Top Banner
16

„A zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér.”filharmonia.hu/wp-content/uploads/2014/11/e-mesterberlet-fuzet.pdf · A szentimentalizmus sajátos német „kinövése“

Sep 21, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: „A zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér.”filharmonia.hu/wp-content/uploads/2014/11/e-mesterberlet-fuzet.pdf · A szentimentalizmus sajátos német „kinövése“
Page 2: „A zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér.”filharmonia.hu/wp-content/uploads/2014/11/e-mesterberlet-fuzet.pdf · A szentimentalizmus sajátos német „kinövése“

„A zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér.” Kodály Zoltán

Page 3: „A zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér.”filharmonia.hu/wp-content/uploads/2014/11/e-mesterberlet-fuzet.pdf · A szentimentalizmus sajátos német „kinövése“

Szamosi Szabolcs

A bérlet neve beszédes. A mester szó az élet minden területén a kimagaslóan ügyes,elismert személyeket jelöli saját szakterületükön. Mesteri - professzionális. A bérletkoncertjein kiemelkedő zenekarok lépnek fel különleges műsorokkal, nagyszerű köz-reműködőkkel és karmesterekkel. Olyan előadásokat hallhatnak majd, amelyek a világlegkeresettebb koncerttermeiben is óriási sikereket aratnak. Külön öröm számunkra,hogy a pécsi Kodály Központ akusztikáját nemcsak mi dicsérjük, de a legnagyobbkoncerttermeket megjárt vendégművészeink is elragadtatással emlegetik – élvezzékÖnök is! A Mesterbérlet különlegessége a koncerteket megelőző Prológus, amikor a koncert közreműködői kötetlen beszélgetésben osztják meg a nézőkkel az esteműhelytitkait, beszélnek a felhangzó darabok érdekességeiről. Hadd invitáljam hátÖnöket kellemes, értékben és élményben gazdag komolyzenei estekre Kodály idé-zetével!

Page 4: „A zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér.”filharmonia.hu/wp-content/uploads/2014/11/e-mesterberlet-fuzet.pdf · A szentimentalizmus sajátos német „kinövése“

2014. október 26. 19.00

18.00 Prológus

Budapesti Fesztiválzenekar

Fejérvári Zsolt - nagybőgőAndrea Bressan - fagottvezényel: Takács-Nagy Gábor

J. Haydn: 39. g-moll szimfónia, Hob. I:39 W.A. Mozart: Német táncok, K.571J.B. Vaňhal: D-dúr nagybőgőverseny G. Rossini: Fagottverseny W.A. Mozart: 39. Esz-dúr szimfónia, K.543

Fejérvári Zsolt

Takács-Nagy Gábor

Budapesti Fesztiválzenekar

Sor

Page 5: „A zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér.”filharmonia.hu/wp-content/uploads/2014/11/e-mesterberlet-fuzet.pdf · A szentimentalizmus sajátos német „kinövése“

A szentimentalizmus sajátos német „kinövése“ volt aSturm und Drang irányzat, amely az irodalomban aszenvedélyek, a tehetség, a természetesség, a nemzetiértékek, valamint a feudalizmus és az abszolutizmus el-leni érzelmi lázadás kifejeződése volt. A Sturm undDrang hangulata nemcsak az irodalmárokat ragadtameg, az 1768 és 1772 közötti években az ifjú Haydn isszenvedélyes hangú, erős pátoszú szimfóniák sorátkomponálta. Ezek közé tartozik hangversenyünk nyitó-darabja is, a g-moll szimfónia.

A Mozart-életút ismerői tudják, hogy a komponista bo-londult a táncért és maga is kitűnő táncos volt. Aligha-nem ennek is köszönhető, hogy a tánczene terénugyancsak maradandót alkotott. Első táncát ötévesenírta, később fiatalon, salzburgi éveiben minden létezőalkalomra komponált tánczenét. A K. 571-es sorozat az1789-es karneváli szezonra készült.

A cseh Mozart-kortárs, Johann Baptist Vaňhal 1780-tólhaláláig Bécsben élt és alkotott, megbecsült résztve-vője volt a császárváros zenei életének. Hatalmas élet-művet, mintegy 1300 kompozíciót hagyott az utókorra.Nagybőgőversenye kimagaslik az e hangszerre írottkevés versenymű közül.

Az operaszerző rossini viszonylag kevés versenyművetalkotott. Fagottversenye keletkezésének körülményeitnem ismerjük, megírásának ideje 1842 –-45 közé eshet.

A hangverseny végén a Mozart-életmű egyik utolsószimfóniája, az 543-as Köchel-jegyzékszámú Esz-dúrszimfónia hangzik el. A mű befejezésének időpontja1788 júniusa. Nehéz, gondokkal teli időszak volt ez akomponista életében, mindebből azonban mi sem hall-ható a derűs, életörömöt sugárzó műben.

Takács-Nagy Gábor: A világhírű Takács Vonósnégyesalapítója és sok éven át primáriusa, meredeken ívelő he-gedűművészi és kamaramuzsikusi pályafutása zenitjén,az ezredfordulón kezdett vezényelni. 2012 óta a Buda-pesti Fesztiválzenekar első vendégkarmestere. E minő-ségében a zenekar Haydn – Mozart sorozatánakdirigense.

Fejérvári Zsolt: Kitüntetéssel szerezte a diplomát a Ze-neakadémián, kamarazene-tanulmányait Simon Alberttanítványaként végezte. Még akadémiai növendékkéntkapott különdíjat a markneukircheni nemzetközi ver-senyen és lett a Müncheni Kamarazenekar szólónagy-bőgőse. 1994-től a Budapesti Fesztiválzenekarszólamvezetője. Rendszeres vendége a Liszt Ferenc Ka-marazenekarnak és az UMZE Kamaraegyüttesnek. A Bu-dapesti Fesztiválzenekar versenymű-szólistájakéntFischer Iván, Lukács Ervin, Mark Wigglesworth, LeonidasKavakos vezényletével lépett fel. Több alkalommal isvisszahívást kapott Schiff András Cappella Andrea Barcakamarazenekarába, Takács-Nagy Gábor genfi székhelyűCamerata Bellerive kamarazenekarába. 1996-ban a

Cremonában rendezett „Giovanni Bottesini” nemzet-közi nagybőgő-verseny győztese, a Budapesti Fesztivál-zenekar Végh Sándor-versenyének többszöri győztese.Az ISB (Nemzetközi Nagybőgős Társaság) magyar tago-zatának társelnöke, 2011 őszétől a Liszt Ferenc Zene-művészeti Egyetem tanára.

Andrea Bressan: Fagottművész, 1986-ban a vicenzaikonzervatóriumban végzett, majd a salzburgi Mozarte-umban és a bécsi egyetemen tökéletesítette tudását.1987-től a Gustav Mahler Ifjúsági Zenekar első fagot-tosa volt. 1989 és 2006 között rendszeresen dolgozotta Venetói Szólisták kamarazenekarral. 1999-ben első fa-gottosnak hívta a Budapesti Fesztiválzenekar, 2004 ótapedig a Mantovai Kamarazenekarral is dolgozik. Első fa-gottosi minőségében megfordult a világ legtöbb nagyhangversenytermében, olyan karmesterek vezényleté-vel, mint Fischer Iván, Claudio Abbado, ChristopherHogwood, Franz Welser-Möst, Jeffrey Tate és DanielHarding.Repertoárja a régi zenétől a kortárs zenéig terjed. Régihangszeres előadóként olyan historikus együttesekbenjátszik, mint az Arte dell’ Arco, a Velencei Barokk Zene-kar, a Concerto Italiano, az Accademia Bizantina. 1999óta Saverio Tasca társaságában dzsesszzenészként isrendszeresen fellép. Mesterkurzusokat tart és a Cas-telfranco Venetó-i Konzervatóriumban tanít.

Érdekességek:

Page 6: „A zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér.”filharmonia.hu/wp-content/uploads/2014/11/e-mesterberlet-fuzet.pdf · A szentimentalizmus sajátos német „kinövése“

Fejérvári Zsolt

2014. december 9. 19.00

18.00 Prológus

orfeo Zenekar

Purcell Kórus

Simon Standage – hegedűPaulik László – hegedűKertész Ildikó – fuvolaStefanik Márta – szopránBalogh Eszter – altGavodi Zoltán – kontratenorKálmán László, Mészáros Péter – tenorBlazsó Domonkos – basszus

vezényel: Vashegyi György

J.S. Bach: Nun komm, der Heiden Heiland, BWV 62J.S. Bach: Ich freue mich in dir, BWV 133J.S. Bach: Brich dem Hungrigen dein Brot, BWV 39J.S. Bach: Das neugeborne Kindelein, BWV 122

Purcell Kórus

Sor

Page 7: „A zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér.”filharmonia.hu/wp-content/uploads/2014/11/e-mesterberlet-fuzet.pdf · A szentimentalizmus sajátos német „kinövése“

:

Vashegyi György már diplomaszerzése előtt a Zeneaka-démia oktatójaként mint continuo-tanár működött, smára ezen a helyen éppúgy, akárcsak a hazai koncerté-letben a régizenélés gyakorlatának egyik legfontosabb,középponti személyisége. Ez utóbbi területen két sajátegyüttese, az 1990-ben megalapított Purcell Kórus ésaz 1991-ben életre hívott orfeo Zenekar valósággal amagyarországi régizenélés mozgalmának zászlóshajóiváváltak. Hazai koncertsorozatok és külföldi fellépések,magyarországi bemutatók sora és világelső lemezfel-vételek fűződnek Vashegyi György nevéhez, valamintegyütteseivel közös, termékeny alkotómunkájához. Együttes működésükben mindenkor kitüntetett szerepjutott Johann Sebastian Bach műveinek, amint erről aKodály Központban megrendezendő hangversenyprogramja is bizonyságot ad. A műsoron felhangzónégy, 1724 és 1726 között Lipcsében komponált kan-táta közül kettő szorosan a keresztény ünnepkör kará-csonyi szakaszához kapcsolódik: a legelőször 1724.december 27-én megszólaltatott „Ich freue mich in dir”kezdetű kantáta, valamint a négy nappal később, 1724szilveszterén első ízben felhangzott, s a megváltó kis-dedet köszöntő „Das neugeborne Kindelein”.

Érdekességek:

Vashegyi György

Page 8: „A zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér.”filharmonia.hu/wp-content/uploads/2014/11/e-mesterberlet-fuzet.pdf · A szentimentalizmus sajátos német „kinövése“

2015. február 6. 19.00

18.00 Prológus

Nemzeti Filharmonikus Zenekar

Balog József – zongora

vezényel: Kocsis Zoltán

J.S. Bach: I. C-dúr szvit, BWV 1066H. Villa-Lobos: Bachianas Brasileiras No. 3J.S. Bach: g-moll zongoraverseny, BWV 1058H. Villa-Lobos: Choros No. 6

Kocsis Zoltán

Sor

Page 9: „A zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér.”filharmonia.hu/wp-content/uploads/2014/11/e-mesterberlet-fuzet.pdf · A szentimentalizmus sajátos német „kinövése“

Balog József

Nemzeti Filharmonikus Zenekar

:

Nemzeti Filharmonikus Zenekar: Az elmúlt néhányesztendőben a zenekar rendkívül sok külföldi meghí-vást kapott. A New York-i Avery Fisher Halltól a tokióiSuntory Hallon át a birminghami Symphony Hallig, azathéni Megaron Musicostól a Colmari Fesztiválig arat-tak sikereket, képviselték az országot a nemzet zene-karaként. Az együttes tevékenyen vesz részt aHungaroton gondozásában 2006-ban indult Bartók-összkiadás elkészítésében Kocsis Zoltán művészeti irá-nyításával.

A különleges programban Brazília kiemelkedő zeneszer-zőjének ritkán hallható alkotásai szólalnak meg a nálakétszáz évvel korábban élt Bach műveivel társítva. Villa-Lobos kilenc „brazil bachiánája” egzotikus zenekari szvi-tek sorozata. Zenéjükben brazil stílusjegyekötvöződnek barokk formákkal, szólamszövéssel, harmó-niákkal. A műsor másik különlegessége Villa-Lobos Cho-ros című sorozatának darabja, amelyet brazilutcazenészek afrikai és európai hangszereken előadottimprovizációja ihletett.

Érdekességek:

Balog József a mai fiatal zongorista generáció egyiklegtehetségesebbje, Liszt Ferenc műveinek napjainkegyik legszakavatottabb tolmácsolója. Zenész család-ból származik, zenei tanulmányait négy évesen kezdte.A zeneiskolai tanulmányok után a Bartók Béla Zenemű-vészeti Szakközépiskolában és a Liszt Ferenc Zenemű-vészeti Egyetemen folytatta tanulmányait. 8 évig volta Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára, rendsze-

resen tart kurzusokat Magyarországon és Európa többországában. Több hazai és nemzetközi verseny díja-zottja, többek között 2007-ben a Pécsi NemzetköziLiszt Ferenc Zongoraverseny I. helyezettje. A világ többmint húsz országában koncertezett már és hét lemez-felvétele jelent meg. Balog József 2005-ben megkaptaa Magyar Kulturális Minisztérium Fischer Annie-ösztön-díját.

Page 10: „A zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér.”filharmonia.hu/wp-content/uploads/2014/11/e-mesterberlet-fuzet.pdf · A szentimentalizmus sajátos német „kinövése“

2015. április 3. 19.00

18.00 Prológus

Nemzeti Filharmonikus Zenekar

Nemzeti Énekkar

karigazgató: Antal Mátyás

Vörös Szilvia – szopránFodor Beatrix – altHorváth István – tenorCser Krisztián – basszus

vezényel: Carlo Montanaro

G. Rossini: Stabat Mater

Carlo Montanaro

Sor

Page 11: „A zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér.”filharmonia.hu/wp-content/uploads/2014/11/e-mesterberlet-fuzet.pdf · A szentimentalizmus sajátos német „kinövése“

Érdekességek:Carlo Montanaro: Az olasz karmester hegedűművész-ként kezdte karrierjét 1991-ben. A Cherubini Konzer-vatóriumban végzett Firenzében, ezt követően fedeztefel őt Zubin Mehta. Számos nagyra becsült karmesterirányítása alatt játszott, mielőtt maga is vezényelni kez-dett.

A 2000/2001-es évadban két nemzetközi kurzuson vettrészt Bécsben. Leopold Hager vezetésével három évigképezte magát tovább a Bécsi Zeneművészeti Főisko-lán.

2001-ben karrierje gyorsan kezdett felfelé ívelni, ami-kor meghívták Spanyolországba, hogy a valenciai Ifjú-sági Zenekarral dolgozzon. Ugyanebben az évbendebütált a firenzei Teatro Comunaléban az Ochestra delMaggio Musicale Fiorentinóval, amelyet számos kon-certen vezényelt.

2001 óta operákat és koncerteket dirigál Európa rangosoperaházaiban: a római Teatro dell’Opera, a palermóiTeatro Massimo, a veronai Aréna, a berlini DeutscheOper, a firenzei Teatro Comunale, a pármai FondazioneArturo Toscanini, a Milánói Scala vagy a Trieszti TeatroVerdi. Repertoárján szerepel többek között a Lammer-moori Lucia, a Nabucco, az Aida, a Tosca, a La Sonnam-

bula, A sevillai borbély, a Pillangókisasszony, a SimoneBoccanegra, a Traviata, a Mefistofele, az Otello, aCosi`fan tutte és a Bohémélet.Korábban Pécsett is vendégünk volt már sokunk örö-mére, a Filharmónia Mesterbérletében Verdi: A kalózcímű művét vezényelte.

A zenetörténet egyik legfurcsább pályát befutott alko-tójának Stabat Matere hangzik el a Kodály Központban.A keresztfa tövében álló Szűz Máriához szóló himnuszt,amelyet egy 13. századi ferences szerzetes írt – Rossinielőtt is jó páran megzenésítették, a leghíresebb közü-lük talán Pergolesi műve. Rossini Stabat Materének atörténete azonban valóságos regény. A zeneszerző harminchét esztendősen írta meg utolsóoperáját, ezt követően pedig csak elvétve komponált,inkább főzött és társasági életet élt. 1831-ben éppenegy bankár barátjával, a bordeaux-i borvidék egyik híreskastélyának tulajdonosával utazgatott Spanyolország-ban, amikor egy államtanácsostól megkapta a felkérésta Stabat Mater megírására. Hat tétellel elkészült, demegbetegedett, ezért egyik barátját kérte meg a be-fejezésre, a kéziratot azonban a sajátjaként adta át amegrendelőnek. Az államtanácsos elhunyt, örökösei el-adták a jogokat egy francia kiadónak, Rossini azonbannem járult hozzá a párizsi bemutatóhoz, mondván, a mű

nem teljes egészében az ő alkotása. A kiadó ennek el-lenére előadatta, de csak Rossini tételeit, aki viszontidőközben egy másik kiadónak adta el a jogokat. Peres-kedés vette kezdetét, amelyből az új kiadó került kigyőztesen. Rossini megírta a hiányzó tételeket – ekkormár tíz év telt el a felkérés óta -, egy testvérpár nyol-cezer frankért megvette az előadási jogokat a kiadótól,majd húszezerért továbbadta a Párizsi Olasz Színház-nak, ahol először csendült fel a mű a ma ismert alakjá-ban.A különleges alkotást kiváló szólisták közreműködésé-vel, a Zubin Mehta által felfedezett és jelenleg a varsóiTeatr Wielki főzeneigazgatói tisztjét betöltő olasz diri-gens vezényletével élvezhetjük.

Page 12: „A zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér.”filharmonia.hu/wp-content/uploads/2014/11/e-mesterberlet-fuzet.pdf · A szentimentalizmus sajátos német „kinövése“

2015. május 3. 19.00

18.00 Prológus

Budapesti Fesztiválzenekar

David Fray - zongora

J. Wagenaar: Cyrano de Bergerac – nyitányL. Beethoven: 2. B-dúr zongoraverseny, op. 19D. Sosztakovics: 5. d-moll szimfónia, op. 47.

David Fray

Sor

Page 13: „A zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér.”filharmonia.hu/wp-content/uploads/2014/11/e-mesterberlet-fuzet.pdf · A szentimentalizmus sajátos német „kinövése“

Érdekességek::

A holland Johan Wagenaar (1862–1941) a huszadik szá-zad elejének népszerű, gyakran játszott szerzője volt.Legambiciózusabb művének az 1906-ban, Rembrandtszületésének tricentenáriumára írott Saul és Dávidcímű szimfonikus költeményt tartják, a legnagyobb si-kert azonban a hangversenyünkön is elhangzó, 1905-ben keletkezett nyitány, a Cyrano de Bergerac aratta.A valamelyest Richard Strauss szimfonikus költeménye-ire emlékeztető darab egyként megidézi Rostand hősiés poétikus karakterét.Az op. 19-es B-dúr zongoraverseny Beethoven 2. zon-goraversenyeként vonult be a köztudatba, a számozásazonban csalóka, hiszen a mű Beethoven saját közléseszerint 1794–95-ben íródott, keletkezését tekintvetehát ez a komponista első darabja a műfajban, elte-kintve attól a néhány évvel korábbi kísérlettől, amelybőlcsak a zongoraszólam maradt ránk. A mű jelentőségétaz is adja, hogy szerzője 1795 márciusában ezzel szere-pelt először a bécsi közönség előtt. Ez a fellépés ala-pozta meg Beethoven zongoravirtuóz hírnevét acsászárvárosban.Sosztakovics 1937-ben írta 5. d-moll szimfóniáját. Abemutatóra novemberben, a Leningrádi Filharmoniku-sok hangversenyén, a fiatal Jevgenyij Mravinszkij ve-zényletével került sor. A közönség több mint fél óráigfelállva ünnepelte a darabot, ami a mű esztétikai érté-

keinek felismerésén túl annak is szólt, hogy Sosztako-vics az előző évben kegyvesztetté vált, és az ellene foly-tatott hajszát maga Sztálin irányította. A Pravdábanmegjelent támadás következtében levették műsorról aKisvárosi Lady Macbethet, Sosztakovics visszavonta –bemutatás előtt álló – 4. szimfóniáját, és megírta azötödiket, amely stílusával és hangjával is új szakaszt nyi-tott az életműben.David Fray: Az utóbbi évek egyik legnagyobb fel fe de -zettjének számító francia David Fray 1981-ben szüle-tett, és mindössze négy éves volt, amikor elkezdettzongorát tanulni. A Conservatoire National Supérieurde Musique de Paris-ban Jacques Rouvier növendékevolt. Pályakezdését számos versenygyőzelem és díj kí-sérte. Megfordult Európa, Amerika és Ázsia nagy hang-versenytermeiben, egyebek mellett a New York-iCarnegie Hallban, a párizsi Cité dela Musique-ban,Théâtre des Champs-Elysées-ben, Théâtre du Châtelet-ban, az Auditorium du Louvre-ban, a montreali Placedes Arts-ban, az amszerdami Concertgebouw-ban, akyotói Alti Hallban, a brüsszeli Palais des Beaux-Arts-ban, hangversenyezett a világ számos nagy zenei fesz-tiválján. Pályáján támogatta Dimitri Bashkirov,Menahem Pressler, Paul Badura-Skoda, Christoph Eschenbach és Pierre Boulez. Az ő ajánlására kapta megDavid Fray a 2006-os “Klavier Festival Ruhr” fiatal mű-

vészeknek adományozható díját. Dolgozott ChristophEschenbachhal, Robert Levine-nal, Ya-Fei Chuanggal,Yannick Nézet-Séguinnel, Kurt Masurral, Esa-Pekka Sa-lonennel és Riccardo Mutival.

Page 14: „A zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér.”filharmonia.hu/wp-content/uploads/2014/11/e-mesterberlet-fuzet.pdf · A szentimentalizmus sajátos német „kinövése“

Áraink

Bérletárak

Teljes ár I. részlet II. részlet III. részlet

I. Kategória 22 900 Ft 9400 Ft 5000 Ft 8500 Ft

II. Kategória 16 900 Ft 8900 Ft 4000 Ft 4000 Ft

III. Kategória 11 900 Ft 5900 Ft 3000 Ft 3000 Ft

Lehetőséget biztosítunk vásárlóink számára, hogy bérleteiket több részletben fizessék. / We offer our clients the possibility of payingin more instalments.Részletfizetési határidők/Deadlines for easy terms:

I. részlet/term: 2014. szeptember 30.II. részlet/term: 2014. október 1–15.III. részlet/term: 2014. november 1–15.

Jegyárak: I. kategória: 6900 FtII. kategória: 4900 Ft

A Filharmónia Mesterbérleteseinek Pécsett egyéb programjainkra, mint az Angster bérletre vagy a Zeneszüret Fesztivál eseményeire,kedvezményes jegyárakat biztosítunk. A Filharmónia bérletesei az ország bármely pontján az általunk szervezett felnőtt hangversenyekre bérletük felmutatásával 20% ked-vezménnyel válthatnak jegyet!Nyugdíjas kedvezmény 20%, Pécs Tüke kártya 10% kedvezményre jogosít.

Jegyek és bérletek válthatók: a Filharmónia jegyirodájában, a Ticket Express irodáiban, valamint a www.jegymester.hu oldalon / Ticketsare available in the office of Philharmonia, in the offices of Ticket Express and on the website: www.jegymester.hu

Filharmónia Magyarország Nonprofit Kft.Philharmonia Hungary Ltd.7621 Pécs, Király utca 18. Tel.: (+36) 72 310 539

Nyitva tartás: Hétfőtől péntekig: 12:00 – 18:00 opening hours:Monday - Friday: 12:00 – 18:00 A műsor- és szereplőváltoztatás jogát fenntartjuk!

Page 15: „A zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér.”filharmonia.hu/wp-content/uploads/2014/11/e-mesterberlet-fuzet.pdf · A szentimentalizmus sajátos német „kinövése“

orosz Nemzeti Zenekar2015. január 23.

“Közel állnak a tökéletességhez,melyet ember csak remélhet”. (Tri-nity Mirror)A zongorista és karmester Mihail

Pletnyov által 1990-ben alapított Orosz Nemzeti Zenekaraz első az orosz zenekarok közül, amely fellépett a Vatikán-ban és Izraelben is, mára a világ egyik legelismertebb zene-karává vált. Egyik híres munkájuk a Prokoev “Péter és afarkas” és Beintus “Wolf Tracks” című műveinek jótékony-sági felvétele Kent Nagano vezényletével, ami 2004-benGrammy-díjat kapott. Budapest mellett most Pécsett is vendégül láthatjuk őketMihail Pletnyov vezetésével és Várdai István csellóművészközreműködésével, orosz zeneszerzők műveinek felsorakoz-tatásával.

Angster bérlet„Karmesterek más gúnyában”2014. április 30. – 2014. december 29.

A Pécsi Bazilikában szervezett Angs-ter bérlet az orgonamuzsikát máshangszerekkel is fűszerezi. Egyedül -álló, hogy nemzetközileg is elismert

karmesterek úgy lépnek fel a bérletben, hogy ezúttal sajáthangszereiken játszanak! Igazi ünnep ez a karmesterek szá-mára is, hiszen ritkán szólalnak meg hangszeres előadók-ként. Így Keller András hegedűjátéka lesz az orgona párja,de a Salzburgi Mozarteum orgonaprofesszora HannfriedLucke is bemutatkozik. Nyáron a Filharmónia szervezésébenországosan, Pécsett a Bazilikában hallhatnak orgonakon -certeket az orgonaPont sorozat részeként.

Zeneszüret Fesztivál2014. október 22 – 26.

A klasszikus zenei csemegéket ked-velőket a fesztivál hangversenyeisokak szerint Magyarország legkivá-lóbb akusztikájú koncerttermébe - a

Kodály Központba, és a Liszt terembe várják. Kocsis ZoltánKocsis Krisztiánnal négykezesezik, a Dobra János vezette Bu-dapesti Tomkins Énekegyüttes egyedülálló repertoárjukbóladnak ízelítőt. A Pécsi Bazilikában Gyöngyösi István orgona-

játékának izgalmas párja lesz Keller András hegedűjátéka, akiezúttal nem vezényel, hanem saját hangszerén játszik. A világ10 legjobb zenekara között jegyzett Budapesti Fesztiválze-nekar Haydn, Mozart, Rossini versenyműveiből válogatva, ma-gával ragadó muzsikával kényezteti majd a közönséget.

Desszert - családi hangversenysorozat2014. október 26. – 2015. március 29.

Pécsett ki ne ismerné a verseketmegzenésítő és előadó SzélkiáltóEgyüttest, akiknek koncertjei emlé-kezetes élményt nyújtanak kicsik-

nek és nagyoknak egyaránt. Egy pergő ritmusú, izgalmasprodukciót hallhatnak a gyerekek az ország kedvelt ütő-együttesének a Talambának az előadásában. Egy zenekar, aPécsi Szimfonietta is elvarázsolja az aprónépet hangszereivel.Közelebbről is megismerkedhetnek a gyerekek a rézfúvóshangszerekkel, sőt azt is megtudhatják, hogy milyen a jazz!A muzsikát a kiváló zenepedagógus és előadóművész, a gye-rekek nyelvét kiválóan beszélő Lakner Tamás hozza közel,aki útitársa lesz a gyerekeknek, sok érdekességet árulva elnekik közös zenei barangolásuk során. A legkisebbeket in-gyenes játszószoba, a koncert végén pedig minden gyer-meket ajándék desszert vár.

Korunk Zenéje Fesztivál2014. október 1-18.

A Filharmónia Magyarország idén azország öt nagyvárosában rendezkoncerteket, hogy bemutassa a kor-társ zeneszerzők műveit a nagykö-

zönségnek. A 40. születésnapját ünneplő fesztiváljubileumok köré szerveződik, hiszen idén 70 éves EötvösPéter és Vidovszky László, Hollós Máté pedig 60. születés-napját ünnepli.

Egyházzenei FesztiválA fesztivál az egyházzenei sokszínű-séget hivatott bemutatni a liturgi-ában és templomi koncerteken. Azérdeklődők egyedülálló módon

képet kaphatnak az egyházzene minden műfajáról, múltjá-ról és jelenéről, 2015-ben országosan is! Részletek: www.filharmonia.hu

A Filharmónia további programjai az évad során:

Page 16: „A zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér.”filharmonia.hu/wp-content/uploads/2014/11/e-mesterberlet-fuzet.pdf · A szentimentalizmus sajátos német „kinövése“

www.filharmonia.hu