Top Banner
TÓTH IMRE: AMI AZ ŐSTÖRTÉNETBŐL KIMARADT Magyar őstörténet c. könyvemben megpróbáltam röviden összefoglalni kárpát- medencei őseink történetét az újkőkortól kezdve, egészen a „honfoglalásig”. Igyekeztem meghatározni ősi kultúránk azon elemeit, amelyek az elmúlt évezredek régészeti leleteiből hosszú ideig, olykor a mai napig felmutathatók. Ilyen például az arcos edény, a paticsfal, a csőtalpas tál, de hasonlóan ősi, hazai örökségünk a magyar betűs írás, sőt a magyar nyelv is. Egyértelmű európaiságunkról tanúskodnak a génjeink, fontos bizonyítékaiként annak, hogy a magyar ősök legnagyobb része mindig is itt élt a Kárpát-medencében, bárhogyan nevezték is őket. Semmiképp sem lehetünk tehát ázsiai jövevények, ezért a „honfoglalókkal” szándékosan keveset foglalkoztam. Magyar népnevünk finnugrista magyarázata szánalmas szófacsarás, szóra sem méltó. Legnagyobb valószínűséggel a Magor névvel, illetve szóval lehet összefüggésben, amely szóban a g hang csak a középkorban lágyult gy-re, mint sok más szóban is. Horvát István írta a XIX. század elején, hogy a palócok még mindig magereknek, azaz szerinte mag-eresztő értelmű szántóvetőknek nevezik a „belföldi” magyarokat. Magor véleményem szerint eredetileg Mag-úr, tehát a mag ura lehetett. A magot az újkőkor embere teljesen természetes módon tulajdonította emberfeletti csodának. Minden további nélkül elképzelhető az, hogy a magok varázslatos kikelését, a növények felnövését és terméshozását a Magok urának, Magurnak- Magornak, magukat pedig – földművesek lévén – Magor népének tulajdonították. Egyáltalán nem biztos tehát, hogy magyar népnevünket honfoglalóink a „hungárusok” hozták magukkal. Őket ugyanis a források soha nem nevezték magyarnak. Ugyanakkor Magyarország máig Hungária, és ez sem lehet véletlen. Mielőtt tovább mennék, célszerűnek látszik a Kárpát-medencére vonatkozó valós időrend bemutatása. Azért fontos ez, mert a korábbi idők szakírói a hazai leletek korát évezredekkel későbbinek gondolva, azokat egészen más korokba helyezték. Domanovszky György például az 1970-es években megjelent, „A kerámiaművészet kezdetei” c. könyvében még azt írta: „Hazánk nagy részén az ún. szalagdíszes vagy vonaldíszes kerámia kultúra terjedt el, amely azonban csak i.e. 3500 körül veszi kezdetét, így ezekkel külön nem foglalkozunk.” Ma már tudjuk, hogy az a vonaldíszes kultúra itt bizony, több mint 2000 évvel korábban megjelent, tehát a kerámiaművészet kezdeteit illetően, kihagyhatatlan lett volna a felsorolásból. A korrekció azonban máig várat magára. Kutatóink legismertebbjei, mint pl. Kalicz Nándor, Makkay János, Kovács Tibor, László Gyula stb., akkoriban egytől-egyig az említett hamis időrend szerint írtak, és a kultúrák terjedési irányát is eszerint határozták meg. Többé-kevésbé tehát hamis az a kép, amit általuk a Kárpát- medencéről kaphatunk. A Kárpát-medence helyes időrendje az alábbi:
18

Ami kimaradt.pdf

Nov 15, 2015

Download

Documents

LajosSimon
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
  • TTH IMRE: AMI AZ STRTNETBL KIMARADT

    Magyar strtnet c. knyvemben megprbltam rviden sszefoglalni krpt-medencei seink trtnett az jkkortl kezdve, egszen a honfoglalsig. Igyekeztem meghatrozni si kultrnk azon elemeit, amelyek az elmlt vezredek rgszeti leleteibl hossz ideig, olykor a mai napig felmutathatk. Ilyen pldul az arcos edny, a paticsfal, a cstalpas tl, de hasonlan si, hazai rksgnk a magyar bets rs, st a magyar nyelv is. Egyrtelm eurpaisgunkrl tanskodnak a gnjeink, fontos bizonytkaiknt annak, hogy a magyar sk legnagyobb rsze mindig is itt lt a Krpt-medencben, brhogyan neveztk is ket. Semmikpp sem lehetnk teht zsiai jvevnyek, ezrt a honfoglalkkal szndkosan keveset foglalkoztam. Magyar npnevnk finnugrista magyarzata sznalmas szfacsars, szra sem mlt. Legnagyobb valsznsggel a Magor nvvel, illetve szval lehet sszefggsben, amely szban a g hang csak a kzpkorban lgyult gy-re, mint sok ms szban is. Horvt Istvn rta a XIX. szzad elejn, hogy a palcok mg mindig magereknek, azaz szerinte mag-ereszt rtelm szntvetknek nevezik a belfldi magyarokat. Magor vlemnyem szerint eredetileg Mag-r, teht a mag ura lehetett. A magot az jkkor embere teljesen termszetes mdon tulajdontotta emberfeletti csodnak. Minden tovbbi nlkl elkpzelhet az, hogy a magok varzslatos kikelst, a nvnyek felnvst s termshozst a Magok urnak, Magurnak-Magornak, magukat pedig fldmvesek lvn Magor npnek tulajdontottk. Egyltaln nem biztos teht, hogy magyar npnevnket honfoglalink a hungrusok hoztk magukkal. ket ugyanis a forrsok soha nem neveztk magyarnak. Ugyanakkor Magyarorszg mig Hungria, s ez sem lehet vletlen.

    Mieltt tovbb mennk, clszernek ltszik a Krpt-medencre vonatkoz vals idrend bemutatsa. Azrt fontos ez, mert a korbbi idk szakri a hazai leletek kort vezredekkel ksbbinek gondolva, azokat egszen ms korokba helyeztk. Domanovszky Gyrgy pldul az 1970-es vekben megjelent, A kermiamvszet kezdetei c. knyvben mg azt rta: Haznk nagy rszn az n. szalagdszes vagy vonaldszes kermia kultra terjedt el, amely azonban csak i.e. 3500 krl veszi kezdett, gy ezekkel kln nem foglalkozunk. Ma mr tudjuk, hogy az a vonaldszes kultra itt bizony, tbb mint 2000 vvel korbban megjelent, teht a kermiamvszet kezdeteit illeten, kihagyhatatlan lett volna a felsorolsbl. A korrekci azonban mig vrat magra. Kutatink legismertebbjei, mint pl. Kalicz Nndor, Makkay Jnos, Kovcs Tibor, Lszl Gyula stb., akkoriban egytl-egyig az emltett hamis idrend szerint rtak, s a kultrk terjedsi irnyt is eszerint hatroztk meg. Tbb-kevsb teht hamis az a kp, amit ltaluk a Krpt-medencrl kaphatunk. A Krpt-medence helyes idrendje az albbi:

  • Rgszeink ma mr tbbnyire figyelembe veszik az j idrendet, de kzben gy tesznek, mintha mindig is ez lett volna az elfogadott. (Ld. pl., Magyar rgszet az ezredforduln.) Elmaradt teht az a korrekci, ami a pontostott kormeghatrozsbl kvetkezne, ami szerint pldul a korbban mindig mshonnan idevezetett kultrk terjedsnek irnya a legtbb esetben megfordult, hiszen ezek tbbnyire ppen itt keletkeztek. gy pldul az jkkor legjelentsebb kultrja, a vonaldszes kermia kultra is itt, a Krpt-medencben szletett meg kb. 8000 ve, s innen terjedt tovbb keletre, nyugatra s dlre egyarnt. Ennek a kultrnak a jelentsgt nehz lenne tlbecslni, mert az ezt ltrehoz npessgnek ksznhet a fejlett fldmvels, a hzpts, a kigetett kermiakszts tudomnynak, s az itt beszlt nyelvnek az elterjesztse egsz Eurpban. Nemrgiben a tejivs kezdeteit kutava is ugyanide lyukadtak ki a kutatk:

    Mark Thomas professzor (University College London ) szeint: "Komputeres szimulcis vizsglatunk sorn a tejfogyasztsi kpessg s az llattenyszts elterjedst vizsgltuk. Arra a kvetkeztetsre jutottunk, hogy a laktz-perzisztencia 7500 vvel ezeltt az gynevezett vonaldszes kultra npnl alakult ki... ".

  • Szintn ennek a npessgnek tulajdonthatk a legkorbbi eurpai kultikus krptmnyek, amelyeknek legismertebb kpviselje ma az angliai Stonehenge. Hazai krptmnyeink szma hatvan krl van, s pldul a polgri (csszhalmi) krptmny Stonehenge-nl 3000 vvel regebb!

    Polgr-Csszhalom 7300 ves, tszrs krrok-rendszernek mgneses trkpe.

    Az skkor vadsz, gyjtget, vndorl letmdjt az jkkorban vltotta fel a letelepeds, ettl kezdve beszlhetnk terletekhez kttt npcsoportokrl. Ettl kezdve ltezik a hazai, vonaldszes npessg is. Ma mr azzal is tisztban vagyunk, hogy a Krpt-medence benpestse egszen gyorsan, szinte robbansszeren zajlott le, hiszen tudjuk pldul, hogy az Alfld telepls-srsge mr htezer vvel ezeltt elrte a mai szintet. Semmi okunk nincs azt felttelezni, hogy a ksbbiekben ez a helyzet megvltozott volna, mgis, szinte elkpzelhetetlennek tartjuk a mig tart folyamatossgot. Hogy mirt? Azrt, mert az ltalunk tanult trtnelem nem ismer el ilyet. Pedig itt a rgszeti leleteknek a vilgon egyedlll gazdagsga egyszeren nem enged msra kvetkeztetni; nincs res idszak, nem hinyoznak a leletek egyetlen korbl sem, nem halt ki teht a Krpt-medence npessge soha, az utols tzezer v sorn! De tnyleg: ha manapsg egy kerkprutat ptenek kt falu kztt, akkor ezen a rgszeti szempontbl vletlenszernek nevezhet nyomvonalon szinte biztosan megtalljk minden kor rgszeti leleteit az jkkortl egszen a kzpkorig. A rgszek teht elvileg mindent tisztzhatnnak...

  • Igen m, de a rgsz is csak ember, ezrt csak rszben hibztathat. A rgszeti kpzs egyik f trgya a trtnelem, s a j rgsz jl megtanulja a (sajnlatosan) hamis trtnelmet. Amikor aztn a kezbe kerl egy-egy lelet, sztnsen beleilleszti azt az ltala ismert trtnelemi keretbe, akaratlanul is ahhoz igaztja. Ezzel magyarzhat pldul az, hogy a rgszek mindenron mindentt npirtsok nyomait keresik, mert k gy tanultk, hogy az ilyen invzik egymst rtk egykor. Tmegsrok hjn, egy-egy kermia dsztsi mdjnak a megvltozst tekintik a npessgcsere dnt bizonytknak. Idejtt valahonnan mondjk egy j np, jfajta kermit hozott, s az jfajta kermia npe nyilvn legyilkolta az itt lakkat, elfoglalta a terletket.

    Az j kermia azonban szinte sosem egszen j, hanem csak jts a korbbiakhoz kpest, mint pldul az albbi kt edny esetben:

    Bal oldalon rzkori, pusztaistvnhzi kors. Lszl Gyula szerint dsztse kimondottan hazai jellegzetessg. Jobbra bronzkori, halstatti bevndorlknak tulajdontott soproni lelet. Minden klnbsg ellenre szemmel lthat a rokonsg. Btran kijelenthetjk; ha a baloldali dsztsmd valban hazai jellegzetessg, akkor a jobboldalit sem kellett neknk nyugatrl importlnunk! (Uram bocs Mg Lszl Gyula is tvedhetett.)

    S aztn, amikor megjelenik egy mg jabb ednytpus, megint jhet egy jabb (felttelezett) npirt sereg, a korbban itt lakkat pedig ettl kezdve kihaltnak lehet tekinteni. Termszetesen alaptalan az egsz, mer felttelezs.

    Ismeretes, hogy a trtnelem eltti korok npessgeit a rjuk legjellemzbb kultr-elemekkel, jobb hjn az ltaluk ksztett kermikkal jellik meg. Ilyen mdon ltezik a vonaldszes kultra, a mszbettes kultra, a harangedny kultra, stb. A legfontosabb jellemz persze lehet ms is, gy ltezik mg halomsros kultra, harcibalts (fokosos) kultra, s gy tovbb.

  • Kpzeljk el, hogy ezer v mlva, rgszek kutatjk a mai Krpt-medenct. Megllaptjk, hogy az 1980-as vekben itt a Trabant kultra npe lt, hiszen a rjuk leginkbb jellemz trgy a Trabant volt. Ezt a npessget a leletek alapjn nhny vtized mlva felvltotta a Suzuki kultra npe. Bizonytott teht a npessgcsere! A Suzuki kultra npe nyilvn kiirtotta a Trabant kultra npt, s a helybe telepedett mondhatnk a jelenleg is rvnyben lv elvek alapjn a jv rgszei. De mint ahogy az autk nem vltoztattk meg a npessget a kzelmltban, gy annak idejn a kermik sem tettk ugyanezt. Mindssze egy jabb divat trhdtsrl beszlhetnk, itt is, ott is. Klnsen akkor lthatjuk ezt tisztn, ha a kultra egyb jellemzit is szem eltt tarjuk, mert azok vltozatlansga egyrtelm bizonytka a korbbi npessg tovbblsnek. A paticsfalat pldul megtalljuk az sszes hazai kultra ptmnyeinl egszen a mlt szzadig, akrcsak a talpas ednyeket. jkkori arcos ednyeink mai utda pedig a Miska kancs. Ezrt fontos az, hogy ne csak egy-egy motvumot kiragadva tallgassunk, hanem az sszes jellemzt figyelembe vve vizsgldjunk. El kell felejteni a trtnszek lgblkapott invziit! Alapvet szemlletbeli vltozsra van szksg: nem a helytelenl felttelezett rendszeres npirts, hanem a folyamatossg nyomait kell kutatnunk!

    A fenti ednyeket sszehasonltva sok mindent elmondhatunk rluk. Az els kpen egy tbb mint htezer ves, karcolt vonaldszes cstalpas tl lthat. A msodikon s a harmadikon polgri tpus, btyks, frt cstalpas tlakat lthatunk. Mindkett a vonaldszes kultra hagyatka, br a karcolatok mr nemigen lthatk rajtuk. A talp tfrsa kimondottan tiszai tallmny, de ksbb elterjedt a Dunntlon s Erdlyben is, ennek bizonytkt lthatjuk a kvetkez kpen. (Erdlyi rzkori kermik.) A btyk a hozzrtk szerint nem csak dsztett, hanem az edny biztosabb tartst is segtette, kifrva pedig a felfggesztst is lehetv tette. Az tdik kpen egy rzkori,

  • mgorhalmi lelet lthat. Rajta mg mindig ott van a karcolt vonaldsz, talpcsve ennek is frt, de a lyukak tmrje mr sokkal kisebb, s a talp megnyltabb. Mr a rzkorban ksztettek hullmvonalas szl talpcsves tlakat is, legutbb pl. a BTM munkatrsai talltak ilyet 2008-ban, de kpet rla sajnos nem kzltek. A hatodik kp bronzkori ednye is egyfajta hullmvonalas (ki-beugrsos) szllel kszlt, rajta a btyk mr teljesen talakult felfggeszt alkalmatossgg. Az utols kt kpen pedig mr mai, korondi cstalpasok bizonytjk, hogy ugyan a divat az idvel sokat vltozott, de az alapgondolat, a cstalpas tl mind a mai napig megmaradt.

    Ilyen ednyeket persze mshol is ksztettek ksbb, nem csak a Krpt-medencben. De a hazai alkotsokat egyms mell tve rgtn kitetszik a folyamatossg, gy knnyen belthatjuk, hogy az itt lknek semmi szksgk nem volt arra, hogy idrl idre, mindig mindent mshonnan vegyenek t. Csak a sajt kultrjukat fejlesztettk tovbb vezredeken keresztl.

    Mint mr emltettem, a rossz idrend kvetkezmnye az a felttelezs is, miszerint a Krpt-medence npe s kultrja nem lehetett egysges, mivel ide mindig minden mshonnan jtt be. Trtnszeink elkpzelsei szerint a klnfle irnyokbl bejv kultrk npei, az ltaluk elfoglalt terleteket hozzcsatoltk a magukhoz, s gy gyakorlatilag kiszaktottk azt az itteni egysgbl. De ami itt volt hamarabb, azt nem lehetett mshonnan behozni. Pldnak okrt a zki kultra nem lehet vucedoli eredet, - br hivatalosan mg ma is annak nevezik, - hiszen az ezer vvel fiatalabb nla. Ha megnzzk trkpen a zki kultra elterjedsi terlett, vilgosan lthatjuk, hogy a Krpt-medence kultrja bizony egysges volt a zki kultra idejn is! (Kovcs Tibor: A bronzkor Magyarorszgon. A kormeghatrozs termszetesen itt is rossz, legalbb 2000 vet tved a szerz!) Nagy kr tovbb, hogy a trkp mr csak a Trianonban megcsonktott Magyarorszg terlett brzolja.

  • Mg egyrtelmbb teszi a honnan-hov krdst a csak idehaza megtallhat nyersanyagok klfldi megjelense. Ilyen pldul a dunntli kova: a szentgli radiolarit, vagy a tokaji obszidin, amikbl annak idejn kivl keszkzket ksztettek, s amelyek eljutottak pldul a mai Nmetorszg s Franciaorszg terletre is. Ezekre nem lehet rfogni, hogy onnan kerltek ide, csakis itteni exportrl beszlhetnk. A kzeljvben indul is egy nemzetkzi kutats ennek feldertsre, kvncsian vrjuk az eredmnyeket. Klnsen az exportrk kilte kell, hogy rdekeljen bennnket, de errl egyelre nagy a hallgats. Mellesleg a magas szint kmegmunklsnak itt mr hetvenezer ves elzmnyei vannak, lsd: Vilgszenzci a miskolci skori hkezel http://www.miskolc2010.hu/index.php?c=hirarchivum&tol=30&kod=62 A tudsts szerint az sember itt olyan hkezelsi technolgit alkalmazott, amelyet a jelenlegi ismereteink szerint csak tbb tzezer vvel ksbb hasznlhatott volna. Nem bizonythat ugyan a folyamatossg, de a mdszer itt ugyanaz maradt mg a bronzkorban is. Taln nem vletlenl.

    A rgszeti kpzs msik f trgya a nyelv. Nyilvn ez sem vletlen, hiszen a npek nyelvcsaldok szerinti felosztst mskppen nem tudnk elfogadtatni a rgszekkel. Genetikailag, embertanilag ugyanis nem ltezik se finnugor, se indoeurpai, se szlv, se trk, mert ezek hamis kategrik. Egy hamis vilgkp idejtmlt kategrii. A rgszeknek mgis ezekbe kell belegymszlnik a mltat. De vajon mit jelent az, (pldul) hogy indoeurpai? A nagy rja mltkeress idejn sokan az indiai szanszkrit nyelvet tartottk a vilg legsibb nyelvnek. Kitalltk teht, hogy az rja npek sei is ezt beszltk, s hogy ezek szerint k is Indibl szrmaznak. El is neveztk az sket indo-rjknak. Ksbb, amikor az rja sz kellemetlenn vlt, ttrtek az indo-eurpaira, s a krbe bevontak tbb ms npet is. Ma mr taln senki sem lltja, hogy ezek a npek valban Indibl szrmaznak, m a kifejezs mig makacsul tartja magt, elssorban a nyelvszek krben. Ami a nyugat-eurpai nyelvek szanszkrittal val rokonsgt illeti, igen tvoli rokonsgrl lehet csak beszlni. Legalbb annyira a magyar is rokona a szanszkritnak, mint azok. Egyes nyelvszek szerint, kell akarattal brmely kt nyelv rokonsgt ki lehet mutatni, valsznleg nem tvednk nagyot, ha itt is valami hasonlra gondolunk.

    ...Amikor azt lltjuk, hogy a latin, a szanszkrit, vagy a germn nyelvek, indoeurpai nyelvek, az nem jelenti azt, hogy vitathatatlan nyelvszeti s ms tudomnyos bizonytkot talltunk a felttelezett indoeurpai np/faj ltezsre. (Valban nincsenek erre vonatkoz rgszeti, antropolgiai, trtnelmi bizonytkaink, lsd pldul Husler 2003 & 2004). Csakis azrt beszlnk indoeurpai nprl, mert a nyelvszek a szban forg nyelveket ebbe a nyelvcsaldba soroltk. Ms szval, a nyelvszek feltteleztk (bizonyos vizsglati mdszereik alapjn), s nem bizonytottk, hogy e nyelvek ugyanabbl az snyelvbl szrmaznak. E ponton, miutn az indoeurpai snyelv ltezst feltteleztk, a nyelvszek s ms szakterletek tudsai egy lpssel tovbbmentek s jabb felttelezssel lltak el: a nyelv egyenl np/faj elgondolsbl kiindulva feltteleztk, hogy nemcsak az

  • indoeurpai snyelv ltezett, hanem az e nyelvet beszl, homogn nyelvi kzssg/np is. ...Br az indoeurpai koncepci elssorban nyelvszeti elgondols, mgis, azzal, hogy felttelezzk e nyelv ltezst, feltteleznnk kell az e nyelv beszlinek homogn csoportjt is, amelyet kzs kultra jellemez, mint minden termszetes nyelv esetben. Amikor snyelvekrl beszlnk, akkor nem trtnelem eltti tnyekre, nem valdi nyelvekre gondolunk, amelyeket egy ltez nyelvi kzssg valban beszlt valamikor s valahol az skorban, hanem csupn nyelvszeti elmletekre. Magtl rtetd, hogy nem szabad az elmleteket a tnyekkel sszekeverni. Ez tkletesen ll az urli nyelvcsaldra is. Az urli npek /nyelvek esetben is az a kiindulpont, miszerint a trtnelem eltti idkben ltezett egy jl meghatrozhat, homogn urli np/faj, szintn csak egy felttelezs, amely az urli osztlyozs kvetkezmnyeknt keletkezett. Valjban, az indoeurpai nyelvekhez hasonlan, az urli nyelvek esetben sincsenek rgszeti, antropolgiai, vagy genetikai bizonytkok. Hasonlkppen, az urli snyelv soha sem ltezett, soha sem volt egy igazi nyelv. (Angela Marcantonio: A finnugor elmlet s a magyar nyelv eredete)

    rdekes dolog a nyelvszet s a trtnelem. Tudomnny nyilvntsuk lehetsget biztost bennfenteseiknek az ellenvlemnyek elhallgatsra, figyelmen kvl hagysra. m pl. ez a trtnettudomny szinte minden orszgban ms s ms, a nemzetek (maguk ltal megrt) trtnete nemegyszer ellentmond egymsnak. Mgis mindentt elvrjk, hogy az llampolgrok fenntarts nlkl elfogadjk az elmleteiket: itt ezt, ott meg azt. Ugyan mifle tudomny ez? (Ld. albb: avarszlvok!) Sajnos, a manapsg hirdetett unis sszevonsokkal, a nemzeti helyett regionlis kutatsokkal sem igazn jutunk elbbre, amg a nyelvi s a trtnelmi tudomnyossg ezen a szinten marad. Nyilvnval, hogy a dominns nemzetek megszptett trtnelmhez igaztjk ezentl is a mltat.

    Tudjuk pldul, hogy a XIX. szzadi magyarellenes indoeurpai trtnszek, akik a szktk magyarokkal val rokonsgval mg termszetesen tisztban voltak, a szktk trtnelmi szerept igyekeztek minimalizlni, kultrjukat lefitymlni, amennyire csak lehet. Ennek kvetkezmnye lett az, hogy a szktk kort a Kr.e. I. vezredre korltoztk, s hogy az ltaluk birtokolt terleteket a valsgosnak a tredkre cskkentettk persze csak papron. Ugyanakkor ismerve a valsgot irigyeltk is a szkta sket, ezrt megprbltk valahogyan eltulajdontani ket. Hogy a szkta kifejezst elkerljk, mg a szktkat is megelz kor harcibaltsokrl, kurgn mveltsg indoeurpai snprl kezdtek beszlni, akik az indoeurpaiak dicssges seiknt leigztk a krnyezetkben l alacsonyabbrend npeket, majd elterjesztettk krkben magasabbrend kultrjukat. Ha egy kicsit utnanznk ennek a romantikus trtnetnek, rjvnk, hogy azok a kurgn mveltsgek, (kunhalmosok) akiket erre a clra kinztek maguknak, nem msok, mint a szktk sei.

    A KURGAN-INVZIK elmlete szerint az si indoeurpaiak lovas harcosok voltak, akik a Fekete-tengertl szakra elterl shazjukbl (narancsszn) i.e. 4000

  • krl kezdtek elvndorolni. E trkpet a Tudomny cm lap Marija Gimbutas (Kaliforniai Egyetem, Los Angeles) trkpe alapjn rajzolta. Az elmlet szerint a harcosok els hullma i.e. 3500 krl jutott el Grgorszgba, onnan pedig szak s dl fel terjeszkedtek. A sznes nyilak brzoljk vndorlsaik irnyt i.e. 2500 utn. Colin Renfrew: Az indoeurpai nyelvek eredete. Tudomny, 1989. december. Ld: http://www.lib.jgytf.u-szeged.hu/~toth/Alknyelv/tk02.htm

    A szveghez tartoz trkp szerint a hdtk clja elssorban a Krpt-medence volt. Kunhalmokat itt pedig mr a rzkortl kezdve ptettek a halomsros beteleplk.

    Az albbi kpen pedig mr a szktk birodalmt lthatjuk, ugyanazon a terleten:

    Horvt Istvn rta meg 1825 krl, hogy hatalmas npek nem tnhetnek el egyik naprl a msikra csak gy, s az is kizrt, hogy hasonlan szmottev npek lepottyanjanak az gbl az elzek helyre. Ha megnzzk a harcibaltsok s a

  • szktk jellemzit, vilgosan lthatjuk, hogy itt sincs sz msrl: az ltaluk elfoglalt terlet, az ltzkds, a lovas kzlekeds s harcmodor, a fegyverek, a trgyak dszt motvumai, a halomsros temetkezsi md, s mg sok minden ms, mind-mind megegyeznek. Ktsg nem frhet teht hozz, hogy a harcibaltsok (fokososok) azonosak a szktkkal.

    Elkpeszt, de mr j ideje ott tartunk, hogy aki a szktkat, harcibaltsokat a magyarokkal meri rokontani, az kizrja magt a tudomnyossgbl. Ma mr btorsg kell a szittyk felvllalshoz, holott ezeltt ktszz vvel mg mindenki tudta, mi az igazsg.

    A szktk indoeurpaisgnak az sszes korabeli forrs is ellentmond. Az tcsoportostknak emiatt nem maradt ms lehetsge, mint hogy ezeket a forrsokat egyszeren figyelmen kvl hagyjk. Nevezhet ez tudomnyosnak? Nzznk nhny pldt az ignorlt rsokbl:

    Iustinus (Vilgkrnika): A szktkat mindig a legrgibb npnek tartottk, br a szktk s az egyiptomiak kztt hossz idn t folyt a vetlkeds eredetk rgisge fell.

    Trogus Pompeius: A szktk ezertszz ven t, minden ms np eltt birtokoltk Kldet, (Mezopotmit) s k a vilg legsibb nemzete, rgisgben mg az egyiptomiakat is fellmljk.

    Ugyan hogy rhattak volna ilyeneket ezek a trtnetrk, ha a szktk valban csak a Kr.e. I. vezredben jelentek volna meg?

    Rhodosi Apollnius (Kr.e. 230 k. Argonautica IV.): Van egy foly, ...szles s mly, s teherhajval tjrhat. Iszternek nevezvn ezt, tvolsgt is jelentettk... Mert sohasem lttak mg ezeltt tengeri hajkat sem a thrkokkal vegylt scythk, sem a sigynek. (A sigynek=szeginek, szegnyek a Krpt-medence slaki. TI)

    Herodotos: Az Iszter legnagyobb foly levn mindenek kzl, melyeket ismernk... Ez az els, mely a scythaorszgi folyk kzl nyugatrl folyvn ilyen okbl lett a legnagyobb, mivel ti. ms folyk mlenek belje...

    Teht a Krpt-medence is Szktaorszghoz tartozott Herodotos idejben. Mg rdekesebbek az avarokrl szl tudstsok! (Szdeczky Kardoss Samu: Az avar trtnelem forrsai c. knyve alapjn.) Theophylactus Simocatta: Ez v nyarnak bekszntsekor az, akit a trkk keleten kagnnak tisztelnek, kveteket kldtt Maurikios csszrhoz... Ez a kagn hborban legyzte az abdelok fejedelmt (azokrl beszlek, akiket hephthalitknak fehr hunoknak - mondanak) s megszerezte e np feletti uralmat. E diadallal nagyot emelkedett, s gy hajtotta szolgasgba az avarok npt...)

  • Menander Protector: Midn Iustinos csszr uralmnak negyedik esztendeje kezddtt, megrkezett a trkk kvetsge Bizncba... A csszr megkrdezte: Vilgostsatok fel bennnket, hogy mekkora tmeg avarsg vonta ki magt lzadan a trkk fennhatsga all s vannak-e mg most is e npbl nlatok? A vlasz ez volt: Vannak mg, csszr, akik hven ragaszkodnak a mi orszgunkhoz, azok pedig, akik megszktek tlnk, gy vlem, krlbell hszezren lehetnek.

    Theophanes: Ugyanebben az idben bejtt Bizncba azoknak, akiket avaroknak mondanak, a furcsa npe s sszefutott az egsz vros megnzskre, mert soha ilyen npet mg nem lttak. Htul nagyon hossz volt a hajuk szalagokkal megktve s befonva. Egyb viseletk a tbbi hunokhoz hasonltott. Corippus: A nyers s durva avar gy kezdett szlani les szavakkal: Az avarok kirlya... szmtalan npet s hatalmas kirlysgot igzott le... a vad perzsk fltek tle, a trdeihez emeltk kezket, knyrgskkel rdemeltk ki a bkessget. Ha nem gy trtnt volna, hiba veztk volna Babylonit magas falak, Parthia most az avarok uralma alatt nygne. ttrtnk az Euphratesen, jeges folykon keltnk t s tli havon, amerre fagy fkezi a vizek folyst s a hullmz r kemnyebb fagy mindenfle rcnl... tkzetekbe bocstkoztunk, erdtett helyeket vettnk be; falaikat lerombolva hatalmas vrosokat dntttnk le. Gyzedelmes kirlyunk most elrte a szkta Duna partjait, a szles mezkn sr tmegben ttette fel a strakat... Menander Protector: ... a rmaiak veresge utn az avarok hadvezre zenetet kldtt Tiberioshoz. A kikldtt zenetviv gy szlt: 'Hogyan merszeltetek harcos kezek hinynak a betegsgben szenvedve az avarok, teht ppen szktk ellen hbort indtani? Vagy nincsenek irataitok s feljegyzseitek, amelyek olvassa megismertethet benneteket azzal a tnnyel, hogy a szkta trzsek lekzdhetetlenek s megverhetetlenek?

    Thaeodorus Syncellus Bajn avar fejedelemrl: Menekl szkevny volt, aki t test szerint nemzette, br ne tette volna. Tvoli fldrl szrmazott, mint valami Isten csapsa szakadt arra a terletre, amelyen ma npe lakik. (Eszerint az itt lakk nem felttlenl rltek a jvevnyeknek!) Az avarokrl teht egyrtelmen megllapthat, hogy a fehr-hunok, prtusok utdai voltak, akiket a szkta npek kz soroltak. A knai zsuan-zsuanokkal val azonostsuk teljesen alaptalan. Ksbb, rszben ugyanarrl a terletrl szrmaztatjk a honfoglalkat is:

    El Bakri: A hungrusok (honfoglalk) Khorasznbl szrmaznak.

    Anonymus: A hungrusoknak igen vitz s a hadi viszontagsgokban felette hatalmas nemzete, mint fentebb mondottuk, eredett a szkta nemzetbl vette...

  • Werbczy (Hrmasknyv): I. rsz, 3. czim, 1. : A nemessg, a melyet tbbnyire a szabadok elnevezse alatt is szoktak rteni, gy mondjk, hogy eredetileg a hunnok s magyarok kzt keletkezett, miutn ezek Scythibl Pannoniba nyomultak, a melyet most vltoztatott nven, az itt lak magyaroktl Magyarorszgnak neveznek.

    Bakay Kornl szerint a magyar rgszek 1939-ig nyolcvant nagyobb szkta temetkezsi helyet ismertek fel az orszgban. Hagyatkuk, csak a Kr. e. VIII-III. szzad kztti idszakbl (ez a hivatalosan elismert szkta kor) vaszablk sorozata, 25 bronztkr, 67 vasfokos, hsznl tbb llatalakos tegezdsz, 23 bronzcsrg, tbb szz nylcscs, fibulk, vastrk s kardok sorozata. A kt vilghbor kztt mg negyvenezer kunhalmot, azaz szkta halomsrt tartottak nyilvn haznkban, amelyek ptse tezer ven t, egszen a rmai keresztnysg felvtelig zajlott. (Mra persze csak a tredkk maradt.) Neknk teht igenis sok kznk van a szktkhoz, nyilvnval, hogy utdaik mig itt lnek kzttnk. Ugyanakkor nagy hiba volt csak a kincsekkel teli honfoglal srokat magyarnak tartanunk, mert ezzel megtagadtuk, msoknak adtuk szegny (sigyn) seinket, a hazai slakosokat. Magunk teremtettnk lehetsget az eltulajdontsukra. gy aztn a vgn kt szk kztt a pad al estnk, mivel a szktkat eloroztk tlnk, a szegny parasztok meg neknk nem kellettek. Krptlsul viszont kerestek neknk finnugor rokonokat. Menander Protektornl olvashattuk, hogy az ide kltztt avar-hunok szmt mindssze hszezer fre becsltk ellensgeik, a trkk. Ebbl kvetkezik, hogy itt, k is csak mint uralkod rteg jelenhettek meg, s a nagyszm avarkori lelet tlnyom tbbsge nem az avar-hunok, hanem az slakosok hagyatka. Az is egyrtelm az elzek szerint, hogy az avarok nem lehettek trkk sem, hiszen ppen ellk meneklt egy rszk nyugatra, ms rszk keletre, India fel. Amint azt az elz idzetekben tbben leszgezik, mg az avarok is egyrtelmen szktknak szmtottak. Ma mr persze ket is megprbljk elvenni tlnk, s akadnak trtnszek, akik pl. avar-szlvokrl beszlnek: A nyitrai iskola ezeket elbb avar-szlvnak, majd ksbb szlvinak, mg ksbb a mai napig szlvnak tartja, a griffes mintkat pedig Bizncbl szrmaztatja. Olvashatjuk Lszl Gyula: A szlvok rgszeti kutatsa haznkban cm rsban. De mint tudjuk, a trtnelem mg Nyitrn is tudomny. Addig teht, amg a szktkat (s kztk az avarokat) az indoeurpaiak a sajt seiknek lltjk, korrekt eurpai trtnetrsrl nem beszlhetnk. Az albbi kpen: ksavar lelhelyek lthatk:

  • Angela Marcantonio emltette, hogy nincsenek indoeurpai gnek. Ha mr itt tartunk, tisztzand nhny bennnket kzelebbrl rint krds is, pldul hogy milyenek lehettek a honfoglalk gnjei? Azt mr biztosan tudjuk, hogy nem lehettek uraliak, hiszen a TAT teljes egszben hinyzik a magyarsgbl. A Semino-fle genetikai vizsglatsorozat eredmnyei azt mutatjk, hogy a kt legsibbnek tartott eurpai Y-kromoszms jelz, az EU18(zld) s az EU19(lila) a mai magyar frfiakban sszesen 73,3 %-ban van jelen. (Ld. albb!) Abban mindenki egyetrt, hogy ezeket nem hozhattuk ide keletrl, mert ezek a jelzk a szomszdainkban is igen jelents arnyban jelen vannak, (akik biztosan nem a honfoglalk utdai,) gy ezek semmikpp sem lehetnek rpdk jellemzi. Marad teht a tbbi haplotpus. Az (EU7+EU8) szne a vilgoskk, ez is egyrtelmen eurpai. Becslt kora 22000 v, a gravetti npessghez ktik. Bennnk, magyarokban ez a marker 11,1 %. Az EU4(srga) egyrtelmen dli eredet. Szemmel lthat, hogy a Kzel-kelet fell szak-nyugatra haladva cskken az arnya, minden valsznsg szerint a Krs-kultra kezdetleges fldmvelst terjeszt npnek a jellemzje lehet.

    Akadnak akik a piros sznnel jellt (EU9+EU10+EU11) jelzben vlik felfedezni rpd npnek gnjeit, vlemnyem szerint tvesen. Mr csak azrt is, mert ha ez igaz lenne, akkor pldul az olaszokban s a francikban is tbb honfoglal gn lenne, mint a magyarokban, ez pedig kptelensg. A piros sznnel jellt mutci kaukzusi eredet lehet, de elterjedsnek tvonalba nem esett bele a Krpt-

    A magyar tortnl a fehr szelet tvedsbl fehr, valjban vilgoskk. (EU7, 11,1 %)

  • medence. Sokkal valsznbb, hogy a Fldkzi-tenger partjai mentn terjedt nyugat fel, majd onnan szakra. (Pl. a Cardium kermia npvel.) Rejtlyes mdon eltntek teht a honfoglalk. A magyarzat csak az lehet, hogy k is ugyanolyan gnekkel rendelkeztek mint az itt lakk, ezrt nem talljk a nyomaikat. Valban igaz lehet az, hogy vezredekkel korbban innen kltztek ki az seik, akik szktkknt tovbb lve, - legalbbis tbbsgkben - megriztk az si gneket. Visszatrve ezrt nem okoztak jelentsebb vltozst, gy a honfoglals valban hazatrs lehetett. Nem lehetetlen teht, hogy a Trih-i ngrsz igazat rt, amikor Hunor nprl azt lltotta: a sajt nyelvkn beszl npet talltak itt.

    Hozz kell tenni az eddigiekhez, hogy az EU19 jelznek a Seminok ltal megadott 60 %-os arnyt a ksbbi (elssorban hazai) vizsglatok megkrdjeleztk, mondvn, hogy az csak az orszg szak-keleti rszre igaz, ahonnan Seminok begyjtttk a mintikat. Raskk szerint az orszg tbbi rszn az EU19 arnya jval alacsonyabb. Nem tudhatjuk, hogy ezek az jabb vizsglatok (s a mintavtelek) valban krltekintbbek voltak-e a korbbiaknl, de ezek eredmnyei alapjn is ugyanoda jutunk, hiszen az EU19 lecskkensvel ms seurpai jellemzk arnya nvekedett meg, mint pl. EU7, EU8, EU18, s az zsiai jelzk vltozatlanul hinyoznak bellnk. gy is gy is seurpaiak vagyunk! gy pl. a http://www.eupedia.com/europe/european_y-dna_haplogroups.shtml c. honlapon ma mr az albbi kpet kzlik az eurpai npek Y-kromoszms jelzirl:

    Vigyzat, a sznek nem ugyanazt jellik mint korbban! EU18 - piros, EU19 - srga. A magyaroknl felteheten az MTA ltal megadott arnyokat vettk figyelembe. Ezek alapjn is jl lthat, hogy egyszeren nem lehetnk zsiai betolakodk!

  • Az jabb felttelezsek szerint az EU19 gcpontja a mai Ukrajna terletre esik, (br az bra szerint a srga cikk a lengyeleknl a legnagyobb) ezrt azt felttelezik, hogy a keletkezs helye is Ukrajna volt. Ennek ellentmond az, hogy a legutols jgkorszak vgn, a legnagyobb lehls idejn a Krpt-medence sokkal inkbb lehetett lakhat, mint Ukrajna, hiszen a terlet jval vdettebb volt, s az alatta lv termlvizek, s a vkonyabb fldkreg is magasabb talajhmrskletet biztostott. Teht az sember itt sokkal inkbb tllhette a hideget, mint az egyb terleteken, s mondjuk Ukrajnban. Jl mutatja ezt az albbi bra is:

    Tekintve tovbb a rgszeti leleteket, ma mr bizonytottnak tekinthet, hogy a fldmvels (s a fldmvel npessg) az jkkorban a Krpt-medencbl kiindulva terjedt kelet fel, Ukrajnn t, egszen az Uralig. Ha az EU19 valban a Krpt-medencben szletett meg, s innen terjedt tovbb a keleti terletekre, mikzben ksbb nyugatrl s dlrl bekltztek ide az EU18, EU7, EU8, EU4 jelzkkel jellt npcsoportok, akik idvel el is keveredtek a helybeliekkel, nem is csodlkozhatunk azon, ha az EU19 arnya a helyi npessgben lecskkent. (De hogy valjban mennyire, az azrt mg tisztzand.) Teljesen logikus a magyarzat. Mi, mai magyarok mr nem csak a legsibb krpt-medencei genetikai jelzket hordozzuk magunkban, hanem a ksbbiekben bekltztt, de hasonlkppen si, eurpai npcsoportok jelzit is.

    Felmerlt aztn egy jabb krds, nem lehetsges-e az, hogy mi csak tvettk jellemz gnjeinket a krlttnk lak szomszdainktl? Ma mr az urli

  • eredetnkhz krmszakadtig ragaszkodk is knytelenek elismerni, hogy genetikailag nem vagyunk azok. Hogy mgis mentsk ami mg menthet, minden rafinrit bevetve legutbb azt talltk ki, hogy azrt van ez gy, mert ugyan eredetileg uraliak voltunk, de idvel elvesztettk urli gnjeinket, s a szlv npek kz keveredve, tvettk az viket. Ennek rdekben az EU19-et mris kineveztk szlv gnnek. (St, amikor egyes kutatk a Kna nyugati rszn tallt hrom-ngyezer ves eurpai eredet csontvzak csontjaiban is megtalltk ugyanezt a jelzt, mr egyenesen indoeurpai mutcirl kezdtek beszlni. Ezen a tren is folytatdik teht a a mlt s az sk eltulajdontsa.) Gneket azonban sem tvenni, sem elveszteni nem lehet. Azok ugyanis kizrlag rklhetk. Az tvettk kezdet mese teht ezttal nem jtt be. Npcsoportok keveredse termszetesen elfordulhat, s el is fordul gyakran. Ilyenkor a keverk npessgben megjelenik mindkt (vagy tbb) behozott jelz, s az arnyok is megvltoznak. Knny azonban beltni, hogy teljesen csak akkor tnhet el brmelyik, ha az azt hordozk egytl-egyig kihaltak.

    Visszatrve honfoglainkra, mg egy furcsasgot szv kell tenni. Lthattuk a nyelvcsaldoknl, hogy a nyelvszek ltal fellltott kategrik nem fedik a valsgot, nincsenek kzs skre visszavezethet indoeurpaiak vagy finnugorok. A rgi forrsok honfoglalinkat egyrtelmen a szkta-hun npek csoportjba soroltk, de ezt a kategrit a nyelvszek egyszeren trltk. Ltrehoztk viszont a trk-t, amibe besoroltk a bels-zsiai trk npeket, tovbb a mongolokat, tatrokat, stb., de beleszuszakoltk az avarokat, a hunokat, s mg szmos tvoli rokonunkat is. Sokan el is fogadjk ezt a csoportostst, s a magyarokat ebbl kifolylag trk eredet npnek tartjk. Rosszul teszik.

    Mr az avaroknl felmerlt a trkkkel val azonossguk lehetsge. Mint olvashattuk, nem voltak azok, st ellensgei voltak egymsnak. Az rpd-fle honfoglalkat is elszeretettel azonostjk bizonyos trkkkel. (Ha nem akartok finnugorok lenni, akkor legyetek trkk!) vatos fenntartssal kell ezt is kezelni, mert nha kiderl, hogy a hivatalosaink ltal idzett forrsok nem is rluk szlnak:

    A forrsokban olvashat npnevek valdi etnikai tartalmnak feltrsa specilis felkszltsget ignyel: pldul Maurikios csszr alatt (582602) kszlt egy hadszati kziknyv (Stratgikon), amelyben sszekeveredtek a bels-zsiai trkkre s a Krpt-medencei avarokra vonatkoz lersok. Ezt nagyban flhasznlta Blcs Le csszr, amikor 902-ben maga is rt egy kziknyvet (Taktika), de abba mr olyan adatokat is beptett, amelyek a Krpt-medencei magyarokkal kapcsolatosak s e hrom np a forrsban egyazon npnv (trk) alatt szerepel! Hogy melyik nv ppen melyikre vonatkozik, ahhoz nem elg kzpgrgl olvasni tudni (az sem knny!); bizantinolgusnak kell lenni. rja a Magyar Tudomny 2008. oktberi szma.

    Angela Marcantonio: Nyelvszeti paleontolgia - tudomny avagy fikci? c. rsban is hasonlkrl olvashatunk:

  • Mint az albbiakban ltni fogjuk, a nyelvszek inkbb azt az etimolgit fogadjk el, amely a "magyar" szt sszekapcsolja egy msik "urli " tulajdonnvvel, a "Mansival", a vogulok nmegnevezsvel. ...Az a nzet, hogy a magyarok legkzelebbi rokonai a vogulok/mansik, eredetileg nem annyira tudomnyos rveken nyugodott, mint inkbb a felsznes, "vletlenszer" hasonlsgon a tulajdonnevek kztt... Ma mr szleskren elismeri a szakirodalom, hogy a magyar nyelv gykeresen klnbzik - fonolgiai, morfolgiai, lexikai, szintaktikai szinten egyarnt - az obi-ugor nyelvektl... Emiatt nem okozott meglepetst az az szrevtel, hogy az ugor g (a magyar s az obi-ugor nyelvek) kvetkezetesen ellenll a szmos rekonstrukcis ksrletnek. Ez annyit jelent, hogy a magyar-Mansi etimolgiai kapcsolat lnyegben az "evidencia" egyetlen ttele volt s maradt mindmig a magyar s az obi-ugor np felttelezett szoros rokoni kapcsolatnak altmasztsra. ...Az uralisztika magv tette azt a megtlst is, hogy Bborbanszletett Konstantin (De Administrando lmperio, 38-40. fejezet) a "magyar" nevet emltve olyan nemzetre utal, amelybl mra kialakult az "urli" magyarok nemzete. Szleskren hivatkoznak arra is, hogy a csszr textusban tallhat egy msik dnt fontossg kzls a kortrs magyarok eldeirl, miszerint egytt ltek a trk trzsekkel mintegy 300 vig. A trtnet azonban gy nem teljesen igaz. Valjban a csszr sohasem emlti tnylegesen a "magyar" nevet, s a szvegben olyan jel nincs, amely szerint a kortrs magyarok eldei lehetnnek azok, akikre a csszr hivatkozik, s nincsen kifejezett utals "a 300 ves" egyttlsre sem...

    Ht ez bizony elg rdekes! Arra int bennnket, hogy komoly fenntartsokkal kezeljk honfoglalink besorolst mind a finnugor, mind a trk npek kz. Az a legjobb, ha megmaradunk a szktknl!

    2010. prilis 16 Tth Imre

  • Forrsok:

    Angela Marcantonio: A finnugor elmlet s a magyar nyelv eredete Cser-Darai: Magyar folytonossg a Krpt-medencben Cser-Darai: Eurpa mi vagyunk Cser-Darai: Krpt-medence vagy Szktia? Domanovszky Gyrgy: A kermiamvszet kezdetei Grandpierre Attila: Stonehenge magyar kapcsolatai Grandpierre Attila: Rokonaink-e a szktk? Horvt Istvn: Rajzolatok a magyar nemzet legrgiebb trtnetrl Knnai Zoltn: A szktktl a szkelyekig s magyarokig Knnai Zoltn: A ragoz nyelvek shazja Knnai Zoltn: Nhny sz a kazrokrl Knnai Zoltn: A jszok nyelvrl Kovcs Tibor: A magyar bronzkor Lszl Gyula: A szlvok kutatsa haznkban Lszl Gyula: Emlkezznk rgiekrl Magyar Adorjn: Krdsek: zsibl jttnk-e, vagy eurpai slakosok vagyunk? Magyar Nemzeti Mzeum honlapja Magyar Tudomny: Genetika s (magyar) strtnet: a kzs kutats kezdetnl Mesterhzy Zsolt: A Boldogasszony orszga Szdeczky-Kardoss Samu: Az avar trtnelem forrsai Tlfy Jnos: Magyarok strtnete - Grg forrsok a scythk trtnethez