Top Banner
Nikotyna
13

Addictive substances - nicotine

Aug 06, 2015

Download

Education

Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Addictive substances - nicotine

Nikotyna

Page 2: Addictive substances - nicotine

Czym jest nikotyna?

•Nikotyna - C10H14N2, alkaloid pirydynowy, występujący w liściach i korzeniach tytoniu. Bezbarwna ciecz o temperaturze wrzenia 247°C, zapachu tytoniu, mieszająca się z wodą i z alkoholem etylowym. Stosowana w medycynie, garbarstwie oraz jako składnik preparatów owadobójczych. Bardzo silna trucizna. Nałogowe palenie papierosów lub żucie tytoniu prowadzi do nikotynizmu.

Page 3: Addictive substances - nicotine

Nikotyna jako substancja uzależniająca

•Nikotyna to substancja psychoaktywna. Oznacza to, że ma ona zdolność oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy i odpowiada za wystąpienie uzależnienia fizycznego. Nikotyna wpływa na pobudzenie organizmu i podwyższenie ciśnienia tętniczego. W wyniku palenia tytoniu receptory nikotynowe są regularnie drażnione, a osoba paląca przyzwyczaja się do efektów działania tej używki. Po pewnym czasie odczuwa ona satysfakcjonujący poziom pobudzenia i koncentracji jedynie wtedy, gdy dostarczy sobie kolejną dawkę nikotyny, sięgając po następnego papierosa.

Page 4: Addictive substances - nicotine

Nikotyna w lecznictwie• Nikotyna wspomaga leczenie pół tuzina schorzeń mózgu -

wynika z badań prowadzonych od kilku lat w Europie i USA. Zdaniem naukowców, w niedalekiej przyszłości substancja ta będzie powszechnie stosowana między innymi w terapii choroby Parkinsona i Alzheimera. Nikotyna chroni bowiem i stymuluje neurony mózgowe. Lekarze ostrzegają jednak, że lecznicze działanie nikotyny odnosi się jedynie do jej ściśle określonych dawek i w żadnym wypadku nie może być utożsamiane z paleniem papierosów.

Page 5: Addictive substances - nicotine

Tytoń

• Tytoń – rodzaj roślin zielnych z rodziny psiankowatych. Gatunkiem typowym jest Nicotiana tabacum. Do tego rodzaju należy 67 gatunków pochodzących z obydwu Ameryk oraz z Australii. Obecnie uprawiane są też w wielu innych rejonach świata.

Page 6: Addictive substances - nicotine
Page 7: Addictive substances - nicotine

Zastosowanie tytoniu• Tytoń szlachetny uprawiany jest powszechnie jako surowiec do produkcji wyrobów tytoniowych. Mniejsze znaczenie w podobnym zakresie ma także tytoń bakun. Z gatunków tych wytwarza się używki palone (papieros, cygaro, cygaretka, tytoń fajkowy) lub bezdymne (tabaka, snus).• Niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne.

Page 8: Addictive substances - nicotine

Konsekwencje palenia tytoniuNikotyna jest tylko jednym z około 4000 związków obecnych w dymie tytoniowym. Do najgroźniejszych konsekwencji medycznych palenia tytoniu można zaliczyć:

• wzrost ryzyka zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego (np. zawał mięśnia sercowego, choroba niedokrwienna, udar mózgu),• zachorowania na nowotwory złośliwe (np. rak płuca, krtani, jamy ustnej i

gardła, pęcherza moczowego, miedniczek nerkowych, trzustki, szyjki macicy),• wystąpienia chorób układu oddechowego (np. przewlekłej obturacyjnej

choroby płuc)• wystąpienia niepłodności oraz zaburzeń w przebiegu ciąży (np. poronień,

małej wagi urodzeniowej noworodków).

Page 9: Addictive substances - nicotine

Epidemiologia podstawowych chorób spowodowanych paleniem tytoniu w Polsce:•Choroba wieńcowa - 300 tys. chorych •Astma oskrzelowa - 200 tys. chorych•Udary mózgu - 150 tys. chorych•Rak płuca - 32 tys. chorych•Wcześniactwo - 30 tys. Dzieci

Page 10: Addictive substances - nicotine

Skład papierosa

Page 11: Addictive substances - nicotine
Page 13: Addictive substances - nicotine

Dziękujemy za uwagę

Autorzy: Weronika Fryszkiewicz, Karolina Mozel, Dagmara Depa,Agata Pochroń