Top Banner
Ameryka Południowa
17

Ameryka Południowa

Feb 24, 2016

Download

Documents

Jovita Manalo

Ameryka Południowa. Ogólne informacje. - PowerPoint PPT Presentation
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript

Ameryka Poudniowa

Ameryka Poudniowa

Oglne informacje Ameryka Poudniowa jest kontynentem lecym na pkulach poudniowej oraz pnocnej i zachodniej. Od wschodu graniczy z Oceanem Atlantyckim, a od zachodu z Oceanem Spokojnym. Powierzchnia Ameryki Poudniowej wynosi 17,8 mln km. Od pnocy, przez Przesmyk Panamski, graniczy z Ameryk Pnocn. Oba te kontynenty nazywane s te przez Europejczykw Nowym wiatem

Historia Kontynentu Pierwsi ludzie przybyli do Ameryki Poudniowej z Azji (przez Cienin Beringa i Ameryk Pnocn) ok. 20 40 tys. lat temu. W XVI w. konkwistadorzy z Hiszpanii i Portugalii doprowadzili do upadku cywilizacji tubylczych, ale Indianie do dzi stanowi znaczny odsetek mieszkacw Ekwadoru, Boliwii i Peru. Zrnicowanie etniczne wie si najczciej ze zrnicowaniem spoecznym. Najbiedniejsza i najmniej liczna jest ludno autochtoniczna - Indianie, najbogatsza za biaa - napywowa i kreolska (potomkowie kolonizatorw). Wikszo mieszkacw kontynentu zamieszkuje wybrzee, wntrze ldu w duej mierze jest sabo zagospodarowane. Ameryka Poudniowa bya obszarem bardzo burzliwym politycznie.

Sytuacja po II wojnie wiatowej Po II wojnie wiatowej by to teren ostrych konfliktw spoeczno-politycznych. Nad wieloma obszarami wadz sprawoway rne siy wojskowe, ktre blokoway rozwj. Liczne byy te obawy przed wpywami ze strony Zwizku Radzieckiego. W latach 50. XX w. doszo do licznych walk i wystpie zwizanych m.in. z trudnymi warunkami ycia i pracy, co w efekcie spowodowao upadek wikszoci rzdw dyktatorskich. Na pocztku lat 60. zeszego stulecia dyktatura utrzymywaa si tylko w kilku pastwach Ameryki aciskiej (Dominikana, Nikaragua, Paragwaj). Lata 70. przyniosy wiksze otwarcie krajw Ameryki Poudniowej na wiat, szukanie nowych kontaktw, partnerw itp.Budowa geologiczna Gwnymi jednostkami tektonicznymi Ameryki Poudniowej s: prekambryjska platforma zajmujca wschodni i rodkow cz kontynentu, pooona na poudniowym-wschodzie paleozoiczna pyta patagoska i mody, kenozoiczny orogen andyjski, cigncy si szerokim pasem wzdu zachodnich wybrzey, stanowicy stref aktywnego wulkanizmu i ruchw sejsmicznych.

Klimat kontynentu W Ameryce Poudniowej wystpuj wszystkie strefy klimatyczne, poczwszy od klimatu rwnikowego na pnocy kontynentu, poprzez zwrotnikowy, podzwrotnikowy, umiarkowany do subpolarnego na poudniu kontynentu. Pod wzgldem opadw w Ameryce Poudniowej s tereny o obfitych opadach (Nizina Amazonki), ale rwnie pustynne (w Andach). Na pustyni Atacama wystpuje najduszy okres bez opadw (400 lat) od roku 1670-1972. Rwnie minimalne rednie opady s tam najmniejsze i wynosz 0,8 mm Maksymalne rednie opady notuje si w Lloro-Choco (Kolumbia) 12717 mm.

Rekordowe temperatury Najwysz temperatur powietrza na kontynencie odnotowano 11 grudnia 1905 r. w argentyskim miecie Rivadavia i osigna ona 48,9 C, a najnisz 1 czerwca 1907 r. w Sarmiento, wynoszc -32,8 C.

System wodny Ok. 85% powierzchni Ameryki Poudniowej naley do zlewiska Oceanu Atlantyckiego. Najwikszymi rzekami s: Amazonka, Parana, So Francisco, Orinoko. Wrd niewielkiej liczby jezior wymieni naley: Maracaibo, Patos, Titicaca.

Na zachodnich stokach Andw Patagoskich w Chile oraz na nizinie pacyficznej w Kolumbii i w rodkowym biegu rzeki Magdaleny opady przekraczaj nawet 7000 mm rocznie. Najbardziej suchymi obszarami s zachodnie stoki w rodkowej czci Andw (pustynia Atacama poniej 20 mm). Na pustyni Atacama s miejsca, gdzie ostatni deszcz spad 400 lat temu. W pnocnej czci Chile, w miecie Arica roczne sumy opadw nie dochodz do 1 mm, a w Iquique bywaj okresy kilkunastoletnie, w ktrych nie spada ani jedna kropla deszczu.

Warunki panujce na kontynencie Kontynent mao rozczonkowany, pwyspy i wyspy stanowi niewielk cz caej powierzchni kontynentu, najwiksze pwyspy: Brunswick, Taitao. Gwne wyspy: Ziemia Ognista, Riesco, Santa Ins. Ameryka Poudniowa jest kontynentem o przewadze terenw nizinnych, rednia wysoko 655 m n.p.m. Na zachodzie kontynentu biegn gry Andy, bdce przedueniem Kordylierw z Ameryki Pnocnej. Najwyszym szczytem jest Aconcagua w Argentynie (6959 m n.p.m.), a najniej pooonym terenem jest obszar Laguna del Carbon (105 m p.p.m.) na terenie Argentyny. Najwiksze wyyny Ameryki Poudniowej to: Wyyna Gujaska, Wyyna Brazylijska, Wyyna Patagoska, niziny to: Nizina Orinoko, Nizina Amazonki, Nizina La Platy,Dominujce jzyki Ameryka Poudniowa jest kontynentem wielojzycznym. Gwnymi jzykami s: portugalski, ktrym posuguje si 190 mln mieszkacw Brazylii (byej kolonii portugalskiej) i hiszpaski, ktrym mwi ok. 185 mln mieszkacw innych krajw (byych kolonii hiszpaskich). W uyciu s te jzyki: niderlandzki, angielski, francuski, keczua, guarani i inne jzyki indiaskie. Jzykiem polskim posuguje si ok. 90 tys. mieszkacw polskiego pochodzenia z brazylijskich stanw Paran, Santa Catarina i Rio Grande do Sul.Ludno Ameryk Poudniow zamieszkuje ponad 392 mln mieszkacw (lipiec 2009). Ludno Ameryki Poudniowej jest zrnicowana rasowo; Brazylia, Peru i Kolumbia to pastwa o duych mieszankach ras. Ludno tubylcza naley do rasy tej (mongoloidalnej) i zamieszkuje obecnie gwnie Andy rodkowe, Peru i Ekwador, gdzie stanowi okoo 40% ludnoci. Gwne jzyki tubylcze to keczua (jzyk Inkw) - okoo 10 mln osb, ajmara okoo 1,5 mln osb i guarani okoo 1 mln osb.

Pastwa na kontynencie Na kontynencie jest 12 niepodlegych pastw i jedno terytorium zalene Gujana Francuska. W ssiedztwie kontynentu le grupy wysp: (Falklandy, Galapagos, Antyle razem z Trynidad i Tobago, Ziemia Ognista), z ktrych tylko niektre s niepodlege, a pozostae stanowi terytoria zamorskie innych pastw.

Flora Ze wzgldu na do due obszary nienaruszone przez czowieka, w Ameryce Poudniowej mona spotka liczne gatunki flory. W dorzeczu Amazonki wystpuje typowy deszczowy las tropikalny. Mona te spotka obszary o odmiennej rolinnoci: na Wyynie Brazylijskiej lasy monsunowe, ppustynie w Peru i Boliwii. Najczciej spotykane roliny uytkowe to: ziemniak, tyto, kakaowiec, ananas.

Fauna wiat Zwierzcy Ameryki Poudniowej naley do neotropikalnej krainy zoogeograficznej, cechujcej si wystpowaniem niewielkich liczby gatunkw ssakw drapienych i kopytnych. Bardzo liczne s natomiast mapy szerokonose i gryzonie. Charakterystycznym rzdem s szczerbaki z mrwkojadami, pancernikami i leniwcami. Z kotw najbardziej znane s jaguary i pumy. Bogaty jest wiat ptakw. Do endemitw nale m.in. strusie amerykaskie, kusaki i kolibry.

Wspaniae krajobrazy i wyjtkowe miejsca

Dzikuje za uwag