!

    A fejlcben szerepeljen a neve s a dtum!

    Hasznljon tblzatot kpzettsgei felsorolsnl!

    Az alrs elksztshez hasznljon tabultorokat!

    3. Internetes keress segtsgvel rjon nhny oldalas ismertett az rpd-hzi kirlyok let-rl, uralkodsrl!

    Ksztsen bortt (cm, ki ksztette, mikor stb.) munkjnak!

    A bevezetsben ksztsen sszefoglal tblzatot a kirlyokrl s szletsi, hallozsi adataikrl, valamint uralkodsuk idejrl!

    Ksztsen az egyes uralkodkrl rvid nll fejezetet!

    Illusztrlja dokumentumt korabeli trgyakrl kszlt, illetve rgi knyvekbl fnykpe-zett kpekkel!

    Az oldalak lbjegyzete tartalmazza az oldalszmot!

    A dokumentum vgn jellje meg a forrsokat, internetes hivatkozs esetn hiperhivat-kozs beszrst hasznlva!

    A fejezetek alapjn ksztsen tartalomjegyzket!

    4. Formzzon egy nyers szveget knyvv!

    Nyissa meg a LibreOffice Writert!

    Illesszen be egy webes felletrl kimsolt knyvet a http://mek.niif.hu/ oldalrl.

    Elszr trlje az eredetibl megmaradt formzst, majd alaktsa knyv formtumra.

    Lssa el lfejjel, ellbbal!

    Trdelje fejezetekre, majd ksztsen hozz tartalomjegyzket!

    62

  • 5. Reproduklja az albbi dokumentumrszletet!

    VAGYONNYILATKOZAT

    Vagyonnyilatkozat nyilvntartsi szma: 1 2 3 4 5 6

    A KTELEZETT SZEMLYI ADATAI, VALAMINT A JVEDELMI, RDE-KELTSGI S VAGYONI VISZONYAIRA VONATKOZ ADATOK.

    I. Rsz

    SZEMLYI ADATOK

    A ktelezett neve: ..............................................................................................................................................................Szletsi helye s ideje: ................................................................................................................................................Anyja neve:........................................................................................................................................................................Lakcme: ...........................................................................................................................................................................

    II. Rsz

    NYILATKOZAT A JVEDELEMRL

    A nyilatkozatot ad ves sszes jvedelme: BRUTT1. 2006 v ............ Ft2. 2007 v ............ Ft3. 2008 v ............ Ft4. 2009 v ........ Ft5. 2010 v ............ Ft

    Az ves jvedelem forrsai tevkenysgek szerinti bontsban:

    2010 v

    Tevkenysg Jvedelem Munkaviszonybl szrmaz jvedelem Ft Klszolglatrt kapott jvedelem Ft Egyb jogcmen kapott jvedelem Ft Egyni vllalkozi bevtel Ft Egyb Ft

    63

  • 5. A LibreOffice CalcA LibreOffice Calc tagadhatatlanul komoly hasonlsgot mutat az MS Excellel. Ha valaki rutinos Excel-hasznl, feltehetleg gyesen elboldogul a Calc-cal is. Ha kevsb rutinos, esetleg kezd a tblzatkezels tern, j alapot nyjt e fejezet; megismerkedhetnk benne a tblzatkezels alapjai-val, konkrt kidolgozott feladatok kapcsn pedig a Calc sajtossgait is ttekintjk.

    5.1. A LibreOffice Calc kezeli fellete

    A korbbi fejezetekben megismerkedhettnk a modulok gyakran hasznlt kzs elemeivel, mg az elz fejezetben a LibreOffice Writer kezeli felletvel tallkozhattunk. Figyeljk meg az elind-tott LibreOffice Calc tblzatkezel megjelenst. A mret s a zsfoltsg miatt most is tbb rszre vgtuk szt a felletet. Els rnzsre nem sok jdonsgot lthatunk. Ami eddig, a Writernl nem fordult el, az ltalban megtallhat az MS Excel klasszikus kezelfelletn. A program kezels-ben akadnak azonban kisebb klnbsgek; ezekkel a kidolgozott feladatok megoldsa sorn ismer-kednk meg.

    A tblzatkezels elmleti httere s a LibreOffice Calc tblzatkezel lnyegi mkdse ugyanaz, mint az Excel esetben. Br a jegyzet clkznsge feltehetleg hasznlta mr az Excelt, mint legel-terjedtebb tblzatkezel programot, taln nem minden tanulsg nlkl val az alapok rvid ttekin-tse.

    64

    66. bra: A LibreOffice Calc kezeli fellete I. (bal fels sarok)

  • 65

    69. bra: A LibreOffice Calc kezeli fellete IV. (jobb als sarok)

    68. bra: A LibreOffice Calc kezeli fellete III. (bal als sarok)

    67. bra: A LibreOffice Calc kezeli fellete II. (jobb fels sarok)

  • 5.2. A tblzatkezels alapjai

    Tblzatokat sidk ta hasznlunk. A gyakorlati letben sok olyan feladat addik, ahol gyakran ha-talmas szmhalmazt kell trolni, megfelelen elrendezni, formzni, esetleg mveleteket vgezni raj-ta, kirtkelni, az rtkelseket szemlletes mdon megjelenteni. A tblzatkezels ennl azrt tbbet jelent. A tblzatkezel programban ksztett tblzat ugyanis dinamikus, jrahasznosthat. Ez azt jelenti, hogy ha valamely tblzatban szerepl rtk valamely tblzat-ban szerepl adatbl lett szmolva (ms szval azok fggvnye), s ha a bemeneti rtkeket mdo-stjuk, a program a korbban kiszmolt rtket is azonnal mdostja, a kplet szerint jraszmolja. A tblzatkezel programok elterjedtsgt feltehetleg leginkbb ez a hasznos tulajdonsg indokolja. Nem feledkezhetnk el azonban arrl sem, hogy a tblzatkezel programok segtsgvel mennyire egyszer adatainkon alapul szemlletes s ltvnyos diagramokat ksztennk.

    A tblzatkezel egy vagy tbb nagymret, sorokbl s oszlopokbl ll tblzatot, munkalapot hasznl, amelynek elemei a sorok s oszlopok metszspontjaiban elhelyezked tglalapok, gyne-vezett cellk. Alapesetben egy Calc-fjl hrom munkalapot tartalmaz. Ezek szmt cskkenthetjk, de nvelhetjk is. Az egyes munkalapok, kpletei hivatkozhatnak egyms adataira, kpleteire, de ez nem felttlenl van gy. A sorok s oszlopok koordinti adjk a cellk cmt. A sorokat sorszmuk, az oszlopokat betk jelzik a sakktblhoz hasonlan. A mveletek sorn a cella tartalmra a koordi-ntaprjval hivatkozhatunk, pldul B7 jelli a hetedik sor msodik oszlopnak celljt.

    Ha elindtjuk a Calc programot, az A1-es cella kerete sttebb, mint a tbbi. Ez azt jelenti, hogy ez a cella aktv, ha gpelni kezdnk, a szveg ott (s ezzel egy idben a beviteli soron) jelenik meg. A tblzatban val mozgshoz hasznlhatjuk a kurzorvezrl billentyket, de az egeret is.

    A cellk tartalma hromfle lehet:

    szm szveg kplet

    Ha a cellba szmot runk, azt a program a cellban jobbra rendezi. A szm ekkor a beviteli soron is

    66

    70. bra: A LibreOffice Calc kezeli fellete V. (a szerkesztlc s krnyke)

  • meg fog jelenni. Maga a beviteli sor ahogy az a nevben is benne van alkalmas az adatok bevi-telre is. Mindegy, hogy a cellba, vagy a beviteli sorra rjuk a kvnt szmot, szveget, kpletet.

    A szmcellknak nem csak rtkk van, hanem tpusuk, formtumuk is. A kznsges szm-form-tumon kvl van nhny klnleges formtum is, pldul a dtum, a pnznem, a szzalk, de ide tartozik a logikai kategria (az IGAZ vagy HAMIS) is. A ksbbiekben a pldk megoldsa sorn ezek kzl tallkozunk nhnnyal.

    Ha a cellba rt szveg egyenlsgjellel kezddik, a program kpletknt prblja meg rtelmezni. Ha nem sikerl, mert pldul hibsan rtuk be a cellban jobbra rendezve a #NV? szimb-lum fog megjelenni (idzjelek nlkl). Ha a kplet rtelmezhet a program szmra, a cella annak eredmnyt fogja megjelenteni, de maga a kplet a beviteli soron tovbbra is lthat (s szerkeszt-het) lesz.

    Ha cellba vagy a beviteli sorra rt tartalmat a program sem szmknt, sem helyes vagy hibs kpletknt nem tudja rtelmezni, azt a cellban balra fogja rendezni.

    Az, hogy a karakterek balra vagy jobbra vannak rendezve a cellban, nagyon hasznos informci le-het. Pldul ha szndkunk szerint szmot szerettnk volna a cellba rni, de mondjuk vletlenl egy nulla helyett nagy O bett tttnk, az mr szveg lesz. gy azzal mr nem szmolhatunk, sz-mokat hasznl kpletek bemenetelknt alkalmazva hibazenetet kapunk. A nhny bettpus ese-tn nehezen felfedezhet hibt azonban a rendezs irnyultsga elrulja.

    Ha egy cellba hosszabb szveget gpelnk be, mint annak a mrete, a szveg rlghat a szom-szdos cellkra. Ekkor a kiindul celltl jobbra es cellk amelyekre a szveg rlg tartalma nem vltozik.

    A szveges adatokkal ellenttben a szmadatok nem lghatnak ki a cellbl. Tl hossz trtek ese-tn a Calc a tizedeseket kerekti, az egszeket norml alakra rja t, s ha semmikppen nem fr el a szm a cellban, ketts kereszteket jelent meg a szmok helyn. Ezek ltvnya feltn, jelzi, hogy hzzuk szlesebbre a cellt. Az oszlopok szlessgt s a sorok magassgt legegyszerbb az egr-rel lltani. (Vigyk az egrkurzort az oszlop- vagy sorazonostk kzti vonal fl, nyomjuk meg az egr bal gombjt s mozgassuk az egeret.)

    A tblzatkezel programok elnye, hogy nem ignyelnek programozsi vagy egyb mly informa-tikai ismereteket, mgis nagyon sszetett feladatok megoldsra is alkalmasak. A programok renge-teg beptett fggvnyt tartalmaznak. Br ezek hasznlatnak elsajttsa idignyes lehet, de a be-fektetett munka ksbb megtrl a hasznos, munkt knnyt tblzatok elkszltvel.

    Nem szksges azonban minden beptett fggvnyt ismernnk. Br a jobb tblzatkezel progra-mok gy a LibreOffice Calc is akr tbb szzat is tartalmazhatnak kzlk, a gyakorlat azt mu-tatja, hogy az elksztett dokumentumokban ritkn hasznlnak 5-10 klnbz fggvnynl tbbet, gyakran annyit sem. A legtbb kpletet magunk rakjuk ssze a ngy alapmveletbl, esetleg egy-szerbb fggvnyekbl.

    5.3. Kpletek, hivatkozsok

    Br lehet a tblzatkezelket kpletek s hivatkozsok nlkl hasznlni, szinte soha sem rdemes. Igazi erejket ez mutatja meg. Legegyszerbb, ha pldkon keresztl tekintjk t a fogalmakat. El-

    67

  • szr kiragadott szitucikat nznk; komplett, kidolgozott feladatok majd ezek utn jnnek.

    A legegyszerbb sszeadni kt szmot. De ezt rgtn dinamikusan tegyk; figyeljk meg a szer-kesztlcet (71. bra), a B3-as cellban keletkezett szm az A1 s A2 cellkban tallhat szmok sszege. Lthatjuk az egyenlsgjelet a kplet elejn. Ha nem rnnk oda, a B3-as cella tartalma az A1+A2 szveg(!) lenne. Itt jegyezzk meg, hogy a kis s nagybetket a Calc akrcsak az Excel nem klnbzteti meg, sem a cellk azonostjaknt, sem a fggvnynevekben, br jelen jegyzet-ben leginkbb eszttikai okokbl ezekben a szitucikban csak nagybetket fogunk hasznlni.

    Az alapmveletek (sszeads, kivons, szorzs oszts, hatvnyozs) egyszeren hasznlhatak. A zrjelek pontosan ott szksgesek, ahol a matematikban.

    Ha ugyanazt, vagy hasonl mveletet kell a tblzat tbb elemn is vgrehajtani, msoljuk a kple-tet. Hogy msolsuk igazn hatkony lehessen, egy kpletben szerepl cellra tbbflekppen is hi-vatkozhatunk.

    A leggyakrabban a relatv hivatkozsra van szksg. Ezt ltjuk a kvetkez brn.

    A C oszlopban a B s A oszlop elemeinek klnbsgt szeretnnk ltni. A C1-es cellba nyilvn =B1-A1 kerl, mint ahogy az is vilgos, hogy a C2-ben az =B2-A2, C3-ban az =B3-A3, stb. kpleteket ltnnk szvesen.

    Termszetesen megtehetjk, hogy egyenknt mindenhova berjuk a megfelelt, de gondoljunk arra, hogy tblzatunk hatalmas, sor ezer sorbl ll is lehet. Egyszeren clt rhetnk azonban kplet-

    68

    73. bra: Kpletmsols eltt (balra) s utn (jobbra)

    72. bra: sszetett mvelet

    71. bra: Els kpletnk

  • msolssal. Ha elksztettk a kvnt kpletet, kattintsunk a kijellt cella jobb als sarkban lv kis fekete ngyzetre, majd az egrgombot lenyomva tartva, hzzuk az egeret msoljuk a kpletet addig, amg szksges. Ekkor engedjk fel az egrgombot, s a kvnt eredmnyek meg is jelennek a megfelel cellkban (lsd 73. bra).

    Neknk itt arra volt szksgnk, hogy az A s B oszlop elemeire relatv mdon hivatkozzunk, vagy-is nem az A1 s B1 kellett, hogy szerepeljen a C oszlop minden rintett celljban, hanem az A s B oszlop megfelel sornak az eleme.

    A kvetkez pldnkban viszont a relatv hivatkozs kizrlagos hasznlata nem vezetne eredmny-re. Itt az a cl, hogy az A oszlop elemeinek B9-szerest (vagyis most 3-szorost) a C oszlopban megjelentsk. Ha a C1-es cellba az =A1*B9 kpletet rnnk, az a C1-es cellban j eredmnyt adna, de ha a cella kplett msolni akarjuk a C oszlop megfelel cellba, a tbbi cellban nem a vrt eredmnyt kapnnk. Gondoljunk bele: a C2-es cellba az =A2*B10, a C3-as cellba az =A3*B11, stb. kerlne.

    Valahogy a B9-es cellt olyan mdon kellene rgzteni, hogy msolskor a 9-es ne vltozzon (a B eleve nem vltozik, hiszen a msols fgglegesen trtnik). Erre talltk ki az abszolt hivatko-zst. Figyeljk meg a 74. brn a Beviteli sorban lv kpletet. A 9-es el egy $ (dollr) jelet r-tunk. Ha most msoljuk a kpletet, pontosan az fog trtnni, amit vrtunk; a C2-es cellba az =A2*B$9, a C3-as cellba az =A3*B$9, stb. fog kerlni.

    A dollr jelet nem csak a sor, hanem az oszlop rgztsre is hasznlhatjuk. Erre akkor lehet szk-sg, ha a kpletet vzszintesen msoljuk. Ekkor a dollr jelet az oszlop betjele el rjuk, pldul $D4.

    Ritkbban, de elfordulhat, hogy mind a sort, mind az oszlopot rgztennk kell. Ekkor a dollr je-let mind a sor, mind az oszlop jele el oda kell rni, pldul: $E$9. A cellra val ilyen hivatko-zst nevezzk abszolt hivatkozsnak. Ha csak a sort, vagy csak az oszlopot rgztjk, akkor ve-gyes hivatkozsrl beszlnk. Ilyenkor az egyik koordintra relatvan, a msikra abszolt mdon hivatkozunk.

    Meg kell jegyezni, hogy sok esetben klnbz hivatkozsok ugyanazt az eredmnyt adjk. Pld-ul, ha a 74. bra kpletben =A3*B$9 helyett =A3*$B$9 rtunk volna, szintn helyes kpletet kaptunk volna, ugyanazokkal az eredmnyekkel. Ha belegondolunk, ez esetben ez termszetes; a B oszlop rgztse nem vltozott olyan eredmnyeken, ahol a B oszlop eleve nem vltozott a kplet-

    69

    74. bra: Relatv s vegyes hivatkozs

  • msols sorn.

    A kvetkez feladatban mindkt tpus vegyes s az abszolt hivatkozs hasznlatra is ltunk pl-dt.

    t szemly egy bizonyos rubl minden hnapban ugyan annyit rendel, br a szemlyes ignyek msok s msok. Az r havonta vltozik s mg egy darabszmtl s hnaptl fggetlen kltsgttel is van minden rendelsen (pldul szlltsi dj). Szmoljuk ki az egyes szemlyek mekkora vgsz-szeget fizetnek havi szinten. A konkrt adatokat a 75. brn lthatjuk.

    Ha csak Aladr januri kltsgeit kellene kiszmolni, a =B8*G2+B9 kpletet hasznlhatnnk. De ezt a kpletet msolni szeretnnk, ugyanis az idelis kplet megalkotsa esetn annak az egyetlen kpletnek a msolsval ki is tltttk a tblzatunkat. Ez azonban nem lesz megfelel, hiszen fg-gleges msolsakor a B8 s B9-es cellra hivatkozs esetn a sorszmok, vzszintes msolskor a G2 s B9-es cellra hivatkozs esetn az oszlopszmok vltoznnak kedveztlenl, meghamistva az eredmnyeket. A feladat teht vilgos; rgztennk kell az elbb emltett sorokat s oszlopokat. A helyes kpletet a 75. bra Beviteli sorban lthatjuk is: =B$8*$G2+$B$9. A tblzat teljes kitlt-shez annyi van mg htra, hogy msoljuk a B2-es cella imnt megszerkesztett kpletet a B2-tl E6-ig terjed tartomnyba. Ezt kt mozdulattal elrhetjk. Elszr msoljuk a kpletet a B oszlop-ban, majd a B2-tl B6-ig terjed tartomnyt az E oszlopig (vagy fordtva, elszr a 2-dik sorban, majd a B2:E2 tartomnyt le).

    Ez a kplet nagyon rzkeny, hiszen akr egyetlen dollrjelet is elhagyunk, vagy flslegesen be-runk, garantltan hamis eredmnyt kapunk valahol.

    5.4. A LibreOffice Calc sajt fggvnyei

    Az eddig hasznlt kpleteket mi magunk alkottuk az alapmveletek segtsgvel. De a LibreOffice Calc tbb mint ktszz beptett fggvnyt is tartalmaz. Nagy szmuk miatt kategrikba soroljk ket. Ezek a kvetkezek: Adatbzis, Dtum s id, Pnzgyi, Informci, Logikai, Matematikai, Tmb, Statisztikai, Munkafzet, Szveg s Kiegszt. Ezek trgyalsra nincs lehetsgnk, de nem is hiszem, hogy szksges lenne. Kzlk nhny gyakran hasznlt fggvnnyel a kidolgozott feladatok megoldsa esetn tallkozhatunk. A LibreOffice Sgja mindegyikrl tartalmaz lerst.

    Megjegyzend, hogy a LibreOffice Calc legtbb beptett fggvnye pontosan megegyezik az Ex-

    70

    75. bra: Vegyes s abszolt hivatkozs

  • cel azonos nev fggvnyvel, mind szintaktikailag, mind tartalmilag. J tudnunk azonban, hogy mg a magyar nyelv Excel verzik a fggvnyek neveit mr a kezdetektl magyarra fordtva tartal-maztk, ez a LibreOffice Calc (vagy OpenOffice.org) esetn csak a 3.2.1-es verzitl igaz. Az j Calc verzikban is lehetsgnk van az angol fggvnynevek hasznlatra, ha bekapcsoljuk ezt az opcit az Eszkzk Belltsok... LibreOffice Calc Kplet rsznl (lsd 76. bra).

    5.4.1. A fggvnyek szintaktikja

    Egy fggvny ltalnos szintaktikja a kvetkez: FGGVNYNV(argumentum1; argumentum2; ). Az argumentumok (a fggvny bemenetelei) szma lehet nulla, egy, kett, nha tbb. A nulla szm argumentum ritka, de a zrjel akkor is ktelez. Ilyen pldul a PI() fggvny. A belle kpzett =PI() kplet a (3,14...) rtkt adja 14 tizedes jegyre.

    71

    76. bra: Lehetsg a magyar/angol fggvnynevek vltsra

    77. bra: Nem sszefgg cellk tlagnak kiszmolsa

  • Az argumentum lehet cella (konkrtan megadva, vagy fggvny, esetleg akr sszetett kplet ered-mnyeknt is), vagy cellk ltal alkotott sszefgg tartomny (kettsponttal elvlasztva, pldul az A1:B3 tartomny az A1, A2, A3, B1, B2, B3 cellk egyttest jelenti). Ha ezeket keverni akarjuk, teht cellk, tartomnyok felsorolst akarjuk megadni, hasznljunk tbb argumentumot (ezt tbb fggvny megengedi), pontosvesszvel elvlasztva.

    Pldul a 77. brn tbb rsz, tartomnyok, egyedi cellk egyttesnek tlagt szmoljuk ki. Az t-tekintst segti, ha a mr bert kpletre ktszer kattintunk; ekkor sznezssel lthatv vlik, hogy a kpletben hasznlt cellk, tartomnyok hol is vannak valjban. Nem sszefgg cellk kijellse-kor tartsuk lenyomva a Ctrl billentyt.

    5.5. Rgzts, szrs

    A cmben emltett kt eljrs a nagyobb, egy kpernyre nem fr dokumentumok kezelsben le-het fontos knyelmi szolgltats.

    5.5.1. Vzszintes, fggleges rgzts

    Ha tblzatunk nem fr ki a kpernyre, s ha jabb adatokat runk be a tblzathoz az utols sor al, gondot okozhat, hogy nem ltjuk a fejlcet. Ekkor rdemes rgzteni a tblzat fejlcet tartal-maz fels rszt. Jelljk ki a