Top Banner
Aktywizacja klastrów na rzecz rozwoju regionu
17

Aktywizacja klastrów na rzecz rozwoju regionu

Feb 11, 2016

Download

Documents

Saki

Aktywizacja klastrów na rzecz rozwoju regionu. Samorząd Województwa występuje jako lider i koordynator działań z zakresu podnoszenia innowacyjności i konkurencyjności regionu . - PowerPoint PPT Presentation
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Aktywizacja klastrów  na  rzecz  rozwoju regionu

Aktywizacja klastrów na rzecz rozwoju regionu

Page 2: Aktywizacja klastrów  na  rzecz  rozwoju regionu

Samorząd Województwa występuje jako lider i koordynator działań z zakresu podnoszenia innowacyjności i konkurencyjności regionu.

Systemowe działanie na rzecz podnoszenia współpracy poszczególnych podmiotów regionalnego systemu innowacji: - samorządów lokalnych- jednostek naukowo badawczych- jednostek otoczenia biznesu

Wielkopolskie przedsiębiorstwa skutecznie wprowadzają innowacje i konkurują na rynkach

międzynarodowych

Page 3: Aktywizacja klastrów  na  rzecz  rozwoju regionu

Klastry jak struktury przystosowane do wsparcia rozwoju gospodarki opartej na wiedzy:

₪ łatwy dostęp do wyspecjalizowanych dostawców usług i zasobów ludzkich,₪przenikanie informacji,₪ wysoka elastyczność i szybkość reakcji firm klastrowych,₪ naśladownictwo powodujące łatwiejsze przyswajanie potencjalnych innowacji, ₪ atrakcyjny rynek pracy dla wykwalifikowanych pracowników i absolwentów.

Page 4: Aktywizacja klastrów  na  rzecz  rozwoju regionu

Polityka rozwoju bazującej na klastrach łączy:

₪wykorzystanie wydajności klastrów,₪przepływów informacji,₪korzyści skali i potencjału innowacyjnego tam obecnego.

Page 5: Aktywizacja klastrów  na  rzecz  rozwoju regionu

Duża dynamika rozwoju, aktualnie w Wielkopolsce można doszukać się blisko 20 klastrów, w różnych branżach m.in.: lotniczej, automatyki przemysłowej, grzewczej, turystycznej, informatycznej i teleinformatycznej, poligraficznej i reklamowej, spożywczej i biotechnologicznej.

- Niektóre klastry posiadają po kilka inicjatyw klastrowych np. klaster teleinformatyczny i spożywczy.- Niektóre utraciły lub nie posiadają jeszcze inicjatywy klastrowej.

Wspieramy Wielkopolskie Klastry – INNOWACJE i INTERNACJONALIZACJA

Page 6: Aktywizacja klastrów  na  rzecz  rozwoju regionu

Samorząd regionalny od 2008 roku prowadzi szereg działań informacyjnych i promocyjnych, propagujących ideę klasteringu, w kontekście współpracy wielkopolskich przedsiębiorstw i jednostek naukowo-badawczych. Działania zrealizowane: przygotowywanie opracowań, organizacja wizyt studyjnych i misji biznesowych, prowadzenie spotkań informacyjnych i mentorskich oraz dedykowane fora w organizowanych przez województwo wielkopolskie wydarzeniach.

Wspieramy Wielkopolskie Klastry - INNOWACJE

Page 7: Aktywizacja klastrów  na  rzecz  rozwoju regionu

Wspieramy Wielkopolskie Klastry - INNOWACJE

Page 8: Aktywizacja klastrów  na  rzecz  rozwoju regionu

3 konferencje dedykowane tematyce klastrowej dla ponad 260 osób.

9 spotkań mentorskich dla 200 reprezentantów wielkopolskich środowisk klastrowych.

42 spotkania Transferu Wiedzy i Technologii dla blisko 1200 osób.

96 tys. złotych na internacjonalizację przedsiębiorstw i inicjatyw klastrowych – w ramach zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego

250 tys. zł dla 5 wielkopolskich inicjatyw klastrowych na rozpoczęcie współpracy z jednostkami naukowymi w ramach Voucherów dla inicjatyw klastrowych.

450 tys. dla 15 przedsiębiorstw na rozpoczęcie współpracy z jednostkami naukowymi w ramach Voucherów dla przedsiębiorstw.

6,4 mln zł wsparcia przyznanego dla 10 projektów w Wielkopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym, działaniu 1.6 Rozwój sieci i kooperacji. Pozostało 1 mln EURO do rozdysponowania.

Wsparcie Wielkopolskich Klastrów w liczbach

Page 9: Aktywizacja klastrów  na  rzecz  rozwoju regionu

W roku 2012 wsparcie dla inicjatyw klastrowych realizowane jest poprzez:

- Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny - Konkurs nr 15/I/2012 : Działanie 1.6 Rozwój sieci i kooperacji. Alokacja środków z EFRR w ramach konkursu wynosi 1 000 000,00 EUR.W ramach konkursu złożono 14 wniosków.Pozytywnie oceniono i skierowano do dalszej oceny 5 wniosków.Negatywnie oceniono i odrzucono 9 wniosków, w tym 4 wnioski w związku z niedostarczeniem korekty.

- Konkurs "Vouchery dla Inicjatyw Klastrowych„ - środki dla 5 inicjatyw w łącznej wysokości 250 000 PLN na przeprowadzenie projektów badawczych podnoszących możliwość rozwoju, dyfuzji wiedzy i technologii, umacniających współpracę pomiędzy sektorem nauki i gospodarki oraz w samym klastrze.- Konkurs "Vouchery dla przedsiębiorstw„ - środki dla 15 przedsiębiorstw na na przeprowadzenie projektów badawczych w kwocie 450 000 PLN.

Wspieramy Wielkopolskie Klastry - INNOWACJE

Page 10: Aktywizacja klastrów  na  rzecz  rozwoju regionu

Konkurs "Vouchery dla Inicjatyw Klastrowych (K)„ i „Vouchery dla przedsiębiorstw (P)”

Laureaci I edycji konkursu (K) 2012:

1. Klaster Poligraficzno-Reklamowy w Lesznie

Opracowanie projektu pracowni designu dla środowiska Klastra Poligraficzno-Reklamowego w Lesznie oraz adaptacja projektu w partnerskiej szkole (Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie).

2. Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa

Badanie efektywnego i bezpiecznego zastosowania magnesów neodymowych w meblach

3. Klaster Spożywczy Południowej Wielkopolski – Stowarzyszenie

Opracowanie koncepcji oraz zasadności wdrożenia grupowych zakupów produktów i usług przez Klaster Spożywczego Południowej Wielkopolski.

4. Centrum Biotechnologii sp. z o.o.Modele sprzedaży produktów wysokich technologii z obszaru bio/life sciences.

5. Leszczyńskie Centrum Biznesu Sp. z o.o.

Skuteczna dystrybucja produktów sprzedawanych pod marką Leszczyńskie smaki.

Wartość Vouchera (K)

50000 PLN

Kolejne edycje Vouchera (K) i (P) :

2013 250 000 PLN / 570 000 PLN

2014 250 000 PLN / 570 000 PLN

2015 100 000 PLN / 60 000 PLN

Page 11: Aktywizacja klastrów  na  rzecz  rozwoju regionu

„i – Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”Konkurs nagradzający:

firmy i współpracujące z nimi jednostki badawczo – naukowe – kategoria INNOWACYJNA INWENCJA - promuje współpracę pomiędzy przedsiębiorcami, a podmiotami badawczymi poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań kończących się wdrożeniem pomysłu w życie i stworzeniem innowacyjnego produktu, usługi lub procesu. Nagradzane są obie strony projektu - podmiot badawczy oraz przedsiębiorca.

innowacyjne firmy - kategoria MIKRO PRZYSZŁOŚCI promuje przedsiębiorstwa, które wprowadziły na rynek nowatorskie produkty, nowoczesne procedury lub usługi funkcjonujące na rynku nie dłużej niż 24 miesiące przed rozpoczęciem konkursu.

Łączna pula nagród w Konkursie wynosi 200 tysięcy złotych. Oprócz nagrody pieniężnej w pakiecie promocyjnym znajdują się różnorodne formy promocji, współfinansowanie wyjazdów firm na międzynarodowe targi branżowe, misje gospodarcze.

ZGŁOSZENIA DO 30 LISTOPADA!

Page 12: Aktywizacja klastrów  na  rzecz  rozwoju regionu

Narzędzia wzmacniające pozyskiwanie i wykorzystanie wiedzy – zestaw blisko 90 opracowań/analiz/eskspertyz branżowych dostępny na stronie www.iw.org.pl

Wspieramy Wielkopolskie Klastry - INNOWACJE

www.iw.org.pl / BIBLIOTEKA

Page 13: Aktywizacja klastrów  na  rzecz  rozwoju regionu

Narzędzie pozwalające na identyfikację potrzeb przedsiębiorstw, bazujące na autodiagnozie i możliwości kontaktu z doradcą.

Wspieramy Wielkopolskie Klastry - INNOWACJE

www.iw.org.pl / SAMOOCENA

Page 14: Aktywizacja klastrów  na  rzecz  rozwoju regionu

Realizacja zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w obszarze pobudzania aktywności gospodarczej i rozwoju kapitału ludzkiego oraz rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w województwie wielkopolskim poprzez realizację programów strategicznych Regionalnej Strategii Innowacji dla Wielkopolski na lata 2010-2020 i realizację celów strategicznych Strategii Promocji Gospodarczej Województwa Wielkopolskiego na lata 2011-2020 dotyczących internacjonalizacji przedsiębiorstw i inicjatyw klastrowych- Stowarzyszenie BIOREGION Wielkopolska Międzynarodowa Konferencja BIOCONNECT 2012 – „Business Meets Science to cooperate in current topics”- Fundacja Edukacji, Innowacji i Wdrażania Nowoczesnych Technologii, koordynator klastra SynergIT - I Międzynarodowe Forum Klastrów IT, Poznań, 13-14.09.2012

Budżet na 2013 – 90 tys. PLN

Wspieramy Wielkopolskie Klastry - INTERNACJONALIZACJA

Page 15: Aktywizacja klastrów  na  rzecz  rozwoju regionu

Misje gospodarcze i imprezy targowe w ramach WRPO 1.5

Promocja regionalnej gospodarki w

latach 2010 – 2012

ilość

Brazylia 7Niemcy 6Francja 4Kazachstan 3Indie 2Rosja 2Włochy 2Irak 2Japonia 1USA 1Chiny 1Korea Południowa 1Gruzja 1Dania 1

Misje gospodarcze i imprezy targowe to doskonały sposób na integrację i rozpoczęcie współpracy wśród grup przedsiębiorstw klastrowych.

Wsparcie Wielkopolskich Klastrów - INTERNACJONALIZACJA

Page 16: Aktywizacja klastrów  na  rzecz  rozwoju regionu

INNOWACJE:- Konkursy „Vouchery dla inicjatyw klastrowych” oraz „Vouchery dla przedsiębiorstw” - Konkurs „i – Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”

INTERNACJONALIZACJA:- 90 tys. PLN na realizację zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w zakresie

internacjonalizacji- 6 wyjazdów biznesowych do: NIGERII, RPA, KURDYSTANU (2x), BRAZYLII,

KAZACHSTANU, ALGIERII, w ramach projektu „Kompleksowa promocja gospodarki i inwestycji w Wielkopolsce” w działaniu 1.5 WRPO

Wsparcie na 2013:

Page 17: Aktywizacja klastrów  na  rzecz  rozwoju regionu

Dziękuję za uwagę

DEPARTAMENT GOSPODARKIUrząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

ul. Przemysłowa 46, 61-541 Poznańtel. 61 62 66 240 / fax 61 62 66 241email: [email protected]