Top Banner
60

Baby planeta 35

Jul 25, 2016

Download

Documents

Baby planeta

Besplatan casopis za trudnice i roditelje
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Baby planeta 35

1Babyplaneta

Page 2: Baby planeta 35

Babyplaneta

Page 3: Baby planeta 35

3Babyplaneta

46 STRANE ZA MAME I TATEDruženje s knjigom od prvih reči

PRIČE S POVODOM4

SAVETI UDRUŽENJA „RODITELJ“10

NOVO, SNIŽENJA, AKCIJE

BABY PLANETA ŠIROM SVETA5

6

ZANIMLJIVA KUPOVINA12MOJ DRUGAR BEBACZnačaj puzanja42

STOČIĆU, POSTAVI SE Životinjske masti za bistar um i dobro zdravlje mališana

44

34 BABY PLANETA PONUDA

58 ADRESAR Spisak mesta gde možete naći svoj besplatan primerak časopisa Baby planeta

48 REŠENJE ZA MAMINE PROBLEMEDojenje bez neprijatnosti i bolaSad smo veliki!Da u šetnji uživaju i beba i roditeljiOralna higijena u trudnoći

36 KAŽI AAA!Nepravilna ishrana, glavni krivac za anemiju

16 POZNATI RODITELJNina Radulović Lečić, voditeljkaSa Lavom pričam kao sa odraslim

18 TEMA BROJAKolica za bebu, kako da napravitepravi izbor?

30 U CENTRU PAŽNJE Uz Centar za mame, mame nisu same MAM poruke ljubavi

SADRŽAJ FEBRUAR/MART 2016.BROJ 35

Osnivač i izdavač: Keprom d.o.o.www.keprom.com

Adresa redakcije: Viline vode 47/III, 11000 Beograd Tel/fax: 011/2084-377; 2084-388e-mail: [email protected]

Glavni i ogovorni urednik: Jelena Stančić

Redakcija: Jelena Stančić, Ana Milovanović Art Direction & Design: Vidak Guzina

Design: Mirka Stojić

Fotografija: Shutterstock, Dreamstime, stock.xchng

Stručni saradnici: dr Danijela Milosavljević, dr Vesna Branković-Brkan, Dr sci med Duško Spasovski, VMS Anđelka Kotević, nutricionista Živka Vlajković, Milan Kojić, magistar kinezi terapije

Saradnici i prijatelji:Udruženje „RODITELJ“, Bebac.com,Halobeba, Sandra Pejović,Milica Milojičić, Danica Maletić, Milena Stojanović, Ana Cvetanović, Nikola Simić, Jovana Rusić, Branka Milićević, Tamara Popović,Sonja Simović, Sara Mladenović, Jelena Jelić

Marketing: [email protected]

Kontakt sa čitaocima:Jelena Stančić - [email protected]

Štampa: Rotografika d.o.o. Segedinski put 72, Subotica

Tiraž: 27000 komada

Distribucija: Keprom d.o.o.

40 HALO BEBA SAVETUJE Cucla kao pomoćno sredstvoza tešenje beba

CIP - Katalogizacija u publikacijiNarodna biblioteka Srbije, Beograd 37BABY planeta / glavni i odgovorni urednikJelena Stančić. - God. 1, br. 1 (april 2010)-. - Beograd :Keprom, 2010- (Subotica : Rotografika). - 30 cmDvomesečno.ISSN 1821-4967 = Baby planetaCOBISS.SR-ID 174545164

52 DA LI ZNATE?

BABY PLANETA

54 PRIČE IZ ŽIVOTA Hranitelji, zacelitelji dečjih duša

56 KUVAJTE SA NAMA Amarant, čudesna namirnica

38 RODA NA PUTUTrudnice, oprezno sa ulepšavanjem!

56 KUVAJTE SA NAMA

Page 4: Baby planeta 35

prič

e s

povo

dom

4 Babyplaneta

Već treću godinu zaredom Kraljevo poklanja auto-sedište svim novorođenim bebama čiji roditelji imaju prebivalište na teritoriji grada. Cilj akcije, koju sprovodi Savet za bezbednost saobraćaja grada Kraljeva, jeste da se pomogne roditeljima i da se podigne svest o neophodnosti korišćenja dečjih auto-sedišta od prvog dana. Akcija uključuje i edukaciju roditelja o pravilnoj upotrebi auto-sedišta.Tokom 2016. planirano je da se podeli oko 1000 sedišta za najmlađe sugrađane. Uzimajući u obzir podatak da je samo 32 posto dece do tri godine vezano u auto-sedištu, ova akcija gradske uprave Kraljeva još više dobija na značaju.Kraljevo je među retkim gradovima u Srbiji prepoznalo važnost edukacije roditelja o upotrebi auto-sedišta za najmlađe, a gradska uprava se nada da će to biti podstrek i drugima da sprovedu ovakve i slične akcije. Jer, ne treba zaboraviti da su najmlađi tokom vožnje bezbedni jedino ako su smešteni u auto-sedište koje odgovara njihovom uzrastu i težini.

Chicco shop je specijalni kutak u Aksi u kome je izložena kompletna ponuda ovog brenda: krupna oprema (kolica, auto-sedišta, prenosivi kreveci), sitna oprema (cucle, flašice, pribor za higijenu, proizvodi za hranjenje), kozmetika, igračke, obuća, odeća i proizvodi za mame.Specijalno dizajniran enterijer, način na koji je roba izložena i prijatni prodavci uvešće vas u čarobni Chicco svet a kupovinu za vaše najmlađe učiniti još prijatnijom. U Aksa radnjama na Novom Beogradu, u Bulevaru Mihajla Pupina 181 i Jurija Gagarina 26, kao i u Aksi u Novom Sadu u Bulevaru vojvode Stepe 74 u okviru Chicco shopa dostupni su proizvodi iz kategorija odeća i obuća.U Chicco modnom kutku trenutno su u prodaji najnoviji modeli za sezonu proleće/leto 2016, i to iz dve kolekcije: Moj prvi Chicco, za mališane od rođenja do dve godine, i Moj Chicco za klince od dve do osam godina. Pored odeće, na istom mestu možete pronaći i Chicco obuću, u veličinama od 17 do 35, od prvog bebinog koraka do prvih školskih dana.Moderan dizajn i krojevi, vesele boje i neizostavan kvalitet Chicco modela učiniće da vaši mališani u svakoj prilici izgledaju kao prave modne zvezde, u vrtiću, parku, igraonici ili na šetalištu.

U okviru kampanje „Bezbednost nikada nije na odmoru“ pokrenut je i informativno-edukativni sajt www.auto-sedista.rs čiji je cilj da informiše roditelje o neophodnosti korišćenja auto-sedišta, propisima u toj oblasti, kao i da ih edukuje o svim važnim aspektima bezbedne vožnje dece u automobilu. Posetite sajt i saznajte više o propisima u našoj i drugim evropskim zemljama, naučite kako da pravilno odaberete i postavite auto-sedište kako bi vaša deca bila potpuno zaštićena tokom vožnje.

Portal www.ringeraja.rs svojim korisnicima, a u saradnji sa sponzorima, svakog meseca priređuje sjajna iznenađenja.Dečicu obradujemo igračkama, mame i tate kozmetikom, a trudnice imaju priliku da osvoje Paket za trudnice, koji im već pet godina darujemo. Dođite na Ringeraju i pogledajte šta vas to lepo čeka ovog meseca. Pored redovnih, pripremamo i lepa osmomartovska iznenađenja.

Dobrodošli na Ringeraju!

IZNENAĐENJA ZA ČLANOVE PORTALAWWW.RINGERAJA.RS

GRAD KRALJEVO NOVOROĐENIM BEBAMA POKLANJA AUTO-SEDIŠTA

NOVA KOLEKCIJA U CHICCO ŠOPOVIMA U AKSI

SAJT O AUTO-SEDIŠTIMA

Page 5: Baby planeta 35

Baby planeta

širom sveta

5Babyplaneta

Antibiotici povećavajurizik od gojaznosti

Traže vakcinu protiv virusa zika

Svet se još bori za iskorenjivanje dečje paralize

Prečesto uzimanje antibiotika u detinjstvu povećava rizik od gojaznosti u odra-slom dobu, pokazalo je jedno američko istraživanje. Istraživači Džons Hopkins Blumberg škole za javno zdravlje (JHSPH) objavili su rezultate dvanaestogodi-šnjeg istraživanja u stručnom međunarodnom časopisu o gojaznosti.Oni su tokom tog perioda pratili 163.620 dece starosti od 3 do 18 godina. Pre-gledom zdravstvenih kartona ustanovili su da je 20 odsto dece pilo antibiotike sedam ili više puta pre 15. godine, što se ispoljilo razlikom u težini u odnosu na drugu decu. Naime, deca koja su prekomerno uzimala antibiotike težila su u proseku 1,3 kilograma više od vršnjaka. Kako istraživači objašnjavaju, antibioti-ci utiču na crevnu fl oru tako što menjaju način na koji se hranljive materije apso-rbuju, a samim tim i na telesnu težinu.

Zbog velikog porasta broja obolele dece vlada Brazila fi nansiraće Centar za biome-dicinska istraživanja koji će raditi na proizvodnji vakcine protiv virusa zika. Virus prenose tigrasti komarci, a on izaziva oštećenje mozga kod beba. Očekuje se da će nakon tri do pet godina istraživanja biti dostupna vakcina za tu bolest. Brazil se suočava sa epidemijom virusa zika koji je povezan s mikrocefalijom, to jest poremećajem obima i veličine lobanje. „Od oktobra prošle godine rođeno je više od 3.500 beba s mikrocefalijom, dok je u 2014. zabeleženo samo 150 slučajeva“, saopštilo je nedavno brazilsko ministarstvo zdravlja.Lobanje beba rođenih sa ovim deformitetom imaju manji obim nego kod zdrave dece, u odnosu na pol, visinu i uzrast, zbog čega mozak ne može pravilno da se razvije. Bolest se može preneti sa trudnice na fetus, a simptomi su slični simptomima gripa i manifestuju se od 3 do 12 dana posle uboda. Za sada se epidemije javljaju samo u Južnoj Americi, ali sve zemlje u kojima ima tigrastih komaraca (među njima je i Srbija) na oprezu su.

Iako već decenijama postoji efi kasna vakcina, dečja paraliza još nije iskorenjena. Nedavno je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) najavila da se nadaju kako će u ovoj godini, nakon pojave dečje paralize u Siriji, Iraku i Somaliji, konačno isko-reniti tu bolest time što će vakcinisati milione dece starije od dve godine. Kristofer Maher, koji vodi regionalni program za iskorenjivanje dečje paralize, re-kao je kako postoji mogućnost da se ove godine polio zauvek zaustavi, prvi put posle 1988. kada je bolest postojala u više od 120 zemalja. On je na otvaranju regionalnog centra SZO-a u prestonici Jordana rekao da se dečja paraliza i dalje pojavljuje u Pakistanu i Avganistanu, ali da broj slučajeva opada. Zabrinjava što se tokom 2009 i 2010. polio vratio u 23 zemlje u kojima je bio iskorenjen. Zahvaljujući svetskoj inicijativi za iskorenjivanje polija vakcinisano je dve i po milijarde dece. Dosadašnje vakcine sprečavale su ili sva tri ili samo je-dan tip virusa - nova sprečava dva tipa endemski prisutna u četiri države koje se još uvek nisu izborile sa dečjom paralizom. Ako dečja paraliza bude iskorenjena, to će biti druga takva pobeda u istoriji – 1979. iskorenjene su velike boginje.

Page 6: Baby planeta 35

6 Babyplaneta

novo

, sni

ženj

a, a

kcije

GRACO KOLICANovi model i dezeni

Okretna i fl eksibilna, Graco Evo kolica, koja možete sklopiti samo jednom rukom, idealna su za gradske šetnje. Ako ih uparite sa odgovarajućim Graco Junior Baby sedištem, u svakom trenutku bićete spremni za pokret, ne remeteći bebine dnevne navike. Ova kolica se izrađuju u osam boja, na vama je samo da odaberete onu koja će vama i vašoj bebici šetnju učiniti još lepšom.

Svaki roditelj zna da je neophodno da pažljivo prati razvoj i napredo-vanje bebe, pogotovo ako je rođena pre vremena. Jedan od načina je i redovno merenje i praćenje promena u telesnoj težini. Uz Chicco elektronsku vagu moguće je pratiti i veoma male promene u težini, od samo 10 grama. Rezultate merenja, u opsegu od 30 g do 20 kg lako je očitati na LCD displeju, a pri svakom uključivanju vage prikazuje se rezultat poslednjeg merenja. Ova vaga ima ergonomski oblik i dizajn, tako da je detetu udobno to-kom merenja. Sofi sticirani antivibracioni program obezbeđuje precizno merenje čak i ako se beba pomera. Opcija tare omogućava vam da prvo izmerite težinu peškirića ili ćebenceta koje stavljate ispod bebe, a zatim tu težinu automatski izbacite tokom merenja bebe.Na ovoj vagi, zahvaljujući mernoj skali na dnu, moguće je pratiti i visinu bebe do 55 cm.Prodajna mesta: Aksa Kids Mega Store

CHICCO ELEKTRONSKA VAGAPratite napredovanje vaše bebe

OKT STEPERINa visini zadatka

Uz pomoć OKT stepera mališani se mogu lakše i brže popeti na WC šolju i sići sa nje, dok im za vreme obavljanja nužde on služi kao oslonac za noge. Da bi bili sasvim sigurni i stabilni, OKT steperi imaju gumu protiv klizanja a prednji deo udubljenje za maksimalno primicanje WC šolji.U OKT asortimanu postoji i dupli steper, koji, za razliku od standardnog, ima dva stepenika. Oni mališanima, pogotovo mlađima, omogućuju da se još lakše i brže penju na WC šolju i silaze sa nje.OKT steper ima višestruku namenu: može se koristiti i u situacijama kada mališani žele da se popnu do lavaboa kako bi oprali rukice i zubiće.OKT steperi oslikani su dezenima koje klinci obožavaju, Frozen, Mickey, Minnie, Cars, Winnie the Pooh i Planes. S obzirom na to da može izdržati težinu do 100 kg, ove stepere mogu korisiti i roditelji.U OKT ponudi su i noše i adapteri za WC šolju, napravljeni od visoko-kvalitetne plastike, anatomski oblikovani i u bojama koje će se svideti i dečacima i devojčicama. Prodajna mesta: Aksa Kids Mega Store i bolje snabdevene bebi radnje.

Graco Metro Cruise model izbor je mnogih urbanih roditelja koji su stalno u pokretu. Lagana aluminijumska konstrukcija i rotirajući prednji točkovi koji se mogu zaključati čine ih pogo-dnim za vožnju u gradskim uslovima. Nagib sedišta može se podesiti u tri položaja, među kojima je i ležeći, pa se u njima mogu voziti i tek rođene bebe, ali i mališani do 15 kg težine.

Graco porodica dobila je novog člana, kolica Blox, u kojima se mogu voziti mališani od rođenja do tri godine. Lagana konstrukcija, kompaktan okvir, jedna ručka i mogućnost zaključavanja prednjih točkova samo su neke od karakteristika koje ih čine veoma praktičnim za svakodne-vno korišćenje. Verujemo da će roditeljima izbor olakšati i podatak da su Blox kolica kompatibi-lna sa Junior Baby auto-sedištem, kao i da bez problema staju u prtljažnik svakog automobila.

Prodajna mesta: Aksa Kids Mega Store, ostala Baby planeta prodajna mesta i druge bolje opremljene radnje bebi i dečje opreme. Spisak Baby planeta prodajnih mesta nalazi se na strani 58.

Page 7: Baby planeta 35

7Babyplaneta

Page 8: Baby planeta 35

8 Babyplaneta

novo

, sni

ženj

a, a

kcije

NOVE EVYBABY PELENEBolje upijanje i savršena udobnost

Rezultati istraživanja sprovedenog 2014. godine pokazuju da su moć upijanja i udobnost na vrhu liste uslova kada su u pitanju karakteristike koje roditelji očekuju od pelena za bebe. U skladu sa zahtevima potro-šača, a stavljajući bebine potrebe na prvo mesto, EvyBaby je lansirao nove pelene sa unapređenim karakteristikama koje ih čine savršenim. Novo unapređeno jezgro pelene omogućava veću moć upijanja dok istovremeno površinski sloj, koji je u dodiru sa nežnom bebinom ko-žom, ostaje suvlji. Anatomsko prianjanje i fl eksibilne trake za zatezanje omogućuju idealno postavljanje pelene i veću udobnost za bebu. Površinski sloj sa dodatkom aloja vere omogućava koži da diše, te tako sprečava pojavu osipa i iritacija. Pored poboljšanih karakteristika, nove EvyBaby pelene dolaze u novom, redizajniranom pakovanju, i to u nekoliko veličina: standard, džambo i džajant. Za potpunu higijenu i negu pri presvlačenju preporučujemo i EvyBaby Natural vlažne maramice u pakovanju od 60 komada.

Znate li kako se kupa beba? Sapunom, kupkom i vodom od 37 stepeni Celzijusovih? Ne, beba se kupa - s ljubavlju! I bez straha, jer to je najčešći problem novopečenih roditelja kad iz porodilišta donesu mali zamotuljak.Da bi kupanje postalo svakodnevni ritual u kome će uživati i roditelji i bebi-ca, pobrinula se kompanija Tega Baby, koja nudi sve što je neophodno da ono bude prava uživancija.Tega kadice u više dimenzija napravljene su od plastike i imaju zaobljene stranice, što olakšava nošenje i smanjuje rizik od povrede deteta. Ako ka-dicu stavite na Tega metalni stalak, koji je sada dostupan i u beloj boji, ku-panje može da traje dokle god uživate i beba i vi, jer ćete sve vreme imati pravilan položaj leđa. Da bi vam ruke ostale slobodne i sprečilo slučajno isklizavanje bebe iz ruku zbog sapunice, tu je Tega kupko od mekane plastike ili onaj sa mekanom frotirskom navlakom. Za nežno čišćenje bebine kože savršen je Tega mekani okrugli sunđer.Sada kada je sve spremno, kupanje može da počne. Uživajte!Prodajna mesta: Aksa Kids Mega Store, ostala Baby planeta prodajna me-sta i druge bolje snabdevene bebi radnje.

TEGA BABY Ala je divota kad se beba kupa

CHICCO FARMA KOJA GOVORISavršena igračka

Chicco farma koja govori, poučna interaktivna igračka, na najlepši način, kroz igru, pomaže mališanu da uči i upozna se sa prvim rečima, brojevima od 1 do 10, imenima životinja i zvukovima koji-ma se one oglašavaju. Ukupno 50 reči, pitanja i izraza, melodija i glasova. I sve to na dva jezika, srpskom i engleskom. Igračka sadrži tri interaktivna modela sa igrama za unapređenje govora, po principu pitanje i odgovor. Počevši od prvog, svaki na-redni nivo je teži i zahtevniji, pa mališan postepeno uči i unapre-đuje govorne i memorijske sposobnosti. Osam različitih pesmica, praćenih svetlosnim efektima, na najlepši način, kroz igru i zabavu, pomažu da mališan razvije i unapredi svoje muzičke aktivnosti. Chicco farma koja govori namenjena je mališanima starijim od godinu dana. Prodajna mesta: Aksa Kids Mega Store, ostale bolje snabdevene dečje radnje i prodavnice igračaka.

R

Page 9: Baby planeta 35

9Babyplaneta

Page 10: Baby planeta 35

Babyplaneta10

Roditeljstvo sa sobom nosi mnogo dilema i pitanja i roditelji se često osećaju razočarano kada ne znaju koga da pitaju za savet ili za ostvarenje nekih svojih prava. S namerom da im olakša taj proces Udruženje "Roditelj" već 10 godina sprovodi volonterski

program Roditelj info centar. U okviru njega stručni tim, koji čine psi-holog, logoped, pedijatar, pravnik, savetnice za dojenje, savetnice za auto-sedišta, daju odgovore i savete roditeljima i budućim roditeljima. U rubrici Saveti u časopisu Baby planeta objavljujemo pitanja i odgo-vore koji mogu da budu korisni i drugima. Ako i vi imate neko pitanje, možete nam se obratiti na e-mail adresu [email protected]

Poštovani, da li dete ima pravo na roditeljski dodatak ako ga sada prijavim, beba ima pet meseci. Nisam mogla pre da je prijavim jer sam morala da formalno razvedem prethodni brak, pa da otac bebe prizna dete. Poštovana, rok za predaju dokumentacije za roditeljski dodatak je šest meseci, tako da imate još vremena, ali morate prikupiti dosta dokumentacije pa vam savetujemo da što pre počnete sa skuplja-njem. Potrebno vam je sledeće: Izvod iz matične knjige rođenih za svu decu, koji ne može biti stariji od šest meseci; uverenje o državljanstvu Republike Srbije majke koje ne može biti starije od šest meseci; fotokopija lične karte majke; fotokopija zdravstvene knjižice majke; prijava prebivališta za dete; uverenje nadle-žnog organa starateljstva da majka neposredno brine o detetu za koje je podnela za-htev, te da nije lišena roditeljskog prava u odnosu na decu prethodnog reda rođenja; dve fotokopije kartice tekućeg računa otvo-renog kod Poštanske štedionice (za korisnike koji nemaju otvoren tekući račun kod Poštanske štedionice kod te finansijske organizacije, a u svrhu isplate prava, po službenoj dužnosti otvara se poseban račun).

save

ti U

druž

enja

„R

OD

ITE

LJ“

Udruženje „RODITELJ“[email protected] www.roditelj.org

www.facebook.com/roditeljBeograd: 064/3292-040, 065/3292-043

Novi Sad: 065/2715-071; Niš: 064/1590-717Kragujevac: 064/8134-611; Užice: 064/2082-772

Kraljevo: 062/281-372; Pirot: 063/1316-848Sremska Mitrovica: 064/3613-943; Ada: 063/7783-022

Bačka Palanka: 061/1520-657; Temerin: 063/581-672

Majka sam bliznakinja od 15 meseci koje su rođene u sedmom mesecu, jedna je morala na fizioterapiju osam meseci i smatrali smo uvek da zaostaje za sestrom. Poslednja dva meseca ona je naglo napredovala, ali sada me brine sestra. Puno je gledala tele-vizor i totalno je opsednuta istim, primetila sam da se promenila, povukla u sebe i deluje mi nezainteresovano da nauči nešto novo. Mene najviše brine što je izgubila stečena znanja (taši-taši, neće više da mazi sestru, retko pokazuje gde zeka pije vodu). Inače je jako vesela, voli da se mazi sa mamom, da se igra sama, igra se ra-zličitim igračkama, nije još prohodala ali pušta se i pravi samostal-no pet-šest koraka. Imam li razloga za brigu? Još da napomenem da raste u dvojezičnom okruženju, a pesmice na TV-u bile su uvek na engleskom, trećem jeziku.Nemate razloga za tu vrstu brige koju ste stvorili čitajući na internetu opise kliničkih slika raznih poremećaja. To što vi napominjete da je dete regrediralo nije ono što mislite. Da je regrediralo u tom smislu kojeg se pribojavate, ne biste uspevali da je dozovete, da joj duže od pet sekundi zadržite pažnju na određenoj igrački ili zabavi. Ne bi vas gledalo u oči, ne bi vam se smešilo kada je zasmejavate, zapravo, dete bi izgledalo kao da je izgubilo sluh pa vas uopšte ne čuje. Iz vašeg opisa vidim da ne treba da se brinete u tom smeru. Okrenite se svom pedijatru, razvojnom savetniku i prijateljima. To povlačenje koje ste primetili ide sa zrelošću deteta, ono se prosto menja, verovatno bi sve isto bilo i da ste joj posvetili veću pažnju. U svemu tome jedino nije dobro preterano izlaganje TV programu. TV program je, naime, ubitačan za razvoj govora i jezika ukoliko ga gleda duže od 30 minuta dnevno. Takođe, kažete da vam deca rastu u bilingvalnoj sredini, a da je engleski praktično treći jezik koji slušaju, što opet može dosta da utiče na govorno-jezički razvoj vaših blizna-kinja. Učinili biste im veliku uslugu kada biste ih u narednih godinu dana izlagali isključivo jednom jeziku, najbolje da to bude maternji. Ipak, s obzirom na to da je u pitanju bila rizična trudnoća, pratite njihov razvoj kod nadležne zdravstvene sužbe i radite na psihomo-tornoj stimulaciji.

Možete li mi reći da li pravo na prijem u vrtić imaju deca majki koje su u trenutku podnošenja zahteva za prijem deteta u vrtić na po-rodiljskom odsustvu (zbog rođenja drugog deteta)?Poštovana, ako ste zaposleni, naravno da imate pravo da vaše dete prijavi-te u vrtić, ili ga upišete. Obično je konkursni rok tokom aprila ili maja (ako ste iz Beograda), ali vi tokom cele godine imate pravo da prijavite dete. Čak i ako oba roditelja nisu zaposlena, dete ima pravo da bude prijavljeno u vrtić, ali će biti primljeno samo ukoliko u tom vrtiću ima slobodnog mesta.

Treba da se vratim na posao posle porodiljskog bolovanja, ali dete samo sisa i neće da jede ništa drugo. Da li na osnovu toga mogu da produžim bolovanje?Poštovana, da biste posle isteka bolovanja za negu deteta (koje traje dok dete ne navrši 11 meseci) produžili bolovanje, potrebno je da to odobri lekarska komisija pri vašoj opštini. Ova komisija najčešće zahteva da dete ima neku dijagnozu koja znači da je neophodno da majka bude uz njega i pruži mu produženu negu. Ako je vaše dete fizički i psihički zdravo, mala je verovatnoća da će vam bolovanje biti produženo. S druge strane, dete možda slabije jede drugu hranu jer uglavnom doji. Kada počnete da radi-te, broj i količina podoja će se smanjiti, pa će dete preći većinski na čvrstu hranu. Nemojte brinuti da će biti gladno, deca u tom uzrastu već znaju kada mama nije tu i ne traže da sisaju.

Page 11: Baby planeta 35

11Babyplaneta

Page 12: Baby planeta 35

12 Babyplaneta

zani

mlji

va k

upov

ina

ZA ZDRAVE ZUBIĆE I LEP OSMEHChicco četkice i paste za zube

Pravilna dentalna higijena važna je još od najranijih dana, pa se prepo-ručuje da mališanima nabavite četkice i paste čim počnu da im izbijaju zubići. Za svakodnevnu oralnu higijenu najmlađih Baby planeta prepo-ručuje Chicco četkice i paste.Chicco četkice za zube dizajnirane su tako da odgovaraju obliku dečjih usta, dok ergonomska drška od meke neklizajuće gume omogućuje lako i sigurno držanje. Četkica sadrži mekane dlačice koje neće oštetiti nežne desni i zubiće, pa je mališani mogu koristiti već od šestog meseca. U za-visnosti od toga da li imate dečaka ili devojčicu, možete odabrati četkicu u roze, plavoj ili zelenoj boji. Chicco paste ne sadrže konzervans, a niska abrazivna formula nežno uklanja nečistoće bez oštećenja gleđi. Stomatolozi preporučuju ove pa-ste jer sadrže ksilitol koji je odlična prevencija od karijesa. S obzirom na to da su veoma blage, one sa ukusom jabuke i banane mogu koristiti bebe od šestog meseca, a sa ukusom jagode kad napune godinu dana. Prodajna mesta: Aksa Kids Mega Store, Lilly drogerije, Me-rcator i Roda objekti, Idea, Super Vero, Velika apoteka i ostale bolje snabdevene apoteke i radnje.

ČISTOĆA UVEK I SVUDAFresh N’Soft vlažne maramice

Zbog nedovoljno razvijenog imunog sistema bebin organizam postaje laka meta za bakterije i viruse, koji u njega mogu dospeti na različite na-čine. Jedan od njih je preko maminih ruku. Kako bi se potencijalna opa-snost od bakterijskih i virusnih infekcija svela na minimum, potrebno je da mamine ruke uvek budu čiste. Međutim, kada je mama u šetnji sa bebicom, na putu ili drugoj situaciji u kojoj nema pristup vodi i sapunu, za higijenu ruku predlažemo Fresh`n Soft vlažne maramice.Fresh`n Soft vlažne maramice dostupne su u velikim pakovanjima od 72 i 90 komada, ali i u malim od 15 komada, i mogu ih koristiti svi članovi porodice. Namensko travel pakovanje od 20 komada bez problema staje u svaku putnu torbu ili kofer. Maramice su mikrobiološki testirane, ne sa-drže alkohol, pa su pogodne i za najosetljiviju kožu. Uz to, natopljene su fi nim losionom koji prijatno miriše.Antibakterijske vlažne maramice bez alkohola za samo nekoliko trenu-taka temeljno uklanjaju nečistoću sa kože, a pritom ne narušavaju njenu pH vrednost. Prodajna mesta: Aksa Kids Mega Store, Mercator, Roda, Super Vero, Dis,Velika apoteka i ostale bolje snabdevene apoteke i de-čje radnje.Vero, Dis,Velika apoteka i ostale bolje snabdevene apoteke i de-

zani

mlji

va k

upov

ina

ZA ZDRAVE ZUBIĆE I LEP OSMEHZA ZDRAVE ZUBIĆE I LEP OSMEHZA ZDRAVE ZUBIĆE I LEP OSMEH

Kräuterhof kolekcija, pored konjskog balzama i proizvoda iz linije za borbu protiv celulita, sadrži i šampone i balzame za negu kose.U zavisnosti od tipa kose, linija sadrži šampone za normalnu, suvu i farbanu, masnu kosu, šampon protiv peruti, kao i balzam za sve tipo-ve kose i balzam za suvu i farbanu kosu sa šea puterom.Esencija Kräuterhof šampona su biljke poput mente, kamilice, ruz-marina, koprive, valerijane, hajdučke trave i hmelja. Prilagođeni su pH vrednosti kože i blagi prema temenu glave, što ih čini pogodnim za svakodnevno korišćenje.Kräuterhof šamponi neguju kosu, daju joj prijatan miris i svežinu, a blagi biljni mirisi okrepljuju sva čula.Šamponi i balzami dostupni su u pakovanjima od 500 ml.

PiC digitalni toplomeri Vedo Family i Vedo Clear za merenje telesne temperature lako se postavljaju, bilo da se temperatura meri ispod pazuha, oralno ili rektalno. Vedo Family ima fi ksni, a Vedo clear fl eksi-bilni vrat koji se prilagođava mestu merenja. Rezultati se očitavaju na velikom LCD displeju za jedan do tri minuta, a zvuk signalizira da je merenje završeno. Na povišenu temperaturu upozorava alarm, koji se oglašava svaki put kada temperatura pređe 37,8 stepeni.Toplomeri imaju memoriju poslednjeg merenja, pa tako pored trenutnog rezultata, na displeju se može videti i prethodni.Jedna baterija je dovoljna za 1000 merenja, a kada se istroši može se promeniti. Posle merenja ovi toplomeri se automatski gase, a kada nisu u upo-trebi, mogu se čuvati u zaštitnoj tzv. „slide open“ kutijci koja se dobija uz toplomer.

MELEM ZA KOSUKräuterhof biljni šamponi i balzami

BRZO I PRECIZNO MERENJE TEMPERATURE PiC Solution digitalni toplomeri Vedo Family i Vedo Clear

PRE UPOTREBE DETALJNO PROUČITI UPUTSTVO!O indikacijama, merama opreza i neželjenim reakcijama na medicinsko

sredstvo posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom

MELEM ZA KOSU

Posle merenja ovi toplomeri se automatski gase, a kada nisu u upo-trebi, mogu se čuvati u zaštitnoj tzv. „slide open“ kutijci koja se dobija

PRE UPOTREBE DETALJNO PROUČITI UPUTSTVO!O indikacijama, merama opreza i neželjenim reakcijama na medicinsko

sredstvo posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom

PRE UPOTREBE DETALJNO PROUČITI UPUTSTVO!O indikacijama, merama opreza i neželjenim reakcijama na medicinsko

sredstvo posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom

Page 13: Baby planeta 35

Babyplaneta

Page 14: Baby planeta 35

14

zani

mlji

va k

upov

ina

ZA PRVE BEBINE OBROKENuby termoosetljive kašike

Nuby termoosetljive kašike specijalno su napravljene za prve bebine obro-ke, pri čemu se pre svega vodilo računa o bezbednosti deteta. Zahvaljujući indikatoru toplote, vrh kašike postaje beo kada temperatura hrane pređe 37 stepeni, a pošto je mek, isključuje se mogućnost povređivanja desni i zubića koji tek izrastaju. Lagana i duga drška olakšava hranjenje i zahvatanje iz dubokih posuda, čime se sprečava prljanje maminih ruku.Za mališane koji su već napunili godinu dana Nuby je napravio specijalne viljuške i kašike za prve samostalne obroke. Oblikovane su tako da savršeno staju u dečje ručice. Iako se možda u prvi mah čini da ne postoji veza između pribora za jelo i razvoja motorike, istina je da lep, anatomski oblikovan pribor utiče na razvoj fi ne motorike, pogotovo ako je živih i veselih boja kao što su Nuby kašike. Nuby kašike ne sadrže bisfenol A, a mogu se prati u mašini za sudove.Prodajna mesta: Aksa Kids Mega Store i druge bolje opremljene dečje radnje i apoteke.

KUĆA JE NAJBOLJA KADA JE BEZBEDNA Reer zaštite

Za najmlađe, one koji tek otkrivaju svet oko sebe ali ne znaju za strah i nisu svesni opasnosti, kuća je puna skrivenih zamki. Ni mnogi roditelji, pogotovo oni koji su to prvi put, nisu svesni odakle sve vrebaju opasnosti po njihove mališane. Tome u prilog govore i rezultati istraživanja koji pokazuju da se deci mlađoj od pet godina većina nesreća dešava u kući. Kako bi sprečili povređivanje deteta u kući, bitno je da roditelji postanu svesni po-tencijalnih opasnosti i preduzmu mere zaštite, pre svega da unaprede bezbednost u kući i sredini u kojoj žive.To podrazumeva postavljanje zaštita na potencijalno opasna mesta i uzročnike povreda, kao što su utičnice, izvori toplote, oštre ivice na-meštaja, brave, ormarići sa lekovima, hemikalijama i raznim opasnim materijama. Brižnim roditeljima u tome će pomoći nemačka kompanije Reer koja već 90 godina proizvodi zaštite koje svaki dom čine bezbednim po najmlađe.

BEZ FLEKA OD MLEKAChicco tupferi za grudi

VRATITE LINIJU U NORMALUCarriwell posleporođajni steznik

Ako je količina mleka koja se stvara u dojkama veća od one koju beba posisa, može doći do spontanog curenja. Često se dešava i da dok majka doji bebu na jednoj dojci, iz druge mleko nekontrolisano curi.Pored toga što ovo za mame predstavlja veliki estetski problem, stalna vlaga na grudima pogodna je za razvoj bakterija, iritacija i infekcija. U ovom slučaju rešenje dolazi u vidu Chicco tupfera za grudi za jednokrat-nu upotrebu. Napravljeni su od superapsorbujućeg materijala koji efi kasno upija tečnost, čime se sprečava razlivanje, pa su grudi i bradavice uvek suvi. Specijalni oblik uloška i nežni materijal omogućuju koži da diše. Chicco tupferi mogu se koristiti u grudnjaku specijalno dizajniranom za dojilje, ali i u običnom. S obzirom na to da su ekstra tanki, ne ocrtavaju se ispod odeće.Anatomski oblik i lepljiva traka koja ga fi ksira za grudnjak omogućuju da Chicco tupfer čvrsto stoji na mestu.Prodajna mesta: Aksa Kids Mega Store i druge bolje opremljene dečje radnje i apoteke.

ZA PRVE BEBINE OBROKE

Jedna od najčešćih briga novopečenih mame jeste ta da neće uspeti da povrate liniju koju su imale pre trudnoće. Pored šetnje i raznovrsne ishra-ne raspoređene u pet obroka, vaš saveznik u misiji vraćanja linije jeste i Carriwell posleporođajni steznik. Rastegljiv je, lako se namešta i nežno prianja uz telo. Konstantan i pojačan pritisak na abdomi-nalno područje pomaže u ravnanju stomaka i poboljšava držanje. Sve ovo će se pozi-tivno odraziti na samopouzdanje mame, a time možda i promeniti statistiku koja kaže da je samo tri posto mama posle po-rođaja zadovoljno svojim izgledom. Carriwell posleporođajni steznik posebno je pogodan nakon carskog reza, jer skraću-je vreme oporavka, smanjuje bol i omogu-ćava veću pokretljivost porodilje.Ovaj steznik je izrađen od mekanog organskog pamuka koji dozvoljava koži da nesmetano diše. Dostupan je u više veličina, u crnoj i bež boji. Jednostavno se održava, ručnim pranjem u hladnoj vodi.Prodajna mesta: Aksa Kids Mega Store i druge bolje snabdevene bebi radnje.

Babyplaneta

Page 15: Baby planeta 35

15Babyplaneta

Page 16: Baby planeta 35

16 Babyplaneta

pozn

ati r

odite

lj

Nema ništa lepše nego kad se neke stvari dese u pravom momentu i donesu veliku ljubav i sreću. Baš to se desilo voditeljki Nini Radulović-Lečić, koja je u braku sa poznatim glumcem Branislavom Lečićem našla porodičnu sreću, a mlada se ostvarila i kao mama. Danas uživaju sa petogodišnjim Lavom i zajednički pokušavaju da mu usade vrednosti za koje se oboje zalažu

Sa Lavom pričam kao Sa odraSLim

Sa Ninom smo razgovarali u vreme kad su i ona i sin imali grip, pa je bila zabrinuta zbog jako visoke temperature koju je imao Lav. Ali to je život i roditeljstvo, borba a i sreća svakog pojedinačnog dana. Nina je sa mnogo ljubavi i pažnje za naš

časopis pričala o svojim roditeljskim iskustvima.Kada postanemo mame, nekako se naš svet vrti oko dece. Da li ste mogli da zamislite da roditeljstvo zapravo tako izgleda?- Nisam mogla ni da zamislim, niti mi je iko rekao kako roditeljstvo zapravo izgleda. Ali je, valjda, baš štos u tome da ne budete pripremljeni. Jer kad se vidi šta majka pa i otac sve prođu sa decom, možda se mnogo njih ne bi ni odlučilo na taj korak. Roditeljstvo je divno, ali i teško, što ne znači da treba odustati od njega. Naprotiv! Izazovi pred nama toliko su drugačiji, jer koliko ima ljudi, toliko ima i različite dece i tome se treba prilagoditi. Naš Lav je živahan i od prvog dana zahteva pažnju, da se njime bavite, da mu budete sasvim posvećeni. A to zna da bude naporno. Vidim to kada uporedim sa decom naših prijatelja. On je zahtevan i kada je ishrana u pitanju, pa neka-da ne mogu da se otmem utisku da ih imam troje. A što se tiče moje duše i srca, moje sreće, to je nemerljivo. Ne može se izmeriti nijednim detekto-rom koliko nas je oplemenio i usrećio i koliko je lepo biti njegov roditelj. Mladi ste zakoračili u svet roditeljstva. Mislite li da je tako lakše i bolje?- Da, postala sam mama sa nepunih 25 godina, što je danas baš rano. Ali nema tu pravog ili pogrešnog izbora, sve ima dve strane i svaki izbor je dobar. Kada si mlad, telo se ranije vrati u formu, brže se oporavite, lakše vam padaju noćna buđenja. Pritom ranije počnete da se bavite najvažni-jom i najlepšom stvari na svetu. Ja sam tek bila završila fakultet i zaposlila se. Nekako odmah je došla bebe i donela potpuno drugačiji život. Nisam imala period sazrevanja, ono kada si opušten, bez obaveza, izlaziš i nemaš o kome da brineš osim o sebi. Da li vam je teško padalo što ste tako mladi počeli sa roditeljskim obavezama?- Kada sam rodila Lava, niko u mom okruženju nije imao dete. Dok su moji prijatelji izlazili, išli po žurkama i na letovanja, ja sam menjala pelene, dojila, ustajala noću. Međutim, nijednog trenutka nisam ni po-mislila da sam pogrešila.

Roditi dete nešto je najdivnije što može da vam se desi, to oplemenjuje i oslobađa vas okova sopstvenog ega. Nažalost, često vidim da čovek koji pređe neke godine, a nije se ostvario kao roditelj, postaje do te mere okre-nut sebi i svojim potrebama da više ne može da se prilagodi i sebe na taj zahtevan način daje drugom biću. I ti ljudi su u velikom riziku da ostanu samu. Ne mislim da svako mora da bude roditelj, to je stvar odluke, ali saosećam sa ljudima, naročito ženama koje su želele da budu roditelji, ali kao da su propustile pravo vreme za to.Žene često u trudnoći idu u krajnosti, ili se ponašaju kao da su bo-lesne, ili kao da sve mogu. Kako ste se vi osećali?- Nisam sklona da mislim kako se žeme ponašaju bolesno, one se verovat-no i osećaju tako, nešto im ne prija ili im nije dobro. Hormoni različito utiču na svaku od nas, pa su različite i promene koje se dešavaju u trudnoći. Stvarno mislim da ženu treba mnogo razumeti u toku trudnoće, sve što se dešava tih devet meseci ostaje negde duboko zabeleženo u njoj. Ja sam bila aktivna trudnica, radila sam do kraja sedmog meseca, a onda sam dobila terapiju zbog koje sam morala da mirujem. Međutim, super sam se osećala tokom trudnoće! Naravno, nekad vam se poljuljaju i uzburkaju osećanja, ali to je tako normalno za drugo stanje. Sve ostalo je bilo u naj-boljem redu.

foto

:face

book

Kako ste gradili odnos sa Ivanom i Anom, decom iz prvog braka vašeg supruga Branislava?- Taj odnos se gradi kao i svaki drugi, on nije u startu konačan, kao što nije ni odnos između majke i deteta. Imate prirodnu potrebu da zaštite svoje dete i partnera u ljubavnoj vezi, isto tako imate potrebu da štitite decu koja su vam bliska. Oni su ljudi koje je stvorio neko koga volite i s kojim imate mnogo toga zajedničkog. Oni su dobro postavljena i lepo vaspitana deca i nije ih teško voleti. Što su stariji, sve su bliži nama i Lavu i taj od-nos je sve bolji. Nisam ništa forsirala, pustila sam da se odnos prirodno razvija, pa danas Lekina kćerka pre sa mnom nego sa njim podeli neke ženske stvari.

Lekinu decu je lako voleti

Page 17: Baby planeta 35

17Babyplaneta

U kakvom su vam sećanju ostale prve nedelje kada se Lav rodio?- Vrlo je neobično i čudno što dok se sve to dešava imate utisak da je stra-šno, a kada prođe, ne možete ni da se setite kako je bilo. Valjda je priroda tako uredila. Ti dani nisu laki, naročito ako vam se dete budi na 15 minuta, imate problema sa dojenjem, rana vam teško zarasta. Neke žene zaista prođu bez svega toga, ja sam od svega toga pomalo iskusila. Ali sva sre-ća, kratko je trajalo, dva-tri meseca, posle nam je zaista bilo sjajno. Prvih mesec dana mama mi je bila stalno uz mene i to mi je mnogo značilo. Ne znam kako taj period preguraju žene koje nemaju nikakvu pomoć, ili one na zapadu koje se samo posle nekoliko nedelja vraćaju na posao. Mame su, rekla bih, pravi heroji. Na koji način se suočavate sa odrastanjem sina, kako postav-ljate granice?- Mnogo je važno da u vaspitanju postoji balans između muške i ženske figure, sklad oko roditeljskih odluka, ali uz razliku u pristupu. Ja sam maj-činska figura koja stalno mazi, ljubi, moli. A otac je tu da podvikne i bude strog ako treba. Kod nas nema čak ni pretnje batinama, jer i Leka i ja mno-go vremena provodimo pričajući s Lavom. On hoće da sluša i o svemu možemo da se dogovorimo. Ali čim zakaže moje strpljenje, nastaju pro-blemi. Ako razgovaram s njim kao sa odraslom osobom i argumentima mu objasnim zašto nešto mora, sve je uredu, a ako smišljam objašnjenje, on to odmah provali. Vaspitanje se teško definiše, ali kad se sve sabere, samo je bitno davati veliku ljubav i uvek imati strpljenja za dete. Takođe, vreme perovedeno s njim mora da bude veoma kvalitetno, te da budete istrajni u onome što rešite da primenite, ma kako to izgledalo teško. Vas-pitanje nije univerzalna stvar, morate da upoznate svoje dete i da mu se svakog dana prilagođavate. Vaš suprug je glumac, vi ste se osim voditeljstva godinama bavili pevanjem, ima li Lav umetničku crtu?- Nisam zaista do sada skretala pažnju na njegove sklonosti, niti se to nešto ispoljilo. Mada, Lav ima muzikalnu crtu i voli da pevuši.

Volela bih da ima muzičko i glumačko obrazovanje, jer verujem da kada detetu date šansu da kroz umetnost dođe do sebe, onda će bolje raditi sve čime se u životu bude bavilo. Kontakt s umetnošću je lekovit. Biće mu ponuđeno da se bavi time, ali to ne znači da će ga to privlačiti - već sada ne voli da govori javno, čak je malo i povučen.Šta biste želeli da usadite svom detetu, bez obzira na vrednosti koje su danas vodeće u našem društvu?- Pre svega kritički stav, ne možemo im sve braniti. Danas je deci sve dostu-pno i ne mislim da ih treba izolovati. Jer, onda će se u svom društvu osećati kao da su pali s Marsa i biće izopšteni. Važno je da stalno razgovoramo s detetom, da mu dajemo kritiku sadašnjeg vremena i društva. On živi i ono što mi živimo u kući i o čemu razgovaramo, praktično uči po modelu. To je najbolje što mogu da mu ponudim, jer mi se čini da smo i suprug i ja pravilno postavljeni ljudi. Dakle, baza je dobra, ali nije sve do nas, pa moramo imati poverenja u svoju decu, ponuditi im mnogo šansi. I uz to obezbediti da nijednog momenta ne budu dokoni, jer dokonost, a ne do-kolica rađa slučajeve koji su na margini društva. Ali dokolica iskorišćena za čitanje, umetnost, sport, donosi zdravo biće koje ima svoj analitički stav prema svemu.

Da li vam je nešto posebno pomoglo u roditeljstvu, imate li neki savet da podelite sa čitaocima Baby planete?- Uvek koristim priliku da preporučim knjigu Elizabet Pantli „Kako da vaše dete prespava celu noć bez plakanja. Ta nam je knjiga zaista mnogo pomogla, slušali smo njene savete kako da nežno odviknemo dete i zaista posle trećeg dana više nismo imali problem sa spavanjem.

Uspavajte dete bez plakanja

Page 18: Baby planeta 35

Babyplaneta18

tem

a br

oja KOLICA ZA BEBU,

KAKO DA NAPRAVITE PRAVI IZBOR?

Page 19: Baby planeta 35

19Babyplaneta

Kolica su svakako jedna od najvažnijih stavki sa spiska za kupovinu kada stigne prinova. I veoma je važno da ona budu kvalitetna jer će beba u njima provoditi mnogo vremena, praktično od rođenja pa do treće godine. Roditelji zato treba da otvore četvore oči kada biraju prvo prevozno sredstvo za bebu. Nije samo bitno da kolica budu udobna i bezbedna za novorođenče, već i da budu što funkcionalnija i što lakša za korišćenje. Na tržištu postoji zaista veliki izbor različitih marki, modela i tipova. Ipak, sva dobra kolica imaju neke zajedničke osobine. Baby planeta je za vas istražila šta sve treba da poseduju kvalitetna kolica.

Page 20: Baby planeta 35

20 Babyplaneta

tem

a br

oja

Page 21: Baby planeta 35

21Babyplaneta

Tri ili više položaja Ako planirate da bebu od rođenja vozite u kolicima, ona moraju da imaju najmanje tri položaja (ležeći, polusedeći i sedeći). Treba da imaju skroz ležeći položaj kako bi tek rođena beba mogla da leži u njima. A s druge strane, potrebno je i da mogu da se podignu u sedeći položaj kako ne biste morali da kupujete druga kada ona počne da sedi. Bitno je, takođe, da svi položaji mogu lako i jednostvano da se podese.

Što laganijaTeža i masivnija kolica deluju stabilnije i jače, ali danas se za njihovu izradu koriste savremeni, lagani materijali pa ne znači da su ona teža stabilnija. Kako u prvih godinu dana većinu vremena s bebom provode mame, važno je da kolica budu što laganija, lakša za vožnju pa i nošenje u slučaju potrebe. Iz iskustva korisnika najbolje su se pokazala kolica od aluminijumskih legura, jer su veoma lagana a istovremeno i čvrsta.

Bezbedna Reklo bi se da dečja kolica svakako moraju da budu bezbedna, ali i po tom pitanju postoje nijanse po kojima se prosečna razlikuju od odličnih. Najpre, baza točkova treba da je dovoljno široka da se ne bi lako prevrtala. Ovo je posebno važno ako se u kolicima voze malo starija deca, koja se često naginju u stranu. Obavezno je da kolica imaju kočnicu na točkovima kako biste mogli bezbedno da ih zaustavite. I još jedna neophodna sitnica - treba da imaju sigurnosni mehanizam koji sprečava da se sama sklope.

Jednostavno sklapanjeBudući roditelji na ovu stavku često ne obraćaju pažnju, važnije im je kako kolica izgledaju. Ali lakoća sklapanja možda je i najvažnija za funkcionalna kolica. Jer, često ćete se naći u situaciji da morate da sklopite kolica. Ako je sklapanje teško i komplikovano i zato vam trebaju dve ruke, ko će za to vreme da drži bebu? Zato su uvek poželjnija ona koja mogu da se sklope sa jednim ili dva poteza, i to jednom rukom.

Lagana za vožnjuPre nego što kupite kolica, isprobajte ih ako možete. Važno je da vidite da li se lako voze i kako se točkovi ponašaju kada idu ravno, a kako kada idete u stranu - da li se i prednji i zadnji točkovi rotiraju. Najbolje je ako se točkovi rotiraju u svim pravcima, to će vam omogućiti da ih vozite i skrenete jednom rukom.

Od kvalitetnih materijalaMaterijal od kojeg su kolica treba da bude čvrst i kvalitetan, kako bi izdržao sve atmosferske prilike i zub vremena. Važno je da se presvlaka jednostavno skida i vraća na kolica, kako bi s vremena na vreme mogla da se opere. Poželjno je i da na presvlaku nisu prikačeni metalni ili neki drugi teški delovi koji bi otežali pranje i održavanje.

Sigurnosni kaiševi Kaiševi na kolicima važan su deo bezbednosti, naročito kada beba postane aktivnija. Oni moraju da budu dovoljno dugi kako bi mogli da se podese prema uzrastu i položaju deteta, kao i da se vezuju u tri tačke. Mehanizam na njima treba da se otvara relativno lako, ali ne previše da se dete ne bi samo odvezalo.

Funkcionalne ručkeNajbolje je ako ručke mogu da se prilagode vašoj visini, jer posle duže vožnje sa neprilagođenim ručkama sigurno ćete osetiti bolove u rukama i vratu. Još bolje je ako ručke mogu da se okreću tako da bebu vozite okrenutu od vas, ali i tako da gleda u vas. Ovakva funkcionalnost može da vas spase kada se dete uznemiri i počne da plače. Veoma je korisno i ako su ručke spojene, jer se tako lakše manevriše kolicima. Dosta modela u predelu ručki ima razne dodatke za fl ašu ili čašu, novčanik i slično. Iako ove sitnice ne utiču na kvalitet vožnje, veoma su korisne za roditelje.

Korpa za sitniceOva stavka zapravo mnogo više znači mamama i tatama. Velika i funkcionalna koropa omogućava da u kolica bez problema stanu bebi-torba s presvlakom, kremom, vlažne maramice, voda, užina. Mame često u toj korpi nose ono što su pazarile a i druge potrepštine.

PAŽLJIVO BIRAJTE

Ako roditelji očekuju dve ili više beba, nabavka posebnih kolica može da im bude velika muka. Osim fi nansijskog izdatka, mora-ju da odluče da li će izabrati kolica u kojima su deca smeštena jedno pored, ili jedno iza drugog. I jedno i drugo rešenje imaju i prednosti i mane. Šira kolica u kojima su deca jedno pored drugog sjajna su za bebe jer im omogućuju igru i uživanje to-kom vožnje, naročito kada malo porastu. Ali za roditelje su često noćna mora, jer im otežavaju obavljanje svakodnevnih obaveza. Ona pak sa korpama koje su jedna iza druge teška su za manevrisanje, a bebe nemaju nikakav kontakt (osim u slučaju da korpe mogu da se okrenu jedna prema drugoj).

Dupla vožnja

Page 22: Baby planeta 35

22 Babyplaneta

tem

a br

oja

PRAVA KOLICA ZA SVAKI UZRAST

Page 23: Baby planeta 35

23Babyplaneta

Beba može da se vozi u kolicima od prvog dana, ali je važno da su ona namenjena novorođenčetu i da omogućuju sigurnu i bezbednu vožnju. Takva kolica moraju da imaju ležeći položaj. Na tržištu se danas sve češće kupuju kompleti koji imaju posebne dodatke za uzrast od rođenja pa sve do četvrte godine. Iako je njihova cena nešto viša nego kod običnih kolica, jednom kupovinom imate sve dodake potrebne za vožnju mališana u dužem periodu. Praktično, ovakva kolica rastu sa detetom.Kolica koja imaju komplementarnu montažnu bebi nosiljku i auto-sedište pokazala su se kao veoma praktična. Često se desi da dete tokom vožnje zaspi u auto-sedištu, i u takvim situacijama usnulu bebu, ne vadeći je iz sedišta, veoma lako (jednim klikom) možete da stavite u kolica.

Ako kupujete kolica kada je dete već počelo da sedi, onda su kišobran kolica dobar izbor. Ona najčešće nemaju ležeći, već samo poludeseći i sedeći položaj. Ova lagana i jednostavna kolica često nemaju ni krov, pa ni korpu. Zato se mogu koristiti za vožnju samo kod starije dece. Kako su lagana i laka, dobar su izbor za kraće vožnje.U poslednje vreme popularna su kolica na tri točka. Udobna su i pogodna za neravne terene. Ipak, pri kupovini treba obratiti pažnju da budu stabilna, jer im je zbog tri točka nestabilnost najveća mana.Kada dete prohoda, kolica se sve manje koriste, ali za duže šetnje kišobran ili neka druga lagana kolica veoma su korisna čak i kada dete napuni tri godine. Ona vas mogu spasti kada se dete umori, prispava mu se ili mu jednostavno treba predah.

Page 24: Baby planeta 35

24 Babyplaneta

tem

a br

oja

Page 25: Baby planeta 35

25Babyplaneta

Pri kupovini uglavnom svi naglašavaju važnost težine kolica, udobnosti, sigurnosti, broja položaja, a retko ko se seti jednog veoma važnog faktora - da li ona odgovaraju onima koji će ih voziti!Naravno, važno je da kolica budu funkcionalna, udobna i bezbedna za bebu, ali kada kupuju ovaj važan komad opreme, roditelji zapravo treba pre svega da imaju u vidu svoje potrebe. Roditelji, a najčešće mame mnogo vremena, naročito tokom prve godine a i kasnije, provode same u šetnji s bebom u kolicima. Zato je veoma važno da mama izabere kvalitetna i funkcionalna kolica koja odgovaraju njenim potrebama i stilu života. Jer, neće ista kolica biti pravi izbor za aktivne osobe, koje mnogo hodaju po prirodi, i one koje idu samo u kratke šetnje, ili žive urbano. Ogromna je razlika da li živite na petom spratu bez lifta ili ste u prizemlju. Odgovori na sledeća pitanja mogu vam olakšati izbor i pomoći da kupite prava kolica ne samo za vašu bebu, već i za vas:

Da li će mama (ili tata) uglavnom sami ići u šetnju? Od odgovora na ovo pitanje zavisi koje su karakteristike kolica najvažnije - da li će morati da budu što lakša ili da imaju što više dodataka. Ako je mama veći deo vremena sama s bebom, treba razmišljati o tome da imaju što manje kilograma i da se što jednostavnije sklapaju (poželjno jednom rukom).

Do kada planirate da se beba vozi u kolicima?Da li kupujete kolica samo za prvih nekoliko meseci, ili želite mašinu u kojoj će dete moći da se vozi do treće godine? Ako kupujete kolica koja ćete koristiti samo prvih meseci, bitno je da imaju ležeći položaj i da budu masivnija, jer ćete dok je beba mala biti manje pokretni. Kada dete počne stabilno da sedi, možete kupiti mala, kišobran kolica, koja su lagana i uglavnom imaju dva položaja, sedeći i polusedeći.

Kakav je vaš životni stil?Ako mnogo i često hodate i šetate po različitim terenima, i provodite vreme u prirodi, onda izaberite kolica koja imaju veće točkove, zbog udobnosti. Takođe, možete izabrati i ona sa tri točka, koja su veoma udobna i laka za upravljanje, kako u gradskoj sredini, tako i u prirodi. Ako ste više kućni tip i ne planirate da bebu vodite u duge šetnje, već pre do pijace i u nabavku, onda vama više odgovaraju stabilnija veća kolica sa velikim prostorom za odlaganje.

Koliki je gepek vašeg automobila?Ako imate mali automobil, morate razmisliti i o tome kako se kolica sklapaju da bi mogla da stanu u gepek ili u lift u vašoj stambenoj zgradi. Nije loše ni da izmerite dimenzije prtljažnika i sklopljenih kolica kako ne bi bilo neprijatnih iznenađenja kada probate da spakujete kolica u auto.

Koje ste visine? Ako niste prosečne visine, pogledajte da li ručke na kolicima mogu da se podešavaju, da bi vam to olakšalo vožnju. Nije prijatno duže voziti kolica u položaju koji može da izazove bolove.

Da li vaša beba voli da se vozi u kolicima? Ako nije ljubitelj ovakve vožnje, od pomoći je da kolica imaju mogućnost da tokom vožnje dete gleda u vas.

KOLICA PO MERI RODITELJA

Page 26: Baby planeta 35

26 Babyplaneta

u ce

ntru

paž

nje

5 PRAVILA ZA BEZBEDNU VOŽNJUNovorođenče će većinu vremena u kolicima spavati, ali nešto veće bebe znaju da budu veoma aktivne i nemirne tokom vožnje. Zato je važno da vodite računa o bezbednosti deteta, a kvalitetna kolica će vam to olakšati. Ovih pet pravila za bezbednu vožnju treba stalno da poštujete:• Uvek vezujte dete u kolicima, čak i dok je malo.• Kad stajete, osigurajte kolica kočnicama.• Kad sklapate kolica, udaljite decu od njih.• Ne ostavljajte decu bez nadzora u kolicima.• Ne koristite jastuk za male bebe koje leže u kolicima.

Page 27: Baby planeta 35

27Babyplaneta

Page 28: Baby planeta 35
Page 29: Baby planeta 35

29Babyplaneta

Page 30: Baby planeta 35

30 Babyplaneta

UZ CENTAR ZA MAME, MAME N ISU SAME

Zamislite sledeće: mame su poštovane i opušteno uživaju u roditeljstvu, po povratku na radno mesto nisu ma-nje cenjene samo zato što su mame; na razgovoru za posao niko ih ne pita da li imaju ili planiraju decu. Za Jovanu Ružičić, osnivača Centra za mame, to je jedan od ciljeva za koji se predano i sa puno entuzijazma bori, jer je danas ta slika daleko od naše realnosti. Jovana iskreno veruje da žene zaslužuju daleko bolji tretman nego što ga imaju, kao i da udružene mame mogu mnogo toga, pa i da menjaju Srbiju

tem

a br

oja

u ce

ntru

paž

nje

Otkada se posle 11 godina školovanja i života u Americi i Indiji vratila u Srbiju, Jovana se stalno susreće sa nevericom i pitanjem: zašto si se vratila? A odgovor možete naći u svemu što sa mnogo ljubavi prema svojoj zemlji ova

mlada, sjajna žena radi.Uverena da je sasvim logičan put da se vrati kući sa znanjem i iskustvom koje je stekla živeći i putujući po svetu, Jovana je to i učinila, a onda je shvatila da nije sama u tom razmišljanju. Tako je na društvenoj mreži Fejsbuk osnovala grupu Repats, koja okuplja visokoobrazovane mlade ljude odlučne da se vrate u Srbiju i tu grade

svoje priče. Grupa danas ima više od 1.200 članova. A kad je po povratku u Srbiju shvatila da je aktivista i pokretač, Jovana je zavrnula rukave i osnovala Centar za mame, organizaciju koja se bori za prava žena i mama. - Cilj naše organizacije je da žena ne bude diskriminisana zbog toga što će postati mama te da joj se omogući da ostvari svoj ljudski kapacitet. Mada se zasnivamo na feminističkim vrednostima, fokus naših aktivnosti je pre svega na ravnopravnosti mama, a ne samo žena. Jer, borbom za tu ravnopravnost rešavamo i mnoge druge probleme koji iz toga ishode - smatra Jovana i dodaje: - Dve stvari su me motivisale da osnujem baš organizaciju za mame; prva je činjenica da imamo negativni natalitet i da nas je sve manje, a druga je evidentan problem ostvarivanja ženskih i pre svega prava mama koje su ovde potpuno nezaštićene. Dok sam u Americi viđala odlično organizovane mame koje su dobro znale svoja prava, u Srbiji su moje drugarice ostajale bez posla samo zato što su rodile dete! Poslednje tri godine Centar mame osnažuje kroz edukaciju, umrežavanje, zaštitu prava zagarantovanih Zakonom o radu i promovisanje zdravog i aktivnog života. Želja i planova nije nedostajalo, ali se Jovani čini da je organizacija rasla dosta sporo. Sve u Srbiji kasni i ide sporije nego što se želi, pa i udruživanje mama. Tome je doprinelo i to što za ovakve ideje nema baš mnogo fi nansijera, pa je organizaciju koja je za ovih nekoliko godina pomogla mnogima Jovana sa svojim timom gradila "sa 0 dinara". - Sa druge strane, stalno nam se javljaju nove mame koje žele da se uključe u rad Centra. Naš tim trenutno ima 16 volonotera, a imamo i veliku mrežu mama koje nam pomažu - prevode, pišu za naš sajt, organizuju dešavanja ili se povremeno uključuju u aktivnosti. Bez obzira na to što smo sto odsto volonterska organizacija koja počiva na entuzijazmu, to me ne sprečava da maštam, ali i da radim na tome da jednog dana postanemo velika, međunarodna organizacija, jer je pomoć mamama svuda potrebna.

Jovana je nedavno i sama postala mama, ali kaže da za sada nije imala problema u ostvarivanju svojih prava. Međutim, na svojoj koži je osetila da postoji velika potreba za bolje organi-zovanom podrškom mamama, naročito u prvim mesecima posle rođenja deteta.- To mi je još veći motiv da pokrenemo neke nove stvari što se tiče olakšanja roditeljstva. Dobila sam i brojne ideje za „mama biznise" koji meni lično fale kao majci. Ideja je mnogo, to-liko da me moj dragi kroz šalu pita: "šta danas pokrećemo" - optimistički kaže Jovana.

Page 31: Baby planeta 35

Babyplaneta

A da mame mogu mnogo kada se udruže, pokazala je kampanja "P(B)ravo za mame", koju je tokom 2014. Centar organizovao zajedno sa udruženjima "Roditelj" i "Srbija u pokretu". To je prvi put da su se mame udružile i organizovano tražile da se promeni Zakon koji se nije sprovodio i nanosio im je mnogo štete. Kao rezultat kampanje, tokom koje je 250 mama pričalo sa 250 poslanika Narodne skupštine i ubedilo ih da se promeni zakon - od polovine ove godine porodiljske nadoknade neće biti isplaćivane preko poslodavca, već direktno na račun porodilja!- Veoma sam zadovoljna rezultatima ove kampanje, jer smo pokazale koliko možemo kada se organizujemo. Nadam se da je to samo početak aktiviranja mama u Srbijii, da ćemo se više boriti za svoja prava. Naše žene su danas višestruko diskriminisane, mame naročito. Vrlo često rade na crno, nisu prijavljene, ne plaćaju im se doprinosi i zbog toga kada ostanu trudne nemaju nikakva prava. Mnogo puta posle porođaja budu raspoređene na niže pozicije ili dobijaju otkaze. To je ono protiv čega se borimo. Naši zakoni nisu toliko loši, samo se malo primenjuju.Jovana kroz šalu kaže da zahvaljujući sinu Jevremu više ne mora da objašnjava zašto se bavi pravima mama a nije mama i dodaje da tek sada iz prve ruke vidi koliko je nerealno skupa dečja oprema, zatim hrana i garderoba, zbog čega je u Srbiji luksuz imati dete. Ali isto tako misli da problem nataliteta ne može da se reši za četiri godine, koliko traje izborni ciklus.- Umesto najavljenih penzija za majke sa trećim detetom i davanja za koja smo svi svesni da naša država nema dovoljno sredstava, moglo bi se mnogo toga učiniti u oblasti dosledne primene zakona i zaštite prava mama - uverena je Jovana.

Od pravnih saveta do Bazara mama preduzetnica

U Centru za mame već tri i po godine funkcioniše pravno savetovalište u kojem pomoć dobijaju mame koje ne znaju kako da ostvare svoja prava regulisana Zakonom o radu. Jednom mesečno u Beogradu tradicionalno organizuju besplatne radionice za mame na razne teme. U narednom periodu nastavljaju da se bore za bolji i humaniji tretman žena tokom porođaja, započet kampanjom "Sloboda rađanju". A kao znak podrške ekonmskom osnaživanju mama Centar dva puta godišnje organizuje Bazar mama pre-duzetnica. Do sada je održano pet bazara na kojima je učestvovalo više od 100 mama preduzetnica.- Uskoro, uz podršku Erste banke, pokrećemo klub mama preduzetnica koji će im kroz druženja i edukacije pomagati u ranim fazama uspostavljanja sopstvenog biznisa - najavljuje Jovana Ružičić.

Page 32: Baby planeta 35

32 Babyplaneta

u ce

ntru

paž

nje

PODEL I LJUBAVI OSVOJ 10.000 DINARANe gledajte u kalendar, jednostavno slavite svaki dan. Udahnite duboko... Danas će biti izvanredan dan!Veseo čovek je kao sunce, kud god ide osvetljava.Ko veruje da je srećan, on je zaista srećan.Ovo su samo neke od poruka koje ulepšavaju dan posetiocima Akse. I vi svojom porukom nekome možete ulepšati dan, a pritom i osvojiti vredne nagrade.

Aksa vas poziva da zajedno širimo ljubav.Kažite nam šta je za vas ljubav, kakve emocije budi u vama i ko sve zaslužuje vašu ljubav. Napišite svoju poruku ljubavi u jednoj rečenici, ostavite je u našu MAM kutiju, a mi ćemo, po izboru našeg žirija, nagraditi najlepše.

Nagradni konkurs MAM poruke ljubavi traje do 15. aprila 2016. godine. Svakog 20. u mesecu proglasićemo najlepšu poruku tog meseca, a nju ćemo nagraditi vaučerom od 1.000 dinara za kupovinu u Aksi i MAM poklonom u vrednosti 2.000 dinara. Autora najlepše poruke konkursa, koju ćemo proglasiti 5. maja 2016, čeka glavna nagrada: vaučer od 10.000 dinara za kupovinu u Aksi. Najlepša poruka biće korišćena kao slogan za MAM kampanju tokom 2016.

Najlepšu poruku u januaru napisala je mama Maja Vilovski iz Novog Sada, i ona glasi: Moje srce je bilo najveće kada su u meni kucala još dva srca.

Očekujemo vaše poruke, nagrade su spremne!

Pratite nas na Facebook stranama

i saznajte sve u vezi sa konkursom MAM poruke ljubavi.

Page 33: Baby planeta 35

Babyplaneta

Page 34: Baby planeta 35

Babyplaneta34

Page 35: Baby planeta 35

Babyplaneta

Page 36: Baby planeta 35

36 Babyplaneta36 Babyplaneta

Anemije najčešće nastaju zbog smanjenog stvaranja eritrocita, to jest crvenih krvnih zrnaca, u kostnoj srži. Toj grupi pripada sideropenijska anemija. Osim toga, anemije nastaju i zbog povećane razgradnje eritrocita. Primer za ovu

grupu su hemolizne anemije, koje mogu da budu stečene ili nasledne.Treća grupa su anemije usled naglog ili hroničnog krvarenja - kaže za Baby planetu prof. dr Dejan Škorić, direktor Centra za pedijatriju pri Unuverzitetskoj dečjoj klinci u Tiršovoj. Nepravilna ishrana najčešći je uzrok sideropenijske anemije u dečjem uzrastu, a ređe su to hronični gubici gvožđa zbog krvarenja ili loša apsorpcija gvožđa. Kako pojašnjava prof. Škorić, sideropenijska anemija se u najvećem broju slučajeva javlja kod dece u uzrastu od šestog do 24. meseca, jer se u tom periodu deca često nepravilno hrane. Sideropenijska anemija se javlja i kod adolescenata, naročito kod ženske dece.- Klinička slika sideropenijske anemije ne razlikuje se značajno od drugih anemija - bolesnici su bledi, tahikardični, imaju osećaj malaksalosti i često poremećen apetit - kaže prof. Škorić. - Tkiva

anemičnog deteta ne dobijaju dovoljno kiseonika, pa ovaj problem mora što pre da se reši, a rešenje je pravilno lečenje. Ako se anemija ne leči mesecima ili godinama, dolazi do poremećaja razvoja deteta i teških posledica. Takva deca slabije napreduju, imaju lošiji uspeh u školi i česte infekcije.

Anemije su čest problem i dece i odraslih, procenjuje se da sideropenijsku anemi-ju, koja je i najčešća, ima čak oko 30 odsto ljudske populacije. Problem sa anemi-jama u većoj meri imaju siromašne i zemlje u razvoju, naročito kada su u pitanju anemije izazvane lošom i neadekvatnom ishranom

Bledilo znak anemijeAnemičano dete ne mora uvek da ima izražene simptome i znake bolesti, oni se javljaju kao posledica komezatornih meha-nizama, pojašnjava prof. Škorić. - Dete koje boluje od anemije pati od hipoksije - nedostatka kiseonika u tkivima i organima. Organizam se od toga brani sužavanjem krvnih sudova u koži, crevima i mišićima, pa je bolesnik bled, ima loš apetit i mišićnu slabost. Kod pacijenata sa anemijom srce pumpa veću količinu krvi i zbog toga se javlja ubrzan rad srca (tahikardija), oboleli često imaju osećaj lupanja srca. Lekari koji pregledaju anemično dete često čuju srčani-sistolni šum. Ako dete ima hemoliznu ane-miju, pored bledila prisutna je i žuta prebojenost kože.

Stručni saradnik:Prof. dr Dejan Škorić, pedijatar hematologdirektor Centra za pedijatriju Univerzitetska dečja klinika Beograd

NEPRAV ILNA ISHRANA, GLAVNI KRIVAC

ZA ANEMIJU

kaži

aaa

...

Page 37: Baby planeta 35

Babyplaneta

Za prevenciju sideropenijske anemije ključna je odgovarajuća ishrana. Ona treba da sadrži dovoljno namirnica životinjskog porekla, kao što su sveže meso i jaja. Ishrana isključivo namirnicama biljnog porekla, kao i unošenje veće količine kravljeg mleka, može da dovede do sideropenijske anemije. Za prevenciju sideropenijske anemije kod odojčeta rođenog u terminu i sa normalnom težinom (oko 3,5 kg), potrebno je da majka doji dete tokom prve godine života i da se nemlečna ishrana (voće, povrće, meso i žumance) uvede između četvrtog i šestog meseca. Ako majka ne doji dete, potrebno je da daje adaptirano mleko do kraja prve godine. Pedijatri i hematolozi se slažu da je kravlje mleko neodgovarajuća namirnica za odojče i većina dece koja se u prvoj godini hrane kravljim mlekom imaće sideropenijsku anemiju. S druge strane, deca rođena pre termina (nedonoščad), kao i ona sa malom porođajnom težinom (manje od 2,5 kg), od drugog meseca moraju da primaju preventivne doze gvožđa. Lekari u domovima zdravlja često zaboravljaju ovu preporuku, pa se kod te dece razvije sideropenijska anemija, upozorava prof. Škorić.

- Srećom, sideropenijska anemija se lako prepoznaje i još lakše leči. Potrebno je da bolesno dete redovno dobija odgovarajuću dnevnu količinu leka koji sadrži gvožđe (Fe), kao što je na primer fero-sulfat (FeSO4). Lekovi koji sadrže gvožđe uglavnom se primenjuju oralno, tj. dete treba da pije lek jednom, dvaput ili triput dnevno, u zavisnosti od toga kako lekar prepiše. Uz ovakvo lečenje već posle nekoliko dana dolazi do poboljšanja opšteg stanja i normalizacije hematoloških parametra (krvna slika). Potrebno je da lečenje traje dovoljno dugo (dva-tri meseca), da bi se popunile rezerve gvožđa u organizmu bolesnika - pojašnjava prof. Škorić. Važno je naglasiti da se lek daje pre obroka, uz primenu vitamina C, jer je tada bolja apsorpcija gvožđa. Ako se javi mučnina, lek se može primeniti u toku ili posle obroka, ali je tada apsorpcija manja. Kod starije dece može da se javi i zatvor, a problem se rešava unošenjem veće količine tečnosti i hrane koja sadrži vlakna, kao što su sveže voće i povrće. Stolica deteta koje oralno prima gvožđe tamno je prebojena, ali to je potpuno bezopasna pojava.

37 37

Ograničite kravlje mlekoIako se češće javlja u uzrastu odojčeta, sideropenijska anemija može da se javi i kod dece predškolskog uzrasta. Naročito ako dete pije više od 500 ml kravljeg mleka dnevno, a ne uzima meso i jaja. Potrebno je da dete redovno ima i voćne obroke. Preporuka je da uzima integralne žitarice koje su bogate vlaknima, jer se na taj način reguliše stolica, sprečavaju go-jaznost, hipertenzija i neke maligne bolesti, preporučuje sa-govornik Baby planete.

Posle šestog meseca mora da se leči Fiziološka anemija ne nastaje zbog nedostatka gvožđa. Ja-vlja se u drugom i trećem mescu života i ona se ne leči. Ako je anemija u tom uzrastu težeg stepena, potrebno je dete uputiti kod hematologa, koji će proceniti da li je potrebno eventualno lečenje. Anemija u uzrastu posle šestog meseca nije fi ziološka i najčešće je sideropenijska. Ako se javi kod dojene dece, što se ređe dešava, potrebno je proceniti da li dete dobija odgovrajuću nemlečnu ishranu i da li postoje gubici gvožđa, najčešće zbog krvarenja iz gastrointestinalnog trakta.

Page 38: Baby planeta 35

Babyplaneta38

roda

na

putu

Od momenta kada saznaju za trudnoću, buduće majke sreću se sa mnoštvom saveta šta smeju, a šta ne smeju da rade. I mada su ti saveti često puni predrasuda, ipak bi trebalo da tokom trudnoće i dojenja obrate pažnju na neke tretmane. Iako je mala verovatnoća da im nešto od kozmetičkih preparata i tretmana može naškoditi, nema ni dokaza koji bi potvrdili njihovu apsolutnu neškodljivost

TRUDNICE, OPREZNO SA ULEPŠAVANJEM!

Page 39: Baby planeta 35

39Babyplaneta

Treba biti oprezan sa svim što nanosimo na kožu (glave, vrata i stomaka), koren kose i nokte. Jer potencijalno opasne materije tuda mogu da prodru u dublje slojeve kože gde se nalazi mreža kapilara. Odatle, putem krvi, mogu stići do pupčane arterije i

kroz placentu doći do ploda (ili u mleko posle porođaja). Takođe, isparenja nekih preparata koji se koriste za tretman kose i noktiju smatraju se potencijalno opasnim. Šta je od zabrana za trudnice mit, a šta istina?

Farbanje koseOko ovog pitanja vodi se polemika: dok jedni smatraju da nije štetno farbati kosu tokom trudnoće, drugi su protiv, naročito ako se koriste blanš ili farbe s amonijak-peroksidom. Smatra se da je mala verovatnoća da neka štetna materija preko kože glave dospe do tela, pa se većina ipak odlučuje da nastavi s farbanjem i tokom trudnoće.Najčešće se preporuka o izbegavanju farbanja odnosi na prva tri meseca trudnoće, kada se formiraju bebini organi. Ako trudnica ipak želi da se farba i tokom trudnoće, preporuka je da koristi farbe na biljnoj bazi, bez amonijaka, i hidrogen nižeg procenta.

Anticelulit kremeDermatolozi tokom trudnoće ne preporučuju nikakve kreme protiv celulita, naročito one koje sadrže retinol, jer se on povezuje sa nagluvošću kod beba. Takođe, ni anticelulit masaža, kao ni drugi anticelulit tretmani, nisu preporučljivi tokom trudnoće i dojenja, jer se na taj način štetne materije izlučuju u krvotok i mleko.Od ostalih masaža dolazi u obzir parcijalna masaža dela tela, na primer lica i vrata. Jedino je potrebno da se vodi računa da ulje za masažu bude biljno (bez eteričnih ulja i sintetičkih parfema). Sa eteričnim

uljima, kao moćnim supstancama, uvek je važan oprez u odabiru i dozi, a naročito u trudnoći zbog mogućnosti da prođu placentalnu barijeru.

DepilacijaDepilacija sama po sebi nije opasna, ali trudnicama je koža zbog hormona osetljivija, pa se može desiti da je tretman bolniji, a koža duže crvena. Zato se više preporučuje hladna depilacija voskom nego topla, da se ne bi dodatno širili kapilari u trudnoći i onako skloni širenju. Takođe, kreme za depilaciju mogu da sadrže agresivne sastojke, pa je njih poželjno izbegavati.

Pedikir i manikirKoža tokom trudnoće postaje osetljivija, ali je i stopalima i rukama nega neophodna. Ako se koriste neagresivni preparati nema smetnji da trudnica ide na pedikir i manikir. Ipak, zbog opasnosti od infekcije hepatitisom B, potrebno je pažljivo odabrati salon u kojem se ovi tretmani rade i raspitati se da li se na tom mestu pravilno steriliše pribor.

Solarijum i saunaIako ne postoje istraživanja koja dokazuju štetnost upotrebe solarijuma, većina dermatologa ih ne preporučuje u trudnoći (a u nekim zemljama Evropske unije zabranjeni su za maloletnike). Razlog za oprez u korišćenju solarijuma je pre svega UV zračenje (koje i veštačko sunce emituje), a i zbog zagrevanja tela. Povećanje temperature tela dovodi se u vezu s razvojem kičme beba, naročito u ranoj trudnoći, pa se zbog toga ne preporučuje ni sauna. I sunčanje i solarijum mogu da dovedu do pojačanih „trudničkih“ fleka (takozvana hloazma), koje se u određenm broju slučajeva ne povuku posle porođaja.

Page 40: Baby planeta 35

BabyplanetaBabyplaneta

CUCLA K AO POMOĆNO SREDST VO

ZA TEŠENJE BEBA

Stručni saradnik:viša medicinska sestraAnđelka Kotević,šef službe "Halobeba"

Hal

obeb

a sa

vetu

je

Roditelje naprosto izbezumljuje neutešan plač beba, plač koji ne prestaje. Ipak, oni ovo plakanje ne treba da shvate kao svoj neuspeh, jer sve bebe plaču, često bez vidljivog razloga, takoreći rutinski, neke manje a neka više. Smatra se „normalnim“

da deca starosti oko mesec dana plaču i po dva-tri sata dnevno. Kažu da je to deo prilagođavanja novom životu. Plačem beba postiže nekoliko ciljeva:• poziva roditelje da zadovolje neke njene potrebe (gladna je, mokra, kada joj je hladno ili pretoplo, iz potrebe za dodirom...) • žali se na okolinu koja je uznemirava (prevelika buka, vika, svetlo, toplota...) • osobađa se napetostiMame često znaju šta beba hoće da im kaže, već su naučile njihov „govor“, zato ih dodatno iritira što nisu u stanju da je uteše, umire. Pokušale su sve tehnike: nošenje, ljuljuškanje, maženje, pevanje, tihu umirujuću muziku, vožnju automobilom, puštale usisivač da radi do besvesti, čak se i fen progurao kao mogući utešitelj i - ništa. Beba napravi malu pauzu, mama taman odahne, kad evo sirene, opet zavija li zavija.Neku decu će najlakše umiriti sisanje, iako je u tim situacijama teško razlikovati glad od potrebe za smirivanjem. Majke koje doje često pribegavaju toj vrsti tešenja, što je dobro, ali ni to ne može beskonačno. Kada se probaju i isprobaju svi tešiteljski postupci i sve bude uzalud, cucla može da bude spasiteljka. Varalice, laže ili cucle, neko ih iz milošte zove i dude, imaju istu namenu, da smire bebu. Danas je uobičajeno dati bebi varalicu jer ona poput čarolije deluje na neku nezadovoljnu i razdražljivu decu. Istini za volju, laža je često bila proterivana, naročito od stručne javnosti, ali sada ima zastupnike naoružane mnogim studijama i naučnim stavovima zasnovanim na dokazima iz celoga sveta. Treba imati u vidu i činjenicu da većini beba nije potrebna cucla, pa im je ne treba ni davati.

Kada koristiti cuclu varalicu ?Cuclu koristiti samo kada je dete uznemireno, razdražljivo i pred spavanje. Dete svoja usta koristi za istraživanje i bila bi šteta kada bi se u njima nalazila varalica. Ako je hiperaktivno ili uznemireno, svakako mu treba nešto da ga opusti, a tu je cucla utešiteljka nadohvat ruke.

Koju cuclu dati bebi ?Ne postoji lak odgovor na ovo pitanje, pre svega zato što na tržištu ima dosta proizvođača koji nude različite oblike i različit kvalitet, pa je najbolje isprobati nekoliko kvalitetnijih kako bi beba odabrala onu koja joj najviše odgovara.Prednosti:- Umanjuje rizik od SIDS-a (sindrom iznenadne smrti odojčeta) za 61 posto, kako tvrdi dr Hauk sa Univerziteta iz Virdžinije, iako se ne zna pouzdano kako to čini. Uostalom, to i nije važno, važno je da koristi.- Redukuje stres tako što čini da se beba bolje oseća. Sisanje stimuliše otpuštanje određenih supstanci iz mozga koje smanjuju stres, tvrdi dr Ketrin Tobin.- Umiruje pred spavanje, jer ritmičko sisanje uvodi u san. - A ako se u toku noći probudi, cucla može da pomogne da se ponovo uspava, doduše i da se razbudi ako već ima naviku da je cucla uvek tu kada treba da zaspi.- Ne sisa svoje prste, a cuclu je lakše otkloniti nego prste.

40

Page 41: Baby planeta 35

41Babyplaneta

Nedostaci:- Mogući problemi sa dojenjem, pogotovo ako beba još nije naučila da sisa. Ako je na adaptiranom mleku, ovih problema nema, zato je važno sa cuclom utešiteljkom započeti tek kada se uspostavi laktacija i dojenje dobije ritam. - Traka oko vrata može da ugrozi bebin život, zato joj nikada ne vezujete dudu oko vrata. Specijalne lančiće na koje je čvrsto zakačena duda, a koji ne idu blizu vrata, ili broševe - mekane silikonske prstenove koji se sa jedne strane zakače za dudu, a sa druge poput štipaljke za odeću - beba može da koristi samo dok je pod vašim budnim nadzorom.- Moguće češće upale uha kod dece straije od šest meseci. To je jedan od razloga što Američka akademija pedijatrije sugeriše prestanak korišćenja dude kada dete napuni godinu dana. - Mogući problemi sa zubićima ako se ne koristi na pravi način. Posledice pogrešne upotrebe cucle mogu biti šupljine u zubima, krivi zubi i povlačenje desni. Ovi problemi zapaženi su kod dece koja su cuclu koristila dugo vremena u toku dana, više meseci, i ako je ona bila umakana u šećer ili druge zaslađivače. Roditelji koji se odluče da daju cuclu detetu treba da imaju u vidu da njeno svrsishodno korišćenje olakšava kasnije odvikavanje. Ako ste detetu dali cuclu i ono je koristi u određenim situacijama, kada počne da sedi, jede mešovitu hranu i da pokazuje interesovanje za okolinu, te ga možete zabaviti na više načina, probajte da je izbacite. Jer, što više vremena prolazi, biće sve teže da je izbacite pošto dete stiče naviku. Mame koje planiraju da nakon porodiljskog bolovanja dete uključe u kolektiv treba da razmišljaju i o upotrebi cucle u tim situacijama. Naime, deca ih razmenjuju međusobno, pa se često dešava da mališan ode sa jednom, a vrati se sa sasvim drugom.

Odvikavanje od cucle1. Metoda korak po korak: postepeno produžavajte periode bez cucle. U prvoj fazi detetu dajte cuclu samo dok je u stanu, zatim samo dok je u dečjoj sobi i na kraju samo pred spavanje. 2. Knjiga: uzmite knjigu koja se bavi odvikavanjem od cucle, pokažite je mališanu i razgovarajte s njim o tome. 3. Metode objašnjavanja: objasnite mu zašto je vreme da se odrekne cucle. Recite mu da ga bolje razumete kada nema cuclu u ustima i da će mu bez nje zubići biti lepši. 4. Bez prisile: poslednje što roditelji treba da urade jeste da jednostavno detetu zabrane da cucla. 5. Metoda izduvane cucle: „Učinite cuclu neprivlačnom tako što ćete je probušiti iglom. Kada vazduh izađe, cuclanje gubi draž“, kaže psiholog Mihael Til. 6. Poklanjanje: predložite mališanu da pokloni cuclu, na primer, bebi vaših rođaka. Objasnite mu da je njoj sada potrebnija. 7. Dobra vila: recite detetu da će dobra vila odneti cuclu i u zamenu za nju ostaviti divan poklon. 8. Rastanak od cucle: „Recite mališanu da zakopa cuclu u vašoj bašti ili na plaži na moru“, kaže Mihael Til i ističe da dete samo treba da spusti cuclu u iskopanu rupu.Roditeljstvo se uči na greškama kao i na uspesima.

Ova rubrika je realizovana u saradnji sa

Page 42: Baby planeta 35

42 Babyplaneta

moj

dru

gar

Beb

ac

Pripreme za puzanjePuzanje je dobro jer jača mišiće, zglobove i kičmu. Kada beba počne da puzi, treba joj obezbediti dovoljno prostora za avanturu po sobama, a ujedno i voditi računa da joj je garderoba komotna kako bi nesmetano mogla da se kreće četvoronoške. Radi bolje koordinacije pokreta, beba po pravilu, kažu pedijatri, ne treba da puzi po krevetu, već isključivo po podu, velikoj i stabilnoj površini. Tepih, naravno, mora da bude čist i dobro fiksiran da se ne bi pomerao. Ako nemate tepih, nemojte previše da glancate parket kako ne bi postao klizav. Uz to sklonite višak stvari da bi bebac bio što bezbedniji.

Upomoć, beba neće da puziMožda ne znate da se bebe rađaju sa refleksom puzanja, ali ako se ne stimulišu, s vremenom će se želja ugasiti. Puzanje se postepeno razvija kroz položaje bebe dok leži na stomaku. Neka deca preskoče fazu puzanja i počnu odmah da se uspravljaju i stoje, ali bez obzira na to da li će puzati ili ne i koliko će trajati ta faza, treba ih stimulisati na puzanje čim počnu da pokazuju interesovanje za okolinu.

Beba neće želeti da puzi ako je u prvih šest meseci uopšte niste stavljali na stomak. Razlog je povezan sa činjenicom da nije naviknuta na ležanje na stomaku. Zato će sigurno pružati otpor ako krenete da je učite da puzi. Nažalost, većina roditelja odustaje od učenja deteta da puzi nakon nekoliko bezuspešnih pokušaja. Da bi zauzela četvoronožni položaj, beba prvo treba da nauči da se uspravi u potrbušnom položaju i oslanja o ispružene ruke kako bi mogla da prebacuje težinu napred-nazad. Zatim treba da se pomera bočno i okreće ukrug kao kazaljka na satu, pa tek posle da puzi. Ukoliko nije postupno prošla sve ove faze, verovatno će početi da baulja ili da se rukama odguruje i pomera unazad.

Ova rubrika je realizovana u saradnji sawww.bebac.com

Značaj puZanjaKojim vežbama možete pomoći bebi da nauči da puzi?Kako bi zauzela četvoronožni položaj, beba mora da ima dobar oslonac na rukama, a to se postiže odizanjem tela od podloge. Na ovaj način beba je primorana da se oslanja o dlanove. A ako se ne oslanja na dlanove, treba da joj fiksirate ruku da oseti oslonac dlanom. Da bi podigla slobodnu ruku, najbolje ćete je stimulisati igračkom. Kako bi krenula napred, bebica treba da nauči da rukom poseže za igračkom koja je malo izvan njenog dohvata. Ako je nesigurna i posle ovih vežbica, pridržavajte joj grudni koš, jer joj na taj način dajete oslonac i olakšavate održavanje u četvoronožnom položaju. U četvoronožnom položaju podižite bebin stomačić kako bi počela da se oslanja na kolena i natkolenice.NapomenaVežbe treba da radite u uslovima u kojima će beba puzati, to jest na podu koji se ne kliže i uz to je obložen kako bi ublažio eventualne udarce glavom o pod. Garderoba ne sme da bude ni uska, ali ni preširoka, jer bebac može da zapne za nju.

Strpljenje je najvažnijeAko beba i posle ovih vežbica negoduje i buni se što mora da puzi, sigurno će tražiti da je uzmete u naručje. To nikako ne radite, već strpljivo sedite sa njom na podu i animirajte je omiljenim igračkama. Da bi se pravilno razvijala, bebi je potrebna sloboda kretanja. Iskustva stručnjaka koji prate razvoj dece neosporno govore da je puzanje izuzetno važno za pravilan razvoj motorike. Ako primetite da vaša beba stalno plače kada je stavite na stomak ili se sa stomaka odmah okrene na leđa, obavezno o tome obavestite lekara.

Značaj faze puzanjaPuzanje nije neophodan preduslov za hodanje, ali je odličan trening za mišiće, jača im snagu i elastičnost. Nakon kretanja po ravnom dete će savladati sve prepreke koje mu se nađu na putu, a na kraju će puzati uza stepenice. Sa razvojem kretanja raste i radoznalost, pa ako sakrijete igračku kojom se igralo, ono će je tražiti učeći istovremeno prostorne odnose napred-nazad, dole, napolju, unutra. Traženje i nalaženje predstavlja složenu vežbu koncentracije i pamćenja.

Page 43: Baby planeta 35

43Babyplaneta

Page 44: Baby planeta 35

44 Babyplaneta

Autor teksta:Živka Vlajković,diplomirani nutricionista,Dom zdravlja Zemun

stoč

iću,

pos

tavi

se

Životinjske masti za bistar um i dobro zdravlje mališana

Životinjske masti predstavljaju grupu vidljivih masti koje se koriste u ishrani ljudi. Od masti životinjskog porekla u ishrani dece koriste se: 1. mlečna mast - maslac (svež, organski), mladi kajmak

(organski od nehomogenizovanog mleka) i pasterizovana pavlaka; punomasni sirevi 2. svinjska mast (od mangulice), čvarci, slanina, meso, iznutrice…3. masne morske ribe (losos, tuna, skuša, sardela...) i riblje ulje. Mlečna i svinjska mast ne treba da preovlađuju u dečjoj ishrani, ali ih ne treba ni zanemariti, niti potpuno izbaciti, jer sadrže važne sastojke za pravilan rast i razvoj (esencijalne masne kiseline – linolnu i arahidonsku, liposolubilne vitamine A, D, E i K). Najbolje je da ove masti čine 1/4 do 1/2 ukupnih masti u jelovniku mališana.

Maslac ili buter/puterTo je mlečni proizvod sa najmanje 80 posto mlečne masti. Poznat je hiljadama godina i potpuno je prirodan, sadrži esencijalne masne kiseline, vitamine i minerale i ne menja svojstva na visokim temperaturama.

Hranljiva vrednost maslacaMaslac je visokoenergetska namirnica, a zanimljivo je da se ne taloži u masnom tkivu. Sadrži sve vitamine topive u mastima: A, D, E i K. Bogat je izvor joda. U njemu se nalazi i laurinska kiselina, važna za lečenje i prevenciju gljivičnih infekcija, kao i lecitin, koji je od izuzetne važnosti za metabolizam holesterola. Zasićene masti u maslacu imaju snažno antitumorsko dejstvo, posebno linolna kiselina, koja je jak antikancerogeni i imunogeni faktor. Holesterol iz maslaca od suštinskog je značaja za razvoj mozga i nervnog sistema dece, jer sadrži arahidonsku kiselinu, koja ima važnu ulogu u moždanoj funkciji. Takođe je važna komponenta ćelijske membrane, pa tako štiti i od crevnih infekcija. Iako je skoro čista mast i sadrži samo male količine mlečnog šećera (laktoze) i kazeina (vrsta proteina), deca alergična na proteine kravljeg mleka ne mogu da ga konzumiraju.

Svinjska mastSvinjska mast sadrži zasićene masti i manje holesterola nego bilo koja šnicla, a holesterol je osnov za formiranje vitamina D, ključnog za apsorpciju kalcijuma neophodnog za rast i izgradnju kostiju.

Svinjska mast sadrži omega-6 i omega-3 masne kiseline, ali njihova količina zavisi od ishrane svinja: ako se one hrane žitaricama – sadrži više omega-3 masnih kiselina, i njihov odnos prema omega-6 masnim kiselinama približava se optimalnom. Mast je stabilnija na visokim temperaturama, pa je idealna za pečenje i prženje (na primer za pripremu kajgane ili ponekad prženih krompirića). Mala količina svinjske masti u ishrani održaće dobru ravnotežu esencijalnih masnih kiselina, a kombinacija sa maslinovim uljem nutritivno je nezamenjiva.

Slanina u dečjem tanjiruSlanina se često nalazi veoma nisko na listi prioritetnih namirnica - zbog popriličnog sadržaja masti. Međutim, uskraćivanje masti u ishrani može da ima suprotan efekat. Kada se slanina jede u umerenim količinama, organizam od nje ima brojne koristi. U dečju ishranu može da se uvede tokom druge godine, i ona je obično vole. Slanina je jedna od namirnica koje se dodaju jelu za poboljšanje ukusa. Dobro je deci ponuditi luk ili paradajz uz slaninu. Slanina sadrži i vitamine B, pre svega B1, neophodan za dobru cirkulaciju i funkcionisanje nervnog sistema, potom B12 i B2 koji poboljšavaju metabolizam, varenje i cirkulaciju. Takođe, sadrži vitamin E, snažan antioksidans. Ima i fosfora koji potpomaže funkcionisanje srca i bubrega, zdravo formiranje kostiju i zuba. Takođe sadrži gvožđe i selen, minerale važne za dobar imunitet. Omega-3 masne kiseline poboljšavaju cirkulaciju i smanjuju holesterol, a time i rizik od srčanih bolesti. Pored slanine deca vole i čvarke, te im ih treba ponuditi.

Kao i uvek bitan je kvalitet. Domaći čvarci i suva slanina od prirodno hranjenih svinja (biljnom hranom bez hemikalija) dobre su namirnice u ishrani dece, ali samo u umerenim količinama.

Page 45: Baby planeta 35

Babyplaneta

RECEPTIZdrav engleski doručak (ali ne često!)

Namaz od svežeg sira i korenastog povrća

Recept je preuzet iz knjige "Dečiji kuvar"

nutricioniste Živke VlajkovićKnjigu možete poručiti na

telefon 064/178-22 52

Studije pokazuju da doručak bogat mastima i proteinima, to jest slanina sa jajima, poboljšava metabolizam! Ukoliko se hrana bogata mastima konzumira ujutru, masti se efi kasnije metabolišu i daju dugu sitost. Prvo kratko ispržite kockice slanine. Odlijte višak masti, pa umešajte jaje i dobro ispržite. Servirajte sa mladim lukom ili svežim paradajzom.

Sastojci:• 100 g svežeg sira• 50 g maslaca• 25 g svežeg sitno rendanog korenastog povrća (šargarepa, celer, peršun)• malo morske jodirane soli• 1 kašičica naseckanog peršunovog listaPriprema: Povrće očistite, operite i sitno izrendajte. Sir propasirajte. Maslac penasto izmešajte, pa sjedinite sve sastojke i začinite po ukusu. Umesto korenastog povrća možete umešati pasiranu kuvanu cveklu ili izrendano kuvano jaje uz dodatak luka.

Page 46: Baby planeta 35

46 Babyplaneta

DRUŽENJE S KNJ IGOM OD PRV IH REČI

Stručnjaci kažu da nikada nije previše rano da dete uđe u čarobni svet knjiga. Sa čitanjem treba da se krene što ranije kako bi se kod deteta što pre razvila kultura čitanja i ljubav prema knjizi - kaže za Baby planetu Maja Enis, diplomirani pedagog i

direktorka „Enco Booka“.- Prvi kontakt bebe sa knjigama može da bude već sa sedam ili osam meseci, kada počne da uči prve reči. U tom uzrastu najpogodnije su slikovnice od platna. Dete u tom uzrastu počinje da upoznaje svet koji ga okružuje, a to najčešće radi stavljajući predmete u usta pa je važno da slikovnice budu od platna, da mogu da se peru. Na tim platnenim slikovnicama ilustracije moraju da budu potpuno jednostavne kako bi dete moglo da ih uoči, fokusira se na nacrtani predmet i nauči šta je na slici. Tako će da izgovori i prvu reč.Sagovornica Baby planete dodaje da slikovnice za najmlađi uzrast

mogu da budu i od plastike ili gumirane, kako bi ih mališani poneli u kadu dok se kupaju. Naravno, važno je da materijali od kojih se prave uvek zadovolje zdravstvene standarde.- Već u uzrastu od godinu dana dete počinje polako da bogati rečnik. Čak i ako još ne govori, treba ga stimulisati i upoznavati sa novim pojmovima, čitati mu male knjige u tvrdom povezu na kojima su nacrtani predmeti koji ga okružuju - kaže Maja Enis i dodaje da se mora voditi računa da knjige za najmlađe budu štampane na netoksičnom ekološkom papiru, jer deca takve slikovnice stavljaju u usta.Prvi uslov da deca zavole čitanje jeste da im roditelji budu dobar uzor. Ako im oni redovno čitaju i sami imaju naviku da čitaju, dete će lakše usvojiti tu naviku. A ljubav prema knjigama ne samo da im otvara svet mašte i imaginacije, već je poznato da su deca koja čitaju uspešniji đaci i da postaju radoznali istraživači.

stra

ne z

a m

ame

i tat

e

Čitanje oplemenjuje, podstiče maštu i ima moć da nas odvede u predele i situacije koje inače nemamo prilike da posetimo i doživimo. Nema roditelja koji ne priželjkuje da se njegova deca rado druže s knjigom. Mnogi se pitaju kada je pravo vreme da ih upoznaju s knjigama i da li je moguće razviti ljubav prema čitanju

Stručni saradnik:Maja Enis, diplomirani pedagogdirektorka izdavačke kuće „Enco Book“

Page 47: Baby planeta 35

47Babyplaneta

Birajte prema uzrastu

• Uzrast od 1 do 3 godineIdealne su slikovnice u tvrdom povezu koje razvijaju dečji rečnik.

• Oko treće godineDecu treba upoznati sa slikovnicama sa pesmicama koje se rimuju, jer tako lakše pamte sadržaj.

• Od 4 do 6 godina Najbolje je čitati im kratke basne i bajke sa izmišljenim likovima i natprirodnim bićima, jer im se tako razvija mašta. Deca u tom uzrastu traže da se iste bajke čitaju više puta, jer vole pred-vidljive situacije i sigurnost.

• Od 6 do 8 godineSlikovnice mogu da budu i obimnije, dete je dovoljno razvi-jeno da prati veći broj strana. Tada treba pratiti njegova in-teresovanja i birati sadržaje koji mu se dopadaju.

- Zato je veoma važno da deci čitamo lepe priče, dok sami ne nauče da čitaju. Najbolje vreme za to je pola sata pred spavanje. Toplo preporučujem roditeljima da se ušuškaju zajedno sa detetom u krevet, izaberu neku bajku ili knjigu koja interesuje dete i čitaju zajedno. Tako provedeno vreme sa detetom pravo je bogatstvo, divna uspomena za ceo život. Čitanje na taj način postaje ritual u kojem će deca istinski uživati a i razvija im naviku da jednog dana sami svakodnevno čitaju. Dok im se čita, mlađa deca prate sadržaj gledajući ilustracije, dok starija učestvuju čitajući zajedno sa roditeljima. Pri čitanju roditelj treba da imitira likove iz priča, da tonom i atmosferom zainteresuje dete za sadržaj, da se smeje. Važno je da detetu bude lepo i prijatno tokom ovog rituala. Ovo je sjajna prilika da roditelji usputnim pitanjima podstiču dečju radoznalost i na taj način proveravaju da li je ono razumelo sadržaj, poručuje Maja Enis.Danas i roditelji i nastavnici sve više strahuju da će igrice, aplikacije i elektronski uređaji potisnuti knjige i ljubav prema njima.

- Napredovanjem tehnologije koja sve više istiskuje knjigu iz fokusa, trud roditelja treba da je veći. Kultura čitanja je veoma važna, ali je važno i da deca prate savremene tehnologije. Treba im dozvoliti umereno igranje igricama na mobilnom telefonu ili računaru, onoliko vremena na dan koliko je primereno uzrastu. Danas knjige u papirnom obliku sve više zamenjuju one elektronske, ali to ne mora da bude loš trend, naprotiv, kaže sagovornica Baby planete:- Edukativne knjige i edukativni sadržaji postoje i u elektronskom obliku i verovatno će s vremenom biti zastupljeniji od obične knjige. Ne verujem da će potpuno istisnuti knjigu, ali baš zato kod dece od malih nogu treba razvijati ljubav prema knjizi i čitanju.Jer čitanje nema manu - podstiče razvoj inteligencije, kreativnosti, logičkog zaključivanja, a takođe bogati i dečji rečnik. Deca koja čitaju od najranijeg uzrasta postižu bolji uspeh u školi. Sve to su razlozi da što ranije kod deteta razvijemo ljubav prema knjizi i naviku čitanja, zaključuje Maja Enis.

Idealne su slikovnice u tvrdom povezu koje razvijaju dečji rečnik.

Decu treba upoznati sa slikovnicama sa pesmicama koje se

Najbolje je čitati im kratke basne i bajke sa izmišljenim likovima i natprirodnim bićima, jer im se tako razvija mašta. Deca u tom uzrastu traže da se iste bajke čitaju više puta, jer vole pred-

Slikovnice mogu da budu i obimnije, dete je dovoljno razvi-jeno da prati veći broj strana. Tada treba pratiti njegova in-

sadržaj, da se smeje. Važno je da detetu bude lepo i prijatno tokom ovog rituala. Ovo je sjajna prilika da roditelji usputnim pitanjima podstiču dečju radoznalost i na taj način proveravaju da li je ono

Danas i roditelji i nastavnici sve više strahuju da će igrice, aplikacije i

Jer čitanje nema manu - podstiče razvoj inteligencije, kreativnosti, logičkog zaključivanja, a takođe bogati i dečji rečnik. Deca koja čitaju od najranijeg uzrasta postižu bolji uspeh u školi. Sve to su razlozi da što ranije kod deteta razvijemo ljubav prema knjizi i naviku čitanja, zaključuje Maja Enis.

Page 48: Baby planeta 35

DOJENJE BEZ NEPRIJATNOSTI I BOLAMAM ručna pumpica za izmazanje mleka

Posle porođaja često dođe do narušavanja ravoteže između dotoka i oticanja mleka, zbog čega se može pojaviti mastitis ili upala dojki. Ovo se može rešiti jednostavno i to upotrebom pumpice za izmazanje mleka. Osim što preventivno deluju na pojavu mastitisa, pumpice su dobre i kad je beba mala, a mama mora da ide na posao. U tom slučaju mame mogu da skladište mleko kako bi neko od ukućana nahranio novorođenče. Takođe, korišćenje pumpice pomaže tokom prelaska sa dojenja na hranjenje fl ašicom. U saradnji sa ekspertima, babicama i mamama, MAM je sa posebnom pažnjom kreirao pumpicu za izmazanje. MAM pumpica za izmazanje sastoji se od samo četiri dela, pa je koršćenje krajnje jednostavno i, što je najvažnije, prijatno za mamu. Podesivi levak blago je savijen i okreće se za 360 stepeni, što omogućava mami da nađe najudobniji položaj. Na vrhu levka su mekani jastučići koji obezbeđuju da pumpica lako nalegne na dojku i stvaraju udoban osećaj na koži. Usisna snaga se može jednostavno prilagoditi individulanim potrebama mame. MAM pumpica se lako montira i demontira, pere i steriliše. Majčino mleko je najbolja hrana za bebu, jer se u njemu nalazi sve što joj je neophodno za zdrav rast i razvoj. Zbog toga je ono dragoceno i treba da bude osnovna bebina hrana, uvek i svuda. U tome će vam pomoći MAM posuda za čuvanje mleka. U njoj se izmuzeno mamino mleko može pravilno i bezbedno čuvati u frižideru ili zamrzivaču i dati bebi kad dođe vreme za obrok. Na delu posudice, po principu piši-briši, možete uneti datum i vreme skladištenja. MAM posude za čuvanje mleka imaju i poklopac koji čvrsto prianja i štiti od prosipanja, pa je posebno praktična kada krenete na put. Posude možete sterilisati koliko god puta je potrebno, a u pakovanju dolazi pet komada. MAM pumpica i posude za čuvanje mleka ne sadrže materije štetne po zdravlje, poput PVC materijala, ftalata i bisfenola A.

Prodajna mesta: Aksa Kids Mega Store i ostale bolje opremljene radnje za bebe i decu.

reše

nje

za

mam

ine

prob

lem

e

48Babyplaneta

Page 49: Baby planeta 35

49Babyplaneta

SAD SMO VELIKI!Huggies Pull-Ups pelene za privikavanje na nošu

Jedan od velikih koraka ka postizanju samostalnosti i nezavisnosti mališana jeste prelazak sa pelena na korišćenje noše. Svako dete je posebno, pa ne postoji procedura za privikavanje koja bi se mogla primeniti na sve. Zato se, dragi roditelji, naoružajte strpljenjem i prihvatite pomoć koja vam stiže u vidu Pull-Ups pelena za privikavanje na nošu. Ovaj praktični proizvod dolazi od Huggiesa, jednog od svetski najpoznatijih brendova pelena za bebe.Huggies Pull-Ups pelene za privikavanje na nošu upijaju manje tečnosti nego klasične pelene, pa deca ranije primete da im je potrebna noša. Pelene su sa prednje strane ukrašene Disney likovima, koji nestaju kada se pelena ovlaži. Tako mališani nauče da ako na peleni žele da sačuvaju svoje omiljene likove, ona mora ostati suva. Huggies Pull-Ups pelene su tanke i lako se oblače. Tome doprinosi i čičak traka za podešavanje, koja se nalazi sa obe strane pelena.Dostupne su u plavoj boji za dečake i roze za devojčice. U jednom pakovanju ima 16 komada, i to u dva različita dezena. Predviđene su za mališane težine od 8 do 15 kg. Prodajna mesta: Aksa Kids Mega Store i Dexy CO Kids.

Page 50: Baby planeta 35

50 Babyplaneta

DA U ŠETNJI UŽIVAJU I BEBA I RODITELJIChicco kengur nosiljke

Boravak na svežem vazduhu prija i roditeljima i bebi. A uz Chicco kengur nosiljke to postaje pravo uživanje, bilo da ste pored reke, u večernjoj šetnji rivom ili na planini.

U Chicco nosiljci Soft&Dream bebicu možete nositi u tri različita položaja. Dok je još mala i većinu vremena spava, idealan je ležeći položaj. Zahvaljujući inovativnom „Easy Carrying“ sistemu nosiljka pruža maksimalnu stabilnost bebi dok roditelja minimalno opterećuje. Kaiševi za nošenje dodatno su obloženi, pa se opterećenje ravnomerno raspoređuje. S obzirom na to da u ovom položaju bebicu možete nositi od rođenja, dodatnu zaštitu i podršku za njenu nežnu glavicu pruža poseban deo u predelu glave, koji se po potrebi može skinuti. Ni letnje šetnje neće biti problem jer je napravljena od materijala koji omogućava normalnu cirkulaciju vazduha. U ovoj nosiljci možete nositi bebicu da bude okrenuta ka vama ili od vas. Ovaj drugi položaj se preporučuje od četvrtog meseca, kada beba počinje aktivno da razgleda i istražuje svet oko sebe. U Soft&Dream nosiljci mogu se nositi bebe od rođenja do 9 kg.

Chicco nosiljka Close to You napravljena je od visokokvalitetnog materijala koji omogućava nesmetan protok vazduha, a samim tim sprečava preterano zagrevanje i znojenje. U njoj možete nositi bebicu u tri položaja, napred, tako da bude okrenuta ka vama ili od vas i na leđima. Bebe se u nosiljku postavlja bez muke, jer se otvara sa prednje strane. Sa strane su podesivi ergomonski otvori za bebine nogice, što omogućava pravilan stav i bezbedno nošenje.Kako bi se ravnomerno rasporedila težina deteta, kaiševi za nošenje dodatno su obloženi i podesivi, tako da odgovaraju i višim i nižim osobama. U Chicco nosiljci Close to You možete nositi mališane od rođenja pa dok ne dostignu težinu od 15 kg.

Chicco nosiljka Go zadovoljava osnovne ergonomske principe. To znači da se odlično prilagođava telu, kako bebinom tako i telu onoga ko je nosi. U njoj bebicu možete nositi u dva položaja, tako da bude okrenuta ka vama ili od vas. Ova nosiljka „raste“, što znači da je možete prilagoditi uzrastu. A možete je koristiti od bebinog prvog dana, pa do devetog meseca. Sa strane nosiljke su ergomonski otvori za nogice, što omogućava pravilan položaj, a samim tim i bezbedno nošenje. Napravljena je od materijala koji diše i omogućava nesmetan protok vazduha.

Prodajna mesta: Aksa Kids Mega Store, ostala Baby planeta prodajna mesta i druge bolje snabdevene bebi radnje. Spisak Baby planeta prodajnih mesta nalazi se na strani 58.

reše

nje

za

mam

ine

prob

lem

e

Page 51: Baby planeta 35

51Babyplaneta

ORALNA HIGIJENA U TRUDNOĆIElmex paste za zube

Pravilno održavanje oralne higijene smatra se najboljom prevencijom od bolesti usta i zuba. A posebno u trudnoći treba obratiti pažnju na higijenu usta i zuba. Kod budućih mama veoma su česti problemi sa desnima. Naime, oscilacije hormona mogu dovesti do pojave gingivitisa ili upale desni, ali i cista u ustima. Ovo posredno može da utiče na zdravlje ploda. Zube treba redovno prati i čistiti prostor između njih, a kako bi se smanjila količina bakterija, poželjno je da se pažljivo očisti i jezik te na kraju ritual završi ispiranjem vodicom za usta. Tokom drugog stanja povećan je i rizik od karijesa. Naime, kod većine žena povećava se potreba za hranom, pogotovo za slatkišima, a dobro je poznato da šećer izaziva karijes.Švajcarska kompanija Gaba, jedna od vodećih na evropskom tržištu u oblasti oralne higijene, u asortimanu ima dve paste za odrasle namenjene zaštiti zuba od karijesa. Veoma su blagog mirisa i ukusa, pa ih mogu koristiti i buduće mame. Elmex Sensitive pruža naprednu zaštitu za preosetljive zube i izložene zubne vratove, a Elmex pasta zaštita od karijesa remineralizuje čak i novonastali karijes ispod površine zubne gleđi.Sa upotrebom Elmex pasta za zube treba nastaviti i kada prinova dođe na svet, jer na smanjenje rizika od karijesa kod mališana utiču i mame svojom oralnom higijenom. Kako? Adekvatnom higijenom smanjuje se rizik od aktivnih karijesa, a u tom slučaju nema ni štetnih bakterija koje bi mama mogla preneti detetu, npr. lizanjem kašičice kojom hrani bebu i sl. Pored pasta za odrasle u Elmex asortimanu su i dve za najmlađe: Elmex Kids za negu mlečnih zuba namenjen je mališanima do šest godina, a Elmex Junior za zaštitu prvih stalnih zuba mogu koristiti klinci od šest do 12 godina. Prodajna mesta: Aksa Kids Mega Store, Velika apoteka, Lilly drogerije, dm, Super Vero, Mercator, Velika apoteka i ostale bolje snabdevene apoteke i radnje.

Page 52: Baby planeta 35

da li

zna

te

52

U punoj laktaciji žena dnevno može da proizvede

od 800 do 1200 ml mleka.

Tokom tri godine, beba prosečno potroši 5.840 komada pelena.

Chicco tečni deterdžent za veš dolazi u pakovanju

od 1,5 litara, što je dovoljno za 27 pranja.

Babyplaneta

Bebe sisaju palac dok su još u stomaku, što ih

priprema za sposobnost koja im, čim se rode, omogućava da jedu

i prežive.

Page 53: Baby planeta 35

53Babyplaneta

Tokom tri godine, beba prosečno potroši 5.840 komada pelena.

Page 54: Baby planeta 35

54 BabyplanetaBabyplaneta

Hranitelji su kao neimari. Oni povezuju dete i njegovu bolnu prošlost, kao što neimari grade mostove između obala. Ovim rečima mr Dobrila Grujić, direktorka Centra za porodični smeštaj i usvojenje Beograd, počinje razgovor za Baby planetu.

Pričamo o teškoj temi, deci koja se iz bioloških porodica smeštaju na hraniteljstvo i načinima da im se pomogne. Mnogo je razloga zbog kojih deca moraju da se izmeste iz svojih porodica, a najčešće su to poremećeni odnosi i nefunkcionalnost porodice, zanemarivanje i zlostavljanje, bolest roditelja, bolesti zavisnosti. Dok su ranije ova deca najćešće smeštana u institucije, poslednjih godina sve više nijh boravi u hraniteljskim porodicama. Zapravo, najvažniji rezultat reforme sistema socijalne zaštite jeste utrostučenje broja dece u hraniteljskim porodicama, dok je u institucijama duplo manje mališana nego ranijih godina.- Poslednjih desetak godina fokusirali smo se na razumevanje detetovih potreba, prerađivanje gubitaka i oporavak, što nas je dovelo do novih standarda za zaštitu dece na hraniteljstvu. Pored obezbeđivanja uslova u hraniteljskoj porodici, akcenat je na izgradnji kompetencija hranitelja za podršku detetu u njegovom razvoju u kome će ostvariti maksimum potencijala. Kada smo 2002. ušli u reforme, u domovima za decu bez roditeljskog staranja bilo je više od 2.000 mališana, a na hraniteljstvu 1.795. Danas je u domovima oko 700 dece a na hraniteljstvu oko 6.000 - kaže mr Dobrila Grujić.Kako dodaje sagovornica Baby planete, država je poslednjih godina formirala pet centara za porodični smeštaj i usvojenje u Srbiji, a planira se formiranje još dva u Vojvodini. Uz to, razvijena je mreža hraniteljskih

porodica na celoj teritoriji Srbije. Danas u zemlji ima 4.397 aktivnih hranitelja, ali skoro svuda ima hranitelja koji čekaju smeštaj, tako da je prošle godine bilo 276 praznih hraniteljskih porodica. Ipak, godišnje se za oko 100 dece ne obezbedi hraniteljska porodica, to su uglavnom deca sa smetnjama u razvoju.- Hranitelj je veoma složena uloga, zahteva posebne veštine brige o deci koja su u najranijem uzrastu doživela teške traume. Ova deca su već izgubila poverenje u odrasle i potrebno im je mnogo više razumevanja, pažnje i veštine vođenja kroz oporavak i prevladavanje gubitaka, kaže mr Dobrila Grujić i dodaje: - Procedura za hraniteljstvo defi nisana je zakonom i Pravilnikom o hraniteljstvu. Kandidati za hranitelje dostavljaju dokumentaciju, zatim Centar za socijalni rad utvrđuje da li su ispunjeni zakonski uslovi i Centru za porodični smeštaj i usvojenje dostavlja zahtev za procenu opšte podobnosti za hraniteljstvo. U Centru kandidati za hraniteljstvo (bračni par, oba partnera, ili samac/samica) pohađaju dvoipomesečni program pripreme i obuke.

Po novom Zakonu o socijalnoj zaštiti, deca mlađa od tri go-dine ne smeju da se smeste u dom. Iz centra za hraniteljstvo i porodični smeštaj Beograd kažu da prioritet daju smeštaju beba, a da su rezultati rada sa hraniteljskim porodicama koje brinu o bebama veoma dobri.

Bebe ne smeju u dom

prič

e iz

živ

ota

HRANITELJI,ZACELITELJI DEČIJIH DUŠA

Page 55: Baby planeta 35

55Babyplaneta

Hraniteljska porodica mora da ispunjava zakonom propisane uslove: da živi u sredini koja ima odgovarajuće uslove za dete, da ima odgovarajući stan sa prostorom za dete opremljenim u skladu sa njegovim uzrastom i potrebama. Detetu moraju da obezbede odgovarajuću ishranu i zdravstvenu zaštitu, odeću i obuću, knjige i školski pribor, sredstva za slobodne aktivnosti, vaspitanje i obra-zovanje i ospobljavanje za samostalan život. Hraniteljska porodica se obavezuje i na negovanje identiteta de-teta, podršku za prevladavanje gubitaka, pripremu za odvajanje i povratak u njegovu porodicu ili primenu drugog oblika zaštite.

Hranitelji i dete imaju pravo na: - Naknadu za izdržavanje deteta (23.250 dinara po detetu);- Naknadu za rad hranitelja (14.340 dinara ako je na smeštaju jedno dete, odnosno 8.825 dinara po detetu ako je na smeštaju dvoje i više dece);- Doprinos za PIO i zdravstveno osiguranje;- Pravo odsustva sa rada ako hranitelj prihvati na smeštaj dete uz-rasta do pet godina, naknadu zarade u skladu sa propisima za po-rodiljsko odsustvo; - Pravo na uvećanu naknadu za izdržavanje deteta na hraniteljstvu sa smetnjama u razvoju, u zavisnosti od vrste smetnje, a najviše do 50 posto utvrđene naknade za izdržavanje deteta, kad su kom-binovane smetnje u pitanju;- Pravo školskog deteta na naknadu za knjige, prevoz do škole i džeparac;- Pravo deteta na naknadu za ekskurziju, odmor i rekreaciju;- Pravo deteta na naknadu za maturu i sticanje diplome - 30 posto od prosečne zarade. Deca iz Beograda ostvaruju i: - Pravo na mesečnu naknadu u trajanju od godinu dana po pre-stanku školovanja - 50 posto prosečne zarade u Beogradu;- Pravo na stipendiju vrlodobrih i odličnih srednjoškolaca i studenata - 25 posto od minimalne zarade u Beogradu za srednjoškolce i 50 posto za sudente;- Pravo na privremeno stanovanje u procesu osamostaljivanja.

Prava i obaveze hraniteljaIako ovaj proces kandidatima izgleda komplikovano, on je u interesu dece, ali i hranitelja, koji treba da procene mogu li da odgovore na potrebe dece bez roditeljskog staranja. Hraniteljstvo je izuzetno važno, jer savremena istraživanja ukazuju da je za pravilan psihofi zički razvoj neophodno da dete raste u porodici, ustanova nije prirodno okruženje za njega. U ustanovi detetove potrebe ne mogu biti zadovoljene u pravom trenutku jer ih je više na jednog vaspitača - medicinsku sestru, i javljaju se problemi zbog nemogućnosti da se ono veže za jednu osobu.- Hraniteljima je najteže kada se rastaju od dece, kao i samoj deci. Iako je hraniteljstvo privremeno, u proseku traje oko šest-sedam godina, vezivanje je intenzivno i često su ti odnosi slični onima u biološkoj porodici. Neretko deca u hraniteljskim porodicama ostaju do osamostaljivanja, a praksa ukazuje na produženu brigu i podršku mladim ljudima i kada hraniteljstvo prestane - dodaje mr Dobrila Grujić. - Naročito deca koja su u porodicu smeštena još kao bebe hranitelje doživljavaju kao svoje roditelje, odnosno hranitelji njih kao svoju biološku decu. Centri za porodični smeštaj i usvojenje zaduženi su za obezbeđenje poštovanja prava i napredak u ostvarivanju propisanih standarda za decu na hraniteljstvu, kao i pružanje podrške hraniteljskim porodicama i deci. Naša sagovornica dodaje da se u javnosti često spekuliše da su naknade motivacija za hraniteljstvo i unosi sumnja u namensko trošenje sredstava za dete. - Centri za porodični smeštaj zaduženi su i za kontrolu da li se novac za decu namenski troši. Iako ima izuzetaka, hraniteljstvom se bave altruistični ljudi, koji zaslužuju veliko priznanje, jer povezuju traumatičnu prošlost i dete okreću boljoj budućnosti i razvoju. Ipak, nekada i hraniteljske porodice, kao i sve druge, imaju promene i krize, što može negativno uticati na dete. Tada se porodici pruža podrška kako bi prevazišla teškoće. Ali nekada je u interesu deteta da promeni porodicu. Tada se ono priprema za promenu i traži odgovarajuća hraniteljska porodica. Ako Centar utvrdi da hranitelji neadekvatno postupaju, ne zadovoljavaju potrebe deteta, takođe se traži druga porodica. Važno je da se hraniteljske porodice stalno prate, ali i da im se pruža konstantna podrška - zaključuje sagovornica Baby planete.

Page 56: Baby planeta 35

56

kuva

jte s

a na

ma

Amarant iliti štir, šćir, rumenika ili lisičiji rep, spada u najstarije žitarice. Zapravo, tehnički amarant i nije žitarica već seme, ali ga svrstavaju u žitarice. Za čudesna svojstva amaranta znali su još drevni Asteci koji su ga mnogo koristili u ishrani.U ishrani se koristi mlada lisnata biljka, lišće, celo zrno i prerađevine, kao i brašno. Lišće amaranta ima izuzetnu nutritivnu vrednost, čak veću od spanaća. Listovi su mu bogati važnim mineralima i vitaminima. Primera radi, jedna šolja sirovog amaranta sadrži 31 posto preporučene dnevne doze kalcijuma, 14 poto vitamina C i čak 82 posto gvožđa.Amarant je odlična namirnica za one koji brinu o kilogramima. Daje osećaj sitosti, a pritom se u organizam ne unosi previše kalorija, ugljenih hidrata imasnoća. Sto grama zrna amaranta sadrži 386 kalorija. Amarant je zdrav za srce, a rezultati istraživanja pokazali su da je delotvoran u borbi protiv holesterola. Takođe, seme ove biljke povoljno utiče na nervni sistem, mozak i metabolizam.Amarant se može pripremati na više načina. Možete ga kuvati, peći, pržiti, od njega se ceđenjem dobija i ulje. Ako pravite hleb od brašna amaranta, preporučuje se da ga pomešate sa brašnom drugih žitarica. Kako amarant ne sadrži gluten, bez bojazni ga u ishrani mogu koristi i oni koji pate od celijakije.

AMARANT SA UMAKOM OD ŠAMPINJONASastojci:•1 šolja semenki amaranta •200 g šampinjona •kašika maslinovog ulja • glavica crnog luka• 2 čena belog luka •500 g spanaća •2 oljuštena sveža paradajza ili pelat iz konzerve • bosiljak, origano • so, biber

PRIPREMAKuvati amarant oko 20 minuta na srednjoj temperaturi. Na zagrejanom ulju kratko propržiti crni i beli luk. Dodati paradajz i šampinjone iseckane na listiće, spanać, začine i malo vode. Sve to dinstati dok šampinjoni ne omekšaju. Servirati skuvan amarant pa ga preliti umakom od šampinjona.

ČOKOLADNE KOKICESastojci:• šoljica amaranta • kašika ulja • crna čokolada

PRIPREMAOd amaranta napraviti kokice. U zasebnoj posudi rastopiti čokoladu i njome preliti kokice.

AMARANT,ČUDESNA NAMIRNICA

Babyplaneta

Page 57: Baby planeta 35

57Babyplaneta

Page 58: Baby planeta 35

58 Babyplaneta

BEOGRAD: Aksa Kids Mega Store, Nikolaja Gogolja 17, Banovo brdo, tel. 011/3543 900; Aksa Kids Mega Store Nova mokroluška 3, Medaković naselje, Voždovac, tel. 011/3471 318 ; Aksa Kids Mega Store, Jurija Gagarina 26, Novi Beograd, tel. 011/2270 064; Aksa Kids Mega Store Bul. Mihajla Pupina 181, Novi Beograd, tel. 011/3196 404; Aksa Kids Mega Store Zrenjaninski put 28, tel. 011/3314 552; NOVI SAD: Aksa Kids Mega Store, Bul. vojvode Stepe 74, Novo naselje, tel. 021/ 6402 968; ČAČAK: Aksa Kids Mega Store, Bulevar oslobođenja 17, tel. 032/ 376 783; KRAGUJEVAC: Aksa Kids Mega Store, Kneza Mihaila 278, tel. 034/315 066; NIŠ: Aksa Kids Mega Store, Bulevar Zorana Đinđića 17, Robna kuća Mladost, tel. 018/240 873; ŠABAC: Aksa Kids Mega Store, Mačvanska 1, tel. 015/306 280; ZRENJANIN: Aksa Kids Mega Store, Miletićeva 58, tel. 023/521 104; KRUŠEVAC: Aksa Kids Mega Store, Istočna obilaznica 4, naselje Bivolje, tel. 037/888-069; LESKOVAC: Dody Shop, Mlinska 30, tel. 016/214724;

INĐIJA: Alf, Vojvode Stepe 8, tel. 022/560 316; Jug Bogdanova 43, tel. 022/565681; NOVI BANOVCI (KABLAR): Happy kids, Svetosavska 1g, tel. 022/349 329; VALJEVO: Viva kids, Sinđelićeva 37, tel. 014/291 461; LAZAREVAC: Čili vili, Karađorđeva 25, tel. 011/8125 570; ĆUPRIJA: UTZR TONNY- radnja Monika, Kneza Miloša 41, tel. 062/257 302; VRBAS: Jasmina - Dečiji svet, Gustava Krkleca 5, tel. 021/708 040; STARA PAZOVA: Švrća, Ćirila i Metodija 12, tel. 022/310 594; NOVA PAZOVA: Švrća, Njegoševa 13, tel. 022/323 316; SREMSKA MITROVICA: Alf, Vojvode Stepe BB; BAČKA PALANKA: Butik Nina, Zanatski centar City, tel. 021/6044 379; POŽEREVAC: Albertino, Čede Vasovića 14, tel. 012/532 325; ZRENJANIN: Tweety, Svetosavska 5, tel. 023/235 692; SUBOTICA: STR Sunčica, Ištvana Sečenjija 3, tel. 024/525 630; PIROT: Gali tekstil, Trg pirotskih oslobodilaca 64, tel. 063/693 455

pRODAJNA MestA BABY pLANetA

OstALO

MestA NA KOJIMA MOŽete pOtRAŽItI BespLAtAN pRIMeRAK ČAsOpIsA

BEOGRAD: GAK "Narodni front", Kraljice Natalije 62; Klinika za ginekologiju i akušerstvo KCS, Koste Todorovića 26; KBC Zvezdara, Preševska 31; KBC "dr Dragiša Mišović", Bulevar kneza Aleksandra Karađorđevića 64; Opšta bolnica MEDIGROUP, Milutina Milankovića 3; Dom zdravlja Savski venac, Pasterova 1; Dom zdravlja Mirijevo, Matice srpske 45a; Dom zdravlja Voždovac, Krivolačka 4-6; Dom zdravlja Šumice, Ustanička 125; Dom zdravlja "Dr Aleksandar Jeličić", Meštrovićeva 34; Dom zdravlja Žarkovo, Spasovdanska 4a; Dom zdravlja Rakovica, Zdravstvena stanica Rakovica, Kraljice Jelene 22, Zdravstvena stanica Kanarevo brdo, Srpskih udarnih brigada 6, Zdravstvena stanica Resnik, Edvarda Griga 18, Zdravstvena stanica Labudovo brdo, XI krajiške divizije 57; Dom zdravlja Zemun, dečji dispanzer u Savetovalištu za ishranu, Rada Končara 46; Opšta bolnica „AnaLife“, Skadarska 5 (Zemun); Dom zdravlja "Dr Milutin Ivković", Grge Andrijanovića 8; Pedijatrijska ordinacija Dr Raketić, Banjički venac 28; Poliklinika Medilek tim, Koste Trifkovića 1; Zavod za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju "Prof dr Cvetko Brajović", Kralja Milutina 52; Primanella, Vidikovački venac 80v; Logopedski centar "Higia Logos", Mirijevski bulevar 17b; Specijalna ginekološka klinika "Jevremova", Gospodar Jovanova 51; Vrtić "Bubamara", Pribojska 42a; Škola roditeljstva Nada Lazić, Kozjačka 3-5; SMEDEREVO: Dom zdravlja, Knez Mihajlova 51; NOVI SAD: Dom zdravlja, Bulevar Cara Lazara 75; Privatna pedijatrijska ordinacija „Dr Jovan Redžek“, Aleksandra Belića 4; KRAGUJEVAC: Dom zdravlja, Kralja Milutina 1, Stanovo; SRBOBRAN: Dom zdravlja „Dr Đorđe Bastić“, Jovana Popovića 25/1; VRBAS: Dom zdravlja „Veljko Vlahović“, Palih boraca 20; KRUŠEVAC: pedijatrijska ordinacija „Primum vivere“, Gazimestanska 16/1, pedijatrijska ordinacija „Dr Milena“, Gazimestanska 10/2; Dom zdravlja, Kosovska 16; LOZNICA: Dom zdravlja „Dr Milenko Marin“ , Bolnička 65; KRALJEVO: Dom zdravlja, Jug Bogdanova bb; LESKOVAC: Dom zdravlja, Vlade Đorđevića; Dečja ordinacija OSMEH, Kosovska bb; NIŠ: Dom zdravlja, Vojvode Tankosića 15; Specijalistička pedijatrijska ordinacija „Dr Dudica Milenović“, Bulevar Nemanjića 52, TC Zona 3, lokal 18;

SUBOTICA: Dom zdravlja, Đure Đakovića 14; Specijalistička pedijatrijska ordinacija „PEDIJATRICA“, Branislava Nušića 6b; POŽAREVAC: Dom zdravlja, Jovana Šerbanovića 10; VRŠAC: Dom zdravlja, Abraševićeva bb; BOR: Dom zdravlja, Nikole Kopernika 2-4; ČAČAK: ZC "Dr Dragiša Mišović", Dr Dragiše Mišovića 205; Dom zdravlja, Učiteljska 3; Specijalističko pedijatrijska ordinacija „DR VERA MARKOVIĆ“, Sinđelićeva 52; Privatna pedijatrijska ordinacija „DR HERCOG I DECA“, Nadežde Petrović 6; UŽICE: Dom zdravlja, Ginekologija, Jug Bogdanova 4, Dečji dispanzer, Kosovska bb; ZRENJANIN: Dom zdravlja „Dr Boško Vrebalov“, Emila Gavrila 25; MLADENOVAC: Dom zdravlja, Kraljice Marije 15; VLASOTINCE: Dom zdravlja, Moše Pijade 2; VRANJE: Dom zdravlja, Bore Stankovića bb; VALJEVO: Dom zdravlja, Železnička 12; ŠABAC: Opšta bolnica, Popa Karana 4; Dom zdravlja, Popa Karana 2-4; Privatna pedijatrijska ordinacija „Neomedik kids“, Jovana Cvijića 8; SREMSKA MITROVICA: Privatna pedijatrijska ordinacija „Dr Jelena Dinčić“, Šećer sokak 59; ZAJEČAR: Dom zdravlja, Rasadnička bb; NEGOTIN: Dom zdravlja, Badnjevska 4; POŽEGA: Dom zdravlja, Jug Bogdanova 1; Samostalna specijalistička pedijatrijska ordinacija „Dr Milan Šijak“, Visibaba; ĆUPRIJA: Dom zdravlja, Kneza Miloša bb; PARAĆIN: Dom zdravlja, Majora Marka bb; PANČEVO: Dom zdravlja, Miloša Obrenovića 2; LAPOVO: Dom zdravlja, Ive Andrića 9; VELIKA PLANA: Dom zdravlja "Dr Milan Bane Đorđević", Miloša Velikog 110; OBRENOVAC: Primanella, Miloša Obrenovića 117; ZLATIBOR: ZU Apoteka Iva 1, 1 TC Jezero bb; ZU Apoteka Iva 2, 1 TC Pijaca bb; SVILAJNAC: Apoteka "Eliksir plus", Karađorđeva 4/lok.2; Dom zdravlja, Žikice Jovanovića Španca 47; IVANJICA: Dom zdravlja, 13.septembra 39; GORNJI MILANOVAC: Dom zdravlja, Tihomira Matijevića 2;

adre

sar

Page 59: Baby planeta 35

59Babyplaneta

Page 60: Baby planeta 35

60 Babyplaneta