Top Banner
ARCHITEKTURA W SŁ UŻBIE ZAAWANSOWANYCH TECHNOLOGII MEDYCZNYCH Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach – Projektowanie szpitali to jest sprawa życia i śmierci. Tutaj błędu popełnić nie można – o projekcie rozbudowy Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach, polegającej na dobudowaniu Centrum Badania i Leczenia Częściowej Głuchoty, opowiada Michał Grzymała-Kazłowski z pracowni Archimed. Fot. Bartosz Makowski Wielofunkcyjne, nowoczesne atrium 71 70 Realizacje w Polsce
6

ARCHITEKTURA W SŁUŻBIE ZAAWANSOWANYCH TECHNOLOGII … · 2012-10-18 · należało zastosować nowoczesne instalacje bądź rozwiązania odmienne technologicznie od ogólnie przyjętych

Jun 25, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: ARCHITEKTURA W SŁUŻBIE ZAAWANSOWANYCH TECHNOLOGII … · 2012-10-18 · należało zastosować nowoczesne instalacje bądź rozwiązania odmienne technologicznie od ogólnie przyjętych

ARCHITEKTURA W SŁUŻBIE ZAAWANSOWANYCH

TECHNOLOGII MEDYCZNYCHMiędzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach

– Projektowanie szpitali to jest sprawa życia i śmierci. Tutaj błędu popełnić nie można – o projekcie rozbudowy Międzynarodowego

Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach, polegającej na dobudowaniu Centrum Badania i Leczenia Częściowej Głuchoty, opowiada

Michał Grzymała-Kazłowski z pracowni Archimed.

Fot.

Bart

osz

Mak

owsk

i

Wielofunkcyjne, nowoczesne atrium

7170

Realizacje w Polsce

Page 2: ARCHITEKTURA W SŁUŻBIE ZAAWANSOWANYCH TECHNOLOGII … · 2012-10-18 · należało zastosować nowoczesne instalacje bądź rozwiązania odmienne technologicznie od ogólnie przyjętych

Patrycja Fabiańska: Specjalizują się Państwo w projektowaniu obiektów medycznych. Czy w swoim portfolio mieli Państwo już obiekt o zbliżonej funkcji?

Michał Grzymała-Kazłowski: Wcześniej zaprojektowaliśmy już kilka szpitali dla inwe-storów prywatnych i państwowych, ale to były placówki bardziej ogólne. Obiekt w Kajetanach jest na tym tle unikatowy, bo oprócz funkcji stricte leczniczej odgrywa również rolę ośrodka naukowego, i to dosłownie w stosunku 50:50. Praca przy tym projekcie sporo nas nauczyła i stanowiła ciekawe doświadczenie dla całego zespołu, była fascynująca.

PF: Czy rozwiązania funkcjonalno-prze-strzenne były konsultowane z pracownikami szpitala, naukowcami?

MGK: Tak, właściwie zawsze tak projektujemy. W tym konkretnym przypadku od początku nawią-zaliśmy ścisłą współpracę z profesorem Henrykiem Skarżyńskim oraz jego zespołem. Spotkaliśmy się wielokrotnie i wymienialiśmy poglądy. Następnie wszystko jeszcze raz dokładnie przeanalizowaliśmy i dopiero wtedy przedstawiliśmy propozycję układu funkcjonalnego szpitala i ujęcie całego programu medycznego według określonego wcześniej za-potrzebowania na ilość sal operacyjnych, strukturę oddziałów. Założenie się spodobało i z niewielkimi poprawkami zostało zaakceptowane.

PF: W jaki sposób skomunikowali Państwo nowy obiekt z istniejącym?

MGK: Połączyliśmy go bezkolizyjnie łączni-kiem z zachodnim skrzydłem istniejącego szpi-tala. Nie było to łatwe, ponieważ musieliśmy pogodzić to z istniejącymi już specjalistycznymi instalacjami. Połączenie obiektów znakomicie ułatwiło pracę szpitala. Pomiędzy budynkami nie ma żadnych barier. Szpital sprawia wrażenie, jakby naturalnie się rozrósł. Nowa część dopa-sowuje się wysokością i charakterem dachów do istniejącego budynku.

PF: To oznacza, że były ograniczenia wy-sokościowe lub inne, narzucone przez plan miejscowy?

MGK: Ograniczenia dotyczyły wysokości budynku, szerokości działki, wskaźników po-wierzchni biologicznie czynnej. To utrudniało prace projektowe. Jako wskaźnik potraktowali-śmy parametr dostosowania się do otaczającej zabudowy. Mimo tych ograniczeń mogliśmy jednak swobodnie stworzyć taką architekturę, jaką chcemy projektować – modernistyczną w wyrazie, z wykorzystaniem dobrych, natu-ralnych materiałów.

PF: Czy ze względu na funkcję obiektu należało zastosować nowoczesne instalacje bądź rozwiązania odmienne technologicznie od ogólnie przyjętych standardów?

MGK: Cały obiekt jest bardzo naszpikowany nowoczesną technologią. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest instalacja audio-wideo, umożli-wiająca transmisję operacji praktycznie na cały świat. Systemy te połączone są z systemem BMS.

Ponadto jako pierwsi w Polsce zaprojektowa-liśmy szpital, w którym wszystkie instalacje wodne i kanalizacyjne są rozwiązane podciśnieniowo, co minimalizuje zużycie wody i ryzyko zanieczysz-czeń. Ciekawą opcją są również powietrzne pompy ciepła.

PF: A biorąc pod uwagę wymogi klimaty-zacyjno-wentylacyjne…?

MGK: Całością tych prac zajmował się dr hab. Mieczysław Porowski – pracownik na-ukowy Politechniki Poznańskiej, który jest jed-nym z najlepszych ekspertów w tej dziedzinie w naszym kraju, cenionym zresztą na całym świecie. Instalacje są dobrane tak, aby zapewnić pacjentom oraz pracownikom jak najlepsze warunki. Charakteryzuje je cicha praca, energo-oszczędność oraz odpowiednia higiena.

PF: Jak rozwiązano temat oświetlenia, które w tego typu obiektach odgrywa istot-ną rolę?

MGK: W tej dziedzinie również posiłko-waliśmy się wiedzą specjalistów. Oświetlenie musiało być dostosowane do badań i pracy naukowej oraz – na czym nam szczególnie zależało – być przyjazne dla pacjentów. Za-

zwyczaj w szpitalach stosuje się światło białe. My zdecydowaliśmy się jednak na ciepłą, żółtą barwę. Tym sposobem osiągnęliśmy przyja-zny nastrój wnętrza. Światło w takiej tonacji wymaga wprawdzie zastosowania większego natężenia, lecz nie męczy i nie stresuje.

W salach operacyjnych wykorzystaliśmy lampy o bardzo zaawansowanej technologii. Emitowane przez nie światło wiernie oddaje kolory, a ponadto ma możliwość regulacji barwy temperaturowej. Jest to niezmiernie istotne, gdyż chirurdzy pracują z bardzo mikroskopijnymi elementami, barwy tkanek są różne i światło po-winno to wydobyć. Nie można dopuścić do tego, aby z powodu błędnego doboru akcesoriów oświetleniowych badania były zaburzone, bo może się to skończyć dla pacjentów poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Wybór tych elementów był więc ściśle konsultowany z kadrą naukową ośrodka. Sposób działania i rodzaj emitowanych barw przez lampę operacyjną empirycznie sprawdzaliśmy w pracowni. Na ta-kich rozwiązaniach nie można oszczędzać. Mam ciągle przed oczami cytat, który przeczytałem na początku kariery w jednej z książek: „Projekto-wanie szpitali to jest sprawa życia i śmierci”. Tutaj błędu popełnić nie można. Według tej zasady projektujemy każdy obiekt medyczny

PF: Czy ze względu na specjalny profil jednostki medycznej pojawiły się w projekcie niestandardowe rozwiązania akustyczne?

MGK: Wszystkie rozwiązania akustyczne projektowane były ściśle według wymagań spe-cjalistów. Przede wszystkim należało przewidzieć w obiekcie miejsce dla przestrzeni zamkniętej, gdzie jest absolutnie cicho. By osiągnąć bez-względną ciszę, stosuje się tzw. kabiny ciszy. Są one elementami gotowymi, przeznaczonymi do montażu w wyznaczonych strefach.

Odpowiednie parametry akustyczne musie-liśmy też spełnić dla gabinetów do telefittingu, gdzie diagnozowane są i dopasowywane implanty.

Pod kierunkiem akustyka projektowane było atrium. Ściany są wygłuszone, a układ szklenia

Widok na kompleks szpitalny

72

Page 3: ARCHITEKTURA W SŁUŻBIE ZAAWANSOWANYCH TECHNOLOGII … · 2012-10-18 · należało zastosować nowoczesne instalacje bądź rozwiązania odmienne technologicznie od ogólnie przyjętych

W Y WIAD Z EKSPERTEM

Ewa Janus-Chaberko – dyrektor Regionu Zachodniego

Swegon sp. z o.o.Jakie elementy dostarczali Państwo do realizacji budynku

Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu?

Zakres dostaw realizowanych przez naszą firmę obejmował bardzo szeroką gamę urządzeń. Dostarczyliśmy centrale klima-tyzacyjne z różnymi wymiennikami odzysku ciepła, rezystancyjne systemy nawilżania powietrza, indukcyjne belki sufitowe chłodząco--grzewcze, tłumiki akustyczne oraz szeroką gamę nawiewników. Wszystkie urządzenia były precyzyjnie dopasowane do wymagań projektowych, wynikających zarówno ze specyfiki obiektu związa-nego z akustyką i słuchem, jak i potrzebą maksymalnej oszczędności energii cieplnej i elektrycznej.

Specyficzne wymagania, dotyczące czystości powietrza oraz organizacji jego rozpływu, a także związanej z tym akustyki po-mieszczeń, wymusiły zaprojektowanie precyzyjnego systemu, który te warunki spełni.

Z dużą satysfakcją mogę stwierdzić, że oferowane przez nas systemy Swegon Hospital Solution w pełni na to pozwoliły.

Jakie z zastosowanych w obiekcie rozwiązań technologicz-nych odgrywają Państwa zdaniem szczególną rolę w realizacji projektu?

W projekcie zastosowano kilka technologii w odniesieniu do poszczególnych sektorów Centrum.

I tak, w części laboratoryjnej istotna była jakość central re-alizujących odpowiednią obróbkę powietrza. Ważny był wysoki standard wykonania higienicznego central, ich szczelność oraz odpowiednia jakość materiałów wewnętrznych niepylących wtórnie. Bardzo ważne było utrzymanie zmiennej wydajności powietrza w szerokim zakresie, co umożliwia działalność laboratorium w trybie aktywnym i pasywnym. Zastosowaliśmy trzystopniową filtrację powietrza, uwzględniając filtry absolutne zintegrowane z nawiewnikami, oraz układy regulacji przepływu, by zachowany został odpowiedni układ ciśnień w laboratoriach.

W przypadku oddziałów łóżkowych natomiast podstawowym zagadnieniem jest pełna klimatyzacja. Został tu zastosowany naj-bardziej higieniczny system dystrybucji chłodu, z wykorzystaniem indukcyjnych belek chłodzących sufitowych, które mają wiele zalet w stosunku do klimakonwektorów wentylatorowych. Użycie tego systemu eliminuje wykraplanie wilgoci, jak również filtrów powie-trza, które są zawsze elementem zagrożenia bakteriologicznego. Dodatkowym czynnikiem podwyższającym komfort klimatyczny jest bardzo niski poziom hałasu w pomieszczeniach.

Dla bloku operacyjnego został zaprojektowany energooptymalny system obróbki termodynamicznej powietrza, z wykorzystaniem częściowej recyrkulacji, która może być zastosowana dzięki trzy-stopniowej filtracji, co daje dodatkowe oszczędności energetyczne.

W centralach klimatyzacyjnych wykorzystano bezpieczne pod względem higieny glikolowe wymienniki odzysku ciepła, które w wykonaniu Swegon charakteryzują się relatywnie bardzo wysoką skutecznością odzysku.

Znaczny wpływ na energooszczędność instalacji miało również zastosowanie wentylatorów promieniowo-osiowych – także kon-strukcji Swegon – z bezpośrednim napędem silnikami klasy eff1, przeznaczonych do sterowania przetwornikami częstotliwości.

W sekcjach nawilżania wykorzystano przyjazne pod względem eksploatacji rezystancyjne nawilżacze parowe MK5 z systemem dystrybucji pary, tzw. OptiSorb, które skutecznie realizują nawil-żanie powietrza pomimo ograniczonej przestrzeni technicznej.

Przyjazna architektura. Detal posadzki symbolizujący profil specjalizacji szpitala

7574

Page 4: ARCHITEKTURA W SŁUŻBIE ZAAWANSOWANYCH TECHNOLOGII … · 2012-10-18 · należało zastosować nowoczesne instalacje bądź rozwiązania odmienne technologicznie od ogólnie przyjętych

– kolebkowy. Dzięki temu dźwięk nie rozprze-strzenia się do wnętrza szpitala, ale pozostaje i brzmi swoją pełnią w strefie atrium. Chcieliśmy, aby przestrzeń atrium bywała również wykorzy-stywana do funkcji koncertowej. Osiągnęliśmy naprawdę wspaniały efekt.

PF: Które sprawy były szczególnie istotne podczas projektowania w zakresie zapewnienia poczucia bezpieczeństwa użytkownikom obiektu?

MGK: W celu zapewnienia większego poczucia bezpieczeństwa pacjentom posłuży-liśmy się środkami przestrzenno-wizualnymi. Zastosowaliśmy kod kolorystyczny, który pozwala na zapamiętanie kondygnacji, na jakiej się przebywało. Szpital dzięki temu jest łatwy do odczytania, ponadto staje się bardziej przy-jazny. Układ komunikacyjny jest prosty, oparty na okręgu wokół atrium, czytelny i spójny. Nie ma tu labiryntów, przytłaczających, długich korytarzy ani ślepych zaułków, co jest też korzystne dla ochrony przeciwpożarowej.

Ponieważ pacjenci szpitala to osoby z dysfunk-cjami mowy i słuchu, często też z zaburzeniami błędnika, zależało nam na tym, aby atrium, znaj-dujące się w centrum, było widoczne z każdego punktu szpitala i aby z każdego punktu można bez problemu wrócić w to miejsce. Atrium powstało też z myślą o tym, by dać pacjentom możliwość wejścia do przestrzeni półpublicznej i nie trzymać ich przy łóżkach – mogą wyjść na dziedziniec, spacerować, oddychać…

Wielopoziomowy parking nadziemny

W YPOWIEDŹ EKSPERTA

Agnieszka Mikucka – Marketing Manager, Luxiona Polska

pacjenci spędzają dużo czasu. Jako firma oświetleniowa obserwujemy nowy trend w projektowaniu tego typu pomieszczeń. Ważny staje się klimat takich miejsc. Przestały one pełnić funkcję „przechowalni”, a stają się miejscem, w którym pacjenci mają się czuć komfortowo.

W przypadku Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach, w pomieszczeniach ogólnych zastosowano niestandardową dla obiektu medycznego barwę światła (3000 K za-miast standardowej 4000 K). Taka zmiana powoduje, że pomieszczenia z „cieplejszym” światłem nabierają przyjaźniejszego charak-teru, a przebywający w nich ludzie czują się bardziej zrelaksowani. Ma to niezwykle istot-ne znaczenie dla samopoczucia pacjentów.

O nowoczesności tego miejsca świad-czy również zastosowanie technologii LED w części przestrzeni (łazienki, korytarze) – dzięki temu ograniczono koszty eksploatacji systemu oświetleniowego.

Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach to nowoczesny obiekt medyczny, w którym oświe-tlenie zaprojektowano zgodnie z najnowszymi trendami, nadającymi światłu nowe znaczenie. Oprócz oczywistego celu, jakim jest uzyska-nie oczekiwanego poziomu natężenia światła, oświetlenie to narzędzie tworzące atmosferę miejsca. Dlatego prawidłowe oświetlenie obiektu medycznego to zadanie wymagające specjali-stycznej wiedzy oraz odpowiednio dobranych produktów, często tworzonych specjalnie z myślą o konkretnym miejscu.

W przypadku sal operacyjnych czy gabinetów zabiegowych oświetlenie musi spełniać wymogi czystości – najważniejsze dla tego typu pomiesz-czeń. Wymagane są tu produkty o wysokiej szczelności i zabezpieczeniach przed wnikaniem pyłów i wilgoci.

Jednak obiekty medyczne to nie tylko spe-cjalistyczne pomieszczenia. Coraz większą wagę przykłada się do projektowania przestrzeni ogól-nych (poczekalnie, korytarze, bufety), gdzie

76

Page 5: ARCHITEKTURA W SŁUŻBIE ZAAWANSOWANYCH TECHNOLOGII … · 2012-10-18 · należało zastosować nowoczesne instalacje bądź rozwiązania odmienne technologicznie od ogólnie przyjętych

Przyjazna skala budynku, naturalne mate-riały, zieleń – to wszystko zastosowaliśmy po to, aby zminimalizować stres pacjenta. Obiekt jest ponadto monitorowany przeciwpożarowo, drogi ewakuacji zorganizowane są bezkolizyjnie.

PF: Jak można nazwać wyznacznik, stano-wiący o jakości przestrzeni związanej z ho-spitalizacją?

MGK: Przyjazność. To najważniejsze. Prze-strzeń taka w żadnej mierze nie powinna czło-wieka przytłaczać, może być przyjazna bądź neutralna, a najlepiej oczywiście, jeśli podwyższa komfort zarówno stresującej pracy lekarzy, jak i wypoczynku pooperacyjnego pacjentów.

PF: Czy musieli Państwo z czegoś w pro-jekcie zrezygnować ze względu na cięcia fi-nansowe dokonane przez inwestora?

MGK: Wiedzieliśmy, jaki jest budżet, i musieli-śmy się dostosować. W trakcie pracy okazało się, że projekt jest niepodziewanie tańszy, więc można było rozszerzyć program i dodatkowo zagospo-darować piwnice, by stworzyć w nich unikalne pracownie. Niestety nie mogliśmy rozszerzyć budynku ze względu na ograniczony teren działki.

PF: Jak oceniają Państwo współpracę w in-westorem?

MGK: Bardzo pozytywnie. Współpraca była dla nas fascynująca, ponieważ był to inwestor świadomy, decyzyjny, potrafiący docenić no-woczesne rozwiązania. To jest obecnie bardzo rzadkie. Wiele projektów szpitalnych w Polsce jest zamawianych na zasadzie najniższej ceny. W tym przypadku wszystkim stronom chodziło również o jakość architektury.

PF: Jak rozwiązana została komunika-cja drogowa i miejsca parkingowe wokół kompleksu?

MGK: Rozwiązania komunikacyjne zostały uzgodnione ze strażą pożarną. Mamy dwie drogi dojazdowe. Jest bezpiecznie. Zaprojek-towaliśmy wielopoziomowy parking naziemny. Jedynym mankamentem jest to, że obecnie jest bardzo przepełniony samochodami. Dzięki temu jednak zmieściliśmy kilkadziesiąt pojaz-dów więcej niż w standardowych układach parkingowych.

PF: Co sprawiło Państwu najwięcej ra-dości podczas pracy nad projektem, a co przysporzyło najwięcej problemów?

MGK: Najbardziej ucieszyła nas możliwość zmierzenia się z tak ambitnym zadaniem i fa-scynująca współpraca z wybitnymi światowymi specjalistami, otwartymi na nasze nowoczesne i ekologiczne pomysły. To nie zdarza się często i stanowiło ogromną zaletę podczas pracy przy tym temacie. Cieszy nas również, że jako pierwsi w Polsce stworzyliśmy w jednostce szpitalnej tak specyficzne pod kątem funkcjonalnym atrium.

Ujęcie nocne obiektu

Wnętrze multimedialnej sali konferencyjnej

Sala konsultacyjna

78

Page 6: ARCHITEKTURA W SŁUŻBIE ZAAWANSOWANYCH TECHNOLOGII … · 2012-10-18 · należało zastosować nowoczesne instalacje bądź rozwiązania odmienne technologicznie od ogólnie przyjętych

Problemu zaś przysporzyły ograniczenia powierzchniowe działki oraz dyscyplina budże-towa, gdyż przedsięwzięcie było zamówieniem publicznym. Prace utrudniała nam też w pewnym stopniu konieczność ograniczenia wysokości obiektu do poziomu budynku istniejącego, który jest zbyt niski jak na szpital.

PF: Jak definiuje Pan architekturę zrów-noważoną?

MGK: Wymyśliłem sobie taki autorski termin: „ekomodernizm”. Określam nim architekturę ra-cjonalną, estetyczną, skłaniająca się ku ekologii, gdzie dominującym parametrem projektowym jest funkcjonalność obiektu. Jest to architektura „zdrowa” dla człowieka oraz podchodzącą z rozwagą i posza-nowaniem do zasobów środowiska naturalnego.

Również technologia ma mieć proekologicz-ny kierunek, szanować i wspierać środowisko, dlatego szczególną uwagę poświęciliśmy odszu-kaniu niezbędnej równowagi pomiędzy wyma-ganymi parametrami dla terenów biologiczne czynnych a zapotrzebowaniem funkcjonalnym rozbudowującego się instytutu.

Uwarunkowania przyrodnicze działki, na której powstało Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy, wymagały pokory i poczucia umiarkowania, tak by w jak najmniejszym stop-niu ingerować w naturalne piękno. Budynki otoczone są lasem sosnowym. Staraliśmy się, aby zróżnicowanie i skala bryły oraz użyte na elewacjach materiały pozostawały w zgodzie ze swobodnym, naturalnym charakterem otoczenia.

PF: Dziękuję za rozmowę.

Lokalizacja/adres Kajetany k. Warszawy, ul. Mokra 17

Pracownia projektowa Archimed sp. z o.o.

Główny projektant Michał Grzymała-Kazłowski

ArchitekciAleksandra Ruszkowska, Dariusz Kuljon, Joanna Wachowicz, Piort Gastman

Data opracowania 2009-2010 r.

Data realizacji 2010-2012 r.

Inwestor Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu

Powierzchnia całkowita 110 425 m²

Powierzchnia zabudowy 2688 m²

Kubatura brutto 34 960 m³

Generalny wykonawca Budimex

Szkło odbarwione Clear Float hartowane + laminat niskoemisyjny 1000 m2 AGC Flat Glass Polska sp. z o.o.

Centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne: 6 central GOLD, 13 central Swegon Silver, 6 nawilżaczy MK5, 158 szt. Indoor Climate Product (Pacifi c, Paragon, Primo), 71 szt. tłumików, 170 szt. nawiewników

Swegon sp. z o.o.

Okleiny ścienne z serii: Colour Indexoraz Studio Suite Metropolitan

Muraspec

Elewacyjne płyty włókno-cementowe (URBANNATURE)

Cembrit SA

Oświetlenie Luxiona Polska

Główna strefa wejściowa

80