Top Banner
A téma feldolgozása: - egy tanórán belül (45 perc); - differenciált óraszervezéssel; - tanári és tanulói órai munka értékeléssel; - 3 különböző szintű, érdeklődésű csoportban.
19

Alkánok fizikai tulajdonságaiofi.hu/.../alkanok_fiz.tul_oraterv_diff._okt_10.evf_1.docx · Web viewalkalmat ad arra, hogy minden tanuló az érdeklődésének, képességeinek megfelelően

Apr 03, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Alkánok fizikai tulajdonságaiofi.hu/.../alkanok_fiz.tul_oraterv_diff._okt_10.evf_1.docx · Web viewalkalmat ad arra, hogy minden tanuló az érdeklődésének, képességeinek megfelelően

A téma feldolgozása: - egy tanórán belül (45 perc); - differenciált óraszervezéssel;- tanári és tanulói órai munka értékeléssel;- 3 különböző szintű, érdeklődésű csoportban.

Page 2: Alkánok fizikai tulajdonságaiofi.hu/.../alkanok_fiz.tul_oraterv_diff._okt_10.evf_1.docx · Web viewalkalmat ad arra, hogy minden tanuló az érdeklődésének, képességeinek megfelelően

ALKÁNOK FIZIKAI TULAJDONSÁGAI (45 perces tanóra differenciált oktatásszervezésben)

A differenciált óraszervezés alkalmat ad arra, hogy minden tanuló az érdeklődésének, képességeinek megfelelően mélyedhessen el a tananyagban. Zárt oktatásban is igazodik az egyéni sajátosságokhoz, és ennek alapján történhet a fejlesztés, képzés, mely része a tehetséggondozásnak is.

A tanár nincs mindig minden tanulóval közvetlen kapcsolatban. Úgy szervezi az órát, hogy a különböző csoportoknak különböző feladatokat állít össze, majd előre eltervezett módon segíti a tanulók munkáját (jelenlétét mutatja az óraterv).

Különböző módokon értékelhetjük a tanulók órai munkáját. Legyen az értékelés egysége pl. „1 metán”, amit kis papírlapocskákra nyomtatva, különböző jó megnyilvánulásokért oszthatunk, és később beválthatók pl. osztályzatra.– A tanári értékelés többféle módon történhet:

1.) a tanárral együtt dolgozó, a kémia iránt kevésbé motivált tanulókat is lehet motiválni azzal, ha a jó megszólalásokért, az előre vivő gondolatokért 1-1 „metánkártyát” oszt a tanár;

2.) nem a tanárral dolgozó tanulók vagy tanulói csoportok munkáját is értékelheti a tanár a beszedett feladatlapok alapján, szintén „metánkártyákkal”.– A tanulói értékelés is többféle módon történhet:

1.) csoportmunkában elsősorban a csoport tagjai érzékelik, hogy ki „mennyit adott be a közösbe”, mennyire vitte előre a csoport eredményes munkáját, ezért a tanulók egymás munkáját is értékelhetik. A csoporttagok munkájának pontozása történhet úgy, hogy minden csoporttagnak van adott számú „metánkártyája”, amit szétoszthat a befektetett munka arányában a többi csoporttag között.

2.) önértékelést is végezhetnek a tanulók (erre nem jár „metánkártya”!), pl. különböző szempont szerint felállított skálán való pontozással (amire reflektálhatnak a csoporttagok).

Page 3: Alkánok fizikai tulajdonságaiofi.hu/.../alkanok_fiz.tul_oraterv_diff._okt_10.evf_1.docx · Web viewalkalmat ad arra, hogy minden tanuló az érdeklődésének, képességeinek megfelelően

IDŐ ÓRATERV

7’

Közös nyitás: Mitől függ a forráspont? Az ábrát modellként értelmezve, az eddigi ismeretek részecskeszemléletű alkalmazása (frontális, kérdve kifejtős óravezetés).

– Ha egy részecskét a folyadéktérből a gáztérbe akarunk vinni, mikor kell nagyobb energiát befektetni (mikor „nehezebb” a részecskét a gáztérbe juttatni):

o ha kisebb/nagyobb a részecske tömege?o ha gyengébb/erősebb a részecskék közötti kölcsönhatás?

FÜGGHET MÉG VALAMITŐL?A fp. tehát annál nagyobb, minél erősebbek a másodrendű kötések, minél nagyobb a moláris tömeg.

Vajon mitől függ az olvadáspont? – Ha a folyadékrészecskéket szabályos rendbe akarjuk rendezni, mikor kell több energiát elvonnunk tőlük (mikor „nehezebb” rendre kényszeríteni a részecskéket):

o ha kisebb/nagyobb a részecskék tömege?o ha gyengébb/erősebb a részecskék közötti kölcsönhatás? FÜGGHET MÉG VALAMITŐL?

Az op. tehát annál kisebb, minél gyengébbek a másodrendű kötések, minél kisebb a moláris tömeg.3’ Önkéntes csoportalkotás érdeklődés, motiváltság alapján.

7’

A-csoport: a feladatlap tanári irányítással való feldolgozása

A/1. feladatlapot egyénileg, önállóan tölti ki minden csoporttag, majd beadja (ismeretet, megértést ellenőrző szintű feladatok).

A/2. feladatlapot csoportban oldják meg (alkalmazás szintű feladatok).Fp. és op. adatok értelmezése:– különböző moláris tömegű szénhidrogének esetén (metán, pentán, dekán);– azonos moláris tömegű szénhidrogének esetén (pentánizomerek);A molekula alakjának szerepe a fp. alakulásában (elemző feladat).

B-csoport: a feladatlap kooperatív csoportmunkában

való feldolgozása

B/1. feladatlapot egyénileg, önállóan tölti ki minden csoporttag, majd beadja (ismeretet, megértést ellenőrző szintű feladatok).

B/2. feladatlapot csoportban oldják meg (alkalmazás szintű feladatok).Fp. és op. adatok értelmezése:– különböző moláris tömegű szénhidrogének esetén (metán, pentán, dekán);– azonos moláris tömegű szénhidrogének esetén (pentánizomerek);A molekula alakjának szerepe a fp. alakulásában (elemző feladat).

T-csoport: nehezebb feladatok egyéni, önálló vagy csoportos feldolgozása

(tehetséggondozás)

T/1. feladatlapot egyénileg, önállóan tölti ki minden csoporttag, majd beadja (ismeretet, megértést ellenőrző szintű feladatok).

T/2. feladatlapot egyénileg vagy csoportban oldják meg (alkalmazás szintű feladatok).Fp. és op. adatok értelmezése:– különböző moláris tömegű szénhidrogének esetén (metán, pentán, dekán, eikozán);– azonos moláris tömegű szénhidrogének esetén (pentánizomerek), a tendencia megállapítása (elemző feladat);– a molekula alakjának szerepe a fp. alakulásában (elemző feladat).

3’ Közös ellenőrzés és megbeszélés Önálló javítás megoldókulcs alapján

5’A feladatlapban megadott molekulák modellezése: pentán; metilbután; dimetil-propánAnyagi halmaz modellezése: pálcikaalakú és gömb alakú molekulákkal

10’

A/3. Ellenőrző tesztfeladatok (egyéni)Értékelés:– tanári értékelés pluszpontokkal

B/3. Ellenőrző tesztfeladatok (egyéni)Értékelés:– a csoporton belüli munka értékelése– önértékelés– tanári értékelés pluszpontokkal

T/3. Ellenőrző tesztfeladatok (egyéni)Értékelés:– önértékelés megadott szempontok alapján– tanári értékelés pluszpontokkal

5’

Közös megbeszélés: alkánok egyéb fizikai tulajdonságai– vízben való oldhatóság– vízhez viszonyított sűrűség

5’ Közös zárás: rögzítjük a füzetben az alkánok fizikai tulajdonságait.

Page 4: Alkánok fizikai tulajdonságaiofi.hu/.../alkanok_fiz.tul_oraterv_diff._okt_10.evf_1.docx · Web viewalkalmat ad arra, hogy minden tanuló az érdeklődésének, képességeinek megfelelően

Jelölés, értelmezés:A-csoport: elsősorban tanárral tanuló, alaposabb magyarázatra, értelmezésre igényt tartó diákok csoportja (a kémia iránt kevésbé érdeklődők);B-csoport: elsősorban csoportban, együttműködve tanuló diákok csoportja, a feladatok megoldásának közös ellenőrzésével;T-csoport: elsősorban egyénileg tanuló, önfejlesztésben szívesen részt vevő, tehetséges diákok csoportja (a tehetséggondozás része).Csoportalakítás: előre meghatározott (a tanár jelöli ki) vagy lehetőséget kapnak a tanulók a szabad feladatválasztásra (önismeret)

Tanári jelenlét az óra alatt

Page 5: Alkánok fizikai tulajdonságaiofi.hu/.../alkanok_fiz.tul_oraterv_diff._okt_10.evf_1.docx · Web viewalkalmat ad arra, hogy minden tanuló az érdeklődésének, képességeinek megfelelően

10. évf. Szerves kémia: Szénhidrogének fizikai tulajdonságai A csoport/1NÉV:………………………………………………………………………… Osztály:……………………..

1. Húzd alá a dőlt betűs szavak közül azt, amely igazzá teszi a mondatot!Minél nagyobb egy molekula tömege, annál könnyebben/nehezebben lehet a folyadéktérből a gáztérbe vinni.Minél kisebb egy molekula tömege, annál könnyebben/nehezebben lehet kristályrácsba kényszeríteni.Minél erősebbek a molekulák közötti összetartó erők, annál könnyebben/nehezebben lehet a molekulát a folyadéktérből a gáztérbe vinni.Minél gyengébbek a molekulák közötti összetartó erők, annál könnyebben/nehezebben lehet a molekulákat kristályrácsba kényszeríteni.

2. Az előző feladatban adott válaszok alapján határozd meg, hogy mitől függ a forráspont és az olvadáspont!A forráspont függ: ……………………………………………… Az olvadáspont függ: ……………………………………………

…………………………………………………. ……………………………………………………Vajon mi befolyásolhatja még a forráspontot? ...............................................................................................Vajon mi befolyásolhatja még az olvadáspontot? ...........................................................................................

10. évf. Szerves kémia: Szénhidrogének fizikai tulajdonságai B csoport/1NÉV:………………………………………………………………………… Osztály:……………………..

1. Húzd alá a dőlt betűs szavak közül azt, amely igazzá teszi a mondatot!Minél kisebb/nagyobb egy molekula tömege, annál könnyebben/nehezebben lehet a folyadéktérből a gáztérbe vinni.Minél kisebb/nagyobb egy molekula tömege, annál könnyebben/nehezebben lehet kristályrácsba kényszeríteni.Minél gyengébbek/erősebbek a molekulák közötti összetartó erők, annál könnyebben/nehezebben lehet a molekulát a folyadéktérből a gáztérbe vinni.Minél gyengébbek/erősebbek a molekulák közötti összetartó erők, annál könnyebben/nehezebben lehet a molekulákat kristályrácsba kényszeríteni.

2. Az előző feladatban adott válaszok alapján határozd meg, hogy mitől függ a forráspont és az olvadáspont!A forráspont függ: ……………………………………………… Az olvadáspont függ: ……………………………………………

…………………………………………………. ……………………………………………………Vajon mi befolyásolhatja még a forráspontot? ...............................................................................................Vajon mi befolyásolhatja még az olvadáspontot? ...........................................................................................

10. évf. Szerves kémia: Szénhidrogének fizikai tulajdonságai T csoport/1NÉV:………………………………………………………………………… Osztály:……………………..

1. Húzd alá a dőlt betűs szavak közül azt, amely igazzá teszi a mondatot!Minél kisebb/nagyobb egy molekula tömege, annál kisebb/nagyobb energiát kell befektetni ahhoz, hogy a folyadéktérből a gáztérbe kerüljön.Minél kisebb/nagyobb egy molekula tömege, annál kisebb/nagyobb energiát kell befektetni ahhoz, hogy kristályrácsba rendeződjön.Minél gyengébbek/erősebbek a molekulák közötti összetartó erők, annál kisebb/nagyobb energiát kell befektetni ahhoz, hogy a folyadéktérből a gáztérbe kerüljön.Minél gyengébbek/erősebbek a molekulák közötti összetartó erők, annál kisebb/nagyobb energiát kell befektetni ahhoz, hogy kristályrácsba rendeződjön.

2. Az előző feladatban adott válaszok alapján határozd meg, hogy mitől függ a forráspont és az olvadáspont!A forráspont függ: ……………………………………………… Az olvadáspont függ: ……………………………………………

…………………………………………………. ……………………………………………………Vajon mi befolyásolhatja még a forráspontot? ...............................................................................................Vajon mi befolyásolhatja még az olvadáspontot? ............................................................................................

Page 6: Alkánok fizikai tulajdonságaiofi.hu/.../alkanok_fiz.tul_oraterv_diff._okt_10.evf_1.docx · Web viewalkalmat ad arra, hogy minden tanuló az érdeklődésének, képességeinek megfelelően

10. évf. Szerves kémia: Szénhidrogének fizikai tulajdonságai A, B csoport/2NÉV:………………………………………………………………………… Osztály:……………………..

3. Rajzold le a megnevezett alkánok szerkezetét, majd párosítsd az adott szénhidrogénhez a megfelelő forráspont és olvadáspont adatot! Indokold válaszodat!Forráspont adatok: -162 oC; 36 oC; 174 oC Olvadáspont adatok: -182,5 oC; -130 oC; -30 oC

Metán Pentán DekánSzerkezeti képlet vagy vonalábraÖsszegképletMoláris tömegForráspontOlvadáspontHalmazáll. (25 oC, 105 Pa)

4. Nevezd el a megfelelő pentánizomert a vonalábra alapján! Fogalmazd meg, hogy mi a különbség az izomerek között – a másodrendű kötések típusában a molekulák között? ......................................................................

– a moláris tömegben? .......................................................................................................................– a molekulák alakjában? ...................................................................................................................

Pentánizomerek neve:

Vonalábra

ÖsszegképletMoláris tömegForráspont 36 oC 28 oC 10 oCOlvadáspont -130 oC -160 oC -17 oCHalmazáll.(25 oC, 105 Pa)

5. Fogalmazd meg a grafikon értelmezésével, hogy mitől függ a forráspont!

Page 7: Alkánok fizikai tulajdonságaiofi.hu/.../alkanok_fiz.tul_oraterv_diff._okt_10.evf_1.docx · Web viewalkalmat ad arra, hogy minden tanuló az érdeklődésének, képességeinek megfelelően

T (oC)

36

100

17

130

10. évf. Szerves kémia: Szénhidrogének fizikai tulajdonságai T csoport/2NÉV:………………………………………………………………………… Osztály:……………………..

3. Rajzold le a megnevezett alkánok szerkezetét, majd párosítsd az adott szénhidrogénhez a megfelelő forráspont és olvadáspont adatot! Indokold válaszodat!Forráspont adatok: -162 oC; 36 oC; 174 oC; 205 oC Olvadáspont adatok: -182,5 oC; -130 oC; -30 oC; 37 oC;

Metán Pentán Dekán EikozánSzerkezeti képlet vagy vonalábraÖsszegképletMoláris tömegForráspontOlvadáspontHalmazáll. (25 oC, 105 Pa)

4. Írd fel a pentán izomerjeinek vonalábráját, majd párosítsd hozzájuk a megfelelő forráspont és olvadáspont adatot! Indokold válaszodat!Pentánizomerek

neve:Pentán (2-)metilbután (izopentán) (2,2-)dimetil-propán

(neopentán)VonalábraÖsszegképletMoláris tömegForráspont 36 oC 28 oC 10 oCOlvadáspont -130 oC -160 oC -17 oCHalmazáll.(25 oC, 105 Pa)Az adatok ismeretében értelmezd az alábbi ábrát!

5. Fogalmazd meg a grafikon értelmezésével, hogy mitől függ a forráspont!

Page 8: Alkánok fizikai tulajdonságaiofi.hu/.../alkanok_fiz.tul_oraterv_diff._okt_10.evf_1.docx · Web viewalkalmat ad arra, hogy minden tanuló az érdeklődésének, képességeinek megfelelően

10. évf. Szerves kémia: Szénhidrogének fizikai tulajdonságai A, B csoport/3

NÉV:………………………………………………………………………… Osztály:……………………..1. Egészítsd ki a táblázatot a hiányzó részletekkel: írd be az alkán szabályos kémiai nevét vagy félkonstitúciós képletét! A) B) heptán C) D) etán

E) F) 5,6-dietil-3,4,6-trimetil-nonán G)

Állítsd sorrendbe növekvő forráspont szerint a fenti alkánokat, és írd a betűjelét a megfelelő sorszámhoz!

1. ………. 2. ………. 3. ………. 4. ………. 5. ………. 6. ………. 7. ……….

10. évf. Szerves kémia: Szénhidrogének fizikai tulajdonságai T csoport/3

NÉV:………………………………………………………………………… Osztály:……………………..1. Egészítsd ki a táblázatot a hiányzó részletekkel: írd be az alkán szabályos kémiai nevét vagy félkonstitúciós képletét! A) B) heptán C) D) etán

E) F) 5,6-dietil-3,4,6-trimetil-nonán G)

H) I) eikozán J) K) 5,6-dietil-7-propil-3,4,6,7-tetrametil-dekán

CH3-(CH2)14-CH3

Állítsd sorrendbe növekvő forráspont szerint a fenti alkánokat, és írd a betűjelét a megfelelő sorszámhoz!

1. ………. 2. ………. 3. ………. 4. ………. 5. ………. 6. ………. 7. ………. 8. ………. 9. ………. 10. ………. 11. ……….

Page 9: Alkánok fizikai tulajdonságaiofi.hu/.../alkanok_fiz.tul_oraterv_diff._okt_10.evf_1.docx · Web viewalkalmat ad arra, hogy minden tanuló az érdeklődésének, képességeinek megfelelően

10. évf. MEGOLDÁSOK: Szénhidrogének fizikai tulajdonságai A, B csoport/2

3. Az alkánok apoláris molekulák → köztük csak gyenge diszperziós kölcsönhatás alakulhat ki → viszonylag alacsony fp. és op. Minél nagyobb a C-atomszám → annál nagyobb a moláris tömeg → annál magasabb a fp. és op.

Metán Pentán DekánSzerkezeti képlet vagy vonalábraÖsszegképlet CH4 C5H12 C10H22

Moláris tömeg

16 g/mol 72 g/mol 142 g/mol

Forráspont -162 oC 36 oC 174 oCOlvadáspont -182,5 oC -130 oC -30 oCHalmazáll. (25 oC, 105 Pa)

gáz folyadék folyadék

4. – a másodrendű kötések típusában a molekulák között? nincs különbség (diszperziós)– a moláris tömegben? nincs különbség (72 g/mol)– a molekulák alakjában? van különbség („pálcika”- és „gömb”-alakú molekulák érintkezési felülete)

Pentánizomerek neve:

Pentán 2-metilbután (izopentán) (2,2-)dimetil-propán (neopentán)

Vonalábra

Összegképlet C5H12 C5H12 C5H12

Moláris tömeg 72 g/mol 72 g/mol 72 g/molForráspont 36 oC 28 oC 10 oCOlvadáspont -130 oC -160 oC -17 oCHalmazáll.(25 oC, 105 Pa)

folyadék folyadék gáz

5. A fp. függ: 1.) másodrendű kötések erőssége; 2.) moláris tömeg nagysága; 3.) a molekula alakja, felülete.

Page 10: Alkánok fizikai tulajdonságaiofi.hu/.../alkanok_fiz.tul_oraterv_diff._okt_10.evf_1.docx · Web viewalkalmat ad arra, hogy minden tanuló az érdeklődésének, képességeinek megfelelően

10. évf. MEGOLDÁSOK: Szénhidrogének fizikai tulajdonságai T csoport/2

3. Az alkánok apoláris molekulák → köztük csak gyenge diszperziós kölcsönhatás alakulhat ki → viszonylag alacsony fp. és op. Minél nagyobb a C-atomszám → annál nagyobb a moláris tömeg → annál magasabb a fp. és op.

Metán Pentán Dekán EikozánSzerkezeti képlet vagy vonalábraÖsszegképlet CH4 C5H12 C10H22 C20H42

Moláris tömeg

16 g/mol 72 g/mol 142 g/mol 282 g/mol

Forráspont -162 oC 36 oC 174 oC 205 oCOlvadáspont -182,5 oC -130 oC -30 oC 37 oCHalmazáll. (25 oC, 105 Pa)

gáz folyadék folyadék szilárd

4. Azonos C-atomszámú izomerek moláris tömege azonos, közöttük diszperziós kölcsönhatás van → nem csak a másodrendű kölcsönhatás és a moláris tömeg befolyásolhatja a fp.-ot és op.-ot! A molekula felülete is befolyásolja a kölcsönhatás erősségét → minél inkább gömb alakú a molekula (kis felület), annál alacsonyabb a fp. ill. magasabb az op.Pentánizomerek

neve:Pentán 2-metilbután (izopentán) (2,2-)dimetil-propán

(neopentán)Vonalábra

Összegképlet C5H12 C5H12 C5H12

Moláris tömeg 72 g/mol 72 g/mol 72 g/molForráspont 36 oC 28 oC 10 oCOlvadáspont -130 oC -160 oC -17 oCHalmazáll.(25 oC, 105 Pa)

folyadék folyadék gáz

A „pálcika”-alakú molekulák nehezebben rendeződnek kristályrácsba, mint a „gömb”-alakúak, ezért a pentánnak alacsonyabb az op.-ja, mint a dimetil-propánnak. A „pálcika”-alakú molekulák nagyobb felületen érintkeznek, ezért valamivel erősebb kölcsönhatás van közöttük, mint a „gömb”-alakúak esetén, ezért a pentán fp.-ja magasabb, mint a dimetil-propánnak.

5. A fp. függ: 1.) másodrendű kötések erőssége; 2.) moláris tömeg nagysága; 3.) a molekula alakja, felülete.

Page 11: Alkánok fizikai tulajdonságaiofi.hu/.../alkanok_fiz.tul_oraterv_diff._okt_10.evf_1.docx · Web viewalkalmat ad arra, hogy minden tanuló az érdeklődésének, képességeinek megfelelően

10. évf. MEGOLDÁSOK: Szénhidrogének fizikai tulajdonságai A, B csoport/31. Egészítsd ki a táblázatot a hiányzó részletekkel: írd be az alkán szabályos kémiai nevét vagy félkonstitúciós képletét! A) B) heptán C) D) etán

E) F) 5,6-dietil-3,4,6-trimetil-nonán G) CH3 CH3 CH3

CH3 – CH2 – CH – CH – CH – C – CH2 – CH2 – CH3

CH2 CH2

CH3 CH3

Állítsd sorrendbe növekvő forráspont szerint a fenti alkánokat, és írd a betűjelét a megfelelő sorszámhoz!1. D 2. C 3. E 4. A 5. G 6. B 7. F

10. évf. MEGOLDÁSOK: Szénhidrogének fizikai tulajdonságai T csoport/31. Egészítsd ki a táblázatot a hiányzó részletekkel: írd be az alkán szabályos kémiai nevét vagy félkonstitúciós képletét! A) B) heptán C) D) etán

E) F) 5,6-dietil-3,4,6-trimetil-nonán G) CH3 CH3 CH3

CH3 – CH2 – CH – CH – CH – C – CH2 – CH2 – CH3

CH2 CH2

CH3 CH3

H) I) eikozán J) K) 6-etil-3,4,5,6,7-pentametil-7-propil-dekán

CH3-(CH2)18-CH3 CH3-(CH2)14-CH3

CH3 CH3 CH3 CH3 CH3

CH3 – CH2 – CH – CH – CH – C – CH2 – CH2 – CH2 – CH3

CH2 CH2

CH3 CH2

CH3

Állítsd sorrendbe növekvő forráspont szerint a fenti alkánokat, és írd a betűjelét a megfelelő sorszámhoz!1. D 2. C 3. E 4. A 5. G 6. B 7. H 8. F 9. J 10. K 11. I

Page 12: Alkánok fizikai tulajdonságaiofi.hu/.../alkanok_fiz.tul_oraterv_diff._okt_10.evf_1.docx · Web viewalkalmat ad arra, hogy minden tanuló az érdeklődésének, képességeinek megfelelően

Metánkártyák:

Page 13: Alkánok fizikai tulajdonságaiofi.hu/.../alkanok_fiz.tul_oraterv_diff._okt_10.evf_1.docx · Web viewalkalmat ad arra, hogy minden tanuló az érdeklődésének, képességeinek megfelelően

A borítólap fotója: Benzin, forrás: http://www.vilaglex.hu/Kemia/Html/Pentan.htm