Top Banner
Periodyk dla niezależnych warsztatów naprawczych WIOSNA / 2019 Technologia dopasowuje się do naszego trybu życia, tak by czynić je bardziej komfortowym. Elektromobilny boom / Historia VW Garbusa Kultowe samochody z filmów / Odpowiedzialność za auto klienta Przyszłość jest teraz! Niejednokrotnie ciekawsze niż sama fabuła, nie pozwalają oderwać wzroku od ekranu! Kultowe samochody z filmów Audi e-tron jest pierwszą w świecie produkcją seryjną segmentu premium, która jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Audi e-tron – nowy standard luksusu MAGAZYN W numerze także: MOTORYZACJA ROZRYWKA TEMAT NUMERU
13

Audi e-tron – nowy standard luksusu Kultowe samochody z filmów · 2020. 11. 10. · Kultowe samochody z filmów / Odpowiedzialność za auto klienta Przyszłość jest teraz! Niejednokrotnie

Jan 31, 2021

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
  • Periodyk dla niezależnych warsztatów naprawczych

    WIOSNA / 2019

    Technologia dopasowuje się do naszego trybu życia,tak by czynić je bardziej komfortowym.

    Elektromobilny boom / Historia VW GarbusaKultowe samochody z filmów / Odpowiedzialność za auto klienta

    Przyszłość jest teraz!

    Niejednokrotnie ciekawsze niż sama fabuła, nie pozwalająoderwać wzroku od ekranu!

    Kultowe samochody z filmów

    Audi e-tron jest pierwszą w świecie produkcją seryjną segmentupremium, która jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.

    Audi e-tron – nowy standard luksusu

    MAGAZYN

    W numerze także:

    MOTORYZACJA

    ROZRYWKA

    TEMAT NUMERU

  • 2 MAGAZYN 3MAGAZYN

    Przyszłość motoryzacji staje się teraźniej-szością. Nowoczesne samochody mijają nas na ulicach, system transportu przekształca się na naszych oczach, wszyscy znajdujemy się w ruchu ku postępowi, którego nic nie zatrzyma. Dynamiczny rozwój odbywa się na każdej płaszczyźnie i nie sposób nadążyć za wszystkimi nowinkami.

    Wstęp

    Z magazynu NORA®, który przedstawiamy w nowej od-słonie, dowiesz się, które innowacje stały się już faktem oraz jakie zmiany czekają nas w motoryzacyjnej przy-szłości. Ponadto znajdziesz tutaj również porady przydatne w warsztacie, a także branżowe ciekawostki. Bądź na bieżąco!

    Życzymy miłej lekturyWasz zespół NORA®

    18

    4

    8

    10

    12

    14

    16

    Przyszłość jest teraz! - temat numeru

    Elektromobilny boom

    Audi e-tron – nowy standard luksusu

    Odpowiedzialność za auto klienta

    Jak być mechanikiem i zachować sprawność na długie lata

    VW Garbus/Beetle – wiecznie żywa historia

    Kultowe samochody z filmów

    W numerze:

    WEŹ TONA WARSZTAT

  • Przyglądając się wizualizacjom planowanychunowocześnień w dziedzinie motoryzacji, można odnieść wrażenie, że rzeczywistość rodemz filmów science fiction, wkrótce stanie się naszą codziennością.

    Czy inteligentne samochody będą tak oczywiste jak fakt posiadania dostępu do całej wiedzy w telefonie?Dlaczego nie? 30 lat temu mało kto uwierzyłbyw istnienie smartfonów. Może tylko Steve Jobs. 100 lat temu mało realne wyda-wało się nawet posiadanie własnego samochodu.

    T ymczasem świat pędzi do przodu. Koncerny samocho-dowe prześcigają się w wymy-ślaniu innowacyjnych systemów dla nowoczesnych samochodów. Zmie-nia się także ogólny sposób myślenia o transporcie. Przede wszystkim jednak wzrasta świadomość w dzie-dzinie ekologii. Przekłada się to na konieczność poszukiwania nowych rozwiązań i tworzenie modeli nie-szkodliwych dla środowiska. Dzięki temu koncerny motoryzacyjne mają realny wpływ na kształtowanie się przyszłości naszej planety.

    Czy to jaki samochód wybieramy bę-dzie regulowane prawnie? Przepisy powoli zaczynają uniemożliwiać kie-rowcom przemieszczanie się pojaz-dami mającymi szkodliwy wpływ na środowisko. W Berlinie, aż na 11 ulicach o największym natęże-niu ruchu, od połowy 2019 roku mają wejść w życie zakazy wjaz-du dla samochodów z silnikami diesla, które nie spełniają normy emisji spalin Euro 6. Spowoduje to duże utrudnienia dla właścicieli po-nad 200 tysięcy zarejestrowanych pojazdów i narzuci konieczność do-konania wyboru – zmiany auta lub środka komunikacji.

    W Polsce, 11 stycznia 2018 roku, Sejm uchwalił już ustawę o elektromo-bilności i paliwach alternatywnych. Zawarto w niej m.in. szereg udogod-nień dla potencjalnych użytkowni-ków aut elektrycznych. Należy do nich m.in. zniesienie akcyzy na sa-

    4 MAGAZYN

    mochody elektryczne i hybrydy plu-g-in (PHEV), zwolnienie ich z opłat za parkowanie, a także większe niż w przypadku samochodów spalino-wych możliwości odpisów amorty-zacyjnych dla firm. Oprócz korzyści finansowych, ustawa przewiduje też pakiet rozwiązań przydatnych kie-rowcom na co dzień.

    Prognozy ekspertów nie pozostawia-ją złudzeń, przyszłość siły napędowej samochodów zmierza w kierunku rozwiązań elektrycznych i hybry-dowych. Volkswagen wyprzedza nadchodzące zmiany i już te-raz zapowiada w swojej ofercie pojazdy, które w niedługim cza-sie mogą całkowicie wyprzeć z rynku te, które zasilane są silnika-

    Ekologia nowymstandardem

    MO

    TORY

    ZACJ

    A

    Nowatorskierozwiązania

    5MAGAZYN

    mi spalinowymi. Zapowiadany przez Volkswagena projekt o wymownej nazwie „Electric for all” zawiera ideę ogólnej dostępności samochodów elektrycznych. Przyczyni się do tego modułowa platforma technologiczna (MEB), służąca do konstrukcji aut za-silanych energią elektryczną. Dzięki MEB możliwa będzie seryjna produk-cja ekologicznych aut w przystępnej cenie. Ten krok będzie jednym z naj-większych skoków technologicznych w historii Volkswagena i już w pierw-szej fazie zakłada wyprodukowanie aż 10 milionów, nowoczesnych pojaz-dów.

    Technologia dopasowuje się do na-szego trybu życia, tak by czynić je bardziej komfortowym. Konse-kwencją tego jest m.in. powstanie systemu jazdy na autopilocie. Kto z nas pokonując mozolną drogę au-tostradą nie miał momentów spadku koncentracji? W takich okoliczno-ściach chwilowy brak uwagi może być katastrofalny w skutkach. Współ-czesne samochody wyposażone są

    w tryb krótkotrwałego autopilota, który oprócz tego, że nadaje stabilne tempo i kontroluje tor jazdy, to do-datkowo jest wyposażony w czujnik zmiany ruchu. Siedzenie za kółkiem, ale nie sterowanie nim, podczas gdy kierownica sama skręca, jest cieka-wym doświadczeniem, które przy-padnie do gustu nie tylko miłośni-kom motoryzacji.

    Innowacje powoli przekraczają gra-nice wyobrażeń o autach przyszłości i ustanawiają nowe standardy bezpie-czeństwa. Przykładowo, odwieczny strach wszystkich kierowców – dziec-ko wbiega na drogę. Czy zdążysz zaha-mować? Nie musisz się tym martwić, system wykrywania pieszych na ulicy zrobi to za ciebie. Takim atutami od-znaczają się nowe modele Škody. Dzię-ki systemowi awaryjnego hamowania PEDESTRIAN MONITOR zamontowa-ny z przodu pojazdu radar działający w połączeniu z systemem elektro-nicznej stabilizacji toru jazdy ESC, samodzielnie reaguje w sytuacjach zagrożenia. System sprawdza się w przedziale od 5 do 65 km/h, natomiast na wyższych prędko-ściach, kierowca zostanie zaalarmo-wany dźwiękiem ostrzegawczym i kontrolką wyświetlającą się na desce rozdzielczej.

    Innowacyjnesystemy

    Technologia dopasowuje się do naszego trybu życia, tak by czynić je bardziej komfortowym.

    Przyszłość jest teraz!

  • 6 MAGAZYN 7MAGAZYN

    MO

    TORY

    ZACJ

    A LIFESTYLE

    Jakie jeszcze udogodnienia znajdzie-my w najnowszych modelach aut? Cóż, niezależnie od tego jak wielkim jest się pasjonatem jazdy samocho-dem to parkowanie w centrum mia-sta, w godzinach szczytu, chyba nie należy do niczyich ulubionych za-dań. Aby ułatwić sobie zadanie, wy-starczy zdać się na system „asystent parkowania”. Pomimo, iż operowanie hamulcem i naciskiem na gaz nale-ży do człowieka, to samą kierowni-cą steruje komputer, jednocześnie przekazując obraz z toru parkowania na ekran wmontowany w deskę roz-dzielczą. Samochodem posiadającym takie atuty jest np. Audi A4, którego zdolność precyzji pozwala kierowcy odprężyć się i ze spokojem poczekać, aż pojazd sam zaparkuje.

    Sposób myślenia o transporcie ule-ga transformacji. Adam Kornacki - kierowca wyścigowy i dziennikarz motoryzacyjny, jest zdania, że świat zmierza w kierunku całkowitej re-zygnacji z osobistych pojazdów, na rzecz wypożyczanych aut. „Większość siermiężnych, codziennych kilome-trów będziemy pokonywać w autach wypożyczonych, a pięknymi, własny-mi samochodami będziemy się eks-cytować weekendowo.” – mówi*.

    Car-sharing jest powszechny w Sta-nach Zjednoczonych, Wielkiej Bry-tanii i Francji, a na całym świecie korzysta z niego już kilka milionów

    osób. Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg udogodnień, związanych z brakiem zmartwień o ubezpiecze-nie, serwis czy nawet prozaiczne my-cie auta. Jednak ta idea bez wątpienia oznacza koniec motoryzacji jaką zna-liśmy do tej pory. Czy w konfrontacji z korzyściami, takie rozwiązanie jest rozsądne? Być może wkrótce każdy z nas stanie przed tym wyborem? Od 2017 roku wypożyczane auta elektryczne z sukcesem podbijają polskie drogi.

    Dynamicznie zmieniające się tenden-cje w branży motoryzacyjnej mają jeden wspólny kierunek – samocho-dy autonomiczne. Idea, która jeszcze nie tak dawno mogłaby się wyda-wać tylko fantazją, powoli wchodzi w życie. Położone w województwie śląskim Jaworzno przetarło szla-ki innym polskim miastom, już na początku 2018 roku przeprowadza-jąc pilotażowe skanowanie miasta. Takie działania pozwalają stworzyć wirtualną mapę przestrzeni, która zostanie wykorzystana w pojazdach autonomicznych. „Inteligentne” auta mają być wykorzystywane głównie w transporcie publicznym, co pomo-głoby w usprawnieniu komunika-cji miejskiej. W Lublinie, 3 stycznia, ogłoszono przetarg na zakup auto-busów autonomicznych, które po pomyślnym zdaniu wielomiesięcz-nych testów mają otworzyć drogę dla kolejnych tego rodzaju pojazdów.

    Twórcy projektu pracują nad tym, by systemy odpowiadające za bezpiecz-ną jazdę były skuteczne, a pasażero-wie mogli w pełni zaufać komputero-wi i nawet nie odczuć braku kierowcy. Głównym wyzwaniem jest nadanie systemowi cech percepcji człowieka. Analiza przetwarzanego obrazu musi być tak precyzyjna jak ludzki zmysł wzroku. Brzmi ryzykownie, ale plu-sem tej idei jest fakt, że parametry wciąż można doskonalić, co w efekcie ma doprowadzić do przewyższenia nie tylko zdolności, ale także ludzkich możliwości. Technologiczna rewolu-cja wymaga zmian na wielu płaszczy-znach. Modernizacji ulegną nie tylko same pojazdy, ale także infrastruktu-ra drogowa oraz strefa prawna, umoż-liwiająca dopuszczenie do ruchu au-tonomicznych pojazdów.

    Rozglądając się za „autami przyszło-ści” nie trzeba już szukać ich w ma-gazynach prognozujących modele na kolejne lata, ani nawet wyobrażać sobie jak mogłyby one wyglądać, po-nieważ one już tutaj są. Otaczają nas na drogach, pojawiają się w salonach i w domowych garażach. Nowa era motoryzacji pędzi nieprzerwanie do przodu i nie sposób przeoczyć nowa-torskich technologii, ponieważ wszy-scy znajdujemy się w tym ruchu.

    Postęp wyprzedza oczekiwania

    Dynamicznie zmieniające się tendencje w branży motoryzacyjnej mają jeden wspólny kierunek – samochody autonomiczne.

    Modernizacja transportu w kierunku napędu elektrycznego nie dotyczy tylko samochodów. Także podróżowanie elektrycznymi rowerami właśnie przechodzi rozkwit popularności.

    się po mieście rowerem elektrycznym jest szybkie i komfortowe. Nie trzeba martwić się staniem w korkach ani poszukiwaniem miejsca parkingo-wego. Mimo wielu atutów wciąż jed-nak można spotkać się z opiniami, że rowery elektryczne są „zabawką dla leniwych”. Czy na pewno? Ich kon-strukcja przewiduje wspomaganie cy-klisty podczas jazdy, ale jednocześnie zachowuje możliwość trybu jazdy tradycyjnej. Mocy zainstalowanego silnika, można użyć w zależności od indywidualnych potrzeb. Napęd elek-tryczny z pewnością przyda się pod-czas wjazdów pod górkę lub wtedy, gdy spieszymy się na spotkanie. Jakie są możliwości rozwinięcia prędkości na takim rowerze? Prawo stanowi, że maksymalna prędkość powinna być równa możliwościom prędkości osią-galnej na rowerze tradycyjnym, czyli ok. 25 km/h. Jednak większość tego typu rowerów posiada tryb sportowy, którego nie wolno wykorzystywać do jazdy na ulicach. W zależności od pokonywanego terenu i wagi kierow-cy, tego typu rowery mogą osiągać prędkość nawet 90 km/h! Niektórych do zakupu roweru ze wspomaganiem zniechęca cena. To fakt, że elektryczne

    Elektryczny ślad przyszłościsą droższe od tradycyjnych rowerów, ale koszt jednego naładowania baterii to tylko około 30-80 groszy. Pełne na-ładowanie pozwala, w zależności od modelu roweru przejechać średnio aż 30-60 km! Dodatkowo może być eko-logicznym zamiennikiem samocho-du, więc wybór takiego pojazdu jest ekonomicznym rozwiązaniem.

    Warto wspomnieć, że poza wysokim komfortem, możliwością zredukowa-nia wysiłku i oszczędnością, rowery elektryczne mają jeszcze jedną zaletę. Nowoczesny design może być formą wyrażenia siebie. Tak samo jak samo-chód, który wybieramy, tak i rower mówi coś o nas samych. Elektryczny rower może reprezentować nie tylko styl życia, ale też osobowość cyklisty. Ten typ pojazdów cechuje pewna uni-wersalność – podbijają serca niezależ-nie od wieku i preferencji kierowcy.

    O znacza to, że już wkrótce widok poruszających się na drodze elektrycznych rowe-rów nie będzie dla nikogo nowością. Jakie są zalety rowerów elektrycz-nych? Przede wszystkim są ekologicz-ne! Pojazdy te są idealną alternatywą dla skuterów lub motorów. Nie wy-dzielają spalin ani innych szkodli-wych substancji, dzięki czemu moż-liwe jest ograniczenie emisji tlenków azotu do atmosfery. Ponadto baterie, którymi są zasilane poddaje się peł-nemu recyklingowi. Przemieszczanie

    Chociaż do niedawna Polska była daleko w tyle za krajami skandynawskimi, dynami-ka popytu jest u nas wciąż wyższa od globalnej średniej. Badania przeprowadzone przez PMR Consulting & Research wykazują, że wzrost ten będzie się utrzymy-wał i do 2025 r. ma wynieść ponad 6% rocznie.

    Rower Škoda E-bike dostępny w rozmiarach 16,5”, 19” i 21,5”

    Czy car-sharingzastąpi osobistesamochody?

    * M. Szkodziński, „Do aut elektrycznych przekonają nas osiągi", http://www.logo24.pl/ Logo24/7,85827,24197974,do-aut-elektrycznych-przekonaja-nas-osiagi-wywiad-z-adamem.html, stan z dnia: 04.12.2018

  • Europa zakochała się w samochodach elektrycznych. Tylko w 2017 roku zarejestrowanych zostało 149 086 pojazdów EV (ang. Electric Vehicle),a od 2010 roku sprzedano ich 501 798 sztuk.

    N a świecie liczby te są jeszcze większe. W 2017 roku globalna sprzedaż aut zasilanych prądem przekroczy-ła milion sztuk – wynika z danych Frost & Sullivan. W stosunku do ubiegłego roku wyniki sprzedażowe zwiększyły się o 60%. Głównym koniem napędowym w tym sektorze są Chiny, które mają udział na poziomie prawie 50%. Szacuje się, że w 2018 roku sprzedaż pojazdów EV przekroczy 1,6 mln sztuk, a pomiędzy 2022 i 2023 rokiem będzie to już ponad 10 mln sztuk.

    8 MAGAZYN

    MO

    TORY

    ZACJ

    A

    9MAGAZYN

    Liczby nie kłamią. Rynek jest niena-sycony pojazdami elektrycznymi. Tę sytuację dostrzegają nie tylko anali-tycy, ale też koncerny motoryzacyjne, które prężnie działają w opracowy-waniu nowych rozwiązań i tworzeniu coraz to doskonalszych konstrukcji. Jednym z liderów w tym aspekcie jest Volkswagen. Niemiecki koncern ma ambitne plany wyprodukowania i sprzedania miliona pojazdów elek-trycznych do 2025 roku. Jest to nie lada wyzwanie, które wymaga odpo-wiedniego zaplecza.

    W aktualnej ofercie Volkswagena znajdują się dwa samochody elek-tryczne: e-UP! i e-Golf. Do tego grona już niedługo dołączy cała rodzina pojazdów z serii I.D. Pierwsze auto (kompaktowy I.D.) pojawi się na ryn-ku w 2020 roku. Choć na samo wyda-rzenie musimy jeszcze trochę pocze-kać to już dziś możemy powiedzieć: Volkswagen dobrze odrobił pracę domową i tworzy elektryczne auta z dobrym know how. Dlaczego? Za-cznijmy od kompaktowego I.D., któ-ry będzie miał zasięg nawet 600 km, co dorównuje dzisiejszym autom z silnikami benzynowymi. Do tego od 2025 roku będzie on wyposażo-

    ny w układ autonomicznej jazdy. Po drugie jego wnętrze zostało zaprojek-towane całkowicie od nowa. Dzięki temu powstała wygodna i komforto-wa przestrzeń, która daje dużą swo-bodę ruchu i doznania na zupełnie nowym poziomie.

    Kolejną propozycją z serii I.D. jest model I.D. Crozz. Jest to typowy SUV, a dokładniej Crossover Utility Vehicle (CUV). Ten uterenowiony pojazd po-siadający silnik o mocy 225 kW, może przejechać do 500 km oraz rozpędzić się do 180 km/h. Jest to auto odpowia-dające na potrzeby aktywnych osób. Dzięki podniesionemu zawieszeniu wjedzie tam, gdzie normalne auto nie dałoby rady. Na tym nie koniec. W ofercie pojawi się też I.D. Buzz czyli pierwszy na świecie wielozadaniowy elektryczny bus z autonomicznym trybem jazdy. Posiada osiem miejsc oraz dwa bagażniki, dzięki czemu jest on równie praktyczny co dotychczas znane modele takie jak: Transporter czy Multivan. Charakteryzuje się on zasięgiem do 600 km.

    W marcu 2018 roku został zaprezen-towany flagowy model z rodziny I.D. – I.D. Vizzion. Może on trafić na drogi już za cztery lata (2022 r.). Pojazd zbu-dowano na modułowej platformie MEB zarezerwowanej dla „elektry-ków”. Karoseria tego modelu ma 516 centymetrów długości, 195 szeroko-ści i 150 wysokości. Z kolei rozstaw osi jest taki sam jak w Audi A8 Long. Ze-staw napędowy w tym aucie również robi wrażenie. Otóż na przedniej osi umieszczony jest silnik elektryczny o mocy 101 KM, a na tylnej o mocy 201 KM. Przy wykorzystaniu akumu-latorów o pojemności 111 kWh moż-liwe jest przejechanie tym autem 650 km.

    Elektryczna wizja Volkswagena jest ambitna, ale też przemyślana. Mar-ka już niedługo będzie w stanie za-oferować przekrój różnych rodza-jów pojazdów elektrycznych, które nie będą obarczone podstawowym problemem występującym obecnie w autach tego typu – zasięgiem. Jest to nowe podejście do motoryzacji, które dla niektórych jest zbyt odreal-nione, ale biorąc pod uwagę sytuację rynkową, elektryczna wizja jest bliż-sza niż nam się wydaje.

    Jest to nowe podejście do motoryzacji, które dla niektórych

    jest zbyt odrealnione, ale biorąc pod uwagę sytuację rynkową,

    elektryczna wizja jest bliższa niż nam się wydaje.

    Elektromobilność to temat numer jeden w motoryzacji. Ochrona środowiska przy wykorzystaniu samochodów bezemisyjnych stała się priorytetem dla europejskich włodarzy. Volkswagen jako jeden z kluczowych koncernów zapowiedział całą gamę samochodów zasilanych z gniazdka.

    Elektromobilny boom

  • Już od światowej premiery Audi e-tron, mającej miejsce 17 września 2018 roku w San Francisco, jasnym stało się, że oto nadeszła przyszłość. Spekta-kularne show towarzyszące ceremonii nie pozostawiało złudzeń co do rangi rewolucyjnego modelu Audi e-tron.

    Na naszych oczach otwiera się nowa era w dziedzinie motoryzacji. Aby tego dokonać sama fabryka Audi musiała ulec znacznej modernizacji i już od 2016 roku zaczęto sukcesywnierozbudowywać dział produkcji karoserii i lakierni.

    Z miany nie ominęły również całej linii montażowej jak i działu produkcji akumulato-rów, który w tym przypadku odgrywał kluczową rolę, ponieważ Audi e-tron jest samochodem w 100% elektrycz-nym. Warto zwrócić uwagę na to, że produkcja Audi e-tron jest pierwszą w świecie produkcją seryjną segmen-tu premium, która jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Fabryka Audi Brussels, spójnie z ideą ekologii, wykorzystuje w produkcji energię odnawialną.

    „Audi samodzielnie zbudowało sze-reg własnych kompetencji rozwijając technologię tworzenia akumulatorów oraz systemów napędowych, a następ-nie wdrożyło je właśnie w Audi e-tron. Natomiast nasi pracownicy sami ob-myślili, zaplanowali i wprowadzili wiele etapów procesu produkcyjnego” – powiedział Patrick Danau, dyrektor zarządzający zakładów Audi Brussels*.

    Rozwój dotyczył również samych pracowników, którzy specjalnie na okoliczność powstania nowego mo-delu, odbyli ponad 200 tysięcy godzin szkoleń. Producent Audi wie, że za doskonałym autem musi stać dosko-

    10 MAGAZYN

    MO

    TORY

    ZACJ

    A

    11MAGAZYN

    nale przygotowany zespół i ta stra-tegia pozwoliła stworzyć pojazd da-lece wykraczający poza wyobrażenia o samochodzie elektrycznym. War-to wspomnieć, że do jego powstania w dużej mierze przyczynił się nasz rodak – Kamil Łaba-nowicz. Jego koncepcyj-ny projekt Audi e-tron quattro był prototy-pem finalnego mode-lu. Polakowi udało się sprostać wyzwaniu, jakim było wyposa-żenie samochodu we współczynnik oporu powietrza wynoszą-cy zaledwie 0,25 – co do tej pory było war-tością nieosiągalną dla SUV-ów.

    Audi e-tron zawiera w sobie wszyst-kie cechy charakterystyczne dla mar-ki. Elegancka linia samochodu i ae-rodynamiczna sylwetka nadają mu nowego wymiaru technologicznego. Dzięki rozstawieniu osi wynoszące-mu aż 2928 mm, luksusowe wnętrze zyskuje na przestronności, plasując Audi e-tron w czołówce dużych SUV-

    Pełnamodernizacja

    Niezwykły design

    -ów. Dzięki współpracy z akustykami, w samochód wbudowano dodatko-we uszczelnienia zapewniające kom-fortową ciszę nawet przy wysokich prędkościach. Iluminacja wnętrza sprawia, że samo spędzanie czasu w środku jest przyjemnością. Z tego samochodu po prostu nie chce się wysiadać! Ciekawym rozwiązaniem jest również rezygnacja z tradycyj-nych lusterek zewnętrznych! Zastę-pują je wirtualne, małe kamery, któ-re rejestrują obraz, przetwarzają go, a następnie wyświetlają na 7-calo-

    wych ekranach OLED, umieszczo-nych pomiędzy deską rozdzielczą a drzwiami. Za obraz odpowiadają trzy dostępne systemy: ustawienie autostradowe, ustawienie do skręca-nia i ustawienie do parkowania, które kierowca może sam dostosować do swoich potrzeb sterując panelem do-tykowym.

    Wszystkie te unowocześnienia by-łyby niewiele warte, gdyby nie szły w parze z mocą silnika. Każdy kierow-

    ca chce przecież od czasu do czasu rozpędzić się swoim autem

    na drodze. Okazuje się, że i tutaj nikogo nie

    spotka rozczarowa-nie. Ogranicze-nia, które często można spotkać w samochodach elektrycznych, w tym przypad-ku nie istnieją.O dp owiad ają za to dwa silni-ki generujące

    moc nawet 408 KM. Audi e-tron

    może rozpędzić się do 100 km/h

    w niecałe 6 sekund! Dalekie podróże nie

    będą problemem, po-nieważ pełne nałado-

    wanie akumulatorów pozwala na przejechanie ponad 400 km. Trudno wytypować jaki jest profil kierow-cy, któremu Audi e-tron najbardziej przypadłby do gustu. Jego nowocze-sność, komfort i elegancja są obec-nie marzeniem niejednego kierowcy. Nawet wyznawcy tradycyjnych sa-mochodów z silnikiem spalinowym ulegają pod siłą rażenia jaką wywołu-je Audi e-tron. Jedno jest pewne. Jeśli szukasz dla siebie „auta przyszłości”, to ono jest właśnie dla ciebie.

    Elektrycznamoc

    Audi e-tron jest pierwszą w świecie produkcją

    seryjną segmentu premium, która jest neutralna

    pod względem emisji dwutlenku węgla.

    Audi e-tron – nowy standard luksusu

    * „Rozpoczęcie produkcji Audi e-tron”, http://www.automotivesuppliers.pl/index.php?option=com_content&view=arti cle&id=19511%3Arozpoczcie-produkcji-audi-e-tron&catid=35%3Aeuropa&Itemid=54&lang=pl, stan z dnia: 04.12.2018

  • Zdarza się, że klient zarzuca mechanikowi uszkodzenie auta, zarysowania lub kradzież przedmiotów, które znajdowały się w aucie. Jak przygotować się na taką sytuację? Poznaj prawa, które przysługują zarówno mechanikowi, jak i klientowi warsztatu oraz dowiedz się o czym warto pamiętać.

    Z godnie z orzecznictwem, od-danie samochodu do naprawy oznacza zawarcie umowy mie-szanej, do której mają zastosowanie przepisy regulujące umowę o dzieło i umowę przechowania. Jednak w praktyce pisemna umowa pomiędzy klientem a mechanikiem rzadko kiedy ma miejsce. W takiej sytuacji warto zabezpieczyć się poprzez zachowa-nie wszelkiej dokumentacji kontaktu z klientem. Najbardziej rzetelnym ma-teriałem byłby protokół z przyjęcia auta do warsztatu, wykazujący w jakim stanie znajdował się pojazd w momen-cie oddania. W przypadku, kiedy obie strony nie znajdują się w posiadaniu tego rodzaju danych, mają prawo do powołania świadka potwierdzające-go ich słowa. Przydatne mogą okazać się zarówno wiadomości telefoniczne

    12 MAGAZYN

    PORA

    DN

    IK

    13MAGAZYN

    Odpowiedzialność za auto klienta

    jak i korespondencja mailowa. War-to pamiętać, że w sytuacji kiedy uszkodzenie auta jest widoczne, nie-kwestionowanym dowodem w do-chodzeniu roszczeń są fotografie po-twierdzające stan przyjęcia auta.

    Właściciel warsztatu samochodowe-go ma obowiązek dbać o to, by pojazd nie uległ uszkodzeniu bądź utracie. Jeżeli samochód zostanie skradzio-ny, warsztat może ponieść odpowie-dzialność cywilną wobec klienta, który może dochodzić od właściciela warsztatu zapłaty odszkodowania w wysokości odpowiadającej war-tości poniesionej szkody. Odpowie-dzialność warsztatu będzie zależała od tego czy dochował on należytej staranności w zabezpieczeniu pojaz-du w trakcie przebiegu jego naprawy.

    Istotne jest tutaj pamiętanie o:

    Sytuacje budzące spór, gdzie trud-no jest określić czy to mechanik lub klient powinni ponieść odpowie-dzialność są często rozstrzygane na bazie indywidualnych faktów doty-czących danej sprawy. O czym warto wiedzieć?

    Coraz częściej warsztaty samochodo-we mają wykupione ubezpieczenie OC, które swoim zakresem obejmuje odpowiedzialność za szkody powsta-łe w wyniku kradzieży, jednak i tu przeważnie ubezpieczyciel będzie do-chodził tego czy pojazd został należy-cie zabezpieczony.

    Pamiętaj:

    1

    2

    3

    4

    Kwestia zapłaty za usługę jest ruchoma, w takim sen-sie, że dopiero podczas głębokiej diagnozy, a czasem nawet samej pracy wynikają kolejne elementy wy-magające naprawy.

    Zakres i cena wykonanej usługi powinna być zawsze ustalana z osobą zlecającą naprawę.

    W sytuacji kiedy doszło do uszkodzenia samochodu w warsztacie (np. w skutek zsunięcia się auta z pod-nośnika) właściciel warsztatu ma obowiązek poinfor-mowania o tym fakcie klienta.

    Warto poprosić klienta, o ile jest to możliwe, o zabra-nie przedmiotów osobistych z pojazdu.

    Przejęcie od klienta samochodu przeznaczonego do naprawy często wiąże się z ryzykiem późniejszych zażaleń. Kwestia ta bywa dyskusyjna i warto wiedzieć jakie prawa posiada mechanik w konfrontacji z tego rodzaju problemem.

    uruchomieniu systemów alarmowych w pojeździe i w miejscu przechowywania pojazdu

    zabezpieczeniu kluczykówi dokumentów przed dostępem osób trzecich

    zamykaniu bram wjazdowychdo warsztatu

    W przypadku wadliwego wyko-nania usługi klient, który od razu dostrzeże wady, może odmówić odbioru auta do czasu, aż serwis dobrze wykona usługę. Jeśli wady są istotne i uniemożli-wiają korzystanie z pojazdu, to właściciel auta może odstąpić od umowy i zażądać zwrotu całości zapłaconej kwoty. W przypadku mniej istotnych wad można żądać odpowiedniego obniżenia ceny usługi.

    Umawiając się na wynagrodze-nie kosztorysowe, mechanik nie ma prawa żądać od właściciela samochodu zapłaty ceny wyższej niż ustalona, poza sytuacją, gdy przyjmując auta do naprawy nie mógł przewidzieć konieczności przeprowadzenia dodatkowych prac. Jednak nawet wtedy nowa cena i zakres prac powinny zo-stać ustalone z osobą zlecającą naprawę.

    Mechanik ma obowiązek napra-wić albo wymienić zepsutą część, ale też zadbać o stan technicz-ny samochodu i nie dopuścić do kradzieży. Serwis odpowiada za szkody, do których doszłow jego warsztacie.

    W razie szkody mechanik zo-bowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zo-bowiązania, chyba, że niewyko-nanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które nie ponosi on odpowie-dzialności.

    Konsultacja: adw. Jędrzej Kaźmierczak,Bajon & Kaźmierczak Adwokacka Spółka Partnerska

  • Zawód mechanika wiąże się z dużym ryzkiem fizycznego obciążenia orga-nizmu. Według danych z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, tylko górnicy i robotnicy budowlani należą do grup bardziej narażonych na choroby zawodowe. Na co zatem zwrócić uwagę, żeby zapobiec problemom w tym zakresie?

    Ćwiczenia mogą być wykonywane tylko jeśli ciało dysponujemobilnością i jest wolne od bólu

    Jeżeli odczuwasz dyskomfort albo pracę mięśni, które nie powinny pracować, przerwij ćwiczenie

    14 MAGAZYN

    PORA

    DN

    IK

    15MAGAZYN

    kucanie zamiast schylania się

    wykonywanie niektórych czynnościw pozycji klęczącej

    unikanie siedzenia w jednej pozycji

    kontrolowanie pozycji ciała(nie garb się!)

    zachowywanie odpowiedniej pozycji przy podnoszeniu cięższych rzeczy (nie podnośmyich „z kręgosłupa” tylko „z nóg”)

    wykorzystywanie przydatnych urządzeń(jak np. wyciągarka czy podnośnik)

    W pracy mechanika do naj-bardziej narażonych na urazy części ciała należą kręgosłup oraz stawy. Kręgosłup zgi-na się od kilku do kilku tysięcy razy w ciągu dnia i do tego rzadko jest wy-prostowany. Długotrwałe, wielokrot-nie powtarzane zginanie powoduje przemieszczanie się dysków, które z czasem nie powracają do swojej pra-widłowej pozycji. Efektem tego jest gar-bienie się i coraz częściej pojawiające się dolegliwości bólowe.

    Co więc robić, aby uniknąć problemów w przyszłości? W trakcie pracy należy pamiętać o podstawowych zasadach, takich jak:

    Połóż się na plecach i unieś ręce oraz nogi prostopadle do podłogi, utrzymując zgięcie bioder oraz kolan pod kątem 90 stopni. Neutralnie ustaw kręgosłup i weź spokojny wdech. Podczas wydechu powoli opuszczaj jedną rękę i przeciwległą do niej nogę do ziemi, zatrzymując je tuż przed podłogą. Utrzymaj chwilę tę pozycję, ale nie pozwalając, aby plecy oderwały się od ziemi. Podczas wdechu wróć do po-zycji wyjściowej. Powtórz sekwencje ruchu dla drugiej strony.

    Ćwiczenie zaczynamy od podporu przodem. Nadgarstki powinny być ustawione w linii barków. W tej pozycji pojedynczo i naprzemiennie unosimy dłoń jednej ręki do przeciwległego barku. Podczas wykonywania ćwiczenia biodra i barki znajdują się niezmiennie na tej samej wysokości, gwarantując poprawne utrzymanie napię-cia mięśni. Należy maksymalnie ograniczyć rotację ciała, która będzie pojawiać się wraz z wykonaniem ruchu. Uniesienie kończyny wykonujemy na wydechu, a pozycję końcową utrzymujemy jedną sekundę. Następnie wracamy do pozycji wyjściowej.

    Ćwiczenie rozpoczynasz na rękach i kolanach, plecy powinny być proste. Poprzez lekkie zassanie pępka w kierunku kręgosłupa, napnij mięśnie brzucha, a następnie wyprostuj lewą rękę i prawą nogę. Kończyny powinny stanowić przedłużenie tu-łowia, tworząc z nim jedną linię. W tej pozycji należy chwilę wytrzymać, a potem wrócić do pozycji wyjściowej.

    Połóż się na boku, następnie opierając się na bokach stóp i przedramieniu unieś cia-ło. W tej pozycji przenieś łokieć wolnej ręki w stronę ziemi, tak aby dotknął podłogi, po czym wróć do pozycji wyjściowej. Podczas ćwiczenia biodra powinny znajdować się na wysokości barków, a ich położenie pozostać niezmienne. Ruch wykonujemy z wydechem.

    Konsultacja: fizjoterapeuta i trener przygotowaniamotorycznego - Jakub Basiński

    Jak być mechanikiem i zachować sprawność na długie lata?

    1

    3

    2

    4

    Dodatkowo warto też pamiętać o ćwiczeniach wykonywanych w domu.

    Co najmniej 3 razy w tygodniu znajdź chwilę na trening i wykonaj

    kilkanaście powtórzeń poniższych ćwiczeń, by wzmocnić swoje mięśnie.

    Optymalna ilość serii to 3 razy po 8/12 powtórzeń

  • W świecie motoryzacji, jak w życiu, bywają historie krótkie i długie. Ta o której dzisiaj opowiemy trwa od lat 30. ubiegłego wieku.

    Wszystko zaczęło się odidei samochodu dla ludu w przystępnej cenie. Okazało się jednak, że proste autodo przemieszczania się,przeistoczyło się w legendę, która po dziś dzień wywołuje emocje.

    16 MAGAZYN

    ROZR

    YWKA

    17MAGAZYN

    R ozpoznawany przez dzieci, uwielbiany przez dorosłych, popularny na niemal każdym kontynencie. Jego fenomen sprawił, że wciąż plasuje się na czwartym miejscu wśród najczęściej kupowanych samo-chodów świata. Historia rozpoczęła się w 1931 roku, kiedy to Ferdinand Porsche zaprojektował dla firmy Zün-dapp prototypowy model samochodu dla każdego, Porsche Typ 12. Dwa lata później zaprojektował kolejne mode-le, tym razem dla NSU Motorenwer-ke AG. W tym samym roku otrzymał

    polecenie stworzenia samochodu dla ludu o nazwie „Volkswagen”, którym mogłoby podróżować łącznie pięć osób (dwójka dorosłych i trójka dzie-ci), z prędkością około 100 km/h.Mimo, że projekt powstał w latach 30., to dopiero po II Wojnie Świato-wej rozpoczął się prawdziwy rozkwit jego produkcji. Nie nastąpiło to jed-nak od razu. Powojenne Niemcy nie miały zbyt wiele możliwości. Fabryka, w której miało powstawać auto dla każdego, znajdowała się najpierw w rękach Amerykanów, aby później trafić pod skrzydła Brytyjczyków. Wstępnie planowano przeniesienie jej na wyspy, jednak ostatecznie uznano to za nieopłacalne.

    Skąd więc taki rozkwit tego modelu? Jest to zasługa majora Ivana Hirsta z armii brytyjskiej. To jemu przydzie-lono kontrolę nad zniszczoną po bom-bardowaniach fabryką. Pierwszym jego zadaniem było oczyszczenie tego

    miejsca z niewybuchów. Jak można się domyślić było to karkołomne zada-nie. Jeden błąd mógł przekreślić całą historię tego modelu. Na szczęście do tego nie doszło. Po skończonej pracy Hirstowi udało się namówić Brytyj-czyków na zamówienie 20  000 sztuk tych pojazdów. Dzięki temu miesięcz-nie fabrykę zaczęło opuszczać 1000 aut. Po ponownym uruchomieniu fabryki na stanowisko dyrektora po-wołano Heinza Nordhoffa. Pod jego kierownictwem znacząco zwiększono produkcję.

    Do marketingowego sukcesu Garbusa przyczyniła się również reklama. Słyn-na, bazująca na minimalizmie kampa-nia „Think small” z 1959 roku po dziś dzień jest uznawana za jedną z najlep-szych minionego stulecia. Pozorne wady Garbusa, jakim był na przykład jego rozmiar, zostały przedstawione jako zalety. Mały i tani garbus, podbił serca Amerykanów i na dobre zado-mowił się w tamtejszej kulturze.

    Z biegiem lat kultowy model zaczął ewoluować. Wprowadzano nowe wer-sje wyposażenia oraz kolejne wciele-nia Garbusa. Przez lata Volkswagen dla ludu sprzedawał się jak ciepłe bu-łeczki.

    Tak oto narodził się legendarny Volkswagen Garbus, który na prze-strzeni kilkudziesięciu lat, został sprzedany w im-ponującej liczbie ponad 21,5 mi-liona egzem-plarzy. Jego późniejsze mo-dele, New Beetle i Beetle nie zyska-ły już takiej popular-ności wśród klientów. Czy rozdział, który rozpoczął się 87 lat temu jest już zamknięty? W 2018 roku koncern zapowiedział wycofanie go z produk-cji, bez kolejnego następcy. Jednak niezależnie od tego czy to już koniec historii poczciwego „żuczka”, samo-chód ten na dobre zadomowił się w masowej świadomości i na pewno nie odejdzie w zapomnienie. Naj-

    Volkswagen Garbus/Beetle – wiecznie żywa historia

    lepszym tego dowodem jest orga-nizowany co roku Zlot Miłośników Garbusów. W 2017 roku przyjechało na niego aż 500 klasyków! Obok tra-dycyjnych modeli, można tam zo-

    baczyć również takie, które zostały pomalowane w fantazyjne wzory. To wydarzenie od lat ściąga uczestników z całego świata, którzy z dumą pre-zentują swoje auta. Jedną z konku-rencji, będących atrakcją zlotu, jest

    wybór najładniejszego Garbusa. Trzeba przyznać, że jest to nie

    lada wyzwanie, ponieważ każdy z nich jest wyjąt-

    kowy i trudno wyty-pować tego najlep-

    szego.

    Tak oto narodził się legendarny Volkswagen Garbus, który na

    przestrzeni kilkudziesięciu lat, został sprzedany w imponującej

    liczbie ponad 21,5 miliona egzemplarzy.

  • Każdy choć raz chciał usiąść za ich kółkiem. Do dziś fascynują, ekscytują,zachwycają. Niejednokrotnie ciekawsze niż sama fabuła, nie pozwalają oderwać wzroku od ekranu! Ikony motoryzacji. Kultowe auta występujące w filmach.

    Samochód na miarę superbohatera musi być przede wszystkim szybki, nowoczesny i świetnie prezento-wać się na drodze. Iron Man korzysta tylko z tego co najlepsze, dlatego już od pierwszego filmu z serii jego wybór padł na Audi. Co ciekawe, w 3. części genialny wynalazca przemieszcza się elektrycznym modelem Audi R8 e-tron! Innowacyjne technologie i nowoczesna stylistyka są niezbędne w codziennej pracy super-bohatera!

    Samochód – ikona, którego nie mogło zabraknąć w tym rankingu. DeLorean DMC-12 zdobył sławę, gdy jego produkcja została już zakończona, a to wszystko za sprawą popularnego filmu z 1985 roku, w któ-rym pełnił rolę wehikułu czasu! Podobno o wyborze producentów zadecydowała futurystyczna stylistyka, konstrukcja ze stali nierdzewnej i efektowny mechanizm umożliwiający otwieranie drzwi w górę.

    Pierwszy raz na dużym ekranie można było zobaczyć go w 3. części cyklu o Jamesie Bondzie w 1964 roku. Już wtedy na dobre zapisał się w masowej świadomości. Chociaż od premiery filmu minęło 55 lat, Aston Martin DB5 nadal jest obiektem marzeń pasjonatów motoryzacji. Auto, którym jeździł Sean Connery wy-posażone było między innymi w generator dymu i karabiny maszynowe. Pomimo, że modele z seryjnej produkcji nie posiadały takich udoskonaleń, ich cena obecnie sięga kilku milionów dolarów! Gratka dla kolekcjonerów.

    18 MAGAZYN

    ROZR

    YWKA

    19MAGAZYN

    “Goldfinger” - Aston Martin DB5

    „Powrót do przyszłości” - DeLorean DMC-12

    źród

    ło: Y

    auhe

    n_D

    / Sh

    utte

    rsto

    ck.c

    omźr

    ódło

    : Van

    derW

    olf I

    mag

    es /

    Shut

    ters

    tock

    .com

    źród

    ło: G

    rzeg

    orz C

    zaps

    ki /

    Shut

    ters

    tock

    .com

    Kultowe samochody z filmów

    Samochody legendy - popularnością

    mogą konkurować z samymi bohaterami filmów,

    w których występują.

    “Iron Man” – Audi R8

  • 20 MAGAZYN 21MAGAZYN

    Masz ochotę oderwać się od codzienności? Wyjazd do Hiszpanii może być właśnie tym czego szukasz. Obecnie tanie linie lotnicze oferują przeloty do Barcelony w bardzo okazyjnych cenach. Tym samym, niewielkim kosztem można podarować sobie bezcenne wspomnienia.

    Co kryje się za tajemnicą popularności tego niezwykłego miasta? Jest na tyle zróżnico-wane, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Wiekowe zabytki są gratką dla miłośników zwiedzania a piękne plaże dają możliwość wytchnienia. Ogromna ilość restauracji i barów sprawia, że miasto tętni życiem niezależnie od pory dnia. Miejsc wartych uwagi jest mnóstwo, dlatego do Barcelony chętnie się wraca.

    B ędąc tam, koniecznie trzeba zwiedzić słynny kościół Sa-grada Família, a idąc tropem twórczości Gaudiego, nie można po-minąć fantazyjnego Parku Güell. Spa-cer uliczkami starego miasta obfituje natomiast w kulinarne pokusy. Nie można nie spróbować paelli - sztan-darowej potrawy tego kraju. To proste danie, bazujące na ryżu z dodatkiem szafranu, warzyw, mięsa lub owoców morza, raz spróbowane szybko tra-fia do serc smakoszy. Jeśli po obfitym posiłku nie masz sił na spacerowanie, to możesz zmienić środek lokomocji. Elektryczne hulajnogi podbijają serca turystów. Dzięki temu, że są składane, można je łatwo przetransportować. Takie zwiedzanie miasta gwarantuje zupełnie nowe doznania.

    LIFE

    STYL

    E Temperament, który uzależnia

    Barcelona to nie tylko świetna kuchnia, piękne uliczki i ciekawe zabytki. Jesteś fanem piłki noż-nej? Dobrze trafiłeś. Bilety na mecz legendarnego klubu FC Barcelo-na, kupione z wyprzedzeniem, nie nadwyrężą twojej kieszeni, a dadzą możliwość obejrzenia meczu na słynnym stadionie Camp Nou. Chyba każdy miłośnik piłki nożnej chciałby na własne oczy zobaczyć jak na boisku radzi sobie Messi.

    Nie wszyscy wiedzą, że Hiszpania jest drugim najbardziej górzystym krajem w Europie. Na wielbicieli trek-kingu czeka tam ponad 60 000 ki-lometrów zatwierdzonych szlaków! Na trasie można zobaczyć wiekowe lasy, wielkie jeziora polodowcowe

    i wulkany. Niezależnie od tego, w jaki rejon kraju się wybierzesz, najważ-niejsze by przez tych kilka dni za-czerpnąć trochę z hiszpańskiej men-talności. Jeśli zagubisz się w mieście, nie musisz obawiać się, że nikt nie podpowie ci jak odnaleźć drogę. Hisz-panie są otwarci, skorzy do pomocy i życzliwi, a ich codzienność wypeł-nia charakterystyczny dla mieszkań-ców południa entuzjazm. Wiedzą, jak czerpać z życia pełnymi garściami, więc warto przejąć od nich trochę tej witalności dla samego siebie.

    LIFESTYLEMoże się wydawać, że o Wielkanocy wiemy już wszystko. Coroczne pielęgno-wanie tradycji głęboko zakorzeniło to wyjątkowe święto w świadomości Pola-ków. Jednak czy rzeczywiście znamy genezę symboliki, którą się posługujemy? Co warto wiedzieć o Wielkanocy? Poznaj kilka ciekawostek o tym święcie. Niektóre mogą cię zaskoczyć.

    Co ty wiesz o Wielkanocy?

    Wasz zespół NORA®

    Tradycja dotycząca postaci zająca rozdają-cego dzieciom w pierwszy dzień Świąt Wiel-kanocnych słodycze lub drobne upominki pochodzi z Niemiec i sięga aż XVII wieku!

    Najstarsza polska pisanka znajduje się w Muzeum Regionalnym w Człuchowie i liczy ponad 1000 lat! Co ciekawe, wykonane z gli-ny ozdobne jajko nie miało wówczas związku z Wielkanocą i najprawdopodobniej służyło jako dziecięca zabawka.

    Pierwsze, bogato zdobione jajo Fabergé powstało w 1884 r. na zamówienie cesarza Rosji, Aleksandra III, który w ten wyszukany sposób, pragnął obdarować swoją żonę Ma-rię z okazji Świąt Wielkanocnych.

    Z okazji ŚwiątWielkanocnych,

    życzymy drogi szerokiej i gładkiejjak maślany baranek,

    krajobrazów na trasie barwnychjak skorupki pisanek,

    mokrego dyngusa, jajka smacznego,mocnego silnika i auta szybkiego!

    Według dawnych, staropolskich wierzeń, po powrocie ze święconki, należało obejść swój dom trzy razy, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, co miało odpędzić od gospodarstwa złe moce.

    Chociaż mazurek uznawany jest za tradycyj-ne polskie ciasto wielkanocne pochodzące z Mazowsza, to tak naprawdę przepis na nie przywędrował do nas z Turcji, a w polskiej tradycji zakorzenił się dopiero w XVII wie-ku. Dekoracje z lukru i bakalii nawiązują do zdobionych tureckich dywanów.

    Pisanki istniały na długo zanim w procesie chrystianizacji włączono je do tradycji chrze-ścijańskiej. Najstarsze pochodzą z terenów starożytnej Mezopotamii, Egiptu i Grecji.

    eXS KickScooter

    Hulajnoga SEAT

  • 22 MAGAZYN 23MAGAZYN

    Wyjazdy kempingowe z roku na rok zyskują coraz większą popularność.Nic dziwnego. Tempo naszego życia przyspiesza i chętniej wracamy do uspakajającej natury. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce wypoczynku niż piękne tereny w otoczeniu gór, lasów i jezior.

    Spędzenie nocy w namiocie pod gwieździstym niebem jest doświadczeniem, którekażdy choć raz powinien przeżyć. Taka podróż to gwarancja niezapomnianej przygody.Dlatego jeśli jeszcze nie poznałeś uroków wyjazdów kempingowych, nie zastanawiajsię i już teraz zaplanuj wyprawę.

    Z arówno w Europie jak i samej Polsce znajduje się mnóstwo pól kempingowych, gdzie można spędzić ten wyjątkowy czas. W tego typu miejscach oprócz prze-strzeni przeznaczonych do rozsta-wienia namiotów, istnieje także możliwość wynajęcia przyczep wypo-sażonych w takie dogodności jak np. mała kuchnia lub łazienka. Jednak największy komfort podróżowania daje przemieszczanie się przeznaczo-nym do takich wypraw samochodem typu kamper. Podróż takim autem pozbawia ograniczeń i daje możliwość zmiany lokalizacji w dowolnym mo-mencie. Jest to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie komfort i nieza-leżność. Bez obaw, jeśli nie posiadasz własnego kampera możesz wynająć go na czas wakacji. Takie rozwiązanie gwarantuje wysoki komfort podróży i brak zmartwień o miejsce, gdzie można spędzić noc. Jaki model spraw-

    LIFE

    STYL

    E Kemping - zew natury

    dza się w tego rodzaju wyprawach? Kamper California jest właśnie takim samochodem. Nie jest tak przestron-ny jak auta kempingowe, a jednak spełnia wszystkie warunki do tego by poczuć się w nim jak w domu. Jed-nym z jego atutów jest podnoszony dach, pod którym na materacu mogą wyspać się dwie osoby. Dodatkowo, wnętrze wyposażone jest w mini ku-chenkę, gdzie można przechować je-dzenie i sztućce, a także ugotować po-siłek i po nim pozmywać. Jakie dania sprawdzają się w podróży? Inspiracje znajdziesz w kempingowej książce kucharskiej „VW Camper Cook Book”. Największą zaletą spożywania posił-ków na łonie natury jest zagadkowy fakt, że smakują o niebo lepiej niż gdybyśmy jedli je w domu.

    Przebywanie na łonie natury jest nie tylko przyjemnym czasem bło-giego relaksu. To także okazja do sprawdzenia swojej zaradności. Aby nie narazić się na nieprzyjemne niespodzianki warto utrwalić sobie kilka prostych zasad, które pozwolą uniknąć niepotrzebnych stresów:

    zabierz ze sobą środekprzeciw komarom i kleszczom

    latarka czołowa przydasię po zachodzie słońca

    przechowuj zapałkiw szczelnym pudełku

    zadbaj o to by mieć przy sobiezestaw pierwszej pomocy

    Książka kucharska Volkswagen ,,Kamper”

    LIFESTYLEPonad 40 lat minęło od produkcji pierwszego Volkswagena Golfa GTI, a jego popularność cały czas rośnie. Unowocześnione wersje pierwotnego modelu co kilka lat pojawiają się na rynku motoryzacyjnym i nieprzerwanie działają na wyobraźnię miłośników szybkiej jazdy samochodem.

    jego obecny odpowiednik, może osią-gać nawet 245 KM, a prędkość do setki rozwijać w 6,2 sekundy! Współczesne Golfy GTI wyposażone są w sportowe zawieszenie zapewniające komfort, optymalną przyczepność i lepszą kontrolę nad pojazdem. Oprócz mocy silnika, producent kładzie nacisk na redukcję zużycia paliwa. Ewolu-cja legendarnego Golfa GTI zmierza w kierunku gwarancji czystej przy-jemności z jazdy.

    A jak będzie w przypadku kolejnej, ósmej generacji Golfa GTI? Chociaż oficjalna data premiery samochodu, na który wszyscy czekają nie jest jesz-cze potwierdzona, już teraz znanych jest kilka faktów na jego temat. Naj-większa rewolucja dotyczy napędu. Golf GTI VIII będzie wyposażony w ze-lektryfikowany napęd, umożliwiający jeszcze lepsze osiągi. Dzięki takiemu rozwiązaniu jego moc może sięgać nawet 265 KM! Jego podstawą ma być jednostka benzynowa 2.0 TFSI, ale z doładowaniem realizowanym kom-presorem elektrycznym. Wsparcie ze strony silnika elektrycznego będzie miało wpływ na ekonomiczną jazdę. Co jeszcze ulegnie zmianie? Zasko-

    Volkswagen Golf GTI

    czeniem dla fanów GTI może okazać się fakt, że ma być lżejszy od swojego poprzednika. Ponadto szereg zmian obejmie także wnętrze samochodu, gdzie tradycyjne rozwiązania będą zastąpione cyfrowymi. Wprowadzo-ne zostaną również nowe systemy bezpieczeństwa. Volkswagen kon-sekwentnie utrzymuje standard, na który pracował przez lata. Golf GTI niezmiennie spełnia oczekiwania zagorzałych fanów i podbija serca kolejnych kierowców. Nie pozostaje nic innego, jak czekać na premierę nowego modelu, który szybko może okazać się kolejnym kultowym samo-chodem z legendarnej serii.

    D obrze czują się w nim zarówno miłośnicy brawurowej jazdy, jak i kierowcy, którzy z pełnej mocy sil-nika korzystają okazjonalnie. Taki efekt jest owocem idei stworzenia rodzinnego, sportowego samocho-du w wersji kompaktowej. Co łączy wszystkie siedem generacji Golfa GTI? Niezależnie od wprowadzanych innowacji, stałym standardem jest przede wszystkim jego moc, niewiel-ka masa, sportowa sylwetka i wnętrze sprawiające wrażenie samochodu wyścigowego. Dodatkowo przeszy-cia zdobiące elementy tapicerki od lat nadają mu drapieżnego charak-teru, a gałka dźwigni zmiany biegów w kształcie piłki golfowej nawiązu-je do nazwy modelu. Pierwszy Gran Turismo Injection miał 110 KM i roz-pędzał się do 182 km/h. Natomiast

    Volkswagen Golf GTIjest samochodem na tyle uniwersalnym, że odpowiada rozmaitym potrzebomi podbija serca różnych typów kierowców.

    Wózek dziecięcy GTIZaprojektowany przez Volkswagen Design

    Przegląd modeli VW GTI:

    1976: „Oryginalny GTI”

    1983: Golf GTI „Pirelli”

    1989/91: GTI Edition One oraz Blue

    1996: 20 lat Golf III GTI TDI

    2005: Golf V GTI

    2011: GTI Edition 35

    2016: Nowy Golf GTI Clubsport