8/2/2019 Analiza Echilibrului Financiar Pe Baza Bilantilui Financiar
1/22
0
UNIVERSITATEA CRETIN DIMITRIE CANTEMIR BUCURETI
FACULTATEA DE FINANE, BNCI I CONTABILITATE
PROIECT
GESTIUNEA FINANCIARA A INTREPRINDERII
Profesor indrumator:
Prof./Conf./Lector univ. dr./drd. Solomon
STUDENT:
CUNE N. ANA-MARIA
BUCURETI
8/2/2019 Analiza Echilibrului Financiar Pe Baza Bilantilui Financiar
2/22
1
GESTIUNEA FINANCIARA A INTRERINDERII
I.Analiza echilibrului financiar pe baza bilantilui financiar
Analiza bilantului financiar are ca obiectiv identificarea starii de echilibru la nivelul starii
analizate incercandu-se evidebtierea raportului dintre Activ si Pasiv pe termen lung si scurt.
Expresia ce mai simpla a valorii patrimoniale a unei intreprinderi la data inchiderii
exercitiului financiar il reprezinta Activul net contabil sau Situatia neta a intreprinderii sau
Capitalul propriu.Prin urmare se poate afirma ca Situatia neta a intreprinderii reprezinta averea
asociatilor.
Acest tip de analiza se mai numeste si analiza lichiditate-exigibilitate si are rolul de a pune
in evidenta riscul de insolventa al intreprinderii.Datele necesare analizai sunt preluate din bilantul
financiar al Intreprinderii Sc.Agentie Banner.srl
Scurt istoric Sc.Agentie Banner.Srl: Agentia Banner activeaza de 10 ani pe piataorganizatorilor de nunti, fiind printre primele firme de acest gen. Organizarea este foarte
importanta pentru reusita petrecerii de nunta iar detaliile sunt foarte importante, la fel si decorul,
aranjamentele salii, culorile, ringul de dans etc.Echipa de profesionisti ai agentiei noastre
consiliaza tinerii miri de la alegerea locatiei pana la cununia religioasa si sunt alaturi de ei pe tot
parcursul desfasurarii evenimentului asigurandu-se ca totul sa fie perfect si acest eveniment de
neuitat.Capital socia de 38.000 mii lei si un numar de 12 anagajati.
"A face nunti inseamna mai mult sa cuceresti inima mirilor decat sa facinunti propriu-zis."
8/2/2019 Analiza Echilibrului Financiar Pe Baza Bilantilui Financiar
3/22
2
Bilant financiar
2009 2010
ACTIVNevoi permanente 45.550 48.550
Imobilizari necorporale 15.000 11.000
Imobilizari corporale 30.000 37.000
Imobilizari financiare 550 550
Nevoi temporale 13.700 21.400
Stocuri 6.000 8.500
Creante 5.300 9.630
Titluri de plasamnet 400 270
Disponibilitati 2.000 3.000
TOTAL ACTIV 59.250 69.950PASIV
Resurse permanente 50.250 53.100
Capitatl social 38.000 38.000
Rezerve 8.500 9.700
Rezultatul net nerepartizat - -
Provizioane reglementate >1an 2.000 2.500
Datorii financiare>1an 1.750 2.900
Resurse temporale 9.000 16.850
Furnizori 4.800 6.900
Datorii salariale 300 550
Datorii bugetare 800 1.500
Datorii bancare
8/2/2019 Analiza Echilibrului Financiar Pe Baza Bilantilui Financiar
4/22
3
Situatia neta pozitiva si crescatoare reflecta gestiunea financiara sanatoasa si este
consecinta echilibrului cu profitul exercitiului financiar anterior si altor elemente de
acumulari.Cresterea situatiei nete cu 1200 mii lei ,marcheaza atingerea obiectivului major al
gestiunii financiare si anume maximizarea valorii intreprinderii.
2.APRECIEREA LICHIDITATII
2.1 Fondul de rulment financiar(FRF) poate fi calculat prin doua metode:
a)Pe baza elementelor din partea de sus a bilantului:
FRF=Capital permanent-Activ imobilizat net
FRF2009=50.250-45.550=4.700 mii lei
FRF2010=53.100-48.550=4.550 mii lei
In aceasta modalitate de calcul,FRF pozitiv exprima acea parte a capitalurilor permanente
degajate de partea de sus a bilantului pentru a acoperii nevoile de finantaredin partea de jos a
bilantului.
Deoarece FRF este pozitiv capitalurile permanente finanteaza o parte din activele
circulante,dupa finantarea integreala a actibvelor imobilizate nete.Aceasta situatie pune in evidenta
FRF ca expresie a realizarii echilibreului financiar pe termen lung si a contributiei acesteia la
infaptuirea echilibrului financiar pe termen scurt(intreprinderea poate sa faca fata fara dificultate
riscurilor diverse pe termen scurt).
b)Pe baza elementelor din partea de jos a bilantului
FRF=ACTIVE CIRCULANTELA VALOAREA NETA-DATORIILE PE TERMEN
SCURT
FRF2009=13.700-9000=4.700 mii lei
FRF2010=21.400-16.850=4.550 mii lei
In acest mod de calcul,FRF pozitiv evidentiaza surplusul activelor circulante nete in raport
cu datoriile temporale sau parte a activelor circulante nefinantata de datoriile pe termen scurt
Indiferent de metoda de calcul ,in logica financiara nu exista decat un singur fond de
rulment financiar (rezultatele din cele 2 metode coincid)
2.2FONDUL DE RULMENT PROPRIU(FRP)
FRP=CAPITALURI PROPRII-IMOBILIZARI NETE
FRP2009=46.500-45.550=950 mii lei
FRP2010=47.700-48.550=-850 mii lei
Rezultatul negativ al FRP in 2010 poarta denumirea de fond de rulment imprumutatat(FRI)
8/2/2019 Analiza Echilibrului Financiar Pe Baza Bilantilui Financiar
5/22
4
2.3 FRI2010=FRF2010-FRP2010=4.550-(-850)=5.400
FRF=FRF2010-FRF2009=4.550-4.700=-150 mii lei
Fondul de rulment financiar negativ semnifica faptul ca intreprinderea a finantat o parte a
investitiilor sale prin resurse pe termen scurt,lucru ce reflecta o stare de dezechilibru financiar.
FR reprezinta cel mai importatnt indicator al echilibrului financiar lichiditate exigibilitate.
2.4 NEVOIA DE FOND DE RULMENT(NFR)
NFR=(STOCURI+CREANTE)-DATORII EXPLOATARE SAU
NFR=(NT-AT)-(RT-PT)
NRF2009=(13.700-2.400)-(9.000-3.100)=11.300-5.900=5.400 mii lei
NRF2010=(21.400-3.270)-(16.850-7.900)=18.130-8.950=9.180 mii lei
NFR=NRF2010-NFR2009=9.180-5.400=3.780 mii lei
Nevoia de fond de rulment pozitiva semnifica un surplus de nevoi temporale,in raport
resursele temporale posibile de mobilizat.
Situatia in care nevoia de fond de rulment este pozitiva,poate fi considerata normala numai
daca este rezultattul unei politici de investitii privind cresterea nevoii de finantare a ciclului de
exploatare.
2.5 TREZORERIA NETA (TN)
2.5.1 TN=FRF-NFR
TN2009=FRF2009-NFR2009=4.700-5.400=-700 mii lei
TN2010=FRF2010-NFR2010=4.550-9.180=-4.630 mii lei
2.5.2 TN=ACTIV DE TREZORERIEPASIV DE TREZORERIE
TN2009=(400+2.000)-3.100= -700 mii lei
TN2010=(270+3.000)-7.900= -4.630 mii lei
TN=TN2010-TN2009=-4.630-(-700)= -3.660 mii lei
Trezorerie neta negativa in ambii ani de analiza semnifica un dezechilibru financiar,la
incheierea exercitiului contabil un deficit monetar acoperirii prin angajare de noi credite pe termen
scurt.
Aceasta situatie descrie o pozitie dezechilibrata si purtatoare de riscuri.Ea este
acaracteristica firmelor in dificultate si care sunt salvate numai prin credite bancare pe termen
scurt din care este finantata nu numai nevoia de fond de rulment ci si o parte din imobilizari.
8/2/2019 Analiza Echilibrului Financiar Pe Baza Bilantilui Financiar
6/22
5
2.6 CASH-FLIW-UL(CF)
2.6.1 CF DE GESTIUNE=RN + CHD + CHAMOCF2009=4.307.52+830+21.000=26.137,52 mii lei
CF2010=2.284+1.814+28.700=32.798 mii lei
2.6.2 CF DE EXPLOATARE= RN +CHAMO
CF2009=4.307,52+21.000=25.307,52 mii lei
CF2010=2.284+28.700=30.984 mii lei
Analiza lichiditate-exigibilitate joaca un rol importatnt in diagnosticul financiar prin faptul
ca pune in evidenta riscul de insolvabilitate cu care se pot confrunta actionarii si creditotii.
8/2/2019 Analiza Echilibrului Financiar Pe Baza Bilantilui Financiar
7/22
6
II ANALIZA PE BAZA BILANTULUI FUNCTIOL
Se considera urmatoarele data in continuarea celor din bilantul financiar
ACTIVE FIXE (mii lei) 2009 2010
Brut Amortizare Net Brut Amortizare NetImobilizari necorporale 18.000 3.000 15.000 16.300 5.300 11.000
Imobilizari corporale 48.000 18.000 30.000 60.400 23.400 37.000
Imobilizari financiare 550 - 550 550 - 550
TOTAL 66.550 21.000 45.550 77.250 28.700 48.550
CREANTE(mii lei) 2009 2010
Creante comerciale-clienti 4.500 7.000
Creante comerciale-diverse 800 2.630
TOTAL 5.300 9.630
Conceptia de bilant functional a bilantlui are meritul de a oferi o imagine asupra modului
de functionare ecomica a intreprinderii,punand in evidenta stocurile si resursele corespunzatoare
fiacarui ciclu de functionare
ACTIV 2009 2010 PASIV 2009 2010
NEVOI STABILE(active
imob.)
-imobilizati corporale
-Imobilizari necorporale
-Imobilizari financiare
66.550 77.250 RESURSE DURABILE 71.250 81.800
NEVOI CICLICE 13.700 21.400 CAP.PROPRII 46.500 47.700ACE
-stocuri
-creante comerciale clienti
10.500 15.500 AMORTIZARI 21.000 28.700
ACAE
-creante comerciale diverse
800 2.630 DAT.FIN. 3.750 5.400
ACTIV TREZORERIE
-titluri de plasament
-disponibilitati
2.400 3.270 RESURSE CICLICE 9.000 16.850
TOTAL 80.250 98.650 DIE 4.800 6.900
DAIE 1.100 2.050
PASIV TREZORERIE 3.100 7.900
TOTAL 80.250 98.650
1.FRNG se poate calcula:
1.1 Pe baza elementelor din partea de sus a bilantului:
FRNG=RESURSE DURABILE NEVOI STABILE
FRNG2009=71.250-66.550=4.700 mii lei
FRNG2010=81.800-77.250=4.550 mii lei
8/2/2019 Analiza Echilibrului Financiar Pe Baza Bilantilui Financiar
8/22
7
1.2 Pe baza elementelor de jos ale bilantului
FRNG=NEVOI CICLICE-RESURSE CICLICE
FRNG2009=13.700-9.000=4.700 mii lei
FRNG2010=21.400-16.850=4.550 mii lei
2 NFRT=(NEVOI CICLICE-ACTIVE DE TREZORERIE)-(RESURSE CICLICE-
PASIVE DE PREZOREZIE)
NFRT2009=(13.700-2.400)-(9.000-3.100)=11.300-5.900=5.400 mii lei
NFRT2010=(21.400-3.270)-(16.850-7.900)=18.130-8.950=9.180 mii lei
2.1 NFRT=NFRE-NFRAE
NFRE2009=ACE-DIE=10.500-4.800=5.700 mii lei
NFRE2010=ACE-DIE=15.500-6.900=8.600 mii lei
NFRAE2009=ACAE-DIAE=800-1.100=-300 mii lei
NFRAE2010=ACAE-DIAE=2.630-2.050=580 mii leI
In timp ce componentele NFR sun legate de activitatea curenta si in special de cea de
exploatare cele ale trezorerie sunt legate de operatiile financiare pe termen scurt realizate de
intreprindere si evidentiate la ultimul nivel al bilantului functional.
3.TN=ACTIVE DE TREZORERIE-PASIVE DE TREZORERIE
TN2009=2.400-3.100=-700 mii lei
TN2010=3270-7.900=-4.630 mii lei
3.1 TN=FRNG-NFRT
TN2009=4.700-5.400=-700 mii lei
TN2010=4.550-9.180=-4.630 mii lei
8/2/2019 Analiza Echilibrului Financiar Pe Baza Bilantilui Financiar
9/22
8
III SOLDURILE INTERMEDIARE DE GESTIUNE
CONTUL DE PROFIT SI PERDERE
Exercitiul financiar (MII LEI)
Precedent 31.12.2009 Incheiat 31.12.2010Venituri din vanzarea marfurilor 1.830 1.540
Productie vanduta 81.200 93.130
Productie stocata 7.150 9.100
Productie imobilizata 150 4.250
Subventii din exploatare - -
Reluari asupra provizioanelor - -
Alte venituri din exploatare 470 720
Venituri din exploatare total 90.800 108.740
Cheltuieli privind marfurile 1.800 1.500
Cheltuieli cu materiile prime si materialele
consumabile
55.300 65.750
Cheltuieli cu lucrari si servicii prestate de terti 7.100 9.800
Cheltuieli cu impozite,taxe si varsaminte asimilate 153 154
Cheltuieli cu personalul-total 2.930 3.970
Alte cheltuieli de exploatare 500 820
Ajustari privind provizioanele 17.000 26.000
Cheltuieli pentru exploatare total 84.783 107.994
Rezultatul din exploatare 6.017(profit) 746(pprofit)
Venituri din titluri de plasament 400 35
Venituri din diferente de curs valutar 395 932
Venituri din dobanzi 163 27Alte venituri financiare 97 38
Venituri financiaretotal 1.055 1.032
Cheltuieli privind sconturile acordate 730 1.315
Cheltuieli din diferente de curs valuatar 427 917
Cheltuieli privind dobanda 830 1.814
Alte cheltuieli financiare 53 124
Cheltuieli financiare total 2040 4.170
Rezultatul financiar -985(pierdere) -3.138(pierdere)
Rezultatul curent al exercitiului 5.032(profit) -2.392(pierdere)
Venituri extraordinare-total 73 98Cheltuieli extraordinare-total 23 10
Rezultatul extraordinar 96 108
Rezultatul brut al exercitiului 5.128(profit) -2.284(pierdere)
Impozitul pe profit 820.48 -
Rezultatul net al exercitiului 4.307.52(profit) -2.284(pierdere)
8/2/2019 Analiza Echilibrului Financiar Pe Baza Bilantilui Financiar
10/22
9
Calculul soldurilor intermediare de gestiune
2009
Vanzari de marfa 1.830
-costul marfurilor vandute 1.800
=Marja comerciala 30
Productia vanduta(CA) 81.200
+Productia stocata 7.150
+Productia imobilizata 150
=PRODUCTIA EXERCITIULUI 88.500
+Marja comerciala 30
-Consumuri provenite de la terti 62.400
=VALOARE ADAUGATA 26.130
+Subventii pentru exploatare 0
-Impozite si taxe 153
-Cheltuieli cu personalul 2.930
=EBE 23.047
+Alte venituri din exploatare 470
-Alte cheltuieli din exploatare 500
-Ajustari de val privind imob corporale si necorporale 0
-Ajustari privind activele circulante 0
-Ajustari privind provizioanele 17.000
=REZULTATUL EXPLOATARII(EBIt) 6.017
+Venituri financiare 1.055
-Cheltuieli financiare 2.040
=REZULTATUL CURENT 5.032
+Venituri extraordinare 73
8/2/2019 Analiza Echilibrului Financiar Pe Baza Bilantilui Financiar
11/22
10
-Cheltuieli extraordinare 23
-Impozit pe profit 820,48
=rezultatul net al exercitiului 4.307,52
2010
Vanzari de marfa 1.540
-costul marfurilor vandute 1.500
=Marja comerciala 40
Productia vanduta(CA) 93.130
+Productia stocata 9.100
+Productia imobilizata 250
=PRODUCTIA EXERCITIULUI 106.480
+Marja comerciala 40
-Consumuri provenite de la terti 75.550
=VALOARE ADAUGATA 30.970
+Subventii pentru exploatare 0
-Impozite si taxe 154
-Cheltuieli cu personalul 3.970
=EBE 26.846
+Alte venituri din exploatare 720
-Alte cheltuieli din exploatare 820
-Ajustari de val privind imob corporale si necorporale 0
-Ajustari privind activele circulante 0
-Ajustari privind provizioanele 26.000
=REZULTATUL EXPLOATARII(EBIt) 746
+Venituri financiare 1.032
-Cheltuieli financiare 4.170
=REZULTATUL CURENT -2.392
8/2/2019 Analiza Echilibrului Financiar Pe Baza Bilantilui Financiar
12/22
11
+Venituri extraordinare 98
-Cheltuieli extraordinare 10
-Impozit pe profit 0
=rezultatul net al exercitiului -2.284
Spre deosebile de anul 2009 cand activitatea intreprinderii era rentabila in anul 2010
intreprinderea se confrunta cu numeroase dificultati astfel scaderea majaora a rezultattului din
activitatea de exploatare si inregistrarea unui rezultat net al exercitiului negativ fiind consecinta
gestionarii necorespunzatoare a intreprinderii.
IV CAPACITATETA DE AUTOFINANTARE
Capacitatetea de autofinantare( CAF) se poate determina prin 2 metode:
4.1METODA DEDUCTIVA
CAF=EBE
+ALTE VENITURI DIN EXPLOATARE
-ALTE CHELTUIELI DE EXPLOATRE
+VENITURI FINANCIARE
-CHELTUIELI FINANCIARE
+VENITURI EXTRAORDINARE
-CHELTUIELI EXTRAORDINARE
-IMPOZIT PE PROFIT
CAF2009=23.047+470-500+1.055-2.040+73-28-820,48=21.256,52 mii lei
CAF2010=26.846+720-820+1.032-4.170+92-10=23.690 mii lei
Marimea autofinantarii degajatade intreprindere joaca un rol puternic de semnalizator aperformantelor intreprinderii.Ea indica potentialilor investitori ai intreprinderii ca este capabila sa
utilizeze eficient capitalurile incredintate.pentru creditori marimea absoluta si relativa a
autofinantarii indica nivelul capacitatii de rambursare precum si nivelul riscului de neplata.
Crestere capacitatii de autofinantare in anul 2010 fata de anul 20009 cu;
CAF=CAF2010-CAF2009=23.690-21.256,52=2.433,48 mii lei
Diferenta dintre anul 2009 si 2010 reprezinta suplusul banesc care rezulta in urma intregii
activitati celor 2 ani.
8/2/2019 Analiza Echilibrului Financiar Pe Baza Bilantilui Financiar
13/22
12
4.2 METODA ADITIONALA
CAF=RNE+AJUSTATILE PRIVIND PROVIZIONELE
CAF2009=4.307,52+17.000=21.307,52 mii lei
CAF2010=-2.284+26.000=23.716 mii lei
V.TABLOU DE FINANTARE NEVOI-RESURSE
UTILIZARI SUME RESURSE SUME
1.UTILIZARI DURABILE 1.RESURSE DURABILE
-Cresterea activelor imobilizate 10.700 -Cresterea capitatulului permanent 10.550
-Scaderea activelor imobilizate -Scaderea capitalului permanent
TOTAL 10.700 TOTAL 10.550
CRESTEREA FRNG SCADEREA FRGN 150
2.NEVOI CICLICE 2.RESURSE CICLICE
-Cresterea activelor circulante 6.831 -Scaderea activelor circulante
-Scaderea dat pe termen scurt -Cresterea dat.pe termen scurt 3.050
TOTAL 6.831 TOTAL 3.050
SCADEREA NFRT 3.782 CRESTERE NFRT
CRESTEREA TN 3.632 SCADEREA TN
ACTIVE IMOBILIZATE=77.250-66.550=10.700 mii lei
CAPITALURILOR PERMANENTE=81.800-71.250=10.550 mii lei
FRNG=10.550-10.700=-150
ACTIVE CIRCULANTE=(15.500+2.630)-(10.500+800)=6.832 mii lei
DATORII PE TERMEN SCURT=(6.900+2.050)-(4.800++1.100)=3.050 mii lei
NFRT=3.050-6.832=-3.782
TN=FRNG-NFRT=-150-(-3.782)=-150+3.782=3.632
Scaderea FRNG este suficienta acoperiiri scaderii NFRT diferenta fiind finantarea prin
resurse proprii TN pozitiv
8/2/2019 Analiza Echilibrului Financiar Pe Baza Bilantilui Financiar
14/22
13
VI.ANALIZA RATELOR DE STRUCTURA
6.1 ANAZILA RATELOR DE STRUCTURA PRIVIND ACTIVUL BILANTIER
STOCURI 2009 2010
1.MATERII PRIME SI MATERIALR 2.200 3.000
2.PRODUSE FINITE 2.000 2.500
3.MARFURI 1.500 2.000
4.PRODUCTIE IN CURS DE EXERCITIU 300 500
TOTAL 6000 8.500
6.1.1 RATELE ACTIVELOR IMOBILIZATE(RAI)
RAI=ACTIVE IMOBILIZATE/ACTIVE TOTALE*100
RAI2009=45.550/59.250*100=76,88%
RAI2010=48.550/69.950*100=69,41%
RAI=69,41%-76,87%=-7.46%
Aceasta rata a inregistrat o scadere de 7,46% in anul 2010 comparativ cu anul 2009 ceea ce
reflecta o scadere a ponderii activelor imobilizate in totalul activelor
6.1.2 RATA ACTIVELOR CIRCULANTE(RAC
)
RAC=ACTIVE CIRCULANTE/TOTAL ACTIVE*100
RAC2009=13.700/59.250*100=23,12%
RAC2010=21.400/69.950*100=30,59%
RAC=30,59%-23,12%=7,47%
Intreprinderea a inregistrat o crestere a ponderii activelor circulantre in anul 2010 fata de
anul precedent 2009
8/2/2019 Analiza Echilibrului Financiar Pe Baza Bilantilui Financiar
15/22
14
BILANTUL EXPRIMAT PROCENTUAL
%
ACTIV 2009 2010 PASIV 2009 2010ACTIVE IMOBILIZATE 76,88 69,41 CAPITALURI PERMANENTE 84,81 75,91
Imobilizari necorporale 25,32 15,73 Capital propriu 78,48 68,19
Imobilizari corporale 50,63 52,89 Datorii financiare 6,33 7,72
Imobilizari financiare 0,93 0,79 DATORII PE TERMEN SCURT 15,19 24,09ACTIVE CIRCULANTE 23,12 30,59 Furnizori 8,10 9,87STOCURI 10,13 12,15 Dat salariale 0,50 0,79
Materii prime si materiale 3,71 4,29 Dat buget 1,35 2,14
Produse finite 3,38 3,57 Credite pe termen scurt 5,24 11,29
Marfuri 2,51 2,86
Prod. In curs de executie 0,51 0,71CREANTE 8,95 17,77TITLURI DE PLASAMENT 4,05 4,67DISPONIBILITATI
TOTAL 100 100 TOTAL 100 100
6.1.3 RATA IMOBILIZARILOR NECORPORALE(RIN)
RIN=IMOBILIZARI NECORPORALE/ACTIVE TOTALE*100
RIN2009=15.000/59.250*100=25,32%
RIN2010=11.000/69.950*100=15,73%
6.1.4. RATA IMOCILIZARILOR CORPORALE (RIC)
RIC=IMOBILIZARI CORPORALE/ACTIVE TOTALE*100
RIC2009=30.000/59.250*100=50,63%
RIC2010=37.000/69.950*100=52,89%
6.1.5 RATA IMOBILIZARILOR FINANACIARE (RIF)
RIF=IMOBILIZARI FINANCIARE/TOTAL ACTIV*100
RIF2009=550/59.250*100=0.93%
RIF2010=550/69.950*100=0,79%
6.1.5 RATA STOCURILOR (RS)
RS=STOCURI/TOTAL ACTIVE
RS2009=6.000/59.250*100=10,13%
8/2/2019 Analiza Echilibrului Financiar Pe Baza Bilantilui Financiar
16/22
15
RS2010=8.500/69.950*100=12,15%
6.1.5.1 MATERII PRIME IN TOTAL ACTIVE
MP2009=2.200/59.250*100=3,71%
MP2010=3.000/69.950*100=4,29%
6.1.5.2PRODUSE FINITE
PF2009=2.000/59.250*100=3,38%
PF2010=2.500/69.950*100=3,57%
6.1.5.3 MARFURI
MF2009=1.500/59.250*100=2,53%
MF2010=2.000/69.950*100=2,86%
6.1.5.4 PEODUSE IN CURS DE EXECUTIE
P2009=300/59.250*100=0,51%
P2010=500/69.950*100=0,71%
Rata imobilizarilor corporale si rata imobilizarilor financiare demonstreaza ca unitatea
economica este o unitate productiva ea inregistreaza o crestere a ponderii imobilizarilor corporalein timp ce ponderea imobilizarilor financiare este foarte micasi in scadere.
Rata stocurilor inregistreaza o crestere in anul 2010fata de anul 2009,dintre elementele
componenete ale stocurilor ponderea cea mai mare revinve materiilor primein anul 2009(3,71%) si
tot a materiilor prime in 2010(4,29%).
6.1.6 RATA CREANTELOR COMERCIALE(RCC)
RCC=CREANTE COMERCIALE/ACTIV TOTAL*100
RCC2009=5.300/59.250*100=8,95%
RCC2010=9.630/69.950*100=17,77%
6.1.7 RATA ACTIVELOR DE TREZORERIE (RAT)
RAT=ACTIVE DE TREZORERIE /ACTIVE TOTAL *100
RAT2009=400+2.000/59.250*100=4,05%
RAT2010=270+3.000/69.950*100=4,67%
8/2/2019 Analiza Echilibrului Financiar Pe Baza Bilantilui Financiar
17/22
16
Rata creantelor comerciale inregistreaza o crestere de 8,82% ceea ce poate corespunce fie
unei cresteri a vanzarii fie a unei incetiniri a incasarilor firmelor acordand credtite comerciale
partenerilor sai cu scadenta la un termen mai indelungat decat in anul precedent
Rata activelor de trezorerie au inregistrat o usoara crestere de 0,62%.
6.2 ANALIZA RATELOR PE BAZA PASIVULUI BILANTIER
Ratele privind structura pasivului furnizeaza informatii referitoare la structura resurselor
firmei si defineste politica de finantare a firmei
6.2.1 RATA STABILITATII FINANCIARE(RSF)
RSFCAPITALURI PERMANENTE/TOTAL PASIV*100
RSF2009=50.250/59.250*100=84,81%
RSF2010=53.100/69.950*100=75,91%
6.2.3 RATA AUTONOMIEI FINANCIARE GLOBALE(RAFG)
RAFG=CAPITALURI PROPRII/TOTAL PASIV*100
RAFG2009=46.500/59.250*100=78,48%
RAFG2010=47.700/69.950*100=68,19%
Unitate economica inregistreaza o situatie foarte buna in ceea ce priveste autonomia
financiare desii in anul 2010 fata de anul 2009 ponderea capitalurilor proprii in total pasiv a
scazut.Specialiastii financiari recomanda ca rata satisfacatoare pentru echilibru financiar sa fie o
rata mai mare sau cel putin egala cu 0,33.
6.2.4 RATA INADATORARII GLOBALE (RIG)
RIG=DATORII TOTALE/TOTAL PASIV*100
RIG2009=3.750/59.250*100=6,33%
RIG2010=5.400/69.950*100=7,72%
6.2.5 RATA DATORIILOR PE TERMEN SCUR(RDS)
RDS=DATORII PE TERMEN SCURT/TOTAL PASIV *100
RDS2009=9.000/59.250*100=15,19%
RDS2010=16.850/69.950*100=24,09%
6.2.5.1 FURNIZORI(F)
F2009=4.800/59.250*100=8,10%
8/2/2019 Analiza Echilibrului Financiar Pe Baza Bilantilui Financiar
18/22
17
F2010=6.900/69.950*100=9,86%
6.2.5.2 DATORII SALARIALE (DS)
DS2009=300/59.250*100=0,50%
DS2010=550/69.950*100=0,79%
6.2.5.3 DATORII BUGETARE (RB)
RB2009=800/59.250*100=1,35%
RB2010=1500/69.950*100=2,14%
6.2.5.4CREDITE PE TERMEN SCURT (C)
C2009=3.100/59.250*100=5,24%
C2010=7.900/69.950*100=11,29%
VII.RATELE DE INADORARE
7.1 RATA LEVIERULUI(RL)
Coeficientul total de indatorre sau rata levierului reflecta gradul in care capitalurilor proprii
asigura finantarea activitatii firmei
RL=DATORII TOTALE/CAPITALURI PROPRII
RL2009=(1.750+3.100)/46.500=0,1043 mii lei
RL2010=(2.900+7.900)/47.700=0,2246 mii lei
Cu cat rata levierului este mai mare ca 1 cu atat firma va depinde mai mult de creeantiarii
sai daca levierul este subunitar banca va acorda in continuare imprumuturi in conditii de garantie
sigura in cazul analizat intreprinderea nu depinde de creeantierii in anul 2010 si poate primi in
continuare credite bancare in care ofera garantii sigure .
7.2 RATA DATORIILOR FINANCIARE(RDF)
RDF = DATORII FINANCIARE / CAPITALURI PERMANENTE
RDF2009=1.750/50.250=0,0348 mii lei
RDF2010=2.900/53.100=0,0456 mii lei
Firma poate beneficia in continuare de credite bancare pe termen lung deoarce rata este < 0.5
7.3 RATA INDEPENDENTEI FINANCIARE A INTREPRINDERII(RIF)
RIF= CAPITALURI PROPRII / CAPITALURI PERMANENTE
8/2/2019 Analiza Echilibrului Financiar Pe Baza Bilantilui Financiar
19/22
18
RIF2009=46.500/50.250=0,9253 mii lei
RIF2010=47.700/53.100=0,8983 mii lei
Deorece rata de independenta financiara este mai mare de 0,5 in ambii ani,arata faptul ca
independenta intreprinderii se bazeaza in special pe fondurile proprii si mai putin pe capitalulstrain(imprumutat0.Valoarea creditelor este mai mica decat valoarea capitalurilor proprii.
VII.RATELE DE LICHIDITATE SI SOLVABILITATE
8.1.RATA LICHIDITATII GENERALE(RLG)
RLG= ACTIVE CIRCULANTE / DATORII EXIGIBILE PE TERMEN SCURT
RLG2009=13.700/3.100=4,4193 mii lei
RLG2010=21.400/7.900=2,7088 mii lei
Aceasta rata arata ca situatia intrprinderii,din punct de vedere al posibilitatii
componenetelor patrimoniale directe de a se transforma in lichiditati intr-un termen scurt pantru a
satisface ogligatiile de plata exigibile,este nefavorabila deoarece depaseste intervalul 2-2,5
8.2 RATA LICHIDITATII REDUSE(RLR)
RLR= CREANTE + DISPONIBILITATI / DATORII EXIGIBILE PE TERMEN SCURT
RLR2009=5.300+2.000/3.100=2,3548 mii lei
RLR2010=9.630+3000/7.900=1,5987 mii lei
Aceasta rata arata ca intreprinderea are capacitatea de a-si onora datoriile pe termen scurt
din creante si disponibilitati.
IX. RATELE DE RENTABILITATE
9.1 RATELE DE RENTABILITATE COMERCIALA
9.1.1 RATA MARJEI COMERCIALE(RMC)
RMC= MARJA COMERCIALA / VANZARI DE MARFURI
RMC2009=30/1.830=0,0163 mii lei
RMC2010=40/1540=0,0259 mii lei
9.1.2.RATA MARJEI BRUTE DE EXPLOATARE(RME)
RME= EBE / CA
CA2009=81.200 CA2010=93.130
8/2/2019 Analiza Echilibrului Financiar Pe Baza Bilantilui Financiar
20/22
19
RME2009=23.047/81.200=0,2838 mii lei
RME2010=26.846/93.130=0,2823 mii lei
9.1.3 RATA MARJEI NETE(RMN)
RMN= RNE / CA
RMN2009=4.307,52/81.200=0,0530 mii lei
RMN2010=-2.284/93.130=-0,0245 mii lei
Sadearea acestei rate reflecata o imbunatatire a capitalului global a intreprinderii de a
obtine rezultate financiare positive . Daca in anul 2009 rata marjei neta are o valoare relative
buna,valoarea intregistrata in anul 2010 indica o activitate generala a firmei ineficienta .
9.1.4 RATA MARJEI BRUTE DE AUTOFINANATRE (RMA)
RMA= CAF / CA
RMA2009=21.307,52/81.200=0,2624 mii lei
RMA2010=23.716/93.130= 0,2546 mii lei
9.2 RATELE DE RENTABILITATE ECONOMICA
CAPITAL ANGAJAT NET(CAN)
CAN2009=45.550+5.400++2.000=52.950 mii lei
CAN2010=48.550+9.120+3.000=60.670 mii lei
CAPITAL ANGAJAT BRUT (CAB)
CAB2009=52.950+21.000=73.950 mii lei
CAB2010=60.670+28.700=89.370 mii lei
9.2.2 RENTABILITATEA ECONOMICA NETA(REN)
REN=REZULTATUL EXERCITIULUI/CAPITALUL ANGAJAT NET
REN2009=6.017/52.950=0.1136 mii lei
REN2010=746/60.670=0.0122 mii lei
9.2.3 RENTABILITATEA ECONIMICA BRUTA(REB)
REB=EBE/ CAPITAL ANGAJAT BRUT
REB2009=23.047/73.950=0.3116 mii lei
8/2/2019 Analiza Echilibrului Financiar Pe Baza Bilantilui Financiar
21/22
20
REB2010=26.846/89.370=0.3003 mii lei
Deoarece ambele rate depasesc 0.25 demonstreaza faptul ca intreprinderea nu poate reusi
reinnoirea capitalului angajat prin excedentul de exploatare in activitatea productiva a
intreprinderii in circa 4 ani.pentru ca intreprinderea sa-si poata recupera in totalitata capitalul
angajat in activitatea de exploatare trebuie ca rata de rentabilitate economica sa fie mai mare decat
rata inflatiei.
Descompunerea rentabilitatii economice in 2 respectiv 3 factori de influenta
a) descompunerea in 2 factori de influenta:2009=23.047/90.330*90.330/50.250=0.4586 mii lei
2010=26.846/108.020*108.020/53.100=0.5055 mii lei
b) descompunerea in 3 factori de influenta:2009=23.047/26.130*26.130/45.550*45.550/50.250=0.4586 mii lei
2010=26.846/30.970*30.970/48.550*48.550/53.100=0.5055 mii lei
9.3 RENTABILITATEA FINANCIARA
RN = PROFIT NET / CAP. PROPRII
RN2009=4.307.52/46.500=0.0926 mii lei
Rentabilitatea financiara arata capacitatea intreprinderii de a degaja profit net prin capital
propriu angaja in activitate.Datorita faptului ca in anul 2010 intreprinderea inregistreaza pierdere
nu se oate calcula rentabilitatea financiara si denota o activitate ineficienta.
Descompunerea rentabilitatii financiara in 2 respectiv 3 factori de influenta
a) descompunerea in 2 factori de influenta2009=4.307/90.330*90.330/46.500=0.0926 mii lei
b) descompunerea in 3 factori de influenta:2009=4.307/90.330*90.330/59.250*59.250/46.500=0.0926 mii lei
8/2/2019 Analiza Echilibrului Financiar Pe Baza Bilantilui Financiar
22/22
21
BIBLIOGRAFIE
1.www.mirii.ro
2.Curs de finantare autor:prof. univ. dr. Nicolaie Hoanta3. http://www.tradeville.eu/tradepedia/indicatori-de-rentabilitate-companii
4. http://www.macrostandard.ro/indicatori_analiza_financiara.html
5.Gestiunea financiara a intreprinderii autor Georgescu Andrada
6.legea contabilitatii 82/1991
7.Planul de conturi
http://www.tradeville.eu/tradepedia/indicatori-de-rentabilitate-companiihttp://www.macrostandard.ro/indicatori_analiza_financiara.htmlhttp://www.macrostandard.ro/indicatori_analiza_financiara.htmlhttp://www.tradeville.eu/tradepedia/indicatori-de-rentabilitate-companii