Top Banner
MOTO I SERWIS P O D K A R P A C K I E MERCEDES AMG JUŻ W RZESZOWIE WARTO WALCZYĆ O SPRAWIEDLIWOŚĆ KARIERA w amerykańskim stylu Pamiętaj o wymianie oleju! Zagraniczne MANDATY ORYGINALNE CZĘŚCI CZY WARTO? JAK NIE STRACIĆ PRAWA JAZDY PRZEGLĄD JEDNOŚLADU CZĘŚCI REGENEROWANE KRADZIEŻ AUTA Z PARKINGU NAJMNIEJSZE I NAJTAŃSZE Rajd „Baja Carpathia” ORYGINALNE CZĘŚCI Nr 3 KWIECIEŃ 2016
31

AUTO MOTO I SERWIS 3

Jul 29, 2016

Download

Documents

Podkarpackie AUTO - Moto i Serwis nr 2 zawiera takie tematy jak: Kariera w amerykańskim stylu, Najmniejsze i najtańsze samochody miejskie, Zagraniczne Mandaty, Oryginalne części- czy warto?
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: AUTO MOTO I SERWIS 3

WYBIERAMY ELEWACJĘ

Wybieramyzmywarkę

Farby i tynki do elewacji

Podkarpackie DOMY

Czym ocieplić dom?

Rządoweprogramy mieszkaniowe

Dobieramy oświetlenie

OKAPYDesignerskie cuda

ŁazienkoweMODY

DLACZEGO WARTO OCIEPLIĆ BALKON

NR 9 | KWIECIEŃ 2016MOTO I SERWIS

P O D K A R P A C K I E

MERCEDES AMGJUŻ W RZESZOWIE

WARTO WALCZYĆO SPRAWIEDLIWOŚĆ

KARIERAw amerykańskim stylu

Pamiętaj o wymianie oleju!

Zagraniczne MANDATY

ORYGINALNE CZĘŚCI CZY WARTO?

JAK NIE STRACIĆ PRAWA JAZDY ● PRZEGLĄD JEDNOŚLADU ● CZĘŚCI REGENEROWANE ● KRADZIEŻ AUTA Z PARKINGU

NAJMNIEJSZE I NAJTAŃSZE

Rajd „Baja Carpathia”

ORYGINALNECZĘŚCI

Nr 3 KWIECIEŃ 2016

ORYGINALNEORYGINALNEORYGINALNECZĘŚCICZĘŚCI

Page 2: AUTO MOTO I SERWIS 3
Page 3: AUTO MOTO I SERWIS 3

4 MERCEDES-AMG. Naszym motorem jest wiara w najwyższe osiągi.

7 Są droższe, ale... Warto wybierać części oryginalne.

10 Dlaczego warto pamiętać o wymianie oleju w samochodzie.

13 Kariera w iście amerykańskim stylu. Rozmowa z Wiesławem Puterlą, właścicielem firmy WATKEM w Rzeszowie.

16 Najmniejsze i najtańsze. Samochodowe maluchy pilnie poszukiwane.

18 Warto walczyć o sprawiedliwość.Z Wojciechem Szczygłem z Przemyśla, przedsiębiorcą, który wygrał spór ze Strażą Miejską, rozmawia Janusz Pawlak.

20 Jaki mandat zapłacimy za granicą.

W NUMERZE

Biuro reklamy: SAGIER DOM [email protected] | 17 862 22 21 | 501 509 004 | 607 073 333

22 Przegląd jednośladu przed nowym sezonem.

25 Przekraczają dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h i nie tracą prawa jazdy

26 Czy i kiedy opłaca się regenerować części samochodowe?

28 Jakie mamy prawa gdy nam ukradną samochód z parkingu?

29 30 kwietnia rusza rajd „Baja Carpathia”.

30 Na autostradzie A4 między Krakowem a Katowicami znowu remont.

Przebudują drogę Pilzno-Jasło oraz Przemyśl-Medyka.

31 Samochody Roberta Lewandowskiego

Otworzono najdłuższy tunel podwodny w Polsce.

Page 4: AUTO MOTO I SERWIS 3

4 IV 2016 | AutO MOtO i SERWIS

Mercedes-AMG to wyczyno-wa marka Mercedes-Benz. To samochody łączące

sportową dynamikę i wysokiej jakości detale, z zaletami seryjnych samocho-dów Mercedes-Benz. To również obiet-nica realizacji najnowocześniejszych rozwiązań technicznych w niezrówna-ny sposób.

Tak powstają niezwykłe samochody dla niezwykłych ludzi, które podziwiać już można w profesjonalnym butiku AMG Performance Center firmy Danuta i Ry-szard Czach w Rzeszowie.

Trochę hisTorii

AMG ma swój początek w 1967 roku, kiedy to Hans-Werner Aufrecht i Erhard Melcher, przekonani o tym, że mogą zwyciężać angażując się w sport amatorski, wspólnie doskonali-li moc silników. Szybko rzucili wyzwanie silnym, ugruntowanym zespołom wyści-gowym. W 1971 r., wystawiając model AMG 300 SEL 6.8, wygrali legendarny wyścig 24-godzinny w Spa.

To rozsławiło litery „A”, „M” i „G” na całym świecie. „A” – to wizjoner Au-frecht, który swej firmie nieprzerwa-nie dawał impulsy do rozwoju. „M” – to techniczny geniusz Melcher, który znaj-dował odpowiedzi nawet na najbar-dziej skomplikowane wyzwania tech-niczne. „G” – to Großaspach, miejsce urodzenia Hansa-Wernera Aufrechta.

Serce AMG – Affalterbach – tak samo jak wówczas, także dziś bije rytmem założycieli. Tu swą

ojczyznę mają fascynujące wyczynowe samochody, budowane ręcznie i za po-mocą najnowszych technologii. Stosując najnowocześniejsze metody zarządzania produkcją i pionierskie rozwiązania eko-logiczne, centrum rozwoju wciąż tworzy nowe wzorce dla innych.

JEdEN Z 15 AMG PERfoRMANcE cenTer w Polsce – Także w sTolicy PodkarPacia

Odwaga i zdecydowanie założy-cieli AMG w dokonywaniu rzeczy nie-możliwych oraz w ciężkiej pracy, zain-

Naszym motorem jest wiara w najwyższe osiągi

MERCEDES-AMG

4 IV 2016 | AutO MOtO i SERWIS

spirowały właścicieli firmy Danuta i Ry-szard Czach do wstąpienia w nieliczne grono Dealerów marki Mercedes-Benz z certyfikacją na sprzedaż sportowych samochodów Mercedes-AMG.

Samochody Mercedes-AMG znaj-dowały i znajdują swoich zwolenni-ków także na Podkarpaciu – mówi

Marek Zajko, Dyrektor Handlowy Salonu Mercedes-Benz.

Nie dziwi zatem fakt, że w salonie fir-my Danuta i Ryszard Czach przy ul. Kra-kowskiej 32 w Rzeszowie, pojawiła się specjalna ekspozycja – butik dedyko-wany samochodom Mercedes-AMG.

Marek Zajko, Dyrektor Handlowy Salonu Mercedes-Benz.

Page 5: AUTO MOTO I SERWIS 3

AutO MOtO i SERWIS | IV 2016 5

To kolejna duża inwestycja właści-cieli firmy i pierwszy tego typu pro-jekt zrealizowany w Polsce. Jego

główne akcenty mają nas przenieść w świat wyścigów samochodowych – mówi Marek Zajko. Jest więc i główny bohater – Mercedes C 63 AMG S – jego ekspresyjny design nadwozia sprawia, że już na postoju można poczuć dyna-mikę tego samochodu. Właśnie doje-chał do mety, zostawiając na dojeź-dzie wyraźne ślady dynamicznego ha-mowania. Obok, w uchwyconym ka-drze z pit-stopu, stoją przygotowani do wymiany opon mechanicy AMG Pe-tronas Formula One Team. To nie jedy-ny model AMG, który wyeksponowany będzie w salonie. W najbliższym czasie dołączy do niego jeszcze kilka innych sportowych aut Mercedes-AMG.

Samochody to nie jedyne atuty, ja-kie daje AMG Performance Center. Na Klientów czekają bardzo dobrze wy-kwalifikowani doradcy oraz profesjo-

nalny serwis. Butik AMG to także samo-chody testowe – a więc możliwość wy-próbowania samochodów AMG – do tej pory niedostępna w Rzeszowie. To także niezapomniane eventy regular-nie przybliżające fascynujące walory marki czy imprezy wyścigowe ze spe-cjalnymi kartami wstępu kategorii VIP. To także platforma cyfrowa zapewnia-jąca dostęp do newsów z pierwszej ręki oraz ciekawych informacji dla wtajem-niczonych.

sPróbować sił na Torze wyścigowym

Od sezonu 2012 trzy litery AMG są synonimem najwyższych sportowych osiągów w Formu-

le 1 – wielkich sukcesów. Już dziś w fir-mie Danuta i Ryszard Czach samocho-dy Mercedes-AMG stanowią około 12 proc. wszystkich sprzedawanych mode-li. W Polsce – to 8 proc.

Z myślą o przyszłych nabywcach samochodów marzeń lub tych, którzy chcą posmakować jazdy

samochodami, powstał AMG Driving Academy. Jego kadrę stanowią do-świadczeni kierowcy wyścigowi – in-struktorzy z odpowiednimi certyfikata-mi AMG, których w całej Polsce jest je-dynie siedmiu. AMG Driving Academy to więcej niż jazda testowa – to unikal-ny program pozwalający na rozwijanie indywidualnych umiejętności kierowcy na torze wyścigowym w Kielcach i Po-znaniu takimi samochodami jak: AMG GT S, CLS 63 S 4 MATIC, AMG C 63 S Co-upe, AMG A 45 4MATIC. Zaintereso-wani mogą wybierać spośród różnych poziomów szkolenia. Ciekawostką są specjalne szkolenia dla kobiet AMG Lady – Training. Odbywają się na to-rze w Kielcach, a ich uzupełnieniem są zabiegi w Wellness & SPA i ekskluzywna noc saunowa.

aby osobiście Poczuć wszysTkimi zmysłami, czym jesT mercedes-amg, Trzeba osobiście odwiedzić salon danuTa i ryszard czach mieszczący się w rzeszowie

Przy ul. krakowskiej 32, Tel. 17 860 12 20.

Page 6: AUTO MOTO I SERWIS 3
Page 7: AUTO MOTO I SERWIS 3

AutO MOtO i SERWIS | IV 2016 7

Każdy samochód, nawet ten z najwyższej półki, czasem ulega awarii. Choć bardzo tego nie lu-bimy, musimy wtedy skorzystać

z usług mechanika. Do wyboru mamy na szczęście autoryzowane stacje obsłu-gi, renomowane warsztaty lub znajome-go mechanika. Ale to dopiero począ-tek naszej przygody z „awarią”, która za-zwyczaj związana jest z wydatkiem kon-kretnej kwoty. Musimy bowiem zdecydo-wać, czy mechanicy skorzystają z orygi-nalnych części producenta samochodu czy też z nowych zamienników oryginal-nej części.

Ten ostatni krok tylko z pozoru opiera się na prostej wyliczance: decyduję się na zamiennik części, bo jest dużo tań-szy, nie kupuję oryginalnej części, bo jest znacznie droższa!

diabeł Tkwi w szczegółach

– Z własnych doświadczeń mogę opowiedzieć o kłopotach jednego z kierowców, które były związane z ma-teriałami eksploatacyjnymi, dokład-nie tarczami i klockami hamulcowymi – mówi Witold Cisło, szef serwisu w firmie Danuta i Ryszard Czach, Autoryzowany Dealer i Serwis Mercedes-Benz (obsłu-gujący marki Mercedes-Benz i Mazda). – Kupione jako zamienniki, oczywiście nowe, pełnowartościowe, na fakturę, dawały bardzo niekomfortowy efekt. Otóż, gdy układ hamulcowy został roz-grzany, pojawiał się pisk dochodzą-cy z okolic tarcz hamulcowych. Klient zgłosił się do naszego serwisu, gdy użyt-kował już trzeci zestaw tarcz i klocków. Tym razem od kolejnego już producen-ta zamienników. Kilkanaście mocniej-szych hamowań powodowało ponow-nie irytujące piszczenie. Nie pozostało mi nic innego, jak złożyć klientowi ofer-

tę, aby w jego pojeździe założyć na obie osie oryginalne tarcze i klocki.

Zagwarantowałem klientowi, że po wystąpieniu, i tym razem, piszczenia klocków hamulcowych, zostaną one zdemontowane na koszt serwisu i nie będzie za nie płacił.

– Nie byłem zaskoczony, gdy po wielu próbach żadne piski się nie poja-wiły – dodaje W. Cisło.

Użytkownik Mercedesa pozo-stał z pytaniem, w jaki sposób próbować odzyskać pienią-dze za zakupione wcześniej

i użytkowane zestawy tarcz z klockami. Chcąc wybrać drogę sądową, naraził-by się na powoływanie rzeczoznawców i długotrwały proces. A czas, szczegól-nie wśród ludzi biznesu, którzy dominu-ją wśród nabywców pojazdów Merce-des-Benz, jest dziś najcenniejszy.

jeszcze raz czas

Klienci serwisu w firmie Danuta i Ry-szard Czach, Autoryzowany Dealer i Ser-wis Mercedes – Benz, cenią sobie fakt, iż decydując się na odwiedziny w tutejszej placówce, wiedzą, kiedy część zamien-na będzie czekała na ich samochód.

– W serwisie obu marek, Mercedes-Benz i Mazda, wprowadzono tzw. ap-teczki – mówi W. Cisło. – Oznacza to, iż musimy mieć na stanie 100 proc. części zamiennych uznanych przez importera jako kluczowe dla utrzymania właściwe-go rytmu pracy na warsztacie, a tym sa-mym dla spełnienia oczekiwań klientów.

Apteczki Mercedesa i mazdy po-wstały na podstawie informacji zebra-nych z krajowych sieci dealerskich. Gdy jakaś część zamienna zostaje wyka-zana w raportach stacji serwisowych jako sprzedawana częściej niż założo-ne minimum, pojawia się w apteczce.

Na bieżą-co mamy dostęp do materiałów eksploatacyjnych popularnych mode-li Mercedesa. Do rzadko spotykanych modeli, których po polskich drogach jeździ kilka sztuk, materiały eksploata-cyjne sprowadzane są z krajowego ma-gazynu. Jeśli zamówienie na części zo-stanie złożone do godz. 17.30, wówczas w naszym magazynie w Rzeszowie poja-wią się one rano następnego dnia. Trzy dni (robocze) to natomiast czas, które-go serwis potrzebuje na sprowadzenie na Podkarpacie zapasowej części do Mercedesa z magazynu globalnego marki mieszczącego się w Niemczech (w Belgii – w przypadku Mazdy).

argumenTy „za”

Oryginalne części zamien-ne, zamontowane w serwi-sie Mercedes-Benz, objęte się dwuletnią opieką gwa-

rancyjną bez limitu przebiegu. Gwaran-cja obejmuje także wszystkie ujawnione wady części (jakościowe, wykonawcze bądź montażowe) i ewentualnie po-krycie kosztów uszkodzeń wtórnych, je-śli takie wynikają jednoznacznie z awarii konkretnej części zamiennej. ►

są droższe, ale...Warto wybierać części oryginalne

Page 8: AUTO MOTO I SERWIS 3

To nasz bardzo ważny argument, który przedstawiamy klientom za-stanawiającym się czy skorzystać z zakupu części oryginalnych –

mówi Witold Cisło. – W starszych mo-delach samochodów zdarzają się np. awarie silników. Możemy ich właścicie-lom zaoferować np. agregaty nowe lub używane – zregenerowane w wa-runkach fabrycznych. Są one również objęte dwuletnią opieką gwarancyj-ną producenta, bez limitu kilometrów. I, co bardzo istotne, mają korzystną cenę dla klienta. Mamy też ofertę od-kupu silnika uszkodzonego. Jeśli klient zostawia nam taki silnik w rozliczeniu, wówczas otrzymuje od nas lepsze wa-runki zakupu nowego agregatu. Nie-które oferty są całkowicie uzależnione od pozyskania agregatu uszkodzone-go. Dwuletnia opieka gwarancyjna na zakupione części dotyczy również aut, które nie były zakupione w naszej sieci dealerskiej, ani też nie były w niej serwi-sowane. Jeśli pojazd z nowym silnikiem, u nas zakupionym, będzie od momen-tu jego zamontowania regularnie ser-wisowany przez autoryzowany serwis, nabywa praw do dwuletniej opieki gwarancyjnej, bez limitu przebiegu na ten silnik właśnie.

dla użyTkowników sTarszych mercedesów

Po naszych drogach jeździ spora liczba pojazdów Mercedes-Benz star-szych wiekiem. Ich użytkownicy cenią sobie ogromnie markę pojazdu. W wie-

lu przypadkach właścicieli tych aut nie stać na regularne wizyty w autoryzowa-nych stacjach obsługi lub na wykony-wanie poważniejszych napraw.

– Przychodzą do naszego serwisu i uczciwie pytają, co możemy zapro-ponować? Staramy się zawsze złożyć im ofertę, która będzie adekwatna do ich możliwości finansowych – mówi Wi-told Cisło, szef serwisu w firmie Danuta i Ryszard Czach, Autoryzowany Dealer i Serwis Mercedes-Benz. – Np. w celu obniżenia klientowi ceny za usługę, wykonujemy ją w czasie, gdy w serwi-sie mamy mniejsze obłożenie – w go-dzinach wieczornych, do godz. 22. Oferujemy też możliwość zakupu, za-miast nowego, oryginalnego podze-społu zregenerowanego w warun-kach fabrycznych. Do prac napraw-czych przy starszych modelach aut naszych klientów kierujemy mecha-ników z dużym doświadczeniem, do-brze wyszkolonych, którzy znają niuan-se rozwiązań technicznych.

bez Przykrych niesPodzianek

Lojalny klient, korzystający regu-larnie z autoryzowanego serwi-su, jest bardzo ceniony w Merce-des-Benz.

– Nasi klienci cenią swoją mobilność. Trudno im funkcjonować bez samocho-du. W przypadku oczekiwania na reali-zację usługi w serwisie zawsze otrzymu-ją możliwość skorzystania z auta zastęp-czego, tak aby mogli realizować swo-

je plany zawodowe i prywatne. Także w przypadku konieczności napraw za granicą udzielamy im wsparcia. Ostat-nio mieliśmy przypadek, kiedy w serwi-sie niemieckim wykonywano naprawę auta kupionego i serwisowanego u nas. Kierowca nie miał przy sobie dostatecz-nej kwoty euro, aby pokryć koszty na-prawy w niemieckim serwisie Merce-des-Benz. Dokonaliśmy poręczenia za pośrednictwem naszych kontaktów fir-mowych.

nie ma lekko

Na podkarpackim rynku no-wych części zamiennych zmotoryzowani mają w czym wybierać. Nie brakuje warsz-

tatów naprawczych oferujących pełną gamę usług, a i z dostępnością części zamiennych nie ma problemów. W Rze-szowie funkcjonuje oddział firmy Inter Cars, jednego z potentatów w zakre-sie obrotu częściami zamiennymi w kra-ju, są też bardzo liczne punkty regional-nej sieci SZiK, oferujące również bogaty asortyment części zamiennych.

– Olbrzymia konkurencja na rynku części zamiennych jest korzystna dla zmotoryzowanych. Nas dopinguje ona do przygotowywania coraz bardziej atrakcyjnych programów lojalnościo-wych: udogodnień, rabatów, wspar-cia w każdym momencie, gdy użyt-kownik samochodu ma kłopot – mówi W. Cisło.

tekst Janusz Pawlak

Page 9: AUTO MOTO I SERWIS 3
Page 10: AUTO MOTO I SERWIS 3

10 IV 2016 | AutO MOtO i SERWIS

Dzisiaj, gdy bez motoryzacji świat istnieć nie może, obo-wiązki kierowcy nie są już tak skomplikowane. W jego alfa-

becie powinności związanych z użytko-waniem samochodu znajduje się jesz-cze kilka liter. Jedna z nich to „O” – czyli olej, druga to „F” – czyli filtr paliwa.

zacznijmy od liTerki „o”

Oczywista to oczywistość, że olej w samochodzie jest rzeczą tak samo ważną jak paliwo. Niby o tym wszyscy wiemy. Gdy mamy natomiast odpowie-

dzieć na pytanie, jak często zmieniać olej w naszym aucie, zaczynamy mieć wątpliwości. Część odpytywanych kie-rowców, pamiętająca czasy motoryza-cji PRL, odpowie, że trzeba to robić po przejechaniu 10 tys. kilometrów. Ówcze-sne samochody rodem z krajów demo-kracji ludowej, nie należały do motory-zacyjnych – silnikowych nowości. Kie-rowcy młodsi wiekiem będą obstawali za wymianą oleju np. co dwa lata, bo mamy nowoczesne auta, których silni-ki „nie biorą” oleju. A jak, zdaniem fa-chowców, powinna wyglądać nasza troska o olej?

rzuć okiem na insTrukcję obsługi

To, kiedy musimy wymienić olej w naszym samochodzie, najlepiej określa instrukcja obsługi. (Samo-chód też sam przypomina nam

o oleju, gdy zaczyna go brakować). W instrukcji wyczytamy więc, że win-niśmy to robić nie rzadziej niż podane w niej okresy eksploatacji. W instrukcji mamy także czasem informację, że wy-mian musimy dokonywać częściej, je-śli wóz eksploatowany jest w ekstremal-nych warunkach.

w czasach narodzin moToryzacji, gdy Przejazd czTerokołowca Przez wieś TrakTowany był jak loT czarownicy na mioTle, obowiązki kierującego sProwadzały się nie Tylko do zaPewnienia Paliwa do Pojazdu. musiał umieć naPrawiać Psujący się non sToP wehikuł, a nP. w anglii wynająć człowieka, kTóry Pędził z flagą Przed Prychającym Pojazdem, by osTrzec ludność Przed dziwacznym wynalazkiem.

dlaczego warTo PamięTać o wymianie oleju w samochodzie

AlfAbet kAżdego kierowcy

Page 11: AUTO MOTO I SERWIS 3

AutO MOtO i SERWIS | IV 2016 11

nowe samochody – lePsze oleje

W ostatnich dwudziestu la-tach konstruktorzy i pro-ducenci aut dokonali nie-bywałego skoku technicz-

nego. Dzisiejsze samochody, dokładnie ich silniki, są precyzyjnymi urządzenia-mi, nie potrzebują już, abyśmy wymie-niali olej co 10 tys. przejechanych kilo-metrów. Po drugie, same oleje, których używamy do smarowania silników, prze-ważnie syntetyki, to również substancje bardzo odróżniające się parametrami (wytrzymałością) od tych (naturalnych) stosowanych jeszcze 25-30 lat temu. Są w stanie znacznie dłużej wypełniać swoje funkcje smarne.

czarny nie oznacza zły

W powszechnym obiegu motoryza-cyjnej braci funkcjonowało kiedyś prze-konanie, że olej należy wymieniać, kie-dy na szabelce spostrzeżemy czarny jego kolor. Tak może i było w przypadku olejów naturalnych. W przypadku synte-tyków szybkie ciemnienie oleju zaświad-cza o możliwości zabierania zanieczysz-czeń pozostających później na filtrze.

inTerneT może Pomóc

Jeśli użytkujemy samochód, któ-ry nabyliśmy bez instrukcji obsłu-gi, wszelkie wątpliwości odno-śnie do długości okresu pomię-

dzy wymianami oleju rozwieje wyszuki-warka olejów w Internecie. Po wpisaniu w wyszukiwarce nazwy oleju, otrzyma-my wszelkie niezbędne informacje.

To Przekonywujący argumenT

Nawet jeśli jeździmy nowoczesnym samochodem i stosujemy nowocze-sne oleje, nie będzie grzechem, gdy o wymianie oleju bę-dziemy pamiętali raz w roku. Tak postępu-je wielu kierowców i

uważa to za dobry, sprawdzony sposób troski o swój samochód. Za tą nadgor-liwością przemawia zestawienie ceny oleju używanego do wymiany i koszt ewentualnej naprawy silnika w przy-padku uszkodzenia związanego z nie-odpowiednim stanem oleju w naszym samochodzie. Rachunek ekonomiczny działa tu najlepiej na wyobraźnię.

„f” – jak filTr oleju

Mała, niepozorna rzecz, jaką jest filtr oleju, spełnia ogromnie ważną funkcję w samochodzie. Wyłapu-

je zanieczyszczenia oleju, które mogą uszkodzić nasz silnik, jak również wyła-puje zanieczyszczenia, mogące dostać się do silnika z zasysanego powietrza. To, kiedy należy zabrać się za wymianę oleju, określają przepisy eksploatacyjne samochodów. Tam też podane są infor-macje o typie filtra oleju zastosowanym

w naszym pojeździe. Każdemu zmotoryzowanemu winno to

wejść w krew, iż wraz z wy-

mianą oleju dokonujemy wymiany filtra oleju. Najczęściej dokonujemy tego raz w roku. Zakup nowego filtra to również symboliczny wydatek w porównaniu do ceny, jaką zapłaciliśmy za auto.

Sporym ułatwieniem dla kierowców są teraz akcje promocyjne stosowane przez sprzedawców olejów, którzy w ce-nie wyrobu bardzo często oferują rów-nież jego wymianę.

i jeszcze raz „f” – jak filTr PowieTrzA

O ile nie mamy zazwyczaj wątpliwości co do czę-stotliwości wymiany filtrów oleju, to zazwyczaj total-

nie zapominamy o konieczności troski o filtr powietrza. A przecież nasz samo-chód do prawidłowego cyklu pracy za-sysa w ciągu godziny kilkanaście tysię-cy metrów sześć. powietrza. Powietrza, w którym nie brakuje zanieczyszczeń. Nic więc dziwnego, iż o filtrze powie-trza przypominamy sobie zwykle wtedy, gdy zaczynamy mieć problemy z au-tem. Zabrudzony ponad miarę filtr po-

wietrza dopuszcza do silnika drobiny zanieczyszczeń, przyczynia-

jące się do obniżenia żywotności silnika. Chcąc tego unik-nąć, warto o filtr

powietrza troszczyć się równie często jak

o filtr oleju.

Janusz Pawlak

Page 12: AUTO MOTO I SERWIS 3
Page 13: AUTO MOTO I SERWIS 3

AutO MOtO i SERWIS | IV 2016 13

Dla funkcjonowania na rynku przedsię-biorstwa bardzo ważną sprawą jest jego nazwa. Znak rozpoznawczy, z którym kojarzymy produkty, wyroby itd. Skąd wzięła się wzbudzająca zaciekawienie nazwa WAtKEM?

Nazwa firmy to pierwsze litery imion członków mojej rodziny: Wiesław, Agnieszka, Tomek, Krystyna, Ewa,

Marcin. Syn Bartek, który urodził się już po powstaniu firmy, aby nie był po-krzywdzony, ma stację paliw nazwa-ną jego imieniem. Teraz do nazw sta-cji dodaję także imiona wnuków. Zresz-tą wszyscy pełnoletni członkowie rodzi-ny zatrudnieni są w WATKEM-ie. Pracuje-my w rodzinnym biznesie. Kiedy rozpoczynał Pan działalność na rynku paliw?

To był dokładnie 1990 rok… Czas naro-dzin polskiej przedsiębiorczości. Każdy patrzył, gdzie by tu się załapać, w jakiej branży zaryzykować i rozpocząć działal-ność. Na początku kupiłem cysternę do przewozu paliw.Dlaczego zdecydował się Pan na han-del benzyną? Gdy zabierałem się za biznes, prywat-nych stacji paliw praktycznie nie było. Dopiero powstawały. Najpierw dzierża-wiłem stacje po upadających przed-siębiorstwach w okolicach Jarosławia. Uruchomiłem też przy ul. Hetmańskiej w Rzeszowie kontenerową stację pa-liw. Za dostawę paliwa płaciło się go-tówką. W tamtych czasach, gdy ktoś miał dostęp do paliwa i znajomości, za-robił szybciej niż teraz. Robiłem wszystko małymi kroczkami, bo nie miałem pie-niędzy na większe inwestycje. Tak, jak w Ameryce – latami trzeba do czegoś dochodzić. Nie ma nic od razu. Odwie-dzający mnie urzędnicy mówili: a tu kon-cern taki a taki buduje piękny obiekt,

tam Orlen. Odpowiadałem im, że za jakiś czas i ja zbuduję stację z prawdzi-wego zdarzenia. W miejscu, gdzie dzi-siaj stoi Shell, planowałem zbudowanie dużej stacji. Projektant zaplanował im-ponujący obiekt, ale za 20 mln zł. Skąd miałem wziąć taką kwotę?! Przegrałem z dużym, światowym koncernem. Z wy-kształcenia jestem kierowcą…Dzisiaj Pana firma to m.in. 7 stacji pa-liw, 7 stacji diagnostycznych pojazdów, salon sprzedaży samochodów mar-ki Opel, hotel Zimowit. Kariera w iście amerykańskim stylu.

Rozpoczynałem działalność za własne pieniądze. Nikt mi nic nie dał. Cały mój kapitał to było ok.

8 tys. dolarów zarobionych na kontrak-tach w Libii, gdzie pracowałem w la-tach osiemdziesiątych. Nie wszyscy wierzą, że WATKEM powstał za pieniądze kierowcy. ►

Rozmowa z Wiesławem Puterlą, właścicielem firmy WATKEM w Rzeszowie

Kariera w iście amerykańskim stylu

Wiesław Puterla.

AutO MOtO i SERWIS | IV 2016 13

Page 14: AUTO MOTO I SERWIS 3

14 IV 2016 | AutO MOtO i SERWIS

W miejscowości, z której pochodzę, lu-dzie pytali mnie: Wiesiek, skąd ty te pie-niądze wziąłeś, kto ci je dał, bo nie wie-rzyli, że można zbudować taką firmę jak moja z pracy własnych rąk.WAtKEM znany jest w Rzeszowie i jego okolicy ze stacji paliw. to m.in. do Pana zmotoryzowani kierują swoje preten-sje, że ceny paliw nie spadają gwał-townie w dół, tak jak ceny baryłek ropy na światowych rynkach. A przecież w ostatnich miesiącach byliśmy wręcz zasypywani informacjami o rekordo-wych spadkach cen ropy na świato-wych giełdach.

Jedna baryłka to 159 l ropy. Ile za-płacimy natomiast za 1l paliwa na naszych stacjach paliw, zależy od

ceny baryłki ropy na światowych gieł-dach, kursu dolara oraz rzeczy najważ-niejszej, tj. od podatków nałożonych na paliwa w kraju. Państwo pobiera więc akcyzę od każdej tony paliwa. I jest ona stała, niezależna od ceny paliwa na świecie. Ma zawsze tę samą wartość. Przykładowo, jeśli cena paliwa na świe-cie maleje, państwo, chcąc utrzymać wpływy do budżetu, pobiera tyle samo akcyzy od tej tańszej ropy, co pobiera-ło od droższej. Tona jest dla akcyzy tą samą toną. Nieważne, drogą czy tanią. W paliwie mieści się jeszcze 23-proc. po-datek VAT (oczywiście, zmniejszający się przy taniejących benzynach) i po-datek drogowy.Handlujący paliwem w minimalnym za-kresie mogą więc wpływać na cenę oferowanego produktu? Dokładnie tak… Co ciekawe, hurtowa cena paliw w ciągu roku zmieniana jest ok. 200 razy.

WATKEM to już wieloletnie doświadcze-nie w handlu paliwami. Od czego, Pana zdaniem, zależy to, że kierowca wybie-ra konkretną stację paliw, że decyduje się na tankowanie w konkretnym miej-scu? Teraz ma przecież ogromny wy-bór: sieci światowych koncernów, pol-scy giganci i prywatne stacje?Istotne jest miejsce zamieszkania, przy-zwyczajenie i jakość obsługi oferowana przez poszczególne stacje. Dzisiaj wszy-scy chcemy mieć coraz lepsze warun-

towcami, na wydłużone terminy płat-ności. Nie oferowano tego w państwo-wych stacjach paliw. Tym zdobywałem klientów. Przekonywałem do siebie. To wiązało się oczywiście z ryzykiem, bo fir-ma mogła upaść, być niewypłacalną. Ale to jest ryzyko, z którym musi się liczyć każdy przedsiębiorca, decydując się na rozpoczęcie działalności.Dla nabywcy paliwa elementarną kwe-stią jest jego jakość. Czasem słyszymy, że tankuję tylko w stacji XY, bo na in-nej benzyniarze „chrzczą” paliwo, roz-mnażają je w cudowny sposób. Czy jest to możliwe na rynku, który jest podda-wany ciągłym kontrolom, a paliwo musi spełniać ściśle określone normy?

To są sporadyczne przypadki. Cza-sem ktoś sprowadza paliwo z za-granicy. Jak jest z jego jakością?

Nie wiem. W zdecydowanej większo-ści sprzedawcy benzyn zaopatrują się w towar w tych samych hurtowniach. Mają dostęp do tego samego paliwa, o wymaganych przepisami parame-trach. Ze swojej kariery przytoczę przy-padek, kiedy to kontrola zakwestiono-wała mi pewną partię paliwa. Bodaj 10 lat temu, z początkiem roku, poja-wiły się nowe przepisy określające pa-rametry paliwa. Kupiłem w rafinerii pa-liwo pełnowartościowe i dano mi na to świadectwo, a okazało się, że pocho-dziło z rezerw. Miało niektóre parame-try inne od wymaganych nową regula-cją. Ryzyko poniosłem ja, a nie rafineria.Jak przewiduje Pan dalszy rozwój cen ropy?To są sprawy związane z wielką polityką, a ona jest ogromną niewiadomą.Rozmawiał Janusz Pawlak

To WARTo WiEdziEć* * *

Jedna baryłka to 159 l ropy naftowej.

* * *Polskie rafinerie przerabiają ropę

„ciężką”, mniej wydajną, pochodzącą ze złóż rosyjskich. Ropa naftowa

„lżejsza”, bardziej wydajna, pochodzi ze złóż w krajach arabskich.

* * *z jednej baryłki ropy po przeróbce w rafineriach otrzymujemy: 37 l

„napędu” (oleju napędowego), 71 l benzyny i 40 l innych produktów.

ki nie tylko do mieszkania, odpoczyn-ku, ale także i do korzystania, np. ze sta-cji paliw. Wszyscy patrzą także na cenę paliw. Gdy startowałem w branży, za-wsze miałem ceny paliw niższe niż na stacjach Orlenu (wtedy jeszcze CPN). Podpisywałem także wtedy dużo umów z klientami indywidualnymi – transpor-

Page 15: AUTO MOTO I SERWIS 3

AutO MOtO i SERWIS | IV 2016 15

Page 16: AUTO MOTO I SERWIS 3

16 IV 2016 | AutO MOtO i SERWIS

Najmniejsze i najtańsze

Samochodowe maluchy pilnie poszukiwane

O jakie auta pytają klienci odwiedzający podkarpackich dealerów? Odpowiedź wydaje się tylko z pozoru bardzo łatwa. Jedni szukają auta, które potrzebne będzie zarówno do dojazdów do pracy, jak i do odwożenia dzieci do szkoły oraz na rodzinne wypady za miasto. Inni szukają samochodu, który pokreśli status materialny rodziny, ugruntuje

jej prestiż w gronie znajomych i przyjaciół. Jak się okazuje, w salonach nie brakuje także klientów definiujących swoje potrzeby motoryzacyjne w dwóch wyrazach: najtańsze i najmniejsze. Idąc tym tropem, sprawdziliśmy, o jakie auta mogą pytać dealerów klienci zainteresowani

wydaniem na nowe auto jak najmniejszych pieniędzy.

salon samochodowyauTo sPekTrum rzeszów

dealer daciamodel auta: sandero

cena: 29 900 złsilnik: 1,2 l benzyna/73 km

Pięciodrzwiowy

Na wyposażeniu m.in.: poduszki powietrzne kierowcy i pasażera, układy bezpieczeństwa

ABS, ESC, AFU

salon samochodowydakar – ToyoTa rzeszów

dealer Toyotymodel auta: aygo

cena: 35 400 złsilnik: 1,0 l benzyna/69 km

Trzydrzwiowy

Na wyposażeniu m.in.: 6 poduszek powietrznych, światła do jazdy dziennej typu

LED, systemy ABS, EBD

salon samochodowyciTroen – auTo cenTer rzeszów

dealer citroenamodel auta: c3

cena: 39 900 złsilnik 1,0 l benzyna/68 km

Pięciodrzwiowy

Na wyposażeniu m.in.: poduszki powietrzne kierowcy i pasażera, komputer pokładowy, szyby

boczne przyciemniane

Tekst: Janusz PawlakZdjęcia: Archiwum producentów aut

Page 17: AUTO MOTO I SERWIS 3

AutO MOtO i SERWIS | IV 2016 17

salon samochodowyauTo–res

dealer fiatamodel auta: PANdA

cena: 36 800 złsilnik 1,2 l benzyna/69 km

Pięciodrzwiowy

Na wyposażeniu m.in.: klimatyzacja, radio, komputer pokładowy, elektrycznie opuszczane

szyby

salon samochodowyauTo–res

dealer fiatamodel auta: PUNTo

cena: 36 800 złsilnik 1,2 l benzyna/69 km

Pięciodrzwiowy

Na wyposażeniu m.in.: klimatyzacja, elektrycznie opuszczane szyby, elektrycznie

regulowane lusterkaa

salon samochodowyauTo-res

dealer hyundaimodel auta: i 10

cena: 38 800 złsilnik 1,0 l benzyna/66 km

Pięciodrzwiowy

Na wyposażeniu auta m.in.: centralny zamek, immobilizer, elektrycznie opuszczane szyby

z przodu, 6 poduszek powietrznych, ABS, ESP, wspomaganie kierownicy

salon samochodowyAUToRUd

dealer Volkswagenamodel auta: UP!

cena: 31 990 złsilnik 1,0 l benzyna/60 km

Trzydrzwiowy

Na wyposażeniu m.in.: radio, elektrycznie opuszczane szyby, układy bezpieczeństwa ABS,

ESP, ASP.

salon samochodowyauTo sPekTrum rzeszów

dealer renaultmodel auta: Twingo

cena: 35 900 złsilnik 1,0 l benzyna/70 km

Pięciodrzwiowy

Na wyposażeniu m.in.: komputer pokładowy, 4 poduszki powietrzne, centralny zamek, układy

bezpieczeństwa

salon samochodowyauTo waTkem

dealer oplamodel auta: karl

cena: 35 900 złsilnik 1,0 l benzyna/75 km

Pięciodrzwiowy

Na wyposażeniu m.in.: światła do jazdy dziennej automatyczne, poduszki powietrzne, układ

wspomagania ruchu na pochyłościach

salon samochodowyskoda reX auTo

dealer skodymodel auta: ciTigo

cena: 35 000 złsilnik 1,0 l benzyna/60 km

Trzydrzwiowy

Na wyposażeniu m.in.: radio, klimatyzacja, komputer pokładowy, 6 poduszek powietrznych

salon samochodowyres moTors dealer forda

model auta: ka

cena: 30 600 złsilnik: 1,2 l benzyna/69 km

Trzydrzwiowy

Na wyposażeniu m.in.: klimatyzacja, radio, immobilizer, poduszki powietrzne kierowcy

i pasażera, komputer pokładowy

salon samochodowyauToniX

dealer nissanamodel auta: micra

cena: 35 600 złsilnik 1,2 l benzyna/80 km

Pięciodrzwiowy

Na wyposażeniu auta m.in.: radio, zestaw głośnomówiący, centralny zamek, 6 poduszek powietrznych, elektrycznie opuszczane szyby

Page 18: AUTO MOTO I SERWIS 3

18 IV 2016 | AutO MOtO i SERWIS

Często płaci Pan mandaty za przekro-czenie prędkości, czy naruszenie in-nych przepisów ruchu drogowego?

W związku z prowa-dzoną działal-nością zawodo-wą przejecha-łem przeszło 2 mln km. Obec-nie mam abso-

lutnie „zerowe” konto punktowe, wy-padkowe, a nawet kolizyjne. Twierdze-nie, że: „im wolniej, tym szybciej” jest moim mottem, które powtarzam so-bie za każdym razem, kiedy siadam za kierownicę. Co nie wyklucza zwykłych ludzkich pomyłek – tak, jak każdemu kierowcy zdarza mi się popełniać wy-kroczenie.W Jaśle rok temu odnotował Pan „przy-godę” z mundurowymi ze Straży Miej-skiej.

Poruszam się głównie na trasie Przemyśl – Kraków – Przemyśl. 12 maja 2015 r. miałem do przejechania trasę przekraczającą 1000 km. Tym razem był to wy-jazd prywatny – po zakup

silnika do naszego drugiego samocho-du. Poprosiłem więc brata, aby poje-chał ze mną. Pokonanie takiego dy-stansu w pojedynkę jest dość trudne. Zmienialiśmy się za kierownicą co kil-kaset kilometrów, aby nie dopuścić do zmęczenia i znużenia.W drodze powrotnej do domu dotar-liśmy do Jasła. Na ul. Kazimierza Wiel-kiego, o godzinie 13:47 – kamery moni-torujące przejazd na czerwonym świe-tle zarejestrowały wykroczenie, tj. wjazd i przejazd mojego pojazdu przez skrzy-żowanie po zapaleniu się czerwonego światła. Tu wątpliwości nie miałem żad-nych. Na przesłanej przez Straż Miejską fotografii, dokumentującej wykrocze-

nie, był mój samochód (fotografia wy-łącznie tyłu pojazdu), a ja rzeczywiście byłem w tym dniu i o tej godzinie w Ja-śle na ul. Kazimierza Wielkiego. Prawdzi-wy problem polegał na tym, że kiedy otrzymałem korespondencję po prze-szło 3 tygodniach od zdarzenia – z we-zwaniem do wskazania kierującego – nie byłem w stanie przypomnieć so-bie, który z nas: ja czy mój brat, siedział za kierownicą. Zaznaczam, że ani razu od momentu otrzymania koresponden-cji – nie pomyślałem o unikaniu kary za popełnione wykroczenie. Zależa-ło mi wyłącznie na tym, aby Straż Miej-ska w Jaśle przesłała mi fotografię przo-du pojazdu – z wizerunkiem osoby, któ-ra w chwili popełnienia wykroczenia sie-działa za kierownicą i była rzeczywistym sprawcą. Skierowałem więc do Stra-ży Miejskiej w Jaśle odpowiednie pismo (załącznik nr 1).A może w pierwszej reakcji rozważał Pan: zapłacić i dać sobie spokój? ►

Warto Walczyć o sPrawiedliwość

z wojciechem szczygłem z Przemyśla, przedsiębiorcą, który wygrał spór ze strażą miejską, rozmawia janusz Pawlak

Fot.

Arc

hiw

um W

ojci

echa

Szc

zygł

a

Page 19: AUTO MOTO I SERWIS 3

AutO MOtO i SERWIS | IV 2016 19

Jak już wspomniałem – nie przy-szło mi do głowy unikać odpo-wiedzialności. Uznałem, że po przekazaniu przez Straż Miejską w Jaśle dowodu w postaci fo-tografii przodu pojazdu w chwili popełnienia wykroczenia – rze-

czywisty sprawca, czyli bądź ja, bądź mój brat – zapłaci mandat. Wola walki zrodziła się dopiero wtedy, kiedy w od-powiedzi na moje pismo otrzymałem sztampową odpowiedź od Straży Miej-skiej w Jaśle. Jasno wynikało z niej, że nikt z pracujących tam funkcjonariuszy nie ma zamiaru zrobić nic, aby udowodnić mi winę i poszukać prawdziwego spraw-cy. Zagrożono natomiast skierowaniem sprawy do sądu. W odpowiedzi, napisa-łem kolejne pismo (załącznik nr 2) z pro-pozycjami rozwiązania impasu tj.:● dostarczenie wzmiankowanego wy-

żej dowodu w postaci fotografii przo-du pojazdu w chwili popełnienia wy-kroczenia – w tym przypadku rzeczy-wisty sprawca wykroczenia podda się karze zgodnie z obowiązującymi prze-pisami;

● ukaranie użytkownika wg własnego uznania spośród wymienionych użyt-kowników, z podaniem uzasadnienia dokonanego wyboru;

● ugodowe umorzenie postępowa-nia – w tym przypadku wskazani użyt-kownicy solidarnie deklarują wpłatę kwoty 100 zł na rzecz wskazanej przez Straż Miejską w Jaśle fundacji, zajmu-jącej się pomocą ofiarom wypad-ków komunikacyjnych i działaniu na rzecz bezpieczeństwa w ruchu dro-gowym.

Niestety, ze Straży Miej-skiej w Jaśle otrzy-małem jedynie krót-kie pismo informujące o skierowaniu wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego w Jaśle,

z art. 96 par. 3 Kodeksu Wykroczeń.Konsekwencją tego wniosku był wyrok nakazowy Sądu Rejonowego w Jaśle z 29 lipca 2015 r., w którym uznano mnie winnym popełnienia wykroczenia z art. 96 par. 3 Kodeksu Wykroczeń. Ukarano mnie grzywną 400 zł oraz kosztami do-datkowymi – 90 zł. Od wyroku tego od-wołałem się. Sprawę ze względów lo-gistycznych skierowano do Sądu Rejo-nowego w Przemyślu. 8 stycznia 2016 r. Sąd Rejonowy w Przemyślu – po rozpo-znaniu sprawy – prawomocnym wyro-kiem - uniewinnił mnie.Kto Pana wspierał merytorycznie w spo-rze ze Strażą Miejską? Korzystał Pan z konsultacji prawnika, a może wystar-czył tylko Internet?

Odnalezieniu podstaw prawnych i interpre-tacji prawnych, po-święcałem długie go-dziny po pracy. Szu-kałem informacji w In-ternecie. Moją deter-

minację w udowodnieniu swojej racji podsycała obojętność funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Jaśle. Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że to nie oskarżo-ny musi udowodnić swoją niewinność, lecz oskarżyciel udowodnić winę oskar-żonego. O tej procedurze prawnej nie

powinniśmy zapominać nigdy – mając na uwadze dążenie do udowodnienia swoich racji. Spróbujmy podsumować: jak długo to-czyła się sprawa ze Strażą Miejską?Od 12 maja 2015 r., tj. ujawnienia wy-kroczenia, do 8 stycznia 2016 r., kiedy zapadł wyrok uniewinniający mnie. Po-nadto kosztami postępowania Sąd Re-jonowy w Przemyślu obciążył Skarb Państwa.Jakie rady ma Pan dla tych, którzy są lub będą w podobnej sytuacji ?

Jak wspomniałem, warto pa-miętać o tym, że to nie oskar-żony musi udowodnić swo-ją niewinność, lecz oskarżyciel udowodnić winę oskarżonego. Ja musiałem postąpić dokład-nie odwrotnie, czyli wbrew pro-

cedurom prawnym. A warto było, dla własnej satysfakcji.Pomimo wskazania przeze mnie podsta-wy prawnej błędnego oskarżenia, mojej propozycji polubownego rozwiązania sprawy, Straż Miejska w Jaśle nie wyka-zała zaangażowania w wyjaśnienie za-istniałej sytuacji. Mało tego, Skarb Pań-stwa został narażony na koszty postępo-wania sądowego. Zwróciłem się do Urzędu Miasta w Jaśle z prośbą o:● ukaranie funkcjonariusza Straży Miej-

skiej za zaniedbania w zakresie wyja-śnienia mojego przypadku,

● wyjaśnienie procedur przetargowych na użytkowanie systemu rejestracji wy-kroczeń przy ul. Kazimierza Wielkiego w Jaśle (użytkowanie systemu, który nie jest w stanie jednoznacznie i zgod-nie z prawem definiować sprawców, jest co najmniej dyskusyjne).

Konkretnej odpowiedzi na pytania nie otrzymałem. Musiałem się zadowo-lić stwierdzeniem przedstawiciela UM w Jaśle, pana Pawła Rzońcy, że dopil-nowano wszystkich procedur wyjaśnia-jących przypadek.

wojciech szczygieł od 10 lat prowadzi niewielką firmę transportową specjalizującą się w dostawach mebli ze sklepów ikea na terenie województwa podkarpackiego. realizuje również zlecenia transportowe na terenie kraju i za granicą.

Z treścią pism przygotowanych przez Pana W. Szczygła można zapoznać się na stronie:http://poradnikbudowlany.eu/zawsze-mandat-sie-nalezy-przedsiebiorca-wygral-spor-ze-straza-miejska/

Page 20: AUTO MOTO I SERWIS 3

Zapewne większość kierowców, planując zagraniczny wyjazd sa-mochodem sprawdza taryfikatory mandatów w krajach, przez które ma przebiegać trasa przejazdu. Z danych Europejskiego Systemu Wymiany Informacji o Kierowcach wynika, że wyjeżdża-jąc z Polski rzadziej łamiemy przepisy ruchu drogowego. Powo-

dem są głównie ich dużo wyższe niż w Polsce stawki oraz problemy logistycz-ne po zatrzymaniu prawa jazdy lub samego pojazdu. Na naszych drogach wiemy, czego się spodziewać, natomiast za granicą nasza wiedza o konse-kwencjach jest mniejsza, a często żadna. Za granicą możemy spodziewać się znacznie wyższych mandatów i to odstrasza kierowców od przekraczania dopuszczalnej prędkości. W Polsce za każde 10 km/h powyżej limitu, man-dat rośnie o 100 zł. Ile zapłacimy w poszczególnych krajach mandatu za najczęstsze wykroczenia, przedstawia tabela obok. Stawki są iście europej-skie, ale warto je znać, gdy się wybieramy na długi weekend czy wakacyj-ny urlop.

Jaki mandat zapłacimy za granicą

WYSOKOść MANDATóW W EuROPIE ZA PRZEKROCZENIE PRęDKOśCI O 20 KM/H

Kraj Wysokość mandatuNorwegia od 1750

Słowacja od 630 zł

Wielka Brytania od 550 zł

Estonia od 500 zł

Czechy od 500 zł

Niemcy od 150 zł

Austria od 125 zł

Polska do 100 zł

WYSOKOść MANDATóW W EuROPIE ZA PRZEKROCZENIE PRęDKOśCI O 50 KM/H

Kraj Wysokość mandatuWielka Brytania do 13 860 zł

Austria do 9 150 zł

Norwegia od 3 950 zł

Estonia do 3 350 zł

Słowacja od 2 750 zł

Niemcy od 1 000 zł

Czechy od 800 zł

Polska do 500 zł

WYSOKOść MANDATóW W EuROPIE ZA PRZEJAZD NA CZERWONYM śWIETlE

Kraj Wysokość mandatuWielka Brytania do 5 450 zł

Estonia do 3 350 zł

Norwegia 2 500 zł

Słowacja 630 zł

Polska do 500 zł

Czechy od 420 zł

Niemcy od 375 zł

Austria od 290 zł

WYSOKOść MANDATóW W EuROPIE ZA WYPRZEDZAnIE nA ZAKAZIE

Kraj Wysokość mandatuNorwegia 2 500 zł

Estonia do 1650 zł

Czechy od 850 zł

Słowacja 630 zł

Wielka Brytania od 550 zł

Polska 300 zł

Austria od 300 zł

Niemcy od 125 zł

20 IV 2016 | AutO MOtO i SERWIS

Page 21: AUTO MOTO I SERWIS 3
Page 22: AUTO MOTO I SERWIS 3

22 IV 2016 | AutO MOtO i SERWIS

akumulaTor

Akumulatory długo zachowu-ją swoją sprawność technicz-ną, jednakże są też wymaga-jące pod względem umiejęt-

nej i regularnej obsługi okresowej. Za-niedbania serwisowe tej części maszy-ny mogą owocować problemami z co-dziennym użytkowaniem motocykla – to od niej uzależniony jest między innymi alarm i rozrusznik, bez których będziemy mieć problem z udaniem się w podróż.

Zgłębienie podstawowej wiedzy doty-czącej tej części maszyny pozwoli unik-nąć część niepotrzebnych błędów.

Jednoślad zimą z reguły stoi nieuży-wany – to właśnie w tym okresie pozo-stawiona na pastwę losu bateria do-konuje powolnego unicestwienia. Wio-sną okazuje się, że motocykl „nie krę-ci”, a próby ładowania prostownikiem nie pomagają. Aby uniknąć tej przy-krej sytuacji, warto wymontować aku-mulator z motocykla, zimując go w po-kojowej temperaturze. Niska tempera-

Przegląd jednośladu przed nowym sezonem

PocząTek asTronomicznej wiosny już za nami, część moTocyklisTów już wyjechała na ulice, jednak jeszcze sPoro jendośladów dalej czeka na sezon w garażu. na co zwrócić uwagę? co warTo Poddać konTroli?

tura przyspiesza proces rozładowywa-nia się baterii.

Wyróżniamy dwa typy akumulato-rów: kwasowe i żelowe.

Akumulatory kwasowe wymaga-ją regularnej obsługi – sprawdzenia po-ziomu i gęstości elektrolitu, natomiast w przypadku akumulatorów żelowych nie jest wymagana konserwacja elek-trolitu przez użytkownika. Dzięki temu roz-wiązaniu baterie żelowe mogą być zala-ne tylko raz, a wieczko jest niedemonto-wane – zapewnia to szczelność akumu-

Page 23: AUTO MOTO I SERWIS 3

AutO MOtO i SERWIS | IV 2016 23

doczne są w jednostkach czterosuwo-wych, posiadających miski olejowe. Ni-ska temperatura sprawia, że olej silniko-wy gęstnieje, a w jego strukturze uwi-dacznia się zawiesina w postaci zanie-czyszczeń konsystencji oleju, powodu-jąca, że wyjątkowo trudne jest rozpro-wadzenie oleju na powłoce tłoka. Skut-kuje to pracą jednostki napędowej nie-mal na sucho, co powoduje mikrozatar-cia na pierścieniach oraz cylindrze.

Nie ma gorszego rozwiązania niż przepalanie silnika na wysokich obro-tach. Wysokie parametry pracy w po-czątkowej fazie rozruchu silnika dodat-kowo działają destrukcyjnie na wszyst-kie elementy zimnej jednostki.

Odpalając silnik w zimnej temperaturze, nie spiesz się. Zanim ruszysz motocykl z miejsca, poczekaj, aż ci-

śnienie oleju i temperatura silnika osią-gną odpowiednie, zalecane przez pro-ducenta, parametry.

Faktem jest, że rozgrzanie silnika do-prowadza do odparowania (destylacji) wilgoci oraz substancji obcych z oleju silnikowego, jak również świecy i wyde-chu, jednak, aby tak się stało, potrzeb-na jest wysoka temperatura wewnątrz sil-nika. W zimie ten proces jest prawie nie-możliwy.

Silniki dwusuwowe są natomiast inną, techniczną konstrukcją, która za-pewnia prawidłowe smarowanie od sa-mego początku.

Najlepszym rozwiązaniem w przy-padku silników czterotaktowych będzie

jednorazowy zimny, a zarazem pozimo-wy rozruch. Nie zapomnijmy wcześniej wymienić olej.

świece

Rozpoczynając sezon nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu świec zapło-nowych.

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas przeglądu świec i co nam taki przegląd może powiedzieć:

Elektrody i izolator są pokryte czarną sadzą (świeca okopcona)

Możliwe przyczyny: Zbyt bogata mieszanka paliwowa, nieczysty filtr po-wietrza, uszkodzone ssanie, motor uży-wany na krótkich dystansach, świeca nie rozgrzewa się prawidłowo – jej war-tość cieplna jest zbyt niska.

Możliwe skutki: Uszkodzenie kataliza-tora w skutek dostania się do niego nie-spalonego paliwa, nierówna praca silni-ka, problemy z rozruchem na zimno.

Wnioski: Sprawdź, czy ssanie jest włą-czone, a gaźnik jest właściwie ustawio-ny. Oczyść lub wymień filtr powietrza.

Elektrody nadtopione i obrośnięte nagarem

Możliwe przyczyny: Nieprawidłowo ustawiony zapłon, który doprowadził do przegrzania silnika, uszkodzone za-wory lub/i moduł zapłonowy, niska ja-kość paliwa, świeca źle dokręcona. ►

Przegląd jednośladu przed nowym sezonem

latora, a co za tym idzie, również i możli-wość pracy w każdej pozycji. Użytkownik powinien dbać jedynie o okresowe do-ładowywania oraz utrzymanie czystości.

PrzePalanie moTocykla w zimie

W wielu publikacjach w Internecie można natknąć się na błędne przeko-nanie o konieczności przepalania silnika podczas zimy, jak i o przegazowywania silnika. Nie należy tego robić.

Zimny, metalowy blok silnika, jak i części jego osprzętu, są wyjątkowo podatne na uszkodzenia. Szczególnym momentem są pierwsze (po dłuższym zi-mowym postoju) chwile od uruchomie-nia. Negatywne skutki najbardziej wi-

Page 24: AUTO MOTO I SERWIS 3

24 IV 2016 | AutO MOtO i SERWIS

Możliwe skutki: Awaria silnika (przed jej wystąpieniem zauważalny jest spa-dek mocy).

Wnioski: Zweryfikuj skład mieszan-ki paliwowej, sprawdź ustawienie za-płonu, wkręć nową świecę zapłonową (pamiętaj o dokręceniu jej z odpowied-nim momentem obrotowym!)

Izolator jest pokryty brązowożółtymi błyszczącymi

plamkami, których barwa może się zmieniać

Możliwe przyczyny: Podobne do po-piołu osady tworzą dodatki do oleju sil-nikowego i benzyny.

Możliwe skutki: Przewodzenie prądu przez osady podczas odkręcenia ma-netki gazu.

Wnioski: Regulacja składu mieszan-ki paliwa.

środkowa elektroda pokryta pęcherzykami (nadtopiona),

izolator wygląda jak gąbka

Możliwe przyczyny: Przegrzanie świecy, mogące być skutkiem między innymi zbyt wczesnego zapłonu, uszko-dzone zawory, bądź moduł zapłono-wy, sadza w komorze spalania, za niska wartość cieplna świecy, czy źle dokrę-cona świeca.

Możliwe skutki: Obniżenie mocy silni-ka, przerwy w zapłonie.

Wnioski: Dokręć świece, zweryfikuj ustawienia zapłonu, sprawdź skład mie-szanki paliwowej.

Osad na elektrodzie, przypominający białą narośl

Możliwe przyczyny: Osad w komo-rze spalania i na świecy zapłonowej wy-tworzony przez dodatki (w szczególno-ści w oleju silnikowym).

Możliwe skutki: Uszkodzenie silnika wskutek nagromadzonego osadu, któ-ry może spowodować samozapłon ża-rowy i w efekcie spadek mocy.

Wnioski: Sprawdzenie poprawności ustawienia silnika. Jeżeli to nie pomaga, to zmiana gatunku oleju silnikowego.

Obudowa świecy, izolator i elektrody pokryte czarnym

niespalonym olejem

Możliwe przyczyny: Zużyte pierście-nie tłokowe, cylinder i prowadnice za-worów. Zbyt wysoki poziom oleju w ko-morze spalania.

Możliwe skutki: Przerwy w zapłonie, które mogą doprowadzić do zwarcia.

Wnioski: Remont silnika.

Złamana końcówka izolatora

Możliwe przyczyny: Mechanicznie uszkodzenie świecy – rozpoczyna się od drobnego pęknięcia. Osad między izo-latorem a środkową elektrodą w skraj-nym przypadku może doprowadzić do odłamania końcówki izolatora.

Możliwe skutki: Przerwy w zapłonie, spalanie detonacyjne (stukowe).

Wnioski: Wymiana świecy na nową.

ubytki na elektrodzie masowej lub/i środkowej

Możliwe przyczyny: Wadliwa świe-ca, przeciążenia termiczne, złe warun-

ku przepływu mieszanki w komorze spa-lania, będące konsekwencją nagroma-dzonego osadu, agresywne dodatki do oleju i paliwa.

Możliwe skutki: Utrudniony rozruch, pukanie w silniku, przerwy w zapłonie (szczególnie podczas przyspieszania).

Wnioski: Wymiana świecy na nową.

Przed Pierwszą Przejażdżką:

Kontrola ciśnienia w kołach – nawet ze szczelnej opony może zejść powietrze, wynika to z dużo mniejszej powierzch-ni cząstek powietrza od porów istnieją-cych w powierzchni gumy.

Łańcuch napędowy – nawet jeżeli jesie-nią założony był nowy napęd, w wielu przypadkach na wiosnę łańcuch może być pokryty delikatnym rudawym nalo-tem taki wystarczy nasmarować sma-rem do łańcuchów.

Klamki hamulcowe – przed pierwszą jazdą konieczne jest sprawdzenie, czy po kilkukrotnym naciśnięciu i puszcze-niu hamulców pojazd nie ma oporów w toczeniu. Jest to skutek odparowy-wania drobinek płynu hamulcowego z gumek uszczelniających tłoczki w za-cisku – to właśnie w tym miejscu może powstać osad, który utrudni ruch klam-ki hamulca. O ile przy wciskaniu nie bę-dzie to uciążliwe ze względu na użycie dużej siły, o tyle po puszczeniu hamulca nie zawsze może on odbić (pozostawia-jąc hamulce w stanie aktywnym), dla-tego też należy sprawdzić również ten element przed pierwszą jazdą.

Autor: Przemysław Szymański

Page 25: AUTO MOTO I SERWIS 3

Skąd ten problem? Otóż, prze-pis nakazujący fizyczne za-trzymanie dokumentu na drodze miał obowiązywać

jedynie do 3 stycznia 2016 r. Jednak no-welizacja z grudnia 2015 r., która przesu-nęła w czasie rozbudowę CEPIKu (Cen-tralna Ewidencja Pojazdów i Kierow-ców), przedłużyła jego działanie do 31 grudnia 2016 r.

Taka sytuacja oznacza, że jeśli poli-cjant na drodze nie zatrzyma pra-wa jazdy, to starosta nie może wy-dać decyzji o jego zatrzymaniu na trzy miesiące, ani nakazać kierow-cy jego zwrotu.

To nie pierwszy dowód na to, że wprowadzone w życie przepi-sy są pisane „na kolanie” i są bu-blem prawnym, najprawdopo-dobniej niezgodnym z konsty-tucją. Od wejścia przepisu w ży-cie sędziowie zwracali uwagę na podwójne karanie kierowców za

Przekraczają dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h i nie tracą prawa jazdy

Polskie prawo pełne jest bubli. Jeden z nich pozwala piratom drogowym zatrzymać prawo jazdy

w sytuacji przekroczenia ograniczenia prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Podczas

zatrzymania przez policję za szybką jazdę nie okazują prawa jazdy, przekonując, że zostało w domu.

Policjant nie może zatem fizycznie zatrzymać dokumentu, a starosta – wydać decyzji administracyjnej

o zatrzymaniu „prawka” na trzy miesiące. W takiej sytuacji jedyną karą jest mandat 50 zł za brak

dokumentu, i maksymalnie 500 zł mandatu za zbyt szybką jazdę oraz do dziesięciu punktów karnych.

Jednak kierowca nie traci cennego dokumentu.

to samo przewinienie w formie punk-tów karnych i mandatu oraz kary ad-ministracyjnej, zaznaczali też, że poli-cja w takich przypadkach przejmuje uprawnienia sędziów. Na niezgodność przepisów z konstytucją i pozbawienie kierowcy prawa do obrony (odmowa przyjęcia mandatu nie wystarcza, by kierowca zachował prawko do czasu rozstrzygnięcia sprawy w sądzie) wska-zał również rzecznik praw obywatel-

skich, który zaskarżył przepisy do Try-bunału Konstytucyjnego, który nieste-ty jest sparaliżowany działaniami no-wego rządu i parlamentu, w efekcie sprawa wciąż nie została rozpatrzona, a kierowcy - bezprawnie - tracą pra-wa jazdy.

W takiej sytuacji jedyną obecnie i skuteczną metodą obrony kie-rowców jest zapomi-

nanie prawa jazdy. Trzeba tutaj za-uważyć, że dzięki tym samym prze-pisom ani policja, ani starosta ani nikt inny nie ma prawa nakazać oddania prawka za przekroczenie prędkości udokumentowane przez fotoradary. Zapewne sporo cza-su jeszcze upłynie, zanim przepisy służyć będą obywatelom, a nie pi-ratom czy urzędnikom. Ale co kraj to obyczaj, a żadne ograniczenia nie zastąpią zdrowego rozsądku na drodze.

AutO MOtO i SERWIS | IV 2016 25

Page 26: AUTO MOTO I SERWIS 3

26 IV 2016 | AutO MOtO i SERWIS

Regenerowanie części samocho-dowych wynika zazwyczaj z dwóch po-wodów: ekonomicznego (regenerowa-ny podzespół jest tańszy od nowego) i ekologicznego (nie zaśmiecamy śro-dowiska zepsutymi częściami).

Obecnie wiele marek produkujących sa-mochody oraz reno-mowanych firm do-starczających ory-

ginalne części zamienne prowadzi pro-gramy sprzedaży tańszych podzespo-łów po regeneracji. To często jeden ze skuteczniejszych sposobów, za pomocą którego producenci samochodów kon-kurują z wytwórcami tzw. zamienników. Koncerny podkreślają, że ich regene-rowane części czy podzespoły są takie same, jak nowe fabryczne, mają taką samą gwarancję, a oprócz tego są tań-sze od nowych części. Takim sposobem producenci samochodów chcą utrzy-mać klientów, którzy coraz liczniej wy-bierają nieautoryzowane serwisy.

Zazwyczaj części regenerowane po-siadają gwarancję zachęcającą klien-tów do ich stosowania. Niektó-rzy z producentów pro-wadzą specjalne programy zachę-cające użytkow-ników do wymia-ny zużytej części na zregenerowaną lub skupują wyeksplo-atowane i poddają je odnowieniu. Jest jednak kilka warun-ków, które winna speł-nić osoba chcąca kupić re-generowaną część w programie wymiany. Części zwracane muszą być zamiennikami dla produktu rege-

Czy i kiedy opłaca się regenerować

części samochodowe? Na ryNku części zamieNNych, oprócz części orygiNalNych i zamieNNików, są także oferowaNe części regeNerowaNe.

czy opłaca się je kupować i możNa im ufać ?

nerowanego (czyli części używane mu-szą być zgodne z fabryczną specyfika-cją samochodu). Muszą też być kom-pletne i nie mieć uszkodzeń powstałych podczas niewłaściwego stosowania.

Niedopuszczalne są również uszko-dzenia mechaniczne, które nie wyni-kają z normalnej eksploatacji pojazdu, np. uszkodzenia powstałe podczas ko-lizji czy wypadków, niezgodna z wymo-gami producenta naprawa itp.

co możNa poddać regeNeracji?

Procesowi regenera-cji poddaje się obecnie bardzo wiele używanych części samochodowych. Ale nie wszystkie nadają

się do regeneracji, gdyż są na przykład do jednorazowego zastosowania albo z uwagi na kwestie bezpieczeństwa. Do takich części zaliczyć można klocki hamulcowe czy świece.

Najczęściej regene-rowaniu poddawa-ne są części silni-ka i osprzęt silnika, np. turbosprężarki, alter-

natory, aparaty zapłonowe, rozruszni-ki, cylindry, tłoki, wtryskiwacze i pompy wtryskowe. Kolejną grupą są elemen-ty zawieszenia i układu napędowego: skrzynie biegów, przekładnie kierowni-cze, wahacze, amortyzatory, sprężyny, sworznie, końcówki drążków kierowni-czych, półosie. Głównym warunkiem działania programu jest to, że części zwracane muszą nadawać się do rege-neracji. Do naprawy trafiają zespoły nie tylko z uszkodzeniami spowodowanymi zużyciem eksploatacyjnym, ale też czę-ści uszkodzone dynamicznie.

Page 27: AUTO MOTO I SERWIS 3

ile kosztują części regeNerowaNe?

Części pochodzą-ce z regeneracji są zwykle tańsze od fabrycznie no-wych o nawet 50-

60%. Ich koszt zależy od stopnia skom-plikowania części lub zespołu oraz od firmy regenerującej. Części rege-nerowane przez producentów samo-chodów będą zazwyczaj droższe od tych regenerowanych przez wyspe-cjalizowane zakłady. Zakup regene-rowanych elementów jest bardziej atrakcyjny dla użytkowników pojaz-dów z silnikami Diesla z bezpośred-nim wtryskiem paliwa lub pompow-tryskiwaczami. Złożona technologia tych układów ogranicza ich napra-wę w warsztatach. Natomiast nowe części są bardzo drogie, co powo-duje, iż części regenerowane do sil-ników Diesla cieszą się dużym powo-dzeniem.

Warto korzystać z części regene-rowanych, pod warunkiem jednak, iż

mamy zaufanie do firmy, która tę re-generację przeprowadziła. Regene-rowane podzespoły są tańsze nawet

o połowę od nowych. Najpewniejszym zabezpieczeniem będzie zawsze gwa-rancja udzielona na części czy zespoły.

Brak gwarancji to jednoznaczny sygnał do zachowania ostrożności. Na czę-ści zamienne regenerowane udzielana

jest gwarancja, często w takim sa-mym wymiarze, jak na części nowe. Większość producentów respektuje gwarancję tylko w przypadku mon-tażu regenerowanej części w auto-ryzowanych serwisach, o czym trze-ba pamiętać, aby nie stracić gwa-rancji. Producenci części chcą mieć pewność, że oferowane przez nich części zostały zamontowane zgod-nie z fabryczną procedurą. Rege-nerowane podzespoły są odnawia-ne zgodnie z fabryczną technologią, ale na rynku są także części regene-rowane niższej jakości, pochodzą-ce z firm, które nie stosują reżimów fabrycznych. Im niższa kultura tech-niczna czy obowiązujące przepisy prawa, tym jakość regenerowanych części jest niższa, więc zanim zdecy-dujemy się na skorzystanie z części

regenerowanych, sprawdźmy źródło ich pochodzenia. Wszak chodzi o na-sze bezpieczeństwo.

przykładowe ceNy Najbardziej popularNych części regeNerowaNych

alternatory: 300 - 800 zł

przekładnie kierownicze: 150 - 700 zł (w zależności czy ze wspomaganiem czy bez)

turbosprężarki: 1900 - 3000 zł

rozruszniki: 300 - 800 zł

wały korbowe: 200 - 400 zł

tylna belka zawieszenia: 900 - 1400 zł

Page 28: AUTO MOTO I SERWIS 3

28 IV 2016 | AutO MOtO i SERWIS

W przypadku parkingu nie-strzeżonego mamy do czynienia z wynajmem miejsca parkingowe-

go. Oznacza to, że właściciel parkingu zapewnia nam miejsce do pozostawie-nia auta, a właściciel pojazdu za to pła-ci. Gdy dojdzie do kradzieży, to właści-ciel parkingu nie ponosi odpowiedzial-ności za naszą stratę. W takim przypad-ku nie pozostaje nic innego, jak zgło-szenie kradzieży na policji i nadzieja na odnalezienie pojazdu. W takiej sytuacji dostaniemy odszkodowanie jedynie w sytuacji posiadania ubezpieczenia autocasco obejmującego ochronę na wypadek kradzieży. Zgłaszamy wów-czas roszczenie o wypłatę odszkodowa-nia do firmy ubezpieczeniowej. Pamię-tajmy jednak, iż wypłata odszkodowa-nia nastąpi wedle ściśle określonej pro-cedury zawartej w warunkach ubezpie-czenia.

Sytuacja zmienia się z chwilą pozo-stawienia samochodu na parkingu strzeżonym. Korzystając z takiego par-kingu, zawieramy umowę o przechowa-nie pojazdu, uregulowaną w kodeksie

cywilnym. Zgodnie z kodeksem cywil-nym, w takiej sytuacji właściciel par-kingu powinien przechowywać rzecz w taki sposób, do jakiego się zobowią-zał, a w przypadku braku umowy w tym względzie, w taki sposób, jaki wynika z właściwości przechowywanej rzeczy i z okoliczności.

Jeżeli nasz samochód zosta-nie skradziony ze strzeżonego parkingu, to jego właściciel jest odpowiedzialny za nie-

wywiązanie się z umowy i będzie odpo-wiadał za nienależyte wykonanie zobo-wiązania, czyli w praktyce za niezapew-nienie właściwej ochrony pojazdu, do której się zobowiązał. Może się on uwol-nić od odpowiedzialności tylko wtedy, gdy wykaże, że nieskuteczne strzeżenie auta było następstwem okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności, ale w przypadku kradzieży samochodu trudno będzie to wykazać.

W takim wypadku właściciel parkin-gu albo firma ubezpieczeniowa, w któ-rej właściciel parkingu był ubezpieczo-ny, mają obowiązek zapłaty odszkodo-wania za poniesioną stratę. Jeśli w regu-

laminie właściciel parkingu zastrzegł, że za jakieś szkody nie ponosi odpowie-dzialności, to takie zapisy są nieważne. Zgłaszając roszczenie do właściciela parkingu należy udowodnić wysokość poniesionej szkody. Najłatwiej jest to zrobić szacując wartość rynkową auta. Właściciel pojazdu musi też udowod-nić, że do kradzieży auta doszło na par-kingu. W tym celu powinien przedsta-wić umowę przechowania, kwit parkin-gowy. Ważna będzie w takim przypad-ku stosowna notatka policji, o wezwa-niu której zawsze należy pamiętać po kradzieży.

Gdy samochód zostanie skradziony z parkingu hote-lowego lub spod gale-rii handlowej, te odpowia-

dają jako przechowawcy (czyli tak jak właściciel parkingu strzeżonego) tylko wtedy, gdy między hotelem lub gale-rią a właścicielem pojazdu została zawarta stosowna umowa o przecho-wanie rzeczy. W innym przypadku hotel czy galeria nie odpowiadają za szkodę i nie mają żadnych obowiązków wobec właściciela pojazdu.

JakIe mamy prawa gdy nam ukradną samochód z Parkingu?

To, że Płacimy za zosTawienie samochodu na Parkingu, nie oznacza, że auTo będzie sTrzeżone. znaczenie ma fakT, czy Parking jesT sTrzeżony. zaTem

sPrawdźmy Tę informację zanim PozosTawimy samochód.

Page 29: AUTO MOTO I SERWIS 3

Baja Carpathia stanowi rundę Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych i Raj-dowego Pucharu Polski Samo-chodów Terenowych, elimina-

cję Mistrzostw Europy Strefy Centralnej FIA i Mistrzostw Czech w Rajdach Terenowych oraz rundę Pucharu Polski w Rajdach Baja. Od tego roku rajd zaliczany jest także do Mistrzostw Europy FIM Europe w Rajdach Baja.

Spora większość trasy Baja Carpathia przebiegać będzie po bezdrożach, pia-skach i wyboistych leśnych duktach poli-gonu wojskowego w Nowej Dębie. Zapla-nowano tam cztery odcinki specjalne: OS Krawce, OS Nowa Dęba, OS Bojanów i OS Przyszów, na których zawodnicy rywalizo-wać będą w sobotę i niedzielę. Organi-zatorzy nie zapomnieli także o kibicach. Motocykliści, quadowcy i kierowcy star-tujący w mistrzostwach Polski – przejadą ponad 300 kilometrów odcinków specjal-nych, a zawodnicy walczący w „pucha-rze” – ponad 200.

Baza rajdu usytuowana będzie w samym centrum Stalowej Woli, pod wia-duktem przy ul. 1 Sierpnia. Znajdą się tam biuro rajdu i park serwisowy, gdzie kibice przez cały weekend będą mogli spotkać zawodników i śledzić pracę zespołów ser-wisowych.

Organizatorem Baja Carpathia jest Automobilklub Rzeszowski. a współorga-nizatorami Stowarzyszenie „Grupa 4x4” i Automobilklub Doliny Sanu.

Prawdziwe rajdowe święto czeka mieszkańców Podkarpacia w długi majowy weekend. 30 kwietnia rusza rajd terenowy Baja Carpathia, na starcie którego zobaczymy zawodników z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, którzy rywalizować będą na samochodach terenowych, motocyklach, quadach oraz pojazdach UTV.

30 kwieTnia rusza rajd

„BAJA CARPATHIA”

Page 30: AUTO MOTO I SERWIS 3

30 IV 2016 | AutO MOtO i SERWIS

Od 4 maja na odcinku autostrady A4 między Kra-kowem a Katowicami rozpocznie się wymiana części nawierzchni. Prace zaplanowano na oko-ło półtora roku i kosztować będą ponad 40 mln zł. Zarządca zapewnia, że prowadzone będą tak,

aby zminimalizować uciążliwości dla kierowców. Po poprzednim remoncie nawierzchni w 2007 r. UOKIK ukarał zarządcę tej drogi - spółkę Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) – kwotą 1,3 mln zł, uznając, iż firma narzuciła konsumentom nieuczciwe ceny za przejazd remontowanym odcinkiem autostrady. Czy pamiętacie, jak przebiegały dotychczas remonty na tej drodze, można mieć nadzieję, iż sytuacja się nie powtórzy i zamiast płynnej jazdy kie-rowców znów nie przywitają korki?

Rzeszowski oddział General-nej Dyrekcji Dróg Krajowych

i Autostrad (GDDKiA) przygo-towuje się do rozbudowy dwóch

podkarpackich dróg krajowych nr 73 na odcinku Pilzno-Jasło oraz nr 28 z Przemyśla do Medy-

ki. W przypadku drogi krajowej nr 73 przebudowa obejmie wykona-nie 35-kilometrowego odcinka Pilzno-Jasło, a także obwodnic: Pilzna,

Brzostka, Kołaczyc i Jasła. Docelowo zakłada się rozbudowę 14-kilometro-wego istniejącego już odcinka oraz wybudowanie odcinków o nowym prze-

biegu, którymi będą: wschodnia obwodnica Pilzna, obwodnice Brzostka, Koła-czyc i Jasła o łącznej długości ok. 21 km. Druga inwestycja dotyczy rozbudowy 7-kilo-

metrowego odcinka drogi krajowej nr 28 z Przemyśla do Medyki.

Na autostradzie A4 między Krakowem a Katowicami znowu remont

Przebudują drogę Pilzno-jasło oRAZ Przemyśl-medyka

Page 31: AUTO MOTO I SERWIS 3

AutO MOtO i SERWIS | IV 2016 31

Kilkanaście dni temu kapitan repre-zentacji Polski oraz napastnik Bay-ernu Monachium uległ niegroź-nemu wypadkowi samochodo-wemu. W drodze na lotnisko wje-

chał w niego inny samochód. Piłkarzowi nic się nie stało, ale jego Porsche Cay-

AutO MOtO i SERWIS | IV 2016 31

otworzono najdłuższy tunel podwodny

w polsce

24 kwietnia nastąpiło otwarcie dla ruchu samochodowego, rowerowego i pieszego najdłuższego tunelu w Polsce. Tunel znajduje się w Gdańsku i przebiega pod Martwą Wisłą. Tym samym trwająca od października 2011 roku inwestycja została ukończona. Wraz z oddaniem tunelu zakończona została budowa Trasy Słowackiego, której tunel był częścią. Tunel ma długość 1,4 km. Mieszczą się w nim dwie nitki po dwa pasy ruchu. Obiekt jest elementem trasy przebiegającej od gdańskiego lotniska do mostu wantowego. Jego koszt wynósł 885 milionów złotych brutto.

Samochody roberta lewandowskiego

enne zostało dość mocno uszkodzone i Robert podjął decyzję o zakupie nowe-go auta. Tym razem wybór padł na ka-brioleta – Bentleya Continentala GT Co-nvertible. Tę markę docenili ostatnio tak-że m.in. Cristiano Ronaldo i Yaya Toure. Auto Lewandowskiego kosztowało około

1,2 miliona złotych. W tej cenie otrzymał 625 koni mechanicznych mocy. Samo-chód przyspiesza od 0 do 100 km w nie-całe pięć sekund i osiąga prędkość mak-symalną 325 km/h. Oprócz wspomniane-go bentleya, Robert posiada jeszcze Fer-rari F12 Berlinetta oraz Audi RS7.