Top Banner
Imrehné Sebestyén Margit TANMENETJAVASLAT A RAJZ ÉS VIZUÁLIS KULTÚRA TANÍTÁSÁHOZ A 3. ÉVFOLYAM SZÁMÁRA Készült A képzelet világa 3. tankönyv alapján Éves óraszám: 55, 5 Heti óraszám: 1,5
46

AK Kepzelet Vilaga - konyv anyaga

Sep 29, 2015

Download

Documents

Bálint Sulis

A tankönyv módszerei, annak leírása
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript

ra

Imrehn Sebestyn Margit

TANMENETJAVASLAT A RAJZ S VIZULIS KULTRA TANTSHOZ A 3. VFOLYAM SZMRA

Kszlt A kpzelet vilga 3. tanknyv alapjn

ves raszm: 55, 5

Heti raszm: 1,5raTma, tananyagAjnlott tevkenysgformk, mdszertani javaslatok Kompetencik (kszsgek, kpessgek)Javasolt taneszkzk

Egyb javaslatok a tmakrhz (projekt, jtk, kutatmunka stb.)

1. tmakr. Mirt kellenek a jtkok? (3 ra)

1.Kzvetlen tapasztals tjn szerzett lmnyek feldolgozsa. Formaelemzs, trgytervezs: rgi s j jtkok. Malkots-elemzs: gyermekjtkok brzolsa a malkotsokon.(Tk. 4. old.)

Jtsztri jtkok.

(Tk. 67. old.)

1. lmnybeszmol: melyek a legkedveltebb jtsztri jtkok s mirt? Jtsztri jtkok formjnak, dsztsnek s hasznlhatsgnak elemzse.A jtkok anyagainak megfigyelse (pl. npi jtkok nvnyekbl, ptjtkok fbl vagy manyagbl stb.).(Tk. 5. old.).

2. Vlaszthat brzolsi feladatok.

Tanknyvi munka: jtsztri jtkok benpestse jtsz gyerekekkel.

rdekes, jl hasznlhat jtsztri jtkok tervezse.

Egy vidmpark jtkainak brzolsa emlkezet vagy elkpzels alapjn.

A megfigyelkpessg, a formarzk s az anyanyelvi kommunikci fejlesztse az alkotsokon, a fotkon s a valsgban ltott jtkok jellegzetessgeinek szbeli megfogalmazsval.Az eszttikai rzk, a formafantzia s az alkot kpzelet fejlesztse az j jtkok tervezsvel.

Az ismeretszerzsi s tanulsi kpessgek (megfigyels, elemzs, rtelmezs, a vizulis emlkezet) fejlesztse a megadott szempontok alapjn gyjttt trgyak kls jegyeinek sszehasonltsval.

A szocilis kompetencia fejlesztse a csoportos improvizcis jtkokkal. Szemlltets: Id. Pieter Brueghel: Gyermekjtkok (1560), letkp. Jtsztri jtkok napjainkban (rajzok, fotk, filmrszletek, a tanknyv s a kziknyv kpei).

Technikatanknyv: A jtsztri jtkok anyagai s szerkezetei.

A kpzelet vilga Tanri kziknyv 1013. old.Eszkzk: a tanknyvi munkhoz: grafitceruza, sznes ceruza, filctoll; a jtkok tervezshez s a vidmparki jelenethez vlaszthat technika.Hogyan jtszottak rgen a gyerekek?

1. Gyjtmunka.

A npi gyermekjtkok.2. Beszlgets id. Pieter Brueghel Gyermekjtkok cm festmnyrl adott megfigyelsi szempontok alapjn (szempontok: Tanri kziknyv 10. old.).3. Szitucis jtk: a kp egy vlasztott rszletnek eljtszsa, a gyermekek jtknak utnzsval.

Idutazs: hogyan jtszottam az utcn 1560-ban? Egy kpzeletbeli lmnybeszmol (vagy tudsts) a festmny helysznrl.

2.Trgytervezs.

(Tk. 89. old.)A folt kompozcis szerepe. Mintatervezs.Meseillusztrci.

(Tk. 1011. old.)1. Trgyelemzs: npszer jtkok elemzse kzsen (forma, anyag, funkci.

(Tk. 89. old.).2. Egyszer formj jtk, pl. jtkbaba (rongybaba), aut stb. ltvny utni brzolsa.3. Meseillusztrci ksztse Hrs Lszl A rongybaba trtnete cm mesjhez.

(Tk. 1011. old.)

A kommunikcis kszsg fejlesztse a trgyak elemzsvel.

A megfigyelkpessg, a formarzk s a sznrzk fejlesztse a ltvny utni rajzols sorn.

Az eszttikai rzk, a formafantzia s az alkot kpzelet fejlesztse az j jtkok tervezsvel.

Szemlltets:

jtkok a valsgban s kpeken.Patchwork (foltvarrs) technikval kszlt textilmunkk.

Eszkzk: grafitceruza, filctoll, a kollzshoz: sznes paprok, oll, ragaszt.Gyjtmunka:Kedvenc jtkok a valsgban, vagy azok kpei prospektusokbl s sajt fotzssal.

2. tmakr. Vltoz vszakok (6 ra)

3.Szemlyes lmnyek s emlkek verblis s vizulis kifejezse.Fk a termszetben s a mvszetben. Klns fk. Vltoz vszakok.(Tk. 1215. old.)1. Kpolvass: fk a termszetben s a mvszetben.

Klnbz alak fk jellemzse a kpek s a tanknyv rajzsorozata alapjn. A tanknyv 14. oldaln lthat tjkpek sszehasonltsa. A fot s a festmny hasonlsgainak s klnbsgeinek sszegyjtse. A klns fkat brzol festmnyek jellemzinek megbeszlse.

(Tk. 15. old.)

A festmnyek hangulatt rzkeltet jelzk felsorolsa.

(Tk. 15. old.)2. Beszlgets, lmnybeszmol: Az erd vltozsainak megfigyelse klnbz vszakokban.3. brzolsi feladat: A ngy vszak jellegzetessgeinek kifejezse sznekkel s formkkal (tanknyvi munka).4. A 12 hnap brzolsa csoportmunkban. (Lers s szemlltets: Tanri kziknyv 2627. old.)A megfigyelkpessg, a vizulis emlkezet, az eszttikai rzk fejlesztse (a termszet szpsgeinek rtkelse) s a krnyezettudatos magatarts kialaktsa. A tanulk vegyk szre a tj szpsgeit, s vjk a termszeti s az ptett krnyezet rtkeit.

Az anyanyelvi kompetencia (szkincs, beszdkszsg, fogalmazs), az asszocicis (rzelmi s gondolati) s az emocionlis kpessgek fejlesztse a ltott festmny hangulatbl kiindul fogalmazs rsval.A vizulis emlkezet fejlesztse az vszakok jellegzetessgeinek brzolsval.

A szocilis kompetencia fejlesztse az egyttmkdst ignyl csoportmunkval.Szemlltets:klnbz korok fabrzolsai, klnbz vszakban kszlt termszetfotk, termszetfilm-rszletek, sznkrtyk, az erd hangja (llathangok).Czanne: Mont Sainte-Victoire.Friedrich: A hollk fja.Csontvry. Magnyos cdrus (1907).Krnyezetismeret: tanknyv: A fa lete.A kpzelet vilga Tanri kziknyv 1821. old.Eszkzk: grafitceruza, sznes ceruza.1. Elzetes feladatok:A termszet megfigyelse, az erd jellegzetessgeit bemutat kpek, termszeti formk, fkrl szl talls krdsek, az erd hangulatt kifejez dalok gyjtse. Knyvtrmunka: fkat brzol malkotsok alkotinak s a mvek cmnek gyjtse.

2. Kpkirak (puzzle) jtk: fkat brzol 5-6 darabra sztvgott kpek sszeraksa s felraksa a tblra (pros munka). 3. A kp s a kpzelet: Mese rsa nllan Csontvry: Magnyos cdrus cm festmnyrl.(Nhny tanul mesje a Tanri kziknyv 19. oldaln olvashat.)

4.Termszeti formk (levelek, szi termsek) brzolsa.(Tk. 1617. old.)1. A termszeti kpek s jelensgek megfigyelse s a ltvny jellemzse kzs megbeszlssel, pl. fakreg, falevl. Beszlgets a klnbz anyagok felletrl.

2. A forma ltvny utni brzolsa a jellegzetessgek kiemelsvel (befoglal forma).3. A megismert forma szubjektv talaktsa (grafika, festmny vagy paprkivgs ksztse).A megfigyelkpessg, a formabrzols, az arnyrzk, az elemz kpessg s az brzols-technikai kszsgek fejlesztse a ltvny utni szabadkzi rajzolssal.A kreativits (tletessg, kpzeleti kiegsztsek, talakts, alkot kpzelet) s a manulis kszsg fejlesztse a megfigyelt forma dekoratv s mesebeli ttervezsvel.Szemlltets:

A kpzelet vilga tanknyv 1617. oldal illusztrcii (levlrajzok, frottzs, szimmetrikus paprkivgs).Tanri kziknyv 2227. old.Eszkzk: sznes ceruza, filctoll, olajpasztell, tempera, sznes paprok, oll.Elzetes feladat:Klnbz alak s klnbz szn falevelek gyjtse.

Osztlydekorci ksztse kzsen a legszebb levelekbl.Csoportmunka: Levlorszg lakinak megeleventse a levlformk grafikai kiegsztsvel.

5.Kzvetlen tapasztalatszerzs az anyagok klnbz felleti jellegzetessgeirl. A fellet kifejezse a vizulis elemek alkot hasznlatval.1. A fellet s a minta(Tk. 18. old.)2. Fafejek tervezse a fakreg s a portr jellegzetessgeinek sszeolvasztsval.(Tk. 19. old.)1. Tanulmnyrajz ksztse egy fakregrl egy valsgos rszlet vagy fot alapjn. (Tk. 18. old.) A fakreg felleti jellegzetessgeinek utnzsa pontok, vonalak, foltok (tnusok) alkalmazsval.

Megfigyelsi szempontok: a barzdk s repedsek irnya, srsge s mlysge, a vilgos s stt tnusok arnya adott felleten bell.2. Egy mesben szerepl fakreg felletnek trtelmezse, dekoratv kidolgozsa a rajzolat s a sznek talaktsval. (Tk. 18. old.)3. Kzs megbeszls: milyen emberre mondjuk, hogy fafej?

A tanknyvben lthat fafej portrk jellemzse. Rajzos feladat: a befejezetlen fafejrajzok folytatsa, a krvonal kiegsztse portrv a fakrget utnz vonalakkal.

A megfigyelkpessg, a ltvnyrtelmezs, az sszefggsek felismerse (azonossgok s klnbsgek keresse), az absztrakcis kszsg (ltalnosts s lnyegkiemels), az alkotkpessg fejlesztse a forma jellegzetessgeibl kiindul kreatv talaktssal.

A szocilis kompetencia fejlesztse a kzs munka rmnek sztnz megtapasztalsval.

Az anyanyelvi kompetencia fejlesztse a klnbz fafajtk felleti minsgt jellemz szavak gyjtsvel, a felletek jellemzsvel.

Szemlltets:Klnbz fafajtk, fotk fakrgekrl, klnbz meseillusztrcik fabrzolsai.Krnyezetismeret tanknyv: klnbz fafajtk.Magyar rtelmez Kzisztr. (Fafej: rtetlen, ostoba.)

Kzmondsok s szlsok knyve.A kpzelet vilga tanri kziknyv 2829. old.Eszkzk: grafitceruza, sznes ceruza, filctoll/golystoll.Elzetes feladatok: Klnbz fellet anyagok vagy azokat brzol kpek gyjtse. Klnbz fafajtk kregminti. Fkhoz kapcsold dalok, kzmondsok s szlsok gyjtse.Csoportmunka:Egymshoz illeszthet, szablytalan alak kregfoltok kivgsa A/4- es rajzlapbl. A kregfoltok felletnek kidolgozsa fakregszer mintkkal. Cl: kregszer portr kialaktsa gy, mintha egy mesebeli fatrzs felletben jelenne meg egy arc.

6.Kitallt dolgok, elkpzelt esemnyek vizulis megjelentse.

Mesebeli fk.(Tk. 2021. old.)Jelkpes fk.(Tk. 22. old.)

letfk.

(Tk. 23. old.)

Klnleges fkat brzol alkotsok, meseillusztrcik elemzse. Kzs megbeszls a tanknyv krdsei s a Tanri kziknyv 30. oldaln ajnlott szempontok alapjn.

Vlaszthat brzolsi feladatok.

1. Meseillusztrci festse az gig r fa vagy A fbl faragott hajadon cm mese f motvumnak a klnleges fnak brzolsval. A mese lnyegnek kiemelse s kidolgozsa dekoratv rszletekkel. (Tk. 21. old.)2. Az vet jelkpez fa brzolsa a hnapokat jelkpez tizenkt ggal vagy levllel, az gakon a hnapokra jellemz formkkal s sznekkel. (A feladat csoportmunkval is elkszthet a tanknyvben lertak szerint.)

Az anyanyelvi kompetencia s a megfigyelkpessg fejlesztse a ltott formk hasonlsgainak s klnbsgeinek felismersvel s megfogalmazsval.Az eszttikai-mvszeti kifejezkpessg (a kreativits, az eredetisg, az alkot kpzelet, a tallkonysg, a dsztkszsg) fejlesztse a megismert trtnet egyni hangvtel brzolsval.

A manulis kszsg (eszkzhasznlat, pontossg, szimmetriarzk) s a problmamegold gondolkods fejlesztse a szimmetrikus paprkivgs elksztsvel.Szemlltets:

Hajnal Gabriella: dm s va (gobelin).Gal va, Heinzelmann Emma s Miroslav Cipr meseillusztrcii.

letfk a magyar npmvszet mintakincsbl, pl. a kalotaszegi vilgfa.letfk (lengyel paprkivgs).Olvass: Hrs Lszl: Hresincsi mesefa.A kpzelet vilga Tanri kziknyv 3033. old.Eszkzk: vlaszthat technika.

Elzetes feladatok: Meskbl s hres trtnetekbl ismert hres fk jellemzinek sszegyjtse. A mese cme s az abban szerepl klnleges fa legfbb jellemzinek megbeszlse.letfa paprkivgssal: tengelyesen szimmetrikus kompozci ksztse fgglegesen flbehajtott A/4-es rlapbl.

(Lers: Tk. 23. old.)

3. tmakr. Szobrok s dombormvek (2 ra)

7.Malkotselemzs: szobrok s dombormvek.(Tk. 24. old.).Gipszdomborm ksztse.(Tk. 25. old.).1. Malkotsok sszehasonltsa a kpolvass adott szempontjainak alkalmazsval. (Az elemzs szempontjai: Tanri kziknyv 34. old.) A domborm s a krplasztika sszehasonltsa.2. Domborm ksztse: Egy termszeti forma, pl. levl, fakreg vagy kisebb termsek lenyomatnak ksztse agyagbl vagy gipszbl.Vizulis megismersi s tanulsi kpessg, a kpi emlkezet, a kpolvass, a vizulis mvszeti szkincs gazdagtsa, s az emptia fejlesztse a malkotsok megfigyelsvel s megbeszlsvel.A manulis kszsg fejlesztse a domborm ksztsvel.A vlemnyalkots, az intuitv kpessgek, az emptia s a kommunikcis kpessg fejlesztse egy trlat killtott alkotsainak megtekintse alapjn.

Szemlltets:

Asszr domborm. Borsos Mikls: Odsszeia II. (plakett).Samu Gza: Ktfel nv fa.Tanri kziknyv 3435. old.Eszkzk:

agyag vagy gyurma, modellgipsz, kevertl, termszeti formk a lenyomatokhoz.

Mzeumi ra.Mzeumi killts, helytrtneti gyjtemny megtekintse.Eredeti malkotsok megfigyelse s rtkelse egyni vlemny-nyilvntssal.Egy trlat kzs megbeszlse s rtkelse a tanrn.

4. tmakr: Klnleges tvonalak s varzstrkpek (6 ra)

8.Az alaprajz s a trkp: klnbz trkpfajtk. Trkpjelek tervezse.(Tk. 2627. old.).

1. Egyszer alaprajzok s trkpek nzegetse, megbeszlse, rtelmezse, a tr- s a skbrzols sszehasonltsa.

A trbeli tjrszlet vagy plettmeg sszehasonltsa a fellnzeti kpvel vagy az alaprajzzal.

(Tk. 2627. old.).2. A trbelisg megjelentse skon, pl. tmeg alaprajz, tj trkp. A fellnzeti brzols jellegzetessgeinek megbeszlse.3. Trkptpusok: fldrajzi, trtnelmi, turista.

4. A trkpjelek jellemzi. A nagyts s a kicsinyts fogalmnak megismerse.

A tanulsi kpessgek (megfigyelkpessg, tapasztalati ton szerzett ismeretek, rtelmezs) fejlesztse a tr s a sk sszehasonltsval, a klnbz trkptpusok jellegzetessgeinek felismersvel.A trlts, a trbeli tjkozds s a kpi emlkezs fejlesztse a kzvetlen lakkrnyezet megismersvel. Motivl hats az ismeretlen tvonalak felfedezse s megismerse.Az informcis kpessg fejlesztse a jelek rtelmezsvel s alkotsval. Szemlltets:

Egy vros lgi felvtele (madrtvlati kpe) s ugyanannak a rszletnek trkprajza.Trtnelmi, fldrajzi s turistatrkpek.

Egy kzintzmny tmege s alaprajza.Eszkzk:

A kpzelet vilga tanknyv 2628. old.Tanri kziknyv 3637. old.A magyarz brkhoz sznes ceruza.

Tjkozdsi gyakorlat a lakhelyen s a krnykn. Az iskola s a lakhely kztti tvonal megkeresse a trkpen, az tvonal felvzolsa emlkezetbl.A lakhely s krnyknek jellegzetes vrainak s kastlyainak megismerse s elhelyezse a trkpen.Elkpzelt tr fellnzeti brzolsa, pl. mesebeli vr, llatkert, vidmpark, egy trsasjtk tvonala.

9.Klnleges informcik megfigyelse s rtelmezse. Klnleges trkpek (varzstrkp) tervezse.(Tk. 29. old.)1. A jelek, brk egyszerstse, egyrtelm jelentsnek vizsglata.

2. Klnleges trkpek f jellegzetessgeinek megfigyelse s jellemzse kzsen.

3. Sajt varzstrkp tervezse a megfigyelsek sorn ltottak inspircija alapjn.

A megismer-s elemz kpessgek, a sznalkalmazsi s informcis kpessgek, az absztrakcis kpessgek, tovbb a kpzelet fejlesztse az egyszer kzl brk rtelmezsvel s alkot hasznlatval.

Szemlltets:

Orosz Istvn: Voltaire.Eszkzk: sznes ceruza, filctoll.

A kpzelet vilga tanknyv 29. old., Tanri kziknyv 3839. old.Gyjtmunka: Klnleges, szokatlan trkpek s trkpszer kpzmvszeti brzolsok gyjtse, pl. Philip Allen: Atlaszok atlasza. Budaknyvek, Bp., 1994.

10.Mesepark(Tk. 3031. old.)

1. Beszlgets vidmparki lmnyekrl. Az ott ltott jtkok jellegzetessgeinek elmeslse.2. Beszlgets a tanknyv meseparkot brzol rajzairl. (Spontn megnyilvnulsok s a Tanri kziknyv 40. oldaln olvashat szempontok alapjn.)

3. A tanknyv feladatainak nll megoldsa: piktogramok rtelmezse s tjkozds a trkpen.4. Klnleges pletek s jtkok tervezse a meseparkba.Az anyanyelvi kompetencia (beszdkszsg, fogalmazs) s a vizulis memria fejlesztse a ltott formk jellemzsvel s az emlkkpek felidzsvel.A vizulis kommunikci s az informcis kpessg fejlesztse a piktogramok rtelmezsvel (az egyszerstett formk s a sznek figyelemfelkelt, kiemel szerepnek rtelmezse).A kreativits s a problmamegold gondolkods fejlesztse a klnleges pletek s jtkok tervezsvel.Szemlltets:

Fotk a budapesti vidmparkrl, a prizsi Disneylandrl.Eszkzk:

A kpzelet vilga tanknyv 3031. old., Tanri kziknyv 4043. old.Filctoll, olajpasztell, tempera.Gyjtmunka: kpek, rajzok, filmrszletek vidmparkokrl, rdekes pleteket brzol meseknyvi illusztrcik.Szitucis jtk: a mesepark bemutatsa egy elkpzelt szemly helyben, pl. idegenvezet, parkigazgat stb.

(Tk. 31/6. f.)

11.Informcikzl jelek s jelentsk.

Zszlk.

(Tk. 3233. old.)

1. Kzs megbeszls a zszlk jellegzetessgeirl: funkci, forma, sznhasznlat, dszt motvumok.2. Zszlfelismer jtkok kzsen, pl. sztvgott zszlk kpnek sszeillesztse pros vagy csoportmunkban, zszl felismerse egy rszlet alapjn stb.

3. A tanknyv feladatainak megoldsa nllan, rsban.

4. Meseorszg zszlajnak tervezse.Az anyanyelvi kompetencia (beszdkszsg, fogalmazs) s a vizulis memria fejlesztse a ltott formk jellemzsvel s a tanult ismeretek felidzsvel.

A kooperatv kpessgek fejlesztse pros s csoportmunkval.A kreativits s a problmamegold gondolkods fejlesztse az egyedi zszl tervezsvel.Szemlltets:Zszlk kpei a tanknyvben.

Srvry Katalin: Gabriello (textilkp).Tanknyv 3233. old.Tanri kziknyv: 4445. old.Eszkzk: vlaszthat technika, pl. paprkollzs, filctoll vagy textilfests.Knyvtrmunka:Klnbz orszgok zszli. Az egyik zszl jellemzinek rvid rsbeli megfogalmazsa nllan. Kiseladsok a zszlkrl.

12.Trsasjtk tervezse.(Tk. 3435. old.)1. Az rdeklds felkeltse az otthonrl behozott trsasjtkok bemutatsval. Az egyik jtk szablyainak s a tbla kpi megoldsainak megbeszlse.2. Tanknyvi munka: a trsasjtk hinyz kpeinek kiegsztse a szablyban lertaknak megfelelen.

3. Trsasjtk tervezse nllan: a szably kitallsa, a plya elrendezse, a kpek elhelyezse s a fellet eszttikus kidolgozsa.

A problmamegold gondolkods, a kompozcis kszsg fejlesztse s az tletes alkot tevkenysg kialaktsa a trsasjtk tervezsvel.A matematikai kompetencia fejlesztse a jtk logikus kitallsval (a tbla felosztsa, a jtkszablyok kitallsa, a jtszhatsg felmrse).Az eszttikai-mvszi tudatossg fejlesztse a jtk tletes s ignyes kidolgozsval. Szemlltets:

Klnbz tbls trsasjtkok.A kpzelet vilga tanknyv trsasjtk-rajza. (3435. old.)

Tanri kziknyv 4649. old.Eszkzk: vonalz, krz filctoll, sznes ceruza.Gyjtmunka:Rgi s mai trsasjtkok.

Kedvenc trsasjtk otthonrl.

5. tmakr. A karcsonyi nnepkr (4 ra)

13.Kszlds az nnepekre, nnepi dekorci.

1. Mikuls hajtogatsa paprbl. (Origami, Tk. 36. o)2. Mikuls-csizma hajtogatsa paprbl. (Origami, Tk. 37. old.)3. Elkpzelt jelenet brzolsa a Mikuls megjelentsvel.Osztlydekorci ksztse (vlaszthat feladatok).

1. Origami paprmikuls ksztse a tanknyvben megjellt lpssorrendek betartsval s pontos hajtogatssal.

(Tk. 36. old.)2. A Mikuls-napi meglepets ajndkok elhelyezsre szolgl origami mikulscsizma hajtogatsa.

3. A Mikuls rkezse cm jelenet vizulis brzolsa vlaszthat technikval.

A megfigyel s a reprodukl kpessg, a manulis kszsg, az ignyessg fejlesztse s a pontos munkavgzs kialaktsa.A szocilis s llampolgri kompetencia fejlesztse a hagyomnyok, npszoksok rzsvel s szerepjtkkal trtn eladsval.Az alkot kpzelet fejlesztse a tmhoz kapcsold jelenet egyni hangvtel brzolsval.Szemlltets:

Mikulst brzol kpeslapok, csomagolpaprok, meseillusztrcik.Tanri kk. 5051. old.Eszkzk: piros vagy piros-fehr szn origamipapr, oll, ragaszt, filctoll, vlaszthat technika a Mikuls-kphez.

Gyjtmunka:A Mikuls nnepnap idpontja s eredete. A Mikuls hagyomnyosan elfogadott kls s bels tulajdonsgainak kzs sszegyjtse. Hogyan kszldnk a Mikuls-napra?

Mikulshoz kapcsold talls krdsek gyjtse s megfejtse. (Tanri kziknyv 50. old.)

14.Karcsonyi szoksok s jelkpek.Az nnep jellegzetes dszt-motvumainak alkalmazsa.

Az nnepi dekorci jellegzetes trgyai s sznei.1. Malkotsok elemzse.(Tk. 38- 39. old.)2. Karcsonyi kpeslapok tervezse. (Tk. 4041. old.)3. Ablakdszek ksztse.(Tk. 4243. old.).

1. Karcsony a mvszetben. Jzus szletst brzol festmnyek megismerse.(Kik lthatk a kpen, mi trtnik a kpen s milyen helysznen zajlik a cselekmny?)

2. Vlaszthat alkoti feladatok. Karcsonyi kpeslapok elemzse (a rgi s mai kpeslapok sszehasonltsa) s tervezse. Az nnepre jellemz motvumok gyjtse, tervezse s a vgleges kompozci kialaktsa a gyjttt motvumok kreatv, egyni alkalmazsval.

Egyedi rajz vagy festmny ksztse vlaszthat technikval. Kpeslapok ksztse paprhajtogatssal (origami).

Az anyanyelvi kompetencia s a kpolvass kpessgnek fejlesztse a tmhoz kapcsold malkotsok hangulatnak rtelmezsvel.Az eszttikai rzk, a kreativits, a problmamegold kpessg s a manulis kszsg fejlesztse az alkalomhoz ill trgyak tervezsvel.A szocilis kompetencia (kzssgi rzs, egyttmkds, emocionlis rzsek) fejlesztse az ajndkok szemlyre szl megtervezsvel s sajt elkpzels szerinti megvalstsval.A matematikai kompetencia, a logikai gondolkods fejlesztse a szimmetrikus formk pontos hajtogatsval s kivgsval.

Szemlltets: rgi s mai karcsonyi kpeslapok, karcsonyi laksdekorci, csomagolpaprok, adventi koszor, paprkivgssal kszlt karcsonyi ablakdszek.A kpzelet vilga tanknyv illusztrcii (Tk. 3843. old.), Tanri kziknyv 5255. old.Eszkzk: ceruza, vonalz, filctoll, olajpasztell, festk, oll, fehr s sznes rlapok, csomagolpaprok, gyertya.

Gyjtmunka:Kpek, rajzok, versek (pl. Jzsef Attila: Betlehemi kirlyok), trtnetek a karcsonyi nnepkr jeles napjairl, az nnephez kapcsold hagyomnyokrl s csaldi szoksokrl (kszlds, utck s laksok dsztse, hagyomnyos telek stb.).Csoportmunka: ablakdszek ksztse hajtogats vagy vgs technikjval fehr vagy sznes paprokbl.

(Tk. 4243. old., Tanri kziknyv 55. old.)

6. tmakr. Emberbrzols (6 ra)

15.Elemz beszlgets malkotsokrl. Malkotsok csoportostsa adott szempontok alapjn, pl. kompozci, mfaj, technika stb. (Tk. 4447. old.)Az emberi test arnyai s vltozsai.(Tk. 4849. old.)1. Szoborelemzs. (Tk. 44. old.)Kzs megbeszls, nll vlemnyalkots adott krdsek segtsgvel. (A mvek tmja: kiket ltunk a szobrokon? Mit fejeznek ki a szereplk mozdulatai? Miben klnbzik egymstl a szobrok stlusa?) A kzs megbeszls tapasztalatainak rvid sszegzse.2. Festmnyek elemzse. (Tk. 45. old.) Gondolatok s rzelmek kifejezse szban, rsban s rajzban (kompozcis rajz, sznvzlat, kpfolytats, fogalmazs, kpzeletbeli riport, szerepjtk).

3 Az emberi test vltozsa. (A tanknyv rajzsorozatnak elemzse, 48. old.) Emberbrzols klnbz nzpontbl (oldal-, ell- s htulnzet). Tanknyvi munka.A megfigyelkpessg, a kommunikcis kszsg (szkincs, kpolvass, helyes s kreatv nyelvhasznlat, fogalmazs, nll vlemnyalkots), a kpzelet, az elemz kpessg s rtelmezs, az eszttikai rzk, az emptia fejlesztse a tmhoz kapcsold malkotsok jellegzetessgeinek leolvassval s az szrevtelek megfogalmazsval.A hatkony, nll tanuls: a mshol szerzett ismeretek adott clnak megfelel kreatv alkalmazsa (pl. krnyezetismereti tk.: Testnk, letmkdseink. A mozgs.)A termszettudomnyos kompetencia fejlesztse: beszlgets az egszsges letmdrl s az egszsges testalkatrl.Szemlltets:Sumer emberpr, Mron: Diszkoszvet, Archipenko: Bokszmrkzs, Ferenczy Kroly: Kdobl fik, Fnyes Adolf: Testvrek, Michelangelo: dm teremtse, Falusi elljr szobra (kori egyiptomi szobor), Ghirlandaio: Nagyapa s unokja, Flp Gyrgy karikatri.

Rajzsorozat az emberi test idelis arnyairl.Eszkzk: grafitceruza, sznes ceruza.Elzetes feladat, knyvtrmunka: Embereket brzol festmnyek s szobrok reprodukciinak gyjtse (az alkot neve, az alkots cme, mikor kszlt).

Az egyik alkots szerepljnek kls tulajdonsgainak lersa, a ltottak alapjn kvetkeztets a bels tulajdonsgokra.

Fogalmazs: Egy elkpzelt trtnet rsa Fnyes Adolf festmnyrl.

Hogyan reztem volna magamat a kdobl fik kztt?

16.Malkotsok elemzse: a trviszonyok s a mozgs megfigyelse.A mozgs fzisai.(Tk. 50. old.)llkpmozgkp.(Tk. 51. old.)

1. Malkotsok elemzse: A mozdulatok szerepe a mondanival kifejezsben. (Megfigyelsi szempontok: Tanri kziknyv 58.old.)2. A mozdulat jellemzinek megfigyelse, a vzols gyakorlsa (tanknyvi munka).3. llkpmozgkp. A rajzfilm. Prgettymozi ksztse egyszer eszkzkkel.

(Tk. 51. old.)4. Csoportmunka:Egy vlasztott sportol jellegzetes mozdulatnak egyni brzolsa, majd kzs kompozci ksztse a rajzok frzszer egyms mell sorakoztatsval.Az anyanyelvi kommunikci s a kpolvass kpessgnek fejlesztse a tmhoz kapcsold malkotsokon lthat szereplk kompozcis trben elfoglalt helynek rtelmezsvel s a mozdulatok szbeli lersval.A hatkony, nll tanuls fejlesztse a tanknyv szvegnek rtelmezsvel s az sszefggsek felismersvel.A szocilis kompetencia (kzssgi rzs, egyttmkds) fejlesztse a csoportmunkval sszelltott kompozci kialaktsval.

Szemlltets:

A tanknyv illusztrcii (5051. old.).Pl. Glatz Oszkr: Birkz fik.

Tanri kziknyv 5861. old.Eszkzk: a tanknyv megkezdett bri a rajzfolytatshoz; a csoportmunkhoz egyforma mret rajzlapok, olajpasztell/filctoll vagy tempera.

Szerepjtk:A tanknyv mozdulatokat s mozgssort bemutat festmnyeinek s rajzainak eljtszsa (tnc- s sportmozdulatok).Kpkirak:Egy mozdulatsor fzisrajzainak a trtnsnek megfelel sorrendbe lltsa.

17.A forma egyszerstse foltra.Krvonal rnykp rszletek

(Tk. 5253. old.)

1. Motivci: Tr Istvn Az rnyk cm versnek felolvassa.2. sszehasonlts kzs megbeszlssel: melyek a hasonlsgok s klnbsgek egy forma sziluettje s rnyka kztt?2. Vlaszthat alkoti feladatok:

Tanknyvi munka: krvonal alapjn a rszletek kitallsa. Egy sportol krvonalakkal megrajzolt alakjnak kiegsztse rszletekkel. (Tk. 53. old.) Dekoratv fellet tervezse egymst rszben fed emberi alakok krvonalaibl. A feladat csoportmunkban is elkszthet gy, hogy mindenki megtervezi vagy kp alapjn megrajzolja az emberi alak krvonalt egy tetszleges mozdulatba (bels rszletek nlkl), majd a krvonala mentn kivgja a formt a paprbl (kb. A/4-es mretben). Ezutn egy nagy kartonra mindenki rilleszti s krberajzolja a sajt formjt. Vgl egy kzsen megbeszlt terv szerint kszlhet el a kzs kp sznes kidolgozsa.

A megfigyelkpessg, az eszttikai tlkpessg (elemzs, sszefggsek felismerse), a kpi emlkezet s a kombinatv (talakt s kpzeleti kiegszt) kpessgek fejlesztse.

Cl az alkotmunkhoz val jtkos, rdekld, hozzlls kialaktsa, a kreativits s a szocilis kompetencia fejlesztse az egyttmkdst ignyl letnagysg kontrrajzok egyni hangvtel, jszer kidolgozsval.

Az nismeret fejlesztse a vizulis eszttikai jelleg preferencik rvnyre juttatsval.

Szemlltets:

A tanknyv szemlltet bri: 5253. old.Tanri kziknyv 6265. old.Eszkzk: grafitceruza, sznes ceruza, filctoll, tempera/olajpasztell, fehr s sznes paprok, egyni megoldsok tetszlegesen vlaszthat technikval, pl. a Tanri kziknyv 65. oldaln lthat gyermekmunkk (kollzs, festkfjs, nyomtats).Motivcis jtkok.

(Tk. 52. old.)

sszekeveredtek a valsgos formk s rnykaik. Feladat az sszetartoz formkat prba lltani.A tanknyvben lv Mikuls rnykn a hibs rszletek nll megkeresse.

Formk kitallsa krvonalaik alapjn. (Krvonalrajzok a tbln.)letnagysg kontrrajz ksztse (pros munka):

Egymst rajzoljk krbe a gyerekek: az egyik rfekszik egy nagy paprra, a msik pedig krberajzolja. A rajzot felltztethetjk mesebeli szereplnek, alakthatunk belle egy kitallt fantasztikus figurt, de ha jelmezbe ltztetjk, akkor farsangi dekorcit kszthetnk bellk.

18.A forma talaktsa.(Tk. 5455. old.).Kpelemzsek. Stilizlt, dsztmintv talaktott emberalak tervezse.Egyszer kzl brk rtelmezse s ksztse.

1. Beszlgets s nll vlemnyalkots a mvszi talakts jellemzirl szemlletes pldk bemutatsval: formaredukci (egyszersts, a lnyeg kiemelse), skformv alakts, dszts, vals formk sszekeverse.

(Tk. 54-55. old.)2.Vlaszthat alkoti feladatok.

Egy kedvenc meseszerepl alakjnak kidolgozsa a test felletnek dekoratv talaktsval.

Az emberi test brzolsa formaegyszerstssel, pl. csak geometrikus formkbl ll test.(Tk. 55. old.)

Az anyanyelvi kommunikci fejlesztse a tanknyv szvegnek rtelmezsvel s a mvszi talakts jellemzinek nll megfogalmazsval.A kreativits (az absztrakcis s a kombinatv kpessgek, az alkot kpzelet, az nllsg s az eredetisg) fejlesztse az alkoti feladatokkal.A kombinatv kpessgek fejlesztse a vizulis jelek jelkpek alkot hasznlatval.

Szemlltets: Magyar npmvszeti trgyak (Miska boroskancs, faragott tkrs pl.: Juhsz kedvesvel).Picasso: Lny jtkcsnakkal (1938).

kori krtai szobor.Viera Bombov: Meseillusztrci (1972).

Emblmk, piktogramok egyszerstett formi.Tanri kk. 6669. old.Eszkzk: sznes ceruza, filctoll.Gyjtmunka: Rgi korok stilizlt formi, npmvszeti brzolsok, a 20. szzad festszetnek s szobrszatnak valsgot talaktva brzol stlusai (pl. kubista, szrrealista), meseillusztrcik.Projektfeladat: Egy nllan vlasztott sportg emblmjnak terve. Cl: az emblma dszthesse a sportol pljt, a sportg zszlajt vagy a sportkrt bemutat prospektust.

19.Mozgsfzisok.

1. Paprjtkok:a) Mozg paprember.b) Rajzos titok.(Tk. 56. old.).

2. Tornz bohc (Tk. 57. old.).1. Rhangolds a tmra: Tornamozdulatok kzs vgzse a teremben.

2. Beszlgets az emberi mozdulatok jellegzetessgeirl (az elmozdulsok/zletek pontjainak sszegyjtse: vll, knyk, csukl, csp, trd, boka, ujjak, nyak, a gerinc hajlsa).

3. Differencilt feladatkiads: Mozg paprember: az emberi mozdulatok brzolsa egy ellnzetbl brzolt egyszerstett emberforma tizenkt rszre darabolt testrszeinek klnbz helyzetbe illesztsvel. (Tk. 56. old.) Rajzos titok: ngyfs csoportokban kszlhet a feladat (rszletes lersa a tanknyv 56. oldaln tallhat).

A jtkos tanuls, a ksrletezs rmnek kialaktsa a motivcis feladatokkal.A megfigyelkpessg, a kpi emlkezet s a lnyeglts kpessgnek fejlesztse egy mozdulatsor jellemz elemnek kiemelsvel.

Az anyagismeret, a manulis kszsg, a forma- s arnyrzk, a kreativits s a problmamegold kpessgek fejlesztse a paprmunkk ksztsvel, j technikk kiprblsval.

Szemlltets:

robotokat bemutat kpek, farsangi kpek, maszkok, jelmezekDis Mrta: Kzmvesknyv kisiskolsoknak. Holnap Kiad, Bp., 2002.

A kpzelet vilga tanknyv 56-57. old., Tanri kziknyv 70-71. old.Eszkzk:

sznes s fehr karton, grafitceruza, sznes ceruza, filctoll, oll, ragaszt, miltonkapocs vagy sprga.

Paprjtk: tornz bohc. A konstruls lpsei: a forma felrajzolsa (krvonal s az elmozdul rszletek jellse), a fellet elkpzels szerinti dsztse, a forma kivgsa, rszekre darabolsa, a testrszek sszeillesztse klnbz mozg helyzetbe gy hogy egy elkpzelt tevkenysget vagy hangulatot fejezzen ki, a legjobbnak tallt mozdulat felragasztsa egy sznes kartonra.Kzs rtkels.

7. tmakr. Farsang (3 ra)

20.Farsangi szoksok.Jelmezek larcok tervezse.(Tk. 5861. old.).

1. Farsangi jelenet brzolsa kpkiegsztssel (tanknyvi munka) vagy nll kpalkots szemlyesen tlt farsangi lmnyek brzolsval.2. Tanknyvi munka: klnbz korok jellegzetes larcai.3. Farsangi larc ksztse sajt clra.

(Tk. 61. old.)

A kreativits, a kompozcis kszsg, a kpzeler fejlesztse s az alkot tevkenysg megszerettetse az tlt esemnyek, a kitallt dolgok megjelentsvel.A manulis kszsg (kzgyessg, eszkzhasznlat, anyagismeret, pontossg) fejlesztse a farsangi trgy tervezsvel.

Szemlltets:

A tanknyv bri: 5861. old.Tanri kziknyv 7275. old.Szyksznian Wanda: Naptrtervek.

(Tk. 59. old.)

Eszkzk: a tmnak megfelel vlaszthat technika.Gyjtmunka: farsangi larcok, farsangi jelmezek, farsangi hagyomnyok (npszoksok, telek, blok, farsangi dekorci).Csoportmunka: farsangi osztlydekorci ksztse a gyjttt formkbl s kpekbl.

8. tmakr. Kpes trtnetek kpregnyek (7, 5 ra)

21.Kpsorozatok rgen s ma.Rvid trtnet brzolsa kpsorozatban.

(Tk. 6265. old.)

1. A kpregny rajzolsnak jellegzetessgei. Rgi korok kpsorozatai. (A tanknyv feladatainak nll megoldsa a kzs megbeszls utn.)2. Egy tlt vagy kitallt trtnet brzolsa a tanknyvben (64. old.) ltott mezopotmiai doboz dsztshez hasonl svos brzolsban.

A megfigyelkpessg, az anyanyelvi kommunikci s az brzol s kifejez kpessg fejlesztse a malkotsok, ltvnyok, lersval, eszttikai minsgeinek jellemzsvel.A problmamegold gondolkods fejlesztse a cselekmny lnyeges rszleteinek kpi kiemelsvel.Szemlltets:

Kpsorozatok: rgi korok hres trtnetei (pl. a rmai Traianus-oszlop, a firenzei Paradicsom-kapu).Mai kpregnyek.Tanri kk. 7677. old.Eszkzk: vlaszthat grafikai eszkzk.Gyjtmunka:jsgok kpregnyei.Pros feladat:jsgokbl kivgott kpregnykockk sszekeverse, majd az eredeti esemnynek megfelel sorrendbe lltsa. Kitallt trtnet nll megfogalmazsa a kpsorozathoz.

22.Vltozsok, folyamatok, jellegzetes llapotok, helyzetek, trtnetek megfigyelse.

Kpregny tervezse.

(Tk. 6667. old.)

1. Beszlgets napjaink divatos kpregnyeirl (tma, szereplk, stlus, szvegkp).2. Megfigyelsi feladat: idrendisget kifejez fziskpek alkalmazsa egy adott trtnet vagy esemny nhny kpbl ll kpsorozatnak feldolgozsakor.3. A megfigyelt kpregny egy rszletnek rajzi mdostsa.Az anyanyelvi kommunikci fejlesztse (beszdkszsg, a kp tartalmnak szbeli jellemzse).

A tanulsi kpessgek (problmamegold gondolkods, a megrts, a helyes kvetkeztets, a vizulis kommunikci s a logikai kszsg) fejlesztse egy trtnet helyes sorrendjnek rtelmezsvel.

Szemlltets:

A tanknyvben lthat kpregny s kpsorozat, 6667. old.Tanri kziknyv 7879. old.Eszkzk: filctoll, sznes ceruza.

Kiegszt feladat. Egy napom trtnete cm kp brzolsa kpregny formjban. Kedvenc mese vagy egy tanult trtnet illusztrlsa kpregnyszeren, kpsorozatban.

23.Egy vers feldolgozsa kpsorozatokban.

(Tk. 6871. old.)

Tanknyvi munka. Az ablakmos egy toronyhzon cm vers kpregnyszer kidolgozsa. A tanknyv illusztrciinak kiegsztse a vers tartalmnak megfelel rszletrajzokkal.A megfigyelkpessg, az alkot kpzelet, az asszocicis kpessgek fejlesztse az llkpekbl ll kpsorozat nll, tletes megalkotsval.Szemlltets:

A tanknyv rajzai, 6871., Tanri kk. 8081. old.Eszkzk: filctoll, sznes ceruza.Kpesknyv ksztse kzs munkval.A trtnet jeleneteinek egyni brzolsa, majd a lapok idbeli trtnsnek megfelel illesztse.

24.Elkpzelt esemny vagy krnyezet vizulis megjelentse.A jv kpzeletbeli bemutatsa.(Tk. 72. old.)

1. Beszlgets a tanknyv illusztrcijrl vitaindt krdsek segtsgvel. A tj urbanizldst szemlltet rajzsorozat kapcsn trjnk ki a krnyezetvdelem fontos teendire, a krnyezetpusztt tevkenysgek cskkentsre.2. Tanknyvi munka: az adott tj vltozsnak vizulis szemlltetse, a kpsorozat befejezse.A krnyezettudatos magatarts kialaktsa a termszetvdelemhez kapcsold kzs megbeszlssel.

A megfigyelkpessg, a ltvnyrtelmezs, a trrzk, s a kpzelet fejlesztse a fantziakpek ksztsvel. A koopercis kpessgek fejlesztse a tma kzs megbeszlsvel, a rszfeladatok felosztsval s kzs kidolgozsval.Szemlltets:

Jrg Mller: Ahol valamikor rt volt cm rajzsorozata.Tanknyv 72. old., tanri kziknyv 82. old.Eszkzk: filctoll, sznes ceruza (Tk. 72. old.)Kzs kp: vlaszthat technika.Csoportmunka vagy pros munkk: -Utazs a mltbl a jvbe cm fantziakp rajzolsa egy nagymret lapra.-A jv vrosa cm fantziakp rajzolsa s festse.

25.A termszet csodi a nagyt alatt.(Tk. 73. old.)

1. A termszeti forma rszleteinek megfigyelse a nagyt alatt, a kinagytott rszletek brzolsa.2. Rkzelts nagyts. Rajzsorozat ksztse a rkzelts folyamatrl, a rszletek egyre jobb felismerhetsgrl.A megfigyelkpessg, a ltvnyrtelmezs, a forma- s arnyrzk, a reprodukl kpessg, a kompozcis kszsg s az eszkzhasznlati kszsg fejlesztse a ltott forma brzolsval.

Szemlltets: Nagyt vagy mikroszkp alatt nagytott kpek, rovargyjtemny.Tanknyv 73. old. Tanri kziknyv 8485. old.Eszkzk: kzi nagyt, grafitceruza.

Gyjtmunka:Nvny- s llatkpek a nagytshoz.Csoportmunka:Egy rovarkp sztvgott, majd fnymsolval kinagytott fekete-fehr tnus rszleteinek sznezse egynileg, majd az eredeti forma kzs sszelltsa.

9. tmakr. Hsvt (1, 5 ra)

26.A hsvti nnep jelkpei s szoksai. Az nnepi dekorci jellegzetessgei s motvumai.A hsvti tojs dsztse.

(Tk. 74. old.)Origami. Hsvti tlaldaru.

(Tk. 75. old.)

1. Kzs megbeszls: a hsvti tojsok sznezsnek s dsztsnek hagyomnyos s j megoldsainak sszegyjtse. A mintk s sznek jelentsnek rtelmezse. sszegzs: a tanknyv 74. oldaln.Kzs megbeszls: mit rtnk a termszet tavaszi jjszletsn?2. A hmes tojsok klnbz festsi technikjnak megismerse. (Szemlltets: kpek, rajzok, valsgos festett tojsok.)3. Hsvti tojs dsztsnek tervezse vlaszthat technikval.4. Origami: hsvti tlaldaru hajtogatsa sznes paprbl.

(Tk. 75. old.)

A megfigyelkpessg, a ltvnyrtelmezs, a reprodukl kpessg, az alkotkpessg, az tletessg, az eszkzhasznlati kszsg s a manulis kszsg fejlesztse a hsvti tojsfests hagyomnyos s j technikinak megismersvel.A szocilis s llampolgri kompetencia fejlesztse a hagyomnyrzs jelentsgnek megrtetsvel.A megismert technikkhoz kapcsold szkincs bvtse (berzsels, pingls, karcols, rmzs).

Szemlltets:

Hsvti kpeslapok, festett hmes tojsok. Tanri kk. 8687. old.Eszkzk:A paprra tervezett tojsmintkhoz: tempera, olajpasztell.A viaszkarchoz: tempera, szappan, gyertya, karcol eszkz.A paprkivgshoz: oll, fehr vagy sznes rlapok.

A hmes tojs festshez: kifjt vagy ftt tojs, tojsfestkek, mhviasz, festedny.Gyjtmunka:Hsvthoz kapcsold talls krdsek s npszoksok, hmestojs-mintk.Fessnk igazi hmes tojst!Dsztsk a kemnyre fztt vagy kifjt tojs fellett a tanknyv lersbl vlasztott technikk valamelyikvel.

(Tk. 74. old.)Ablakdsz ksztse paprkivgssal.A szimmetrikusan dsztett tojsformt flbehajtott rlapbl kell kszteni, a mintkat krmvg ollval kell kialaktani.

10. tmakr. A valsg s a jellemz forma (10, 5 ra)

27.A ltvny brzolsa kzvetlen megfigyels s emlkezet alapjn.

1. Madarak a malkotsokon.(Tk. 76. old.)2. A madarak formja s fellete. A madrtollak rajzolata.(Tk. 77. old.)3. Versillusztrci. (Tk. 78. old.)4. A madr-kereskeds laki.

(Tk. 79. old.)

1. Kpelemzs sszehasonlts adott szempontok alapjn.

(Tk. 76. old.)2. Vlaszthat brzolsi feladatok (differencilt feladatkiads).

Ltvny utni tanulmnyrajzok ksztse madrtollakrl. Indin fejdsz tervezse valsgh vagy mesebeli tollak rajzaibl.

(Tk. 77. old.).

Versillusztrci. A madrforma sznezse a versben olvasott sznek kvetsvel. (Blaise Cendrars: Kk madr.)

Rajzkiegszts. A madrkereskeds laki. Dszmadarak brzolsa.A megfigyelkpessg, a vizulis emlkezet, a reprodukl kszsg, a forma- s sznrzk, tovbb a rajztechnikai kszsg fejlesztse a ltvny vizulis rtelmezsvel. A kreativits (a kpzelet, az tletessg, az ismeretek alkalmazsi kpessge) s a kooperatv kompetencia fejlesztse a kollektv motivcis jtkok rmnek megtapasztalsval s a sajt elkpzelsek megvalstsval.

Szemlltets:

Madarak egy fa koronjn (egyiptomi falfestmny).Paul Klee: Tj srga madarakkal (1923).Madarakat brzol kpek, rajzok vagy rvid filmrszletek, madrhangok.Tanri kziknyv 8891. old.Eszkzk: sznes ceruza, filctoll, akvarell vagy tempera, viaszkarc.Elzetes feladatok: Madrformk, madrtollak, madarakrl szl talls krdsek, kzmondsok s szlsok gyjtse.Motivcis jtkok: Madrfajtk felismerse talls krdsek alapjn. Madarakrl szl kzmondsok s szlsok rtelmezse kzsen. Kpkirak jtk csoportmunkban: hrom madrkp egyenknt 4-5 rszre vgott s sszekevert kpnek sszelltsa.

28.Ltvny utni brzols. A forma jellemz nzetei.1. A krvonaltl a rszletekig.(Tk. 80. old.).2. Paprnyomat(Tk. 81. old.)3. Origami: csapkod szrny madr.(Tk. 8889. old., Kiegszt anyag)

1. Beszlgets a tanknyv madarat brzol rajzsorozatnak fzisrajzairl. A ltvny utni, valsgh rajz ksztse (a forma f arnyainak vizsglata szemmrtkkel, a befoglal forma felvzolsa, a krvonal elnagyolt rajza, a rszletek megrajzolsa, a tnusok vagy a sznek jellse).2. Vlaszthat alkoti feladatok.

Ltvny utni tanulmnyrajz ksztse egy madrrl (kp vagy kitmtt forma alapjn).

Madarat brzol egyiptomi amulett kontrrajznak kiegsztse a bels rszletek dekoratv kidolgozsval.

(Tk. 80. old.) Paprnyomat ksztse.

(Tk. 81. old.) Origami madr hajtogatsa ngyzet alak sznes paprbl.Az anyanyelvi kommunikci fejlesztse a ltott formk szbeli rtelmezsvel.A megfigyelkpessg, a forma- s arnyrzk, a rajztechnikai kszsg, a manulis kpessgek fejlesztse a ltott formk brzolsval. A kreativits fejlesztse a megkezdett rajz tletes kiegsztsvel.A szocilis kompetencia fejlesztse (egyttmkds, egyms segtse) s az ignyes munkavgzs kialaktsa a kzs kompozci ksztsvel.Szemlltets:

Tutanhamon srjban tallt madr formj vd amulett. Egyszer forma rajzolsa a befoglal formtl a rszletekig.A kpzelet vilga Tk. 8081. old.Tanri kziknyv 9295. old.Eszkzk: grafitceruza, sznes ceruza, filctoll, sznes paprok, a paprnyomathoz grafitceruza, oll, ragaszt, tempera vagy nyomdafestk, nyomhenger, rlap.

Csoportmunka. Kzs kompozci sszelltsa egyforma mret s alak geometrikus formkba rajzolt madrrajzokbl.

A tanknyvben szemlltetett feladathoz egyenl oldal hromszgeket kell kivgni famentes rajzlapbl. A hromszgekbe mindenki gy rajzolja bele a madarat, hogy annak testrszei a hromszg mindhrom oldalt rintsk.

(Tk. 85. old., Tanri kziknyv 95. old.)

29.A ltvny trsa.(Tk. 82. old.)A forma jele s jelentse.(Tk. 83. old.)A valsgos forma talaktsnak mdjai: a jellegzetessgek kiemelse, a lnyegtelen rszletek elhagysa, dekoratv dszts, elvonatkoztats a valsgos sznektl. Sttvilgos kontraszt lehetsge a dekoratv formakpzsben.1. Kzs megbeszls: meseillusztrcik, dekoratv brzolsok (pl. textilmintk), a magyar npmvszet minti, a tanknyv klnbz madrbrzolsai (Tk. 82. old.), madrszer keverklnyek rgi korok trtneteibl s brzolsaibl (Tk. 83. old.).

2. brzolsi feladatok.

A ngy vszak valamelyikt megszemlyest madr brzolsa (egy madr krvonaln bell a vlasztott vszakra jellemz sznek, formk vagy jelenetek rajza).

Madrszer keverklnyek tervezse. A rajzols eltt rvid nyelvi jtk. A szjtkban teremtett lnyek megjelentse vlaszthat technikval, pl. kollzs vagy paprmozaik ksztse sztvgott llatformk rszleteinek j elrendezs szerinti felragasztsval.

Az eszttikai-mvszeti tudatossg s kifejezkpessg fejlesztse (kreativits, nkifejezs, alkotkpessg), a jtkossg fontossgnak hangslyozsa s az alkots rmnek megtapasztalsa az alkots sorn.A kpzeler, az asszocicis s a kombinatv kpessgek fejlesztse a valsgos formk klns trstsval s a valsgh formk dekoratv ttervezsvel.Az anyanyelvi kommunikci fejlesztse a tmhoz kapcsold szgyjtssel s a szjtkkal.

Szemlltets:

Egyiptomi szfinx (oroszlntest, emberfej), asszr kapurz lnyek, a kzpkori bestirium furcsa lnyei, az kori mitolgia szerepli.A kpzelet vilga tanknyv 8283. old.Tanri kziknyv 9699. old.Jorge Luis Borges: Kpzelt lnyek knyve, Helikon Kiad.Eszkzk: kollzs: sznes paprtps, ragaszts, viaszkarc, festk/filctoll.

Knyvtrmunka: Klnbz stlus madrbrzolsok vagy jelkpes tartalommal rendelkez madarak (pl. turul) rajzos gyjtse.Az egyik forma tdolgozsa egyni elkpzelsek alapjn, pl. madrasszony tervezse. Egy fej nlkli madr kpnek felragasztsa a rajzlapra. A kp rajzos kiegsztse hrpiv: a madr fejnek helyre ni fej rajzolsval.Szitucis jtk: Kpzeletbeli interj ksztse a rajzban kitallt keverk lnyekkel.

30.

Egy trtnet fszerepljnek kiemelse kpi eszkzkkel.Versillusztrci.

(Tk. 84. old.)

1. Kzs megbeszls: a madrijesztk kzs jellemzi.2. Vlaszthat alkoti feladatok:

Tanknyvi munka: rajzfolytats a bartsgos madrijesztrl szl vers alapjn. A madrijeszt jellemz tulajdonsgainak brzolsa A bartsgos madrijeszt s bartai cm kp festsvel.

A megfigyelkpessg s az anyanyelvi kommunikci fejlesztse a tanult forma jellegzetessgeinek kzs megbeszlsvel s a kpzeletbeli riport ksztsvel.A kreativits, a problmamegold gondolkods s a manulis kszsg fejlesztse az alkot feladatokkal.

Szemlltets:

Madrijesztket brzol kpek s trtnetek.A kpzelet vilga tanknyv 84. old.Tanri kziknyv 100105. old.Eszkzk: a tanknyvben sznes ceruza s filctoll, az egyb alkot munkhoz vlaszthat technika.

Csoportmunka. letnagysg madrijeszt ksztse klnbz hulladk anyagokbl. Killts (madrijeszt szpsgverseny) rendezse az elkszlt munkkbl. (Tanri kziknyv 105. old.) A gyztes megszlalsa (kpzeletbeli interj ksztse).

31.Egy trtnet fszerepljnek kiemelse kpi eszkzkkel.Meseillusztrci ksztse.(Tk.8687. old.)

1. Horgas Bla: Madaras Nni mesje. A mese felolvassa (tanri bemutats).Megfigyelsi szempontok s tevkenysgek a meseolvass kzben.

(Tanri kziknyv 106. old.)2. Megbeszls: a Madaras Nni jellemzse sajt szavakkal (kls s bels tulajdonsgok). A szvegben alhzott kls jellegzetessgek felolvassa. Milyen madarak szerepeltek a mesben: kltz vagy nlunk telel madarak?3. Kompozcis tervvzlatok ksztse s az illusztrci kidolgozsa.

A kreativits (az alkotkpessg, az tletessg, a kpzeler), a kompozcis kszsg (a lnyeg kiemelse mrettel s sznnel), az anyaghasznlati kszsg fejlesztse.A tanulsi kpessgek s a vizulis memria fejlesztse a korbban tanult ismeretek alkalmazsval.

A krnyezettudatos magatarts kialaktsa: krnyezetvdelem, tli madretets, madretetk ksztse.Hogyan gondoskodjunk tlen a madarakrl?Szemlltets:

Meseillusztrcik kompozcii (a fszerepl hangslyozsnak mdjai), madarak foti, klnbz madrbrzolsok, madrhangok.A tanknyv madrrajzai, 8687. old.Tanri kziknyv 106107. old.Eszkzk: vlaszthat technika.Gyjtmunka: Madrkpek, madrnevek, madrhangok, meseillusztrcik.

32.Ltvny utni brzolstl a forma talaktsig.1. A vz alatti let. (Tk. 9091. old.)2. Meseillusztrci: A tengerszem titka cm npmese.(Tk. 94. old.)Vlaszthat brzolsi feladatok.

1. Egy nllan kivlasztott hal valsgh brzolsa rajz vagy kp alapjn.2. A hrom kvnsgot teljest mesebeli aranyhalacska megfestse kitallt mintkkal s sznekkel.3. Mit lt a bvr a vz alatt? Fantasztikus kpzeletbeli jelenet vizulis bemutatsa a tanknyv gondolatbreszt, megkezdett rajznak folytatsval (Tk. 91. old.).4. Csoportmunka. Akvrium vagy egy vz alatti bvrkaland brzolsa. Nagymret kp ksztse kzsen.5. Meseillusztrci ksztse A tengerszem titka cm npmeshez.6. Hres halakrl szl trtnet, pl. a bibliai Jns s a cet trtnetnek brzolsa.A megfigyelkpessg, a figyelem sszpontostsa, a forma- s sznrzk fejlesztse a ltvny utni vzlatrajz ksztsvel.A kpzeler, az asszocicis s a kombinatv kpessgek, a kompozcis kszsg fejlesztse a valsgh formk dekoratv ttervezsvel.

A tanulsi kpessgek s a vizulis memria fejlesztse a korbban tanult ismeretek alkalmazsval.

A jtkos tanuls, a ksrletezs rmnek kialaktsa a motivcis feladatokkal s a szitucis jtkkal.

Szemlltets:

Kpek, rajzok, termszetfilmek halakrl, bvrkaland.A kpzelet vilga tanknyv 9091. old.Tanri kziknyv 108111. old.Krnyezetismeret tanknyv: Hazai halaink.Eszkzk: grafitceruza, tempera, olajpasztell.Elzetes feladatok: Kpek, rajzok gyjtse halfajtkrl s egyb vzben l llatokrl s nvnyekrl.Az akvriumok berendezsnek jellemzi.Vizulis jtkok: A halakhoz vezet vz alatti labirintusjtk megfejtse, a helyes tvonal kiemelse sznezssel (Tk. 90. old.).

Halforma kialaktsa a szmok sorrend szerinti sszektsvel (Tk. 90. old.).Szerepjtk:A megrajzolt hal tulajdonsgainak ismertetse szerepjtkkal, pl. n vagyok a ponty...

33.A jellemz nzet s a forma jele.A ltvny talaktsa a jellegzetessgek kiemelsvel.

1. Egyszersts piktogram tervezse. (Tk. 92. old.)2. Mozaik.(Tk.93. old.)3. Origami.(Tk. 93. old.)

Ismtls:A piktogram jellemzinek felidzse kzs megbeszlssel.A piktogram jellemzinek kzs sszegzse: a forma jellemzinek kiemelse, a lnyegtelen rszletek elhagysa, egyszer, de knnyen felismerhet forma, kevs szn (tbbnyire csak egy) alkalmazsa.Vlaszthat brzolsi feladatok.1. Paprdc ksztse: az egyszerstett forma sablonjnak megtervezse, kivgsa, a forma nyomtatsa.2. tlap tervezse egy halteleket rul vendgl szmra.

A tanulsi kpessgek s a vizulis memria fejlesztse a korbban tanult ismeretek alkalmazsval.

A vizulis kommunikci, az absztrakcis kpessgek (lnyegkiemels, egyszersts, ltalnosts), a szn- s formarzk s a kompozcis kszsg fejlesztse a piktogram tervezsvel.

A szocilis kompetencia s a manulis kszsg (kzgyessg, anyaghasznlati kszsg) fejlesztse az egyttmkdst s koncentrcit ignyl csoportmunkval.

Szemlltets:

Formk egyszerstett kpei (piktogramok).

Mozaikburkolatok, mozaiktechnikval kszlt falikpek.Eszkzk:

A paprdchoz: famentes rajzlap, folykony ragaszt, oll, nyomdahenger, tempera vagy nyomdafestk.Tanknyvi munkhoz: grafitceruza, filctoll.Mozaikkphez s az origamihoz: sznes paprok, famentes rajzlap, folykony ragaszt.

Csoportmunkk.1. Mozaikhal ksztse: Egyszer halforma felrajzolsa a rajzlapra. A klnbz szn paprok kisebb-nagyobb darabokra tpse s sznek szerinti csoportostsa. Elszr a httr, majd a forma kidolgozsa.(Lers: Tk. 93.)2. Origami.Egyszer halformk hajtogatsa sznes paprokbl. Kzs kompozci alkotsa a klnbz mret papr halformkbl.

11. tmakr. Regnyes vrak s lakik (3 ra)

34.Malkotsok elemzse.(Tk. 9697. old.)Klnbz tpus vrak s a vrak rszei. A kzponti (centrlis) vr. A disgyri vr.(Tk. 9899. old.).

Kvl vagy bell (Tk. 101. old.).Cifra palota

(Tk. 100. old).

1. Malkotsok elemzse. Jelenetek a vrvd hsk letbl.

Wagner Sndor: Dugovics Titusz nfelldozsa (1859).Szkely Bertalan: Egri nk (1857).2. A kzpkori vrak jellegzetes tpusainak s rszeinek megismerse.A centrlis vr s az alaprajz fogalmnak rtelmezse nllan (Kislexikon hasznlata).A tanknyv magyarz brinak rtelmezse s a feladat nll megoldsa az olvasott szveg alapjn.

(Tk. 9899. old.)3. Vlaszthat brzolsi feladatok.

Restaurls. Vrat brzol festmny vagy rajz hinyos rszeinek kiegsztse. Egy kpzeletbeli jelenet brzolsa a vr lakinak letbl. Mi trtnik a vr ablakn kvl s bell?(Tk. 101. old.) Rajzkiegszts (Tk. 100. old.).

A tanknyv palotarajznak kiegsztse az adott mintk folytatsval (faktragyakorlat, szimmetriarzk fejlesztse).

Az anyanyelvi kommunikci (szvegalkots szban s rsban, beszdkszsg, szvegrts) s a vlemnyalkots kpessgnek fejlesztse a malkotsok elemzsvel s sszehasonltsval. A hatkony, nll tanuls (informcigyjts, fogalommagyarzat) kpessgnek fejlesztse az j fogalmak nll rtelmezsvel, a szakknyvek s a lexikonok hasznlatval.A megfigyelkpessg s a reprodukl kpessg fejlesztse a restaurl feladattal.Az eszttikai-mvszeti tudatossg fejlesztse a ms mvszeti gak adott tmhoz kapcsold alkotsainak megismersvel, pl. Olvass tanknyv: Nndorfehrvr ostroma. nek: kzpkori udvari zene, trubadrnekek. A Cifra palota... kezdet dal.

Szemlltets:

Limbourg testvrek: Kalendrium Berry herceg imaknyvbl.Jakob Alt: rva vra (vzfestmny, 1800-as vek).

Wagner Sndor: Dugovics Titusz nfelldozsa (1859).

Szkely Bertalan: Egri nk (1857).

Telepi Kroly: A disgyri vrrom.Tanri kziknyv 114117. old.Eszkzk: a tanknyvben: grafitceruza, sznes ceruza, filctoll; rajzlapon: az adott tmnak legjobban megfelel vlaszthat technika, pl. filctoll, tempera, olajpasztell vagy viaszkarc.Elzetes feladatok:

Vrakhoz kapcsold szemlyes lmnyek (kirndulsok, mzeumltogatsok, vrromok). Vrakhoz kapcsold kzmondsok s szlsok gyjtse. Beszlgets a korabeli vrlakk letrl a vrakat brzol kpek, rajzok s a knyvekben olvasottak vagy filmen ltottak alapjn. A vrudvarban zajl izgalmas trtnetek kpzeletbeli felidzse, pl. lovagi torna, htprba, sznszek s udvari bolondok eladsa, tncmulatsg stb. Trtnetek gyjtse a vrvd hskrl.Knyvtri munka:A lakhely s krnyknek vrai (szveges s rajzos gyjts).

35.Trtnetek, kitallt dolgok megjelentse.

A kiemels kpi eszkzei.1. Varzskulcs.(Tk. 102. old.)2. Meseillusztrci.

(Tk. 103. old.)Vlaszthat alkoti feladatok (differencilt feladatkiads).1. Vrlabirintus tervezse.2. Klnleges alak, rdekes mintzat, csodlatos sznekben pompz varzskulcs tervezse egy mesebeli palota kapujhoz. Tovbbi varici: a zldvr s a kkvr kulcsnak sznes kidolgozsa a zld s a kk sznrnyalatok kikeversvel.3. Meseillusztrci. Szcsi Magda: A zldvr kincse. A mesben szerepl vrak elkpzelt formjnak brzolsa s sznezse a mesben lert sznek alkalmazsval. Sznkeversi feladat: a zld s a kk sok rnyalatnak kikeverse.

A kreativits, az tl kpessg a kompozcis kszsg s a sznhasznlati kszsg fejlesztse a trtnetek, versek mesk, kitallt dolgok vizulis megjelentsvel.A jtkos tanuls, a ksrletezs rmnek kialaktsa a motivcis feladatokkal s a szitucis jtkkal.A ksrletezs btorsgnak kialaktsa, az alkots rmnek s a sikerlmny pozitv hatsnak tlse a tanul rdekldshez kzel ll feladatokkal.

A szocilis kompetencia s a problmamegold kpessg fejlesztse a kzs alkots elksztsvel.Szemlltets:

Sznsorok, hideg s meleg sznrnyalatok.Knsszoszi palota alaprajza (Krta szigete).

Dszes kulcsok klnbz korok mvszetbl, pl. gtikus (Tk. 102. old.) vagy barokk stlus kulcsok.Johannes Itten: A sznek mvszete.A kpzelet vilga Tanri kziknyv 118121. old.Eszkzk: filctoll, tempera vagy olajpasztell.

Vizulis jtk:A labirintusrajz megfejtse. A ngy saroktornyos vrlabirintus kijratnak megkeresse (Tk. 102. old.).Szitucis jtk:Rvid, de izgalmas trtnet kitallsa arrl, hogy kivel tallkoztunk a labirintusvrban, milyen kalandokat ltnk t, hogyan gyztk le az ellensget s vgl hogyan talltuk meg a kijratot.Csoportmunka.Csipkerzsika vrnak megtervezse. Milyen lehetett a vr szerkezete? Hogyan fonta be a csipkebokor a vrfalat? Vajon milyen pzban aludtak el a vr laki?

12. tmakr. A srknyok orszgban (1, 5 ra)

36.Az elbeszl brzols.Malkotsok elemzse.(Tk. 104105. old.) Sznkevers.(Tk. 106107. old.)Paprsrkny.(Tk. 108. old.)1.nll szvegrtelmezs a tanknyvben (Tk. 104. old.).2. Kpelemzs sszehasonlts. Paolo Uccello: Szent Gyrgy s a srkny (1456). Orosz ikon: Srknyl Szent Gyrgy (14. szzad vge).

A Szent Gyrgyrl szl legenda megismerse (Tk. 105. old. szvege).A kpelemzs szempontjai: a szereplk elhelyezse a kpen (sk- s trbrzols, egyszn httr s trmlysg rzkeltetse), a fhs s a srkny tulajdonsgainak rzkeltetse kifejez mozdulatokkal s sznekkel.

Vlaszthat brzolsi feladatok: Egy ismert mese hres srknynak brzolsa egyni tletek alkalmazsval.

Sznkeversi feladatok: srknyrajzok sznezse a tanknyvben megadott szempontok alapjn (Tk. 106107. old.). Cl: a hrom fszn (srga, vrs, kk) felhasznlsval tizenkt sznrnyalat kikeverse a sznek megfelel arny egymsra satrozsval.

Az anyanyelvi kommunikci s a hatkony nll tanuls fejlesztse a tanknyv szvegnek megadott szempontok szerinti feldolgozsval.

A megfigyelkpessg, az nll vlemnyalkots s a kpolvass kpessgnek fejlesztse a tmhoz kapcsold malkotsokon lthat szereplk kompozcis trben elfoglalt helynek rtelmezsvel s a mozdulatok szbeli lersval.A vizulis kpzelet fejlesztse s a kzs munkavgzs rmnek megtapasztalsa a mesefigurk tervezsvel.

A sznrzk s a sznhasznlati kszsg fejlesztse a sznkeversi feladatokkal.Az eszttikai-mvszeti tudatossg fejlesztse a ms mvszeti gak adott tmhoz kapcsold alkotsainak megismersvel, pl. Olvass: Szent Gyrgy legendja.Csorba Piroska: Peti napljbl A srkny cm vers rszlete.Szemlltets:

Kolozsvri testvrek bronzszobra: Szent Gyrgy s a srkny.Paolo Uccello: Szent Gyrgy s a srkny (1456).

Orosz ikon: Srknyl Szent Gyrgy (14. szzad vge).

sllatok, srknyszer kihalt lnyek kpe (srknygyk, shllk).

Rgi korok s tvoli tjak npeinek srknybrzolsa, pl. knai srknyok.

Mesebeli srknyok (meseillusztrcik).A kpzelet vilga Tanri kziknyv 122125. old.Eszkzk:

A tanknyvben sznes ceruza. A rajzlapon s a kzs kompozciban vlaszthat technika.

Elzetes feladatok. Gyjtmunka: Klnleges srknyokrl szl mesecmek s rajzok. Srknyokrl szl versek, talls krdsek, meserszletek.

A srknyok kls s bels tulajdonsgai.

Kihalt, srknyszer sllatok (shllk) s a mesebeli srknyok sszehasonltsa.Szerepjtk: A Paolo Uccello festmnyn szerepl kirlylny s Szent Gyrgy megszlaltatsa. Mesljk el, mire gondoltak vajon a kpen brzolt (s a rluk szl legendbl megismert) nehz kzdelem kzben!Pros feladat: Kzs sznkeversi jtk: a jgsrkny s a tzsrkny felletnek sznezse csak hideg vagy csak meleg sznekkel.

13. tmakr. v vgi sszefoglals. rtkels (1, 5 ra)

37.A tanv sorn szerzett ismeretek felmrse, a legfontosabb tudnivalk felidzse, a vizulis feladatok egyni s kzs rtkelse.

1. Tanknyvi munka:A tanv sorn szerzett vizulis ismeretek sszegzse a tanknyv keresztrejtvnynek nll megfejtsvel.

(Tk. 109. old.)

A feladat elvgzse izgalmas a tanulknak, ha versenyezhetnek egymssal. A gyztes az a tanul lesz, aki elsknt rja be a lelhely nevt a szkta aranyszarvas kpe alatti tblzatba. A feladat kzs ellenrzse s rtkelse.2. Az ves munka rtkelse: Rgtnztt killts, kzs megbeszls, tanri krdsek segtsgvel nrtkels.Az egsz vben kszlt munkk rendszerezse. A tanulk vlemnye a sajt munkikrl: kedvenc feladat, legjobban sikerlt munka, a legszebb tanknyv kivlasztsa. A tanulsi s a kommunikcis kpessgek, a kreativits, az nismeret, az nrtkel kpessg, az nll munkavgzs, az emlkezkpessg fejlesztse s msok munkjnak megbecslse.Szemlltets:

A zldhalompusztai aranyszarvas (Kr. e. 400 krl).A keresztrejtvnyben szerepl alkotsok (Ghiberti: a firenzei Paradicsomkapu, Fnyes Adolf: Testvrek).Vlogats a tanulk egsz vben kszlt munkibl.Eszkzk: beszlgets, szkrtyk, kpkirak.Idutazs a tanv feladatai kztt.Az egsz vi tanrai munkt megrkt jelenetek vettse. Termszetesen akkor, ha a tanr megrktette az egyes feladatok rdekesebb fzisait (digitlis fotk, vide).A ltottakhoz kapcsold lmnyek, emlkkpek felidzse.