Top Banner
Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi kar Magyar szak Nyelvtörténeti szigorlati tételjegyzék A magyar nyelv története Szigorlati téma- és irodalomjegyzék 1. A történeti nyelvészet mibenléte, a tudományág kialakulása. 2. A nyelvi változás kérdésköre; a nyelv történetének fogalma, időhatárai; a hagyomány és az újítás egysége; a változások viszonya a rendszerben. 3. A nyelvi változások alaptényezői; a nyelvi jelek változásérzékenysége (erős és gyenge elemek a rendszerben); változási potencialitás és realizáció. 4. A nyelvi változások okrendszere: (nyelvi és nyelven kívüli) külső okok, ill. belső (a nyelvi rendszerből és a gondolkodásból fakadó) okok. 5. A nyelvi változások célja: hatékonyabb információtovábbítás, gazdaságosságra törekvés stb. 6. A nyelvi változások szociolingvisztikai vonatkozásai: területi és társadalmi tagolódás, írásbeliség, irodalmi nyelv; a nyelvi változások jellege: lassú és gyors, ill. tudatos és spontán változások. 7. A történeti nyelvészet forrásai: a nyelvemlékek, a mai élő nyelv és a területi nyelvváltozatok, a rokon nyelvek, a kölcsönző nyelvek; a nyelvtipológiai kutatások eredményei. 8. A történeti nyelvészet segédtudományai: politikai történet, művelődéstörténet, néprajz, matematika, régészet stb. 9. A nyelvemlékek. A kéziratos emlékek típusai; szórványemlékek, a szó- és kifejezéskészlet emlékei; legfontosabb szórványemlékeink és Árpád-kori szövegemlékeink; a kódexek és világi tárgyú szövegemlékeink. Nyomtatott nyelvemlékek; szövegemlékek, szótárak szólásgyűjtemények. 10. A nyelvemlékek nyelvi sajátságai: Helyesírás, nyelvjáráskeveredés, irodalmi nyelv; a magyar helyesírás fejlődése. 11. Az ősmagyar kor hangváltozásai: mással- és magánhangzórendszerünk az ősmagyar kor elején, a rendszerek alapvető sajátosságai. Hogyan módosították a rendszereket a főbb hangváltozások? 12. A nyelvemlékes kor hangváltozásai. Mással- és magánhangzórendszerünk az ómagyar kor kezdetén, a rendszer eltérései a mai állapottól; a legfontosabb minőségi és mennyiségi változások. 13. A szóelemek története: Általános kérdések; a szóelemek alaktörténete; a szótövek; a szóalakok elemezhetősége; a szóelemek és a szóalakok változásai; a morfofonetikai változások hatása a tövekre; analogikus hatások; szavak, szerkezetek morfológiai tagoltságának változásai és a jelentés. 14. A névszótövek rendszere: Morfofonetikai változások hatása a névszótövekben; analogikus hatások. 15. Az igetövek rendszere: Morfofonetikai változások hatása az igetövekben; analogikus hatások, járulékos elemek az igetövekben. 16. A névszójelek és -ragok alaki és funkcionális kérdései. A határozórag-rendszer kialakulása. 17. Az igejelek és -ragok alaki és funkcionális kérdései. 18. A szavak jelentéstörténete; a jelentésváltozások, ezek típusai: hasonlóságon és érintkezésen alapuló névátvitel, ill. jelentésátvitel. A szóhangulat változásai: amelioráció és pejoráció. A nyelvi tabu. - 1 - Forrás: http://www.doksi.hu
98

A Magyar Nyelv Tortenete Szigorlati Tema Es Irodalomjegyzek

Sep 25, 2015

Download

Documents

A magyar nyelv története, szigorlati anyag
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    A magyar nyelv trtnete Szigorlati tma- s irodalomjegyzk

    1. A trtneti nyelvszet mibenlte, a tudomnyg kialakulsa.

    2. A nyelvi vltozs krdskre; a nyelv trtnetnek fogalma, idhatrai; a hagyomny s az jts egysge; a vltozsok viszonya a rendszerben.

    3. A nyelvi vltozsok alaptnyezi; a nyelvi jelek vltozsrzkenysge (ers s gyenge elemek a rendszerben); vltozsi potencialits s realizci.

    4. A nyelvi vltozsok okrendszere: (nyelvi s nyelven kvli) kls okok, ill. bels (a nyelvi rendszerbl s a gondolkodsbl fakad) okok.

    5. A nyelvi vltozsok clja: hatkonyabb informcitovbbts, gazdasgossgra trekvs stb.

    6. A nyelvi vltozsok szociolingvisztikai vonatkozsai: terleti s trsadalmi tagolds, rsbelisg, irodalmi nyelv; a nyelvi vltozsok jellege: lass s gyors, ill. tudatos s spontn vltozsok.

    7. A trtneti nyelvszet forrsai: a nyelvemlkek, a mai l nyelv s a terleti nyelvvltozatok, a rokon nyelvek, a klcsnz nyelvek; a nyelvtipolgiai kutatsok eredmnyei.

    8. A trtneti nyelvszet segdtudomnyai: politikai trtnet, mveldstrtnet, nprajz, matematika, rgszet stb.

    9. A nyelvemlkek. A kziratos emlkek tpusai; szrvnyemlkek, a sz- s kifejezskszlet emlkei; legfontosabb szrvnyemlkeink s rpd-kori szvegemlkeink; a kdexek s vilgi trgy szvegemlkeink. Nyomtatott nyelvemlkek; szvegemlkek, sztrak szlsgyjtemnyek.

    10. A nyelvemlkek nyelvi sajtsgai: Helyesrs, nyelvjrskevereds, irodalmi nyelv; a magyar helyesrs fejldse.

    11. Az smagyar kor hangvltozsai: mssal- s magnhangzrendszernk az smagyar kor elejn, a rendszerek alapvet sajtossgai. Hogyan mdostottk a rendszereket a fbb hangvltozsok?

    12. A nyelvemlkes kor hangvltozsai. Mssal- s magnhangzrendszernk az magyar kor kezdetn, a rendszer eltrsei a mai llapottl; a legfontosabb minsgi s mennyisgi vltozsok.

    13. A szelemek trtnete: ltalnos krdsek; a szelemek alaktrtnete; a sztvek; a szalakok elemezhetsge; a szelemek s a szalakok vltozsai; a morfofonetikai vltozsok hatsa a tvekre; analogikus hatsok; szavak, szerkezetek morfolgiai tagoltsgnak vltozsai s a jelents.

    14. A nvsztvek rendszere: Morfofonetikai vltozsok hatsa a nvsztvekben; analogikus hatsok.

    15. Az igetvek rendszere: Morfofonetikai vltozsok hatsa az igetvekben; analogikus hatsok, jrulkos elemek az igetvekben.

    16. A nvszjelek s -ragok alaki s funkcionlis krdsei. A hatrozrag-rendszer kialakulsa.

    17. Az igejelek s -ragok alaki s funkcionlis krdsei.

    18. A szavak jelentstrtnete; a jelentsvltozsok, ezek tpusai: hasonlsgon s rintkezsen alapul nvtvitel, ill. jelentstvitel. A szhangulat vltozsai: ameliorci s pejorci. A nyelvi tabu.

    - 1 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    19. A szfajok trtnete: Az alapszfajok (fogalomjellk) rendszere s trtnete; a nvmsok rendszere s trtnete; az igenevek; az indulatszk; a ktszk s mdostszk; a nvutk s az igektk; a nvelk.

    20. A szkpzs s kpzett szavak trtnete: A kpzk keletkezse s jelentse; a kpzk elavulsa; fbb csoportjaik; deverblis s denominlis kpzink trtnete s rendszere.

    21. A bels keletkezs szkszlet tovbbi csoportjai: A szsszettel s az sszetett szavak; az si szkszlet s a szteremtssel keletkezett szavak; a ritkbb szalkotsi mdok; a mestersges szalkots.

    22. A magyar szkszlet szerkezeti s funkcionlis vltozsai.

    23. A magyar tulajdonnevek trtnete: A szemly- s fldrajzi nevek tpusai.

    24. Idegen eredet szkincsnk rtegei a magyar mveldstrtnet tkrben: trk, szlv, nmet, latin, jlatin, angol jvevnyszavak.

    25. A szintaktikai szerkezetek trtnete: Alany s lltmny; alrendel szerkezetek; mellrendel szerkezetek.

    26. A mondattpusok trtnete: A mondatfajtk; alrendel s mellrendel sszetett mondatok.

    27. Az egyes korszakok nyelvtrtneti s mveldstrtneti ttekintse: smagyar kor; magyar kor; kzpmagyar kor; jmagyar kor.

    * * *

    A vizsgra val felkszlshez felhasznlhat az eladsok s szeminriumok anyaga, ill. az albbi irodalom:

    Tanknyvek:

    Brczi - Benk - Berrr: A magyar nyelv trtnete. Bp. 1967. (s a tovbbi kiadsok)

    Benk L.: A trtneti nyelvtudomny alapjai. Bp., 1988.

    Bynon, Theodora: Trtneti nyelvszet. Bp., 1997.

    Kiss J. Pusztai F.: Magyar nyelvtrtnet. Bp. 2003.

    Ktelez olvasmnyok:

    Brczi Gza: A finnugor zrhangok smagyar kori trtnethez. NytrtTgy. I-II. 73-84.

    Brczi Gza: Nhny mdszertani elv a magyar nyelvtrtnettel kapcsolatban. NytrtTgy. I-II. 59-72. Benk Lornd: Adatok a magyar szkincs szerkezetnek vltozshoz. NyK. 64. [1962]: 115-36. Berrr Joln: A magyar megenged mondatok kialakulsa. MNy. LII, 26-35. Bynon, Theodora: A nyelvek kztti rintkezs: a/ A sztvtel. b/ A nyelvtani tvtel. In: Bynon: Trtneti

    nyelvszet. Bp. 1997. Osiris. 201-219; 219-236. D. Mtai Mria: Az irnyhrmassg rvnyeslse a magyar adverbiumrendszer trtnetben. MNy. LXXXI,

    385-95. E. Abaffy Erzsbet: Igerendszer s igeragozs sszefggse az smagyar korban: MNy. 77. [1981]: 20-33.

    - 2 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    E. Abaffy Erzsbet: Szvgrendszernk az s- s az magyar korban. A szvgi reduklds. Magyar nyelvtrtnet. Tanulmnygyjtemny. Szerk. E. Abaffy Erzsbet I-II. Bp. 1976., III-IV. Bp. 1977. (= NytrtTgy.) I-II. 4-17.

    Horger Antal: Az analgia fogalma. NytrtTgy. I-II, 237-245. s Bynon, Theodora: Az analgia. In: Bynon: Trtneti nyelvszet. Bp. 1997. Osiris. 34-49.

    Kroly Sndor: Szavak, szerkezetek morfolgiai tagoltsgnak vltozsai s a jelents. In: Tanulmnyok a mai magyar nyelv szkszlettana s jelentstana krbl. Tanknyvkiad. Bp., 1980. 121-155.

    Kiss Jen: Szkpzs s etimolgia. Bels keletkezs s jvevnyigink kpzsrl. MNy. LXVII, 170-180.

    Kiss Lajos: Mveltsgszk, vndorszk, nemzetkzi szk. MNy. LXII, 179-88. Melich Jnos: A jvevnyszavak tvtelnek mdjrl. NytrtTgy. II-IV. 60-69. Mszly Gedeon: A -nyi kpz eredete. NyK. XL, 298-327. (mSzv. 140-144.) Mszly Gedeon: Az ikes ragozs -ik ragjnak eredete. NyK. II, 1-13. (mSzv. 221-228) Pais Dezs: Krdsek s szempontok a szsszettelek vizsglathoz. MNy. XLVII. 135-54. Pais Dezs: Rgi szemlyneveink jelentstana. MNyTK. 115. sz. [1966] 5-24. Papp Istvn: Az si szfajok. NytrtTgy. III-IV. 201-8. Sebestyn rpd: A magyar nyelv nvutrendszere. Bp. 1965. 187-99. (A nvuts szerkezetek keletkezse) Zsirai Mikls: Alapsz-besugrzs a szkpzsben. MNy. 41. [1945]: 1-11. A magyar nyelv trtneti nyelvtana (I. kt., Bp., 1991.) cm munka kvetkez fejezetei: E. Abaffy Erzsbet: Az igemd- s igeidrendszer. 104-121. E. Abaffy Erzsbet: Az igei szemlyragozs. 122-159. Korompay Klra: A nvszjelezs. 259-283. Korompay Klra: A nvszragozs. 284-318. Hadrovics Lszl: Magyar trtneti jelentstan (Bp., 1992) cm munkjbl a kvetkez rszek: Nvtvitel. 125-149. A jelents bvlse s szklse. 150-160. Ugyanebbl a munkbl ajnlott: A szjelents vltozsnak mozgat eri. 65-123.

    - 3 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    1. ttel

    A trtneti nyelvszet mibenlte, a tudomnyg kialakulsa.

    Mitl trtneti egy nyelvtan?

    Mst gondol errl egy jgrammatikus nyelvsz, aki szerint a nyelvnek csak trtneti szempont vizsglata lehetsges, s mst egy strukturalista, aki szerint ppen fordtva, csakis a szinkrn nyelvi rendszer vizsglhat, legyen az akr ezer ves. A szinkrn s a diakrn nyelvszet olyan, mint a sajt farkba harap kgy. A lers nehzsgei De valban le lehet rni egy nyelv egy bizonyos idben ltez llapott? Gondoljunk csak a viszonylag kevs beszl ltal beszlt magyar nyelv vgtelen vltozatossgra s gazdagsgra. Msrszt ha le is lehet rni mondjuk az 1912-ben beszlt nyelvet valamint a hozz kpest kiss megvltozott 1985-ben beszlt magyar nyelvet, hol tudjuk megragadni a vltozst? A lers mdszere A trtneti nyelvtanok tllpnek ezen a mdszertani problmn, s gy tesznek, mintha valban hitelesen le tudnnak rni egy nyelvllapotot (Franz Bopp, a neves trtneti nyelvsz mest is rt a rekonstrult s-indoeurpai nyelven). A lers mdjt tekintve pedig ugyanazt a hagyomnyos (grg-latin alap) eurpai nyelvszeti mintt kvetik, mint a deskriptv nyelvtanok ltalban. Felosztjk a nyelvet hangtanra, nyelvtanra (alaktanra, ill. mondattanra) s jelentstanra, majd lpsrl lpsre, taxonomikusan minden (nyelvemlkekben szerepl) nyelvi jelensgre magyarzatot adnak (mostanban felbukkannak olyan jabb diszciplnk is, mint a trtneti szociolingvisztika s pragmatika, amelyek a nyelvhasznlatra fektetik a hangslyt, noha ez a terlet mg az l nyelvben sem egyknnyen feltrhat). Ha teht elvesznk egy akrmilyen trtneti nyelvtant, legyen az angol, francia vagy ms, jl adatolt nyelv, nagyjbl ugyanazt fogjuk tallni. (No persze jabb nyelvszeti paradigmk is begyrzhetnek, a generatv iskola pl. alapveten ms eszkzket s terminolgit hasznl, mint a fentebb emltett hagyomnyos nyelvszet, igaz, nem is igen mveli a trtneti nyelvszetet.) Mit vegynk be a trtneti nyelvtanknybe? Miben klnbzhetnek mgis ezek a trtneti nyelvtanok egymstl? Az adott nyelv szerkezete, tpusa vgl is valamennyire megszabja, hogy milyen legyen ler nyelvtannak a szerkezete. Egy izoll tpus nyelvben, mint pl. knai, nyilvn rvidebb lesz az alaktani fejezet (ha lesz egyltaln), megn viszont a terjedelme a szrendisggel, a szintaxissal, az intoncival foglalkoz fejezeteknek. Az ersen flektl jelleg grgnek ezzel szemben rendkvl gazdag az alaktani vltozatossga, ezrt a grg nyelvtanok javarszt alaktanbl llnak, s a mondattan csak viszonylag csekly sllyal esik a latba. A szintn ers flektl jellegel is br latinban pedig a mondattan a legterjedelmesebb s a legbonyolultabb. gy ltszik, mintha egyszer volna a dolog: magunk el vesszk valamely nyelv szinkrn ler nyelvtant, s az abban szerepl sszes jelensgre trtneti magyarzatot adunk. gy kerl sszhangba a diakrn s a szinkrn nyelvlers. De van egy bkken. A nyelv korbbi llapotaibl gyakran olyan nyelvi jelensgek kerlnek el, amelyeknek a ksbbi nyelvben nincsen folytatsuk, gy a ler szinkrn ler nyelvtanban nem szerepelhetnek. Pldul a mai angolban jformn nincs sem ige- sem nvszragozs. Valszn ezrt, hogy a morfolgiai fejezetek viszonylag szegnyesek lesznek. Az angol nyelv se azonban, az sindoeurpai, vagy az ebbl szrmaz sgermn, de mg az angol is bvelkedett inflekcis paradigmkban; az angol trtneti nyelvtan teht igenis terjedelmes alaktani fejezettel kell, hogy rendelkezzen (W.F. Bolton A Living Language: The History and Structure of English c. knyvnek mr a bevezetjben leszgezi, hogy csakis azokat az angol nyelvi jegyeket trgyalja, amelyeknek a mai angolban folytatsuk van, s gy pl. az angol mellknvragozst hanyagolni fogja, mivel az nyom nlkl eltnt a nyelvbl). A nyelvtipolgia tansga szerint a nyelvtpus (agglutinl, flektl stb.) azon tl, hogy nem egyrtelm, nem is lland, folytonos talakulsban van. Megeshet ezrt, hogy egy nyelv trtneti nyelvtana egsz msfajta nyelvet r le, mint ugyanazon nyelv szinkrn nyelvtana.

    - 4 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

    http://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=%C3%9Ajgrammatikus_nyelv%C3%A9sz&action=edithttp://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=Strukturalista&action=edithttp://hu.wikipedia.org/wiki/Franz_Bopphttp://hu.wikipedia.org/wiki/Flekt%C3%A1l%C3%B3_nyelvhttp://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=Nyelvtipol%C3%B3gia&action=edithttp://hu.wikipedia.org/wiki/Agglutin%C3%A1l%C3%B3_nyelv
  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    Mit kell megmagyarznia egy trtneti nyelvtannak? Ktfle trtneti nyelvtan van teht elttnk: egy, amely a szinkrn nyelvtannak ad diakrn dimenzit, s egy, amelyik ppen csak kszn viszonyban van a szinkrn nyelvtannal, s valaha volt nyelvi jelensgeket prbl megmagyarzni.

    Egy teljessgre trekv trtneti nyelvtannak azonban mind a ktfle feladatnak meg kellene felelnie. Ebben az esetben a m egy vaskos ktetekbl ll kziknyv formjt lti fel. A nyelvtrtneti tanknyvek viszont mr csak terjedelmi okokbl is ltalban megelgszenek azzal, ha a reflexek nlkl kimlt nyelvi jelensgekrl egy-kt szban, szinte csak felsorolsszeren emlkeznek meg. gy jr el a BrcziBenkBerrr-fle Magyar nyelvtrtnet is: az sszetett igeidknek pldul (amelyek csaknem nyomtalanul, azaz reflextelenl kihaltak a nyelvbl) sszesen egy oldalt ldoz. Mayvald-Vayer-Mszros: Grg nyelvtan Az els tpus nyelvtanok kz tartozik pldul MayvaldVayerMszros Grg nyelvtana. Klnlegessgt az adja, hogy egy holt nyelvet r le (olyan teht, mint egy smagyar nyelvtan lenne, ha az smagyarnak is annyi szvegemlke s grammatikai irodalma maradt volna fenn, mint az grgnek). Els kiadsa 1887-ben jelent meg, ezt Mayvald Jzsef rta egy korabeli nmet nyelvtani munka alapjn. 1918-ban Vayer Lajos kiegsztette, s mai formjt 1939-ben Mszros Ede adta meg. Az grg nyelv megnevezs egy kb. 1000 ves nyelvllapotot jell, s beletartozik Homrosz nyelve csakgy Plutarkhosz, noha egy vezred van kzttk. Ma a gimnazistk s egyetemistk trtnetvel egytt tanuljk az grgt, ami egyfell a tanknyv alapjban vve jgrammatikus felfogsnak ksznhet, msfell pedig valban knnyebb megrteni pl. az ablaut jelensgt, ha ismerjk az okt. A grgl tanulk a szigma tv fnevek ragozsnl rgtn trtnetileg elemzik a paradigmt: a t szigmja (azaz /s/-e) ragok eltt (pontosabban magnhangzk kztt) kiesik, a kt magnhangz pedig sszevondik. gy pl. a genos nemzetsg, nem, melynek a tve genes- birtokos esetben: genes-os > gene-os > genous mivel e + o = ou az sszevons szablyai szerint. Vagy a k-tv igknl az igethz jrul tkpz flhangz j (amely, mivel mr rg kihalt, az adatolt grgben nem ltezik, az bcben nem jelli bet) hatsra kj > tt (phylak- + j + > phylatt (in phylass). Ez olyan, mintha a magyar nyelvtant tanul gimnazistk a bokor ~ bokr- vltakozsnl nyomban a Horger-trvnyt (kt nylt sztagos tendencit) is tanulnk, vagy a mez ~ mezeje vltakozsnl rgtn megtanulnk, hogy ezt egy olyan hang, a okozta (ill. ennek felszvdsa), melyet igazn ki sem tudnak ejteni. (Szerintem taln nem volna baj gy tantani.) Egybknt Mayvald munkjval nagyjbl egy idben, 1895-ben jelent meg Simonyi Zsigmond Tzetes magyar nyelvtan trtneti alapon c. munkja, amelynek (jgrammatikus) koncepcija kzeli rokonsgot mutat a Mayvald-fle grg nyelvtannal. I. A nyelvtrtnet forrsai s flhasznlsuk mdszere Rokon nyelvek csaldfa - A rokonsg megmutatkozsa: nyelvtani szerkezet, szkincs (nvmsok, kezdetleges cselekvsek,

    fogalmak, trgyak, rokonsgnevek, testrszek, szmnevek).

    - 5 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    - A rokon nyelvek sszehasonltsval, s egy sibb nyelvllapot kikvetkeztetsvel kt tudomny is foglalkozik. Finnugor sszehasonlt nyelvtudomny. Urli sszehasonlt nyelvtudomny. Fltevs: a kzs elemek ltalban az egyttls korba mutatnak vissza.

    Idegen nyelvek - Kt rintkez nyelv kzl mindkett kap egymstl elemeket, melyeket sajt rendszerbe illeszt (a

    fejlettebb np hatsa ersebb). - Jvevnyszk.

    Az rintkezs sorn tkerlt szavak. Nagyrszt nvszk, fleg fnevek. Az tvtel idejn l hangalakban kerltek t, s nyelvnkben olyan hangtani trvnyek szerint

    fejldtek tovbb, mint az eredeti magyar elemek. Szvgi rvid i lekopsa a legrgibb szlv jvevnyszavak tvtele utn ment vgbe (olasz,

    jszol, pnksd, barack, palack). Hanghelyettests. Oka: az tvev nyelvben nincs meg az a hang, amelyet az tvett sz tartalmaz. Pl. a szlv szvgi rvid o-nak az a felel meg (gabona, nyoszolya, szna).

    ltalban az tad nyelvben l jelentssel kerlnek t az tvev nyelvbe. Jelentse bvlhet (pl. aln asszony eredetileg rn, fejedelemn).

    - A honfoglals eltti hatsok jelents rszt nem ismerjk. - A honfoglals utn.

    Szlv (szakrl s dlrl). Nmet (nyugatrl). Romn (keletrl).

    urli alapnyelv

    finnugor alapnyelv szamojd alapnyelv

    finn-permi g

    osztjk (hanti)

    smagyar

    obi-ugor g vogul (manysi)

    ugor-g magyar

    szaki szamojd - enyec (jenyiszeji) - nyenyec (jurk) - nganaszan (tavgi)

    kzfinn

    mordvin (erza, moksa)

    dli szamojd - szlkup (szelkup)

    cseremisz (mari)

    vepsze

    szt (maarahvas)

    vt

    finnsgi g

    lapp (szmi)

    lv

    karjalai (karl)

    finn (suomalainen)

    izsr (inkeri)

    zrjn (komi)

    permi g

    votjk (udmurt)

    - 6 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    Latin (keresztnysg, egyhzi mveltsg). Ritkbb: trk, grg, olasz, francia.

    - Segtsget jelentenek az idegen nyelvekbe tkerlt magyar elemek is. - A forrsanyagknt val flhasznlsban rvnyesteni kell a trtneti szemlletet is (figyelembe kell

    venni, hogy az idegen elemek az eredeti nyelvben is fejldtek). Nyelvemlkek - ld. 6. ttel

    Rgi nyelvknyvek - Husz Jnos: Orthographia Bohemica (1412; az els rszletmegjegyzs a magyar nyelvvel kapcsolatban) - Janus Pannonius (az els latin nyelv, de magyar vonatkozs nyelvtan, amely megsemmislt) - Sylvester Jnos (Grammatica Hungarolatina) - Dvai Br Mtys helyesrsi szablyzata (Orthographia Ungarica) - Szenci Molnr Albert, Geleji Katona Istvn, Komromi Csipks Gyrgy, Pereszlnyi Pl, Kvesdi Pl,

    Ttfalusi Kis Mikls, Pzmny Pter, Mikolai Hegeds Jnos, Medgyesi Pl, Sznyi Nagy Pl, Tstsi Jnos, Bl Mtys, Admi Mihly

    - A flvilgosods kora: Rvai Mikls, Verseghy Ferenc, Rjnis Jzsef, Virg Benedek, Fldi Jnos, Gyarmathy Smuel, Andrd Smuel, Vlyi Andrs, Teleki Lszl, Nagy Gyrgy, Aranka Gyrgy, Beregszszi Nagy Pl, Mrton Jzsef, Benyk Bernt, Kalmr Gyrgy

    - Debreceni Grammatika (1795): az akkori magyar nyelv legrszletesebb lersa - Tncsics Mihly iskolai nyelvtanai, Fogarasi Jnos s Galgczi Gbor tudomnyos nyelvtanai

    Mai magyar nyelv

    A mai magyar kznyelv - A flvilgosods s a reformkor ta fejldik jobban. - Lehet kvetkeztetni belle a korbbi llapotra is (pl. hd hidat, sr srja, br brok; a ma palatlis

    minsg i, valamikor velris volt).

    A mai magyar nyelvjrsok - Trtneti fejldsk nem volt egyenletes, ezrt ugyanazt a nyelvi jelensget klnbz fejldsi

    fokokban tkrzhetik. - Archaizmus: megrztt rgisg. - Neologizmus: kifejlesztett jdonsg. - Peremnyelvjrs: a nyelvterlet szlein elterl nyelvjrstpus. - Nyelvjrssziget: az idegen nyelvi krnyezetbe bekeldtt kisebb nyelvjrs. - sszehasonlt nyelvjrstan: nyelvjrsaink mai llapotbl (szinkrnia) sszehasonlt, kombincis

    mdszerrel ki lehet hmozni a diakrn sszefggseket. - Fontos a terleti viszonyok flmrse.

    Az ltalnos nyelvszet tansgttele - ltalnos tteleket kell ismerni s alkalmazni a tanulmnyozshoz. - A hangslyviszonyok hatsa a hangkpzsre. - Hasads: tbb prhuzamos alakvltozathoz tbb funkci (jelents) trsul; ingadozsokon keresztl az

    egyik alak az egyik funkcihoz, a msik alak a msik funkcihoz kapcsoldik vgleg (szenved senyved, vacok vacak, irt arat).

    - Morfolgiai vltozs: az egyszerbb, jelletlen formk fell a komplikltabbak fel halad. - A jelentstan terletn: a konkrttl az absztrakt fel halad; ltalban a konkrt az eredetibb (ggs

    kill ggj > bszke; buta tompa, letlen > gynge esz).

    - 7 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    2. ttel

    A nyelvi vltozs krdskre; a nyelv trtnetnek fogalma, idhatrai; a hagyomny s az jts egysge; a vltozsok viszonya a rendszerben.

    A magyar nyelvtrtnet korszakai - Elmagyar.

    Egysg a rokonokkal, mg nem nll. Szakaszai. Urli egysg; i. e. 4000-ig a finnugor s a szamojd nyelvek egysge. Finnugor egysg; i. e. 2000-ig. Ugor egysg; i. e. 1000-500-ig.

    - smagyar (nyelvemlk nlkli); a magyarsg klnvlstl a honfoglalsig. Url vidki shaza korszaka; a nyelvtan fbb vonsai az V. szzadig. A vndorlsok kora (a honfoglals zrja le).

    - Nyelvemlkes kor (a honfoglalstl mig). magyar kor; honfoglals-1526. Kzpmagyar kor; 1526-1772. jmagyar kor; 1772-napjainkig.

    A szinkronikus s diakronikus nyelvvizsglat - Szinkronikus (szn+ chronosz).

    Szinkrnia: a nyelv idbeli egysge. Szinkrn vizsglat: az egy bizonyos idben rvnyben lev nyelvi rendszer vizsglata (milyen

    szerkezeti s lexiklis elemekbl ll, ezek mire szolglnak). Pl. a mai magyar nyelv ler nyelvtana, rtelmez Sztr nagyobb ktnyelv sztrak, tjsztrak,

    tjnyelvi monogrfik. - Diakronikus (dia + chronosz).

    Diakrnia: a nyelvtrtnet, a nyelvi rendszer fejldse, idbeli egymsutnja. Diakrn vizsglat: a fejldsre irnyul kutats.

    A sztrtnet s etimolgia szerepe, lehetsgei a mveldstrtneti vizsglatokban - A magyar nyelvvel foglalkozk szmra fontos fladat a nyelv trtnetnek ismerete s fldertse. - Brczi Gza mr rgebben s tbbszr is rmutatott, mennyire szksges a magyar nyelvtrtneti

    ismeretek bvtse (ennek rdekben szorgalmazta a nyelvemlkek monografikus fldolgozst). - Etimolgia: a szavak eredetvel foglalkoz nyelvszeti tudomnyg.

    Taln a leginkbb sszetett rszterlete a nyelvszetnek. A megalapozott szeredeztetshez az egyes szavakkal kapcsolatban meg kell vizsglni a

    kvetkezket. hangszerkezet alaktani flpts jelents ezek sszefggsei az esetleges tad nyelvekben

    Fladatai. Eredet, jelentstrtnet. Az idegenbl tvett szavak tvtelnek mdja, ideje. Jelentsvltozsok.

    - Az etimolgia szoros kapcsolatban van ms tudomnyterletekkel, hiszen sok sz eredett csak nprajzi, trtnettudomnyi (vagyis mveldstrtneti) vizsglatok utn lehet megllaptani.

    - Sztrtnet. Elvlaszthatatlan az etimolgitl (csak az az etimolgia meggyz, amely sszhangban van a

    sztrtnettel). A szavak letvel, nyelvtrtneti alakulsval foglalkozik.

    - 8 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    Az egyes magyar szavak rsban dokumentlhat (gyakran sztrban sszegyjttt) vltozatait rtjk: milyen alakban, jelentsben, mikortl lt, illetve l-e egy-egy magyar sz.

    3. ttel

    A nyelvi vltozsok alaptnyezi; a nyelvi jelek vltozsrzkenysge (ers s gyenge elemek a rendszerben); vltozsi potencialits s realizci.

    A nyelvi jelek vltozs szerinti rzkenysge

    vltozs irnti rzkenysg szempontjbl vannak ers s gyenge elemek

    ezek tbb szempontbl vizsglhatk

    szmos befolysol tnyez van, melyek erstik vagy gyengtik egymst

    Nyelvrendszerben betlttt hely

    a fonmarendszer s a morfmarendszer egy rsze (toldalkmorfmk) llandsgra hajlamos

    korltozott a szmuk

    kevs, de szoros rendszerkapcsolat

    az elmlt 500 vben (a kzpmagyar kor kezdete ta) alig volt vltozs

    mssalhangzk: bels fejlds eredmnyekpp megjelent a dz (fogdzik), jvevnyszavakkal bekerlt a dzs s ch (findzsa, pech), kznyelvi szinten kihalt az ly

    nvutbl ragg vlt a kppen, -knt, -koron, -kort > -kor

    NB!: az llandsgra val hajlam a rszrendszer egszre vonatkozik, nem az egyes elemekre

    a rendszeren bell is klnbz lehet az elemek vltozsrzkenysge (pl. fonmk: kpzshely; morfmk: kzlsbeli rtktbblet)

    a velris, illabilis, alsbb nyelvllsfok magnhangzk jobban ellenllnak a vltozsnak (teht az ellenllbb, mint az )

    az n knnyen palatalizldik abszolt szvgen (asszon > asszony, szgn > szgny, szappan > N. szappany), soha nem palatalizldik, ha morfematikai rtket hordoz (szpen - *szpeny, asztalon - *asztalony) a funkci kpes megakadlyozni a hangvltozst, s kpes elindtani azt (pl. grammatikai homonmia)

    a lexmarendszer vltozkonyabb

    hatalmas elemszm

    szmtalan, pp ezrt laza rendszerkapcsolat

    kzvetlenebbl sszefggnek a nyelven kvli valsggal

    az egyszerbb, kevsb jellt (v. jelletlen) a rgebbi (pl. holdvilg rgebbi, mint holdnak a vilga) egyrtelmsgre trekvs

    e rendszeren bell is klnbz lehet az elemek vltozsrzkenysge

    alapszkincs: llandbb (apa, fl, lt, ks, kilenc, te)

    peremszkincs: vltozkonyabb (mngorol, bazsalikom, litnia, kpcs)

    a szjelents is vltozkony

    konkrt tvitt

    - 9 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    pl. ggs kill ggj, ggs

    jelentsszkls: tt szlv > szlovk; olasz nyugati jlatin > itliai jlatin

    jelentsbvls: orosz Kiev krnyki npessg > mai jelents

    Felhasznlsa a kzlsi folyamatban

    magnhangzk

    a hangslyos helyzet a nyltabb vlsnak, nylsnak, s (tjnyelvben) a diftongizldsnak kedvez

    hangslytalan (pl. utols sztag) helyzet: zrds, rvidls, monoftongizci (pl. feket > fekete, de feketn, fekets stb.

    hangvltozsi tendencik a toldalk szerep hangokon ritkn rvnyeslnek

    mssalhangzk

    az egyms melletti mssalhangzk kzl az els hajlamosabb vltozni (pl. vagynak > vadnak > vannak)

    lexmk

    vltozkonysgukat tovbb nveli kontextulis helyzetk (jelentsmdosulsok: jg, jgvers, jgkorong, jgszv)

    hasznlati gyakorisg

    A gyakorisg az llandsgnak kedvez. (jobban bevsdik)

    milyen bels nyelvtpushoz tartozik az elem (sszefgg az elterjedtsggel is)

    sztenderd elemei llandbbak, mint az arg vagy a nyelvjrsok elemei

    kznyelvi patak jobban ellenll a vltozsnak, mint a Szatmr megyei erge patak

    normalizltsg

    a sztenderd lefogja a vltozsok lendlett, mg az arg pont a normalizltsg ellenben szletett

    - 10 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    4. ttel

    A nyelvi vltozsok okrendszere: (nyelvi s nyelven kvli) kls okok, ill. bels (a nyelvi rendszerbl s a gondolkodsbl fakad) okok.

    A jelentsvltozsok okai s hatsai - Nyelven kvli okok.

    Gazdasg, trsadalom, gondolkodsmd. A megnevezs szksglete: j, tvett, kialakult dolgok. idegen sz tvtele j sz teremtse szkpzs (sszettel) a rgi sz j jelentst kap (lbas, toll, felfog)

    Trsadalmi igny (illem, emelkedettsg); pl. ldott llapot. - Nyelvi okok.

    A mondatban egyms mell kerl szavak klcsnsen korltozzk egyms jelentst, s gy teszik lehetv, hogy a mondat egy adott konkrt valsgra, tnyllsra vonatkozzon.

    Minden jelentsvltozs a mondatbeli hasznlat gyakorisga ltal szilrdul meg. Ha a sztvtel a nyelv rtegei kztt trtnik, a jelents mdosulhat.

    A jelents terjedelmnek vltozsai - Sz.

    A valsg valamely elemre mutat r. Mindig ltalnost.

    - Jelents: az a szably, amely alapjn a szt a valsg valamely elemre vonatkoztatjuk. - Jelentsterjedelem: azoknak a valsgelemeknek az sszessge, melyekre klnbz mondatokban a

    szt vonatkoztathatjuk. - Jelentstartalom: a beszlk s hallgatk szmra ismert egy vagy tbb ismertetjegy, amelyek alapjn

    egy sor valsgelemet egy osztlyhoz sorolhatunk. - Kttt elforduls: egyes szavak csak bizonyos szavakkal egytt fordulhatnak el (leveli bka; ez a sz

    elavulsnak egyik fzisa). - A szavaknak ltalban tbb jelentsk van (hasznlati szably). - Jelentsbvls.

    A sz a dolgok szlesebb osztlyra kezd vonatkozni. Az j jelents magban foglalja a rgit. halszik: halat fog > vzbl kivesz > folyadkbl kivesz > gyeskedik, hogy megszerezzen

    vmit veres ~ vrs vres: absztraktabb lett, az etimolgiai kapcsolat megszakadt Alkalmibb s grammatikai helyzethez kttt: fi (a fiam megszltst nemcsak a fihoz, hanem a

    lenyhoz is intzheti a szl, st fiatal vagy nem sokra becslt szemlyhez). - Jelentsszkls.

    Az elzleg jellt osztlynak mr csak egy alosztlyra vonatkozik. fahj kreg (minden fa krge) > fszer Szsszettelben az egyik tag flveheti a msik jelentst, s a msik elmaradhat (tapads vagy

    rrts). feketekv ~ fekete tokaji bor ~ tokaji asztalosmester ~ asztalos

    A jvevnyszavak is gyakran egy specializltabb jelentstartalommal honosodnak meg; pl. latplanta nvny > magyarpalnta

    - 11 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    szlovksluba ltalban mindenfajta szolglat > magyarzsolozsma egyhzi szolglat, imdkozs trkbarym minden, ami van; vagyon > magyarbarom lbasjszg

    rintkezsen s hasonlsgon alapul tvitelek - A valsg elemei nem elszigetelten fordulnak el, hanem land egymsmellettisgben (tr- s idbeli,

    illetve oki rintkezs). - Hasonlsg: egy-egy tulajdonsg alapjn.

    Valsgelemek alapjn. trgyra (emberi, llati tulajdonsg alapjn): kors szja, harangnyelv, hegygerinc nvnynv (llati testrszek alapjn): brnynyelv, kgynyelv, tykhr emberre: szamr, liba, kr, diszn trgy trgynak: villanykrte

    Tulajdonsg tvitele egyik rzkterletrl a msikra: slyos szavak, rikt szn, keserves srs. llny cselekvse > trgy cselekvse: a hz ll, eljr az id, jr az ra. Absztrahlds (elvont jelentst kap): fontos, buta, higgad. Csoportnyelvek. a hal pedzi a horgot rngatja ~ az ember kezdi rteni a dolgot lpre megy vadszati msz ~ beugrik vminek leflel disznlsi msz ~ leleplez

    - rintkezs.

    Valsgbeli elemek alapjn. Trbeli: falu (telepls ~ laki). Oki: merl mertdik > sllyed. Anyagi: vas (Fe ~ fegyver ~ bilincs). Rsz-egsz: fej (f ~ ember).

    Absztrahlds. Konkrt trgyrl, jelensgrl (egyhz templom ~ intzmny). Testi-lelki jelensg: pirul (pirosodik ~ szgyenkezik). llny vagy dolog neve ismertetjegy, tulajdonsg lesz (ds gazdag ~ fr).

    Konkretizlds. A cselekvst vagy tulajdonsgot elvontan kifejez sz flveszi a cselekvs trgynak, helynek

    jelentst; pl. osztly az osztogats sznhelye, fogoly fogsg. Hasonl: tapads (tokaji, asztalos).

    - Tbbtem jelentsvltozs. Az eredeti s az utols jelents kzt megszakad a kapcsolat (a poliszm szbl homonim sz lesz). bolt > boltozat > boltozat alatti helyisg > zlethelyisg, zlet hr emberi vagy llati bl hasonlsgon alapul tvitellel: nvnynv (tykhr) rintkezsen alapul tvitellel: hangszerek hrja

    - 12 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    5. ttel

    A nyelvi vltozsok clja: hatkonyabb informcitovbbts, gazdasgossgra trekvs stb.

    Hatsossgra trekvs

    ktfle: rtelmi s eszttikai hatsossg

    Egyrtelmsg

    ha a kzl rtelmi zavart szlel, pontost

    szabadabb szrend nyelvek: jelltsg s jelletlensg a cscs

    pl. a hatrozatlan trgy jellse (fa vg (v. favg) > ft vg)

    pl. a jelletlen birtokos szerkezet jellse a birtokszn, majd a birtokos jelzn is (hz fedl > hz fedele > hznak (a) fedele)

    ha egy elem jelentse (pl. rag) elhomlyosodik, egy l raggal ersti meg (pl. alattomban : tLOC-n-m LOCLOC lent, alul(helyhat.); tv.titokban)

    ma is ltez ez a tlbiztosts (*banntot, *tulipntot, *aztat, *tet, *nlnl, *kelletet)

    egyeztets (kongruencia)

    szm- szemly- s esetbeli egyeztets

    Pternek el kell menni Pternek el kell mennie

    Nekem nem lehet szlni Nekem nem lehet szlnom

    itt grammatikai homonmit is kikszbl: n nem szlhatok vagy hozzm nem szlhatnak

    npetimolgia

    idegen szavak rtelmestse

    szl. samostrel jszer lfegyver > m. R. szamoszterily > m. szmszerj

    ol. tazza cssze, tl > m. R. tca > m. tlca

    ugyangy: krkatona, karosszria, pufajka stb.

    sokszor bonyolt az rthetsg kedvrt

    pl. igeneves szerkezetek helyett mellkmondatok hasznlata (vszzados tendencia)

    Eszttikai ignyessg

    nyelvi hatskelts, trekvs a vltozatosra, szpre, rdekesre (esetleg humorosra)

    olyan nyelvi tbblet, mely nlkl a nyelv tkletesen mkdne

    stilris trekvsek (pl. kzlses szerkeszts: Honnan kicsi szell, g vndora, jttl? (Arany); de az MS-ben is van)

    eufemizmusok (meghalt ~ jobbltre szenderlt, WC, klozet ~ rnykszk, illemhely)

    - 13 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    XIX. sz.: flemle >> csalogny; tavasz >> kikelet; mez >> virny

    divatszer, elkoptatott (volumen, problma, rangos), modoross, sablonoss (pl. gold, star, 2000, euro szavak a mai termk- s cgnevekben), giccsess (pl. nevek: Felhfi, Szplbi) vlhat

    hiperkorrekci (*szolda,* szlke, *iskolban jr stb.)

    Gazdasgossgra trekvs (nyelvi konmia)

    a hatsossgra trekvssel szemben hat egyenslyteremt szerep

    visszatartja a felesleges vagy zavar vltozsokat

    Grice-i maximk: maximlis siker, minimlis rfordtssal

    analgia

    kls analgia

    egyms utni szavak hatnak egymsra

    pl. jnnek-mennek < jnek-mennek, toldoz-foldoz < toldoz-foltoz, rkkn-rkk < rkn-rkk)

    bels analgia

    ritktja a kivteleket

    pl. ikes igk visszaszorulsa

    cipeje, mezeje, diaja > cipje, mezje, dija

    rvidls

    becz rvidls: kovi ubi, diri, jogsi, csoki

    jelentstapadsos elvons: kocsi szekr > kocsi, napnyugat > nyugat, csabai kolbsz > csabai)

    lazbb szerkezetek nehzkes rszeinek kiejtse (egyszersgre val trekvs > egyszersgre trekvs, fejre val kend > fejkend)

    hossz szavak sszevonsa: tnsr tekintetes r, kegyelmed > kend

    betszk: MV, FTC, tsz., urh. stb.

    - 14 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    6. ttel

    A nyelvi vltozsok szociolingvisztikai vonatkozsai: terleti s trsadalmi tagolds, rsbelisg, irodalmi nyelv; a nyelvi vltozsok jellege: lass s gyors, ill.

    tudatos s spontn vltozsok. A nyelvtrtnet sszefggse a trsadalom trtnetvel - Nyelv: trsadalmi termk; fladat: alkalmas eszkz legyen a gondolatok, rzelmek kifejezsre. - Fejlds.

    Gazdasgi: j eszkzk, eljrsok. Trsadalmi talakuls: j intzmnyek. Mveltsg: j ismeretek, fogalmak. A szkincs mindezt tkrzi.

    - A szkszlet kpet ad a mveltsgrl, fejlettsgrl. - llattenyszts.1 - Keresztnysg.2 - Tbbszrs tttelek: gyorsabb gondolkods s beszdiram miatt rvidls, al- s mellrendel

    viszonyok kialakulsa. - Egyni kezdemnyezs, ami legtbbszr nem tudatos (pl. nyelvbotls).3

    A nyelvi vltozsok mibenlte - Minden alkotelemre kiterjednek (hang, hangalak, jelents, funkci, nyelvtani rendszer). - Hangtrtnet: a hangok vltozsval foglalkozik (ezzel mdosulhat az egsz hangrendszer, a gyakorisg

    arnya, a nyelv hangzsa). - A szkincs vltozsa (elavuls, jak keletkezse); forrsok.

    Szalkots (kpzs, sszettel, elvons). Bels szteremts (j elemek teremtse; pl. hangutnzk). Jvevnyszk meghonosodsa.

    - A sz jelentsnek vltozsa (sztrtnet). Szhangulat (kikelet tavasz, deln, irodalmr). Logikai jelents (remek darab, hzsrtos kockajtkos, negdes rtarti, bszke, parzna

    szz, medd, res, lha, ledr). - A szerkezetek keletkezse, vltozsa, idegen hats bennk (trtneti mondattan). - Analgia; analgis hats: egy sz, morfma vagy szszerkezet egy vele jelentsben vagy funkciban

    rokon sz, morfma vagy szszerkezet hatsra megvltozik (eszem eszek, a teszek, veszek hatsra). Indukl elem: amelynek hatsra a vltozs vgbemegy. Induklt elem: amely a vltozst elszenvedi. Grammatikai: pl. a szvgi - lervidlt (hz hzi), de szkzben megmaradt (hzt). Nem tud mindig rvnyeslni (szeret szeretje, a szereteje helyett, de: ajt, mez). Fontos a nyelvtanuls szempontjbl.

    A magyar irodalmi nyelv kialakulsa

    A nyelvjrsok s az irodalmi nyelv - Ritka eset, hogy a hangfejldsi tendencik az egsz nyelvterletre kiterjednek. - Iromba: eredetileg kendermagos; egyes terleteken: goromba, otromba jelents (a hangzs miatt). - A vltozs egy gcbl indul el (ritkn tbbl), elbb szk, majd szles krben terjed el. - Lehet tugrssal (a pesti jassznyelv elszr a nagyobb vrosokban honosodik meg).

    1 Bika, kr, tin, borj, r, kos, diszn, gyapj. 2 Latin: templom, sekrestye, mise; szlv: kereszt, pap, apca, zsolozsma, szent, pokol. 3 Szkcse szcske, bdog boldog; itt szerepet jtszhatott a -cske kpz gyakori hasznlata s a vt volt kzti ingadozs.

    - 15 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    - Tnyezk a terjedsben. Fldrajzi. Trtnelmi. Gazdasgi s trsadalmi formk. Npsrsg, mveltsgi fok, az rsbelisg terjedse.

    - A trtnelmi vltozsoknak a nyelvjrsok is ki vannak tve. - Nyelvjrs.

    Olyan terleti nyelvvltozat, melyet bizonyos szm jelensg elvlaszt a kznyelvtl, s a szomszdos terletek nyelvjrsaitl.

    A letelepeds eltt nem terleti vltozat, hanem trsadalmi-politikai egysgekre jellemz. Klnfejldse soha nem vlt olyan mrtkv, hogy a klcsns megrtst szmotteven

    akadlyozta. - Izoglossza (iszosz + glossz): az egyes jelensgek hatrait alkot vonalak.4 - Izofnia (iszosz + phn): ha a jelensg fonetikai termszet. - Nyelvjrs fltti nyelvvltozat.

    Az rott nyelv nvekv szerepe szksgess teszi, hogy kialakuljon. Elbb az rtelmisgi, illetve a felsbb krkben hasznljk. Kialakulsa. Egy nyelvjrs emelkedik a tbbi fl (Rma). A kirlyi csald anyanyelvjrsa volt (Spanyolorszg). Nagy tekintly irodalmi mvek hatsa (firenzei nyelvjrs Dante, Petrarca, Boccaccio). Tbb nyelvjrs tvzdse. Magyarorszg: a XVI. szzad krl; szellemi ignyek, s a nemzeti egysg gondolata miatt jtt

    ltre az rott (irodalmi) nyelv. Irodalmi nyelv: a legtekintlyesebb, amely llandan hat a kznyelvre (a beszlt kznyelv is hat az

    irodalmira, de kisebb ervel). Kezdettl szablyok kvetse jellemzi. A nyelvjrsnak is van normja, de ez knnyebben veszi az jtsokat. Az irodalmi nyelv normi szigorbbak, konzervatvabbak.

    - Fggleges tagozds: a nyelvvltozatok rtegzdse, amikor a kznyelvtl sok tmeneten keresztl jutunk el a nyelvjrshoz.

    - A legnagyobb a szkincs vltozsa; lassabb a hangtani mdosuls, mg lassabb a nyelvtani szerkezetek.

    4 De ez sem jelent lesen lezrt terletet, hanem azt jelenti, hogy egy jelensg egy bezrt terleten ltalnos vagy tlnyom, rajta kvl pedig hinyzik vagy szrvnyos.

    - 16 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    7. ttel

    A trtneti nyelvszet forrsai: a nyelvemlkek, a mai l nyelv s a terleti nyelvvltozatok, a rokon nyelvek, a klcsnz nyelvek; a nyelvtipolgiai kutatsok

    eredmnyei.

    8. ttel

    A trtneti nyelvszet segdtudomnyai: politikai trtnet, mveldstrtnet, nprajz, matematika, rgszet stb.

    9. ttel A nyelvemlkek. A kziratos emlkek tpusai; szrvnyemlkek, a sz- s kifejezskszlet emlkei; legfontosabb szrvnyemlkeink s rpd-kori sz-vegemlkeink; a kdexek s vilgi trgy szvegemlkeink. Nyomtatott nyelv-

    emlkek; szvegemlkek, sztrak szlsgyjtemnyek.

    A nyelvemlkek tpusai s nyelvi sajtsgai; a magyar helyesrs ltalnos fejldse Nyelvemlk: a mt megelz idkbl fnnmaradt rott (nyomtatott) forrs. ltalnos jellemzk - Jellegk.

    A magyar nyelvi anyag formja. sztrszer idegen (fleg latin) szvegbe gyazott szvegszer glossza jelleg

    rsrendszere (nagyrszt latin). rovsrsos arab bets grg bets cirill bets

    Az rsbelisg jellege. kzirat nyomtatvny

    Tartalom s funkci. Legkorbban: jogi, egyhzi. Reformcitl n: szpirodalmi, tudomnyos, iskolai.

    Vltozatok.

    hazai

    szrvnyemlk

    kziratos nyelvemlk

    a sz- s kifejezskszlet emlkei

    szvegemlk

    klfldi

    - mohamedn

    - biznci, grg

    ti l ti

    nyomtatott nyelvemlk

    nyelvemlk

    glossza kziratos szjegyzk

    vilgi tartalm

    kdex

    korai (kis) vallsos vilgi

    szlsgyjtemny

    nyomtatott sztr

    nyomtatott szjegyzk

    a sz- s kifejezskszlet nyomtatott emlkei

    nyomtatott szvegemlk

    kziratos sztr

    - 17 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    Eredeti: amit a szerz rt. Msodlagos: msolat (pl. a legtbb XV-XVI. szzadi kdex).

    A flfedezs idpontja. 1770: Pray Gyrgy ismerteti a Halotti Beszdet. 1922: az magyar Mria-siralom flfedezse. 1956: a Marosvsrhelyi Sorok flfedezse.

    - Keletkezsi idejk. ltalban arrl az idrl ad kpet, amelyikben keletkezett. Meghatrozs. A szerz maga adta meg az vszmot (pl. Birk-kdex, 1474). Utals a szvegben (pl. Pl uram betegsgrl szerzett imdsg, 1493). Krnyezetben szerepl, meghatrozott idpont szvegek alapjn. Ortogrfiai s paleogrfiai jelleg.5 Nyelvllapot. Kls, kzvetett kritriumok (papr, tinta, vzjel, kts).

    Minl rgibb, annl kevesebb van belle; kt ok. Az rsbelisg kisebb mrtk volt. Nagy az idbeli tvolsg, gy nagyobb esllyel semmislt meg vagy veszett el.

    - Helyhez ktsk (lokalizci). Lokalizci: az egyes nyelvemlkek terleti-nyelvjrsi htternek fldertse. Kls, nyelvi anyagon kvli rvek. Az r szemlye, nyelvi letrajza. Az r szletsi helye, iskoli, ksbbi tartzkodsi helyei. Hol rdott a nyelvemlk.

    Bels, az emlk nyelvi anyagra tmaszkod rvek; mennyire illik bele a korabeli, s az azon a terleten rott emlkek sorba.

    A XVI. szzadtl a jl lokalizlhat nyelvemlkek egyre szaporodnak.

    Kziratos nyelvemlkek

    Szrvnyemlkek - ltalnos jellemzk.

    Szrvnyemlk: idegen nyelv szvegbe elszrtan vagy tmegesebben begyazva idegen elemeket tartalmaz (rendszerint tulajdonnevek, fldrajzi nevek).

    Keletkezsi ok: az idegen szerz nem tudott vagy nem akart egyes elemeket lefordtani. Kznv csak ritkn van kztk (pl. a szerz nem ismerte, de le kellett rnia). A XI-XIV. szzad kzt ez volt az uralkod.

    - Klfldi. Mohamedn forrs. Arab, perzsa fldrajzi mvek. Ez rizte meg a magyart mint npnevet, illetve mltsgneveket (gyula, knd). Pl. Ibn Ruszta, Al-Gardzi, Al-Bakri.

    Biznci grg forrs. Konsztantinosz Porphyogenntosz: A Birodalom kormnyzsrl (950951).6 Joannesz Kinnamosz: Epitom (11801183).7

    Nyugati (fleg latin) forrs. Liutprand pspk trtneti munkja. Fuldai vknyvek.

    - Hazai. Oklevl (alapt-, adomny-, hatrjr levl, tanvalloms, bri tlet, vgrendelet).

    5 rstpus; rskp, elrendezs, kzpontozs, forma, kapcsolsi md, kezet. 6 A magyarokat trkknek nevezi; Lebedia, Etelkz, Tisza, Maros, Levedi, lmos, rpd, ll, Kabar, Nyk, Megyer, Tarjn, Jen, gyula, vajda. 7 kos, Bla, Lszl, Bcs, Temes, Szerm, ispn, bn, r.

    - 18 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    A tihanyi aptsg alaptlevele. A dmsi prpostsg adomnylevele. Albeus-fle sszers (a pannonhalmi bencsek birtokai, szolgi).

    Hiteles helyrl szrmaz rs, amely nem oklevl. Vradi Regestrum. A vradi pspksg tizedjegyzke.

    Gesztk, krnikk. Anonymus: Gesta Hungarrum. Kzai Simon: Gesta Hungarrum. Bcsi Kpes Krnika. Pozsonyi Krnika.

    Kziratos szvegemlkek - Szvegemlk: magyar nyelven, sszefgg mondatokban hosszabb gondolatsort kifejez nyelvemlk. - Vendgszveg: latin nyelv szvegek kz bekeldtt szvegemlk. - Anyakdex: a vendgszveget tartalmaz latin kdex. - Korai (kis szvegemlkek).8

    Halotti Beszd s Knyrgs (119295) magyar Mria-siralom (1300 krl) Gyulafehrvri Sorok (13101320) Knigsbergi Tredk s Szalagjai (1350 krl) Marosvsrhelyi Sorok (1410 krl)

    - Kdexek. Kdex: nagyobb mret, kzzel rott, tbbnyire vallsos tartalm9 m. A legtbbet ferencesek s domonkosok rtk; kis szmban: plos, premontrei, karthauzi. Pldk. Jkai-kdex (1448; az els magyar nyelven rt knyv) Huszita Biblia (Bcsi-, Mncheni- s Apor-kdex; Pcsi Tams, jlaki Blint) Birk-kdex (1474; Vci Pl domonkos) Guary-kdex (1492-95) Festetich-kdex (1493) Czech-kdex (1513; Kinizsi Plnnak) Gmry-kdex (1516; Katalin, Tetemi Pl) Keszthelyi-kdex (1522; Velikei Gergely, Lka) rdy-kdex (152427; Lvld) Kulcsr-kdex (1539; Ppai Pl) A Rskai Lea ltal msolt kdexek (Margit-legenda, Pldk Knyve, Cornides-kdex,

    Domonkos-kdex, Horvth-kdex) Dbrentei-kdex (1508; Halbori Dobos Bertalan) Svnyhzi Mrta domonkos (rsekjvri-kdex, Thewrewk-kdex)

    - Vilgi trgy szvegemlkek. Szabcs viadala (1476 utn) Bagonyai Rolvassok (1488) Soproni virgnek (1490) Orvosi knyv (1577; Lencss Gyrgy) Konstantinpolyi felirat (Etei Szkely Tams) Szkely rknaptr (Szamoskzi Istvn is flhasznlta)

    A sz- s kifejezskszlet kziratos emlke - Glossza: az idegen (latin) szvegek egyes szavainak lapszlre vagy sorok kz rt magyar rtelmezse.

    Marginlis glossza: a lapszlre rt jegyzet. Interlineris glossza: a sorok kz rt jegyzet.

    8 t, nem nagy terjedelm, vallsos tartalm szvegemlk. 9 Bibliai rszlet, imdsg, himnusz, legenda, pldzat, elmlkeds, szerzetesi szablyzat.

    - 19 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    Vatikni, Leuveni, Mondseei, Marosvsrhelyi, Schlgli, Szalkai s Kolozsvri Glosszk. - Kziratos szjegyzk (nomenclatura): tanknyv a latin nyelv oktatshoz; a latin szavak fogalomkrk

    szerint csoportostottak. Knigsbergi Szjegyzk. Besztercei Szjegyzk. Rotenburgi Jnos dek magyar nyelvmestere (1420 krl

    - Kziratos sztr (vocabulrium): a szavak bcrendben vannak. Gyngysi Sztrtredk. Szamoskzi Istvn magyar-latin sztrtredke. Brassi Sztrtredk.

    Nyomtatott nyelvemlkek

    Nyomtatott szvegemlkek - A XVI. szzadtl fejldik ki. - Tbb, s jobb minsgben marad fnn. - Az els hazai nyomda: Buda, 1471; Hess Andrs (Budai Krnika). - 1539: a hazai knyvnyomtats megindulsa (jsziget). - 1550: kolozsvri nyomda (Hoffgreff Gyrgy, Heltai Gspr). - Vndornyomdk (Huszr Gl s fia, Hoffhalter csald, Bornemissza Pter). - XVII-XVIII. szzad, fbb nyomdszati helyek: Pozsony, Nagyszombat, Gyr, Komrom, Buda, Pest,

    Debrecen, Kassa, Kolozsvr, Nagyszeben. - Vallsos trgyak.

    Komjthy Benedek: Szent Pl levelei. Pesti Gbor: Az j Testamentum magyar nyelven. Sylvester Jnos, Dvai Br Mtys, Kroli Gspr.

    - Vilgi trgyak. Sylvester Jnos rtelmezsei. Pesti Gbor fabuli. Dvai Br Mtys: Ortographia Ungarica. Szkely Istvn kalendriuma. Heltai Gspr, Tindi Sebestyn.

    A sz- s kifejezskszlet nyomtatott emlkei - A glosszzs elmarad. - Divatba jnnek a soknyelv szjegyzkek, sztrak. - Nyomtatott szjegyzkek (Murmelius-fle, Pesti Gbor, Sylvester Jnos s Szikszai Fabricius Balzs). - Sztrak (Calepinus-fle sztr, Szenci Molnr Albert, Ppai Priz Ferenc, Barti Szab Dvid, Mrton

    Jzsef, Kresznerics Ferenc, Dankovszky Gergely, Kassai Jzsef, Czuczor Gergely Fogarasi Jnos). - Szlsgyjtemnyek (Baranyai Decsi Jnos, Wagner Ferenc, Barti Szab Dvid).

    10. ttel

    - 20 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    A nyelvemlkek nyelvi sajtsgai: Helyesrs, nyelvjrskevereds, irodalmi nyelv; a magyar helyesrs fejldse.

    A magyar irodalmi nyelv kialakulsa

    A nyelvjrsok s az irodalmi nyelv - Ritka eset, hogy a hangfejldsi tendencik az egsz nyelvterletre kiterjednek. - Iromba: eredetileg kendermagos; egyes terleteken: goromba, otromba jelents (a hangzs miatt). - A vltozs egy gcbl indul el (ritkn tbbl), elbb szk, majd szles krben terjed el. - Lehet tugrssal (a pesti jassznyelv elszr a nagyobb vrosokban honosodik meg). - Tnyezk a terjedsben.

    Fldrajzi. Trtnelmi. Gazdasgi s trsadalmi formk. Npsrsg, mveltsgi fok, az rsbelisg terjedse.

    - A trtnelmi vltozsoknak a nyelvjrsok is ki vannak tve. - Nyelvjrs.

    Olyan terleti nyelvvltozat, melyet bizonyos szm jelensg elvlaszt a kznyelvtl, s a szomszdos terletek nyelvjrsaitl.

    A letelepeds eltt nem terleti vltozat, hanem trsadalmi-politikai egysgekre jellemz. Klnfejldse soha nem vlt olyan mrtkv, hogy a klcsns megrtst szmotteven

    akadlyozta. - Izoglossza (iszosz + glossz): az egyes jelensgek hatrait alkot vonalak.10 - Izofnia (iszosz + phn): ha a jelensg fonetikai termszet. - Nyelvjrs fltti nyelvvltozat.

    Az rott nyelv nvekv szerepe szksgess teszi, hogy kialakuljon. Elbb az rtelmisgi, illetve a felsbb krkben hasznljk. Kialakulsa. Egy nyelvjrs emelkedik a tbbi fl (Rma). A kirlyi csald anyanyelvjrsa volt (Spanyolorszg). Nagy tekintly irodalmi mvek hatsa (firenzei nyelvjrs Dante, Petrarca, Boccaccio). Tbb nyelvjrs tvzdse. Magyarorszg: a XVI. szzad krl; szellemi ignyek, s a nemzeti egysg gondolata miatt jtt

    ltre az rott (irodalmi) nyelv. Irodalmi nyelv: a legtekintlyesebb, amely llandan hat a kznyelvre (a beszlt kznyelv is hat az

    irodalmira, de kisebb ervel). Kezdettl szablyok kvetse jellemzi. A nyelvjrsnak is van normja, de ez knnyebben veszi az jtsokat. Az irodalmi nyelv normi szigorbbak, konzervatvabbak.

    - Fggleges tagozds: a nyelvvltozatok rtegzdse, amikor a kznyelvtl sok tmeneten keresztl jutunk el a nyelvjrshoz.

    - A legnagyobb a szkincs vltozsa; lassabb a hangtani mdosuls, mg lassabb a nyelvtani szerkezetek.

    A nyelvemlkek nyelvi sajtsgai

    A nyelvemlkek rsa - Az lbeszd s az rs viszonya.

    Az rs csak elnagyoltan, vagy nem tkrzheti az lbeszd muziklis vonatkozsait. Pl. az e ejtsvariciit egyetlen betvel adja vissza. Az rs szabvnyost, normalizl. A beszd lazbb, pongyolbb; az rs ktttebb, vlogatottabb. A nyelvemlkek nyelve kiss archaikus jelleg.

    10 De ez sem jelent lesen lezrt terletet, hanem azt jelenti, hogy egy jelensg egy bezrt terleten ltalnos vagy tlnyom, rajta kvl pedig hinyzik vagy szrvnyos.

    - 21 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    - A magyar helyesrs ltalnos fejldse. A honfoglals eltt hasznlt tpus, amit a szkely rovsrs rztt meg. A keresztnysg flvtele utn: latin bets rs. Az idegen papsg miatt klnbz hatsok rik a helyesrst (olasz, nmet, szlv). Kancellriai helyesrs: az magyar korban nagy jelentsg a kirlyi kancellria (egysgest

    trekvsek, hiteles helyek). Huszita (mellkjeles) helyesrs. A XV. szzadban csatlakozott a kancellriaihoz. Husz Jnos alkotta meg. Lnyeg: minden hangot kln bet jell, a bethinyt mellkjeles betkkel kell ptolni.

    A reformci utn vallsi alapon megosztott (katolikus, protestns). XVII-XVIII. szzad: a fonetikus elv helyett az etimolgiai kerl eltrbe (Geleji Katona Istvn,

    Ttfalusi Kis Mikls). Ipszilonista-jottista harc (Verseghy Ferenc a fonetikus elv oldaln llt, Rvai a szelemz mellett).

    - A nyelvemlkek helyesrsnak egyb sajtsgai. Nagy vagy kis kezdbet. magyar kor: csak a mondat elejn. Tulajdonnv: kdexek, korai nyomtatvnyok. XVI-XVII. szzad: fontosabb szavak kiemelsre. Mai gyakorlat: XVIII. szzad vge.

    Egybe- s klnrs. Vltoz, nagy a zavar. magyar kor: az egybers dominlt. Kdexek kora: a klnrs az ersebb. Flvilgosods, reformkor: egybers.

    Kzpontozs. Kvetkezetlenl hasznlt. Kdexek, korai nyomtatvnyok: bizonyos szablyossg mutatkozik. A mai hasznlat a reformkorban alakult ki. Viszonylag j a krd- s felkiltjel hasznlata.

    Sorvgi elvlaszts. Jellse korai, de nem kvetkezetes. A kln jellel val fltntets fokozatosan terjed el.

    Rgebben sok rvidtst alkalmaztak (nazlisok, szvgek elhagysa, ragok, kznevek, tulajdonnevek).

    Az egy szemlytl szrmaz nyelvemlkek nyelvi problmi - A nyelvjrs-kevereds hatsa a szerzk nyelvre.

    Vizsglni kell, egy vagy tbb szemly van kapcsolatban a szveggel. Ingadozs, kettssg jellemz (az j kzd a rgivel), vagyis, aki nem rintkezett ms

    nyelvjrsokkal, nla is megfigyelhet. Az rk nagy rsze nem beszlt tisztn egy nyelvjrst. Van szndkos kevers is; pl. oklevlben a helynevek, tulajdonnevek esetben, hogy mindig

    lehessen pontosan azonostani, nem sajt mdjn hasznlja.Az irodalmi norma hatsa a szerzk nyelvre.

    - Irodalmi norma: korbban ratlan, majd a grammatikkban s az ortogrfikban rsba is foglalt szablyok, amelyek az egyes nyelvi jelensgek rsbeli hasznlatt meghatrozzk. A norma alkalmazsa ltalban tudatos trekvs. A norma elssorban a szpirodalomban, tudomnyos irodalomban hat ersen. Hangtan, lbeszd, magyar kor: az l kiesse de az rk ezt nem rtk le (zld, folt, volt). Bizonyos lszbeli ragok vltozatt nem veszi t az rott nyelv. Tlkompenzci (irodalmi nyelvi tves visszats): az r alkalmazni akarja a normt, de nem ismeri

    elgg; a megtarts hiedelmben olyan nyelvi formkat r le, amelyek sajt nyelvjrsban sincsenek meg, s nem tartoznak a normkhoz sem (csolkol, szlke, holnap).

    - 22 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    A klnbz szemlyektl szrmaz nyelvemlkek problmi - A msolt (diktlt) kziratok nyelvi sajtsgai.

    A szvegterjeszts kezdetleges mdja (jellegzetes vons). A tevkenysg jellegbl fakad a msolatok tbbrendbeli volta (a msolat msolatnak msolata). A msolk egy rsze tiszteli a korbbi szveget, nem viszi bele sajt nyelve szoksait (Ppai Pl). Tbben sajt nyelvi llapotuk szerint msolnak (trnak), de k nem ltjk az eredeti szveget, mert

    diktlnak nekik (Halbori Dobos Bertalan). Kztes: keverk nyelv (Svnyhzi Mrta). Ksbb is jellemz az trs (Aranka Gyrgy). Diktls. Szoksa jobban elterjedt a XVI. szzadtl (magnlevelezsek rvn). A dekok tbbsge a sajt nyelvllapota szerint r.

    - A nyomtatvnyok nyelvi sajtsgai. A szerzn kvl megvan ms szemlyek nyelvi kzremkdse is. A nyomtats al ksztst sokszor kiadra bztk, aki helyesrsi vltoztatsokra szabad kezet kapott. Szed: a kzirat szvegt nyomtatott betkre teszi t. Korrektor: elssorban a szeds hibit javtja, de a szerz vlt vagy valdi hibit is.

    11. ttel

    - 23 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    Az smagyar kor hangvltozsai: mssal- s magnhangzrendszernk az smagyar kor elejn, a rendszerek alapvet sajtossgai. Hogyan mdostottk a

    rendszereket a fbb hangvltozsok?

    A mssalhangzk trtnete - Finnugor mssalhangz rendszer: *k *p *t; *s * *;* * * *j *; * *; *m *n *n *; *l * * *r;

    gemintk: *pp, *tt, *kk; valsznleg volt mg: *mm, *cc. - Ez a hangrendszer tbb helyen mdosult: * > l; * > j > dz ~ gy. - Vltozsok. - A gemintk egyszersdse (a megfelel egyszer zngtlen zrhang fejldik ki belle).

    *spp > m epe *itte > m t *okk > m sok Valszn, hogy az mm is egyszersdtt (pl. szem; *lm > *mm > m).

    - Spirantizlds. Az egyszer hangzkzi zrhang homorgn zngs rshangg alakul; hl, ravasz, szz, kz, foly

    (j). Rszt vesz benne kt nazlis. fum > sm; nv, l fu > sm; hold (hnap), v

    Rszt vesz benne kt szkezd zrhang (zngtlenek maradnak). fup (klnbz fejldsek, a klnbz nyelvjrsok miatt) mf; fej (f), fl vltozatlan marad; por, para mb; bal, br, bonyolt, bog

    fuk Velris mgh eltt sm; hrom, had. Palatlis mgh eltt nem spirantizldik; kt, kz, k, kreg.

    - Denazalizci. Nazlis + zrhang; nazlis + affrikta. Fejlds: a zrhang vagy affrikta zngsl; a nazlis eltnik. Pl. hab, eb, tud, vad (erd), ld, had, vg, dug, agyar. A finnugor egysg korban indult. A teljes denazalizci a magyar nyelv kln letben kvetkezhetett be; nem tallkoztak a zngtlen

    zrhangokbl keletkezett *b, *d, *g-vel. Ahol megmarad: domb, hangya; bizonytja, hogy elbb volt a zngsls.

    - Palatalizci. Fejlds. Az smagyar ell kiesik egy mgh. rintkezik egy megelz msh-val. Artikulcija a j terletre hzdik. Pl. vrjon, szegjen.

    Csak szrvnyosan fordul el (n, l, d, t + j). Valszn: ful > ly > mgy (vagy, hogy).

    - Depalatalizci; kt eset. fu > msz; szz, szem, szarv, szomor, szel, nyuszt fu > mcs; csillog, kvecs

    - Affriklds. Szrvnyos jelensg. fuj, l, , l (> ly) > smdz ~ gy; gyalog, meggy, hagy, vagy

    - Dezaffriklds. fu > ms

    - 24 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    Az smagyar korban indult, teljesen a nyelvemlkes korban bontakozott ki. - Hasonuls.

    n, l, d, t + j (ragozskor) Hangzkzi helyzet: geminlt palatlis msh. Msh helyett: egyszer palatlis msh. t + j > c l + j > egyszer palatalizci d + j > dz (> gy az smagyar korban)

    - Elnmuls (szkezdk). Kt eset. fus > m; epe, l fu > m; egr, irt

    Az ugor egyttlsben kezddtt, az smagyar korban fejezdtt be.

    sszegzs *pp > p *tt > t *kk > k *p >

    *t > z *k > *m > * >

    *p > f *k > *mp > b *mt, *nt > d

    *k > g *c > gy * > sz *s, * >

    *c > cs

    A magnhangzk trtnete

    A finnugor egysg vgn ismert magnhangzk - i, , u, velris i, , o, e, a11 - Egyes mgh-knak kvantitatv vltozata is volt.

    Egyesek: a rvid rendszer mellett van hossz is. Msok: hossz mgh-k nem voltak; volt nhny rvidebb (reduklt) mgh.

    - Voltak illabilis uttag kettshangzk (ai, ei, oi). - Volt mgh-harmnia. - Hangsly: az els sztagon. - Minden sz, kpz s rag mgh-ra vgzdtt.

    Az smagyar kori vltozsok - Szvgi mgh-k.

    A finn szavak vgn van egy mgh (hal, v, vr, ld). Bizonyos toldalkok eltt flbukkan (hala-t, ve-k, vre-s, luda-t).12 Korai nyelvemlkek: abszolt szvgen is (harmu, zerelmu, almu). smagyar kor: a szvgi rvid mgh-k magas nyelvllsv vlnak; kt ok. Msh + mgh: az artikulcis feszts akkor a legkisebb, ha a mgh magas nyelvlls. A hangsly az els sztagon van, gy a vghangz a leggyngbb nyomatk.

    Trk jvevnyszavak. Az Url vidki shaza korbl val: elveszti a szvgi a-t (csak ezutn vlik magas

    nyelvllsv, ami eltnse elksztse; nyak). Honfoglals eltti: a-ra vagy e-re vgzdik, ez mr nem vlik magas nyelvllsv, mert a

    vltozs az tvtel ideje eltt lezrult (alma, gyertya, kecske). Az i, , i, u-ra vgzd trk szavakban eltnnek (br, gyngy, cs, kt).

    Sorvad (reduklt) mgh: magas nyelvllsv vlt szvgi rvid mgh, amely mormolt lett. - Labializci.

    A szkezd fu utni i labializldik -v (t, l). Nem mindig kvetkezik be (vz, vidm, visel, visz).

    11 Egyesek szerint velris i nem volt, de labilis a igen. 12 Ez trtneti szempontbl nem kthangz, hanem tvghangz.

    - 25 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    - Delabializci: nem megy vgbe a i > labizalizci, s az esetleg kifejldtt palatlis mgh is delabializldott (kt kt, ketel ktl; sz, knny, knyk, t, l fn).

    - Zrtabb vls: > i vltozsra lehet kvetkeztetni (vz, fl, fer- igei t: frge, frdik). - Depalatalizci: a velris i palatliss vlik.

    *nyili > * nylu > nyl *ini > inu > n *jir > r-

    - Kettshangzk. Megkezddik az egyszersds (a XVI. szzadig megmarad). Kettshangzk > vagy ; > . Pl. trbzai > m bz, *hzai > hz, *kezi > kez, *ltik > ltk

    - Hossz mgh-k. Keletkezs. A kettshangzk egyszersdsnek kvetkezmnye. Kt rvid mgh sszevonsa. Egy msh eltnse utn a mgh megnylik.

    Pl. ll, szv, nyl. Honfoglals eltti 3-400 v: a sz vgn csak hossz mgh lehet (smhz, smkecsk, smalm, smf).13

    - Mgh-harmnia. Van hangrendi tcsaps (m iz, m sor). A harmnia megmarad, de mdosul. A kettshangzk egyszersdse utn a velris hangrend szavakban is lesz palatlis sztag (, ;

    hzom, ltnk). A velris i palatliss mdosul (nyilaz, fiam, inak). Elhasonuls (re, leny).

    sszegzs - Megindul a szvgi rvid mgh-k redukldsa. - A vegyes hangrendsg kialakulsa. - Az i uttag kettshangzk egyszersdse. - A velris i palatliss vlik. - Hossz mgh-k keletkezse.

    12. ttel

    13 gy, mint a ma rvid o-ra vgzd idegen szavak o-jnak megnylsa (eszpressz, filk, ultim).

    - 26 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    A nyelvemlkes kor hangvltozsai. Mssal- s magnhangzrendszernk az magyar kor kezdetn, a rendszer eltrsei a mai llapottl; a legfontosabb

    minsgi s mennyisgi vltozsok.

    A nyelvemlkes kor hangvltozsai: a magyar mssalhangzrendszer vltozsai az magyar korban

    Msh-rendszer az magyar kor kezdetn

    p b m f t d sz z n l r s cs j ty? dz~gy ny ly k g h

    - Finnugor hangokbl fejldtek. - Jvevnyszavak; .

    Nem honostottak meg j msh-kat. Nha hanghelyettestssel igazodtak Trk szvgi k, g, q helybe sokszor lp. Ha megmarad: kap egy mgh-t (smserigi > m sereg, reg, tzok, tyk, ok). Ha a velk rokon rshang () helyettesti: kanyar, n, til, saru, oll, tan, ors, koml,

    kopors, gyr, szepl, kesely, r. Jvevnyszavak; a folytatsa. s (~ fu ); perzsa vr > m vsr, tr klg > m kesely, tr kii > m kis, tr atr > m stor, tr qo > m

    kos cs (~ fu); tr alaan > m csaln, trkkrin > m kkrcsin, trbi > m blcs, traai > m cs

    Szbelseji tr > mcs; blcs, gymlcs, bocst. - Csak a h eredete nem tisztzott.

    A hinyz msh-k - Hinyzik (legalbb mint fonma): c, zs, dz, dzs, v. - Ktes: ty. - f: csak szkezd helyzetben - c, zs, dzs: jvevnyszavak honostottk meg14 - v, dz, ty: idegen hats nlkl, bels magyar fejlds tjn keletkeztek - c

    Az magyar kor els szzadaiban honosodott meg. Hinyakor hanghelyettests ptolja. Szvg: nmet, Mart. Sz elejn: cs hang (cs, csszr, csap).

    Els jelentkezse: Konsztantinosznl (Thicia15), majd TA: Kesztlc. Ma fleg idegen eredet (cl, cimbalom, cikornya, cigny, citrom, coboly, vicc, saccol) s

    hangutnz-hangfest szavakban (cincog, ciripel, cuppog, civdik, cibl, cica, cafat, kocog, sipircel). Affriklds eredmnye (cickny, cipel, cimbora).

    - zs Korai hinyra hanghelyettests mutat r (Knea > Kenese s Kanizsa). A korai meghonosodst mutatja a zsid elterjedse (a keresztnysg terjesztette el). Ma. Idegen (szlzsr, zsizsik, parzs, rozsda, uzsonna, nmzsmbel, zsmoly, zsindely, latzslya, uzsora).

    14 A c s a zs varinskppen mr elfordulhatott; tetszik [teccik], vasben [vazsben]. 15 Ma is van egy Tice-r nev Tisza-g.

    - 27 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    Hangutnz, hangfest (zsong, zsibong, zsrtldik, zsenge, pezseg). Az s zngslse (zsugorgat).

    - dzs Nincs sszefggsben az smdz-vel (ezt a gy nyomta el vgleg). A mai a XVI. sz-ban honosodott meg oszmn-trk jvevnyszavak (findzsa, dzsida, handzsr)

    ltal.16 jabbak: fridzsider, dzsem, dzsessz, dzsungel.

    - v Fleg sz(tag)kezd -bl alakult ki17; rv mellette a romn tvtelek alakulsa (ott volt dentilabilis

    v, mgis hanghelyettests trtnt; Temesvr, Segesvr, tolvaj). Jells (legrgibb nyelvemlkekben): v, u, uu, w.

    - dz: a XVI. szzadtl keletkezett affrikldssal - ty

    Az magyar kor elejn vitathat. Biztos adat: XII. szzad eleje (Atyuz szn). A t + j csak ksbb lett ty s tty (elszr: cs-fle palatalizlt hang).

    A msh-k minsgi vltozsai Vokalizci. - Meghatrozott fonetikai helyzetben mgh (flhangz) lesz.18 - Esetek.

    Szvgi vagy sztagzr (honfoglals krl XII. szzad vgig). Ez u, -v vokalizldik. Ezek a megelz mgh-val labilis uttag kettshangzt alkotnak. Pl. k, hl, poszt, pokrc, Mart, lca.

    Szvgi (a XI. szzad elejtl XIII. szzad elejig). Eredmny: flhangzs u, . Ezek a megelz teljes nyomatk mgh-val kettshangzt alkot. Pl. Jen, sznt, diszn, f, beseny.

    A t eltt i-v vokalizldik (magyar kor utols szzadai). Az i a megelz mgh-val kettshangzt alkot. Pl. bojtorjn, Majtny, tant, kemnyt, selejt.

    Sztagzr l (az ol, l sztagokban). Az u, -v vokalizlds nyelvjrsi jelensg marad; holt, zldes. Ellenplda: holdas (az eredeti alakban nem volt l). Alacsony nyelvlls mgh utn valsznleg kzvetlenl kiesett.

    A kpzs helynek eltoldsa. - Sokszor nem az artikulci mdja, hanem a helye vltozik (fokozatosan vagy ugrsszeren), de a tbbi

    mozzanat nem vltozik. - : ha nem vokalizldik, ltalban v-v vltozik (a XIII. szzadtl); bognr, baln, bkkny, bakter - dz: az magyar korban vgleg a gy-ben llapodott meg (nem tallkozott az oszmn-trk dzs-vel)19 - : minden fonetikai helyzetben h lett

    XII-XIII. szzadtl a szeleji ch-s rsmd egyre ritkul. Kt mgh kzt (Bihar, Tihany, bolha, ruha). Szvgen, amely ksbb gyakran elnmul (kiv. o utn; mh, olh, moh, cseh, potroh). Valszn, hogy az idegen a magyarban hanghelyettestssel lett. Fiatal jvevnyszavaink kezdik jra meghonostani a -t (pech).

    - Mostani jelensg: a t s a d posztalveolris ejtse (szrvnyos; slyos hiba).

    16 Elszr hanghelyettestssel ptoltk (zrjb > zseb), de ez mg a XIX. szzadban is elfordult (zsi, zsemper). 17 Ingadozs van a v s a b kzt; van b alak llandsuls is (Ibolya, Blint, Boroszl), st olyan is, hogy az eredeti b a - n keresztl v-ben ll meg (Veszprm, leveg). 18 Flhangz: cskkentett nyomatk , sztagot nem alkot mgh. 19 Egy nyugati nyelvjrsszigeten gy helyett ma is dzs-t tallunk (dzsnge, dzserk).

    - 28 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    Palatalizci. - Msh-t kvet j-v vltozik (a kpzshelye elrehzdik smagyar kortl az magyar kor elejig);

    Tarjn, bojtorjn, a flszlt md -j jele. - Az l palatalizcija (mgh eltt s sz vge).

    A finnugor kortl folyik, s addig tart, mg a magyarban ly hang van (kristly, ortly, muskotly, zsindely, tgely, nyoszolya).

    A t eltt -v palatalizldik (valszn, hogy kzte volt a ly).20 Ma (vrosban): sztagzr t, d eltt palatalizldni kezd (boldog, volt).

    - n > ny (mgh eltt s szvgen) Visszafejldik: gyanakodtam, kenet. Pl. enym, mennyi, grny, cskny, srkny, ktrny, kapitny, karcsony, paplany, kplny,

    sezlony, magnyos, nystny, nyni. - rt > rty (mgh eltt; XIII. szzad); hrtya, krtya, gyertya, portyz - Spontn.

    d > gy; mezsgye, frigy t > ty; pityizl, butyor (~ bugyor) m > ny; huny, hunyor palc palatalizci (i, eltt sok l, n, d, t hangot rint)

    - l, n, d, t + j = ly, ny, gy, ty21; ami az smagyar korhoz kpest vltozs: a ty (keszty, sarkanty) Depalatalizci. - ly (a XVI. szzadtl)

    Az l mgh eltt s abszolt szvgen lesz ly, de msh eltt megmarad (sok vltakozs: mly-mlben, rostly-rostlt).

    gy eredeti ly is palatalizldik msh eltt (kirly-kirlt, konkoly-konkolt, moly, hely). Sz elejn (sok helyen nincs szkezd ly; luk, lny, Ladny). Pl. mell (mely), szabla (szablya), folo (foly), gla, pla, hlag, millen, vlog.

    - ny > n Az n palatalizcija elmarad msh eltt (gyknt, tehent, cignt). Ennek analgijra az eredeti ny depalatalizldik msh eltt (arany, vkony, lny, lepny). Ezekbl elvondhat egy depalatalizlt ragtalan alak (szegn, kicsin, vkon, lepn).

    - gy > d (szrvnyos; fegyek-feddek, gyicsr-dicsr) Affriklds. - hangzkzi z, zz > ddz (a XVI. szzad elejtl; madzag, bodza, vakardzik, drgldzik, akardzik) - sz > c (a XVI. szzadtl; kacor, ckla); tendenciaszer az szk esetben (palack, barack, kocka, evickl) - cs (csr, paradicsom, hgcs, lpcs, gardics, Lukcs, tacsk, csza, csajka) - ny, ly > gy (az smagyar kortl) - j > gy (jn-gyn, jer-gyer, jgt-gygt-gygyt, szomgyas, borgyu, aptya, templomgyuk) - rt> rty - d + j; t + j Dezaffriklds (az affriklds folyamatnak reakcija). - gy > d (diszn, di) - gy > ny (Enyed) - ddz > dd (addig) - cs > s (sekly) - c > sz (Lszl, Boroszl) Spirantizlds (legfontosabb: ly > j; a XIV. szzadtl). - Nagy terleten j lesz (glya, milyen, tanulja). - A Dunntl nagy rsze: l lesz. - Palc nyelvjrsok: vltozatlan Zrhangsods. - Szrvnyosan: -bl b lesz.

    20 A a XIV-XVI. szzadban i-v vokalizldik. 21 Ez klcsns hasonuls (a kt tallkoz hang kiegyenltdse egy palatlis hangban).

    - 29 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    - Jvevnyszavak f-je helyett p: ez hanghelyettests. Zngsls. - Kt mgh kzti > jj (szabadjja, ersjje, fordjjad). - Szrvnyos (minden korban).

    k > g (trkden > mgdny, trkren > mgrny, szlkuelj > mguzsaly, kajl-gajdol, tlek-tleg, arabmaslaq > mmaszlag)

    t > d (tm-dmszl, tr-dr, trtar > mdara) sz > z (zaj, zugoly, szimat-zamat, zarndok, zill, hzag, krhozik). s > zs (zsugorgat, habzsol, morzsol, drzsl)

    Zngtlenls. - A szvgi zngs msh-k gyakran zngtlenlnek a Dunntl egyes vidkein (kszp, ty, hsz, szalat). - Ms dunntli nyelvjrsok, Erdly: az abszolt szvgen flzngs msh (kszB, szalaD, drG). Asszocicis vltozsok. - Hasonuls.

    k > g (zngsls) l + j n + j d + j t + j vokalizlds (a msh kpzsmdja a megelz mgh-hoz igazodik

    - Rszleges hasonuls. > i, > jj

    - Elhasonuls. cc > rc (duccs > durcs, saccol > sarcol, peccen > percen) zz > rz (bozza > borza) ss > rs (hss > hrs, tassol > tarsoly, pessel > persely) cc > nc (Venecce > Venence, zomcc > zomnc) nn > dn, nd (*szarnnok > zarndok,*eper ina > *eper inna > eper inda) gg > ng (csgg > csng, melegget > melenget) cs: a vele egy szban lev s-t sz-sz disszimillja (cssze, cssz, csirisz, cseresznye)

    - mt > nd (sznt, ront, bont, int, hint, ont)22 - mcs > ncs (nincs) - mk > nk (senki) - mg > ng (ing) - A j teljesen hasonul a megelz spirnshoz (s, sz, z; ssam, lessem). - Tendenciaszer: dl > ll (halloms, szlvidla > mvilla). - ltalnos: nl, nyl > ll (remll, szgyell, ajll). - A -va, -ve hasonulsa (a -val, -vel raghoz hasonlan; akarr, nzz). - dn, gyn > nn: tmeneti jelleg hasonuls (tudni, hagyni, adni, hogynem)23 - Elrehat msh-hasonuls: a -d(i) kicsinyt kpz s s sz utn -t(i) (Kvesd, Segesd, Farkasd,

    Ravaszd).24 Hangtvets. - h + msh; konyha, lomha, enyht, kunyh, klyha, vemhes - Kivtel: ihlet (ez a XVI. szzadban kihalt, de a XVII. szzadban jralesztettk). - Vannak elszigetelt pldk (feteke > fekete, bonc > comb, czsi > cszi). Egyszerejts (haplolgia). - Kt azonos vagy hasonl egymst kvet sztag kzl az egyik kiesik.

    22 v. romlik, bomlik, himl, omlik 23 Kivtel: vagynak-vannak; utbbibl vontk el az egyes szm van vltozatot, amely aztn kiszortotta a rgebbi vagyont. 24 A d-kpz ltalban mindig helyrellt, kivve azokat, amelyekben a kpzett volt elhomlyosult (nyuszt, nstny, Isten).

    > ly, ny, gy, ty

    - 30 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    - Pl. Zarazo > Szrsz, jajtatos > jtatos, bntetetlen > bntetlen, lakhatatlan > lakhatlan, okvetetlen > okvetlen.

    A msh-k mennyisgi (kvantitatv) vltozsai Kiess. - s a belle fejldtt v.

    Hangzkzi helyzet. Hanghzag25 keletkezik (az smagyar kortl). Gyakori u, utn (cues = kves, tue = tve, luazu = lovsz, fuegnes = fvenyes, chuer = kvr).

    A szkezd i-bl eltnik (imd, ibolya, iszk).26 Msh utn kiesik (Asantu = svnyt, Balanus = Blvnyos, elegyt ~ elvegyt). jabbak: pitvar > pitar, klvinista > klomista, olmalvasia > malozsa > mazsola.

    - Hangzkzi helyzetben eltnik (magyar kor; cs, f, btor, csaln, sr, tr, gyr). Szvgen vokalizldik, msh utn j lesz. A XIII. szzadban vgleg eltnik a nyelvbl.

    - j Intervoklis helyzetben (trqjn > mkn). Szkezd jo, ju (s ja) csoportbl (jo, ju > ji). Pl. irgalmaz, iktat, juhsz > Ihsz, juhar > ihar, szljareba> miromba.27

    - Sztagzr l. Kiessvel megnyjtja az eltte ll mgh-t.28 Pl. keassatuc (kiltstok), chonokos (csolnakos), fonag (folnagy, falusi br), fewdwar (fldvr),

    feedre (fldre). Ksr jelensg: hiperurbanisztikus l betoldsa (volt~vt, zld~zd).29

    - Szbelseji, zrt sztagbeli nazlis. Pl. Zenhalm > Szihalom, sumha > soha, rdg, nyuvaszt, kszert, pz, tsasszony. Majdnem csak nyelvjrsi szinten maradt.

    Betoldds. - Hitustlt msh beiktatsa.

    A magyarban hrom van. j *fe > *fe > feje *meze > *meze > mezeje *zenaia > *szn > sznja *f > fja *tudu > *tuduj > tudja mai: mijrt, fijam, fjet (fvet), jeg (veg)30

    (v) viola > *iwola > ibolya teremt- > teremt f > fv jabb: fuar > fuvar, jezsuita > jezsovita, di > div, janur > januvr, reja > rivja

    h szmel > szmel > szmhel kgylmel > kgylmel > kgylmhel mai: lovak > loak > lohak, mita > mihta, bivaly > bial > bihaly

    25 Hanghzag (hangrs, hitus): kt mgh tallkozsa. 26 Ez a vltozs nem rint minden ilyen szkezdetet (vidm, vilg, virg, vz). 27 Ez is csak szrvnyos vltozs, mely gyakran egy sznak a ketts alakjait teremtette meg. 28 Als nyelvlls mgh eltt nem kvetkezik be a vokalizci, hanem az l a mgh-t megnyjtva kzvetlenl kiesik. 29 A helyesebbnek rzett l-es alakok hatsra ms szavak is keletkeznek (boldog, imalcag~imdsg); az irodalmi nyelv is ezeket fogadta el. 30 Az irodalmi nyelv megszilrdulsa ta az jabb pldk nyelvjrsi szinten maradnak.

    - 31 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    Tbbnyire nem llapthat meg, mikor melyiket hasznljuk. - Anorganikus msh-k.

    rubin > rubint rozmarin > rozmarint (XVII. szzad; rozmaring) mostan > mostand barlag > barlang (XV. szzad) bodobcs > bodobncs bogcs > bogncs tnyr > tngyr

    - Nyls. A kzpfok -b jele. A XV. szzadtl. Elbb csak ragos alakban (naob ~ naobbat, naobban). Ksbb elvonssal szvgen is. XVII. szzad: elterjedt, kivve msh utn (itt egyltaln nem trtnt: kevesbt, desbt, gonoszb).

    A mlt id -t jele. Intervoklis helyzetben, majd szvgen is (hallotam > hallottam, hallot > hallott). tterjed a befejezett mellknvi igenvre is.

    A -t helyhatrozrag: megkettzdik hatrozszkban, nvutkban, hatrozkban (itt, ott, mellett, felett, eltt, Gyrtt).

    Hangutnz igk -n kpzs mozzanatos vltozatban az utols msh kettzse. Pl. drg > drren, bfg > bffen, mocorog > moccan, zrg > zrren, frcsg > frccsen,

    bugyog > buggyan). A geminta bekerlhet a gyakort vltozatba is (pattog, csattog, durrog, villog).

    Hangzkzi s: nhny eset a kznyelvben ltalnoss vlik, de a helyesrs nem vesz rla tudomst (kisebb~kisseb, szvesen~szivessen).31

    Hangzkzi l (olykor ly): ellen, tlle, rollad, ollyanok, eellyen, szll, tzell, nllad, tklletes.32 A szvgi -n kettzse (fleg a -ban/-ben ragban). A XIX. szzadban vgleg provincializmusnak minsl. Pl. szlesenn, nagyonn, hzbann, kertbenn, tetnn, lbonn.

    Az -sz E/2- igei szemlyrag nylsa mgh utn (keleti nyelvjrsainkra jellemz, Erdlyben ltalnos): festessz, kezdessz, tartassz, mondassz.

    Egyb msh-k szrvnyos gemincija. szlsapun > zaponth > zappan > szappan szldinja > dinna > dinnye

    Torldsok s floldsaik. - Torlds sz elejn.

    Torlds: ahol a magyar nyelv megtri a torldst sz elejn.33 Hangutnz szavakban: brekeg, prcsk, krkog, prszkl, frccs. jabb jvevnyszavakban: krm, fricska, trehny, sprol, spjz, spontn, friss, sprga, sttus,

    stelzsi, kristly, profit. Flolds. A torlds el ejtsknnyt mgh kerl. Vagy az els sztag mgh-jval azonos, vagy i ~ . Az jabb jvevnyszavakban az i kzvetlenl is jelentkezhet (isktulya, istrng, istll,

    Istvn). Pl. latschola > oskola > iskola, nmspital > ispotly.

    A torld msh-k kz mgh (bonthang) kerl. szlglista > mgiliszta szlbrazda > mbarzda

    31 Erdlyben elvondtak a ragtalan vltozatok is (erss, piross, szoross, magass). 32 Van, hogy irodalmi nyelvnk is elfogadja (kell, kellemes, holl, ll); hibs alakok a mai ejtsben: ellemi, Kellenfld. 33 A npnyelv a rgiekbl is letnteti a torldst: drga, grf, karajcr, firiss.

    - 32 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    nmprez > mperec latplanta> mpalnta vallonclinche > mkilincs Pl. mg kereszt, kirly, cserp, cvek, zsinr, kalsz, bart. Nhny pldban gy tnik, hangtvets trtnt, de mgsem (szolga, berkenye, szalma,

    szarka). A torlds egyik msh-ja kiesik (legtbbszr > v). Msodik: szent, szabad, sgor, szoba, szobor, szabad, kr, crna, cikkely, ckla. Els (ritkbb): toklsz, Ladomr, csuka, csva, csorba

    + msh kapcsolatban a vokalizldik (olh, olasz, unoka). - Torlds szbelsben.

    Kiesik a msodik msh (gymnnak, galamja; maradand: ajnldk > ajndk, tekintget > tekinget, zrlni > zrni, eperjfa > eperfa, frjfi > frfi).

    Kiesik az els msh (zeremnec, siramban). A kt msh kz bonthang kerl (szerelem, hatalom, siralom, flelem). Ha a harmadik msh v (), ez eshet ki (krtvly > krtly, estve > este).

    sszegzs (nyelvemlkes kor) - s kiesse: els szzadok - eltnse, s v-v alakulsa: az magyar korban - ritka varins lesz: az magyar kor vgre - ly: a XIV. szzadtl j lett - zs, c megjelense: az magyar kor els szzadai - dz kialakulsa: az magyar kor vgre - A magyar hangrendszer a mohcsi vszig kialakult (a dzs-t kivve). - magyar kor: a fejlds a zngs-zngtlen oppozci kiteljesedse fel halad.

    A nyelvemlkes kor fontosabb hangvltozsai (tblzat)

    hang jelentkezs (ny.emlkes

    kor)

    fontosabb vltozsok

    sz elejn 2 mgh kzt mgh eltt msh eltt sz vgn fggetlen p smagyar

    b smagyar b > bb b > bb b > p

    smagyar i > i > > > u, > v

    m smagyar mt, mcs, mk, mg > nt, ncs,

    nk, ng

    f smagyar v XVIII. szzad vi > i v >

    t smagyar t > tt rt > rty tj > ty, tty t > tt it > id , i eltt > ty

    d smagyar , i eltt > gy dj > gy, ggy

    dl > ll dn > nn

    sz smagyar szj > ssz szk > ck

    z smagyar z(z) > dz zj > zz z > sz c X-XI. szzad cc > rc, lc, nc

    dz XVI. szzad

    n smagyar n > ny i, eltt > ny nj > ny, nny n > ny n > nn

    - 33 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    l smagyar l > ll l > ly

    i, eltt > ly

    ol, l > ou, l >

    lj > ly, lly l > ly

    r smagyar

    s smagyar ss > rs s > ss sj > ss

    zs XI. szzad cs smagyar

    dzs XVI. szzad

    smagyar > jj t > it > > h >

    j smagyar jo, ju, ja > i j >

    dj > gy, ggy tj > ty, tty lj > ly, lly

    nj > ny, nny msh+j > gy~ty

    dj > gy, ggy tj > ty, tty lj > ly, lly

    nj > ny, nny

    ty XII. szzad gy smagyar gy > ty

    ny smagyar ny > n nyl > ll

    ly smagyar ly > l ly > j ly > l k smagyar

    g smagyar g > k gg > ng

    smagyar > h > h > h > smagyar > (msh+) > j > u, h smagyar (?) h >

    *: szrvnyos IX-XII. szzad XI-XIII. szzad XII-XIII. szzad

    XIII. szzad XIII-XIV. szzad XIV. szzad XIV-XV. szzad

    XIV-XVI. szzad XV. szzad XVI. szzad

    A nyelvemlkes kor hangvltozsai: a magyar magnhangzrendszer vltozsai az magyar korban

    A mgh-rendszer az magyar kor kezdetn - Rvidek (smagyar vge, nyelvemlkes eleje): i, , e, , o, a, u, velris i (?). - Szvg: csak magas nyelvlls, ami a sorvad varinssal vltakozik.34 - Kzvetlenl a honfoglals eltt mg van klnbsg a velris s a palatlis i kzt.35 - Mai nyelvnkbl hinyzik az illabilis a is. - Kt mai mgh hinyzott.

    Az magyar kor els felben keletkezik az . Az magyar kor els felben, az illabilis a eltnsvel: labilis a.

    - Hosszak (smagyar vge, nyelvemlkes eleje): , , (?), , , ; keletkezsk. smagyar kori mgh-sszevonsok. Az i uttag kettshangzk egyszersdse. Az magyar kor: , kettshangzkbl, illetve (nhny nyelvjrsban megmaradt).

    34 Valszn, hogy foly beszdben a reduklt mgh-k jval gyakoribbak. 35 Trk velris i-nek a magyarban palatlis felel meg: kn, szirt, ildom.

    - 34 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    - Kettshangzk (smagyar vge, nyelvemlkes eleje): kt csoport. Illabilis uttag (i). Labilis uttag (u, ). Keletkezse. Honfoglals krl: szvgi s msh eltti vokalizldsa. A XI. szzadtl: a mediopalatlis zngs spirns () vokalizcija.

    i, , iu, uu, u, ou, eu, au

    A szvgi rvid (sorvad) mgh-k trtnete - A fokozatos redukci az smagyar kor elejn indul. - Az smagyar kor vgre tovbb gynglnek, nha eltnnek. - Redukcira mutat a francis rsmd oklevelek e jellse, ami a franciban a sorvad mgh jele. - A sorvads szoksos ksr jelensge a labializci. - A sorvad vghangzk abszolt szvgen teljesen eltnnek.

    A XIII. szzad els vtizedeiben csak a helyesrsi hagyomny tartja fnn ket. A mgh-t megelz msh elsegti vagy htrltatja. Legkorbban: az i (j) utn.36 Mg az smagyar korban eltnik a utn (sznt, asz, men); a XI. szzadban mr gyakran

    vokalizldik, ami a szvgi mgh hinyt teszi fl (fert, diszn, f). Gyorsan eltnik a nazlis utn is (Szrberny, Csetny, Tihany).

    - Ahol mg megmarad. Msh-torldskor: zerelmu, almu, holmu. Egytag szavakban: Cosu, Sagu, Mogu, Sebu, Degu. A -di, -ti kicsinyt-becz kpzben.

    Az egyszer mgh-k minsgi vltozsai Nyltabb vls. - A legtbb rvid mgh (i > , > e, u > o, o > a, > ) egy fokkal nyltabb lesz. - i > e

    Pl. timlic > tmlc, kiriszt > krszt, kendir > kendr, gyimilcs > gymlcs. Minden fonetikai helyzetben. Valsznleg az smagyar korban kezddtt. A XI-XIII. szzadban igen jelents. Ingadozs ma is van (dik-dk, csinl-csnl, vilg-vlg, diszn-gyszn). A kiindulpont valsznleg a Megyer trzs nyelvjrsa lehetett (Pest, Fejr s Veszprm megye).

    - > e Pl. kez > keze, szm > szme, nz > nze, krn > krne. Az magyarban nehz kimutatni, mert a huszita helyesrsig mindkettt e-vel jelltk. Sz vgn ktsgtelen (egytagaknl nem: l, s, t, n); a XV. szzadig befejezdik.37

    - u > o Pl. sok, fok, bors, domb, ok, moh, hossz, por, korom, orszg, tolvaj, polgr, orvos, orosz, slyom,

    gyomor. Minden fonetikai helyzetben. A XI. szzadban kezddik, de a XII-XIII. szzadban jelents. Az ejts ma is ingadozik (csuda-csoda, uzsonna-ozsonna). Nem tudni, honnan indult ki, s hogyan terjedt.

    - o > a Pl. hadnagy, patak, agyag, akol, bab, baj, bak, galamb, havas, makk, nagy, vaj, varj, vagy. Az magyarban zajlott.

    36 De lehet, hogy gy soha nem volt szvgi rvid mgh; VrReg: Toluoy, Opoy, Vrsei, Vederey. 37 Ettl kezdve a Szkelyfldet s Kalotaszeget kivve a keleti s szakkeleti nyelvjrsokban szinte minden nyltabb vlik; ma is van ingadozs (megyek, meg, versenyez, gyermek); a vegyes hangrendek zrtak maradnak (hrny, szrda).

    - 35 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    Valsznleg a X. szzadban kezddtt. A kiindulpontot nem ismerjk (nehz a meghatrozs, mert az rs a labilis a-t sokig o-val jellte.

    - > Pl. kr, rdg, klel, gymlcs, kkny, lk, smr, csbr, tmlc, trik, trzsk, kt. Az i-bl keletkezett -k gyakran lesznek -k.38 A XIII. szzad elejtl (a XII. szzadban elszigetelt pldk). XIII-XIV. szzad: minl rgibb az adat, annl biztosabb, hogy az u-s alak -nek olvasand, s minl

    fiatalabb, annl biztosabb, hogy ez a bet mr -t jell. - e > e (> )

    Pl. feket, kevesen. Kt tvoli terleten (Szkelysg, csngk s Dunntl) az e egy fl fokkal vlik nyltabb.

    Zrtabb vls. - Sokszor nem dnthet el, hogy zrtabb vls trtnt-e, vagy az eredeti zrt hang megtartsa, teht a

    nyltabb vls elmaradsa. - > i

    Pl. Lrinc, Blint. Gyakori, ha az -t mgh kveti. Az i tovbb gyngl j-v. Ez a j beleolvadhat a megelz msh-ba, s palatalizlja azt.

    - >

    Pl. frdik > frdik, r > r; kezk > kezk, fejk > fejk, tegyk > tegyk. A birtokos s igei szemlyrag a XVI. szzad vgtl vltozik.

    - o > u Pl. mostoha > mustoha, Georgius > Gyurka, nmVorreiter > fullajtr, szlkolomaz > kulimsz. XVI. szzad: igei s birtokos -onk helybe az -unk lp (hzunk, hzuk, karjuk).

    - > Pl. fl-fl, vr-vr, kr-kr, nz-nz, fszek-fszek. Az -z nyelvjrsokra jellemz (a Tiszntl nagy rsze, a nyugati nyelvjrsterlet szles svja). A XIII. szzadban mr volt. Lehetsges folyamat: > i > .

    - e > Pl. mnnek > mennek > mennk, szmben > szemben > szembn (elbb egy nyltabb vls

    kvetkezik be, kb. a XVI-XVII. szzadban). szakkeleti s erdlyi nyelvjrsokban, hangslytalan sztagok esetben.

    Az eddigiek szrvnyosak, vagy csak nyelvjrsi szinten maradtak. - >

    Pl. jg > jg, kz > kz, kt > kt, g > g, szekr > szekr, tehn > tehn. A XVI. szzadban kezddik, s az irodalmi nyelvi norma is a zrtabb alakot fogadja be. Csak a palc nyelvjrs egy rszre jellemz, de ott is kihal jelleg.

    Labializci. - Egyes illabilis mgh-k ejtse ajakkerektssel mdosul. - i >

    Pl. gymlcs, bkk, gyngy, fst, st, st, sl, pspk. A legfontosabb s a legjobban ismert. Minden fonetikai helyzetben. Okai. Az a labializcis-hasonulsos folyamat, amely a szvgi rvid mgh-k sorsval van

    sszefggsben: a sorvads ksrje a mormolt s labilis ejts (szimi > szim). Majd tvltakozs jn ltre; utna a tvghangz is labilis lesz.

    38 Ezek szmt az -bl labializcival keletkezett -k szaportottk.

    - 36 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    Van, ahol csak a tvghangz labilis (emberok, megyok); nyelvjrsi szinten ma is megvan (vszk, gyerk, szeretk, llkd).

    A kvetkez sztag -, - hangjnak hasonlt hatsa (n, r, id, sr, td, sll). A eltti i labializldik (kves, lvr = lvsz).

    Valsznleg az smagyar kor vgn kezddik, s a XIV. szzadban zrul. Kiindulpont: a Drva torkolatvidke. A nyugati irodalmi nyelvvltozatban kicsit nagyobb mrtk az -zs, s az ilyen alakok szma az

    egysgess vl irodalmi nyelvben is n (vrs, csbr, vdr, mgtt, spr, fl). - i > u

    Pl. sumig > sumug (Somogy), Baluanis > Baluanus (blvnyos), aszin > asszony, arik > rok. Az smagyar elejn, hangslytalan sztagban. Nhny esetben a labializci helyett hasonuls, velris illeszkeds trtnt.

    - > Pl. rnd > rnd, cstrtk > cstrtk. Ott, ahol a nyltabb vls nem rvnyeslt. A XIII. szzadban kezddik. A XIV. szzadban a nem -z terleteken terjednek a ttt, vtt, ltt alakok, de ezek fggetlenek az

    > fonetikai vltozstl, s analgia alapjn lettek (tn, vn, ln). - e >

    Pl. kel-klt, tele-tlt, tlcsr; lehet, hogy ide tartozik: zld, vlgy, hlgy. Ez egyben zrtabb vls is. ltalban az l + dentlis (esetleg palatlis) msh eltt.

    - a > a Pl. Balaton, bak, barom, csaln, gyapj, gyarl, kar. A XI-XIV. szzad kzt zajlik. Az a bet csak akkor vlhatott a labilis a jelljv, amikor az illabilis vgleg eltnt.

    - a > o

    Pl. hal (ige)-holt, vala-volt, fal (ige)-folt, Baltazr-Boldizsr. Az l + dentlis vagy palatlis msh eltt korn labializldik. Egyben zrtabb vls is.

    - > Pl. madr > madr, szraz > szraz, srban > srban. A XVI-XVII. szzadban zajlik. Elszr az olyan szavakban, ahol a szomszd sztagban a volt (elhasonlt hats). Nhny helyen mg zrtabb lesz (: vasrnap, madr, palnta), vagy kettshangzv hasad (maos,

    trfaol, haoz). Delabializci. - XIV. szzad, a hangslytalan sztagban az , () delabializcija ()-v. - A Mezsgen ma is vannak ilyen vltozatok (rdg, bzs, tkr, pspk, knyrg). - Ahol az illabilis a nem labializldott, az o-bl nyltabb vlssal keletkezett labilis a is

    delabializldott. Pl. bab, patak, had, apr, ablak. Palatalizci. - Pl. nyl, n, diszn, ildom, kn, bicsak. - Velris mgh palatlis lesz. - Szrvnyos hangrendi tcsapsokat leszmtva csak a velris i-t rinti. - Ha ez nem labializldik, mindig palatlis i-v lesz. Hasonuls. - Palato-velris hasonuls.

    Olyan sszetett szavakban, amelyekben a vegyes hangsg az sszettel miatt jtt ltre. Olyan idegen eredet szavakban, amelyek eredeti nyelvben nincs mgh-harmnia. Asszimilci trtnik.

    - 37 -

    Forrs: http://www.doksi.hu

  • Szegedi Tudomnyegyetem Blcsszettudomnyi kar Magyar szak Nyelvtrtneti szigorlati tteljegyzk

    Elrehat: nvutbl ragg vl, a megelz szhoz tapad elemnek ketts vltozata van (-ban/-ben, -hoz/-hez, -val/-vel, -ra/-re, -rl/-rl, -tl/-tl).

    Htrahat: Mogyer > Megyer. Mindkt irnyba hat: berkenye, csald ~ cseld, Magyar ~ Megyer, szekerce ~ szakorca >

    szakolca. - Labilis-illabilis hasonuls.

    Pl. kerthz, kertt, gyerkk, ngyszr; de fldhz, tzhz, fstt, trkt, tszr. Az utols, palatlis-labilis tbelseji mgh a tvghangz vagy a toldalk hangjt -v hasontja. Inkbb illeszkeds (mivel toldalkban vagy tvghangzban trtnik).

    Elhasonuls. - o/a a () > e a ()

    Pl. gyarmat, gyertynfa, trjarta > gyertya, trbaqa > bka, Harnd > Hernd, drga, darl, vasrnap, parzna.

    Legtbbszr r + msh eltt. Szrvnyosan mr az magyarban is.

    - o o (), u > (~ i) o (), u: herny, csimbk, Sikls, rongy ~ ringy, bk, Bertalan, gyolkos ~ gyilkos, bibircs.

    - a > o : ltoms, oroszln, boszorkny, bojtorjn. - a o a > a i a: kulimsz, alamizsna, karima, Boldizsr. - a o > a , i: ajndk, szndok > szndk, hajlok > hajlk, fazok > fazk.

    Az egyszer mgh-k mennyisgi vltozsai Nyls. - Egy-egy eredetileg rvid mgh megnylik. - Gyakran: tbb flttel tallkozik, s ezek erstik egymst. - A magyar hangjells sokig nem tesz klnbsget a hossz s a rvid mgh kzt. - Ptlnyls: ptolja az idtartam-vesztesget.

    Gyakori eset, amikor a nyls a sorvad mgh-k pusztulsval van sszefggsben (ptlnyls: ptolja az idtartam-vesztesget).

    A ptnyls egy msik vltozata: a sz belsejben kiesik egy mgh, s az elz sztag mgh-ja megnylik (palica > plca, malina > mlna, capitulum > kptalan).

    Msik vltozat: az azonsztag l kiesse nyjtja a megelz mgh-t (oldal > dal, molnr > mnr, fld > fd, volt > vt, polc > pc, tlgy > tgy, vlgy > vgy, kulcsr > kcsr, kld > kd)