Top Banner
BILJKE OKO NAS GOSPINA TRAVA (Hypericum perforatum L.) Gospina trava (poznata i pod imenom kantarion) zeljasta je korovska biljka (visoka 30 - 70 cm). Raste uz rubove šuma, po čistinama, šikarama, livadama i uz živice. Jedna je od najrasprostranjenijih ljekovitih biljaka.Nalazimo je na sjeveru do srednje Skandinavije, na istoku do Altaja i Kine, na jugu do Sjeverne Afrike, a prenesena je i u Sjevernu i Južnu Ameriku te Australiju i Novi Zeland. Vrhovi grančica puni su kitnjastih cvasti sa žutim cvjetovima. Listići gospine trave, gledani prema svjetlu, izgledaju kao da su probušeni vrhom igle. Te su točkice na listićima žlijezde s eteričnim uljem. Gospina trava cvate u vrijeme cijeloga ljeta, od svibnja do rujna, ali najviše u srpnju. Bere se gornji dio biljke dok je u cvatu. Pripravci od gospine trave upotrebljavaju se izvana – za liječenje rana, posjekotina, udaraca, ozljeda mišića,
32

Biljke oko nas

Mar 11, 2015

Download

Documents

Istrebitelj Max

Ljekovite biljke njihov znacaj I primjena u lijecenju I zdravlju.
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Biljke oko nas

BILJKE OKO NAS

GOSPINA TRAVA (Hypericum perforatum L.)

 

Gospina trava (poznata i pod imenom kantarion) zeljasta je korovska biljka (visoka 30 - 70 cm). Raste uz rubove šuma, po čistinama, šikarama, livadama i uz živice. Jedna je od najrasprostranjenijih ljekovitih biljaka.Nalazimo je na sjeveru do srednje Skandinavije, na istoku do Altaja i Kine, na jugu do Sjeverne Afrike, a prenesena je i u Sjevernu i Južnu Ameriku te Australiju i Novi Zeland.Vrhovi grančica puni su kitnjastih cvasti sa žutim cvjetovima. Listići gospine trave, gledani prema svjetlu, izgledaju kao da su probušeni vrhom igle.

Te su točkice na listićima žlijezde s eteričnim uljem.Gospina trava cvate u vrijeme cijeloga ljeta, od svibnja do rujna, ali najviše u srpnju. Bere se gornji dio biljke dok je u cvatu.Pripravci od gospine trave upotrebljavaju se izvana – za liječenje rana, posjekotina, udaraca, ozljeda mišića, opekotina, hemoroida i čireva, a iznutra – za liječenje bolesti želuca, jetre, žučne vrećice, crijevnih parazita, glavobolje (naročito kod migrene), noćnog mokrenja u krevet, proljeva, upale maternice, astme, bronhitisa i katara pluća. Također pospješuje cirkulaciju krvi i podiže opće (psihičko) raspoloženje. Dokazani su njeni lagani sedativni i antidepresivni učinci. Upotrebljava se za pripremu čaja, a posebno je poznato i cijenjeno ulje od gospine trave.Bjelopute osobe moraju biti oprezne kod uporabe ulja od gospine trave zbog fotosenzibilizacije. Naime, kod njih se, pod utjecajem sunčeva svjetla, javljaju upalni procesi na koži slični opekotinama od sunca!

Page 2: Biljke oko nas

  Priprema čaja   Jednu čajnu žličicu osušenog lista i cvijeta gospine trave preliti sa 2,5 decilitra kipuće vode. Nakon pet minuta procijediti, zasladiti medom (dijabetičari čaj piju bez ikakva zaslađivanja) i piti toplo – ujutro prije doručka i navečer prije spavanja. Pije se kod upale maternice, grčeva u crijevima, glavobolje i katarapluća.Kada četiri čajne žličice gospine trave prokuhamo u 2,5 decilitra vode, dobit ćemo odlično srestvo (u obliku obloga) za zarašćivanje rana ili osvježavanje smežurane staračke kože.  

  Priprema ulja od gospine trave   U bocu sa širokim grlom staviti jedan dio svježeg cvijeta i lista gospine trave i tri dijela maslinova ulja ili ulja od kukuruznih klica. Bocu dobro začepiti i držati na suncu 7 tjedana.Kroz to vrijeme potrebno je svakodnevno bocu dobro promućkati.Nakon 7 tjedana ulje se procijedi kroz višestruku gazu, a također treba iscijediti i lišće i cvjetove gospine trave.Uz uvjet da se čuva u tamnoj boci i na tamnom mjestu, to ulje može se držati i do dvije godine, a da se ne pokvari.Ulje od gospine trave njeguje kožu (suhu, nečistu i ispucalu). Odlično je sredstvo za masažu – kod reume, lumbaga, išijalgije, diskopatije i bolova u mišićima.Pravo i dobro pripremljeno ulje od gospine trave ima crvenu boju.  

  Vino od gospine trave   Staviti u bocu 50 grama cvjetova gospine trave i preliti litrom dobrog domaćeg bijelog vina. Ostaviti da odstoji mjesec dana.Zatim sve dobro ocijedite (i cvjetove), malo zasladite medom i držite u tamnoj boci, na hladnom mjestu.Kod tegoba s probavom – pije se po jedna čašica (0,3 dcl) tog vina – prije ručka

i večere.     Liker od gospine trave   Prirediti 15 grama osušenih cvjetova gospine trave, jedan (neprskan) limun, litru dobre rakije i 25 dekagrama šećera.Limun dobro oprati i izrezati na kolutove pa staviti u rakiju zajedno s cvijetom gospine trave.Ostaviti da odstoji na suncu – 15 dana. Svaki dan dobro promućkati.Nakon toga ocijediti i rakiji dodati šećer pa držati na suncu još tri dana. Svaki dan dobro promućkati. Da bude čišći, ovaj liker se profiltrira.Koristi se kao aperitiv ili digestiv.

Gospina trava je odavno poznata zbog svog višestrukog učinka. Koristi se u liječenju velikog spektra bolesti.

Drugi nazivi: žuta kantarija, bogorodičina trava, kantarion, gorac, gorčan, zvončac, ivanova trava, pljuskavica, zvončić

Latinski naziv: Hypericum perforatum

Page 3: Biljke oko nas

Gospina trava je višegodišnja zeljasta biljka, visoka do 100 cm. Ima vrlo čvrstu, uglastu, razgranatu stabljiku, uspravnu, s nasuprotnim granama. Listovi su bez drške, duguljasti, goli, svjetlozelene boje, s karakterističnim prozirnim točkicama s eteričnim uljem. Zlatnožuti, srednjeveliki, lijepi cvjetovi oblikuju na vrhu stabljike cvat u obliku štita. Ima oko 50 prašnika sraslih u 3 snopića, iznad kojih se diže trostruk tučak tamnocrvene boje. Cvjeta od svibnja do rujna. Raste po svijetlim šumama, oko puteva, po kamenjarima i livadama te oko močvara. Razmnožava se sjemenom, a bere se gornja polovica biljke u cvatu (Hyperici herba). Gospina trava je odavno poznata ljekovita biljka, od ove biljke se priprema i poznato ulje gospine trave koje ima višestruku primjenu u narodnoj medicini.

Ljekoviti dio biljke i liječenje

Za lijek se, u vrijeme cvjetanja, sakupljaju samo cvjetovi i listovi.Gospina trava je odavno poznata i zbog svog višestrukog učinka. Koristi se u liječenju sluzavosti pluća, trbušnih i želučanih grčeva, zgrušavanja krvi, bolesti bubrega, bolesne jetre, slezene i mokraćnog mjehura. Naročito se preporučuje kod nekontroliranog mokrenja. Pomiješana s drugim ljekovitim biljkama odlično je sredstvo za liječenje zastarjelog kašlja i astme.

Kemijski sastav

Ima mješovitog tanina, sadrži eterično ulje, smolu, antocijan, crvenu boju hipericin, karoten i flavonoidnih heterozida (hiperozida, rutozida, kvercitrozida i druge od kojih potječe žuta boja), holina, vitamin C i tragove alkaloida. Eterično ulje se sastoji od kadinena i drugih seskviterpena, estara izovalerijanske kiseline i malo azulena.

Liječenje čajevima

Gospina trava je oduvijek na glasu kod vanjske upotrebe protiv posjeklina, opeklina, hemoroida, za zarastanje rana i kao antiseptik, a kod unutarnje protiv bolova jetre, želuca, proljeva itd. Učinak biljke je višestruk zbog složenog kemijskog sastava. Ulje se koristi tako što se njime mažu rane, posjekline, opekline i druge rane ili se uljem natopi gaza ili čisto platno pa se ozlijeđeno mjesto obloži. Eterično ulje od gospine trave djeluje protiv crjevnih parazita. Gospina trava je dobra za liječenje umjerene i blage depresije.

Čaj od gospine trave

Page 4: Biljke oko nas

Čaj od gospine trave je odlično sredstvo protiv ženskih bolesti. Posebno se preporučuje kod grčeva u maternici, upale maternice, kod menstrualnih poteškoća. Ako se čaju od gospine trave doda malo aloje, taj čaj posebno povoljno utječe na jetru.Ovaj se čaj preporučuje mlađim ljudima oba spola u pubertetu, jer djeluje umirujuće na početnu seksualnu osjetljivost.

Ljekovito djelovanje

Ljekovite forme gospine trave u obliku tinkture, oparaka, koncentrata koriste se kao vezivno i protuzarazno sredstvo kod kolitisa, dijareje, za premazivanje desni i ispiranje usta, kao preventiva i u liječenju gingivitisa (upale desni). Preparati od gospine trave otklanjaju spazam krvnih žila, učvršćuju kapilare, poboljšavaju cirkulaciju i snabdijevanje krvlju nekih unutarnjih organa.Gorka tvar koja se nalazi u gospinoj travi stimulira sekreciju želuca, poboljšava apetit.Inače, ova biljka je vrlo popularna u tradicionalnoj medicini. Od davnina se koristi za unutarnju primjenu kao sredstvo za zaustavljanje krvarenja i protuupalno sredstvo u liječenju mastitisa, anemije, hemoroida, žutice, migrene, hipertonije, kašlja, želučanih i plućnih bolesti, a također i kod bolesti jetre, bubrega i dišnih puteva. Kao sredstvo za vanjsku upotrebu gospina trava se koristi u liječenju rana, čireva, dekubitusa, alergije, osipa.

Ulje od gospine trave

Posljednjih desetljeća je dosta farmakološki ispitivana i dokazana su njena ljekovita svojstva. Dobro djeluje na živčani sustav. Nekada se najviše upotrebljavalo ulje od gospine trave koje se i danas proizvodi i vrlo je skupo, ali i djelotvorno.Ulje se najviše koristi za vanjsko liječenje rana, ali i za unutarnju upotrebu. Ulje se stavlja na rane koje teško zacjeljuju, na starije opekline, a isprobano je i dokazano da prilikom vađenja zuba rane bolje zacjeljuju ako se u njih stavi tampon namočen u ulje gospine trave.Treba znati i staro pravilo: rane brže zacjeljuju ako lijek mijenjamo više puta. Dakle, potrebno je više dana uzastopno mijenjati zavoj s uljem gospine trave. Također, to je ulje djelotvorno i za utrljavanje kod reumatskih oboljenja i neuralgija, a i u slučaju krvarenja, poslije ranjavanja.Ulje gospine trave djeluje kao balzam za otekline, rane, giht, i iščašenja. Najbolje je sredstvo za sprječavanje stvaranja rana od ležanja kod bolesnika i starijih ljudi.

Napomena! U velikim dozama gospina trava je otrovna. Također, uljem se ne liječe svježe rane!Toksičnost: Biljka ima fotosenzibilan učinak, pa je potrebno odmah na početku primjene upozoriti pacijenta da se ne izlaže suncu kako mu se ne bi upalila koža, a jedna od nuspojava kod izlaganja suncu je natečenost usana. Hipericin (sastojak gospine trave), koji je djelotvoran kod depresije, uzrok je fotosenzibilnosti.

Kako pripremiti ulje?

Postoje tri načina za pripravljanje ulja od gospine trave:• Do visine od 8 cm ispod vrha boce od 2 litre staviti što više listova i cvjetova muške i

Page 5: Biljke oko nas

ženske gospine trave (istu količinu), a zatim ubaciti stabljiku. Zatim do iste visine uliti domaće maslinovo ulje. Bocu lagano zatvoriti plutom, da pluto “radi”, a da ne iskoči. Bocu iznijeti na sunce i ostaviti godinu dana. Postupak dozrijevanja ulja gospine trave može se ubrzati na sljedeći način: na isti način u bocu od 1 litre ubaciti listove i cvjetove muške i ženske gospine trave, a nakon toga uliti domaće maslinovo ulje zagrijano na temperaturi od 60 do 70°C. Prethodno je potrebno bocu zagrijati, da ne pukne. Napunjena boca treba odležati bar 10 dana, od čega najmanje 2 dana na suncu. Iz boce se uzima onoliko ulja koliko je potrebno, a ostatak ostaje u boci. Treba naglasiti da je ulje gospine trave bolje što duže odstoji.• Oko 4 velike žlice nerazvijenih pupoljaka biljke staviti u teglu i ostaviti jedan dan, da malo uvenu. Na njih zatim naliti 1/2 litre maslinovog ulja, teglu dobro zatvoriti – začepiti – pustiti da stoji na suncu 6-8 tjedana. Tim uljem se mažu kraste, osipi, a također i hemoroidi, a korisno je svaki dan popiti 1 žličicu ulja, s komadićem kruha.• Oko 500 g cvijeta i sitno narezanog lišća gospine trave potopiti u teglu s 1 litrom najboljeg ulja (maslinovog) i 1/2 litre bijelog vina, pa kuhati na vodenoj pari dok vino ne ispari.Ulje gospine trave može se s uspjehom kombinirati s drugim lijekovima za liječenje čira na želucu: treba svaki dan natašte popiti po 1 žlicu ulja.Liječenje se mora provoditi najmanje 4-6 tjedana, neprekidno, a ponekad i 2 mjeseca, pa i duže. Ne smijemo očekivati kako će gospina trava djelovati odmah, kao neke druge ljekovite biljke.Kod liječenja depresije, prvo se treba posavjetovati s liječnikom, jer možda nije u pitanju depresija, nego neka druga živčana tegoba, za koju postoje bolji i djelotvorniji lijekovi.Za liječenje depresije dobar je i sok gospine trave, a treba ga piti najmanje po 2 žlice 3 puta na dan, od 3 do 6 mjeseci.

Čaj od gospine trave

Čaj od lišća i cvjetova koristi se za liječenje jetre ako je natečena, sprječava nakupljanje sluzi u plućima, liječi mokraćni mjehur, posebno ako se ne može zadržavati mokraća pomaže čaj koji se priprema od 3 velike žlice gospine trave, prelivene s 1 litrom kipuće vode, pa se ponovo stavi na vatru i, čim ponovo zakuha skloni s vatre i procijedi. Pije se tri puta na dan po 1 šalicu prije jela.Kod kroničnog bronhitisa i astme pomaže čaj od mješavine od 6 g cvijeta gospine trave, lišća podbjela (Tussilago farfara), omana (Inula Helenium) i kuha 5 minuta u 1/4 litre vina sa 1 velikom žlicom meda. Pije se po 1 šalica tri puta na dan.Gospina trava pomiješana u istim omjerima sa stolisnikom, jača mokraćni mjehur i sprječava noćno mokrenje u krevetu. U tu svrhu treba piti 1-2 šalice toga čaja tijekom dana, noge utopliti, a navečer jesti suhu hranu, bez tekućine.

Osnovni recept za pripremu čaja od gospine trave

U kipuću vodu (2 dl) stavi se 1 žlica sitno narezane biljke, skine sa vatre, ostavi poklopljeno 10-15 minuta i pije se 3 puta na dan kod gastritisa, čira na želucu, proljeva, kod bolesti jetre, žutice, upale mokraćnog mjehura, živčanih bolesti, glavobolje, bubrežnih tegoba, menstrualmh tegoba, slabokrvnosti u kombinaciji s drugim travama i lijekovima, kašlja i dr.

Page 6: Biljke oko nas

Gospina trava se koristi i u veterini za liječenje domaćih životinja, kao protuupalno sredstvo kod edema, kao antibakterijsko sredstvo kod rana. U narodnoj veterini gospina trava se kao čaj daje životinjama kod katara želuca i crijeva, bolesti jetre, slabosti srca, bolesti bubrega i mokraćnih organa. Čaj biljke (1:10) daje se za blago, a u omjeru 1:20 za ozbiljnije oboljenje.

GAVEZ -iz osobnog iskustva- kod velikog, ooooorgomnog prišta koji graniči sa čirem, nikako ne mazati sa gavezovom masti dok sav gnoj nije izašao iz dubine. koža se površinski tako dobro i naglo regenerira da bude debela i zdrava a ona čašica gnoja u dubini ponovo zakuha i napravi se još gora stvar nego na početku. Vjerujte mi, iz osobnog iskustva!

KOPRIVA - koliko god nisko željezo imali ili željeli napraviti proljetno čišćenje organizma sa koprivom, ako imate izrazito nizak tlak ( kao ja... ) napravili ste gadnu pogrešku ( kao ja! :O)) kopriva tako dobro drenira bubrege da poremeti prirodan balans vode u organiznu od kojeg direktno zavisi krvni tlak i on padaaaa..

PISKAVICA, GRČKO SJEME- ako poželite napraviti kremu za lice od piskavice osim što ćete prekrasno očistiti kožu lica i blago ju posvijetliti i iznijansirati.... pojačat ćete na djelovima koje ste mazali- dlakavost!!! :O((

KADULJA - u velikim ( ili samo većim za sojetljive ljude ) dozama je neurotoksična!! što znači toksična za mozak... nervoze..glavobolje..vrlo rijetko ali zabilježeno halucinacije...., osim toga vrlo jak čaj izaziva kontarkcije - što će reći stezanje mišića; što znači da na vrlo osjetljiv želudac koji je tada i podražen može komotno izazvati povraćanje, a kod trudnica...hmm..neželjene kontrakcije maternice u vrijeme kad nikako nebi smjelo biti...iako se kod nas tradicionalno koristi baš u trudnoći...ali i tad samo 1 šalica.... mišljenja sam zbog tonusa maternice........., oprez je isto potreban u jakim dozama kod epileptičara ili migreničara... svih kojima grčenje mišiča posredno ili neposredno šteti...

IĐIROT - ne kod proljeva!!!

KAMILICA - kod jako osjetljivog želuca jako visoka-jaka nezaslađena doza; izazvat će mučninu, možda čak i povračanja.

SENA- se koristi protiv zatvora ali to ne obavlja preko npr sluzi kao lan, korjen bijelog sljeza... nego provociranjem mehaničkog kretanja crijeva... i često izaziva grčeve.

LIPA - kroz duže neprekidno vijeme uzimanja čaja može oštetiti srce, oprez kod djece i staraca... ali stvarno kad se priča o duuugim vremenskim periodima...

MEDJEVJEĐI LUK ALI I STOLISNIK kod jako osjetljivih ljudi niska tlaka može izazvati još veći pad tlaka.

Page 7: Biljke oko nas

VALERIJANA; ODOLJEN- u velikim i dugim količinama korištenja mogu oštetiti srce ali i izazvati ovisnost...

PRESLICA- česti komentari u knjigama narodne medicine da preslica izaziva manjak B vitamina i potiče stvaranje kamena u bubregu- navodno nisu točni; manjak B vitamina izaziva jedna vrsta preslice koja se koristi za stočnu hranu i srodnica je equisetum arvense ali se ta preslica razlikuje od poljske i ne koristi se za ljudsku upotrebu a većinom raste u americi.... Novija znanstvena istraživanja su dokazala da upotreba preslice neće izazvati krv i kamen u bubregu iako tradicionalna medicina tvrdi drugačije....pa sad pitanje je : da li će moderna medicina nakon 10 god otkriti nešto sasvim oprečno od otkriča koje ima danas ( što ne bi billo čudno)... ili je stvarno stvar sa preslicom pitanje možda i prehrane i drugih čajeva koji su su pili u to doba zajedno sa presliom...a to se danas promjenilo...

PODBIJEL - česti komentari da je otkrito kako je podbijel loš za ljudski organizam i da ga dugoročno truje, odnosi se na jednog srodnika ovog našeg samoniklog podbjela koji raste samo u sj. americi pa smo sigurni!! :O))

RUŽMARIN će vam potaknuti cirkulaciju i zagrijati hladne noge ali i povisiti tlak i pojačati menstrualno krvarenje...

KOD SVIH AUTOIMUNIH bolesti NE koristiti echinaceu zato jer ona provocira kompletan rast imunološkog sistema pa tako i onaj dio njega koji je " pobrkao lončiće" i sam napada svoje tijelo, naše tijelo...., štitnjača, reumatoidni artritis, cronova bolest, ucerozni kolitis, lupus, HIV, uveitisi, ...multipla skleroza,herpesi,

SOJA- NE kod žena koje su imale/imaju problema sa tumorima dojki, endromentrioze.... jer je soja estrogen-like

KANTARION; GOSPINA TRAVA i sok od grejpa u istom razdoblju - NE!!

HISTAMINICI i sok od grejpa u isto vrijeme NE!!

SLADIĆ i lijek za srce ili digitalis zajedno NE!Gospina trava i djelovanja

Gospina trava ili kantarion najpoznatiji je prirodni lijek protiv depresije. Njeni blistavo žuti cvjetovi i simbolično predstavljaju moć sunca u otjerivanju sila tame, a njeni antidepresivni učinci visoko su cijenjeni i u konvencionalnoj medicini.

Gospina trava se već stotinama godina koristi oralno za tretiranje depresivnih stanja, potištenosti, anksioznosti, kao i kod bolova živaca.

Oblozi od gospine trave ili ulje gospine trave izvana se koristi kod rana, opeklina,

Page 8: Biljke oko nas

sunčanih opeklina, kod ujeda insekata i sl.

Travari i neki liječnici je preporučuju kod rana koje teže zacjeljuju jer ubrzava obnovu kože.

Kada se koristi u svrhu liječenja depresije gospina trava nije „brz“ lijek. S njom nećete postići trenutni oporavak, ali pokazuje odlične dugoročne rezultate. Biljka pomaže tijelu i duši da se oporavi, te se izgradi čvrst temelj za kompletno izlječenje.

U pravilu se čaj pije tri puta dnevno, osim ako nije drugačije naznačeno u uputama, a prije nego što primijetite prva poboljšanja morat ćete pričekati najmanje tjedan ili dva. Obično jedan tretman traje tri do šest mjeseci. Iako osobe primijete značajno poboljšanje već nakon mjesec do dva korištenja, tretman nije preporučljivo prekidati radi potpunog izlječenja.

Pri normalnoj uporabi nisu zamijećeni neki negativni efekti, iako gospina trava jako utječe na druge lijekove i njihovu djelotvornost, posebno kontracepcijskih pilula, lijekova za tretiranje tumora ili onih za liječenje HIV-a. Zbog toga je nužno konzultirati se s liječnikom prije tretmana gospinom travom.

Također, poznato je kako gospina trava čini kožu osjetljivijom na sunčevu svjetlost, zbog toga je vrlo važno izbjegavati sunce za vrijeme korištenja biljke.

Priprema: Ukoliko na uputama na pakiranju nije drugačije naznačeno, čajnu žlicu biljke ili filtar vrećicu prelijte s 0,2 l vrele vode. Poklopite i pustite da odstoji 5 do 10 minuta. Procijedite i pijte svježe pripremljeni čaj.

Caj ili krema

Hypericum perforatum-poznata je od davnina kao ljekovita biljka koja pripomaže zdravlju čovjeka na mnogo načina.

Jedan od načina na koji se iscrpe ljekovite tvari iz gospine trave je izrada uljnog macerata kojeg ćete često naći da se «sunča» na mnogim primorskim i dalmatinskim terasama od početka svibnja pa sve do ljeta.Gospina trava se macerira u djevičanskom maslinovom ulju i pravi macerat mora biti duboko crvene boje, čak sa nijansom ljubičaste. Takav macerat ima višestruku primjenu: od zarastanja ožiljaka, do prve pomoći kod opekotina, kod opekotina od sunčanja, kod infekcija kože i bolova u kralježnici.Potrebno je samo naglasiti da je gospina trava fototoksična i da se nikako ne bi smjela koristiti prije sunčanja nego tek nakon njega.

Nadalje , takvim maceratom se može provoditi « tamponiranje» kod ginekoloških infekcija, primarno, virusnih ginekoloških infekcija. Tamponiranje se izvodi tako da tampon umočite u macerat gospine trave, ostavite ga par minuta da upije i aplicirate.

Jedno od relativno nepoznatih svojstava gospine trave je njeno antidepresivno

Page 9: Biljke oko nas

djelovanje. Pomaže kod lakših i srednje teških depresija i najbolje ju je uvesti pri početnim simptomima depresije ili ako se osoba odluči na «skidanje» sa antidepresiva. U svijetu su izrađene brojne kliničke studije u vezi sa primjenom gospine trave kod lakših i srednje teških depresivnih stanja i potvrdile su njeno djelovanje. U tu svrhu koristi se alkoholna tinktura te biljčice. Biljna droga se macerira mjesec dana u 70%-tnom alkoholu i primjenjuje se doza koju vaš fitoterapeut odredi.Jedini «problem» jest da se tinktura ne bi smjela koristiti u isto vrijeme sa antidepresivima tako da ta odluka pada na svakog pojedinca. A ono što razlikuje tinkturu gospine trave od klasičnih antidepresiva je «nedostatak» nuspojava kao što su sedacija i ovisnost.

Na našem tržištu se od lijekova sa gospinom travom može naći Aktivin H- biljni lijek koji je standardiziran na hipericin.

GOSPINA TRAVA

(Hvpericum perforatum)

Ta biljka koja raste na rudinama, uz putove i na šumskim obroncima, brežuljcima i livadama, cvjeta od srpnja pa sve do rujna, a ima i ova narodna imena: Bogorodičina trava, ivanje zelje, gorac, kantarion, krvavi korijen, zvončac, žutenica, trava Sv. Ivana. Iz tih narodskih imena proizlazi njezino veliko značenje kao ljekovite biljke.

Biljka je visoka 25 - 60 cm, jako razgranata, zlatnožutih paštitastih cvatova. Za sigurno prepoznavanje potrebno je zgnječiti potpuno procvjetale cvjetove, dobit ćemo crveni sok. Koristimo biljku u cvatu za pripremu čaja i kupke, dok ulje od Gospine trave spravljamo samo od cvjetova.

Staro narodno vjerovanje povezuje miromirisni, krvavocrveni sok s krvlju i ranama našega Spasitelja. Ulje od Gospine trave je zaista najbolje ulje za rane, ublažava bolove, priječi upalu i liječi. Legenda o biljci, koja nosi tako uzvišena narodna imena, kazuje: "Kada je Gospodinov najdraži učenik stajao smrtno žalostan pod križem, brižljivo je skupljao biljke poškropljene svetom krvlju, da bi ih mogao poklanjati pobožnim vjernicima kao dragocjenu

uspomenu na'Spasiteljevu smrt." Crveni sok mirisne biljke pobuđuje čudan osjećaj, kao da kapi krvi našega

Spasitelja žive sakrivene u crvenoj boji zlatnožutih cvjetova.

Na Ivanje, simbol snage svete svjetlosti i topline zažari Gospina trava u svojoj veličanstvenoj cvjetnoj raskoši. U ranijim su vremenima djevojke plele od nje vijence i svi koji su plesali oko ivanjskih krijesova morali su nositi vijenac od Gospine trave, ivanjsku krunu. U toj su tajanstvenoj noći također bacali u vodu grančice Gospine trave i mlada je djevojka nakon ponovnoga procvata već uvelih cvjetova mogla vidjeti hoće li sljedeće godine imati obožavatelja.

Gospina trava je od davnina visoko cijenjena. Čaj od Gospine trave valja piti u oštećenja živaca i živčanih tegoba svih vrsta, kod povreda od udarca i također posljedica od prenapregnutosti. Uz to odlično je sredstvo kod proljeva.

Page 10: Biljke oko nas

l neuralgiju trigeminusa možemo isto tako suzbiti pomoću Gospine trave, ako pijemo dnevno dvije do tri šalice čaja i duže vremena masiramo bolesna mjesta uljem od Gospine trave. Kao "brđanka (moravka) za živce" poznata je tinktura od Gospine trave koju sami možemo napraviti i uspješno primijeniti kod živčanih oboljenja, upala živaca, neuroza, nesanice i živčanih slabosti. Tu tinkturu koristimo za masažu ili uzimamo jednom dnevno 10-15 kapi na veliku žlicu vode.

Gospina trava liječi govorne smetnje, nemiran.san, histerične napade, mjesečarenje, kao i mokrenje u postelju i depresije.

Mlade djevojke u razvojnom dobu bi morale neko vrijeme piti dnevno dvije šalice čaja od Gospine trave; on podstiče razvoj ženskih organa i pomaže u reguliranju neredovite menstruacije.

Visoko cijenjeno prirodno ljekovito sredstvo je ulje od Gospine trave. Ne smije nedostajati ni u jednom domaćinstvu. Možemo ga sami pripraviti . Svoju ljekovitu snagu zadržava dvije godine i uspješno ga koristimo ne samo kod otvorenih rana, svježih ozljeda, podljeva, otečenih žlijezda i kao sredstvo za njegu grube kože lica, nego je isto tako i uspješno sredstvo za masiranje kod bolova u leđima, lumbaga, išijasa i reumatizma. Cvjetovi stavljeni u laneno ulje pravo su sredstvo koje valja imati uvijek pri ruci kod opekotina i ozljeda izazvanih parom. To ulje koristimo i kod opekotina od sunčanja.

Dojenčad s bolovima u trbuhu se odmah smiri, čim im trbuščić namažemo uljem od Gospine trave.

U osmogodišnje djevojčice liječnik je dijagnosticirao oteknuće limfnih žlijezda u trbuhu. U svakoj prilici, u kojoj je iznutra ili Izvana, na dijete djelovala hladnoća, imala je bolove u trbuhu, naposljetku svaki dan, naročito ujutro. Majka je pročitala u knjizi da kod otečenih žlijezda uspješno pomaže ulje Gospine trave. Tim je uljem masirala djetetov trbuh svaki put kad je ono plakalo. Već nakon kratkoga vremena bolovi su iščezli.

NAČINI UPORABE

Priprema čaja: Uzmemo vrhom punu čajnu žličicu bilja na 1/4 litre vode, samo oparimo i ostavimo da odstoji cca 15 minuta ili više..

Ulje od Gospine trave: Po suncu nabranim cvjetovima rastresito napunimo bocu do grla i prelijemo s dobrim maslinovim uljem. Ulje mora prekriti cvjetove. Dobro zatvorenu bocu ostavimo nekoliko tjedana na suncu ili blizu peći. Nakon izvjesnog vremena ulje poprimi crvenu boju. Procijedimo ga kroz krpu, ostatak još iscijedimo i ulje pohranimo u tamne boce. - Kod rana od opeklina umjesto maslinova možemo uzeti laneno ulje.

Tinktura od Gospine trave: U jednu litru rakije stavimo dvije pune šake na po suncu ubranih cvjetova i ostavimo bocu tri tjedna na suncu ili na toplome.

Hipericin

Page 11: Biljke oko nas

Kako su svi antidepresivi manje-više imaju relativo jake nuspojave i relativno su toksični, a djelovanje im je dvojbeno tako se danas sve više radi na tome da se lagani simptomi depresije i depresivni poremećaj tretira lijekovima biljnog porijekla.

Hipericin je glavni sastojak ekstrakta biljke gospina trava (Hypericum perforatum). Djeluje dvojako - s jedne strane lagano blokira monoaminoksidazu (poput MAO-inhibitora), a s druge strane lagano blokira ponovni unos serotonina (poput SSRI antideopresiva).

Hipericin poboljšava raspoloženje otklanjajući potištenost, osjećaj tuge, melankolije i tjeskobe, nervozu, razdražljivost, malodušnost i bezvoljnost (nezainteresiranost za događaje i osobe iz svakodnevnog života) kao i prateće pojave: nesanicu, česte krize plača, umor, pojačan ili smanjen apetit i slično. S obzirom da djeluje i sedativno dobar je izbor kod laganih depresivnih poremećaja koje karakterizira (uz depresiju) i nemir i tjeskoba.

Unatoč činjenici da je hipericin najčešće dekleriran kao "prirodni lijek" ne treba se zavaravati i smatrati ga bezazlenim. Naime, hipericin čini kožu jako osjetljivom na UV zračenje sunce stoga je povećana opasnost od jakih opeklina tijekom izlaganja suncu. Nadalje, postoje izvješća o pojavi serotoninskog sindroma u osoba koje su uzimale pripravke na bazi biljke gospina trava. Također, primjećeno je da pripravci na bazi hipericina mogu izazvati gubitak kose, a postoje brojna izvješća o opasnim interakcijama hipericina s ostalim lijekovima.

Stoga hipericin treba favorizirati u odnosu na klasične antidepresive, ali se treba striktno pridržavati ljekarničkih i lječničkih uputa. četvrtak, 16.07.2009.

Čaj od gospine trave

Gospina trava umjesto prozacaGospina trava može liječiti depresiju jednako uspješno, tvrde njemački znanstvenici.Fotografija vijesti

Usporedivši rezultate 29 studija u koje je bilo uključeno 5489 pacijenata s blagom do umjereno jake depresije, zaključili su da biljni ekstrakt djeluje jednako kao i standardni antidepresivi, ali uz manje nuspojava.

Studije su uspoređivale djelovanje gospine trave i placeba, odnosno antidepresiva, uključujući i lijekove poput prozaca i seroxata.

"Pokazalo se da je ekstrakt gospine trave gotovo jednako djelotvoran kao i uobičajeni antidepresivi, ali uz manje nuspojave", izvijestili su istraživači pod vodstvom dr. Klaua Lindea iz Centra za komplementarnu mediciju u Muenchenu.

Ipak, upozorili su da su neke studije prikazale previše optimistične rezultate. Usto, proizvodi od gospine trave koji se mogu nabaviti u ljekarnama međusobno se razlikuju i neki mogu biti djelotvorniji od drugih.

Page 12: Biljke oko nas

"Uporaba ekstrakta gospine trave može biti opravdana, ali proizvodi dostupni na tržištu međusobno se jako razlikuju pa se rezultati ovog istraživanja mogu primijeniti samo na testirane preparate", rekao je Linde.

Gospina je trava i samo ime dobila zbog svojih ljekovitih svojstava. Poznato je to umirujuće sredstvo pa čaj od sušene biljke ljekovito djeluje na živčani sustav. Čajem ćete se umiriti i opustiti, ali ne prestaju to sva njena ljekovitost.

Biljka posjeduje antiseptička svojstva za ženske bolesti, njezin čaj, ali i ulje spašavaju od bolesti koje lijekovi ne mogu zaustaviti. Ulje se tradicionalno pripravlja od sušenih stabiljaka uronjenih u maslinovo ulje koje takve stoje četrdeset dana izložene na jakome suncu kako bi biljka pustila ljekovite tvari, a ulje postalo crvenkasto. (metro-portal)

Gospina trava ili po latinski Hypericum perforatum ili po narodski kantarion, pljuskavica, trava sv. Ivana, Ivanova krv, bogorodičina trava od davnine je u uporabi u našim krajevima i upravo je ovo vrijeme, oko blagdana sv. Ivana Krstitelja 24. 06., pravo vrijeme za njeno sakupljanje.

Više informacija o  antidepresivnom djelovanju gospine trave možete pronaći ovdje, dok ćemo se ovaj put malo više koncentrirati na pripravak gospine trave za vanjsku uporabu- njen lipidni macerat .

STANIŠTE i BRANJEGospina trava se može  sakupljati od početka lipnja pa sve do kasnog ljeta, ali tada treba pripaziti da se ne sakupe i njeni plodići.Raste posvuda po Hrvatskoj, od nizina do planinskih područja, uz rubove šuma, na livadama, oranicama, pašnjacima, uz šikare te u Primorju i na otocima gdje raste njena podvrsta primorska ili veronska pljuskavica.

Branje je vrlo jednostavno i ne previše zahtjevno i dugotrajno- dovoljne su dobre škare i platnena vreća za odlaganje snopića. Beru se samo vršni dijelovi u cvatu- ja je obično režem na nekih 15-20 cm od vrha biljke i vežem u snopiće.

Svježa biljka koristi se za pripremanje macerata ili vrlo rijetkog eteričnog ulja, a snopići se mogu staviti sušiti u prozračni prostor kako bi se dobila suha biljna droga koja dalje služi za pripremu čajeva, tinktura, praška itd.

PRIPREMA MACERATAMacerat se priprema isključivo od svježe biljke.Vršne dijelove biljke ili samo cvjetove malo istrljati u mužaru kako bi im se smanjio volumen i potaknula ekstrakcija te prebaciti u staklenu posudu u kojoj će se macerirati idućih nekoliko tjedana. Preliti gospinu travu sa hladnoprešanim i nerafiniranim biljnim uljem° tako da je sloj ulja dva- tri prsta iznad gospine trave (obično stavljam na 300 g oko 1000ml baznog ulja kako bih dobila što zasićeniji macerat). Macerat ostaviti na suncu (ne na cjelodnevnom, najbolje samo na jutarnjem suncu) kroz tri do šest tjedna svakodnevno ga dobro protresajući.Nakon maceracije od tri do šest tjedana- macerat se prvo dva puta profiltrira preko više slojeva gaze (nakon toga ga profiltriram i preko filter papira) i ostavi se istaložiti još 24 sata.

Page 13: Biljke oko nas

Puni se u tamne boce, čuva na hladnom mjestu, propisno označen. Najbolje ga je potrošiti u roku godine dana.

°Osim u maslinovom, gospina trava se može macerirati u bademovom ulju, u makadamiji, suncokretu, sezamu, uljanoj repici, pšeničnim klicama, ulju koštica marelice ili u nekim egzotičnijim i skupljim uljima, ali uvijek treba pripaziti da su to stabilnija ulja koja nisu toliko sklona oksidaciji kao npr. lan, plod divlje ruže ili žuti noćurak.Macerate obično radim sa hladnoprešanim maslinovim, suncokretom, svijetlim sezamom te mješavinom badema i pšeničnih klica jer su takvi macerati stabilni kroz dulje vrijeme, a omogućuju varijacije u izradi preparata vezane uz tipove i potrebe kože ili neki zdravstveni problem ( recimo, macerat kantariona u sezamu dovoljno je stabilan da bi se od njega izradila krema koja bez konzervansa može stajati mjesec dana u frižideru, a macerat gospine trave u bademu i pšeničnim klicama odličan je za njegu suhe i osjetljive kože ili kao baza za izradu masti za hemoroide itd).

UPORABA MACERATA GOSPINE TRAVE- opekotine- u kombinaciji sa eteričnim uljem prave i širokolisne lavande nastaje sredstvo za liječenje opekotina i sprečavanje stvaranja ožiljaka od opekotina (odnosi se i na opekotine nastale od sunca ili od zračenja).U tamnu bočicu ukapati 100 kapi eteričnog ulja prave lavande i 100 kapi eteričnog ulja širokolisne lavande te uliti 100ml macerata kantariona. Na taj način se dobije približno 10%- tna koncentracija eteričnih ulja u kantarionu.Kod težih opekotina gospina trava se namaže na kožu i na nju se direkto nakapa nekoliko kapi prave lavande i nekoliko kapi širokolisne lavande, a postupak se ponavlja svakih petnaestak minuta tijekom prvog sata.

- iritacije i upale kože- može se koristiti samostalno ili u kombinaciji sa eteričnim uljima (sa pravom lavandom, njemačkom kamilicom, rimskom kamilicom, tanacetuuom, palmarosom itd.)

- akne i čirevi- u kombinaciji sa eteričnim uljima ( npr. timijan geraniol, timijan linalol, čajevac, list cimeta, širokolisna lavanda, smilje…)

-ožiljci- gospina trava snažno regenerira ožiljke od akni, strija i ostale ožiljke i dobro se kombinira sa baznim uljima pulpe pasjeg trna, maceratom mrkve, uljem ploda divlje ruže i eteričnim uljima smilja, sjemena mrkve, španjolske lavande, širokolisne lavande, ružmarina verbenona itd.

-hematomi- na tanak sloj gospine trave ukapati kap smilja kod svježih hematoma. Kod svježih hematoma postupak ponavljati svakih petnaest minuta, kod starijih više puta dnevno.

-neuralgije i ishijalgije, reumatske bolesti, artroze, bolovi u mišićima- neki autori preporučuju dugotrajno korištenje macerata gosine trave kod neuralgija i ishijalgija čak i bez dodatka eteričnih ulja iako se za te svrhe odlično kombinira sa eteričnim uljima

Page 14: Biljke oko nas

- hemoroidi, proširene vene, problemi sa cirkulacijom- kombinira se sa smiljem, tršljom, čempresom, borovicom, atlaskim i himalajskim cedrom…

- genitalne infekcije- zbog protuupalnog i antivirusnog djelovanja gospinom se travom može se provoditi tamponiranje kod velikog broja genitalnih infekcija ( HPV)

UPOZORENJE

Macerat gospine trave pokazuje fototoksično djelovanje pa nije preporučljivo izlaganje suncu ili solariju nakon njegove uporabe

MAST OD MACERATA GOSPINE TRAVE

Ovaj vulgaris pripravak može se koristiti kod opekotina, za regeneraciju kože te kod problema sa venama i hemoroidima.30g macerata i 4g pčelinjeg voska ( obično koristim nepročišćeni, žuti) otopiti na lagano zagrijanoj vodenoj kupelji. Nakon što se vosak otopi, preliti mast u posudicu u kojoj će se ohladiti. Mast se koristi prema potrebi.

BUNDEVA

| Oznake: bundeva, prostatua, psorijaze

Opis biljke: je jednogodisnja zeljasta biljka, poznata u kulturama svih toplijih zemalja sveta.Nauka je dokazala niz korisnih sastojaka i u pulpi i u semenu i zahtevi za sirovinom su pojacani. Tako nam se bundeva vraca zapakovana u farmaceutske proizvode. Seme se koristi za ublažavanje tegoba uvecane prostate i pozitivni efekti su potvrdeni.Uzgaja se ne samo zbog jestivog ploda koji moze biti tezak i preko 10 kilograma, vec i zbog uljevitih semenki iz kojih se pravi lako varljivo ulje. To su jednogodišnje biljke sa šupljim, po nekoliko metara dugim vrežama. List im je širok, na dugackim peteljkama. Izrazito žuti cvetovi bundeva privlace pažnju. Krupnim okruglim plodovima hrani se stoka. Iz semenki se vadi ulje. Zbog masovnosti setve i dobrog medenja bundeve su važna paša za pcele. Cvatnja pocne u junui traje do mrazeva. Glavnu pašu daju u julu i avgustu. Bundeve cvate rano u zoru. Cvet je otvoren do 10-11 sati, onda se potpuno zatvori. Svaki dan cvate drugi cvetovi.Bundeva sadrzi u sebi masnog ulja, pektina, belancevina, secera, karotena, manganove soli, vitamina C,fosforne kiseline, fitosterina i salicilne kiseline.Žuckasto ili narandžasto meso bundeve sadrži niz dragocenih i lekovitih sastojaka. Pored manjih kolicina belancevina, ugljenih hidrata i masti, tu je niz vitamina (karotina ili provitamina A, C i vitamina B grupe - B1, B2, B3, B6, zatim niacina, folne kiseline i drugih), kao i mineralnih sastojaka (kalijuma, fosfora, kalcijuma, gvožda). A tu su i oligo i mikroelementi, pektini, celuloza i druga biljna vlakna. Što se tice energetske vrednosti, ona nije visoka: u 100 grama ploda ima samo oko 30 kalorija, tj. 126 kJ.

Seme bundeve, koje se takode cesto koristi i u ishrani i u narodnoj medicini, ima oko

Page 15: Biljke oko nas

dvadeset puta vecu kalorijsku vrednost od ploda, pošto sadrži više belancevina, ugljenih hidrata i masti. Ali, i tu se nalaze vitamini B1, B2 i niacin, zatim minerali (najviše ima fosfora i gvožda), kao i niz drugih zaštitnih i lekovitih sastojaka, od celuloze i pektina do fitosterina, fitina, salicilne kiseline i drugog.

Bundeva se moze jesti pecena ili kuvana i spada u zdravu i lekovitu hranu.Svakodnevna kura, koju cine svez sok, kuvano ili pecenobundevino meso, pokazalo se dobro u lecenju psorijaze.Kostice od bundeve, oguljene presne ili pecene odlicno su sredstvo protiv crevnih parazita. I pored izuzetnih svojstava bundeva je slabo zastupljena u domacem jelovniku sto je prava steta.

Lekovito delovanje: U narodnoj medicini se plod bundeve preporucuje kao diuretik, za izbacivanje suvišne vode iz organizma, narocito kod ljudi obolelih od reume, gihta, zapaljenja bubrega ili bešike. Smatra se i da je odlicna dijetalna hrana za gojazne osobe, dijabeticare (ako se tokom pripreme ne zasladuje), kao i osobe sa oboljenjima želuca i tankog creva ili one koji pate od krvavih proliva. Svima se preporucuje kuvana i pecena bundeva ili sveže ocedeni sok. U novije vreme otkriveno je da bundeva dobro cini i obolelima od psorijaze.

Seme bundeve je, takode, lekovito i najcešce se preporucuje kao efikasno i neškodljivo sredstvo protiv decjih glista i pantljicare. Mogu ga uzimati i deca od dve-tri godine, trudnice, dojilje i stariji, kao i oni sa bolesnom jetrom. Seme bundeve olakšava tegobe obolelih od prostate koji treba da ga jedu svakodnevno. Posebno je pogodno seme bundeve golice, koje se kupuje u bio-radnjama i onim sa zdravom hranom. Ovo seme ne treba ljuštiti. A kada se ljušti seme obicne bundeve, treba paziti da se pri tom ne ukloni i ona tanka, sivo-zelenkasta pokožica na semenu, pošto se u njoj nalazi najviše lekovitih sastojaka. U svetu se proizvode i neki lekovi za prostatu koji sadrže seme bundeve.

Protiv glista i pantljicare: treba ujutru, na prazan želudac pojesti istucane semenke sa malo meda (može i bez njega), mala deca od 30 do 50 grama, ona veca od 30 do 150, a odrasli od 300 do 400 grama semenki. Dobro je da se posle pola sata popije kašike ricinusovog ulja i zatim ništa ne treba jesti niti piti bar nekoliko sati.Obolelima od psorijaze preporucuje se da u sezoni kada ima bundeve jedu pecenu ili kuvanu svakog dana, a mogu i da cede sok.

Za lecenje rana, opekotina ili ispucale kože narodna medicina preporucuje mazanje uljem od semena bundeve (može se kupiti u prodavnicama zdrave hrane).Obolelima od zapaljenja bubrega ili bešike savetuje se da svakodnevno jedu po jedan obrok koji se sastoji od dinstane bundeve sa malo paradajza i seckanog crnog luka i koji je zacinjen kašikom-dve pavlake, ali bez soli.Za ublažavanje bolova od proširenih vena dobro je da se sveže strugana bundeva stavi kao oblog na obolela mesta i drži što duže.

Osim sto daju dobro i ukusno ulje, semenke od bundeve veoma su lekovite i upotrebljavaju se za isterivanje pantljicare, olaksavaju mokrenje i pomazu kod uvecane prostate.Ako sami spremate semenke brzo ih posle pranjaosusite i ostavite na hladnom i suvom mestu.Kada se ljuste treba paziti da se ne skine sivozelena pokozica u njoj su najvredniji

Page 16: Biljke oko nas

lekoviti sastojci.Deci se daje 150-200 grama sveze ociscenih semenki istucanih i pomesanih sa medom - odjednom,a odrasli uzimaju ujutru na gladan stomak 400 grama semenki. Posle pola sata treba popiti jednu kasiku ricinusovog ulja s crnom kavom. Nista drugo se ne jede. Ko ne moze da izdrzi neka uzme narendanu sargarepu.

Bundeva skida bradavicePazljivo uzeti prasnike iz sredine cveta bundeve, malo zgnjeciti i time trljati dvaput dnevno bradavicu.Ponavljati dok bradavica ne otpadne.Sok od bundeveStoga je mnogo korisnije u svakodnevnoj ishrani putem raznovrsnog voca i povrca obezbediti zaštitu i preduprediti poremecaje. Tako, na primer, za zaštitu prostate treba obezbediti u svakodnevnoj ishrani: med, polen, seme bundeve... U napitke, kroz koje se obezbeduju vitamini i minerali, uvrstite i sok bundeve:- limuntus - 2 kes- prirodni ekstrakt kajsije - 2 kes- voda - 7 lit- šecer - 2 kg- bundeva - 3 kgOcišcenu bundevu staviti u šerpu i naliti vodu, kuvati dok bundeva ne omekša. Ispasirati bundevu sa tom vodom, dodati sve ostalo, izmešati da se istopi šecer i sipati u flaše

Divlji Bor

| Oznake: borovnica, Giht, reuma, vitamion c

Opis biljke: beli bor ima stablo koje može narasti više od 10 metara. Koren belog bora prodire duboko u tlo. Dok je mladji, njegove grane i deblo pokriveni su smedje-crvenkastom korom koja posle postaje sivo-smedjom. Grane se šire u obliku kišobrana. Iglice belog bora sastavljene su u cupercima po dve zajedno, duge su 5 do 6 cm, a boja im je sivo-zelena. Cvetovi su jednodomni. Iz ženskih cvetova oblikuju se mali cešeri, koji u pocetku imaju crvenkastu, a posle smedju boju i postaju drvenasti. ,

Stanište: beli bor rasprostranjen je po celoj Evropi, a raste kako u brdskim tako i u nizinskirn podrucjima.

Ljekoviti deo biljke: za lek se upotrebljavaju mladi izdanci i iglice. Iglice bora, kao i sve iglice cetinara, valja upotrebljavati, po mogucnosti, neposredno nakon branja, jer se vitamin C gubi sušenjem, tako da iglice (cetine) koje se cuvaju više od godinu dana potpuno izgube svoja lekovita svojstva

Ljekovito delovanje: mladi izdanci bora koriste se u lecenju zastarelih katara dišnih putova, promuklosti, kašlja, laganijeg bronhitisa, za inhalaciju i sl. Mladi izdanci i iglice koriste se, takodje u lecenju astme te u lecenju reumatskh bolesti i gihta (uloga). Kod grceva izazvanih žucnim kamencima koristi se tek istekla smola. Za lecenje odredjenih boles.ti, iako redje koriste se i cešeri..

Page 17: Biljke oko nas

| Oznake: breskva, Hrana za Srce, Voce

Opis biljke: Breskva (Prunus persica) je veoma rasirena vocka u svetu (postoji oko 2 500 sorti). Iako se, prevedeno s latinskog, zove persijska šljiva, breskva je, zapravo, poreklom iz Kine i smatra se da je u Evropu doneo Marko Polo.Postojbina joj je Kina odakle je preko Persije i Grcke dospela u tople vinogradarske krajeve sveta. Koristi se u sirovom stanju a pogodna je i za pravljenje kompota, sokova, dzemova kao i za susenje. Cvet breskve se bere u martu, aprilu i maju a plod od pocetka juna do septembra. U plodu breskve ima secera, karotina, vocnih kiselina, belancevina, skroba, mineralnih sastojaka, vitamina A, B, C i gvozdja. Koristi se u ishrani, industriji i medicini. Izuzetno je poznata u narodnoj medicini kao sredstvo za ciscenje creva. Poznata su i lekovita svojstva sokova, sirupa i cajeva od breskve. Od vitamina, ove vocke su prava riznica beta-karotina (to jest provitamina A) – u breskvama ga ima 0,5 a u nektarinama 0,44 miligrama. Tu je i vecina vitamina grupe B, ukljucujuci folacin (B9) i nijacin (B3, odnosno PP), vitamin C (10 mg% u breskvama, upola u nektarinama), Vitamin E (1,5 mg%), i biotin (vitamin H), kojeg ima 0,4 mikrograma..

Lekoviti deo biljke: Plod, cvet i list.Ljekovito delovanje: Vazno je naglasiti da je odnos kalijuma i natrijuma sedam naprama jedan, zbog cega su ove aromaticne i socne vocke korisne onima koji imaju problema s oticanjem. Dobre su i protiv malokrvnosti, za crevna oboljenja, smanjenje žucne kese. Sok od breskve preporucuje se onima sa srcanom aritmijom, smanjenim lucenjem želudacne kiseline, osetljivim nervnim sistemom, kao i za cišcenje organizma. Breskve i njihov sok ne preporucuju se dijabeticarima i alergicnim osobama.. Breskva se koristi u ishrani, kozmetici i industriji. U ishrani je pogodna kod probavnih poremecaja, a ima laksativno i diuretsko delovanje. Dobra je za smirenje živaca i uopste za rad probavnih organa.

Protiv povracanja u periodu trudnoce - caj pripremati navecer, 50 grama

Limun

Page 18: Biljke oko nas

| Oznake: hemeroidi, hrana za bubrege, Hrana za Srce, limun

Opis biljke: limun je zimzeleno drvo visine do 10 metara. Listovi su duguljasti i kožasti. Cvetovi su obicno pojedinacni, a boja irn je bela, s vanjske strane ružicasta. Cvetovi lako opadaju. Plod limuna mesnata je i socna boba. Meso ploda deli se na 8 do 12 kriški s mnogo sjemenki. Plod je socan i kisela ukusa..

Stanište: limun je suptropska biljka osetljiva na niske temperature.

Ljekoviti deo biljke: za lijek se upotrebljava plod .

Ljekovito delovanje: limun izvanredno deluje na srce i bubrege, zatim, protiv gihta (uloga) i reumatizma, neuroza, skorbuta i hemoroida i sl..

Borovnica

| Oznake: borovnica, hemeroidi, inzulin

Page 19: Biljke oko nas

Opis biljke: borovnica je malen grm sa cvorastim stabljikama, visine 20 do 30 cm i puzavim korenom. Mladi listovi jajastog su oblika, s kratkom peteljkom i na rubu sitno nazubljeni. Pojedinacni cvetovi nalaze se u pazuhu lista. Cvetovi su okruglastozvonastog oblika i svetloružicaste boje. Plod je socna crnomodra boba velicine graška, koja na vrhu završava kružnom udubinom. ,

Stanište: borovnica u velikom mnoštvu pokriva tlo crnogoricnih i belogoricnih šuma.

Lekoviti deo biljke: listovi se sabiru pre sazrevanja plodova isuše se na senovitom i zracnom mestu. Plodovi se sabiru Ieti, nakon sazrevanja, a suše se na suncu

Lekovito delovanje: listovi se upotrebljavaju protiv stvaranja mokracne kiseline te za lecenje kod povracanja, proliva, želucanih grceva, kašlja i šecerne bolesti. Bobe se upotrebljavaju u lecenju hemoroida, protiv neuredne stolice i slabog apetita..Listovi predstavljaju vazan narodni lek protiv šecerne bolesti. Toliko je delotvoran da ga neki zovu biljni inzulin. Listovi su delotvorni jedino ako ih naberemo pre nego što sazru bobice. Nakon toga nemaju lekovite vrednosti. Caj o listova ne sme se piti bez nadzora. Listove sušimo u tankim slojevima u hladu ili u pecnici na 40 stepeni C.

Listovi preliveni vrelom vodom ublažavaju upalu mokracnog mehura i mokracnih kanala.

Bobice jedemo sveže ili osušene i uložene u rakiju. Sušimo ih na 45 stepeni C. Od njih pravimo i ekstrakt sa rakijom, cedimo sok ili mermeladu.Sok je najbolji za grgljanje, a marmelada rashladuje bolnu vrelinu upaljenih usta i ždrela. Najdelotvorniji je sirov sok. Suve bobice zaustavljaju proliv, narocito kod male dece, dok sveže deluju kao blagi purgativ. Na taj nacin pomažu kod zatvora.Borovnice uticu na vid i cuvaju ocnu mrežnicu. Osušene bobice zaustavljaju krvarenje hemeroida. Sok leci želucani i crevni katar, pomaže kod smetnji kod varenja, i nedostatka apetita.

Drugi nazivi: borovinka, borovnjaca, brusnica, crna borovnica.Latinski naziv: Vaccinium myrtillus

Kupina

Page 20: Biljke oko nas

| Oznake: kupina, proljeva

Opis biljke: kupina je grm s vodoravno položenim korjenom. Korjenje tjera 1 do 3 metra dugacke grane što djelimicno pužu po zemlji a delimicno se penju po drugim granama. Biljka ima mnoštvo vitkih dugackih, povinutih i bodljikavih grana. Dlanasto sastavIjeno lišce s pilastim rubovima sastavljeno je od 3 do 5 lisaka. Cvate u kitama sa cveticima bele ili bledoružicaste boje, koji su nalik ružicama. Cvetovi tvore paštitac. Sastavljeni su od 5 lapova caške, 5 latica vencica i od mnoštva prašnika. Plod je sjajnocma tecna boba (koštunicasti i birani plod).. ,

Stanište: raste veoma cesto u velikim skupinama na šumskimcistinama i krcevinama, medju grmljem te uz rubove polja, na neplodnom zemljištu .

Ljekoviti dio biljke: za lijek se u prolece i jesen skuplja koren, mladi listovi i izdanci u proljece, cvjetovi za vreme cvatnje, bobe kad su zelene ili zrele .

Ljekovito djelovanje: listovi kupine deluju stežuci te su dobro i bezazleno sredstvo protiv proljeva. Vrlo dobri uspesi postižu se i kod ecenja krvavog proliva. Preporuca se duže vrijeme uzimati caj od kupinovih listova kod krvarenja želuca, upale creva i kronicnog nadražaja slepog creva. caj od kupinovih listova cisti krv, pri cemu smanjuje ili leci kožne osipe, lišajeve i druge necistoce. Isto tako, koristan je i u lecenju anemije. Caj od osušenog i usitnjenog korena kupine koristi se u lecenju vodene bolesti. Plodovi kupine deluju umirujuce kod nervoznih Ijudi što pate od nesanice..

Ljekovito bilje Krkavina

| Oznake: krkavina, kronicnog zatvora, Ljekovite biljke

Page 21: Biljke oko nas

Opis biljke: Krušina je drvolik šib, visok 3-6 m. Kod nas je dosta ima po vlažnim šumama, po lugovima, pored reka i potoka. Mestimicno se javlja u znatnoj kolicini pored Dunava i drugih naših reka u nizijskim šumama, najviše po recnim ostrvima. Cvetovi su sitni, neugledni i belo-zelenkasti. Cveta u maju i junu. Plodovi su okrugli, oko 7 mm u precniku, najpre zeleni, pa crveni i najzad crni. Kora je glatka i sjajna, crnkasta ili sivo-mrka i karakteristicno ukrašena mnogobrojnim vodoravnim, svetlim, belicastim lenticelama". . . . ,

Stanište: . Krušina se vrlo lako gaji, najbrže i najjednostavnije vegetativnim putem: mladicama, mladim grancicama, slicno zovi, vrbi i jablanu. Zemlja uvek treba da bude vlažna. Naša recna ostrva su najbolja mesta za razmnožavanje i gajenje krušine . .. .Lekoviti deo biljke: Kora se skida s mladih stabala i debljih grana krajem zime i pocetkom proleca pre nego što krušina olista i odmah se suši. Iseku se u vrpce dugacke oko 30 cm i Ijušte.

Ljekovito delovanje: . : Frangula se daje u obliku tecnog ili suhog ekstrakta ili dekokta (5 do 25 g na pola litra vode) kao pouzdan laksans, narocito protiv kronicnog zatvora. Njen ukus je manje nperijatan od puršijane, zbog cega je bolesnici rade uzimaju. Sprmaju se cajevi za bol u predelu srca usljed nagomilavanja zraka u želucu ili crijevima, kolike u žucnoj kesici, Izostale menstruacije i protiv kronicnog zatvora. . . ..

Drugi nazivi: gašljika, krkavina, pasdrenovina, pasja lijeska, pasjakovina, pasje grožde, psikovina, truslikovina, tršlika .

Latinski naziv: Rhamnus frangula .

Ljekovita biljka Anis

Page 22: Biljke oko nas

| Oznake: anis, krv, Ljekovite biljke, zeludac

Opis biljke: aniš je jednogodišnja biljka koja izraste od 1/2 do 1 metra visine. Ima granatu, pahuljavim dlacicama pokrivenu šupIju stabljiku, s okruglasto nazubljenim, srednjim - dvostruko perastim, a gomjim - uskim lancetastim belim cveticima. Najdonji listovi sastoje se od 3 okruglasto urezana listica, srednji listovi su prstenasti, a gornji usko krpasto razdeljeni. Plod je jajastog oblika, prema vrhu sužen, a sa strana malo stisnut, dugacak 3 do 6 mm. Boja ploda je svetlozelenosiva. Lekoviti delovi biljke: za lijek se upotrebljava plod, odnosno zrelo seme što se sabire samo po suvom vremenu. ,

Stanište: Rasprostranjena je na planinskom podrucju.Lekoviti deo biljke: za lek se upotrebljava plod, odnosno zrelo seme što se sabire samo po suvom vremenu.

Lekovito delovanje: seme aniša djeluje protiv nadimanja, umiruje grceve, jaca želudac i pospešuje varenje i odvod štetnih sokova iz organizma te cisti krv i jaca živce. Cisti od sluzi pluca, želudac, mehur i bubrege, jaca probavne organe, popravlja neurednu menstruaciju te otklanja nesanicu.Mleveni anis brzo gubi ukus i miris, pa ga treba mleti neposredno pre upotrebe.Takode se koristi u industriji kolaca i slatkiša, kozmetickih proizvoda i proizvodnju likera. Po citavom svetu postoje likeri i rakije s mirisom anisa, poput francuskog pernoa, turskog specijaliteta raki, grckog uza i makedonske mastike. Pravi anis se danas upotrebljava tek u neznatnim kolicinama jer ga je potisnuo zvezdoliki anis koji ima miris i ukus anisa, ali botanicki nije ni u kakvoj vezi s njim.

Anis deluje protiv nadimanja, smiruje grceve i ubrzava probavu. Ako jedete previše masne hrane, jake zacine, ili prepržena jela, probava se odvija sporije ili je vrlo otežana, a jetra trpi. Nemojte se cuditi mucnini nakon preobilnih masnih i zacinjenih obroka. Ostali simptomi (treba paziti kada se javljaju, jer i druge teže bolesti imaju iste simptome!) su povracanje, glavobolja, vrtoglavica. Pijte tri-cetiri puta dnevno anisov caj s pola kašicice meda i svežim listicem mente.

Drugi nazivi: anason, anis, slatki janež, slatki komorac, slatki kopar, slatki kumin.Latinski naziv: Pimpinella anisum.

Alpska ruza

| Oznake: Alpska ruza, Ljekovite biljke

Page 23: Biljke oko nas

Opis biljke: alpska ruža ili pjenišnik planinska je biljka što raste iskljucivo na visokim planinskim podrucjima. To je zimzelena i trajna biljka što raste u grmovima. Listovi su

kožasti i jajastog oblika.S gornje strane listovi su tamnozeleni, a s donje u pocetku žutozeleni, a posle smedji, nalik rdji, i Ijuskavi.

Alpska ruza

Cvjetovi su crvene boje, zvonasti, skupljeni u grozdaste cvatove. ,

Stanište: Rasprostranjena je na planinskom podrucju, uglavnom na visinama od 1500 do 2500 metara

Ljekoviti deo biljke: listovi koji se beru neposredno pre cvatnje biljke

Ljekovito delovanje: alpska ruža ili pjenišnik lekovita je biljka kojom se pospešuje izlucivanje znoja i mokrace. Koristi se, zatim, u ljecenju reumatizma zglobova, bolova u mišicima, uloga (gihta) i neuralgicnih bolova.

Drugi nazivi: slec, crvena alpska ruža, gorska ruža, rododendronLatinski naziv: Rhododendron ferrugineum